HALK İRADESİNE KARŞI DARBE SÜRECİNİN GÖLGESİNDE DÜNYA KONFERANSININ SONUÇ BİLDİRİSİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "HALK İRADESİNE KARŞI DARBE SÜRECİNİN GÖLGESİNDE DÜNYA KONFERANSININ SONUÇ BİLDİRİSİ"

Transkript

1 HALK İRADESİNE KARŞI DARBE SÜRECİNİN GÖLGESİNDE DÜNYA KONFERANSININ SONUÇ BİLDİRİSİ Zi lkade 1434/25-26 Eylül 2013 Çarşamba ve Perşembe günleri İstanbul/Türkiye de ( ) Royal Otelde Halk iradesine karşı darbe sürecinin gölgesinde dünya başlığı altında bir konferans düzenlendi. Konferans Müslüman düşünürler kulübü ve Dünya İslam parlamenterleri Kulübü ile Dünya Müslüman Alimler Birliği, Evrensel İslami Eşgüdüm Meclisi, İnsan Haklarına Saygı Örgütü, Stratejik Düşünce Enstitüsü, Kurtuba Danışmanlık Kurumu, Araştırma ve hukuk için İstişare Merkezi, Düşmanlığa karşı Evrensel direniş hamlesi gibi kuruluşların iştiraki ve Arap ülkelerinden, bölgeden ve Avrupadan bir çok örgüt ve kişinin katılımıyla gerçekleşti. Konferans Kur an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Müslüman Düşünürler Kulübü adına kulüp genel başkan yardımcısı Prof. Sami Saidi, Dünya İslam Parlamenterleri Kulübü adına Dr. Nasır es-sai ve geri kalan katılımcı örgütler adına Dünya Müslüman Alimler Birliği genel sekreteri Dr. Ali karadaği ve konferansın konuğu Türkiye başbakan yardımcısı sayın Bekir Bozdağ açılış konuşmalarını yaptılar. Katılımcılar, Mısır Arap Cumhuriyetinde anayasal meşruiyete karşı gerçekleştirilen darbenin ardından yaşanan olayları, Arap aleminde, özellikle Arap baharı ülkelerinde diktatörlüğü ve despotluğu yeniden egemen kılma girişimlerini, Suriye halkının dünyanın gözü önünde göz göre göre kıyımdan geçirilmesini, buna karşın Arap dünyasının çaresizliğini, daha doğrusu diktatörlükle işbirliği içinde olmasını, batı ülkelerinin, özellikle ABD nin özgürlük, demokrasi ve meşru yönetim düşüncesinden geri adım atmasını genel çerçevesiyle değerlendirdiler. Konferans, halkların iradesini desteklemenin, halkların yönetime ilişkin tercihlerine saygı gösterilmesini güçlü bir şekilde sağlamanın, küreselleşmenin yol açtığı sorunlara, yolsuzluklara, dikta rejimlerine karşı mücadele eden halkları desteklemenin etkin ve sonuç alıcı yöntemlerini de tartışmaya açtı.

2 Bunun yanında konferans Mısır, Tunus, Libya gibi devrim sürecini yaşayan ülkelerin ve Türkiye ve Malezya gibi istikrarlı ülkelerin yeni demokrasi deneyimlerinin üzerine projektörlerini yönelterek etkin bir yaklaşımla dikkatlere sundu. Konferans bu bağlamda Arap baharı ülkelerinin ve devrimlerinin demokrasi deneyiminin geleceğine ilişkin de bir tasavvur da ortaya koydu. Ortaya çıkan bu devrim sürecine ve bölge halklarına karşı uluslar arası sistemin ve bölgesel dinamiklerin kurabilecekleri ilişkilerin doğasına yönelik değerlendirmeler de konferansta önemli bir yer tuttu. Konferans şu tarihi süreçte yasalara ve uluslar arası hukuka uygun bir hareket tarzının benimsenmesi ve kararlılıkla uygulanması için batı sistemi ile Ortadoğu ve arap alemi arasında iletişim kanallarını kurmak için bir faaliyet takvimini de benimsedi. Aynı şekilde konfaransta Arap ve bölge ülkelerinde özgürlükleri ve belirginleşen demokratik sistemleri desteklemek ve halkların iradesine karşı gerçekleştirilen askeri darbelerin karşısında durmak için sivil toplum kuruluşları arasında uyum ve eşgüdüm mekanizmalarını oluşturmak için de bir çalışma takvimi benimsendi. Bu diyalog ve çalıştaylardan sonra konferans aşağıdaki kararları aldı: Hakların İradesi bağlamında; - Konferansta alınan kararları takip için bir eşgüdüm bürosunun oluşturulması - Konferans Arap halklarını ve arap vatanında gerçekleştirdiği devrimlerini kutluyor. Arap halklarının özgürleşmesine ve bağımsızlaşmasına yol açan bütün çaba ve faaliyetleri destekliyor. Adaletin, insan haklarının ve siyasal reformların yanındadır. - Konferans nereden ve hangi güç odağından kaynaklanırsa kaynaklansın halklarına iradesine, istikrarına ve güvenliğine karşı kullanılan her türlü şiddeti kınıyor. Arap aleminde ve İslam dünyasında halklarımızın vazgeçilmezi talebi olan özgürlük ve adalete karşı gerçekleştirilen bütün askeri darbeleri reddediyor. - Konferans bütün oluşumları, sivil toplum kuruluşlarını, siyasal ve sosyal güç odaklarını işbirliği yapmaya, eşgüdümlü çalışmaya anayasal meşruiyeti yerleştirmek ve arap baharı ülkelerindeki İslami hareketlerin, ümmetin başlıca oluşumları olarak göz ardı adilemeyecek mekanizmaları olarak siyasal faaliyette bulunma haklarının tanınmasını sağlamak için ortak hareket etmeye çağırmaktadır. - Konferans eski ve yeni bütün iletişim araçlarını, medyayı sorumluluğunun gereği olarak halkların tercihinin ve iradesinin yanında yer almaya, gerçeğin karşısında yer

3 alan, çarpıtma, yalan ve manipülasyonu kullanan medya kuruluşlarına karşı da tavır almaya davet etmektedir. İnsan Hakları Bağlamında; - Konferans arap, bölge ve uluslar arası toplumu ve bağımsız kuruluşları halkların iradesine ve özgürlüğüne, arap baharı ülkelerinin demokrasi yürüyüşüne karşı gerçekleştirilen darbeleri kınamaya çağırmaktadır. - Hukuk ve insani kuruluşların sorumluluklarını yerine getirmek için Mısır da darbeyi gerçekleştirenleri, onlara mali ve siyasi destek sunanları kınamak ve toplu katliam yapanlar için oluşturulmuş uluslar arası savaş suçları mahkemesine çıkarılmalarını sağlamak için işbirliği yapmak zorundadırlar. - Arap ülkelerinde katliamlara maruz kalan ve büyük zararlara uğrayan mağdurlara maddi, insani yardımlarını yapılması ve bu hususta uluslar arası kuruluşlar arasında bir eşgüdüm mekanizmasının oluşturulması. Uluslar arası ve bölgesel bağlamda; - Batılı rejimlerin özgürlük, demokrasi, insan hakları ilkelerine karşı son zamanlarda takındığı tavrı gözden geçirmeye davet edilmesi, bu ilkelere saygı göstermelerinin ve çifte standart içinde olmamalarının istenmesi. - Dünya ülkeleri parlamentoları Mısır halkının iradesine karşı yapılan darbeyi kınamaya, darbecilerin kışlalarına çekilmesi ve sivil yönetimi bırakması için baskı olabilecek yöntemler geliştirmeye ve diktatörlüğe karşı durmaya ve halkların yanında yer almaya çağrılmaktadır. - Mısır hapishanelerindeki tutukluların serbest bırakılması için kanuni yöntemlerin devreye sokulması, yasal yetkilere sahip yerinde takip grubunun oluşturulması ve bu grubun Mısır ı ziyaret etmesinin, insan hakları ihlallerini yerinde gözlemlemesinin sağlanması, bu konuda araştırma ve sorumluları sorgulamasının temin edilmesi. - Bazı Arap ülkelerinin darbecileri desteklemelerinin, onlara mali ve siyasal destek vermelerinin, dolayısıyla darbecilerle suç ortaklığı yapmalarının kınanması. Mısır da anayasaya ve halk iradesine karşı gerçekleştirilen darbe bağlamında; - Mısır da anayasal meşruiyete karşı gerçekleştirilen darbenin, ilan edilen olağanüstü halin, bunun neticesinde yaşanan insani, hukuki ve siyasi hak ihlallerinin kınanması. - Mısır ordusuna tarafsız kalması, asli görevine, dış saldırılara karşı ülkesini savunma misyonuna dönmesi ve siyasete karışmaması çağrısının yapılması. - Darbenin ortaya attığı tüm yol haritalarının ve bununla bağlantılı uygulamaların reddedilmesi.

4 - Mısır daki tüm siyasal gruplara sivil bir yol haritası üzerinde ittifak etmeleri, Mısır daki siyasal krizden çıkmanın mekanizmalarını devreye sokmaları yönünde çağrı yapılması. - Mısır da darbecilerin gerçekleştirdikleri tutuklamaların, idam ve katliamların, yargılamaların, kitlesel kıyımların ve adalet ve yasanın temelini sarsan suçları işlemelerinin kınanması. - Yalan haberler yayan, suç ve nifak tohumlarını eken, Mısır halkının iradesine ve özgür tercihine karşı darbecilerin yanında duran Mısır medyasının kınanması, doğrunun, hakkın yanında durmaya, mısır halkının özgürlüğünü ve onurunu savunmaya çağrılması. - Konferans,darbeye karşı arap aleminde ve Mısır da gerçekleştirilen büyük halk ve öğrenci gösterilerini selamlıyor ve anayasal meşruiyete dönüş, özgürlüklerin iadesi için gerçekleştirdiği fedakarlıkları ve sarf ettiği çabaları değerli görüyor. Bütün katılımcıları ve Mısır daki aktivistleri, başta darbe karşıtı ittifakı meşruiyetin geri getirilmesi için mücadele etmeye çağırıyor. Faaliyetler ve Projeler bağlamında Konferans bazı öneri ve projeler ortaya koymuştur: Proje Önerileri: - Özgürlükleri savunmak ve darbelerle mücadele etmek amacıyla uluslar arası düzeyde hukukçulardan ve parlamenterlerden oluşan uluslar arası bir komisyonun kurulması. Bu komisyonun görevi insan hakları alanında ihlallerde bulunan suçlular aleyhine deliller sunmak olmalı ve mesajı da Avrupalılar gibi toplulukların vicdanına yönelik olmalıdır. Bütün çabaları bu sorun üzerinde toplamalı ve ardından bir uluslar arası ortak dayanışma gerektiren sorun gibi takdim etmelidir. Bunun için de özel yasal bürolardan yararlanmalıdır. - Darbe kurbanlarının ve tutukluların ailelerine yardım ve yaralıların tedavisi için bir uluslar arası para fonunun kurulması. - Gerçeği ortaya koymak ve özgürlükleri savunmak, darbecilerin ve onlarla işbirliği yapanların foyasını meydana çıkarmak için bir internet sitesinin kurulması ve bu bağlamda arap baharının desteklenmesi için uluslar arası bir hamlenin başlatılması. - Arap baharı devrimlerini incelemek, değerlendirmek, yanlışlıkları düzeltmek ve iyi düşünülmüş yeni projeler sunmak için bir düşünce komisyonunun oluşturulması.

5 - Darbeyi eleştirmek ve meşruiyetin yeniden tesisini sağlamak görevini ifa etmesi için bütün dünya ülkeleri nezdine parlamenter, hukukçu ve öğrenci heyetlerinin gönderilmesi. - Özgürlükleri ve demokrasiyi desteklemek ve darbeye karşı koymak amacıyla oluşturulan uluslar arası hazırlık komisyonu; Dini aidiyetinin, ideolojik ve siyasal eğiliminin ötesinde demokratik yöntemlere ve insan haklarına inanmak noktasında ortaklaşan, askeri darbe yoluyla yönetimi ele geçirenlerle mücadele eden, ordunun siyasal hayata müdahale etmesini, dolayısıyla vatandaşın tercihini ortaya koyma ve demokratik yöntemlerle siyasal görüşünü ifade etme hakkını elinden almasını reddeden bütün fikir, ilim, kültür, sanat adamlarına, hukukçulara, siyasal, hukuksal, medya, parlamenter, gazeteci örgütlerine, sivil kuruluşlara, gençlik ve kadın örgütlerine açık olacaktır. Katılımcılar bu kapanış bildirisinin yanında bildiride yer alan hususların siyasal, hukuksal alanlarda, halk nezdinde, düşünce ve medya aleminde uygulanması için bir takıp önerilerde, tavsiyelerde bulunmuş, bazı mekanizmaların altını çizmişlerdir. Son olarak konferans arap, İslami ve batılı tüm katılımcı örgüt ve kişiler teşekkür etmektedir. Ayrıca konferans kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri takip eden ve konferansın mesajını tüm dünyaya ileten medyaya teşekkür eder ve konferansın başarılı geçmesi için ellerinden gelen tüm imkanları kullanan konferans tertip komisyonuna da takdirlerini sunmaktadır. Doğru yola ileten ve başarılı kılan Allah tır.

MISIR DEVRİMİNİN AYAK SESLERİ: BİR DEVRİN SONU MU?

MISIR DEVRİMİNİN AYAK SESLERİ: BİR DEVRİN SONU MU? MISIR DEVRİMİNİN AYAK SESLERİ: BİR DEVRİN SONU MU? The Steps of the Egyptıan Revolutıon: Is That The End of an Era? Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Center for Mıddle Eastern Strategıc Studies Ortadoğu

Detaylı

Sayın Abdullah Gül ün. Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları. Açıklama, Mesaj ve Makaleleri

Sayın Abdullah Gül ün. Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları. Açıklama, Mesaj ve Makaleleri Sayın Abdullah Gül ün Çeşitli Vesilelerle Yaptıkları Açıklama, Mesaj ve Makaleleri Sayın Bakanımızın İtalyan "La Republica" gazetesinde, "Türkiye nin Farklılıkları AB İçin Zenginliktir" başlığı altında

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

Dini Yapı Sünni Müslüman % 75 Nusayri Müslüman % 15 Hıristiyan % 10

Dini Yapı Sünni Müslüman % 75 Nusayri Müslüman % 15 Hıristiyan % 10 Suriye 2012 Resmi Adı Suriye Arap Cumhuriyeti Başkent Şam Yüzölçümü 185.180 km² Nüfus 22.457.336 GSYH 64,7 milyar dolar (2011) Hükümet Biçimi Cumhuriyet Devlet Başkanı Beşşar Esad Başbakan Vail Nadir el

Detaylı

HAK-İŞ KONFEDERASYONU 12. OLAĞAN GENEL KURUL KARARLARI

HAK-İŞ KONFEDERASYONU 12. OLAĞAN GENEL KURUL KARARLARI HAK-İŞ KONFEDERASYONU 12. OLAĞAN GENEL KURUL KARARLARI HAK-İŞ; adil gelir dağılımı ve refah toplumu, güçlü sosyal güvenlik sistemi, sosyal koruma, sosyal içerme, katılımcı sosyal diyalog, daha fazla demokrasi

Detaylı

İçindekiler. 1. Sunuş 5. 2. İleri Demokrasi 17. 3. İnsani Kalkınma 49. 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81. 5. Güçlü Ekonomi 101. 6.

İçindekiler. 1. Sunuş 5. 2. İleri Demokrasi 17. 3. İnsani Kalkınma 49. 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81. 5. Güçlü Ekonomi 101. 6. İçindekiler 1. Sunuş 5 2. İleri Demokrasi 17 3. İnsani Kalkınma 49 4. Yaşanabilir Mekânlar ve Çevre 81 5. Güçlü Ekonomi 101 6. Öncü Ülke 163 7. Sonuç 185 1 Sunuş 1 Sunuş Sayın Başkan, değerli milletvekilleri

Detaylı

Bingazi de Türkiye ve Batı Algısı: Saha Araştırmasına Dayalı Bir Çalışma *

Bingazi de Türkiye ve Batı Algısı: Saha Araştırmasına Dayalı Bir Çalışma * Libya halkının şimdi Türkiye gibi dost ülkelerin yardımına daha fazla ihtiyacı var. Bingazi de Türkiye ve Batı Algısı: Saha Araştırmasına Dayalı Bir Çalışma * Perception of Turkey and West in Benghazi

Detaylı

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI IMPR RAPOR NO: 9 2011 TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER IRK AYRIMCILIĞININ ORTADAN KALDIRILMASI KOMİTESİ - Genel Tavsiyeler - Türkiye Taraf Devlet Raporu ISBN: 978-975-01033-5-3 Aralık 2010 Bu yayın İnsan Hakları Ortak Platformu için Kapasite

Detaylı

4.29. Fasıl 29: Gümrük Birliği 89 4.30. Fasıl 30: Dış İlişkiler. 90 4.31. Fasıl 31: Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası. 91 4.32.

4.29. Fasıl 29: Gümrük Birliği 89 4.30. Fasıl 30: Dış İlişkiler. 90 4.31. Fasıl 31: Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası. 91 4.32. İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... 3 1.1. Önsöz... 3 1.2. Çerçeve... 3 1.3. AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler... 3 2. SİYASİ KRİTERLER VE GÜÇLENDİRİLMİŞ SİYASİ DİYALOG... 6 2.1. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü...

Detaylı

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ Kasım 2004 İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1 A- HUKUKİ DURUM 4 1. Türkiye-AB İlişkileri 4 B- SİYASİ KONULAR 7 1. Siyasi Kriterlere

Detaylı

KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSUNA VE KONSEYE SUNULAN BİLDİRİM. Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2013-2014. {COM(2013) 700} ekindeki

KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSUNA VE KONSEYE SUNULAN BİLDİRİM. Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2013-2014. {COM(2013) 700} ekindeki AVRUPA KOMİSYONU Brüksel, 16 Ekim 2013 SWD (2013) 417 KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSUNA VE KONSEYE SUNULAN BİLDİRİM Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2013-2014 {COM(2013) 700} ekindeki

Detaylı

Sayın Beşir Atalay, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı:

Sayın Beşir Atalay, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı: Sayın Beşir Atalay, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı: Açılış konuşmasında söz alan Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, ilk olarak, terörle mücadelede koordinasyon konusunu değerlendiren ve amaçlayan

Detaylı

İnsan Hakları ve Demokrasiye Destek: ABD Kayıtları 2005-2006 Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır

İnsan Hakları ve Demokrasiye Destek: ABD Kayıtları 2005-2006 Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır Önsöz İnsan Hakları ve Demokrasiye Destek: ABD Kayıtları 2005-2006 Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır Günümüzde, dünya çapında giderek daha çok kadın ve erkek haklarına

Detaylı

İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM

İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM 15 1.1. Temel Hak ve Hürriyetler 18 1.2. Yeni Anayasa 30 1.3. Yönetim Modeli ve Başkanlık Sistemi 38 1.4. Adalet Sisteminde Dönüşüm 41 1.5.

Detaylı

İstanbul, Türkiye 25-27 Haziran 2004. Burak Akçapar, Mensur Akgün, Meliha Altunışık, Ayşe Kadıoğlu 1

İstanbul, Türkiye 25-27 Haziran 2004. Burak Akçapar, Mensur Akgün, Meliha Altunışık, Ayşe Kadıoğlu 1 GENİŞ ORTA DOĞU ve KUZEY AFRİKA DA DEMOKRATİKLEŞME TARTIŞMASI: TÜRKİYE DEN SİVİL BİR TESPİT İstanbul Çalışması # 3 İstanbul, Türkiye 25-27 Haziran 2004 Burak Akçapar, Mensur Akgün, Meliha Altunışık, Ayşe

Detaylı

THE DEMOCRACY PERCEPTION OF THE MUSLIM BROTHERHOOD MOVEMENT IN EGYPT AND IT S EFFECT ON THE SYSTEM

THE DEMOCRACY PERCEPTION OF THE MUSLIM BROTHERHOOD MOVEMENT IN EGYPT AND IT S EFFECT ON THE SYSTEM Alternatif Politika, Özel Sayı 1, 48-73, Kasım 2010 48 MISIR DA MÜSLÜMAN KARDEŞLER HAREKETİNİN DEMOKRASİ ANLAYIŞI VE SİSTEME ETKİSİ Mehmet DALAR * ÖZET ABD gibi küresel güçlerin ve İsrail gibi bölgesel

Detaylı

ORSAM AYLIK IRAK TÜRKMENLERİ GÜNCESİ

ORSAM AYLIK IRAK TÜRKMENLERİ GÜNCESİ ORSAM AYLIK IRAK TÜRKMENLERİ GÜNCESİ Hazırlayanlar: Habib Hürmüzlü, ORSAM Danışmanı Firuze Yağmur Gökler, ORSAM Araştırma Asistanı 01-15 Kasım 2014- Sayı: 48 TÜRKMEN REFORMU İÇİN GENÇLİK OTURUMU 1 Kasım

Detaylı

İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM

İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM İÇİNDEKİLER SUNUŞ 7 1. DEMOKRATİKLEŞME VE YENİ ANAYASAL SİSTEM 15 1.1. Temel Hak ve Hürriyetler 18 1.2. Yeni Anayasa 26 1.3. Yönetim Modeli ve Başkanlık Sistemi 34 1.4. Adalet Sisteminde Dönüşüm 37 1.5.

Detaylı

7.Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve onları hedef alan her türlü ayrımcılıkla mücadele konusunda AB Rehber İlkeleri

7.Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve onları hedef alan her türlü ayrımcılıkla mücadele konusunda AB Rehber İlkeleri 7.Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve onları hedef alan her türlü ayrımcılıkla mücadele konusunda AB Rehber İlkeleri I. Rehber İlkeler'in Amacı Kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet konusunda

Detaylı

SESSİZ DEVRİM Türkiye nin Demokratik Değişim ve Dönüşüm Envanteri

SESSİZ DEVRİM Türkiye nin Demokratik Değişim ve Dönüşüm Envanteri SESSİZ DEVRİM Türkiye nin Demokratik Değişim ve Dönüşüm Envanteri 2002-2012 Güncelleştirilmiş 2. Baskı T.C. BAŞBAKANLIK KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI SESSİZ DEVRİM Türkiye nin Demokratik Değişim

Detaylı

ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI

ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI ULUSLARASI İLİŞKİLER DERS NOTLARI TALHA DAL Adana Ticaret Borsası Lisesi - 2011 ULUSLAR ARASI İLİŞKİLERE GİRİŞ A- ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE TEMEL KAVRAMLAR Uluslararası: Bu kavram ilk defa 18. Yüzyılın

Detaylı

Adres : Kavaklıdere Mah. Nevzat Tandoğan Cad. No: 4 Çankaya / ANKARA Telefon : 0312 465 22 00 Faks : 0312 465 22 65 E-posta :

Adres : Kavaklıdere Mah. Nevzat Tandoğan Cad. No: 4 Çankaya / ANKARA Telefon : 0312 465 22 00 Faks : 0312 465 22 65 E-posta : 2014 YILLIK RAPORU Adres : Kavaklıdere Mah. Nevzat Tandoğan Cad. No: 4 Çankaya / ANKARA Telefon : 0312 465 22 00 Faks : 0312 465 22 65 E-posta : iletisim@ombudsman.gov.tr. İnternet Adresi : www.ombudsman.gov.tr

Detaylı

TMMOB ve Bağlı Odaların Genel Kurul Sonuç Bildirileri ve Çalışma Programları

TMMOB ve Bağlı Odaların Genel Kurul Sonuç Bildirileri ve Çalışma Programları TMMOB ve Bağlı Odaların Genel Kurul Sonuç Bildirileri ve Çalışma Programları 1 TMMOB ve Bağlı Odaların Genel Kurul Sonuç Bildirileri ve Çalışma Programları (2006-2008) Kasım 2006 2 TMMOB ve Bağlı Odaların

Detaylı

Kültürlerarası Diyalog İçin Beyaz Kitap

Kültürlerarası Diyalog İçin Beyaz Kitap Kültürlerarası Diyalog İçin Beyaz Kitap "Eşit Bireyler Olarak Onurlu Biçimde Bir Arada Yaşamak" Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları tarafından 118. Bakanlar Komitesi Oturumunda uygulamaya konulmuştur. (Strazburg,

Detaylı

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü SDE RAPOR Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri ---------------------------------------------------------------------------------------------- TESPİTLER - ÖNERİLER

Detaylı

GERÇEKLER & RAKAMLAR Ocak 2011, Sayı 03

GERÇEKLER & RAKAMLAR Ocak 2011, Sayı 03 GERÇEKLER & RAKAMLAR Ocak 2011, Sayı 03 Özel Sayı UNHCR 60. Yıl Dönümü Kuruluşunun altmışıncı yılında UNHCR mülteciler için uluslararası korumayı teşvik etmeye devam ediyor. BM Mülteciler Yüksek Komiseri

Detaylı

Kriz Yönetimiyle Bağlantılı Devlet Reformu. Günther Bächler

Kriz Yönetimiyle Bağlantılı Devlet Reformu. Günther Bächler Kriz Yönetimiyle Bağlantılı Devlet Reformu Günther Bächler Kriz Yönetimiyle Bağlantılı Devlet Reformu Günther Bächler Günther Bächler Basel de sanat ve sanat tarihi (1976-80) okuduktan sonra Berlin Hür

Detaylı

AVRUPA KOMİSYONU KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSU NA VE KONSEY E SUNULAN BİLDİRİM. Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2012-2013

AVRUPA KOMİSYONU KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSU NA VE KONSEY E SUNULAN BİLDİRİM. Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2012-2013 AVRUPA KOMİSYONU Brüksel, 10 Ekim 2012 SEC (2012) 336 KOMİSYON TARAFINDAN AVRUPA PARLAMENTOSU NA VE KONSEY E SUNULAN BİLDİRİM Genişleme Stratejisi ve Başlıca Zorluklar 2012-2013 {COM(2012) 600} ekindeki

Detaylı

HDP: Bu daha başlangıç

HDP: Bu daha başlangıç 1 HDK 3. yaşında! Halkların Demokratik Kongresi iki yıl önce kuruldu. Artık üçüncü yaşına girdi. Başarılı bir Genel Seçim çalışmasının, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku nun deneyimleri üzerine şekillendi,

Detaylı