Bebeklerde Uyku Sorunları. Prof.Dr. Nurdan Evliyaoğlu Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Sosyal Pediatri Bilim Dalı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bebeklerde Uyku Sorunları. Prof.Dr. Nurdan Evliyaoğlu Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Sosyal Pediatri Bilim Dalı"

Transkript

1 Bebeklerde Uyku Sorunları Prof.Dr. Nurdan Evliyaoğlu Çukurova Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Sosyal Pediatri Bilim Dalı

2 Sunum planı Normal uyku düzeni Güvenli uyku prensipleri Sık görülen uyku sorunları Nedenler Yaklaşım

3 Uyku Bebeklerin temel gereksinimidir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan bazı hormonlar uyku sırasında salgılanır. Uyku süreleri, uyuma ve uyanma saatleri genetik olarak belirlenir ve kişiye özeldir.

4 Uyutmak İnsanın belli bir yerde ve konumda belirli bir süre için uyumasını sağlamak ve bunun gerçekleşmesi için çeşitli yöntemlerin uygulanmasıdır. Yorulmamış, uyku gereksinimi olmayan, uyumak istemeyen çocuk için bir dayatma, zorlama ve işkencedir.

5 Normal uyku düzeni Yenidoğan bebekler günde saat, Bir aylık olduklarında günde saat, 3-4 aylık olduklarında günde 15 saat kadar uyurlar. Dört aylık bir bebekte uykunun üçte ikisi gece gerçekleşir.

6 Normal uyku düzeni Bir yaşındaki bir bebeğin ortalama uyku süresi 13.9 saat, iki yaşında 12 saat, beş yaşında ise 11.4 saattir. İlk yıllarda gündüz saatlerinde kısa uyku dönemleri (şekerleme) vardır. Genel olarak 3 yaşından sonra gündüz uyku gereksinimleri azalır.

7 Normal uyku düzeni Erken bebeklikte uyku ritmi tam gelişmediği ve gece beslenmeleri gerekli olduğu için ilk 6 aydaki gece uyanmaları normal kabul edilir. Yaşamın ilk yıllarında görülen sık uyanma sorunu fizyolojik bir durumdur.

8 Uyku için uygun ortam Çocukların yatak odalarının ısısı 18 derece, yenidoğan ve bebeklerin dereceden düşük olmamalıdır. Odadaki eşyalara çarpmayı engelleyecek şekilde loş bir ışık olmalıdır. Yatak sert zeminli olmalı, yastık kullanılmamalı, yorgan hafif ve pamuklu olmalıdır.

9 Uyku için uygun ortam Yatmadan önce kitap okuma, ninni söyleme veya hafif müzik dinlemek uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. Akşamları uykuya yatırma keyifli bir hale getirilmeli ve her gün uyku töreni uygulanmalıdır. Bebeğin bulunduğu evde sigara içilmemeli.

10 Birlikte yatmak (çocukların anne babalarının yataklarına uzaklığı) Doğumdan sonraki ilk günlerde emzirme nedeniyle anne-bebek birlikteliği fazladır. Sonraları anneyle birliktelik beslenme düzeni ve bebeğin anne özlemine göre değişir. Bebeğin uyuduğu yer her zaman kendi yatağı olmalıdır. Ayrı yatak, en geç 1 yaşın sonunda ayrı odalarda yatmaya dönüşmelidir.

11 Uykuya başlama prensipleri Çocuğun düzenli olarak belirli bir saatte, kesin ve kararlı bir tavırla yatırılması önemlidir. Alıştığı bir oyuncağı alması, sakin bir sesle masal anlatılması, ninni şarkı söylenmesi ve odanın loş olması uykuya geçişi kolaylaştırır. Bebeğin kucaklanması, öpülmesi ve okşanması onun rahatlamasını sağlar, yaşamlarını mutlu kılar.

12 Güvenli uyku prensipleri Emzik kullanılıyorsa uzun bağcığı olmamalı. Bebeğin yatağı pencere kenarında olmamalı. İçi doldurulmuş ve tüylü oyuncaklar alerji riskine karşı yatak odasında tutulmamalı. Bebeğin odasında ve yanında hayvan bulundurulmamalı.

13 Güvenli uyku prensipleri Elektrik lambaları ve elektrikli oyuncaklar bebekten uzakta tutulmalı. Yatağın üstüne oyuncak asılmamalı. Geceleri mümkünse bezi değiştirilmemeli.

14 Uyku sorunları Uykuya dalmada ve sürdürmede güçlük Gece uyanma Yatağa gitmeye direnç Uyurgezerlik Kabuslar, gece korkuları Hareket sorunları Solunumsal uyku bozuklukları Tıkayıcı uyku apne sendromu

15 Nedenler Çocukta duygusal ya da bedensel bozukluk Ailenin tutum ve davranışlarındaki yetersizlik Yatma alışkanlığının kazandırılmamış olması ve geç saatlere kadar büyüklerle kalmasına izin verilmesidir.

16 Tıbbi nedenler Akut ve kronik hastalıklar Gastroözofageal reflü Otitia media İnfantil kolik Diş çıkarma İlaç yan etkileri Serebral palsi Otizm DEHB

17 Uykuya dalma güçlüğü ve sürdürme sorunu Enfeksiyon hastalığı? Açlık tokluk Aşırı yorgunluk Stres Ortam Uyarıcılar Uyku saati secimi

18 Gece uyanmaları İlk 6 ayda normaldir. İlk iki yaşta bebeklerin %20 sinde görülebilir. En önemli neden gece beslenme alışkanlığıdır.

19 Yatağa gitmeye direnç 1-3 yaşta %20 görülebilir. Ağlar, korkularını ileri sürer, bulunduğu ortamdan ayrılmak istemez. Çalışan ve eve geç gelen annelerin bebeklerinde daha sık görülür. İlk yaşlarda bebeklerin her gece belirli bir saatte kendi odasına götürülmesi sağlanmalıdır.

20 Uykuda korku nöbeti Uykuya daldıktan 2-3 saat sonra oluşan şiddetli panik nöbetidir. Çığlık atarak yatağında oturur veya kalkar, korku içindedir, şaşkındır. Söylenenleri anlamaz, cevap vermez, aileyi tanımaz ve sakinleştirilemez. Birkaç saniye sonra uykuya dalar, uyanınca bir şey hatırlamaz.

21 Uyurgezerlik 5-15 yaşlarda görülür. Genellikle uykunun ilk üçte birlik yavaş uyku dönemindedir. Aniden yatakta oturma, kalkarak dolaşma, giyinme, kapıları açma gibi davranışlar görülür dakika sürer. Aile öyküsü belirgindir.

22 Gece terörü 5-7 yaşlarda sıktır. Aile öyküsü vardır. Uyku verici ilaç, yorgunluk ve bazı ateşli hastalıklarda sıklığı artar.

23 Kafa vurma Dokuz ay-12 yaş arasında uyku sırasında bazı çocuklar başlarını yumuşak yada sert nesnelere vurabilir. Gelişimsel bozukluğu olanlarda sıktır. Yatak ve çevresi uygun şekilde düzenlenmelidir.

24 Kabus (karabasan) Çocukların 1/5 inde, 5-6 yaşlarında sıktır. Gece uykusunun sonuna doğru, korkulu rüyalarla uyanma nöbetidir. Ağlayarak uyanır ve huzursuzdur. Genelde bir saldırı, düşme, ölüm korkusu gibi kaygılarla ilişkilidir. Gündüz yaşanan istenmeyen olaylar araştırılmalıdır.

25 Diş gıcırdatma Her yaşta görülebilir. Gecenin ilk saatlerinde olur. Zamanla kendiliğinden geçer.

26 Uykuda hareket bozuklukları (huzursuz bacak sendromu) Çocuklarda seyrektir. Geceleri bacaklarını hareket ettirme isteği duyarlar. Bacaklarındaki rahatsız edici durumu «uyuşma»,«karıncalanma» olarak tanımlarlar. Çoğunda uyku kalitesi bozulur. Gün içinde yorgundurlar

27 Solunumsal uyku bozuklukları En sık görülen horlamadır. Çocuklarda sıklığı %7-34 Üst solunum yolu tıkanıklığını gösterir.

28 Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu 2-8 yaş arasında sıklığı %2 dir. Aşırı uyku veya uykusuzluk durumu, uyku sırasında sık solunum tıkanması atakları, gürültülü horlama, sabah baş ağrısı, ağız kuruluğu gibi bazı ortak özelliklerin varlığıdır. Çocuklarda apne az görülür.

29 Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu Tonsil ve adenoid hipertrofisi, obezite, nöromuskuler hastalıklar, yarık damak, koanal atrezi, makroglossi önemli risk faktörleridir. Viral ÜSYE, allerjik rinit, sinüzit, astım tetikleyici olabilirler. Prematür doğanlarda 3-5 kat daha fazla görülmektedir.

30 Hipersomnia Gün içi aşırı uykululuk durumu Çocuklarda seyrektir.

31 Uyku sorunlarına yaklaşım Uyku öyküsü Uyku ve uyanıklık dönemleri Beslenme düzeni, öğünler ve miktar İlaçlar Kafeinli içecekler Yatma zamanı Uykuya geçiş ritüelleri Uykuya dalma süresi Gece uyanma dönemleri Sabah uyanma zamanı Gece korkuları, uyurgezerlik

32 Uyku sorunlarına yaklaşım Uyku günlüğü (iki haftalık) Uykuya geçiş saati, Uyku süresi, Uyanmaların sayısı ve süresi, Sabah uyanma zamanı, Toplam uyku süresi, Kestirmelerin sayısı ve süresini içermelidir.

33 Öneriler İlk aylarda ebeveynler uyku alışkanlıklarını bebeklerine göre ayarlamalıdır.

34 Öneriler Birinci aşama; Gündüz uyku zamanı ve oyun saatlerinin düzenlenmesidir. Bebek uyanıkken ve hava aydınlıkken odasına alışmasını ve sevmesinin sağlanmasıdır. Odasında onunla birlikte oyun oynanmalıdır.

35 İkinci aşama; Öneriler Gece uygulamasına geçmeden önce 1-2 hafta boyunca gündüz uykularında kendi yatağında yatırılarak duruma alıştırılmalıdır. Gerekirse 2-3 gün onunla birlikte uzanarak veya yanında oturularak bebek yalnız bırakılmamalıdır. Onu yatıştırıp sakinleştirmelidir.

36 Öneriler Üçüncü aşama; Anne veya baba bebeğin odasında birlikte uyumalıdır. Üç geceye kadar çocuğun odasında yerde ya da başka bir yatakta onunla birlikte uyuyabilirsiniz.

37 Özet Uzun süren uyku bozukluğu Duygusal veya fiziksel bir bozukluk Ailenin çocuğu rahatlatmada yetersiz olabileceği düşünülmeli. Sağlık sorunu varsa tedavi edilmeli, aile rahatlatılmalı, çocuğa temel uyku alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

38

ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR?

ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR? ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR? Her çocuğun uyku düzeni ve süresi birbirinden farklıdır. Pek çok anne ile konuştuğunuzda kimi uzun süre uykusuz geceler yaşadığından bahseder, kimi ise ilk günden bebeğinin

Detaylı

UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ

UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ TÜRKİYE SOLUNUM ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ Hazırlayanlar Dr.Oğuz Köktürk Dr.Duygu Özol Dr.Asiye Kanbay Dr.Handan İnönü

Detaylı

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni

Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Banu Şenel SGS Tüketici Ürünleri Bölümü Yeni Projeler Geliştirme Yönetmeni Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? 14.09.2010 Oyuncak ve Kırtasiye Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Oyuncak

Detaylı

GECİKMİŞ KONUŞMANIN NEDENLERİ VE TEDAVİ SÜRECİ UYKU VAKTİ: MIŞIL MIŞIL MI YOKSA. ÇOCUKLARDA KANSIZLIK (Anemi) MOTOR-MENTAL GELİŞME NEDİR?

GECİKMİŞ KONUŞMANIN NEDENLERİ VE TEDAVİ SÜRECİ UYKU VAKTİ: MIŞIL MIŞIL MI YOKSA. ÇOCUKLARDA KANSIZLIK (Anemi) MOTOR-MENTAL GELİŞME NEDİR? Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği Çocuk Sağlığı ve Gelişimi Dergisi 2012 Sayı: 4 GECİKMİŞ KONUŞMANIN NEDENLERİ VE TEDAVİ SÜRECİ UYKU VAKTİ: MIŞIL MIŞIL MI YOKSA ÇOCUKLARDA KANSIZLIK (Anemi) MOTOR-MENTAL

Detaylı

ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI VE EVDE BAKIMI

ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI VE EVDE BAKIMI T. C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU Sakarya İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI VE EVDE BAKIMI

Detaylı

Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi. Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD

Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi. Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD ÇOCUKLUK DÖNEMİ DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI Çocuk ve ergen

Detaylı

PERFORMANSI ETKİLEYEN

PERFORMANSI ETKİLEYEN MODÜL 9: İNSAN FAKTÖRLERİ Performansa Etki Eden Faktörler Zindelik/sağlık; İçerik PERFORMANSI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Öğr. Gör. Volkan YAVAŞ 1 Stres: Ailevi ve işe bağlı olarak; Zaman baskısı ve çalışmanın

Detaylı

ANNE SÜTÜ EŞSİZDİR. Anne Sütü İle Besleme El Kitabı aileleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

ANNE SÜTÜ EŞSİZDİR. Anne Sütü İle Besleme El Kitabı aileleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. ANNE SÜTÜ EŞSİZDİR Anne Sütü İle Besleme El Kitabı aileleri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Hazırlayan: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü

Detaylı

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011

OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 OKULUMU SEVİYORUM AREL EĞİTİM KURUMLARI AYLIK ANASINIFI DERGİSİ SAYI: 85 2011 İÇİNDEKİLER ÇOCUKLA ALIŞVERİŞE ÇIKMAK 2 ÇOCUĞUN DUYGUSAL İSTİSMARI 5 DAĞILAN AİLEDE ÇOCUK 7 ÇALIŞAN ANNELER 12 ÇOCUĞUN SPORA

Detaylı

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire Ebru ÇÖLLÜ

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I. Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ

ÜNİTE ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I. Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I İÇİNDEKİLER Bebeklerde Beslenme Alışkanlıkları Emzirmeye Başlama Emzirme Süresi ve Sıklığı Ek Gıda Çeşitleri ÇOCUK BESLENMESİ Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ HEDEFLER

Detaylı

Bebelac firmasına koşulsuz destekleri için teşekkür ederiz.

Bebelac firmasına koşulsuz destekleri için teşekkür ederiz. 1 Bebelac firmasına koşulsuz destekleri için teşekkür ederiz. Önsöz Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Derneği kuruluşunun 20. Yılında Kistik Fibrozis Aile Eğitim Kitabı nın yeni ve daha

Detaylı

Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com

Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com Klinik Psikolog Şebnem Orhan PSİ Çocuk ve Aile Merkezi Klinik Psikolog www.psicocukaile.com Erken Çocukluk Döneminde Anne Baba Ayrılığı ve Boşanma 31.12.2009 Çocuğun zihinsel ve duygusal gelişiminde ilk

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ GENEL SAĞLIK EĞİTİM MODÜLÜ MEHMETÇİK EL KİTABI 1 Ankara, 2013 1 Bu çalışma, Mehmetçik

Detaylı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı Sayı: 1 Eylül 2014 Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi Hobi Köşesi: Maket Yapımı Hazırlayanlar Uzman Psikolojik Danışman Handan YILMAZ Psikolojik Danışman Sıla GETİR

Detaylı

Yaş Dönemlerine Göre Gelişim Özellikleri

Yaş Dönemlerine Göre Gelişim Özellikleri Kürşat Fidancı, Berna Fidancı, Erkan Sarı Gelişim Gelişim, organizmada iç ve dış etkenler sonucu, birbirine bağlı ve düzenli bir biçimde ortaya çıkan, ilerleyici bir dizi değişiklikler olarak tanımlanır.

Detaylı

SAĞLIKLI YAĠAM VE HİJYEN

SAĞLIKLI YAĠAM VE HİJYEN T.C. KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI AHMET SANİ GEZİCİ LİSESİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ SAĞLIKLI YAĠAM VE HİJYEN e-posta: 887157@meb.k12.tr web adresi: http://www.asgl.k12.tr TEĠEKKÜRLER SAĞLIKLI YAĠAM Temizliğe önem

Detaylı

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr

Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Sayı 20 Yaz 2015 Okuyucu Köşesi için iletişim adresimiz okurkosesi@baskent-ank.edu.tr Melek ALKAN ÇAKMAK Babalar gününde çocuğunu hem öksüz hem yetim bırakan babalar, bu satırlar sizin için. Kadın Cinayetleri

Detaylı

YENİDOĞAN BEBEK TAKİBİ ve ANNE-BABA REHBERİ

YENİDOĞAN BEBEK TAKİBİ ve ANNE-BABA REHBERİ YENİDOĞAN BEBEK TAKİBİ ve ANNE-BABA REHBERİ TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ Hayat sağlıkla güzeldir ÇOCUK SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI ANABİLİM DALI Sevgili Anne ve Baba İnsanoğluna bağışlanmış

Detaylı

ASTIM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ. Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ

ASTIM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ. Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ 1. ASTIMIN TANIMI: Astım Nasıl Bir Hastalık? 1.1. Astım nasıl bir hastalıktır? ASTIM HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ Hazırlayan: Prof. Dr. Tevfik ÖZLÜ Nefes aldığımızda atmosfer havasının, asıl solunum

Detaylı

Kayıp ve Yas Süreci. Doç. Dr. Perihan Güner Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu. I. Palyatif Bakım Hemşireliği Kursu, 10-11 Şubat 2012, Ankara

Kayıp ve Yas Süreci. Doç. Dr. Perihan Güner Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu. I. Palyatif Bakım Hemşireliği Kursu, 10-11 Şubat 2012, Ankara Kayıp ve Yas Süreci Doç. Dr. Perihan Güner Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu I. Palyatif Bakım Hemşireliği Kursu, 10-11 Şubat 2012, Ankara 1 İçerik Giriş Yas nedir? Yasa verilen ortak tepkiler nelerdir?

Detaylı

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU KADIN VE ÜREME SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANLIĞI GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİMCİ KİTABI ANKARA 2013 İÇİNDEKİLER HAZIRLAYANLAR... 3 GEBE BİLGİLENDİRME KİTABI...

Detaylı

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj

qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj qwertyuiowww.aofdersozetleri.compgüasdf ghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfg hjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghj YAŞLI VE HASTA BAKIM klsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjk HİZMETLERİ

Detaylı

ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI

ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI Türkiye Halk Sağlığı Kurumu T.C SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU RUH SAĞLIĞI PROGRAMLARI DAİRE BAŞKANLIĞI ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL GELİŞİMİNİ DESTEKLEME PROGRAMI GÖRÜŞME REHBERİ 1 ÇOCUĞUN PSİKOSOSYAL

Detaylı

Psikolojik Rahatsızlıklar

Psikolojik Rahatsızlıklar Psikolojik Rahatsızlıklar Problem Alanları Anoreksiya Nervoza Anoreksiya Nervoza bireyin beden imgesinin (kendi bedenini algılamasının) bozulması ve sonuçta kendisini kilolu algılaması, beslenmeyi reddetmesi,

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet)

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet) Diyabet Nedir? Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten

Detaylı

Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki soruları cevaplayabilmesi ve tartışabilmesi beklenmektedir:

Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki soruları cevaplayabilmesi ve tartışabilmesi beklenmektedir: KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ PSİKİYATRİ ANABİLİM DALI DÖNEM 5 DERS NOTLARI UYKU ve BOZUKLUKLARI Doç. Dr. Ümit Tural Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki konu ana hatlarını

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı

YAŞLANAN TOPLUM VE YAŞLININ EVDE BAKIMI

YAŞLANAN TOPLUM VE YAŞLININ EVDE BAKIMI Prof. Dr. Fethiye ERDİL YAŞLANAN TOPLUM VE YAŞLININ EVDE BAKIMI Yaşlanan toplum Yaşam süresinin 100 yıldır günde 5 saat, 10 yılda 2.2 yıl gibi çarpıcı bir hızla arttığı görülmektedir. Kazanılan ek yıllar

Detaylı