UYKUSUZ (Uyuma Sorunu Olan) BEBEK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "UYKUSUZ (Uyuma Sorunu Olan) BEBEK"

Transkript

1 UYKUSUZ (Uyuma Sorunu Olan) BEBEK Prof.Dr.Elif N.Özmert Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Sosyal Pedaitri BD Gelişimsel Pediatri BD Dün gece herkesi kim uykusuz bıraktı acaba?

2 Uyku Yüzeyel beyin aktivitesi (EEG), göz hareketleri ve kas tonusu ile tanımlanan, doğal olarak tekrarlanan, azalmış veya kaybolmuş bilinç, kısmen durmuş duyusal aktivite ve neredeyse tüm istemli kasların etkisizleşmesi ile karakterize durumdur.

3 Dikkat Ağlayan bebek uykusuz bebek < 12 hafta >12 hafta Farklı bebekler Wake M et al. Pediatrics : Ebeveyn sorunu bebeğin sorunu Sadeh A et al. Sleep Med Rev 2010;14:89-95

4 Uyku Sorunu:Nasıl Tanımlayalım Endişe/bildirim Kriterler Toplum normları Organik neden

5 Uyku Davranışının Gelişimi Çocuğun/uyku gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler

6 Çocuğun gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uyku Uyanıklık Döngüsü Homeostatik Sistem Yorgunluk Uyanıklık süresi Sirkadiyan Ritim (24:10) Heraghty JL et al.,arch Dis Child :

7 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi Fetusun sirkadiyan ritmi 22.hafta Transplasental melatonin ve kortizol Sirkadiyan ritim 1-3 ayda gelişir Anne sütünde kronobiotikler melatonin s Triptofan s Nükleozid & nükleotidler s Vit B12 Vücut sıcaklığı ve 24 saatlik kortizol döngüsü de haftalarda gelişir. Arslanoğlu S et al. J Perinat Med 2012;40:1-8

8 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi REM Hızlı göz hareketleri Kas tonusu kaybı Tipik EEG bulgusu nonrem Uyuşukluk ile başlayıp derin uykuya giden 4 evre Tipik EEG Heraghty JL et al.,arch Dis Child :

9 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi REM Hızlı göz hareketleri Kas tonusu kaybı Tipik EEG bulgusu nonrem Uyuşukluk ile başlayıp derin uykuya giden 4 evre Tipik EEG Uyku döngüler halinde Heraghty JL et al.,arch Dis Child :

10 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi Aktif uyku (REM) Sakin Uyku (nonrem) İntrauterin 6-7 ayda önce REM, 1 ay sonra nonrem uyku Aktif uyku daha çok 34. haftada %60 Miad bebek %50 3 yaş %25 Uyku döngüleri dk 6. ayda uykuya nonrem ile başlar ve REM de tipik kas tonusu olur Uyku süreleri daha uzun

11 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi Aktif uyku (REM) Sakin Uyku (nonrem) İntrauterin 6-7 ayda önce REM uku sonra nonrem Aktif uyku daha çok 34. haftada %60 Miad bebek %50 3 yaş %25 Uyku döngüleri dk 6. ayda uykuya nonrem ile başlar ve REM de tipik kas tonusu olur Uyku süreleri daha uzun Heraghty JL et al.,arch Dis Child :

12 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi İlk 2 yıl saat uyku 7500 saat uyanıklık Uyku ihytiyacı sa (15) (ilk yıl) sa (12.5) (1 y) sa (10.5) (6y) sa (9) (18y) Hill C.Journal of Child Psychology and Psychiatry 2011;52:

13 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi Gece uykusu Gündüz uykusu Uyku Süresi (sa)) hafta 1 Ay Ay 1 Yaş Hill C.Journal of Child Psychology and Psychiatry 2011;52:

14 Çocuğun gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler Uykunun Gelişimi Genetik faktörler Gece uyku süresinin %26 sını Gündüz uyku süresinin %37 sini Uyku sorunlarının %40 ını açıklar CLOCK ve PER genleri sirkadiyan ritim ile ilişkilendirilmiştir Fisher A et al.pediatrics 2012;129:

15 Çocuğun gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler Ebeveynlik Davranışı Beslenme emzirme Kundak Sallama Masaj Emzik Uyku yardımcı nesneleri Aynı yatakta uyuma Ramamurthy MB, et al. J Paediatr & Child Health 2012;48: Yılmaz G. Et al. J Pediatr 2002;44:

16 Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Çocuğun gelişimi Uyku Davranışı Ebeveynlik davranışı Sosyal Kültürel faktörler Ebeveynlik Davranışı: Aynı Yatakta Yatma Olumlu Pekçok kültürde Emzirme Başlangıçta ebeveyn tarafından tercih edilirse iyi Olumsuz Daha sık uyanma nonrem Ayrılmak istememe SIDS riski? St James-Robert I et al. Pediatrics 2006;117:e1146

17 Çocuğun gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler Ebeveynlik Davranışı Mizac Homeostaz Bağlanma Ayrılık anksiyetesi Sınır koyma Depresyon Sadeh A et al. Sleep Med Rev 2010;14:89-95

18 Çocuğun gelişimi Ebeveynlik davranışı Fizyolojik Mekanizma Homeostaz Sirkadiyan ritim Uyku Davranışı Sosyal Kültürel faktörler Kültürel Faktörler 17 ülke ve 0-36 ay arası çocuk, internet üzerinden Uyku zamanları Yeni Zelanda da 19:27 Hong Kong da 22:17 Toplam uyku süresi Japonya da 11.6 saat Yeni Zelanda da 13.3 saat Aynı yatağı paylaşma Yeni Zelanda da %5.8 Vietnam da ise %83.2 Uyku sorunu Tayland da ailelerin %11 i Çin de ise %76 sı Asya kökenli ülkelerde çocukların daha geç yattıkları, toplam uyku sürelerinin daha kısa olduğu ve ailelerin daha sıklıkla uyku sorunu bildirdikleri saptanmıştır. Mindell JA et al. Sleep Med 2010;11:

19 Uyku Bozuklukları

20 Uyku Sorunları Uykuya geçmeme, uyumama Sık uyanma, uykuyu sürdürememe Yorgun uyanma,etkisiz uyku

21 Uyku Bozuklukları Sınıflaması 8 başlık 82 bozukluk (AASM) İnsomniya (uykusuzluk) Davranışsal uyku bozukluğu Uyku ilişkili solunum bozuklukları Santral hipersomniya Sirkadiyan ritim bozuklukları Parasomniya Uyku ilişkili hareket bozuklukları İzole semptomlar Diğer uyku bozuklukları Hill C.Journal of Child Psychology and Psychiatry 2011;52:

22 Davranışsal Uyku Bozukluğu (AASM) Kriterler ebeveyn veya çocuğa bakım veren diğer erişkinlerin bildirimlerine göre değerlendirilir ve karşılanır Çocuktaki bulgular aşağıda açıklanan uykuya geçme ile ilişkili veya sınır koyma ile ilişkili bulgular ile uyumludur Uyku sorunu başka bir uyku bozukluğu, tıbbi veya nörolojik bozukluk, mental bozukluk veya ilaç kullanımı ile açıklanamamaktadır.

23 Davranışsal Uyku Bozukluğu (AASM) Uykuya dalma çağrışımları/ilişkileri tipi uyku bozuk. aşağıdaki belirtileri içerir; Uykuya dalmak özel koşullar gerektiren uzamış bir süreçtir Uykuya dalma çağrışımları/ilişkileri oldukça sorunlu ve talepkardır. Özel koşulların olmaması durumunda uykuya dalmak çok uzun sürer veya uyku bozulur Gece uyanmalarında da tekrar uykuya dalması için erişkin girişimi gerektirir.

24 Ciddi Gece Uyanma Sorunu Modifiye Richman Kriterleri Bebek > 6 ay En az 3 aydır 5 gece/ hf uyanma VE 3 kez/gece veya 20dk/gece veya Ebeveyn yatağına gelme

25 Davranışsal Uyku Bozukluğu (AASM) Sınır koyma tipi uyku bozukluğu aşağıdakileri belirtileri içerir; Kişide uykuya geçme ve sürdürme zorluğu vardır Kişi uygun bir saatte yatağa gitmeyi red eder veya oyalanır veya gece uyanmaları sonrası yatağına dönmez Bakım verenler uygun uyku davranışının gelişmesi için yeterli ve uygun sınırlar koyamamaktadır. Hill C.Journal of Child Psychology and Psychiatry 2011;52:

26 Sıklık ve Prognoz Davranışsal uyku sorunu % ay bebeklerde Sık uyanma, Kısa uyku süresi ayda Kabuslar huzursuz uyku ilk üç yaş boyunca uykuya geçişin uzun sürmesi Bebeklik döneminde uyku sorunu olanların %21 inin olmayanların %6 sının 3 y iken uyku sorunu + Byars KC et al.pediatrics 2012;129;e276;

27 Değerlendirme Öykü çok önemli Uyku günlükleri Aktigrafi Polisomnografi Ev video monitorizasyonu

28 Eşlik Eden Tıbbi Nedenler Etkili Sigara Nörogelişimsel sorunlar Seröz otit Fe eks. anemisi İlaç Belirsiz Annenin madde kullanımı İntrauterin stres Astım Egzema/allerji Diş çıkarma GÖR Etkisiz DDA, prematürite St James-Roberts I. Routledge 2012

29 Tedavi Uyku fizyolojiktir ama uyumak öğrenilir Uyku öncesi rutinler Uyku çağrışımları/ ilişkileri Kendi kendine uykuya geçmek ve sürdürmek Davranışçı yaklaşım Uygun sınırlar, uyku saatleri, uyanma saatleri Biraz daha geç yatmak Biraz daha erken uyanmak Ferber R. Fireside 2012

30 İlaç Tedavisi Sedasyon uyku Clonidine Difenhidramin Kloral hidrat Melatonin Görme engelli ADHA Nörogelişimsel bozukluk Pelayo R&Yuen K. Child Adolesc Psychiatry Clin N Am 2012;21:

31 Önleme Uyku 24 saat üzerinden düşünülmelidir. Herkes gece çeşitli aralıklarla uyanır. Bebeğin bu uyanmalarından sonra kendine kendine uykuya geçmeyi öğrenmesi önemlidir.

32 Önleme Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde temel öneri bebeğin istediği zaman emzirilmesidir. Bununla birlikte doğumundan itibaren bebeğin emmesi bitince bebek henüz uyumadan uykulu iken yatağa sırt üstü yatırılması önerilir. Bebeği sallamaktan kaçının. Bebek bakımında ve uyumasında babanın desteği önemlidir. Bebeğin gece boyunca uyuyacağı yerde uykuya geçmesini sağlayın.

33 Önleme İlk 3 ay bebeğin kendi düzenini ve sirkadiyan ritmini oluşturacağı dönemdir. Bebeğe gündüz ve geceyi ayırt etmesini sağlayacak şekilde yaklaşın. Gündüz bebek ile daha çok oynayıp, gezdirirken, gece uykuya geçmeden pijama giydirmek, ışığı azaltmak ve eğer banyo yaptırılacaksa bunu da akşam uyku öncesi aynı saatlerde yapılması önerilmektedir. Gece uyanmalarında önce altının değiştirilmesi sonra emzirilmesi önerilmektedir. Bunun dışında gecenin mümkün olduğunca cazip hale getirilmemeli, ışıklar yakılmamalıdır.

34 Önleme Bebek biraz daha büyüdükten sonra gece emzirmelerinin düzene konması için bebeğin gece ağlamalarının açlıkla ilgili olup olmadığı değerlendirilmelidir. Bazen bebeğin her uyanışında emzirilmesinin 5 dakika geciktirilmesi bebeğin uyandıktan sonra uykuya emme ile geçme ilişkisinin ortadan kaldırılmasında yardımcıdır. Bebek gece emzirilmelerinin azaltılmasını sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan önceki emzirmesini artırarak düzenleyecektir

35 Özet D

36 Özet Sirkadiyan ritim D Homeostazis Bağlanma

37 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostaz Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U.

38 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostaz Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U. Bebek Uyanma Mizac Anne Emzirme Günlük rutin Güvenlik 24 sa planı

39 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostaz Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U. Bebek Anne Uyanma Emzirme Mizac Günlük rutin Kültürel Faktörler Güvenlik Sosyal Faktörler 24 sa planı Psikolojik Faktörler

40 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostazis Ayrılma - Bireyselleşme Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U. Uyku Süresi Ayrılık Anksiyetesi Yürüme Konuşma Bebek Anne Bebek Aile Uyanma Emzirme Kendi kendine Günlük rutin Mizac Günlük rutin uykuyu sürdürme Uygun sınırlar/kurallar Güvenlik Uyku çağrışımları 24 sa plan 24 sa plan Güvenlik Çevre

41 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostazis Ayrılma - Bireyselleşme Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U. Ayrılık Anksiyetesi Yürüme Konuşma Bebek Anne Bebek Aile Uyanma Emzirme Kendi kendine Günlük rutin Mizac Günlük rutin uykuyu sürdürme Uygun sınırlar/kurallar Güvenlik Uyku çağrışımları 24 sa plan 24 sa plan Güvenlik Kültürel Sosyal Psikolojik Faktörler Çevre Tıbbi Nedenler Nörogelişimsel sorunlar

42 Sirkadiyan ritim Özet D Homeostazis Ayrılma - Bireyselleşme Bağlanma Aktif U.(REM) Sakin U.(nREM) Gün/Gece U. Fe eks Ayrılık Anksiyetesi Yürüme Konuşma Bebek Anne Bebek Aile Uyanma Emzirme Kendi kendine Günlük rutin Mizac Günlük rutin uykuyu sürdürme Uygun sınırlar/kurallar Güvenlik Uyku çağrışımları 24 sa plan 24 sa plan Güvenlik Kültürel Sosyal Psikolojik Faktörler Çevre Tıbbi Nedenler Nörogelişimsel sorunlar

43 katılımınız ve dikkatiniz için teşekkürler

ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR?

ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR? ÇOCUĞUN UYKU DÜZENİ NASIL SAĞLANIR? Her çocuğun uyku düzeni ve süresi birbirinden farklıdır. Pek çok anne ile konuştuğunuzda kimi uzun süre uykusuz geceler yaşadığından bahseder, kimi ise ilk günden bebeğinin

Detaylı

Prof Dr Candan Gürses İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı

Prof Dr Candan Gürses İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı Prof Dr Candan Gürses İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı Hypnos ve Thanatos ikiz kardeş Hypnos uyku tanrısı Thanatos ölüm tanrısı Yunan

Detaylı

Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki soruları cevaplayabilmesi ve tartışabilmesi beklenmektedir:

Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki soruları cevaplayabilmesi ve tartışabilmesi beklenmektedir: KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ PSİKİYATRİ ANABİLİM DALI DÖNEM 5 DERS NOTLARI UYKU ve BOZUKLUKLARI Doç. Dr. Ümit Tural Uyku ve Bozuklukları dersinin sonunda öğrencilerin aşağıdaki konu ana hatlarını

Detaylı

Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi. Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD

Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi. Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Okul Çağında Sık Görülen Davranış Bozuklukları ve Ergen Görüşmesi Dr. Selda Polat Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD ÇOCUKLUK DÖNEMİ DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI Çocuk ve ergen

Detaylı

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir. MEHMETÇİK İÇİN YURTTAŞLIK EĞİTİMİ PROJESİ GENEL SAĞLIK EĞİTİM MODÜLÜ MEHMETÇİK EL KİTABI 1 Ankara, 2013 1 Bu çalışma, Mehmetçik

Detaylı

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİMDALI VAJİNAL YOL VE SEZARYENLA DOĞUM YAPAN ADÖLESAN ANNELERİN POSTPARTUM DÖNEMDE KENDİLERİNİN VE BEBEKLERİNİN BAKIMINDA YAŞADIKLARI

Detaylı

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ T. C. İSTANBUL BİLİM ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HEMŞİRELİK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI HEMŞİRELİK ÖĞRENCİLERİNİN YENİDOĞANDA BAKIMA İLİŞKİN BİLGİ DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hemşire Ebru ÇÖLLÜ

Detaylı

TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ

TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ VE YANDAL DERNEKLERİ İŞBİRLİĞİ İLE Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarında Tanı ve Tedavi KILAVUZLARI (2) Kasım 2014 TÜRKİYE MİLLİ PEDİATRİ DERNEĞİ SOSYAL PEDİATRİ DERNEĞİ ORTAK

Detaylı

Depresyon. Nasıl ortaya çıkar? Nasıl tedavi edilir? Stresle bağlantısı nedir? Martin E. Keck

Depresyon. Nasıl ortaya çıkar? Nasıl tedavi edilir? Stresle bağlantısı nedir? Martin E. Keck Telif hakkı: Lundbeck (Schweiz) AG, Cherstrasse 4, 8152 Glattbrugg/ZH Martin E. Keck Depresyon Nasıl ortaya çıkar? Nasıl tedavi edilir? Stresle bağlantısı nedir? Yazar Hakkında: Özel Doçent Dr. med. Dr.

Detaylı

Dikkat, Bilinç ve Bozuklukları

Dikkat, Bilinç ve Bozuklukları Dikkat, Bilinç ve Bozuklukları Doç. Dr. E. Timuçin Oral İstanbul Ticaret Üniversitesi 23 Kasım 2012 Dikkat Dikkat bilincin önemli bileşenlerindendir Bilinçli olmanın temelinde algı işlevi yatıyorsa algısal

Detaylı

UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI. Dr. Oya İTİL DEÜTF Göğüs Hastalıkları AD İZMİR

UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI. Dr. Oya İTİL DEÜTF Göğüs Hastalıkları AD İZMİR UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI Dr. Oya İTİL DEÜTF Göğüs Hastalıkları AD İZMİR Uyku, organizmanın çevreyle iletişiminin, çeşitli uyaranlarla geri döndürülebilir biçimde, geçici, kısmi ve periyodik olarak kesilmesidir.

Detaylı

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet)

Diyabet Nedir? Diyabetin Tarihçesi. Gizli Şeker (Prediyabet) Diyabet Nedir? Diabetes Mellitus (DM), pankreasın yeterli insulin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I. Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ

ÜNİTE ÇOCUK BESLENMESİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I. Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ ÇOCUKLARDA BESLENME ALIŞKANLIKLARI-I İÇİNDEKİLER Bebeklerde Beslenme Alışkanlıkları Emzirmeye Başlama Emzirme Süresi ve Sıklığı Ek Gıda Çeşitleri ÇOCUK BESLENMESİ Doç. Dr. Fatma GÜDÜCÜ TÜFEKCİ HEDEFLER

Detaylı

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI NİLÜFER REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ N İ L Ü F E R R E H B E R L İ K V E A R A Ş T I R M A M E R K E Z İ Sayfa 1 İÇİNDEKİLER KONU SAYFA BİLGİSAYAR VE İNTERNET BAĞIMLILIĞI.....3

Detaylı

REM PARASOMNİLERİ. Dr. Hikmet YILMAZ

REM PARASOMNİLERİ. Dr. Hikmet YILMAZ REM PARASOMNİLERİ Dr. Hikmet YILMAZ REM Parasomnileri-Tanım Uykunun ilerleyen dönemlerinde sıklıkla da gecenin ikinci yarısında ortaya çıkan Otonomik belirtilerin ön planda olduğu Heterojen iktal semiyoloji

Detaylı

ENÜREZİS NOKTURNA TEDAVİSİNDE DAVRANIŞ TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ; DAVRANIŞ TEDAVİSİNE YANITSIZ VAKALARDA İMİPRAMİN VE OKSİBUTİNİN TEDAVİSİ

ENÜREZİS NOKTURNA TEDAVİSİNDE DAVRANIŞ TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ; DAVRANIŞ TEDAVİSİNE YANITSIZ VAKALARDA İMİPRAMİN VE OKSİBUTİNİN TEDAVİSİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalığı 2.Çocuk Kliniği Klinik Şefi : Doç.Dr. Gülnur TOKUÇ ENÜREZİS NOKTURNA TEDAVİSİNDE DAVRANIŞ TEDAVİSİNİN

Detaylı

VARDİYALI ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KONULARI

VARDİYALI ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KONULARI TÜRKİYE İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU VARDİYALI ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ KONULARI Doç. Dr. Ali Naci YILDIZ (Ph D, İş Sağlığı) Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı

Detaylı

KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU

KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU KÜTAHYA MULTİPL SKLEROZ HASTA OKULU 20-40 y arası başlangıç gösteren otoimmun, inflamatuar, dejeneratif merkezi sinir sistemi hastalığı MS tanısı almanız başlangıçta sizde bir şok etkisi yaratacaktır.

Detaylı

PREMATÜRE YENİDOĞANLARIN EBEVEYNLERİNE UYGULANAN WEB TABANLI EĞİTİMİN BEBEĞİN BAKIMINA YÖNELİK ÖZGÜVEN VE KAYGI DÜZEYLERİNE ETKİSİ

PREMATÜRE YENİDOĞANLARIN EBEVEYNLERİNE UYGULANAN WEB TABANLI EĞİTİMİN BEBEĞİN BAKIMINA YÖNELİK ÖZGÜVEN VE KAYGI DÜZEYLERİNE ETKİSİ T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİM DALI EBE-YL 2014 003 PREMATÜRE YENİDOĞANLARIN EBEVEYNLERİNE UYGULANAN WEB TABANLI EĞİTİMİN BEBEĞİN BAKIMINA YÖNELİK ÖZGÜVEN VE

Detaylı

OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU ŞİDDETİNİN KAROTİS ARTER İNTİMA - MEDİA KALINLIĞI VE SERUM PARAOKSONAZ DÜZEYİ İLE İLİŞKİSİ

OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU ŞİDDETİNİN KAROTİS ARTER İNTİMA - MEDİA KALINLIĞI VE SERUM PARAOKSONAZ DÜZEYİ İLE İLİŞKİSİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI ANABİLİM DALI OBSTRÜKTİF UYKU APNE SENDROMU ŞİDDETİNİN KAROTİS ARTER İNTİMA - MEDİA KALINLIĞI VE SERUM PARAOKSONAZ DÜZEYİ İLE İLİŞKİSİ UZMANLIK TEZİ

Detaylı

UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ

UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ TÜRKİYE SOLUNUM ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu UYKUDA GÖRÜLEN SOLUNUM BOZUKLUKLARI HORLAMA VE UYKU APNESİ Hazırlayanlar Dr.Oğuz Köktürk Dr.Duygu Özol Dr.Asiye Kanbay Dr.Handan İnönü

Detaylı

ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN PSİKİYATRİK DURUMLAR

ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN PSİKİYATRİK DURUMLAR İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Etkinlikleri 157 TÜRKİYE DE SIK KARŞILAŞILAN PSİKİYATRİK HASTALIKLAR Sempozyum Dizisi No:62 Mart 2008 S:157-174 ÖZEL EĞİTİM GEREKTİREN PSİKİYATRİK DURUMLAR

Detaylı

UYKU İLE İLİŞKİLİ HAREKET BOZUKLUKLARI

UYKU İLE İLİŞKİLİ HAREKET BOZUKLUKLARI UYKU İLE İLİŞKİLİ HAREKET BOZUKLUKLARI Dr. Derya KARADENİZ deryak6609@yahoo.com.tr İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Bozuklukları Birimi ULUSLAR ARASI UYKU BOZUKLUKLARI

Detaylı

TANI VE DEĞERLENDİRME. 1. Öykü alma 2. Tanı yöntemleri 3. Alkol kullanımında tanı 4. Değerlendirme 5. Sınıflandırma 6. Bağımlılık kavramı

TANI VE DEĞERLENDİRME. 1. Öykü alma 2. Tanı yöntemleri 3. Alkol kullanımında tanı 4. Değerlendirme 5. Sınıflandırma 6. Bağımlılık kavramı TANI VE DEĞERLENDİRME 1. Öykü alma 2. Tanı yöntemleri 3. Alkol kullanımında tanı 4. Değerlendirme 5. Sınıflandırma 6. Bağımlılık kavramı SİGARA, ALKOL, UYUŞTURUCU VE DİĞER BAĞIMLILIKLAR 2 TANI VE DEĞERLENDİRME

Detaylı

MATERNAL OBEZİTENİN GEBELİKTE OLUŞAN YAKINMALARA VE ÖZ-BAKIM GÜCÜNE ETKİSİ

MATERNAL OBEZİTENİN GEBELİKTE OLUŞAN YAKINMALARA VE ÖZ-BAKIM GÜCÜNE ETKİSİ T. C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EBELİK ANABİLİM DALI EBE-YL-2014-001 MATERNAL OBEZİTENİN GEBELİKTE OLUŞAN YAKINMALARA VE ÖZ-BAKIM GÜCÜNE ETKİSİ Halime AYDEMİR DANIŞMAN Yrd.

Detaylı

POSTPARTUM DEPRESYON

POSTPARTUM DEPRESYON T.C. Sağlık Bakanlığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Koordinatör: Dr. Refik Demirtunç POSTPARTUM DEPRESYON Prevalansı ve Sosyodemografik Risk Faktörleri Uzmanlık Tezi Dr.

Detaylı

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 14 / KIŞ 2013. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇAĞIMIZIN KORKULU RÜYASI ALZHEİMER

SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 14 / KIŞ 2013. Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇAĞIMIZIN KORKULU RÜYASI ALZHEİMER SAĞLIKTA ADRES BAŞKENT SAYI 14 / KIŞ 2013 Başkent Üniversitesi Hastanesi yayınıdır. Ayın Konusu: ÇAĞIMIZIN KORKULU RÜYASI ALZHEİMER TANI VE TEDAVİ BİRİMLERİ Acil Tıp Anestiziyoloji Ağrı Kliniği Aile Hekimliği

Detaylı

ÖĞR.GÖR.DR.BİRGÜL ÖZKAN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ AD

ÖĞR.GÖR.DR.BİRGÜL ÖZKAN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ AD ÖĞR.GÖR.DR.BİRGÜL ÖZKAN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI HEMŞİRELİĞİ AD Günümüzde kanser tedavisinde yaygın olarak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi

Detaylı

GEÇİCİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERDEN YORGUNLUK VE UYKUSUZLUĞUN SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI ÜZERİNE ETKİSİ Fatih İrfan BAŞ Yüksek Lisans Tezi İnşaat Mühendisliği

GEÇİCİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERDEN YORGUNLUK VE UYKUSUZLUĞUN SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI ÜZERİNE ETKİSİ Fatih İrfan BAŞ Yüksek Lisans Tezi İnşaat Mühendisliği GEÇİCİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERDEN YORGUNLUK VE UYKUSUZLUĞUN SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI ÜZERİNE ETKİSİ Fatih İrfan BAŞ Yüksek Lisans Tezi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Ulaştırma Bilim Dalı Doç. Dr. Mahir GÖKDAĞ

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı