ATILIM BĐLGĐSAYAR LTD.ŞTĐ. PERSONEL BORDRO TAKĐP SĐSTEMĐ KULLANIM KĐTAPÇIĞI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ATILIM BĐLGĐSAYAR LTD.ŞTĐ. PERSONEL BORDRO TAKĐP SĐSTEMĐ KULLANIM KĐTAPÇIĞI"

Transkript

1 ATILIM BĐLGĐSAYAR LTD.ŞTĐ. PERSONEL BORDRO TAKĐP SĐSTEMĐ KULLANIM KĐTAPÇIĞI Personel Bordro Programımız, basit işlemler ile birlikte kolay kullanım olanağı sunar. Đnternet tabanlı bağlantı sistemi ile yeni versiyonları kontrol ederek programın en son sürümünü kullanmanızı da otomatik olarak sağlar. Programın açılışında default ayarlar mevcuttur. Bunları daha sonra değiştirme hakkınız da vardır. Kullanıcı adı ATILIM şifresi de azx olarak gelir. Program Kullanıcı bazında belirli haklar ile çalışır. Yazma ve okuma hakları kısıtlanabilir. Böylece olası değişiklik ve yanlışlıkların önünede geçilebilir.

2 YENĐ KULLANICI TANIMLAMA Sisteme yeni bir kullanıcıyı burdan tanımlatabilirsiniz. ÇALIŞILAN FĐRMAYI SEÇME Birden fazla kurum için tasarlanmış olan programımızda, istediğiniz sayıda kuruma ait personel bilgilerini birbirinden bağımsız olarak takip edebilirsiniz.

3 FĐRMA ĐŞLEMLERĐ MENÜSÜ Programn ana sayfasında firmadaki kayıtlı personel sayısı, çalışılan kurumun adı, kurumunuzun ATILIM tarafından size atanmış olan kurum kodunuz gibi bilgiler gözükmektedir. Sol taraftaki menüde sırasıyla FĐRMA, PERSONEL, BORDRO ve BELGELER, YEDEKLEME bölümleri yer almaktadır. FĐRMA BĐLGĐLERĐ :

4 Firma bilgilerinde, içerisinde personel olan aktif kurumların sabit bilgileri yer alır. Buradaki işaretlemeler ve girilen değerler, firma içinde kayıtlı tüm personel için ortak bilgilerdir. Yönetim kadrosu ile personel aynı şekilde maaş hesaplaması yapmadığından dolayı (vergi, işsizlik sigortası, damga pulu vb.) personel ile yönetimin AYRI FĐRMALAR olarak tanımlanması gerekmektedir. KULLANICI BĐLGĐLERĐ: Programın bölümleri, kullanıcı bazında kilitlenebilmektedir. YAZMA hakkı verilmemiş bir alanda kullanıcı silme ve kayıt işlemleri yapamaz. OKUMA hakkı verilmediği takdirde de o bölüme GĐREMEZ. Bu yetkileri tek kullanıcının düzenlemesi gerekmektedir ve diğer kullanıcılara bu bölümü OKUMA HAKKI işaretlemeden kaydetmelidir. Yeni bir kullanıcı tanımlarken, girilen kullanıcı adı ve şifreden sonra, kaydedilen kullanıcı seçilir ve sol taraftan istenen yetkiler verilir ve kayıt tekrarlanır.

5 KANUN PARAMETRELERĐ : Belirli dönemlerde değişen asgari ücret vb. değerlerin tarih bazında tutulduğu bölüm burasıdır. Burdaki değerler puantaj hesaplamada kullanıldığı için çok önemlidir. Puantaj yapılan ay hangi tarih aralığında ise, program otomatik olarak o tarihin parametrelerini hesaplamada kullanır. Böylece geçmişe ait puantaj hesabınıda kolaylıkla yapabilirsiniz. DĐĞER PARAMETRELER :

6 Burada puantaj hesabı sırasında kullanılan bazı parametrelerin tanımı yapılmaktadır. Ek Gelir ve Ek Gider tanımlamalarında, bu ücretlerden vergi ve sigorta kesilip kesilmeyeceği işaretlenir ve puantaj hesabında bir ek gelir veya ek gider seçilmesi durumunda işlemler buradaki işaretlemelere göre yapılır. PERSONEL ĐŞLEMLERĐ MENÜSÜ Personellerin genel bilgileri, puantaj hesaplamaları ve toplu bilgi işleme ve değiştirme işlemlerinin yapıldığı bölümler buradadır.

7 PERSONEL BĐLGĐLERĐ : Sol tarafta firmaya kayıtlı personeller listelenmektedir. Bu listede ad ve soyada göre arama da yapılabilmektedir. Kırmızı alanlar, puantaj hesabına etki edecek alanlardır. Bir personeli ve bilgilerini kaydettikten sonra, değişikliğe karşı kayıt kilitlenir. Ancak DÜZELT butonu ile kilit açılabilir ve varsa değişiklikler yapılır. Birden fazla FĐRMA nız varsa sol altta KURUM DEĞĐŞTĐR butonu ile diğer firmalara kolayca erişebilir ve onların personellerini ekrana getirebilirsiniz. Yukarıdaki fihrist ile de ad veya soyad seçimine göre, işaretlediğiniz harf ile başlıyan personeller ekrana getirilmektedir. Fotoğraf alanında da ister bir dosyadan fotoğraf yükleyin isterseniz de bilgisayarınıza bağlı bir webcam ile personelin fotoğrafını çekin. Önemli özelliklerden birisi Brüt ten Net e hesaplama yapılabildiği gibi Net ten de Brüt e puantaj yapılabilmesidir. Programda isterseniz girilen BRÜT maaşın hesabı yapılır veya NET olarak girilen tutardan BRÜT maaş hesaplanır ve bu şeklide bordro hazırlanır. Bunun için, personel ücret bilgisinin yanındaki kutucuklardan size uygun olanı işaretlemeniz yeterlidir.

8 PUANTAJ HESAPLAMA : Sol taraftaki listeden seçilen personelin, istediğiniz ay a ait puantajı basitçe buradan yapılabilir. Küm. Vergi matrahı ver Küm.vergisi, geçmiş aylardaki puantajlardan hesaplanarak gelir. Sizin yapmanız gereken çalışma gün, tatil, varsa izin, ikramiye, ek gelir veya ek gider gibi bilgileri doldurmak ve MAAŞ HESAPLA butonuna basmak. Daha önce yapılmış bir puantaj kilitli durumdadır ve kırmızı çerçeve hesaplama alanı ile işaretlidir. Var olan hesabı değiştirmek için MAAŞ DÜZELT butonuna tıklayarak kilitin kalkmasını sağlayarak tekrar uygun koşullarda maaş hesabı yaptırabilirsiniz.

9 Çalışılan günler girilir. Maaş hesaplanır.

10 Programımızda bazı hesaplama kolaylıkları bulunmaktadır. 1- SONRAKĐ AY A AKTAR Puantajı var olan bir ay ın bilgisini bir sonraki ay a komple aktarmak için SONRAKĐ AY A AKTAR butonuna tıklamanız yeterlidir. Örnek olarak Ağustos ayı ile Eylül ayı arasında a- Çalışılan gün b- Ücret değişiklikleri yoksa AĞUSTOS ayı puantajı ekranda iken, ilgili butaona tıklarsanız personerlin EYLÜL puantajıda yapılmış olur.

11 2-TOPLU HESAPLAMA Burada Aktif çalışılan kurum personelinin tümüne bu hesaplamayı yapacağı gibi, diğer tüm kurumların içindeki personelleride birkerede puantaj hesabı işlemek için kullanılabilmektedir.

12 TOPLU PUANTAJ AKTAR: Hesaplanmış olan bir ay ın puantajını istediğiniz takdirde kuruma ait personele yada aşağıdaki gibi tüm kurumlardaki personellerin seçilen ay puantajları bir sonraki ay a aktarılır.

13 TOPLU ÜCRET DEĞĐŞTĐR: Belirli dönemlerde topluca ücretlerde değişiklik yapma ihtiyacı duyulabilir. Bu bölümde Asgari ücret bilgisini otomatik olarak kurum bilgilerinden de değiştirebilen bir otomasyon ile ister bu firmaya ait istersenizde kayıtlı tüm firmalardaki personellerin ücretleri çok kolay bir işlemle değiştirilebilmekte ve puantaj hesaplamalarında artık bu değerler kullanılabilmektedir.

14 TOPLU BĐLGĐ DEĞĐŞTĐRME: Bu bölümde firmadaki personelin kolayca TC KĐMLĐK NUMARALARI güncellenebilmektedir. Bu bölümde de seçilen bilgiler yine seçilen personellere topluca işlenebilmektedir.

15 BORDRO VE BELGELER MENÜSÜ Bu bölümde puantajları yapılmış personellerin bordro, aylık hizmet belgesi, vizite kağıdı vb. belgeleri yazıcıdan alınabilmektedir. Burada, firmaya ait personelin seçilen ay itibari ile çeşitli tiplerde bordrolarını almak mümkündür.

16 TOPLU BORDRO BORDRO ZARFI

17 YILLIK BORDRO Her sayfada tek personel veya sınırlamasız olarak liste alınabilmektedir.

18 TOPLU PUANTAJ LĐSTESĐ Personellere özel belgeler bu bölümden çıkmaktadır.

19 Personel listesi Đşe giriş bildirgesi için gerekli parametrelerin alındığı ek ekran.

20 Đşe giriş bildirgesi. Vizite kağıdı için ekrandan alınan ek bilgiler. Bu bilgiler aynı zamanda personel bazında saklanmaktadır. Vizite kağıdı tekrar alınmak istediğinde bilgiler otomatik olarak gelicektir.

21 AYLIK PRĐM VE HZĐMET BELGESĐ YEDEKLEME ve AKTARIM MENÜSÜ Sık aralıklarla yedek almak, bilgisayarınızda oluşabilecek olumsuzluklarda en az veri kaybıyla kurtulmanıza olanak sağlıyacaktır. Burada istediğiniz takdirde bir flash diske de yedek alınabilmektedir.

22 VERSĐYONU KONTROL ET: Güncel versiyonu kullanıp kullanmadığınızı buradan öğrenebilirsiniz. Eğer yeni bir versiyon varsa bu size haber verilecektir. Program sizin isteğinizle kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Program çıkışında sizden YEDEK alıp ta çıkmanızı önerir. Yedekler gün bazında tutulduğundan, mesai sonunda programdan çıkarken bu seçeneği işaretlerseniz, otomatik olarak o güne ait yedekleme işlemi yapılacaktır.