Etkili Okuma Yöntemleri Efficient Reading Styles

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Etkili Okuma Yöntemleri Efficient Reading Styles"

Transkript

1 Etkili Okuma Yöntemleri Efficient Reading Styles Nisan 2013 İstiklal İlkokulu

2 Etkili Okuma Yöntemleri Efficient Reading Styles 1. Etkili okuma için öğrencinin okumanın önemi ve gerekliliğini kavramış olması gerekir. 1. For an efficient reading, a student must comprehend the importance and necessity of reading.

3 2. Okuyucunun etkin okumayı engelleyen durumlardan sakınması gerekir. 2. A reader must avoid from the situations which prevent reading.

4 3. En okumayı engelleyen etkenlerden kurtulması gerekmektedir. 3. He must get rid of the factors preventing reading.

5 4. Bütün bunların sağlanıp, etkin okumanın gerçekleştirilmesi ise öğrencinin iyi okuma alışkanlığı kazanmanın yollarını bilmesini gerektirir. 4. When all these are supplied, efficient reading requires him to know the ways how to promote reading literacy.

6 1. Etkili okuma için öğrencinin okumanın önemi ve gerekliliğini kavramış olması gerekir. Buna göre: 1. For an efficient reading, a student must comprehend the importance and necessity of reading. S Öğrenmede en etkili yollardan biri okumadır. Çünkü "iyi okuma" demek, okunacak şeyi iyi seçmek olduğu kadar; zamandan, çabadan ve paradan ekonomi yapmak demektir. The most efficient way of learning is reading. Because, good reading means both to choose what to read and to be economical in terms of time, effort and money.

7 Okuma türlerini bilmek, okuma sırasında öğrencinin uyması gereken ilke ve kuralları da bilmesini gerektirir. To know styles of reading requires also to know the principles of reading. Okuma sesli ve sessiz olmak üzere ikiye ayrılır. Sessiz okuma da kendi içinde: göz atma, çabuk okuma, düzgülü okuma ve ağır okuma olarak gruplara ayrılır. Reading is divided into two: reading in silence and aloud. Reading in silence also is divided into parts as skimming, scanning, normal reading and slow reading.

8 Okuyucunun etkin okumayı engelleyen durumlardan sakınması gerekir. - Gözlerin bir heceye takılması - Ses tellerinin kımıldaması - Dudak kıpırdatarak okumak - içten okumak - Okurken sık sık geriye dönmek - Birden çok sözcüğü bir arada okuyamamak - Dikkati toplayamamak - Hoşlanılan sözcüklerde okuma hızını yavaşlatmak - Hızlı okuyunca anlayamama korkusu - Yazının ana düşüncesine çabuk ulaşamamak.

9 2. A reader must avoid from the situations which prevent reading. Focusing on a syllable Distraction Vibration of vocal cords Slowing down when a word liked is seen Reading with lips The fear of not being able to understand Silent reading Not being able to pick the main point Turning back more often while reading Not being able to read more than one word

10 Etkin okumayı engelleyen etkenlerden kurtulmak için nelere dikkat edilmelidir? Değişik konulu yazılar okunmalıdır. Belirli bir süre içinde (zaman diliminde) okumaya çalışılmalıdır. Okurken, bir anda daha çok sözcük görülmeye çalışılmalıdır. Daha çok okumaya kendini zorlamalıdır. Okurken ana düşünceye ulaşmaya çalışılmalıdır. Okunan metne kendini vermeye çalışılmalıdır. (Konsantre olunmalıdır.) Okunan metni anlama konusunda, kendine güven duyulmalıdır. Okuma dudaklarla değil, beyinle sürdürülmelidir.

11 What must he do to get rid of the factors preventing efficient reading? Texts containing different kinds must be read. Texts must be read in a specific time. While reading, he must try to see more than one word. He must force ourselves to read more. He must try to get the main point. He must concantrate on the text. He must be confident in understanding the message. Reading must be not with lips but with mind.

12 . Bütün bunların sağlanıp, etkin okumanın gerçekleştirilmesi ise öğrencinin iyi okuma alışkanlığı kazanmanın yollarını bilmesini gerektirir. Bunun için: Her okuma belirli bir amacı gerçekleştirmek için yapılmalıdır. Bir başka anlatımla, okuma, amaçlı olmalıdır. Okumada sözcükler gözle izlenmeli, parmak ya da kalemle izlenmemelidir. Okurken tümce içinde karşılaşılan yeni sözcüğün anlamı çıkartılamıyorsa sözlüğe başvurulmalıdır. Anlamayı kolaylaştırmak için sözcükler doğru okunmalı ve birbirine benzeyen sözcükler karıştırılmamalıdır. Dikkat okunan metin üzerinde toplanmalı ve çevreyle ilgilenilmemelidir.

13 4. When all these are supplied, efficient reading requires him to know the ways how to promote reading literacy. For this: Each reading must have an aim. While reading,texts must be followed by eyes not with a pen or a finger. If it is not possible to get the meaning of the word from the passage, dictionary must be used. To make easy to understand the text, words must be read correctly. Attantion must be only on the passage not on the environment.

14 Okuyanın kafasında okunan metin ile ilgili sorular bulunmalı, okuma bu sorulara yanıt vermek üzere yapılmalıdır. There mustn t be unnecessary questions in mind while reading. Okumada, tek tek sözcükleri okumak yerine, bir bakışta düşünceyi anlamaya yetecek sayıda sözcük okunmaya çalışılmalıdır. Focusing must be on the whole passage not on each word. Okumada göz ile okunan metin arasında 30 cm.den az olmayan bir uzaklık bulunmalıdır. While reading, the distance must be around 30 cm. Okurken gözler geriye kaydırılmamalı ve gözler yorulduğunda dinlendirilmelidir. While reading, eyes must be relaxed. Okuma hızını artırmak için okuma alıştırmaları yapılmalıdır. Reading exercises must be done to improve reading. Okuma yazım kurallarının gerektirdiği ilkelere uygun olmalı. Reading must be done according to the writing rules.

15 Okumaya başlanılmadan önce metin üzerinde genel bir tarama yapılarak yazının planı ve ana düşüncesi bulunmaya çalışılmalıdır. Before reading scanning must be done to have a knowledge of the main point. Okuduktan sonra (özellikle dersle ilgili konularda) yazıdan neyin anlatılmak istendiği düşünülmelidir. After reading, the message of the text must be thought. Okurken teknik terimler atlanmamalı, anlamları öğrenilmelidir. While reading, technical terms must be focused on. Okuma öğrenmek amacıyla yapılmalı, bunun için okumada acele edilmemelidir. Acele etmek tembelliğin bir başka biçimidir. Reading must be done for learning, so don t make it quickly.

16 Zor konular bir kez okunmakla yetinilmemeli, bu yüzden okunan metin yeterince anlaşılmadan bir başkasına geçilmemelidir. Anlaşılmayan metin yeniden okunmalıdır. Difficult subjects mustn t be read only once to understand it well. So, without understanding the text, the other one mustn t be read.

17 Bizleri sabırla dinlediğiniz için Teşekkürler Thanks for listening to us patiently J

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz.

Kayıt, sınav tarihleri ve kurallar konusunda daha fazla bilgi için http://www.ydyom.metu.edu.tr/prf/anasayfa.htm adresini ziyaret ediniz. Amaç ODTÜ-İYS, eğitim dili İngilizce olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi nde lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin İngilizce dil yeterlik seviyelerini ölçmek için tasarlanmış bir sınavdır. Sınavın amacı,

Detaylı

YANLIŞ OKUMA TUTUM ve DAVRANIŞLARI

YANLIŞ OKUMA TUTUM ve DAVRANIŞLARI YANLIŞ OKUMA TUTUM ve DAVRANIŞLARI Salih GÜLERER * Zekerya BATUR ** ÖZET Temel okuma becerisinin kavranması ve bu becerilerin günlük yaşama geçirilmesi son derece önemlidir. Bu bakımdan okuma becerisinin

Detaylı

NEGOTIATION PRACTICES

NEGOTIATION PRACTICES NEGOTIATION PRACTICES Negotiation 1 Ülkenizde iş görüşmelerinde konuya hemen girmek ve işin temel noktalarına hemen görüşmelerden önce girmek uygun mudur? Her yerde bu anlayışın etkili olmadığı görülmektedir.

Detaylı

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek?

Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? RÖPORTAJ Bülent Bulgurlu: Uluslararas Marka Olmak Ne Demek? FULYA SARI MA 76 fulya.sari@mac.com Sizce uluslararası marka olmak ne demektir? BB: Kolay bir iş değil uluslararası bir marka olmak. Ama yaptığınız

Detaylı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ SINAVI TEMEL ÖĞRENME BECERİLERİ TESTİ - İNGİLİZCE TESTİ THE ENTRANCE EXAMINATION FOR INTERNATIONAL STUDENTS THE BASIC LEARNING SKILLS TEST - THE ENGLISH LANGUAGE

Detaylı

YÖNLENDİRME SINAVI ÖRNEK SORULAR

YÖNLENDİRME SINAVI ÖRNEK SORULAR YÖNLENDİRME SINAVI ÖRNEK SORULAR Bölümlerde verilen sorular sınavda sorulacak soru türlerine örnek oluşturacak niteliktedir. Sorular örnek olduğundan sınavda bu tür soruların sayısı ve madde şıkları daha

Detaylı

Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools

Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools Eurasian Journal of Educational Research, Issue 53, Fall 2013, 1-20 Education Supervisors Views on the New Curriculum and Its Implementation in Primary Schools Suggested Citation: Semiha ŞAHİN Şahin, S.

Detaylı

AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS

AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS AN EXPLORATORY STUDY OF ENGLISH LANGUAGE TEACHERS BELIEFS, ASSUMPTIONS, AND KNOWLEDGE ABOUT LEARNER-CENTEREDNESS Suzan HATİPOĞLU KAVANOZ Öğr. Gör. Dr. Yıldız Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Yabancı

Detaylı

MÜZAKERELİ OKUMANIN ÜST DÜZEY ZİHİNSEL BECERİLERİ KULLANMADAKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ

MÜZAKERELİ OKUMANIN ÜST DÜZEY ZİHİNSEL BECERİLERİ KULLANMADAKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ - International Periodical For The Languages, Literature and History of Turkish or Turkic, p.1033-1042, ANKARA-TURKEY MÜZAKERELİ OKUMANIN ÜST DÜZEY ZİHİNSEL BECERİLERİ KULLANMADAKİ ETKİSİNİN BELİRLENMESİ

Detaylı

STEREOTYPES. Zeki Samatyalı Ankara

STEREOTYPES. Zeki Samatyalı Ankara STEREOTYPES Stereotypes 1 Amerikalı ve Avrupalı iş adamları Ortadoğulu insanlara karşı önyargılı mıdırlar? Türk işadamları hangi bölge içinde sayılmak isterler: Avrupa yoksa Ortadoğu? Do you think North

Detaylı

TIRILMASI COMPARISON OF 8 TH AND 11 TH GRADE STUDENTS BEHAVIOURS AT MATHEMATICAL THINKING

TIRILMASI COMPARISON OF 8 TH AND 11 TH GRADE STUDENTS BEHAVIOURS AT MATHEMATICAL THINKING 8. VE 11. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MATEMATİKSEL DÜŞÜNME AŞAMALARINDAKİ DAVRANIŞLARININ KARŞILAŞTIRILMASI COMPARISON OF 8 TH AND 11 TH GRADE STUDENTS BEHAVIOURS AT MATHEMATICAL THINKING Murat KESKİN*, Serap

Detaylı

Sistem Yaklaşımıyla Tarihte Program Geliştirme

Sistem Yaklaşımıyla Tarihte Program Geliştirme Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice - 11(2) Bahar/Spring 823-838 2011 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Sistem Yaklaşımıyla

Detaylı

Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz

Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz SETUR YAZI / ARTICLE ŞEBNEM CAN FOTOĞRAFLAR / PHOTOGRAPHS BARIŞ ÂŞIK Türkiye nin en büyük veri tabanı olma yolunda ilerliyoruz BECOMING TURKEY S MOST COMPREHENSIVE DATABASE 46 Teknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PSİKOLOJİK DANIŞMA KAVRAMINA İLİŞKİN SAHİP OLDUKLARI METAFORLAR

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PSİKOLOJİK DANIŞMA KAVRAMINA İLİŞKİN SAHİP OLDUKLARI METAFORLAR Ocak 2014 Cilt:22 No:1 Kastamonu Eğitim Dergisi 385-396 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN PSİKOLOJİK DANIŞMA KAVRAMINA İLİŞKİN SAHİP OLDUKLARI METAFORLAR Ahmet Ragıp ÖZPOLAT Erzincan

Detaylı

YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ TEZLERİ

YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ TEZLERİ SAÜTEM Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi www.sautem.sakarya.edu.tr YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİ TEZLERİ YÖK Ulusal Tez Merkezi nden Derleyen: Dr. Mustafa Altun

Detaylı

Psikodrama Teknikleri Kullanılarak Yapılan Grup Uygulamasının Ergenlerin Çatışma Çözme Becerilerine Etkisinin İncelenmesi

Psikodrama Teknikleri Kullanılarak Yapılan Grup Uygulamasının Ergenlerin Çatışma Çözme Becerilerine Etkisinin İncelenmesi Kuram ve Uygulamada Eğitim Bilimleri Educational Sciences: Theory & Practice - 11(2) Bahar/Spring 601-614 2011 Eğitim Danışmanlığı ve Araştırmaları İletişim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Psikodrama Teknikleri

Detaylı

THEAİTETOS TA AKILSAL AÇIKLAMAYLA BİRLİKTE OLAN DOĞRU SANI

THEAİTETOS TA AKILSAL AÇIKLAMAYLA BİRLİKTE OLAN DOĞRU SANI THEAİTETOS TA AKILSAL AÇIKLAMAYLA BİRLİKTE OLAN DOĞRU SANI Yakup ÖZKAN Giriş Theaitetos diyaloğu, Platon un ileri yaşına ait eserlerinden biri olarak görülür. 1 Bu diyalogda bilgi sorunları algı, sanı

Detaylı

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone

Makbul Re y Tefsirinin Yöneldiği Farklı Alanlar. The Different Fields Twords That The Commentary By Judgement Has Gone Ahmet ALABALIK *1 Özet Bilindiği üzere re y tefsiri makbul ve merdut olmak üzere iki kısma ayrılır. Bu makalede makbul olan re y tefsirlerindeki farklı yönelişleri ele aldık. Nitekim re y tefsiri denildiğinde

Detaylı

BİRİNCİ DİL VE İKİNCİ DİL OKUMA BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİ; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ. Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇELEBİ 1 Okt. Aysel SARICAOĞLU 2

BİRİNCİ DİL VE İKİNCİ DİL OKUMA BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİ; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ. Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇELEBİ 1 Okt. Aysel SARICAOĞLU 2 BİRİNCİ DİL VE İKİNCİ DİL OKUMA BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİ; ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ÖRNEĞİ Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇELEBİ 1 Okt. Aysel SARICAOĞLU 2 Özet; Bu çalışmanın amacı Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller

Detaylı

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) (İlkbahar Dönemi) 7 NİSAN 2013 PAZAR İNGİLİZCE

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) (İlkbahar Dönemi) 7 NİSAN 2013 PAZAR İNGİLİZCE T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE TESPİT SINAVI (YDS) (İlkbahar Dönemi) 7 NİSAN 2013 PAZAR İNGİLİZCE Bu testlerin her hakkı saklıdır. Hangi amaçla olursa olsun, testlerin

Detaylı

MEZUNLARIMIZ GÖZÜNDEN NEDEN FEN VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ?

MEZUNLARIMIZ GÖZÜNDEN NEDEN FEN VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ? MEZUNLARIMIZ GÖZÜNDEN NEDEN FEN VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ? Daha önceleri Yakın Doğu Üniversitesi WEB sayfasında Neden Biz? başlığı ile sizlere Fen ve Edebiyat Fakültesi nin neden tercih edildiğini anlatılmaya

Detaylı

Okt. Gülnur AYDIN Sakarya Üniversitesi Rektörlük Türk Dili Bölümü (gulnura@sakarya.edu.tr)

Okt. Gülnur AYDIN Sakarya Üniversitesi Rektörlük Türk Dili Bölümü (gulnura@sakarya.edu.tr) CORNELL NOT ALMA TEKNİĞİNİN DİNLENİLEN METNİ ANLAMAYA VE KALICILIĞA ETKİSİ * Yrd. Doç. Dr. Abdullah ŞAHİN Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi (abdsahin2@hotmail.com) Okt. Gülnur AYDIN

Detaylı

Public space versus individual space : Cities made of buildings or buildings made by cities

Public space versus individual space : Cities made of buildings or buildings made by cities ITU A Z VOL: 8, NO:2, 178-189, 2011-2 Public space versus individual space : Cities made of buildings or buildings made by cities Yüksel DEMİR Istanbul Technical University Faculty of Architecture, Istanbul,

Detaylı

Evaluation of the Secondary School Pupils View about Force and Motion

Evaluation of the Secondary School Pupils View about Force and Motion Đnönü University Journal of the Faculty of Education Vol. 9, Issue. 16 (Fall 2008), 123-140 ISSN: 1300 2899 Evaluation of the Secondary School Pupils View about Force and Motion Hasret NUHOĞLU Kocaeli

Detaylı

Bulutların üstünde hava hep açıktır. Above the clouds, the sky is always clear. O. Aruoba

Bulutların üstünde hava hep açıktır. Above the clouds, the sky is always clear. O. Aruoba TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ ÇOCUK VE MİMARLIK ÇALIŞMA GRUBU BÜLTENİ UCTEA CHAMBER OF ARCHITECTS OF TURKEY ANKARA BRANCH BULLETIN OF CHILDREN AND ARCHITECTURE STUDY GROUP Bulutların üstünde hava

Detaylı

Okul Uygulaması Dersine Yönelik Öğretmen Adayı, Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Sahip Oldukları Metaforlar

Okul Uygulaması Dersine Yönelik Öğretmen Adayı, Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin Sahip Oldukları Metaforlar Journal of Teacher Education and Educators Öğretmen Eğitimi ve Eğitimcileri Dergisi Volume/Cilt 2, Number/Sayı 2, 2013, 249-274 249 Okul Uygulaması Dersine Yönelik Öğretmen Adayı, Öğretmen ve Okul Yöneticilerinin

Detaylı

Kişi Olmanın Değeri ve Değerlerin Kişi Olmadaki Yeri

Kişi Olmanın Değeri ve Değerlerin Kişi Olmadaki Yeri De erler E itimi Dergisi De erler E itimi Merkezi Cilt 12, No. 27, 123-134, Haziran 2014 Kişi Olmanın Değeri ve Değerlerin Kişi Olmadaki Yeri Nurten GÖKALP* 2 Özet- Felsefede kişi olmak deyimi kişiliğe

Detaylı

CONJUNCTIONS & TRANSITIONS

CONJUNCTIONS & TRANSITIONS CONJUNCTIONS & TRANSITIONS CONJUNCTIONS (Bağlaçlar): Aynı gramer yapısına sahip (iki isim, iki sıfat, iki zarf) gibi sözcükleri ya da cümleleri bağlayan kelimelerdir. And / once gibi tek bir sözcükten

Detaylı

Matematik Öğretmenlerinin Sayı Hissi Problemlerini Çözerken Kullandıkları Stratejiler 1

Matematik Öğretmenlerinin Sayı Hissi Problemlerini Çözerken Kullandıkları Stratejiler 1 Turkish Journal of Computer and Mathematics Education Vol.5 No.1 (2014), 73-88 Matematik Öğretmenlerinin Sayı Hissi Problemlerini Çözerken Kullandıkları Stratejiler 1 Sare Şengül 2 Hande Gülbağcı Dede

Detaylı

İlköğretim 6, 7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Sayı Algılama ve Rutin Olmayan Problem Çözme Becerilerinin İncelenmesi

İlköğretim 6, 7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Sayı Algılama ve Rutin Olmayan Problem Çözme Becerilerinin İncelenmesi Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi Cilt 12,Sayı 1,Nisan 2011,Sayfa 57-72 İlköğretim 6, 7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Sayı Algılama ve Rutin Olmayan Problem Çözme Becerilerinin İncelenmesi Cemalettin

Detaylı