Öğr.Gör. Gökhan TURAN Gölhisar Meslek Yüksekokulu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Öğr.Gör. Gökhan TURAN www.gokhanturan.com.tr. Gölhisar Meslek Yüksekokulu"

Transkript

1 Öğr.Gör. Gökhan TURAN Gölhisar Meslek Yüksekokulu

2

3 İnternet Nedir? Internet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.

4 İnternet Nedir? Internet, insanların her geçen gün gittikçe artan "üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma" istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir. İnternet i bu haliyle bir bilgi denizine, ya da büyükçe bir kütüphaneye benzetebiliriz.

5 IP Nedir? IP adresi, IP ağlardaki her bir cihazın sahip olması gereken, sayısal bir değerdir. IP adresleri MAC adreslerinin tersine donanımsal bir adres değil sadece yazılımsal bir değerdir. Yani istenildiği zaman değiştirilebilir.

6 IP Nedir? IP adresleri 32 bit uzunluğundadır ve birbirinden nokta ile ayrılmış dört oktet den(sekizli) oluşur. Bu sayılar 0 ile 255 arasında bir değer olabilir. Örnek bir IP adresi 'dir.

7 IP Nedir? Neden 255 üzerinde değer yazamayız?

8 IP Nedir? IP nin İkilik Sistemdeki Karşılığı Örnek : Her bir blok için tek tek çözümlemesini yapalım.

9 IP Dönüşümü IP: IP Değeri (1.Blok) 192 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

10 IP Dönüşümü IP: IP Değeri (2.Blok) 157 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

11 IP Dönüşümü IP: IP Değeri (3.Blok) 65 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

12 IP Dönüşümü IP: IP Değeri (4.Blok) 105 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

13 IP Dönüşümü IP (Onluk Sistemde): IP (İkilik Sistemde):

14 IP Dönüşümü SORU olan IP yi ikilik sisteme dönüştürünüz.

15 IP Dönüşümü IP: Cevap IP Değeri (1.Blok) 205 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

16 IP Dönüşümü IP: Cevap IP Değeri (2.Blok) 178 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

17 IP Dönüşümü IP: Cevap IP Değeri (3.Blok) 2 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

18 IP Dönüşümü IP: Cevap IP Değeri (4.Blok) 124 Dönüşüm Değeri Onluk Sistem İkilik Sistem

19 IP Dönüşümü IP (Onluk Sistem ): Cevap IP (İkilik Sistem):

20 IPv4 (32 Bitlik) IP Adreslemede Dünyada Dağıtılabilecek IP Sayısı 2^32 = Not: IP ler ikilik sistemde ve 32 bitlik olduğu için hesaplaması yukarıdaki gibi yapılır. Dünyada dağıtılabilecek toplamda adet IP vardır. Ancak bu IP sayısı da yetmemektedir. Bundan dolayı IPv6 sistemine geçilmiştir. Detaylar Bilgisayar Ağ Sitemleri dersinde anlatılacaktır.

21 IP Sınıfları A Sınıfı Adresler IP adresindeki ilk oktet 0 ile 127 arasındadır ve varsayılan subnet mask ise dir ile arasındaki adresleri içerir.

22 IP Sınıfları B Sınıfı Adresler IP adresindeki ilk oktet 128 ile 191 arasındadır ve kullanılan subnet mask ise 'dir ile arasındaki adreslerdir.

23 IP Sınıfları C Sınıfı Adresler IP adresindeki ilk oktet'in değeri 192 ile 223 arasında olabilir ve varsayılan subnet mask değeri ise 'dir ile arasındaki adreslerdir.

24 IP Sınıfları D ve E Sınıfı Adresler Bu üç IP sınıfının haricinde D ve E sınıfı IP adresleri de mevcuttur. D sınıfı IP adresleri multicast yayınlar için kullanılır. E sınıfı adresler ise bilimsel çalışmalar için saklı tutulmuştur. Detaylar Bilgisayar Ağ Sitemleri dersinde anlatılacaktır.

25 DNS Nedir? Domain Name System [DNS] (Alan Adı Sistemi) dağıtık yapıda bir veritabanıdır. Bu sistem makine isimlerini IPv4 (ya da ipv6) adreslere ya da IPv4 adresleri makine isimlerine çevirmeye yarar. 4 tam sayıdan oluşan adreslerin hatırlaması zordur. Kolay hatırlamak için alfa nümerik adresler (isimler) kullanılır.

26 DNS Nedir? Domain Name Sistemi (DNS) adı verilen sağdan sola (genelden özele) giden hiyerarşik adres düzeni kullanılır. Örnek: golhisarmyo.mehmetakif.edu.tr

27 Alan Adı (Domain) Uzantıları.com ticari kuruluşlar.edu eğitim kuruluşları.gov devlet kuruluşları.net network işletimi yapan kuruluşlar.int uluslararası organizasyonlar.mil askeri kuruluşlar : : :

28 Ülkelerin Alan Adı (Domain) Uzantıları.tr Türkiye.nl Hollanda.jp Japonya.de Almanya.uk İngiltere.fr Fransa.it İtalya.il İsrail.ch İsviçre.no Norveç.ca Kanada.se İsveç.ru Rusya.fi Finlandiya.id Endonezya.gr Yunanistan.yu Yeni Yugoslavya.hr Hırvatistan.br Brezilya.bg Bulgaristan

29 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları ipconfig ping tracert net nslookup

30 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları İpconfig Bilgisayarın tüm ip ayarlarını görmek için komuttur. En çok kullanılan parametreleri /renew,/all ve /relaese dir. /renew yenilemek için, /all ise ayrıntılı bilgileri görmek için kullanılır.

31 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları ping PING komutu bilgisayarınızın TCP/IP kullanarak diğer bir IP adresine eko gönderip almak suretiyle (ICMP protokolü) bağlantı erişilebilirliği kontrol etmekte kullanılır. Kısacası sizin bilgisayarınız ile adresini bildiğiniz bilgisayar arasında bağlantı olup olmadığına bakar.

32 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları arp ARP Komutu IP adresinden MAC adreslerine çevirme işlemindeki listelere bakmak ve değiştirmek için kullanılır.

33 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları route Bu komut bilgisayarın yol haritasını görmek, yol tanımını silmek veya eklemek için kullanılır.

34 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları Tracert-Pathping: Tracert-Pathping: Bu komut TRACE ROUTE yani yolu izle anlamına gelir. Mevcut bağlantılardan yola çıkarak network e bağlı bir bilgisayara hangi yollardan ulaştığının haritasını verir.

35 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları Nslookup Bu komut internet adreslerinin IP adreslerine çevrilme işindeki problemleri anlamada kullanılır. Bu işlemi yapan DNS (Domain Name System) üzerindeki problemleri anlamak ve çevirme sorgulaması yapmakta kullanılır.

36 Ağ Denetleme ve Kontrol Komutları Netstat NETSTAT komutu bilgisayarınızın network durumunu ve aktif bağlantılarını gösterir. TCP/IP bağlantılarını, gönderilen ve alınan paketlerin detaylarını görmek için kullanılır.

37 DNS Nedir? DNS; Domain Name System'in kısaltımıdır ve host isimlerini ( gibi) ilgili makinanın IP adresine çevirmeye yarar. TCP-IP ağlarında bilgisayarlar birbirleriyle IP adresleri ile haberleşirler. IP adreslerini akılda tutmak zor olduğu için "isimler" kullanılır. Bu "isimleri" IP adresine çevirme işini DNS yapar.

38 DNS Nedir? Siz internete bağlanıp yazdığınızda, yapmak istediğiniz şey, "turkcenet.org" domaini içindeki "www" isimli bilgisayara bağlanmaktır. Bu bilgisayar üzerindeki web sunucu yazılımı size web sayfalarını gönderecektir.

39 DNS Nedir? Ancak bilgisayarınız önce DNS sunucuya bağlanır ve ismi olan bilgisayarın IP adresini istiyorum" der. DNS IP adresini bulur ve sizin bilgisayara gönderir, sizin bilgisayarınız daha sonra bu IP adresi ile isimli bilgisayara ulaşır.

40 WINS Nedir? WINS (Windows Internet Ad Hizmeti), ağınızdaki bilgisayar ve grupların NetBIOS adlarının dinamik eşleştirmelerini kaydetmek ve sorgulamak için dağıtılmış bir veritabanı sağlar. Not: NETBIOS: DNS kullanılmayan ortamlarda yani workgroup mantığındaki networklerde NETBIOS protokolü isim çözümlemesini yapar. Bir bilgisayarın netbios adı bilgisayar adıyla aynıdır.

41 WINS Nedir? NetBIOS adları, Microsoft Windows işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde, ağda kullanılabilmeleri için adlarının kaydedilmesi veya çözümlenmesi gereken bilgisayarları ve diğer paylaşılan veya gruplandırılan kaynakları tanımlamak ve bulmak için kullanılırdı. Microsoft işletim sistemlerinin önceki sürümlerinde ağ hizmetlerinin sağlanabilmesi için NetBIOS adlarının kullanılması zorunludur. NetBIOS adlandırma protokolü TCP/IP dışındaki ağ protokolleriyle kullanılabilse de, WINS özellikle TCP/IP üzerinden NetBIOS desteği sağlamak için tasarlanmıştır.

42 WINS Nedir? WINS, TCP/IP tabanlı ağlarda NetBIOS ad alanlarının yönetimini basitleştirir. Aşağıdaki çizim, WINS istemcileri ile sunucuları arasında gelişen normal olaylar dizisini gösterir.

43 WINS Nedir? Bu örnekte aşağıdaki olaylar gerçekleşir: HOST-A adlı WINS istemcisi, kendisinin yapılandırılmış WINS sunucusu olan WINS-A ya yerel NetBIOS adlarından birini kaydettirir. HOST-B adlı başka bir WINS istemcisiyse, HOST-A nın ağdaki IP adresini belirtmek için WINS- A yı sorgular. WINS-A, yanıt olarak HOST-A nın IP adresini ( ) bildirir.

44 WINS Nedir? WINS hizmeti, NetBIOS ad çözümlemesinde yerel IP yayınlarının kullanımını azaltır ve kullanıcıların uzak ağlardaki sistemleri kolayca bulmalarını sağlar. İstemcilerin her başlatılıp ağa katılışında WINS kayıtları otomatik olarak yapıldığından, dinamik adres yapılandırması değiştiğinde WINS veritabanı otomatik olarak güncelleştirilir. Örneğin, DHCP sunucusu WINS kullanan istemci bilgisayara yeni veya değiştirilmiş bir IP adresi verdiğinde, istemciye ilişkin WINS bilgileri güncelleştirilir. Bunun için kullanıcının veya ağ yöneticisinin elle değişiklik yapmasına gerek yoktur.

45 Etki alanı ile çalışma grubu arasındaki fark nedir? Bir ağdaki bilgisayarlar, bir çalışma grubunun veya bir etki alanının parçası olabilir. Çalışma grupları ile etki alanları arasındaki temel fark, ağdaki kaynakların nasıl yönetildiğidir. Ev ağlarında bulunan bilgisayarlar genellikle bir çalışma grubunun parçasıdır ve iş yeri ağlarında bulunan bilgisayarlar genellikle bir etki alanının parçasıdır.

46 Etki alanı ile çalışma grubu arasındaki fark nedir? Bir çalışma grubunda: Tüm bilgisayarlar eştir; hiçbir bilgisayar diğer bilgisayar üzerinde denetime sahip değildir. Her bilgisayarın bir kullanıcı hesapları kümesi vardır. Çalışma grubundaki herhangi bir bilgisayarı kullanmak için, o bilgisayarda hesabınızın olması gerekir. Genellikle on ila yirmiden fazla bilgisayar bulunmaz. Tüm bilgisayarlar aynı yerel ağda veya alt ağda bulunmalıdır.

47 Etki alanı ile çalışma grubu arasındaki fark nedir? Bir ev grubunda: Ev ağındaki bilgisayarlar bir çalışma grubuna ait olmalıdır, ancak bir ev grubuna da ait olabilirler. Ev grubu resimleri, müzikleri, videoları, belgeleri ve yazıcıları ev ağındaki diğer kişilerle paylaşmayı kolaylaştırır. Ev grubu parola korumalıdır, ancak parolayı yalnızca bilgisayarınızı ev grubuna eklerken bir defa kullanmanız gerekir.

48 Etki alanı ile çalışma grubu arasındaki fark nedir? Bir etki alanında: Bir veya daha fazla bilgisayar sunucudur. Ağ yöneticileri, sunucuları, etki alanındaki tüm bilgisayarların güvenliğini ve izinlerini denetlemek için kullanır. Değişiklikler tüm bilgisayarlarda otomatik olarak yapıldığı için, bu durum değişikliklerin yapılmasını kolaylaştırır. Etki alanında bir kullanıcı hesabınız varsa, bir bilgisayarda hesabınızın olmasına gerek kalmadan etki alanında bulunan herhangi bir bilgisayarda oturum açabilirsiniz. Yüzlerce veya binlerce bilgisayar bulunabilir. Bilgisayarlar farklı yerel ağlarda olabilir.

49

50

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr DNS, DOMAIN NAME SYSTEM (domain isim sistemi) DNS nedir? DNS,Domain Name System in kısaltılmış şeklidir. Türkçe karşılığı ise Alan İsimlendirme Sistemi olarak bilinir. DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

İnternet Teknolojileri. Ders 3

İnternet Teknolojileri. Ders 3 İnternet Teknolojileri Ders 3 Internet adresi nedir? Domain ismi ve IP numarası ne demektir? mail.comu.edu.tr 193.255.97.3 İnternet'e bağlı her bilgisayarın kendine özgü bir adresi vardır. Domain Name

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri

İsimler ve Adresler. Adresleme Stratejileri 14 İsimler ve Adresler Adresleme Stratejileri İlk bilgisayar sistemleri, kullanıcıların sayısal adresleri anlamaları ve kullanmaları temelinde tasarlanmışlardı (sistem tabloları, yazıcı ve teyp üniteleri

Detaylı

BÖLÜM 13 İNTERNETTE BİLGİSAYAR İSİMLENDİRME SİSTEMİ DOMAIN NAME SYSTEM [D N S]

BÖLÜM 13 İNTERNETTE BİLGİSAYAR İSİMLENDİRME SİSTEMİ DOMAIN NAME SYSTEM [D N S] BÖLÜM 13 İNTERNETTE BİLGİSAYAR İSİMLENDİRME SİSTEMİ DOMAIN NAME SYSTEM [D N S] 13.1 GİRİŞ TCP/IP de esas adreslemeyi IP adresleri sağlar Kullanıcılar IP adresleri yerine bunlara atanmış sembolik isimler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri Internet Nedir? Internet, dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012 IPv6 EL KİTABI V2.1 Nisan 2012 [IPv6 El Kitabı, Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi kapsamında hazırlanmış olup, IPv6 ya geçiş aşamasında IPv6 protokolü, geçiş yöntemleri ve yapılandırması

Detaylı

Ağ Kullanım Kılavuzu

Ağ Kullanım Kılavuzu Ağ Kullanım Kılavuzu Çok Protokol Kullanan Kart Üzerinde Ethernet Yazdırma Sunucusu ve Kablosuz Ethernet Yazdırma Sunucusu Bu Ağ Kullanım Kılavuzu, Brother makinenizi kullanan kablolu ve kablosuz ağ ayarları

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI BİLGİSAYAR AĞLARI DERS NOTLARI Bölüm 1 Bilgisayar Ağlarına Giriş... 5 1.1 Bilgisayar ağlarının bügünü ve geleceği...5 1.2 Sayısal İletişimin Temelleri...7 1.2.1 Tanımlar... 12 1.2.2 Hata Sezme ve Düzeltme

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

6. DOMAIN NAME SYSTEM

6. DOMAIN NAME SYSTEM 6. DOMAIN NAME SYSTEM Internet adreslerini telefon numaraları gibi doğrudan bilmemiz gerektiğini düşünelim. Bilgisayar ağları büyüdükçe kullanıcıların daha fazla bol rakamlı sayıları akıllarında tutmalarını

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

IP Adres Sınıfları A sınıfı:1-126 B sınıfı:128-191 C Sınıfı:192-223 D sınıfı:224-239 E sınıfı:240-254

IP Adres Sınıfları A sınıfı:1-126 B sınıfı:128-191 C Sınıfı:192-223 D sınıfı:224-239 E sınıfı:240-254 Alt Ağlara Bölme Internet Protokolü (IP) vasıtasıyla haberleşmek durumunda olan tüm cihazlar bu haberleşmeyi sağlayabilmek için dinamik ya da statik mutlaka bir ip adresine sahip olmalıdırlar. Cihazlar

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu

TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu TruVision NVR 20 Kullanım Kılavuzu P/N 1070712B-TR REV 1.00 ISS 18SEP12 Telif Hakkı Ticari markalar ve patentler Üretici Sertifikasyon FCC uyumu ACMA uyumu Avrupa Birliği direktifleri 2012 UTC Fire & Security

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi

Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi Adli Bilişim Açısından IP Adresleri Huzeyfe ÖNAL 5/13/2010 [Son zamanlarda medyada geniş yer bulan çeşitli haberlerin ana temasını IP adresleri

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği

İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ. Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği İŞLETİM SİSTEMLERİNE GİRİŞ Von Neumann Mimarisi Modern bilgisayar çalışma prensipleri, Von Neumann ın 1945 de geliştirdiği mimariyi temel almaktadır. Merkezi İşlem Birimi Aritmetik ve Mantık Birimi Kontrol

Detaylı

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR

Kullanım Kılavuzu NPD4443-00 TR NPD4443-00 TR İçindekiler Önsöz Telif Hakkı ve Ticari Markalar... 10 Bu Kılavuzun Kullanılması... 11 Bu kılavuzda kullanılan yazım biçimleri... 11 Yasadışı Kopya ve Çıktılar... 12 Ürün Özellikleri... 12

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün görevi ve konumu nedeniyle bilgi çağı gereklerine

Detaylı

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI Internet üzerinden Araştırma Yöntemlerinin Etkin Kullanılması Arş. Gör. Enis Karaarslan*, Öğr. Gör. Tolga Çelik** * enis.karaarslan@ege.edu.tr, ** tolga.celik@ege.edu.tr *Ege Üniversitesi Kampüs Network

Detaylı

Kablosuz Ağlar Ve Güvenlik

Kablosuz Ağlar Ve Güvenlik Kablosuz Ağlar Ve Güvenlik Son yıllarda özellikle ADSL hizmetinin genişlemesi ile birlikte kablosuz ağ destekli modemlerin kullanımı da artmıştır. Bu tip modemlerdeki kablosuz ağ özelliğinin sağladığı

Detaylı