Ergo wins Almany ton Hanse a için anahtarınız

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ergo wins Almany ton Hanse a için anahtarınız"

Transkript

1 Almanya Ergo winston için anahtarınız Hanse Yaşam İktisat Bilim

2 Bremen: Avrupanın tam ortasında, tüm dünyaya bağlı N, 8 48 O Bremen in coğrafi konumunu her kaptan tanır. 60 km mesafede olan Bremerhaven ile beraber Bremen Eyaletini oluşturur. Weser nehrinin aşağı kısmında ve Kuzey Denizi sahiline yakın olan konumundan dolayı daha ortaçağda Avrupa nın önemli liman ve ticaret şehirlerinden biriydi. Günümüze kadar bu böyle kaldı. Ama Bremen daha çok şeyler sunmaktadır.

3 Almanya için anahtarınız 1 Bellama feribotunun bu resmi 1954 de İzmir limanında çekildi. Feribot bundan üç yıl önce Bremen Altas firmasında üretilmişti. Foto: K. Stubbe Sembolü saat kulesi olan İzmir, 1995 den günümüze Bremen in kardeş şehridir. Bremen Uluslarası konumda Bremen den dünyaya açılmak. 11. yüzyıldan buyana bu böyledir. O zamanlar cesur tüccarlar yelkenle kuzey denizinden İskandinavya ya kadar gidiyorlardı civarında Avrupa nın birçok limanına giderek Bremen i önemli bir ticaret merkezine çevirdiler de Hansa şehirler birliğine girişle daha fazla yükselme yaşandı: Bremen limanı uluslararası mal ticareti için bir akış noktası haline geldi. Günümüzdeki Türkiye ile doğrudan ticaret Akdeniz deki korsan gemileri nedeniyle ancak 18. yüzyılda başladı da ilk gemiler Akdeniz den Bremen e şarap ve yağ getirdiler. Birkaç yıl sonra Georg Löhning & Oğulları firması yelkenli yük gemilerini Gelibolu ya gönderdi da yapılan ticaret anlaşması ile gerçek bir yükselme yaşandı: Zira 1854 de 42 Bremen gemisi Konstantinopel e yanaştı ve Bremen için yağ, tütün veya incir yüklediler den itibaren Bremen Atlas firmasının buharlı gemileri her dört haftada bir düzenli olarak Bremen ile Smyrna, şimdiki İzmir arasında posta hizmeti sundular. İçerde ve dışarda- cesur olmak ve kazanmak özdeyişini Bremen tüccarları kendilerine seçtiler. Bu cümle Bremen pazar meydanındaki binanın kapısının üzerinde yazılıdır ve tüccarların gözlerinin ortaçağdan buyana hep dışarda olduğunu göstermektedir. Paşa kapısı Bremen'e kapılarını açınca Eyaletler ile Paşa kapısı devletlerindeki köleleri ile Hansa Cumhuriyetleri arasında daima kalıcı dostluklar olmalıdır diye başlıyor 1839 da Osmanlı devleti ile Hansa şehirleri Bremen, Hamburg ve Lübeck arasında yapılan ticaret sözleşmesi. Osmanlı devletinde hükümet yerine o zamanlar Paşa Kapısı deniyordu. Kısa bir süre sonra ilk Bremen firmaları Konstantinopel de ticaret evleri açtılar de Smyrna da Bremen Konsolosluğu kuruldu. Dört yıl sonra Gallipoli de şubesi kuruldu. Tüccar Hermann Schellhass 1857 den itibaren Bremen de Türk konsolosu olarak görev yaptı. Ticaret sözleşmesinin kapak sayfası Bremen Şehir arşivi

4 Almanya için anahtarınız 2 Bremen eyaletinin nüfusu: Bremen Bremerhaven = Bremen metropol bölgesinde 2,7 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Bremen Eyaleti %56 oranındaki ihracatıyla en başta gelmektedir. Bavyera %52,9, Rheinland-Pfalz %52,1, Baden-Württemberg %52,0, Saarland %50,4, Hessen %50,3 Berlin %48,0, Aşağı Saksonya %45,1, Kuzeyren-Westfalya %43,3, Schleswig-Holstein %42,3, Sachsen %38,1, Thüringen %31,5, Sachsen-Anhalt %27,5, Mecklenburg-Vorpommern %26,8, Hamburg %23,3. Überseestadt 300 Hektar Heybeliada 234 Hektar İki üniversitesi, bir güzel sanatlar üniversitesi, iki yüksekokulu ve 20 den fazla bilimsel enstitüsü ile Bremen Eyaletinde sadece nüfus sayısıyla Almanya nın hiçbir bölgesinde olmadığı kadar akademisyen bulunmaktadır. Üniversitelerde öğrenci kayıtlıdır ve her iki lise mezununundan biri okumaya karar vermektedir. Eğitimine başlayan öğrencilerin yüzde 40 dan fazlası MINT-bölümünü, yani matematik, bilişim, fen bilimleri veya teknik bölümlerini seçiyorlar. Bu bölümlerdeki kadın oranı ise yüzde 32 dir. En sevilen bölüm bilişimdir. Bölgedeki mesleki gelecek iyidir: Bremen de çalışan on kişiden birisi MINT dalındaki bir meslekte çalışmaktadır. Bremen ve Bremerhaven üzerinden avrupadaki 850 milyon tüketiciye ulaşabilirsiniz. GSYH çalışan başına BIP je Erwerbstätigem GSYH nüfus başına BIP je Einwohner Bremen Eyaleti Almanya Land Bremen Deutschland Bremen Almanya nın yedinci büyük endüstri şehridir. Avrupa şampiyonu: Bremerhaven de 2011yılında otomobil elleçlendi. Bremen Überseestadt: Avrupanın en büyük inşa yeri Bremen in yeni şehir mahallesi: Eski bir liman bölgesinde, Bremen şehir merkezinin üç katı büyüklüğünde Über - seestadt gelişmektedir. Üç kilometrekare üzerinde şu an daha çok bürolar ve evler oluşmakta. Karşılaştırma amaçlı: Türkiye nin ikinci büyük prens adası Heybeliada 2,34 kilometrekaredir. Rıhtım Bremen Mercedes fabrikası çalışanıyla dünya çapında Mercedes in ikinci büyük fabrikası konumunda yılından itibaren dünya çapında C-sınıfı yetkili merkezi olacaktır. Şu an Bremen Sanayi Bölgesinde yaklaşık 600 kadar yan sanayi firması bulunmaktadır. Bremerhaven de dünyanın en uzun birbirine bağlı konteyner terminali oluşmaktadır. Rıhtım 5 kilo - metre uzunluğundadır. Bremen Almanya içerisinde hava ve uzay endüstrisi konusunda en uygun konumdadır: kişiden fazla insan başka şeylerin yanısıra Airbus için kanat, taşıyıcı roketler için yüksek dereceli teknoloji, bilim, iletişim ve yer gözlemi için uydular geliştirmekte ve imal etmekteler. Kaynaklar: Bremen Ticaret Odası, Bremen Eyalet İstatistik Dairesi, BLG Lojistik Grubu, WFB Bremen İktisat Teşvik Şirketi

5 Almanya için anahtarınız 3, Bremen Özgürlük Heykeli 1404 yılından buyana orada durmaktadır: Pazar meydanında 5,55 metre boyundaki Roland. 782 yılında kurulan şehrin sembolü ve aynı zamanda özgürlük sembolüdür. Elindeki armada: Vryheit do ik jo openbar taşın içine oyulmuş olarak yazıyor. Size özgürlük müjdeliyorum. Bremen halkı bu heykeli dikti. Özgürlük çabalarının manifestosu. Çünkü onlar egemenlik sembolü olan anahtarı 13. yüzyıldan beri bir daha elden çıkarmak istemiyorlardı. Sadece imparatoru bir hükümet makamı olarak kabul ediyorlardı. Bu özgürlük çoğu zaman tehlikeye maruz kalıyordu. Ama yüzyıllar boyu bu şehir bağımsızlığını korumayı başardıbu güne dek de kurulan kardeş şehir Bremerhaven ile 1949 yılından itibaren Bremen Eyaletini oluşturmaktadır. Bremen Eyaleti 1949 da Federal Almanya Cumhuriyetini kuran üyeler içerisinde bulundu. Pazar yeri ve Weser nehri arasında ünlü çan seslerinin duyulduğu Böttcher sokağı. Werder: Bremen in dünya çapındaki Sembolü Dört defa Almanya şampiyonu, altı defa Alman kupa şampiyonu, 1992 de Avrupa kupası. Yıllardır Werder Bremen Alman liginde zirvede olan bir takım. Mertesacker, Klose veya Mesut Özdil gibi oyuncular burada uluslararası yıldız oldular. Bunu Mehmet Ekici de hedefliyor. Bu genç Türk milli oyuncu 2011/2012 sezonunda Nürnberg den Bremen e geldi ve şu anda Werder orta sahasında kabiliyeti ile öne çıkıyor.

6 Almanya için anahtarınız 4 Ems ve Elbe arasında ana merkez Kuzeybatının en büyük birliği, Ems ile Elbe arasında iktisadi ve kültürel ana merkez olan Bremen ortaçağdan buyana bu bölgedeki yaşam için merkezi bir anlam taşımaktadır. Gelenek ve modernlik şehrin özelliğidir. Bu özellik 8. yüzyıla dayanmaktadır: İşte burada canlı şehir merkezi, görülmeye değer tarihi binalarıyla ve sevilen Weser kıyısıyla, içerisinde çok değerli bilimsel araştırmalar yapılan teknoloji parkı ve eski liman bölgesinde kurulan Überseestadt merkezi. Muhteşem müzeler ve her defasında sansasyonel prömiyerlere kulaklarımızı açtığımız iki tane birinci kaliteden filarmoni orkestrası ve bir tiyatro, fuar merkezi ile ÖVB-Arena konser salonu, konser salonu Die Glocke ve Weser stadyumu Bremen in parlaklığını sergilemekte. Ama Bremen aynı zamanda yeşil bir şehirdir: 2600 hektar umumi parklar ve yeşil alanlar ile caddeleri ve alanları süsleyen ağaç vardır. Gröpelingen de bakışları üzerine çeken camii Bu Bremen deki 23 camiden en büyük olanıdır: 1999 da Gröpelingen semtinde inşa edilen Fatih Cami 1300 kişiye ibadet imkanı sunmaktadır. Minaresi 27,5 metre boyun dadır de kurulan cemiyetin üyeleri, camiyi sadece bağışlarla yaptırdılar. Çok cazip. Sanat eseri gibi işlenmiş Olan ibadet yerinde anadolu şehri Kütahya dan gelen 5000 adet motifli fayanslarla donatılmıştır.

7 Almanya için anahtarınız 5 Gurme buluşma yeri Bremen de dolaşmak, etrafa bakmak, alışveriş yapmak zevklerin doruğudur. Çünkü burada yollar kısa, büyük moda ve alışveriş mağazaları ile trend butikler yanyanadır. Şık pasajlar ve üstü kapalı Wall bulvarı, hareketli Ostertor ve canlı Steintor semti birçok orijinal dükkan ve cafeleriyle alışverişe davet etmekte. Yolda: 1849 da açılan ve ortaçağdan günümüze kadar gelen usta eserleri ve bakır işleme sanat kolleksiyonu odasını barındıran sanat salonu, sayfa ile Avrupa dahilinde en önemli grafik kolleksiyonuna sahiptir. Hemen yanında bulunan Gerhard-Marcks-Evi eğitici sanat sergilemektedir. Wilhelm-Wagenfeld-Evi klasik tasarım göstermekte. Öncü sanatın eserleri Weserburg da görülüyor. İlk Alman kolleksiyon müzesi eski kahve kavurma firmasında merkeze yakın bir yerde Weser üzerindeki yarım adada kurulmuştur. Bamya, turunç, yer mantarı Domshof da Cüneyt Gegin den Bremen in usta ahçıları satın alırlar dan buyana Türk asıllı bu kişi şehrin gurmelerine en kaliteli meyve ve sebzelerini sunmaktadır. Aile şirketi olarak işletilen iş yerinin 20 çalışanı var ve bölgenin 80 restoranı şirketin müşterileri arasında. Bu restoranlara Cüneyt Gegin, eniştesi Mustafa Topak ile beraber 2001 Yılında sebze halinde kurduğu şirket üzerinden mal göndermektedir.

8 Almanya için anahtarınız 6 Bremen - kısa yolların şehri, Araba? Gerek yok. Bremen i keşfetmek isteyen en iyisi yaya gitmeli. Önce 1612 de yapılan rönesans devrine ait dış cephesi ile muhteşem görüntülü belediye binasının bulunduğu pazar meydanına ve altında bulunan çok ünlü belediye restoranına gidelim. Onun tam önünde: Roland-heykeli, Bremen in sembolü. Her ikisi de 2004 de UNESCO tarafından dünya insanlık miras değerleri listesine alındı. Hemen köşeyi dönünce: Tunçtan yapılmış Bremen Şehir Mızıkacıları masal figürleri eşek, köpek, kedi ve horoz heykeli. Belediye binasının önünde Bremen tüccarlarının yeri, 16. yüzyıldan kalma Haus Schütting binası. Bremen eyalet parlamentosunun toplantı yeri olan modern parlamento binası buna tam bir zıtlık sergilemekte. Birkaç adım sonra: İki kulesi ile muazzam St-Petri-Dom kilisesi. Ve tuğladan yapılmış Böttcher sokağı müzeleri ve kavisleri ile toplu bir sanat eseri. Onun arkasında Schlachte, Weser kıyısındaki gezinti bulvarı içerisinde birçok bira lokalleri bulunan ve mesai sonrası sevilen bir buluşma yeri! Bremen belediye binasının tarihi sanat eserlerinden biri: 100 yıl önce Bremenli sanatkar Heinrich Vogeler tarafından tasarlanmış olan Gülden-Odası. Yeni stilde yapılmış bir mücevher, tüm detayları özel. Deri duvar kağıdından sandalyeleri ve kapı kollarına varıncaya dek. Türk Hava Yolları ile doğrudan İstanbul a Dört saatte İstanbul a. Bremen den doğrudan ve her gün. Türk Hava Yolları uçuşları, önemli Avrupa şehirleri ile bağlantılı çalışan Bremen Havaalanı hizmetlerine sunmaktadır. Antalya ve İzmir e de Bremen den doğrudan uçak kalk maktadır.

9 Almanya için anahtarınız 7 Weser akıntsında dünya ticareti Bremerhaven: Bremen in dünyaya açılan kapısı. Bu deniz şehri, gelenekleri ile yeniliğe açık, teknolojiyi, muhteşem bilimsel araştırmaları ve turistik cazibeleri birleştirmektedir yılında kurulan şehir bugün nabızları attıran dünya limanı, önemli şirketlerin yeri ve sevilen seyahat bölgesidir. Deniz şehrinin yaşam damarı : Weser nehri. Konteyner terminali ve Avrupa nın en büyük araba elleçleme bölgesi, turizm yeri Havenwelten ve balıkçılar limanı, deniz fenerleri ve müze limanında bulunan tarihi Seute Deern yük yelkenlisiyle. Hemen yanında: İçerisinde dünya klimasının fenomenlerinin gösterildiği Klima Evi 8 Doğu. Eski ve yeni yanyana işte bu Bremerhaven. Burada salaş lokaller, orada şık alışveriş merkezi Mediterraneo. Birkaç adım sonra Alman Göçmenler Evi, Bremerhaven de denizaşırı memleketlere yola çıkan insanları anlatıyor ve bu esnada dünyada en uzun olan en az beş kilometre boyundaki akıntı kenarında vinçler usanmadan dönmekteler. Hansakogge denizcilik geleneğini anlatıyor Her adımda müthiş cazibeler: Havenwelten Bremerhaven in turistik merkezidir. Şaşırmak ve öğrenmek müzelerde ve etkileyici merkezlerde. Deniz hayvanat bahçesi ve Mediterraneo da rahatlamak. Her sene binlerce ziyaretçi bunun tadını çıkarmakta. Kendisi sergilenen denizcilik parçaları içinde etkileyici bir Yıldız dır yılında yapılan Hansekogge Bremerhaven Alman gemiciler müzesinde tüm dikkatleri üzerine çekmektedir yılında bu değerli buluş Weser çamurlarından çıkarılmış ve zahmetli bir şekilde kalıcı hale getirilmiştir.

10 Almanya için anahtarınız 8 Bremen Üniversitesinde DFKI de yapıldı: EO 2 yeniliğe açık şehir için elektromobil. Bremen Üniversitesinde ZARM-kulesinde uzaydaki gibi bilimsel araştırmalar. Jacobs Üniversitesi: Genç dünya insanının okuduğu yer Mükemmel araştırma made in Bremen Ders dili: İngilizce. Zira 111 ülkeden gelen 1300 öğrenci Bremen Jacobs Üniversitesinde okumaktalar. 130 profesör de evrensel kökenlidir. Bu özel yüksekokul dünya üniversitesi olarak kendini görmekte ve öğrencilerini yönetici kalitesinde yetiştirmekte. Klaus J. Jacobs ( ) Bremen Üniversitesi olağanüstü. Marina Tropikal ökoloji merkezi su laboratuarında mercan havuzu. Bremen harika: Uluslararası isim yapmış araştırma kurumları ve enstitüleri geleceğin önemli konuların temeline inmekteler. Klima gelişimi, deniz araştırması, robotik veya uzay sistemleri-bremen bilim adamları yeni bilgilerle katkıda bulunuyorlar. Mesela Alman Hava ve Uzay merkezinde uzaydaki görevler konusunda yeni konseptler hazırlanmakta veya marina mikrobiyoloji enstitüsü Max-Planck da yeryüzünün ökolojik problemlerine çözüm aranmaktadır. Ayrıca Bremen deki üç Fraunhofer enstitüsünde de, mesela elektromobil konusunda harikulade araştırmalar yapılmaktadır. IFAM mühendisleri Artega GT spor arabası temeline dayanarak çekişi tekerlek yuvasında bulunan Frecco isimli aracı geliştirdiler. Sanatsal Anlayış Araştırma Merkezinde (DFKI) bulunan Alman meslekdaşları da geleceğin arabası üzerine çalışmaktalar. Önerileri: EO2 bilhassa şehirde kullanılabilecek kıvrak bir elektromobildir. Yetenek, kişilik ve başarı sürekli olarak desteklenmekte, araştırma ve dersler en yüksek talebi yerine getirmekte. Öğrenmek ve yaşamak sıkı olarak birbirine bağlı: Öğrenciler, 2006 da kurulan ve adını Bremen li bir kahve tüccarından alan Klaus J. Jacobs kampüsünde yaşıyorlar. Kendisi tarafından kurulan Jacobs Vakfı bu kuruma 200 Milyon Euro ile desteklemiştir. Bu Avrupa çapında bir üni - versiteye yapılan en yüksek şahsi bağıştır. Bremen Üniveristesi de süper. Almanya da bulunan11olağanüstü üniversitesinden birisi ve ülkede en iyi yüksekokullar arasında yapılan yarışmada dünyaca ünlü kurumları geride bıraktı.

11 Almanya için anahtarınız 9 Mercedes koltukları: Lear şirketi Bremen şubesinin en büyük müşterisidir den itibaren Bremen Mercedes Şirketi dünya çapında tüm C-Modellerin yetki merkezidir. Bremen markaların başkenti Bremen marka yapıyor. 19. yüzyıldan buyana bu böyledir. O zamanlar dünyaca ünlü Kuzey Alman Lloyd ticaret gemisi şirketi veya AG Weser gibi tersaneler kuruldu. Daha sonra başka şeylerin yanısıra Focke-Wulf un uçakları ve Hansa ile Borgward arabaları uluslararası sansasyon yarattı. Bugün Bremen Mercedes-Benz ile anılmakta. Takriben çalışanı dünyanın ikinci büyük Mercedes firmasında C-sınıf modelleri, Coupe ve Cabriolet-Versiyonu ile E-sınıf ve SLK, SL ve GLK üretmekteler. İkinci büyük ensdüstri dalı gıda sektörü olup burada kişi çalışmakta. Bremen de Kellogg s Cornflakes üretmekte, Kraft Foods firması ise sevilen ürünler olan Milka, Toblerone veya Philadelphia yı piyasaya sürmektedir. Hachez ise kaliteli çikolata yapmakta, Beck & Co firmasında dünyaca beğenilen Beck s birası üretilmektedir. Alman piyasası için dünyanın her yerinden meyve 1902 de İspanya dan gelen portakal ile herşey başladı. O zamandan buyana şu anda UNIVEG-grubuna dahil olan Bremen firması Scipio, Alman piyasası için dünyanın her yerinden meyve ithal etmekte. Bunların başında muz gelmekte. Ama ananastan kabağa kadar her türlü meyve ve sebze buna dahil. Türkiye den gelen ürünler de geleneksel olarak, 850 çalışanıyla senede 1 milyar Euro kazanç elde eden Bremenli taze meyve ve sebze uzmanı tarafından piyasaya sürülmektedir.

12 Almanya için anahtarınız 10 Aykut Kopar İnşaat sektörü, ticaret, danışmanlık Birçok Türk kökenli göçmen Bremen li iş adamı kendi başarı hikayelerini anlatabilirler. Mesela bu: Zeytin, enginar, üzüm yaprağı güneyin özel yiyecekleri Aykut Kopar ın sahasıdır. Onbir yıl önce yemek içerikli bir işyeri kurdu ve sonra onbir tane daha işyeri açtı. Durum: gittikçe yükselmekte. Zira satış ve yemekten oluşan karışımı müşteriler tutmakta. 42 yaşındaki Aykut Kopar ın daha başka planları da var. Kendisi bir dağıtım ve pazarlama sistemi kurmak ve ayrıca toptancılık ve imalata atılmak istemektedir. Ürünleri doğrudan Türkiye, Yunanistan ve İspanya dan Bremen e getirip burada işlemden geçirmek arzusunda planı bu. Lise, üniversite, ekonomi dalında lisans Bülent Uzuner kariyerini hedefli bir şekilde planladı. 7 yaşında Türkiye den Bremen e geldi. Bugün BTC-Business Technology Consulting AG nin yönetim başkanı ve böylece içinde Türkiye nin de bulunduğu, avrupa içindeki 16 şubede çalışan 1700 kişinin patronu. Bülent Uzuner Sürekli ilerleyen bu şirket, bilgi işlem teknolojisi dalında çözümler sunmakta ve bilhassa enerji ekonomisi dalında çalışmaktadır. Branşın büyükleri olan SAP ve Microsoft partnerleri arasındadır. Lakin Bülent Uzuner için sadece ekonomik başarı önemli değildir. Yakın zamanda ilkokul öğrencileri için bir eğitim projesi başlattı. Zira kendisi iyi bir eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyor! Katlamak, zımbalamak, yapıştırmak. Sürekli. Aram Aritim e ait Bremen endüstri kitap matbaasında makinalar son hızda çalışıyor. Çalışan 35 kişi şirketin işlerini vardiyalı çalışarak bitiryorlar. Asıl mesleği kuyumculuk olup bu şirketi 1989 da kurmuştur. Bu Türk 24 yaşında Almanya ya geldi ve dili burada öğrendi. Esnekliği fima sahibi olarak da göstermekte: Kitap matbaasının yanısıra Aram Aritim in kuru buz imal eden bir firması var ve ayrıca Türkiye de grafik sektörü için Makine ticareti yapıyor.

13 Almanya için anahtarınız 11 Aram Aritim Partner: Dietmar Borschewski ve Hüseyin Erdinç Yakup Akman Bremen den başarı hikayeleri Kendisi masal düğünü rüyasını gerçekleştiriyor. Nil Schultz un moda evinde evlenecek çiftler hayatlarının en güzel günü için mükemmel donatılıyor. Nil Sazan markası ile, 1971 de İzmir den Almanya ya gelen çok yönlü iş kadını tasarımını kendi yaptığı kıyafetleri Türkiye de imal ettiriyor. Fantazi dolu kreasyonlarını, Alman- Türk Kadın Derneği nin başkanı olan bu bayan büyük mağazalar üzerinden ve Wall-bulvarında bulunan şık mağazasında piyasaya sürmektedir. Gemiler konusunda uzman. Yakup Akman eğitiminden sonra Lürssen tersanesinde bulunan elektro firmasında inşaat sorumlusu olarak işe başladı. Gemiler onun branşı kaldı: Kardeşi Nevzat ile beraber şu anda 50 kişinin çalıştığı ve elektro montajı üzerine yoğunlaşan bir firma kurdu. Çalıştıkları yer: Lüks yatlar ve seyahat gemisi, can kurtaran sandalı ve aynı zamanda rüzgar gücü branşı. Türkiye ile irtibatlar çoktan kuruldu. Zira burada da Bremen den uzmanlara gerek var. Alman-Türk şefler karışımı ve bunun yanısıra çalışanlar arasında renkli bir milliyet karışımı. HDD Teknoloji şirketi elektronik sistemleri kurmakta kullanılan parçaları geliştirmek ve imal etmek için kültürleri entegre ediyor ve onların gücünü kullanıyor. Başarının motoru: Programcı Hüseyin Erdinç. Şirketi 2002 yılında bir Alman ortakla beraber devir aldı. İmal edilen malları Bremen den tün dünyaya gidiyor ve tabi Türkiye ye de. Talep çok fazla ve çalışan sayısı üç katına çıktı. Bremen den Atiye Deniz nasıl Pop-Star oldu Don`t think şimdiye dek en ünlü parçasıydı. Bu müzik videosu 2 milyon defadan fazla YouTube de tıklandı. 23 yıl önce Bremen de doğan genç şarkıcı için harika bir başarı. Burada çocukken dans ve piyano dersi aldı ve halen burada yaşıyor. R&B ve Rap karışımı olan müziği beğeniliyor. Salla veya Muamma isimli single albümleri Türk chartlarında baş yerleri aldı de MTV-ödülü olarak Best Turkish Act almasına şaşırmamak gerek. Uzmanlar bunun ne demek olduğunu biliyorlar: Bir yıldız doğdu! Nil Schultz

14 Almanya için anahtarınız 12 Bremen, Alman otomobil endüstrisinde lojistiğin başkenti, Matthias Wissmann, Otomobil Endüstrisi Derneği Başkanı (VDA)*. Bremerhaven Konteyner terminali, sürekli yüksek randımanlı çalışma halinde. Göz alabildiğince renkli sandıklar. Bremerhaven konteyner terminali sadece metre ile dünyada en uzun olmakla kalmayıp aynı zamanda 3 milyon kilometrekare ile çok da alan sunmaktadır. Bu 360 futbol sahası demektir. Takriben 5,9 milyon standart konteynır (TEU) 2011 yılında 14 gemi yanaşma yerinde yüklendi ve indirildi. Bu bir yıl öncesine göre bir milyon daha fazlaydı. Böylece Bremerhaven dünyadaki 20 konteyner limanı arasındaki yerini iyi belirledi. Med ve cezire bağlı olmayan terminale sürekli olarak günümüzün en büyük gemileri yanaşmaktadır. Mesela Emma Maersk ve yedi kız kardeşi. Post-Panamax sınıfından olan büyük nakliyat gemileri sürekli Çin ve Bremerhaven arasında gidip gelmektedir ve her defasında konteyner yüklemektedir. Hemen hemen her hafta Emma-Maersk-Serisine ait bir gemi 2008 de inşası biten IV nolu konteyner terminaline demir atmaktadır. Her gün: Dünyanın büyük limanlarına konteyner Pazar günü Buenos Aires, Pazartesi Shanghai, Salı İstanbul Bremerhaven dünyadaki tüm önemli konteyner limanları ile doğrudan bağlantılı. Her gün Asya ya gidiliyor. Danimarka tersanesi Maersk bu hizmeti sunmakta ve planında daha çok şeyler var: Bu istikamette gidiş ve geliş saatleri belli olan 70 adet konteyner gemisinin çalıştırılması planlandı. * tarihli Weser Kurier Gazetesi nden alıntı

15 Almanya için anahtarınız 13 Bremen geleneksel olarak birçok tersanenin yeridir. HLL Hanseat Lloyd da bunlardan biri. Bremerhaven BLG-otomobil terminali. İthalat ve ihracatın kesiş noktası. Bremen den dünyanın uzak yerlerine BLG nin araba teknik merkezi. Araba şehri Bremerhaven: Burada imalat bandı çalışmıyor, ama buna karşılık Avrupa nın en büyük araba limanında sanki band başında çalışılıyor. 2 milyondan fazla araç 2011 yılında indirildi ve bindirildi. Dünya piyasası için Alman marka arabalar, Avrupa için Asya veya Amerika dan gelen araçlar. Her dördüncü araba bir stop yapıyor burada, teknik merkezinde temizleniyor, teknik değişiklik yapılıyor veya özel ekstralar monte ediliyor. Bremen limanlarıyla, altyapısı ile ve güçlü iletişim ağıyla her lojistik probleme mükemmel bir çözüm getiren hizmet sunar. Mesela Lojistik köy (GVZ): Burası tüm dünyadan gelen mal akımı için 500 hektar alanda işleyen bir döner tezgah gibidir. Avrupa nın en büyük yüksek raf deposu ve1,2 milyon metrekare alanında mal ambarı. JadeWeser-Port un Wilhelmshaven de açılmasıyla GVZ in Avrupa çapındaki önemi daha da artacaktır. Via Bremen derneği liman ve lojistik branştan insanların kurdukları bu dernek Bremen/Bremerhaven yerinin uluslararası ününün artmasına önayak oldu. Kuzeyin kalbinde: Bremen ve GVZ Pozisyon mükemmel: Bremen GVZ Bremerhaven, Hamburg ve Wilhelmshaven olan üç limanın merkezinde bulunmakta. Otoyol, raylı yollar ve su yollarına iyi bağlantısı olan ideal bir lojistik yeri. Yakında GVZ de yüklenen ve indirilen mallar daha da artacaktır. Zira Wilhelmshaven de Weser- JadePort yapıldı ve bitmek üzere. Bu Almanya nın ilk derin su limanıdır. Uzunluğu 1725 metre olan terminalde dünyanın en büyük konteyner gemileri demir atabilir yılı sonbaharında bitmiş olacak.

16 Almanya için anahtarınız 14 Uzayda hava durumu kontrolü: OHB Jeosatelit 5 yeryüzüne güvenilir veriler gönderiyor. Birlikte çalışma mühürlendi Haydi uzaya! Bremen hazır. Avrupa uzay araştırma merkezinde 50 yıldan buyana uydular ve taşıyıcı roketler geliştirilmekte ve imal edilmekte. Astrium da bilimsel araştırma laboratuarı Columbus ve uzay nakliyecisi ATV kuruldu ve Avrupa bunlar sayesinde uluslararası ISS uzay istasyonuna katıldı. Burada ayrıca Ariane isimli taşıyıcı roketin üst dereceleri yapılmakta ve bu 1979 dan buyana tam 200 defa uzaya gönderildi. OHB şirketi de branşı olan Space Systems ve Aerospace & Industrial Products ile dünyaca ün kazandı. Son zamanki başarıları: Avrupa navigasyon sistemi Galileo için 14 adet uydu ve üçüncü jenerasyona ait Avrupa su uydusu (MTG). Ama Kaefer Aerospace A.Ş veya Premium Aerotec ve çok sayıda benzeri orta düzeyli şirketler de Bremen in bu branştaki iyi adını duyurmaktalar. Müşterek hedefleri: Hava ve uzay yolculuğu endüstrisini geliştirmek. Kardeş şehirler Bremen ve İzmir bu sektörde el ele çalışmaktalar. Mesela emisyon değeri düşük olan uçak sistemlerinin ge - liştirilmesi. Aviabelt Bremen, şirketlerden ve bilimsel kurumlardan oluşan bir birlik ile İzmir de bulunan HUKD- Associaton bu konuda bir işbirliğine karar verdiler.

17 Almanya için anahtarınız 15 Bremen olmadan hiçbir Airbus kalkmaz, Thomas Enders, CEO of Airbus, 2012 den buyana CEO of EADS* Airbus firmasına ait her A350 XWB ile Bremen in bir parçası dünyanın etrafında dönüyor. Zira burada şirketin Kanat-Yetki-Merkezi bulaunmaktadır. Bremen tam anlamıyla havalanıyor XXL-uçağı kalkıyor Weser kıyısında Airbus a kanatlar takılıyor. EADS şirketine ait olan Bremen fabrikası tüm büyük hacimli uçaklara kanat yapıyor. Bunun da ötesinde tüm airbus programlarına iniş kapaklarının yapıldığı merkez burasıdır. Yılda 2,5 milyon civarında gövde ve taşıyıcı kısımlara parçalar imal edilmektedir. Bununla da bitmiyor: Almanya nın ikinci büyük Airbus istasyonu olan bu yerde 3000 kişi çalışmakta ve bu şirket A400M isimli nakliyat uçağının geliştirilmesine ve imal edilmesine de katkıda bulunmaktadır. Küçük saç parçaların yapımını, iniş kapaklarını ve gövde montajını üstlenmiştir. Airbus böylece Bremen in hava yolculuğu konusundaki yıllardır süregelen uzmanlığını ön plana çıkarmaktadır. Bunun böyle kalması için kişinin çalıştığı toplam 100 şirket ve enstitüler bir araya gelerek Aviabelt iletişim ağını kurdular. Bremen için çok önem taşıyan bu endüstri dalının cazibesini ve hizmet gücünü artırmak için uzmanlar birleştiler. * tarihli Weser Kurier Gazetesi nden alıntı Kapak açılsın, kanat içeri çekilsin. Ve uçuşa hazır! Haftada iki defa bu böyle. Büyük uçak Beluga Bremen den kalkıyor. Uçakta: Airbus taşıma sistemi, 32 metre, 45 ton ağırlığında. Beluga için sorun değil. Yük kısmı bir spor salonu kadar büyük. Fransa Toulouse de Bremen fabrikasından çıkan kanatlar Airbusa monte ediliyor. Beluga geri dönmek için yola çıkabilir.

18 Almanya için anahtarınız 16 Bremen rüzgar oradan esiyor Her zaman sert rüzgar yanında yelkenli gemi zamanından buyana Bremenliler bunu çok iyi bilirler. Onshore-Rüzgar-Parkının gelişimini önemli derecede etkilemeleri ve Bremen i rüzgar enerjisi merkezi haline getirmeleri hiç te şaşırtıcı değil. 140 firma bu branşta başı çekmekteler. Zira burada bilimsel araştırma ve imalat el eledir. Bunun arkasında Fraunhofer-Enstitüleri IWES ve IFAM ile Alfred-Wegener- Enstitüsü ve Bremerhaven yüksekokulunda bulunan fk-wind enstitüsü bulunmaktadır. Hepsi hedefli olarak On-ve Offshore-Tekniği konusunda rüzgar kanalının ve kanatların denetimi konusunda bilimsel inceleme sonuçları sunmaktalar. Yani bilgileri hemen yanıbaşlarında hayata geçirilmektedir. Bölgede bulunan firmalar senede 100 Offshore-Rüzgar-Sistemi ve takriben 300 kanat kuracak imalat kapasitesine sahiptir. Bununla limite ulaşılmış değildir. Yani bu demektir ki: Geleceğe yönelik bu branşta hiçbir yer bu kadar geniş kapsamlı bir gruba sahip değildir. Öyle ki planlama bürosundan tedarikçisine, üretimden lojistiğe kadar. M5000 denizde: Offshore pratikte test ediliyor Kuzeydenizi adası Borkum dan 45 kilometre uzakta. Burada hep serin bir rüzgar eser. Bu yer alpha ventus, denizde kurulan ilk Alman rüzgar parkı için en doğru Offshore-Test yeridir dan buyana Bremerhaven de kurulan oniki tesis elektrik üretmektedir. Yakında yenileri yapılacak.

19 Almanya için anahtarınız 17 Offshore için yeterli alan var Bremen örnek oluyor yılına kadar Bremerhaven de bulunan Blexer Bogen deki Offshore-Terminali ile özellikle rüzgar enerjisi endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılayacak olan yeni bir liman kurulacaktır. Yapıyı oluşturan, kuleler, gondol veya kanat imal eden kimsenin, bu rüzgar türbünü tesisinin parçalarını yapmak ve daha sonra gemilere yüklemek için çok yere ihtiyacı vardır. İyi planlanmış bir iş ve nakliyat lojistiği olmazsa bu iş yürümez. Bu nedenle şu anda Weser kıyısında 25 hektar genişliğinde bir yerde senede 160 rüzgar enerjisi tesisi imal etmek ve satmak için gerekli şartlar oluşturulmaktadır. Bunların parçaları gelecekte burada imal edilecek, depolanacak, ön montajı yapılacak ve özel gemilere yüklenecek. Bütün bunlar en kısa yoldan ve zaman kaybetmeden yapılacak. 500 metre boyunda ve 14,5 metre derinliğindeki limanda bu amaçla üç tane demir atma yeri mevcut. Bremen böylece geleceği çok parlak olan bu branşta yeni şirket kurmak isteyenlere veya şirketini büyütmek isteyenlere gerekli şartları sağlamaktadır. Bu demektir ki: Offshore- Rüzgar-Enerji branşında başarılı olarak Avrupa merkezi haline gelme ve gelişme durumu sürekli olarak ilerletilmektedir. WAB: Weser den toplu bilgiler 270 şirket ve enstitüler Bremerhaven/Bremen rüzgar enerjisi kurumu olarak birlik kurdular (WAB). Müşterek hedefleri: Rüzgar enerjisinin Onshore ve Offshore haliyle teşvik edilmesi. Endüstri ve politika arasında iletişim sağlamak, milli ve uluslar arası branş fuarlarına katılmak bu birliğin görevleri arasında.

20 Almanya için anahtarınız 18 Andreas Heyer, WFB şirketinin yönetim başkanı Bremen Pazar meydanındaki Kontorhaus (Ticaret binası), WFB nin bulunduğu yer Türkiye de yetkili partner İzmir de bir parça Bremen: Bremeninvest in Türkiye deki bürosu. Almanya ya bir atılım yapmaya karar vermiş olan Türk şirketler, yatırımcılar ve enstitülerin buluşma yeri. Bremeninvest bu kararı dakik bir şekilde hazırlamaya yardım eder. İlk planlama aşamasından, tasarımın geliştirilmesine ve zamanında hayata geçirilmesine kadar olan tüm aşamalarda. Yeni bir imalat yeri mi kurulacak veya ulusal ya da uluslararası ticaret için yeni bir şube mi açılacak Bremeninvest kendisine yol gösterilmesini isteyen şirketlere destek vermekte ve Avrupa piyasasına gidecek yollarındaki engelleri kaldırmaktadır. Yetkili ve bilgili, güvenilir, dürüst. Yüz yıllardır Bremen de alışık olduğumuz şekilde. Bremeninvest bu geleneği sürdürmektedir. Konulan hedeflere çabuk ulaşmak, aksiliklere engel olmak ve kalıcı başarılar elde etmek için güvenilir bir partner. Geniş bakış açısına sahip yatırımcılar bunun değerini bilirler. Bremen e ve Bremeninvest in geniş kapsamlı hizmetine karar veriyorsunuz. WFB şirketlere nasıl destek olur Bremen Kalkınma Ajansı WFB Bremen i ekonomi, fuar ve toplantı yeri olarak pazarlamaktadır. Şirketlerin başarılı çalışabilmeleri için gerekli şartları sağlamakta olup danışman olarak, yerleşmelerinden ve WFB ortağı Bremen İnşa Bankası ile finanse edilmelerine varıncaya kadar her konuda yanlarında bulun - maktadır. Bremeninvest WFB çatısı altında bulunmaktadır.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland. TR 2014 Almanya DA Almanca öğrenmek Sprache. Kultur. Deutschland. İÇİNDEKİLER Sizlere sunduğumuz hizmetler Ders, kurs sistemi, etüt merkezi, sınavlar, konaklama, kültür ve boş zamanları değerlendirme programı

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN )

KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ÜLKE RAPORU ( HANNOVER VE KÖLN ) KONYA TİCARET ODASI ALMANYA ( HANNOVER VE KÖLN ) Etüd-Araştırma Servisi Mart 2007 İÇİNDEKİLER GİRİŞ..3 BÖLÜM I ALMANYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1.Ülke Kimliği... 4 1.2. Siyasi ve İdari Sistem... 5 1.3.

Detaylı

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve

Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve 1 PAYLAŞIMDAN Mehmet Ali Gökçe Hoşgeldin 2010, Hoşgeldin Happy Card Öncelikle huzurlu, sağlıklı ve bereketli bir yıl diliyorum... 2009 u geride bıraktık, 2010 dan da gün aldık. Her ne kadar bazı sorunlar

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

Yeni Mezunun İş Rehberi

Yeni Mezunun İş Rehberi Yeni Mezunun İş Rehberi Genel Yayın Yönetmeni Didem Tekin Yazı İşleri Asuman Korugan Eda Çapa Görsel Koordinatör Alper Ergenekon Reklam Rezervasyon Yeliz Yamak Baykal mezunrezervasyon@yenibiris.com Ofset

Detaylı

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz

Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI. Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz Kadoil in Ücretsiz Dergisidir SAYI 4 Her yıl emin adımlarla ilerliyoruz Başarımıza başarı, gücümüze güç katıyoruz 2012 kadolife1 2 kadolife2012 İçindekiler 4 - BAŞKANIN MESAJI 6- GÜNDEM: Kadoil Satış Toplantısı

Detaylı

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR.

ÜNİVERSİTEMİZ, SADECE ÜLKEMİZDE DEĞİL, DÜNYADA DA SAYGIN EĞİTİM KURUMLARI ARASINDADIR. İNTES Genç Yöneticiler Grubu(İGY) Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Şenel i ziyaret etti İNTES Genç Yöneticiler Grubu (İGY) 28 Mayıs 2014 Çarşamba günü Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel e bir nezaket

Detaylı

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal

OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal EYLÜL 2013 OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ 1 Avrupa'dan Afrika'ya korhan@ostim.com.tr OSTİM bünyesindeki kümelere gerek ulusal gerekse uluslararası ilgi artarak devam ediyor. 6 farklı sektörde güç birliğine

Detaylı

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM:

ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: ÇALIŞMA RAPORU KONU : TURİZM YÖNETİMİ VE PAZARLAMA STRATEJİLERİ PROGRAM: TÜRÜ/SÜRESİ: Travel, Tourism and Hospitality Management and English Studies with Educational Training. DİPLOMA / 1 YIL YABANCI ÜLKE:

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Proje / St. Petersburg Havalimanı / Pulkova

Proje / St. Petersburg Havalimanı / Pulkova Proje / St. Petersburg Havalimanı / Pulkova Röportaj / Haluk Yanık - EEC Seyyahname / Chicago > editörden Zamanın ne kadar hızlı aktığı gerçeğini, kimimiz doğum günü ve yılbaşı partileri gibi yıl dönümü

Detaylı

Üç aylık bir zamanın ardından yine dopdolu bir

Üç aylık bir zamanın ardından yine dopdolu bir 1 PAYLAŞIMDAN Türkiye nin önü açıldı Mehmet Ali Gökçe Üç aylık bir zamanın ardından yine dopdolu bir sayıyla sizlerle birlikte olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Yaz tatilleri, izinler, Ramazan ve referandum

Detaylı

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var.

16-23 haber. Çelebice haberler ÇELEBİ DÜNYASINDA NELER OLUP BİTİYOR? Çelebi kalitesine onay. 26 tarih. Komedi genlerinde var. içindekiler 4 söyleşi Cavit Bey çok cesurdu, çocukları onu da geçti NECMİ YERGÖK 8 ellinci yıl Türkiye nin Çelebi li 50 yılından kesitler 6 söyleşi Başarı, ekip olarak iyi çalışmamızla geldi RAMAZAN ÖZEL

Detaylı

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte

TEMMUZ 2010. 52 yıldır birlikte 19 TEMMUZ 2010 52 yıldır birlikte Borusan Mannesmann Boru iletişim dergisidir. Para ile satılmaz. Üç ayda bir yayımlanır. 01 Sunuş 02 Bizden Haberler 08 Söyleşi: Ali Poyrazoğlu 12 Haber: Asım Kocabıyık

Detaylı

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09 POZİTİF ENERJİ EWE TURKEY HOLDİNG ŞİRKET PROFİLİ 2013 İÇİNDEKİLER 04 KURUMSAL 06 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 08 Genel Müdürlerin Mesajı 10 2013 e Bakış 12 Kısaca EWE Turkey Holding 14 Temel Finansal

Detaylı

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı!

BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! MAYIS-HAZİRAN-TEMMUZ 2012 BİZBİZE, BOYDAK HOLDİNG YAYINIDIR. ÜÇ AYDA BİR YAYINLANIR BOYTEKS Halı Fabrikası Açıldı! Yeni açılımlar, yeni heyecanlar içindeyiz Boydak Holding, yatırımlarıyla ve oluşturduğu

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

70 SAATTE İŞ SAHİBİ OLDULAR

70 SAATTE İŞ SAHİBİ OLDULAR B20 Türkiye ilk bölgesel toplantısını Cidde de yaptı Toplantının açılışında konuşan Başkan Hisarcıklıoğlu, gelişen konjonktürde, eskiden olduğu gibi kendi kendine yeten ülke olmakla övünmenin yetmediğini

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013. Hep birlikte daha güzel bir geleceğe

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013. Hep birlikte daha güzel bir geleceğe 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ekim-Kasım-Aralık 2013 43 Hep birlikte daha güzel bir geleceğe sunuş 01 Daha renkli, daha enerjik, daha güçlü bir gelecek Zorlu Grubu olarak,

Detaylı

Think Poland a Hoşgeldiniz

Think Poland a Hoşgeldiniz Think Poland a Hoşgeldiniz Entrepreneurship Leader of the year 2011 İçindekiler Neden Polonya...6-7 Polonya'da Yaşam...10-15 Polonya Şehirleri...18-25 Varşova... 18 Lublin...19 Krakov... 20 Poznan...21

Detaylı

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI

KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI KONYA TİCARET ODASI TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİM, AB YE UYUM SÜRECİNDE TÜRKİYE DE YÜKSEKÖĞRETİMİN DURUMU VE KONYA YA İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE İHTİYACI Etüd-Araştırma Servisi Nisan 2008 İÇİNDEKİLER GİRİŞ...1 BİRİNCİ

Detaylı

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi

GOSBSAD. Üniversite Sanayi İşbirliği. GOSB'de yüksek lisans eğitimi G O S B S A N A Y İ C İ L E R İ D E R N E Ğ İ D E R G İ S İ O C A K - Ş U B A T - M A R T 2 0 1 0 S A Y I : 1 9 Üniversite Sanayi İşbirliği GOSB'de yüksek lisans eğitimi DERGİ İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER

Detaylı

Mersin Büyükşehir Belediyesi TURCom Teknoloji İşbirliği Devam Ediyor Ramada Encore İzmir de TURCom Teknoloji İmzası

Mersin Büyükşehir Belediyesi TURCom Teknoloji İşbirliği Devam Ediyor Ramada Encore İzmir de TURCom Teknoloji İmzası ISSN 1303-0744 / 3 ayda bir yayınlanır / Nisan 2014 Server Mail Wifi Medya Sosyal Medya Telefon Ipsos un MDM Güvenliği TURCom Teknoloji den China Shipping Türkiye Acenteliği nin Tercihi TURCom Teknoloji

Detaylı

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi

Başkent OSB de toplu açılış. Başkan dan. Türkiye de sanayileşme. Başkent OSB yatırımcılarına enerji desteği. OSB lerin önemi l Yıl:8 l Sayı: 30 l Ağustos 2012 l ÜCRETSİZDİR Başkent OSB de toplu açılış Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Başkent OSB de katıldığı 20 fabrikanın toplu açılış töreninde, Ankara ciddi bir

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

Mavi Ay Grup Ltd.Şti olarak bünyemizde oluşturduğumuz Mavi Ay Dergileri

Mavi Ay Grup Ltd.Şti olarak bünyemizde oluşturduğumuz Mavi Ay Dergileri KÜLTÜR, TURİZM, EKONOMİ,OTOMOTİV, AKTÜEL KÜNYE İmtiyaz Sahibi Nuh Dursun AKTAN 0542 436 62 59 Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş AÇIKGÖZ 0507 594 45 56 Grafik & Tasarım Kurtuluş AÇIKGÖZ Süleyman DURAP

Detaylı

Fuara yabancı ilgisi!

Fuara yabancı ilgisi! www bayimolurmusun.com Öncelikli hedefimiz; markalarımızın global pazarlarda yerlerini almalarıdır EYLÜL 2013 / SAYI: 60 / 7 YTL Fuara yabancı ilgisi! Balkan ve Ortadoğu lu İşadamları Fuarı na Geliyor!

Detaylı

İş Dünyasının Seçkin Adresi, Altunizade Yakaların Birleştiği Nokta: Köprüden Geçtik

İş Dünyasının Seçkin Adresi, Altunizade Yakaların Birleştiği Nokta: Köprüden Geçtik İş Dünyasının Seçkin Adresi, Altunizade Yakaların Birleştiği Nokta: Köprüden Geçtik Onur Gizer in Başarı Öyküsü Kariyerdeki Son Nokta: Globalcv Markayı Yaratanlar Edox&Fatih Yaman içindekiler 50 21 38

Detaylı