Hazırlayan Derya BEKTAŞ BT Rehber Öğretmeni

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Hazırlayan Derya BEKTAŞ BT Rehber Öğretmeni"

Transkript

1 Hazırlayan Derya BEKTAŞ BT Rehber Öğretmeni

2 Dünya üzerindeki birçok bilgisayar sistemini birbirine bağlayan ve gittikçe de büyüyen bir iletişim ağıdır.

3 Evimizde tüm güvenlik önlemlerini alıyor muyuz?

4 21 yıl içerisinde internet teknolojisi o kadar hızlı ilerledi ki 2014 yılı itibariyle nerdeyse her evde en az bir bilgisayar, bilgisayar olmasa bile internete bağlanabileceği bir telefon var. Tabi ki internetin zararları da aynı hızla arttı.

5 İnterneti çekincelerinden dolayı kullanmamak; Kaza olabilir diye trafiğe çıkmamaya, araç kullanmamaya benzer.

6 Dünya da 2,5 milyar insan internet kullanıyor milyar güncel aktif facebook kullanıcısı var Türkiye de Toplam nüfusun %45 i internet kullanıyor 36 milyon aktif facebook kullanıcısı var. Yetişkin: Günde ortalama 7 saatini Çocuklar ise: Günde ortalama 11 saatini internette harcıyor. Kaynak: Global Digital Istatistics 2014

7 İnternet zincirinin en zayıf halkasını, sosyal paylaşım siteleri üzerinden paylaşılan kişisel bilgiler oluşturuyor. TÜM HAYATIMIZ ONLINE!!!

8 Kablosuz modeminizi şifreleyin. Şifrenizi kesinlikle paylamayın. İnternet aboneliğinizi kablo ile üçüncü şahıslarla paylaşmayın. İşlenen herhangi bir suçtan direk abone sorumlu tutuluyor.

9 Kredi kartı bilgileri, farklı hesaplardaki kullanıcı adı ve şifreleriniz gibi gizli bilgilerinizin peşinde olan kişilerdir.

10 Banka dolandırıcılıklarının büyük bir kısmı PHISHING VE SAHTE SAYFALAR yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntemde dolandırıcılar, bankadan gelmiş gibi görünen e-postaların içinde, kullanıcıları alan adı farklı fakat banka ile aynı tasarımda kendi oluşturdukları sahte web sitesine yönlendirerek, kullanıcı adı ve parola girildiğinde bilgilerin direk kendi veri tabanlarına aktarılmasını sağlıyorlar.

11

12

13 Adres satırında https protokolünün ve kilidin olması bu sayfanın GÜVENLİK SERTİFİKASININ olduğunu, güvenilir bir sayfa olduğunu gösterir.

14 KİMLİK AVCILARININ OLTALARINA TAKILMAMAK İÇİN İlk olarak sayfanın güvenlik sertifikasının olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Özellikle kullanıcı adı, parola ve kredi kartı gibi gizli ve özel bilgilerin girilmesi gereken siteleri google gibi arama motorlarından aratmak yerine web sitesinin adresini direk adres satırına yazmak daha güvenlidir. Kimlik ve banka bilgilerimizi isteyen e-postalara cevap vermemeli ve e-postayı silmeliyiz. Bedava Kampanya ve tekliflerin yapıldığı sitelerde veya sitelerin içerisinde sürekli karşımıza çıkan küçük reklam pencerelerinin de sahte sayfalara yönlendirme ihtimalleri çok yüksektir. İtimat etmemeliyiz.

15

16 GÜÇLÜ ŞİFRE 1. Ardışık sayı ve harflerden oluşmamalıdır ABCDEF 2. En az 8 karakterli olmalı ve içerisinde harf, rakam ve özel karakterleri birlikte barındırmalıdır. 3. Yaşadığınız şehir, doğum tarihi, TC kimlik no, Araba Plaka no, vb. kişisel bilgiler şifre olarak seçilmemelidir. 4. Klavye düzenindeki harf sırasından oluşmamalıdır. QWERT PAYLAŞILAN ŞİFRE, ŞİFRE DEĞİLDİR

17 Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı yetkisiz kişilerin bilgisayarınıza erişmesini engellemek için kullanılır. Truva Atı ve Spyware gibi kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasın önler.

18 Bilgisayarımıza genel olarak bedava oyun ve yazılımlardan veya e-postamıza gelen bağlantılar aracılığıyla bulaşan ve TRUVA ATI ve SPYWARE (CASUS) Virüsler, çok fazla önemsenmese de önemli bir güvenlik açığı oluşturmaktadır. Bir dolandırıcının sizin bilginiz olmadan dosya ve işlemlerinizi görmesine, etkinliklerinizi izlemesine ve kaydetmesine, başka bilgisayarlara saldırmak için sizin bilgisayarlarınızı kullanmasına izin verir. ANTİVİRÜS Virüslerden veritabanı güncel bir antivirüs programı veya Internet Security ile kurtulabiliriz.

19 SPAM - GEREKSİZ E-POSTALAR NASIL ENGELLERİZ? ANTİSPAM Önümüze çıkan her forum sitesine kişisel bilgilerimizi vermek suretiyle üye olmamalıyız. Zorunlu durumlarda yedek bir e-posta kullanılabilir, kendi ad soyad, doğum tarihi gibi bilgilerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz.

20 Eğitici, öğretici, bilgi verici ve aynı zamanda da eğlendirici oyunların yanı sıra içeriğinde kan ve şiddet, uyuşturucu maddeler, cinsellik ve erotizm, kumar ve bahis bulunan ve online sohbet ortamı sağlayan oyunlar da vardır.

21 Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa da bilgisayar oyunlarını derecelendiren, bir oyunun hangi yaş grubuna uygun olduğunu belirleyen farklı kuruluşlar var. Enterteinment Software Rating Board Pan European Game Information Türkiye Digital Oyunlar Federasyonu ( Kapatıldı)

22 Şiddet ve Cinsellik içeren ve online sohbet ortamı sunan bilgisayar oyunları çocuklarımızın ve gençlerimizin psikolojisini bozmaktadır. Bilgisayar bağımlısı olmalarına neden olmaktadır. Bilgisayar Bağımlılığının Belirtileri 1. Günde 6 saatten fazla bilgisayar oyunu oynarlar. 2. Günlük bilgisayar başında durmaları her geçen gün artar. 3. Zamanla yemek yememeye başlarlar. 4. Uyku düzenleri bozulur. Geceyi bilgisayar başında geçirirler, ve gündüzleri uyurlar. 5. Gözleri kanlıdır, Sinirli ve streslidir. 6. Kişisel bakımlarını terkederler. 7. Aile ile iletişimi keserler. Sorulan sorulara kısa cevaplar vererek geçiştirirler. 8. Bütün vaktini odasında yalnız sanal ortamdaki arkadaşlarıyla geçirir. Zamanla gerçek hayatta arkadaşı kalmaz. Arkadaşı varsa da o da bilgisayar bağımlısıdır. 9. Okul başarısı düşer, okula gitmek istemez. Gitmez. 10. Maalesef bilgisayar bağımlılığı bir madde bağımlılığı kadar zarar verir. SİZDE DE AYNI BELİRTİLER GÖRÜLÜYORSA ZAMAN KAYBETMEDEN MUTLAKA BİR PSİKOLOJİK DANIŞMAN İLE İLETİŞİME GEÇMELİSİNİZ.

23 Bilgisayar oyunlarının en önemli ve dikkat edilmesi gereken tehlikelerinden bir diğeri çocukların veya gençlerin online sohbet ortamlarında yabancı kişilerle sohbet ederek, onlarla arkadaşlıklarını geliştirip, onlara aşırı derecede güvenmeleri ve dışarda bir yerde yalnız buluşma tekliflerini kabul etmeleridir.

24 Güvenlik ve gizlilik ayarlarınızı mutlaka yapın. Profilinizdeki tüm bilgilere herkes tarafından ulaşılmasını engelleyin. Profilinizde kredi kartı numarası kimlik numarası, adres, telefon, okul adı vb. bilgileri paylaşmayın Size gönderilen her linke tıklamayın, Casus bilgilerinizi çalan virüsler olabilir. Size gönderilen her mesaja itibar etmeyin. Çünkü bu bilgilerin doğruluğu kesin değildir. Sizden kişisel bilgilerinizi isteyen mesajlara cevap vermeyin. Yabancı kişileri arkadaş olarak eklemeyin. Sizi tanımayan insanlar, size arkadaşlık gönderiyorsa iyi niyet beklemeyin.

25

26 Siber zorbalık, bir çocuğun veya ergenin başka bir çocuk veya ergen tarafından internet, interaktif, dijital ve mobil teknolojiler kullanılarak tehdit edilmesi, aşağılanması, utandırılması, taciz edilmesi veya işkence edilmesi olarak adlandırılıyor. Eğer işin içine bir yetişkin girerse, yani bu tatsız durumlar bir yetişkin tarafından çocuğa veya ergene yapılırsa, ona siber taciz, siber istismar deniyor.

27 Facebook Sunucuları Google Şirketinin sunucuları

28 WEB CAM CİHAZLARIMIZI KAPALI TUTMAMIZDA FAYDA VAR.

29 Çocuklarımızı ve ailemizi internetin muhtemel zararlarından tehlikelerinden koruyabilmek için ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir. Bilgisayarınıza yazılım yüklemenize gerek yoktur. Size Aile Profili ve Çocuk Profili olmak üzere iki alternatif sunar. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, istediğiniz zaman profilinizi değiştirebilir, isterseniz bu hizmetten vazgeçebilirsiniz.

30 Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir. EĞİTİM, ÖDEV, BANKACILIK UYGULAMALARI, MÜZİK-OYUN- EĞLENCE, HABER, E-POSTA, RESMİ VE KAMU SİTELERİ,TATİL, ÖZEL ŞİRKETLER, EĞİTİM KURUMLARI vb. pek çok farklı türden siteye erişilebilir. Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir. Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Ancak sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

31 5651 SAYILI KANUN İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN

32

33

34

35 FACEBOOK HESABINIZIN BAŞKASI TARAFINDAN KULLANILDIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

36 FACEBOOK HESABINIZIN ÇALINMASI DURUMUNDA ŞİKAYET EDEBİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUYDUNUZ? https://www.facebook.com/hacked

37 FACEBOOK MAĞDURLARI HAKKINIZI NASIL ARARSINIZ? 13 yaş altında olan bir yakınınız, öğrenciniz, çocuğunuz yada zarar göreceğini düşündüğünüz kişiye ait profili şikayet etmek için: Size ait bilgileri sizden izinsiz paylaşan veya sizin isminiz kullanılarak açılan bir hesabı şikayet etmek için: Telif hakkı ihlalini şikayet etmek için: Hacklenmiş hesabı şikayet etmek için: Başka birisinin eline geçen veya şifresi çalınan bir hesabı bildirmek istiyorsanız: Sitedeki bir kötüye kullanımı şikayet etmek istiyorsanız: Bir fotoğraf veya videoyla ilgili olarak telif hakkı haricinde bir ilke ihlalini şikayet etmek istiyorsanız: Fikri Mülkiyet hakkı ihlalleri için: https://www.facebook.com/help/?faq= Sahte bir profili şikayet etmek istiyorsanız: profil resminin altındaki "Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle" bağlantısına tıklayın. Açılan iletişim kutusunda "Bu profil bir başkasının adıyla açılmış veya sahte" seçeneğini seçin ve açılır menüden uygun şikayet türünü seçin Sizinle ilgili olmayan ama ırkçı, şiddet yanlısı, müstehcen, intihara teşvik eden vs. sayfaları, o sayfanın sol kısmındaki Sayfayı şikayet et linkine tıklayarak bildirin.

38 Hazırlayan Derya BEKTAŞ BT Rehber Öğretmeni

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI

GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI GÜVENLI INTERNET KULLANIM KITAPCIGI İçindekiler İnternetin Güvenli Dünyası 6-31 Sanal Dünya Gerçek Adalet 32-47 Bağlanmak ya da Bağlanmamak 48-61 Kaynakça 62 4 Önsöz Önce güvenlik İnternet tartışmasız

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER

BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER BİLGİ GÜVENLİĞİ: RİSKLER VE ÖNERİLER M. Emin ULAŞANOĞLU Ramazan YILMAZ M. Alper TEKİN Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ağustos 2010, ANKARA Bu çalışmada yer alan görüşler yazarlarına aittir, Bilgi

Detaylı

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates

BİLGİNİN ÖNEMİ. Bill Gates BİLGİNİN ÖNEMİ Basit ama güçlü bir inancım var: Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlıdır. Bill Gates Sayın Veli; Günümüz toplumlarının

Detaylı

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu

Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu Aile Koruma Şifresi Ebeveyn Kontrolleri Kullanıcı Kılavuzu 2007 ContentWatch, Inc. Tüm hakları saklıdır 2369 West Orton Circle, Salt Lake City, UT 84119 Page 2 Yasal Uyarılar ContentWatch, Inc., bu belgelerin

Detaylı

Saat başı mola vererek oda temiz hava ile doldurulmalıdır.

Saat başı mola vererek oda temiz hava ile doldurulmalıdır. Bilgi Nedir:Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçeğe bilgi denir. Teknoloji Nedir: İnsanoğlunun tasarlayarak ürettiği ya da uygulamaya koyduğu faydalı, faydasız veya zararlı her türlü

Detaylı

TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER DURUM TESPİTLERİ

TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER DURUM TESPİTLERİ TBMM BİLİŞİM RAPORUNDA BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İLE İLGİLİ DURUM TESPİTLERİ VE ÖNERİLER Bu rapor, TBMM Bilişim Raporundan(http://www.tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss381.pdf) ülkemizin mevcut bilişim

Detaylı

İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığı Editörden Dergimizin bu sayıdaki özel konusu İnternet Bankacılığı Av. Özgür ERALP avukat@ozgureralp.av.tr Türkiye nin ilk ve tek dergisinin 2008/2 (7.sayı) sayısıyla tekrar karşınızdayız. Dergimizin bu

Detaylı

Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK

Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak zorunludur. Mustafa Kemal ATATÜRK Yarınlarımızın güvencesi sevgili çocuklar, Çağımız bilgisayar ve İnternet

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER

SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER SĠVĠL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BĠLGĠ GÜVENLĠĞĠ ESASLARI YÖNERGESĠ GENEL HÜKÜMLER Amaç MADDE 1- (1) Bu yönergenin amacı; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nün görevi ve konumu nedeniyle bilgi çağı gereklerine

Detaylı

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ DİJİTAL OYUNLAR ve ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Doç. Dr. Ayşen GÜRCAN Uzm. Yrd. Serdar ÖZHAN Uzm. Yrd. Rahmet USLU ANKARA, KASIM-2008 1 GİRİŞ Bilgi çağında ve bilgi toplumunun oluşmasında şüphesiz en önemli

Detaylı

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Öğrt. Gör. Alper Aslan Bilgisayarla İletişim 1. İnternet 1.1. Tarayıcı 1.2. Arama Motorları 2. E-Posta E 2.1. E-Posta Göndermek 2.2. E-Posta Almak 2.3. E-Postaya

Detaylı

Bilgi Güvenliği Politikası

Bilgi Güvenliği Politikası İÇİNDEKİLER GİRİŞ KISALTMALAR TABLOSU 1. E-POSTA POLİTİKASI 2. ŞİFRE POLİTİKASI 3. ANTİ-VİRÜS POLİTİKASI 4. İNTERNET ERİŞİM VE KULLANIM POLİTİKASI 5. SUNUCU GÜVENLİK POLİTİKASI 6. VERİTABANI GÜVENLİK POLİTİKASI

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

BİLGİ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI Doküman No: BİL.YD.01 Yayın Tarihi:18.06.2012 Revizyon Tarihi: 09.01.2013 Revizyon No: 01 Sayfa: 1 / 5 Hastanemiz teşhis tedavi hizmetlerinde; yasal mevzuat şartların karşılanmasından, hizmet sunumunda

Detaylı

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ HAZIRLAYAN: TEAM VOLTRAN BARTIN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER 1. ADSL GÜVENLİĞİ FIREWALL

Detaylı

Norton Security. Ürün Kılavuzu

Norton Security. Ürün Kılavuzu Norton Security Ürün Kılavuzu Çevremizi koruyalım, 'Doğru olan bu. Symantec, ürünlerimizin çevreye verebileceği zararı azaltmak için bu el kitabının kapağını çıkardı. Bu kılavuz geri dönüşümlü malzemeler

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Yeni Nesil WiFi Kullanıcı Yönetimi ve 5651 Sayılı Yasa 1 Çözümü Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI. İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik

BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI. İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik BİLGİ PAYLAŞIM ARAÇLARI İşbirlikli Yazarlık Çoklu Ortam Paylaşımları Web Günceleri Etiketleme ve Sosyal İmleme Sosyal Medya Dijital Kimlik İŞBİRLİKLİ YAZARLIK İçeriğinin kullanıcıların katkılarıyla oluşturulduğu

Detaylı

Veri. Koruması. Anne ve babalara ÖNERl. LER. Bu şekilde internetteki verileriniz güven altında

Veri. Koruması. Anne ve babalara ÖNERl. LER. Bu şekilde internetteki verileriniz güven altında Anne ve babalara ÖNERl. LER Veri Koruması Bu şekilde internetteki verileriniz güven altında Medya yeterliliği sayesinde internette daha fazla güvenlik Veri Koruması Sevgili Anne ve Babalar, çok sayıda

Detaylı

Hilton Worldwide, Inc. Küresel Gizlilik Politikası

Hilton Worldwide, Inc. Küresel Gizlilik Politikası Hilton Worldwide, Inc. Küresel Gizlilik Politikası Son Güncelleme, Eylül 2011 Hilton Worldwide olarak bizler, tüm dünyada üstün ürünler, hizmetler ve deneyimler sunmak için çaba gösteriyoruz. Yaptığınız

Detaylı

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE)

KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) KAYITLI ELEKTRONİK POSTA UYGULAMA ESASLARI (KEPUE) İÇİNDEKİLER 1. Giriş 1 1.1. Genel Bilgiler 1 1.2. KEP İle İlgili Mevzuat 1 1.3. KEP Sisteminin Denetlenmesi 1 2. KEPUE Dokümanından Sorumlu Organizasyon

Detaylı

BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ WEBMASTER'LARIN DİKKATİNE

BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ WEBMASTER'LARIN DİKKATİNE BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ WEBMASTER'LARIN DİKKATİNE Bilişim Suçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler. 1. Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikâyetlerinizi 155@iem.gov.tr

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Davranış Kuralları Xxxxxxxx. Vodafone Davranış Kuralları. Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak

Davranış Kuralları Xxxxxxxx. Vodafone Davranış Kuralları. Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak Davranış Kuralları Xxxxxxxx Vodafone Davranış Kuralları 1 Vodafone Way İlkeleri Doğrultusunda Çalışmak Davranış Kuralları Xxxxxxxx Yaptığımız her şeyde güven esastır. 2 Davranış Kuralları Xxxxxxxx İcra

Detaylı

1-2 Sınflara Göre Kullanma Süreçleri Çıkarın Kural: Şirket her sınıf bilginin verilmesine yönelik süreçler oluşturmalıdır.

1-2 Sınflara Göre Kullanma Süreçleri Çıkarın Kural: Şirket her sınıf bilginin verilmesine yönelik süreçler oluşturmalıdır. YÖNETİM KURALLARI Veri Sınıflandırma Kuralları 1.1 Veri Sınıflandırması Yapın Kural: Tüm değerli, hassas ya da önemli iş bilgileri ilgili bilgi sahibi ya da vekili tarafından bir sınıflandırmaya tutulmalıdır.

Detaylı