KTMMOB 1960 BÜLTENİ KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ DÖNEMİ Sayı:7 Haziran Sevgili Üyeler,

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KTMMOB 1960 BÜLTENİ KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ. 2012-2014 DÖNEMİ Sayı:7 Haziran 2013. Sevgili Üyeler,"

Transkript

1 KTMMOB KIBRIS TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ 1960 BÜLTENİ DÖNEMİ Sayı:7 Haziran 2013 Yönetim Kurulu Üyeleri Genel Başkan Dr. Zihni Turkan Genel Sekreter İzzet Volkan Genel Sayman Hayati Benli Faal Üyeler Havva Yetkili Dr. Fevzi Özersay Bora Tüccaroğlu Nilden Bektaş Osman Eminel Arcan Ektal Oya Fedai Biler Demircioğlu Özgün Akcan Doğan Kerimel Emir Taşcıoğlu Mustafa Görener Azmi Öge Dr. Ertan Akün Cemil Karzaoğlu Ali Kanlı Ozan Özuyanık Danışman Üye Ahmet Ö. Çağnan Yüksek Onur Kurulu Hüseyin İnan Tünay Bengüsu Mehmet Ekdal Dr. Hasan Hacışevki Halil Akansel Denetleme Kurulu Ezcan Özsoy Selcan Akyel Bülten Memnune Turkan Sevgili Üyeler, Maden, Metalurji ve Jeoloji Mühendisleri Odamızın Başkanlarından, Birliğimiz Genel Sekreterlerinden ve en önemlisi de içi dışı aynı, gerçek bir dost olan sevgili Aydın Beyitler i zamansız olarak yitirmenin acısını yaşıyoruz. Yaşadığımız bu acı ile hafızalarımızda canlanan anılar, dostumuzun arkasından söylenenler, bizlere bir kez daha KTMMOB nin bugünlere geliş sürecinde, gerek yönetim kadrolarında, gerekse diğer komite ve kurullarda görev alan büyüklerimizin, arkadaşlarımızın karşılıksız ve özverili hizmetlerini, Birliğimize katkılarını, sevgi ile saygılarını anımsatıyor, vurguluyor. Bu camiada kazandıkları saygınlık, kendileri aramızda olmasa bile Birliğimizle birlikte hep var olacak, anılarda yaşayacaktır. Sn. Beyitler e güle güle demiyorum, her zaman kalbimizde bizlerle olacaktır. Değerli arkadaşlar, daha çok yakın bir zamanda yaşadığımız Lefkoşa Türk Belediyesi yönetimi seçim süreci ile yenilenen Başkanlık ve Meclis Üyelikleri, henüz çalışmalarının başlangıcında iken, ülkemizin siyasi gündemindeki sıcak gelişmelerle yeni bir siyasi sürece girilmiştir. Yakın bir tarihte gerçekleştirilecek olan milletvekilliği seçimleri ile ortaya çıkacak yeni bir hükümet, yine yeni umutları sunacaktır. Ancak ülkemizdeki istikrarsızlıklar, kaoslar ve hep ulaşılamayan beklentiler, yeni çalışma döneminde çözüm bekleyen iç sorunlar olacaktır. Diğer yandan, ülkemiz ve bizler için her konuda kalıcı çözümler ve istikrarlar, Kıbrıs ın siyasi problemlerinin çözümü ile mümkündür. Yeni Rum lider ile çözüm görüşmelerinin devamı için yaşanan trafik, arzuladığımız seviyede olmasa da bir an önce gündeme oturması ve hızlı bir sürece girmesi kaçınılmaz gerektir. Bizler de gerek iç yönetimde kamu yararına ihtiyaç duyulacak konu ve zamanlarda, gerekse ülkemizin bir çözüm süreci ile kavuşacağı umutlu gelecek yönündeki çalışmalara katkı koymaya talipli ve hazırız. Sorunsuz ve güvenli bir gelecek, tüm Kıbrıslıların hakkıdır. Hepinize çalışmalarınızda kolaylıklar diler, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağlıkla kalın. Dr. Zihni TURKAN KTMMOB Genel Başkanı

2 KTMMOB 1 MAYIS KORTEJİNE KATILDI Birliğimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramında, Lefkoşa da düzenlenen etkinliklere katıldı. Üyeler, KTMMOB Lokalinde buluşarak Birlik Pankartı ile toplu halde etkinliğin başlangıç alanı olan Kuğulu Park a geçtiler. Burada toplanan katılımcılar ile birlikte, Girne Kapısı ndan Sarayönü ne kadar gerçekleştirilen 1 Mayıs Kortej Yürüyüşüne katıldılar. ACI KAYIBIMIZ Sn. AYDIN BEYİTLER Maden, Metalurji ve Jeoloji Mühendisleri Odamızın Başkanlarından, Birliğimiz Genel Sekreterlerinden, değerli dostumuz Sn. Aydın Beyitler i zamansız olarak 23 Mayıs 2013 tarihinde kaybettik. Birliğimize, gerek yönetim kadrolarında, gerekse çeşitli çalışma komitelerinde büyük hizmetleri bulunan Sn. Beyitler, meslek örgütü içerisindeki saygılı ve saygın yeri yanı sıra dostluğu ile de hep kalplerde yaşayacak bir kişiliğe sahipti tarihinde Gündoğdu / Baf ta dünyaya gelen Aydın Beyitler, 1978 yılında ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü nden mezun olmuştur tarihinde göreve başladığı Su, Jeoloji ve Maden Dairesi nden, tarihinde I. Derece Mühendis olarak emekliye ayrılmıştır. Maden, Metalurji ve Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyelikleri sonrasında, ile yıllarında Oda Başkanlığı, yılları arasında KTMMOB Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur yılları arasında ise Birlik ÇED Çalışma Grubu Üyeliği yapmıştır. Beyitler in naaşı, 24 Mayıs 2013 tarihinde, KTMMOB Lokali nde düzenlenen kısa bir veda törenini ardından ebedi istirahatgâhına uğurlandı. Törene; ailesi, KTMMOB yöneticileri ve üyeleri, dostları, KTMMOB nin önceki başkanları ve II. Cumhurbaşkanı Sn. Mehmet Ali Talât katıldı. Mekânı Cennet olsun.

3 ZİYARETLER Geçtiğimiz Mayıs ayının ilk günlerinde arka arkaya görülen sağnak yağışlar nedeni ile yine Lefkoşa da yaşanan sel ve su baskınları, üç yılı aşkın bir sorunun, defalarca yaptığımız uyarı ve teknik çözüm katkı taleplerimize rağmen yetkililerin büyük duyarsızlığı ile halen ortada durduğunu bir kez daha göstermiştir. Birliğimizin bu konudaki teknik ekibinin yerinde incelemeleri, verilen basın bildirisi ve katılınan televizyon programları neticesinde, Lefkoşa Kaymakamı Sn. Kemal Deniz Dana, teknik işbirliği amacı ile 15 Mayıs 2013 tarihinde Birliğimizi ziyaret etmiştir. Ziyarette, özellikle Lefkoşa nın kuzeyinde Sanayi, Taşkınköy, Göçmenköy bölgelerindeki drenaj sorunları ve çözüm biçimleri üzerinde görüş alış verişi yapılarak konu değerlendirildi. Ziyaretin hemen ardından Sn. Kaymakam ın gerçekleştirmeyi planladığı toplantılar ve çözüm çalışmaları, henüz hayata geçirilmemiş; Lefkoşa ve Lefkoşalılar, yeni sellerde oluşacak maddi ve manevi zararlarla kaderine terk edilmiştir. KTMMOB Genel Başkanı ile Genel Sekreter İzzet Volkan, Genel Sayman Hayati Benli ve Yönetim Kurulu Üyesi Havva Yetkili, 5 Haziran 2013 tarihinde Dünya Çevre Gününde, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Sn. Kadri Fellahoğlu nu ziyaret ettiler. Belediyenin yeni yönetimine başarı dileyip, gerektiği zaman çalışmalara katkı sağlama arzusunu sunma ana teması ile gerçekleştirilen ziyarette; yerel yönetimlerin görevleri, kente ve kentlilere sunulan yaşam kalitesi, geçmiş bir yılda yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik alternatifler görüşülerek değerlendirildi. Sn. Fellahoğlu da Belediyenin durumu hakkında bilgi vererek, yaşanan bu zor dönemden çıkmak için yaptıkları çalışmaları anlattı.

4 KTMMOB nin GENEL BAŞKANLARINDAN LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ BAŞKANI Sn. KADRİ FELLAHOĞLU KTMMOB nin Genel Başkanlarından, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Sn. Kadri Fellahoğlu ile 13 Haziran 2013 tarihinde KTMMOB Lokalinde gerçekleştirdiğimiz söyleşi ile Birliğimize gerek Elektrik Mühendisleri Odasında, gerekse Birlik yönetiminde yıllarca katkıları olan camiamızın değerli bir ferdini, Bültenimize konuk ediyoruz. Baf 1957 doğumlu olan Sn. Fellahoğlu, Elazığ Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Elektrik Mühendisliği Bölümü nden 1981 yılında mezun oldu yılları arasında askerlik görevini yerine getirdi ve 1983 yılında KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası na kayıt olarak KTMMOB camiasına katıldı. Meslek yaşamımla birlikte Oda çalışmalarım da başladı 1983 yılında meslek yaşamına, Lefkoşa da özel proje bürosunda başlayan Sn. Fellahoğlu, bir yıl sonra çalışmalarını, halen iş ortağı olan Elektrik Mühendisi Yılmaz Öztürk ile birlikte sürdürme kararı aldı. Meslek yaşamımla birlikte EMO nda da aktif olmaya başladım ve 1985 yılında EMO Yönetim Kurulu nda görev aldım diyen Sn. Fellahoğlu, bu görevine üç yıl devam ettiğini ve çalışmalarını büyük zevkle yerine getirdiğini belirtti yılında Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı olan Sn. Fellahoğlu, üç yıl sürdürdüğü bu görevinde; üyelerle iletişimi geliştirmek ve meslek saygınlığını artırmak hedeflerine yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini dile getirdi. İletişim için de Oda bünyesinde çok basit yöntemlerle bülten yayınına başladıklarını ve bugün EMO yayını olan EMO Bilim in temelini oluşturduklarını söyledi.

5 1992 yılında KTMMOB Yönetim Kurulu nda görev aldım Kadri Fellahoğlu, EMO yönetiminde edindiği deneyim ile 1992 yılında KTMMOB Yönetim Kurulu nda görev aldı ve Sn. Tamer Gazioğlu nun Genel Başkanlığında, iki yıl süreyle KTMMOB Genel Sekreteri olarak Birliğe hizmet verdi. O yıllarda daha katılımcı bir anlayışla çalışmalar yaptık; birçok komiteler kurarak Birlik bünyesindeki mesleklerle ilgili konuları, kamu yararına irdeledik. diyen Sn. Fellahoğlu, çok sınırlı olsa da güney Kıbrıs taki ve Türkiye deki muadil meslek kurululuşlarıyla temaslar yaptıklarını belirtti yılında KTMMOB Genel Başkanı olan Sn. Fellahoğlu, o dönemde bünyesinde on Oda bulunan Birlik çatısı altında, Odalar arası uyum ile eşgüdümü ve demokratik bakış açısını geliştirmeyi hedef aldıklarını anlattı. Bilimsel kongreler düzenlediklerini, farklı görüşlerden devlet yetkililerini Birliğe davet edip bilgi paylaşımı yaptıklarını ve Kıbrıs sorununun çözümü için de katkı koymaya çalıştıklarını belirtti de siyasete geçtim ve Milletvekili oldum Birliğin mesleki konular yanında ülkesel sorunlara da katkı koyduğunu, bu yolla da Oda ve Birlik yönetimlerindeki çalışmalarının kişiliğinin gelişimine çok katkı sağladığını belirten Sn. Fellahoğlu; 1998 yılında kendi siyasi görüşüme uygun olan Cumhuriyetçi Türk Partisi nde aktif siyasete geçtim ve ilk kez Milletvekili seçildim. dedi yılına kadar dört dönem Milletvekilliği yapan Sn. Fellahoğlu, bu görevi esnasında KKTC Meclisi nden çıkan birçok yasaya katkı koyduğunu, ancak daha çok yasa ve yasa değişikliği yapmayı arzu ettiğini dile getirdi. Bu yasalar arasında; KTMMOB Yasası, Müteahhitler Birliği Yasası, Çevre Yasası gibi birçok önemli yasa olduğunu belirtti. Belediye Başkanlığı, büyük sorumluluk 10 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen seçimle birlikte Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı olan Sn. Fellahoğlu; Belediye Başkanlığı, büyük sorumluluk dedi. Batmış, çok sorunlu bir belediyenin başına geçmenin, çok ağır bir görev olduğunu, yöneten kişi olmanın ise büyük sorumlulukları bulunduğunu vurguladı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, en başta KTMMOB olmak üzere birçok kuruluşun kendi yanında olduğunu bilmenin, kendisine olan güvenini artırdığını belirtti. Üyeler, Odalarına ve Birliğe sahip çıkmalı Kadri Fellahoğlu, Birliğin durumunun, Odaların faaliyetleri ile değerlendirildiğini, bunun için üyelerin, Odalarına ve Birliğe sahip çıkmaları gerektiğini söyledi. Kuruluşundan bu yana KTMMOB nin hep daha ileriye taşındığını gördüğünü belirten Sn. Fellahoğlu, Birlik yönetim kadrolarında kadın üyelerin de aktif olduğunu ve ileride Birliğimizin bir kadın başkanı olmasını arzuladığını da söyledi.

6 MEHMET ASİ Yİ ANDIK KTMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlarından Mehmet Asi Göze, 14 Haziran 2013 tarihinde, vefatının 19. yılında, Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı ndaki kabri başında anıldı. Anma törenine, Asi nin dostları, meslektaşları ve KTMMOB yöneticileri katıldı. Yeni Kıbrıs Partisi nden Murat Kanatlı, Sümer Kaya ve Kıbrıs Teknik Odası (ETEK) önceki başkanlarından Themos Dimitris in konuşmalarında; Asi nin, mesleği ve ülkesi için hassasiyetleri ile idealleri hatırlanarak, yeni nesillere örnek olması, yaşatılması arzusu dile getirildi. ARA BÖLGEDEKİ OLASI YANGINLARI ÖNLEME PROJESİ KTMMOB ile ETEK (Kıbrıs Teknik Odası) tarafından yürütülen ve UNDP- Act tarafından finanse edilen Ara Bölgedeki Olası Yangınları Önleme Projesi nin çalışma sonuçlarının sunulduğu etkinlik, 15 Haziran 2013 Cumartesi günü saat de, Pirgo köyünde gerçekleştirildi. Etkinlikte; UNDP den Nicolas Jarraud, KTMMOB Genel Başkanı, Yeşilırmak ve Pirgo Muhtarları ile Yeşilırmak ve Pirgo halkından katılımcılar yer aldı. KTMMOB adına Proje Koordinatörü Fevzi Özersay ve ETEK adına Kyriacos Themistocleous un açış konuşmaları ile başlayan etkinlikte, KTMMOB ve ETEK adına Proje Müdürleri Münevver Ebedi Çakmak ile Andreas P. Andreou proje çalışmaları ve sonuçları hakkında bilgi aktardılar ve katılımcıların sorularını cevapladılar. Etkinlik, kokteylle tamamlandı.

7 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ 5 Haziran 2013 Dünya Çevre Günü nde, Çevre Mühendisleri Odası, KTMMOB Konferans Salonunda Basın Toplantısı düzenledi. BASIN BİLDİRİSİ 5Haziran günleri, yüzü aşkın ülke tarafından kutlanan Dünya Çevre Günü, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından 1972 yılında Stokholm da gerçekleşen konferans sonucu doğmuştur. Bu günün doğmasındaki amaç, ülkelerdeki çevre bilincini artırmak, politikacıların çevre konusuna dikkatlerini çekmek ve çevreyi de göz önünde bulundurarak, hareket etmelerini sağlamaktı.2013 yılı teması; gıda israfının, çevre üzerine olan olumsuz etkilerine odaklanmıştır. Bu yıl, Think Eat Save yani Düşün-Ye-Koru teması belirlenmiştir. Yediklerimizi israf etmenin anlamı bu yiyeceklerin üretimi aşamasındaki tüm girdilerin de israf edilmesi anlamına gelmektedir. Sürekli artan gıda talebi karşısında üretim için gerekli olan su, enerji, arazi, gübre ve ilaç kullanımı da aynı oranda artmaktadır. Böylece doğal kaynaklarımız bir yandan gereksiz yere tükenirken bir yandan da hızla kirlenmektedir. Bitkisel ve hayvansal atıklar ve organik çöplerin bozuşması ise sera gazlarından biri olan metan gazının atmosferde artmasına ve iklim değişikliği sorununa katkı yapmaktadır.ülkemizde ise çevre sorunları her geçen gün artmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Atık su kirliliği, su kaynaklarının yönetilememesi, katı atıkların kontrolsüz bertarafı, Elektrik santrallerinin yarattığı hava kirliliği, CMC Maden Atıkları, deniz kirliliği, plansız yapılaşma gibi sorunlar, çevre sorunlarımızın sadece bir kısmıdır. Üstelik mevcut olan çevre sorunlarına kalıcı çözümler getirilemeden ne yazık ki her geçen gün yenilerinin eklenerek arttığını görmekteyiz.ülkemizdeki çevre sorunlarının temel nedeni etkin ve sürdürülebilir çevre politikamızın olmamasından ileri gelmektedir. Bu nedenle Çevre, göz ardı edilerek birçok siyasi politika uygulanmakta, temel hedef olan sürdürülebilir kalkınma için sürdürülebilir çevre kavramı hiçe sayılmaktadır. Hiç şüphesiz ki; Karpaz da yaşananlar, çevre önceliksiz uygulanan siyasi politikaların neticesi olarak karşımızda durmaktadır. Birçok yasa ile korunmasına rağmen, Karpaz Mutlak Koruma Alanı içerisinde plansız projesiz, Ekolojik Etki Değerlendirme raporu olmadan yapılan yoldan ile yapılan ve yapılmakta olan kaçak yapılar özellikle bungalowlardan dolayı ciddi tahribatın olması ülkemizde çevreye verilen önemin ne ölçüde olduğunu gözler önüne sermektedir. Hiç kuşkusuz, bu günlerde yaşanan Taksim Gezi Parkı Olayları nın çıkış noktası olan park alanı bizlere Karpaz Mutlak Koruma Alanı nın da sahipsiz olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Çok geç olmadan Karpaz a uzanan ellerin engellenmesi Dünya Kültür ve Doğal Mirası olan bölgenin korunması sağlanmalıdır. Uzun zamandır gündemdeki yerini koruyan ve ısrarla vazgeçilmeyen Petrol Dolum Tesisi Projesi ise halen daha üzerinde çalışmalar yürütülen bir konu olarak karşımızda durmaktadır. Ülke ekonomisi için hiçbir katkı sağlanamayacağı ekonomistler tarafından ortaya koyulan tesisin saymakla bitirilemeyecek kadar fazla çevresel risk faktörünü de bünyesinde barındırdığı gerçeği artık net olarak anlaşılmalı, Tesisten bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir. Kronikleşen çevre sorunlarımız çözülmemekte, çözülmesi için de çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Yıllardır çözülmeyen atıksu sorunları çevreyi kirletmeye devam etmektedir. Denizlerimizde ise ne yazık ki durum pek de farklı değildir. Ada Ülkesi olmanın verdiği sorumluluk nezninde ülkemizde, tüm dünyada olduğu gibi, deniz kirliliği ve kıyılar ile ilgili sorunlar ayrı bir önem taşımaktadır. Katı atık olarak adlandırdığımız çöpler ise, hala daha yerel yönetimlerimiz tarafından ideal bir şekilde toplanamamakta ve bertaraf edilememektedir. Güngör Katı Atık Depolama Sahası açılmasına karşın, hala daha çöpler buraya ulaştırılamamakta, yapılması öngörülen altyapı ve üstyapı işleri tamamlanmamaktadır. Elektrik santrallerimizde kullanılan yakıtın kalitesizliği ve filtre sisteminin olmayışı ise soluduğumuz havayı her geçen gün kirletmeye devam etmektedir. Hava ve su gibi kirlenebilen bir doğal ortam olan topraklarımız her geçen gün kirlenmeye devam etmekte, Ülkemiz her geçen gün ormansızlaşmaya doğru gitmektedir. Bütün bunlar yanında bir çok çevre suçu işlenmekte, ve ne yazık ki bu suçların çoğu cezasız kalmaktadır

Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Ardından 8 Aralık tarihinde ise seçimlerimiz yapıldı.

Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Ardından 8 Aralık tarihinde ise seçimlerimiz yapıldı. EDİTÖR Sevgili okurlar; Dergimizde Genel Kurulumuz ve sonuçlarına yer veriyoruz. Genel Kurulumuzun açılışı 06 Aralık 2013 tarihinde protokol konuşmaları ile başladı. 7 Aralık tarihinde üye firmalarımızın

Detaylı

ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat

ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat ENGÝN A.Þ. Ýtriyat Temizlik Gýda Ürünleri Pazarlama Ýthalat - Ýhracat Merkez: Mermerdelen Mah. Cumhuriyet Cad. Ak Yapý Evleri No: 58 Tel: 0464 223 73 13 Fax: 223 76 17 RÝZE Þube: Yeni Mah. Kýlýçarslan

Detaylı

5. DÖNEM FAALİYET RAPORU

5. DÖNEM FAALİYET RAPORU TMMOB MİMARLAR ODASI KOCAELİ ŞUBESİ 5. DÖNEM FAALİYET RAPORU TMMOB MİMARLAR ODASI KOCAELİ ŞUBESİ 5. DÖNEM GENEL KURUL GÜNDEM BİRİNCİ GÜN Açılış 1. Yönetim kurulu adına açılış, başkanlık divanı seçimi ve

Detaylı

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir

Anemon Otel de düzenlenen panele, Denizli Valisi Abdülkadir Hisarcıklıoğlu: Yeni Anayasa nın temeli; ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti ile teşebbüs hürriyeti olsun Sayfa 4 te Bu yıl 60 ıncı yaşını kutlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nin (TOBB) 67.

Detaylı

Marmara Depreminden Van. yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te

Marmara Depreminden Van. yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te sayı 248 / 1 kasım 2014 Marmara Depreminden Van depremine ülkemizin 1Kasım değişmez 20141 yazgısı...2 de Gaziantep ve Bursa da Kamulaştırma Bilirkişilik Yetki Belgesi Kursu düzenledi...5 te " # "# $ "

Detaylı

10. Dönem Faaliyet Raporu. Birlikte başardık...

10. Dönem Faaliyet Raporu. Birlikte başardık... 10. Dönem Faaliyet Raporu Birlikte başardık... 10. Dönem Faaliyet Raporu Sanayileşmek, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. Çalışması ve yaşaması için ekonomik elemanları memleketimizde

Detaylı

Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor

Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan 2014 Sayı:45 Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor 2 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 3 BORSA BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan

Detaylı

ARALIK 2012 YIL: 22 SAYI: 86 ISSN 1300/3534

ARALIK 2012 YIL: 22 SAYI: 86 ISSN 1300/3534 ARALIK 2012 YIL: 22 SAYI: 86 ISSN 1300/3534 Aralık 2012 YIL: 22 SAYI: 86 ISSN 1300/3534 2 AYDA BİR YAYINLANIR. YAYGIN SÜRELİ YAYINDIR. ÜCRETSİZDİR. www.hkmo.org.tr HKMO Adına Sahibi: Ertuğrul Candaș Genel

Detaylı

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ 9. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (2010 2012) TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ 9. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU (2010-2012) 10. OLAĞAN

Detaylı

Odamız Kurum İçi Eğitim düzenliyor

Odamız Kurum İçi Eğitim düzenliyor sayı 238 / 1 haziran 2014 TMMOB 43. Olağan Genel Kurul 1 Haziran 2014 1 Sonuç Bildirisi...4 te TMMOB 43. Dönem Kurulları... 6 da TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YAYIN ORGANIDIR Denetleme Kurulu ilk toplan

Detaylı

AOÇ davasında bireysel müdahilliğin önünü açtık...

AOÇ davasında bireysel müdahilliğin önünü açtık... AYLIK GAZETE Temmuz 2015 / Sayı 26 basinyayin@cmo.org.tr AOÇ davasında bireysel müdahilliğin önünü açtık... BASIN AÇIKLAMALARI SEÇİME DOĞRU DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ SİVAS I UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Detaylı

Odamız tüm enerjisiyle yeni döneme hazır!

Odamız tüm enerjisiyle yeni döneme hazır! sayı 216 / 10 haziran 2012 TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YAYIN ORGANIDIR Odamız tüm enerjisiyle yeni döneme hazır! İMO yeni yönetmeliklerin mesleki denetime 10 Haziran etkilerini 2012 1 masaya yatırdı...6

Detaylı

2012-2014. 13. Dönem Çalıșma Raporu ANTALYA

2012-2014. 13. Dönem Çalıșma Raporu ANTALYA 2012-2014 13. Dönem Çalıșma Raporu ANTALYA I YÖNETİM VE YAZIŞMA ADRESİ Meltem Mahallesi 3808 Sok. No: 10 07030 Muratpaşa - ANTALYA Tel: (0242) 237 57 27-3 hat Faks: (0242) 237 57 31 Gsm: (0533) 658 97

Detaylı

13. BASIN AÇIKLAMALARI

13. BASIN AÇIKLAMALARI 13. BASIN AÇIKLAMALARI 24. Çalışma Dönemi nde ülkemizi, toplumumuzu ve mesleğimizi ilgilendiren konularda; kamuoyunu bilgilendirmek, görüşlerimizi paylaşmak ve karar vericileri uyarmak amacıyla basın açıklamaları

Detaylı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi nin aylık yayın organıdır. İMO Ankara Şubesi üyelerine ücretsiz gönderilir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi nin aylık yayın organıdır. İMO Ankara Şubesi üyelerine ücretsiz gönderilir. Sayı: 2008/12 Aralık 2008 içindekiler 2 Başyazı 3 İnşaat Mühendisliği Haftası Etkinlikleri 8 Sonbahar Dönemi Seminerleri Yapıldı 12 14 15 18 21 28 32 Hidroelektrik Santrallerin Yapımı İle İlgili İMO Görüşü

Detaylı

çalışma programı tmmob makina mühendisleri odası bursa şube

çalışma programı tmmob makina mühendisleri odası bursa şube 14. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI 1. Giriş Çalışma programımız; dünyaya bakışımızı, sistem içerisinde duruşumuzu, safımızı ve çalışma anlayışımızı ortaya koyan, yapacağımız çalışmaları ve gerekçelerini açıklayan,

Detaylı

KENTSEL TEKNİK ALTYAPI VE ULAŞIM KOMİSYONU

KENTSEL TEKNİK ALTYAPI VE ULAŞIM KOMİSYONU 1 T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı KENTLEŞME ŞÛRASI 2009 KENTSEL TEKNİK ALTYAPI VE ULAŞIM KOMİSYONU 2 ANKARA - Nisan 2009 2 SEKRETERYA BİLGİLERİ Adres : Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Strateji Geliştirme

Detaylı

www.atsovizyon.org.tr

www.atsovizyon.org.tr Nisan 2009 ATSO izyon.org.tr www.atsovizyon.org.tr www.atsovizyon yon.org.tr www.atsovizyon.org.tr www.atsovizyon.o on.org.tr www.atsovizyon.org.tr www.atsovizyon.or n.org.tr www.atsovizyon.org.tr www.atsovizyon.org.org.tr

Detaylı

JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR 2023 DE 600 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ

JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR 2023 DE 600 MW ELEKTRİK ÜRETİMİ HEDEFLİYORUZ 4 Ayda Bir Yayınlanır. ÜCRETSİZDİR Yıl: 3 Sayı: 6 Ekim 2012 ISSN 1302-4388 JEOTERMAL SERALARDA HEDEF, 30 BİN DEKAR GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDİ EKER JEOTERMAL KAYNAK UYGULAMALARINDAN

Detaylı

TÜRKİYE 18. KÖMÜR KONGRESİ 6-8 HAZİRAN 2012 TARİHLERİ ARASINDA ZONGULDAK TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE 18. KÖMÜR KONGRESİ 6-8 HAZİRAN 2012 TARİHLERİ ARASINDA ZONGULDAK TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ Gündem TÜRKİYE 18. KÖMÜR KONGRESİ 6-8 HAZİRAN 2012 TARİHLERİ ARASINDA ZONGULDAK TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ Odamız ve Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından 06-08 Haziran 2012 tarihleri arasında Zonguldak - Bülent

Detaylı

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA

SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN YÖNETİM KALİTESİ ARTIK AB STANDARTLARINDA Dışişleri Bakanı Davutoğlu: Kudüs insanlık vicdanını temsil eder Filistin Dayanışma Platformu tarafından Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Zemininde Filistin

Detaylı

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 02 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 1 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ

Detaylı

Devletlerin başarısı politikalarının bilimsel ve felsefi güçlü bir temelde hazırlanmış senaryolara ve stratejilere bağlı olmasıyla mümkündür

Devletlerin başarısı politikalarının bilimsel ve felsefi güçlü bir temelde hazırlanmış senaryolara ve stratejilere bağlı olmasıyla mümkündür ww.atsov w.atsoviz.atsoviz y atsoviz yo tsoviz yo soviz yon oviz yon. viz yon.o iz yon.org zyon.org org.tr ww on.org.tr n.org.tr w.org.tr w rg.tr ww g.tr www.tr www. r www.at www.ats www.ats ww.atsov w.atsoviz.atsoviz

Detaylı

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları,

Çetin Osman BUDAK. Odamızın Sevgili Üyeleri ve ATSOVİZYON Okuyucuları, Çetin Osman BUDAK ATSO Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Eğitim sistemimizde reformun her tür siyasi yaklaşımdan uzak biçimde, uzmanların görüş ve raporlarıyla desteklenerek, herkesin içine

Detaylı

DENİZ TİCARETİ. Haziran 2014 Yıl 22 Sayı 265

DENİZ TİCARETİ. Haziran 2014 Yıl 22 Sayı 265 DENİZ TİCARETİ Haziran 2014 Yıl 22 Sayı 265 MDTO Arama Konferansı Sonuçları Açıklandı MDTO Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi İlk Mezunlarını Verdi Refah Faciası Kitabı Basına Tanıtıldı Türk Koster Filosu

Detaylı

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz

Dosya BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Dosya 1 2 Dosya Dosya 5 BAŞLARKEN Değerli Üyelerimiz Son yılların en büyük dramlarının yaşandığı Mısır ve Suriye deki gelişmeleri üzülerek izliyoruz. Ülkemizde de etkisini hissettiğimiz bu olayların

Detaylı

2 İçindekiler Sayın Genel Başkan ın Katıldığı Programlar... 5 AR-GE; Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Faaliyet Raporu... 15 Bilgi ve İletişim Teknolojileri Faaliyet Raporu... 23 Dış İlişkiler ve Yurtdışı

Detaylı

Amacı balıkçıların yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve balıkçılık kooperatif örgütleri ile

Amacı balıkçıların yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve balıkçılık kooperatif örgütleri ile Kooperatiflerimiz Sür-Koop Dünyaya Açıldı Nilat Beyazıt ın çabaları ile kurulan ve 13 ortak koopratifin üye olduğu Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği nin amacı su ürünleri istihsalini artırmak

Detaylı

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği 10 Yıl Kitabı. Editör: Nevra Savcılıoğlu, Ajans Luxus. Kapak tasarımı ve grafik: Timuçin Unan, TUT Ajans

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği 10 Yıl Kitabı. Editör: Nevra Savcılıoğlu, Ajans Luxus. Kapak tasarımı ve grafik: Timuçin Unan, TUT Ajans İstanbul Serbest Mimarlar Derneği 10 Yıl Kitabı Editör: Nevra Savcılıoğlu, Ajans Luxus Kapak tasarımı ve grafik: Timuçin Unan, TUT Ajans Koordinatör: Dilek Safer, İstanbulSMD I.Baskı Kasım 2012, İstanbul

Detaylı

ODALARI 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ'NDE. Türk Çiftçisinin Sesi BAYRAKTAR, BUĞDAY HASADINI BAŞLATTI, BUĞDAY BİÇTİ DEVLETİN ZİRVESİ BİR ARAYA GELDİ

ODALARI 14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ'NDE. Türk Çiftçisinin Sesi BAYRAKTAR, BUĞDAY HASADINI BAŞLATTI, BUĞDAY BİÇTİ DEVLETİN ZİRVESİ BİR ARAYA GELDİ Ziraat ODALARI BAYRAKTAR, BUĞDAY HASADINI BAŞLATTI, BUĞDAY BİÇTİ TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Adana Ceyhan'da ilk buğday hasadı için düzenlenen törene katılarak, biçerdöverle buğday hasat etti.

Detaylı