İşinizi internete taşıma rehberi.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr"

Transkript

1 1 İşinizi internete taşıma rehberi

2 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır. Bu rehberin içinde; İnternette olmanın ve e-ticaretin faydalarını, İşinizi İnternete Taşıyın girişimiyle nasıl nitelikli web sitesi ve e-ticaret sitesi oluşturabileceğinizi, Yeni internet sitenizden azami derecede yararlanmak için neler yapabileceğinizi bulacaksınız.

3 3 İçindekiler I. İşinizi internete ücretsiz taşıyın 1. Neden internet / Neden e-ticaret? Bir internet sitesini iyi yapan nedir? İşinizi İnternete Taşıyın ile ücretsiz internet sitesi oluşturma E-ticaret sitesi oluşturma Web sitesi oluşturma II. İnternet sitenizin kullanıcı-dostu olduğundan emin olun 1. Ana sayfanızı kullanışlı hale getirin Önemli tasarım ilkeleri Satın almayı kolaylaştırın...12 III. İnternet sitenizden daha fazlasını alın 1. İnternet Sitenizin Google da bulunabildiğinden emin olun Potansiyel müşterilerinizi internet sitenize çekin Google İş Dünyası Rehberi nde yerinizi alın İşinizin reklamını yapın IV. İnsanların internet sitenizi nasıl bulduğunu ve kullandığını öğrenin 1. Google Analytics Google Arama Trendleri... 23

4 4 Neden internet? İşlerinizi yoluna koymak için yoğun olarak çalışırken aynı anda birbirinden farklı birçok yerde olsanız muhteşem olmaz mıydı? Aslında, internet ile bu mümkün. Siz mevcut müşterilerinizle ilgilenirken dünyanın ve Türkiye nin her yerinden yeni müşterileriniz bu arada şirketiniz hakkında bilgi edinebilir, ürünlerinizi görüntüleyebilir, size e-posta gönderebilir ve e-ticaret siteniz aracılığıyla ürün ve servislerinizi satın alabilir. İşinizi İnternete Taşımanın 5 Faydası 1. Hızlı bilgi güncelleme Müşterilerinizle ilgili en son değişiklikleri gerçek zamanda yansıtabilir, yeni ürünlerinizin, hizmetlerinizin ve satışlarınızın duyurusunu yapabilirsiniz. 2. Kolay ulaşılabilirlik Bir internet sitesi 365 gün 7/24 sanal vitrin olarak hizmet verir. Üstelik dünyanın her yerinden erişim sağlanabilir. 3. Diyalog rahatlığı Müşterinize onların ilgisini çekebilecek bilgiler sağlayarak iş ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. Neden e-ticaret? Türkiye de 35 milyondan fazla internet kullanıcısı var. Bunların %80 den fazlası bir ürünü almadan önce mutlaka internetten araştırırken milyonlarca kullanıcı çoktan internetten alışverişe başladı bile. İnternette hem işletmenizi kolaylıkla tanıtabilir; hem de ürün ve hizmetlerinizin satışını yapabilirsiniz. Şimdi bir e-ticaret sitesi kurup milyonlarca potansiyel müşteriye satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz. E-ticaret Sitenizin Olmasının 3 Faydası 1. Yeni müşteriler ve yüksek satış hacimleri yaratır. Ürün ve hizmetlerinizle Türkiye nin her noktasına ulaşırken mevcut müşterilerinize yaptığınız satışlar artar, yeni müşteriler kazanırsınız. 2. Düşük maliyetlerle ticaret fırsatı verir. Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak ve satış yapmak diğer ticari girişimlere kıyasla düşük yatırımla gerçekleşir. 3. Yatırımlarınızın karşılığını hızlı geri alırsınız. Doğru kurgulanmış bir e-ticaret sitesine yapılan yatırımın geri dönüşü hızlı ve yüksek olur. Üstelik, işlemlerin otomasyonu ve hızlı bilgi akışı sayesinde alınan sonuçlar kolaylıkla takip edilebilir. 4. Yeniliklerden anında haberdar olmak Müşteri ve tedarikçilerinizden piyasa ile ilgili değerli bilgiler ve geri bildirim alır, yeni iş fırsatlarını keşfedersiniz. 5. Düşük maliyet, yüksek verim Kitle iletişim araçlarının aksine, nitelikli bir internet sitesine sahip olmak ve internetten pazarlama yapmak büyük yatırımlar gerektirmez. Doğru şekilde yapıldığı takdirde, geri dönüşüm neredeyse anında gelir. Ayrıca, geleneksel iletişim araçlarının aksine, sonuçlar kolaylıkla takip edilebilir. e-ticaret kurulum sihirbazımızı kullanarak bunun gibi bir e-ticaret sitesiyle Profesyonel bir görünüm oluşturun.

5 5 Bir internet sitesini iyi yapan nedir? İnternet sitesinde tecrübe sahibi olmak tıpkı mağazacılıkta deneyim sahibi olmak gibidir. İyi bir internet sitesinde: Kişiler aradıklarını kolayca bulabilmelidir. (Neye ne kadar ödeme yapacakları gibi.) Görsellik önemlidir. Kullanıcıları etkilemenizi sağlar. İş değerleriniz her fırsatta yansıtılmalıdır. Doğru bir planlamayla, başarılı bir web sitesi / e-ticaret sitesi oluşturmak sandığınızdan daha kolay. 1. Bir amaç belirleyin Sitenizin amacı nedir? Mevcut müşterilere yeni bir satış kanalı sunmak mı yoksa tüm dünyaya ulaşarak yeni müşteriler kazanmak mı? Yoksa sadece ürün ve servislerinizi tanıtmak mı? Size yol haritası olması bakımından önünüze böyle net bir hedef koyun. 3. Rakiplerinizi araştırın Faaliyet gösterdiğiniz alanda tek başınıza değilsiniz. Rakiplerinizin neler yaptığını öğrenmeye çalışın ve farkınızı ortaya koymak için internet sitenizi kullanın. 4. İnternet siteniz için bir fikir bulun. İnsanların internet sitenizle ilgili düşünmesini ve hissetmesini istediğiniz şey nedir? En önemlisi satmak istediğiniz ürün ve hizmetler, teklif edeceğiniz fiyatlar, sunacağınız koşullar nelerdir? 5. Bir taslak plan tasarlayın ve tarzınızı oluşturun. İnternet sitenizde kullanacağınız renk grubu ne olacak? Kullanacağınız stiller, yazı karakteri, fotoğraflar ve videolar nasıl olacak? Resmi bir üslup mu kullanacaksınız yoksa daha samimi mi? Uygun bir anlatım tarzını seçmelisiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, unutmayın ki az olan genellikle öz olandır. 2. Hedef kitlenizi belirleyin Hedef kitleniz kim? Alışkanlıkları, ilgi alanları ve en önemlisi tercihleri nasıl? Ürün ve hizmetlerinize ne kadar ödeyebilirler? Bu soruların yanıtlarını düşünmek doğru adımlar atmanıza yardımcı olur.

6 6 İşinizi İnternete Taşıyın girişimi ile e-ticaret sitenizi hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde oluşturun Başlarken İşinizi İnternete Taşıyın girişimi e-ticaret alt yapı sağlayıcısı olarak IdeaSoft firmasıyla çalışmaktadır yılında kurulan IdeaSoft, kendi geliştirdiği e-ticaret yazılımlarını küçük, orta ve büyük ölçekli firmalara kiralayarak (SaaS) hizmet vermektedir. IdeaSoft'un alt markası olan Shopio, işini internete taşımak isteyen KOBİ'lerin ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmıştır. Ücretsiz e-ticaret sitenizi oluşturmaya başlamak için, adresini ziyaret edin. E-ticaret Sitenizi Kurmaya Başlayın bağlantısına tıklayın. Kişisel ve Firma bilgilerinizi doldurarak e-ticaret hesabı oluşturun.

7 7 E-ticaret sitenizi kolayca oluşturun E-ticaret hesabınızı açtıktan sonra e-ticaret sitenizi kolayca oluşturabilirsiniz. 5 aşamadan oluşan hızlı kurulum sihirbazını takip ederek e-ticaret sitenizi yayına hazır hale getirebilirsiniz. Aşamaları tamamladıktan saat sonra e-ticaret siteniz yayınlanacaktır. 1. Adım: Satışa sunacağınız 3. Adım: Ödeme ayarlarınızı E-ticaret sitenizde satışa sunmak istediğiniz ürünleri belirleyin. Ürün kategorilerinizi seçtikten sonra ürünlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde e-ticaret sitenize ekleyin. Bu bölümdeki her alanın doldurulması zorunlu değildir, isterseniz ileride de tamamlayabilirsiniz. Müşterilerinizin e-ticaret sitenizden alışveriş yapabilmesi için banka hesap bilgilerinizi ekleyin. Sanal POS ön başvurunuzu da bu basamakta yapabilirsiniz. 2. Adım: Uygun bir e-ticaret sitesi 4. Adım: Gerekli içerikleri düzenleyin. ürünlerinizi ekleyin. tasarımı seçin. Ürünlerinizi ekledikten sonra IdeaSoft un sizler için hazırladığı mevcut hazır tasarımlar üzerinden ön izleme yaparak firmanız, ürünleriniz ve tarzınız için uygun tasarımı seçin. Logonuzu görsel olarak veya metin olarak ekleyerek e-ticaret sitenizin tasarım aşamasını tamamlayın. tanımlayın. IdeaSoft, bir e-ticaret sitesinde bulunması gereken prosedür ve çalışma şekillerini içeren sözleşmeleri sisteme otomatik olarak eklemiştir. Bu sözleşmeleri gözden geçirip gerekli gördüğünüz alanları çalışma şeklinize göre düzenleyebilirsiniz. Burada yer alan sözleşmelerden yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayın.

8 8 5. Adım: E-ticaret sitenizin alan adını belirleyin. (örn: E-ticaret siteniz için kullanmak istediğiniz alan adını (domain) belirleyin. IdeaSoft sizin için bu adresin farklı uzantılara göre (.com,.net,.org vb.) başkaları tarafından daha önceden alınıp alınmadığını kontrol edecektir. Müsait olduğu tespit edilen alan adlarından istediğinizi seçin ve yayınla butonuna basın. E-ticaret siteniz yayına alınmadan önce kayıt ekranında paylaşmış olduğunuz Firma ve Vergi bilgilerinin doğruluğu kontrol edilmektedir. Lütfen paylaştığınız bilgilerin tam ve eksiksiz olduğundan emin olun.

9 9 İşinizi İnternete Taşıyın girişimi ile web sitenizi hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde oluşturun Başlarken İşinizi İnternete Taşıyın programı web sitesi hazırlama aracı sağlayıcısı olarak Sadece Hosting firmasını seçmiştir. Sadece Hosting Türkiye nin en büyük web hosting ve data merkezi firmalarından biridir. Hazırladığı web sitesi hazırlama aracı her düzeyde kullanıcının faydalanabileceği şekilde geliştirilmiştir. Ücretsiz web sitenizi oluşturmaya başlamak için, adresini ziyaret edin. Önce Hemen Başla menüsüne, sonra web sitesi kur bağlantısına tıklayın. Kişisel ve Firma bilgilerinizi doldurarak web sitesi hesabı oluşturun.

10 10 Web sitenizi kolayca oluşturun 1. Adım: Önce tasarımınızı seçin. Sizin için hazırlanmış alternatifli sektör tasarımlarından birini seçip, kendi sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. 2. Adım: Kurulum sihirbazı ile hızlı kurulum. Seçtiğiniz tasarıma ait Kurulum Sihirbazı ile size ait bilgileri güncelleyebilirsiniz.

11 11 3. Adım: Düzenlemeleri gözden geçirin. Kurulum Sihirbazı yardımıyla yapmış olduğunuz düzenlemeleri Önizleme butonu ile son kez gözden geçirin. 5. Adım: Web sitenizi düzenleyin. SH My Site size web sitenizi istediğiniz gibi tasarlayabilme imkanı sunmaktadır. Hareketli yapısı ile tasarım yeteneğinizi kolaylaştıracaktır. Tasarımcı Çantası bütün sayfalarınıza resim ve yazı gibi objeler eklenmesini sağladığı gibi aynı zamanda Google Haritalar, Twitter Eklentisi, Sosyal Paylaşım (Facebook, Twitter, Google+) özelliklerini sayfanızda bulundurma imkanı da sunmaktadır. 4. Adım: Alan Adınızı seçin ve sitenizi yayına alalım. Size ait alan adını belirleyip, işlemi tamamlamanızdan sonra web siteniz yayına girecektir. Ayrıca hızlı ve kolay bir şekilde Sayfa Ayarları menüsü altında bulunan özellikler ile yeni sayfa ekleyebilir ve arama optimizasyonuna yönelik olarak her sayfa için anahtar kelime atayabilirsiniz.

12 İnternet sitenizin kullanıcı-dostu olduğundan emin olun Siteniz ne kadar çekici ve kullanışlı olursa, sitede geçirilen zaman ve en önemlisi alışveriş yapma eğilimi de o denli yüksek olacaktır. Mağazanızın vitrini gibi düşünebileceğiniz ana sayfanız ise tarzınızı, hedef kitlenizi ve ziyaretçilerinizin edineceği ilk izlenimi belirlemesi açısından özellikle önemlidir. Ana sayfanızı kullanışlı hale getirin...13 Önemli tasarım ilkeleri...14 Satın almayı kolaylaştırın...15

13 13 Ana sayfanızı kullanışlı hale getirin Ana sayfanız, internet ziyaretçilerinizin birçoğunun işiniz ile ilgili edineceği ilk izlenimi ve sitenin diğer bölümleri için tarzınızı belirler. İnternet sitesi kullanıcılar için ne kadar kullanışlı olursa, o denli sitede vakit geçirme ve alışveriş yapma eğilimi göstereceklerdir. Bunu sanal mağaza vitrini olarak düşünülebilirsiniz. Yaptığınız teklif anlaşılır, pratik ve kullanımı kolay olmazsa insanları cezbetmeyecektir. İnternet sitenizi kullanışlı hale getirmenizde size yardımcı olacak bazı basit kurallar: İnsanlara doğru yerde olduklarını hissettirin Sitenizi markalaştırın, firma ve iletişim bilgilerinizi görünür şekilde duyurarak güven sağlayın. Böylelikle hem potansiyel müşterileri kazanın hem de mevcut müşterilerinizin sadakatini sağlayın. Basit olmaya çalışın Sayfalar ne kadar açık ve anlaşılır olursa işiniz ile ilgili bilgi edinmek de o kadar kolay olacaktır. İnsanları sitenize girmeye teşvik edin İnsanların sitenizde dolaşmalarını kolaylaştırın; dikkat dağıtıcı açıklamalardan kaçınarak sitenizde kalmalarını sağlayın.

14 14 Bazı önemli tasarım ilkeleri Bazı basit tasarım ilkelerini uygulayarak, internet sitenizi kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz. Bunlar ayrıca internet sitenizin Google da bulunmasına, dizine girmesine ve sıralanmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle, özellikle potansiyel müşterileriniz olmak üzere insanların sitenizi keşfetmesi kolaylaşacaktır. Önemli bilgilere sayfaların üst kısmında yer verin Herkes ana sayfada aşağıya kadar inmeyebilir, bu nedenle iletişim bilgileri gibi en önemli bilgileri kolaylıkla görünebilecek bir yere koyun. Kullanacağınız kelimeleri özenle seçin İnsanları internet sitenizi bulmak için arama motoruna yazabileceği kelimeleri düşünün ve bu kelimelerin internet sitenizde geçmesini sağlayın. Görsellik her şeydir Net görüntüye sahip fotoğraflar, bulanık ve net olmayan görüntülerden daha fazla insanlara hitap ediyor. İnternet sitenizi daha kullanışlı hale getirmek ve içeriği tasarlama ve düzenlemenin en iyi yolunu öğrenmek için Google Webmaster ı kullanabilirsiniz. adresimizden ağ yöneticisi kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

15 15 Satın almayı kolaylaştırın (Ödeme Sistemleri) Basit olmaya çalışın. İnternet sitenizde alışveriş yapmayı ne kadar kolay hale getirirseniz o kadar çok satış rakamına ulaşırsınız. Gereksiz karışıklıkları, kafa karıştırıcı unsurları ve ilave adımları elerseniz satış hacminizde büyük bir fark yaratabilirsiniz. İşte size online satışlarınızı artırabilecek bazı önemli tavsiyeler: Gereksiz ayrıntıları istemeyin. Müşterinizden yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bilgileri isteyin, aksi takdirde ödeme yapmayıp alışverişi tamamlamadan ayrılma olasılığını yükseltirsiniz. Müşterinizin dikkat ve ilgisini dağıtmayın. Müşterinin dikkatini dağıtacak, ilgisini başka yöne çekecek navigasyon ve reklamlardan kaçının. Müşterilerinize hangi aşamada olduklarını gösterin Durum çubuğu insanlara tüm sürecin hangi aşamasında olduklarını göstermede yardımcı olur, bu da yapılacak işlemi daha kolay hale getirir. Birden fazla ödeme seçeneği sunmayı tercih edin. Müşterilerinize birden fazla ödeme seçeneği sunmanız alışverişin tamamlanıp ödeme yapılması olasılığını yükseltir. Örneğin kredi kartı ile alışveriş yapmak yerine, kapıda ödeme veya havale ile ödeme seçeneğini kullanmak isteyen müşterileriniz olabilir.

16 Sitenizden daha fazlasını alın İnternette işinizi büyütmek için bir internet sitesi ve e-ticaret sitesi edinmek süper bir başlangıç, ancak internet sitenizden azami fayda sağlamak için ne yapabilirsiniz? İşinizi İnternete Taşıyın girişimi, web sitenizin ve e-ticaret sitenizin işleriniz için değerli bir yardımcı olmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bugün ücretsiz olarak ve kolaylıkla yapabileceğiniz bir çok şey var, neden şansınızı denemiyorsunuz? Sitenizin Google da bulunabildiğinden emin olun Müşterilerinizi ücretsiz olarak internet sitenize çekin Ürün ve hizmetleriniz ile firmanızın reklamını yapın

17 17 İnternet sitenizin Google da bulunabildiğinden emin olun Pek çok kimse internette bir şey aramak için öncelikle arama motorlarına yöneliyor. Bu nedenle internet sitenizin iyi bir şekilde düzenlenmiş olması ve Google ve diğer arama motorlarında kolaylıkla tanımlanabilir olması gerçek manada önem arz etmektedir. Google Web Yöneticisi Araçları, size internet sayfalarınızın bulunabilirliği ile ilgili ayrıntılı bilgiler sağlamanın yanı sıra; Google da internet sitenizin nasıl göründüğünü öğrenme ve varsa problemleri teşhis edebilme Google da yapılan hangi aramaların insanları sizin sitenize yönlendirdiğini öğrenme, insanların oraya nasıl vardıklarını anlama İnternet sitenizle ilgili bilgileri paylaşma, Hangi sayfaların sizin için daha önemli olduğu ve bunların ne sıklıkla değiştiği bilgisine ulaşma İnternet sitenizi nasıl daha kolay erişilebilir hale getirebileceğiniz konusunda tavsiyeler almanıza yardımcı olur. Yalnız bilmelisiniz ki, Web Yöneticisi Araçlarından azami ölçüde istifade edebilmek için orta düzey internet bilginizin olması gerekmektedir. Daha fazla bilgi için:

18 18 Mevcut ve potansiyel müşterilerinizi sitenize taşımak için 3 can alıcı tavsiye 1. İşinizle ilgili her şeyin üzerinde internet sitenizin adresini bulundurun. Bunlara kartvizitleriniz ve broşürleriniz gibi temel şeylerle daha az göz önünde olan fiş ve faturalar ile sunumlar ve işletmeye ait donanımlar dâhildir. E-posta gibi elektronik ortamda kurulan iletişimlerde internet sitenizin adresini eklemeyi unutmayın. 2. İnternet sitenizdeki içerikleri güncelleyin. Güncelleme, müşterilerinizin sitenizi yeniden ziyaret etmesi için bir sebep oluşturacaktır. Bir sonraki satış ne zaman? Bir sonraki blog gönderisi ne üzerine olacak? Mevcut müşterileriniz internet sitenizi ne kadar çok ziyaret ederse, internet araştırması sayesinde yeni müşterileri çekmek o kadar kolay olacaktır. 3. Temas halinde olun. Periyodik bültenler, güncellemeler ve promosyonlar sitenize müthiş bir değer katabilir. Doğru bir şekilde yapıldığı takdirde müşterileri tutmak için çok güçlü bir araç olabilir. Ziyaretçilerin internet sitenize geri dönmelerini sağlayacak bağlantıları eklemeyi unutmayın.

19 19 İnternet üzerinden daha fazla müşteriye ücretsiz olarak ulaşın Google Haritalar da kayıtlarınızı düzenleyin: Şayet faaliyet gösterdiğiniz iş alanı ziyaretçilerin bizzat ofisinize/mağazanıza (örneğin; perakende, doktor muayenehanesi, tiyatro, vb) gelmesini gerektiriyorsa insanların size ulaşmalarını sağlamak için yapabileceğiniz bir sürü şey var. Google Haritalar, insanların adres bulmak için kullandıkları en popüler uygulamalardan biri. Google İş Dünyası Rehberi sayesinde iş yeri kayıtlarınızı istemek çok kolay. İş yeri kayıtlarınızı almak Google Haritalar da görüntülenen bilgilerin doğru olmasını sağlayacaktır. Google İş Dünyası Rehberi kayıtlarına isterseniz çalışma saatlerinizi, fotoğraflarınızı ve internet sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. adresini ziyaret ederek Google İş Dünyası Rehberi ndeki kayıtlarınızı güncelleyebilirsiniz.

20 20 Google AdWords ile İnternet üzerinden işinizin reklamını yapın Google AdWords, size internette kolayca reklam yapma olanağı sağlar. Bir kimse anahtar kelimelerinizden birini kullanarak arama yaptığında reklamınız arama sonuçlarıyla birlikte görüntülenir. Reklamlar, arama sayfasının kenarında Sponsor bağlantıları nın altında yer alır. Ayrıca arama sonuçları sayfasının üstündeki ek alanlarda da yer alabilir. Bu şekilde, iş faaliyetlerinizle zaten ilgili olan bir izleyici kitlesine reklam yapabilirsiniz. AdWords ün Özellikleri: Hedef odaklı Reklamınızın nerede ve ne zaman görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Günün hangi saatinde görüntüleneceği ve yanında neler olacağına kadar tercih yapabilirsiniz. Esnek Dilediğiniz zaman kampanyaları durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz; anahtar kelimeler ekleyebilir, var olanları kaldırabilirsiniz; bütçede değişiklikler yapabilir, hedeflediğiniz coğrafi alanı ayarlayabilirsiniz vb. Ekonomik Anahtar kelimelerin değerini ve onlar için ne kadar ödeme yapacağınızı siz belirliyorsunuz. Kendi bütçenizi siz ayarlayabiliyorsunuz. Üstelik alt limit yok. Takip edilebilir Performans raporları size, trendleri takip etme, iyi ve kötü performans reklamlarını ayırt etme ve sonuçlarınızı geliştirecek değişiklikleri tanımlama imkanı sunacaktır. İşinizi İnternet e Taşıyın programı aracılığıyla Google AdWords ü güvenle deneyin 1. adresini ziyaret edin. 2. Ücretsiz AdWords kuponunuzu talep edin. 3. İlk kampanyanızı oluşturmak için https://adwords.google.com.tr adresini ziyaret edin. 4. Fatura bilgilerinizi veya kullandığınız diğer promosyon kodlarını girin. Google AdWords ile ilgili daha fazla bilgi için: adwords.google.com.tr Dilerseniz Google İnternet Reklamcılığı Programı üyesi firmalardan internet reklamlarınızı kurgulamak için profesyonel destek alabilirsiniz. Detaylı bilgi için: https://adwords.google.com/professionals/search/

21 18 İnsanların internet sitenizi nasıl bulduğunu ve kullandığını öğrenin İnsanların internet sitenizi nasıl kullandığını ne kadar iyi bilirseniz, onu o kadar kullanışlı hale getirebilirsiniz. İnsanların internette nelerle ilgilendiği ve neleri araştırdığını ne kadar iyi bilirseniz, sitenizi potansiyel müşterileriniz için o kadar bulması kolay ve konuyla ilgili hale getirebilirsiniz. Bu bölümde: Google Analytics Google Arama Trendleri... 23

22 22 Google Analytics Google Analytics sayesinde, insanların internet sitenizdeki tutumları hakkında yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; onların neleri tıkladığını ve her bir sayfada ne kadar zaman harcadıklarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri alarak kârınızı artıracak geliştirmeler yapabilirsiniz. Google Analytics sayesinde; Reklamlarınızın ne kadar işe yaradığını ölçebilirsiniz. Bu şekilde ince ayarlamalar yapabilirsiniz. Sitenizi diğer sitelerle karşılaştırabilirsiniz. Elde edilen verilerin ne ifade ettiğini anlayabilirsiniz. Tam olarak neyi bilmek istediğinizi gösteren kişisel raporlar oluşturabilirsiniz. adresinden Google Analytics e kaydolun.

23 23 Google Arama Trendleri Google Arama Trendleri sayesinde insanların internette belirli bir alanda veya zaman diliminde hangi terimleri ve ifadeleri aradığını öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak, internet sitenizde neyin tanıtımını yapacağınıza, reklamlarınızı nasıl uyarlayacağınıza ve işlerinizi nasıl kârlı hale getireceğinize ilişkin daha iyi kararlar verebilirsiniz. Belirli bir alanda veya zaman diliminde insanların hangi kelimeleri aradığını gösteren Google Arama Trendleri, işlerinizle ilgili daha akılcı kararlar almanıza yardımcı olur. Örneğin, mevcut piyasa eğilimlerini yansıtmak için işinizi ve reklamlarınızı buna göre uyarlayabilirsiniz. Halihazırda stoklarınızda bulunmayan bir ürünü internette araştıran insan sayısında büyük bir artış varsa, bu ürünü temin etmek için çalışmaya başlayabilirsiniz. Ya da insanlar sizin sunduğunuz ancak gerçek manada tanıtımını yapmadığınız bir ürünü ve hizmeti araştırıyorlarsa, bu avantajdan yararlanmak için pazarlama tekniğinizi değiştirebilirsiniz. Google Arama Trendleri ni kullanarak; İşlerinizle alakalı daha akılcı kararlar alabilirsiniz: Yeni ürün ve hizmetlerin sunulması veya hangi yeni piyasalara gireceğinizin araştırılması dahil. İşinizle alakalı pazarlama tekniklerini geliştirebilirsiniz. İnternet sitenizin veya mevcut ürün ve hizmetlerinizi daha etkili bir şekilde sunmak için reklam kelimelerinizin değiştirilmesi dahil. adresini ziyaret ederek Google Arama Trendleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

24 Destekleyenler

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi

ZINDE YA AM EV GÜ. Başlangıç rehberi ZINDE YA AM EV GÜ Başlangıç rehberi Ömür boyu sürecek bir serüven Amway Serbest Girişimcisi olduğunuz için tebrikler! Amway ile yüksek başarı düzeylerine ulaşan liderlerden her zaman aynı şeyi duyuyoruz.

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

Modül 5: E-life Web Tasarımı

Modül 5: E-life Web Tasarımı Modül 5: E-life Web Tasarımı E-LIFE FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E- ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır ve

Detaylı

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri Genel Bakış İyi Bir Reklam Metni Nasıl Olmalı? Reklam Metninde Başlık ve Önemi Reklam Metni Yazma Stratejileri ve İstatistikler Reklam Uzantıları Mobil Reklam Metinleri

Detaylı

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ

ÖZEL WEB SİTESİ KURMA REHBERİ ÖZEL KOLEKSIYON 2009 WEB SİTESİ KURMA REHBERİ BİLGİSAYAR KİTAPLIĞI SERİSİ - 03 Yayıncı Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y. YILMAZ Yayın Direktörü M. Rauf ATEŞ Yazı

Detaylı

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio SAP BusinessObjects Portfolio İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ Sap BUSINESSOBJECTS PORTFOLIO İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ İÇERİK 3 Web Inteligence 7 Crystal Reports 13 Xcelsius Enterprise 17 Dashboard Builder 21 Explorer 25

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu

Satışa Yönelik Çözüm Kılavuzu Yalnızca Intel Teknoloji Sağlayıcıları içindir Bu kapsamlı kılavuz, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) Intel tabanlı satış noktası (POS) çözümleri satmanızda size yardımcı olacaktır. Ürün ve/veya

Detaylı

S KULLANIM KILAVUZU 1

S KULLANIM KILAVUZU 1 S KULLANIM KILAVUZU 1 2 İçerik Bölüm 1: Alibaba.com a Hoşgeldiniz 1.1 Alibaba.com nedir?...5 1.2 Gold Supplier Uluslararası Sürüm ü ( International Edition) Nedir?...5 1.3 Gold Supplier Üyeliğinin Avantajları...6

Detaylı

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ 10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ ÖNSÖZ...3 DERS 1: SİTENİZİ PLANLAYIN...5 WEB SİTESİ NİN AMACI...5 SİTENİN TÜRÜNÜ DOĞRU BELİRLEYİN...7 EŞ-DOST SINIRINI AŞACAK MISINIZ?...7 SİTENİN İSKELETİ...8 Site Planını FrontPage

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak

Türkçe - turkki KILAVUZ. Finlandiya'da Girişimci Olmak Türkçe - turkki KILAVUZ Finlandiya'da Girişimci Olmak Önsöz Önsöz Kendi işini kurmak, göçmenler için Finlandiya'da iş bulmanın iyi bir yoludur. Halen, bu ülkede yurtdışından gelenler tarafından kurulmuş

Detaylı

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit

Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit Online alışveriş yapanların gizemi Çok kanallı perakendecilikte 10 mit PwC Küresel Çok Kanallı Perakendecilik Anketi ve Türkiye Sonuçları 2013 www.pwc.com.tr II İçindekiler I. Yönetici Özeti 2 Günümüzde

Detaylı

TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER

TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER TURİZM SEKTÖRÜNE ÖZEL MOBİL ÇÖZÜMLER Turizm Sektörüne Özel Mobil Çözümler Turizm Turizm sektöründe zamanı en verimli şekilde kullanmak, tur organizasyonlarını müşteriler için maksimum memnuniyete dönüştürmek

Detaylı

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil

02a Değerleriniz. Alıştırma. Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil 02a Değerleriniz Her Zaman Önemli Bazen Önemli Nadiren Önemli Hiçbir Zaman Önemli Değil Alıştırma Bu alıştırmayı tek başınıza yapmalısınız. Dikkatiniz dağılmadan düşünebileceğiniz sakin bir yer bulun...

Detaylı

Intel Öğretmen Programı

Intel Öğretmen Programı Intel Öğretmen Programı Çevrimiçi Modül 3 Mayıs2008 Telif hakkı Intel Corporation. Bütün hakları saklıdır. Intel ve Intel logosu Intel Corporation ın ve onun Amerika Birleşik Devletleri ndeki ve diğer

Detaylı

E-ticaret. enterprise europe

E-ticaret. enterprise europe E-ticaret enterprise europe Bu kitapçık Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Avrupa İşletmeler Ağı İstanbul Merkezi faaliyetleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu kitapçıkta yer alan bilgiler firmaları

Detaylı

HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın.

HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın. HER KAZANANIN ARKASINDA BIR EKİP VARDIR. Başarıyı hızlandırın. Biz sizin için buradayız. MICROSOFT EKİBİNİZ. Microsoft Dynamics ve Kurumsal Geliştirme Planını seçmekle çok iyi bir iş yaptınız. Bundan sonra,

Detaylı

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER

A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER A dan Z ye Web Tasarımı İÇİNDEKİLER 06...İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir? 09...Joomla tarihçesine kısa bir bakış 12...Joomla nın özellikleri ve faydaları 15...30 dakikada Joomla kurulumu 22...Joomla

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ PAZARLAMA VE PERAKENDE ELEKTRONİK BANKACILIK ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP Office 2010 için çok özel ipuçları KİTAP DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! R Word 2010 R Excel 2010 R PowerPoint 2010 R OneNote 2010 R Outlook 2010

Detaylı

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ

WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ WORDPRESS İLE BLOG HAZIRLAMA REHBERİ Hazırlayan: Doç. Dr. Yüksel GÖKTAŞ Arş. Gör. Turgay DEMİREL İÇİNDEKİLER Bloga Giriş...3 Blog nedir?...3 Terimler...3 Blog unuzu planlayın...3 Wordpress nedir?...4 WordPress

Detaylı

FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ 2011-1-RO1-LEO05-15322

FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ 2011-1-RO1-LEO05-15322 E-LIFE e-learning VIRTUAL CENTER FOR PEOPLE WITH PHYSICAL DISABILITIES FİZİKSEL ENGELLİLER İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ e-life e-eğitim El Kitabı - Pedagojik araç ve yöntemlerin kısa bir sunum ile Sanal

Detaylı

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir?

CEO / CFO Serisi Eylül 2009. Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? CEO / CFO Serisi Eylül 2009 Başarılı bir iş planı hazırlama kılavuzu Business plan nedir? İçindekiler Önsöz 1 1. Giriş 2 -İş planı nedir? -Bir iş planı hangi amaca hizmet eder? -Okuyucular ne görmek ister?

Detaylı