Responsive Tasarım Önerileri!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Responsive Tasarım Önerileri!"

Transkript

1 Responsive Tasarım Önerileri!

2 !Mobil kullanıcı, masaüstü kullanıcısından farklı olarak hedef odaklı hareket eder. Gezinti ve keşif deneyimini geliştirmek için gereksiz objeleri ve hataları minimalize etmelisiniz.!

3 Responsive Tasarımlar! için UX Geliştirmeleri! Anasayfa ve Navigasyon! Site içi Arama! Kullanılabilirlik ve Conversion! Formlar! Ürün sayfaları!

4 Anasayfa ve Navigasyon!! Geleneksel masaüstü tasarımlarında Hoşgeldiniz mesajları, hizmet detayları, referanslar gibi yoğun içeriklerle kullanıcıyı karşılarız. Kullanıcı geniş ekran deneyimiyle bağlantıları kullanarak alt sayfalara kadar ulaşabilir. Mobil deneyimde kullanıcıya yoğun bir içerik sunup, içerik karmaşasından aradığını bulmasını bekleyemezsiniz!!

5 CTA butonlarını merkezde ve ön planda tutmalısınız.!

6 Menüleri kısa ve kolay fark edilebilir konumlandırılmalıdır.!

7 Navigasyonu sağlamak amacıyla breadcrump yapısını mobil için de kurgulamak gerekir.!

8 Reklam alanlarını içerik alanlarınızın görünmesini engelleyecek şekilde yerleştirmeyin.!

9 ! Site içi Arama! Geleneksel masaüstü tasarımlarında kullanıcı alışkanlığından dolayı site içi arama söz konusu olduğunda doğrudan header ya da sidebar a yönelir! Mobil deneyimde kullanıcı arama fonksiyonu en fazla göz ardı edilen alan olarak karşımıza çıkıyor.!!

10 Arama alanını kullanıcının fark edebileceği alanlarda sabit görünür kılın.! Gizleyerek, açılış efektleri kullanmaktan kaçının!

11 Alakalı sonuçların gösterildiğine emin olun.! Smart-Search fonkisyonlarını kullanmak kulllanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir. Örn: Autocomplete, Spellcheck.!

12 Özellikle e-ticaret sitelerinde gelişmiş filtreleme özelliklerinin mobilde de sunulması kullanıcı deneyimine ve conversion a faydalı olacaktır.!

13 E-ticaret sitelerinde kategoriye özel arama fonksiyonlarının kullanılması conversion ı olumlu etkileyecektir.!

14 ! Kullanılabilirlik ve Conversion! UX in conversion a etkisinin kanıtlandığı günümüzde, ülkemizin de içinde bulunduğu Asya bölgesinde mobil kullanım oranı %37 oranlarına çıkmış durumda. Netvent in bugün müşterilerini incelediğimizde mobil trafiğin %40 seviyelerine ulaştığını görüyoruz. Mobilin öneminin kanıtlandığı bu resimde, mobilden gelen kullanıcıları convert etmek için yatırım yapılmaması pazarlama faaliyetlerinin de %40 ının çöpe atılması anlamına gelir.! Peki mobil conversion ımızı arttırmak için neler yapmalıyız?!

15 Ziyaretçilerinizin web sitenizi üye olmadan kullanabilmesini sağlayın.!

16 Ziyaretçilerinizin web sitenizi üye olmadan alışveriş yapmasını sağlayın.!

17 Giriş yapmış kullanıcılarınızın bilgilerini formlarda otomatik getirerek, hızlı işlem yapmalarını sağlayın.!

18 Tıkla-Ara fonksiyonlarını kullanarak ziyaretçilerinizin size hızlıca ulaşmasını sağlayın.!

19 Özellikle e-ticaret müşterileri işlemlerini daha sonra yapmak ya da PC ya da notebook larından devam etmek isteyebilir. Onların farklı ortamlardan da seçtikleri ürüne ulaşmasını sağlamanız hem kullanıcı deneyimini hem de satış oranlarını artıracaktır.!

20 !! Formlar! Formlar web sitenizden sizi kullanıcıya ulaştıran en önemli ve en eski kapılardır. Ödeme ekranlarında, yorum modüllerinde, iletişim sayfalarında kısaca kullanıcıdan herhangi bir veri almak istediğimiz her yerde formları kullanırız.! Yüzlerce farklı ekran boyutunun ve çeşitli veri girme seçeneklerinin olduğu mobil dünyada, ziyaretçilerinizi bu kapıdan kolayca geçmelerini sağlamak en önemli göreviniz.!!

21 Forma girilecek verinin türüne göre, keypad in numerik ya da metin olarak gelmesi ufak bir geliştirme gibi size görünebilir, ancak kullanıcı deneyimini iyileştirdiği ve conversion ı arttırdığı kanıtlanmıştır.!

22 Veri türüne göre en kolay input türünü seçmelisiniz. Ziyaretçilerinizin seçimlerini kolayca yapabildiklerinizden emin olun.!

23 Tarih seçim alanlarında görsel seçici eklentilere kullanın.!

24 Validation ları kullanıcının fark edeceği şekilde kullanın.!

25 Formlarınızda olabildiğince az input elemanına yer vererek kullanıcıyı sıkmadığınızdan emin olun.! Formunuzda çok fazla input alanı var ve bu alanlar zorunlu ise, formunuzu adımlara bölün ve progress bar oluşturun.!

26 ! Ürün Sayfaları! Mobil ziyaretçiler, ufak şeylerden mutlu olur. Ürün ve kategori sayfalarınızda sitenizin ful fonksiyonla sunmanıza gerek yok. Kendinizi kullanıcın yerine koyun ve siz olsanız neyi görmek istersiniz sorusunun yanıtını mobil sitenize yansıtın.!!

27 Ürün kategorilerinizin navigasyonlarını sade ve belirgin tasarlayın.!

28 Ziyaretçileriniz sitenizi zoom yapmak zorunda kalırsa CTA ları kaçırabilir. Zoom a ihtiyaç olmadığından emin olun.!

29 Ürün fotoğraflarınızı mümkün olan en yüksek kalitede sunun. Ekstra zoom fonksiyonları ekleyerek, kullanılabilirliği arttırın.!

30 CTA leri farklı pencerelerde açarak, kullanıcının bir önceki sayfaya geri dönmesini engellemiş olursunuz!

31 Ziyaretçileriniz sitenizi masaüstü görünümünde full fonksiyonelitede kullanmak isteyebilir. Browser dan masaüstü görünüm iste seçeneğine gitmek zorunda bırakmayın.!

32 Teknik Kontrol Listesi! Reklamlarınızın mobil tasarımınız için konfigure edildiğinden emin olun.! Download seçeneklerinizi mobilde minimalize edin.! Sayfa açılış hızlarınızın mobil için optimize edildiğine emin olun.! Cross-Platform testleri yaparak, farklı cihazlarda mobil görünümünüzü test edin.! Mobil tasarımınız için Analytics ve Conversion Tracking araçlarınızı takip edin.!

33 Araçlar! Genel Analiz! Google Page Speed Insights! Google Mobile Friendly Test! Google Webmaster Tools Mobile Usability Tool! Kullanıcı Deneyimini (UX) Ölçümlemek için Kullanabileceğiniz Araçlar:!

34 Netvent Hakkında! - Türkiye nin İlk ve Tek Inbound Pazarlama Ajansı! - Dünyanın Lider Inbound Pazarlama Otomasyonu HubSpot un İlk ve Tek Türkiye Partneri! - Act-On un İlk ve Tek Türkiye Partneri! - Oracle Marketing Cloud Gümüş Partner! 0 (850) ! /netvent! /netventideas! /+netvent! /netvent!

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr

İşinizi internete taşıma rehberi. www.isinizinternette.com.tr 1 İşinizi internete taşıma rehberi www.isinizinternette.com.tr 2 İnternete Hoş Geldiniz İşinizi internete taşıma rehberi, web sitesi hazırlamayı ve e-ticaret yapmayı kolaylıkla anlayabilmeniz için tasarlanmıştır.

Detaylı

Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz

Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz Altan ÇOLAK Hoşgeldiniz E-Ticaretinizden edineceğiniz dönüşümlerinizi etkileyebilecek 12 Madde ve Adwords de işinizi kolaylaştıracak yenilikler. E-ticaret Sitelerinde Dönüşümü Arttırabilen Bazı Tavsiyeler

Detaylı

Google'da arayan potansiyel müşteriler sizi bulsun. edildiğinde veya telefonla arandığınızda ödeme yapın. MURATOLMEZ.COM

Google'da arayan potansiyel müşteriler sizi bulsun. edildiğinde veya telefonla arandığınızda ödeme yapın. MURATOLMEZ.COM Google Arama Ağı Reklamı. Tam olarak sunduğunuz ürün veya hizmetleri Google'da arayan potansiyel müşteriler sizi bulsun. Siz de yalnızca reklamınıztıklanıp web siteniz ziyaret edildiğinde veya telefonla

Detaylı

B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ

B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ B2B PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİMİZ E*PAGE KATALOG REKLAM REKLAM YENİDEN HEDEFLEME NEWSLETTER ÖZEL E-POSTA 2 İÇİNDEKİLER İNTERNETTE SİZİ BULABİLMELERİNİ SAĞLAYIN 1. Günümüzde internet ortamında

Detaylı

Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu. Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi

Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu. Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi Gelir Ortakları Platformu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Gelirortaklari.com Gelir Ortakları Ekibi Giriş Gelir Ortakları(GO) platformuna hoşgeldiniz. Bu platform üzerinden web sitenize uygun kampanyaları seçebilecek,

Detaylı

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri

www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri www.projesoft.com.tr Profesyonel e-ticaret çözümleri PROJESOFT? NEDEN Gelişmiş SEO Bölümü Profesyonel Kampanya Yönetimi Profesyonel e-ticaret çözümleri 02 İşiniz, İşimizdir! Esnek Tasarım Modülü Toplu

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER

1. WEB TASARIMINDA TEMEL İLKELER Sevgili Öğrenci, İyi bir web sitesi hazırlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Uzmanlık gerektiren her iş gibi web sitesi hazırlamak için de bazı özel bilgileri öğrenmemiz gereklidir. Web sitesi hazırlamaya

Detaylı

100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü

100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü 100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü 2 Önsöz 100 Adımda E-ticaret Performans Ölçümü dokümanını bir check list olarak 100 üzerinden olmak şartı ile puan verilerek e-ticaret sitelerinin performans ölçümüne

Detaylı

Web Analiz. Rehberi. www

Web Analiz. Rehberi. www Web Analiz Rehberi www 1 İçindekiler Önsöz 2 Yazarlar Hakkında 3 Anahtar Performans Göstergeleri 4 Anahtar Performans Göstergelerin (APG) İzlenmesi 5 Değişimlerin (Anomalilerin) Belirlenmesi 6 Ziyaretçiler

Detaylı

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri

AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri AdWords Reklam Metni Yazma Stratejileri Genel Bakış İyi Bir Reklam Metni Nasıl Olmalı? Reklam Metninde Başlık ve Önemi Reklam Metni Yazma Stratejileri ve İstatistikler Reklam Uzantıları Mobil Reklam Metinleri

Detaylı

Adwords Başvurusu yapmak

Adwords Başvurusu yapmak Google internete giren herkesin çok yakından tanıdığı bir sitedir. Ancak insanların çok büyük bir çoğunluğu Google ın sadece arama motoru özelliğini kullanır, çoğu ücretsiz olan diğer hizmetlerinden haberleri

Detaylı

Modül 3: Diğer Ofis Araçları

Modül 3: Diğer Ofis Araçları Modül 3: Diğer Ofis Araçları E-YAŞAM FİZİKSEL ENGELLİ İNSANLAR İÇİN E-ÖĞRENME SANAL MERKEZİ Bu proje Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Bu yayın sadece yazarların görüşlerini yansıtmaktadır

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr

Pazarlama Yönetimi. Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. lvurgun@turgutozal.edu.tr Pazarlama Yönetimi Levent VURGUN Yrd.Doç.Dr. MOBİL PAZARLAMA Mobil Pazarlama Amerikan Mobil Pazarlama Birligi MMA nın (Mobile Marketing Association) yapmıs olduğu tanıma göre mobil pazarlama; organizasyonlara

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

S KULLANIM KILAVUZU 1

S KULLANIM KILAVUZU 1 S KULLANIM KILAVUZU 1 2 İçerik Bölüm 1: Alibaba.com a Hoşgeldiniz 1.1 Alibaba.com nedir?...5 1.2 Gold Supplier Uluslararası Sürüm ü ( International Edition) Nedir?...5 1.3 Gold Supplier Üyeliğinin Avantajları...6

Detaylı

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım?

ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX (XNetwork) Hızlı Başlangıç Kılavuzu Üye Oldum, Şimdi Ne Yapmalıyım? ProjeX e Hoş geldiniz! Bu kılavuz; üyeliğinizi tamamladığınız andan itibaren, ProjeX te neler yapabileceğinizi adım adım göstermek

Detaylı

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık...

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık... 6 Akıllı cihazların hayatımızdaki etkisi artıyor! 8 11 Markaların tatlı belası CTR Mobilin yılı 2013 12 Mobil rakamlar 14 Biz mi daha akıllı onlar mı? 18 İşletim sistemleri rekabeti 20 Mobil Videolar yükselişe

Detaylı

GELİŞMİŞ ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

GELİŞMİŞ ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU GELİŞMİŞ ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU Arama Motoru Optimizasyonu; bir web sitesinin hedef arama kelimelerinde Google,MSN vb. internet kullanıcılarının %95 tercih ettiği Arama Motorları nda ilk bir kaç sayfada,daha

Detaylı

Türkiye deki ilk Satış Ortaklığı sistemini kuran XTicaret.com un. internet üzerindeki EN BÜYÜK ALIŞVERİŞ PROJESİ. ProjeX. ile

Türkiye deki ilk Satış Ortaklığı sistemini kuran XTicaret.com un. internet üzerindeki EN BÜYÜK ALIŞVERİŞ PROJESİ. ProjeX. ile Türkiye deki ilk Satış Ortaklığı sistemini kuran XTicaret.com un internet üzerindeki EN BÜYÜK ALIŞVERİŞ PROJESİ ProjeX ile Ürününüz (Markanız) Milyonlara Ulaşıyor! * En KOLAY * En ETKİLİ * En HIZLI * En

Detaylı

Etkileşimli Sistem Tasarımı. Dr. Gültekin ALTUNTAŞ

Etkileşimli Sistem Tasarımı. Dr. Gültekin ALTUNTAŞ Etkileşimli Sistem Tasarımı Dr. Gültekin ALTUNTAŞ İnsan Bilgisayar Etkileşimi Etkileşimli Otobüs Durağı http://cargocollective.com/angelaepark/interactive-bus-stop Etkileşimli Otobüs Durağı Etkileşimli

Detaylı

A) ALT HESAP RAPORLAMA

A) ALT HESAP RAPORLAMA A) ALT HESAP RAPORLAMA MM ile yönettiğiniz alt hesaplardan birine girin; - Sayfanın sağ üst tarafında bulunan tarih aralığını Tüm zamanlar olarak değiştirin - Kampanyalar sekmesine girin - Anahtar kelimeler

Detaylı

SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ

SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ İçindekiler İçindekiler SİTE DIŞI SEO VE BİLİNMEYENLERİ Giriş.................................................................................. Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler................................................

Detaylı

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ

KAAN GÜLTEN kimdir? ÖNSÖZ BÖLÜM 1 SEO TERİMLERİ KAAN GÜLTEN kimdir? Seo sektörü ile ilgili çalışmalara 2007 yılında başlayan yazar, sektöre 2009 yılında Seohocasi.com sitesiyle aktif olarak giriş yapmıştır. Sitesinde, yürüttüğü çalışmalar kapsamında

Detaylı

Detaylarıyla Site İçi SEO

Detaylarıyla Site İçi SEO Detaylarıyla Site İçi SEO Merhabalar, Bu E-Kitap ta Google ve ziyaretçiler tarafından üst düzey bir öneme sahip olan, bir web sitesi için kurgulanması gereken tasarımsal, içeriksel ve kodsal site içi SEO

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Web Tasarım Kavramları

Web Tasarım Kavramları Web Tasarım Kavramları Bölüm 1. Bilgi Mimarisi - Bir Web Sitesini Planlama Giriş Bir web sitesinin planlama aşaması oldukça zahmetli bir süreç olabilir. Bu süreçte işinize karışacak birçok kişi olacaktır.

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı