TÜRK KIZILAYI GÖÇ VE MÜLTECİ HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KASIM 2017

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TÜRK KIZILAYI GÖÇ VE MÜLTECİ HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KASIM 2017"

Transkript

1

2 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÜLKE ALAN KOORDİNATÖRLÜĞÜ Sınır Noktası 12 Toplam Sevkiyat Tutarı ,62 TL Top. Sevkiyat İçindeki Gıda Oranı %67,61 Kurumsal-Bireysel Bağışçı Araç Sayısı Top. Sevk Edilen Mlz. Miktar Kg Gıda Kolisi Lt Türk Kızılayı Suriye Krizi Sınır Yardımları Operasyonu, Suriye deki karışıklıkların artması sebebiyle ilk olarak Hatay ili Yayladağı ilçesinde 2012 yılı Ağustos ayında başlamıştır. Türk Kızılayı nın Uluslararası İnsancıl Hukuktan doğan hak ve görevleri ile Suriye topraklarındaki krizden etkilenen ihtiyaç sahiplerinden gelen yardım talepleri üzerine Türkiye-Suriye sınırının sıfır noktasında yürüttüğü insani yardım faaliyetleri krizin sonuçlarının giderek şiddetlenmesi nedeniyle bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda artarak devam etmiştir.

3 Türk Kızılayı, bugün itibariyle Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerinde Türkiye-Suriye sınırı boyunca oluşturduğu 12 Sınır Yardım Noktasında ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve şahısların insani yardım malzemesi bağışlarını kabul ederek Suriyeli ihtiyaç sahiplerine teslim etmektedir. Bunun yanı sıra yurtdışından hava, deniz ve kara yoluyla gelen insani yardım malzemeleri gümrük, liman ve havalimanlarında kabul edilerek, Sınır Yardım Noktalarından Suriyeli ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Ayrıca, Suriye de yaşanan kriz nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyeli vatandaşların barındığı Suriye topraklarındaki kampların oluşması için kişiye barınma yardımı ulaştırılmıştır ve düzenli olarak temel ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca Türk Kızılayı tarafından oluşturulmuş dağıtım organizasyonu, Uluslararası Gözlemci Heyeti nin denetim ve gözlemleri eşliğinde Valilikler tarafından verilen malzeme listesine göre sınır bölgesinde yığılmış bulunan Suriye vatandaşlarına da ulaştırılmaktadır. SINIR NOKTASI ÇALIŞMA DURUMU Türk Kızılayı tarafından Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 5 ilde 12 Sınır Yardım Noktası oluşturulmuştur yılında başlatılan operasyon kapsamında devam eden çatışma halleri ve göç hareketlerine bağlı olarak, sınır kapılarının çalışma durumları değişme göstermektedir yılı Mart ayı itibari ile güncel harita aşağıda sunulmuştur.

4 SEKTÖR BAZINDA SINIR YARDIMLARI SEVKİYATI (KASIM AYI) SEKTÖR/MALZEME CİNSİ BİRİM TOPLAM MİKTAR TOPLAM TUTAR (TL) BARINMA Adet ,50 BARINMA DİĞER (Konteyner vb.) Adet ,00 ÇADIR Adet ,50 EĞİTİM Adet ,14 EĞİTİM MALZEMESİ Adet ,14 GIDA Adet/Kg/Lt ,21 EKMEK Adet ,05 GIDA DİĞER Adet/Kg/Lt ,88 GIDA KOLİSİ Adet ,39 KUMANYA Adet ,88 SU Adet/Lt ,52 UN Kg ,49 GIDA DIŞI MALZEME (Ev Eşyası vb.) Adet ,96 BATTANİYE Adet ,69 ENERJİ MALZEMESİ Adet/Kg ,00 GIDA DIŞI MALZEME DİĞER Adet/Kg ,13 GİYİM Adet ,94 YATAK Adet ,20 LOJİSTİK Adet ,00 VASITA (Kamyon, İş Makinası vb.) Adet ,00 SAĞLIK Adet ,77 AMBULANS Adet ,60 İLAÇ MUHTELİF Adet ,06 TIBBİ CİHAZ MUHTELİF Adet ,00 TIBBİ SARF MUHTELİF Adet ,11 SU SANİTASYON, HİJYEN Adet ,31 HİJYEN SETİ Adet ,54 SU SANİTASYON, HİJYEN DİĞER Adet ,77 Genel Toplam ,89 TL * 12 Sınır Yardım Noktasından tarihleri arasında toplam ,62 tl tutarında malzeme sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.

5 Sınır Kapılarının Durumu Açık Kapalı Sınırlı Mardin Şenyurt Nusaybin Hatay Kilis Gaziantep Şanlıurfa Yayladağı Öncüpınar Karkamış Mürşitpınar Cilvegözü Çobanbey Akçakale Bükülmez Ceylanpınar Şanlı SINIR YARDIMLARI OPERASYONU GRAFİKSEL DEĞERLENDİRMELERİ , , , , , , Tablo-1: Sıfır Noktası Yardım Faaliyetleri Yıllık Sevkiyat Tutarı

6 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,09 Tablo-2: Sınır Geçişleri (Karşılaştırmalı) Yayladağı Öncüpınar Çobanbey Cilvegözü Karkamış Şanlı EKİM KASIM Tablo-3: Sınır Noktalarının Gün Bazında Kullanım Sayıları

7 Karkamış 26,79% Yayladağı 18,75% Öncüpınar 23,21% Cilvegözü 23,21% Çobanbey 8,04% Tablo-4: Türk Kızılayı nın Sıfır Noktası Kullanım Oranları (Gün Bazında) , , , , ,09 CİLVEGÖZÜ ÇOBANBEY KARKAMIŞ ÖNCÜPINAR YAYLADAĞI Tablo-5: Sıfır Noktası İşlem Hacimleri (Kasım 2017)

8 Tablo-6: Sıfır Noktası İşlem Hacimleri Tarihleri Arası , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,41 AFAD BİREYSEL YABANCI BİREYSEL YERLİ FİRMA YABANCI FİRMA YERLİ KIZILAY KURUMSAL KURUMSAL YABANCI YERLİ STK YABANCI STK YERLİ Tablo-7: Sıfır Noktası Yardım Faaliyetleri Bağışçı Değerleri

9 YERLİ 59,69% YABANCI 40,31% Tablo-8: Sıfır Noktası Yardım Faaliyetleri Yerli ve Yabancı Bağışçı Oranı LOJİSTİK 0,36% SAĞLIK 12,46% SU, SANİTASYON, HİJYEN 4,68% BARINMA 4,24% EĞİTİM 0,83% GIDA 41,35% GIDA DIŞI MALZEME 36,09% Tablo-9 Sıfır Noktası Yardım Faaliyetleri Sektör Yüzdeleri

10 Tablo-10 Sıfır Noktası Sevkiyatları, Yıllara Göre Araç Sayıları (Adet) Sıfır Yardımlarının Ulaştırıldığı Bölgeler;

11 KIZILAYKART PROGRAMI Türk Kızılayı tarafından uzunca bir süredir ülkemizde bulunan ihtiyaç sahiplerine yönelik uygulanan Kızılaykart programı; sıcak yemek uygulamasına alternatif olarak ilk kez 5 Ekim 2012 tarihinde Kilis-Öncüpınar Geçici Barınma Merkezinde barınmakta olan Suriyelilerin kullanımına sunulmuştur. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) finansal ve Halk Bankası teknik desteği ile hayata geçirilen Kızılaykart Programı Kamp İçi Uygulama, Sosyal Uyum Yardım Programı ve Şartlı Eğitim Yardımı Programı nı kapsamaktadır. Kamp İçi Uygulama Hâlihazırda 10 Geçici Barınma Merkezinde uygulanmakta olan kamp içi programı kapsamında Kızılaykart lara kişi başı 50,00 TL yüklenmektedir. Ekim 2012 tarihinden Aralık 2017 ye kadar kartlara toplamda ,00 TL aktartılmış olup, Aralık ayı itibariyle ihtiyaç sahibine hizmet verilmektedir.

12 Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY-ESSN) Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB), Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), AFAD ve Avrupa Komisyonu İnsani Yardımlar Genel Müdürlüğü (ECHO) yetkilileri ile 2016 Mart ayında başlayan müzakereler neticesinde, Türkiye de resmi olarak yaşama hakkı bulunan ve T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş ve 99 ile başlayan Yabancı Kimlik belgesine sahip toplamda 1.3 milyon yabancı ihtiyaç sahibini kapsayacak programın hayata geçirilmesine karar verilmiştir. Planlanan sistemde, ASPB nin veri sistemi kullanılarak ailelerin başvurularının alınması planlanmış, geri kalan tüm süreçler içinse Türk Kızılayı tarafından operasyonel destek ve WFP tarafından teknik destek sağlanması hususlarında mutabakata varılmıştır. ASPB nin Türkiye genelinde bulunan yaklaşık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı na ek olarak Türk Kızılayı tarafından 18 noktada açılan Hizmet Merkezleri aracılığı ile hem Suriyeli hem de diğer uyruklu yabancıların başvuruları alınmaktadır. ASPB veri sistemi üzerinden ailelerin program kriterlerine uygunluğu denetlenmekte, söz konusu kriterlere uygun ailelere dağıtılan Kızılaykart lara hanedeki her kişi için yüklenen tutar Haziran ayı itibariyle 100 TL den 120 TL ye yükseltilmiştir.

13 Programa İlişkin Bilgiler Tüm ilgili kuruluşlar ile yapılan görüşmelerde; 1. Kızılaykart aracılığı ile Kurumumuz, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASBP) ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı nın (WFP) ortak çabaları ile 28 Kasım 2016 tarihinden bu yana Türkiye çapında yürütülmekte olan Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) Programı kapsamında, Program ortakları tarafından ortaklaşa belirlenmiş kriterleri karşılayan toplam ( aile) yabancı ihtiyaç sahibi için Kasım 2017 ayı itibariyle ,00 tutarında yükleme yapılmıştır. Bu tutarın ,00 lik kısmı Kasım ayı top-up ödemeleridir. Programın başlangıç tarihinden itibaren günümüze kadar yapılan toplam yükleme tutarı ,00 dir. 2. Kriterlerde yapılan değişiklikler (hanedeki engelli birey sayısı 2 den 1 e düşürülmüş, bağımlılık oranı 2 den 1 e düşürülmüştür.) ve aylık yardım tutarının artırılması (100 TL den 120 TL ye ) ile birlikte yeni hedef 1.3 Milyon kişi olarak güncellenmiştir. 3. Hedef yararlanıcı sayısı olan 1 Milyon a ulaşılmıştır. SUY projesi Ekim ayının yükleme tutarı ,00 olmuştur. SUY projesi Ekim ayı faydalanıcı sayısı kişi olmuştur.

14 4. Kart dağıtım oranı yaklaşık %98 dir. 5. Başvuruların alımı sürecine destek olabilmek adına İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında görev yapan ve istihdamı Kızılay tarafından sağlanan hali hazırda 107 tercüman bulunmaktadır. 6. SUY Programı kapsamında Program ortağımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü nde çalışmak üzere 4 personel Kurumumuzca istihdam edilmiştir.

15 Şartlı Eğitim Yardımı Programı (ŞEY-CCTE) ŞEY programı 2003 den beri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygulanan ulusal sosyal yardım programıdır. ŞEY programının uzantıları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF ortaklığında Suriyeli ve diğer mültecilere destek sağlamaktadır. ŞEY programının uzantıları Avrupa Komisyonu İnsani Yardımlar Eşgüdüm Ofisi, ABD ve Norveç Hükümeti tarafından finanse edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Kızılayı ve Unicef işbirliği ile Nisan 2017 den itibaren yürütülmekte olan Şartlı Eğitim Yardımı Programı nın Suriyeli ve Diğer Uyruklardan Mültecilere Yaygınlaştırılması Programı kapsamında, program kriterlerine uygun oldukları tespit edilen ve program şartı olan okula düzenli devam koşulunu yerine getiren çocuklu ailelere Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında Kızılaykart lar aracılığı ile ödemeler gerçekleştirilmiştir. Kasım Ayı Uygunluk Dosyası Kapsamında Ödeme Alacak Yararlanıcı Sayıları ve Ödeme Bilgileri Kart dağıtım süreçleri devam etmekte olup 30 Kasım itibari ile toplam kişiye TL yardım yüklemesi gerçekleştirilmiştir. Eylül ayında yalnızca ek ödeme alan çocuğun (%82) Kasım ayında düzenli olarak ödeme alacak. Proje başlangıcından bu yana toplam ödeme tutarı TL. İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ne göre son güncel Suriyeli mülteci sayısı kişi olup, İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri MERNİS te kayıtlı Suriyeli sayısı kişidir. ŞEY programı kapsamındaki Kızılaykart dağıtım oranı %91 civarındadır.

16 Çağrı Merkezi Kızılaykart Çağrı Merkezi; program özelinde başvuru süreçleri, şifre ve bakiye sorunları, kullanıcı bilgilerinin güncellenmesi, vb. konularda yararlanıcılara içlerinde Arapça ve Türkçe nin de olduğu 5 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça, Peştuca) ücretsiz olarak destek olunması maksadıyla Gaziantep merkezli olarak 2015 yılının Ekim ayında faaliyete geçmiştir. Gaziantep Çağrı Merkezi daha sonra Genel Merkez 168 Kızılay Çağrı Merkezi ne entegre olmuştur.

17 Çağrı merkezlerinde alınmış toplam kayıt sayısı 497,524 olup; bu çağrıların en çok alındığı kayıtlar % 59,03 sı bilgi edinme talebi, % 21,84 u şikayetler, % 7,80 i kartla ilgili sorular şeklindedir. Ortak Yönetim Birimi (JMC) Ortak Yönetim Birimi, olası sorunları ve çözümleri, programın hedeflerini gözeterek projeye ait son tarihler içerisinde değerlendirmek üzere kurulmuştur. Eşlenen konuları ve ödevleri gruplayarak personelin iş yükünü azaltır. Önceki toplantılarda yapılan tartışmalarda, sınıflandırmada ve ilerlemelerde bulunulmasını ve her toplantıda çözülmesi gereken konular için katılımcıların fikirlerini istemektedir. Her Görev Gücü görevlerini son başvuru tarihleri içinde ihtiyaç duyulan hedef ve çözümleri gözeterek yerine getirir. ÇOCUK PROGRAMLARI Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Türk Kızılayı arasında Mayıs 2013 tarihinde imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde Suriye Acil Durum Müdahalesi Kapsamında Çocuk Programları hayata geçirilmiştir. Proje çerçevesinde halihazırda 19 geçici barınma merkezi, 10 Toplum Merkezi, 2 mobil yapı ve 1 Çocuk Merkezinde (Ankara) kurulan çocuk dostu alanlar (ÇDA) ile 4-18 yaş grubu içindeki Suriyeli çocuk ve gençlere yönelik tamamlayıcı eğitim ile eğlendirici ve beceri geliştirici faaliyetler sunulmaktadır.

18 Bahse konu proje ile ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli çocukların bulundukları ev sahibi topluluk içerisinde uyum güçlerinin arttırılması, yaşamlarına istikrar ve süreklilik anlayışının yeniden yerleştirilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında engelli çocuklar da dâhil olmak üzere geçici barınma merkezlerinde yaşayan 4-18 yaş aralığındaki çocuk nüfusunun büyük bir çoğunluğuna ulaşılmış durumdadır. ÇDA larda Türk Kızılayı Çocuk ve Gençlik Çalışanları tarafından uygulanan etkinlikler aşağıdaki gibidir; Resim çalışmaları Kukla gösterileri El becerisi çalışmaları Origami Spor etkinlikleri Boyama çalışmaları Drama Satranç Çizgi Film Gösterimleri Film Gösterimleri Fidan dikimi

19 Ayrıca çocuk hakları, hijyen ve öz bakım, iletişim, liderlik, okullaşma, akran zorbalığı, empati ve incinebilir gruplar konularında da faaliyetler gerçekleştirilmektedir. KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İŞBİRLİKLERİ PROGRAMI Kızılhaç-Kızılay Hareketi İşbirlikleri Programı; 25 Mart 2016 tarihinde Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü ne bağlı olarak Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), paydaş Ulusal Dernekler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından sağlanan işbirliklerinin yönetim ve tesisini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Kızılhaç-Kızılay Hareketi İşbirlikleri Programı kapsamında işbirliği sağlanan kurumlarla istişare içerisinde ülkemizdeki yabancıların sorunlarına yönelik çözümler üreten projeler geliştirilmektedir. Projeler belirli bir zaman içinde gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra yeni ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilecek projeleri de kapsamaktadır. Kızılhaç-Kızılay Hareketi İşbirlikleri Programı nın üzerinde çalıştığı güncel projeler; Toplum Merkezi, Ankara Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi ve Ulucanlar Aşevi Projesi dir. Ayrıca Aile Bağlarının Yeniden Tesisi, SUY-Koruma Bileşeni ve Şartlı Eğitim Yardımı-Koruma Bileşeni çalışmaları da yürütülmektedir.

20 Kentli Mültecilerin Desteklenmesi Projesi Kentli Mültecilerin Desteklenmesi Projesi, IFRC ile işbirliği içinde kamp dışında yaşayan Suriyelilerin desteklenmesi maksadıyla hayat geçirilmiş olup, proje kapsamında rapor son tarihine kadar kapsamında Ankara, Adana, Bursa, Konya, İzmir ve İstanbul illeri ile ihtiyaç halinde diğer illerde gıda ve gıda dışı yardım malzemelerinin dağıtım çalışmaları yürütülmüştür. Proje kapsamında toplam kişiye ulaşılmış olup rapor son tarihine kadar yapılan dağıtım çalışmaları ve miktarları aşağıda verilmiştir. Proje kapsamında gıda kolisi, mutfak seti, hijyen seti, battaniye dağıtımları yapılmaktadır. DAĞITIM YAPILAN İL KENTLİ MÜLTECİLERİN DESTEKLENMESİ PROJESİ BATTANİYE DAĞITIM İCMALİ GIDA KOLİSİ MUTFAK SETİ HİJYEN SETİ ANKARA ADANA BURSA İZMİR İSTANBUL KONYA MARDİN DİYARBAKIR KAYSERİ KOCAELİ MUĞLA MANİSA SİVAS KAHRAMANMARAŞ GAZİANTEP ŞANLIURFA HATAY KİLİS KARABÜK BATMAN MERSİN SAMSUN MALATYA ORDU HAKKÂRİ KAMPLAR TOPLAM BEBEK HİJYEN SETİ

21 Toplum Merkezi Ülkelerindeki iç çatışmadan kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilerin kamplardan ziyade kent merkezlerini tercih etmesi nedeniyle bilhassa Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis gibi sınır illerine yerleşen Suriyeli nüfusta kısa bir sürede ciddi oranda artış olmuştur. Kentsel alanlardaki nüfus artışına paralel olarak yükseliş gösteren insani ihtiyaçlara cevap verebilmek adına Toplum Merkezi Projesi, Türk Kızılayı ve IFRC iş birliği ile Ocak 2015 te hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında açılan ilk Toplum Merkezi 20 Ocak 2015 tarihinde Şanlıurfa da hizmete başlamıştır. Şanlıurfa, İstanbul (Anadolu ve Avrupa yakası), Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana ve Mersin, Gaziantep, Hatay olmak üzere toplamda 12 toplum merkezi hizmet vermektedir. Toplum Merkezleri nde Kasım 2017 itibariyle ulaşılan rakamlar aşağıdaki gibidir;

22 Ulucanlar Aşevi Projesi Ankara nın Ulucanlar bölgesinde Türk Kızılayı Ankara Şube Başkanlığı bünyesinde 1919 yılından bu yana ihtiyaç sahibi insanlara günlük öğün sağlamakta olan Ulucanlar Aşevi, bölgede bulunan yabancı uyruklu kişilere de hizmet vermesi maksadıyla IFRC finansal desteği ile 2016 yılı içerisinde restore edilmiştir. Aşevi içerisindeki sıcak yemek dağıtım hizmetine ek olarak, mobil ikram araçlarıyla da aşevine gelme imkânı bulunmayan Suriyeli ve Iraklılara günlük iki çeşit sıcak yemek ulaştırılmaktadır. Proje öncesinde ihtiyaç sahiplerine sağlanan günlük yemek yardımı 500 ile tabak arasında değişmekteyken, bahse konu proje ile günde kişiye ulaşılmaktadır. Ankara Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi Faaliyetlerine Mart 2017 tarihinde başlayan Şehit Serhat Önder Çocuk Koruma Merkezi, Ankara da yaşayan çocuklar için oluşturulan Çocuk Dostu Alan ve Genç Dostu Alan içerisinde 6-18 yaş grubu çocuklarla yaygın eğitim metotları ile psikososyal destek sağlamak için çeşitli konu başlıkları altında aktiviteler, atölye çalışmaları, seminer ve eğitimler düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Merkezde ihtiyaç temelli bir eğitim yöntemi izlenmektedir. Merkezde ayrıca çocukların psikolojik ve gelişimsel süreçleri takip edilmekte, buna yönelik çalışmalar ilgili meslek uzmanları tarafından yürütülmektedir. Merkezde Türk Kızılayı Ankara Şubesi Aş Ocağı ndan gelen yemekler hem öğlen hem sabah gelen çocuklara sunulmaktadır. Ayrıca çocukların merkeze gelebilmeleri için de servis hizmeti sunulmaktadır. Türkiye de eğitimde ilk defa taşımacılık hizmeti bu projeyle birlikte başlamıştır. Kasım ayı itibariyle çocuk bu faaliyetlerden faydalanmıştır. Aile Bağlarının Yeniden Tesisi Suriye'de altı yılı aşan kriz 4,8 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere gitmesine neden olmuş ve binlerce insan göç yollarından ayrılmış ve/veya aile üyelerine kaybetmiştir. Türkiye'de yaşayan ve aile üyelerini yurtdışında bulmak isteyen, yurtdışında yaşayan ve aile üyelerini Türkiye'de bulmak isteyenler için de kayıp araştırma faaliyetleri; özellikle Suriye'den düzenli yollarla Türkiye'ye gelemeyen aile üyeleri ile Avrupa'ya giden aileler arasında aile birleşimi; aile bağlantılarını korumak ve temas kaybını önlemek için aile mesajı çalışmaları yürütülmektedir. Aile Bağlarının Yeniden Tesisi ile yürütülen çalışmalar: Kayıp Araştırma

23 Aile Birleşimi Aile Mesajı SUY Koruma Programı Bileşeni SUY Projesi kapsamında alınan nakit transferi başvurularında, Hizmet Merkezlerinde nakit transferinin yanı sıra müdahale gerektiren bazı sorun ve problemler ile karşılaşmaktadır. Bu ihtiyaca cevap verebilmek için, Mart 2017 de IFRC nin desteği ile ESSN Koruma Programı başlatılmıştır. Bu bağlamda, şikayet ve problemler alınmakta ve saha ekipleri tarafından takip ve yönlendirilmesi yapılmaktadır. Toplam Vaka Sayısı Vaka çalışmasına dahil edilmeyen 350 Kabul Edilen Devam Eden Sonlanan 426 Nakit Temelli Koruma 324 Koruma 1.488

24 Şartlı Eğitim Yardımı - Koruma Programı Bileşeni Türk Kızılayı ve UNICEF eğitim yardımı programından faydalanmak için gereken şartları taşıyan dezavantajlı gruptaki ailelerin önemli bir bölümüyle irtibata geçilmesi ve bu ailelerin değerlendirmeye alınması için (ilk aşamada 15 ilde) topluma erişim ekipleri oluşturmuştur. Bu ekipler aile içi şiddet, çocuk işçiliği ve çocuk evlilikleri dâhil olmak üzere çocuk koruma alanındaki sorunların tespit edilmesini ve bu durumdaki çocukların ilgili hizmetlere sevk edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca yapılan hane ziyaretlerinde karşılaşılan yetişkinler de gerekli ise vaka olarak alınmaktadır ya da ilgili yerlere yönlendirme yapılmaktadır. Bu kapsamda sürdürülen çalışmalar ile Kasım 2017 itibariyle ulaşılan rakamlar aşağıdaki gibidir; Kasım ayı itibariyle K E Toplam Liste İçi Çocuk Liste Dışı Çocuk Yetişkin Vaka Yetişkin Yönlendirme GENEL TOPLAM

25

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Mayıs 2017 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Mayıs 2017 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Eylül 2017

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Eylül 2017 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Eylül 2017 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU. Aralık 2016 SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU Aralık 2016 Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda

Detaylı

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI

KIZILHAÇ-KIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ İS BİRLİKLERİ PROGRAMI KIZILHAÇKIZILAY HAREKETİ is BiRLiKLERi PROGRAMI 5 Mart 0 tarihinde başlamış olan ve Nisan 0 de ülke çapına yayılan gösterilerin neticesinde Suriye hükümetiyle

Detaylı

Kasım i Kasım personeli

Kasım i Kasım personeli Mart 2011 de Suriye içerisinde meydana gelen iç çatışmalar neticesinde 11 milyondan fazla Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı evlerini terk etmek durumunda kalmış olup, 13.6 milyon kişi ise insani yardıma

Detaylı

KIZILAYKART. Nakit Temelli Destek Programları

KIZILAYKART. Nakit Temelli Destek Programları Nakit Temelli Destek Programları İçerik Sosyal Uyum Yardım Programı "SUY" Şartlı Eğitim Yardımı "ŞEY" Nedir? İnsani nakit yardım programı Türkiye de Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma altında olup, yardıma

Detaylı

Suriye İnsani Krizi Sürecinde Türk Kızılayı nın Mülteci Çocuklar için Adaptasyon Çalışmaları. İlhami YILDIRIM Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı

Suriye İnsani Krizi Sürecinde Türk Kızılayı nın Mülteci Çocuklar için Adaptasyon Çalışmaları. İlhami YILDIRIM Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı Suriye İnsani Krizi Sürecinde Türk Kızılayı nın Mülteci Çocuklar için Adaptasyon Çalışmaları İlhami YILDIRIM Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı Suriye Acil Durum Müdahalesi Psiko-Sosyal Destek Programı

Detaylı

KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME KASIM 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Haziran 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME MART 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM,

TEMMUZ 2014 IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU ÖNETMELİĞ KİRA YA VERM E ALIM, S ATIM, ALIM, S ATIM, KİRA YA VERM E TEMMUZ 2014 ÖNETMELİĞ İ Y IRAK İNSANİ YARDIM OPERASYONU 1. GENEL DURUM Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün Musul u ele geçirmesinin ardından Musul da bulunan Türkmen

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ Şubat 2014 GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart

Detaylı

1. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ

1. TÜRK KIZILAYI FAALİYETLERİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart 2011 tarihi itibariyle Suriye Arap Cumhuriyeti ni de etkisi altına

Detaylı

HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM,

HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ KİRAYA VERME ALIM, SATIM, ALIM, SATIM, KİRAYA VERME HAZİRAN 2015 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU YÖNETMELİĞİ GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan

Detaylı

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER

TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER Merve Nur Bulut, Kübra Sezgin www.improkul.impr.org.tr facebook.com/improkul @improkul improkul@gmail.com SURİYE KRİZİ VE TÜRKİYE DE BULUNAN SURİYELİ MÜLTECİLER 2011

Detaylı

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU

SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU SURİYE KRİZİ İNSANİ YARDIM OPERASYONU YALNIZ DEĞİLSİNİZ 1 1.GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar, 15 Mart 2011 tarihi

Detaylı

KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU

KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU KİRAYA VERME YÖNETMELİĞİ EYLÜL 2014 SATIM, ALIM, SURİYE İNSANİ YARDIM OPERASYONU GENEL DURUM 2010 yılında başlayan ve Arap halklarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları taleplerinden ortaya çıkan olaylar,

Detaylı

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI

VAN ERCiŞ DEPREMi FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI FAALiYET RAPORU 23 EKiM 24 KASIM 2011 ARASI VAN DEPREMi 23 Ekim de Van da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde şehir merkezinde ve çevre yerleşimlerde çok sayıda bina yerle bir oldu. Başbakanlık ve

Detaylı

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD)

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI (AFAD) 22-26 EKİM 2014 58. MİLLİ PEDİATRİ KONGRESİ İlk sığınma 29 Nisan 2011 tarihinde başlamıştır Nüfus Hareketleri - Mevzuat «Açık kapı politikası»

Detaylı

ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ

ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ ÜLKEMİZDE GEÇİCİ KORUMA ALTINA ALINANLARA SUNULAN SAĞLIK HİZMETLERİ Dr. Kanuni KEKLİK Daire Başkanı 14 Nisan 2015 1 SUNUM PLANI Göç ve Geçici Koruma Statüsü Suriyelilere Sunulan Hizmetler ve Organizasyonu

Detaylı

Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri

Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Ülkemizde Geçici Koruma Altına Alınan Suriye Arap Cumhuriyeti Vatandaşlarına Sunulan Sağlık Hizmetleri Demet TAŞ Hastane Hizmetleri Daire Başkanlığı Sağlık Turizmi Birimi

Detaylı

Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi

Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi Türkiye de Adalete Erişim için Adli Yardım Uygulamalarının Geliştirilmesine Destek Projesi Adli Yardım «Ortak Sorunlar, Ortak Çözümler» Konferansı 10-11 Aralık Antalya Proje detayları Proje adı: Toplam

Detaylı

Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü

Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Örnekliğinde Göçmen Bilgilendirmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi Projesi Nedir? Keçiören Belediyesi, Keçiören Kaymakamlığı, Sosyal

Detaylı

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek Ekim 2016 Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek II Dünya Savaşı ndan bu yana dünyanın yaşadığı en ağır insani kriz olan Suriye deki çatışmalar 6. yılına girdi ve görünürde sona ereceğine ilişkin

Detaylı

SURİYELİ KADIN ve KIZ ÇOCUKLARI İÇİN GÜVENLİ ALANLAR PROJESİ Merkezlerimize ve etkinliklerimize ilişkin bazı fotoğraflar

SURİYELİ KADIN ve KIZ ÇOCUKLARI İÇİN GÜVENLİ ALANLAR PROJESİ Merkezlerimize ve etkinliklerimize ilişkin bazı fotoğraflar SURİYELİ KADIN ve KIZ ÇOCUKLARI İÇİN GÜVENLİ ALANLAR PROJESİ Merkezlerimize ve etkinliklerimize ilişkin bazı fotoğraflar 1 2 3 4 5 PROJE KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTIRILEN ETKINLIKLER ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLER PANELİ

Detaylı

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek II Dünya Savaşı ndan bu yana dünyanın yaşadığı en ağır insani kriz olan Suriye deki çatışmalar 6. yılına girdi ve görünürde sona ereceğine ilişkin bir belirti

Detaylı

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C.

Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım. Bilgi Notu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü. Washington, D.C. Suriye Krizi ne Cevap Verebilmek için ABD den Yeni İnsani Yardım Bilgi Notu ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü Washington, D.C. 25/06/2015 Bugün ABD, Suriye deki savaştan etkilenenler için 360 milyon ın

Detaylı

Sivil Toplum Afet Platformu: Soma İçin Bilgi Paylaşımı Toplantısı 21.05.2014

Sivil Toplum Afet Platformu: Soma İçin Bilgi Paylaşımı Toplantısı 21.05.2014 Kurum Adı ÇALIŞMA ALANI NE YAPIYOR NEREDE HEDEF GRUP NE AŞAMADA KAPASITE ve EK BİLGİLER SİTAP adına Hayata Anne Çocuk Vakfı (AÇEV) İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Bilgi Yönetimi ve Planlama Soma

Detaylı

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM

Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM Yaygın Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü TÜRKİYE DE YAYGIN EĞİTİM HAZIRLAYANLAR: Md. Yrd. Şinasi BAYRAKTAR Baş Öğretmen Dr. Ayşegül GÜLTEKİN TOROSLU Uzman Öğretmen Menevşe SARAÇOĞLU Öğretmen Sevgi SÜREK 15 Kasım

Detaylı

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü EN YOKSUL KESİM İÇİN SOSYAL YARDIM İSTİHDAM BAĞLANTISININ AKTİFLEŞTİRİLMESİ Aziz YILDIRIM Genel Müdür Mevcut Durum Faaliyetler Projeler MANTIKSAL ÇERÇEVE Sosyal Yardımlar-İstihdam

Detaylı

Kamyonet Duraklarımız. Fabrika Taşımacılığı

Kamyonet Duraklarımız. Fabrika Taşımacılığı 1 9 7 0 ' d e n b u y a n a NAKLİYE YÜK BORSASI D Ü N Y A ' N I N T A Ş I Y I C I G Ü C Ü! Türkiye'nin 81 ilinden 935 ilçesine yurtiçi 70.000 araç ve 8.500 temsilcilik, yurtdışı binlerce anlaşmalı şoför

Detaylı

İZMİR İN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK RAKAMLARININ ANALİZİ

İZMİR İN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK RAKAMLARININ ANALİZİ 2015 TEMMUZ- AĞUSTOS EKONOMİK İZMİR İN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK RAKAMLARININ ANALİZİ Erdem ALPTEKİN Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2014 yılında ülkemizde işsizlik oranı % 9,9 seviyesinde gerçekleşti.

Detaylı

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek

Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek Türkiye de Kayıp bir Kuşak oluşmasını önlemek II Dünya Savaşı ndan bu yana dünyanın yaşadığı en ağır insani kriz olan Suriye deki çatışmalar 7. yılına yaklaşıyor ve görünürde sona ereceğine ilişkin bir

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ KAYITLI KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTTIRDI Sosyal Güvenlik Kurumu nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin ortaklaşa finanse ettiği Evde Çocuk Bakım Hizmetleri

Detaylı

T.C. B A Ş B A K A N L I K STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI

T.C. B A Ş B A K A N L I K STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI T.C. B A Ş B A K A N L I K YENİ TEŞVİK K SİSTEMS STEMİ YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ Genel Teşvik Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki KDV

Detaylı

YEREL YÖNETİMLER PERFORMANS ARAŞTIRMASI -BÜYÜKŞEHİRLER-

YEREL YÖNETİMLER PERFORMANS ARAŞTIRMASI -BÜYÜKŞEHİRLER- YEREL YÖNETİMLER PERFORMANS ARAŞTIRMASI -BÜYÜKŞEHİRLER- MART 2016 4 Bu araştırma Mart 2014 yerel seçimlerinden bu yana geçen 2 senelik süreçte, vatandaşların Büyükşehir 5 Belediye hizmetleri ile ilgili

Detaylı

Bosna Kurbanlarına Yardım - Bosna ve Kosova dan Gelen Mültecilere Destek

Bosna Kurbanlarına Yardım - Bosna ve Kosova dan Gelen Mültecilere Destek Soydaş Uyum Eğitimi Bulgaristan dan göç eden soydaşlarımızın Türkiye de yerleşme, yaşama ve çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla 9 aylık bir sürede 4 ilde 33 seminer düzenlenmiş, 7.000 e yakın kişiye

Detaylı

Türkiye deki Suriyeli Çocuklar

Türkiye deki Suriyeli Çocuklar Türkiye deki Suriyeli Çocuklar Bugün II. Dünya Savaşı ndan bu yana ortaya çıkan en ağır insani krizin tetikleyicisi olarak Suriye deki çatışma ortamı altıncı yılına girmek üzere ve görünürde sona ereceğine

Detaylı

İNFOGRAFİK. Sayılarla Suriyeli Mülteciler UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015. www.ukam.org

İNFOGRAFİK. Sayılarla Suriyeli Mülteciler UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015. www.ukam.org İNFOGRAFİK Sayılarla UKAM YAYINLARI EYLÜL 2015 ISBN: UKAM YAYINLARI YAYIN NO: 13, İNFOGRAFİK NO: 01 KAPAK TASARIMI ve MİZANPAJ: Hamdi Alanay ULUSLARARASI KÜLTÜREL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ Maltepe Mah. Edirne

Detaylı

İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ

İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ İTHAL VE İHRAÇ EDİLECEK GIDALARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARININ TESPİT VE İLANINA DAİR TEBLİĞ Yayımlandığı R.Gazete: 01.03.2001-24333 Amaç Madde 1- Bu Tebliğin amacı; İthal ve ihraç edilecek gıdaların kontrolü

Detaylı

Mülteciler için Mali Yardım Programı: tahhüt edilen / karar verilen, sözleşmesi yapılan ve dağıtılan projeler - 16/06/2017 tarihi itibariyle

Mülteciler için Mali Yardım Programı: tahhüt edilen / karar verilen, sözleşmesi yapılan ve dağıtılan projeler - 16/06/2017 tarihi itibariyle 1.6 milyar Avro değerinde sözleşme yapılmış ve bunun 811 milyon Avroluk bölümü dağıtılmıştır. İnsani yardım ve insani yardım dışındaki destek faaliyetlerinin uygulanması için, Mülteciler için Mali Yardım

Detaylı

Türkiye de Sosyal Koruma Harcamaları: 2006-2015

Türkiye de Sosyal Koruma Harcamaları: 2006-2015 Ekim 2015 Türkiye de Sosyal Koruma Harcamaları: 2006-2015 Harcama İzleme Güncelleme Notu Nurhan Yentürk STK Eğitim ve Araştırma Birimi tarafından Kamu Harcamalarını İzleme Dizisi kapsamında gençlik, çocuk,

Detaylı

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ

VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I İHH-İNSANİ YARDIM VAKFI VAN ERCİŞ DEPREMİ VAN ERCİŞ DEPREMİ FAALİYET RAPORU-I 23-27 EKİM 2011 1 VAN-ERCİŞ DEPREMİ 23 Ekim de Van ın Erciş ilçesini vuran 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan binaların altından bir canlıya daha ulaşabilme

Detaylı

Hastane Müdürü 8 Döner Sermaye Saymanı 8 Sağlık Müdürü 1 Baştabip 20 BALIKESİR

Hastane Müdürü 8 Döner Sermaye Saymanı 8 Sağlık Müdürü 1 Baştabip 20 BALIKESİR BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİREN HASTANE YÖNETİMİ UYGULAMALARI VE SAĞLIK HİZMETLERİNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI BÖLGESEL EĞİTİM TOPLANTILARI Yataklı tedavi kurumlarımızda verilmekte olan

Detaylı

GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE

GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE GÖÇÜN GETİRDİĞİ SORUNLAR VE GÖÇ SONRASI TÜRKİYE Vicdan KÖKSALDI MOTOR Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD, HATAY Göçmen- Mülteci- Sığınmacı- İltica

Detaylı

Türkiye'deki Suriyeli Çocuklar

Türkiye'deki Suriyeli Çocuklar Türkiye'deki Suriyeli Çocuklar Rakamlarla Mevcut Durum Son dönemin en ağır insanî krizi olan Suriye krizi artık beşinci yılındadır. Suriyeli çocuklar bu çatışmanın en büyük mağdurudur. Yaşamları, eğitimleri

Detaylı

TARLABAŞI TOPLUM MERKEZİ

TARLABAŞI TOPLUM MERKEZİ TARLABAŞI TOPLUM MERKEZİ Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM) İstanbul un cok boyutlu dezavantajlı bölgelerinden biri olan Tarlabaşı nda bölge sakinlerinin kent yaşamına eşit katılımlarını desteklemek için 2006

Detaylı

SON DÖNEM DEVLET DESTEKLERİ VE TEŞVİKLERİ

SON DÖNEM DEVLET DESTEKLERİ VE TEŞVİKLERİ SON DÖNEM DEVLET DESTEKLERİ VE TEŞVİKLERİ DEVLET DESTEKLERİ 1- AJANSIN MALİ DESTEKLERİ 2- DEVLETİN YATIRIM TEŞVİKLERİ 3- DEVLETİN HİZMETLER SEKTÖRÜNE VE İHRACAT A YÖNELİK TEŞVİKLERİ İller arası Sosyo Ekonomik

Detaylı

Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu. (16 Haziran 2015)

Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu. (16 Haziran 2015) 17.06.2015 Akçakale Sınırından Türkiye ye Sığınmacı Geçişi Gözlem Raporu (16 Haziran 2015) Necatibey Caddesi No:82 Kat:6 Daire:11/12 Demirtepe/Ankara Tel:+90 (312) 230 35 67-68-69 Fax:+90 (312) 230 17

Detaylı

2016 YILI İL SPOR MERKEZLERİ VE ENGELLİLER İL SPOR MERKEZLERİ UYGULAMALARINA AİT RAPOR VE İSTATİSTİKÎ BİLGİLER

2016 YILI İL SPOR MERKEZLERİ VE ENGELLİLER İL SPOR MERKEZLERİ UYGULAMALARINA AİT RAPOR VE İSTATİSTİKÎ BİLGİLER T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2016 YILI İL SPOR MERKEZLERİ VE ENGELLİLER İL SPOR MERKEZLERİ UYGULAMALARINA AİT RAPOR VE İSTATİSTİKÎ BİLGİLER 2016 ANKARA İL SPOR MERKEZLERİ Büyüyen

Detaylı

UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ

UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ 1. CUMHURBAŞKANLIĞI 1.1. Devlet Denetleme Kurulu UYAP VİZYONU SEMİNERİ 04.06.2007 KATILIMCI PROFİLİ 2. BAŞBAKANLIK 2.1. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği(MGK) 2.2. Atatürk Kültür, Dil ve tarih Yüksek

Detaylı

Göç ve Tüberküloz. Haluk C.Çalışır Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi

Göç ve Tüberküloz. Haluk C.Çalışır Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göç ve Tüberküloz Haluk C.Çalışır Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Plan Göç / sığınma boyut Tanımlar Göçmen sağlığı genel Tüberküloz Türkiye/Suriye/Irak Sonuç Dünya genelinde tahmini göçmen sayısı:

Detaylı

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51

Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Kamplardaki sığınmacı sayısı 152 bin 51 Ocak 08, 2013-7:10:56 Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Bugün itibarıyla Suriye'den ülkemize gelmiş, kamplarımızda kalan sığınmacı sayısı 152 bin 51'dir'' dedi.

Detaylı

Yerel Seçim Araştırması Raporu BÜYÜKŞEHİRLER

Yerel Seçim Araştırması Raporu BÜYÜKŞEHİRLER Yerel Seçim Araştırması Raporu BÜYÜKŞEHİRLER 48,1 ŞANLIURFA 22,5 8,0 6,1 3,6 11,7 AKPARTİ BDP SP CHP DİĞER KARARSIZ 25-30 Ekim 2013 tarihleri arasında 2830 kişi ile yüzyüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir.

Detaylı

TÜRKİYE DE İLKYARDIMIN SAĞLIK VE AFET ORGANİZASYONUNA ENTEGRASYONU. Dr. Yavuz Üçkuyu Konya İl Ambulans Servisi

TÜRKİYE DE İLKYARDIMIN SAĞLIK VE AFET ORGANİZASYONUNA ENTEGRASYONU. Dr. Yavuz Üçkuyu Konya İl Ambulans Servisi TÜRKİYE DE İLKYARDIMIN SAĞLIK VE AFET ORGANİZASYONUNA ENTEGRASYONU Dr. Yavuz Üçkuyu Konya İl Ambulans Servisi AFET (Olağan Dışı Durum) l Toplumun tamamı veya belli kesimleri için fiziksel, ekonomik ve

Detaylı

Proje. Yardım Operasyonları Proje Ortakları: Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Fonu (UNFPA), Ankara İl Halk Sağlığı Müdürlüğü

Proje. Yardım Operasyonları Proje Ortakları: Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Fonu (UNFPA), Ankara İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Proje «Kadın ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alanlar ve Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri Oluşturmak Suretiyle Suriyeli ve Diğer Göçmen Kadınların Üreme Sağlığı ve Cinsiyete Dayalı Şiddet Hizmetlerine Erişimlerini

Detaylı

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ BURSA İL EYLEM PLANI

SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ BURSA İL EYLEM PLANI SOKAKTA YAŞAYAN VE/VEYA ÇALIŞAN ÇOCUKLARA YÖNELİK HİZMET MODELİ BURSA İL EYLEM PLANI ÇALIŞMA ALANI MÜDAHALE AKTİVİTE SÜRE UYGULAYICI İHTİYAÇ KAYNAK RİSK ALTINDAKİ ÇOCUKLARA ULAŞMA / SOSYAL MOBİLİZASYON

Detaylı

22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki LİSTE

22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki LİSTE 22/12/2011 tarihli ve 28150 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 29/11/2011 tarihli ve 2011/2474 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki S.NO 1 2 LİSTE BATI AKDENİZ GÜMRÜK VE TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ (ANTALYA) 1 Antalya

Detaylı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği. Yeni Teşvik Sistemi. 4. Bölge Teşvikleri Yeni Teşvik Sistemi 4. Bölge Teşvikleri Ekim 2013 İçerik Yeni Teşvik Sistemi Amaçları Yeni Teşvik Sistemi Uygulamaları Genel Teşvikler Bölgesel Teşvikler Büyük Ölçekli Ya>rımlar Stratejik Ya>rımlar 4.

Detaylı

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU

OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU APHB AFETLERDE PSİKOSOSYAL HİZMETLER BİRLİĞİ SOMADA PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ PROJESİ OCAK-MART 2015 3 AYLIK SOMA VE DURSUNBEY PSİKOSOSYAL DESTEK MERKEZLERİ FAALİYET RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ SOMADA projesi

Detaylı

GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ. İLİ Yetkili Gümrük İdareleri 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu

GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ. İLİ Yetkili Gümrük İdareleri 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ EK 84 ANKARA GÜMRÜKLERİ BAŞMÜDÜRLÜĞÜ 1- Ankara TIR Güm. Müd. Ankara 1/a. Ankara Mürted Güm. Başmemurluğu Ankara Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü Ankara 2- Esenboğa Gümrük Müdürlüğü

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ HANEHALKI İŞGÜCÜ İSTATİSTİKLERİ BİLGİ NOTU 2013 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 06/03/2014 tarihinde 2013 yılı Hanehalkı İşgücü İstatistikleri haber bültenini yayımladı. 2013 yılında bir önceki yıla göre;

Detaylı

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR EVDE ÇOCUK BAKIMI PROJESİ İLE KAYITLI KADIN İSTİHDAMI ARTMAYA DEVAM EDİYOR Sosyal Güvenlik Kurumu nun yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin ortaklaşa finanse ettiği Evde Çocuk Bakım Hizmetleri

Detaylı

19 MAYIS ÖN HAZIRLIK TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR 9-10 Nisan 2005, Ankara

19 MAYIS ÖN HAZIRLIK TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR 9-10 Nisan 2005, Ankara 19 MAYIS ÖN HAZIRLIK TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR 9-10 Nisan 2005, Ankara 9-10 Nisan 2005 tarihinde Ankara Başkent Öğretmen evinde yapılan hazırlık toplantısına Elazığ, Adana, Antakya, Erzurum, Denizli,

Detaylı

ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5-

ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5- ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER HAKKINDA İNCELEME RAPORU -5-24. Dönem 5. Yasama Yılı 2014 ÜLKEMİZE SIĞINAN SURİYE VE IRAK VATANDAŞLARININ BARINDIKLARI ÇADIRKENTLER

Detaylı

KONU : YENİ TEŞVİK SİSTEMİ

KONU : YENİ TEŞVİK SİSTEMİ KONU : YENİ TEŞVİK SİSTEMİ Bilindiği üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni teşvik sistemi açıklandı. Bu açıklamaya dayanarak aşağıda yeni teşvik sistemi genel hatlarıyla ifade edilecektir.

Detaylı

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU

İsrail. 08 Haziran 2010 TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ. Yaralıların Tahliye Operasyonu. Afet Yönetimi Müdürlüğü FAALİ YET RAPORU İsrail Yaralıların Tahliye Operasyonu FAALİ YET RAPORU TÜRK KIZILAYI MÜDAHALE FAALİYETİ 08 Haziran 2010 Afet Yönetimi Müdürlüğü A. GENEL DURUM Ulusal ve uluslararası çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından

Detaylı

VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2005/88

VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2005/88 Konu: Psiko-Teknik Değerlendirme Merkezi 03.06.2005/8148 VALİLİĞİNE (İl Sağlık Müdürlüğü) GENELGE 2005/88 Bilindiği üzere Psiko-Teknik Değerlendirme Merkezlerinin açılış, işleyiş ve denetim işlemleri 18.07.1997

Detaylı

Özet Değerlendirme 1

Özet Değerlendirme 1 Özet Değerlendirme 1 SURİYELİ MÜLTECİ HAYATLAR MONİTÖRÜ ÇALIŞMANIN KAPSAMI İNGEV ve Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü işbirliğinde hazırlanan Mülteci Hayatlar Monitörü, Türkiye de kamp dışında yaşayan

Detaylı

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ. Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü KİTLESEL GÖÇLERDE SAĞLIK HİZMETLERİ Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA T.C. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 17.04.2015 GİRİŞ İnsanlar neden ülkelerini terk ederler? Savaş Doğal afet Ekonomik

Detaylı

YENİŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER RAPORU - 2014

YENİŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER RAPORU - 2014 1. ENGELLİLER PARKI : 2007 yılından; buyana Engellilere Yönelik Psikolojik Destek ve Yaşam Kalitesinin Artırılması Projesi kapsamında; Menteş Mahallesi, Engellilere tahsisli, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü,

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ (ADNKS) 2015 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 28/01/2016 tarihinde 2015 yılı Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Sonuçları haber bültenini yayımladı. 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle;

Detaylı

AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI. Ocak 2016 Sayı: 4

AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI. Ocak 2016 Sayı: 4 0 T.C. AFYONKARAHİSAR VALİLİĞİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI Ocak 2016 Sayı: 4 Sosyal Medya üzerinde oluşturulan Din Kültürü Öğretmenleri grubu tarafından başlatılan "81 ile 81 Akülü Sandalye"

Detaylı

-TÜRKİYE DE KİŞİ BAŞINA TÜKETİCİ BORCU 4 BİN TL YE YAKLAŞTI

-TÜRKİYE DE KİŞİ BAŞINA TÜKETİCİ BORCU 4 BİN TL YE YAKLAŞTI Umut Oran Basın Açıklaması 27.5.2013 -TÜRKİYE DE KİŞİ BAŞINA TÜKETİCİ BORCU 4 BİN TL YE YAKLAŞTI -SON ÜÇ YILDA KİŞİBAŞINA DÜŞEN TÜKETİCİ BORCU YÜZDE 90 ORANINDA ARTARKEN, AYNI DÖNEMDE TASARRUF NDAKİ ARTIŞ

Detaylı

Risk Merkezi Aylık Bülteni. Mart 2016

Risk Merkezi Aylık Bülteni. Mart 2016 Risk Merkezi Aylık Bülteni Mart 2016 Sayı: 7 Mayıs 2016 İçindekiler Sayfa No Açıklamalar 2 Özet 3 I. Krediler/Tasfiye Olunacak Alacaklar Bankalar, Finansman Şirketleri, Faktoring Şirketleri ve Finansal

Detaylı

SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN

SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN SAMSUN TİCARET VE SANAYİ ODASI EKONOMİK BÜLTEN OCAK 2014 SAMSUN TSO ÜYE İSTATİSTİKLERİ A] AÇILAN FİRMA SAYILARI (OCAK 2013/2014) Samsun Ticaret ve Sanayi Odası sicil kayıtları incelendiğinde 2014 yılının

Detaylı

MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ

MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ MEVCUT TEŞVİK SİSTEMİ enel Teşvi Uygulamaları Bölgesel Teşvik Uygulamaları üyük Ölçekli Yatırımların Teşviki S KDV İstisnası S Gümrük Vergisi Muafiyeti S KDV İstisnası S Gümrük Vergisi Muafiyeti S Vergi

Detaylı

2011 de KOBİ ye BAKK. 2011'de

2011 de KOBİ ye BAKK. 2011'de 2011'de 2011 de KOBİ ye BAKK Bilindiği üzere, Avrupa Birliği ve Ülkemiz arasındaki mali işbirliği kapsamında, Bakanlığımızın IPA Katılım Öncesi Yardım Aracı altında sorumlu olduğu Bölgesel Rekabet Edebilirlik

Detaylı

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan

MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI. Gül Özcan MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMI Gül Özcan Mesleki Eğitim Programı Programa dahil ülkelerin, mesleki eğitime yönelik politika ve uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir mesleki eğitim programıdır.

Detaylı

Kamyonet Duraklarımız. Fabrika Taşımacılığı

Kamyonet Duraklarımız. Fabrika Taşımacılığı 1 9 7 0 ' d e n b u y a n a NAKLİYE YÜK BORSASI D Ü N Y A ' N I N T A Ş I Y I C I G Ü C Ü! Türkiye'nin 81 ilinden 935 ilçesine yurtiçi 70.000 araç ve 1.250 temsilcilik, yurtdışı binlerce anlaşmalı şoför

Detaylı

İL ADI UNVAN KODU UNVAN ADI BRANŞ KODU BRANŞ ADI PLANLANAN SAYI ÖĞRENİM DÜZEYİ

İL ADI UNVAN KODU UNVAN ADI BRANŞ KODU BRANŞ ADI PLANLANAN SAYI ÖĞRENİM DÜZEYİ ADANA 8140 BİYOLOG 0 1 LİSANS ADANA 8315 ÇOCUK GELİŞİMCİSİ 0 1 LİSANS ADANA 8225 DİYETİSYEN 0 1 LİSANS ADANA 8155 PSİKOLOG 0 1 LİSANS ADANA 8410 SAĞLIK MEMURU 6000 ÇEVRE SAĞLIĞI 4 LİSE ADANA 8410 SAĞLIK

Detaylı

YÖNETMELİK GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ

YÖNETMELİK GÜMRÜK İDARELERİ LİSTESİ 23 Mart 2007 CUMA Resmî Gazete Sayı : 26471 YÖNETMELİK Gümrük Müsteşarlığından: GÜMRÜK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK MADDE 1 31/5/2002 tarihli ve 24771 sayılı mükerrer Resmî Gazete

Detaylı

DURUM RAPORU Edirne deki Suriyeli Mülteciler, 17 Eylül 2015

DURUM RAPORU Edirne deki Suriyeli Mülteciler, 17 Eylül 2015 DURUM RAPORU Edirne deki Suriyeli Mülteciler, 17 Eylül 2015 HAYATA DESTEK SUPPORT TO LIFE www.supporttolife.org ARKA PLAN Suriye deki krizin beşinci yılına girmesiyle birlikte gittikçe daha çok sayıda

Detaylı

TABLO-4. LİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 )

TABLO-4. LİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 ) 7769 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADANA TÜM İLÇELER Taşra GİH 7 17 4001 7770 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADIYAMAN TÜM İLÇELER Taşra GİH 7 9 4001 7771 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur AFYONKARAHİSAR TÜM İLÇELER

Detaylı

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 )

TABLO-3. ÖNLİSANS MEZUNLARININ TERCİH EDEBİLECEĞİ KADROLAR ( EKPSS 2014 ) 7858 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADANA TÜM İLÇELER Taşra GİH 10 8 ### 7859 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur ADIYAMAN TÜM İLÇELER Taşra GİH 10 4 ### 7860 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Memur AFYONKARAHİSAR TÜM İLÇELER

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT

Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT Yrd. Doç. Dr. Tahsin KARABULUT -İllerin Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada niceliksel bir büyüme anlayışından ziyade, niteliksel bir Sosyo-ekonomik gelişme

Detaylı

AK Parti Hükümetlerinin Yoksullukla Mücadele Performansı ve Sosyal Devlet

AK Parti Hükümetlerinin Yoksullukla Mücadele Performansı ve Sosyal Devlet AK Parti Hükümetlerinin Yoksullukla Mücadele Performansı ve Sosyal Devlet Türkiye yarım yüzyılı aşkın bir süredir Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke. Ne var ki, son on yılda kat edilen büyük gelişmelere

Detaylı

PROJE BÜTÇESİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca il özel idarelerine aktarılan ödenek ile, Diğer yerel katkılar:

PROJE BÜTÇESİ. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca il özel idarelerine aktarılan ödenek ile, Diğer yerel katkılar: AMAÇ Mevsimlik gezici tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla, bulundukları illerden diğer illere aileleri ile birlikte giden vatandaşlarımızın, özellikle çocukların, bu süreçte yaşadıkları sorunların tespiti

Detaylı

2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI. Kimya Müh. MERYEM YILMAZ

2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI. Kimya Müh. MERYEM YILMAZ 2010/17 GENELGESİ VE UYGULAMALARI Kimya Müh. MERYEM YILMAZ İÇERİK 2010/17 TIBBİ ATIKLARIN BERTARAFINA DAİR GENELGE GENELGE EK:1 GENELGE EK:2 2010 TIBBİ ATIK İL DURUM RAPORU 2010/17 GENELGESİ UYGULAMALARI

Detaylı

81 İl için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Ülker Şener & Hülya Demirdirek

81 İl için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Ülker Şener & Hülya Demirdirek 81 İl için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Ülker Şener & Hülya Demirdirek TEPAV, 2014 2 Neden bu çalışmaya ihtiyaç duyduk? Kadınların durumunu il düzeyinde ortaya koyacak cinsiyete duyarlı verinin

Detaylı

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU

SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU SON EKONOMİK GELİŞMELERDEN SONRA ESNAF VE SANATKARLARIN DURUMU Temel Ekonomik Göstergeler: Temmuz ayında; Üretici fiyatları genel indeksinde(üfe), Bir önceki aya göre %1,25 artış Bir önceki yılın Aralık

Detaylı

T.C. GENÇLĠK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. GENÇLĠK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. GENÇLĠK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2015 YILI ĠL SPOR MERKEZLERĠ UYGULAMALARINA AĠT RAPOR VE ĠSTATĠSTĠKÎ BĠLGĠLER 2015 ANKARA ĠL SPOR MERKEZLERĠ Büyüyen gelişen ve genç nüfusa sahip Türkiye

Detaylı

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü 15.09.2015 / 10526123 DAĞITIM YERLERİNE

T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü 15.09.2015 / 10526123 DAĞITIM YERLERİNE Sayı :73421605/166.01 Konu :Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün Faaliyete Geçmesi T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü 15.09.2015 / 10526123 DAĞITIM YERLERİNE

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ ADRESE DAYALI NÜFUS KAYIT SİSTEMİ (ADNKS) 2013 Yılı Türkiye İstatistik Kurumu 29/01/2014 tarihinde 2013 yılı Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Sonuçları haber bültenini yayımladı. 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle;

Detaylı

A.AŞEVİ (SICAK YEMEK)

A.AŞEVİ (SICAK YEMEK) Gaziosmanpaşa İlçe sınırları içerisinde ikamet eden muhtaç ailelere, imkânlar doğrultusunda ayni yardım yaparak onların vatandaşların geçimlerine bir nebzede olsa destek sağlamayı amaçlanmaktadır. Belediyemiz

Detaylı

/ GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE

/ GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE Sayı T.C GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Risk Yönetimi ve Kontrol Genel :B.21.0.RKG.0.06.00.00-166.01 Konu :Yeni Gümrük Kodları 26.11.2012 / 06775 GÜMRÜK NE Bakanlığımız taşra teşkilatının örgütlenmesine ilişkin

Detaylı

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2014 YILI İL SPOR MERKEZLERİ UYGULAMALARINA AİT RAPOR VE İSTATİSTİKÎ BİLGİLER 2014 - ANKARA İL SPOR MERKEZLERİ Büyüyen gelişen ve genç nüfusa sahip Türkiye

Detaylı

Türkiye deki Suriyeli Çocuklar

Türkiye deki Suriyeli Çocuklar Türkiye deki Suriyeli Çocuklar II Dünya Savaşı ndan bu yana dünyanın yaşadığı en ağır insani kriz olan Suriye deki çatışmalar 6. yılına girdi ve görünürde sona ereceğine ilişkin bir belirti de bulunmuyor.

Detaylı

YARDIMLARIMIZ AİLE YARDIMLARI AİLE YARDIMLARI 1. MADDİ YARDIMLAR 2. YAKACAK YARDIMLARI

YARDIMLARIMIZ AİLE YARDIMLARI AİLE YARDIMLARI 1. MADDİ YARDIMLAR 2. YAKACAK YARDIMLARI 1 2 2. YAKACAK YARDIMLARI 2003 yılından itibaren Türkiye Kömür İşletmelerinden sağlanan kömür SYD Vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelerimizin kışlık yakacak ihtiyacının karşılanması amacıyla dağıtılmaktadır.

Detaylı

DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014

DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014 HAYATA DESTEK SUPPORT TO LIFE www.hayatadestek.org DURUM RAPORU Türkiye deki Ezidi Sığınmacılar, 16 Ekim 2014 DURUM ÖZETİ Ağustos 2014 başında Irak ın Sinjar bölgesine IŞİD tarafından yapılan saldırı sonucunda

Detaylı