ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLEMEK (GÜÇLENDİRMEK)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLEMEK (GÜÇLENDİRMEK)"

Transkript

1 ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLEMEK (GÜÇLENDİRMEK) ZİR.YÜK.MÜH GÜVEN AKAR GÜVEN ZİRAİ KİREÇÇİLİK LTD.ŞTİ. ORTA CAMİ MAH. KOLORDU.CAD. 15/1 TEKİRDAĞ TEL: FAKS: GSM: E-posta:

2 UYGULAMA ALANLARI YOLLAR (KARAYOLU, KÖY YOLU, ORMAN YOLLARI, ORMAN YANGIN ŞERİTLERİ, BELEDİYE ŞEHİR İÇİ YOLLARI, MADEN YOLLARI, ORGANİZE SANAYİ BÖLGE YOLLARI, DEMİR YOLLARI) FABRİKA ALANLARI, PARK ALANLARI, HAYVAN ÇİFTLİKLERİ GEZİNTİ ALANLARI V.B YERLERİN ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLENEBİLİR.

3 ZEMİN HAREKET EDERMİ? TOPRAK ZEMİN, YAPISINDA BULUNAN KİLİN SU TUTMA VE ŞİŞME ÖZELLİĞİ NEDENİ İLE, ÖZELLİKLE ÜZERİNE YÜK BİNDİĞİNDE, DÜŞEY YÖNLÜ OLARAK HAREKET EDER. ALT ZEMİNDE MEYDANA GELEN BU HAREKET ÖNLENMEDEN, ÜST ZEMİNDE YAPILACAK HER İMALAT (ASFALT, STABİLİZE V.B), KISA SÜRE İÇİNDE DEFORME OLACAKTIR.

4 ZEMİN HAREKETLİ İSE, ASFALT YOLUN ÜST KISMI NASIL OLUR? ALT ZEMİNİ HAREKET EDEN BİR ALANDA YAPILAN YOLUN ASFALT OLAN ÜST KISMINDA, YAPIMINDAN ÇOK KISA BİR SÜRE SONRA,DEFORMASYON BAŞLAYACAK VE AKABİNDE ÇUKURLAR OLUŞACAKTIR. SONUÇTA YENİ YAPILAN YOL, KISA BİR SÜRE SONRA TAMİRATA MUHTAÇ HALE GELECEKTİR.

5 HAREKETLİ ZEMİNLERDE ASFALT YOLDAKİ TAMİRATLAR. ALT ZEMİN SABİTLENMEDEN YAPILACAK TAMİRAT İŞLEMİNDEN SONRA DA, YOL TEKRAR TAMİRATA MUHTAÇ HALE GELMEKTEDİR.

6 YOLDAKİ DEFORMASYON KISA BİR SÜRE İÇİNDE, ÇUKURLARA DÖNÜŞÜR.

7 STABİLİZE YOLLARDAKİ DURUM? ALT ZEMİNİ HAREKET EDEN BİR ALANDA STABİLİZE OLARAK YAPILAN YOLUN ÜST KISMI, YAĞIŞ İLE BULUŞMASI AKABİNDE ÇAMURLAŞARAK, ARAÇ LASTİKLERİNİN BASTIĞI BÖLGELERDE HAREKET EDEREK, ÇÖKECEKTİR. SONUÇTA BU YOLDA, TAMİRATA MUHTAÇ HALE GELECEKTİR.

8 ALT ZEMİNDEKİ HAREKET DURDURULABİLİRMİ? ALT ZEMİNDEKİ HAREKETİN KAYNAĞI KİL DİR. KİLİN KİMYASAL YAPISINI DEĞİŞTİRMEK SURETİYLE, ZEMİNDEKİ HAREKET DURDURULABİLİR. YÜZEYDEN 40 CM LİK DERİNLİĞE KADAR OLAN KATMANDAKİ KİL İN YAPISINI KİMYASAL OLARAK DEĞİŞTİREREK, ZEMİNDEKİ HAREKET ÖNLENEBİLİR.

9 ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLEMEK NE DEMEKTİR? TAŞIMA GÜCÜ DÜŞÜK VE HAREKET EDEN BİR ZEMİNİN YERİNDEN KALDIRILMADAN, SADECE 40 CM LİK BİR KATMANINA UYGUN DOZAJDA KİREÇ KARIŞTIRILARAK, TAŞIMA GÜCÜ YÜKSEK VE SABİT (STABİL) OLAN BİR ZEMİN HALİNE GETİRİLMESİNE ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLEMEK VEYA ZEMİNİ KİREÇ İLE STABİLİZE ETMEK DENİR.

10 SABİT (STABİL) OLMAYAN ZEMİNLERDE (TOPRAKLARDA) TAŞIMA GÜCÜ NEDEN DÜŞER? TOPRAKLAR BÜNYESİNDEKİ KİL MİKTARINA GÖRE, SU İLE TEMAS ETTİĞİ ZAMAN, SUYU BÜNYESİNE ALARAK ŞİŞME ÖZELLİĞİ GÖSTERİR. BU YÜZDEN SABİT (STABİL) OLMAYAN ZEMİNLERİN SU İLE BULUŞTUĞU ZAMAN TAŞIMA GÜCÜ DÜŞER. TAŞIMA GÜCÜ DÜŞÜK OLAN ZEMİN, HAFİF YÜKLERİ BİLE TAŞIYAMAZ VE ZEMİNDE ÇÖKMELER (EZİLMELER) MEYDANA GELİR.

11 HAREKETLİ ZEMİNLERDE YAPILAN KLASİK UYGULAMA HATALARI HAREKETLİ ZEMİNLER, SU İLE BULUŞTUĞUNDA ÇAMURLAŞARAK, ZAYIF ZEMİN KONUMUNA GELİRLER. ÇAMURU ÖNLEMEK VE ZEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN, ZEMİNE AGREGA (MICIR) SERİLMESİ YAYGIN OLARAK KULLANILIR. ANCAK KESİNLİKLE ÇÖZÜM DEĞİLDİR. UYGULAMADAN KISA BİR SÜRE SONRA KİL, ÜZERİNE SERİLEN MICIRI YUTAR VE ZEMİN ESKİ HALİNE GELİR. NETİCEDE UYGULAMA SONRASINDA, İHTİYAÇ KARŞILANAMAZ VE YAPILAN MASRAF MAALESEF BOŞA GİDER.

12 KİREÇ İLE SABİTLENEN ZEMİN, TEKRAR ESKİ HALİNE DÖNERMİ? KİREÇ İLE SABİTLENEN KİLLİ ZEMİN, TEKRAR ESKİ HALİNE DÖNEMEZ. KİREÇ İLE SABİTLEME İŞLEMİ SIRASINDA, KİLİN KİMYASAL YAPISI DEĞİŞTİRİLEREK, KİLİN SU TUTMA VE ŞİŞME ÖZELLİĞİ YOK EDİLİR. KİREÇ İLE SABİTLENEN ZEMİN BİR DAHA ESKİ HALİNE GELEMEZ VE UZUN YILLAR SAĞLAMLIĞINI KORUR. KİREÇ İLE SABİTLENEN UYGULAMALARA EN ANLAMLI ÖRNEKLER, UZUN YILLARDIR VARLIKLARINI SÜRDÜREN, ÇİN SEDDİ VE ROMA YOLLARIDIR.

13 ÇİN SEDDİNİN ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLENMİŞTİR

14 ROMA YOLLARININ ZEMİNİ KİREÇ İLE SABİTLENMİŞTİR. (ANTALYA)

15 ÜLKEMİZDE KİREÇ İLE SABİTLENEN YOLLAR ÜLKEMİZDE 60 LI YILLARIN SONLARINA KADAR, YOLLARIN ZEMİNİNİN KİREÇ İLE SABİTLENMESİ, YAYGIN OLARAK KULLANILMIŞTIR. KARAMAN MUT YOLU 1957, ANKARA POLATLI YOLU 1958, SORGUN- AKDAĞ MADEN YOLU 1959, TEKİRDAĞ SİLİVRİ YOLU 1960, ADANA ŞEHİR İÇİ GEÇİCİ YOLU 1963, PINARBAŞI GÜRÜN DARENDE YOLU 1963, BURDUR ANTALYA YOLU 1964, BOLU GEREDE YOLU 1964, TEM OTOYOLU KİRAZLI GEÇİŞİ 1975.

16 ULUSLARARASI KİREÇ BİRLİĞİ 2003 YILI VERİLERİ ÜLKE (*) TOPLAM KİREÇ TÜKETİMİ YOL İNŞAATINDA KİREÇ KULLANIMI ABD ALMANYA ÇEK CUMHURİYETİ FRANSA JAPONYA TÜRKİYE YENİ ZELANDA TON/YIL TON/YIL % (*) ALFABETİK SIRADA VERİLMİŞTİR

17 ÜLKEMİZDE YOL İMALATINDA NEDEN KİREÇ KULLANILMIYOR? AVRUPADA YOL MEVZUATI YOL İHALESİNİ ALAN FİRMA 25 YIL BOYUNCA, YOLUN TAMİRATINI DA YAPMAK ZORUNDADIR. TAMİRAT GİDERLERİNİN KENDİ SORUMLULUĞUNDA OLDUĞUNU BİLEN FİRMA, İLK ÖNCE KİREÇ İLE ZEMİNİ SABİTLEMEKTEDİR. ÜLKEMİZDE YOL MEVZUATI YOL İHALESİNİ ALAN FİRMANIN TAMİRAT İLE İLGİLİ BİR SORUMLULUĞU YOKTUR. BELKİ DE BU YÜZDEN, ZEMİNİ SABİTLEME UYGULAMASI GÖZ ARDI EDİLMEKTEDİR. ANCAK BU ŞEKİLDE YAPILAN BİR YOL, TRAFİĞE AÇILMASINDAN KISA BİR SÜRE SONRA TAMİRATA MUHTAÇ HALE GELMEKTEDİR.

18 KARAYOLU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE YAPILAN ORTAK ÇALIŞMALAR GRUBUMUZ KİREÇ STABİLİZASYON UYGULAMALARINI TAMAMEN BİLİMSEL ÇERÇEVE İÇİNDE ÜNİVERSİTELERİMİZ VE KARAYOLU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ENTEGRE OLARAK YÜRÜTMEKTEDİR. BU İŞBİRLİĞİ İÇİNDE İKİ AYRI UYGULAMA YAPILMIŞTIR. KIRKLARELİ ŞEHİR GEÇİŞİ BÖLÜNMÜŞ YOLU VE ANKARA BALA KULU AYRIMI, YOL UYGULAMALARIN SONUÇLARI ÇOK OLUMLUDUR. YOLLARIN PERFORMANSI GÖZLE GÖRÜLECEĞİ GİBİ, KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TEKNİK ARAŞTIRMA DAİRESİ BAŞKANLIĞI LABORATUARI TARAFINDAN UYGULAMA ÖNCESİ VE SONRASI YAPILAN ÖLÇÜMLER RAPOR OLARAK YAYIMLANMIŞTIR.

19 TEKİRDAĞ İL ÖZEL İDARESİNİN KİREÇ UYGULAYARAK YAPTIĞI YOLLAR BAYRAMŞAH /HAYRABOLU YOLU YILI - 2 KM BALABANCIK ÇİMENDERE YOLU YILI 2 KM KIRKKEPENEKLİ ESENLER YOLU YILI 7 KM KİREÇ KULLANILARAK/ TEKİRDAĞ İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN YAPILMIŞ VE UYGULAMA SONUÇLARI GÖZLE GÖRÜLEBİLECEĞİ ŞEKLİ İLE ÇOK OLUMLUDUR.

20 ZEMİNİN KİREÇ İLE SABİTLENMESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR? MALİYETLER AZALIR. SORUN KESİN OLARAK ÇÖZÜLÜR. UYGULAMA SONRASI ZEMİN HEMEN TRAFİK YÜKÜNE AÇILABİLİR. YAĞIŞLI HAVALARDA DAHİ UYGULAMA YAPILABİLİR. KİREÇ UYGULAMASI İLE MEVCUT ZEMİN SABİTLENEBİLDİĞİ GİBİ, KİL MİKTARININ YÜKSEKLİĞİ NEDENİ İLE KALİTESİ YETERLİ OLMAYAN STABİLİZE MALZEMELER, KİREÇ UYGULAMASI İLE İYİ BİRER STABİLİZE MALZEME DURUMUNA GETİRİLEBİLİR.

21 KİREÇ İLE ZEMİNİ SABİTLEME İŞİ NASIL YAPILIR? KİREÇ İLE ZEMİNİ SABİTLEME İŞİ YURT DIŞINDA ÖZEL OLARAK TASARLANMIŞ EKİPMANLAR İLE YAPILMAKTADIR. ANCAK İŞİN BAŞINDAN SONUNA KADAR VERDİĞİMİZ TEKNİK DESTEK SAYESİNDE, UYGUN EKİPMANLAR KULLANILARAK, ZEMİN KİREÇ İLE SABİT HALE GETİRİLMEKTEDİR. ZEMİN LİPER İLE KABARTILIR KEPÇE YARDIMI İLE ZEMİNE UYGUN FORMDAKİ KİREÇ SERİLİR. DOZER VE GREYDERLER İLE KİREÇ, ZEMİNE İYİCE KARIŞTIRILIR. ZEMİNDEKİ NEM DURUMUNA GÖRE SULAMA YAPILABİLİR. SİLİNDİR YARDIMI İLE ZEMİN SIKIŞTIRILIR. SONUÇTA ZEMİN, TAŞIMA GÜCÜ YÜKSEK BİR ŞEKLE GETİRİLEREK SABİTLENİR. SABİTLENEN ZEMİNİN ÜZERİNE, İHTİYACA GÖRE BELİRLENECEK MİKTARDA STABİLİZE MALZEME GETİRİLEREK ÜST ZEMİN İMALATI YAPILABİLİR.

22 1-ZEMİNİN LİPER İLE KABARTILMASI

23 1-ZEMİNİN LİPER İLE KABARTILMASI

24 2- ZEMİNE KİREÇ SERİLMESİ

25 3- GREYDER İLE KARIŞTIRMA

26 3- GREYDER İLE KARIŞTIRMA (KARIŞIM SIRASINDA KİLLİ ZEMİNDEKİ DEĞİŞİM GÖZ İLE FARKEDİLEBİLİR)

27 4- SULAMA (GEREKLİ HALLERDE)

28 5- SİLİNDİR İLE SIKIŞTIRILIR KİREÇ UYGULAMASI SONRASINDA ZEMİNİN, AYNI GÜN İÇİNDE DAHİ BETON MİSALİ SERTLEŞTİĞİ UYGULAMAYI YAPAN PERSONEL TARAFINDAN GÖZLENEBİLİR.

29 7- DRENAJ YARIKLARININ AÇILMASI

30 KİREÇ UYGULAMASI, YOLUN TAŞIMA GÜCÜNÜ ÇOK YÜKSELTMİŞTİR VE UZUN YILLAR TAMİRATA GEREK DUYULMADAN HİZMETİNİ SÜRDÜRECEKTİR. (BALABANCIK ÇİMENDERE YOLU)

31 BALABANCIK ÇİMENDERE YOLU

32 KİREÇ UYGULAMASI, YOLUN TAŞIMA GÜCÜNÜ ÇOK YÜKSELTMİŞTİR VE UZUN YILLAR TAMİRATA GEREK DUYULMADAN HİZMETİNİ SÜRDÜRECEKTİR. (KIRKKEPENEKLİ ESENLER YOLU)

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l a,l :.4.,$1i$,'llra.' Türkiye nin İlk Beton Karayolları TÇMB / AR-GE / Y 09.02 Prof. Asım YEĞİNOBALI Ağustos 2010, ANKARA 2. Baskı ISBN 978-975-8136-27-8 TÇMB / AR-GE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark,

Detaylı

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01 Prof. Asım YEĞİNOBALI Temmuz 2009, ANKARA 1. BASKI TÇMB / ARGE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark, Cyberplaza C Blok Zemin, Kat

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar Amaç: MADDE 1- Bu Yönetmeliğin amacı,

Detaylı

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ALT YAPI KOORDİNASYON MERKEZİ (AYKOME) UYGULAMA YÖNETMELİĞİ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ KISIM GENEL HÜKÜMLER 1 Birinci Bölüm Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar 1 Amaç Kapsam Dayanak

Detaylı

İL ÖZEL İDARELERİNİN GENEL YAPISI VE GÖREVLERİ. 3.1. İl Özel İdarelerinin Yapısı ve İşleyişi

İL ÖZEL İDARELERİNİN GENEL YAPISI VE GÖREVLERİ. 3.1. İl Özel İdarelerinin Yapısı ve İşleyişi İL ÖZEL İDARELERİNİN GENEL YAPISI VE GÖREVLERİ III. 3.1. İl Özel İdarelerinin Yapısı ve İşleyişi Yerel yönetim, toplumsal yaşamın en önemli örgütlenme şekillerinden birisidir. Yerel yönetim, bütün ülkelerde

Detaylı

LPG/CNG YE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ARAÇLARDA DENETİM UYGULAMALARI ODA RAPORU. Yayın No: MMO/581. tmmob makina mühendisleri odası. Nisan 2012

LPG/CNG YE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ARAÇLARDA DENETİM UYGULAMALARI ODA RAPORU. Yayın No: MMO/581. tmmob makina mühendisleri odası. Nisan 2012 tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU LPG/CNG YE DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ ARAÇLARDA DENETİM UYGULAMALARI Revize Edilmiş Dördüncü Baskı Nisan 2012 Yayın No: MMO/581 tmmob makina mühendisleri odası Meşrutiyet

Detaylı

IV.3.4.2 Sağlık. Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesi ÇED Raporu

IV.3.4.2 Sağlık. Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahası Projesi ÇED Raporu Tablo 74. Amasra İlçesi Öğretmen ve Öğrenci Sayıları Öğretmen sayısı İlköğretim Okullarındaki Öğretmen Sayısı 94 Ortaöğretim Okullarındaki Öğretmen Sayısı 47 Okul Öncesi Öğretmen Sayısı (Kadrolu) 2 Okul

Detaylı

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ

JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ JDF 424/427 Yol Bilgisi INS 341 Karayolu Mühendisliği Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Sedar GÖRMÜŞ Ders Planı Yolun Tarihçesi YOL İNŞAATLARINDA ŞANTİYE YÖNETİMİ Karayollarında Kullanılan Terimler Yol

Detaylı

YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ

YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ KULLANIM FONKSİYONLARINA GÖRE ORMAN YOLLARININ PLANLANMASI VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER KANLICA DEVLET ORMAN İŞLETMESİ ÖRNEĞİ Or. Müh.

Detaylı

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA

Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ MAYIS 2013 KONYA MAYIS 2013 KONYA Entegre ve makro bir yaklaşımla KOP BÖLGESİNDE ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI VE TARLA İÇİ GELİŞTİRME HİZMETLERİ EYLEM PLANI ÖNERİSİ T.C. KALKINMA BAKANLIĞI KOP BÖLGE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI

Detaylı

YOL YAPIMINDA ALT VE ÜST YAPI GÜÇLEND RME UYGULAMALARI PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER

YOL YAPIMINDA ALT VE ÜST YAPI GÜÇLEND RME UYGULAMALARI PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER A-PDF Watermark DEMO: Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark YOL YAPIMINDA ALT VE ÜST YAPI GÜÇLEND RME UYGULAMALARI PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLER 2 YOL ÜST YAPI GÜÇLEND RME UYGULAMALARINDA KULLANILAN

Detaylı

İSTANBUL İLİ VE ÇEVRESİNDEKİ AGREGA MADENCİLİĞİ DURUM TESPİT RAPORU

İSTANBUL İLİ VE ÇEVRESİNDEKİ AGREGA MADENCİLİĞİ DURUM TESPİT RAPORU İSTANBUL İLİ VE ÇEVRESİNDEKİ AGREGA MADENCİLİĞİ DURUM TESPİT RAPORU Eylül - 2014 1. Giriş Agrega, beton üretiminde kullanılan kum, çakıl, kırmataş gibi malzemelerin genel adıdır. Beton içinde hacimsel

Detaylı

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI

Bu Teknik Şartname Karayolları Genel Müdürlüğü nün izni olmadan kısmen kopyalanıp çoğaltılamaz. BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI BÖLÜM 200 YOL ALTYAPISI KISIM 201 201. AĞAÇ KESME, KÖK SÖKME VE TEMİZLEME İŞLERİ 201.01 Tanım Bu kısım; plan ve projelerde tanımlanan, yol yapım sınırları dahilinde yer alan her türlü ağaç, dal, çalı,

Detaylı

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI

ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İNŞAAT VE İKMAL DAİRESİ BAŞKANLIĞI ORMAN YOLLARI PLANLAMASI, YAPIMI VE BAKIMI TEBLİĞ NO: 292 Ankara 2008 ~ 0 ~ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ORMAN GENEL

Detaylı

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU 1 Amaç Elektronik Haberleşme Altyapısına İlişkin Yer Altı Tesisleri Referans Dokümanı, 27/12/2012 tarihli

Detaylı

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ KESİN RAPOR Proje Yürütücüsü : Prof. Dr. Metin ARSLAN Proje kodu : 07/2004 32 Proje Başlama tarihi : 07/2004 Proje Adı :Beton Yol Kaplamalarında Alternatif

Detaylı

T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ

T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ T.C. YALOVA VALİLİĞİ İL ÖZEL İDARESİ İÇİNDEKİLER TABLOLAR DİZİNİ... iii GRAFİKLER DİZİNİ...iv HARİTALAR DİZİNİ...v AMAÇ KAPSAM ve YÖNTEM... 1 1. MADENCİLİK SEKTÖR VE

Detaylı

YOL ÇİZGİ EL KİTABI. Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir

YOL ÇİZGİ EL KİTABI. Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir YOL ÇİZGİ EL KİTABI Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir Başkanın Mesajı Gelişmiş ülkelerde, kara ulaşımında, trafik kazalarının azaltılması ile ilgili yapılan araştırmalarda yatay ve işaretlemelerin önemi

Detaylı

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ 1 7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ a) Bağlayıcı maddeler (Çimento, alçı, kireç) b) Taşlar c) Metaller d) Harç ve beton e) Toprak Malzemeler f) Ahşap g) Organik polimerler 7.1. Taşlar Yerkabuğunu oluşturan sert

Detaylı

HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2010-2014

HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2010-2014 HATAY İL ÖZEL İDARESİ STRATEJİK PLANI 2010-2014 Bu stratejik plan Hatay İl Özel İdaresi tarafından Yrd. Doç. Dr. Ali Arslan ve ARGEDA Araştırma Geliştirme Eğitim ve Danışmanlık Merkezi süreç ve yöntem

Detaylı

Yarýna bir deðer býrak

Yarýna bir deðer býrak Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme GÜNEYDOÐU ANADOLU BÖLGESÝ NDE TURÝZMÝN GELÝÞTÝRÝLMESÝ & GÜNEYDOÐU ANADOLU PROJESÝ NÝN VE YEREL KAYNAKLARIN

Detaylı

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi

Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi KPMG TÜRKİYE Soru ve Cevaplarla Yeni Yatırım Teşvik Sistemi kpmg.com.tr kpmgvergi.com Soru ve Cevaplarla Yenİ Yatırım Teşvİk Sİstemİ 3 I - AMAÇ ve KAPSAM II - TEŞVİK UYGULAMALARI KAPSAMINDA YATIRIMLAR

Detaylı

KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW

KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW KE KX KG TL KW Her zaman doğru tercih! Toprak mikserleri ve ağır tip toprak mikserleri eskiden olduğu gibi tohum yatağı hazırlanması konusunda her yönden çok beceriklidir. Başka hiçbir zemin

Detaylı

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012

İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU Haziran 2012 İTHAL ARA ÜRÜN ÜRETİLEBİLİRLİĞİ PROJESİ RAPORU HAZIRLAYANLAR Emel KÖŞKER Mukaddes EREL Ömer Faruk DAĞLIOĞLUGİL Haziran 2012 Not: Bu rapor T.C.

Detaylı

AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI II.TÜRKİYE DE AĞAÇLANDIRMANIN BAŞLANGICI

AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI II.TÜRKİYE DE AĞAÇLANDIRMANIN BAŞLANGICI AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ VE ÖZEL AĞAÇLANDIRMA MEVZUATI A. AĞAÇLANDIRMANIN TARİHÇESİ: I. DÜNYADA İLK AĞAÇLANDIRMALAR: Ağaçlandırma çalışmalarının tarihi XIV. yüzyılın ikinci yarısına uzanmaktadır. 1368

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER)

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) Genişletilmiş Dördüncü Baskı Hazırlayanlar Yavuz BAYÜLKEN Cahit KÜTÜKOĞLU Nisan 2012 Yayın No: MMO/583 tmmob

Detaylı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE YAPILAN ÇALIŞMALAR T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI EKİM 2008 İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 4 1. GİRİŞ... 6 2. KÜRESEL ISINMA VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ... 7 3. İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ... 9 3.1.

Detaylı

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN

İNŞ 331 ULAŞIM 1. Dr. Neslihan SEÇKİN İNŞ 331 ULAŞIM 1 Öğr.. Gör. G Dr. Neslihan SEÇKİN 1.GİRİŞ İyi bir karayolu ağının sağladığı ulaşım kolaylığı bir ülke için çok yönlü kalkınma açısından büyük bir itici güçtür. ilk insanlar için yer değiştirme

Detaylı

Use of Geographic Information System For Designing of Natural Form of Open Pit Mines In Accordance With Original Contour Lines (Çeşme Germiyan Case)

Use of Geographic Information System For Designing of Natural Form of Open Pit Mines In Accordance With Original Contour Lines (Çeşme Germiyan Case) Bakanlık Yayın No : 335 Müdürlük Yayın No : 49 AÇIK MADEN OCAKLARININ DOĞAL FORMUNUN ORİJİNAL TESVİYE EĞRİLERİNE UYGUN OLARAK TASARLANMASINDA COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİNİ KULLANMA OLANAKLARI (ÇEŞME GERMİYAN

Detaylı