Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri"

Transkript

1 Türkiye nin İlk Özel İtfaiye Girişimi İtfaiye, Kurtarma ve Çevre Koruma Hizmetleri

2

3

4

5 3 Bizim işimiz korumak! Siz ve değerleriniz için tehdit oluşturabilecek her alanda çözüm üretmeyi hedefliyor ve bunun için işimize eğitimle başlıyoruz. Securitas ın yerel ve global tecrübeleri ışığında hızla ilerliyoruz. Biz size daha yakın oldukça, riskler sizden daha da uzaklaşıyor. Kurtarılmayı bekleyen bazen bir değer bazen de bir can olabilir. Riskleri tespit edip, minimuma indirmek ve bir olay karşısında hızlı müdahale etmek hayati önem taşır. Yangının hızına yetişebilecek bir itfaiye umut etmek yerine profesyonel bir ekiple iç içe olun! Securitas tan aldığınız hizmete sizin için bir artı daha kattık ve itfaiye eğitimi almış güvenlik görevlilerimizle risklerinizi kontrol altına almayı hedefledik!

6 4 Kendi itfaiyenizi neden bünyenizde bulundurmalısınız? Minimum Tehlike Eğer itfaiyenizi kendi bünyenizde bulundurursanız erken müdahale ile riskleri kontrol altında tutma ve azaltma imkânına sahip olursunuz. İlk Müdahale Bir yangın durumunda, beklemeden ve zaman kaybı yaşamadan gerçekleştirilen ilk müdahale, büyük kayıplar yaşamamanız için hayati önem taşır. Anında ve Yerinde Müdahale Çıkan yangının büyüme hızı, anında müdahale ile yavaşlatılabilir. Dışarıdan gelecek olan müdahale çoğu zaman, tüm binanızı saran yangının ancak yan binalara sıçramasını engellemek için yardımcı olabilir. Yasal Zorunluluk Endüstriyel Tesisler için binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte de belirtildiği üzere bu hizmeti sağlamaları yasal bir zorunluluk içeriyor. Yönetmeliğe göre; Yapı yüksekliği 30.5 m den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200 den fazla kişinin barındığı sitelerde acil durum ekipleri oluşturulur. Oluşturulan söndürme ve kurtarma ekipleri en az üçer kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az ikişer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.

7 5

8 6 MADDE 127- (1) Ekiplerin görevleri aşağıda belirtilmiştir: Söndürme ekibi; binada çıkacak yangına derhal müdahale ederek yangının genişlemesine mani olmak ve söndürmek, Kurtarma ekibi; yangın ve diğer acil durumlarda can ve mal kurtarma işlerini yapmak, Koruma ekibi; kurtarma ekibince kurtarılan eşya ve evrakı korumak, yangın nedeniyle ortaya çıkması muhtemel panik ve kargaşayı önlemek, İlk yardım ekibi; yangın sebebiyle yaralanan veya hastalanan kişilere ilk yardım yapmak. Uzmanlaşma Sizin ihtiyaçlarınız ve riskleriniz konusunda uzman ve gerekli tedbirleri zamanında alabilecek eğitimle donanmış bir ekibe sahip olursunuz. Bünyenizde bulundurduğunuz İtfaiye Hizmetini neden Securitas tan almalısınız? Securitas olarak; bilgi liderliğinden gelen gücümüzü global bilgi ağı ve tecrübemizle birleştirerek size sunduğumuz hizmete değer katmayı amaçlıyoruz. İtfaiye, kurtarma ve çevre koruma hizmetlerinin de işimizin en önemli parçalarından biri olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hizmet verdiğimiz iş ortaklarımızın en önemli riskleri bu alana giriyor. Securitas olarak biz de bu alanda sorumluluk hissediyoruz. Yıllar içinde kazandığımız deneyimlerle geliştirdiğimiz profesyonel teşkilat ve yönetim modelini benimsedik, şimdi de Türkiye de uygulamaya başlıyoruz.

9 7

10 8 Amacımız; Hizmet verdiğimiz kuruluşlara katma değer yaratmak Uzman ve efektif itfaiye ekipleri oluşturmak Yangın çıkmasını önlemek ve riskleri minimize etmek Sürekli gelişim ve inovasyon sağlamak Kurumlara, iyi entegre ve optimize edilmiş ekip ve ekipman ile ekonomik çözümler sunmak Sizlere neler sunuyoruz? İtfaiye istasyonun kurulması ve işletilmesi İtfaiye araçları-hızlı müdahele aracı, merdivenli araç, söndürme aracı Eğitimli İtfaiye Ekipleri Teknik hizmetler ve danışmanlık Yangın kıyafet ve ekipmanı tarafımızca sağlanıyor. Müşterilerimize ve çalışanlarımıza sürekli yatırım yapmamızı sağlayacak hizmetler sunmaktan gurur duyuyoruz; bu yatırımlar ihtiyaç duyulan yerde her zaman en doğru çözümün üretilmesini sağlıyor.

11 9 Securitas tan İtfaiye Hizmeti almanızın size faydaları neler? Tesislerin kendi bünyelerinde İtfaiye Ekibi oluşturmalarının getirdiği yüksek maliyetlerden kurtulursunuz. Oluşturulan itfaiye ekibi için gerekli kıyafet, araç ve teçhizatların maliyetleri oldukça yüksektir. İşi uzmanına bırakarak gerekli tüm analiz ve tespitlerin yapılmasını sağlarsınız. Yangınla ilgili teknik risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesiyle ilgili Risk Analiz süreci başlatılır. Öncelikli olarak korunacak hedefler belirlenir. Yangın önleme planları ve tahliye planları gözden geçirilir ve yapılan planların uygunluğu kontrol edilir. Otomatik yangın algılama ve söndürme sistemleri, duman ve ısı algılama sistemleri, egzoz sistemleri vb. yangın koruma sistemlerinin tanımlaması yapılır.

12

13 11 Önleyici sistemler ve yangınla mücadele planları üzerine Devlet Birimleriyle iş birliği sağlanır. Teknik hizmetler olarak adlandırdığımız yangın önleme ve algılama, söndürme sistemlerinin periyodik testleri, yangın tüplerinin doldurulması ve bakımları yapılır. Sizin kontrolünüze gerek kalmadan tüm adımlar Securitas tarafından planlanır ve uygulanır. Sizin işleriniz ne kadar yoğun olursa olsun hayati önem taşıyan yangın riskine karşı tüm önlemler Securitas tarafından alınmış olur. İtfaiye Hizmetini Securitas tan aldığınızda Güvenlik Görevliniz gerektiğinde multi-role sahip İtfaiye Görevlisine dönüşür. Securitas tan aldığınız Güvenlik Hizmeti doğrultusunda görev yapan Güvenlik Görevliniz sizi ve değerlerinizi yangından korumak için gerekli tüm beceriye ve ekipmana sahip İtfaiye Görevlisi haline gelir. İtfaiye ve ilk müdahale için sizin ihtiyaçlarınıza özel olarak belirlenen tüm ekipman ve araç parkı Securitas tarafından temin edilerek bünyenizde bulundurulur.

14 12 İtfaiye Hizmeti kapsamında, asıl görevleri olan Güvenlik Hizmeti ni aksatmayarak zafiyet yaratmayacak noktalarda görevli personeller belirlenerek görevlendirilir. Güvenlik Görevlilerimiz; görevlerarası transferi kolaylaştırmak amacıyla çoğul beceri kazandırma eğitimine katılır. Böylece multi-rol kodromuzu oluştururuz ve kadromuz, kaynak planlama ve eğitim sistemiyle maksimum fayda sağlar. Güvenlik Görevlilerimize verilen yangınla mücadele, itfaiye, kurtarma, önleme, algılama ve söndürme sistemleri eğitimleri dışında multi role sahip personele; Endüstriyel tesislerde itfaiye veya söndürme ekiplerinde görev yapacak personellerin yasalara göre alması gereken temel eğitim (60 saat), Hizmet verilecek birimde, birimin özellik ve teçhizatlarına bağlı olarak verilecek temel itfaiye eri eğitimi (120 saat), Sertifikalı ilk yardım eğitimi (30 saat) verilir. Aynı zamanda yıl içine yayılmış süreli tatbikat programları düzenlenir. Böylece bünyenizde İtfaiye Ekibi bulundurmak için ekonomik bir çözüm sağlamış olursunuz.

15 Yangına İlk Müdahalenin Önemi Yangın geometrik olarak büyür. Başlangıcında bir bardak su ile söndürülebilecek bir yangın, ikinci dakikada bir kova su ile, üçüncü dakikada bir fıçı su ile ancak söndürülebilir Yangın yerinde sıcaklık çok hızlı bir şekilde yükselir. Sıcaklık; 5 dakika sonra 555 derece, 10 dakika sonra 660 derece, 15 dakika sonra 720 derece, 30 dakika sonra 820 derece, 60 dakika sonra ise, 927 dereceye yükselir. Görüldüğü gibi en büyük sıcaklık artışı ilk beş dakikada olur. Yangınlardaki en önemli nokta ilk 5 dakikadır ve bu 5 dakikalık sürenin ilk 2 dakikasında tespit ve müdahale gerçekleştirilmelidir. 5 dakika sonrasında ise, yangınlara ancak profesyonel ekipler müdahale etmelidir. Şehir İtfaiyelerinin olay yerine intikali en iyimser tahminle 6 ile 10 dakika arasında olabiliyor. Ancak tesislerin itfaiye istasyonlarına olan uzaklıkları, trafik sorunu, yolların/güzergâhların genişlik sorunu göz önüne alındığında süre 10 dakikayı geçiyor. Doğal olarak ilk müdahale genellikle yangının çıkmasından dakika sonra oluyor. Bu da pek çok kez yangının söndürülemeyecek boyutlara ulaşmasına yol açıyor. Bu nedenle endüstriyel tesisler ve yangın riski yüksek olan yerlerde ilk müdahaleyi yapabilecek Söndürme ve İtfaiye Ekipleri nin oluşturulması hayati önem taşıyor.

16 Kuzey Amerika da, Avrupa da, Latin Amerika da, Orta Doğu da, Afrika da ve Asya da toplam 50 ülkede, her müşterimizin bireysel gereksinimlerine uygun güvenlik çözümleri sağlamaya odaklanıyoruz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerden, havalimanlarına kadar birçok alanda, çalışanımızla hizmette fark yaratıyoruz. Çalışma felsefemizin temelini güvenlik bilgisi oluşturuyor. Securitas İtfaiye Hizmetleri A.Ş. Ceyhun Atıf Kansu Cad. 112/15-18 Balgat Ankara securitas.com.tr

Her zaman yanınızdayız

Her zaman yanınızdayız Her zaman yanınızdayız Yayınlayan: Falck Danmark A/S Polititorvet DK-1780 Kopenhag V Danimarka Tel. +45 7033 3311 Grafik tasarım ve yapım: Bysted A/S Düzenleyen: Jeppe Ilkjær Louis Honoré Falck, yüzyılı

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönergenin amacı; Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında

Detaylı

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK

sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK sürdürülebilir bir dünya için kurumsal çözümler İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ DOĞRU ANLAMAK VE UYGULAMAK İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği - Türkiye, 2015 Göksu Evleri Göztepe Mah. Akkavak Cad.

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

Prof. Dr. Gülsevil ALPAGUT

Prof. Dr. Gülsevil ALPAGUT 6331 sk NUN ÇALIŞANLARIN EĞİTİMİ, ACİL DURUM, RİSK DEĞERLENDİRMESİ, TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA MESLEKİ EĞİTİME İLİŞKİN HÜKÜMLERİ VE BU HÜKÜMLERE YÖNELİK YAYIMLANAN İKİNCİL MEVZUAT HÜKÜMLERİ Prof.

Detaylı

TÜRK İTFAİYE TEŞKİLATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ

TÜRK İTFAİYE TEŞKİLATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ AFET YÖNETİM MERKEZİ TÜRK İTFAİYE TEŞKİLATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ Prof. Dr. Nurhan YENTÜRK Prof. Dr. Alper ÜNLÜ Doç. Dr. Ergin TARI Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz.

TOBB yayınlarına tam metin ve ücretsiz olarak internetten ulaşabilirsiniz. ISBN : 978-605-137-410-9 TOBB Yayın No : 2014/234 TOBB yayın için ayrıntılı bilgi Yayın Müdürlüğünden alınabilir. Tel : 0.312 218 20 00 Faks : 0.312 218 20 64 İnternet : www.tobb.org.tr TOBB yayınlarına

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI PRATİK BİLGİLER FİHRİST 1) 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU 2) 6331 SAYILI KANUNA TABİ OLMAYAN İSTİSNALAR 3) KANUNUN GETİRDİĞİ YENİLİKLER 4) İŞVERENİN KANUN KAPSAMINDAKİ

Detaylı

Yönerge No: 2 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUK YÖNERGESİ

Yönerge No: 2 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUK YÖNERGESİ Yönerge No: 2 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUK YÖNERGESİ ŞUBAT/2013 ETİ MADEN İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI GÖREV,

Detaylı

KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER

KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER 2 KOBİ LERDE İÇ DENETİM İÇİN PRATİK BİLGİLER NİSAN 2013 4 SUNUŞ Değerli Meslektaşlarımız; İç denetimin ayak

Detaylı

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerinde acil

Detaylı

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi KAMUDA İÇ DENETİM (I) Umut KORKMAZ Devlet Bütçe Uzmanı 1. GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun getirdiği yeni anlayış çerçevesinde mali yönetim ve kontrol alanında önemli değişimlerin

Detaylı

KOBİ LERE ÖZEL İş Sağlığı & Güvenliği

KOBİ LERE ÖZEL İş Sağlığı & Güvenliği KOBİ LERE ÖZEL İş Sağlığı & Güvenliği K I L A V U Z U I. GİRİŞ: PERYÖN OLARAK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KONUSUNDA KOBİ LERİN YANINDAYIZ II. REHBERİN SUNUMU: KONULAR VE İNCELENMESİ I. BÖLÜM: GENEL İLKELER

Detaylı

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4857 sayılı iş kanunuyla ilişkisi

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4857 sayılı iş kanunuyla ilişkisi 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 4857 sayılı iş kanunuyla ilişkisi NACİ ATASEVEN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI www.antalyaisguvenligi.com 4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA YÜRÜLÜKTEN KALDIRILAN HÜKÜMLER 2 nci

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI. Strateji Geliştirme Başkanlığı Yayınları No : 2

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI. Strateji Geliştirme Başkanlığı Yayınları No : 2 Stratejik Plan Harcırah İhale Taşınmaz Kamu Zararı Bütçe ve Performans TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI KAMU MALİ YÖNETİMİ EL KİTABI Strateji Geliştirme Başkanlığı

Detaylı

İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin

İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ SAKARYA SU VE KANALİZASYON İDARESİ (SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, SASKİ Genel Müdürlüğü

Detaylı

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU ÖNSÖZ Uluslararası Çalışma Örgütü nün verilerine göre, bugün dünyada 1,2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında iş gücü bulunuyor. Her gün yaşanan yaklaşık

Detaylı

KARTAL BELEDİYESİ İÇ DENETİM BİRİM YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler

KARTAL BELEDİYESİ İÇ DENETİM BİRİM YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler İÇ DENETİM BİRİM YÖNERGESİ Amaç ve kapsam KARTAL BELEDİYESİ İÇ DENETİM BİRİM YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Madde 1 (1) Bu Yönergenin amacı, Kartal Belediyesi iç denetim biriminin işleyişi ile

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM YÖNERGESİ

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM YÖNERGESİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇ DENETİM YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Yönergenin amacı, Orman Genel Müdürlüğü İç Denetim Birimi Başkanlığının işleyişi ve yönetimi ile iç

Detaylı

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü. İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İL SAĞLIK AFET ve ACİL DURUM PLANI (İL-SAP) HAZIRLAMA KILAVUZU TASLAK 2 BASKI Anıl Matbaacılık Özveren Sokak No:13/A Demirtepe Kızılay / ANKARA Tel:

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI DERS NOTLARI

İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI DERS NOTLARI İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI DERS NOTLARI Doç. Dr. Aydın DURMUŞ Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi 1 Önsöz Geçmişte toplumumuzda, İşçinin alın teri

Detaylı

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ

T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ T.C. RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ İÇ KONTROL SİSTEMİ Hazırlayanlar: İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı Hazırlama Grubu Üyeleri ve İç Kontrol İzleme ve Yönlendirme Kurulu Üyeleri Eylül 2013

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

KOSGEB İŞ PLANI DEĞERLENDİRME REHBERİ İÇİNDEKİLER. Ahmet CAN Uzman Yardımcısı. Mart 2004 ANKARA GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ

KOSGEB İŞ PLANI DEĞERLENDİRME REHBERİ İÇİNDEKİLER. Ahmet CAN Uzman Yardımcısı. Mart 2004 ANKARA GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ KOSGEB GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ İŞ PLANI REHBERİ Ahmet CAN Uzman Yardımcısı Mart 004 ANKARA İÇİNDEKİLER. İŞ PLANI NEDİR?.... İŞ PLANININ KULLANIM ALANLARI... 3. İŞ PLANININ FAYDALARI...

Detaylı