Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD Copyright Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim"

Transkript

1 Q-DAS ME 8 Yükleme Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/ Internet: Hotline: Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/

2 2 Installation Q-DAS ME 8

3 Installation Q-DAS ME 8 3 Đçindekiler Đçindekiler Genel Yüklemeyi Başlat Kod Seçimi Yüklemeyi Başlat Ortak Dosyaların Yüklenmesi Yüklenecek Ürünlerin Seçimi Bağımsız Yükleme Ağ-Yükleme (=Server üzerine yükleme) Ürünlerin yüklenmesi Online-Kayıt Program Kayıt Veritabanı-Update Yükleme Sonu Gecikmeli Kayıt Ortak Dosyaların Yüklenmesi (CommonFiles) Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Q-DAS ME - Sürümleri Yapılandırma Devral Yapılandırma Devral Sürümü Yapılandırma devral bileşenler seçimi Hedef Dizin Setup Tip Bileşenler Seçimi Test Örnekleri Raporların Yaprak Formatı Yüklemeyi Başlat Yapılandırma Devral Üzerine Açıklama Yüklemeyi Bitir Ürün Yükleme Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Servis - Yükleme Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi Bitir...31

4 4 Installation Q-DAS ME 8 5 Client Yükleme Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Hedef Dizin Setup Tipleri Standart Yükleme Özel Yükleme (Client-) Đçin Yüklemeyi Başlat (Client-) Đçin Yüklemeyi Bitir Kaldırma Silent Yükleme Ek Dosyaların Kurulumu Elle Veritabanı-Update...46

5 Installation Q-DAS ME Genel Q-DAS ME 8 yüklerken aşağıdaki noktalara dikkat ediniz: Yükleme esnasında yada yükleme sonrasında, Installshield (Yükleme) bilgileri register ile birlikte bilgisayarın lokal dizinine hedef dizinden bağımsız- kaydedilir. Bu, daha sonra bir güncelleme yapıldığında, özellikle aynı bilgisayar için bu bilgiler önemlidir tekrar kullanılması gerekir. Bu, eğer eşlenen sürücü veya UNC- Yolu üzerinden örneğin bir server yüklemesi yapılıyorsa da gereklidir. Lütfen Q-DAS ME 8 programını yüklerken diğer başka programların kapalı olmasına dikkat ediniz! Yükleme Installshield programı üzerinden yapılır ve sadece Đngilizce olarak gerçekleştirilir. Önceki sürümlere göre ME 8 de birçok Setup mevcuttur: Start_ME_8.EXE (= Hangi ürünün Setup yapılacağını bildiren genel Setup) CommonFiles_ME_8.EXE (= Tüm ürünlerin erişmesi gereken ortak dosyaların yüklenmesi, Veritabanı gibi, Raporlar, Giriş maskesi vs.) <Ürün adı>_me_8.exe (= Bir ürünün yüklenmesi, örneğin: qs-stat, solara, destra vs.) Temel olarak bir Online-kayıt yapılır. Eğer bu mümkün değilse yükleme sonunda, buna uygun bildiri ekranınıza gelir. Bu durumda yapmış olduğunuz yükleme 30 gün kullanılabilir ki bu süre zarfında gecikmeli olarak kayıt işleminizi yapıp program kullanma müsaadesini alabilirsiniz. Eğer bu süre zarfında kayıt yapılmaz ise, yüklemeniz DEMO-sürümü konumuna geçer. Bilgisayar başına sadece bir yükleme şekli (Bölüm 2.2 bakınız) her ürün için mevcuttur. Upload yükleme standart olarak bağımsız yükleme şeklinde yapılır. Eğer Upload ı bir servere yüklemek istiyorsanız, bu durumda yüklenmesini istediğiniz ürünün serveryükleme olanını seçiniz ve daha sonra Upload ı yükleyiniz. Bağımsız yüklemelerde her ürün başına bir lisans gerekmektedir. 2 Yüklemeyi Başlat Program CD sini CD-ROM-sürücüsüne yerleştirin Yükleme daha sonra otomatik olarak başlayacaktır. Eğer otomatik başlama yapmıyorsa, lütfen aşağıdaki gibi devam ediniz: o Windows Explorer üzerinden program CD sinin bulunduğu sürücüyü seçiniz ve Start_ME_8.exe dosyasını çalıştırınız veya : o Start a tıklayınız ve daha sonra uygula tıklayınız. o Açınız alanında sürücü tanımı harfini CD-ROM-Sürücüsü ve dosya adı Start_ME_8.exe giriniz. Örnek: F:\Start_ME_8.exe

6 6 Installation Q-DAS ME 8 Yeni yüklemelerde (ME 8- ürünleri yüklü değil) şu opsiyonlar mevcuttur: Install ME 8 Products ve Install Upload. Đstediğiniz opsiyonu seçiniz ve daha sonra Next butonuna basarak devam ediniz. Upload için açıklama: Ürün yükleme sırasında ilgili lisans kodu ile etkinleştirme gerekirken ( *.LIC Dosyası formunda), upload yüklemede buna gereksinim yoktur. Aksi halde ürün yükleme aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır. Eğer bilgisayarda ME 8 yüklü değil ise, Upload yüklemesi bağımsız yapılır. 2.1 Kod Seçimi Burada *.LIC Dosyasını seçiniz (ilgili etkinleştirme ile birlikte). Standart olarak bir *.LIC Dosyası CD üzerinde mevcuttur.

7 Installation Q-DAS ME 8 7 Đlgili *.LIC Dosyasını seçiniz ve Açınız butonuna tıklayınız. 2.2 Yüklemeyi Başlat Teklif edilen yükleme şekillerinden birini seçiniz: Özel yükleme = Bağımsız yükleme (Tekil lisanslar için teklif edilir) Concurrent Network Kurumu = Server üzerine yükleme (Concurrent-Lisans için teklif edilir), akabinde istenildiği kadar PC ye Client olarak yüklenebilir yalnız programın aynı anda kullanımı alınan lisansa göre sınırlıdır (= Ürün başına Concurrent Lisans adedi) Concurrent Özel yükleme = Bağımsız yükleme (Concurrent-Lisans için teklif edilir) Açıklama: Lütfen dikkat ediniz, her Concurrent Özel yükleme için bir Concurrent-Lisansı yüklenen ürün başına satın alınmış olur!

8 8 Installation Q-DAS ME 8 Lütfen dikkat, bir PC de sadece bir yükleme şekli yapılabilir. Yukarıda bahsedilen yükleme şekillerini bir PC de karışık olarak uygulamak mümkün değildir! 2.3 Ortak Dosyaların Yüklenmesi Đlk önce ortak dosyalar (Veritabanı, Giriş maskesi, Raporlar vs.) yüklenir ve kurulur. Bununla ilgili geniş tanımlamayı bölüm 3 altında bulabilirsiniz. Ortak dosyaların yüklenmesi (CommonFiles) 2.4 Yüklenecek Ürünlerin Seçimi Ortak dosyalar yüklendikten sonra hangi ürün ve hangi dilin seçileceğini tespit edip yüklemeye devam edebilirsiniz. Yüklemek istemediğiniz ürün ve dilleri listeden çıkartabilirsiniz (onay işaretini kaldır) Bağımsız Yükleme Her yüklenen ürün için sadece bir lisans gerekir. Procella ve destra dışında (ki bunlarda her dil mevcuttur) her ürün için standart bir dil seçilmesi gerekir (aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi 2x TRK)

9 Installation Q-DAS ME 8 9 Diğer ülke dilleri (varsa) de yüklenebilir. Bu iletişim kutusunda ürün ve diller aşağıdaki bilgiler ile gösterilir: USED NEW ONLINE Önceden kullanım lisansları bulunan bilgisayara yükleme. Bu örnekte 0, çünkü yeni yükleme yapılmaktadır Yüklenen lisans adedi Online mevcut olan lisans adedi. Bu örnekte?, çünkü online erişim açık değil Ağ-Yükleme (=Server üzerine yükleme) Bir ağ kurulumu için kaydırılabilir yatay sütun üzerinden yüklenecek lisans adedini belirleyebilirsiniz. Bunun için farenizin sağ tuşu ile ürünü seçin. Bu örnekte 3 ( 10 adet lisanstan ) procella lisansı yüklenecektir.

10 10 Installation Q-DAS ME 8 Eğer bir ürünü veya ülke dilinin yüklenmesini istemiyorsanız, yanındaki kutucuktan onay işaretini kaldırmanız yeterlidir( Onay işaretini kaldır) 2.5 Ürünlerin yüklenmesi Daha sonra istediğiniz ürünler bir biri ardına başarıyla yüklenir. Açıklamalar için bölüm 4, ürün yüklemeye bakınız.

11 Installation Q-DAS ME Online-Kayıt Eğer başarılı bir yüklemeden sonra yüklenen ürünün online kayıt işlemi yapılamıyorsa aşağıdaki açıklamayı ekranınızda görürsünüz. Daha sonra kayıt yapmak gerekmektedir. Bununla ilgili açıklamayı sonradan kayıt altında bölüm 2.10 da bulabilirsiniz Açıklama: Bu durumda yükleme 30 gün için kullanılabilir ve bu zaman içinde sonradan kayıt / etkinleştirme gerçekleştirilebilir. Eğer bu zaman süresinde kayıt işlemi yapılmazsa, gerçekleştirilen yükleme DEMO Sürümüne dönüştürülür. 2.7 Program Kayıt Eğer yükleme yapılacak bilgisayarda yüklü qs-stat COM Sürümü bulunursa, bu durumda şu ekran bilgisi gelir: Burada, mevcut kayıtın devralınması gerektiğine veya yeni yüklenen ürün ME8 kaydının yapılması gerektiğini seçebilirsiniz.

12 12 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Qs-STAT Programını server olarak kullanan uygulamalar (örneğin. Monitoring, otomatik veritabanı upload ve Reporting Sistem eski sürümlerden ve diğer COM- uygulamaları) kaydı yapılan program dosyalarına ulaşırlar! Örneğin: Monitoring (O-QIS içinde mevcut) programının çalışabilmesi için, program dosyası O-QIS kayıt altına alınmalıdır. Eğer ek olarak Q-SAP-STI-Client kullanmak istiyorsanız, qs-stat program dosyası kayıt altına alınmalıdır. Bilgisayar başına tek program dosyası kayıt altına alınabildiğinden aşağıdaki işlem sırasına uyulması gerekir. 1. qs-stat ile Q-SAP-STI-C SAP 2. O-QIS Monitoring ile) Eğer her iki ürün de Program kaydı isteyen yüklenmiş ise, aşağıdaki ekran karşınıza çıkar: 2.8 Veritabanı-Update Eğer veritabanı (CommonFiles-yükleme) devralmada mevcut bir veritabanını etkinleştirmişseniz, bu durumda veritabanı update yapılıp yapılmayacağına burada karar verebilirsiniz. Veritabanı update ile ilgili açıklamaları elle veritabanı update bölüm 9. altında bulabilirsiniz.

13 Installation Q-DAS ME 8 13 Ek olarak text veritabanının aktüelleştirilmesi için sorgulama yapılır. Bu sadece (Text veritabanında) değişiklikler yapılmış ise gerekmektedir. Açıklama: Text veritabanı Update uzun zaman alabilir. Çünkü her etkinleştirilen ülke dili için komple tablonun okunması ve mevcut veritabanı ile karşılaştırılması gerekir. 2.9 Yükleme Sonu Tüm ürünler yüklenmişse ekrana şu bildiri gelir:

14 14 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Veritabanı eski bir sürümden devralınmışsa, lütfen şunları kontrol ediniz: (Standard-)Değerlendirme stratejileri (Menü noktası Seçenek - Yapılandırma Değerlendirme ) Veritabanı bağlantısı ( Menü noktası Seçenek Sistem ayarları Veritabanı ) 2.10 Gecikmeli Kayıt Yükleme sırasında Online bağlantı mevcut değilse, kayıt işlemi daha sonra yapılmalıdır. Bunun için qs_conf_me_8.exe programını CommonFiles\Program\Tools dosyasında başlatınız. Bunun için Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 Lisans Q-DAS CONFIG altında kısa yol bağlantısı mevcuttur. (Buradan da görüldüğü gibi, eğer online program kaydı yapılmamışsa ürün kullanımı 30 gün ile sınırlıdır). Program kaydını yapmak için kayıt butonuna basınız. Böylece Online-Kayıt yapma işlemi başlatılacaktır. Eğer kayıt işlemi bu şekilde yapılamıyorsa, bu durumda ekranda görülen mesaj ile bir LIC-Dosyasının kaydedilmesi istenecek ve bunun ile gönderilmesi gerekecektir:

15 Installation Q-DAS ME 8 15 Tamam tuşuna basarak kaydetme ekranına ulaşabilirsiniz. Dosyanın kaydedileceği hedef dosyayı burada seçebilirsiniz. Dosya adı kısmına istediğiniz herhangi bir isim girebilirsiniz. Lütfen başka bir LIC-Dosyasının üzerine kaydetmemeye dikkat ediniz Daha sonra bu LIC-Dosyasını E.Mail ile adresine gönderiniz.kısa bir zaman sonra ile yeni bir LIC-Dosyası alacaksınız. Lütfen bu dosyayı programın yüklendiği bilgisayardan ulaşacak şekilde saklayınız. qs_conf_me_8.exe programını CommonFiles\Program\Tools dosyasından başlatınız. Bunun için Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 Lisans Q-DAS CONFIG altında kısa yol bağlantısı mevcuttur.

16 16 Installation Q-DAS ME 8 Buton basınız ve ile gelen LIC-Dosyasını seçiniz. LIC-dosyası erişim yolu ve dosya ismi giriş satırına kaydedilecektir. Kaydetme işlemini gerçekleştirmek için Tamam tuşuna basın. Başarılı kayıt işleminden sonra programla ilgili sınırlama kalmaz. Kontrol için qs_conf_me_8.exe programını tekrar başlatın:

17 Installation Q-DAS ME Ortak Dosyaların Yüklenmesi (CommonFiles) 3.1 Yüklemeyi Başlat Ortak dosyaların (CommonFiles) yüklenmesine başlamak için devam butonuna basınız. 3.2 Lisans Sözleşmesi Lisans şartlarını kabul ediyorsanız I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Seçim yapıldıktan sonra Devam butonu etkinleşir ve yüklemeye devam edilebilir.

18 18 Installation Q-DAS ME Q-DAS ME - Sürümleri Bilgisayarınızda Q-DAS ME sürümlerinden herhangi biri yüklü ise, bilgi olarak ekranınızda yüklü olan sürümler gösterilir. 3.4 Yapılandırma Devral Burada mevcut kurulu program yapılandırmasını (Veritabanı, Giriş maskesi, Raporlar vs.) devralıp devralmayacağınızı seçebilirsiniz.

19 Installation Q-DAS ME 8 19 Mevcut yüklü program yapılandırmasını devralmak istemiyorsanız NO - do not take over configuration seçeneğini etkinleştirin(= default Ayarlı) (Sonraki giriş: Hedef dizin Pragraf 3.7) Mevcut yüklü program yapılandırmasını devralmak istediğinizde YES - take over configuartion seçeneğini etkinleştirin. 3.5 Yapılandırma Devral Sürümü Burada da devralmak istediğiniz yapılandırmayı mevcut sürümlerin hangisinden devralmak istediğinizi belirleyebilirsiniz:

20 20 Installation Q-DAS ME 8 Đstenilen sürümü seçiniz ve Devam butonuna basınız. Yapılandırma devralmak istemiyorsanız geri butonuna basınız ve bir önceki sayfaya dönünüz. Daha sonra seçilen sürüm yapılandırmasını devralmayı istediğinizi güvenlik sorgulamasını onaylayarak belirtiniz. Eğer başka sürüm seçmek istiyorsanız Hayır butonuna basınız. Yüklemeye devam etmek için Evet butonu ile onaylayınız. 3.6 Yapılandırma devral bileşenler seçimi Bu ekranda hangi verilerin devralınacağını belirleyebilirsiniz.

21 Installation Q-DAS ME 8 21 Veritabanı: Veriler için-, Text-, ve Konfigurasyon veritabanı bağlantı dosyası (*.UDL) veya Veritabanının (*.MDB) kendisi Eğer bunlar sürüm içindeki yüklenilen dosyasında mevcutsa Veritabanına kopyalanır. Aksi halde QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Maskeler: Eğer giriş maskesi sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör MASKS TO_MASKS dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Raporlar: Eğer raporlar sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Reports TO_Reports dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Grafikler: Eğer grafikler sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Graphics TO_Graphics dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. INI Dosyası: Partconf. INI ve QREPORT.INI dosyaları INI içine kopyalanır, RS232DEF.INI dosyası da RS232 dosyasına kopyalanır.. Katalog Dosyası: Eğer katalog dosyaları sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Catalog TO_Catalog dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır.

22 22 Installation Q-DAS ME Hedef Dizin Q-DAS ME 8 in yükleneceği hedef yolu (Klasör) seçiniz. Lütfen belirlenen hedef klasör altındaki alt klasörlerde yüklenmek istenen ürünün (ayrıca CommonFıles dahil) bulunmasına dikkat ediniz. Varsayılan olarak şöyle görülür: C:\Q-DAS\ME_8 Bu yolu, kendi belirlediğiniz bir yolu giriş alanına direk yazma ile veya browser butonu seçeneği üzerinden değiştirebilirsiniz: Đstediğiniz yolu direk olarak yazın veya uygun dizini seçin. Hedef dizin için bir güvenlik sorgulaması gelecektir: Hedef yolu değiştirmek için Hayır butonuna basınız. Önerilen hedef yolu onaylıyorsanız Evet butonuna basın ve yüklemeye devam edin.

23 Installation Q-DAS ME Setup Tip Tek bir istasyon yüklemek için 3 ayrı tip Setup seçeneği vardır: o Typical tipi standart bir yükleme şeklidir ve en fazla önerilen kullanım şeklidir. o Compact kurulum şekli programın en az bileşenlerle yüklenmesini sağlar. o Custom yüklemeyi sadece tecrübeli kullanıcılar için öneriyoruz. Burada yüklemek istediğiniz öğeleri kendiniz seçme imkanına sahipsiniz: 3.9 Bileşenler Seçimi Bu maske sadece, eğer tek istasyon için yüklemelerde Custom yükleme şeklini seçmiş iseniz görüntülenir veya bir ağ yüklemesi (=Server üzerine yükleme) gerçekleştirirseniz. Burada yüklemek istediğiniz bileşenleri tek tek seçme imkanınız vardır.

24 24 Installation Q-DAS ME 8 Ağ yüklemelerde standart olarak seçenek System Files etkin değildir Test Örnekleri Test örneklerimiz almanca ve Đngilizce olarak mevcuttur. Bu örnekler salt okunuryüklemeyle beraber etkinleştirilir. Yüklemenin bu aşamasında standart olarak hangi test örneklerine erişmek istediğinizi belirleyip seçebilirsiniz.

25 Installation Q-DAS ME 8 25 Açıklama: Modüle göre erişim değişikliğini Q-DAS ME 8 de her zaman için gerçekleştirebilirsiniz Raporların Yaprak Formatı Raporlar DIN A4 ve US_Letter formatında olacak şekilde yüklenirler Bu noktada hangi varsayılan formata erişmek istediğinizi belirleyip seçebilirsiniz. Bu seçenek, eğer raporları (Reports) yapılandırma devral sırasında seçmiş iseniz görüntülenmez.

26 26 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Modüle göre erişim değişikliğini Q-DAS ME 8 de her zaman için gerçekleştirebilirsiniz Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız.

27 Installation Q-DAS ME 8 27 Setup-Programı Q-DAS ME 8 i belirlenen dizine yükler ve eğer gerekli ise, Windows Sistem dizininde gerekli dosyalar için bir Update gerçekleştirir Yapılandırma Devral Üzerine Açıklama Eğer mevcut sürüm yapılandırması devralınmış ise bu durum bilgilendirme ekranında görünür. Yapılandırma klasörü CommonFiles alt klasöründe önemli bilgiler içeren TakeOver.log dosyası mevcuttur. Açıklama: Eğer veritabanı da devralınmışsa, yükleme bittiğinde ( Ürün yüklendikten sonra) Veritabanı Update başlatılmalıdır. Bununla ilgili açıklamaları Bölüm 9 (Eski sürüm yapılandırmasını devral) bulabilirsiniz.

28 28 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız. 4 Ürün Yükleme 4.1 Yüklemeyi Başlat Yüklemeye başlatmak için Devam butonuna basınız.

29 Installation Q-DAS ME Lisans Sözleşmesi Eğer kuralları kabul ediyorsanız, I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Ancak bundan sonra devam butonu seçilip yüklemeye devam edilebilinir. 4.3 Servis - Yükleme Burada Upload un servis olarak yüklenilip yüklenilmeyeceğine karar verip, seçiminizi yapabilirsiniz. Lütfen bu seçeneğin sadece Upload veya M-QIS-S ürününün kurulumu ile ilgili bir özellik olduğuna dikkat ediniz, eğer bu ürünlerden bir tanesi için daha önce yükleme yapılan PC üzerine servis yüklemesi yapılmadıysa!

30 30 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız.

31 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız Bağlantılar başlat menüsü Programlar Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 - <Ürün ismi> ( All Users altında) üzerinden oluşturulur. Ağ yüklemelerde, Client kurulumu için ek dosyalar alt klasörlerdeki Program\Bin\Client altına yüklenir. 5 Client Yükleme 5.1 Yüklemeyi Başlat Her bir çalışma masası bilgisayarından Başarılı bir ağ yükleme sonrası dosya <Ürün ismi>_client.exe (örneğin. solara_client.exe ) alt klasör PROGRAM\BIN\CLIENT Serverdizinini etkinleştirebilirsiniz ve böylece Client-yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz:

32 32 Installation Q-DAS ME 8 Kurulum programı, bilgisayarınızda daha önceden benzer bir kurulum olup olmadığını kontrol eder ve bunun sonrasında ekranınıza hoş geldiniz mesajı gelir. Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız. 5.2 Lisans Sözleşmesi Eğer kuralları kabul ediyorsanız, I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Ancak bundan sonra devam butonu seçilip yüklemeye devam edilebilir.

33 Installation Q-DAS ME Hedef Dizin Yüklemeyi yapmak istediğiniz hedef yolu (Klasör) seçiniz. Varsayılan olarak ekranda görünen: C:\Q-DAS\ME_8\<Ürün ismi>\client

34 34 Installation Q-DAS ME 8 Bu yolu, giriş alanına yüklemek istediğiniz dizini direk girerek veya Browse butonu üzerinden seçerek, değiştirebilirsiniz: Yeni yükleme yolunu direk giriniz veya ilgili dizini seçiniz. Hedef dizin için güvenlik sorgulaması yapılacaktır.

35 Installation Q-DAS ME 8 35 Hedef yolu değiştirmek için Hayır tuşuna basınız. Yüklemeye başlamak için önerilen yolu kabul ediyorsanız Evet tuşu ile onaylayın. 5.4 Setup Tipleri Burada iki Setup-tipi arasında seçim yapabilirsiniz: Standart Yükleme Bu Setup-tipinde olası yardım dosyaları lokal bilgisayara kopyalanır, aksi halde sadece kısa yol bağlantıları oluşturulur. Ağ üzerindeki yardım dosyalarının açılmasında (HTML-) Güvenlik ayarlarına bağlı olarakbunlar muhtemel olarak görüntülenmeyebilir. Bu nedenle yardım dosyalarını lokal bilgisayarınıza kopyalama olanağınız vardır.

36 36 Installation Q-DAS ME 8 Đki seçenekten birini tercih edebilirsiniz: Help files installed on local PC Yardım dosyasını lokal kaydediniz (Her bilgisayara ayrı ayrı) Help files on server Merkezi yardım dosyalarına Server üzerindeki ulaşılır Özel Yükleme Lokal bilgisayara kopyalamak istediğiniz bileşenleri, burada bir (bileşenler) listesinden seçebilirsiniz.

37 Installation Q-DAS ME 8 37 Tüm bileşenleri seçmek için Select All butonuna basınız. Bileşenler hakkında bilgiler: Program files Eğer bu bileşen etkin ise program dosyaları QDAS_<Ürün ismi>.exe, Teilscan32.dll, UploadReporting.EXE gibi başlama resmi de alt klasör (Client-) BIN yükleme dizinine kopyalanır. Buna ilave olarak RS232 klasörü (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Text database Text veritabanı QDASTEXT32.MDB (başka veritabanı değil!) alt klasör Veritabanı (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Catalog files Katalog dosyaları alt klasör Catalogs (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Masks Giriş maskeleri alt klasör Masks (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Reports Raporlar alt klasör Reports (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Graphics Grafikler (örneğin: Logo gibi) alt klasör Graphics (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Help Files Yardım dosyaları alt klasör Help (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. 5.5 (Client-) Đçin Yüklemeyi Başlat Yüklemeye başlatmadan önce aşağıdaki bilgilerle bir maske açılır: Hedef dizin Yardım dosyaları

38 38 Installation Q-DAS ME 8 Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız. 5.6 (Client-) Đçin Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız

39 Installation Q-DAS ME 8 39 Bağlantılar başlama menüsünde Programlar Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 <Ürün ismi> - Client ( All Users altında) oluşturulur. 6 Kaldırma Yüklenilen ürünü kaldırmak için onları ayrı ayrı çağırabilirsiniz: Başlat Ayarlar Sistem ayarları Software veya Start_ME_8.exe. başlatabilirsiniz. Açıklama: Ortak dosyalar (CommonFiles) eğer daha ME 8 ürünü yüklü değil ise ancak ondan sonra kaldırılabilir! Aşağıdaki açıklama Start_ME_8.EXE için geçerlidir: Yüklü olan ME 8 ürünleri ile ilgili bilgiler ekrana yansır: Kaldırmak için lütfen Uninstall Products.seçeneğini seçiniz Aşağıdaki seçme penceresinden kaldırmak istediğiniz ürünleri seçip işaretleyebilirsiniz.

40 40 Installation Q-DAS ME 8 Daha sonra seçilen ürünleri gerçekten kaldırmak istiyormusunuz diye bir güvenlik sorgulaması yapılır: Eğer seçilen tüm ürünlerin kaldırılmasını istiyorsanız Evet tuşuna basınız. Birbiri ardına ürünler kaldırılacaktır. Açıklama: Kaldırılan ürünlerin kayıtları sistemden online olarak silinir (ürün serbest bırakılır). Eğer bilgisayarın Online erişimi mevcut değilse, bu durumda her ürün için ayrı ayrı- LIC dosyasını kaydetmeniz istenecek ve bunun, sistemden kaydı silmek için ile gönderilmesi gerekecek.

41 Installation Q-DAS ME 8 41 Kaydetme penceresine geçmek için Tamam tuşuna basınız. Dosyanın kaydedilmesini istediğiniz hedef klasörü seçiniz. Giriş alanına Dosya ismi herhangi bir isim giriniz. Lütfen başka LIC dosyası üstüne kaydetmediğinizden emin olunuz! Ürünler tekrar serbest kullanıma açık olmadığından (kayıt silme), ilave olarak aşağıdaki açıklama ekrana gelir.

42 42 Installation Q-DAS ME 8 Tüm ürünler kaldırıldıktan sonra ekrana ortak dosyaların (CommonFiles) kaldırılması ile ilgili soru gelir. Eğer ortak dosyaları da (CommonFiles) kaldırmak istiyorsanız Evet butonuna basınız. Ortak dosyaların kaldırılması için aşağıdaki pencere açılır: Seçenek Remove etkin olarak ayarlanmıştır. Yüklenilen ürünü kaldırmayı başlatmak için Devam butonuna basınız. Aşağıdaki güvenlik sorgulaması ekrana gelir:

43 Installation Q-DAS ME 8 43 Ortak dosyaları kaldırmak için lütfen Tamam tuşuna basınız. Eğer bilgisayarın Online erişimi mevcut değil ise tekil ürünlerde olduğu gibi bir LIC dosyasını kaydetmeniz istenir ve bu dosyanın kayıt silmek( Lisanların serbestiyesi) için E- Mail ile gönderilmesi gerekir: Kaydetme ekranına gelmek için Tamam tuşuna basınız. Dosyanın kaydedilmesini istediğiniz hedef klasörü seçiniz. Giriş alanına Dosya ismi herhangi bir isim giriniz. Lütfen başka LIC dosyası üstüne kaydetmediğinizden emin olunuz!

44 44 Installation Q-DAS ME 8 Daha sonra (Yüklü ürünü kaldırdıktan sonra) bu LIC-Dosyasını Ürünlerin LIC-Dosyalarını - ile adresine gönderiniz. Ürünü kaldırma sırasında, ürün yüklenirken Setup yardımı ile oluşturulan dosyalar ve dizinler silinir. Daha sonra oluşturulan tüm dosyalar gibi klasörler Veritabanı ile tüm veritabanları burada silinmez! Ortak dosyaların(commonfiles-) kaldırılması sonucunda ekranda aşağıdaki maske oluşur. Kurulum kaldırma işlemini sonlandırmak için bitti tuşuna basınız. Kurulum kaldırma başarılı bir şekilde sonlandırılırsa ekrana aşağıdaki mesaj gelir:

45 Installation Q-DAS ME Silent Yükleme Silent-yükleme şu anda sadece Client-yükleme ile mümkündür! Silent yükleme seçeneği ile diyalog penceresinden herhangi bir giriş yapmadan çeşitli bilgisayarlar üzerine yükleme yapmak mümkündür. Yükleme, daha önce ilk kurulum için seçilmiş olan bileşenler ve hedef dizin ile başlar. Silent- yükleme gerçekleştirmek için, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz ve gerçekleştirmeniz gerekir: o Đstenilen ürünü Client olarak parametre -r girerek yükleyiniz ( örneğin: "procella_client.exe -r" ). Burada windows dizininde bir yapılandırma dosyası "Setup.iss" oluşturulacaktır. o Bu dosyayı Windows dizininden istediğiniz bir klasöre kopyalayabilirsiniz. o Bir Silent- yükleme daha sonra parametreler "-s" ve f1<yol>\setup.iss ile başlatılabilir Önemli: Parametre f1 den sonra direk boşluk bırakmadan- yol ve dosya ismi giriniz! Örnek: C:\Q-DAS\ME_8\procella\PROGRAM\Bin\CLIENT\ procella_client.exe s f1c:\windows\setup.iss 8 Ek Dosyaların Kurulumu Çeşitli alt klasörlerde mevcut olan, ortak dosyalara (CommonFiles) ilave dosyalar yükleme olanağınız vardır. Bunun için CommonFiles_ME_8.exe dosyasının bulunduğu dizinde yeni bir klasör ADD oluşturunuz. Tüm dosyalar ADD klasöründeki dizin yapısındaki gibi ME 8 yükleme dizinine kopyalanacaktır. Açıklama: Đlave dosyaların kopyalanması yükleme sonrasında yapılır ki mevcut Q-DAS dosyalarının üstü bilerek yazılabilsin. Mevcut dosyaların üstü tekrar güvenlik sorgulaması yapılmadan yazılır! Veri tabanı ve program dosyası kullanılmamalıdır Boş klasörler kopyalanmaz! Örnek: Đlave olarak şu dosyalar ayrıca kopyalanacaktır: Dosya Information.txt" direk olarak CommonFiles yükleme dizinine kopyalanacaktır. Dosyalar "Mein_Dokument.doc" ve "Meine_Grafik.bmp" CommonFiles yükleme dizini içindeki "ZUSATZ" klasörüne kopyalanacaktır. Dosyalar "Mein_Testbeispiel.DFQ" ve Test_01.DFQ (Dosya Q-DAS tarafından oluşturulur) CommonFiles yükleme dizini içindeki "Examples\GER" (Q-DAS örnek test verilerinin bulunduğu dosya) klasöre kopyalanacaktır.

46 46 Installation Q-DAS ME 8 Hareket tarzı: 1. CommonFiles_ME_8.exe dosyasının bulunduğu yeni bir ADD klasörü oluşturunuz. 2. Dosyaları istenilen dizin yapısında bu klasöre kopyalayınız: ADD\Information.txt ADD\ZUSATZ\Mein_Dokument.doc ADD\ZUSATZ\Meine_Grafik.bmp ADD\Data\Examples\GER\Mein_Testbeispiel.DFQ ADD\Data\Examples\GER\Test_01.DFQ 3. Yüklemeyi başlatınız Yükleme sonunda dosyalar CommonFiles (Default = C:\Q-DAS\ME_8\CommonFiles ) yükleme dizini içine kopyalanacaktır. Bu örnekte Q-DAS tarafından gönderilen Tests_01.DFQ dosyası üstü Data\Examples\GER klasöründe yazılıp değiştirilecektir! 9 Elle Veritabanı-Update Mevcut sürümün veritabanını devral seçeneğini etkinleştirmişseniz ve veritabanı Update işlemini Setup sırasında gerçekleştirmemişseniz, bunu daha sonra elle yapabilirsiniz: Setup sırasında Konfiguration-, Text- ve Veri-Veritabanı CommonFiles\Program\Databases klasörüne kopyalanır. Bunun için ön koşul kullanılan veri tabanının mevcut sürümün kurulum klasöründe Access- Veritabanı olmasıdır. (Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI dosyasından Dosya ismi\yol devralınır). Đlave olarak yeni veritabanı NEW uzantısıyla ayrıca bu klasöre kopyalanır. Örnek: QDAS32.MDB = Eski mevcut sürümle kurulmuş olan veri veritabanı örneğin Sürüm ME 7 den ME 8 e Setup ile kopyalanacak olan. QDAS32NEW.MDB = Yeni veri veritabanı (Sürüm ME 8)

47 Installation Q-DAS ME 8 47 Updates i manuel başlatmak için lütfen program dosyası dbupdate32.exe çalıştırınız(bu dosya ME 8 - CommonFiles\Program\Tools klasörü içinde bulunur). Aşağıdaki program maskesi ekrana gelir: Giriş satırına CommonFiles\Program\Tools klasöründe bulunan QSSTAT2000.INI eklenmiştir. Bu dosya içinde (QSSTAT2000.INI) kullanılan veritabanı yolları ve isimleri kaydedilmiştir. Update başlatmak için Tamam tuşuna basınız. Aşağıdaki maskeden etkinleştirmek istediğiniz veritabanını seçiniz: Text = Text veritabanı (QDASTEXT32.MDB) Ayarlar = Konfigurasyon veritabanı (QDASCONFIG.MDB) Değerler = Veri Veritabanı (QDAS32.MDB ve muht.. QDASMONI.MDB)

48 48 Installation Q-DAS ME 8 Update başlatmak için istediğiniz veritabanını işaretleyin ve Başlat butonuna basınız. Aşağıdaki örnekte Konfigurasyon veritabanı (Seçenek ayarlar ) ve Veri-Veritabanı (Seçenek Değerler ) etkinleştirilmiştir. Databases klasörü içinde şimdi şu veritabanı bulunmaktadır: Konfigürasyon veritabanı: QDASCONFIG. MDB = Etkinleştirilmiş veritabanı QDASCONFIGNEW. MDB = Yeni veritabanı (ME 8) QDASCONFIG_SAV1.MDB = ME 7 nin kopyalanan eski veritabanı Veri-Veritabanı: QDAS32.MDB = Etkinleştirilmiş veritabanı QDAS32NEW.MDB = Yeni veritabanı (ME 8) QDAS32_SAV1.MDB = ME 7 nin kopyalanan eski veritabanı Açıklama: Mevcut sürüm değerlendirme stratejisini yeni sürüm üzerine kesin olarak devralmak istediğinizde ayarları tekrar kontrol etmeli ve tekrar kaydetmelisiniz. Yeni sürümde değerlendirme stratejisi içindeki ayar olanakları geliştirildiği için bu hareket tarzını önermekteyiz. Text veritabanı hakkında açıklama: Eğer yukarıdaki örnekteki gibi Text veritabanı Update yapılmadıysa, bu durumda yeni veritabanı kullanılmalıdır. Bu durumda mevcut text veritabanını emniyete alınız (örneğin ismini QDASTEXT32.MDB dan QDASTEXT32_SAVE1.MDB değiştirerek) ve yeni text veritabanı ismini QDASTEXT32NEW.MDB dan QDASTEXT32.MDB.değiştiriniz.

1x1 Q-EMPB. Đlk Numune Program Paketi. Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005. Copyright 2009

1x1 Q-EMPB. Đlk Numune Program Paketi. Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005. Copyright 2009 1x1 Q-EMPB Đlk Numune Program Paketi Versiyon: 1 / Temmuz 2009 Doku-Nr.: PD-0005 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail:

Detaylı

AutoCAD 2011 Kurulumu

AutoCAD 2011 Kurulumu AutoCAD 2011 Kurulumu AutoCAD Installation Wizard Kurulum için AutoCAD 2011 DVD sini sürücüye yerleştirdiğinizde, DVD-ROM un içeriğinin okunduğunu belirten Setup Initialization penceresinden sonra, karşınıza

Detaylı

www.muhendisiz.net AutoCAD 2009 Kurulumu

www.muhendisiz.net AutoCAD 2009 Kurulumu Autocad i nasıl kurucam diye gelen sorular üzerine sayısalgrafik.com.tr adresinden kurulum hakkındaki notu sitemizden yayınlamayı uygun buldum.artık aşağıdaki resimli anlatım yoluyla kendiniz adım adım

Detaylı

Kategori:Allplan->Teknik Destek ve Kurulum->SSS_Allplan_2016_Server_Lisans_Kurulumu

Kategori:Allplan->Teknik Destek ve Kurulum->SSS_Allplan_2016_Server_Lisans_Kurulumu Lisans Serverin Kurulumu ve Konfigürasyonu SSS Teknik Destek Kategori:Allplan->Teknik Destek ve Kurulum->SSS_Allplan_2016_Server_Lisans_Kurulumu Program: Allplan 2016 Tarih: 10.12.2015 Döküman-TN: İnternet:

Detaylı

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2012 için

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2012 için DataPage+ 2012 için Son Güncelleme: 29 Ağustos 2012 İçindekiler Tablosu Önkoşul Olan Bileşenleri Yükleme... 1 Genel Bakış... 1 Adım 1: Setup.exe'yi Çalıştırın ve Sihirbazı Başlatın... 1 Adım 2: Lisans

Detaylı

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN.

NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. INSITE YÜKLEME BÜLTENİ Sayfa 2: INSITE yükleme Sayfa 8: INSITE kaldırma NOT: LÜTFEN BU BELGEYİ OKUMADAN YAZILIMI YÜKLEMEYİ DENEMEYİN. HATALI YÜKLEME VEYA KULLANIM YANLIŞ VERİLERE VEYA EKİPMANIN ARIZALANMASINA

Detaylı

Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1

Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1 Kurulum ve Sistem Gereklilikleri 1 1 KURULUM VE SISTEM GEREKLILIKLERI...2 1.1 DONANIM VE YAZILIM GEREKLILIKLERI...2 1.2 KURULUM...3 1.3 LIFTDESIGNER 5 UYGULAMASINI İLK DEFA BAŞLATMA...6 1.4 DIGIPARA SUITE

Detaylı

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2013 için

Kurulum ve Başlangıç Kılavuzu. DataPage+ 2013 için DataPage+ 2013 için En Son Güncellenme Tarihi: 25 Temmuz 2013 İçindekiler Tablosu Önkoşul Olan Bileşenleri Yükleme... 1 Genel Bakış... 1 Adım 1: Setup.exe'yi Çalıştırın ve Sihirbazı Başlatın... 1 Adım

Detaylı

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri

Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Lisanslama Sistemi ve Set Yükleme İşlemleri Yeni lisanslama sistemine geçiş sonrasında karşılaşılan aksaklıkları gidermek amacı ile yükleme işlemlerinde bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. Yapılan

Detaylı

Autodesk Revit Architecture 2013 Kurulumu

Autodesk Revit Architecture 2013 Kurulumu Autodesk Revit Architecture 2013 Kurulumu Kurulumdan Önce Bu doküman Autodesk Revit Architecture 2013' un tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. Seri Numarası ve Product Key Ürün paketinin üzerinde bulunan

Detaylı

CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI

CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI CLIENT MAKİNELERE IBM SPSS Statistics 21 nin KURULMASI License manager ile lisanslamanın tamamlandığına emin olunduktan sonra son kullanıcıların makinalarına IBM SPSS Statistics 21 client kurulumu yapılabilir.

Detaylı

Autodesk Revit Architecture 2012 Kurulumu

Autodesk Revit Architecture 2012 Kurulumu Autodesk Revit Architecture 2012 Kurulumu Kurulumdan Önce Bu doküman Autodesk Revit Architecture 2012' un tek kullanıcı lisansı kurulumu içindir. Seri Numarası ve Product Key Ürün paketinin üzerinde bulunan

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI Kurulum Aşamaları: 1. Java Kurulumu 2. E-imza Sürücülerinin İndirilmesi 3. Kart Okuyucu Kurulumu 4. Akıllı Kart Kurulumu 5. Sertifikayı Kullanıma Açma Bilgisayarların

Detaylı

MIRACLE DATA WORKS KURULUM DOKÜMANI

MIRACLE DATA WORKS KURULUM DOKÜMANI MIRACLE DATA WORKS KURULUM DOKÜMANI İçindekiler Server Kurulumu... 3 Microsoft.NET Framework 4.0 Kurulumu... 3 Crystal Reports 2008 Redistributable Package (C12) Kurulumu... 5 Microsoft SQL Server 2008

Detaylı

Nova Dental 2008-3D Ana Makine Kurulum (Windows Server 2003- XP Home/Pro)

Nova Dental 2008-3D Ana Makine Kurulum (Windows Server 2003- XP Home/Pro) Nova Dental 2008-3D Ana Makine Kurulum (Windows Server 2003- XP Home/Pro) Bu yazıda bir NovaSoft Dental yazılımının ana makinaya kurulumunu göreceğiz. Index 1.Adım : NovaSoft Dental Kurulum CD/DVD'sinin

Detaylı

Turquaz Windows kurulum dökümanı. ftp://ftp.mirror.ac.uk/sites/ftp.postgresql.org/binary/v7.3.1/windows/pgsql731wina1.exe

Turquaz Windows kurulum dökümanı. ftp://ftp.mirror.ac.uk/sites/ftp.postgresql.org/binary/v7.3.1/windows/pgsql731wina1.exe 1. Giriş Turquaz programını windows üzerinde çalıştırmak için öncelikle bilgisayarınızda postgresql ve Java nın kurulu olması gerekli. Aşağıdaki bilgi ve dökümanlar windows 2000 işletim sistemi üzerinde

Detaylı

Fiery seçenekleri 1.3 yardımı (sunucu)

Fiery seçenekleri 1.3 yardımı (sunucu) 2015 Electronics For Imaging. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 29 Ocak 2015 İçindekiler 3 İçindekiler...5 Bir Fiery seçeneğini etkinleştirme...5

Detaylı

"SQL Server Management Studio" yazılımını yüklemek için alttaki resmi sitesinden 180 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz.

SQL Server Management Studio yazılımını yüklemek için alttaki resmi sitesinden 180 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz. Microsoft SQL Server 2008 R2 Kurulumu "SQL Server Management Studio" yazılımını yüklemek için alttaki resmi sitesinden 180 günlük deneme sürümünü indirebilirsiniz. http://www.microsoft.com/sqlserver/en/us/get-sql-server/try-it.aspx

Detaylı

Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu

Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu - SAMBA Uygulaması - Liste Yükleme Ekranı Kullanım Kılavuzu Türkçe İstanbul, 12.10.2010 Doküman Değişim Takibi Tarih Versiyon Değişikliği Yapan Değişiklik Tanımı 12.10.2010 1 Açelya Atilla Belge Yaratıldı

Detaylı

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları

LMS PC aracı ACS420. LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı. Kurlum ve çalıştırma talimatları LMS PC aracı ACS420 LMS parametre ayarlarının yapılması için PC yazılımı Kurlum ve çalıştırma talimatları 1 İçindekiler 1. ACS420 programının kurulumu.. 3 2. OCI430 ara yüzün sürücü kurulumu.. 7 OCI430

Detaylı

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 :

Şekil 2.1 : Şekil 2.2 : Şekil 2.3 : BÖLÜM 2 MĐCROWIN 32 PROGRAMININ BĐLGĐSAYARA YÜKLENMESĐ 2.1 - Giriş: PLC de tasarlanan projeyi çalıştırabilmek için Micro/WIN 32 veya Micro/WIN 16 paket programın öncelikle bilgisayara yüklenmesi gerekmektedir.

Detaylı

ARTESIS ENTERPRISE SERVER OPC TÜNELLEME İSTEMCİSİ

ARTESIS ENTERPRISE SERVER OPC TÜNELLEME İSTEMCİSİ ARTESIS ENTERPRISE SERVER Dök. No: PS.01 KL.04 REV.02 I Table of Contents Part I Giriş 1 Part II Sistem Gereksinimleri 1 Part III Kurulum 3 Part IV Ana Menü 11 Part V Destek 13 Part VI Sorun Giderme 13

Detaylı

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI

NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA KURULUM AŞAMALARI Kurulum Aşamaları: 1. Java Kurulumu 2. E-imza Sürücülerinin İndirilmesi 3. Kart Okuyucu Kurulumu 4. Akıllı Kart Kurulumu 5. Sertifikayı Kullanıma Açma Bilgisayarların

Detaylı

Giriş. Memeo Instant Backup Hızlı Başlangıç Kılavuzu. 1. Adım: Ücretsiz Memeo hesabınızı oluşturun. 2. Adım: Depolama aygıtınızı bilgisayarınıza takın

Giriş. Memeo Instant Backup Hızlı Başlangıç Kılavuzu. 1. Adım: Ücretsiz Memeo hesabınızı oluşturun. 2. Adım: Depolama aygıtınızı bilgisayarınıza takın Giriş Memeo Instant Backup, karmaşık dijital dünya için basit bir yedekleme çözümüdür. Memeo Instant Backup, C sürücünüzdeki değerli dosyalarınızı otomatik ve sürekli olarak yedekleyerek verilerinizi korur

Detaylı

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI

YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI YEDEKLEME PROGRAMI KURULUM VE KULLANIMI Kurulum 1..zip dosyasını açınız. 2. Açılan dosyanın içindeki Yedekleme klasörünü açınız. 3. Yedekleme.exe dosyasını açınız. 4. Üst pencerede ki ekran gözükecektir.

Detaylı

Spss 14 İçin İhtiyaç Duyulan Minimum Donanım Ve Yazılım Gereçleri; SPSS 14.0 programını License sunucusu üzerinden kurulumu:

Spss 14 İçin İhtiyaç Duyulan Minimum Donanım Ve Yazılım Gereçleri; SPSS 14.0 programını License sunucusu üzerinden kurulumu: Spss 14 İçin İhtiyaç Duyulan Minimum Donanım Ve Yazılım Gereçleri; Microsoft Windows Me, Windows 98, Windows XP, Windows 2000, or Windows NT 4.0, Service Pack 6. Pentium veya Pentium-class işlemci. 128

Detaylı

Programa giriş MSSQL versiyonuna göre iki ayrı şekilde yapılmaktadır.

Programa giriş MSSQL versiyonuna göre iki ayrı şekilde yapılmaktadır. 20 Eylül 2010 Đlgili Versiyon/lar : ETA:SQL, ETA:V.8-SQL Đlgili Modül/ler : ETASQLMNG YEDEKLEME ve GERĐ YÜKLEME Yedekleme verilerin korunması açısından çok önemli bir işlemdir. Düzenli olarak ve verilerin

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi. Web Yönetimi Birimi. Drupal Kullanım Kılavuzu

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi. Web Yönetimi Birimi. Drupal Kullanım Kılavuzu Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi Web Yönetimi Birimi Drupal Kullanım Kılavuzu KONULAR 1. Kullanıcı Girişi Yapma 2. Ana Menüyü Düzenleme 3. Site Logosunu Düzenleme 4. Yeni Sayfa Ekleme / Düzenleme

Detaylı

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi

NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu. Yedekleme İşlemi NPratik Yazılım Kurulum Kılavuzu Herhangi bir neden ile bilgisayarınızı formatlamadan önce NPratik Yazılım Verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir. Programı ilk defa kuruyorsanız NPratik Yazılım Kurulum

Detaylı

SpamTitan CD'den kurulum

SpamTitan CD'den kurulum SpamTitan CD'den kurulum Hazırlık 1. Sadece Mail Güvenlik Duvarı olarak kullanacağınız uygun bir sunucu seçin. Tavsiye edilen özellikler: o Pentium 4 işlemci, 1024MB RAM Bellek, 80GB sabit disk, 1 Ethernet

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

Trend Micro Worry-Free Business Security 8.0 İlk Kez Kurulumla İlgili İpuçları ve Püf Noktaları

Trend Micro Worry-Free Business Security 8.0 İlk Kez Kurulumla İlgili İpuçları ve Püf Noktaları Trend Micro Worry-Free Business Security 8.0 İlk Kez Kurulumla İlgili İpuçları ve Püf Noktaları Casus Yazılımdan İstenmeyen E- Koruma Postadan Koruma Virüsten Koruma Kimlik Avından Koruma İçerik ve URL

Detaylı

KWorld PlusTV Analog USB Stick

KWorld PlusTV Analog USB Stick KWorld PlusTV Analog USB Stick PlusTV Analog USB Stick Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.5 Bölüm 1 : PlusTV Analog USB Stick Donanım Kurulumu Kurulum...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2

Detaylı

IceWarp kurulumu. IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır:

IceWarp kurulumu. IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır: IceWarp kurulumu IceWarp Server kurmanız için yapmamız gereken adımlar şunlardır: http://www. icewarp. com sitesinden,on line satış temsilicilerden ve ya da on line installer (online kurucusundan) istediğiniz

Detaylı

KWorld. PlusTV DVB-S USB. PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu. İçindekiler

KWorld. PlusTV DVB-S USB. PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu. İçindekiler KWorld PlusTV DVB-S USB PlusTV DVB-S USB Kurulum Kılavuzu İçindekiler V1.1 Bölüm 1 : PlusTV DVB-S USB Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3 Donanım Kurulumu...2 Bölüm

Detaylı

LogControl DL yazılımı kurulum talimatı

LogControl DL yazılımı kurulum talimatı LogControl DL yazılımı kurulum talimatı Versiyon 2.0.4.45 1. Giriş LogControl DL yazılımını kurmaya başlamadan önce kurulum talimatını dikkatlice okuyun. Önemli: Ölçüm verilerini kaydedebilmek amacıyla

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri

DESTEK DOKÜMANI. Ürün : Tiger Enterprise/ Tiger Plus/ Go Plus/Go Bölüm : Kurulum İşlemleri LOGO PROGRAM KURULUMU VE AYARLARI Logo programlarının yüklemesi için kullanılacak,setup dosyaları ftp://download.logo.com.tr/ adresinden indirilerek yapılır. Örneğin Kobi ürünleri için; ftp://download.logo.com.tr/windows/kobi/guncel/go_plus/klasöründen

Detaylı

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA

DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA DURMAZSOFT ERP KURULUM VE YAPILANDIRMA 1. Microsoft SQL Server 2008 R2 Express Edition Kurulum Rehberi SQL Server 2008 R2 Express Edition Limitleri Desteklenen CPU sayısı 1 Desteklenen en fazla bellek

Detaylı

Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları. Windows Server 2012 Kurulum Seçenekleri. Windows Server 2012 Kurulum Adımları. Full GUI Kurulum Seçeneği

Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları. Windows Server 2012 Kurulum Seçenekleri. Windows Server 2012 Kurulum Adımları. Full GUI Kurulum Seçeneği Merhaba, Aşağıda hazırlamış olduğum dokümanda Windows Server 2012 işletim sistemi kurulumunu sizlerle paylaşacağım. Windows Server 2012 Kurulum Hazırlıkları Eğer elinizde bir Windows Server 2012 işletim

Detaylı

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali

Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali Broker, Acente, Banka Online Sigortacılık Portali www.neosinerji.com.tr / www.babonline.com.tr TEKNİK DESTEK e-mail: acentedestek@mapfregenelsigorta.com tel: 212 334 90 90 MAPFRE GENEL SİGORTA SİSTEME

Detaylı

WAMP SERVER KURULUMU

WAMP SERVER KURULUMU WAMP SERVER KURULUMU Bilgisayarınızda; PHP web programlama dilini kullanarak web sayfası hazırlayacaksanız ya da PHP web programlama dili kullanılarak hazırlanmış Joomla, Wordpress, Drupal vb.. içerik

Detaylı

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU

ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU ZİRVEDRİVEWEB YAZILIMI KULLANIM KILAVUZU Kullanıcı Girişi:Giriş ekranınd dan kullanıcı adı ve şifre bilgileri girilip giriş butonuna basılaraksisteme giriş yapılır. Sistem Ekranı: 4 2 Klasörler Dosyalar

Detaylı

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır.

1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. BA&BS MUTABAKAT PROGRAMI Kurulumu 1. Mutabakat.zip dosyası açılır. 2. Mutabakat klasörü içindeki Mutabakat.exe dosyası çalıştırılır. 3. Server ayarlarının yapılacağı pencere açılır. 3.1 Server Adı\instance

Detaylı

Fiery Driver Configurator

Fiery Driver Configurator 2015 Electronics For Imaging, Inc. Bu yayın içerisinde yer alan tüm bilgiler, bu ürüne ilişkin Yasal Bildirimler kapsamında korunmaktadır. 16 Kasım 2015 İçindekiler 3 İçindekiler Fiery Driver Configurator...5

Detaylı

Asus Live Update programı ile Bios güncelleme. ASUS Live Update programını çekmek için tıklayınız... BIOS Güncelleme ve My Logo:

Asus Live Update programı ile Bios güncelleme. ASUS Live Update programını çekmek için tıklayınız... BIOS Güncelleme ve My Logo: Asus Live Update programı ile Bios güncelleme ASUS Live Update programını çekmek için tıklayınız... BIOS Güncelleme ve My Logo: Asus Live Uptade programı ile hem biosunuzu kolay bir şekilde günceller,

Detaylı

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu

Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Güncelleştirmesi Adım Adım Kılavuzu Windows 8.1 Yükleme ve Güncelleştirme BIOS yazılımını, uygulamaları, sürücüleri güncelleştirme ve Windows Update'i çalıştırma Yükleme türünü seçme Windows

Detaylı

Windows Grup İlkesi Düzenleyici

Windows Grup İlkesi Düzenleyici Windows Grup İlkesi Düzenleyici Microsoft Windows ta kullanıcı ve bilgisayar grupları için kullanıcı ve bilgisayar yapılandırmaları tanımlamak üzere Grup İlkesi kullanılır. Grup ilkesi Microsoft Yönetim

Detaylı

USB 2.0 YAZDIRMA SUNUCUSU

USB 2.0 YAZDIRMA SUNUCUSU USB 2.0 YAZDIRMA SUNUCUSU Hızlı Kurulum Kılavuzu DN-13006-1 Başlamadan önce aşağıdaki öğeleri hazırlamalısınız: Yazdırma sunucusu kurulum CD li bir Windows tabanlı bilgisayar Bir yazıcı Bir adet yazıcı

Detaylı

Giriş... 4. Bölüm 1 Genel Bakış... 6. 1.1 Google Dokümanlar Eklentisi'nin Özellikleri... 7. 1.2 Sistem Gereksinimleri... 8

Giriş... 4. Bölüm 1 Genel Bakış... 6. 1.1 Google Dokümanlar Eklentisi'nin Özellikleri... 7. 1.2 Sistem Gereksinimleri... 8 İçindekiler Giriş... 4 Bu Kılavuz Hakkında... 4 Yardım'ı Açma... 5 Bölüm 1 Genel Bakış... 6 1.1 Google Dokümanlar Eklentisi'nin Özellikleri... 7 1.2 Sistem Gereksinimleri... 8 Bölüm 2 Yükleme/Kaldırma...

Detaylı

Gerekli bağlantıları yapıp, ACS420 V3.03 programını çalıştırınız. Program açıldığında, LMS14 ün içindeki parametrelerin okunmasını bekleyiniz.

Gerekli bağlantıları yapıp, ACS420 V3.03 programını çalıştırınız. Program açıldığında, LMS14 ün içindeki parametrelerin okunmasını bekleyiniz. Gerekli bağlantıları yapıp, ACS420 V3.03 programını çalıştırınız. Program açıldığında, LMS14 ün içindeki parametrelerin okunmasını bekleyiniz. Aşağıdaki pencereyi gördükten sonra cihazınız parametre ayarı

Detaylı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı

MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı MEB E-Posta Hizmetleri ve Outlook Programı İçindekiler Bakanlık E-Posta Hizmetleri ve Sistem Ara yüzü E-posta Hizmetlerinin Outlook Programına Bağlanması Outlook 2010 Kullanımına ilişkin temel bilgiler

Detaylı

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ocak 2010. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DBM DB-Upload Versiyon: 1 / Ocak 2010 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ağustos 2009. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim

Q-DBM DB-Upload. Versiyon: 1 / Ağustos 2009. Copyright 2010. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Q-DBM DB-Upload Versiyon: 1 / Ağustos 2009 Copyright 2010 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0 Fax: ++49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet: http://www.q-das.de

Detaylı

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır.

Ekrana gelen diyalog penceresinden Typical radyo düğmesi seçilir ve Next düğmesine basılır. Windows 2012 Server Windows Server 2012 Programını VmWare Altına Kurma Microsoft firmasının ürettiği en son Server İşletim Sistemi 2012 dir. Bu işletim sistemi sürümleri 64 bit olarak yazılmış 32 bit sürümü

Detaylı

Bu bölüm V- Ray License Server lisans sunucusu uygulamasının kurulumundan

Bu bölüm V- Ray License Server lisans sunucusu uygulamasının kurulumundan Lisans Sunucusu Kurulumu bahsedecektir. Bu bölüm V- Ray License Server lisans sunucusu uygulamasının kurulumundan V-Ray in bazı dağıtımlarında V-Ray License Server uygulamasını kuruludur. Yine de V- Ray

Detaylı

SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU

SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU SQL 2005 SQL STUDIO MANAGER ACP YAZILIMI KURULUM KILAVUZU Sayfa 1 / 18 KURULUMA BAŞLANMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER : Sistem Özelliklerinden işletim sisteminin 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğu kontrol

Detaylı

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma

GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma 1 / 15 GİB Portal deki Faturaları efinans Portal e Taşıma Geçmiş dönemden kalan faturalarınızı efinans Portal e yükleyerek efinans ın arşivleme hizmetinden 10 yıl boyunca faydalanabilirsiniz. efinans a

Detaylı

e-imzatr Kurulum Klavuzu

e-imzatr Kurulum Klavuzu e-imzatr Kurulum Klavuzu Sürüm 0.0.1 1 İçindekiler İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Java yükleme Akis Kurulum Kart Okuyucu Sürücü Kurulum Kullanıcı Doğrulama 2 İşletim Sistemi Sistem Türü Öğrenme Bu

Detaylı

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti.

Bilin tarafından verilen Kullanıcı Adı ve Şifresini bu alanlara giriniz. Bilin Yazılım ve Bilişim Danışmanlığı Ltd. Şti. Çağrı Takip Sistemi Bilin Çağrı Takip Sistemi ne, Internet Explorer adres sahasına http://www.bilin.com yazarak ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Çağrı Sistemine girebilmeniz için gerekli olan Kullanıcı

Detaylı

Yedek Nasıl Alınır? "Veri Tabanı Yedekleme ve Geri Alma" butonunu tıklayınca aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

Yedek Nasıl Alınır? Veri Tabanı Yedekleme ve Geri Alma butonunu tıklayınca aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Yedek Nasıl Alınır? Yedek almak için bir çok yöntem uygulanabilir. Biz yazımızda iki farklı yöntemi anlatacağız. Bunlardan birincisi; programın içinden alınan yedektir ki bu yöntemde; diğer kullanıcıların

Detaylı

SQL Server 2014 Kurulum Adımları

SQL Server 2014 Kurulum Adımları SQL Server 2014 Kurulum Adımları Kurulum medyasını veya disk üzerindeki kurulum kaynağını kullanarak SQL Server Setup (setup.exe) programını başlatın. New SQL Server stand-alone installation or add features

Detaylı

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa

BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa Hugin ALPHA Alpha ER-425TX ER-350N BU CİHAZ BİLGİSAYAR BAĞLANTILI SİSTEM OLMAYIP, BAĞLI OLDUĞU BİLGİSAYAR İLE DEVAMLI İLETİŞİM YAPMAMAKTADIR. Mali Onaylı Yazarkasa 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 Bilgisayar

Detaylı

AutoCAD Inventor 2011 Kurulumu

AutoCAD Inventor 2011 Kurulumu AutoCAD Inventor 2011 Kurulumu Elinizdeki DVD lerden 1.sini, DVD-ROM sürücüsüne yerleştirdiğinizde kurulum otomatik olarak başlar. Eğer kurulum otomatik başlamazsa, DVD nin kök dizininde bulunan Setup.exe

Detaylı

Ricoh SG 7100DN. PowerDriver V4 YÜKLEME KILAVUZU. Windows 7 ve 8

Ricoh SG 7100DN. PowerDriver V4 YÜKLEME KILAVUZU. Windows 7 ve 8 Ricoh SG 7100DN PowerDriver V4 YÜKLEME KILAVUZU Windows 7 ve 8 DİKKAT! YAZICIYLA BİRLİKTE GELEN RICOH (OEM) MÜREKKEPLERİ YÜKLEMEYİN. SAWGRASS SUBLIJET-R MÜREKKEP KARTUŞARINI TAKMASDAN YAZICIYI AÇMAYIN.

Detaylı

İŞLEM COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK VE EĞİTİM LTD. ŞTİ. ArcGIS 10.1 Desktop Ücretsiz Deneme Lisanslaması

İŞLEM COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK VE EĞİTİM LTD. ŞTİ. ArcGIS 10.1 Desktop Ücretsiz Deneme Lisanslaması İŞLEM COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK VE EĞİTİM LTD. ŞTİ. ArcGIS 10.1 Desktop Ücretsiz Deneme Lisanslaması 2012 İçerik Sayfa 1. Sistem Gereksinimleri...1 2. Esri Hesabı Oluşturma 3 3. Esri Hesabınız

Detaylı

TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1

TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1 TAPU VERİ SAYISALLAŞTIRMA YAZILIMI KURULUM DÖKÜMANI Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 1 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü-Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı Page 2 Bu

Detaylı

Program Kurulum. Turquaz Muhasebe. İçindekiler

Program Kurulum. Turquaz Muhasebe. İçindekiler Program Kurulum Turquaz Muhasebe İçindekiler İÇİNDEKİLER 1 1. TEK KULLANICI 2 2. AĞ KURULUMU 4 2.1 VERİTABANI SERVER KURULUMU 4 2.2 VERİTABANI SERVER AYARLARI 11 2.3 DATALARIN YÜKLENMESİ 11 2.4 İSTEMCİ

Detaylı

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb)

EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu ( W eb) İçindekiler EBA Dosya Nedir?... 1 Kimler kullanabilir?... 2 Uygulama Ne işe Yarar?... 2 Sisteme internet üzerinden giriş nasıl yapılır?... 2 Yeni bir klasör

Detaylı

İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR. İmage nedir?

İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR. İmage nedir? İMAGE (SİSTEM GÖRÜNTÜSÜ) ALMA VE YÜKLEME NASIL YAPILIR İmage nedir? Sistem yüklemelerini en kolay ve en hızlı şekilde yapmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Format atılan bir bilgisayara önce işletim

Detaylı

NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN.

NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN. INSITE YÜKLEME BÜLTENİ Sayfa 2: INSITE programını yükleme Sayfa 8: INSITE programını kaldırma NOT: BU BELGEYİ OKUMADAN LÜTFEN YAZILIMI YÜKLEMEYE ÇALIŞMAYIN. AÇABİLİR. HATALI YÜKLEME VEYA KULLANIM HATALI

Detaylı

SIMMAG Kullanım Kılavuzu. Adem Ayhan Karmış. Ana Ekran

SIMMAG Kullanım Kılavuzu. Adem Ayhan Karmış. Ana Ekran SIMMAG Kullanım Kılavuzu Adem Ayhan Karmış Ana Ekran Program çalıştırıldığında tek bir form uygulaması olarak açılmaktadır. Sol tarafta bulunan menü den menü elemanları kullanılarak gerekli olan formlar

Detaylı

1x1 qs-stat. Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009

1x1 qs-stat. Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi. Versiyon: 1 / Şubat 2009. Copyright 2009 1x1 qs-stat Kalite yönetiminde istatistiksel problemleri çözmek için program paketi Versiyon: 1 / Şubat 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: ++49/6201/3941-0

Detaylı

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi...

ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... ecyber Kullanıcı Kılavuzu 1 / 1 1. ecyber hakkında... 1 2. Sistem gereksinimleri:... 2 Donanım:... 2 Yazılım:... 2 3. Kullanım Rehberi... 3 İndirme... 3 Sunucu yazılım kurulumu... 3 Kurulum sayfası çıkacaktır...

Detaylı

FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması

FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması FTP Programı File Zilla nın Kurulumu & Çalıştırılması FileZilla Portable programının web den indirilmesi : Google veya benzeri bir arama motoru kullanarak FileZilla FTP programının portatif sürümünü internetten

Detaylı

M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz

M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz M-QIS Client Uzun Vadeli Analiz Sürüm: 1 / Aralık 2009 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim Tel.: +49/6201/3941-0 Fax: +49/6201/3941-24 E-Mail: q-das@q-das.de Internet:

Detaylı

KONFİGURASYON TANIMLARI

KONFİGURASYON TANIMLARI 0 KONFİGURASYON TANIMLARI Konfigurasyon tanımlamalarını yapmak için, ilgili personelin TAKBİS TM Fonksiyonları modülünde "İşlemler" bölümünden İşlemleri ekranı açılır. bölümü seçilir. Randevu Onay 1 Konfigurasyon

Detaylı

ZWCAD +2012. Önemli. Tek Kullanıcı Sürümü Lisans Kodu Kullanarak Yükleme Kılavuzu

ZWCAD +2012. Önemli. Tek Kullanıcı Sürümü Lisans Kodu Kullanarak Yükleme Kılavuzu Sayfa - 2 ZWCAD +2012 Tek Kullanıcı Sürümü Lisans Kodu Kullanarak Yükleme Kılavuzu Önemli ZWCAD de aktivasyon işlemini yaptığınızda lisans kodu, yükleme yapılan bilgisayara kilitlenir. Bu sebeple lisans

Detaylı

HIZLI BAşVURU KILAVUZU

HIZLI BAşVURU KILAVUZU HIZLI BAşVURU KILAVUZU Windows Vista için İçindekiler Bölüm 1: Sistem Gereksinimleri...1 Bölüm 2:...2 Yerel Yazdırma Yazılımını Yükleme... 2 Ağdan Yazdırma Yazılımını Yükleme... 5 Bölüm 3: WIA Sürücüsünü

Detaylı

VIO ERP12 Muhasebe Kurulum

VIO ERP12 Muhasebe Kurulum VIO ERP12 Muhasebe Kurulum VIOERP12 kurulumu başlatılmadan önce windows güvenlik duvarı, antivirus, firewall vb. kurulum esnasında muhtemel engelleme teşkil edebilecek olan araçlar geçici olarak devre

Detaylı

Erişim Noktası Ayarları

Erişim Noktası Ayarları Erişim Noktası Ayarları Değerli Müşterimiz, Cihazınızı erişim noktası cihazı olarak kullanabilmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. Statik IP Tanımlama AirTies Kablosuz Erişim Noktası

Detaylı

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT

AKINSOFT. Eofis NetworkAdmin. AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu. Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008. Copyright 2008 AKINSOFT AKINSOFT EOfis NetworkAdmin Kurulumu Bilgi Notu Doküman Versiyon : 1.01.01 Tarih : 10.01.2008 1 - Çalışma Şekli Hakkında Kısa Bilgi modülü kısaca aşağıdaki işlemleri yapar. Bu özelliklerin çalışabilmesi

Detaylı

Program istasyon yaratırken onunla aynı isimde bir dizin yaratır ve bu dizinin içine çalışması için gerekli dosyları kopyalar:

Program istasyon yaratırken onunla aynı isimde bir dizin yaratır ve bu dizinin içine çalışması için gerekli dosyları kopyalar: WEATHERLINK VERİ YÜKLEME AYARLARI Hazırlık... 1 Veri sayfası şablonunun hazırlanması... 1 Yükleme Ayarları... 4 Yükleme Profilinin Hazırlanması... 6 Yüklenen Sayfanın Görülmesi... 9 Logo Değişikliği Yapılması...

Detaylı

V14xx Güncelleme İşlemleri

V14xx Güncelleme İşlemleri V14xx Güncelleme İşlemleri İnternet tarayıcınızdan www.mikro.com.tr web adresine giriş yapınız. Mikro web sayfasında arşivleri (exe) indirmek için MİKROCRM ikonunu mouse ise seçiniz. Açılan sayfada Kullanıcı

Detaylı

Bu dökümanda Eğitim seti kurulumu için yapılması gerek işlemler konusunda hangi sıralamanın izleneceğine yönelik detaylar yer almaktadır.

Bu dökümanda Eğitim seti kurulumu için yapılması gerek işlemler konusunda hangi sıralamanın izleneceğine yönelik detaylar yer almaktadır. MİKRO YAZILIMEVİ EĞİTİM CD Sİ KURULUMU Bu dökümanda Eğitim seti kurulumu için yapılması gerek işlemler konusunda hangi sıralamanın izleneceğine yönelik detaylar yer almaktadır. Programlarımızın verimli

Detaylı

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir.

Scream! e gelen veri akışlarından bazılarını diğer bir kurum yada bilgisayarla paylaşmak için kullanılabilir. Eş zamanlı Scream! kullanımı Scream!, sismik ağın güçlü bir parçası olacak şekilde tasarlanmıştır. Varsayılan yapılandırma dosyası scream.ini dir ve ilk kullanım sırasında kendini otomatik olarak oluşturur.

Detaylı

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler

KWorld. PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler KWorld PlusTV Hybrid PCI (DVB-T 210SE) İçindekiler V1.1 Bölüm 1 : PlusTV Hybrid PCI Kartın Donanım Kurulumu...2 1.1 Paket İçeriği...2 1.2 Sistem Gereksinimleri...2 1.3 Donanım Kurulumu...2 Bölüm 2 : PlusTV

Detaylı

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU

T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi. ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU T.C. istanbul ÜNiVERSiTESi ÖĞRENCi BiLGi SiSTEMi ÖĞRETiM ELEMANI KULLANIM KILAVUZU 1 1. Sisteme Giriş Nokta Üniversite Otomasyonu sistemini kullanabilmek için öncelikle Windows işletim sisteminde bulunan

Detaylı

Signera KEY Solutions. Kurulum Dokümanları

Signera KEY Solutions. Kurulum Dokümanları Signera KEY Solutions Kurulum Dokümanları Ocak 2008 1-2 Kurulum Dokümanları Yasal uyarı: Bu doküman, sadece bilgi verme amaçlıdır. Bu dokümandaki bilgiler, tartışılan konunun yayın tarihindeki içeriğini

Detaylı

Kurulum Kılavuzu ve Kullanıcı Kılavuzu

Kurulum Kılavuzu ve Kullanıcı Kılavuzu Kurulum Kılavuzu ve Kullanıcı Kılavuzu İçindekiler GfK Internet Monitör... 2 Sistem Gerekleri... 2 Google Chrome ile İndirme... 2 Kurulum... 3 İfşa Etmeme Sözleşmesini Kabul Etme... 4 Kurulum Sihirbazı...

Detaylı

INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK

INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 DA WEB SAYFASI YAYINLAMAK INTERNET INFORMATION SERVICES 6.0 da (IIS 6.0) Web Sayfası yayınlamak için ilk olarak IIS 6.0 ın kurulu olması gereklidir. IIS Windows ta default

Detaylı

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU

EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU EKOM MANAGER PROGRAMI KURULUM VE KULLANMA KILAVUZU 1 Programın Kurulumu 2 Programın Kullanımı 2-1 Kullanıcı Girişi ve Şifre Değitirme 2-2 Yeni Proje Oluşturma 2-3 Varolan Proje Üzerinde Değişiklik Yapma

Detaylı

Windows Server 2003 ün XP Gibi Görünmesi ve Hissedilmesi İçin Gereken Ayarlar

Windows Server 2003 ün XP Gibi Görünmesi ve Hissedilmesi İçin Gereken Ayarlar Windows Server 2003 ün XP Gibi Görünmesi ve Hissedilmesi İçin Gereken Ayarlar Windows Server 2003 ve Windows XP aynı kod tabanını paylaşmaktadırlar. Ancak Server 2003 farklı varsayılan ayarlar nedeniyle

Detaylı

SIEMENS STEP 7 SP1 ve SP5 KURULUM KILAVUZU

SIEMENS STEP 7 SP1 ve SP5 KURULUM KILAVUZU SIEMENS STEP 7 SP1 ve SP5 KURULUM KILAVUZU 1. Siemens Step 7 SP1 Kurulumu Siemens in PLC editörü olan Step 7 SP1 i kurmak için aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır. Step 7 SP5 programının kurulumu için önce

Detaylı

(PWS) gelmektedir. Ancak. Add/Remove Programs bölümünden yüklenen bir bileşen değildir. Windows 98 kurulum CD'sinden yükleyebilirsiniz.

(PWS) gelmektedir. Ancak. Add/Remove Programs bölümünden yüklenen bir bileşen değildir. Windows 98 kurulum CD'sinden yükleyebilirsiniz. Windows98 ile beraber "Personal Web-Server 4.0" (PWS) gelmektedir. Ancak Add/Remove Programs bölümünden yüklenen bir bileşen değildir. Windows 98 kurulum CD'sinden yükleyebilirsiniz. PWS ile bilgisayarınızı

Detaylı

Network üzerinde MATLAB kurulması

Network üzerinde MATLAB kurulması Network üzerinde MATLAB kurulması MATLAB&Simulink www.figes.com.tr Bir network üzerinde MATLAB ın kurulmasına başlanmadan önce bir network lisansı açılması ve bunun için de kurulum yapılacak sunucunun

Detaylı

ESGM+ ESGM+ programımız kolay kurulumu, basit kullanımı ve küçük boyutu ile her bilgisayarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

ESGM+ ESGM+ programımız kolay kurulumu, basit kullanımı ve küçük boyutu ile her bilgisayarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ESGM+ ESGM+ programımız kolay kurulumu, basit kullanımı ve küçük boyutu ile her bilgisayarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. ESGM+ programı ile 4A, 4B, 4C, Son Dönem Bilgisi(Aktif Ayıklama), İşyeri Bilgisi

Detaylı

Mpuantor 2.7 Client Kurulumu

Mpuantor 2.7 Client Kurulumu Mikado Puantör 2.7 Mpuantor 2.7 Client Kurulumu 10.10.2014 Ümit Dinçer 2014,. Tüm Hakları Saklıdır. Mpuantor 2.7 Client Kurulumu i İ Ç İ N D E K İ L E R Mpuantor Yedekleme... 1 Mpuantor yedeklemesi...

Detaylı

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz.

AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) olarak kullanacağınız cihazı bilgisayarınıza bağlayarak ayarlarını yapabilirsiniz. Manual MESH Ayarları Değerli Müşterimiz, Kapsama alanını arttırmak için cihazınız ile tekrarlayıcı modunda çalışan bir ya da daha fazla AirTies Kablosuz Erişim Noktası (Access Point) cihazından oluşan

Detaylı

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe

HDD Password Tool. Kullanıcı Elkitabı. Türkçe HDD Password Tool Kullanıcı Elkitabı Türkçe 1 İçindekiler Bölüm 1: Giriş... 3 Ticâri markalar... 4 Bölüm 2: Gereken İşletim Sistemi... 5 - HDD Password Tool for Windows... 5 - HDD Password Tool for Mac...

Detaylı

1. GİRİŞ Bu bölümde; Kartlı Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol terminallerinin temel içeriği ve kart tanımlama hakkında önbilgi verilecektir.

1. GİRİŞ Bu bölümde; Kartlı Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol terminallerinin temel içeriği ve kart tanımlama hakkında önbilgi verilecektir. 1. GİRİŞ Bu bölümde; Kartlı Geçiş Kontrol ve Personel Devam Kontrol terminallerinin temel içeriği ve kart tanımlama hakkında önbilgi verilecektir. Tuştakımı Tuştakımı İşlemi onlaylar Menü girişi Çıkış

Detaylı