Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD Copyright Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Q-DAS ME 8 Yükleme. Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027. Copyright 2009. Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D - 69469 Weinheim"

Transkript

1 Q-DAS ME 8 Yükleme Sürüm 2 / Eylül 2009 Doku-Nr.: PD-0027 Copyright 2009 Q-DAS GmbH & Co. KG Eisleber Str. 2 D Weinheim Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/ Internet: Hotline: Tel.: ++49/6201/ Fax: ++49/6201/

2 2 Installation Q-DAS ME 8

3 Installation Q-DAS ME 8 3 Đçindekiler Đçindekiler Genel Yüklemeyi Başlat Kod Seçimi Yüklemeyi Başlat Ortak Dosyaların Yüklenmesi Yüklenecek Ürünlerin Seçimi Bağımsız Yükleme Ağ-Yükleme (=Server üzerine yükleme) Ürünlerin yüklenmesi Online-Kayıt Program Kayıt Veritabanı-Update Yükleme Sonu Gecikmeli Kayıt Ortak Dosyaların Yüklenmesi (CommonFiles) Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Q-DAS ME - Sürümleri Yapılandırma Devral Yapılandırma Devral Sürümü Yapılandırma devral bileşenler seçimi Hedef Dizin Setup Tip Bileşenler Seçimi Test Örnekleri Raporların Yaprak Formatı Yüklemeyi Başlat Yapılandırma Devral Üzerine Açıklama Yüklemeyi Bitir Ürün Yükleme Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Servis - Yükleme Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi Bitir...31

4 4 Installation Q-DAS ME 8 5 Client Yükleme Yüklemeyi Başlat Lisans Sözleşmesi Hedef Dizin Setup Tipleri Standart Yükleme Özel Yükleme (Client-) Đçin Yüklemeyi Başlat (Client-) Đçin Yüklemeyi Bitir Kaldırma Silent Yükleme Ek Dosyaların Kurulumu Elle Veritabanı-Update...46

5 Installation Q-DAS ME Genel Q-DAS ME 8 yüklerken aşağıdaki noktalara dikkat ediniz: Yükleme esnasında yada yükleme sonrasında, Installshield (Yükleme) bilgileri register ile birlikte bilgisayarın lokal dizinine hedef dizinden bağımsız- kaydedilir. Bu, daha sonra bir güncelleme yapıldığında, özellikle aynı bilgisayar için bu bilgiler önemlidir tekrar kullanılması gerekir. Bu, eğer eşlenen sürücü veya UNC- Yolu üzerinden örneğin bir server yüklemesi yapılıyorsa da gereklidir. Lütfen Q-DAS ME 8 programını yüklerken diğer başka programların kapalı olmasına dikkat ediniz! Yükleme Installshield programı üzerinden yapılır ve sadece Đngilizce olarak gerçekleştirilir. Önceki sürümlere göre ME 8 de birçok Setup mevcuttur: Start_ME_8.EXE (= Hangi ürünün Setup yapılacağını bildiren genel Setup) CommonFiles_ME_8.EXE (= Tüm ürünlerin erişmesi gereken ortak dosyaların yüklenmesi, Veritabanı gibi, Raporlar, Giriş maskesi vs.) <Ürün adı>_me_8.exe (= Bir ürünün yüklenmesi, örneğin: qs-stat, solara, destra vs.) Temel olarak bir Online-kayıt yapılır. Eğer bu mümkün değilse yükleme sonunda, buna uygun bildiri ekranınıza gelir. Bu durumda yapmış olduğunuz yükleme 30 gün kullanılabilir ki bu süre zarfında gecikmeli olarak kayıt işleminizi yapıp program kullanma müsaadesini alabilirsiniz. Eğer bu süre zarfında kayıt yapılmaz ise, yüklemeniz DEMO-sürümü konumuna geçer. Bilgisayar başına sadece bir yükleme şekli (Bölüm 2.2 bakınız) her ürün için mevcuttur. Upload yükleme standart olarak bağımsız yükleme şeklinde yapılır. Eğer Upload ı bir servere yüklemek istiyorsanız, bu durumda yüklenmesini istediğiniz ürünün serveryükleme olanını seçiniz ve daha sonra Upload ı yükleyiniz. Bağımsız yüklemelerde her ürün başına bir lisans gerekmektedir. 2 Yüklemeyi Başlat Program CD sini CD-ROM-sürücüsüne yerleştirin Yükleme daha sonra otomatik olarak başlayacaktır. Eğer otomatik başlama yapmıyorsa, lütfen aşağıdaki gibi devam ediniz: o Windows Explorer üzerinden program CD sinin bulunduğu sürücüyü seçiniz ve Start_ME_8.exe dosyasını çalıştırınız veya : o Start a tıklayınız ve daha sonra uygula tıklayınız. o Açınız alanında sürücü tanımı harfini CD-ROM-Sürücüsü ve dosya adı Start_ME_8.exe giriniz. Örnek: F:\Start_ME_8.exe

6 6 Installation Q-DAS ME 8 Yeni yüklemelerde (ME 8- ürünleri yüklü değil) şu opsiyonlar mevcuttur: Install ME 8 Products ve Install Upload. Đstediğiniz opsiyonu seçiniz ve daha sonra Next butonuna basarak devam ediniz. Upload için açıklama: Ürün yükleme sırasında ilgili lisans kodu ile etkinleştirme gerekirken ( *.LIC Dosyası formunda), upload yüklemede buna gereksinim yoktur. Aksi halde ürün yükleme aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır. Eğer bilgisayarda ME 8 yüklü değil ise, Upload yüklemesi bağımsız yapılır. 2.1 Kod Seçimi Burada *.LIC Dosyasını seçiniz (ilgili etkinleştirme ile birlikte). Standart olarak bir *.LIC Dosyası CD üzerinde mevcuttur.

7 Installation Q-DAS ME 8 7 Đlgili *.LIC Dosyasını seçiniz ve Açınız butonuna tıklayınız. 2.2 Yüklemeyi Başlat Teklif edilen yükleme şekillerinden birini seçiniz: Özel yükleme = Bağımsız yükleme (Tekil lisanslar için teklif edilir) Concurrent Network Kurumu = Server üzerine yükleme (Concurrent-Lisans için teklif edilir), akabinde istenildiği kadar PC ye Client olarak yüklenebilir yalnız programın aynı anda kullanımı alınan lisansa göre sınırlıdır (= Ürün başına Concurrent Lisans adedi) Concurrent Özel yükleme = Bağımsız yükleme (Concurrent-Lisans için teklif edilir) Açıklama: Lütfen dikkat ediniz, her Concurrent Özel yükleme için bir Concurrent-Lisansı yüklenen ürün başına satın alınmış olur!

8 8 Installation Q-DAS ME 8 Lütfen dikkat, bir PC de sadece bir yükleme şekli yapılabilir. Yukarıda bahsedilen yükleme şekillerini bir PC de karışık olarak uygulamak mümkün değildir! 2.3 Ortak Dosyaların Yüklenmesi Đlk önce ortak dosyalar (Veritabanı, Giriş maskesi, Raporlar vs.) yüklenir ve kurulur. Bununla ilgili geniş tanımlamayı bölüm 3 altında bulabilirsiniz. Ortak dosyaların yüklenmesi (CommonFiles) 2.4 Yüklenecek Ürünlerin Seçimi Ortak dosyalar yüklendikten sonra hangi ürün ve hangi dilin seçileceğini tespit edip yüklemeye devam edebilirsiniz. Yüklemek istemediğiniz ürün ve dilleri listeden çıkartabilirsiniz (onay işaretini kaldır) Bağımsız Yükleme Her yüklenen ürün için sadece bir lisans gerekir. Procella ve destra dışında (ki bunlarda her dil mevcuttur) her ürün için standart bir dil seçilmesi gerekir (aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi 2x TRK)

9 Installation Q-DAS ME 8 9 Diğer ülke dilleri (varsa) de yüklenebilir. Bu iletişim kutusunda ürün ve diller aşağıdaki bilgiler ile gösterilir: USED NEW ONLINE Önceden kullanım lisansları bulunan bilgisayara yükleme. Bu örnekte 0, çünkü yeni yükleme yapılmaktadır Yüklenen lisans adedi Online mevcut olan lisans adedi. Bu örnekte?, çünkü online erişim açık değil Ağ-Yükleme (=Server üzerine yükleme) Bir ağ kurulumu için kaydırılabilir yatay sütun üzerinden yüklenecek lisans adedini belirleyebilirsiniz. Bunun için farenizin sağ tuşu ile ürünü seçin. Bu örnekte 3 ( 10 adet lisanstan ) procella lisansı yüklenecektir.

10 10 Installation Q-DAS ME 8 Eğer bir ürünü veya ülke dilinin yüklenmesini istemiyorsanız, yanındaki kutucuktan onay işaretini kaldırmanız yeterlidir( Onay işaretini kaldır) 2.5 Ürünlerin yüklenmesi Daha sonra istediğiniz ürünler bir biri ardına başarıyla yüklenir. Açıklamalar için bölüm 4, ürün yüklemeye bakınız.

11 Installation Q-DAS ME Online-Kayıt Eğer başarılı bir yüklemeden sonra yüklenen ürünün online kayıt işlemi yapılamıyorsa aşağıdaki açıklamayı ekranınızda görürsünüz. Daha sonra kayıt yapmak gerekmektedir. Bununla ilgili açıklamayı sonradan kayıt altında bölüm 2.10 da bulabilirsiniz Açıklama: Bu durumda yükleme 30 gün için kullanılabilir ve bu zaman içinde sonradan kayıt / etkinleştirme gerçekleştirilebilir. Eğer bu zaman süresinde kayıt işlemi yapılmazsa, gerçekleştirilen yükleme DEMO Sürümüne dönüştürülür. 2.7 Program Kayıt Eğer yükleme yapılacak bilgisayarda yüklü qs-stat COM Sürümü bulunursa, bu durumda şu ekran bilgisi gelir: Burada, mevcut kayıtın devralınması gerektiğine veya yeni yüklenen ürün ME8 kaydının yapılması gerektiğini seçebilirsiniz.

12 12 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Qs-STAT Programını server olarak kullanan uygulamalar (örneğin. Monitoring, otomatik veritabanı upload ve Reporting Sistem eski sürümlerden ve diğer COM- uygulamaları) kaydı yapılan program dosyalarına ulaşırlar! Örneğin: Monitoring (O-QIS içinde mevcut) programının çalışabilmesi için, program dosyası O-QIS kayıt altına alınmalıdır. Eğer ek olarak Q-SAP-STI-Client kullanmak istiyorsanız, qs-stat program dosyası kayıt altına alınmalıdır. Bilgisayar başına tek program dosyası kayıt altına alınabildiğinden aşağıdaki işlem sırasına uyulması gerekir. 1. qs-stat ile Q-SAP-STI-C SAP 2. O-QIS Monitoring ile) Eğer her iki ürün de Program kaydı isteyen yüklenmiş ise, aşağıdaki ekran karşınıza çıkar: 2.8 Veritabanı-Update Eğer veritabanı (CommonFiles-yükleme) devralmada mevcut bir veritabanını etkinleştirmişseniz, bu durumda veritabanı update yapılıp yapılmayacağına burada karar verebilirsiniz. Veritabanı update ile ilgili açıklamaları elle veritabanı update bölüm 9. altında bulabilirsiniz.

13 Installation Q-DAS ME 8 13 Ek olarak text veritabanının aktüelleştirilmesi için sorgulama yapılır. Bu sadece (Text veritabanında) değişiklikler yapılmış ise gerekmektedir. Açıklama: Text veritabanı Update uzun zaman alabilir. Çünkü her etkinleştirilen ülke dili için komple tablonun okunması ve mevcut veritabanı ile karşılaştırılması gerekir. 2.9 Yükleme Sonu Tüm ürünler yüklenmişse ekrana şu bildiri gelir:

14 14 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Veritabanı eski bir sürümden devralınmışsa, lütfen şunları kontrol ediniz: (Standard-)Değerlendirme stratejileri (Menü noktası Seçenek - Yapılandırma Değerlendirme ) Veritabanı bağlantısı ( Menü noktası Seçenek Sistem ayarları Veritabanı ) 2.10 Gecikmeli Kayıt Yükleme sırasında Online bağlantı mevcut değilse, kayıt işlemi daha sonra yapılmalıdır. Bunun için qs_conf_me_8.exe programını CommonFiles\Program\Tools dosyasında başlatınız. Bunun için Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 Lisans Q-DAS CONFIG altında kısa yol bağlantısı mevcuttur. (Buradan da görüldüğü gibi, eğer online program kaydı yapılmamışsa ürün kullanımı 30 gün ile sınırlıdır). Program kaydını yapmak için kayıt butonuna basınız. Böylece Online-Kayıt yapma işlemi başlatılacaktır. Eğer kayıt işlemi bu şekilde yapılamıyorsa, bu durumda ekranda görülen mesaj ile bir LIC-Dosyasının kaydedilmesi istenecek ve bunun ile gönderilmesi gerekecektir:

15 Installation Q-DAS ME 8 15 Tamam tuşuna basarak kaydetme ekranına ulaşabilirsiniz. Dosyanın kaydedileceği hedef dosyayı burada seçebilirsiniz. Dosya adı kısmına istediğiniz herhangi bir isim girebilirsiniz. Lütfen başka bir LIC-Dosyasının üzerine kaydetmemeye dikkat ediniz Daha sonra bu LIC-Dosyasını E.Mail ile adresine gönderiniz.kısa bir zaman sonra ile yeni bir LIC-Dosyası alacaksınız. Lütfen bu dosyayı programın yüklendiği bilgisayardan ulaşacak şekilde saklayınız. qs_conf_me_8.exe programını CommonFiles\Program\Tools dosyasından başlatınız. Bunun için Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 Lisans Q-DAS CONFIG altında kısa yol bağlantısı mevcuttur.

16 16 Installation Q-DAS ME 8 Buton basınız ve ile gelen LIC-Dosyasını seçiniz. LIC-dosyası erişim yolu ve dosya ismi giriş satırına kaydedilecektir. Kaydetme işlemini gerçekleştirmek için Tamam tuşuna basın. Başarılı kayıt işleminden sonra programla ilgili sınırlama kalmaz. Kontrol için qs_conf_me_8.exe programını tekrar başlatın:

17 Installation Q-DAS ME Ortak Dosyaların Yüklenmesi (CommonFiles) 3.1 Yüklemeyi Başlat Ortak dosyaların (CommonFiles) yüklenmesine başlamak için devam butonuna basınız. 3.2 Lisans Sözleşmesi Lisans şartlarını kabul ediyorsanız I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Seçim yapıldıktan sonra Devam butonu etkinleşir ve yüklemeye devam edilebilir.

18 18 Installation Q-DAS ME Q-DAS ME - Sürümleri Bilgisayarınızda Q-DAS ME sürümlerinden herhangi biri yüklü ise, bilgi olarak ekranınızda yüklü olan sürümler gösterilir. 3.4 Yapılandırma Devral Burada mevcut kurulu program yapılandırmasını (Veritabanı, Giriş maskesi, Raporlar vs.) devralıp devralmayacağınızı seçebilirsiniz.

19 Installation Q-DAS ME 8 19 Mevcut yüklü program yapılandırmasını devralmak istemiyorsanız NO - do not take over configuration seçeneğini etkinleştirin(= default Ayarlı) (Sonraki giriş: Hedef dizin Pragraf 3.7) Mevcut yüklü program yapılandırmasını devralmak istediğinizde YES - take over configuartion seçeneğini etkinleştirin. 3.5 Yapılandırma Devral Sürümü Burada da devralmak istediğiniz yapılandırmayı mevcut sürümlerin hangisinden devralmak istediğinizi belirleyebilirsiniz:

20 20 Installation Q-DAS ME 8 Đstenilen sürümü seçiniz ve Devam butonuna basınız. Yapılandırma devralmak istemiyorsanız geri butonuna basınız ve bir önceki sayfaya dönünüz. Daha sonra seçilen sürüm yapılandırmasını devralmayı istediğinizi güvenlik sorgulamasını onaylayarak belirtiniz. Eğer başka sürüm seçmek istiyorsanız Hayır butonuna basınız. Yüklemeye devam etmek için Evet butonu ile onaylayınız. 3.6 Yapılandırma devral bileşenler seçimi Bu ekranda hangi verilerin devralınacağını belirleyebilirsiniz.

21 Installation Q-DAS ME 8 21 Veritabanı: Veriler için-, Text-, ve Konfigurasyon veritabanı bağlantı dosyası (*.UDL) veya Veritabanının (*.MDB) kendisi Eğer bunlar sürüm içindeki yüklenilen dosyasında mevcutsa Veritabanına kopyalanır. Aksi halde QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Maskeler: Eğer giriş maskesi sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör MASKS TO_MASKS dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Raporlar: Eğer raporlar sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Reports TO_Reports dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. Grafikler: Eğer grafikler sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Graphics TO_Graphics dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır. INI Dosyası: Partconf. INI ve QREPORT.INI dosyaları INI içine kopyalanır, RS232DEF.INI dosyası da RS232 dosyasına kopyalanır.. Katalog Dosyası: Eğer katalog dosyaları sürüm içindeki yapılandırma dosyasında mevcutsa, bu durumda komple klasör Catalog TO_Catalog dosyasına kopyalanır. Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI içindeki yol devralınır.

22 22 Installation Q-DAS ME Hedef Dizin Q-DAS ME 8 in yükleneceği hedef yolu (Klasör) seçiniz. Lütfen belirlenen hedef klasör altındaki alt klasörlerde yüklenmek istenen ürünün (ayrıca CommonFıles dahil) bulunmasına dikkat ediniz. Varsayılan olarak şöyle görülür: C:\Q-DAS\ME_8 Bu yolu, kendi belirlediğiniz bir yolu giriş alanına direk yazma ile veya browser butonu seçeneği üzerinden değiştirebilirsiniz: Đstediğiniz yolu direk olarak yazın veya uygun dizini seçin. Hedef dizin için bir güvenlik sorgulaması gelecektir: Hedef yolu değiştirmek için Hayır butonuna basınız. Önerilen hedef yolu onaylıyorsanız Evet butonuna basın ve yüklemeye devam edin.

23 Installation Q-DAS ME Setup Tip Tek bir istasyon yüklemek için 3 ayrı tip Setup seçeneği vardır: o Typical tipi standart bir yükleme şeklidir ve en fazla önerilen kullanım şeklidir. o Compact kurulum şekli programın en az bileşenlerle yüklenmesini sağlar. o Custom yüklemeyi sadece tecrübeli kullanıcılar için öneriyoruz. Burada yüklemek istediğiniz öğeleri kendiniz seçme imkanına sahipsiniz: 3.9 Bileşenler Seçimi Bu maske sadece, eğer tek istasyon için yüklemelerde Custom yükleme şeklini seçmiş iseniz görüntülenir veya bir ağ yüklemesi (=Server üzerine yükleme) gerçekleştirirseniz. Burada yüklemek istediğiniz bileşenleri tek tek seçme imkanınız vardır.

24 24 Installation Q-DAS ME 8 Ağ yüklemelerde standart olarak seçenek System Files etkin değildir Test Örnekleri Test örneklerimiz almanca ve Đngilizce olarak mevcuttur. Bu örnekler salt okunuryüklemeyle beraber etkinleştirilir. Yüklemenin bu aşamasında standart olarak hangi test örneklerine erişmek istediğinizi belirleyip seçebilirsiniz.

25 Installation Q-DAS ME 8 25 Açıklama: Modüle göre erişim değişikliğini Q-DAS ME 8 de her zaman için gerçekleştirebilirsiniz Raporların Yaprak Formatı Raporlar DIN A4 ve US_Letter formatında olacak şekilde yüklenirler Bu noktada hangi varsayılan formata erişmek istediğinizi belirleyip seçebilirsiniz. Bu seçenek, eğer raporları (Reports) yapılandırma devral sırasında seçmiş iseniz görüntülenmez.

26 26 Installation Q-DAS ME 8 Açıklama: Modüle göre erişim değişikliğini Q-DAS ME 8 de her zaman için gerçekleştirebilirsiniz Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız.

27 Installation Q-DAS ME 8 27 Setup-Programı Q-DAS ME 8 i belirlenen dizine yükler ve eğer gerekli ise, Windows Sistem dizininde gerekli dosyalar için bir Update gerçekleştirir Yapılandırma Devral Üzerine Açıklama Eğer mevcut sürüm yapılandırması devralınmış ise bu durum bilgilendirme ekranında görünür. Yapılandırma klasörü CommonFiles alt klasöründe önemli bilgiler içeren TakeOver.log dosyası mevcuttur. Açıklama: Eğer veritabanı da devralınmışsa, yükleme bittiğinde ( Ürün yüklendikten sonra) Veritabanı Update başlatılmalıdır. Bununla ilgili açıklamaları Bölüm 9 (Eski sürüm yapılandırmasını devral) bulabilirsiniz.

28 28 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız. 4 Ürün Yükleme 4.1 Yüklemeyi Başlat Yüklemeye başlatmak için Devam butonuna basınız.

29 Installation Q-DAS ME Lisans Sözleşmesi Eğer kuralları kabul ediyorsanız, I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Ancak bundan sonra devam butonu seçilip yüklemeye devam edilebilinir. 4.3 Servis - Yükleme Burada Upload un servis olarak yüklenilip yüklenilmeyeceğine karar verip, seçiminizi yapabilirsiniz. Lütfen bu seçeneğin sadece Upload veya M-QIS-S ürününün kurulumu ile ilgili bir özellik olduğuna dikkat ediniz, eğer bu ürünlerden bir tanesi için daha önce yükleme yapılan PC üzerine servis yüklemesi yapılmadıysa!

30 30 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Başlat Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız.

31 Installation Q-DAS ME Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız Bağlantılar başlat menüsü Programlar Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 - <Ürün ismi> ( All Users altında) üzerinden oluşturulur. Ağ yüklemelerde, Client kurulumu için ek dosyalar alt klasörlerdeki Program\Bin\Client altına yüklenir. 5 Client Yükleme 5.1 Yüklemeyi Başlat Her bir çalışma masası bilgisayarından Başarılı bir ağ yükleme sonrası dosya <Ürün ismi>_client.exe (örneğin. solara_client.exe ) alt klasör PROGRAM\BIN\CLIENT Serverdizinini etkinleştirebilirsiniz ve böylece Client-yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz:

32 32 Installation Q-DAS ME 8 Kurulum programı, bilgisayarınızda daha önceden benzer bir kurulum olup olmadığını kontrol eder ve bunun sonrasında ekranınıza hoş geldiniz mesajı gelir. Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız. 5.2 Lisans Sözleşmesi Eğer kuralları kabul ediyorsanız, I accept the terms of the license agreement seçeneğini etkinleştirin. Ancak bundan sonra devam butonu seçilip yüklemeye devam edilebilir.

33 Installation Q-DAS ME Hedef Dizin Yüklemeyi yapmak istediğiniz hedef yolu (Klasör) seçiniz. Varsayılan olarak ekranda görünen: C:\Q-DAS\ME_8\<Ürün ismi>\client

34 34 Installation Q-DAS ME 8 Bu yolu, giriş alanına yüklemek istediğiniz dizini direk girerek veya Browse butonu üzerinden seçerek, değiştirebilirsiniz: Yeni yükleme yolunu direk giriniz veya ilgili dizini seçiniz. Hedef dizin için güvenlik sorgulaması yapılacaktır.

35 Installation Q-DAS ME 8 35 Hedef yolu değiştirmek için Hayır tuşuna basınız. Yüklemeye başlamak için önerilen yolu kabul ediyorsanız Evet tuşu ile onaylayın. 5.4 Setup Tipleri Burada iki Setup-tipi arasında seçim yapabilirsiniz: Standart Yükleme Bu Setup-tipinde olası yardım dosyaları lokal bilgisayara kopyalanır, aksi halde sadece kısa yol bağlantıları oluşturulur. Ağ üzerindeki yardım dosyalarının açılmasında (HTML-) Güvenlik ayarlarına bağlı olarakbunlar muhtemel olarak görüntülenmeyebilir. Bu nedenle yardım dosyalarını lokal bilgisayarınıza kopyalama olanağınız vardır.

36 36 Installation Q-DAS ME 8 Đki seçenekten birini tercih edebilirsiniz: Help files installed on local PC Yardım dosyasını lokal kaydediniz (Her bilgisayara ayrı ayrı) Help files on server Merkezi yardım dosyalarına Server üzerindeki ulaşılır Özel Yükleme Lokal bilgisayara kopyalamak istediğiniz bileşenleri, burada bir (bileşenler) listesinden seçebilirsiniz.

37 Installation Q-DAS ME 8 37 Tüm bileşenleri seçmek için Select All butonuna basınız. Bileşenler hakkında bilgiler: Program files Eğer bu bileşen etkin ise program dosyaları QDAS_<Ürün ismi>.exe, Teilscan32.dll, UploadReporting.EXE gibi başlama resmi de alt klasör (Client-) BIN yükleme dizinine kopyalanır. Buna ilave olarak RS232 klasörü (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Text database Text veritabanı QDASTEXT32.MDB (başka veritabanı değil!) alt klasör Veritabanı (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Catalog files Katalog dosyaları alt klasör Catalogs (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Masks Giriş maskeleri alt klasör Masks (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Reports Raporlar alt klasör Reports (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Graphics Grafikler (örneğin: Logo gibi) alt klasör Graphics (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. Help Files Yardım dosyaları alt klasör Help (Client-) yükleme dizinine kopyalanır. 5.5 (Client-) Đçin Yüklemeyi Başlat Yüklemeye başlatmadan önce aşağıdaki bilgilerle bir maske açılır: Hedef dizin Yardım dosyaları

38 38 Installation Q-DAS ME 8 Yüklemeyi başlatmak için Devam butonuna basınız. 5.6 (Client-) Đçin Yüklemeyi Bitir Başarılı bir yüklemeden sonra ekranda aşağıdaki maske görülür. Yüklemeyi bitirmek için Bitti, butonuna basınız

39 Installation Q-DAS ME 8 39 Bağlantılar başlama menüsünde Programlar Q-DAS QM-TOOLS Q-DAS ME 8 <Ürün ismi> - Client ( All Users altında) oluşturulur. 6 Kaldırma Yüklenilen ürünü kaldırmak için onları ayrı ayrı çağırabilirsiniz: Başlat Ayarlar Sistem ayarları Software veya Start_ME_8.exe. başlatabilirsiniz. Açıklama: Ortak dosyalar (CommonFiles) eğer daha ME 8 ürünü yüklü değil ise ancak ondan sonra kaldırılabilir! Aşağıdaki açıklama Start_ME_8.EXE için geçerlidir: Yüklü olan ME 8 ürünleri ile ilgili bilgiler ekrana yansır: Kaldırmak için lütfen Uninstall Products.seçeneğini seçiniz Aşağıdaki seçme penceresinden kaldırmak istediğiniz ürünleri seçip işaretleyebilirsiniz.

40 40 Installation Q-DAS ME 8 Daha sonra seçilen ürünleri gerçekten kaldırmak istiyormusunuz diye bir güvenlik sorgulaması yapılır: Eğer seçilen tüm ürünlerin kaldırılmasını istiyorsanız Evet tuşuna basınız. Birbiri ardına ürünler kaldırılacaktır. Açıklama: Kaldırılan ürünlerin kayıtları sistemden online olarak silinir (ürün serbest bırakılır). Eğer bilgisayarın Online erişimi mevcut değilse, bu durumda her ürün için ayrı ayrı- LIC dosyasını kaydetmeniz istenecek ve bunun, sistemden kaydı silmek için ile gönderilmesi gerekecek.

41 Installation Q-DAS ME 8 41 Kaydetme penceresine geçmek için Tamam tuşuna basınız. Dosyanın kaydedilmesini istediğiniz hedef klasörü seçiniz. Giriş alanına Dosya ismi herhangi bir isim giriniz. Lütfen başka LIC dosyası üstüne kaydetmediğinizden emin olunuz! Ürünler tekrar serbest kullanıma açık olmadığından (kayıt silme), ilave olarak aşağıdaki açıklama ekrana gelir.

42 42 Installation Q-DAS ME 8 Tüm ürünler kaldırıldıktan sonra ekrana ortak dosyaların (CommonFiles) kaldırılması ile ilgili soru gelir. Eğer ortak dosyaları da (CommonFiles) kaldırmak istiyorsanız Evet butonuna basınız. Ortak dosyaların kaldırılması için aşağıdaki pencere açılır: Seçenek Remove etkin olarak ayarlanmıştır. Yüklenilen ürünü kaldırmayı başlatmak için Devam butonuna basınız. Aşağıdaki güvenlik sorgulaması ekrana gelir:

43 Installation Q-DAS ME 8 43 Ortak dosyaları kaldırmak için lütfen Tamam tuşuna basınız. Eğer bilgisayarın Online erişimi mevcut değil ise tekil ürünlerde olduğu gibi bir LIC dosyasını kaydetmeniz istenir ve bu dosyanın kayıt silmek( Lisanların serbestiyesi) için E- Mail ile gönderilmesi gerekir: Kaydetme ekranına gelmek için Tamam tuşuna basınız. Dosyanın kaydedilmesini istediğiniz hedef klasörü seçiniz. Giriş alanına Dosya ismi herhangi bir isim giriniz. Lütfen başka LIC dosyası üstüne kaydetmediğinizden emin olunuz!

44 44 Installation Q-DAS ME 8 Daha sonra (Yüklü ürünü kaldırdıktan sonra) bu LIC-Dosyasını Ürünlerin LIC-Dosyalarını - ile adresine gönderiniz. Ürünü kaldırma sırasında, ürün yüklenirken Setup yardımı ile oluşturulan dosyalar ve dizinler silinir. Daha sonra oluşturulan tüm dosyalar gibi klasörler Veritabanı ile tüm veritabanları burada silinmez! Ortak dosyaların(commonfiles-) kaldırılması sonucunda ekranda aşağıdaki maske oluşur. Kurulum kaldırma işlemini sonlandırmak için bitti tuşuna basınız. Kurulum kaldırma başarılı bir şekilde sonlandırılırsa ekrana aşağıdaki mesaj gelir:

45 Installation Q-DAS ME Silent Yükleme Silent-yükleme şu anda sadece Client-yükleme ile mümkündür! Silent yükleme seçeneği ile diyalog penceresinden herhangi bir giriş yapmadan çeşitli bilgisayarlar üzerine yükleme yapmak mümkündür. Yükleme, daha önce ilk kurulum için seçilmiş olan bileşenler ve hedef dizin ile başlar. Silent- yükleme gerçekleştirmek için, aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz ve gerçekleştirmeniz gerekir: o Đstenilen ürünü Client olarak parametre -r girerek yükleyiniz ( örneğin: "procella_client.exe -r" ). Burada windows dizininde bir yapılandırma dosyası "Setup.iss" oluşturulacaktır. o Bu dosyayı Windows dizininden istediğiniz bir klasöre kopyalayabilirsiniz. o Bir Silent- yükleme daha sonra parametreler "-s" ve f1<yol>\setup.iss ile başlatılabilir Önemli: Parametre f1 den sonra direk boşluk bırakmadan- yol ve dosya ismi giriniz! Örnek: C:\Q-DAS\ME_8\procella\PROGRAM\Bin\CLIENT\ procella_client.exe s f1c:\windows\setup.iss 8 Ek Dosyaların Kurulumu Çeşitli alt klasörlerde mevcut olan, ortak dosyalara (CommonFiles) ilave dosyalar yükleme olanağınız vardır. Bunun için CommonFiles_ME_8.exe dosyasının bulunduğu dizinde yeni bir klasör ADD oluşturunuz. Tüm dosyalar ADD klasöründeki dizin yapısındaki gibi ME 8 yükleme dizinine kopyalanacaktır. Açıklama: Đlave dosyaların kopyalanması yükleme sonrasında yapılır ki mevcut Q-DAS dosyalarının üstü bilerek yazılabilsin. Mevcut dosyaların üstü tekrar güvenlik sorgulaması yapılmadan yazılır! Veri tabanı ve program dosyası kullanılmamalıdır Boş klasörler kopyalanmaz! Örnek: Đlave olarak şu dosyalar ayrıca kopyalanacaktır: Dosya Information.txt" direk olarak CommonFiles yükleme dizinine kopyalanacaktır. Dosyalar "Mein_Dokument.doc" ve "Meine_Grafik.bmp" CommonFiles yükleme dizini içindeki "ZUSATZ" klasörüne kopyalanacaktır. Dosyalar "Mein_Testbeispiel.DFQ" ve Test_01.DFQ (Dosya Q-DAS tarafından oluşturulur) CommonFiles yükleme dizini içindeki "Examples\GER" (Q-DAS örnek test verilerinin bulunduğu dosya) klasöre kopyalanacaktır.

46 46 Installation Q-DAS ME 8 Hareket tarzı: 1. CommonFiles_ME_8.exe dosyasının bulunduğu yeni bir ADD klasörü oluşturunuz. 2. Dosyaları istenilen dizin yapısında bu klasöre kopyalayınız: ADD\Information.txt ADD\ZUSATZ\Mein_Dokument.doc ADD\ZUSATZ\Meine_Grafik.bmp ADD\Data\Examples\GER\Mein_Testbeispiel.DFQ ADD\Data\Examples\GER\Test_01.DFQ 3. Yüklemeyi başlatınız Yükleme sonunda dosyalar CommonFiles (Default = C:\Q-DAS\ME_8\CommonFiles ) yükleme dizini içine kopyalanacaktır. Bu örnekte Q-DAS tarafından gönderilen Tests_01.DFQ dosyası üstü Data\Examples\GER klasöründe yazılıp değiştirilecektir! 9 Elle Veritabanı-Update Mevcut sürümün veritabanını devral seçeneğini etkinleştirmişseniz ve veritabanı Update işlemini Setup sırasında gerçekleştirmemişseniz, bunu daha sonra elle yapabilirsiniz: Setup sırasında Konfiguration-, Text- ve Veri-Veritabanı CommonFiles\Program\Databases klasörüne kopyalanır. Bunun için ön koşul kullanılan veri tabanının mevcut sürümün kurulum klasöründe Access- Veritabanı olmasıdır. (Aksi halde sadece QSSTAT2000.INI dosyasından Dosya ismi\yol devralınır). Đlave olarak yeni veritabanı NEW uzantısıyla ayrıca bu klasöre kopyalanır. Örnek: QDAS32.MDB = Eski mevcut sürümle kurulmuş olan veri veritabanı örneğin Sürüm ME 7 den ME 8 e Setup ile kopyalanacak olan. QDAS32NEW.MDB = Yeni veri veritabanı (Sürüm ME 8)

47 Installation Q-DAS ME 8 47 Updates i manuel başlatmak için lütfen program dosyası dbupdate32.exe çalıştırınız(bu dosya ME 8 - CommonFiles\Program\Tools klasörü içinde bulunur). Aşağıdaki program maskesi ekrana gelir: Giriş satırına CommonFiles\Program\Tools klasöründe bulunan QSSTAT2000.INI eklenmiştir. Bu dosya içinde (QSSTAT2000.INI) kullanılan veritabanı yolları ve isimleri kaydedilmiştir. Update başlatmak için Tamam tuşuna basınız. Aşağıdaki maskeden etkinleştirmek istediğiniz veritabanını seçiniz: Text = Text veritabanı (QDASTEXT32.MDB) Ayarlar = Konfigurasyon veritabanı (QDASCONFIG.MDB) Değerler = Veri Veritabanı (QDAS32.MDB ve muht.. QDASMONI.MDB)

48 48 Installation Q-DAS ME 8 Update başlatmak için istediğiniz veritabanını işaretleyin ve Başlat butonuna basınız. Aşağıdaki örnekte Konfigurasyon veritabanı (Seçenek ayarlar ) ve Veri-Veritabanı (Seçenek Değerler ) etkinleştirilmiştir. Databases klasörü içinde şimdi şu veritabanı bulunmaktadır: Konfigürasyon veritabanı: QDASCONFIG. MDB = Etkinleştirilmiş veritabanı QDASCONFIGNEW. MDB = Yeni veritabanı (ME 8) QDASCONFIG_SAV1.MDB = ME 7 nin kopyalanan eski veritabanı Veri-Veritabanı: QDAS32.MDB = Etkinleştirilmiş veritabanı QDAS32NEW.MDB = Yeni veritabanı (ME 8) QDAS32_SAV1.MDB = ME 7 nin kopyalanan eski veritabanı Açıklama: Mevcut sürüm değerlendirme stratejisini yeni sürüm üzerine kesin olarak devralmak istediğinizde ayarları tekrar kontrol etmeli ve tekrar kaydetmelisiniz. Yeni sürümde değerlendirme stratejisi içindeki ayar olanakları geliştirildiği için bu hareket tarzını önermekteyiz. Text veritabanı hakkında açıklama: Eğer yukarıdaki örnekteki gibi Text veritabanı Update yapılmadıysa, bu durumda yeni veritabanı kullanılmalıdır. Bu durumda mevcut text veritabanını emniyete alınız (örneğin ismini QDASTEXT32.MDB dan QDASTEXT32_SAVE1.MDB değiştirerek) ve yeni text veritabanı ismini QDASTEXT32NEW.MDB dan QDASTEXT32.MDB.değiştiriniz.

Demo Versiyon Kurulumu

Demo Versiyon Kurulumu Demo Versiyon Kurulumu Elinizdeki CD Kurulum dokümanında sırasıyla; Microsoft SQL Server 2005 Express Edition Microsoft SQL Server 2005 Standard Edition Ürün Demo Kurulumlarına ait işlem adımları yer almaktadır.

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU ACTIVE DIRECTORY YAPISI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu

Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Avira Internet Security 2012 Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka

Detaylı

Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu

Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu Avira Internet Security Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve

Detaylı

Family Protection Suite. Kullanıcı Kılavuzu

Family Protection Suite. Kullanıcı Kılavuzu Family Protection Suite Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SUNUCU SERVİSLERİ 2 Ankara, 2009 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 3.3 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 4 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 5 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 6 1.3. OTOMATİK YAZILIM YÜKLEME... 7 1.3.1. Windows 8 için

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET PROGRAMCILIĞI 1 482BK0094 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

İhtiyacınız Olanlar. IBM uyumlu Pentium 4 PC veya aşağıdakilerle eşdeğer:

İhtiyacınız Olanlar. IBM uyumlu Pentium 4 PC veya aşağıdakilerle eşdeğer: KULLANIM KILAVUZU 1 İçindekiler HOŞGELDİNİZ... 3 Kutunun İçeriği... 4 İhtiyacınız Olanlar... 5 Kurulum... 6 Tarayıcınızla Mümkün Olan Ekstra Uygulamalar... 16 Tarama... 19 Tarama Konfigürasyonlarını Silme

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015 KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2015 İçindekiler Yasal Uyarılar...5 1 SOLIDWORKS Kurulum ve Yönetimi...8 Bireysel Kurulum yada Yönetim Resmi...9 SOLIDWORKS Kurulumunu Başlatma...9 SOLIDWORKS Uygulamasını

Detaylı

Free Antivirus. Kullanıcı Kılavuzu

Free Antivirus. Kullanıcı Kılavuzu Free Antivirus Kullanıcı Kılavuzu Giriş Ticari Markalar ve Telif Hakkı Ticari Markalar Windows, Microsoft Corporation'ın ABD ve diğer ülkelerdeki tescilli ticari markasıdır. Diğer tüm marka ve ürün adları,

Detaylı

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U

ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U ADSL X4 K U L L A N I M K I L A V U Z U AÇIKLAMA Bu kullanım kılavuzu telif hakkı ile güvence altına alınmış bazı bilgiler içermektedir. Söz konusu kitapçık ve beraberindeki tüm donanım, yazılım ve ilgili

Detaylı

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014

KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014 KURULUM VE YÖNETİM SOLIDWORKS 2014 İçindekiler Yasal Uyarılar...5 1 SolidWorks Kurulum ve Yönetimi...8 Bireysel Kurulum yada Yönetim Resmi...9 SolidWorks Kurulumunu Başlatmak...9 SolidWorks'ü Microsoft

Detaylı

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall

AVG 9 Anti-Virus plus Firewall AVG 9 Anti-Virus plus Firewall Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 90.6 (14.9.2009) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar, ilgili sahiplerine aittir. Bu

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender

Kullanıcı Kılavuzu. Telif Hakkı 2008 BitDefender Kullanıcı Kılavuzu Telif Hakkı 2008 BitDefender BitDefender Internet Security 2008 Kullanıcı Kılavuzu Yayımlanma 2008.06.20 Telif Hakkı 2008 BitDefender Yasal Uyarı Tüm hakları saklıdır. Bu kitabın hiç

Detaylı

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti ARIMA 4.0 Kullanım Kılavuzu Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü A Blok Z11 Z12 Serdivan / Sakarya Telefon: +90 264 273 32

Detaylı

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net

[The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net A-61768_tr Bu uygulamanın kısımları tarafından kullanılan yazılım aşağıdaki lisans beyanını gerektirir: [The BSD License] Telif hakkı (c) 2004-2011 Jaroslaw Kowalski jaak@jkowalski.net Tüm hakları saklıdır.

Detaylı

7600 TARAYICI KULLANIM KILAVUZU

7600 TARAYICI KULLANIM KILAVUZU 7600 TARAYICI KULLANIM KILAVUZU 1 İçindekiler Kutunun İçeriği... 3 İhtiyacınız Olanlar... 5 Kurulum... 6 Tarama Yapma... 16 One Touch Kullanarak Tarama Yapma... 17 Birden Fazla Sayfa Taramak İçin... 33

Detaylı

WD ShareSpace. Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu

WD ShareSpace. Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu WD ShareSpace Ağ Depolama Sistemi Kullanım Kılavuzu Önemli Güvenlik Yönergeleri 1. Ürünün üzerinde işaretli olan tüm uyarı ve yönergeleri uygulayın. 2. Temizlemeden önce bu ürünün fişini çekin. Sıvı veya

Detaylı

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web

www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web www.dtco.vdo.com Hızlı Başvuru Kitabı TIS-Web Imprint Bu kitapta yer alan bilgiler, ön bilgilendirme yapılmaksızın değiştirilebilir. Continental Automotive GmbH şirketinin böyle bir durum karşısında herhangi

Detaylı

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU

SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU SIDEKICK PC KULLANIM KILAVUZU VERSİYON 2.0 2009 Electrolux Turkey, Tüm hakları saklıdır 1 İÇİNDEKİLER TABLOSU 1. GİRİŞ... 3 1.1. KISA ADLAR VE KISALTMALAR... 4 1.2. SİSTEM GEREKLİLİKLERİ... 5 1.3. OTOMATİK

Detaylı

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü Veri kaydedicisi DL3 Montaj Çalıştırma Web arayüzü *11205984* 11205984 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok

Detaylı

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0

Karadeniz Teknik Üniversitesi 0 0 İ Çİ NDEKİ LER ORACLE VM VIRTUALBOX... 2 KURULUM VE RESİMLİ ANLATIM... 2 WINDOWS XP PROFESSIONAL KURULUMU... 4 1 ORACLE VM VIRTUALBOX Sanal işletim sistemi kurmak için ideal bir program. Sanallaştırma

Detaylı

AHBS KULLANIM KILAVUZU

AHBS KULLANIM KILAVUZU HelpAndManual_illegal_keygen Sâye AHBS KULLANIM KILAVUZU Sürüm No : 1.0.0.45 HelpAndManual_illegal_keygen Yasal Uyarı İşbu kullanım kılavuzu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve bu kanun kapsamında

Detaylı

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu

YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu YereldeAB İnternet Sitesi İl Sayfalarına Yönelik İçerik Ekleme Kullanım Kılavuzu İçindekiler: İnternet Sitesine Kullanıcı Adı ve Şifre ile Giriş sayfa 3 YereldeAB İnternet Sitesi Haberler Sayfası sayfa

Detaylı

Comodo İnternet Güvenliği 2011

Comodo İnternet Güvenliği 2011 Comodo İnternet Güvenliği 2011 Sürüm 5.0 Kullanıcı Rehberi Comodo Security Solutions Inc. 525 Washington Bvld, Jersey City, NJ 07310 United States 1 İçindekiler 1 Comodo İnternet Güvenliği ne Giriş...6

Detaylı

Etiket, Barkod, RFID ve Kart Yazdırmak İçin Dünyanın Önde Gelen Yazılımı. BarTender Application Suite'i Kullanmaya Başlarken

Etiket, Barkod, RFID ve Kart Yazdırmak İçin Dünyanın Önde Gelen Yazılımı. BarTender Application Suite'i Kullanmaya Başlarken Etiket, Barkod, RFID ve Kart Yazdırmak İçin Dünyanın Önde Gelen Yazılımı BarTender Application Suite'i Kullanmaya Başlarken Genel bakış, yükleme ve temel kullanım (Türkçe Basım) Revizyon 12.09.20.1036

Detaylı