YAZILIM PATENTLERİ, YAYIN HAKLARI, VE ÖZGÜR YAZILIM. Dr. Onur Tolga Şehitoğlu, ODTÜ Bilgisayar Müh.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YAZILIM PATENTLERİ, YAYIN HAKLARI, VE ÖZGÜR YAZILIM. Dr. Onur Tolga Şehitoğlu, ODTÜ Bilgisayar Müh. onur@ceng.metu.edu."

Transkript

1 YAZILIM PATENTLERİ, YAYIN HAKLARI, VE ÖZGÜR YAZILIM Dr. Onur Tolga Şehitoğlu, ODTÜ Bilgisayar Müh. Aralık 2004

2 İçerik Patent nedir? Yazılım patentleri, tehlikeler, yanlışlar Telif hakları, Copyright Yazılımda tekelleşme Özgür yazılım

3 Patent nedir? Yeni bir fikir bulan yaratıcılara buluşu kamuya sunmaları karşılığı verilen geçici süreli (20 yıl) tekel hakkı. Diğer branşlar korumasız, patent gerekli. Yazılım için copyright mı patent mi? Copyright : masrafsız. Patent: ulusal ve uluslarası patent ofisleri ve patent ücretleri. Amaç: Fikir sahibini korumak mı, firmaların tekellerini güçlendirmek mi?

4 Yazılım ve Patent: Webshop örneği Patent ihlalleri: 1. Ağ üzerinden satış 2. Cep telefonu ile sipariş 3. Alış veriş kartı 4. Tab lı menüler 5. Ön izleme penceresi 6. Web'den video dağıtımı 7. Akan video, taleple. 8. MP3 format 9. Kredi kartı ile İnternet'ten ödeme. 10. E-postaya hediye gönderme

5 Webshop örneği: devam Patent ihlalleri: 11. Otomatik kredi başvurusu 12.VISA onaylı logo 13. Talebe uygun teklif üretme 14. Siparişleri üreticilere yönlendirme 15. Destek veritabanı 16. TV görünümlü video seçimi 17. JPEG formatı 18. İlgili diğer sonuçlar 19. İndirim kodu girme 20. Özel imalat.

6 Yazılım Patentleri Algoritmalar, veri yapıları, veri formatları patentlenebilir. Tasarım yaratıcılığı olmayan basit fikirler düşük üretim maliyeti olmasına karşın patentlenebilir. Webshop örneğindeki gibi genel fikirler patentlenebilir. Patent almak için gerekli şartlar: Daha önce yapılmamış yeni bir buluş Uygulanabilir olması (uygulanması şart değil) Para+bürokrasi

7 Tehlikeler Patent sayısında artış. Patent ihlali yapmadan yazılım üretmek mümkün olacak mı? Şirketler savaşı: Oracle stratejisi: Oracle patent yerine copyright tercih ediyor. Yine de patent alıyor. Bir şirket patent davası açarsa elindeki patentleri kullanacak. Patent savaşında güçlü olan kazanıyor. Avrupa patent ofisinden patent almak: Herhangi bir patent ihlalinde dava, mahkeme, avukat masrafları. Küçük şirketlerin baş etmesi olanaksız.

8 Tehlikeler: devam Patent kontrolü: masraflı ve neredeyse olanaksız. Bilimsel araştırmayı sekteye uğratabilir mi? Patent düşünceleri hapsedebilir. Genetik algoritmalarla zaman planı çıkartma. Yapay sinir ağlarıyla karakter tanıma. Ses tanıma. Patent ofisleri büyük paralar kazanıyor. Patentle ilgili her işlem para demek. Yazılım şirketleri patent ofislerine para akıtmak zorunda?

9 Tehlikeler: devam Linux ve özgür yazılım camiası patent tehditi altında KOBİ'ler patentle başedemez Yatırımlar ve yenilikçi düşünceler korunma maskesi altında darbe yiyor. Düşünceler özgürdür.

10 Yazılım Patent Politikası Avrupa Topluluğu komisyonları yazılımı patent kapsamına alma işlemini yürütüyor. Türkiye'de yazılım üreticileri henüz patent savaşına katılacak olgunlukta değil. Çok büyük zarar görebiliriz. Patent aleyhtarı kampanyalar: Foundation for Free Information Infrastructure

11 Telif Hakları (Copyright) Patent kadar sınırlayıcı değil. Telif hakkı için birşey üretmek ve kopyalanabilir bir ortamda dağıtmak/satmak gerekiyor: Algoritmanın telif hakkı olmaz. Bir program halinde ise olabilir. Belli bir düzeyde benzerlik bekleniyor. Müzik, video, yazıdaki haklarda olduğu gibi. Yazılım dünyasında sorunlar: Ters mühendislik Yapısal düzeyde taklit.

12 Hakların Korunması ve Tekelleşme Hakların korunması ilk bakışta olumlu. Telif hakları çok kısıtlayıcı. Sevdiğim birşeyi arkadaşımla paylaşamaz mıyım? Sanatçılar ve üreticiler haklarının korunması sayesinde ne kazanıyor? Bütün yazılımlar telif haklarına sahip ve ücretli olursa ne olacak? Yazılımın sanatsal üretimden farkı: Çoğu kurum bütün ticaret ve işlemlerini yazılım sayesinde üretiyor.

13 Tekelleşme Yazılım piyasasında bir şirket tekel olursa ne olur? Hayatın sürdürülebilmesi için bütün ücretler ve koşullar kabul. Fotokopi makinası ve Xerox örneği. Benzeri yazılım piyasasında yok mu? Niye iki yılda bir işletim sistemi ve ofis paketi satın alıyorsunuz? Virüs sorunu niye hala çözümsüz? Önümüzdeki yıllarda kullanım başına ücret ödemek ister misiniz? Ülkelerin gizli bilgileri Amerika'nın elinde mi?

14 Özgür Yazılım Bilgi özgürdür ve özgürce paylaşılmalıdır. Paylaşım bilim ve teknolojinin gelişmesinde en önemli unsurlardan birisidir. Telif hakları ve patentler paylaşmayı engelliyor. Çözüm korsan yazılım kullanmak, yazılımları kırmak, yazılım anarşistliği yapmak değil! Tekelleşmeye karşı olarak herkesin özgürce kullanabileceği ve katkı verebileceği bir zemin oluşturmak. Özgür yazılım felsefesi de kaçak yazılım kullanmaya karşıdır.

15 Özgür Yazılım Nedir? Herkesin özgürce kullanıp kopyalayabileceği, olduğu gibi ya da değiştererek dağıtabileceği yazılımlar. Free Software Bedava Yazılım x,özgür_yazılım x açık_kaynak_kodlu x Büyük oranda doğru. Kaynak kodu açık olmayan yazılım tam olarak paylaşılmış sayılmaz. Amaç gelişmeyi desteklemek. Değişik lisans türleri: BSD tarzı: neredeyse hiç kısıt yok. Copyleft: Dağıtıcılar ek kısıt getiremez. Değiştirip kullanabilirsiniz ama kaynak kodunu açmak zorundasınız.

16 Yanlışlar Özgür yazılım kalitesiz olur. Ucuz etin yahnisi yorumu yazılım için yanlış. Özgür yazılım güvenlik açıkları içerir. Kodu açık olduğu için daha kolay kırılır. Destek istediğinizde bulamazsınız. Kullanımı zordur. Bilgisayarcıların para kazanmasını engeller. Yazılımın idamesi ve bakımı önemli bir gelir kaynağıdır. Patent ve copyright ihlali olmadan yenilikçi işler yapmak daha kolay.

17 Sonuç Yazılımda patent büyük sorunlar doğurabilir. Telif hakları tekelleşmeyi getirmemeli. Tekelleşme son derecede tehlikeli. Özgür yazılımın sadece kullanıcısı olunmaz. Katkı verin. Linux Kullanıcıları Derneği Yerelleştirme çalışmaları Özgür yazılım projeleri: Proje ve tez çalışmaları: paket haline getirip dağıtın.