Grove Parmak İzi Okuyucu Sensör ile Arduino Uno

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Grove Parmak İzi Okuyucu Sensör ile Arduino Uno"

Transkript

1 Grove Parmak İzi Okuyucu Sensör ile Arduino Uno Ürün Linki : Sensor,PR-1746.html

2 Parmak izi okuyucu modülü farklı programlar aracılığı ile kullanabilirsiniz. SFGDemoV2.0 programı ile kullanabilmek için Arduino Uno u USB seri dönüştürücü gibi çalıştırmanız gerekmektedir. Bunun için Arduino Uno u USB ile bilgisayarınıza bağlayınız. Arduino IDE yazılımını yönetici olarak çalıştırınız. Aşağıdaki resimdeki gibi karşınıza çıkan ekranda hiçbir değişiklik yapmadan Kontrol Et yaptıktan sonra Yükle e tıklayarak Uno üzerine yüklemeyi yapınız. Yükleme esnasında Arduino Uno üzerindeki ledler yanıp söneceklerdir. Bu yüklemenizin gerçekleşiyor olduğunu göstermektedir. Yükleme tamamlandıktan sonra Arduino Uno nun USB bağlantısını bilgisayarınızdan ayırınız. Arduino Uno ile Parmak izi okuyucu modül arasında aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi pin bağlantılarını yapınız. Parmak İzi Okuyucu Modül Kırmızı Kablo (V) Sarı Kablo (T) Beyaz Kablo (R) Siyah Kablo (G) Arduino Uno 5V pin Pin 1 (TX) Pin 0 (RX) GND pin

3 Arduino Uno u Usb ile bilgisayarınıza bağlayınız. Linkinden SFGDemo yazılımını indiriniz. İndirdiğiniz zip dosyasını Yeni Klasör oluşturarak içine çıkarınız. Oluşturduğunuz Yeni Klasör den SFGDemo.exe i yönetici olarak çalıştırınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

4 Sol alt taraftaki Open Device (O) butonuna tıklayınız. Gelen ekrandan Arduino Uno nun bağlı olduğu COM portu seçip OK e tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrana ulaşabildiyseniz Arduino üzerinden Parmak izi okuyucu modülle bağlantıyı başarılı bir şekilde gerçekleştirebildiniz demektir. Şimdi bu program ile kullanacağınız parmak izine ID tanımlayalım. Program üzerindeki Enroll butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen User Address penceresinden parmak izine atamak istediğiniz ID i giriniz. Program ilk kurulduğunda 0,1 ve 2 ID lerini kendisi kullandığı için bu ID lerden farklı arası bir değer girmelisiniz. Değeri girip OK e tıkladığınızda Parmak izi okuyucu modülün kırımızı ledi yanacaktır.

5 Program sizden parmağınızı okutmanızı isteyecektir. Parmağınızı sensör modülün kırmızı ışığı sönünceye kadar parmak izi sensör modülün okuyucu kısmı üzerinde tutunuz. Program tekrar parmağınızı okutmanızı isteyecektir. Yine parmak izi modülün okuyucu kısmı üzerinde parmağınızı kırmızı ışık sönünceye kadar tutunuz.

6 Yukarıdaki gibi Program üzerinde Sucess to enroll! İfadesini gördüğünüzde parmak izinize girdiğiniz ID i başarılı bir şekilde atamışsınız demektir. İsterseniz Enroll butonunun sol tarafındaki Preview kutucuğunu işaretleyerek parmak izinizin ön izlemesini ekran üzerinde görebilirsiniz. Program üzerindeki Search, Match, Delete butonlarıyla kaydettiğiniz parmak izi üzerinde arama karşılaştırma ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirebiliyor olmanız satın aldığınız modülün sorunsuz bir şekilde çalışıyor olduğunu göstermektedir. Eğer parmak izi okuyucu modülü Arduino Ide Seri Port Ekranı üzerinden kullanmak isterseniz öncelikle https://github.com/adafruit/adafruit-fingerprint-sensor-library linkinden kütüphane dosyasını indiriniz. İndirdiğiniz dosyayı zip den Yeni Klasör e çıkarınız ve dosya adını Adafruit_Fingerprint olarak değiştiriniz. Adafruit_Fingerprint dosyasını Ardunino Ide kütüphane dosyalarının bulunduğu dizine taşıyınız.

7 Ardunino Uno kartı üzerindeki önceden yapığınız tüm pin bağlantılarını sökünüz. Uno u Usb ile bilgisayarınıza bağlayınız. Arduino IDE yazılımı Dosya/Örnekler dizini altından resimde belirtildiği gibi enroll kısmına tıklayınız. Yeni açılan sketch deki yazılımı kontrol edip Arduino Uno a yükleyiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra Uno u bilgisayarınızdan ayırınız ve Uno üzerindeki bağlantıları aşağıdaki tablodaki gibi yapınız. Parmak İzi Okuyucu Modül Kırmızı Kablo (V) Sarı Kablo (T) Beyaz Kablo (R) Siyah Kablo (G) Arduino Uno 5V pin Pin 2 (TX) Pin 3 (RX) GND pin Bağlantıları tamamladıktan sonra Uno u Usb ile bilgisayara bağlayınız. Ardunino Ide i yönetici olarak çalıştırınız. Seri Port Ekranın açınız. Seri Port Ekranında herhangi bir şey göremiyorsanız sağ alttaki baud değerini 9600 olarak değiştiriniz. Aşağıdaki resimdeki gibi ekranı görebiliyor olmanız gerekmektedir.

8 Yukarıdaki ekranda tanımlayacağınız parmak izi için ID girmenizi istemektedir arasında bir değeri önüne # işareti koyarak giriniz. ( #45 gibi) Değeri girip enter yaptığınızda sensörün kırmızı ışığı yanacak ve sizden parmağınızı okutmanızı isteyecektir. Parmağınızı sensörün kırmızı ışığı sönünceye kadar sensör alıcısının üzerinde tutunuz. Işık söndükten sonra tekrar giriş yapmanızı isteyecektir. Yine aynı işlemi tekrarlayınız. İşlemi tamamladığınızda Seri Port Ekranı aşağıdaki gibi olacaktır.

9 Burada parmak izinizin ID 0 a atandığı belirtilmektedir. Sizin bir önceki adımda girdiğiniz ID ise bir sonraki tanımlayacağınız parmak izinize atanacaktır. Tüm bu işlemleri gerçekleştirebiliyor olmanız satın aldığınız modülün sorunsuz bir şekilde çalışıyor olduğunu göstermektedir. Daha sonra kütüphanedeki diğer örnekleri yükleyerek modülünüzü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Robotistan Teknik Destek Ekibi 2015 Hazırlayan Ömer ALOĞLU