USB MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi ile Kamu Kurumlarında Kalite Yaklaşımını Geliştiriyor

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "USB MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi ile Kamu Kurumlarında Kalite Yaklaşımını Geliştiriyor"

Transkript

1

2 USB Ulusal Sistem Belgelendirme den Haberler USB MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi ile Kamu Kurumlarında Kalite Yaklaşımını Geliştiriyor Kamu kurumlarında kalite yönetimi çalışmalarının gerçekleştirilmesi amacı ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı finansmanı ile gerçekleştirilen MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi nin yönetimi USB tarafından yapılmaktadır. (devamı 2. ve 3. sayfalarda) METRO CASH & CARRY / Tedarikçi Değerlendirme Projesi Semineri 2010 yılında başlayan ve bugüne kadar hızla devam eden Metro Cash & Carry Yaş Meyve ve Sebze Tedarikçileri Değerlendirme Projesi kapsamında, Metro Cash & Carry ile birlikte düzenlediğimiz tedarikçi toplantımız Antalya'da tarihinde gerçekleştirildi. (devamı 4. sayfada) USB Genel Müdürü Nesrin SERİN, TÜGİAD Türkiye Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu nda Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) 14. Olağan Genel Kurulu 26 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonu nda gerçekleştirildi yılları arasında görev yapacak Ali Yücelen başkanlığındaki Yönetim Kurulunda, USB Genel Müdürü Nesrin SERİN de TÜGİAD Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunmakta. (devamı 5. sayfada) İZSİAD İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği 5 Proje İzmir'e Damga Vuracak Danışma Kurulu Üyesi ve Projeler Koordinatörü USB Genel Müdürü Nesrin SERİN koordinatörlüğünde, Yönetim Kurulu Üyeleri nden oluşan İZSİAD Proje Ekibi ile geliştirilen 5 projesini açıkladı. (devamı 6. sayfada) ICAS 2012 III. Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu III. Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu tarihlerinde İstanbul da gerçekleştirildi. Genel Müdürümüz Nesrin SERİN Bilişim Teknolojileri konulu oturuma başkanlık yaptı. (devamı 7. sayfada) USB, Future Fish Eurasia Fuarına Katıldı Türkiye nin tek su ürünleri fuarı olan Future Fish Eurasia 6. Uluslararası Su Ürünleri İhracat ve İşleme, Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı, Haziran 2012 tarihlerinde, Uluslararası İzmir Fuar Alanı nda, gerçekleştirildi. (devamı 7. sayfada) USB Kurumsal Gelişim ve Kalite Müdürü Dr. Seher ERKAL Projesi İle TİM Gıda Ar Ge Proje Yarışmasına Katıldı USB Kurumsal Gelişim ve Kalite Müdürü Dr. Seher ERKAL Balık Yemlerinde Antimikrobiyal Madde Olarak Kekik Uçucu Yağının Kullanılması başlıklı projesi ile Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde sergilenmeye layık görülen projeler içerisinde yer aldı. (devamı 8. sayfada) Sağlık Sektörü Belgelendirme Uzmanımız M. İsmail CARAN ın Makalesi Koç Üniversitesi'nin Dergisi'nde Yayınlandı USB de Sağlık Sektörü Belgelendirme Uzmanı olarak görev yapan M. İsmail CARAN ın Hata Türleri Etkileri ve bir Uygulama Örneği isimli çalışması "Hemşirelikte Eğitim ve Araştırma Dergisi"nin Nisan 2012 ayı yayınında kapak yazısı olarak yayınlandı. (devamı 8. sayfada) USB Tarafından Gerçekleştirilen Bazı Eğitimler (devamı 9 11 sayfalarda) Yakın Zamanda Belgelendirdiğimiz Bazı Kuruluşlar (devamı sayfalarda)

3 Sayfa 2 S Sayfa 1 GÜNCEL USB MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi ile Kamu Kurumlarında Kalite Yaklaşımını Geliştiriyor Kamu kurumlarında kalite yönetimi farkındalığının geliştirilmesi amacı ile Doğu Marmara Kalkınma Ajansı finansmanı ile gerçekleştirilen Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi nin yönetimi USB tarafından yapılmaktadır. Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Yalova illerindeki 35 kamu kuruluşunda, çağın gereksinimi olan ve Toplam Kalite Yönetim Standardı olarak Dünya da kabul gören, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı nın etkin olarak uygulanmasına yönelik bir proje olup, USB proje koordinatörlüğünde yönetilmektedir. MARKA Bölgesel Kalite Yapılanması Proje Akışı 11 Ocak 2012 tarihinde Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi dâhilindeki kamu kurumlarının yetkililerinin katılımı ile proje açılış ve bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş olup, USB ve MARKA ile kamu kurumları arasındaki sözleşmeler imzalanmıştır. USB Proje Ekibi tarafından tüm kamu kurumlarına ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Standardı çerçevesinde mevcut durumlarını incelemek amacı ile kurum ön görüşmeleri tamamlanmıştır. Kurum ön görüşmeleri projeye özel olarak hazırlanan ve portal yönetici paneli üzerinden kullanılan kontrol listesi ile yapılmaktadır. Portal kontrol listeleri ile ilgili kurum bazında ve Valilik, İl Özel İdare, Belediye ve Kaymakamlık genelinde bir raporlama sunmaktadır.

4 Sayfa 3 Sayfa 2 GÜNCEL USB Kalite Portalı Bölgesel Kalite Yapılanması Projesi kapsamındaki kamu kurumları, MARKA ve USB Ekibi arasındaki kuvvetlendirmek, etkin olarak altyapısı iletişim doküman yürütmek kurularak ağını yönetimini ve e-learning eğitim notlarının paylaşmak amacı ile ve adreslerinde yayınlanan portal kurulmuş ve bu portal ile geçiş sağlanan bir forum ile iletişimin interaktifliği arttırılmıştır. Her kamu kurumu için belirlenen yetkili kişiye kullanıcı adı ve şifre atanarak, ISO 9001:2008 kurulumu Kalite Yönetim sırasında Sistemi hazırlanan dokümanların portala yüklenmesi ve USB yetkilisi tarafından dönüşünün kontrolü yapılması ve geri çalışmalarının yönetimi yapılmaktadır. Kamu kurumlarının yapılarına ilişkin bilgi sağlanması amacı ile proje başlangıcında kurum değerlendirme anketi portal üzerinden organize edilmiş olup, proje kapsamındaki diğer anketlerin de portal üzerinden yapılması planlamaktadır. Kalite Yapılanması Projesi nde verilen ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve Süreç Yönetimi Eğitimi ile ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetçi Eğitimi için eğitim dokümanları, eğitim planlaması portal üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile yapılan girişlerde erişime açıktır.

5 Sayfa 3 GÜNCEL Sayfa 4 METRO CASH & CARRY / Tedarikçi Değerlendirme Projesi Semineri 2010 yılında başlayan ve bugüne kadar hızla devam eden Metro Cash & Carry Yaş Meyve ve Sebze Tedarikçileri Değerlendirme Projesi kapsamında, Metro Cash & Carry ile birlikte düzenlediğimiz tedarikçi toplantımız Antalya'da tarihinde gerçekleştirildi. Metro Cash & Carry nin yöneticilerinin de katıldığı ve yaş meyve ve sebze tedarikçilerinin büyük ilgi gösterdiği seminerimizde Metro Cash & Carry adına yapılan denetimlerin önemi, kapsamı, kullanılan kontrol listesi, tedarikçi değerlendirme sayfası un nasıl kullanılacağı ve örnek uygulamalar anlatıldı. Toplantı sonrasında proje kapsamında gerçekleştirilen denetimlerde en yüksek puan alan ilk 3 tedarikçiye ödülleri Metro Cash & Carry nin yöneticileri tarafından verildi.

6 Sayfa 5 Sayfa 4 GÜNCEL USB Genel Müdürü Nesrin SERİN, TÜGİAD Türkiye Genç İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu nda Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) 14. Olağan Genel Kurulu 26 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonu nda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen genel kurulda; 259 geçerli oyun 170 ini alarak 14üncü Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığına 13. Dönemde TÜGİAD Yönetim Kurulu üyesi, Ankara ve Çukurova Şubeler Koordinatörü olarak görev yapan Sayın Ali Yücelen seçildi yılları arasında görev yapacak Ali Yücelen başkanlığındaki Yönetim Kurulunda, USB Genel Müdürü Nesrin SERİN de TÜGİAD Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak bulunmakta. TÜGİAD Yönetim Kurulu 12 Haziran 2012 tarihinde Ankara da 5 Bakan ı ziyaret etti. Adalet Bakanı Sayın Sadullah ERGİN Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi EKER Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Sayın Egemen BAĞIŞ

7 Sayfa 5 GÜNCEL Sayfa 6 İZSİAD İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği 5 Proje İzmir'e Damga Vuracak Danışma Kurulu Üyesi ve Projeler Koordinatörü USB Genel Müdürü Nesrin SERİN koordinatörlüğünde, Yönetim Kurulu Üyeleri nden oluşan İZSİAD Proje Ekibi ile geliştirilen 5 projesini açıkladı. İZSİAD 2012 yılında hayata geçirilmeyi planladığı 5 projesini kamuoyu ile paylaştı. Danışma Kurulu Üyesi ve Projeler Koordinatörü USB Genel Müdürü Nesrin SERİN koordinatörlüğünde, Yönetim Kurulu Üyeleri nden oluşan İZSİAD Proje Ekibi tarafından yürütülen stratejik planlama çalışmaları sonucunda belirlenen dört ana eksenlerden biri olan İzmir ve Kadın konusunda ilk projenin İZSİAD GÖZÜYLE KADIN DOSTU KENT İZMİR olduğu ifade edildi. destek verilmesi hedeflenmiştir için toplam 5 proje ile yola çıkan ve bu yıl 20. yılını kutlayacak olan İZSİAD, tarafından gerçekleştirilecek olan, kadınlara, hükümlülere, gençlere, işitme engellilere Bu projelerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler protokolünü Valilik nezdinde imzalayan İzmir in, kendi halkının gözüyle "İzmir neden kadın dostu" sorusuna katkıda bulunmayı hedefleyen, İzmir Valiliği ve DEÜ Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliği ile yürütülmekte olan İZSİAD Gözüyle Kadın Dostu Kent İZMİR adı altında bir analiz yürütülmektedir. Sonuçlarının görsel ve yazılı basın yolu ile duyurulacağı projenin saha çalışmaları tamamlanmış e-ortamlı anket çalışmaları ise devam etmektedir. İşitme Engellilerin iş hayatına entegrasyonu odaklı geliştirilen bir diğer proje ise T.C.Gençlik ve Spor Bakanlığı 2012 çağrısı kapsamında ön elemeyi geçmiştir. Bu projede de İzmir Valiliği nin yanı sıra Gediz Üniversitesi ve İşitme Engelliler Federasyonu da proje iştirakçileri olarak yer almışlardır.

8 Sayfa 7 Sayfa 6 USB DEN HABERLER ICAS 2012 III. Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu Türkiye ve Avrupa Birliği nde Uygunluk Değerlendirme alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcilerini, sanayinin ve ilgili diğer kurumların temsilcileriyle akreditasyon, standardizasyon, metroloji, test ve belgelendirme alanlarındaki gelişmeleri tartışmak amacıyla III. Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu tarihlerinde İstanbul da gerçekleştirildi. Dünyada uygunluk değerlendirmesi alanında düzenlenen sınırlı sayıda etkinliğin en büyükleri arasında yer alan III. Uluslararası Uygunluk Değerlendirme Sempozyumu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında ve UDDer ev sahipliğinde, Mayıs tarihleri arasında İstanbul Cevahir Kongre Merkezi nde gerçekleşti Genel Müdürümüz Nesrin SERİN in Bilişim Teknolojileri konulu oturuma başkanlık yaptı ve Türkiye de Bilişim Sektörü ve Uygunluk Değerlendirmesi Aktivitesi konulu bildirisini sundu. USB Future Fish Eurasia 2012 Fuarına Katıldı USB Ulusal Sistem Belgelendirme Hizmetleri olarak yer aldığımız "Future Fish Eurasia Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı İzmir Kültürpark Fuar Alanı 2 nolu holde 11 bin metrekarelik alanda 300'ün üzerinde yerli ve yabancı firmanın katılımı ile gerçekleşti. 6. Su Ürünleri İhracat ve İşleme Akuakültür ve Balıkçılık Teknolojileri Fuarı" Future Fish Eurasia 2012 Fuarı'nın açılışına İzmir Vali Yardımcısı Mustafa AYDIN, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı AYDOĞAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürü Durali KOÇAK, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan KIZILTAN, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İŞLİEL, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip AKHAN, İzfaş Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir ÖRS ve su ürünleri sektörü mensupları katıldı. Future Fish Eurasia 2012 Fuarı nı toptan ve perakende balık pazarlamacıları, ithalatçı ve ihracatçılar, kültür balıkçıları, reisler, otel, restoran ve süpermarketler, su ürünleri işleme sanayi, su ürünleri mühendisleri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve su ürünleri sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilerden oluşan in üzerinde sektör profesyoneli ziyaret etti. Fuardaki tek belgelendirme ve eğitim kuruluşu olan USB standına da ilgi yoğun oldu. Belgelendirme süreçleri, ürün ve sistem belgelendirmeler ve eğitimler hakkında bilgi almak isteyen ziyaretçiler USB standında uzman denetçi ve eğitmenlerimizden bilgi aldılar.

9 Sayfa 8 Sayfa 7 USB DEN HABERLER USB Kurumsal Gelişim ve Kalite Müdürü Dr. Seher ERKAL Projesi İle TİM Gıda Ar Ge Proje Yarışmasına Katıldı Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin gıda sektöründe inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını artırmak amacıyla gerçekleştirdiği Gıda Ar-Ge Proje Pazarı'na yoğun ilgi gösterildi. Yarışmanın Türkiye Koordinatörlüğü'nü üstlenen Ege İhracatçı Birlikleri'ne çeşitli üniversitelerden, kurum ve kuruluşlardan 200'e yakın proje başvurusu yapıldı. Bu projelerden 116 sı sergilenmeye layık bulundu. USB Kurumsal Gelişim ve Kalite Müdürü Dr. Seher ERKAL Balık Yemlerinde Antimikrobiyal Madde Olarak Kekik Uçucu Yağının Kullanılması başlıklı projesi ile Gıda Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinde sergilenmeye layık görülen projeler içerisinde yer aldı. Etkinliğe katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan projemiz hakkında sergi salonunda detaylı bilgi aldı. Etkinlik sonunda ödül alan yarışmacılara ödülleri Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından verildi. Bu etkinliklerin önümüzdeki yıllarda uluslar arası boyutlarda sürdürüleceği ifade edildi. Sağlık Sektörü Belgelendirme Uzmanımız M. İsmail CARAN ın Makalesi Koç Üniversitesi'nin Dergisi'nde Yayınlandı USB nin Sağlık Sektörü Belgelendirme Uzmanı olarak görev yapan M. İsmail CARAN ın Risk Analiz ve Risk Önem Derecelerini Belirleme üzerine yaptığı araştırmalar sonucu; Hata Türleri Etkileri ve bir Uygulama Örneği isimli çalışması, Koç Üniversitesi Editörler Kurulu tarafından, üniversite bilimsel dergisinde yayınlanmaya değer eser kapsamına alınmış ve "Hemşirelikte Eğitim ve Araştırma Dergisi"nin Nisan 2012 ayı yayınında kapak yazısı olarak tarihinde olarak kabul edilmiş ve yayınlanmıştır. Uzmanımızın, sağlık sektöründe alınan tüm önlemlere karşın önlenemeyen hatalarla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda oluşabilecek olumsuz durumların ortadan kaldırılması için geliştirilen yöntemlerin anlatıldığı makalesine web sayfamızdaki haberler bölümünden ulaşabilirsiniz.

10 Sayfa 9 Sayfa 8 USB TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN BAZI EĞİTİMLER Çeşme Paparazzi Beach Club ta İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi, İş ve İletişim Eğitimi, Gıda Güvenliği ve Hijyen Eğitimi Gerçekleştirildi 2011 yılından beri hijyen denetimlerini yürütmekte olduğumuz " Çeşme Paparazzi Beach Club " çalışanları ve yöneticilerine 04 Haziran 2012 tarihinde Çeşme de "İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitimi, İş ve İletişim Eğitimi" tarihinde Gıda Güvenliği ve Hijyen Eğitimi USB Eğitmenleri ve Derya ÇETİŞKOL, Zeynep KİŞMİROĞLU, M. Tevfik ARPACI tarafından gerçekleştirildi. Eğitimimizde; iş yapılan ortamlarda dikkat edilmesi gereken konular ve olabilecek iş kazaları, kişiler arası iletişim ve gıda güvenliğinin önemi ve hijyen uygulamaları ile ilgili örnekler verilmiş grup çalışmaları yapılmıştır. Cena Dış Ticaret ve Tarım Ürünleri A.Ş. ye Globalgap Versiyon 4 Standardı Eğitimi Düzenlendi "Cena Dış Ticaret ve Tarım Ürünleri A.Ş." çalışanları ve yöneticilerine 09 Nisan 2012 tarihinde USB İzmir Ofisi nde "Globalgap Versiyon 4 Standardı Eğitimi" USB eğitmeni ve Globalgap denetçisi Nebi GÜLAÇAR tarafından sunulmuştur. Eğitimimizde; Globalgap yaş meyve-sebze üretimi standartlarına genel bakış, dünyadaki durumu, Globalgap yaş meyve-sebze kapsamındaki ürünler, Globalgap belgelendirme süreci, Globalgap Versiyon 4 Standardı nın revizyon maddelerinin yorumlanması, belgelendirme dereceleri anlatılmış örnek dokümantasyon çalışmaları yapılmıştır. TEKLAS Kauçuk San. A.Ş. ye Kalite Fonksiyon Göçerimi Eğitimi Düzenlendi Ülkemizin ve önde gelen kuruluşlarından biri olan ve ürünleri dünyanın önde gelen otomobil kuruluşları tarafından kullanılan "TEKLAS Kauçuk San. A.Ş." çalışanları ve yöneticilerine 07 Nisan 2012 tarihinde Kocaeli de "Kalite Fonksiyon Göçerimi Eğitimi " USB eğitmeni Aysun KAPUCUGİL İKİZ tarafından gerçekleştirildi. Eğitimimiz; Müşteri beklentilerine öncelik vererek rekabet becerisini ve gücünü artırmak için bir araç olarak kullanılan Kalite Fonksiyon Göçerimi Kalite Fonksiyon Göçerimi Kavramı Kalite Fonksiyon Göçerimi nin Süreci Kalite Fonksiyon Göçerimi Matrisi nin (Kalite Evi nin) Oluşturulması ve Analizi Grup Çalışmaları içeriğinde gerçekleştirilmiştir.

11 Sayfa 9 USB TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN BAZI EĞİTİMLER Sayfa 10 İPAY İzmir Pastörize Yumurta San ve Tic. A.Ş. ye Çatışmaları Yönetmek Eğitimi Düzenlendi Ülkemizin ve İzmir in önde gelen kuruluşlarından biri olan "İPAY İzmir Pastörize Yumurta San ve Tic A.Ş." yöneticilerine 17 Mart 2012 tarihinde İzmir de "Çatışmaları Yönetmek Eğitimi" USB eğitmeni Cemal BOZKURT tarafından gerçekleştirildi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimi Gerçekleştirildi Ülkemizin ve İzmir in önde gelen kuruluşlarından biri olan "İPAY İzmir Pastörize Yumurta San ve Tic A.Ş." yöneticilerine Mart 2012, Mart 2012 ve Mart 2012 tarihlerinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası da "Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimi" USB eğitmeni Murat ODACI tarafından gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen eğitimimize Akdeniz Bölgesinde kendi alanında önde gelen ithalat ve ihracat yapan kuruluşların yöneticiler katıldılar. Eğitimimizde; katılımcı firmaların dış ticaret konuları ile ilgili lojistik, gümrük, doküman operasyonu, ödeme ve tahsilât, teslimat, pazarlama, satış ve elektronik ticaret süreçlerinde yetkinlikleri uygulamalar ile desteklenerek arttırılmıştır. Marenostro Dış Tic. ve Paz. A.Ş. / GLOBALGAP Su Ürünleri Muhafaza Zinciri Standardı Eğitimi Düzenlendi Ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri olan ve ürünlerinin tamamını yurtdışına ihrac eden " Marenostro Dış Tic. ve Paz. A.Ş." çalışanları ve yöneticilerine 20 Ocak 2012 tarihinde "GLOBALGAP Su Ürünleri Muhafaza Zinciri Standardı Eğitimi" USB eğitmeni ve su ürünleri mühendisi Dr. Seher ERKAL tarafından sunuldu.

12 Sayfa 11 Sayfa 10 USB TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN BAZI EĞİTİMLER Energaz Gaz Elektrik Su Dağıtım A.Ş. / ISO ve OHSAS Temel ve İç Denetçi Eğitimleri Düzenlendi Başta; İstanbul, Denizli ve Konya olmak üzere ülkemizin Marmara, Ege, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerindeki birçok şehrimizin Doğal Gaz, Su ve Elektrik dağıtımını yapmakta olan "Energaz Gaz Elektrik Su Dağıtım A.Ş." çalışanları ve yöneticilerine 20 Ocak 2012 ve 11 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul, Denizli ve Konya da" ISO ve OHSAS Temel ve İç Denetçi Eğitimleri" USB eğitmenleri, Zeynep KİŞMİROĞLU, M. İsmail CARAN ve Osman TAŞLICA tarafından sunuldu. Ege İhracatçı Birlikleri / BRC Versiyon 6 Revizyon Eğitimi Gerçekleştirildi USB Ulusal Sistem Belgelendirme tarafından hazırlanan "BRC Versiyon 6 Revizyon Eğitimi"; 17 Ocak 2012 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir. Birçok Gıda kuruluşundan 50 den fazla kişinin katıldığı eğitimi USB'nin BRC Denetçisi ve Gıda Mühendisi Derya BÜYÜKYILDIRIM sundu. Eğitimde, BRC Food Versiyon 6 Standardı'nın getirdiği yenilikler ve denetimler hakkında katılımcılar bilgilendirildi.

13 Sayfa 12 Sayfa 11 YAKIN ZAMANDA BELGELENDİRDİĞİMİZ BAZI KURULUŞLAR ŞEKER PİLİÇ VE YEM SAN.TİC.A.Ş. Merkezi Balıkesir de bulunan Şeker Piliç ve Yem San. Tic. A.Ş tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. TURYAĞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. Merkezi Balıkesir de bulunan Turyağ Gıda San. ve Tic. A.Ş tarihlerinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. UĞURLU BALIK ÜRETİM SAN. TİC. A.Ş. Merkezi İzmir de bulunan Uğurlu Balık Üretim San. Tic. A.Ş. nin Aydın tesisleri tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food ve IFS Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. BUPİLİÇ ENTEGRE GIDA SAN. TİC. A.Ş. Merkezi Balıkesir de bulunan BUPİLİÇ ENTEGRE GIDA SAN. TİC. A.Ş tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. VOLKAN YANGIN SÖNDÜRME TEKN. SAN. VE TİC. A.Ş. Merkezi İzmir de bulunan ve Hidrolik ve Portatif Merdivenli İtfaiye Arasözü, Kurtarma ve Acil Müdahale Aracı, Tasarım, Üretimi yapmakta olan VOLKAN YANGIN SÖNDÜRME TEKN. SAN. VE TİC. A.Ş tarihinde gerçekleştirilen yeniden belgelendirme denetimi sonucunda OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ile belgelenmeye hak kazandı. BARHAN GIDA SANAYİ TİCARET A.Ş. Ürünleri ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Barhan Gıda Sanayi Ticaret A.Ş tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. KEMAL KILIÇ TARIM & ORMAN ÜRN. PAZ. İTH. İHR. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. İzmir de bulunan ve; Taze Meyve, Turunçgiller, Sofralık Üzüm ve Nar paketlemesi Satışı ve İhracatı yapmakta olan Kemal Kılıç Tarım & Orman Ürn. Paz. İth. İhr. San. Tic. Ltd. Şti tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / Globalgap Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı.

14 Sayfa 13 Sayfa 12 KILIÇLAR DIŞ TİCARET METAL, MADEN, ENERJİ SANAYİ A.Ş. Kılıçlar Grubu kuruluşlarından "Kılıçlar Dış Ticaret Metal, Maden, Enerji San. A.Ş."nin Gemi Söküm tesislerinin ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi gözetim denetimleri tarihinde kuruluşumuz denetçileri tarafından gerçekleştirildi kuruluş ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ile belgelendirilmeye hak kazandı. ENTA ELEKTRİK ENERJİ TESİSLERİ VE İNŞ. TAAH. TİC. A.Ş. Merkezi İstanbul da bulunan ve; Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon, Enerji, İnşaat, Mühendislik ve Müteahhitlik işleri yapmakta olan Enta Elektrik Enerji Tesisleri ve İnş. Taah. Tic. A.Ş tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ISO 9001:2008 Kalite ve OHSAS 18001:2007 İş Sağılığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standartları ile belgelendirmeye hak kazandı. BAĞCI BALIK GIDA VE ENERJİ ÜRETİM SAN. TİC. A.Ş. Merkezi Aydın da bulunan Bağcı Balık Gıda Ve Enerji Üretim San. Tic. A.Ş tarihlerinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / IFS Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. MERSU SU ÜRÜNLERİ VE YEM SAN. TİC. A.Ş. Dinar, Bozyük, Maşukiye tesisleri bulunan Mersu Su Ürünleri ve Yem San. Tic. A.Ş tarihlerinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ürünlerini NSF CMi / BRC Food ve IFS Food Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı. DR. CLEAN HAVART YAPI MALZEMELERİ DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI MÜH. MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. İzmir de bulunan ve; Biyolojik Kimyasal Doğal Hammaddeli Temizlik ve Leke Çıkarıcı Ürünlerin Tasarımı Üretimi ve Satışı hizmetlerini gerçekleştiren DR. CLEAN Havart Yapı Malzemeleri Dayanıklı Tüketim Malları Müh. Mak. San. ve Tic. Ltd. Şti tarihinde gerçekleştirilen denetim sonucunda ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Standardı ile belgelendirmeye hak kazandı.

15 Sayfa 14 Sayfa 13 İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ Ulusal ve uluslararası pazarlar için, USB sizin çözüm ortağınızdır Nesrin SERİN Genel Müdür Derya ÇETİŞKOL BÜYÜKYILDIRIM Ürün Belgelendirme Müdürü & Baş Denetçi Dr. Seher ERKAL Kurumsal Gelişim ve Kalite Müdürü & Denetçi Semira ÖZEREN Sistem Belgelendirme Müdürü & Baş Denetçi Zeynep KİŞMİROĞLU Eğitim ve Proje Uzmanı & Baş Denetçi Hürmüz ULUSOY Mali ve İdari İşler Uzmanı Aykut ONKARDEŞLER Pazarlama Uzmanı & Baş Denetçi Hakan Ozan ERZİNCANLI Tarımsal Belgelendirme Uzmanı & Baş Denetçi Selami Güven ANTAL Endüstri Mühendisi & Baş Denetçi Merve GÜZEL Ziraat Yük. Mühendisi & Denetçi Nebi GÜLAÇAR Ürün Belgelendirme Uzmanı & M. İsmail CARAN Sağlık Sektörü Belgelendirme Uzmanı & Baş Denetçi Ufuk ABALIOĞLU Endüstri Mühendisi & Baş Denetçi Hakan BARTIN Metalurji Muhendisi & Baş Denetçi Levent YILDIRIMER Bilgi Teknolojileri Uzmanı & Baş Denetçi Ebru KUNÇ Kimya Mühendisi & Denetçi M. Tevfik ARPACI Gıda Mühendisi & Denetçi Cemal BOZKURT Matematik Mühendisi & Denetçi Dr. Dinçer YARKIN Eğitim ve Proje Uzmanı & Denetçi Murat ODACI Eğitim ve Proje Uzmanı & Denetçi Erol ÖZDEN Metalurji Muhendisi & Denetçi Ayşegül BİNİCİOĞLU Gıda Mühendisi & BRC Denetçisi

USB DEN HABERLER. Türkiye Halk Bankası A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığı Belge Töreni. İZSİAD İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Belge Töreni.

USB DEN HABERLER. Türkiye Halk Bankası A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığı Belge Töreni. İZSİAD İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Belge Töreni. Sayfa 1 Sayfa 1 USB DEN HABERLER İZSİAD İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Belge Töreni İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği (İZSİAD) ne USB Ulusal Sistem Belgelendirme olarak 17 Nisan 2013 tarihinde

Detaylı

Nesrin SERİN Genel Müdür. Değerli Dostlarımız,

Nesrin SERİN Genel Müdür. Değerli Dostlarımız, Değerli Dostlarımız, Paydaşlarımıza, müşterilerimize, sistem, ürün ve personel belgelendirme sektörüne yönelik gelişmeleri, projelerimizi sizlere aktardığımız ve bir paylaşım platformu olarak konumlandırdığımız

Detaylı

2011 yılında kurumlara özel ve genel katılıma açık olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimize 1000 e yakın kişi katılmıştır.

2011 yılında kurumlara özel ve genel katılıma açık olarak gerçekleştirdiğimiz eğitimlerimize 1000 e yakın kişi katılmıştır. Değerli Dostlarımız, 2012 yılının ilk sayısını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl da yeni ürünlerimizle ilgili bilgilere, teknik içerikli makalelere, bilgilendirme-değerlendirmeinceleme

Detaylı

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İKLİMLENDİRME SANAYİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2012 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayın Üyelerimiz, Birliğimizin 11 Ocak 2012 tarihinde yapılan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı nda dört yıl

Detaylı

Ankara Sanayi Odası Yayınları

Ankara Sanayi Odası Yayınları Tasarım SSB Ajans (0312) 468 01 56 www.ssbajans.com Ankara - Aralık 2014 Ankara Sanayi Odası Yayınları Atatürk Bulvarı No: 193 (06680) Kavaklıdere/ANKARA Tel: (0312) 417 12 00 Faks: (0312) 417 52 05 e-mail:

Detaylı

UYGUNLUK DEĞERLENDİRMESİ DERNEĞİ 15.11.2012-20.11.2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

UYGUNLUK DEĞERLENDİRMESİ DERNEĞİ 15.11.2012-20.11.2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU UYGUNLUK DEĞERLENDİRMESİ DERNEĞİ 15.11.2012-20.11.2014 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER: Giriş I. Yönetim - Denetim Kurulları / Görev Dağılımı II. Kurumsal İlişkiler a) Paydaşlarla İlişkiler b) TÜRKAK

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2012 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2012 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2012 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 5 A. VİZYON VE MİSYON... 6 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR... 6 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER... 6 1. Fiziksel

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI

2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI 2014 FAALİYET RAPORU 2015 ÇALIŞMA PROGRAMI ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI VE BAĞLI İŞTİRAKLER Eskişehir Endüstriyel Enerji Üretim Otoprodüktör Grubu San. ve Tic. A.Ş. Eskişehir Bilişim İletişim San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı

2015 YILI MART AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

2015 YILI MART AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI 2015 YILI MART AYI FAALİYET RAPORU İŞ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI Kocaeli Sanayi Odası nda Proje Çalışmaları Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri : 16 Mart 2015 tarihinde Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Basın

Detaylı

2012 YILI FAALİYET RAPORU

2012 YILI FAALİYET RAPORU 2012 YILI FAALİYET RAPORU VE 2013 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI Adnan DALGAKIRAN MAKINE VE AKSAMLARI İHRACATÇILARI BIRLIĞI /MAKINE TANITIM GRUBU YÖNETIM KURULU BAŞKANI Saygıdeğer Üyelerimiz, Türk makine sektörü

Detaylı

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU

KOCAELİ SANAYİ ODASI FAALİYET RAPORU KOCAELİ SANAYİ ODASI İÇİNDEKİLER I.BÖLÜM -2017 DÖNEMİ ORGAN SEÇİMLERİ TAMAMLANDI 9-2017 Dönemi Oda Organları Seçimleri Tamamlandı 10 II.BÖLÜM PROJELERLE 13 Doğu Marmara Sanayİ ve Teknolojİ Fuarı 14 KSO-kOcaeli

Detaylı

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali-

ile birlikte kazanan bir Oda gerçekleştirdiğimiz faali- GAZİANTEP TİCARET ODASI FAALİYET RAPORU 2014 Gücünü, kaynaklarını ve bilgi birikimini tüm üyeleriyle adil bir şekilde paylaşan, üyeleri ile birlikte hareket edip üyeleri ile birlikte kazanan bir Oda olmayı

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU rt GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Türk milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerlemektir. GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI FAALİYET RAPORU 1

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2011 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU...3 A. VİZYON VE MİSYON...4 B. YETKİ, GÖREV VE SORUMLULUKLAR...4 C. AJANSA İLİŞKİN BİLGİLER...4 1. Fiziksel

Detaylı

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU

GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI 2014 YILI ARA FAALİYET RAPORU 1 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 YÖNETİM KURULU BAŞKANI SUNUŞU... 5 I. GENEL BİLGİLER... 6

Detaylı

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011)

2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (1 Ocak-31 Aralık 2011) TR33 (Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak) Düzey 2 Bölgesi i İÇİNDEKİLER TABLOLAR LİSTESİ... İV KISALTMALAR... Vİ SUNUŞ... Vİİ 1. GİRİŞ... 1 1.1. İNSAN

Detaylı

YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN 2014 YILI DEĞERLENDİRMESİ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN 2014 YILI DEĞERLENDİRMESİ İçindekiler YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN 2014 YILI DEĞERLENDİRMESİ 7 1. GENEL BİLGİLER 10 1.1. Raporun İlgili Olduğu Hesap Dönemi 10 1.2. Şirketin Ticari Ünvanı 10 1.3. Şirketin Ticaret Sicil Numarası 10

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İzmir İktisat Kongresini Açış Konuşmasından (17 Şubat - 04 Mart 1923)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İzmir İktisat Kongresini Açış Konuşmasından (17 Şubat - 04 Mart 1923) I EFENDİLER! Tarihimizi dolduran bunca muvaffakiyetler, zaferler veyahut mağlubiyetler yıkılış ve felaketler bunların kaffesi vukua geldikleri devirlerdeki ekonomik durumumuzla münasebatdar ve alakadardır.

Detaylı

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI 01.01.2013-31.12.2013 TARİHLERİ ARASI FAALİYET RAPORU 1 AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI HİZMETLERİ; Odamız organları 153 Meslek Komitesi üyesi 63 Meclis Üyesi,

Detaylı

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012

2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 2012 Yılı Ara Faaliyet Raporu (01.01.2012 30.06.2012) Ağustos 2012 AĞUSTOS 2012 Sayfa 0 Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

Detaylı

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI]

ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLERİHRACATÇILARI BİRLİĞİ [2014 YILI YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU] [ 2015 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI] ANKARA DEMİR VE DEMİR DIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ 2014 YILI YÖNETİM

Detaylı

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL...

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... 2009 Çalýþma Raporu MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... KalDer Çalışma Raporu-2009 İşbirliklerimiz: İÇİNDEKİLER MİSYON-VİZYON 2009 YILI DEĞERLENDİRMESİ 1 MÜKEMMELLİK YOLCULUĞU 1

Detaylı

İMSAD Faaliyet Raporu

İMSAD Faaliyet Raporu 10 İMSAD Faaliyet Raporu İNŞAAT MALZEMESİ SANAYİCİLERİ DERNEĞİ 2010 YILI FAALİYET RAPORU 2010 YILI FAALİYETLERİ 2 2010 YILI FAALİYETLERİ Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı düşünemeyiz. Memleketimizi

Detaylı

Afyonkarahisar FAALİYET Chamber of Commerce RAPORU and Industry. Afyonkarahisar Chamber SANAYİ of Commerce ODASI and Industry

Afyonkarahisar FAALİYET Chamber of Commerce RAPORU and Industry. Afyonkarahisar Chamber SANAYİ of Commerce ODASI and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar Chamber of Commerce and Industry Afyonkarahisar

Detaylı

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar

2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu. Interim Report Summary page 155. Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Ajansa ilişkin Bilgiler Kurumsal Kabiliyet ve Kapasite Mali Tablolar Performans Göstergeleri İstatistikler 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Interim Report Summary page 155 2014 Yılı Ara Faaliyet Raporu Doküman

Detaylı

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI

MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI Yayın Kurulu Abdülkadir DÖLEK Genel sekreter Aslı ÖZYAMANOĞLU Didem ÖZER Aarıştırma Yayın Müdürlüğü Baskı Güven Ofset 0324 321 14 16 Tasarım Hüseyin Akyar Başkandan Türkiye

Detaylı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

BAŞKANIN MESAJI. Mehmet Zahid POYRAZ Ankara Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı BAŞKANIN MESAJI 2011 yılında Türkiye'nin demir ve demir dışı metaller ihracatı bir önceki yıla göre değerde %23,5, miktar bazında da %4,8 oranında artış göstererek 22,1 milyar $ seviyesinde gerçekleşmiştir.

Detaylı

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ

2009-2012 FAALİYET RAPORU. Aralık 2012 ELAZIĞ 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ Bu eser; Üyelerimize ve Elazığ ımıza hayırlı olsun... 2009-2012 FAALİYET RAPORU Aralık 2012 ELAZIĞ BAŞKANDAN SUNUŞ Ali ŞEKERDAĞ Elazığ TSO Yön. Kur. Bşk. Çok

Detaylı

Kılıç kullanan kol yorulur, nihayet kılıcı kınına koyar ve belki kılıç o kında küflenmeye, paslanmaya mahkûm olur. Fakat, saban kullanan kol, gün

Kılıç kullanan kol yorulur, nihayet kılıcı kınına koyar ve belki kılıç o kında küflenmeye, paslanmaya mahkûm olur. Fakat, saban kullanan kol, gün Kılıç kullanan kol yorulur, nihayet kılıcı kınına koyar ve belki kılıç o kında küflenmeye, paslanmaya mahkûm olur. Fakat, saban kullanan kol, gün geçtikçe daha fazla kuvvetlenir ve daha çok kuvvetlendikçe

Detaylı

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma

Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma Günümüzde tüm dünyada iktisadi kalkınma anlayışı değişmekte ve kalkınma ancak yerelin potansiyelini harekete geçirerek gerçekleşmektedir. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde

Detaylı