SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU"

Transkript

1 SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ AMUNDSEN+ KULLANMA KILAVUZU

2

3 Giriş Amundsen+ Navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür ederiz. Radyo-navigasyon sistemini çabuk ve kapsamlı olarak tanımanız için, bu el kitabını dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Eğer navigasyon sistemi ilgili sorularınız veya problemleriniz varsa, lütfen ŠKODA yetkili servisine veya ithalatçınıza başvurunuz. Ülkenize özel farklı yasal yönetmelikler, bu kullanma kılavuzunda öngörülen bilgilerden daha önceliklidir. Radyo-navigasyon sisteminizden memnun olmanızı umar ve iyi sürüşler dileriz. ŠKODA AUTO a.s. (bundan sonra sadece ŠKODA)

4 2 İçindekiler dizini İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanma kılavuzu Sembol açıklaması Önemli Bilgiler Cihaza genel bakış Cihazın açılması ve kapatılması Ses seviyesinin ayarlanması Ekran kullanımı Tuş takımlı giriş ekranı Temel ayarlar Sistem ve ses tonu ayarları NAV modu (navigasyon) Genel bakış Hedefler Hedefe gidiş TMC göstergesi TMC trafik duyurularını gösterme TMC trafik duyuruları ayarları Anahtar kelimeler dizini RADYO modu RADYO modu Dijital radyo DAB Trafik yayını TP MEDIA modu MEDIA ana menüsü CD İşletmesi için Genel Uyarılar Hafıza kartını yerleştirme veya çıkarma Harici kaynaklar Media kaynakları ve ses dosyaları ile ilgili gereksinimler TELEFON modu Cep telefonunun veya Bluetooth cihazının navigasyon sistemine bağlanması Genel bakış TELEFON modundaki ayarlar

5 Genel Bilgiler 3 Genel Bilgiler Kullanma kılavuzu Bu kullanım kılavuzunda mümkün olan tüm donanım varyantları yer almaktadır, fakat özel donanım, model varyantı veya pazara bağlı donanım olarak tarif edilmemiştir. Bu nedenle, bu kullanım kılavuzunda tarif edilen tüm donanım bileşenlerinin aracınızda olması gerekmiyor. Aracınızın donanım kapsamı için aracı satın alırken size verilen satış belgelerine bakınız. Daha ayrıntılı bilgileri ŠKODA bayisi verecektir. Sembol açıklaması Bir bölümün sonu. Bölüm,sonraki sayfada devam etmektedir. Bir sonraki tuşa geçiş. Garanti Bu cihazın garanti şartları yeni aracınkiler ile aynıdır. Garanti süresi bittiğinde tamir gerektiren bir cihaz, genel bakımı yapılmış, yeni cihaz değerinde bir cihaz ile değiştirilir ve yedek parça garantisi verilebilir. Bunu için gerekli olan şart, gövdede hasarların olmaması ve yetkisiz kişilerce müdahale yapılmamış olmasıdır. Not Garanti şunları kapsamaz: Cihazın amacı dışında kullanımı sonucunda meydana gelen hasarlar ve eksiklikler, Yetkili olmayan kişilerce yapılmış tamir denemeleri sonucu meydana gelen hasarlar ve eksiklikler, Dış tarafı hasar gören cihazlar. Ekran temizliği Önemli Bilgiler Emniyet uyarıları DİKKAT Lütfen bütün dikkatinizi öncelikle araç kullanmaya ayırınız! Sürücü olarak trafik emniyetinin tüm sorumluluğu sizdedir. Sistemi sadece, aracın her türlü trafik durumunda kontrolünüz altında olacak şekilde kullanınız - Kaza tehlikesi! Ses seviyesini, dıştan gelen sesli sinyalleri, örn. polis, kurtarma ve itfaiye araçları gibi geçiş hakkı olan araçların uyarı sirenleri, daima duyulabilecek şekilde ayarlayınız. Çok yüksek ayarlanan bir ses seviyesi işitme kaybına yol açabilir! Diğer emniyet uyarıları - bkz. Sayfa 18, Navigasyon sisteminin kullanımı ile ilgili emniyet uyarıları. ÖNEMLİ Ekran yüzeyine zarar vereceği için benzin veya terebentin gibi çözücü maddeler kullanmayınız. Ekranı nazikçe kullanınız. Parmak ile basarak veya sivri cisimler kullanarak çöküntü veya çizikler oluşabilir. Not Ekrandaki parmak izlerini yumuşak bir bez ile gerekirse saf alkol ile temizleyiniz. Sinyal alımı Otoparklar, tüneller, yüksek binalar veya dağlar radyo ve GPS sinyalini, tamamen devre dışı kalacak şekilde bozabilir.

6 4 Genel Bilgiler Hırsızlığa karşı koruma Radyo-navigasyon sisteminizin hırsızlığa karşı şifre özelliği, bir güç kesilmesinden veya hırsızlıktan sonra sistemin çalıştırılmasını engeller. Akü başları çıkartıldıktan sonra, radyo navigasyon sisteminden araç geriliminin kesilmesinden sonra veya bir sigorta arızasından sonra şifrenin girilmesi gerekir. Hırsızlığa karşı daha etkili bir koruma sağlamak için, kod numarası ŠKODA Sistemi üzerinden sadece online olarak sorulabilir. ŠKODA İhtiyaç durumunda lütfen yetkili Škoda servisinize danışınız. Şifrenin Girilmesi Devreye sokulduktan sonra kodu girmek için bir klavye alanı belirirse, cihazın kilidi mutlaka dört haneli ve doğru olan kod numarasının girilmesi ile açılmalıdır. Fonksiyon tuşlarıyla 0-9 dört haneli kodu girin. Bu sayı giriş satırı tarafından kabul edilir. Dört haneli sayı girildikten sonra, sayı bloğu gri (devre dışı) olur ve giriş satırına başka bir giriş yapılamaz. Giriş satırındaki numaraları sağdan sola doğru silmek istiyorsanız Sil fonksiyon tuşuna basın. Doğru kod numarası giriş satırında gösterilirse, Tamam fonksiyon tuşuna basın. Özel fonksiyonlar Park Yardım Sistemi Aracınızda park yardım sistemi varsa, etkinleştirildiğinde ekranda bir engele kadar olan uzaklık gösterilir. Climatronic Aracınız Climatronic ile donatılmışsa, ekranda Climatronic bilgileri gösterilir. Kişiselleştirme Araç 4 adede kadar anahtara sahip olabilir. Navigasyon sisteminin bazı ayarları daima güncel olarak kullanılan anahtara göre düzenlenmiştir. Yani navigasyon sisteminde 4 farklı ayar varyantı kaydedilmiş olabilir. Anahtar ilk kez kullanıldığında, navigasyon sisteminin fabrika ayarları geçerlidir. Yanlış kod numarası Şifrenin girilmesi sırasında yanlış bir şifre onaylanırsa, işlem iki kere daha tekrar edilebilir. Denemelerin sayısı alt ekran satırında gösterilir. Kod numarası üçüncü kez yanlış girilirse, cihaz yaklaşık bir saat süre ile kilitlenir. Güvenlik kodu girişi ancak bir saat geçtikten sonra, cihazın devrede ve kontağın açık olması durumunda tekrarlanabilir. Üç başarısız deneme sonucunda radyo-navigasyon sistemi bir saat boyunca daha kilitli kalır. Not Kod normalde gösterge panelindeki hafızada kayıtlıdır. Bu şekilde şifre otomatik olarak çözülür (konfor şifrelemesi). Bu yüzden normal durumlarda bir şifre girilmesi gerekli değildir.

7 Genel Bilgiler 5 Cihaza genel bakış Tuş Cihazı açmak ve kapatmak için (basma) Ses seviyesi ayarı (çevirme) RADYO - Radyo modu MEDIA - Media modu TELEFON - Telefon modu NAV - Navigasyon modu TMC - TMC trafik duyuruların gösterilmesi AYARLAMA - Münferit çalışma modlarındaki ayarlar ve - İleri ve geri gitme tuşları CD yuvası Ekran CD'yi çıkartma Güncel çalışma moduna bağlı olarak fonksiyonlar ve ek bilgiler - Önceki menü noktasına dönüş AUX soketi - Bir dış ses kaynağının bağlanması Menü düğmesi: Bir fonksiyonun veya bir alt menünün seçilmesi, bir değerin onayı (Basmalı) Fonksiyonlar veya alt menüler arasında hareket, bir değerin ayarlanması (Çevirme) Hafıza kartları yuvası Fonksiyon tuşların - Fonksiyon bağlama bağlı Cihazın açılması ve kapatılması Cihazı açmak ve kapatmak için 1 numaralı tuşa basınız. Motor kapalıyken sistem yaklaşık yarım saat sonra otomatik olarak kapanır (akünün boşalmasını engellemek üzere). Ses seviyesinin ayarlanması Ses seviyesini arttırmak için 1 numaralı tuşu sağa çeviriniz. Ses seviyesini düşürmek için 1 numaralı tuşu sola çeviriniz. Ses seviyesi değişikliği cihazın ekranında gösterilir. Ses seviyesi 0'a düşürülürse, hoparlörler sessize alınır ve ekranda sembolü görünür. ÖNEMLİ Çok yüksek ayarlanan bir ses seviyesi işitme kaybına yol açabilir! Ekran kullanımı Şek. 1 Ekrandaki kullanım elemanlarına genel bakış Cihazın ekranı Touchscreen (dokunmatik) ekrandır. Ekranda renkli olarak çevrelenmiş bölgeler o anda aktif durumdadır ve ekrana dokunarak veya ilgili tuşa 17 Sayfa 5, Cihaza genel bakış basarak kumanda edilebilir. Cihazı açtıktan sonra kapatılmadan önceki en son aktif olan ses kaynağı tekrar verilir. Cihaz devrede iken kontak anahtarı kontaktan çıkartılırsa, cihaz otomatik kapanır. Aracınız KESSY sistemi ile donatılmışsa cihazınız, motor durdurulup kapı açıldıktan sonra otomatik olarak kapanır. Önce kapıyı açıp ondan sonra motoru durdurursanız, cihaz ancak araç kilitlendikten sonra kapanır. Navigasyon sisteminin bazı fonksiyonları çok fonksiyonlu direksiyon üzerinden kumanda edilebilir, bkz. aracın kullanım kılavuzu. A Kaydırıcı Kaydırıcıya A basıp aşağı veya yukarı kaydırılarak (veya 15 numaralı düğmeye basarak) güncel menü içerisinde hareket edilebilir.

8 6 Genel Bilgiler B Bir sonraki menü düzeyine geçiş B tuşuna basarak bir sonraki menü düzeyine geçebilirsiniz. Tuş takımlı giriş ekranı Önceki menü düzeyine 13 numaralı tuş ile dönebilirsiniz. C Değerin ayarlanması C tuşuna basarak başka bir ekran açılır. Bu ekranda 15 numaralı tuş çevrilerek istenen değer ayarlanabilir, örn. ses tokluğu. D Pop-up pencere D fonksiyon tuşuna bastıktan sonra başka menü noktalarını içeren bir Popup penceresi açılır. Sunulan menü noktalarından birine kısaca basınız. Pop-up pencere kaybolur ve seçilen menü noktası fonksiyon tuşunda gösterilir. Sunulan menü noktalarından hiçbirini seçmezseniz, Pop-up penceresi yaklaşık 5 saniye sonra kaybolur. DAB vericilerinin listesinde bu fonksiyon tuşuna bastıktan sonra bir DAB-Ensemble Sayfa 10, Dijital radyo DAB görüntülenir. E Checkbox (kontrol kutusu) Bazı fonksiyonlar sadece açılabilir veya kapanabilir. Sadece açılabilen veya kapatılabilen bir fonksiyonun önünde, bir Checkbox (kontrol kutusu) vardır: - Fonksiyon açık. - Fonksiyon kapalı. Fonksiyonu açmak veya kapatmak için, ilgili fonksiyon tuşuna bir kez kısa süreli basınız. F Değişken fonksiyon tuşları Tuş fonksiyonu bağlama bağlıdır. Güncel olarak sunulan fonksiyon, ilgili fonksiyon tuşuna F basarak (veya 17 numaralı tuş ile) seçilebilir. Örnek menü ABC tuşuna ve sonra DEF fonksiyon tuşunu basınız, bunlara arka arkaya basılmalıdır. XYZ - İlk menü düzeyindeki bir fonksiyon tuşunun tanımı XYZ - İkinci menü düzeyindeki bir fonksiyon tuşunun tanımı XYZ - İkinci menü düzeyindeki bir fonksiyon tuşunun tanımı Şek. 2 Tuş takımlı bir giriş ekranı için örnek Tuş takımlı giriş ekranı, örn. yeni bir hedefin girilmesinde, özel bir hedefin veya bir telefon numarasının aranmasında görüntülenir. Giriş ekranının tuş takımı üzerinde yer alan bir işareti içeren bir fonksiyon tuşuna basarsanız, bu işaret ekranın üst bölümünde giriş satırında görüntülenir. İşaret dizisini giriş satırında da silebilir veya değiştirebilirsiniz ve ayrıca tamamlamak üzere özel işaretler gösterebilirsiniz. Sunulan işaretler bağlama bağlıdır. Giriş imkanları: - Büyük ve küçük harfler arasında veya sayılar ve özel işaretler arasında geçiş yapar (bağlama bağlı) áü - Seçilen dilin özel işaretlerini gösterir - Kiril (islav) harflerinin yazımına geçer ABC - Latin harflerinin yazımına geçer Rakamlar ve özel işaretler ile ilgili giriş ekranını geçer A..Z - Harflerin giriş ekranına geçer - Boşluk girişi - İmleci giriş satırında sola veya sağa hareket ettirir Sil İmlecin konumundan itibaren giriş satırındaki işaretleri sağdan sola doğru siler. XYZ - İlk menü düzeyindeki bir fonksiyon tuşunun tanımı

9 Genel Bilgiler 7 Harf Esaslı Özel İşaretlerin Seçilmesi Giriş ekranında bazı işaretler sembolü ile belirtilmiştir. Bu şekilde işaretlenen bir harfe uzun basılması, dile bağlı özel işaretleri seçme imkanı vermektedir. Değişken fonksiyon tuşları Değişken fonksiyon tuşları F giriş ekranında aşağıdaki fonksiyonlara sahiptir (bağlama bağlı): Sil - Giriş satırındaki işaretlerin silinmesi Tamam - Giriş satırına girilen metnin onaylanması Liste/OK - Örn. ülkeleri, yerleri vb. içeren bir listenin açılması

10 8 Temel ayarlar Temel ayarlar Sistem ve ses tonu ayarları Sistem Ayarları SETUP tuşuna ve sonra Sistem fonksiyon tuşuna basınız. Dil/Language - Göstergeler ve sesli mesajlar için menü dilinin belirlenmesi Adaptif - Menü dilinin otomatik olarak belirlenmesi, bu bilgi ekranı ayarına bağlı veya istenen dilin bir listeden doğrudan seçilmesi Klavye gösterg Metin girişleri için klavye gösterimi ABC - Tuşların alfabetik sıraya göre düzenlenmesi QWERTZ - Tuşların QWERTZ sistemine göre düzenlenmesi Klima göstergesi - Climatronic'teki değişiklerin gösterim uzunluğunu belirleme Ekran - Ekran ayarı Parlaklık - Ekran parlaklık kademesinin ayarlanması Gündüz/Gece - Gündüz ve gece tasarımı arasında değiştirir. Otomatik gösterim kısa hüzmeli farın açılmasına ve kapatılmasına bağlıdır. Onay sesi - Bir fonksiyon yüzeyine dokunulduğunda onay sesinin açılması ve kapatılması Fabrika ayarları - Cihazı fabrika ayarlarına getirme SD kartını çıkarın - SD kartının çıkarılması Saat göstergesi - Radyo navigasyon sistemi kapalı iken ekrandaki saat göstergesinin açılması veya kapatılması. Bas - Bas seslerin ayarı Balans - Sağ-sol hoparlör arasında ses seviyesi farkının ayarı Fader - Ön-arka hoparlör arasında ses seviyesi farkının ayarı; Ses ayarları - Ekolayzerin ayarı (Linear, lisan, rock, klasik, dans) Surround - Oda sesi ayarı. Ses Tonu Ayarları SETUP tuşuna ve sonra Ses fonksiyon tuşuna basınız. Ses şiddeti - Ses şiddeti ayarı Maks. açılış ses şiddeti - Açmadan sonraki ses seviyesi Trafik yayını (TP) - Trafik telsiz bildirileri (TP) ses şiddeti ayarı Yön bulma ses şiddeti - Navigasyon anonslarının ses şiddeti ayarı PDC sesi azalt. - Park mesafesi kontrolü etkin iken ses kaynağı ses şiddetini düşürme ayarı GALA - Hıza bağlı ses seviyesi uyarlaması Tiz - Tiz seslerin ayarı Orta - Orta seslerin ayarı

11 RADYO modu 9 RADYO modu RADYO modu RADYO ana menüsü RADIO tuşuna basınız. RADIO tuşuna tekrar tekrar basılması - Frekans aralığının değiştirilmesi. Özellikler Fonksiyon tuşu Özellikler - Diğer fonksiyonları açar Hafıza - 1 ile 24 arasındaki istasyon kaydetme tuşlarının gösterimini açma / kapatma Elle - 15 numaralı tuşu çevirerek manuel istasyon arama Tara - Güncel frekans aralığında sinyali alınabilen tüm istasyonların beşer saniye için otomatik olarak çalınması TP - Trafik yayını açma / kapatma Sayfa 10, Trafik yayını TP Fonksiyon tuşu Band Band - Frekans aralığı listesini açar DAB/Listesi -DAB istasyon listesini açar Sayfa 10, Dijital radyo DAB Güncelle - DAB istasyon listesini günceller Kaydet - Güncel istasyonu istenen hafıza tuşu altında kaydeder FM/Listesi - O anda alınan tüm FM istasyonlarının listesini açar Kaydet - Güncel istasyonu istenen hafıza tuşu altında kaydeder AM - AM frekans aralığına geçer, bir istasyon listesi mevcut değildir Fonksiyon tuşları 1-24 Hafızaya alınan istasyonların doğrudan seçilmesi. Bir sinyal sesi duyulana kadar 1-24 basılı tutun - Güncel istasyonu istenen hafıza tuşu altında kaydeder. İstasyon değiştirme veya - Ok tuşlarının ayarına bağlı - Hafızaya alınan istasyonlar veya bu bölgede sinyali alınabilen tüm istasyonlar arasında geçiş RDS ( Radio Data System ) (radyo veri sistemi), program tanımlarının ve ek hizmetlerin aktarılmasını sağlar ve böylece örneğin bir istasyonun otomatik olarak takibini gerçekleştirir. RADYO modundaki ayarlar RADIO SETUP tuşuna basınız Trafik yayını (TP) - Trafik yayını açma / kapatma Ok tuşları - Radyo modunda istasyon değiştirme fonksiyonunun ok tuşları yardımıyla ayarlanması 8 İst. listesi - Seçilen frekans aralığındaki güncel olarak sinyali alınabilen tüm istasyonlar arasında geçiş Hafıza - Hafızaya alınan istasyonlar arasında geçiş (ekranda sembolü görünür) RDS yerel - RDS ile otomatik istasyon takibini açma / kapatma Adaptif - Güncel olarak sinyali en iyi alınabilen istasyonun otomatik seçimi Sabit - Seçilen yerel istasyon mümkün olduğunca uzun süre muhafaza edilir DAB ayarları - DAB radyo modu ayarları DAB duyurusu - DAB anonslarını açma / kapatma DAB program takibi - DAB anonslarını açma / kapatma Sayfa 10, DAB program takibi DAB-FM otom.değiştir - DAB sinyal kaybında DAB'ın otomatik olarak FM frekans aralığına geçişini açma / kapatma Sayfa 10, Otomatik DAB - FM geçişi Hafızayı sils - Hafızaya alınan istasyonların silinmesi Tek - Bir istasyonun silinmesi Tümü - Hafızaya alınan tüm istasyonların silinmesi Alternatif frekans (AF) - Güncel olarak dinlenen istasyon ile ilgili alternatif frekansların aranmasını açma / kapatma RDS göstergesi ayarı tuşuna basınız - RDS radyo veri hizmetini açma / kapatma.

12 10 RADYO modu Dijital radyo DAB DAB - Digital Audio Broadcasting, radyo programlarının DAB, DAB+ veya DMB aktarım standartlarına dijital aktarımıdır. DAB sayesinde bir frekanstaki bir grupta yer alan birden fazla istasyon aktarılabilir. Bunun dışında ek veriler ve bilgiler aktarılabilir (örn. haberler, spor, hava durumu, uyarılar vs.). DAB tedariki olmayan bölgelerde DAB radyo modunda sembolü gösterilir. DAB istasyon listesi RADIO tuşuna ve sonra Band DAB/Listesi fonksiyon tuşuna basınız. XYZ - Bir DAB istasyonları grubu XYZ - XYZ isimli DAB istasyonları XYZ - Şu anda sinyali alınamayan XYZ isimli DAB istasyonları XYZ (FM) - Şu anda sinyali sadece FM frekans aralığında alınabilen XYZ isimli DAB istasyonları Otomatik bir istasyon değişimi istenmiyorsa (örn. tünelden geçerken, kısa süreli sinyal alımı kayıpları meydana geliyorsa), bu fonksiyon kapatılabilir Sayfa 9, RAD- YO modundaki ayarlar. Trafik yayını TP TP göstergesi, verici ismi (örn. verici veya hafıza listesi) ile bağlantılı olarak bir trafik yayını vericisini gösterir. Hangi radyo istasyonunun dinlendiğinden bağımsız olarak ek bir alıcı, daima bir trafik yayını istasyonu sinyalinin alınmasını sağlar. Media modu sırasında arka planda daima otomatik olarak sinyali alınabilen bir trafik yayını istasyonu aranır. Trafik yayını denetiminin çalışmaya hazır olması, ekranın sağ üst tarafında TP harfleriyle gösterilir. Örneğin radyo alımının genel olarak bozuk olması nedeniyle hiçbir trafik yayını vericisi alınamıyorsa, TP sembolü yerine, No TP gösterilir. Ek bilgilerin çağırılması Bir DAB istasyonu ile ilgili ek bilgiler mevcut ise, istasyon adının altında ilgili bir uyarı gösterilir. Ek bilgiler arasında ve tuşlarıyla geçiş yapabilirsiniz. DAB program takibi Bir DAB istasyonu birden fazla grubun bir parçası ise, kötü sinyal alımında aynı istasyon başka bir grupta aranır. Otomatik DAB - FM geçişi Kötü DAB sinyal alımında cihaz ilgili DAB istasyonu için benzer bir FM istasyonu bulmaya çalışacaktır. Otomatik geçiş için ön koşul, DAB ve FM istasyonunun ilgili bir istasyon kimliği yayınlamasıdır. İstasyon sinyali FM frekans aralığı üzerinden alınırken, istasyon adının arkasında (FM) gösterilir. Benzer DAB istasyonunun sinyali yine alınabiliyorsa, (FM) göstergesi kaybolur. Bir DAB istasyonu kötü sinyal alımında FM frekans aralığında da bulunamıyorsa, radyo sessize alınır.

13 MEDIA modu 11 MEDIA modu MEDIA ana menüsü MEDYA Ana Menüsü Genel Bakış MEDIA tuşuna basınız. MEDIA menüsünde seçilebilen ses kaynakları CD Yerleştirilen bir CD'ye geçer CD Bağlı olan harici bir CD değiştiricisine geçer SD kart - Takılmış bir hafıza kartına geçer AUX, MDI veya - Bağlanmış olan bir dış ses kaynağına geçer. Bağlanmış bir dış ses kaynağının kullanımı, navigasyon cihazı tarafından sadece sınırlı olarak mümkündür ve prensip olarak bağlanan cihazın türüne bağlıdır. Güncel ses kaynaklarının kullanımına yönelik tuşlar Dokunma - Güncel parçanın başına geçilir İki kez kısa dokunma - Önceki parçanın başına geçilir Basılı tutma - Başa dönme - Hızlı geri Dokunma - Bir sonraki parçanın başına geçilir Basılı tutma. - Hızlı ileri Zaman veya parça göstergesi ayarı Tuşa basma - Parça çalma süresi veya parça bilgisi göstergesi arasında geçiş. MEDIA modu ayarları MEDIA SETUP tuşuna basınız. Ayarlar- Media menüsündeki fonksiyon tuşları Trafik yayını (TP) - Trafik yayını açma / kapatma dahil tara/kar/yinele - Tara, Kar ve Yinele modlarındaki parçaların çalınmasını açma / kapatma (Alt klasörler dahil Sayfa 11, Çalma opsiyonları) AUX ses sev. 1) - AUX-IN multimedya soketindeki harici bir ses kaynağının giriş ses seviyesi MDI ses sev. 1 ) - MDI multimedya soketindeki ipod veya iphone için giriş ses seviyesi Bluetooth ayarları - Bluetooth fonksiyonunun ayarları Sayfa 17, TELEFON modundaki ayarlar BT input level 1 ) - Harici bir Bluetooth ses kaynağı için giriş ses seviyesi Çalma opsiyonları Mevcut Ses Kaynaklarının Seçme Menüsünü Açma MEDIA tuşuna basınız ve mevcut ses kaynaklarından birini seçiniz. Seç - Güncel olarak çalınan ses kaynağının parça listesi gösterimi. Güncel olarak çalınan parça öne çıkarılarak gösterilir. İleri - Bir üst klasörü açar (tekrar tekrar basma - ana dizine (Root) kadar geçilir) Çal - Seçilen parçanın çalınması Çalma modları MEDIA tuşuna ve sonra Özellikler fonksiyon tuşuna basınız - Diğer fonksiyonlar gösterilir Tara - Güncel medya kaynağının tüm parçaları her seferinde 10 saniye için çalınır Tara modunda Tara - Normal çalmaya dönüş Klasörü kar - Güncel klasörün tüm parçaları rastgele bir sırayla çalınır Klasörü kar modunda Klasörü kar - Normal çalmaya dönüş Tümünü kar - Güncel ses kaynağının tüm parçaları rastgele bir sırayla çalınır Tümünü kar modunda Tümünü kar - Normal çalmaya dönüş Parça tekr. - Güncel olarak çalınan parça tekrarlanır Parça tekr. modunda Parça tekr. - Normal çalmaya dönüş Klasörü yinele - Güncel klasörün tüm parçaları tekrarlanır Klasörü yinele modunda Yinele - Normal çalmaya dönüş 1) Çalma ses seviyesinin diğer ses kaynaklarına uyarlanması için.

14 12 MEDIA modu CD İşletmesi için Genel Uyarılar CD yerleştirme Bir CD'yi yazılı kısmı yukarı bakacak şekilde, CD yuvası 9 otomatik olarak çekinceye kadar sürünüz. Çalma/oynatma otomatik olarak başlar. CD çıkarma 11 tuşuna basınız - CD çıkartılır. Eğer çıkarılan CD 10 saniye içinde alınmazsa, güvenlik nedenlerinden dolayı tekrar içeri çekilir. CD okunmuyor Cihazın okuyamadığı bir CD taktığınız zaman, uyarısı olan bir Pop-up penceresi gösterilir. Tamam fonksiyon tuşuna basarsanız, CD çıkarma pozisyonuna getirilir. DİKKAT CD çalar, birinci sınıf bir lazer ürünüdür. CD çaları açarsanız, gözle görünmeyen lazer ışını nedeniyle yaralanma tehlikesi meydana gelir. ÖNEMLİ Dahili sürücüde, sadece ses CD'leri (CD-A) ve MP3 CD'leri çalınabilir. Dahili sürücüye asla DVD diskleri koymayınız, kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Dahili sürücüye asla Eco Disc tanımlı CD diskleri koymayınız. Yerleştirilmiş olan bir CD'nin çıkarılması sırasında, ikinci bir CD'nin sokulması cihazın CD sürücü sistemine zarar verebilir. Çıkartma tuşuna basıldıktan sonra CD'nin çıkması bir kaç saniye sürebilir. Bu süre içinde CD yuvasının önündeki kilit açılır. Yeni bir CD'yi yerleştirmeye kalkışmadan önce, CD'nin çıkarılışını bekleyiniz. CD mekanik olarak hasar görmüşse veya yanlış veya tam yerleştirilmemişse, ekranda şu mesaj görüntülenir: Hata: CD. CD'yi inceleyiniz ve onu doğru olarak sürücüye yerleştiriniz. Tekrar Hata: CD mesajı görüntülenirse, başka bir CD deneyiniz ve gerekirse bir teknik servise başvurunuz. Cihazın iç sıcaklığı çok yüksek ise, cihaz tarafından hiç bir CD kabul edilmez. Cihaz, en son aktif olduğu işletme durumunda devrede kalır. Not CD fonksiyon tuşu devre dışı olarak gösterilirse, o anda herhangi bir ses CD'si yerleştirilmemiştir veya yerleştirilen ses CD'si okunamıyordur. Kopyalanamaz CD'ler ve kendi kendini silen CD-R ve CD-W'ler çalınamaz veya duruma göre sınırlı olarak çalınır. Bulunduğunuz ülkede geçerli olan yasal üretici koruma yükümlülüklerine dikkat ediniz. CD çalarda bakımını yapmanız veya onarmanız gereken herhangi bir parça yoktur. CD çalar arızalı ise, lütfen bir yetkili servise başvurunuz. Hafıza kartını yerleştirme veya çıkarma Hafıza Kartını Yerleştirme Hafıza kartını, kesilmiş köşesi önde ve yukarıda olacak şekilde hafıza kart yuvasına 16 yerine oturuncaya kadar itiniz. Çalma/oynatma otomatik olarak başlar. Hafıza Kartını Çıkarma Sistem ve ses tonu ayarları menüsünde SD kartını çıkarma Sayfa 8, Sistem ve ses tonu ayarları menü noktasını seçiniz. Yerleştirilen hafıza kartına basınız. Hafıza kartı çıkış konumuna sıçrar. Hafıza Kartı Boş veya Dosyalar Okunmuyor Hiç bir verinin olmadığı veya okunabilen bir verinin olmadığı bir hafıza kartı yerleştirilirse, yerleştirme işleminden sonra hafıza kartı moduna geçilmez. Harici kaynaklar Dış Kaynaklar - Genel Bakış AUX Girişi MEDIA tuşuna ve sonra AUX fonksiyon tuşuna basınız. Bir AUX harici ses kaynağı ile ilgili giriş, cihaz ön tarafında 14 bulunur. AUX soketine bağlanmış olan harici ses kaynakları, navigasyon sistemi üzerinden kullanılamaz.

15 MEDIA modu 13 AUX soketi için 3,5 mm'lik standart bıçak tipi soket kullanılır. Harici ses kaynağı bu jaka sahip değilse, bir adaptör kullanmalısınız Sayfa 14, Media kaynakları ve ses dosyaları ile ilgili gereksinimler. MDI Girişi - Multimedya Soketi MEDIA tuşuna ve sonra MDI fonksiyon tuşuna basınız. MDI girişi, ön koltuğun kol dayanağının altında, ön yolcu tarafındaki eşya gözünde veya altında bulunur. Navigasyon sistemi üzerinden MDI girişine bağlanmış olan dış veri taşıyıcılarının MP3-, WMA-, OGG-Vorbis- ve AAC formatındaki ses dosyaları, radyo üzerinden çalınabilir Sayfa 14, Media kaynakları ve ses dosyaları ile ilgili gereksinimler. MDI soketine bağlanmış olan harici ses kaynakları, navigasyon sistemi üzerinden kullanılabilir. Her zaman radyodan bir başka ses kaynağı seçebilirsiniz. Dış ses kaynağını devreden çıkarmadığınız sürece, bu kaynak arka planda daima aktif olarak kalır. Dış ses kaynağının kullanımı bilgilerini, lütfen ilgili üreticinin kullanma kılavuzundan alınız. Adaptör Ses kaynaklarını MDI girişi üzerinden bağlamak için, özel bir adaptör gereklidir. USB cihazlarını, Mini-USB çıkışlı cihazları veya bir ipod cihazını bağlamak üzere gerekli olan adaptörü orijinal ŠKODA aksesuarlarından alabilirsiniz. ipod MDI girişine bir ipod bağladığınız zaman, ipod klasörlerini (Parça listeleri, sanatçılar, albümler, şarkılar, vs.) seçebileceğiniz bir menü açılır. Bir harici ses kaynağının Bluetooth üzerinden bağlanması Bluetooth ses modunda araç hoparlörleri aracılığıyla, Bluetooth üzerinden bağlı olan harici bir ses kaynağından ses dosyaları (örn. bir cep telefonu) çalınabilir. Bu fonksiyonu etkinleştirmek için, harici ses kaynağının navigasyon sistemine bağlı olması gerekir Sayfa 15, Cep telefonunun veya Bluetooth cihazının navigasyon sistemine bağlanması. Çalma ses seviyesinin dış ses kaynağına uyarlanması Harici ses kaynağının çalma ses seviyesi, navigasyon sistemindeki ses seviyesi ayarlayıcısından değiştirilebilir 1. Çıkış ses seviyesi, devrede olan ses kaynağına bağlı olarak dış ses kaynağında değiştirilebilir. Bunun dışında, harici ses kaynağının çalma ses seviyesini diğer ses kaynaklarına uyarlamak veya bozulmaları önlemek için, harici ses kaynağının giriş hassasiyetini değiştirebilirsiniz Sayfa 11, MEDIA modu ayarları. DİKKAT Dış ses kaynağını hiç bir zaman kumanda panelinin üzerine koymayınız. Bu cihaz, aracın ani bir manevrası durumunda aracın içinde uçar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynaklarını hiç bir zaman hava yastıklarının yakınına koymayınız. Hava yastığının açılması durumunda araç içinde geriye doğru fırlar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynağını sürüş sırasında elinizde veya dizlerinizin üzerinde tutmamalısınız. Bu cihaz, aracın ani bir manevrası durumunda aracın içinde uçar ve araç içindekiler yaralanabilir. Dış ses kaynağının bağlantı kablosunu, sürüş sırasında engel olmayacak şekilde yerleştiriniz. ÖNEMLİ AUX soketi sadece ses kaynakları için kullanılabilir! Not AUX-IN üzerinden bağlı olan bir dış ses kaynağını sadece, MDI üzerinden bir başka cihaz bağlı olmadığı zaman kullanabilirsiniz. AUX üzerinden harici akım beslemeye bir adaptörle donatılmış olan bir harici ses kaynağı bağlı ise, ses sinyali bozulabilir. Bu husus kullanılan adaptörün kalitesine bağlıdır.

16 14 MEDIA modu Media kaynakları ve ses dosyaları ile ilgili gereksinimler Media kaynağı 12 cm'lik çapa sahip ses CD'leri (maks. 80 dak). 12 cm'lik çapa sahip CD-ROM-, CD-R-, CD-RW, maks. 700 MB (megabayt), dosya sistemi ISO 9660 Level 1 ve 2, Joliet veya UDF 1.02, 1.5, 2.01, 2.5 SD ve MMC hafıza kartları, 32 mm x 24 mm x 2,1 mm veya 1,4 mm ebadında, dosya sistemi FAT12, FAT16 ve FAT32 maks. 2 GB (gigabayt) ve SDHC hafıza kartları maks. 32 GB. Ses dosyalarının Bluetooth a) üzerinden çalınması. AUX. Dış ses kaynağı MDI Harici veri taşıyıcısı Çalma ön koşulları CD dijital ses tanımlaması MP3 dosyaları (.mp3) bit hızı kbit/s veya değişken bit hızı. WMA dosyaları (.wma) maks. 9.2 veya maks mono/stereo kopyalama koruması olmadan. OGG-Vorbis ve MPEG4 AAC formatında ses dosyaları. PLS, B4S, ASX ve WPL formatlarında çalma listeleri. Dosya adı ve yol bilgileri 256 işaretten uzun olmamalı. Klasör yapısı maks. sekiz düzeyli. Ses verisi CD'leri üzerinde maks klasör ve maks dosya. Cep telefonu veya harici ses kaynağı A2DP-Bluetooth profilini desteklemelidir. Ses çıkışı 3,5 mm'lik jak üzerinden mümkün. Multimedia arabirimi MEDIA-IN ile uyumlu. a) Bluetooth, Bluetooth SIG, Inc firmasının tescilli markasıdır.

17 TELEFON modu 15 TELEFON modu Cep telefonunun veya Bluetooth cihazının navigasyon sistemine bağlanması Bir cep telefonunu veya başka bir Bluetooth cihazını navigasyon sistemi üzerinden kullanabilmek için, her iki cihazın bir kez bağlanması gerekir. Etkin bağlantı Etkin bağlantıda cihaz araması navigasyon sistemi üzerinden başlatılır. Cep telefonunuzdaki Bluetooth fonksiyonunu etkinleştiriniz. PHONE SETUP tuşuna basınız. Bluetooth ayarları - Bluetooth fonksiyonunun ayarları Aygıt ara - Harici cihazların etkin Bluetooth fonksiyonu ile aranması Arama işlemi saniye sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra ekranda, bulunan Bluetooth cihazlarının adları gösterilir. Bağlanacak cep telefonunu doğrudan cep telefonu adını içeren fonksiyon tuşuna basarak veya 15 numaralı tuşa basarak seçebilirsiniz ve ardından Bağla tuşu ile onaylayabilirsiniz. Cep telefonundaki bağlantıyı onaylayınız ve navigasyon sistemi ekranında gösterilen 4 rakamlı PIN kodunu giriniz. Giriş doğruysa, navigasyon sisteminin ekranında, bağlantının başarılı olduğuna dair bir mesaj görüntülenir. Pasif bağlantı Pasif bağlantıda cihaz araması cep telefonu üzerinden başlatılır. Cep telefonunuzdaki Bluetooth fonksiyonunu etkinleştiriniz. PHONE SETUP tuşuna basınız. Bluetooth ayarları - Bluetooth fonksiyonunun ayarları BT görünürlüğünü aç - Navigasyon sisteminin Bluetooth fonksiyonlu başka cihazlarda görünürlüğünü açma Cep telefonu üzerinden bağlantıyı giriniz ve navigasyon sistemi ekranında gösterilen 4 rakamlı PIN kodunu giriniz. Giriş doğruysa, navigasyon sisteminin ekranında, bağlantının başarılı olduğuna dair bir mesaj görüntülenir. Bağlı cihazların silinmesi Navigasyon sistemine maks. 4 cep telefonu veya Bluetooth cihazı bağlı olabilir. Başka bir tane bağlanacaksa, önce bir cep telefonu veya Bluetooth cihazı silinmelidir. PHONE SETUP tuşuna basınız. Bluetooth ayarları - Bluetooth fonksiyonunun ayarları Eşleşen aygıtlar listesi - Navigasyon sistemine bağlanan cihazların listesi Genel bakış Sil - Seçilen bağlı cep telefonunun veya Bluetooth cihazının silinmesi. TELEFON ana menüsü TELEFON Ana Menüsü TELEFON tuşuna basınız. TELEFON menüsündeki münferit fonksiyonlar, bağlı cep telefonunun donanım ve özelliklerine bağlı olabilir. TELEFON modu sadece kontak açık iken etkinleştirilebilir. Navigasyon sistemi açıldığında, bu otomatik olarak en son bağlı olan cep telefonuna bağlanır. Bu cep telefonuna bağlanmak mümkün değilse, sistem otomatik olarak bağlı cihazlar listesinde bulunan bir sonraki cep telefonuna bağlantı kurmaya çalışır. Cep telefonunda Bluetooth ses aksesuarları aramasını başlatınız. Arama işlemi saniye sürebilir. İşlem tamamlandıktan sonra, cep telefonunda navigasyon sistemi SKODA_BT olarak gösterilir.

18 16 TELEFON modu TELEFON Ana Menüsündeki Fonksiyon Tuşları TELEFON tuşuna basınız. - Konuşma kullanımının açılması, sadece GSM II telefon hazırlık tertibatı ile. Konuşma kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri aracınızın kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz. SOS - Acil çağrı, sadece GSM III telefon hazırlık tertibatı ile, rsap profili üzerinden bağlantıda. GSM III telefon hazırlık tertibatı ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri aracınızın kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz. - Bir çağrıyı kabul etme, girilen numarayı arama. TELEFON ana menüsünde, dokunulduğu zaman çağrı listesi gösterilir. - Aramayı sonlandırma veya reddetme - sadece bir görüşme etkin iken - Numara seçimi Sil - Rakamları silme - Numara çevirme - Telefon rehberi açma Bul - Telefon rehberinde arama için giriş ekranını açma Ayrıntılar - Bir telefon rehberi girişine ait bilgileri gösterme - Cevapsız çağrı listesini açma Düzelt - Çağrı numarasını düzeltme - Numara çevirme - Seçilen çağrı numaralarının listesini açma Düzelt - Çağrı numarasını düzeltme - Numara çevirme - Gelen aramalar listesini açma Düzelt - Çağrı numarasını düzeltme - Numara çevirme - Telesekreter (telesekreter çağrı numarası ayarlanmış olmalıdır) Sayfa 17, TELEFON modundaki ayarlar DİKKAT Lütfen bütün dikkatinizi öncelikle araç kullanmaya ayırınız! Sürücü olarak trafik emniyetinin tüm sorumluluğu sizdedir. Sistemi sadece, aracın her türlü trafik durumunda kontrolünüz altında olacak şekilde kullanınız - Kaza tehlikesi! Telefon görüşmesi ve bir telefon görüşmesi sırasında fonksiyonlar Navigasyon sistemi kapalı olsa dahi telefon çağrıları kabul edilebilir. Bir çağrı numarası için bağlantı kurulmasına başladıysanız veya bir çağrı aldıysanız, TELEFON ana menüsü Telefon görüşmesi görünümüne geçer. Telefon görüşmesi yapma Navigasyon sistemi yardımıyla bir telefon görüşmesini doğrudan bir telefon numarası girerek, telefon rehberinden, aranan telefon numaraları listesinden veya gelen aramalar listesinden seçim yaparak bir görüşme yapabilirsiniz Sayfa 16, TELEFON Ana Menüsündeki Fonksiyon Tuşları. Aracınız GSM II telefon hazırlık tertibatı ile donatılmışsa telefon görüşmesini konuşma kullanımı aracılığıyla da fonksiyon tuşu Sayfa 16, TELEFON Ana Menüsündeki Fonksiyon Tuşları yardımıyla yapabilirsiniz. Gelen Telefon Çağrısı - Gelen aramayı kabul etme - Gelen aramayı reddetme Bir telefon görüşmesi sırasındaki diğer fonksiyonlar Özellikler - Diğer fonksiyonları açar Sessize al - Bir görüşme sırasında mikrofonu açma / kapatma. Araçtaki görüşme mikrofon tarafından kaydedilmez ve karşı taraf bu şekilde bunu duyamaz. Serbest konuş - Serbest konuşma ünitesini açma / kapatma. Görüşme hoparlör aracılığıyla araca aktarılmaz, sadece telefonun hoparlörüne (özel görüşme). Aramayı beklet - Görüşmenin bekletilmesi (şu mesaj gösterilir: Bekletiliyor... ). Bağlantı muhafaza edilir, ancak görüşme aktarılmaz. Arama devam - Arama devam ettirilir Konferans - Tüm görüşme katılımcıların konferansa dahil edilmesi Sayfa 16, İlave olarak bir Diğer Telefon Görüşmesi Yapma Rakamları girin - DTMF tuş tonları giriş ekranını açar - Görüşmeyi sonlandırma İlave olarak bir Diğer Telefon Görüşmesi Yapma TELEFON tuşuna basınız. Yeni bir çağrı numarası veya kaydedilmiş bir çağrı numarası seçiniz. Özellikler - Diğer fonksiyonları açar Takas et - Görüşmeler arasında geçiş Konferans - Tüm görüşme katılımcıların konferansa dahil edilmesi

19 TELEFON modu 17 DTMF tuş tonları Bir cep telefonunun her tuşu, belli bir DTMF tuş tonuna göre düzenlenmiştir. DTMF tuş tonları, örneğin bir şifrenin cep telefonu üzerinden girilmesi veya bir Call-Center 'de fonksiyonların seçimi sırasında kullanılır. Bir görüşme sırasında bir DTMF tuş tonu girişi talep edilirse, tuş takımını Özellikler Rakamları girin fonksiyon tuşuna dokunarak açınız ve talimatları izleyiniz (örneğin: Bir çalışanımız ile görüşmek istiyorsanız, lütfen 3 'ü tuşlayınız). TELEFON modundaki ayarlar PHONE SETUP tuşuna basınız. Bluetooth ayarları 1) - Bluetooth fonksiyonunun ayarları Eşleşen aygıtlar listesi - Bağlı cihazların listesini açar Aygıt ara - Harici cihazların etkin Bluetooth fonksiyonu ile aranması BT görünürlüğünü aç - Navigasyon sisteminin Bluetooth fonksiyonlu başka cihazlarda görünürlüğünü açma Ana PIN girin - Cihazlara bağlanmak için kullanılan 4 rakamlı kodun değiştirilmesi Telesekreter numarasını girin - Cep telefonu telesekreter numarasını girme Arama listelerini sil 2) - Telefon ünitesi hafızasındaki arama listelerini silme Telefonu kapat 2)3) - Telefon ünitesini kapatma (cep telefonu bağlı kalır) Telefon ses şiddeti - Cep telefonu ses şiddetini 15 numaralı tuşu çevirerek ayarlama Telefon rehberi yükle - Telefon rehberini cep telefonundan radyo navigasyon sistemi hafızasına yükler. İşlem birkaç dakika sürebilir. Fabrika ayarları - Cihazı teslimat durumuna geri alma, kullanıcı profilleri silinir 1) Cep telefonu GSM III telefon hazırlık tertibatı GSM aracılığıyla bağlıysa, bu fonksiyon kullanılamaz. GSM III telefon hazırlık tertibatının Bluetooth ayarlarını aracınızın kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz. 2) Cep telefonu GSM II telefon hazırlık tertibatı aracılığıyla bağlıysa, bu fonksiyon kullanılamaz. 3) Cep telefonu GSM III telefon hazırlık tertibatı aracılığıyla HFP profili üzerinden bağlıysa, bu fonksiyon etkin değildir.

20 18 NAV modu (navigasyon) NAV modu (navigasyon) Genel bakış Radyo-Navigasyon Sistemini Kullanmadan Önce Cadde ve yer isimleri değişmiş olabilir. Bu sebeple bazı istisnalarda navigasyon verilerine kaydedilmiş isimler değiştirilmiş isimler ile uyuşmayabilir. Eksik dijitalleştirilmiş veya hiç dijitalleştirilmemiş ve bu nedenle navigasyon verilerinde yer almayan bölgelerde, radyo navigasyon sistemi yine de bir hedefe gidişi gerçekleştirmek için gayret eder. Böyle durumlarda, örneğin demiryolları ve yol cinsleri (otoban, kara yolu vs.) uygulanan navigasyon verileri tarafından hiç algılanmaz veya sadece eksik algılanırsa, hedefe gidişin kısmen hatalı olabileceğine dikkat ediniz. Radyo-navigasyon sistemi tarafından hesaplanan rota yolculuk hedefine erişmek için bir öneridir. Sürüş sırasında özellikle durma yasaklarına, trafik lambalarına, tek yönlü sokaklara, şerit değiştirme yasaklarına, su taşkınlarına, feribotlara, demiryollarına vb. dikkat ediniz. Navigasyon sisteminin kullanımı ile ilgili emniyet uyarıları DİKKAT Lütfen bütün dikkatinizi öncelikle araç kullanmaya ayırınız! Sürücü dikkatini trafikten uzaklaştırdığında, kazalar ve yaralanmalar ortaya çıkabilir. Sürücü olarak trafik emniyetinin tüm sorumluluğu sizdedir. Sürüş tavsiyelerine daima mutlaka öncelik vermelisiniz: Sürüş tavsiyeleri trafik kurallarına ters düştüğünde bile, İlgili yerdeki polislerin trafik levhası, ışıklı sinyaller veya uyarıları tarafından gerçek geçiş, İlgili yerde hüküm süren olaylar ve durumlar. Lütfen sürüş sırasında trafik kurallarına uyunuz. Trafik levhaları ve trafik talimatları navigasyon sürüş önerilerine göre daima önceliğe sahiptir. DİKKAT (Devam) Navigasyon verilerinde tek yönlü yollar, yaya bölümleri vs. her ne kadar kaydedilmiş olsa bile trafik akışında sürekli değişiklikler olabilir. Trafik lambaları, duruş veya öncelik levhaları, park ve durma yasakları veya yol daralmaları ve hız sınırlamaları, navigasyon sistemi tarafından dikkate alınmaz. Hızınızı, yol, hava ve trafik şartlarına göre uyarlayınız. Radyo navigasyon sistemine güvenerek, örn. sisli havalarda çok hızlı gitmeyiniz - Kaza tehlikesi! Sadece trafiğin durumu izin verdiği sürece, radyo navigasyon sisteminin sayısız imkanlarını kullanmalısınız. Verilen sürüş önerileri gerçek durumdan sapabilir, örneğin yol inşaatları veya eski olan navigasyon verileri. Böyle durumlarda, trafik işaretlerine dikkat ediniz ve sürüş önerilerini dikkate almayınız. Genel Sürüş önerilerini dikkate almazsanız veya rotadan saparsanız, rota her defasında yeniden hesaplanır. Bu hesaplama birkaç saniye sürer. Ancak ondan sonra sürüş önerileri verilebilir. Adres girişlerinde (şehir,cadde) sadece mantıklı bir girişe olanak sağlayan harfler veya semboller kullanıma sunulur. Olası tüm isimler bir liste halinde gösterilir. Bileşik kavramlarda, örneğin Bad Düben, aradaki boşluk unutulmamalıdır Sayfa 6, Tuş takımlı giriş ekranı. Son sesli çıkışı, 15 numaralı tuşa basarak tekrar dinleyebilirsiniz. Sürüş tavsiyesini dinlerken, ses seviyesini değiştirebilirsiniz. Tünel veya yeraltı garajlarında, GPS uydular antene ulaşmaz. Cihaz kendisini mutlaka tekerlek sezicileriyle yapmak zorunda kalır. Not Tüm hedeflere (Ülke, yöre, cadde isimleri, özel hedef isimleri) tüm ülkeye has (veya özel hedeflerde lisana özel) işaretler dahil verilmelidir. Radyo-navigasyon sisteminin bazı fonksiyonları ülke kurallarına bağlı olarak belli bir hızın üzerinde kullanılamamaktadır. Bu bir hata veya arıza değildir, bilakis o ülkenin yasal yükümlülükleri ile ilgilidir.

21 NAV modu (navigasyon) 19 Navigasyon verileri ve hafıza kartı Navigasyon verileri, ilk çalıştırmada dahi navigasyon sisteminin hafızasında bulunmaktadır ve bu nedenle doğrudan navigasyon için kullanılabilir Navigasyon Verilerinin Güncelleştirilmesi Hafıza kartında mekanik yazmaya karşı korumayı kaldırınız. Hafıza kartını yerleştirme Sayfa 12, Hafıza kartını yerleştirme veya çıkarma Hafıza kartını yerleştirdikten sonra otomatik olarak görüntülenen: Tahsis et - Hafıza kartının navigasyon sistemine tahsis edilmesi. Lisans hakları nedeniyle hafıza kartı, radyo navigasyon sisteminize tahsis edilir ve artık başka navigasyon sistemlerinde kullanılamaz. SD kullan - Navigasyon verileri doğrudan hafıza kartından kullanılır. Navigasyon sisteminin hafızasında kayıtlı olan navigasyon verileri dışındaki bölgelerin navigasyon verilerini kullanmak isterseniz, hedefe gidiş için doğrudan hafıza kartından veriler kullanabilirsiniz. Bu şekilde iki farklı navigasyon veri seti kullanabileceksiniz. Bu şekilde navigasyon verilerini hafıza kartından radyo navigasyon sisteminin hafızasına kopyalamaya gerek yoktur. Yükle - Navigasyon verilerinin hafıza kartından navigasyon sisteminin dahili hafızasına kopyalanması. Navigasyon sisteminin dahili hafızasındaki eski navigasyon verileri silinir. Silinen veriler tekrar oluşturulamaz. Kopyalama işlemi sırasında navigasyon verileri kullanılamaz. İşlem yaklaşık 2 saat sürer. Hafıza kartından radyo navigasyon sisteminin dahili hafızasına kopyalama işlemi sırasında hafıza kartını çıkarmayınız! Bu hafıza kartına zarar verebilir! Manuel kopyalama işlemi Geçerli navigasyon verilerini içeren hafıza kartının yerleştirilmesinden sonra kopyalama işlemi otomatik olarak başlatılmazsa, bu manuel olarak başlatılabilir. NAV SETUP tuşuna basınız. Yön bulma veri tabanı - Navigasyon verileri opsiyonlarının gösterilmesi SD bilg. yükle/kullan - Hafıza kartından navigasyon verilerini yükleme veya kullanma ÖNEMLİ Navigasyon sisteminin dahili hafızasındaki navigasyon verilerinin üzerine başka bir sürüm yazılırsa, bunlar tekrar oluşturulamaz (kurtarılamaz)! Not Güncel navigasyon verilerini veya başka ülkelerin verilerini içeren bir hafıza kartını ŠKODA orijinal aksesuarlarından temin edebilirsiniz. NAV (Navigasyon) ana menüsü Navigasyon ana menüsünü çağırma NAV tuşuna basınız. Şek. 3 Navigasyon Ana Menüsü Navigasyon ana menüsü ve harita görünümü arasında geçiş yapma NAV tuşuna basıldığında - Navigasyon ana menüsünden harita görünümüne geçiş. NAV tuşuna tekrar basıldığında - Harita görünümünden Navigasyon ana menüsüne dönüş. Ek bilgilerin çağırılması tuşuna basıldığında - Araç pozisyonu ile ilgili bilgiler ve ek fonksiyonlara erişim (bayraklı hedef, rota listesi, bölüm kilitleme) Sayfa 21, Ek pencere ve İşaretli hedef kaydetme. Navigasyon ana menüsünde fonksiyon tuşları Harita - Harita görünümüne geçiş Adres - Hedef adres girme ekranını açma Sayfa 20, Hedeflerin girilmesi ve kaydedilmesi Hedef hafızası - Manuel olarak kaydedilmiş hedeflerin listesini açma Son hdf. - Otomatik olarak kaydedilmiş hedeflerin listesini açma Benzin istasyonu - Yakında bulunan benzin istasyonlarının listesini açma Sayfa 21, Benzin istasyonu veya oto park seçme

22 20 NAV modu (navigasyon) Otopark - Yakında bulunan otoparkların listesini açma Sayfa 21, Benzin istasyonu veya oto park seçme Özel hedef - Özel hedef seçimi Sayfa 21, Özel Hedefi Yolculuk Hedefi olarak Seçme Ev adresi - Kaydedilmiş bir ev adresi için hedefe gidişin başlatılması. Hedefe gidiş sırasında burada Durdur fonksiyon tuşu görüntülenir. (NAV) navigasyon modundaki ayarlar NAV SETUP tuşuna basınız. Navigasyon menüsündeki fonksiyon tuşları Rota seçenekleri - Rota seçeneklerinin ayarlanması Rota ölçütleri - Rotanın hesaplanması için ölçütlerin belirlenmesi Hızlı - Bunun için sapa bir yol gerekli olsa bile, hedefinize gidecek en hızlı rota Ekonomik - Mümkün olan en az sürede ve en kısa yol kat edilerek gidilen rotayı hesaplar Kısa - Daha uzun bir sürüş süresi gerekli olsa dahi hedefe giden en kısa rota, rota gidişi sıra dışı yol bölümleri içerebilir, örn. tarla yolları. Dinamik rota - Rota hesaplaması için TMC trafik duyurularının kullanımını açma / kapatma Sayfa 22, TMC uygulamalı dinamik hedefe gidiş Otoyol kullanma - Rota hesaplaması için otoyol kullanımını açma / kapatma Ücretli yol kullanma - Rota hesaplaması için otoyol kullanımını açma / kapatma Feribot kullanma - Rota hesaplaması için otoyol kullanımını açma / kapatma Başka bir rota yoksa (örneğin; bir adaya feribotsuz gidilmiyorsa) bu tür yol tipi rota hesaplamasına dahil edilir. Pul zorunluğu olanı kullanma - Pul zorunluluğu olan ülkelerin listesini açma. Bir çentik, seçili ülkede pul zorunluğu olan tüm caddelerin rota hesaplamasından çıkarıldığı anlamına gelmektedir. Yön bulma ses şiddeti - Navigasyon anonslarının ses şiddeti ayarı Gündüz/Gece - Gündüz, gece ve haritanın otomatik gösterimi arasında geçiş yapar. Otomatik gösterim kısa hüzmeli farın açılmasına ve kapatılmasına bağlıdır. Haritada ilgi noktaları - Özel hedefleri harita görünümünde görüntüleme (sadece otoparklar, benzin istasyonları ve ŠKODA servisleri) Otomatik yakınlaştır - harita ölçeği gidilen rotaya ve hıza bağlı olarak otomatik şekilde değişir (Otoyol sürüşü: küçük harita ölçeği - Şehir içi: büyük harita ölçeği) Trafik işareti göstergesi - Güncel olarak gidilen rota bölümünde hız sınırı göstergesini açma / kapatma (ekranın sol üst kısmında) Zaman birimi - Hedefe gidiş sırasında aşağıdaki bilgiler arasında geçiş Varış saati - Tahmini varış zamanını gösterir Srş süresi - Hedefe kalan tahmini sürüş süresini gösterir Zaman göst. - Varış zamanının şu şekilde değiştirilmesi: Hedef - Nihai yolculuk hedefine tahmini varış zamanını gösterir Ara hedef - Ara hedefe tahmini varış zamanını gösterir Sayfa 21, Ara hedef girme Ev adresi girin - Ev adresinin girilmesi Şehir - Güncel konumu ev adresi olarak kaydetme Adres - Bir adresin ev adresi olarak girilmesi veya değiştirilmesi Tanıtım kipi -Tanıtım kipini açma / kapatma. Tanıtım kipi açık ise, hedefe gidişin başında, hedefe gidişin normal modda ( gerçek hedefe gidiş) veya tanıtım kipinde (sanal hedefe gidiş) gerçekleşeceğini belirleyebilirsiniz. Tanıtım kipinde hedefe gidişte rotayı sanal olarak gidersiniz. Sanal hedefe gidiş, hayali yolculuk hedefine ulaşıldığında tekrarlanır. Tanıtım kipi başlatma noktası - Düşünülen bir başlangıç noktasının Demo moduna girilmesi Hedef hafızasını sil - Hedef hafızasını veya son hedeflerin listesini silme Tümü - Hafızaya alınan tüm hedefleri silme Son hdf. - Son hedefler listesinin tüm hedeflerini silme Yön bulma veri tabanı - Navigasyon sistemine veya hafıza kartına kayıtlı navigasyon verileri ile ilgili veya navigasyon verilerini doğrudan hafıza kartından kullanma ile ilgili bilgileri görüntüleme Sayfa 19, Navigasyon verileri ve hafıza kartı. Hedefler Hedeflerin girilmesi ve kaydedilmesi Hedeflerin manuel olarak girilmesi ve kaydedilmesi NAV tuşuna ve sonra fonksiyon tuşuna basınız. Adres girişinde önce ülkeyi, ardından şehri veya posta kodunu seçiniz. Ardından adres, sokak ve bina numarası veya bir yol kavşağı seçilerek tanımlanabilir. Adresle ilgili bu bilgiler birbirini takip eden giriş ekranlarında belirlenir.

23 NAV modu (navigasyon) 21 Hedefe gidiş bilgileri yetiyorsa, Tamam fonksiyon tuşu görüntülenir. Artık hedefe gidiş ile başlanabilir veya hedefle ilgili başka ayrıntılar girilebilir. Kaydet - Hedef ismi girme ekranı açılır Sil - Hedef ismin değiştirilmesi Tamam - Hedef isim kaydedilir Başlat - Hedefe gidişi başlatma Hedef Hafızası NAV tuşuna ve ardından fonksiyon tuşuna basıldığında - Manuel olarak kaydedilen hedeflerin listesi gösterilir (gösterilen bir hedefi içeren fonksiyon tuşuna basıldığında, hedefe gidiş başlatılabilir). 15 numaralı tuş çevrilerek adı değiştirebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz veya silebileceğiniz bir hedef seçersiniz. Ayrıntılar - Hedefle ilgili daha ayrıntılı bilgiler gösterme (hedef isim, ülke, şehir vs.). Gösterilen bilgiler değiştirilebilir. Sil - Seçilen hedefi silme Başlat - Hedefe gidişi başlatma Son hedeflerin kaydedilmesi NAV tuşuna ve sonra fonksiyon tuşuna basınız - En son otomatik olarak kaydedilen hedeflerin listesi görüntülenir. Gösterilen hedeflerden birine basarsanız, cihaz harita görünümüne geçer ve hedefe gidiş otomatik olarak başlar. Ayrıntılar - Hedefle ilgili daha ayrıntılı bilgiler gösterir Kaydet - Hedef ismi girme ve kaydetme Sil - Hedef ismi silme Tamam - Hedef isim onaylama ve kaydetme Başlat - Hedefe gidişi başlatma Ara hedef girme Hedefe gidiş sırasında başka bir hedef, ara hedef olarak girilebilir. Girilen ara hedefe, nihai yolculuk hedefine gidiş devam ettirilmeden ulaşırsınız. Nihai yolculuk hedefi, hedefe gidişin ilk başta başlatıldığı hedeftir. Giriş sırasında daima bir ara hedef veya nihai yolculuk hedefi girdiğinize dikkat ediniz. Hedefe gidiş sırasında NAV tuşuna basıldığında - Navigasyon ana menüsüne geçiş. Yeni bir adres giriniz veya daha önce kaydedilen bir adresi seçiniz. Ara hedef - Yeni girilen hedefi, ara hedef olarak seçme Yeni hedef - devam eden hedefe gidişi sonlandırma ve yeni hedefi nihai yolculuk hedefi olarak seçme Benzin istasyonu veya oto park seçme NAV tuşunu ve ardından - Benzin istasyonu veya - Otopark fonksiyon tuşuna basıldığında - Güncel bulunulan yerin çevresindeki benzin istasyonları veya otoparklar aranır. Kaydet - Hedef hafızasına kaydetme Ayrıntılar - Hedefle ilgili daha ayrıntılı bilgiler gösterir Kaydet - Hedef hafızasına kaydetme Başlat - Hedefe gidişi başlatma Özel Hedefi Yolculuk Hedefi olarak Seçme NAV tuşuna ve sonra - Özel hedef fonksiyon tuşuna basınız. Yer - Herhangi bir yerin merkezinde arama Burada - Güncel bulunulan yerin çevresinde arama Bir anahtar kelimenin girilmesi ile veya özel hedef adının bir kısmı olan bir kelime yardımıyla, özel hedefin aranması için bir arama ekranı açılır. Özel hedef 75 km'lik bir çember içinde aranır. Anahtar kelimeler olarak, örneğin otel, stadyum, ŠKODA veya hedef ismin bir kısmı, örneğin göl, veya aç, susuz, alışveriş, dinlenme vb. kelimeler kullanılabilir. Anahtar kelimenin doğru girilmesine dikkat ediniz (özel işaret dahil). Sil - Girilen işaretleri silme Bul - Girilen parametreler doğrultusunda arama Kaydet - Hedef hafızasına kaydetme Ayrıntılar - Hedefle ilgili daha ayrıntılı bilgiler gösterir Kaydet - Hedef hafızasına kaydetme Başlat - Hedefe gidişi başlatma Ek pencere ve İşaretli hedef kaydetme tuşuna basıldığında - Pop-up penceresi açılır Hedefe gidiş aktif olmadığı zaman, güncel pozisyonla ilgili aşağıdaki ayrıntıları içeren bir pencere görüntülenir. Konum; Enlem ve boylam derecesi; Rakım (en az 4 uydu mevcut olduğunda);

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN+ KULLANIM KILAVUZU Giriş Amundsen+ radyo navigasyon sistemi (kısaca radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Amundsen+: Superb, Octavia, Yeti, Fabia, Roomster, Rapid Navigacní systém turecky 05.2012 S00.5610.83.77 3T0 012 149 GE Önsöz

Detaylı

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BEAT SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Radyo...................................... Radyo - Genel bakış........................... Önemli bilgiler................................

Detaylı

KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi

KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi SIMPLY CLEVER KULLANMA KILAVUZU Blues bilgi/eğlence sistemi 6V0012777CB Önsöz Bu kullanma kılavuzu Blues bilgi/eğlence sistemi (bundan sonra sadece cihaz olarak adlandırılacak) içindir. Bu kılavuza uygun

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için,

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Amundsen+ Kullanım kılavuzu Önsöz Amundsen+ navigasyon sistemi (bundan sonra radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz

Detaylı

SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU

SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU SIMPLY CLEVER RADYO FUNKY KULLANIM KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanım kılavuzu.................................. 2 Önemli Bilgiler.....................................

Detaylı

ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU SWING KULLANIM KILAVUZU B1Z-6000F İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Kullanım kılavuzu............................. Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler......

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Funky Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Funky Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Funky Kullanım kılavuzu İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanım kılavuzu 2 Önemli Bilgiler 2 Cihaza genel bakış 3 Cihazı devreye sokma ve devreden çıkarma 3 Ses seviyesini ayarlama

Detaylı

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler........................... Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

Baþlangýç. Nokia N82

Baþlangýç. Nokia N82 Baþlangýç Model: N82-1 Nokia N82 1. baský TR Tuþlar ve parçalar (ön) Model numarasý: Nokia N82-1. Bundan sonra Nokia N82 olarak anýlacaktýr. 1 Açma/kapatma tuþu 2 Uyumlu kulaklýklar, müzik kulaklýklarý

Detaylı

Kısa Kılavuz. Bağlantılar. Pilin takılması/pilin şarj edilmesi. Dijital Telsiz Telefon. Dijital Telesekreter. İlk şarj: 8 saat PQQW15648ZA

Kısa Kılavuz. Bağlantılar. Pilin takılması/pilin şarj edilmesi. Dijital Telsiz Telefon. Dijital Telesekreter. İlk şarj: 8 saat PQQW15648ZA TG8070_8090TR(tr-tr)_QG.fm Page 1 Friday, August 10, 2007 4:18 PM Kısa Kılavuz Dijital Telsiz Telefon Model No. KX-TG8070TR Dijital Telesekreter Model No. KX-TG8090TR Bağlantılar KX-TG8070 KX-TG8090 Çengel

Detaylı

VOLVO S80 Quick Guide

VOLVO S80 Quick Guide VOLVO S80 Quick Guide yeni volvo'nuza hoşgeldiniz! Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir. Bu Quick Guide okuduktan sonra yeni Volvo'nuzu çok daha fazla beğeneceksiniz. Ayrıntılı bilgileri Kullanıcı

Detaylı

Nokia 500 Araç Dolaþým Sistemi Baþlangýç Kýlavuzu

Nokia 500 Araç Dolaþým Sistemi Baþlangýç Kýlavuzu Nokia 500 Araç Dolaþým Sistemi Baþlangýç Kýlavuzu 9205371 3. Baský TR UYGUNLUK BÝLDÝRÝMÝ Ýþbu belgede, NOKIA CORPORATION, bu PD-14 ürününün önem taþýyan gereksinimlerle ve 1999/5/EC Yönetmeliðinin ilgili

Detaylı

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER Giriş Amundsen dinamik radyo navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için

Detaylı

Kullanım kılavuzunuz PIONEER AVIC-S1

Kullanım kılavuzunuz PIONEER AVIC-S1 Bu kullanım kılavuzunda önerileri okuyabilir, teknik kılavuz veya PIONEER AVIC-S1 için kurulum kılavuzu. Bu kılavuzdaki PIONEER AVIC-S1 tüm sorularınızı (bilgi, özellikler, güvenlik danışma, boyut, aksesuarlar,

Detaylı

AYBEY ELEKTRONİK. MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:3

AYBEY ELEKTRONİK. MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:3 AYBEY ELEKTRONİK MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU MFS GÜVENLİK SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU SÜRÜM : 1.3 AYBEY ELEKTRONİK LTD. ŞTİ. Fabrika : Merkez Mah. Güney Yanyol Cad. No:17 B/1 Orhanlı-Tuzla-İstanbul

Detaylı

BQ101 GSM Access Kontrol Ünitesi Windows Programı. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: 1.1 16.11.2015 BQTEK

BQ101 GSM Access Kontrol Ünitesi Windows Programı. Kullanım Kılavuzu. Doküman Versiyon: 1.1 16.11.2015 BQTEK BQ101 GSM Access Kontrol Ünitesi Windows Programı Kullanım Kılavuzu Doküman Versiyon: 1.1 16.11.2015 BQTEK İçindekiler İçindekiler... 2 1. Genel Bilgi... 3 2. Program Ayarlarının ve Cihaz Bağlantısının

Detaylı

JABRA SPORT PACE WIRELESS

JABRA SPORT PACE WIRELESS L Kullanım Kılavuzu jabra.com/sportpace 2015 GN Netcom A/S. Tüm hakları saklıdır. Jabra, GN Netcom A/S nin tescilli ticari markasıdır. Bu belgede anılan tüm diğer ticari markalar, kendi sahiplerinin mülkiyetindedir.

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari

2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari Nokia N70-1 2007 Nokia telif hakkýdýr. Tüm haklarý mahfuzdur. Nokia, Nokia Connecting People ve Pop-Port, Nokia Corporation'ýn ticari veya tescilli ticari markalarýdýr. Burada adý geçen diðer ürün ve þirket

Detaylı

Kullanım Kılavuzu SR5-BPR

Kullanım Kılavuzu SR5-BPR Kullanım Kılavuzu SR5-BPR Kablosuz arama sistemi ürünlerimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Kullanım öncesi lütfen kullanım kılavuzunu dikkatle okuyunuz, yönergeleri takip ediniz. Özellikler ve

Detaylı

Güvenlik. Kullanıcı Kılavuzu

Güvenlik. Kullanıcı Kılavuzu Güvenlik Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2006 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft ve Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markalarıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bolero Radyo Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bolero Radyo Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bolero Radyo Kullanma kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU HIREMCO SD WISE KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

Radyo Funky Kullanım kılavuzu

Radyo Funky Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Radyo Funky Kullanım kılavuzu Funky Radyo turecky 11.2013 S00.5615.04.77 1ST 012 777 CF Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri

Detaylı

ATM Kullanım Kılavuzu

ATM Kullanım Kılavuzu ATM Kullanım Kılavuzu İÇİNDEKİLER ATM DEN PARA ÇEKME İŞLEMİ NASIL YAPABİLİRİM ATM Kullanmaya Nasıl Başlayabilirim? ATM Kartsız Giriş Nasıl Yapılır? ATM Kartlı Giriş Nasıl Yapılır? ATM Uyarı Ekranı Nedir

Detaylı

NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU.

NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU. NAVİGASYON KULLANIM KILAVUZU www.fiatnavigation.com www.daiichi.com.tr Başlarken Araç navigasyon yazılımını ilk kez kullanırken, bir başlangıç ayarı süreci otomatik olarak başlar. Aşağıdaki adımları takip

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Falcon Serisi E Type için geçerlidir.

Bu kullanma kılavuzu Falcon Serisi E Type için geçerlidir. falcon serisi Bu kullanma kılavuzu Falcon Serisi E Type için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış olup, ürün içerisindeki kılavuz ile farklılıklar gösterebilir. Önsöz

Detaylı

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi

CG - G5. GSM Modüllü Alarm Sistemi Yusuf Noyan AYDIN Aydın Dış Ticaret Altınkum Mahallesi 430 Sokak No:2/4 Konyaaltı ANTALYA Telefon : + 90 242 229 96 50 www.aypro.com info@aypro.com CG - G5 GSM Modüllü Alarm Sistemi GSM / SMS / RFID Alarm

Detaylı

Baþlangýç. Nokia N95-1 9205577, 1. Baský TR

Baþlangýç. Nokia N95-1 9205577, 1. Baský TR Baþlangýç Nokia N95-1 9205577, 1. Baský TR Tuþlar ve parçalar (çalýþma modu) Model numarasý: Nokia N95-1. Bundan sonra Nokia N95 olarak anýlacaktýr. 1 Açma/kapatma tuþu 2 Komutlarý seçmek ve Seçenek öðesine

Detaylı

QUICK GUIDE WEB EDITION YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ!

QUICK GUIDE WEB EDITION YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ! QUICK GUIDE WEB EDITION YENİ VOLVO'NUZA HOŞGELDİNİZ! UZAKTAN KUMANDA TUŞU, PCC -KİŞİSEL ARAÇ İLETİŞİMİ*, ANAHTARSIZ SÜRÜŞ 3 1 2 Yalnızca PCC için geçerlidir 1 Yeşil ışık: Araç kilitlidir. 2 Sarı ışık:

Detaylı

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU

HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU HIREMCO HD20-16 KULLANIM KILAVUZU MERKEZ SERVİS: 0216 435 70 48 www.merihvideo.com.tr DİKKAT EDİNİZ Bu talimatları okuyun ve saklayın.. Cihazı sudan ve ısıdan uzak yerde kullanın. Cihazı sadece kuru bir

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan

Detaylı

Açma ve Arayüz Talimatlar

Açma ve Arayüz Talimatlar Açma ve Arayüz Talimatlar Cihazın orjinal kablolarla bağlandığına emin olduktan sonra, anahtarı ACC ON pozisyonuna getirin, POW/MUTE düğmesine yada POWR düğmesine yada SRC düğmesine kırmızı olana kadar

Detaylı

2. ADIM : Sim Kart Yerleştirildikten sonra Açma-Kapama (1) Tuşu İle Kol Saatini Açınız.

2. ADIM : Sim Kart Yerleştirildikten sonra Açma-Kapama (1) Tuşu İle Kol Saatini Açınız. SAİL GÜVENLİK ÇOCUK KOL SAATİ KULLANIM KILAVUZU 1- Açma/Kapama Tuşu 2- Sos Tuşu 3- Menü Tuşu 4- Arama ve Cevaplama Tuşu Sım kart Yerleştirme ve Kol Saati Tanıtma 1. ADIM : Sim kartınızın nano kesimde olduğuna

Detaylı

ART AC2 Standalone Kart Okuyucu

ART AC2 Standalone Kart Okuyucu ART AC2 Standalone Kart Okuyucu ART AC2 Standalone kart okuyucuya ait genel bilgiler, montaj, kablolama, programlama bilgileri ve teknik özellikleri hakkında detaylı açıklama. www.artelektronik.com pazarlama@artelektronik.com

Detaylı

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL

GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL GPS NAVIGATION SYSTEM QUICK START USER MANUAL TURKISH Başlarken Araç navigasyon yazılımını ilk kez kullanırken, bir başlangıç ayarı süreci otomatik olarak başlar. Aşağıdaki adımları takip edin: Program

Detaylı

quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! VOLVO C70 Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir.

quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! VOLVO C70 Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir. VOLVO C70 quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir. Bu Hızlı Kılavuzu incelemeniz yeni Volvo nuzu onaylamak için gerekçelerinizi arttıracaktır. Detaylı bilgiler

Detaylı

SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU

SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU ELITE A.G. JM-110LRE SICAK VE SOĞUK ETĐKET VE BOY KESME MAKĐNASI KULLANIM KILAVUZU ANA EKRAN Makinenin şalteri açıldığında 5 sn boyunca açılış ekranı gelir. Daha sonra ana ekrana geçilir. Bu ekranda yardımcı

Detaylı

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto RADYO-NAVIGASYON SISTEMI AMUNDSEN SIMPLY CLEVER Giriş Amundsen Radyo navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir Škoda aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

Jabra. Speak 810. Kullanım Kılavuzu

Jabra. Speak 810. Kullanım Kılavuzu Jabra Speak 810 Kullanım Kılavuzu 2015 GN Audio A/S (GN Netcom A/S). Tüm hakları saklıdır. Jabra, GN Audio A/S (GN Netcom A/S)'nin tescilli markasıdır. Buraya dahil edilmiş olan tüm diğer tescilli markalar

Detaylı

Dokunmatik Yüzey ve Klavye

Dokunmatik Yüzey ve Klavye Dokunmatik Yüzey ve Klavye Kullanım Kılavuzu Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows; Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markasıdır. Bu belgede yer alan bilgiler

Detaylı

Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone

Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone Kaydırma ve Gezinme Çağrı görünümleri ve özellikler arasında geçiş yapmak için, Phone ekranının sağ üst tarafındaki Features düğmesini veya Phone düğmesini kullanın. Phone ekranından Features listesine

Detaylı

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NAVİGASYON CİHAZLARINDA YAŞANAN BAŞLICA ARIZALAR VE ÇÖZÜMLERİ EĞİTİM NAVİGASYON NASIL ÇALIŞIR? 1 Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla

Detaylı

Welcome to the World of PlayStation Hızlı Başlangıç Rehberi

Welcome to the World of PlayStation Hızlı Başlangıç Rehberi Welcome to the World of PlayStation Hızlı Başlangıç Rehberi Türkçe PCH-2016 7025575 PlayStation Vita sisteminizin ilk kez kullanılması 5 saniye basılı tutun PS Vita sisteminizi açın. Sisteminizi ilk kez

Detaylı

JABRA speak 810. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/speak810

JABRA speak 810. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/speak810 JABRA speak 810 Kullanım Kılavuzu jabra.com/speak810 2015 GN Netcom A/S. Tüm hakları saklıdır. Jabra, GN Netcom A/S'nin tescilli markasıdır. Buraya dahil edilmiş olan tüm diğer tescilli markalar ilgili

Detaylı

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir.

Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. Paket içeriği modele göre değişiklikler göstermektedir. TV/AV Daily motion 5. TV veya Radyo Kanal listesinde YEŞİL renk tuşu kanal Gizleme fonksiyonunu kullanmanızı sağlar. Bu tuşa basıldığında Gizle

Detaylı

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888

Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 Hızlı başlangıç kılavuzu SE888 İçindekiler Baz ünitesi Not * Birden fazla ahize içeren paketlerde, ek ahizeler, şarj cihazları ve güç adaptörleri bulunur. ** Bazı ülkelerde, hat adaptörünü hat kablosuna

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radyo Blues Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radyo Blues Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Radyo Blues Kullanma kılavuzu İçindekiler dizini Genel Bilgiler Kullanma kılavuzu 2 Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler 2 Cihaza genel bakış 2 Önemli Bilgiler 2 Hırsızlığa Karşı Güvenlik

Detaylı

Centronic SensorControl SC431-II

Centronic SensorControl SC431-II Centronic SensorControl SC431-II tr Montaj ve İşletme Talimatı Işık Sensörlü Kablosuz Aşağıdaki kişilere yönelik önemli bilgiler: Montaj elemanı / Elektrik teknisyeni / Kullanıcı Lütfen ilgili kişilere

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN

AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN ICP-AMAX-P / ICP-AMAX-P-EN tr Kullanıcı Kılavuzu AMAX panel 2000 / AMAX panel 2000 EN İçindekiler tr 3 İçindekiler 1 Giriş 4 2 Sistemi Devreye Alma ve Devre Dışı Bırakma

Detaylı

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS

DS150E Kullanıcı El Kitabı. Dangerfield June. 2009 V3.0 Delphi PSS DS150E Kullanıcı El Kitabı 1 Ana bileşen...3 Kurulum talimatları...5 Bluetooth Ayarları...26 Arıza Teşhis Programı...39 Dosya...41 Ayarlar...43 Belgeler...51 Yardım...53 OBD İletişimi...56 Yazdır ve Kaydet...66

Detaylı

X-107 KULLANMA KILAVUZU

X-107 KULLANMA KILAVUZU X-107 KULLANMA KILAVUZU Ekran ölçüsü 7inç Çözünürlülük 480 X ( RGB) X 234 Parlaklık 350cd/m2 Kontrast 300 : 1 Görüntü açısı ( L/R / T / B) : 60/ 60/40/60 Güç kaynağı 8~17V ( tipik DV 12V) Güç sarfiyatı

Detaylı

Radyo Swing Kullanma kılavuzu

Radyo Swing Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER www.skoda-auto.com Radyo Swing Kullanma kılavuzu Swing: Superb, Octavia, Octavia Tour, Yeti, Fabia, Roomster, Rapid Rádio turecky 05.2012 S00.5610.87.77 1Z0 012 101 JB İçindekiler dizini

Detaylı

530.07.026 Pronti LINEA Turchia:603.83.240 Pronti LINEA IT

530.07.026 Pronti LINEA Turchia:603.83.240 Pronti LINEA IT 15:13 Pagina 1 ÖN PANEL 1 Sol kumanda kolu: d ş ayd nlatma kumandas - 2 Gösterge paneli - 3 Sağ kumanda kolu: ön cam silecek kumandas, yol bilgisayar 4 Ses sistemi - 5 Torpido gözü - 6 Ön panel kumandalar

Detaylı

GPS NAVI GASYON SI STEMI

GPS NAVI GASYON SI STEMI GPS NAVI GASYON SI STEMI NAV HIZLI BAS LANGIÇ KILAVUZU MOTOR ANA SAYFA TÜRK Başlarken Navigasyon yazılımı ilk kez kullanıldığında otomatik olarak bir ilk kurulum işlemi başlar. Aşağıdaki işlemleri yapın:

Detaylı

PİLSAY KULLANMA KILAVUZU

PİLSAY KULLANMA KILAVUZU PİLSAY KULLANMA KILAVUZU V:1.0 1 İÇİNDEKİLER SAYFA Cihazın Genel Özellikleri... 3 Çağrıların Ücretlendirilmesi... 4 Sayaçların Takibi ve Silinmesi... 5 Aranan Numaraların Takibi... 6 Program Moduna Girme...

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Radio Blues Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Radio Blues Kullanım kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için, tamamen sistematik

Detaylı

GSM Kartı. Programlama Butonu

GSM Kartı. Programlama Butonu Teknik Özellikler GSM DIALER KULLANMA KILAVUZU Besleme Gerilimi : 12 Volt Sukunet Akımı : 35 ma. Arama Esnasında Çekilen Akım : 100 ma. Tetikleme Türü : Negatif (-) Tetikleme Bağlantı Şekli GSM Kartı SIM

Detaylı

SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER BOLERO RADYO KULLANMA KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanma kılavuzu................................. 2 Kullanım kılavuzu

Detaylı

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR

SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR SUPER BASS TAŞINABİLİR BLUETOOTH HOPARLÖR Kullanım Kılavuzu DA-10287 DIGITUS DA-10287 Super Bass Taşınabilir Bluetooth Hoparlörü satın aldığınız için teşekkür ederiz! Bu kullanım kılavuzu Bluetooth Hoparlörünüzün

Detaylı

Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. farklılıklar gösterebilir.

Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. farklılıklar gösterebilir. falcon b type Bu kullanma kılavuzu Falcon B Type için geçerlidir. DİKKAT: Bu kullanma kılavuzu sadece web sitesi için hazırlanmış farklılıklar gösterebilir. olup, ürün içerisindeki kılavuz ile Önsöz Değerli

Detaylı

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU

KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU KLİMA UZAKTAN KUMANDA KULLANIM KLAVUZU Ürünümüzü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Lütfen cihazı çalıştırmadan önce bu kullanım klavuzunu dikkatlice okuyunuz. İÇİNDEKİLER Uzaktan kumanda tanıtımı

Detaylı

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU

RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU www.skoda-auto.com Radionavigační systém Columbus Superb, Octavia, Yeti turecky 05.11 S00.5610.78.77 3T0 012 151 HR RADYO-NAVIGASYON SISTEMI COLUMBUS KULLANIM KILAVUZU Giriş Columbus radyo navigasyon

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu SIMPLY CLEVER Navigasyon sistemi Columbus Kullanım kılavuzu Önsöz Columbus navigasyon sistemi (bundan sonra radyo navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için

Detaylı

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU BLUES KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER RADYO BLUES KULLANMA KILAVUZU İçindekiler dizini 1 İçindekiler dizini Genel Bilgiler................................. 2 Kullanma kılavuzu................................. 2 Kullanım kılavuzu

Detaylı

Kullanım kılavuzu HERE Drive

Kullanım kılavuzu HERE Drive Kullanım kılavuzu HERE Drive Baskı 1.0 TR HERE Drive HERE Drive uygulaması sesli yönlendirmeli adım adım yol tarifleri ile gitmek istediğiniz yere ulaşmanızı sağlar. Şunları yapabilirsiniz: Bulunduğunuz

Detaylı

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE

PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE PRIME/ESSENTIAL NAVIGATION QUICK START GUIDE TR İlk kurulum 1. Tercih ettiğiniz dili seçin, ardından seçiminizi onaylamak için Bu ayarı daha sonra Bölgesel ayarlar içerisinden değiştirebilirsiniz. 2. Son

Detaylı

TAKSİ-DURAK MÜŞTERİ TAKİP PROGRAMI

TAKSİ-DURAK MÜŞTERİ TAKİP PROGRAMI TAKSİ-DURAK MÜŞTERİ TAKİP PROGRAMI Bu programa müşterilerinizi ekleyerek müşterilerinizin listesini takip edebilirsiniz, aynı zamanda müşterilerinize sms gönderebilir ve arayan müşterilerinizin listesini

Detaylı

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI

VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VİLLA SET BAĞLANTI ŞEMASI VPON VİLLA SİSTEMİ BAĞLANTI DİYAGRAMI KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KIRMIZI MAVİ SARI BEYAZ KANAL 1 KANAL 2 KONNEKTÖR KABLO UÇLARI BEYAZ - VİDEO SARI - +12 V MAVİ - VİDEO GND KIRMIZI

Detaylı

JABRA BOOST. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/boost

JABRA BOOST. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/boost Kullanım Kılavuzu jabra.com/boost 2014 GN Netcom A/S. Tüm hakları saklıdır. Jabra, GN Netcom A/S nin tescilli ticari markasıdır. Bu belgede anılan tüm diğer ticari markalar, kendi sahiplerinin mülkiyetindedir.

Detaylı

İşaretleme Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu

İşaretleme Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu İşaretleme Aygıtları ve Klavye Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows, Microsoft Corporation kuruluşunun ABD'de tescilli ticari markasıdır. Ürünle ilgili not

Detaylı

AYBEY ELEKTRONİK MFR/PSI Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:4

AYBEY ELEKTRONİK MFR/PSI Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:4 AYBEY ELEKTRONİK MFR/PSI Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU MFR/PSI GÜVENLİK SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU SÜRÜM : 1.4 AYBEY ELEKTRONİK LTD. ŞTİ. Orhanlı Mah. Katip Çelebi Cad. No:17/B Tuzla-İstanbul / Türkiye

Detaylı

Kullanma Kılavuzu. FM443 Güneş enerjisi modülü. Fonksiyon Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR

Kullanma Kılavuzu. FM443 Güneş enerjisi modülü. Fonksiyon Modülü. Kullanıcı için. Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR Kullanma Kılavuzu Fonksiyon Modülü FM443 Güneş enerjisi modülü Kullanıcı için Kullanmadan önce dikkatle okuyunuz 6 720 615 874-03/2008 TR Içindekiler 1 Emniyet....................................... 3

Detaylı

2K-130 KULLANIM KILAVUZU

2K-130 KULLANIM KILAVUZU K- KULLANIM KILAVUZU Kablolu Dijital Zil Paneli Kart Okuyuculu Daire no. gir ve ye bas Kapı açmak için ve şifre gir Lütfen ürünü kullanmadan önce bu kılavuzu okuyunuz. . Bölümler ve İşlevleri Kamera Lensi

Detaylı

JABRA STEALTH UC. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/stealthuc

JABRA STEALTH UC. Kullanım Kılavuzu. jabra.com/stealthuc Kullanım Kılavuzu jabra.com/stealthuc 2015 GN Netcom A/S. Tüm hakları saklıdır. Jabra, GN Netcom A/S'nin tescilli ticari markasıdır. Bu belgede anılan tüm diğer ticari markalar, kendi sahiplerinin mülkiyetindedir.

Detaylı

HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu

HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu HP Ortam Uzaktan Kumandası (Yalnızca Belirli Modellerde) Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2008 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Windows ve Windows Vista, Microsoft Corporation şirketinin ABD'de kayıtlı

Detaylı

ART S602W Standalone Kart Okuyucu

ART S602W Standalone Kart Okuyucu ART S602W Standalone Kart Okuyucu ART S602W Standalone kart okuyucuya ait genel bilgiler, montaj, kablolama, programlama bilgileri ve teknik özellikleri hakkında detaylı açıklama. www.artelektronik.com

Detaylı

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence Navigasyon Amundsen Kullanma kılavuzu

SIMPLY CLEVER. Bilgi/eğlence Navigasyon Amundsen Kullanma kılavuzu SIMPLY CLEVER Bilgi/eğlence Navigasyon Amundsen Kullanma kılavuzu Bu kullanma kılavuzunun yapısı (açıklamalar) Elinizdeki bu kılavuz, gerekli bilgileri bulmanızı ve okuyarak anlamanızı kolaylaştırmak için,

Detaylı

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU

SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU SIMPLY CLEVER NAVİGASYON SİSTEMİ COLUMBUS KULLANMA KILAVUZU Giriş Columbus Navigasyon sistemi (kısaca navigasyon sistemi olarak anılacaktır) donanımlı bir ŠKODA aracı seçtiniz, güveniniz için teşekkür

Detaylı

AYBEY ELEKTRONİK. MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:3

AYBEY ELEKTRONİK. MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU F/7.5.5.02.44 R:3 AYBEY ELEKTRONİK MFS Güvenlik Sistemi KULLANIM KILAVUZU MFS GÜVENLİK SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU SÜRÜM : 1.3 AYBEY ELEKTRONİK LTD. ŞTİ. Fabrika : Merkez Mah. Güney Yanyol Cad. No:17 B/1 Orhanlı-Tuzla-İstanbul

Detaylı

VENÜS EFES PANEL KULLANIM KILAVUZU

VENÜS EFES PANEL KULLANIM KILAVUZU İÇİNDEKİLER Bekleme Modu...1 Daireyi Arama...1 Apartman Görevlisini Arama...1 Özel Şifreyle Kapı Açma...1 Kullanıcı Ayarlar Menüsü...2 Karşılama Ekranı-Metni Değiştirme...2 Kapı Açma Şifresi Değiştirme...2

Detaylı

Detaylı bilgi için www.ekont.com veya http://www.ekont.com/index.php?id=119 adreslerine göz atabilirsiniz. -1-

Detaylı bilgi için www.ekont.com veya http://www.ekont.com/index.php?id=119 adreslerine göz atabilirsiniz. -1- -1- -2- Temel Fonksiyonlar-Özellikler 1. Ücretsiz çağrı atarak kapı ve bariyer kumanda edebilme (1 adet kuru kontak çıkış) 2. Tüm programlama işlemlerinin SMS ile yapılabilmesi ve SMS ile geri bildirim

Detaylı

quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! VOLVO V50 Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir.

quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! VOLVO V50 Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir. VOLVO V50 quick guide YENİ VOLVO NUZA HOŞGELDİNİZ! Aracınızı tanımak heyecan verici bir tecrübedir. Bu Hızlı Kılavuzu incelemeniz yeni Volvo nuzu onaylamak için gerekçelerinizi arttıracaktır. Detaylı bilgiler

Detaylı

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım

S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu. S50 Genel Tanıtım S50 Parmak izi Cihazı Kullanım Kılavuzu S50 Genel Tanıtım Fonksiyon Tanımı İlgili özellik ve input için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz Programlama Moduna Giriş * 888888 # Kodundan sonra programlamaya başlayabilirsiniz

Detaylı

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER

ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU BOLERO SIMPLY CLEVER İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler........................... Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

nse6trx.fm Page 1 Tuesday, July 21, 1998 8:11 AM Kullaným Kýlavuzu 9351848 Issue 1

nse6trx.fm Page 1 Tuesday, July 21, 1998 8:11 AM Kullaným Kýlavuzu 9351848 Issue 1 nse6trx.fm Page 1 Tuesday, July 21, 1998 8:11 AM Kullaným Kýlavuzu 9351848 Issue 1 nse6trx.fm Page 2 Tuesday, July 21, 1998 8:11 AM Nokia is a registered trademark of Nokia Corporation, Finland. 1998.

Detaylı

AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme

AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme AppRadio Mode ile uyumlu Lightning konektörlü iphone için aygıt yazılımı güncelleme Navigasyonlu modeller için güncelleme talimatları: NAVTEQ yazılım güncelleme T1000-20496 kullanılarak güncellenmiş AVIC-F40BT,

Detaylı

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş

KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş KALE KİLİT DIŞ TİCARET A.Ş Model: KD-050/50-100 PARMAK İZLİ KİLİT Kullanma Kılavuzu CE İÇİNDEKİLER Ürün Bilgileri 1.1 Ürün modeli ve özellikleri 1.2 Fonksiyonlar 1.3 Kilit parçaları ve özellikleri 1.4

Detaylı

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING

SIMPLY CLEVER. ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING SIMPLY CLEVER ŠkodaAuto ARAÇ RADYOSU SWING İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler........................... Cihaza genel bakış............................ Önemli Bilgiler................................

Detaylı

Feel the difference. FordMobileConnectivity Kısa kılavuz. Ford ve cep telefonunuz. Zekice bir birlesim. www.ford-mobile-connectivity.

Feel the difference. FordMobileConnectivity Kısa kılavuz. Ford ve cep telefonunuz. Zekice bir birlesim. www.ford-mobile-connectivity. FordMobileConnectivity Kısa kılavuz Feel the difference Ford ve cep telefonunuz. Zekice bir birlesim. www.ford-mobile-connectivity.com Sound&Connect Ford unuzun içinde cep telefonunuzla konuşmak mı istiyorsunuz?

Detaylı

TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt)

TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt) www.vdo.com TR7311U-OR RDS / MP3-USB TUNER (12 Volt) KULLANIM KILAVUZU Güvenlik Bilgileri Güvenlik Bilgileri Bu ürünü satın aldığınız için teşekkür ederiz. Cihazı kullanmadan önce lütfen bu kılavuzu dikkatlice

Detaylı

KULUÇKA PRG. VERSION 14.04 KULLANMA KLAVUZU

KULUÇKA PRG. VERSION 14.04 KULLANMA KLAVUZU AGRİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MAKİNE SAN.TİC.LTD.ŞTİ. KULUÇKA PRG. VERSION 14.04 KULLANMA KLAVUZU EKİM 2014 AKHİSAR 1 ) Kuluçka Makinesi Sürüm 14.04 ın Temel Özellikleri 1. Gelişim makineleri 115200,57600,38400,19200,9600

Detaylı

GLIDA EWD 7979 Dokunmatik Akıllı Çocuk Saati Hızlı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu

GLIDA EWD 7979 Dokunmatik Akıllı Çocuk Saati Hızlı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu GLIDA EWD 7979 Dokunmatik Akıllı Çocuk Saati Hızlı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Önemli 1: Saatte kullanılmak üzere her hangi bir operatörden (Turkcell ve Vodafone kartlarını öneriyoruz) interneti olan,

Detaylı

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR

AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR AYPZP X5 TABANLI ZİL PANELİ TEKNİK DETAYLAR Altyapı kablolamasında CAT5 kablo alt yapısı kullanılır. Dış cephe ölçüsü 390 x 140 mm dir. Arka kasa ölçüsü 350 x 120 x 48 mm dir Daire numaraları, 2 haneli,

Detaylı

ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU

ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU ARAÇ RADYOSU BOLERO KULLANIM KILAVUZU İçindekiler 1 İçindekiler Genel Bilgiler............................ Kullanım kılavuzu............................. Kullanım kılavuzu metnindeki işaretler...... Cihaza

Detaylı

BFA-01 BIO VÜCUT ANALİZÖRÜ KULLANMA KILAVUZU

BFA-01 BIO VÜCUT ANALİZÖRÜ KULLANMA KILAVUZU BFA-01 BIO VÜCUT ANALİZÖRÜ KULLANMA KILAVUZU GİRİŞ VE ÖNLEMLER 1. Vücut yağını ve vücut suyunu yüzde olarak ölçen bu vücut yağı ve suyu monitörünü satın almış olduğunuz için tebrik ederiz. Bu aygıtın prensibi

Detaylı