Tarihçe. Kosmos Bilim Kitleri ile Bilgiye Erişim

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Tarihçe. Kosmos Bilim Kitleri ile Bilgiye Erişim"

Transkript

1

2 Tarihçe Franckh-Kosmos Verlags-GmbH & Co. kuruldu İlk eğlenceli bilim kiti üretildi Eğlenceli bilim kitleri ile Paris Fuarı nda ilk ödülünü aldı The Settlers of Catan ın lansmanı yapıldı Kuzey Amerika da Thames&Kosmos kuruldu Yenilikçilik ve Çevre Farkındalığı ödülünü aldı Mermedya ile Türkiye pazarına girdi. Kosmos Bilim Kitleri ile Bilgiye Erişim Kosmos Bilim Kitleri uzun yıllardır çocukların bilimi eğlenceli bir şekilde keşfedip öğrenmelerine olanak sağladı. Yenilikçilik ve kalite kavramlarının ön plana çıktığı bir marka olan Kosmos, aynı zamanda deneylerin güvenli bir şekilde yapılmasını ön planda tuttu. Çocukların birebir deneyim ile daha iyi öğrendikleri gerçeğinden yola çıkan Kosmos, geleneksel Kimya, Fizik ve Elektrik konuları dışında çoçuklar ve genç yetişkinler Solar Enerji gibi güncel bilim konularını da detaylı şekilde incelemektedir.içerik konusunda bütün dünyadan alanlarının en önemli uzmanları ile yapılan işbirlikleri, üst düzeyde gerçekleştirilen güvenlik testleri, uluslararası standartlara uygunluk kontrolleri, üretim aşamasında titizlikle üzerinde durulan konulardır.

3 Kosmos un bütün ürünleri, pazara sunulmadan önce fokus gruplar halinde hedef kitle tarafından denenir. Kosmos ürünlerinin üretiminde katkısı olan, alanlarında uzman geliştiriciler, yazarlar ve tüm diğer personel de; aynı zamanda Kosmos un hedef kitlesi içerisinde yer alır. Kosmos, marka olarak her zaman kalite yi temsil etmiştir. Bu çizgisini gerek kitaplar ve oyunlar gerekse de bilim kitlerinde olmak üzere bütün ürün gamına yansıtmıştır. Ürünlerinin büyük çoğunluğunun Almanya da üretmesi de bu hassasiyetin en önemli göstergesidir. Kosmos un stratejisi kalite, yenilik ve güvenlik kavramları üzerine kuruludur. Kosmos deney kitleri ve kitlerin içindeki kitapçıklar çocuklar için okul derslerine yardımcı bir kaynak niteliğindedir. Konuyu tüm detaylarına kadar ve son derece basit bir dille anlatan kitapçıklar içeriğiyle Kosmos un farkını ortaya koymaktadır. Kosmos Eğlenceli Bilim Kitleri Tamamı Türkçe, animasyonlarla desteklenmiş yetkin yardımcı kaynak içeren 5-15 yaş grubu arasındaki kitleyi, öğretmenleri ve ebeveynleri hedefleyen bilim kitleri Okul derslerine yardımcı Eğlenceli Bilim Kitleri pazarında %65 lik bir pay ve üretici kimliği ile lider Bilimin farklı dallarına yönelik yüzlerce eğlenceli bilim kiti

4 POWER HOUSE Ölçüler/Ağırlık 525 x 365 x 90 mm g +10 YAŞ Güneşten ve rüzgardan temiz enerji elde edin Yenilenebilir enerji ve akıllı ev deneyleri 21. yüzyılda sürdürülebilir enerji Power House, içerdiği 100 deney ve çeşitli türden enerji maketleriyle size alternatif enerji ve sürdürülebilir yaşam hakkında hayati önemde bilgiler vaat ediyor. Power House u inşa edin ve bu evin hem içinde hem de dışında deneylerinizi gerçekleştirin. Enerji tasarrufu sağlayan yapı malzemelerini ve pasif ev tasarımını yakından inceleyin. Isıtma, soğutma, ısı iletimi, ısı yayımı ve yalıtım deneyleri yapın. Dünya iklimini, su döngüsünü ve gökyüzündeki bitmez tükenmez güç kaynağını yani güneşi araştırın. Bir güneş kolektörü kullanarak, pasif güneş enerjisi toplama yöntemlerini test edin. Bir fotovoltaik güneş paneli kurarak güneş ışığından elektrik elde edin. Rüzgâr türbinleri yaparak, rüzgâr enerjisi üretin. Bir sera inşa ederek bitkiler tarafından kullanılan enerji tasarrufu tekniklerini öğrenin.

5 25 Parça 100 Deney 64 Sayfa Kitapçık Power House, hem birçok alternatif enerji türünü geniş kapsamlı bir şekilde gözler önüne seriyor, hem de pratik maketleri sayesinde çevre koruma ve enerji tasarrufu konularını aydınlatıyor. Renkli baskı kitapçıkta sunulan yönergeler, bilimsel açıklamalar ve enerji tasarrufuyla ilgili tavsiyeler ise oldukça dikkat çekici.

6 STEPPING INTO SCIENCE Ölçüler/Ağırlık 290 x 363 x 78 mm 644 g +5 YAŞ Basit sorulara cevap vermek için kolay deneyler yapın! Kimya, fizik ve biyolojinin ne olduğunu öğrenin! Bilimsel yönteme uygulamalı giriş! Hava ve suyun yeteneklerini keşfedin! Beş önemli alanda; doğa, fizik, kimya, hava ve su. 25 eğlenceli deneyle, bilimsel araştırma ve kavrayış deneyimi kazanın. Bitkilerin büyümek için nelere ihtiyaç duyduğunu öğrenin, suyun nasıl tırmandığını görün, bitkilerin terlemesini izleyin ve bitkilerin nasıl yayıldığını inceleyin. Bir büyütecin nasıl büyüttüğünü, renklerin nasıl birbiriyle karıştığını, statik elektriğin nasıl kendine çektiğini, güneş kadranlarının zamanı nasıl haber verdiğini ve bir filmin nasıl oynatıldığını keşfedin. Hava basıncını, hava akımını, hava yastıklı taşıtları, kağıt uçakları ve emiş gücünü inceleyin. Gizli mesajlar yazın, bir tel ataşı yüzdürün, süper kabarcıklar çıkarın, kılcal hareketi gözlemleyin ve yer değiştirme testi yapın. Sabunla yüzen bir kayık yapın, yağ ve suyu karıştırın, buhar deneyleri yapın, şekerle boyayın ve bir balonun kendi kendini şişirmesini izleyin.

7 25 Deney 48 Sayfa Kitapçık Little Labs serisinin ilk seti, Stepping Into Science, uygulamalı deneyler ile bilimin temellerini öğretirken, çocukları aynı zamanda bilimsel yöntemle tanıştırıyor. 48 sayfalık renkli kitapçığı ile çocukların kelime dağarcığını güçlendiriyor. Dil öğrenme destekleri içeren, ebeveyn ve yetişkin gözetmenlere danışmanlık eden yeterli miktarda metin içeriyor.

8 HYDROPOWER Ölçüler/Ağırlık 290 x 363 x 78 mm 746 g +10 YAŞ Su gücünden elektrik akımı nasıl oluşuyor? Çevre dostu enerji nedir? Bir çok ilginç model inşa et! Suyun içindeki gizli gücü keşfet! Akarsuyun içindeki enerji geçmişte değirmenlerin ve dokuma tezgahlarının çalıştırılması için kullanılmaktaydı. Günümüzde hala ortaçağdan kalma birçok kentte akarsuyun kanallar üzerinden çeşitli atölyeler önündeki su çarklarına nasıl iletilmiş olduğu görülebilir. 19. yüzyılın sonundan itibaren su gücü aynı zamanda elektrik üretmek için de kullanılmıştır. Bu yapı seti ile birçok model inşa edebilir ve sudan nasıl enerji elde edildiğini test edebilirsin. Modeller aynı zamanda sana bu gücün neler için kullanılabildiğini göstermektedir.

9 Suyun içinde nasıl bir enerji türü gizli? Su enerjisinden elektrik akımı nasıl oluşuyor? Su gücüyle ne kadar elektrik elde edilebilir? Su gücü motoru olarak güneş! 32 Sayfa Kitapçık

10 AIR STREAM MACHINES Ölçüler/Ağırlık 290 x 363 x 78 mm 950 g +8 YAŞ Hoverkraft ve hava motorlu araçlar Hava akımı ve hava basıncı nedir? Artık sen de bir hava yastığı sayesinde, kaygan zemin veya su üzerinde süzülebilen gerçek bir hoverkraft yapabilirsin! Hem aynı zamanda; havanın görünmez de olsa bir kütlesi olduğunu ve uygun koşullar altında son derece ağır cisimleri kaldırabildiğini deneyerek öğrenmiş olacaksın. İki farklı motor ve bir pervaneyle çeşitli deneyler yaparak, hava basıncı ve hava akımının bütün sırlarını ortaya çıkaracağız. Bu kitteki maketler, eşsiz tasarımlı bir hava motoru ve yumuşak kanatlı bir pervaneyeyle çalışır. Hava motoru, motor benzeri bir sistem sayesinde hoverkraft yastığına basınçlı hava pompalar... Kısacası, akılcı parçaları bir araya getirerek hava basıncıyla çalışan birçok makinenin yanında gerçek bir hoverkraft yapabilir ve bu tür araçların temel çalışma prensibini yakından inceleyebilirsin. Ve bir beyzbol makinesi topu senin için hava fırlatsın!.. Kendi potanı yarat ve havanın gücünü kullanarak basketleri sırala!.. Süper bir yarış otomobili yap!.. Bakalım yaptığın Hoverkraft ne kadar yük taşıyabiliyor?..

11 59 Parça 10 Deney 32 Sayfa Kitapçık Rüzgâr tersine eser mi? Hoverkraft ne kadar yük taşıyabilir? Hava neler yapabilir? Hava nasıl kokar? Hava krikosu nedir? Hoverkraft Pervaneli hoverkraft Uçan sihirli top Yük hoverkraftı - 1 Yük hoverkraftı - 2 Körling taşı Beyzbol makinesi Hava basketbolu Atlı karınca Yarış otomobili

12 ELECTRONICS Ölçüler/Ağırlık 333 x 226 x 67 mm 448 g +8 YAŞ En önemli elektronik komponentleri keşfedin! 17 farklı elektrik devresini oluşturun! Voltaj, akım ve direncin ne olduğunu öğrenin! Elektroniğin eğlenceli dünyasını keşfedin. Yağmur sensörü, iletkenlik ölçer, yalan makinesi, çeşitli alarm sistemleri, zamanlayıcılı düğmeleri, flaşör devreleri, elektronik sensörler, ısı sensörleri ve günlük hayatta kullandığımız cihazların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.

13 21 Deney 48 Sayfa Kitapçık Flip flop un ne olduğunu biliyor musunuz? Bir Led in hangi tarafı düzdür? Bir transistörde kaç adet kutup bulunur? Elektronik sensörler nasıl yapılır? Isı sensörleri nasıl çalışır?

14 PHYSICS DISCOVERY Ölçüler 333 x 226 x 67 mm +8 YAŞ Eğlenceli modeller ile fizik öğrenin! Kullanışlı inşa sistemi! Ondört model! 12 farklı model inşa edin ve basit makineleri öğrenmek için deneyler yapın. Her bir model mekanik fizik alanında bir temel düşünceyi göstermektedir. Kaldıraç kollarını öğrenmek için bir terazi, makaraları öğrenmek için bir yük asansörü ve tekerlekleri öğrenmek için bir bisiklet yapabilirsiniz. Merkez ve merkezkaç kuvvetlerini öğrenmek için bir hareketli sinema makinesi ve dişlileri öğrenmek için bir transmisyon yapabilirsiniz. Modellerinizin üzerindeki kuvvetleri ölçmek için basit bir yaylı terazi yapın ve normal kuvvet ve yerçekimi kuvvetini öğrenmek için bir eğik düzlem yapın. Enerji transferini öğrenmek için su değirmeni ile çalışan bir vinç ve bir mancınık yapın. Son olarak bir yelkenli yat ve kauçuk bant ile güç verilen bir araba yaparak fizik bilginizi test edin.

15 17 Deney 48 Sayfa Kitapçık Bu deney seti, fiziğin hayranlık uyandıran dünyasını çocuğunuza biraz daha yaklaştırıyor. Çok amaçlı malzemeleri ve kolay anlaşılır örnekleriyle fizik ölçümlerinin ve yasalarının dünyasına bir bakış sağlayacak ve çocuğunuzun okulda öğrendiği şeyleri daha iyi anlamasına katkıda bulunacaktır.

16 BUBBLE SCIENCE Ölçüler 333 x 226 x 67 mm 732 g +9 YAŞ Sabun köpüğü deneyleri! Büyüleyici renk ve şekilleri keşfedin! Süper baloncuk solüsyonu! İnsanı adeta büyüleyen sabun köpüğüyle deneyler yaparak, hem fizik kurallarını öğrenin hem de eğlenin. Sabun köpüğünün kendine özgü öyle bir takım özellikleri vardır ki, insanoğlu binlerce yıldır kendini bu büyünün cazibesinden alıkoyamamıştır. Sabun, su ve havadan oluşan bu çarpıcı, ama bir o kadar da sade ve basit şekilleri bilim insanlarının neden hâlâ araştırdığını, matematikçilerin neden modellediğini, mimarların neden taklit ettiğini ve sanatçıların neden ölümsüzleştirdiğini anlayacaksınız. Üfleyin ve dev baloncuklar, mini baloncuklar, baloncuk içinde baloncuklar, baloncuk zincirleri ve baloncuk örtüleri üretin. Kusursuz bir baloncuk solüsyonu elde etmek için uygun karışımı hazırlayın. Su ve sabun arasındaki aşk-nefret ilişkisini ve yüzey gerilimi adı verilen bilimsel fenomeni ayrıntılarıyla kavrayın. Baloncukların incelikli renklerini gözlemleyin. Baloncuklardan geometrik şekiller üretin.

17 29 Deney 48 Sayfa Kitapçık Su ve Sabunla Yapılan Deneyler Büyüleyici Dev Baloncuklar Sabun Katmanından Oluşan Geometrik Şekiller Gökkuşağı Renkleri: Pırıl Pırıl Sabun Baloncukları

18 SOLAR BOAT Ölçüler 333 x 226 x 67 mm 750 g +8 YAŞ 6 adet model ile basit ve eğlenceli kurulum! Yenilenebilir enerji! Yenilebilir enerjiyi keşfet! Çok yönlü yapı sistemiyle derhal işe koyulabilirsin. Kendi tekneni inşa et veya bir rüzgar jeneratörü ya da bir uzay gemisi kur. Modellere fırlama veya hareket etme gücünü solar modül ile ver. Güneş yeterince güçlü değil mi? Sorun yok pil veya bir aküyü modüle yerleştir ve her şey yoluna girsin! Solar hücre nasıl çalışır ve yenilenebilir enerji nedir? Teknen neden yüzüyor ve hangi güçle çalıştırılıyor? Vantilatörün nereye doğru üflüyor ve bir helikopter nasıl uçuyor? Tüm 44 parçayı aynı zamanda Yenilenebilir enerji ve Fizik serisinin diğer KOSMOS deney kitlerinde de kullanabilirsin.

19 44 Parça 6 Model 32 Sayfa Kitapçık Solar Tekne: Alçak su seviyesinde yüzebiliyor ve nasıl güçlü olduğunu gösteriyor. Solar Rüzgar Jeneratörü: Rüzgar jeneratörü, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisini bir araya getiriyor. Solar Uçak: Yalnız güneş ışığıyla uçmanın mümkün olduğunu gösteriyor.

20 SOLAR AUTO Ölçüler 333 x 226 x 67 mm 750 g +8 YAŞ 5 adet model ile basit ve eğlenceli kurulum! Yenilenebilir enerji! Yenilebilir enerjinin heyecanı! Kendi arabanı inşa et veya bir helikopter ya da solar jet kur. Modellere fırlama veya hareket etme gücünü solar modül ile ver. Güneş yeterince güçlü değil mi? Sorun yok pil veya bir aküyü modüle yerleştir ve her şey yoluna girsin! Solar hücre nasıl çalışır ve yenilenebilir enerji nedir? Araban nasıl hızla gidiyor? Geri geri de gidebilir mi? Jirokopter nedir ve akça ağaç tohumlarıyla arasında nasıl bir ilgi bulunmaktadır? Tüm 37 parçayı aynı zamanda Yenilenebilir enerji ve Fizik serisinin diğer KOSMOS deney kitlerinde de kullanabilirsin.

21 37 Parça 5 Model 28 Sayfa Kitapçık Güneş ışığından elektrik üretmek mümkün mü? Solar Otomobil: Çevre dostu solar hücre otomobilini yolda büyük bir hızla gitmesini sağlıyor. Solar Helikopter: Solar hücre yardımıyla helikopterin kalkışa hazır. Rüzgar makinesi: Solar hücren ile rüzgar yapabilirsin. Solar Jet: Solar-Jetin daireler çizebilir! Jirokopter: Jirokopter nedir ve akça ağaç tohumlarıyla arasında nasıl bir ilgi vardır?

22 SOLAR THERMAL LAB Ölçüler/Ağırlık 130 x 205 x 55 mm 250 g +7 YAŞ Güneş enerjisi ile deneyler gerçekleştir! Güneş enerjisi diskleri döndürüyor! Solar Thermal Lab ile, siz de güneş enerjisini toplayıp renkli türbinleri döndürmenize yarayacak basit solar termal yukarı akış kulelerinizi kurabilirsiniz. Solar türbinleri farklı konfigürasyonlarda test edip sonuçları iki farklı kule için karşılaştırabilirsiniz. Yukarı akımlar ve solar termal enerji ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Solar termal enerji, solar enerjiyi ısı formunda toplayıp elektriğe çevirme anlamına gelir. Devasa termal kuleler, dünya üzerinde güneşli yerlere kurulmakta ve ısınan hava ile döndürülen türbinler yardımıyla güneş enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

23 3 Deney 8 Sayfa Kitapçık Solar yukarı akım kulelerinizin tepesine monte edilmiş olan tekerleklerin dönmesini, sıcak hava akımı sağlamaktadır. Çoğu materyaller fazla ısındıklarında genleşir. Isı, hava ve diğer gazları önemli miktarda genleştirir. Aslında havanın boşluktan ibaret olmadığını, bir madde olduğunu, bisiklet sürerken yüzünüze çarpan rüzgardan veya arabada seyir halindeyken pencereden elinizi çıkardığınızda algılayabilirsiniz.

24 SEA MONKEYS Ölçüler/Ağırlık 130 x 205 x 55 mm 250 g +8 YAŞ Sea Monkey ler için yetiştirme seti! Küçücük larvalar Sea Monkey lere dönüşüyor! Yaklaşık 100 milyon yıl önce Sea Monkey lerin ataları doğal tuzlu su göllerinde yaşamaktaydı. Sea Monkey ler 65 milyon yıl önce ölerek ortadan kalkan dinozorların milyonlarca yıl boyunca çağdaşlarıydılar. Sea Monkey (bilimsel adı Artemia salina ), yengeçler ve su pireleriyle akrabadırlar. Yaklaşık 1 cm büyüklüğe erişmektedirler. Tuzlalar, sıcak ülkelerde tuz elde etmek için, içinde deniz tuzunun buharlaştırıldığı göletlerdir. Yan taraftaki resim bu türden bir tuzla göletini göstermektedir. Çalışan adam, birkaç ay sonra ayrışacak olan tuzu kuruması için kenarlara itmektedir. Böyle sularda da Sea Monkey ler ortaya çıkabilmektedir. Hem de birkaç tane de değil, milyonlarca! Sen de bu deney kitiyle Sea Monkey ler yetiştirebilirsin.

25 Sea Monkey lere neden eski çağ hayvanları denmiştir? Küçücük yumurtalardan canlı Sea Monkey ler nasıl oluşur? Eski çağ Sea Monkey leri aslında nerede yaşıyor?

26 ELECTRO CHEM CLOCK Ölçüler/Ağırlık 130 x 205 x 55 mm 250 g +8 YAŞ Kendi pilinizi yapın! Limonatadan elektrik üretin! Bu eğlenceli elektrik laboratuarı ile heyecan verici elektrokimya bilimini keşfedin. Limonata ya da gazozdan elektrik üreten bir pil yapın. Pili, LCD ekrana sahip bir dijital saati çalıştırmak için kullanın. Kola ve hatta tuzlu su ile saatinizi çalıştırmak için deneyler yapın. Elektrik, elektrokimyasal reaksiyonlar, piller ve iletkenler ve yalıtkanlar ile ilgili temel bilgileri öğrenin.

27 3 Deney 8 Sayfa Kitapçık Limonatanın içine konulan metal plakalar, limonata bataryasının elektrotlarıdır. Farklı malzemelerden yapılmış olmaları çok önemlidir. Bu kitteki elektrotlar, bakır ve çinkodan yapılmıştır. Bataryanın iletken sıvısı limonatadır ve ayrıca elektrolit olarak da bilinir. Bataryanın çalışması için az miktarda asit içerir. Pek çok alkolsüz içecek biraz sitrik asit içerir.pili, LCD ekrana sahip bir dijital saati çalıştırmak için kullanın. Kola ve hatta tuzlu su ile saatinizi çalıştırmak için deneyler yapın. Elektrik, elektrokimyasal reaksiyonlar, piller ve iletkenler ve yalıtkanlar ile ilgili temel bilgileri ögrenin.

28 SCIENCE EXPERIMENTS Ölçüler/Ağırlık 130 x 205 x 55 mm 250 g +6 YAŞ Suyun kaldırma kuvvetini keşfedin! Sabun etkisiyle dönen diskler ve birleşik kaplar! Banyo küveti, lavabo veya arka bahçedeki çocuk havuzunda kullanabilmeniz için özel olarak üretilmiş bu deney kitiyle deney yapmak, balıklama atlayış yapmak kadar zevkli! Birbirinden eğlenceli dokuz deney sayesinde, suyun özelliklerini, su basıncını, suyun kaldırma kuvvetini, yüzey gerilimini ve dahafazlasını keşfedin. Bir bot, küçük bir su çarkı, sabun etkisiyle dönen diskler, birleşik kaplar üretin. Deney kitapçığı, kağıt yerine su geçirmez plastik kartlarla basılmıştır.

29 Su basıncı Sabun Etkisi Suyun Kaldırma Kuvveti

30 PHYSICS FORCE PRESSURE Ölçüler/Ağırlık 130 x 205 x 55 mm 250 g +8 YAŞ Hava basıncını keşfedin! Bir roket balon yapın! Hava, gerçekte nedir? Havayı sürekli soluyor olsak da, bu görünmez cisim hakkında fazla kafa yormayız. Ancak, hava farklı özellikleri sayesinde insanı hayrete düşürebilir. Hareket halindeki hava, inanılmaz bir güç açığa çıkarabilir. Rüzgâr bazen öyle sert eser ki yürümekte bile zorlanabiliriz. Bazen fırtınalar en kalın ağaçları birer kibrit gibi kırılabilir veya kökünden sökebilir. Kısacası, hava hiç de öyle sıradan bir şey değildir... Mesela, bisikletinizle giderken, lastiklerdeki havanın üzerinde ilerlediğinizi biliyor muydunuz?.. Bu deney kiti sayesinde havayla ilgili ne varsa öğrenceksiniz!

31 9 Deney 8 Sayfa Kitapçık Balon demek, yalnızca yüksek miktarda sıcak hava demek değildir!... Hava, su, ve kauçuk balonlarla deneyler yaparak, hava basıncı ve güç konularını keşfedin. Havanın, bilinenin aksine bir hacminin olduğunu ve yer kapladığını kendi gözlerinizle görün. Şişenin içinde duran bir balonu şişirmeye çalışın. Hava basıncını daha yakından tanımak için basit bir fıskiye üretin. Güç konusuna, jet hızında giden bir roket balonla katılın.

32

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ

ORTAÖĞRETİM. Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR. Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ. Engin PEKTAŞ ORTAÖĞRETİM Fizik 9 DERS KİTABI YAZARLAR Celâlettin KALYONCU Abdullah TÜTÜNCÜ Ali DEĞERMENCİ Yaşar ÇAKMAK Engin PEKTAŞ DEVLET KİTAPLARI BEŞİNCİ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M BAKANLI I YAYINLARI...: 4559 DERS

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRİĞİN TEMEL ESASLARI 522EE0010 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr İÇİNDEKİLER

Detaylı

Bilim Teknik. Göbekli. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi. Dondurma mı? Sütlü Buz mu? Kâşif Çöpler. Medeniyetin Gerçek Şafağı. Çılgın Bilim İnsanları

Bilim Teknik. Göbekli. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi. Dondurma mı? Sütlü Buz mu? Kâşif Çöpler. Medeniyetin Gerçek Şafağı. Çılgın Bilim İnsanları Göbekli Tepe - En Eski ve En Büyük Tapınak Yerleşkesi Posteri Derginizle Birlikte... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Temmuz 2014 Yıl 47 Sayı 560 5 TL Bilim ve Teknik Temmuz 2014 Yıl 47 Sayı

Detaylı

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR

TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR TEMMUZ 2015 PORTRE: SHIGERU BAN YEŞİL TEKNOLOJİ ELDE VAR BİR ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yaz aylarına geçişin hızlandığı şu günlerde, iklim değişikliğini hayatımızın içinde hissetmeye başladık. Her haftaya farklı

Detaylı

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz.

SERVIS NASIL OLACAK? Yarının servis dünyası ile ilgili perspektifl eri, diğerlerinin yanı sıra, sayfa 2, 3, 6, 7 ve 10 da bulabilirsiniz. A F T E R M A R K E T TİCARET, ATÖLYE VE MOTOR ONARIMI DERGİSİ www.mahle-aftermarket.com MAHLE Aftermarket news in bu sayısı da çözümlerle dolu. Gelecekte karşılaşılabilecek sorunlara ve araç servislerinin

Detaylı

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün

yıldız takımı Dinozor Ressamlığı Bilim Teknik Otomobilinizi Prize Takmaya Hazırlanın! Tasarım Harikaları Köprüler Kampta Bir Gün Bilim Teknik ve yıldız takımı BİLİM VE TEKNİK DERGİSİNİN EKİDİR - SAYI 8 - MART 2009 Dinozor Ressamlığı Daha önce hiç görmediğiniz ve yalnızca bazı özelliklerini bildiğiniz bir hayvan olduğunu düşünün.

Detaylı

ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN

ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN ÖĞRETMEN DESTEKLEYİCİ DÖKÜMAN DOKÜMAN GÜNCELLEME TARİHİ : 15.02.2013 1 MOMENTUM Hareket hâlindeki bir cismin, hareketini sürdürmesini sağlayan kuvvete momentum denir. Momentum (P), cismin kütlesi ve hızının

Detaylı

ORTAÖĞRETİM. Fizik 11 DERS KİTABI YAZARLAR

ORTAÖĞRETİM. Fizik 11 DERS KİTABI YAZARLAR ORTAÖĞRETİM Fizik 11 DERS KİTABI YAZARLAR M. Altan KURNAZ Ali DEĞERMENCİ Celâlettin KALYONCU Engin PEKTAŞ Güntaç BAYRAKTAR Uğur AYDIN Yeliz MORADAOĞLU DEVLET KİTAPLARI ÜÇÜNCÜ BASKI..., 2012 M LLÎ E T M

Detaylı

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yeşil, çevre, tasarruf, sürdürülebilirlik, karbon salımı, küresel ısınma, iklim

Detaylı

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş 2012 1 İÇİNDEKİLER Giriş... 3 1. Göçler ve Keşifler... 6 1.1. Tekerlek... 10 1.2. Suyun gücü... 12 1.3. Birbirini tetikleyen buluşlar... 14 1.4. İpek yollarında inzivaya

Detaylı

http://talimterbiye.mebnet.net

http://talimterbiye.mebnet.net Dr. Kemal Akkan BATMAN (Komisyon Başkanı) Uzm. Salih SARPTEN Ayşe BİNBAŞI Gülce ŞEKER MeltemTavukçuoğlu ÜNBAY Tuğçem MONARGALI http://talimterbiye.mebnet.net FEN VE TEKNOLOJİ KİTABI Fen ve Teknoloji 4

Detaylı

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ...

İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... İÇİNDEKİLER Sayfa ŞEKİL LİSTESİ... iv TABLO LİSTESİ...vii SEMBOL LİSTESİ... viii KISALTMA LİSTESİ... x ÖZET... 1 GİRİŞ... 2 BÖLÜM 1 1 GÜNEŞ... 4 1.1 Güneş Enerjisi... 4 1.2 Türkiye de Güneş Enerjisi Potansiyeli...

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SENSÖRLER VE TRANSDÜSERLER ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ELEKTRONİK ENSTRÜMANTASYON VE KONTROL ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma

Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma Çevre Dostu bir Kurum Oluşturma 21. yüzyılın son büyük engeli ortadan kaldırılıyor Nisan 2009 / Tanıtım Broşürü Brandi McManus, Çözümler VP, Enerji Enerjinizle daha fazlası SM Özet I. Özet...3 II. Tüfekler,

Detaylı

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI

PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ 4. DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTELERİ BÖLGESEL AR-GE PROJE PAZARI VE AR-GE PROJE YARIŞMASI 30 Nisan 2014 PROJE ÖZETLERİ KİTAPÇIĞI EDİTÖR Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KANCA KAPAK TASARIMI Hasan

Detaylı

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV

HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV HAREKET, HASSASİYET GEREKTİRİR RULMANLAR, LİNEER PARÇALAR, OTOMOTİV Ya daha iyisi olun ya da iyi olmayı bırakın Dünyanın önde gelen rulman, lineer teknoloji parçaları ve direksiyon sistemleri üreticilerinden

Detaylı

Bilim Teknik. Otomobillerin Fiziği. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Şubat 2012 Yıl 45 Sayı 531 5 TL. Dillerin Çeşitliliği. Ekosistem Köprüleri

Bilim Teknik. Otomobillerin Fiziği. ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Şubat 2012 Yıl 45 Sayı 531 5 TL. Dillerin Çeşitliliği. Ekosistem Köprüleri Ay Işığında Füzyon: Laboratuvar-İdare-Medya Üçgeninde Bilim... Bilim Teknik ve Aylık Popüler Bilim Dergisi Şubat 2012 Yıl 45 Sayı 531 5 TL Bilim ve Teknik Şubat 2012 Yıl 45 Sayı 531 Otomobillerin Fiziği

Detaylı

ENERJİ DEPOLAMA YÖNTEMLERİ ENERGY STORAGE METHOD

ENERJİ DEPOLAMA YÖNTEMLERİ ENERGY STORAGE METHOD 17 SDU International Technologic Science pp. 17-29 Mechanical Technology ENERJİ DEPOLAMA YÖNTEMLERİ Mehmet KOZAK, Şerife KOZAK ÖZET Bu çalışma kapsamında enerji depolama ve enerji depolama yöntemlerinin

Detaylı

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım.

ROBOTUMUZ 3 BÖLÜMDEN OLUŞUYOR: Mekanik aksam, elektronik devre ve yazılım. 5 Kasım 2006 ÇĐZGĐ ĐZLEYEN ROBOT TANIM Çizgi izleyen robot, herhangi bir renkteki zemin üzerine farklı renkte çizilmiş bir çizgiyi almaçlarıyla takip ederek ilerleyen bir robottur. GĐRĐŞ Merhaba arkadaşlar,

Detaylı

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri

local Akıllı Fabrikalar 24 Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri 01 2015 local Türkiye 12 Rexroth Eğitim Sistemleri 32 Traktör Teknolojileri Akıllı Fabrikalar 24 RUBRIK L 2 drive & control local Kahve Mutluluğu! Modern kahve dükkânlarında sunulan ürün çeşitliliği bazen

Detaylı

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com

Bilal Akçay. 1 http://www.bilalakcay.com Bilal Akçay 1 http://www.bilalakcay.com Bilgisayar Mühendisi kavramı artık genel bir alanı niteler oldu. Kimse okulu bitirdikten sonra Bilgisayar Mühendisi ünvanıyla çalışmıyor. Üstelik teknolojinin gelişmesiyle

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ HAZİRAN 2009 ISBN: 978-605-89548-2-3 DEK-TMK YAYIN NO: 0011/2009 Baskı: EKC FORM OFSET - (0312) 342 16 16 Bu rapor Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ne ait

Detaylı

YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ

YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ YENİLENEBİLİR ENERJİLER ve TEKNOLOJİLERİ Tuğrul GÖRGÜN 2009 İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi İçindekiler İçindekiler... ii Kısaltmalar...iv 1. Giriş...1 2. Yenilenebilir Enerji Sektörü: Tanım ve Ürünler...1

Detaylı

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi

21. yüzyil ÇEVRE. becerileri geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

146 tüzel kuruluş 10,300 den fazla çalışan

146 tüzel kuruluş 10,300 den fazla çalışan AVRUPA DA HITACHI Hitachi nin Avrupa Ayağına Hoşgeldiniz Hitachi, sürdürülebilir kentsel gelişim sağlamayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilirlik hedeflerini yakalayarak ve değerli doğal kaynakları koruyarak,

Detaylı

İNOVATİF. AkIllIı Nanotekstil. Patlayıcı Maddeler. Gıdamız Kimyamızdır. Temel Element Hidrojen Merck Index Programı

İNOVATİF. AkIllIı Nanotekstil. Patlayıcı Maddeler. Gıdamız Kimyamızdır. Temel Element Hidrojen Merck Index Programı Kimya Dergisi İNOVATİF Kimya Dergisi YIL:2 SAYI:8 AĞUSTOS 2014 AkIllIı Nanotekstil Patlayıcı Maddeler Gıdamız Kimyamızdır Temel Element Hidrojen Merck Index Programı Haberler Faydalı Linkler Element Tanıma

Detaylı

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını

SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını SiemensWorld Türkiye 2010-01 / Şubat İç İletişim Yayını www.siemens.com.tr Çevreci Portföy Siemens e ödül getiren tesis Siemens Gebze tesisleri, Türkiye nin ilk altın yeşil bina sertifikalı (LEED Gold)

Detaylı