DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI"

Transkript

1 KIBTEK AKILLI SAYAÇ PROJESİ VE AMR SUNUMU

2 DÜNYADA KULLANILAN ALTERNATİF SİSTEMLERDEN BAZILARI 1. PLC (Power Line Carrier): Sistem AG elektrik hatları üzerinden haberleşme yöntemini kullanarak çalışır. Bu sistemde ayrıca her sayacı bir repeater olarak çalışır. Tüm bilgiler elektrik hatları üzerinden sayaçların beslendiği Trafo içerisinde monte edilen Data Concentrator içerisinde toplanır. Bu cihazdan merkeze veri aktarma GPRS, fiber-obtic veya özel cihazlar kullanarak OG üzerinden aktarılır.

3 2. RF (Radio Frequency): Sistem radyo frekansı yöntemini kullanarak çalışır. Bu sistemde her sayaç bir repeater görevi görür ve sayaç arasındaki mesafenin 200m yi aşmaması koşulu ile çalışır. Dünyada çok fazla yaygın olarak kullanılmaz. En yaygın kullanıldığı ülkelerden biri İsrail dir.

4 3. Kartlı Sistem: Sistem kartta kredi yüklenmesi yöntemiyle çalışır. Karttaki kontürün bitmesiyle sayacın akımı kesilir. Ciddi bir altyapı yatırımı gerektirir. Bu sistem İngiltere de yaygın olarak kullanılır.

5 4. Zegbee: Bu sistem en son teknoloji olup henüz deneme aşamasındadır. Sistem bluetooth yöntemiyle çalışıyor. Tıpkı cep telefonlarındaki mantık gibi ancak haberleşme menzili 100m ve çok iyi şifreleme yöntemiyle çalışmaktadır. Uzmanlara göre geleceğin haberleşme yöntemi olacağı söylenmektedir.

6 5. GPRS SİSTEMİ: KIB-TEK tarafından da şu anda kullanılan ve şu anda en hızlı haberleşme sistemi olarak bilinen ve GSM Öperatörü üzerinden çalışan bir sistemdir. Şu anda birçok ülke bu siteme geçiyor veya geçmek için çalışma yapıyor.

7 PEKİ NEDEN GPRS SİSTEMİ: DLC (Distribution Line Communication) veya PLC (Power Line Carrier) enerji hattı üzerinden çalışan sistem frekans modülasyonu esaslı çalışmaktadır. Yani şebeke gerilimi üzerinden belirlenen taşıyıcı frekans üzerinden verilerin trafo merkezindeki Concentrator cihazına iletimini sağlanır. Teorisi bu şekilde olan sistemin uygulamasında ise problemler yaşanmaktadır. Şebekenin enerji kalitesi her zaman beklenen şekilde olmaz. Şebekeyi bozan harmonikler, flicker vb. etkilerinden ötürü teorideki bu haberleşme sisteminde problemler yaşanmaktadır. Buna karşın GPRS sisteminde şebekeyi bozacak etkiler önemsenmeyecek kadar azdır. Elektrik şebekenin enerji kalitesini yükseltmek bazen birkaç milyon Euro civarına ulaşırken, GPRS sisteminde ise ilgili GSM operatörünün yapacağı basit birkaç düzenleme ile sorun ortadan kaldırılır.

8 DLC veya başka bir isimle PLC(Power line Carrier) sisteminde gerçek zamanlı bir haberleşme yoktur. Trafo çıkışına bağlı Concentrator cihazı belirli aralıklarla kendine bağlı sayaçları okumaktadır. Örneğin bir trafo çıkışına bağlı 500 sayacı okuyan bir cihazın tüm sayaçları okuma süresi sayaçlarla trafo arasındaki mesafeye ve sayaçların birbirleri arasındaki mesafeye ve hattın kalitesine bağlıdır. Bu 2 saat de sürebilir 1 günden fazla da sürebilir. Fakat GPRS sisteminde tüm sayaçlar birbirinden bağımsız çalışacağından bir sayacın okunması diğerine bağlı değildir. Bir sayacın okunması maksimum 5-10 sn alabilmektedir. Benzeri şekilde tüm sayaçların GPRS üzerinden okunması birkaç dakikayı alacaktır.

9 Sayaçlarda yapılabilecek tarife programı değişikliği veya enerji kesme komutları GPRS sisteminde direk sayaca yollanacak bir komutla yapılmaktadır. Bu komut tüm sayaçlara aynı anda yollanacaktır. DLC sisteminde ise bu komut önce trafo çıkışlarındaki concentrator cihazlarına ulaştırılacaktır. Sonra bu cihaz kendine bağlı sayaçları tek tek değiştirecektir. Bu süre çok uzun olabileceğinden sistemin yavaş ve yanlış çalışmasına sebep olabilecektir. Örneğin enerji kesilecek abonelere komut ulaşana kadar enerji kullanmaya devam edecektir. Tersi durumda da enerji kesilen aboneye ödeme yaptıktan sonra gönderilecek "aç" komutu sayaca geç ulaşabileceğinden, abone parasını ödemesine rağmen enerjisini almakta zorluk yaşacaktır.

10 Sisteminin işletmesinde olası problemlere müdahale DLC sisteminde çok zordur. Örneğin Concentrator cihazı tarafından okunmayan sayaçların neden okunamadığı araştırılması bazen ciddi bir mühendislik ve zaman gerektirecektir. Şebekenin durumundan dolayı daha önceden okunan sayaçlar belirli bir süre sonra okunamayabilir. Enerji kalitesinden kaynaklanan problemlerin çözümü ise zaman ve yatırım gerektirebilecektir. GPRS sisteminde ise problem olan sayaç çok kolay bir şekilde tespit edilebilecektir. GSM şebekesinin kontrol en basit şekilde cep telefonlarımızla ve sayacın üzerindeki LED ler yardımıyla yapılmaktadır. DLC sisteminde bu tespitin yapılması için özel analizörler kullanılması gerekmektedir. Snr ve noise ölçümü yapabilen direk şebekeye bağlanabilen spektrum analizörü gibi.

11 DLC sisteminde kullanılan Concentartor cihazının sahada arızalanması sonucu belki 1000 sayaçla haberleşme kaybolacaktır. GPRS sisteminde ise haberleşme nokta bazlı yapıldığından sadece problem olan sayaç okunmayacaktır.

12 Concentrator cihazı mikroişlemcili bir elektronik cihaz olduğundan hata yapma olasılığı bulunmaktadır. Merkez tarafına gelen veriler, sayaçlardan direk alınmadığından gerçek değerler değildir. Yani Concentrator cihazının işlediği (sakladığı) veriler olup, verilerde hata olma olasılığı bulunmaktadır. Buna rağmen GPRS sisteminde sayaçtan direk veri alındığından sayaç ekranında ne yazıyorsa aynı bilgi merkeze taşınır.

13 DLC sisteminin tek artısı olarak bedelsiz haberleşme gibi gözükmektedir. Ama Concentrator cihazı da merkez ile haberleşmesinde bir medya kullanmak zorundadır. Yani tüm trafo merkezleri ile merkez arasında bir haberleşmenin tesis edilmesi gerekmektedir. Bu da en kolay GPRS sistemi ile sağlanabilir. Sonuçta bu sistemde de GPRS kullanılacak ve benzeri fiyatlandırma bu sistem içinde geçerli olacaktır.

14 Bunların dışında NATO bu haberleşme sisteminin dezavantajları ile ilgili geçtiğimiz aylarda 176 sayfalık bir rapor hazırlamış ve kendi sitelerinde yayınlamışlardır.

15 KIB-TEK AMR SİSTEMİ VE SAYAÇLAR KIB-TEK Sisteminde yaklaşık 137,000 adet sayaç bulunmaktadır. Bu sayaçların yaklaşık 21,000 adedi ile bu sayaçları uzaktan okuyacak AMR (Automated Meter Reading) Sistemi AB tarafından finanse edilmekte olup halen uygulaması devam etmektedir. 5,500 adet sayaç ile AMR Sisteminin Mart 2010 sonunda devreye girmesi hedeflenmektedir.

16 İhaleyi kazanan firma Türkiye den Aktif Mühendislik ve Slovenya dan Iskraemeco Konsorsiyumudur. Bu konsorsiyumda üretici firma Iskraemeco ve uygulayıcı firma ise Aktif Mühendislik tir.

17 Sistem AMR Sistemi sayesinde Sistem otomatik olarak belirlenen dönemlerde sayaçları okuyacak, faturalayacak ve yine belirlenen dönemlerde ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol edip, ödemenin yapılmaması halinde otomatik olarak akımını kesecektir. Yine gün içerisinde ödemenin yapılıp yapılmadığını kontrol edecek ve ödeme yapılmışsa sinyal gönderip elektrik akımını tekrar verecektir.

18 Vatandaş bu sistemde borcunu sayaç ekranından, internetten, sms yolu ile veya oluşturulacak call-centre ile öğrenebilecektir. Sayaçlar ayni zamanda herhangi bir müdahaleye mahal vermeksizin otomatik olarak müdahale karşısında elektrik akımını keserek merkeze müdahale olduğuna dair sinyal gönderecektir.

19 Sistemin Temel Amaçları Sayaca yapılacak müdahalelerin anında tespiti Kayıp kaçak analizi Tüm sayaçların uzaktan endeks değerlerinin temini KIBTEK Abone yönetim sisteminin otomatik veri aktarımı Uzaktan Açma - kesme işlemleri Ön ödemeli / Kredili seçilebilir çalışma şekilleri Yük analizi ve talep tahmini verileri oluşturmak Tarifeli çalışmaya geçerek talebi farklı zamanlara kaydırmak

20 Sistemin Temel Amaçları Sayaca yapılacak müdahalelerin anında tespiti Kayıp kaçak analizi Tüm sayaçların uzaktan endeks değerlerinin temini KIBTEK Abone yönetim sisteminin otomatik veri aktarımı Uzaktan Açma - kesme işlemleri Ön ödemeli / Kredili seçilebilir çalışma şekilleri Yük analizi ve talep tahmini verileri oluşturmak Tarifeli çalışmaya geçerek talebi farklı zamanlara kaydırmak

21 Sistemin Temel Amaçları Mekanik sayaçlarda oluşan ~%3 hata oranının <%0.5 e indirilmesi Abonelere WEB üzerinden bilgilendirme Temel Elektriksel Değerlerin sürekli takip edilmesi Reaktif Enerjinin kompanzasyonu ile mevcut hatların etkin kullanımı Çift yönlü enerji ölçümü ile şebekeye verilen enerjinin de ölçülebilmesi ( Örneğin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi)

22 Sistemin Temel İşlevleri Endeks Bilgilerinin Okunması Yük Profili Bilgilerinin Okunması Olay Bilgilerinin Okunması Sayaçların Zaman Saati Senkronizyonu Sayaç parametrelerinin değiştirilmesi Geri Arama- Alarm Bilgilerinin Anında Merkeze iletilmesi Enerji Kesme Açma İşlemleri

23 Sistemin Temel İşlevleri Endeks Bilgilerinin Okunması Her sayaçtaki Akım, Gerilim, Güç ve Enerji değerlerinin okunması işlemidir. Günlük, Haftalık, Aylık veya istenilen zaman aralıklarında yapılabilir.

24 Sistemin Temel İşlevleri Yük Profili Bilgilerinin Okunması Her sayaç içinde Enerji ve istenilen değerlerini belirli aralıklarla kendi içine kaydeder. Bu değerler istenilen sıklıkta merkez tarafından okunmaktadır.

25 Sistemin Temel İşlevleri Olay Bilgilerinin Okunması Her sayaç içinde oluşan, alarm bilgileri sayacın silinmez hafızasında saklanmaktadır. Bu kayıtlar rutin okumalar esnasında merkezde toplanmaktadır.

26 Sistemin Temel İşlevleri Sayaçların Zaman Saati Senkronizyonu Sayaçların içinde tüm işlemlerin zaman etiketleri için gerek duyduğu Gerçek Zaman Saati bulunmaktadır. Tüm sistemdeki sayaçların merkez sunucularla eş zamanlı çalışması sistemin temel gereksinimidir. Bu yüzden en az günlük okumalar esnasında sayaç saatleri ile sunucu saatleri arasındaki farkı sürekli kontrol edilir. Müsaade edilen olası fark değer 9 sn dir.

27 Sistemin Temel İşlevleri Sayaçları parametrelerinin Değiştirilmesi Sayaçlarda bulunan tarife bilgileri, saat tarih ayarı, demand eşik değeri, gerilim alarm sınırları, haberleşme ayarları, şebeke bağlantı bilgileri gibi birçok değer uzaktan ayarlanabilir. Bu işlem iki seviyeli şifreleme gerektirmektedir. KIBTEK gibi enerji piyasası tekrar düzenlenen bir dağıtım şirketinde bu tip bilgiler çok sık olmasa da ihtiyaç duyulduğunda değiştirilecektir. Örneğin yeni tarife saatleri belirlendiğinde bu bilgilerin sayaçlara gönderilmesi gerekecektir. Ayarlama işlemi otomatik ve manuel olarak; - bir değerin tek başına - bir çok değer bir toplu iş içinde yapılabilir.

28 Sistemin Temel İşlevleri Geri Arama- Alarm Bilgilerinin Anında Merkeze iletilmesi Sayaç içinde tanımlı olan aşağıdaki bilgilerin belirlenen sınırlar dışına çıktığında merkezin hemen bilgilenmesi olayıdır. Alarm Input1 Alarm Input 2 TCO MCO L1 Faz Yok L2 Faz Yok L3 Faz Yok Gerilim Dengesizliği Asimetrik Yük Beklenmedik Harcama L1 Aşırı Gerilim L2 Aşırı Gerilim L3 Aşırı Gerilim Fatal Failure Alarm Arızası

29 Sistemin Temel İşlevleri Enerji Kesme Açma İşlemleri Bu işlemler manuel veya otomatik olarak yapılacaktır. Manuel işlemleri ya abonelik işlemleri sonunda veya borcunu ödemeyen müşterilerin KIBTEK in bilgisi dahilinde kesilmesi/açılması işlemleridir. Otomatik çalışma ise yukarıda belirtilenlerin otomatik yapılabilmesi yanında Ön ödemeli abonelikteki kullanıcıların kredisinin tükenmesi sonucu sistem tarafından kendiliğinden yapılması durumudur.

30 Sistem Prensip Şeması

31 GSM/GPRS İşleyiş Sayaçların belirlenecek GPRS APN ine dahil olması iki şekilde yapılabilir. 1) Otomatik Bu çalışma şeklinde sayaçlar ilk enerji verildikten sonra içinde yazılı olan APN e otomatik olarak bağlanırlar. Ve sürekli burada sabit beklerler. Şebekedeki herhangi bir sorundan veya enerji kesintisinden ötürü sayaç APN den çıkarsa tekrar dahil o APN e dahil olmak için girişimde bulunur. 2) Manuel - Bu durumda sayaç önceden içinde tanımlı olan bir numaradan GSM DATACALL gelmediği sürece içinde kayıtlı olan APN e dahil olmaz. Ne zaman bu numaradan bir arama gelirse sayaç hemen bu aramayı reddederek sonlandırır ve APN e girmeye çalışır. Sayacın otomatik veya manuel girişiminden sonra GSM şebekesi KIBTEK e adanmış olan bu kartın isteğini VPN üzerinden KIBTEK merkez ofisi Radius Sunucusuna iletir. Gerekli güvenlik eşleşmeleri yapıldıktan sonra sayaç daha önceden tanımlı olan IP sini alır. Örneğin nosunun IP sini alması gibi

32 GSM/GPRS İşleyiş Sayaçlarda GERİ ARAMA DATACALL esasına göre çalışmaktadır. Sayaçlarda belirtilen olaylardan herhangi biri oluştuğunda sayaç kendi içinde tanımlı olan ilgili arızaya ait GSM Numarasını arar belirli bir RING den sonrada hattı kapatır. Karşı tarafın meşgul olması ihtimaline karşı tekrar aramaları yapar. Örneğin 10 kez. Merkez tarafındaki Uygulama yazılımı ise hangi modeme nereden arama yapıldığı eşleştirir ve sistem operatörlerini uyarır.

33 TEŞEKKÜRLER

AMR AMI AMR/AMI NIN TEMEL UNSURLARI. www.elektromed.com.tr. Otomatik Sayaç Okuma

AMR AMI AMR/AMI NIN TEMEL UNSURLARI. www.elektromed.com.tr. Otomatik Sayaç Okuma AMR Otomatik Sayaç Okuma Akıllı sayaçlarla otomatik olarak periyodik (günlük, saatlik ) iletişim kurarak, tek yönlü veri iletişimi ile tüketim ve sayaç durumu bilgilerini toplayan ve merkezi veri tabanına

Detaylı

Techem Holding Genel Merkezi

Techem Holding Genel Merkezi Techem Holding Genel Merkezi 2 Techem Enerji Hizmetleri Enerji hizmetlerinde küresel çözüm ortağınız 1952 yılında Almanya da kurulan Techem, bugün dünya genelinde 25 i aşkın ülkede, sektör lideri olarak

Detaylı

Tamamen Yerli Çözüm TeleMetrix, 2002 senesinde tecrübeli Siemens mühendislerince kurulan Eclipse firması bünyesinde geliştirilmiştir.

Tamamen Yerli Çözüm TeleMetrix, 2002 senesinde tecrübeli Siemens mühendislerince kurulan Eclipse firması bünyesinde geliştirilmiştir. Eskiden sadece sayaçların başına gidilerek gerçekleştirilebilen ve endeks değerlerinin kaydedilmesinden ibaret olan sayaç okuma işlemleri günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlar neticesinde çok farklı

Detaylı

İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM

İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM İSTTERM ÖNÖDEMELİ SİSTEM İSTTERM ÖNÖDEMELİ KALORİMETRELER A) KARTLI ÖNÖDEMELİ KALORİMETRE SİSTEMİ ALNA AÖK01, merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan binalarda, Isınma ve sıcak su ihtiyacının ferdi sistemlerde

Detaylı

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini

entbus Yeni Nesil Enerji Yönetim Yazılımı Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com pro Entbus ile Uzaktan İzleme, Veri Analizi, Talep Tahmini THE INTERNATIONAL CERTIFICATION NETWORK Dünyanın enerjisini izliyoruz www.enerjiizle.com Teknik Destek Entes, ENTBUS yazılımı kullanıcılarına, teknik destek merkezi üzerinden veya sahada teknik destek

Detaylı

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014

ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ. Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 2014 ÖZEL TESİSAT TEKNİĞİ Öğr.Gör.Yasin Bektaş AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 01.01.2014 ÖZEL TESİSAT TEKİNİĞİ 1. KOMPANZASYON TESİSATLARI 2. PARATONER TESİSATLARI 3. TOPRAKLAMA TESİSATLARI 4. GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Detaylı

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI KILAVUZU Derleyen : Mustafa BIYIK ESİS Enerji ve Elektronik San.Tic.A.Ş. mustafa.biyik@esis.com.tr İçindekiler KGK NEDİR?... 7 NEDEN KGK?... 8 ŞEBEKEDEKİ BOZUCU ETKİLER VE KRİTİK

Detaylı

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA

ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA ŞİRKET PROFİLİ / ANKARA Termikel Grup bünyesinde 1994 yılından bu yana başarıyla hizmet veren ELEKTROMED, her geçen gün sayaç sektöründeki öncü konumunu daha da pekiştiriyor. Sürekli gelişimi kendine ilke

Detaylı

2. RFID SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ 1. GİRİŞ. 2.1. RFID Sistemlerinin Tanımı ve Sınırları. Giriş ve Çalışmanın Amacı:

2. RFID SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ 1. GİRİŞ. 2.1. RFID Sistemlerinin Tanımı ve Sınırları. Giriş ve Çalışmanın Amacı: 1. GİRİŞ Giriş ve Çalışmanın Amacı: Bu çalışmada RFID olarak bilinen özelliğe sahip olan sistemler incelenmiş ve bu sistemler içerisinde şifreleme yapmaya uygun özellikte olanları belirlenerek bunların

Detaylı

Ön Ödemeli Kartlı Sistem

Ön Ödemeli Kartlı Sistem Ön Ödemeli Kartlı Sistem Başlarken Ön ödemeli sistem kullanarak; Ödenmesi unutulmuş faturalaradan ya da son ödeme tarihinin takibinden kurtulursunuz ve sabit fiyat garantisine sahip olursunuz. Satın aldığınız

Detaylı

RFID READER İLE KİMLİK TANIMLAMA SİSTEMİ

RFID READER İLE KİMLİK TANIMLAMA SİSTEMİ T.C. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü RFID READER İLE KİMLİK TANIMLAMA SİSTEMİ 196106 Alper ÇAKAL 210248 Emin Furkan TÖRÜNER Yrd. Doç. Dr. YUSUF

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

AquaMaster 3 Elektromanyetik debimetre. Uzak uygulamalar için akıllı çözüm. Giriş

AquaMaster 3 Elektromanyetik debimetre. Uzak uygulamalar için akıllı çözüm. Giriş Programlama Kılavuzu COI/FET2XX TR Rev. C AquaMaster 3 Uzak uygulamalar için akıllı çözüm Giriş AquaMaster 3 TM elektriksel olarak iletken sıvıların ölçümü için kullanılan bir yüksek performanslı elektromanyetik

Detaylı

YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI

YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI OTEKON 08 4. Otomotiv Teknolojileri Kongresi 01 04 Haziran 2008, BURSA YOL KENARI PARK ETME TEKNOLOJİLERİ VE İSTANBUL UYGULAMASI Abdullah DEMİR* Ali ÇAVDAR** *İSPARK A.Ş. Genel Müdürlüğü, Büyükdere Cad.

Detaylı

Enerji Analizörleri, Kompanzasyon Röleleri, Aşırı Akım Röleleri, Panelmetreler, Harmonik Filtreler, Reaktörler, Enerji Takip Yazılımları elektropan

Enerji Analizörleri, Kompanzasyon Röleleri, Aşırı Akım Röleleri, Panelmetreler, Harmonik Filtreler, Reaktörler, Enerji Takip Yazılımları elektropan FİYAT LİSTESİ Enerji Analizörleri, Kompanzasyon Röleleri, Aşırı Akım Röleleri, Panelmetreler, Harmonik Filtreler, Reaktörler, Enerji Takip Yazılımları www. elektropan.com.tr Elektronik Mekanik Tasarım

Detaylı

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMININ BELİRLENMESİ VE MATLAB İLE BENZETİMİ

KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMININ BELİRLENMESİ VE MATLAB İLE BENZETİMİ KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMININ BELİRLENMESİ VE MATLAB İLE BENZETİMİ Etem KÖKLÜKAYA 1, Murat YILDIZ 2, Serkan KAHRAMAN, Mehmet BAYRAK 3 Elektrik -Elektronik Müh. Bölümü, Mühendislik Fakültesi, Sakarya Üniversitesi,

Detaylı

Otomatik Sayaç Okuma Kayıp Kaçak Haberleşme Ekipmanları Sayaçlar

Otomatik Sayaç Okuma Kayıp Kaçak Haberleşme Ekipmanları Sayaçlar Otomatik Sayaç Okuma Kayıp Kaçak Haberleşme Ekipmanları Sayaçlar Katalog 2011 Orta gerilim Hücreleri, Anahtarlama elemanları ve Köşklerde standartlardan fazlas için yüksek kaliteli ve çevreye duyarlı Aktif

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

BĐR AĐLEDEN SADECE TEK ARACIN OTOPARKA GĐRMESĐ SĐSTEM KULLANIMI VE ÇALIŞMASI ĐLE ĐLGĐLĐ BĐLGĐ VE AÇIKLAMALAR ARAÇ ABONE TAKĐP SĐSTEMLERĐ ÖRNEK PROJE

BĐR AĐLEDEN SADECE TEK ARACIN OTOPARKA GĐRMESĐ SĐSTEM KULLANIMI VE ÇALIŞMASI ĐLE ĐLGĐLĐ BĐLGĐ VE AÇIKLAMALAR ARAÇ ABONE TAKĐP SĐSTEMLERĐ ÖRNEK PROJE ARAÇ ABONE TAKĐP SĐSTEMLERĐ ÖRNEK PROJE BĐR AĐLEDEN SADECE TEK ARACIN OTOPARKA GĐRMESĐ SĐSTEM KULLANIMI VE ÇALIŞMASI ĐLE ĐLGĐLĐ BĐLGĐ VE AÇIKLAMALAR Atitek Elektronik LTD www.atitek.com 1 / 8 Bariyer sisteminin

Detaylı

DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI

DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI GAZDAŞ Sayfa: 1 / 9 SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI Rev:00 / 04.06.2013 DAĞITIM LİSANS BÖLGESİNDEKİ SERBEST TÜKETİCİLERİN SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ İLE HABERLEŞME USUL VE ESASLARI

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİNİN BAĞLANTILARI VE MONTAJI 523EO0462 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

TEKNİK BİLGİ KARŞILAŞTIRMALI AVANTAJLAR TRIDIUM BİNA OTOMASYON SİSTEMİ KARŞILAŞTIRMALI ÜSTÜNLÜKLER

TEKNİK BİLGİ KARŞILAŞTIRMALI AVANTAJLAR TRIDIUM BİNA OTOMASYON SİSTEMİ KARŞILAŞTIRMALI ÜSTÜNLÜKLER TEKNİK BİLGİ KARŞILAŞTIRMALI AVANTAJLAR TRIDIUM BİNA OTOMASYON SİSTEMİ KARŞILAŞTIRMALI ÜSTÜNLÜKLER TEMMUZ 2010 IP Tabanlı Sistem IP altyapısının olağanüstü şekilde yaygınlaşmış olması neticesinde sadece

Detaylı

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine

Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log toplama görevlerinin yerine Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Yeni Nesil WiFi Kullanıcı Yönetimi ve 5651 Sayılı Yasa 1 Çözümü Beta Versiyon 1.4 1 KolaySpot 5651 sayılı kanun ile ilişkili bir Internet Toplu Kullanım Sağlayıcısı nın log

Detaylı

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü)

Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) ABB - Gülçin KOÇ (Alçak Gerilim Ürünleri Devre Kesiciler ve Yük Ayırıcılar Ürün Müdürü) A.G.-O.G. ŞALT TANITICI REKLAM AKILLI YÜK YÖNETİMİ YÜKLERİ OPTİMİZE EDEREK ENERJİ KESİNTİLERİNİ AZALTAN YENİ DEVRE

Detaylı

LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu. Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır. LEAPvoX Kurulum ve Kullanım Kılavuzu Voksporta Teknoloji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tüm hakları saklıdır. İçindekiler LEAPvoX Hakkında... 5 LEAPvoX Kullanım Amacı... 5 LEAPvoX Temel Özellikleri...

Detaylı

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler.

Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler. Biraz bilmek tehlikelidir. Ya derinliklerden iç ya da bilgeliğin tadını tatmaya kalkma! Çünkü sığ sular beyni zehirler, derin sular insanı temizler. Pompey the Triumvir Öneri ve görüşleriniz için AKes@petkim.com.tr

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Güç Kalitesi Ölçüm ve Değerlendirme Raporu

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Güç Kalitesi Ölçüm ve Değerlendirme Raporu / /2014 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Güç Kalitesi Ölçüm ve Değerlendirme Raporu Adana BTÜ, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (EEM) Bölümü tarafından hazırlanan

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ALAPLI MESLEK YÜKSEK OKULU AEP 105 ÖLÇME TEKNİĞİ DERS NOTU Öğr. Gör. Figen ALTINTAŞ 1 ÖLÇME VE ÖLÇÜ ALETLERİ ÖLÇME VE ÖLÇMENİN ÖNEMİ Ölçme, bir büyüklüğün aynı cins başka bir

Detaylı

xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı

xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı xdsl TEKNOLOJİSİ Hazırlayan Sektörel Araştırma ve Stratejiler Dairesi Başkanlığı RAPOR NO : 3 RAPOR TARİHİ : Eylül 2001 ÖZET Bilginin sayısal gösterimi ile birlikte gelişen teknoloji, veri iletişiminde

Detaylı