-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "-BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ"

Transkript

1 -BİLDİĞİM OYUNLAR - GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OYUNLAR -FARKLI KÜLTÜRLERE AİT OYUNLAR -SONBAHAR -AÇ TIRTIL HİKÂYE KİTABI ETKİNLİĞİ EKİM ayı bülteni ile merhaba; Oyun temamıza, benim bildiğim oyunlar konulu beyin fırtınası yaparak başladık ve oynadığımız oyunları sınıfımızdaki oyun kurduna astık. En sevdiğimiz oyunu resimledik. Ailelerimizden öğrendiğimiz oyunları sınıf arkadaşlarımız ile paylaştık. Farklı ülkelerde yaşayan çocuklar hangi oyunları oynuyor olabileceği hakkında konuştuk. Farklı ülkelere ait oyunlardan oynadık. Son haftamızda sınıfımızda, en çok sevdiğim oyun oylaması yapılarak, sınıfta en çok sevilen oyununu seçtik ve grafik çalışması yaptık. Öğrendiğimiz oyunlar hakkında sohbet ettik ve öğrendiklerimizin resmini yaptık.

2 Orff etkinliği olarak bu ay, Şarkı söyle dans et isimli şarkıyı öğrencilerimizle çember oluşturularak, hareketleri ile söyledik. Öğrencilere üzerinde düz çizgilerin olduğu kâğıtlar verilerek makas tutma ve kullanma çalışmaları yaptık. Düz çizgi üzerinden kesme çalışmaları yaptık. Kesilen şeritler birleştirilerek sınıf zinciri oluşturduk ve oluşturduğumuz bu zincirlerle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı süslemesi için sınıfımıza astık. İstasyon çalışmalarında, kaptan kaba mercimek, nohut boşaltma çalışmaları ile el-göz koordinasyonunu destekledik. Hazırlanan yönerge kartları ile Legoları kurallı olarak dizdik. Kartonlara oluşturduğumuz labirentler ile parmaklarımız ile takip ederek hedefe ulaşan farklı yollar bulmaya çalıştık.

3 1-5 arası sayı kartlarının üzerine oyun hamurları ile yazma çalışması yaptık. Hamurlarımız ile rakamları oluşturduk. Rakam yazma çalışmaları yaptık. Örümcek kardeş tekerlemesi ile karalama çalışmaları yaparak öğrencilerimizin küçük kas gelişimlerini destekledik. Kalem tutma çalışmalarımıza yağmur yağıyor, pirinç taneleri dökülüyor, kar topu yuvarlanıyor vb. yönergelerle öğrencileri hayal ettikleri şekli kâğıtlara çizmeleri için yönlendirerek devam ettik. Makas böceği tekerlemesi ile serbest kesme çalışması yaptık ve kestiğimiz kâğıtlardan makas böceğinin yuvasını oluşturduk. Yağmur yağıyor tekerlemesi ile şemsiye çalışma sayfalarına serbest çizgi çalışmaları yaptık ve şemsiyelerimizi keserek, sınıf mobili oluşturduk. Sınıfımızdaki daire şeklindeki nesneleri bulduk. Farklı renklerde hazırlanan daireler ile müzikli oyunlar oynadık.

4 Büyük küçük daireleri toplayarak eğlenceli dakikalar yaşadık. Daireleri büyüklüklerine, renklerine göre grupladık ve sayma çalışmaları yaptık. Daire kesme çalışmaları yaptık. Kestiğimiz dairelerden farklı resimler oluşturduk. Büyük ve küçük daire kalıpları çıkarak, kestik. Kestiğimiz dairelerde büyük- küçük posteri oluşturduk. Müzikli 1-5 arası rakam eşleme oyunu oynadık. Mandal takma yarışması yaptık. Yakalayalım- eşleştirelim, rakam kadar yap oyunları ile rakam nesne-olay eşleştirme çalışmaları yaptık. 1-5 rakamlarının olduğu çalışma sayfalarını boyadık, rakam tanıma çalışmaları yaptık. Artık materyallerle 1-5 arası rakam yazma çalışmaları yaptık.

5 Fen laboratuarında laboratuar malzemelerini inceledik. Okul bahçesine çıkarak, bahçeden yaprak, taş, sopa, tohum gibi malzemeler topladık. Sınıfta topladıklarımızı sayma ve gruplama çalışmaları yaptık. Daha bu malzemeler ile sınıfımızda fen köşesi oluşturduk. Yırtma ve yuvarlama çalışmaları ile el kaslarımız güçlendirdik. Yırttığımız el işi kağıtları ve yuvarladığımız grapon kağıtlarını craft kağıda çizdiğimiz sınıf ağacımıza yapıştırdık. Elma kalıpları kestik ve üzerine benekler yaparak kalem tutma çalışmaları yaptık. Yaptığımız elmaları ağacımıza astık. Somurtkan Kaplumbağa ve Kültürlü Kurt hikâyelerini okuduk.

6 Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili PPT sunum izledik. Evden getirdiğimiz Atatürk resimlerini inceledik. Öğrencilerle Atatürk ün yaptıkları hakkında sohbet ettik. Atatürk yaşıyor olsaydı, O na ne söylemek isterdin? Sorusunu öğrencilerimize sorarak cevaplarını dinledik. Evden getirdiğimiz kitapları arkadaşlarımız ile paylaştık. Ayın kitap etkinliği olan Aç Tırtıl hikayesini öğrencilerimizle birlikte okuduk. Balonlardan tırtıl oluşturduk, kelebeğin döngüsünü resimledik ve dram çalışması yaptık.

7 SATRANÇ Ekim ayında satranç tahtasını tanıdık, taşların dizilişini öğrendik. Vezir, at ve piyonun hareketlerini bir ön bilgi olarak alarak, taşların hepsini tanımış ileride eksiklerimizi tamamlayacağımız taşlarımızın hareketlerine zemin hazırlamış olduk. MÜZİK Ekim ayında müzik aletlerinden ritim yumurta ları, kurbağaları öğrendik. Kırmızı balık şarkısının ezgisini ve oyununu öğrendik. Bu şarkının oyununu oynarken çok eğlendiler. Ormanda geziyorum şarkısını ritim aletleriyle çalarak öğrendik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni ile ATATÜRK ÜN ÇİÇEKLERİ adlı şarkıyı öğrendik.

8 YOGA Yoga dersinde bu ay, ayak ve ayak bileklerine esneklik ve rahatlama sağlayan hareketler, Taklidi denge hareketleri ve çizgi üzerinde yönergeler doğrultusunda yürüme, Küçük kas kullanımı gerektiren hareketler yapılmıştır. Ayak parmaklarım nereyi gösteriyor? Komik yürüyüşler yapıyorum. Dengeni koru oyunu yapılmıştır. SERAMİK Ekim ayında Seramik dersinde seramik hamurundan yaptığımız çalışmalarımızı renklendirdik. Küçük kaplumbağalar yatık ve onları da rengarenk boyadık.

9 GÖRSEL SANATLAR Ekim ayında öğrencilerimizle 29 Ekim Cumhuriyet bayramında düzenlenecek olan sergimiz için birbirinden güzel resimler yaptık ve sergilenmeye hazır hale getirdik. Ailemizi tanıttık evimizde yaşadığımız aile resimlerimizi yapıp anlattık arkadaşlarımıza. Birlikte güzel bir ekim ayı geçirdik öğrencilerimizle. REHBERLİKLE ELELE ÇOCUĞUN YAŞAMI İÇİN ONA YAPACAĞIMIZ EN BÜYÜK YARDIM; ONUN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMESİNE İZİN VERMEKTİR... Çocuk gelişiminde öz bakım becerileri önemli bir yere sahiptir. Tüm canlıların yaşamları diğerine bağımlılıkla başlar. Bebeğin yaşamda tutunabilmesi süreci anneye bağımlı olmakla başlar, gelişmek ve büyümek için ise bu bağımlılığın bir süre devam etmesi gerekir. Büyüme ilerledikçe bağımlılık yavaş yavaş terk edilir. Özbakım becerilerini kazanmak bireyin bağımsız, yeterli ve kendine güvenen bir kişi olmasında çok önemli bir yere sahiptir. Çocuğun gelişim dönemine uygun olarak yapabilmesi beklenen, kendi bakımı ve yaşamını başka kişilerin yardımına ve varlığına ihtiyaç duymadan sürdürebilmesini sağlayan kişisel bakım becerilerinin tamamına özbakım becerisi denir. Çok erken dönemden itibaren temelleri atılmaya başlanan; yemek yeme, giyinme-soyunma, temizlik, tuvalet vb. öz bakımla ilgili alışkanlıkları kazandırmada ailelere büyük görevler düşmektedir. Bebeklikten itibaren, her yaş döneminde aşama aşama öz bakım becerisi kazanılır. Özbakım becerilerinden biri olan yemek yeme konusundaki tutumlar çok erken yaşta ortaya çıkar ve zamanla gelişir. Yemek yeme becerisini geliştirmek için, Çocuğunuza sofrada doğru araç gereçleri kullanma konusunda model olmak, Hangi gereçlerin kullanıldığını açıklamak, Ev ortamında bir yemek rutini oluşturmak ve buna uygun hareket etmek,

10 Yemeğini kendisinin tabağına koymasına izin vermek, Masa hazırlığında sorumluluk vermek beklenen becerinin gelişimi konusunda destek olacaktır. Çocuğun okulöncesi çağlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyecek, yaşanılan olumsuzluklar ileride ortaya çıkabilecek beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır. Bu nedenle çocuğun bulunduğu yaş dikkate alınarak uygun yönlendirmelerin yapılması büyük önem taşımaktadır. Kendi başına giyinme ve soyunma becerisi de çocuklara verilen fırsatlar doğrultusunda gelişim göstermekte ve çocuğun bağımsız hale gelmesinde önemli rol oynamaktadır. Çocuğun sağlıklı bir hayat sürmesinde önem taşıyan temizlik ve tuvalet alışkanlığı kazandırılırken, ebeveynlerin tutumları bu becerilerin yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Çocuğa iyi model olmanın yanı sıra onun bu alışkanlıkları ile ilgili davranışlarını gözlemlemek ve gerektiğinde onu istenilen davranışa yönlendirmek, alışkanlıkların kazanılmasını çabuklaştırarak kalıcı olmasını sağlayacaktır. Çocukların küçük yaşlardan itibaren kazanmaları istenilen bir başka öz bakım becerisi de tertip düzendir. Çocuğun kullandığı malzemeleri toplaması, kendi eşyalarına sahip çıkması v.b. beklentilere çocukla kurulan iyi bir iletişim sonucunda ulaşılabilir. Beş yaş çocuğunun belirgin özelliklerinden birisi, yetişkinin yaptığı her şeye karşı büyük ilgi duymasıdır. Bu nedenle oyunlarında daha çok yetişkinin günlük etkinliklerini taklit eden kız ya da erkek çocuk, evde anneye yardım etmekten, sofra kurmaktan, çamaşır toplamaktan, toz almaktan vb. büyük zevk duyar. Bu tür etkinlikler de çocuğun bu konularda beceri kazanmasını kolaylaştırır. Öz bakım becerilerini geliştirmek için evdeki günlük işlerden bazılarında çocuğun katılımının sağlanmasına fırsat vermek gerekir. Öz bakım ve günlük yaşam becerileri şöyle sıralanabilir Ay 1. Düğmesiz ve bağsız giysileri yardımsız giyinir. 2. Yardımla saçını tarar. 3. Giysisindeki büyük düğmeleri ilikler-çözer. 4. Giysilerinin önünü-arkasını ayırt eder. 5. Ellerini yıkar. 6. Dişlerini fırçalar. 7. Sözel ipuçları ile tabakları, peçeteleri, çatal ve kaşıkları doğru yerleştirerek sofra kurmaya yardım eder. 8. Boyuna uygun bir askıya ceketini veya hırkasını asar. 9. Masada kirlettiği kendine ait yeri temizler. 10. Gece gereksinim duyduğunda uyanır ve tuvalete gider. 11. Burnunu mendille siler. 12. Ev işlerine yardım eder. 13. Kendisine ait eşyaları toplar. 14. Yardım ile bıçak kullanır Ay

11 1. Elini, yüzünü yıkar, kurular. 2. Kendi kendine giyinir-soyunur. 3. Giysilerindeki düğmeleri çözer-ilikler. 4. Yemek yerken uygun araç-gereci kullanır. 5. Dişlerini fırçalar. 6. Saçlarını tarar. 7. Bıçakla yumuşak nesneleri keser. 8. Bıçakla ekmeğine yumuşak nesneleri sürer. 9. Ayakkabılarını bağlar. 10. Tabağına servis tabağından yiyecek alır. 11. Duruma ve hava şartlarına uygun giyecekleri seçer. 12. Tuvalet gereksinimi ile ilgili işleri yapar. Öz bakım ve günlük yaşam becerilerini kazanan bireyin başkalarına olan bağımlılığı azalır ve ayakları üzerinde durmayı ve yaşamını bağımsız sürdürmeyi öğrenir. Yaşamın ilk altı yılını kapsayan dönem çocukların gelişimlerinin hızlı olduğu, karakter ve kişilik yapısının şekillenmeye başladığı en önemlisi bazı temel alışkanlıkların kolayca kazandırılabildiği çocuğun yaşamındaki en önemli yıllardır. Bu dönemde çocuğa kazandırılacak temel alışkanlıklar, zamanla, yönlendirmeyle ve özellikle de tekrara bağlı olarak kazanılmış davranışlara dönüşmektedir. Kazandırılan bu temel alışkanlıklar; bireyin yaşadığı doğal ve toplumsal çevreye uyumunu sağlayan davranışlardır, bu davranışlar bir kez kazanıldıktan sonra tekrarlanarak çoğu kere yaşam boyu varlıklarını sürdürürler. Çocuğa bu önemli dönemin başlangıcında iyi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmaya çalışılması çok önemlidir. Okul öncesi eğitimin önemli amaçlarından biri de çocuklarımızı ilköğretime hazırlamaktır. Çocukların kendi kendine yeten, bağımsız bireyler olarak ilköğretime başlamaları için özbakım becerilerini kazanmalarına yardımcı olmanız ve onlara kendi yapabilecekleri işleri tek başlarına yapmaları için fırsat vermeniz gerekmektedir. Çocuğa okul öncesi dönemde kazandırılacak öz bakım becerileri, bir yönüyle onun gelecek yaşantısına güvenle bakmasını sağlayacaktır. Yararlanılan Kaynaklar: * Çocuk Psikolojisi Prof. Dr. Haluk Yavuzer * Çocuğun Tanımak Ve Anlamak Prof. Dr. Haluk Yavuzer * Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi 19 : (2000 ) * Özel Okullar Derneği ; Okul öncesi Eğitim Sorunlar ve Çözümler Sempozyum Bildiri Metinleri

12 ODTU GELİŞTİRME VAKFI ÖZEL DENİZLİ İLKOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ANASINIFLARI EKİM AYI İNGİLİZCE DERSİ ETKİNLİKLERİ Sayın velimiz, Ekim ayında Outdoor Fun temamız tamamlanmıştır. Bu tema boyunca öğrencilerimiz, belli yönergeleri ( jump -zıplamak, swim-yüzmek, run-koşmak, walk-yürümek, fly-uçmak, turn around-dönmek, go and get birşeyi alıp getirmek, look left sola bakmak, look right- sağa bakmak), eylemleri ve park araç gereçlerini ( swing- sallanmak, slide- kaydıraktan kaymak, up - yukarı, downaşağı) öğrenmişlerdir. Sayılardan 1-5, renklerden red, blue, yellow, green, şekillerden circle ( daire) ve triangle ( üçgen), zıtlık sıfatlarından ise slow- yavaş x fast- hızlı, happy- mutlu x sad- üzgün gibi kavramlarla ilgili çalışmalar yapmışlardır. Oyunların tema edildiği bu ünite içerisinde oyun oynamakla belli yapılar da konu edilmiş ve kullanılmıştır: Throw the ball topu atmak, catch the ball- topu yakalamak, how many?- kaç tane/ what color?- hangi renk / what can you see?- ne görüyorsunuz?/ What is it?- bu nedir? / I can see - görebilirim, hold- tutmak, climb up yukarı tırmanmak, down- aşağı tırmanmak, bounce- topu sektirmek, hop - hoplamak, skip sekmek, stop - durmak,reach up- yıkarı esnemek) Çeşitli hikâyeler, şarkılar, el işi çalışmaları, bilgisayar tabanlı çalışmalarla öğrendiklerini pekiştirmişlerdir. ÖĞRENDİĞİMİZ KELİMELER JUMP WALK SWIM FLY BOUNCE FAST SLOW BALL

13 HAPPY SAD SLIDE SWING PARK ROAD STOP TELESCOPE BOUNCE LOOK LEFT LOOK RIGHT LOOK AT THE SKY/GROUND JUMP LIKE A FROG WALK LIKE A DOG SWIM LIKE A FISH FLY LIKE A BIRD OYUN GÜNÜNDE NELER YAPTIK? MUSICAL ACTION : Daire şeklinde oturduk. Fasulye torbasını müzik eşliğinde elden ele dolaştırdık. Müzik durduğunda kimin elinde torba kaldıysa, öğretmenimizin dediği yönergeleri yerine getirdik. ( örnek: jump-zıpla, run-koş, fly-uç, swim-yüz, walk slowlyfast-hızlı / yavaş yürü) GET ON THE TRAIN: Öğretmenimizin elindeki flash kartları tekrar ettik. Sonra öğretmenimiz tüm kartları karıştırıp, tren sesi yaparak sınıfta dolaşmaya başladı. Kimin yanında durursa, elinde tuttuğu bir kartı tahmin etmeye çalıştı. Bilen kişi kartı alıp tren gibi öğretmenimize katıldı. Hepimiz trene dahil olabildik.

14 NUMBER GROUP GAME: Daire oluşturup öğretmenimizin söylediği rakamları arkadaşlarımızla bir araya gelerek grup olarak oluşturmaya çalıştık. FOLLOW THE LEADER: Öğretmenimizin arkasında kuyruk olduk. Öğretmenimiz ne yaparsa onun aynısını yapmaya çalıştık. Ayrıca öğretmenimiz sınıfın robotu oldu ve biz ne dersek onu yaptı. Çok eğlendik. CROSS THE RIVER: Flashkartları dağınık olarak yere serdik. Her bir kart nehirdeki bir taşı temsil ediyordu. Sırayla üzerinden geçmeye çalışırken, ne olduğunu bilirsek nehri geçebildik. PEEP HOLE GAME: Öğretmenimiz kartondan kapı deliği şekli yapmıştı. Bu delikten baktık ve gösterdiği flashkartı tahmin etmeye çalıştık. TELESCOPE GAME: Kâğıttan teleskop yaptık. Öğretmenimizin yönergelerine göre o teleskoptan bakarak sınıfta hangi objeleri gördüklerimizi söylemeye çalıştık. Go and get the game: Tüm sınıfa farklı yerlere konulmuş flaskartları sıraya geçerek. go and get the kalıbı kullanarak almaya çalıştık. Öğretmenimizin istediği değişik yönergelerle çok eğlendik. ( jump, run, walk, swim, fly etc) BALL AND BOX GAME: Sınıfın bir başına top, diğer başına ise kutu verildi. Müzik başladığında her iki taraftan da kutu ve topu elden ele dolaştırdık. Müzik durduğunda hangimizin elinde kutu varsa o top tutana kutu içinden seçtiği kartı gösterip sordu. ACTION RACE: İki ayrı grupta sıraya geçtik. Her bir grup için bir metre uzağımıza sandalye koyduk. Sonra öğretmenimizin verdiği yönergelerle sandalyeye oturup tekrar grubumuza dönmeye çalıştık. Takımına ilk ulaşan kazandı. Sonunda beraberlik oldu. BASKETBALL GAME: Öğretmenimizin tuttuğu boş bir kutuya sıra ile basket atmaya çalıştık. Topu isabet ettirebilirsek öğretmenimiz bize soru sordu. Bilenler sticker kazandı. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

15

16 STORY GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Hikâye günümüzde dört farklı hikâye dinledik. İlk hafta I like to jump hikayesi ile bir kangurunun arkadaşları ile olan diyalogu üzerinde durduk. Bu hikâyede bir türlü kendi gibi zıplayan bir arkadaş bulamayınca üzülen ama en sonunda bulunca da sevinen bir kanguru konu edildi. Bu hikâye ile mutlu x üzgün zıtlıklarını öğrendik. İkinci haftada ise Go and get it hikayesi ile bir köpeğin neler sevdiğini, onları almak için neler yaptığını konu eden bir hikaye dinledik. Köpeklerin eylemleri üzerine videolar izledik ve çeşitli duyguları üzerinde durduk. Üçüncü hafta ise Shark in the Park hikâyesinde Timothy Pope adlı bir çocuğun teleskopundan baktığı parkta, gördüğü her şeyi köpek balığı zannettiği eğlenceli bir hikâyeyi dinledik ve izledik. Bilgisayar tabanlı okuma ve dinleme etkinlikleri ile hikaye içinde geçen kelime ve yapıları pekiştirme şansı bulduk. Son hafta ise RIGBY STAR serisinden The Friends kitabından etkinlikler yapmışlardır. Ayrıca The tortoise and Hare ( Kaplumbağa ile Tavşan) ile The Prince Frog ( Prens Kurbağa) gibi klasik hikayelerle de hızlı x yavaş zıtlığı üzerinde durup, tema içerisinde geçen yapıları tekrar ettik. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

17 DRAMA GÜNÜNDE NELER YAPTIK? I like to jump hikayesini grup olarak canlandırdık ve öğretmenimizin hazırladığı sunumlar üzerinden çeşitli hayvanların sevdiği aktiviteleri öğrendik. Bu eylemleri bizler de göstererek uyguladık. Hockey cokey şarkısını öğrendik ve hareketleri ile söyledik. Go and Get it hikayesinden sonra da drama dersinde canlandırma yaptık. Her gruptan birkaç arkadaşımız Daisy, Barney, Banjo, Lilly, Patch, Snoopy oldu ve Sam onlardan ne isterse yapmaya çalıştı. Bu etkinlikte çok eğlendik. Shark in the Park hikayesini çok sevdik. Bu hikaye için teleskop yaptık. Timothy Pope gibi biz de teleskopumuzla etrafımıza baktık. Öğretmenimiz ne isterse onu bulmaya çalıştık. Çeşitli renk, şekil ve sayıları bulmak için oyun oynadık. Ayrıca hikayeyi yeniden canlandırdık. Çeşitli duygular üzerinde durduk ve mimiklerimizle göstermeye çalıştık. Bu hikâyeden sonra park kelimelerini öğrendik ve park eylemlerini çalıştık. Bu amaçla öğretmenimizle parkımıza gittik ve çeşitli oyunlarla öğrendiklerimizi göstererek uygulamaya çalıştık. Yukarı ve aşağı zıtlığı üzerinde durduk. Park konusuyla trafik kurallarını birleştirdik. Sınıf öğretmenlerimiz de bizlere yardımcı oldu ve yol güvenliği konusunda hikâyeler dinledik ve sohbet ettik. The Friends hikayesinde ise kitap okumaya ilk adımlarımızı attık. Arkadaşlık üzerine kurulu olan bu tema kapsamında paint ( boyamak), dance ( dans etmek), run ( koşmak ), sing ( şarkı söylemek) gibi eylemleri kavrama çalışmaları yaptık. The tortoise and Hare hikâyesi sonrasında ise müzik eşliğinde öğretmenimiz hangi hareketi yapmamızı söylerse onu yapmaya çalıştık. Eğer yavaş müzik çalarsa yavaş, hızlı çalarsa da hızlı olarak yapmaya çalıştık. Öğretmenimiz hikayeyi yeniden anlattı ve bizler de belli bölümlerini canlandırmaya çalıştık. Hikayelerin sonrasındaki etkinlikler haricinde grup dinamiğini sağlayıcı çalışmalarla da hem eğlendik, hem de birbirimizi daha iyi tanıma şansı bulduk. Bu amaçla, mirror mirror (aynamı göster) drama çalışması ile partnerlerimizle karşı karşıya geçerek birbirimizin aynası olmaya çalıştık. Kim ne yaparsa karşısındaki de onu yapmaya çalıştı. Yine benzer çalışmalardan biri de wind blowing ( rüzgar esintisi) olmuştur. Bu çalışma kapsamında karşı karşıya dizildik. Arkadaşlarımızdan biri ağaç, diğeri rüzgar oldu. Rüzgar estikçe ağaç o yönde hareket etmeye çalıştı. Büyük-küçük ( big small), mutlu, üzgün (happy sad) gibi sıfatları sıraya geçerek sırası ile söylemeye çalıştık. Dikkat etkinliği olarak yapılan bu çalışmada da sırayı kim şaşırırsa her defasında başa dönüp yeniden doğru sırada söylemeye çalıştık.

18 ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

19 DIGITAL GÜNÜNDE NELER YAPTIK? Digital günümüzde bolca şarkı dinledik ve içinde geçen eylemleri hem tekrar ettik, hem de uyguladık. Ayrıca bilgisayar oyunları ile öğrendiklerimizi pekiştirmeye çalıştık. Traffic Lights trafik ışıklarını ve fonksiyonlarını çeşitli videolar, şarkılar çizgi filmler ve internet oyunları ile öğrenmeye çalıştık. Yol güvenliği konusunda uygulamalı olarak grup etkinlikleri ve örnek olay uygulamaları yaptık. Shark in the park hikâyesinin bilgisayar tabanlı etkinliklerini yaptık ve hafıza oyunu oynadık. Sayılarımızı pekiştirmek için Teddy song ve Five little frog şarkılarını söyledik ve izledik. Ayrıca tüm öğrendiklerimizi tekrar etmek için bilgisayar da hazırlanmış jeopardy game ve What is it? game oyunlarını oynadık. Dinlediğimiz şarkılar: 1. jump, jump, stop 2. Hokey Cokey 3. rich up high Dance song (http://www.youtube.com/watch?v=eojw5b2y_x8) 5. This is the way we laugh (http://www.youtube.com/watch?v=4isonlln_30) 6. I can run nursery rhymes( learn english kids)song 7. I like to dance 8. Happy and sad chant- 9. I can walk -www.dreamenglish.com 10. I like to move it 11. Hold still song 12. Reach up High Tofa Tafa Karaoke Children Love to Sing Song 13. up and down chant-kidsenglish video clip 14. let s warm up song 15. Counting ducks song(http://www.youtube.com/watch?v=0ijop-buno4) 16. the more we get together 17. If you are happy song 18. Twirl around song Not: Bu şarkıları belirtilen isimleri ile you tube a yazarsanız sizler de evde dinleyebilirsiniz. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER:

20 ARTS AND CRAFT ve PORTFOLIO GÜNÜNDE NELER YAPTIK? ARTS AND CRAFT derslerimizi çoğunlukla Rose öğretmenimizle yaptık. İlk hafta çubukla öğrendiğimiz hayvanların kuklasını yaptık ve hareketlerini öğretmenimizle göstermeye çalıştık. Ayrıca ellerimizden yaprak şekli oluşturarak sonbahar ağacı yaptık. İkinci hafta ise yine Go and get it hikâyesinde geçen köpeklerden yola çıkarak, plastik tabaktan köpek yaptık. Üçüncü hafta Shark in the park hikâyesinde geçen ördeklere dikkat çekmek için tuvalet kâğıdı rulosundan ördek yaptık. Son hafta ise Friends teması içerisinde arkadaşlarımızla yaptığımız eylemlerin fotoğraflarından oluşan kitapçık yaptık. Portfolio derslerimizde ise kavramları, sayıları, renkleri ve şekilleri pekiştirmek amacıyla çeşitli kâğıt çalışmaları yaptık, öğrendiklerimiz tekrar ettik. Yine yapılar üzerinde yönerge takipli çalışmalarla öğrendiklerimizi pratik ettik.

21 ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER: Her tema sonunda kendimizi değerlendiriyoruz ve öğrendiklerimizi gözden geçiriyoruz. Bu değerlendirme ölçeklerimizi de dosyamızda saklıyoruz. Kendimizi değerlendirirken eğer tema kelimelerini öğrendiğimizi düşünüyorsak güneşli sembolünü, orta düzeyde öğrendiğimizi düşünüyorsak parçalı bulutluyu, hiç öğrenmediğimizi düşünüyorsak da bulutlu sembolünü işaretliyoruz. KNOW HOW (CLIL) DERSİNDE NELER YAPTIK? İlk hafta Outdoor fun temasına en uygun olan geleneksel oyunlar konu edildi. Bu kapsamda bahçede farklı çocuk oyunlarını İngilizceye uyarlayarak oynadık. Grup dinamiğini sağlayan ve öğrendiğimiz yapıları yaşayarak tekrar etme şansı yakaladığımız bu oyunlarla çok eğlendik. Mendil kapmaca ( Grab the hanky), Zıplayıp

22 kutudan kart alma oyunu, hayvan yürüyüşleri ile yarış, yuvarlak içinde yönergeli hareketler gibi çocuk oyunlarına yer verdik. İkinci hafta disiplinler arası işbirliği amacıyla matematik kavramı konu edildi. Öğrendiğimiz İngilizce hayvan resimleriyle toplama işlemi yaptık. Sonra da nesneleri sayılarla eşleştirme çalışmaları gerçekleştirdik. Üçüncü hafta ise yine matematikteki venn diyagramı üzerinde belli nesneleri renk, sayı ve boyutlarına göre gruplandırdık. Ortak yönleri ile farklı yönlerini şemada göstermeye çalıştık. Ayrıca nabız deneyi yaptık. Bir grup kurbağa gibi zıplayarak, diğer bir grup köpek gibi koşarak, son grup ise fil gibi yürüyerek eylemi gerçekleştirmeden önceki ve sonraki nabızlarımızı ölçerek karşılaştırdık. Böylece ne kadar hareket edersek nabzımın o kadar fazla attığı çıkarımında bulunabildik. Son hafta ise bebeklik ve çocuklukta yapılabilen eylemle ilgili bir sunum izledikten sonra her yaşta yapılabilen eylemlerin farklılıkları dikkatimizi çekti. Farklı resimlerle grup olarak albüm hazırladık. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER

23 STATION TIME DERSİNDE NELER YAPTIK? İstasyon çalışmaları olarak da sınıf içerisinde öğretmenimizin farklı gruplara ayırarak yaptırdığı etkinliklerle her birimiz kendi becerisi ve ilgisine göre bir çalışma yapma şansı buldu. İlk hafta öğrendiğimiz İngilizce eylemleri pratik etme olanağı veren istasyonlar kuruldu. Birinde partnerlerin aynı hareketleri tekrar etmesi, diğerinde flashcard eşleştirme, bir başka istasyonda kuklalarla eylemler ve zar oyunu konu edildi. Her birinde 5-6 dk etkinlik yaptıktan sonra değiştiğimiz istasyonlar sayesinde tüm ders hepsinde bir şeyler yapabilme şansı yakaladık. Üçüncü hafta her istasyon farklı renkte nesneleri toplamaya yönelik etkinliklere göre düzenlenmişti. Son hafta ise farklı öğrenme yöntemlerine göre etkinliklerden istasyonlar kurulmuştu. Birince hula hup içerisinde yönergeleri takip etme çalışması varken, bir diğer istasyonda ise park resmi boyama çalışmaları yaptık. Son hafta istasyonlarımızın her birinde trafik lambasında olan renklere göre yuvarlak şeklini artık malzemelerle dekore etmeye çalıştık. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER

24 LIBRARY TIME DERSİNDE NELER YAPTIK? Bu yıl Library saatinde Oxford Reading Tree ( ORT) serisinden altı adet kitabımız var. Kipper karakterinin maceraları ve ailesini konu alan bu kitaplarla en büyük amacımız, başta kütüphane bilinci sağlayıp, okumaya olan sevgi ve ilgimizi artırmaktır. Her Perşembe günü okulumuzun yenilenen kütüphanesine gidiyoruz. Daha sonra ise görsel ve işitsel materyallerle kitabımızı inceliyor ve çok çeşitli okuma etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. Bu ayki kitabımız At School du. Bizim gibi okula yeni başlayan Kipper ın ilk okul deneyiminde karşılaştığı durumlar ve duyguların konu edildiği hikaye ile ilgili öncelikle karakterlerini tanıma çalışmaları yaptık. Daha sonra beyin fırtınası ve kelime çalışmaları yaparak, kütüphane kurallarını da vurgulamaya çalıştık. Ayrıca kitapta geçen temel yapı ve kavramlarla ilgili yazılı ve sözlü etkinlikler de gerçekleştirdik. Grup çalışması, özetleme, hikâyede yanlış anlatılan bölümleri düzeltme etkinlikleri, görseller üzerine konuşma ve çıkarımlarda bulunma çalışmaları, hikayeyi doğru sıraya sokma ve karakterlerin duyguları hakkında konuşma gibi çok çeşitli okuma yöntemleri kullandık. Kütüphane ortamını çok sevdik ve orada işlenen derslerle okumaya olan merakımız artarak devam etti. Kitabımızda geçen değişik duygular üzerine bizler de çalışmalar yaptık. Bu duygularla ilgi şarkılar söyledik, taklitler yaptık, tahmin etme oyunları oynadık. Daha sonra duygular konulu grup çalışması yaptık. Son olarak öğretmenimizin verdiği boş yüz resmine o anki duygularımızı çizmeye çalıştık ve nedenleri üzerine tek tek sohbet ettik. ETKİNLİKLERİMİZDEN ÖRNEKLER

25 Bir sonraki temamız Fictional Friends and My Family temamızda da benzer etkinliklerimizi sizlerle paylaşmayı şimdiden heyecanla bekliyoruz.

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum

Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü. - Tohum Anasınıfları, nisan ayı bülteni ile yeniden MERHABA! Anasınıfımızdaki yolculuk başlıyor. Bu ayki temalarımız: - Gökyüzü - Tohum - Hava, Toprak, Su, Güneş - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı -

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI ŞUBAT AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: ŞUBAT YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR ŞUBAT KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 3. Algıladıklarını hatırlar.

Detaylı

İSTEK TARABYA BÜLTENİ

İSTEK TARABYA BÜLTENİ IB Dünya Okulu İSTEK TARABYA BÜLTENİ 2013/2014 Ocak İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK OKULLARI OCAK 2014 PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESI PAZAR 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Aslan

Detaylı

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI

ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI ÖZEL TUNÇSİPER OKULLARI İçindekiler Ortak Alan 1-11 A 12-47 naokulu Ortak Alan 48-53 54-89 İlköğretim Ortak Alan 90-95 96-131 Lise Ortak Alan 132-133 Temmuz 2012 / Sayı 6 Yılda bir kez yayımlanır. İmtiyaz

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ ANASINIFI. Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul. Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 ANASINIFI ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. no: 27 Hasköy 34445 İstanbul Tel: 0212 369 6600 / 01 Fax: 0212 369 66 06 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr

Detaylı

Şimdi okullu olduk. Çocuk - Eğitim - Özsaygı

Şimdi okullu olduk. Çocuk - Eğitim - Özsaygı 06 2+2 kaç eder sence? Şimdi okullu olduk 03 Tığcılar Mahallesi Yeni Cami Arkası 1217. Sokak No:5 Sakarya 0 530 661 71 17 www.ozelgokkusagicocukevi.com 0-6 yaş çocuklarının uygun uyarıcılarla desteklenmesi,

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN

İlköğretim. Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP. Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN İlköğretim HAYAT BİLGİSİ 3 Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı 1. KİTAP Esra ÖZCAN - Neşe SAĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 02.12.2011 tarih ve 8348 sayılı yazıları (28.11.2011 tarih ve 179 sayılı

Detaylı

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI

TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI TED KAYSERİ KOLEJİ VAKFI ÖZEL İLKOKULU GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI REHBERLİK SERVİSİ GELİŞİM ÖZELLİKLERİ VE VELİ YAKLAŞIMI Bu bilgilendirme broşüründe, 5-6 yaş döneminde çocukların gelişim özellikleri

Detaylı

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER

ÜNİTE ÇOCUK VE OYUN İÇİNDEKİLER HEDEFLER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III. Öğr. Gör. Esra METİNER OYUN DAĞARCIĞI GELİŞTİRME III İÇİNDEKİLER Okul Öncesi eğitim kurumlarında etkinliklerde oyun Öğrenme Merkezlerinde Oyun Sanat Etkinliklerinde Oyun Müzik Etkinliklerinde Oyun Türkçe Etkinliklerinde Oyun

Detaylı

OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ

OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ OKULÖNCESİ EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNİN TEMEL BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİNİ KULLANIM DÜZEYLERİ Sara Kefi Foça Belediyesi sarakefi@gmail.com Doç. Dr. Nadir Çeliköz Selçuk Üniversitesi ncelikoz@gmail.com Doç. Dr.

Detaylı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı

Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı Sürücü ve Yaya Eğitimi Seminerleri Eğitici El Kitabı T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı T.C İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Trafik Hizmetleri Başkanlığı 2012 Her Hakkı

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi

Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi Aralık, 2012, Cilt 1, Sayı, 2, s. 85-113 Journal of Policy Analysis in Education December, 2012, Volume 1, Issue 2, pp. 85-113 Montessori Yaklaşımına Genel Bir Bakış ve Eğitim Ortamının Düzenlenmesi A

Detaylı

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN ve ZAMAN

BULUNDUĞUMUZ MEKÂN ve ZAMAN 1.SINIFLAR PYP VELİ BÜLTENİ (28 EKİM -13 ARALIK 2013) Sayın Velimiz, Okulumuzda yürütülen PYP çalışmaları kapsamında 28 Ekim 2013-13 Aralık 2013 tarihleri arasında işlediğimiz ikinci temamıza ait bilgiler,

Detaylı

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012

Bilge Çocuk. Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 6 / 2012 Kardan adama elveda dememek için; küresel ısınmaya dur de! Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sevgili Çocuklar, Okumayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi ne

Detaylı

EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI

EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI Sınıfa girdiğiniz zaman karşınızda birbirinden farklı birçok çocuk durmaktadır. Her çocuğun aynı olduğunu düşünemezsiniz. Çünkü onların sizi tanıması, sevmesi, saygı duyması aynı

Detaylı

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER

SINIF İÇİ ETKİNLİKLER ARALIK 2014 Sevgili Veliler; Bizler Aralık ayını da dolu dolu yaşadık. Önemli gün ve haftaları büyük bir coşku, sevinçle yaşadık. Sınıf içi etkinliklerimize tüm çocuklarımız keyifle katıldılar. Etkinliklerimizle

Detaylı

Okul öncesinden 6 ncı Sınıfa kadar

Okul öncesinden 6 ncı Sınıfa kadar Katolik Okulları Anababaları Konseyi Telefon (02) 9390 5339 Faks (02) 9390 5299 danielle.cronin@ccsp.catholic.edu.au NSW Okul Aile Birlikleri Federasyonu Telefon (02) 9080 2366 Faks (02) 9080 2364 mail@pandc.org.au

Detaylı

ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ

ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ve EĞİTİMLERİ Prof.Dr. Necate BAYKOÇ DÖNMEZ Özel Gereksinimli Çocuklar ve Özel Eğitim 283 284 Özel Gereksinimli Çocuklar ve Özel Eğitim ÜSTÜN ve ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR

Detaylı

FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR

FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR FİZİK ÖĞRETİMİ YAZARLAR Y Doç Dr Salih Çepni Doç Dr Alipaşa Ayas Dr Derek Johnson Prof Dr M. Fuat Turgut Panel Üyeleri Prof Dr Mehmet Ali Çorlu Prof Dr Ömer Ergin Prof Dr Nevzat Kavcar Prof Dr Mustafa

Detaylı

HER ÇOCUK FARKLIDIR. Bilgi Toplumunun Okulu. EKİN KOLEJİ P.D.R.H. servisinin ayda bir yayınlanan süreli yayınıdır. Yıl: 4 Sayı: 38 OCAK- ŞUBAT.

HER ÇOCUK FARKLIDIR. Bilgi Toplumunun Okulu. EKİN KOLEJİ P.D.R.H. servisinin ayda bir yayınlanan süreli yayınıdır. Yıl: 4 Sayı: 38 OCAK- ŞUBAT. Bilgi Toplumunun Okulu EKİN KOLEJİ P.D.R.H. servisinin ayda bir yayınlanan süreli yayınıdır. Yıl: 4 Sayı: 38 OCAK- ŞUBAT. 2008 HER ÇOCUK FARKLIDIR Çocuklarımıza, farklılıkları tanıma, kabul etme ve saygı

Detaylı

MART 2015 BÜLTENİ. Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz. bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu. içindeyiz.

MART 2015 BÜLTENİ. Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz. bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu. içindeyiz. MART 2015 BÜLTENİ Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu içindeyiz. DİĞER ETKİNLİKLERİMİZ Drama ve Müzik dersleri her hafta

Detaylı

M. Taner & H. A. Başal / Eğitim Fakültesi Dergisi XVIII (2), 2005, 395-420

M. Taner & H. A. Başal / Eğitim Fakültesi Dergisi XVIII (2), 2005, 395-420 Eğitim Fakültesi Dergisi http://kutuphane. uludag. edu. tr/univder/uufader. htm Farklı Sosyoekonomik Düzeylerde Okulöncesi Eğitimi Alan ve Almayan İlköğretim Birinci Sınıf Öğrencilerinin Dil Gelişimlerinin

Detaylı

İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİNDE ÇOKLU ORTAM UYGULAMALARININ OKUMA BECERİSİ ÜZERİNDE ETKİLİLİĞİ

İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİNDE ÇOKLU ORTAM UYGULAMALARININ OKUMA BECERİSİ ÜZERİNDE ETKİLİLİĞİ Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi Journal of Social Sciences Cilt / Volume: 2010-1 Sayı / Issue: 20 İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİNDE ÇOKLU ORTAM UYGULAMALARININ OKUMA BECERİSİ

Detaylı

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL )

ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) GEZ GÖR ÖĞREN PROJESİ 1 ANKARA İLİ ÖĞRETMENLER İÇİN MÜZE İLE EĞİTİM REHBERİ ( İLKOKUL ) Bu çalışma Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Detaylı

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012

Bilge Çocuk. Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor. Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Bilge Çocuk Yıl: 2 Sayı: 5 / 2012 Denizler, yaşamayı bizim kadar hak ediyor Küçükçekmece Belediyesi nin çocuklara armağanıdır. Sanatsız kalmayın! Bilgi Evleri Sanat Kursları Kayıtları Devam Ediyor. n Gitar

Detaylı

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz

ÖĞRETMEN EL KİTABI. 8.Doğa Koleji Yönetici Listesi 9. Kampüslerimiz ÖĞRETMEN EL KİTABI 1. Doğa Ailesine Hoş Geldiniz 2. Kısaca Doğa 3. Eğitim Anlayışımız * Anaokulu Eğitim Programı * İlkokul Eğitim Programı * Ortaokul Eğitim Programı * Lise Eğitim Programı 4. Akademik

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı