SPORCULAR VE İŞVERENLERİNİN KARŞILIKLI SADAKAT YÜKÜMLÜLÜKLERİ*

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SPORCULAR VE İŞVERENLERİNİN KARŞILIKLI SADAKAT YÜKÜMLÜLÜKLERİ*"

Transkript

1 SPORCULAR VE İŞVERENLERİNİN KARŞILIKLI SADAKAT YÜKÜMLÜLÜKLERİ* David THORPE** (Çev.: Ezgi ÇUFADAR Sibel BÜYÜKKILIÇ)*** * Makalenin İngilizce aslı Bond University Sports Law ejournal, 22, 1-9, 2012, (http://epublications. bond.edu.au/slej/14) te yayınlanmış olup, gerekli kanuni izinler alınarak Türkçe ye tercüme edilmiştir. ** Sydney Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi. *** Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencileri.

2

3 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu Bu makale, sporcular ve işverenleri arasındaki karşılıklı sadakat yükümlülüğünü incelemektedir. İşveren statüsündeki spor örgütüne karşı rekabet etmeme, işçi statüsündeki bir sporcu için örtülü bir yükümlülük müdür? İşverenlerin kendilerine hep daha az sadakat göstermesi sebebiyle, işçi statüsündeki sporcular da daha az sadakat yükümlülüğü mü yüklenir? GİRİŞ Sportif girişimcilik çağında büyük spor turnuvaları düzenlerken büyük bir spor tekelinin kaynaklarına gerek duyulmamaktadır. Ana akım dışında faaliyet gösteren bir spor organizatörü, hâlihazırda büyük spor örgütlerinde istihdam edilmiş olan sporculardan yararlanarak, bir defaya mahsus etkinlikleri veye periyodik yarışmaları, sezon dışı ve hatta hafta ortası bile düzenleyebilmektedir. Aslında her ne kadar adaletsizmiş gibi görünse de, kurumdaki fonun spor vergisinden yararlanmasıyla ilgili düşük maliyet, birbirini izleyen turnuvaların finansal kapasitesini artırmaya hizmet edecektir. Ana akım sporun, niteliksiz girişimcilerin kendi alanında fuzuli yer işgal etmesini engelleyememesine ve ikincil istihdamın yasaklanmasının ilk bakışta, rekabetin kısıtlanması 1 olarak görülmesini de göz önünde bulundurmasına rağmen, istihdam edilen sporcunun örtülü sadakat yükümlülüğü, zarar gören spor örgütüne alternatif bir çözüm getirir mi? Örneğin, bir sporcunun cumartesi öğlen sahadan ayrılıp pazartesi akşamı başka bir yarışmada yer almasının hukuki sonucu ne olacaktır? Peki ya istihdam edilen bir kriket oyuncusu, hafta ortasında kaçak bir müsabakada yer alırsa veya bir rugby oyuncusu profesyonel bir boks turnuvasında yer alırsa? 2 Rugby oyuncuları, sezonlarının bir Lord Macnaghten tarafından yazılan Nordenfelt v Maxim Nordenfelt Guns & Ammunition [1894] AC 535, 565 kararı Şubat ayında rugby oyuncusu Sonny Bill Williams, Super Rugby mahkemeleri sürerken, Clarence Tillman ı yendikten sonra, Yeni Zelanda ağır boks şampiyonasını garantiledi. Görünüşte istihdam edilmiş gözükmese bile, İngiliz Kriket Sezonu nun engelleme yönündeki isteğini dile getiren, İngiliz kriket oyununu tasvir eden Kevin Pietersen: Tartışmalı bir isim olan Güney Afrikalı kriket oyununda topa vurma sırası

4 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin 204 kısmını yerel ya da ulusal takıma ayırmadan önce Avrupa da ya da Japonya da yabancı bir yarışmaya katılırlarsa ne olur? Peki ya uluslararası örgütler tarafından yasaklanan bir üyenin düzenlediği turnuvaya katılırsa? 3 Bu makale, spor alanında işçi ve işverenin karşılıklı sadakat yükümlülüğünü incelemektedir. Makalenin ana konusu, istihdam edilen sporcunun örtülü sorumluluğu olarak, işveren şirketinin aleyhine rekabet etmemesidir. 4 Üç ayrı spesifik alan vardır: Birincisi, sadakat yükümlülüğü sporcuların çalıştıkları kurum aleyhine rekabet etmemesi olarak tanımlanabilir. İkincisi, birincinin pratik ve doğal bir sonucu olarak işveren olmayan spor kurumları istihdam teması yoluyla kendi sporcularıyla ilişki kurarak avantaj sağlayacaklardır. Üçüncü olarak, spor endüstrisi diğer istihdam kalıplarından farklı olsa da, sıradan çalışanlardan beklenen sadakat yükümlülüğü standardı, sporcu çalışanlar bakımından farklı değildir. İstihdam edilmiş sporcular genellikle ikinci bir gelir elde etmek amacıyla, her zamanki spor işlerinin dışında bir işte, boş zamanlarında bile çalışamazlar. Bu önleme, sıklıkla yaralanmaları ve fiziksel bitkinlerin önüne geçmek amacıyla mantıklı bir adım olarak görülmektedir. Çünkü sporculara spor hizmeti için önemsiz bir ücret ödenmemektedir. Bir spor örgütünün perspektifinden bakıldığı zaman, ikinci bir işte çalışma yasağı, rakip örgütler ile rekabeti kısıtlayan ve aynı zamanda malzeme cirosunda tekeli engelleyen bir yöntem olarak da görülmektedir. İstihdam edilen bir sporcu için ikincil işin kendisinde olan oyuncu (batsman) Hindistan ın Birinci Lig Sezonu nda oynamak için izin istemişti. : Lalor P, The Australian, 8 August Kriket oyuncusu Kim Hugh, 1985 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti nde 1994 yılına kadar yürürlükte olan ve beyaz olmayan ırklar arasında yasal bir ayrımı öngören politika sınırları içinde orada, Avustralya Kriket Komitesi nce belirlenmiş kuralları ihlal ederek tura çıktı: Bkz. Hughes v Western Australian Cricket Association (1986) 69 ALR da Süper Lig, Avustralya Rugby Ligi nin geleneğine karşı ayaklanan Fox televizyonu için sportif bir içerik sağlamak adına kuruldu. Dünya Rugby Kurumu, 1995 te, alternatif bir yarışma düzenleyerek Avustralya Rugby Birliği nin üstünlüğüne meydan okudu. 4 Çalışanın sadakat yükümlülüğü, gizli bilgileri açığa çıkarmamayı, gizli rüşvetleri ve görevleri kabul etmemeyi ve resmi olmayan yorumlar yapmamayı, işverenin faaliyet alanını da dikkate alarak içermektedir.

5 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu yasaklanması, hatırı sayılır bir gelirin bir hak olarak kaybedilmesini ve rekabet serbestisinin kısıtlanmasını engellemek için eyleme geçme isteğini ifade eder. Bütün bunlara ek olarak rekabet etmeme yükümlülüğü, zorla serbest rekabetin kısıtlanmasının aksine, sözleşmesel bir ifadeyi içermemektedir. Bunu söylemekle birlikte bahsedilen sadakatin işçi ile işveren arasındaki karşılıklı bir yükümlülük olduğu anlaşılmaktadır. Spordaki istihdam ilişkisi alışılmamış özelliklerini gösterirken, ikincil bir işte çalışma hakkının kısıtlanması ilk bakışta düşünüldüğü gibi kesin bir hak kaybı değildir. Çalışanın Sadakat Yükümlülüğü Alanının Belirli Olmaması Bir işçinin ikinci bir iş ile bağlantısını engelleyen hiçbir kanun düzenlemesi yoktur. İkinci bir işte çalışmak işçinin birinci patronunun yanında ikinci bir patron için daha çalışması anlamına gelir. Yine de, genel sav, çalışan işçiler ek gelir olarak ikinci bir işte çalışırken (İngilizcede moonlighting 5 olarak tabir edilmektedir), öncelikli olarak çalıştığı kurumdaki patronu ile rekabet etmemeli ve onun işlerine zarar vermemesidir. 6 Eğer yapar ise, örtülü sözleşmesel sadakat yükümlülüğünü ve iyi niyet kuralını ihlal etmiş olur. 7 Örtülü sadakat yükümlülüğünün kapsamı aslında tartışmalı bir konudur. 8 Konunun değerlendirmesi, doktrindeki görüş uyuşmazlıklarından ve belirli bir kuralın olmamasından dolayı engellenmiştir: Birçok fırsatta çalışanın, çalıştırana karşı sadakat yükümlülüğünden bahsedilir.... Herhangi bir durumdaki zorluk, sadakat yükümlülüğünün nereye Moonlighting terimi, Capital Aircraft Services Pty Ltd v Nicholas Carl Brolin [2007] ACTCA 8 davasında kullanılmıştır. 6 Blyth Chemicals v Bushnell (1933) 49 CLR 61 (Blyth Chemicals). 7 Robb v Green [1895] 2 QB 315, Hivac Ltd v Park Royal Scientific Instruments Ltd [1946] Ch 169, 174.

6 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin 206 kadar uzadığını belirleyememekten kaynaklanmaktadır. 9 Ya da, Lord Denning MR nin WM Car Services (Peterboroug) davasında da beyan ettiği üzere: Mevcut şartlar olabiliğince çeşitli ve hiçbir hukuk kuralı hangi şartların neyi haklı çıkaracağı ve neyi çıkaramayacağını göstermiyor. 10 Mevcut sorun, hangi noktada ve ne koşullarda istihdam edilen sporcunun örtülü sadakat yükümlülüğünü, onun boş zamanlarında ikinci bir gelir kaynağı olarak bir işte çalışmasını engelleyecek şekilde spor kurumu tarafından kullanılabileceğidir. 11 Çalışan sporcunun perspektifinden bakıldığı zaman, kendi boş zamanlarını ek gelir elde etmek amacıyla kullanmak kişisel bir seçimdir ve kolaylıkla vazgeçilecek bir şey değildir. Boş zamanlardan gelecek olan kazancın kısıtlanması, aynı zamanda yükümlülük hakkında doğru kapsamı belirlemeye yönelik hukuki görüş hakkında kaçınılmaz bir şekilde önemli soruları da beraberinde getirmektedir. Çalışanın, çalıştırana karşı rekabet etmeme sorumluluğu Avustralya da Blyth Chemicals v Bushnell davasında görülmüştür. 12 Bushnell, endüstriyel kimyager olarak bir çalışan iken, Electrolytic Lead Products adını koyduğu şirketi kurdu ve başkanı oldu. Bu yeni şirket, boyalarda kullanılan beyaz kurşunu üretiyordu. Busnell in bir önceki işvereni, Blyth Chemicals şirketi, ağırlıklı olarak meyve ağaçlarının üzerinde kullanılan ilaçları üretmekteydi. Blyth Chemicals şirketi, Brushell in küçük bir çaba ile kendi malzemelerini dönüştürerek benzer ürünler üreteceğini ve şirketin müşterilerini çekeceğini düşünüyordu. Blyth Chemicals şirketi, bu düşünceyle Bushnell in işine son verdi. Yüksek Mahkeme, çalışanın haksız yere işten atıldığına karar verdi. Dixon ve McTiernan JJ bu kararı şöyle açıkladı: Çalışanın davranışı, mutlaka kendisinin dâhil olduğu bir uyumsuzluk, uyuşmazlık veya bir engel içermeli ya da güveni kıran bir yapıda 9 Hivac Ltd v Park Royal Scientific Instruments Ltd [1946] Ch 169, Woods v WM Car Services (Peterborough) Ltd [1981] ICR 666, Ödül için mal ve hizmetlerin nakli de dâhil. 12 Blyth Chemicals v Bushnell (1933) 49 CLR 61.

7 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu olmalıdır. Davranışları ve ilişkileri arasında mutlaka mevcut bir aykırılık bulunmak zorundadır. Gelecekte ortaya çıkacak bir davranışla ilgili kuşku duyulması, bu duruma temel teşkil etmek için yeterli değildir. 13 Bushnell, Blyth şirketinin müşterilerine bağımsız olarak yaklaşmasıyla bilinir. Blyth Chemicals ın yönetim kurulu, muhtemelen sebepsiz bir şekilde olmayarak, Bushnell in bu hareketi sonucunda ona karşı güvenlerini yitirdiklerini açıklamıştır. Bununla birlikte, Yüksek Mahkemeye göre Bushnell in davranışı, sınır değerine ulaşması için görevini hangi derecede kötüye kullandığı sorusundan kaçınması, işverenine karşı rekabet etmeme yükümlüğünü delmemektedir. Blyth Chemicals tarafında Yüksek Mahkeme, rekabet etmeme yükümlülüğünün ihlal edildiğini belirlemek için uyuşmazlık, istihdam, rekabet ve çelişki kavramlarını kullanmaktadır. Burada sorun şudur: Örneğin, çalıştırılan konumunda olan bir netball sporcusunun hafta ortasında gerçekleşen karşıt bir turnuvada oynaması, ilk işveren spor kulübü ile aralarında bir rekabet mi yoksa çelişki midir? Ne yazık ki, yukarıdaki tanımlayıcı kavramlar, yükümlülüğün kapsamını açığa çıkarmamakta, yalnızca aynı yükümlülüğü farklı kelimelerle tekrar tanımlamaktadır. Daha çok olgulara dayalı olarak, turnuva en baştaki işveren tarafından farklı bir şekilde ele alınmışsa tartışmaya açık bir husus değildir; yayınlanmış olması halinde de muhtemel bir şekilde böyle olacaktır. 207 Yükümlülüklerin Karşılıklılığı Çalışanın sadakat yükümlülüğü, çalıştıranın yükümlülüğü ile birlikte yürümekte ve Woolworths un kaleme aldığı Auckland Shop Employees Union v. Woolworths davasında da belirtildiği üzere çalışanın sadakat yükümlülüğünün bir sonucudur. 14 Yükümlülüğün oranı Mali v. Bank of Credit and Commerce International davasında şu 13 Blyth Chemicals v Bushnell (1933) 49 CLR 61, Auckland Shop Employees Union v Woolworths [1985] 2 NZLR 372, 376.

8 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin 208 şekilde belirtilmiştir: İşverenin kendi işini idare etmedeki menfaatiyle çalışanın menfaati arasındaki denge adaletsiz ve uygunsuz bir şekilde olmamalı, suistimal edilmemelidir. 15 İşverenin sadakat yükümlülüğü, asıl önemin ticari bir sözleşmeden ziyade kişisel ilişkinin himaye edilmesi üzerinde yoğunlaştığı yerde makul beklentilerin gerektirdikleri olarak tanımlanmaktadır. 16 Woods v WM Car Services (Peterborough) davasında, 17 mahkeme, sadakat borcunun işverene bağlı olduğunun altını çiziyor: Bize göre iş akdinde, işverenin uygun bir neden olmadan hesaplı bir şekilde davranarak ya da işçi ile işveren arasındaki güven ilişkisini yıkıcı ve hesaplanmış bir şekilde zedeleyen örtük bir nokta var. Oysa ki, Wood davasında normatif güven ve itimat standardı beklenmekte olup, istihdamın pek çok alanında bulunmasına rağmen spor kurumları ile sporcular arasında böyle bir ilişki bulunmamaktadır. Bu nedenle spor sözleşmesi, işverenin standart sadakat yükümlülüğü normlarına aykırı davranışta bulunduğunda, sporcunun da aykırı davranışta bulunmasına cevaz vermektedir. Kısacası, Malik in davasında konuşulan sadakat dengesi farklıdır. Capital Aircraft Services v Brolin davası 18 bir sözleşme kurana değin rekabetin kısıtlanması davası olmasına rağmen, istihdam koşullarındaki değişikliğin sadakat yükümlülüğüne nasıl uyarlanacağını açıklamaktadır. Broolin, Capital de yarı zamanlı uçak bakım ve onarım işine girdi. Broolin, sözleşmede belirtildiği üzere, yalnızca Capital Aircraft Services için çalışacağı dönemde, Capital şirketinin rakibinden de iş almıştır. 19 Temyiz Mahkemesi, Connolly J nin mahkemedeki mütalaasını uygun görmüştür: 15 Malik v Bank of Credit and Commerce International SA (tasfiye aşamasında) [1998] AC 20, 46. (Malik). 16 O Grady/Warburton, Law of Employment, 2002, sh: Woods v WM Car Services (Peterborough) Ltd [1981] ICR 666, 670 (Woods). 18 Capital Aircraft Services Ltd v Brolin [2007] ACTCA Vee H Aircraft ta başkaca bir geçici iş almayı reddeden Brolin, Capital Aircraft tan aldığı bilgiyle National Jet Systems da tam zamanlı çalışmaktadır.

9 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu Bana göre, iş sözleşmesindeki bütün tekelci anlaşmaların lehine argümanlar, çalışanın, istihdam edildiği süre boyunca sadakat borcu baz alınarak oluşturulmuştur. Ancak, bu tabii ki iki yönlü yol gibidir. Bu sadakate karşılık, çalışan-istihdam ilişkisinin bütün sonuçlarından yararlanır. 20 Yargıç, Brolin sözleşmesine aykırı olan faktörlere yönelmiştir: Sürmekte olan anlaşma açık açık bir hizmet sözleşmesidir ve çalışanların tazminat ve sigortalarını içermemektedir. 21 Mesele şudur: işveren, bir çalışanı yarı zamanlı olarak istihdam ettiğinde, aynı zamanda çalışanların tazminatları ve sigortaları, sadakat borcu ve buna karşılık gelen özel hukuk mahkemesinin çalışanın hayatına bir dereceye karar karışmasına izin veren eğilimi, yüklenicinin müdür tarafından tanımlanmış ve belirlenmiş bir iş yükü olmadan bir antlaşma düzenlenmemesi gibi olağan yükümlülüklerden kaçınmaya muktedir olmaktadır. 22 Collony J ye göre, işveren yarı zamanlı olarak sözleşmesini yapmış çalışandan, tam zamanlı çalışan gibi standart bir yükümlülük bekleyemez. Kıyasen spor kurumunda işveren pozisyonunda olan, geniş kabul görmüş istihdam yükümlülüklerini engelleyebilir ya da daha doğru bir şekilde sporda -yükümlülüklerin adeta farklı olduğu alanda-sporcudan beklenen standart sadakat yükümlülüğünün de gereğince adapte olması gerekliliği anlaşılabilirdir. Spor istihdamında sadakate uygulanabilir olgular spesifik spor yaklaşımını gerekçelendirmek açısından yeterince benzersizdir. Örneğin, işveren, gelip geçici bir istek ile, kendisine çalışan sporcuyu daha yetenekli olduğu bilinen bir sporcu ile takas ederse sporcunun işverenine karşı eş zamanlı borçlu olup olmadığı sorgulanabilir. Kısa süreli spor kariyerlerinin çoğu ve yaralanma olasılığı, çoğunlukla sporcunun işinden ansızın atılmasıyla sonuçlanan olaylar, aynı zamanda sporculardan beklenen sadakatin kapsamı ile de alakalıdır Capital Aircraft Services Ltd v Brolin [2007] ACTCA 8 at [22]. 21 Adı geçen eser. 22 Bkz. dn: 16.

10 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin 210 Sporcunun Azli ve Çalışanın Müşterek Yükümlülüğü Sadakat, çalışana çeşitli bir takım yükümlülükler yükler. İş akdinin sonlandırılmasına ilişkin genel koşulların aksine, birçok spor sözleşmesi; açık ve net bir şekilde işverene, belirsiz ve iş performansı ile ilgili olmayan, aşağıda iddia edildiği üzere, asıl olarak işverenin kişisel çıkarlarına dayanan nedenlerle, sporcunun iş akdini (kontratı) sonlandırma imkânı tanımaktadır. Ve tartışıldığı üzere aşağıdaki işverenin kendine hizmet eden hareketleri bir yukarıdaki görüşe dayanmaktadır. Örneğin Ulusal Rugby Ligi Maçı Sözleşmesinin (National Rugby League Playing Contract) Bölüm 9.1 inde ifade edildiği üzere, Anlaşmada aksine bir hüküm olsa bile, ayrıca kulüp bu anlaşmayı bozmaya yetkilendirilmişse, kulüp herhangi bir zaman bir oyuncuyu bu anlaşmanın onu etkileyen yükümlülüklerinden yazılı bir bildirim ile kurtarabilir Görünürde masum bir kelime olan bırakma, oyuncu çalışanın itiraz hakkı olmadan çıkarılması anlamına gelebilir. Örneğin, 2006 yılında Güney Sydney Rugby Ligi nde oyuncu olan Adam MacDougall 9.1 hükmü gereğince çıkarıldı. Kulüp, basın bülteninde şunları söyledi: Biz takımın kültürünü değiştirmeye çalışıyoruz ve gördük ki Adam bizim geliştirmeye çalıştığımız bu kültüre geri kalan sezonda ve devam eden sonraki yılda uymayacak. 24 AFL Müşterek Bergaing Anlaşması nın (Collective Bergaing Agreement) ilgili hükmü göz önünde bulundurulduğunda: 25 m e göre AFL, kulüp herhangi bir oyuncuyu takas edebilir ancak AFL kulübü tarafından bunun maksadı hiçbir sıkıştırmaya başvurulmadan oyuncu mümkün olduğunca bilgilendirilir, çalışanlar ya da oyuncunun temsilcileri ve oyuncu gerçekten takasa rıza gösterir. 23 Ulusal Rugby Oyunu Sözleşmesi (2012) Bölüm <http://www.rleague.com/db/article.php?id=25996> (4 Kasım 2009). Kulüp, oyun ücretini ödemekle yükümlü olup, maç ücretini ödemekle yükümlü değildir. 25 AFL Collective Bargaining Agreement <http://www.afl.com.au/portals/0/ afl_docs/afl_hq/policies/cba% %20final.pdf.>.ayrıca m AFL ve AFLPA, AFL Kulüpleri ve Oyuncular arasındaki Oyuncu Sözleşmeleri hukuken bağlayıcı yükümlülükler yaratıyor ve anlaşmaların bazı bölümlerinin anlaşma koşullarını onurlandıracak meşru beklentilere sahip olmasını kabul etmektedir.

11 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu Birçok oyuncu, adil olmayan transfere itirazı olamamasına karşın, kulübün hizmetlerine açıkça ilgisiz kaldığında oyuncu takasına gerçekten rıza göstermelidir. Atletler ayrıca, bazı gerekçelerle kendi kulüplerinden fezleke transfere çokça onların maç kapasitesi ile veya onların işleri için şevkleri ile ilgisi olmayan nedenlerle yönelebilirler. Mesela; Kulüp başka bir oyuncunun daha iyi olduğuna karar verir. Kulüp mevcut oyuncuda gerekli nitelikler olmayan yeni bir takım kadrosu kurar. Daha genç bir oyuncu keşfedilir. Daha yaşlı oyuncunun takımın geleceği için kenara çekilmesi gerekir. Oyuncu tasarıda güvenceye almak için takas edilebilir. Oyuncu daimi olmayan form kaybına girer. Yukarıda bahsedilen MacDougall gibi bazı davalarda, oyuncunun kulüpten atılmasının formdan ziyade diğer oyuncularla birleşimi içinde yerine uygunluğuyla hiçbir ilgisi olmayabilir. Düşük performans bir faktör olduğunda, müşterek bağlılık ya da kulüp sadakati oyuncuyu atılmaktan veya transferden kurtaramaz birçok çalışma tipinin aksine, kulüp çalışanın performansının yeniden canlanmasını beklemeyebilir. Sporcunun hizmetine son verilmesi, spora gölge düşürmek gibi belirli (ya da belirsiz) sözleşme vadesinde gedik açabilir. URL Oyuncular Sözleşmesinin 8. Bölümü şu esaslara izin vermektedir; URL ya da maç sırasındaki çalışma süresince, anlaşmayı ani bir etkiyle feshetmesi için oyuncu yükümlülüklerini ihmal etmeli, görevi suistimale ya da kulübün çıkarının aksine hareket etmeli, imajına ya da refahına zarar vermeli. Fesih ayrıca şunlardan da kaynaklanabilir: Rüşveti bildirmemek, hakkıyla oynamamak, kulübün eğitimle ve maçtaki taktiklerle ilgili makul direktiflerine uymama, hakemin sahayı terk etmeye dair olan talebine uymama. 211

12 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin 212 Ayrıca, işten çıkarma yetkisi, hatanın ciddiyetinden ziyade sorun yaratan oyuncunun kim olduğuna bağlı olarak değişken bir şekilde uygulanmış olabilir. Örneğin, 2006 da Newcastle Knights Rugby Liginde çaylak olan Dane Tilse bir kadının da dâhil olduğu ve alkolün ateşlediği Barthust taki olaydan sonra, kötü hareketinden dolayı 48 saatten az bir sürede kulüpten atıldı. Aynı zamanda, Penrith oyuncusu Craig Gower, Hayırseverlik Golf Günü nde Wayne Pearce in kızını tacizinden sonra lik para cezasına çarptırıldı ve kaptanlıktan atıldı, fakat kariyeri aksamaya uğramadı. 26 Tilse nin işten çıkarılma döneminde, Newcastle nin yıldızı Andrew Johns hiçbir zaman, yaygın uyuşturucu kullandığını, kamudaki kötü hareketlerini itiraf etmesine karşın işverenine hesap vermedi. 27 Sözleşme hakkı olarak herhangi bir ihlalden sonra yönetici, önemli oyuncuları yumuşak bir şekilde cezalandırırken, daha az önemli oyuncuları dilediğince sert bir şekilde cezalandırabilir. 28 Bu ifadeler iş anlaşmalarında (kontratlarda) sporcunun iş akdinin sona erdirilmesine ilişkin hükümlerin olmadığı anlamına gelmemekte, fakat mevcut tartışma çerçevesinde, sporda karşılıklı sadakat yükümlülüğünün genel toplumdaki kadar olmadığına işaret etmektedir. Riverwood International ve McCornic Mansfield J davası açık yetkinin uygulanmasında dikkate alır: Belirtilen ifadeyle zorlanan, iş sözleşmesinin amaçlarını göz önüne almak ve dolayısıyla değişken, tartışmalı ve adaletsiz davranmayı önlemektedir. Burada aynı zamanda kastedilen, sözleşmenin doğasını ve bunun altında yer alan yetki vermeyi göz önüne alarak makul bir şekilde uygulanan bir yetkidir W Stanton, Tilse Refusing to Cry Foul at Gower s Star Treatment The Sun-Herald, 8 Ocak Benzer bir tartışma 2009 da Manly Rugby League Kulübü tarafından oyuncu Brett Stewart ın sarhoş görünmesinden dolayı sonraki dört maçtan yasaklanması ile gerçekleşmişti. Stewart ın uzaklaştırılması as West s Tigers oyuncusu Benji Marshall ın Sydney McDonalds da 2011 de bir olaydan sonra birine saldırması ile suçlanmasına karşın uzaklaştırma almaması ile karşılaştırılmıştı. 28 Holland v Wiltshire(1954) 90 CLR Riverwood International v McCormick(2000) 177 ALR 193 at [ ].

13 Sporcular ve İşverenlerinin Ankara Barosu Aslında, mantıklı bir neden olmadan işten çıkarma yetkisini kullanma, işverenin çalışanına borçlu olduğu genel olarak tanımlanmış olan güven yükümlülüğüne aykırıdır. Bu çerçevede, Woods v WM Car Services (Peterborough) Endüstri Mahkemesi aşağıdakileri belirtmiştir: Bu mahkemedeki tecrübeler gösterdi ki; haksız işten çıkartma için tazminat ödemeden ya da işsizlik ödemesi yapmadan işçisini işten çıkartmak ya da iş akdinin koşullarını değiştirmek isteyen işverenler, çalışanı zorlayıcı metodlara başvurmuşlardır. Böyle bir işverenin çalışanın hayatını zorlaştırmak için girişimde bulunması ile çalışanın istifasına ya da koşulların yeniden görüşülmesine neden olacak kadar güçleştiren teşebbüsler kontratın ihlalidir. Bize göre, işçiyi çıkartmak amacıyla ısrarlı bir şekilde işçinin (iş akdi ile ya da değil) vazife koşullarını değiştirmeye teşebbüs eden bir işveren, ölçülü bir şekilde davranmaz ya da büyük ölçüde güven ilişkisini ve işçi-işveren arasındaki güveni tahrip eder. Böylece, böyle bir işveren örtük (ima edilen) iş akdi koşullarını ihlal etmiştir. Örtük koşulun ihlali, inkâra kadar varan esaslı bir ihlaldir, zira bu kontratın temeline kadar gider. 30 Zorlama, benzer şekilde, gizli amaç olarak sporcunun kovulabilmesine olanak sağlamak güvence altına almak amacıyla birçok spor iş akdinde (sözleşmesinde) yer alan kötü davranış maddesi haksızdır. Kötü davranış nedeniyle kovulma, dönem ortasında transfer, ya da iş ile ilgili olmayan nedenlerle sporcunun kovulması kabul edilen ya da en azından birçok spor organizasyonlarının genel uygulamasıdır. Bu gibi uygulamalar diğer iş alanlarında görülen ilişkilerden çok farklı bir istihdam ilişkisini göstermektedir. İş akdinin feshinin kovulmanın- keyfi ya da karar vericinin kişisel görüşlerine göre gerçekleştirilebildiğinde, genel toplumda uygulanan sadakat seviyesinin spor camiasına da uygun olduğunun umulup umulamayacağını sorgulamak doğrudur bir haktır Woods v WM Car Services (Peterborough) Ltd[1981] ICR 666, 672.

14 Ankara Barosu Sporcular ve İşverenlerinin Sonuç 214 İkincil çalışma sırasındaki muaf kısıtlamalar artık eski çağın takas paradigmalarının gereksinimlerini karşılamıyor. Yarı zamanlı ve esnek çalışma koşulları artık daha yaygın. Bu argüman daha detaylı olarak, çalışma ilişkisinin doğasını değiştirmenin çalışanların kanuni haklarını değiştireceğini öne süren Riley tarafından yapılmıştır: İstihdam sonrası tahdit akitlerini ya da güven borçlarını icra etme talepleri, gerçekten de işverenin, kendi beşeri sermayesini sömürmesini kısıtlama, ya da en azından ona ket vurma hakkının korunmasıdır. Yeni sınırsız işyerinde, kanun bu tür talepleri desteklememelidir. Esnek çalışma uygulamalarını ve işverenin bazı işçilerinin uzun süreli sözleşmelerine bağlılığının zayıflamasını destekleyen aynı ekonomik gerekçelendirmeler, aynı zamanda işçinin her türden yetenek, beceri, bilginin yanı sıra yeni iş ve kariyerlerle olan bağlantıları sürdürme serbestliğini de desteklemektedir. 31 Riley in yorumu özellikle çalışma sonrası takas baskısına işaret etmiştir. Fakat önemli olan çalışan sadakati olarak tanımlanabilecek çalışan sporcuların sadakat yükümlülüklerinin bu çağda nasıl genişlemesinin bekleneceğinin yeniden değerlendirmesi çağrısında bulunan aşınmayı kabul etmektir. Mesele şu değildir ki, sadakat yükümlülüğü kulüplerden oyunculara genişlemeli, bunun aksine farklılık bir norm olarak algılanmalı ve sporcuların yükümlülükleri uygun şekilde ayarlanmalı. Oldukça belirsiz 32 denilebilecek iken sadakat kavramı, sporda uygulanabilir olduğu haliyle şüpheye yer vermeyecek şekilde müşterek bir borçtur. Bu mantıkla, sadakat ölçütü ile sporcunun işverenden daha yüksek bir yükümlülüğü olduğu beklenmiyor olabilir. Şu kadarını söyleyelim ki, sporun benzersiz koşulları söz konusu olmasına karşın spor işinin doğası sadakat yükümlülüğünün göz önünde bulundurulmasını gerektirmektedir. 31 Riley, Who Owns Human Capital? A Critical Appraisal of Legal Techniques for Capturing the Value of Work, Australian Journal of Labour Law, 18/2005, sh: Hivac Ltd v Park Royal Scientific Instruments Ltd [1946] Ch 169 at 173.

Türk Borçlar Kanunu nda Hizmet Sözleşmesi. Doç. Dr. Kübra Doğan Yenisey İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi

Türk Borçlar Kanunu nda Hizmet Sözleşmesi. Doç. Dr. Kübra Doğan Yenisey İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Türk Borçlar Kanunu nda Hizmet Sözleşmesi Doç. Dr. Kübra Doğan Yenisey İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi İsviçre Borçlar Kanunu, Yargıtay içtihadı Terminoloji : Hizmet Sözleşmesi Fesih Süreleri

Detaylı

İŞ YASASINA GÖRE İŞ SÖZLEŞMESİ YAPMA ZORUNLULUĞU VAR MI?

İŞ YASASINA GÖRE İŞ SÖZLEŞMESİ YAPMA ZORUNLULUĞU VAR MI? İŞ YASASINA GÖRE İŞ SÖZLEŞMESİ YAPMA ZORUNLULUĞU VAR MI? Erol GÜNER * I. GİRİŞ; 4857 sayılı İş Yasasının 2. Maddesine göre, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir. İş ilişkisinin

Detaylı

Federal İdare İş Mahkemesi

Federal İdare İş Mahkemesi Federal İdare İş Mahkemesi Çev: Alpay HEKİMLER * Karar Tarihi : 19.03.2013 Sayısı : 1 C 12.12 Türk işçileri, diğer işçilere oranla ikamet belgeleri için belirgin oranda daha yüksek bir harç ödemek zorunda

Detaylı

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 4 Aralık 2013. Dr. K. Ahmet Sevimli Yardımcı Doçent Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 4 Aralık 2013. Dr. K. Ahmet Sevimli Yardımcı Doçent Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 4 Aralık 2013 Dr. K. Ahmet Sevimli Yardımcı Doçent Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi K. Ahmet Sevimli Kimdir? 1972 yılında İstanbul da doğdu. 1990 yılında Bursa

Detaylı

İŞÇİNİN BAŞKA BİR İŞYERİNDE ÇALIŞTIRILMASI DÜRÜSTLÜK KURALI

İŞÇİNİN BAŞKA BİR İŞYERİNDE ÇALIŞTIRILMASI DÜRÜSTLÜK KURALI İŞÇİNİN BAŞKA BİR İŞYERİNDE ÇALIŞTIRILMASI DÜRÜSTLÜK KURALI ÖZET: İşçinin il sınırları içinde veya dışında başka bir işyerinde çalıştırılacağını öngören sözleşme hükmü geçerlidir. Ancak, bu yetkinin işveren

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HUKUKİ SORUMLULUKLAR. Doç.Dr. Saim OCAK MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HUKUKİ SORUMLULUKLAR. Doç.Dr. Saim OCAK MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HUKUKİ SORUMLULUKLAR Doç.Dr. Saim OCAK MARMARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ İŞVERENLERİN HUKUKİ SORUMLULUKLARI ULUSLARARASI KAYNAKLAR (SÖZLEŞME VS.) 1982 ANAYASASI TÜRK BORÇLAR

Detaylı

ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ. Ahmet ÇALLI. ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş.

ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ. Ahmet ÇALLI. ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. ÇEVİRİ İŞLETMELERİ DERNEĞİ Ahmet ÇALLI ES Dil Hizmetleri ve Danışmanlık A.Ş. MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER Mali Yükümlülükler Kanunlar ile sınırlandırılan yükümlülükler İşçi İşveren ilişkileri ile ilgili mevzuat

Detaylı

Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 23.08.

Geçici veya Belirli Süreli İşlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete Yayım Tarih ve Sayısı : 23.08. MESGEMM İSG/Mevzuat/Yönetmelikler İçindekiler Birinci Bölüm - Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1 -Amaç Madde 2 - Kapsam Madde 3 - Dayanak Madde 4 - Tanımlar İkinci Bölüm Genel Hükümler Madde 5 Eşit

Detaylı

TDS 220 İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ

TDS 220 İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ TDS 220 İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ Yrd.Doç.Dr. Soner METE Ders Hakkında Çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehdit eden etmenleri, bu etmenlerin önlenmesine ilişkin yürütülen politikalar, işverenlerin

Detaylı

GERÇEK OLMAYAN VEKÂLETSİZ İŞ GÖRME VE MENFAAT DEVRİ YAPTIRIMI

GERÇEK OLMAYAN VEKÂLETSİZ İŞ GÖRME VE MENFAAT DEVRİ YAPTIRIMI Yrd. Doç. Dr. ECE BAŞ SÜZEL İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi GERÇEK OLMAYAN VEKÂLETSİZ İŞ GÖRME VE MENFAAT DEVRİ YAPTIRIMI İÇİNDEKİLER SUNUŞ...VII ÖNSÖZ... IX İÇİNDEKİLER...XIII KISALTMA CETVELİ...

Detaylı

YILDIRIM v. TÜRKĐYE KARARIN KISA ÖZETĐ

YILDIRIM v. TÜRKĐYE KARARIN KISA ÖZETĐ YILDIRIM v. TÜRKĐYE KARARIN KISA ÖZETĐ Đnternete erişime ilişkin yasaklamalara sınırlama getiren ve muhtemel bir kötüye kullanma durumuna karşı hukuki kontrol güvencesi sunan katı bir yasal çerçevede alınmayan

Detaylı

Türkiye Büyük Millet Meclisi nde ( TBMM ) 26 Mart 2015 tarihinde 688 Sıra Sayılı Kanun ( 688 Sıra Sayılı Kanun ) teklifi kabul edilmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi nde ( TBMM ) 26 Mart 2015 tarihinde 688 Sıra Sayılı Kanun ( 688 Sıra Sayılı Kanun ) teklifi kabul edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi nde ( TBMM ) 26 Mart 2015 tarihinde 688 Sıra Sayılı Kanun ( 688 Sıra Sayılı Kanun ) teklifi kabul edilmiştir. 688 Sıra Sayılı Kanun uyarınca, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların

Detaylı

PAZARLAMACILIK SÖZLEŞMELERİ

PAZARLAMACILIK SÖZLEŞMELERİ PAZARLAMACILIK SÖZLEŞMELERİ A) 6098 sayılı Yeni Türk Borçlar Kanun unda yer alan düzenleme metni: Pazarlamacılık Sözleşmesi A. Tanımı ve kurulması I. Tanımı MADDE 448- Pazarlamacılık sözleşmesi, pazarlamacının

Detaylı

Dr. İbrahim Emre BAYAMLIOĞLU. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi. Eser Sahibi Hakları ve Rekabet Politikası Ekseninde.

Dr. İbrahim Emre BAYAMLIOĞLU. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi. Eser Sahibi Hakları ve Rekabet Politikası Ekseninde. Dr. İbrahim Emre BAYAMLIOĞLU Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Eser Sahibi Hakları ve Rekabet Politikası Ekseninde Spor Yayınları İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...VII KISALTMALAR LİSTESİ...XIII KARARLAR

Detaylı

F A R K I N D A L I K E Ğ İ T İ M İ İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİM PROGRAMI

F A R K I N D A L I K E Ğ İ T İ M İ İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE SONUÇLARI EĞİTİM PROGRAMI F A R K I N D A L I K E Ğ İ T İ M İ İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ VE İSMMMO AKADEMİ BAŞKANI NDAN Son zamanlarda özellikle sosyal güvenlik ve iş hukuku, mevzuatı en sık değişen ve gittikçe

Detaylı

Avrupa Adalet Divanı Kararı

Avrupa Adalet Divanı Kararı Avrupa Adalet Divanı Kararı Karar Tarihi : 14.04.2005 Sayısı : C-341/02 İnşaat işçileri için belirlenmiş olan asgari ücret, yabancı işverenler tarafından ödenmekte olan tüm ek ödemeleri kapsamamaktadır.

Detaylı

BELİRSİZ SÜRELİDEN BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNE GEÇEN İŞÇİ VE İŞVERENİN YASAL HAKLARI

BELİRSİZ SÜRELİDEN BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNE GEÇEN İŞÇİ VE İŞVERENİN YASAL HAKLARI BELİRSİZ SÜRELİDEN BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİNE GEÇEN İŞÇİ VE İŞVERENİN YASAL HAKLARI Erol GÜNER* I. GİRİŞ: 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Yasası nın İKİNCİ BÖLÜM başlığında, İş

Detaylı

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI KOCAELİ İL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ KANUNUNDAKİ BAZI DEĞİŞİKLER HAKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 EKİM

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI KOCAELİ İL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ KANUNUNDAKİ BAZI DEĞİŞİKLER HAKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 EKİM AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI KOCAELİ İL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ KANUNUNDAKİ BAZI DEĞİŞİKLER HAKINDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 23 EKİM 2014 HAZIRLAYAN Cemal ASLAN BİRİNCİ BÖLÜM SOSYAL GÜVENLİK

Detaylı

4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI

4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI 4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI 4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALAR (01.01.2012 tarihinden itibaren) Kanun Mad. Ceza Mad. Cezayı Gerektiren Fiil 1 OCAK-25 OCAK

Detaylı

DURMAPAY HİZMET KULLANIMI SÖZLEŞMESİ (bundan sonra Sözleşme olarak anılacaktır)

DURMAPAY HİZMET KULLANIMI SÖZLEŞMESİ (bundan sonra Sözleşme olarak anılacaktır) DURMAPAY HİZMET KULLANIMI SÖZLEŞMESİ (bundan sonra Sözleşme olarak anılacaktır) İşbu Sözleşme,(a) Vatan Caddesi Midilli Sokak No:4/B Odunpazarı/Eskisehir adresinde mukim Durma Bilgi ve İletişim Teknolojileri

Detaylı

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINA GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ FAALİYETİNE ARACILIK YETKİSİ VERİLMESİ

ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINA GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ FAALİYETİNE ARACILIK YETKİSİ VERİLMESİ ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINA GEÇİCİ İŞ İLİŞKİSİ FAALİYETİNE ARACILIK YETKİSİ VERİLMESİ TEKLİF EDİLEN DÜZENLEME Mesleki anlamda geçici iş ilişkisi MADDE 7/A Mesleki anlamda geçici iş ilişkisi; özel istihdam

Detaylı

T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü GENELGE NO: 2007/02....VALİLİĞİNE (Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü)

T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü GENELGE NO: 2007/02....VALİLİĞİNE (Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü) IV- KREDİ KARTI ÜYELİK ÜCRETİ İLE İLGİLİ GENELGELER 1. GENELGE NO: 2007/02 Tüketicinin ve Rekabetin Korunması lüğü GENELGE NO: 2007/02...VALİLİĞİNE Tüketiciler tarafından Bakanlığımıza ve Tüketici Sorunları

Detaylı

Saygılarımızla, Ekler: (Fon) Veri Yayın Sözleşmesi. Sözleşme Öncesi Bilgi Formu. / / tarihinde tebellüğ aldım. Unvan: İmza :

Saygılarımızla, Ekler: (Fon) Veri Yayın Sözleşmesi. Sözleşme Öncesi Bilgi Formu. / / tarihinde tebellüğ aldım. Unvan: İmza : . Bankamız ile sizin arasındaki veri iletimi ilişkisi çerçevesinde, ekte sizinle yapmayı arzu ettiğimiz (Fon) Veri Yayın Sözleşmesi nin bir örneği ile bu sözleşmenin Bankamız açısından vazgeçilmez nitelikteki

Detaylı

2012-2013 HENTBOL FEDERASYONU GENÇLER LİGİ MÜSABAKALRI

2012-2013 HENTBOL FEDERASYONU GENÇLER LİGİ MÜSABAKALRI 2012-2013 HENTBOL FEDERASYONU GENÇLER LİGİ MÜSABAKALRI İÇİNDEKİLER BÖLÜM I FAALİYETLERİN AMACI..2 BÖLÜM II TAKVİM VE PROGRAM.5 BÖLÜM III STATÜ...5 BÖLÜM IV KADROLAR VE SPORCULAR.6 BÖLÜM V RESMİ GÖREVLİLER.6

Detaylı

Alman Federal Mahkeme Kararları

Alman Federal Mahkeme Kararları Federal İş Mahkemesi Çev: Alpay HEKİMLER * Karar Tarihi : 28.01.2010 Karar Sayısı: 2 AZR 764/08 Almanca diline yeterince vakıf olamama, uzun yıllardan beri çalışmakta olan bir kişinin iş ilişkisinin sona

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 4857.S.İşK/2

İlgili Kanun / Madde 4857.S.İşK/2 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2009/13846 Karar No. 2011/13653 Tarihi: 09.05.2011 Yargıtay Kararları İlgili Kanun / Madde 4857.S.İşK/2 ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİSİNİN MUVAZAAYA DAYANIP DAYANMADIĞININ

Detaylı

Alman Federal Mahkeme Kararları

Alman Federal Mahkeme Kararları Avrupa Adalet Divanı Çev: Alpay HEKİMLER * Federal İş Mahkemesi Karar Tarihi: 20.04.2011 Karar Sayısı: 5 AZR 171/10 Yurtdışına geçici olarak gönderilen inşaat işçilerinin asgari ücret seviyesinden ücret

Detaylı

Limited Şirketlerde Yönetim ve Yöneticilerin Sorumluluğu

Limited Şirketlerde Yönetim ve Yöneticilerin Sorumluluğu Limited Şirketlerde Yönetim ve Yöneticilerin Sorumluluğu Prof. Dr. H. Ercüment Erdem Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi E. Öğretim Üyesi TTK Komisyonu Üyesi 12

Detaylı

Alman Federal Mahkeme Kararları. Belirli süreli bir hizmet sözleşmesinin fiilen başlamasından önce yazılı olarak düzenlenmesi gerekir.

Alman Federal Mahkeme Kararları. Belirli süreli bir hizmet sözleşmesinin fiilen başlamasından önce yazılı olarak düzenlenmesi gerekir. Federal İş Mahkemesi Karar Tarihi: 1.12.2004 Sayısı : 7 AZR 198/04 Belirli süreli bir hizmet sözleşmesinin fiilen başlamasından önce yazılı olarak düzenlenmesi gerekir. Özü: Belirli süreli bir hizmet sözleşmesi

Detaylı

İDARİ PARA CEZALARI (4857 Sayılı İş Kanunu)

İDARİ PARA CEZALARI (4857 Sayılı İş Kanunu) İDARİ PARA CEZALARI (4857 Sayılı İş Kanunu) Fiil Ceza 2015 Maddesi Maddesi Ceza Uygulanan Fiil Ceza Tutarı 3 98 İşyerinin Açılmasını, Devir alınmasını, Çalışma Konusunun Kısmen veya Tamamen Değiştirilmesini,

Detaylı

GEÇİCİ VEYA BELİRLİ SÜRELİ İŞLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA YÖNETMELİK. Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 23.08.

GEÇİCİ VEYA BELİRLİ SÜRELİ İŞLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA YÖNETMELİK. Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 23.08. GEÇİCİ VEYA BELİRLİ SÜRELİ İŞLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA YÖNETMELİK Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 23.08.2013/28744 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 (1)

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 854 S. DİşK/1

İlgili Kanun / Madde 854 S. DİşK/1 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2009/31285 Karar No. 2012/3117 Tarihi: 13.02.2012 Yargıtay Kararları Çalışma ve Toplum, 2012/3 İlgili Kanun / Madde 854 S. DİşK/1 DENİZ İŞ YASASININ KAPSAMI ÖZETİ:

Detaylı

Alman Federal Mahkeme Kararları. Hessen Eyalet Sosyal Mahkemesi

Alman Federal Mahkeme Kararları. Hessen Eyalet Sosyal Mahkemesi Alman Federal Mahkeme Kararları Çev: Alpay HEKİMLER * Hessen Eyalet Sosyal Mahkemesi Karar Tarihi : 24.03.2015 Sayısı : L 3 U 225/10 İşçiler, öğlen paydosu sırasında, sadece öğlen yemeğini yemek üzere

Detaylı

6331 SAYILI YASA ÇERÇEVESİNDE ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİLERİ

6331 SAYILI YASA ÇERÇEVESİNDE ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİLERİ 6331 SAYILI YASA ÇERÇEVESİNDE ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİLERİ Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ( Elektrik Öğretmeni) Tel: 0545 633 21 95 e-mail: huseyin.okelek@teias.gov.tr

Detaylı

ÜCRET GARANTİ FONUNUN AB KRİTERLERİ İLE İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNUMUZA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ

ÜCRET GARANTİ FONUNUN AB KRİTERLERİ İLE İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNUMUZA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ 17 rasit ulubey:layout 1 11/9/10 3:21 PM Page 221 ÜCRET GARANTİ FONUNUN AB KRİTERLERİ İLE İŞSİZLİK SİGORTASI KANUNUMUZA GÖRE DEĞERLENDİRİLMESİ Raşit ULUBEY* I-BAŞLANGIÇ Ücret garanti fonu ilk olarak 22.05.2003

Detaylı

Dr. Serkan KIZILYEL TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KISITLANMASINDA KAMU GÜVENLİĞİ ÖLÇÜTÜ

Dr. Serkan KIZILYEL TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KISITLANMASINDA KAMU GÜVENLİĞİ ÖLÇÜTÜ Dr. Serkan KIZILYEL TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KISITLANMASINDA KAMU GÜVENLİĞİ ÖLÇÜTÜ Yay n No : 3075 Hukuk Dizisi : 1512 1. Baskı Şubat 2014 İSTANBUL ISBN 978-605 - 333-102 - 5 Copyright Bu kitab n bu

Detaylı

Ercan POYRAZ İŞ HUKUKU

Ercan POYRAZ İŞ HUKUKU İş Hukuku Ercan POYRAZ İŞ HUKUKU İş Akdi İşçinin Borçları ve Sorumluluğu İşverenin Borçları ve Sorumluluğu İş Akdinin Feshi Çalışma Süreleri Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Dinlenme Süresi İş

Detaylı

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları

Nisan 2011. Tedarikçi Davranı Kuralları Nisan 2011 Tedarikçi Davranı Kuralları Group_SupplierCodeofConduct_April2011_TUR.doc 1 GİRİŞ Sodexo için işlerin yürütülmesinde yüksek etik kuralları çok önemlidir. Bu sebepten dolayı ilişkide olduğumuz

Detaylı

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI BELGELER VE KORUMA MEKANİZMALARI

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI BELGELER VE KORUMA MEKANİZMALARI KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI BELGELER VE KORUMA MEKANİZMALARI Uluslararası Arka Plan Uluslararası Arka Plan Birleşmiş Milletler - CEDAW Avrupa Konseyi - Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi

Detaylı

GRUP ŞİRKETLERİNDE İŞÇİLERDEN BİR KISMININ AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İŞVERENE HİZMET VERMESİNDEN DOĞAN SORUN

GRUP ŞİRKETLERİNDE İŞÇİLERDEN BİR KISMININ AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İŞVERENE HİZMET VERMESİNDEN DOĞAN SORUN Grup Şirketlerinde İşçilerden Bir Kısmının Aynı Anda Birden Fazla İşverene 25 GRUP ŞİRKETLERİNDE İŞÇİLERDEN BİR KISMININ AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İŞVERENE HİZMET VERMESİNDEN DOĞAN SORUN Prof. Dr. Nuri ÇELİK

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İŞK. /2,17-18

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İŞK. /2,17-18 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2014/16369 Karar No. 2014/17666 Tarihi: 02.06.2014 İlgili Kanun / Madde 4857 S. İŞK. /2,17-18 MUVAZAA İŞÇİLİK TEMİNİNİN ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİSİ OLRAK KABUL

Detaylı

SPORUN SOSYAL VE EKONOMİK FAYDALARI. Prof. Dr. Gazanfer DOĞU Abant İzzet Baysal Üniversitesi Spor Yönetim Bilimleri

SPORUN SOSYAL VE EKONOMİK FAYDALARI. Prof. Dr. Gazanfer DOĞU Abant İzzet Baysal Üniversitesi Spor Yönetim Bilimleri SPORUN SOSYAL VE EKONOMİK FAYDALARI Prof. Dr. Gazanfer DOĞU Abant İzzet Baysal Üniversitesi Spor Yönetim Bilimleri Spor Fiziksel Zihinsel hareket sosyolojik bir olay Dünya Sağlık Örgütünün ( WHO ) esenlik

Detaylı

TÜRK İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKUNDA GÜVENCELİ ESNEKLİK

TÜRK İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKUNDA GÜVENCELİ ESNEKLİK TÜRK İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKUNDA GÜVENCELİ ESNEKLİK Yrd. Doç. Dr. S. Alp LİMONCUOĞLU İzmir 2010 TÜRK İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKUNDA GÜVENCELİ ESNEKLİK BİRİNCİ BÖLÜM İŞGÜCÜ PİYASASINDA

Detaylı

Hangi statü altında çalışıyorsunuz?

Hangi statü altında çalışıyorsunuz? Hangi statü altında çalışıyorsunuz? Belçika da ücretli veya serbest çalışan statüsü altında çalışabilirsiniz. Bu iki statü, altında çalıştığınız statünün mevzuatına uyduğunuz sürece yasal bakımdan kusursuzdur.

Detaylı

BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYI ÖDEME GÜVENCESİ İŞSİZLİK BEYAN FORMU

BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYI ÖDEME GÜVENCESİ İŞSİZLİK BEYAN FORMU BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYI ÖDEME GÜVENCESİ İŞSİZLİK BEYAN FORMU Aşağıdaki formu eksiksiz doldurduktan sonra lütfen aşağıda belirtilen adreslerden birine iletiniz. Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş Bağlarbaşı

Detaylı

Bursa Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Dr. Nurhan SÖZDİNLEYEN

Bursa Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Dr. Nurhan SÖZDİNLEYEN 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Bursa Tabip Odası Dr. Nurhan SÖZDİNLEYEN BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, MADDE 1 Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve

Detaylı

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞINA İLİŞKİN YAŞANAN TEREDDÜTLER

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞINA İLİŞKİN YAŞANAN TEREDDÜTLER EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞINA İLİŞKİN YAŞANAN TEREDDÜTLER ve ÖNERİLERİ Süleyman TUNÇAY* 1-Giriş: T.C. Anayasasının sosyal güvenlik hakkı başlıklı 60 ıncı maddesinde, Herkes, sosyal güvenlik

Detaylı

Ekipman Tedarik ve Gözetim Sözleşmeleri (EPS) veya Ekipman Tedarik, Gözetim ve İşletmeye Alma (EPSC) Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus

Ekipman Tedarik ve Gözetim Sözleşmeleri (EPS) veya Ekipman Tedarik, Gözetim ve İşletmeye Alma (EPSC) Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus Ekipman Tedarik ve Gözetim Sözleşmeleri (EPS) veya Ekipman Tedarik, Gözetim ve İşletmeye Alma (EPSC) Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Husus Değer Boden & Dr. Mehmet Erdem & Şeyma Olğun Meşrutiyet

Detaylı

HENTBOL FEDERASYONU YILDIZLAR LİGİ MÜSABAKALARI YÖNERGESİ

HENTBOL FEDERASYONU YILDIZLAR LİGİ MÜSABAKALARI YÖNERGESİ 2015-2016 HENTBOL FEDERASYONU YILDIZLAR LİGİ MÜSABAKALARI YÖNERGESİ İÇİNDEKİLER BÖLÜM I FAALİYETLERİN AMACI..2 BÖLÜM II TAKVİM VE PROGRAM.5 BÖLÜM III STATÜ...5 BÖLÜM IV KADROLAR VE SPORCULAR.6 BÖLÜM V

Detaylı

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 24 - İlişkili Taraf Açıklamaları

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 24 - İlişkili Taraf Açıklamaları Türkiye Muhasebe Standardı (TMS) 24 - İlişkili Taraf Açıklamaları Pınar Güleç, Müdür - Denetim P. 1 TMS 24 ün amacı temel olarak: İşletmenin finansal durumu ile kâr veya zararının, ilişkili tarafların

Detaylı

KISMİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİYLE ÇALIŞANLARIN YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI

KISMİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİYLE ÇALIŞANLARIN YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI KISMİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİYLE ÇALIŞANLARIN YILLIK ÜCRETLİ İZİN HAKKI Umut TOPCU * 1- GİRİŞ Günümüzde ortaya çıkan ekonomik ve teknolojik gelişmeler iş hukukunu esnekleşme yönünde zorlamakta, bunun sonucunda

Detaylı

MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ BÖLÜM I İŞSİZLİK

MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ BÖLÜM I İŞSİZLİK MUKAYESELİ HUKUK VE TÜRK HUKUKUNDA İŞSİZLİK SİGORTASI İÇİNDEKİLER ÖZET ABSTRACT İÇİNDEKİLER KISALTMALAR TABLO LİSTESİ ŞEKİL LİSTESİ GİRİŞ v vii ix xvii xviii xx xxi BÖLÜM I İŞSİZLİK A. İŞSİZLİĞİN TANIMI

Detaylı

Çalışma Hukuku. Doç. Dr. Dilek Ekici www.dilekekici.net

Çalışma Hukuku. Doç. Dr. Dilek Ekici www.dilekekici.net Çalışma Hukuku Doç. Dr. Dilek Ekici www.dilekekici.net Çalışma Yaşamı Bağımsız Çalışma Bağımlı Çalışma Çalışan Çalıştıran İşçi Memur Devlet Özel ve Tüzel kişiler Kamu Hukuku İş Hukuku (Resmi Gazete: 22.05.2003)

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 1475.S.İşK/14 4857 S.İşK/57 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ. Esas No. 2009/17310 Karar No. 2011/19792 Tarihi: 30.06.

İlgili Kanun / Madde 1475.S.İşK/14 4857 S.İşK/57 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ. Esas No. 2009/17310 Karar No. 2011/19792 Tarihi: 30.06. İlgili Kanun / Madde 1475.S.İşK/14 4857 S.İşK/57 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2009/17310 Karar No. 2011/19792 Tarihi: 30.06.2011 KIDEM TAZMİNATI HESABINA ESAS ÜCRET YILLIK İZİN ÜCRETİ HESABINDA

Detaylı

İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU

İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU İş kazaları ve meslek hastalıkları işyerlerinde meydana gelmektedir. Başka bir ifade ile iş kazası ve meslek hastalıklarının nedeni işyeri koşullarıdır. İşyerlerindeki kuralları

Detaylı

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, taksitle satış sözleşmelerine ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir.

YÖNETMELİK. MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı, taksitle satış sözleşmelerine ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir. 14 Ocak 2015 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 29236 Gümrük ve Ticaret Bakanlığından: YÖNETMELİK TAKSİTLE SATIŞ SÖZLEŞMELERİ HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1

Detaylı

T.B.M.M. CUMHURİYET HALK PARTİSİ Grup Başkanlığı Tarih :.../..«. 8

T.B.M.M. CUMHURİYET HALK PARTİSİ Grup Başkanlığı Tarih :.../..«. 8 T.B.M.M. CUMHURİYET HALK PARTİSİ Grup Başkanlığı Tarih :.../..«. 8 Z ;... Sayı TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Bankacılık Kanunu'nda Değ Yapılması

Detaylı

KİRA İLİŞKİSİNİN SONA ERMESİ

KİRA İLİŞKİSİNİN SONA ERMESİ KİRA İLİŞKİSİNİN SONA ERMESİ Belirli Süreli Kira İlişkisi (TBK, 300) Belirsiz Süreli Kira İlişkisi (TBK, 327/ II) (TBK,327) (TBK, 300) Sürenin Geçmesi ile (TBK,327) Fesih Bildirimi ile (Fesih beyanına

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İş. K/2

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İş. K/2 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2011/51419 Karar No. 2012/39553 Tarihi: 27.11.2012 Yargıtay Kararları Çalışma ve Toplum, 2013/2 İlgili Kanun / Madde 4857 S. İş. K/2 ASIL İŞVEREN ALT İŞVEREN İLİŞKİSİNİN

Detaylı

BIRINCI BOLUM Sadakat Borcu Kavramı

BIRINCI BOLUM Sadakat Borcu Kavramı Giriş, Konunun Takdimi ve Sınırlama 1 BIRINCI BOLUM Sadakat Borcu Kavramı 1 Sadakat Borcunun Kaynağı ve Tarihi Gelişimi 2 I. Medeni Kanun Madde 2 3 1. Kaynaklan 3 A. Borçlar Hukuku 4 B. Eşya Hukuku 5 C.

Detaylı

KPMG TÜRKİYE TRANSFER FİYATLANDIRMASI SERVİSLERİ DENETİM/VERGİ/DANIŞMANLIK

KPMG TÜRKİYE TRANSFER FİYATLANDIRMASI SERVİSLERİ DENETİM/VERGİ/DANIŞMANLIK KPMG TÜRKİYE TRANSFER FİYATLANDIRMASI SERVİSLERİ DENETİM/VERGİ/DANIŞMANLIK Transfer Fiyatlandırması Servisleri Bütün dünyada, vergi gelirlerini korumak için Transfer Fiyatlandırması kuralları her geçen

Detaylı

Bu çerçevede İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı Taslağı, ilk olarak 6 Ocak 2006 günü yapılan toplantıda iletilmiştir.

Bu çerçevede İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı Taslağı, ilk olarak 6 Ocak 2006 günü yapılan toplantıda iletilmiştir. İSTİHDAM PAKETİNDEN, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISINA UZANAN SÜREÇ 2005 yılında, AB ile uyum sürecinde 89/2 sayılı Direktifin yerine getirilmesi amacıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Taslağı

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ BORÇLAR HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER DERSİ KİRA SÖZLEŞMELERİ DERS NOTLARI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ BORÇLAR HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER DERSİ KİRA SÖZLEŞMELERİ DERS NOTLARI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ BORÇLAR HUKUKU ÖZEL HÜKÜMLER DERSİ KİRA SÖZLEŞMELERİ DERS NOTLARI (2013-2014) PROF.DR İBRAHİM KAPLAN Sayfa 1 Kira sözleşmeleri ile ilgili bölümün üç ayrımında ilk

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 1475 S.İşK/14

İlgili Kanun / Madde 1475 S.İşK/14 T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2009/32276 Karar No. 2010/216 Tarihi: 18.01.2010 Yargıtay Kararları İlgili Kanun / Madde 1475 S.İşK/14 İHBAR TAZMİNATI ÖDENMEDEN İŞÇİNİN EMEKLİ OLMASI İŞÇİNİN EMELİLİK

Detaylı

4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI

4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI 4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI 4857 SAYILI İŞ KANUNU'NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALAR (01.01.2014 tarihinden itibaren) 4857 SAYILI İŞ KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI

Detaylı

SON DÜZENLEMELERLE UYGULAMALI İŞ HUKUKU VE SOSYAL SİGORTALAR MEVZUATI İLE ÜCRET HESAP PUSULASI (BORDRO) BİLGİLENDİRMESİ

SON DÜZENLEMELERLE UYGULAMALI İŞ HUKUKU VE SOSYAL SİGORTALAR MEVZUATI İLE ÜCRET HESAP PUSULASI (BORDRO) BİLGİLENDİRMESİ SON DÜZENLEMELERLE UYGULAMALI İŞ HUKUKU VE SOSYAL SİGORTALAR MEVZUATI İLE ÜCRET HESAP PUSULASI (BORDRO) BİLGİLENDİRMESİ (25.02.2011 tarih ve 27857 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 13.02.2011

Detaylı

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İşK. /17

İlgili Kanun / Madde 4857 S. İşK. /17 T.C YARGITAY 7. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2013/16407 Karar No. 2014/3724 Tarihi: 13.02.2014 İlgili Kanun / Madde 4857 S. İşK. /17 KÖTÜ NİYET TAZMİNATI MANEVİ TAZMİNAT TALEBİNİN PARAYA DEĞERLENDİRİLMESİ OLANAKLI

Detaylı

SEMİNER 29.11.2014 8. ÖZELLİKLE ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAŞLICA KONULAR

SEMİNER 29.11.2014 8. ÖZELLİKLE ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAŞLICA KONULAR ETM SEMİNER 29.11.2014 KONU: MÜHENDİSLİĞİN HUKUKSAL KAVRAMLARI 1.TANIMLAR 2. SÖZLEŞME VE UNSURLARI, ULUSLAR ARASI SÖZLEŞMELER 3. BANKALAR, BANKACILIK, AKREDİTİF, TEMİNAT KONULARI 4. İŞ SAHİBİNİN VE ÇALIŞANLARIN

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU NA GÖRE İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ KAVRAMLARININ ANALİZİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU NA GÖRE İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ KAVRAMLARININ ANALİZİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU NA GÖRE İŞVEREN VE İŞVEREN VEKİLİ KAVRAMLARININ ANALİZİ Bünyamin ESEN* 33 I- GİRİŞ 30.06.2012 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanarak aşamalı olarak yürürlüğe girmeye başlayan

Detaylı

YURTDIŞI İNŞAAT HİZMETLERİ SEKTÖRÜ İÇİN ULUSLARARASI TAHKİM REHBERİ

YURTDIŞI İNŞAAT HİZMETLERİ SEKTÖRÜ İÇİN ULUSLARARASI TAHKİM REHBERİ YURTDIŞI İNŞAAT HİZMETLERİ SEKTÖRÜ İÇİN ULUSLARARASI TAHKİM REHBERİ İÇİNDEKİLER Önsöz İçindekiler Kısaltmalar Giriş BİRİNCİ BÖLÜM: ULUSLARARASI TİCARİ SÖZLEŞMELERDEN KAYNAKLANAN UYUŞMAZLIKLARIN HUKUKİ

Detaylı

Federal İdare İş Mahkemesi

Federal İdare İş Mahkemesi Federal İdare İş Mahkemesi Karar Tarihi : 15.10.2013 Sayısı : 1 ABR 31/12 Çev: Alpay HEKİMLER * İşçiler, kendileri için işveren tarafından hizmet içi kullanım için tahsis edilmiş olan e-mail adreslerini

Detaylı

ANONİM ORTAKLIKTA ESAS SÖZLEŞMESEL BAĞLAM

ANONİM ORTAKLIKTA ESAS SÖZLEŞMESEL BAĞLAM Necdet UZEL İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa Göre ANONİM ORTAKLIKTA ESAS SÖZLEŞMESEL

Detaylı

BİREYSEL İŞ HUKUKU 3. Hafta. Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi

BİREYSEL İŞ HUKUKU 3. Hafta. Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi BİREYSEL İŞ HUKUKU 3. Hafta Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş Kanunu nun Kapsamı Bu Kanun, 4 üncü maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri

Detaylı

İKİNCİ TAKIMLA LİGLERE KATILIM UYGULAMA ESASLARI

İKİNCİ TAKIMLA LİGLERE KATILIM UYGULAMA ESASLARI İKİNCİ TAKIMLA LİGLERE KATILIM UYGULAMA ESASLARI İkinci Takımla Liglere Katılım Uygulama Esasları - 2 - Y/K: 31.08.2015 İÇİNDEKİLER GENEL HÜKÜMLER 5 1. Amaç 5 2. Kapsam 5 3. Dayanak 5 4. Tanımlar 5 ESAS

Detaylı

BİREYSEL İŞ HUKUKU. Prof. Dr. Murat ŞEN Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ

BİREYSEL İŞ HUKUKU. Prof. Dr. Murat ŞEN Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ BİREYSEL İŞ HUKUKU Prof. Dr. Murat ŞEN Arş. Gör. Yusuf GÜLEŞCİ Temel Kavramlar 1. İşçi 2. İşveren 3. İşveren Vekili 4. Alt İşveren 5. İşyeri ve İşletme İŞÇİ Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek

Detaylı

SİRKÜLER 2008/19. : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler

SİRKÜLER 2008/19. : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler SİRKÜLER 2008/19 SİRKÜLERİN Tarihi : 28.05.2008 Konusu : İş ve SSK Kanunundaki Son Değişiklikler Mevzuat : 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu (R.G: 08.09.1999/ 23810) 4857 Sayılı İş Kanunu (R.G:10.06.2003/

Detaylı

EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ

EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ COUNCIL OF EUROPE AVRUPA KONSEYİ EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ İKİNCİ DAİRE KARAARSLAN TÜRKİYE DAVASI (Başvuru no. 4027/05) KARAR STRAZBURG 27 Temmuz 2010 İşbu karar AİHS

Detaylı

SİRKÜLER NO: POZ - 2008 / 53 İSTANBUL, 08.07.2008

SİRKÜLER NO: POZ - 2008 / 53 İSTANBUL, 08.07.2008 SİRKÜLER NO: POZ - 2008 / 53 İSTANBUL, 08.07.2008 01.07.2008 Tarihinden İtibaren, İşverenlerin 50 veya Daha Fazla İşçi Çalıştırdıkları İş Yerlerinde Çalıştırmaları Gereken Özürlü, Eski Hükümlü ve Terör

Detaylı

Business Network Center Turkey.

Business Network Center Turkey. 09:15-10:30 İş Hukuku Kapsamında İşe İade Davaları: İş Akdinin Feshi: Geçerli ve Geçersiz Fesih Nedenleri Doç.Dr. Erdem ÖZDEMİR - Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş Sözleşmesi Nasıl Sona Erer? Fesih

Detaylı

Futbol ve Maç Analizi

Futbol ve Maç Analizi Futbol dünyada en çok tercih edilen spor dallarından biridir. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, FİFA nın liglere kattığı yenilikler Transfer ücretlerinin yükselişi bu spor dalına olan ilgi ve Başarı

Detaylı

İŞ KANUNU NA GÖRE ÇALIŞMA KOŞULLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK

İŞ KANUNU NA GÖRE ÇALIŞMA KOŞULLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK İŞ KANUNU NA GÖRE ÇALIŞMA KOŞULLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK Cumhur Sinan ÖZDEMİR * Öz İş ilişkisinden kaynaklanan ve işin yerine getirilmesinde tabi olunan hak ve borçların tümü çalışma koşulları olarak değerlendirilmelidir(özde

Detaylı

PART-TİME (KISMİ SÜRELİ) İŞ SÖZLEŞMESİ

PART-TİME (KISMİ SÜRELİ) İŞ SÖZLEŞMESİ ÖZGEÇMİŞ 1966 yılında Ankara da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü nden 1987 yılında mezun oldu. Çeşitli yayın organlarında (Dergi-Gazete-İnternet Siteleri)

Detaylı

TÜRKİYE DEKİ FİNANSAL KURULUŞLAR İÇİN FATCA

TÜRKİYE DEKİ FİNANSAL KURULUŞLAR İÇİN FATCA TÜRKİYE DEKİ FİNANSAL KURULUŞLAR İÇİN FATCA Amerika Birleşik Devletleri (ABD), kendi yasalarına göre vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışı banka hesapları üzerinden vergilendirmeden

Detaylı

(Resmî Gazete ile yayımı : 21.5.1991 Sayı : 20877)

(Resmî Gazete ile yayımı : 21.5.1991 Sayı : 20877) 350 Türkiye Cumhuriyeti ile Avusturya Cumhuriyeti Arasında Mahkeme Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Hakkında Sözleşmenin Onaylanmasının Uygun Bulunduğu Hakkında Kanun (Resmî Gazete ile yayımı : 21.5.1991

Detaylı

Borçlunun İcr a Takibinde İstenen İşlemiş Faiz Miktarı ile İşleyecek Faiz Oranına Süresi İçinde İtiraz Etmemesinin Sonuçları

Borçlunun İcr a Takibinde İstenen İşlemiş Faiz Miktarı ile İşleyecek Faiz Oranına Süresi İçinde İtiraz Etmemesinin Sonuçları Borçlunun İcr a Takibinde İstenen İşlemiş Faiz Miktarı ile İşleyecek Faiz Oranına Süresi İçinde İtiraz Etmemesinin Sonuçları Talih UYAR* * Avukat. Bilindiği gibi, yapılan icra takiplerinde, alacaklı,

Detaylı

30.10.2014 5510 SAYILI KANUN

30.10.2014 5510 SAYILI KANUN 5510 SAYILI KANUN İş Kazası : İş kazası, aşağıdaki durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhsal olarak özre uğratan olaydır. 1 Sigortalının işyerinde bulunduğu

Detaylı

Hukuk Bülteni 23 Eylül 2014

Hukuk Bülteni 23 Eylül 2014 Hukuk Bülteni 23 Eylül 2014 TORBA KANUN İLE GETİRİLEN YENİLİKLER 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına

Detaylı

2013 2014 SEZONU ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI MÜSABAKALARI STATÜSÜ

2013 2014 SEZONU ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI MÜSABAKALARI STATÜSÜ 2013 2014 SEZONU ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI MÜSABAKALARI STATÜSÜ MADDE 1 KUPANIN OLUŞUMU ve KATILIM ŞARTLARI (1) TFF nin ulusal düzeyde düzenlediği kupanın ismi Türkiye Kupası dır. Türkiye Kupası nın isimlendirme

Detaylı

Alman Federal Mahkeme Kararları

Alman Federal Mahkeme Kararları FEDERAL İŞ MAHKEMESİ Çev.: Doç.Dr.Alpay HEKİMLER * Karar Tarihi: 03.04.2008 Sayısı : 2 AZR 965/06 Hastalık nedeniyle raporlu olan bir işçi, raporlu olduğu dönem içersinde çalışması halinde iş sözleşmelerinin

Detaylı

Bilmek Bizler uzmanız. Müşterilerimizi, şirketlerini, adaylarımızı ve işimizi biliriz. Bizim işimizde detaylar çoğu zaman çok önemlidir.

Bilmek Bizler uzmanız. Müşterilerimizi, şirketlerini, adaylarımızı ve işimizi biliriz. Bizim işimizde detaylar çoğu zaman çok önemlidir. Randstad Group İlkesi Başlık Business Principles (Randstad iş ilkeleri) Yürürlük Tarihi 27-11 -2009 Birim Grup Hukuk Belge No BP_version1_27112009 Randstad, çalışma dünyasını şekillendirmek isteyen bir

Detaylı

6552 SAYILI KANUN UYGULAMALARI. www.pakis.com.tr

6552 SAYILI KANUN UYGULAMALARI. www.pakis.com.tr 6552 SAYILI KANUN UYGULAMALARI www.pakis.com.tr 1) AF UYGULAMASI 2) TAKSİTLENDİRME 3) İŞ KANUNU DÜZENLEMELERİ 4) DİĞER ÇEŞİTLİ DÜZENLEMELER AF UYGULAMASI A- Aslına bağlı olmayan vergi cezalarının ve SGK

Detaylı

DACHSER İş Davranış Kuralları

DACHSER İş Davranış Kuralları DACHSER İş Davranış Kuralları 1. Önsöz DACHSER'deki tüm faaliyetlerin temeli gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde bağlayıcı olan düzenlemelere uymamızın yanı sıra kendi isteğimiz ile taahhüt etmiş

Detaylı

Sirküler no: 019 İstanbul, 10 Şubat 2009

Sirküler no: 019 İstanbul, 10 Şubat 2009 Sirküler no: 019 İstanbul, 10 Şubat 2009 Konu: Kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği uygulaması. Özet: İşsizlik Sigortası Kanunu nun ek 2. maddesinin uygulanmasına ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik

Detaylı

KONU: AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN BAYİ YATIRIMLARI NEDENİYLE UĞRADIKLARI ZARARLARA İLİŞKİN SEBEBSİZ ZENGİNLEŞME DAVALARI

KONU: AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN BAYİ YATIRIMLARI NEDENİYLE UĞRADIKLARI ZARARLARA İLİŞKİN SEBEBSİZ ZENGİNLEŞME DAVALARI 20.05.2014 ERTÜRK YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. DUYURU 2014/3 KONU: AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN BAYİ YATIRIMLARI NEDENİYLE UĞRADIKLARI ZARARLARA İLİŞKİN SEBEBSİZ ZENGİNLEŞME DAVALARI

Detaylı

KPSS 2007 GK (50) DENEME 3 / 52. SORU 50. Aşağıdakilerden hangisi hukuk devleti ilkesinin gereklerinden biri değildir? A) Yasal idare B) Devlet faaliyetlerinin belirliliği C) İdarenin mali sorumluluğu

Detaylı

4857 SAYILI İŞ KANUNU NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI (26.01.2012 Tarihinden İtibaren)

4857 SAYILI İŞ KANUNU NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI (26.01.2012 Tarihinden İtibaren) 4857 SAYILI İŞ KANUNU NA GÖRE UYGULANACAK PARA CEZALARI (26.01.2012 Tarihinden İtiaren) Kanun Ceza Cezayı Gerektiren Fiil Ceza Miktarı (TL) 3/1-2 98 İşyeri ildirim yükümlülüğüne aykırı davranış (çalıştırılan

Detaylı

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET AŞ ETİK KURALLARI Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ( Vestel Elektronik veya Şirket ) faaliyetlerini Yönetim Kurulu tarafından hazırlanmış ve internet sitesi vasıtasıyla

Detaylı

İş Etiği Kodu. İş Etiği Kodunun Temel İlkeleri 1. Doğru ve Dürüst Davranmak:

İş Etiği Kodu. İş Etiği Kodunun Temel İlkeleri 1. Doğru ve Dürüst Davranmak: İş Etiği Kodu Doğruluk ve dürüstlük, Coca-Cola İçecek A.Ş.'nin ( CCI veya Şirket ) sürdürülebilir ticari başarısının ve güçlü itibarının temelini oluşturmaktadır. Her ikisi de temel önem taşıyan doğruluk

Detaylı

VII. ULUSLARARASI BALKAN BÖLGESİ DÜZENLEYİCİ YARGI OTORİTELERİ KONFERANSI MAYIS 2012, İSTANBUL

VII. ULUSLARARASI BALKAN BÖLGESİ DÜZENLEYİCİ YARGI OTORİTELERİ KONFERANSI MAYIS 2012, İSTANBUL VII. ULUSLARARASI BALKAN BÖLGESİ DÜZENLEYİCİ YARGI OTORİTELERİ KONFERANSI 28-30 MAYIS 2012, İSTANBUL Yargının Bağımsızlığı ve Yasama ve Yürütme Güçleriyle İşbirliği Türkiye Cumhuriyeti Hâkimler ve Savcılar

Detaylı