1. Map (Harita) Library (Kütüphane) Planner (Planlayıcı) Connect (Bağlantı) My GPS (GPS im)...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1. Map (Harita)... 8. 2. Library (Kütüphane)... 9. 3. Planner (Planlayıcı)... 10. 4. Connect (Bağlantı)... 10. 5. My GPS (GPS im)..."

Transkript

1

2 İçindekiler A. Programın Kurulumu... 3 B. Programda Koordinat Sistemlerinin Kurulması... 4 C. GPS deki Haritaların Programa Aktarılması... 5 D. Program Menüleri Map (Harita) Library (Kütüphane) Planner (Planlayıcı) Connect (Bağlantı) My GPS (GPS im) Diğer Menüler E. Güncelleme Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar... 13

3 A. Programın Kurulumu Geomatics CD si içerisinde yazılımlar klasöründeki exe dosyası çalıştırılarak VantagePoint programının bilgisayara kurulumu başlatılır. Programın kurulabilmesi için ilgili bilgisayarın internet bağlantısının olması gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünde (VantagePoint) kısayolu belirir. Kısayolu çift tıklayarak programı çalıştırırız. Ekrana gelen pencerede dosyaların saklanacağı dizin ve klasörün seçilmesi istenir burada uygun olan bir klasör seçilir ya da Create seçeneği ile programın belirlediği klasör atanır. Daha sonra karşımıza çıkan pencerede yazılımın güncellenmesi ile ilgili seçenekler mevcuttur. Burada en altta bulunan (I don t want to log in) seçeneğini seçmemiz en uygun olanıdır. Programla ilgili güncellemeler ihtiyaç duyulduğunda ana menüde bulunan Connect içerisindeki Update butonu ile kullanıcı tarafından yapılabilir veya yeni bir versiyon olması durumunda program açıldığında internetten güncellemeler yapılsın

4 mı? diye sorar. Eğer programın Türkçe veya Azerice versiyonu var ise internetten güncelleme yapıldığında bu diller kaybolabilir. Özellikle GPS i Türkçe veya Azerice menü ile kullanıyorsanız internet üzerinden güncelleme yapmayınız. Cihazın orijinalinde Türkçe veya Azerice dil seçeneği olmadığı için internetten yapılan güncellemelerde firmamız tarafından yüklenen dil dosyaları silinir. Türkçe veya Azerice menü için firmamız ile veya cihazı teslim aldığınız yer ile görüşünüz. Ürün ile ilgili güncellemeleri adresinden takip ediniz. B. Programda Koordinat Sistemlerinin Kurulması VantagePoint programı bilgisayarda kapalı iken, Geomatics Cd si Yazılımlar\VantagePoint dizini içerisindeki Predefined.csl dosyasını kopyalayarak bilgisayarınızda programın otomatik olarak kurulduğu C:\Program Files\Magellan\VantagePoint\Data içerisine yapıştırın. Bilgisayarınızda aynı isimli başka bir dosyanın olduğunu ve dosyayı değiştirmek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı çıkacaktır. Eski dosyayı yenisi ile değiştiriniz. Program çalıştırarak Preferences\Coordinat System\Select\Azerbaycan\Pulkova 1942\Gauss Kruger CM 51E ayarlarıyla seçim yapılıp ADD ve OK komutlarıyla Azerbaycan harita koordinat sistemi ve datumu ayarlanmış olur. Koordinat sistemi olarak Coğrafi Koordinat Sistemi (Lat / Lon) kullanılacaksa Preferences\Coordinat System ekranında bulunan Aktif Sistem penceresinin sağında bulunan ok sembolü ile liste açılarak Geographic seçilerek Coordinat Format bölümünden derece, derece dakika ve derece dakika saniye formatlarından istenilen seçilir. Ayarların aktif olması için OK komutu ile çıkılır.

5 C. GPS deki Haritaların Programa Aktarılması El tipi GPS deki haritaları programa ekleyerek altlık olarak kullanabilmemiz için öncelikle program çalıştırılır. GPS kapalı durumdayken Data Güç kablosunun bir ucu GPS e diğer ucu ise (USB) bilgisayara bağlanır. GPS çalıştırıldığında ekranına iletişim bilgileri gelir buradan PC ye Bağlan seçilir. VantagePoint üzerinde Connect menüsüne geldiğimizde My GPS bölümünde bilgisayara bağlı olan GPS e ait seri numarası, firmware versiyonu, dahili ve SD bellek durumunu görebiliriz. Bu bölümde GPS reciever is not connected yazısı varsa GPS ile bilgisayar arasındaki bağlantı sağlanamamıştır. Bu gibi durumlarda kablo bağlantısı ve GPS de PC ye Bağlan seçiminin yapılıp yapılmadığını kontrol edilmelidir. Bilgisayar bağlantısı sağlandıktan sonra GPS deki harita ve bilgileri programa aktarmak için My GPS menüsüne gelinir. Bu ekranda VantagePoint kısmında bilgisayarda yüklü haritaları, Magellan Triton kısmında ise GPS de yüklü olan haritalar gösterilir. Buradan istediğimiz haritayı seçerek diğer aygıta kolayca yükleyebiliriz. Dikkat!: GPS e yüklenen haritalar lisanslı olduğundan başka bir GPS e yüklenemez.

6 Harita yükleme aşaması bittikten sonra SYNC bölümünde (Synchronize) ile bilgisayar ve GPS tüm bilgilerini paylaşır. (Transfer From PC to My GPS ) PC deki bilgileri GPS e atmamızı sağlar. (Transfer From My GPS to PC) GPS deki bilgileri PC ye atmamızı sağlar. Aktardığımız bilgileri ana menüdeki SAVE (Kayıt) menüsü ile gpx uzantısı ile kaydedebiliriz.

7

8 D. Program Menüleri 1. Map (Harita) Bu menü (view) programla ilgili görüntü ayarlarını yapmamız içindir. Sembolü tıkladığımızda alt menüler solda görüldüğü şekliyle karşımıza gelir. Bu alt menüler Enlem/Boylam Çizgilerini (Lat/Lon Grid), Genel Bakış Penceresini (Overview Map), Yol Noktalarını (Waypoints), Yol Noktası Etiketlerini (Waypoint Labels), Hazine Noktalarını (Geocaches), Rotaları (Routes), İzleri(Tracks), Eşyükselti eğrilerini (Topo Contour Lines) açıp kapatmamızı ve 3D Dolgu (Shaded Relief) oranını ayarlamamızı sağlar. Bu menü (Region Zoom) istenilen bir bölgenin seçilerek harita ekranında yakınlaştırılmasını sağlar. Sembol tıklandığında önceden tanımlanmış bölgeler, görüntüyü kaydet (Save View) ve bölgeleri yönet (Manage Regions) seçenekleriyle karşılaşırız. Bu menü (Preferences) harita ile ilgili tercihlerin ayarlanmasını sağlar. Sembol tıklandığında ölçü birimi (Measure Units), kuzey referansı (North Reference), koordinat sistemi (Coordinate System), lisan (Language) alt seçenekleri karşımıza gelir. Bu sembol seçme (Select) işlemini gerçekleştirmek için kullanılır. Özellik aktifken harita üzerinde seçim yapabiliriz. Bu menü (Pin) harita üzerine yol noktası ya da hazine noktası eklememizi sağlar. Sembol tıklandığında yol noktası (Waypoint) ve hazine noktası (Geocache) olmak üzere iki seçim sunar. İstenilen nokta türü seçildikten sonra harita üzerine gelinerek nokta eklenmek istenilen yerde fare sol tıklanır. Açılan yeni nokta penceresinde nokta ile ilgili düzenlemeler yapılarak nokta kaydı tamamlanır. Bu sembol mesafe ölçme (Measure Distance) işlemini gerçekleştirmek için kullanılır. Özellik aktifken harita üzerinde ölçüm yapmak istediğimiz ilk noktayı fareyle sol tıklayarak seçeriz ve ekranda ölçüm sonuçlarının gösterildiği bir pencere açılır. Bu pencerede toplam mesafe, son mesafe, açı ve alan bilgileri görülür.

9 Bu sembol obje profilini (Object Profile) görüntülemek için kullanılır. Harita üzerinde bir obje (rota veya iz) seçildiğinde ekranın sağ alt köşesinde aşağıdaki pencere belirir ve seçilen güzergâha ait profili gösterir. 2. Library (Kütüphane) Bu menü (Maps) programda yüklü olan haritaları ve bilgilerini görmemizi, GPS den programa harita yüklememizi ve yüklü haritaları silmemizi sağlar. Bu menü (Waypoints) programda yüklü olan yol noktalarını ve bilgilerini görmemizi, yeni yol noktası eklememizi, yol noktalarını düzenlememizi, yol noktalarına medya dosyası eklememizi ve silmemizi sağlar. Bu sembol yakınlaştır (Zoon In) işlemini gerçekleştirir. Bu sembol uzaklaştır (Zoon Out) işlemini gerçekleştirir. Bu menü (GPS Logging) GPS den aldığı konum bilgisine dayalı olarak harita üzerinde bulunduğumuz yeri görmemizi iz oluşturmamızı ve kaydetmemizi sağlar. Özellikle mobil uygulamalarda helikopter ve araç hareket rotasının kaydedilmesinde, haritadan güzergâh takibinde çok faydalıdır. Bu menü (Geocaches) programda yüklü olan hazine noktalarını ve bilgilerini görmemizi, yeni hazine noktası eklememizi, hazine noktalarını düzenlememizi, hazine noktalarına medya dosyası eklememizi ve silmemizi sağlar. Bu menü (Tracks/Trails) programda yüklü olan izleri ve bilgilerini görmemizi, izleri düzenlememizi, izler üzerinde simülasyon yapmamızı, izleri rotaya dönüştürmemizi, izlere medya dosyası eklememizi ve silmemizi sağlar.

10 Bu menü (Routes) programda yüklü olan rotaları ve bilgilerini görmemizi, rotaları düzenlememizi, rotalara medya dosyası eklememizi ve silmemizi sağlar. Bu menü (Media) programda yüklü olan medyaları ve bilgilerini görmemizi, silmemizi sağlar. Bu menü (Import) programa veri (nokta, iz, rota) eklememizi sağlar. Bu menü (Export) programdaki verilerin (nokta, iz, rota) farklı formatlarda kaydedilmesini sağlar. 3. Planner (Planlayıcı) Bu menü (Calculate) programda cadde, sokak navigasyon haritası yüklü ise oluşturulan rota doğrultusundaki en kısa yolu hesaplamamızı sağlar. Bu sembol (Find Caches Along Route) rota boyunca haritada ekli olan hazine noktalarını bulmamızı sağlar. Bu menü (Preferences) planlayıcı ile ilgili tercihlerin ayarlanmasını sağlar. Sembol tıklandığında en hızlı zaman (Fastest Time), en kısa mesafe (Shortest Distance), minimum otoyol kullanımı (Least Use of Freeway), maksimum otoyol kullanımı (Most Use of Freeway), paralı yollardan sakın (Avoid Toll Roads), yaya (Pedestrian) alt seçenekleri karşımıza gelir. 4. Connect (Bağlantı) Bu menü (Plan New Route) yeni rota planlamamızı ve kaydetmemizi sağlar. Bu menü (Add Point) oluşturulan rotaya nokta eklememizi ve kaydetmemizi sağlar. Bu sembol (Connect to Magellan) My Magellan sayfasına bağlanmamızı sağlar. Bağlantının sağlanabilmesi için bilgisayarın internete bağlı olması gerekmektedir.

11 Bu sembol (Visit MagellanGPS.com) Magellan ın internet sayfasına bağlanmamızı sağlar. Bağlantının sağlanabilmesi için bilgisayarın internete bağlı olması gerekmektedir. Bu menü (Update) internet üzerinden güncellemelerin yapılmasını sağlar. Sembol seçildiğinde VantagePoint Update, GPS Update ve All Update alt seçenekleri karşımıza çıkar. 5. My GPS (GPS im) Bu menü (Transfer From PC to My GPS) VantagePoint programı içerisinde yüklü olan verileri listeleyerek GPS e aktarmamızı sağlar. Bu sembol (Restore) backup dosyasından faydalanarak verileri onarmamızı sağlar. Bu sembol (Disconnect) GPS bağlantısını kesmemizi sağlar. Bu sembol (Reconnect) GPS bağlantısını yenilememizi sağlar. Bu menü (Synchronize) VantagePoint programı ve GPS içerisinde yüklü olan verileri listeleyerek paylaşımını sağlar. Bu menü (Transfer From My GPS to PC) GPS içerisinde yüklü olan verileri listeleyerek VantagePoint programına aktarmamızı sağlar. Bu sembol (Backup) verilerin yedeğini almamızı sağlar. Bu menü (Transfer Maps) VantagePoint programı ve GPS içerisinde yüklü olan haritaları listeleyerek paylaşımını sağlar. 6. Diğer Menüler Bu menü dosya açma (Open), kaydetme (Save), gpx dosyasını GPS ime yükle (Load GPX File to My GPS), yazdır (Print) ve baskı ön izleme (Print Preview) alt seçenekleri karşımıza çıkar.

12 Bu menü (Browse Maps) programda yüklü olan haritaları görmemizi, seçmemizi ve silmemizi sağlar. Bu menü (Style) program ara yüzü sitilini değiştirmemizi sağlar. Bu menü (Journal) programa eklenen verilerin günlüğünü tutar. Bu menü verilerde arama yapmamızı ve verilerle ilgili her işlemi yapmamızı sağlar. Bu sembol üzerine geldiğimizde aşağıdaki şekli alır. Açılan pencerede haritayı istediğimiz yöne kaydırabilir, ölçeğini değiştirebilir ve üç boyutlu olarak görebiliriz. Bu menü (Points of Interest) programda yüklü olan detay haritada bulunan noktalara ait sınıflandırmayı ve bilgileri görmemizi sağlar. Bu menü (My GPS) bağlı olunan GPS e ait bilgileri görmemizi sağlar. Bu menü (Search) program üzerinde yüklü olan harita ve veri içerisinde arama yapmamızı sağlar.

13 E. Güncelleme Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar GPS bilgisayara bağlandığında program tarafından tanınır ve GPS ile ilgili güncellemeler otomatik olarak bulunur. Bulunan güncellemeler sonrası solda görülen ekran karşımıza gelir. Bu ekranda güncelleme için uygun görülen versiyona ait bilgiler gösterilerek güncelleme yapılmak istenip istenilmediği sorulur. Pencerenin altında Check for new version at startup bölümündeki işaret kaldırılarak güncelleme yapılmak istenilmediği No komutu ile onaylanır. Burada güncelleme yapılmamasındaki amaç ise internetten güncelleme yapıldığında Türkçe menü kaybolur. Özellikle GPS i Türkçe menü ile kullanıyorsanız internet üzerinden güncelleme yapmayınız. Cihazın orijinalinde Türkçe dil seçeneği olmadığı için internetten yapılan güncellemelerde firmamız tarafından yüklenen Türkçe dil dosyaları silinir. Türkçe menü için firmamız ile görüşünüz veya sitesinden güncellemeleri takip ediniz.

14

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) Kurulum: Program 2 aşamada kurulmaktadır. Öncelikle CD içerisindeki Setup1.exe çalıştırılarak Microsoft.Net Framework 1.1 programı bilgisayara kurulmalıdır. Bu programın

Detaylı

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Rev: 1 1 İÇİNDEKİLER Başlangıç 3 Program kurulumları 4 TopconTools modülleri 8 Ana ekran ve menü ekranı, durum çubuğu 10 Yeni iş dosyası oluşturulması, var olan iş dosyasının

Detaylı

Mototrack Kullanım Kılavuzu

Mototrack Kullanım Kılavuzu 1.GİRİŞ Mototrack Kullanım Kılavuzu İnternet tabanlı araç takip sistemi Mototrack, özel donanımlara sahip araçlarınızı kesintisiz olarak takip etmenizi sağlayan ve internet bağlantısı bulunan tüm bilgisayarlarda

Detaylı

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15

Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6. 3 Navigasyon...15 Eranav V.0.23.10 İçindekiler Önsöz Bölüm I Giriş 4 1 Hoşgeldiniz...4 Bölüm II Eranav Kullanımı 6 2 Hedefinizin ayarlanması...6 Adres...7 İlgi çeken nokta...8 Geçerli Harita Konumu...12 Favoriler...14 İnternette

Detaylı

MULTISIM 9 DERS NOTLARI

MULTISIM 9 DERS NOTLARI MULTISIM 9 DERS NOTLARI Öğr.Gör. Yüksel Tokur - Öğr.Ercan Uygun - Öğr.Gör Fatih Tamer UYARI: Bazı menüleri derslerde görmemişseniz programın EDUCATION ve PROFESSIONAL versiyonları arasındaki farkdan dolayıdır.

Detaylı

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2.

İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. İçindekiler 1. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 PROGRAMI HAKKINDA GENEL BİLGİ... 4 1.1. PROGRAMIN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ DONANIM VE YAZILIMLAR... 4 1.2. PROTEUS DESIGN SUİTE 8 İLE GELEN YENİLİKLER... 4 1.3.

Detaylı

PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU

PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU PACKARD BELL COMPASSEO IÇIN DESTINATOR NAVIGATES KULLANICI KILAVUZU Duyurular & Sorumluluk reddi Telif Hakkı Bildirimi Packard Bell Compasseo için Destinator Navigates - kullanıcı kılavuzu. Telif Hakkı

Detaylı

Önemli güvenlik bilgileri

Önemli güvenlik bilgileri Önemli güvenlik bilgileri ÜRÜNÜ ARACA MONTE ETMEDEN ÖNCE LÜTFEN DİKKATLE OKUYUN Bu güvenlik ikaz sembolüdür. Sizi potansiyel kişisel yaralanma tehlikelerine karşı uyarır. Olası bir can kaybı ve yaralanmayı

Detaylı

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL

KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL KURULUM VE BYTEMOBİLE ÇALIŞMASINDA İZLENECEK YOL -Gerekli Kurulum Dosyaları Web Sitemizden İndirilerek, Önce Bilgisayarınıza Kurulması Gereken İşlemler Tamamlanır. - İkinci planda ise El terminali cihazı

Detaylı

GPSMAP 62 serisi Kullanım Kılavuzu. GPSMAP 62, 62s ve 62st ile kullanım içindir

GPSMAP 62 serisi Kullanım Kılavuzu. GPSMAP 62, 62s ve 62st ile kullanım içindir GPSMAP 62 serisi Kullanım Kılavuzu GPSMAP 62, 62s ve 62st ile kullanım içindir 2010 Garmin Ltd. ya da yan kuruluşları Garmin International, Inc. 1200 East 151st Street, Olathe, Kansas 66062, USA County,Taiwan

Detaylı

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız.

1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcGIS 10 Uygulama 1 : 1. Başlat> Tüm Programlar > ArcGIS 10 > ArcMap 10 üzerine çift tıklayınız. ArcMap arayüzü açıldığında karşınıza ilk olarak aşağıdaki pencere çıkacaktır. Harita çıktı işlemlerine

Detaylı

İçindekiler. Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4

İçindekiler. Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4 İçindekiler Software Sistem kurulumu 4 - Sistem parametrelerinin yapılandırılması 4 Navigasyon 6 - Ekran düğmeleri ve kumandaları 6 - Önemli özel tuşlar 8 - Navigasyon ana ekranı 10 - GPS Çekim gücü ve

Detaylı

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu Proje Yüklenicisi: Y.Doç.Dr. Öznur Özkasap Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar

Detaylı

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Siteyi Yönetmek

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Siteyi Yönetmek A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark 14 Siteyi Yönetmek Bir Web sitesi geliştirme süreci genellikle planlama aşmasıyla başlar. Bu aşamada siteyle ilgili genel fikri oluşturur,

Detaylı

nüvi 3700 serisi Kullanım kılavuzu Şu nüvi modelleri ile kullanım içindir: 3750, 3760, 3790

nüvi 3700 serisi Kullanım kılavuzu Şu nüvi modelleri ile kullanım içindir: 3750, 3760, 3790 nüvi 3700 serisi Kullanım kılavuzu Şu nüvi modelleri ile kullanım içindir: 3750, 3760, 3790 2010 Garmin Ltd. ya da yan kuruluşları Bütün hakkı saklıdır. Burada açıkça belirtilenlerin dışında, bu kılavuzun

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ BİLGİSAYARLA BASKI DEVRE ÇİZİMİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya

Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya Bu kitabın tüm hakları ESPOR DIJITAL Şirketine aittir. Ürün ile birlikte verilir. Kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. 2 ESPOR DIJITAL

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9

İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9 İÇİNDEKİLER Programın Kurulumu... 3 Programa Giriş... 9 Programın Kullanımı... 9 Temel Form Yapısı... 9 Ayarlar... 9 Kartlar... 10 Fişler... 10 Raporlar... 10 Programın Kullanım Kolaylıkları ve Özelleştirme...10

Detaylı

emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER

emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER emap ekranı, Menü ve Harita olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Menü Ekranını Gizle/Göster Nokta, çizgi veya poligon ekleme ve seçme araçları Harita zum ve kaydırma

Detaylı

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları

Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu. TradeMasterFX Platformları. TradeMasterFX Platformları Ġġ YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.ġ. Kullanıcı Kılavuzu TradeMasterFX Platformları Ürün : TradeMasterFX Platformları Değişiklik tarihi: 23.02.2012 Versiyon: 1,0 Özet: TradeMasterFX Platformları Kullanıcı Kılavuzu

Detaylı

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü

Veri kaydedicisi DL3 *11205984* Montaj Çalıştırma Web arayüzü Veri kaydedicisi DL3 Montaj Çalıştırma Web arayüzü *11205984* 11205984 RESOL cihazını tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Cihazın kullanımından tam verimlilik alabilmek için, lütfen bu el kitabını çok

Detaylı

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar.

OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi. araç takip sistemi. www.solit.com.tr. İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. Adres arama. Komutlar. Harita Araçlar tablosu Komutlar Raporlar Güzergâh Araç programlama Nokta / bölge programlama Adres arama araç takip sistemi İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti. OtomuBul GPS Araç Takip Sistemi 1 www.solit.com.tr

Detaylı

Harita üzerindeki metin ve semboller Aracın mevcut konumu + Seyahat planını açmak için basılacak nokta. Harita ölçeği

Harita üzerindeki metin ve semboller Aracın mevcut konumu + Seyahat planını açmak için basılacak nokta. Harita ölçeği WEB EDITION SENSUS NAVIGATION Harita üzerindeki metin ve semboller Aracın mevcut konumu + Seyahat planını açmak için basılacak nokta Harita ölçeği Seyahat planının yönlendirme noktalarını içeren liste

Detaylı

TomTom Bridge Referans Kılavuzu

TomTom Bridge Referans Kılavuzu TomTom Bridge Referans Kılavuzu 15100 İçindekiler TomTom Bridge'e hoşgeldiniz 7 TomTom Bridge cihazını başlatma 9 Hareketleri kullanma 11 TomTom Bridge ürünündeki uygulamalar 12 TomTom Bridge cihazını

Detaylı

Barva Mobile Kurulum İşlemleri

Barva Mobile Kurulum İşlemleri Barva Mobile Kurulum İşlemleri 1. Server Tarafında Yapılması Gerekenler Öncelikle Sunucularımızdan aşağıdaki dosyaların indirilmesi gereklidir. http://www.barvamobile.com/mobilteg-duyurulari/115-barva-mobile-demo-kurulum

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 1 1 1 İşletim Sistemi Bilgisayar ile kullanıcı arasında köptü vazifesi gören yazılımlardır. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan

Detaylı

KURULUM DOKÜMANI. Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014. Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri

KURULUM DOKÜMANI. Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014. Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri KURULUM DOKÜMANI Netsis B2B Sürüm: v2.0 Güncelleme Tarihi: 11.04.2014 Hazırlayan: Bora KÖKEN, Yazılım Proje Uzmanı, B2B Çözümleri Seray YORULMAZ, YDM Uzmanı B2Bdestek@netsis.com.tr İÇİNDEKİLER B2B Tanımı...

Detaylı

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU

TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU TRIMBLE S3 SERISI TOTALSTATION KULLANIM KLAVUZU GENEL TANIMLAMA ve UYULMASI GEREKEN KURALLAR Trimble S3 serisi özel tasinabilir kutusu içerisinde teslim edilmistir.kullanici tüm parçalarin hasarsiz ve

Detaylı