YAŞAMINIZA KEYİF, MUTLULUK ve SAĞLIK KATMAK İÇİN. ŞİMDİ chay ZAMANI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "YAŞAMINIZA KEYİF, MUTLULUK ve SAĞLIK KATMAK İÇİN. ŞİMDİ chay ZAMANI"

Transkript

1

2 YAŞAMINIZA KEYİF, MUTLULUK ve SAĞLIK KATMAK İÇİN ŞİMDİ chay ZAMANI

3 Metropol hayatına yeni bir renk katacak, önemli bir yiyecek-içecek projesi olan CHAY huzurlarınızda. Hayatımızda önemli bir yeri olan çay, geleneklerine uygun sunuş şekilleri ile hayatımızda yeni bir yer etmeye başlıyor. CHAY, uluslararası proje geliştirme şirketi olan Cafe Konsept in 2 yıllık çalışmasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle sıcak içecek kategorisinde dünyanın önde gelen marka konseptleri ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki uygulamalar dikkate alınarak hazırlanmış olup, projenin geliştirme sürecinde, günümüz metropol yaşantısının gerekleri kapsamlı bir şekilde analiz edilerek çeşitlenen ihtiyaçlar belirlenmiştir. CHAY larda demleme çay ve kahve kültürünün lezzet beklentileri özellikle dikkate alınarak, demleme çay tiryakilerinin tereddütsüz her zaman lezzetli ve taze çay bulabilecekleri mekânlar olması hedeflenmiştir. CHAY ın, ürün kalitesi ve çeşitliliği, çalıştığı uluslararası markalar ve sahip olduğu know-how ile birlikte yenilikçi aksesuarları ve uygulamalarıyla sektörde birçok alanda fark oluşturması beklenmektedir. CHAY, tasarımı, dünya çapında markası, içeriği, lojistiği ve yönetim modeli ile fark yaratmaya aday. Ürün yelpazesinde bulunan, son derece ekonomik fiyatlarla sunacağı kaliteli demleme çay ve kahve çeşitlerini; muhtelif sandwich, kek, kurabiye ve özgün soğuk içecekler ile destekliyor.

4 Para yaşamımızı belirleyen en önemli unsurlardan biri. Günümüzde yaşamımız maalesef stres ve telaş içerisinde geçiyor. Alışverişte, trafikte, hemen hemen hayatımızın her anında stresle karşı karşıyayız. Bunu değiştirmek, keyif almak, gevşemek ve rahatlamak artık sizin elinizde. ŞİMDİ keyif ZAMANI Onca telaşın ve stresin içinde misafirlerimize sakin, huzurlu ve keyif alacakları bir ortam yaratmak CHAY konsepti ile mümkün. Büyüleyici bir atmosferde damak zevkinize uygun, geleneksel Türk çayı ve kahvesi ile dünya lezzetleri sizleri bekliyor.

5 CHAY demek; stresi, koşuşturmacayı ve telaşı unutmak, sadece ânı ve KEYFİ YAŞAMAKTIR.

6 Yemek, sadece yiyecekten fazlasıdır. Yemekten keyif almak, yemek için yaşamak ve bir zevktir. CHAY, yapay tatlandırıcı ve katkı maddesi içermeyen geleneksel ve otantik kahvatılıklar, aperitifler, vücuda ve ruha hitap eden sandwich, salata ve makarnalar sunmaktadır. Günlük olarak üretilip, kalitesi sürekli kontrol edilen ve tarifleri CHAY a ait ekmekler, kekler ve kurabiyeler ile şimdi lezzet zamanı. Ayrıca düşük kalorili aperitifler, tazeliklerinden hiçbir şey kaybetmeden servis edilmektedir. ŞİMDİ lezzet ZAMANI Gazsız ve şeker katkısız, heyecan verici aromalı çaylarımız ile enerjinizi yenileyin. Hazırlanışı eski çağların gizemine, şifalı içecekleri ile tanınan keşişlere dayanan tariflerimiz, şubelerimizde sizleri bekliyor. Sadece çocukların değil, büyüklerin de beğenisini toplayan farklı tatlar da, enerji dolu buzlu çaylarımız. Tarifleri CHAY a özgü Smoo-Tea lerimiz ile bunaltan sıcaklarda serinleyin.

7

8 Evinizde çay ve kahve keyfi! CHAY larda yaşamış olduğunuz çay ve kahve keyfini evinize de taşımak istemez misiniz? Özel olarak hazırlanan çay ve kahve lezzetlerini satın alarak evinizi CHAY evine dönüştürebilirsiniz. ŞİMDİ keşif ZAMANI Özel kekleri ve lokumları CHAY ın ruhunu evinize taşır. Aynı zamanda sunumu kolay ürünlerimizi dostlarınıza hediye ederek onları da bu keyfe ortak edebilirsiniz.

9

10 CHAY, herhangi bir yer değildir. Buluşmaların olduğu kadar, aynı zamanda huzurun da mekanıdır. Eviniz gibi rahat ve huzurlu bu ambiyansın içinde rahatlayın, modern mimarinin yaşam tarzını tecrübe edin. CHAY mekanları günün telaşının kaybolduğu yerlerdir ve derin renkleriyle insana huzur ve sakinlik verir. Estetiğin tropik ahşap ile birleştiği mekanlarımız, gözü yormayan dolaylı aydınlatma ve hafif müzik ile misafirlerimize huzurlu anlar sunar. Burası, herhangi bir yer değil, CHAY. ŞİMDİ sizin ZAMANINIZ CHAY mekanlarını, seçkin, kendine özgü atmosferi yaşatan uğrak yerleri olarak tarif etmek mümkün. CHAY mekanları için tercih edilen lokasyonlar; yürüyüş yolları, ana arterler ve alışveriş merkezleridir. CHAY konsepti, sunduğu çaylar ve geleneksel sunum şekilleri ile bu alanda önemli bir yer almaktadır. Başta siyah çay olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden gelen onlarca çay ve ülkemizde toplanan doğal bitki çayları, kişiye özel sunumları ile CHAY da...

11

12 CHAY, kendi işini kurmak isteyen, gıda sektörünü seven girişimciler ve iş insanları için çok kazançlı yatırım fırsatı sunuyor. Uluslararası bilinirliği olan birçok marka ve profesyonel tedarik desteği ile bulunduğunuz veya yatırım yapmak istediğiniz il ve ilçelerde yeni trend olmaya hazır olun. ŞİMDİ kazanç ZAMANI CHAY, yatırımcısına özel franchising modeli ile, ister kendi başınıza isterseniz de marka ile ortak olarak yatırım yapma fırsatları sunuyor. İşe başlamayı kolaylaştıran, kısa zamanda yüksek getiriden ziyade uzun soluklu ve sürdürülebilir yapısıyla sizlere kalıcı bir yol arkadaşlığı öneriyor. Yol arkadaşımız olan bayimizin sadece yatırımıyla ilgilenebilmesi için, operasyon, tedarik, denetim, pazarlama ve reklam süreçlerinin hepsi tek bir noktadan yönetiliyor.

13

14 NELER SAĞLIYORUZ? Chay Markası Lokasyon analizi ve seçiminde destek hizmetleri Chay için özel olarak hazırlanmış ürünler Stok, ürün hazırlama, sunum ve personel eğitimleri Pazarlama, sosyal medya ve iletişim desteği Kalite kontrol Gizli müşteri Mimari planlama ve tasarım desteği Açılış operasyon desteği SİZDEN NELER BEKLİYORUZ? ŞİMDİ kazanç ZAMANI Gıda veya çay ve kahve sektörü hakkında bilgili ve tecrübeli, Gıda sektörüyle, özellikle çay ve kahve konularıyla ilgili, Chay markasına ve işine bağlı, sorumluluk sahibi, Birden fazla yerde şube açma konusunda istekli, yol arkadaşları arıyoruz.

15

16 KİOSKLARIMIZ İki tip kiosk modeli bulunmaktadır. Bunlar; AVM ler için özel olarak üretilen çatısız kiosklar ve dış mekana uygun kiosklardır. Her iki çeşit kiosk için de istenilen ebatlarda üretim imkanı vardır. Bu sayede kiraladığınız veya sahip olduğunuz alana özel üretilen kiosklar ile en ideal yer kullanımına sahip olacaksınız. CHAY kiosklarını, onlarca katında yüzlerce çalışana ev sahipliği yapan bir plazanın önünde, bir üniversitenin kampüsünde, bir AVM nin giriş kapısının yanında veya içinde, bazen de bir hastanenin bahçesinde görebileceksiniz. chay KONSEPTİ CHAY Kioskları; içlerine özel olarak yerleştirilen dolapları, bütün teknik ekipmanı, kurulumu, franchisee nin ve çalışacak personelin eğitimi, sistem entegrasyonlarının yapılması da dahil olmak üzere, anahtar teslim olarak sunulmaktadır. Kiosklarımız ileri bir teknolojiyle her türlü dış hava koşulları dikkate alınarak dizayn edilmiştir. Mühendislik detaylar ve ergonomi en üst düzeyde tutulmuştur. Üründe kalitenin güvence altına alınabilmesi için, dünya markası tam otomatik kahve makinesi ve ekipmanlarıyla kumda Türk kahvesi ve çay makineleri kullanılmıştır.

17

18 CHAY EXPRESS Hızlı tüketimin yoğun olduğu küçük metrekareli lokasyonlara uygun dizayn edilen Chay Express, misafirlerimizin ürün barından yiyeceklerini ve soğuk içeceklerini alarak kasada ödeme yapabilecekleri, aynı zamanda isterlerse sıcak içeceklerini de kasadan alabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Chay Express ler imkânlar dahilinde misafir oturum sayısı yüksek olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede, ürününü alan misafirimize, keyifle zaman geçirebilecekleri bir ortam sunulmaktadır. Yatırımcılarımız, daha uygun yatırım maliyetleri ile Chay Express leri açabilmektedir. Chay Express şubelerimizin kendilerine özel menüleri bulunmaktadır. chay KONSEPTİ CHAY BİSTRO Yüksek metrekareli ve çok oturuma sahip olan, geniş bir menü ile hizmet sunan Chay Bistro, yüksek kazanç isteyen yatırımcılara uygundur. Yatırım maliyetleri Chay Express e göre daha yüksek olan Chay Bistro, çok sayıda misafir ağırlama kapasitesi ve çok geniş ürün gamı ile yüksek kazanç olanağı sunmaktadır.

19

20 1. YÜKSEK KAZANÇ İMKANI Müşterilere sunmakta olduğu, kendine özgü lezzetleri ile yatırımcısına yüksek kazanç imkanı sunuyor. Hızlı yatırım geri dönüşü ve sürekli artan işletme değeri ile eşsiz bir yatırım aracı. NEDEN chay 2. FRANCHISE HİZMETLERİ Franchise ekibimiz, uzun yıllardır sektörde büyük markaların operasyonlarını yönetmiş olup, Chay franchise ı olmayı düşündüğünüz andan itibaren her zaman yanınızda olur. Lokasyon seçiminden, yer ile ilgili yapılacak çalışmalara kadar sürekli sizinle birlikte çalışır. 3. EĞİTİM Bir şubenin işletmesi için gerekecek tüm bilgiler eğitim ekibimiz tarafından sizlere verilmektedir. Marka, pazarlama, ürün hazırlama, ürün sunumu, hijyen, stok yönetimi, işletme yönetimi gibi birçok konuda her zaman yanınızdayız.

21 4. OPERASYON DESTEĞİ Açılıştan başlayan desteği ile eğitimden stoğa, pazarlamadan denetime kadar her zaman sizin yanınızda. 5. DENETİM Şubelerimizin sürekli denetimini gerçekleştiriyoruz. Her ay düzenli olarak yaptığımız gizli müşteri denetimi sonuçlarını sizlerle paylaşarak, standartlarımızın korunması ve müşteri memnuniyeti için çalışıyoruz. 6. ŞİKAYET KARŞILAMA Şubelerimiz için gelen şikayetleri halkla ilişkiler departmanımız karşılıyor, sizin sadece işinize konsantre olmanızı sağlıyoruz. Müşteri memnuniyeti için şubeniz adına müşteriyle olan ilişkiyi biz kuruyor, şikayet sahibini markamızın müdavimi yapmak için çalışıyoruz.

22 7. ÇEŞİTLENDİRİLMİŞ MENÜ 4 adet işletme tipimizin yapısına uygun olarak, tedariği, depolaması ve sunumu özel olarak hazırlanmış menüler sunuyoruz. Bu sayede hiçbir ürün için stok sorunu yaşamıyorsunuz. 8. KONTROL Chay konsepti yatırımcısı olarak, yatırımınızın kontrolü her zaman sizde. Franchisee miz olduğunuz andan itibaren, inşaattan ürün tedariğine kadar her noktada bilgilendirilirsiniz. Beklemediğiniz ve ön görülmeyen giderlerle karşılaşmazsınız. NEDEN chay 9. TANITIM ve PAZARLAMA DESTEĞİ Uzman halkla ilişkiler ekibimiz, şubenize özel, bulunduğunuz il veya ilçenin koşullarını inceliyor, buna uygun markamızın sunduğu reklam imkanlarını sizler için kullanıyor. Buna ek olarak, ilinizde veya ilçenizde reklam yapabileceğiniz mecraları inceliyor, önerilerde bulunuyoruz. 10. ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETİ 7 gün 24 saat çalışan çağrı merkezimiz telefonla gelecek şikayetleri karşılıyor, gerekli departmanlarımıza iletiyoruz. Geri dönülen müşteriler için müşteri memnuniyeti çalışması yapıyor ve şubemize geri dönüş sağlıyoruz.

23

24 FRANCHISING BAŞVURUSU İnternet sitemiz, e-posta veya çağrı merkezimiz aracılığıyla yapmış olduğunuz başvurunuz franchise ekibimiz tarafından incelenir. Yüz yüze yapılacak görüşme için sizden randevu alınır. RANDEVU Franchise ekibimiz sizleri daha iyi tanımak için ziyaretinize gelir. Chay konseptini, şube yapılanmamızı ve sistemimizi size ayrıntılarıyla anlatır. franchise SÜRECİ LOKASYON SEÇİMİ Bu konuda yıllardır süregelen deneyime sahip ekibimiz, lokasyon ve yer seçimi konusunda sizinle birlikte hareket eder, görüşlerini ve önerilerini bildirir. Yer seçimini takiben inşaat süreci başlar. İNŞAAT SÜRECİ Yerin temininden sonra başlayan inşaat sürecinde, ekiplerimiz ve mimarımız sizin kontrolünüzde çalışarak şubemizi hazırlarlar. Açılışa yaklaşıldığında eğitim ekibimiz çalışmalarına başlar.

25 EĞİTİM Açılışa yaklaşılırken eğitim ekibimiz sizi ve personelinizi, misafirlerimizi ağırlama ve işletme yönetimi konusunda eğitirler. Bu eğitimler şubenin büyüklüğüne ve lokasyona göre değişiklik göstermektedir. AÇILIŞ Açılış anında ve gerekli görülen süre zarfında eğitim ve işletme yönetimi için ekiplerimiz şubedeki işleyiş yerine oturana kadar size destek verir. REKLAM Halkla ilişkiler departmanımız bulunduğunuz il ve ilçeye özel olarak açılışınızı duyuran reklamları yaparlar ve sizlere bu konuda öneriler sunarlar.

26 Çayın ilk ortaya çıkışı hakkında pek çok hikaye uydurulmuştur. Bu hikayelerden birine göre, Çin İmparatoru Shen Nung (M.Ö. 2737), temizliğe çok dikkat eden biri olduğundan suyu kaynatmadan içmez. Bir keresinde çay yaprakları ateşin içinden uçarak kazanın içine düşer ve suya hoş bir renk ve tat katar. ÇAYIN TARİHİ Başka bir hikaye de, kralın oğlu olan Bodhidharma, uyumamaya dair ettiği yeminini bozunca göz kapaklarını koparır ve atar. Göz kapaklarının düştüğü yerde yeşil yaprakları olan bir bitki filizlenir. Bodhidharma bu yaprakları tadınca kendini son derece dinç ve canlı hisseder. Çay kelimesi binlerce yıl önce, Çin de kullanılan CHAI kelimesinden türeyerek dünyanın yarısında aynı şekilde kullanılmıştır. Rusya, Hindistan, İran ve elbette ülkemiz Türkiye...

27 Çay kadar, onca efsane ve hikayeye malzeme olmuş başka bir içecek olmasa gerek. İnsanoğlu çay uğruna muharebeler yapmıştır. Çay, bugün olduğu gibi eskiden de bazı insanları zengin ederken diğerlerini fakirleştirmiştir. Bazı buluşlara çay önayak olmuştur. Hatta günümüzün süper gücü ABD, ortaya çıkışını çaya borçludur.

28 Meselenin aslı ise çayın, bir zamanlar ilaç olarak kullanıldığı Çin de ortaya çıktığıdır. Bununla birlikte kesin bir tarihten söz etmek mümkün değildir. İlk olarak M.Ö. 3. yüzyıldan kalma yazılı kaynaklarda Çin de çay yapraklarının kullanıldığından bahsedilir. T ang Hanedanlığı (M.S ) zamanında çay yaygın bir ticari mal olur. Böylece çay toplumun her tabakasına yayılarak yalnızca elit tabakanın ve ruhban sınıfın malı olmaktan çıkar. Zamanla Çin ile Çin e komşu ülkeler arasında hareketli bir çay ticareti başlar. Ardından Budist rahipler çayı Japonya ya getirirler. Burada, çayın hazırlanma aşamalarının aydınlanmaya giden yol için iyi bir hazırlık olduğu düşünülür ve en ince ayrıntısına kadar katı kurallar konulmuş çay seremonileri ortaya çıkar yılında Japonya dan ilk çay sevkiyatı Amsterdam a Cava Adası üzerinden yelkenli gemilerle yapılır. O andan itibaren Hollandalılar 50 yıldan daha uzun bir süre boyunca Avrupa nın tek çay ithalatçısı olurlar ve tüm Avrupa ya çay temin ederler yılında İngilizler de çay ticaretine girerler. İngilizler in kurduğu East India Company, 1833 yılına kadar tam 164 yıllığına çay ticaretini tekeline alır. Bu sırada İngiltere kralı II. Karl ın sarayında Çay Saati nin resmi tanıtımı yapılır ve çay Avrupa nın en önemli ticaret mallarından biri haline gelir. Yine de çay, çoğunlukla Çin de yetiştirilir.

29

30 17. yüzyılın sonlarına doğru çay, İngiliz göçmenlerle Amerika ya ulaşır. Çay o kadar çok tutulur ki kısa sürede elit tabakanın Tea-Party adını verdikleri etkinliklerde yerini bulur. Durumdan yararlanmak isteyen İngiliz yönetimi, ekonomideki büyük boşluğu kapatabilmek amacıyla o dönemde İngiltere Krallığı na bağlı olan Amerikalılar a çay için yüksek vergiler getirir. Bu olay karşısında tüm ülkede öfke dolu protestolar ve karşı gelmeler başlar. 16 Aralık 1773 te Kızılderili kılığına bürünmüş Amerikalılar, Boston Limanı ndaki İngiliz ticaret gemilerine saldırarak malların çoğunu denize atarlar. Bunların arasında 342 tane çay kasası da vardır. Bu olay tarihe Boston Tea Party adıyla geçer ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı nın başlangıcı kabul edilir. Çay ithalatının tekelden çıkmasından sonra 1834 ten itibaren başta Amerikalılar la olmak üzere şiddetli bir rekabet başlar. Bu çerçevede dört veya daha fazla direği olan, sivri burunlu ve ince gövdeli Teaclipper adı verilen gemiler inşa edilir. Bu gemiler büyük yük kapasitesine sahip, hafif ve yüksek hızlara ulaşabilen gemilerdir yılında Süveyş Kanalı açılarak çayın yetiştirildiği yerlerle olan mesafe 7000 km kadar kısalır. Böylece çayın taşınmasının buharlı gemilerle de yapılmasına olanak sağlanmış olur, zira bu yeni güzergah üzerinde bu gemilerin ihtiyaç duyduğu kömür temin edilebilmektedir. Çaya büyük miktarlarda ihtiyaç duyulması da buharlı gemilerin bu ticarette yerlerini almalarını sağlar. 20. yüzyılın başlarında çay içmeye çıkmak moda olur. Çay Saati ve çay menüleri hizmetleri veren çay evlerinin ve otellerin sayısı gittikçe artar. Arjantin den gelen Tango dansı da öğleden sonra çaylarını daha da çekici kılar. Böylelikle çay ve dans etkinlikleri başlar. Bu noktada çay, dünyanın en popüler içeceği haline gelir. Günümüzde çay, tüm dünyada yapılan 3,5 milyon ton üretimiyle popülerliğini korumaktadır. Dünyada en çok kişi başı çay tüketiminde ise yıllık 3-3,5 kilogram ile Türkiye açık ara öndedir.

31 Türkiye de çay üretimi cumhuriyetin ilk yıllarında Doğu Karadeniz Bölgesi nde başlamış ve başarılı sonuçlardan sonra, Araklı dan Sovyet sınırına kadar olan bölge çay tarımına ayrılmıştır.

32 Tüm dünyadaki yıllık kahve üretimi yaklaşık olarak 8 milyon ton civarındadır ve bu üretimin en büyük kısmını Brezilya yapmaktadır. Dünyada en çok kahve içen millet ise Finlandiyalılar olarak bilinir. Finlandiya da kişi başına düşen kahve tüketimi yıllık 12 kilogramdır. KAHVENİN TARİHİ Kahve bitkileri ilk defa Afrika da keşfedilmiştir. İnsanoğlunun kahve çekirdeklerini nasıl keşfettiği ise tartışma konusudur ve pek çok mit için malzeme olmuştur. Günümüzde kahvenin doğuşunun şu şekilde olduğu düşünülmektedir: Kahve ağaçlarının meyvelerini yiyen keçilerin huzursuz olduğunu ve uyuyamadığını gören çobanlar, kahve çekirdeklerini yediklerinde kendi üzerlerinde de aynı etkiyi görerek bu keşfi gerçekleştirirler. Kahvenin uykuyu kaçırma etkisi, onu efsanevi bir bitki haline getirir. Kahvenin bir içecek haline dönüşmesi süreci ise yine belirsiz ve tartışma konusudur. Tahminlere göre kahvenin ilk olarak yetiştirildiği yer Etiyopya nın Kaffa Bölgesi dir. İlk defa 9. yüzyılda söz edilen kahvenin Arabistan a buradan ulaştığı tahmin edilmektedir yılına ait bir belgede Arabistan daki kahve tüketiminden bahsedilmekle birlikte bu belge 100 yıl öncesinde yazılmış bir kaynaktan alıntıdır. Yani kahvenin 15. yüzyılın ortalarında Arabistan da bilindiği tahmin edilmektedir. 16. yüzyılın başlarında kahve tüm Osmanlı ülkesinde tüketilen bir içecektir. O dönemde kahvenin ticaret merkezi Yemen in Mocha adındaki liman şehridir. Ülkenin her yerinde, insanların sosyal çerçevede bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunabildiği kahvehaneler açılmıştır.

33 Kahve, günümüzde muhtemelen en çok bilinen içecek ve petrolden sonra en çok ticareti yapılan üründür. Avrupa da on beş yaşın üzerindekilerin yüzde 87 si ve bu kitlenin büyük kısmı her gün kahve içmektedir.

34 Avrupa da ilk kahvehane 1645 yılında Venedik te kurulmuştur. Ardından Türkler le yaptıkları bir savaşta 500 çuval kahveyi ganimet olarak ele geçiren Viyanalılar, 1683 te Viyana Kahvehanesi ni açarlar. Zamanla Viyana, kahvehaneler şehri olur. Almanya da ise kahve ilk defa 1673 te Bremen şehrinde içilmiştir yılında da tarihi Schütting binasında Bremen Kahvehanesi açılır. Fiyatı nedeniyle kahve ilk zamanlarda sadece elit tabakaya hitap etmiştir. Ancak 18. yüzyıldan itibaren kahvenin başta Amerika olmak üzere tüm dünyada yetiştirilmesiyle birlikte kahve artık halkın diğer kesimlerinin de satın alabileceği bir içecek olmuştur. Almanya da kahve Aydınlanma Çağı nı şekillendirmiştir. Hatta Ludwig van Beethoven ın, Kahve Kantatı adlı bir eseri vardır. Beethoven ın bir fincan Türk kahvesi yapmak için tam 60 tane kahve çekirdeği kullandığı söylenir. Sanayi Devrimi nin getirdiği ziraat, taşımacılık ve satıştaki yenilikler ve kolaylıklar sayesinde kahve nihayet 1850 lerde halk içeceği haline gelir. O andan itibaren sosyal tabakaların hepsi kahve içmeye başlar. Yalnızca savaş ve yokluk zamanlarında gerçek kahve yerine tahıllardan ve çeşitli bitkilerden yapılan kahveler içilmiştir.

35 Günümüzde üç kahve çeşidi bilinmektedir. Bunlara ek olarak bir de melez çeşit vardır. Dünyada içilen kahvelerin tümü bu kahve türlerinin karışımlarından yapılır.

36 Coffee Arabica (Arap Kahvesi) Arabica bitkisi dünyanın en asil kahve türlerinden biridir ve kökeni Yemen ile Etiyopya dır. Günümüzde Arabica, başka ülkelerde de yetiştirilmektedir. Dünyada yetiştirilen kahvenin dörtte üçü bu türe girer. Coffee Canephora (Robusta) Tüm dünyadaki kahve üretiminin yaklaşık dörtte birini Robusta oluşturur. Robust (dayanıklı, sağlam) kelimesinden de tahmin edilebileceği üzere bu bitki Arabica ya göre daha dayanıklıdır. Robusta nın tohumları orta ile düşük kalite arasındadır. Arabusta Arabusta bitkisi, Arabica ve Robusta nın çaprazlanmasından meydana gelmiş melez bir bitkidir. Bu çaprazlamanın amacı Arabica nın kalitesini Robusta nın dayanıklılığı ile birleştirmektir. Henüz kendini kabul ettirememiş bir bitkidir. Coffee Liberica Coffee Liberica, Arabica dan daha yüksekçe, zararlı organizmalara ve çevre şartlarına daha az dayanıklı ve mahsulü fazla olan bir bitkidir. Coffee Liberica nın kalitesi genelde düşük olur.

37

38 chay MENÜSÜ Geleneksel Türk Çayı Dünya Çayları Organik Çaylar Soğuk Çaylar Geleneksel Kumda Türk Kahvesi Türk Kahvesi Çeşitleri Dünya Kahveleri Aromalı Yöresel Kahveler Soğuk Kahveler Smoo-Teas Frozenlar Meşrubatlar Kahvaltı Çeşitleri Omletler Sahanda Tostlar Sandviçler Burgerler Wrapler Krepler Salatalar Makarnalar Tatlılar

39

40 Kennedy Caddesi No: 22/7 Kavaklıdere - Ankara T

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı

Fuara yabancı ilgisi!

Fuara yabancı ilgisi! www bayimolurmusun.com Öncelikli hedefimiz; markalarımızın global pazarlarda yerlerini almalarıdır EYLÜL 2013 / SAYI: 60 / 7 YTL Fuara yabancı ilgisi! Balkan ve Ortadoğu lu İşadamları Fuarı na Geliyor!

Detaylı

McDonalD s TÜRKİYE sürdürülebilirlik RapoRu 2011 2012

McDonalD s TÜRKİYE sürdürülebilirlik RapoRu 2011 2012 McDonald s TÜRKİYE sürdürülebilirlik Raporu 2011 2012 İçindekiler Raporumuz Hakkında İletİşİm Bİlgİlerİmİz 2 SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK Anadolu PROFİLİMiZ Restoran 3 İşletmeleri Ltd. Şti. Paydaşlarımıza Mesajımız

Detaylı

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI

Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI Güvenliğin Kale si şimdi yepyeni SAYI 25 2015 TE DE GÜVENLIĞIN KALESI OLMAYA DEVAM EDECEĞIZ aberlerimiz gurur verici; 2014 te farklı kanallarda büyümemizi sürdürmenin heyecanını yaşıyoruz. 2014 yılında

Detaylı

MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL

MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL 10 ALİ OSMAN ÖZTÜRK RÖPORTAJ 18 ANKARA İŞ DÜNYASI BESA KULE DE BULUŞUYOR 34 MAPIC TEN ARMADA YA BÜYÜK ÖDÜL 38 SALİH BEZCİ RÖPORTAJ 68 KIŞ BAHÇELERİNE ÇIKMA ZAMANI 5 8 10 14 18 22 28 30 32 34 36 38 46 50

Detaylı

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ

KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ KALE DEN KAPSAMLI GÜVENLİK HİZMETİ SUNUŞ GELİŞMEYE, YENİLİĞE VE SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZI GERÇEKLEŞTİRMEYE ARA VERMEDEN İLERLEMEYE DEVAM EDİYORUZ Kale Kilit ve Kale Endüstri Holding ailesi olarak 60 ıncı

Detaylı

haber EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR

haber EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR OCAK 2012 haber Eroğlu Holding Kurumsal İletişim Yayınıdır EROĞLU HOLDİNG YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYOR EROĞLU GİYİM 29 YILDA SEKTÖRÜN ZİRVESİNE YÜKSELDİ EROĞLU GAYRİMENKUL 2012 de 5 YENİ PROJEYE BAŞLIYOR

Detaylı

İstanbul turizminde yeni kilometre taşı

İstanbul turizminde yeni kilometre taşı İstanbul turizminde yeni kilometre taşı HİLTON ISTANBUL BOMONTİ NİN PROJE ORTAKLARI AHŞAP ÜRÜN SAN. ASKA CIAT DAİKİN DAVUT MERMER DURAVİT DVA TELEKOM. E.M.K. ETA YAPI FEFRAME FİNSPOR ISS TÜRKİYE IŞIK PEYZAJ

Detaylı

bülten 2010 Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik Orta Avrupa dan bakınca

bülten 2010 Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik Orta Avrupa dan bakınca bülten 2010 >nisan>mayıs>haziran Sektör liderliğimize bir başarı daha ekledik; ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemimizi belgelendirdik sardunya dan eğitim sosyal sorumluluk müşteri röportajı Orta

Detaylı

HOTEL TV ÇÖZÜMLERİNDE YENİ ZİRVE

HOTEL TV ÇÖZÜMLERİNDE YENİ ZİRVE PROJE ORTAKLARI Arıtes CIAT DKM İnşaat Ender Spor E.M.K. Ltd. Şti. Ertuğrul Kardeşler Mefruşat Evinoks Görhan Mobilya Guestinhouse İki Design Group İstikbal A.Ş. Hotelya By Kolsan LG Lampart Modaslan Nilteks

Detaylı

85. Yılımızı Kutluyoruz!

85. Yılımızı Kutluyoruz! S AY I 37 MAYIS 2012 anada Truva Kiremit Çatı ve Cephe Dünyası Türkiye nin bir Numaralı Kiremidi 1927 den beri... Sistemleri 85. Yılımızı Kutluyoruz! 1927 yılında Eskişehir'de temelleri atılan,günümüzde

Detaylı

İstanbul gibi çok yönlü otel...

İstanbul gibi çok yönlü otel... İstanbul gibi çok yönlü otel... MARTI İSTANBUL HOTEL'İN PROJE ORTAKLARI Galeri Kristal Gündüz Mühendislik Group Odi Homatex Hotelya by Kolsan Innova Aydınlatma KlimaPlus A.Ş. Mermeras Madencilik Monador

Detaylı

Cargill Türkiye. İçimizdeki Y Kuşağı şirketi anlattı. Ocak 2012

Cargill Türkiye. İçimizdeki Y Kuşağı şirketi anlattı. Ocak 2012 Cargill Türkiye Yeni nesil tatlandırıcı, yeni nesil ürünler Sürdürülebilirlik artık zorunluluk Bölgesel pazara hazırlanın! Ocak 2012 Sohbet: Kadri Ergen İçimizdeki Y Kuşağı şirketi anlattı Cargill - Türkiye

Detaylı

Yazı İşleri Özlem Has ozlem.has @turizmyatirimdergisi.com.tr. Yayın Danışmanı Erol Karabulut. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx

Yazı İşleri Özlem Has ozlem.has @turizmyatirimdergisi.com.tr. Yayın Danışmanı Erol Karabulut. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx PROJE ORTAKLARI Beta Sistem City İklim Galeri Kristal Gelişim Elektronik Erbap Kamp Mlz. Ltd. Karşen Soğutma Netsa Kasa N. Büger Asansör Mac Dek. Mim. Müh. Kale Kilit Dış Ticaret Osmanlı Laser Öztiryakiler

Detaylı

Oyunu. Opera 9 Mobile. OPERA 9 Mobile, sağladığı esneklik ve pratiklik ile otellerin iş yapış şekillerini yeniden tanımlıyor!

Oyunu. Opera 9 Mobile. OPERA 9 Mobile, sağladığı esneklik ve pratiklik ile otellerin iş yapış şekillerini yeniden tanımlıyor! Oyunu Opera 9 Mobile OPERA 9 Mobile, sağladığı esneklik ve pratiklik ile otellerin iş yapış şekillerini yeniden tanımlıyor! OPERA 9 Mobile ile artık resepsiyon sınırları yok! Konuklarınızı nerede isterseniz

Detaylı

Yazı İşleri Özlem Has ozlem.has @turizmyatirimdergisi.com.tr. Yayın Danışmanı Erol Karabulut. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx

Yazı İşleri Özlem Has ozlem.has @turizmyatirimdergisi.com.tr. Yayın Danışmanı Erol Karabulut. İletişim Tel: 0 212 278 77 41 pbx İÇİNDEKİLER 8 10 İsmail Darcan Boytek Reçine Boya ve Kimya San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Adnan Özsoy Gorrion Hotel İstanbul Turizm Direktörü Sunuş...4 Otel Profili...6-7 Röportaj / İsmail Darcan / Boytek

Detaylı

RAMADA PLAZA İZMİT'İN PROJE ORTAKLARI

RAMADA PLAZA İZMİT'İN PROJE ORTAKLARI RAMADA PLAZA.. IZMIT Kocaeli nde uluslararası bir marka... RAMADA PLAZA İZMİT'İN PROJE ORTAKLARI Bosch Termoteknik Burkas - Truva Kasa Can Spor CDF Reklam Çekin Üniforma Dryking Galeri Kristal Kale Seramik

Detaylı

SUNUŞ...4 OTEL PROFİLİ... 6-7 yatırımcı / Nazİf Gönen / RÖPORTAJ... 8-9 EUROPİM / GÖRÜŞ...14. Netsa / GÖRÜŞ...20. Form Akustİk / GÖRÜŞ...

SUNUŞ...4 OTEL PROFİLİ... 6-7 yatırımcı / Nazİf Gönen / RÖPORTAJ... 8-9 EUROPİM / GÖRÜŞ...14. Netsa / GÖRÜŞ...20. Form Akustİk / GÖRÜŞ... İÇİNDEKİLER 08 10 SUNUŞ...4 OTEL PROFİLİ... 6-7 yatırımcı / Nazİf Gönen / RÖPORTAJ... 8-9 GENEL MÜDÜR / AHMET ARICASOY / RÖPORTAJ...10 MİMAR/ Can Gülcan / GÖRÜŞ...12 EUROPİM / GÖRÜŞ...14 Teknİksat / GÖRÜŞ...16

Detaylı

Beypazarı Madensuyu meyveli çeşitlerini artıracak. Bolca dan yeni ürün: Kabuksuz kabak çekirdeği. Saruhan 'dan yeni yatırımlar

Beypazarı Madensuyu meyveli çeşitlerini artıracak. Bolca dan yeni ürün: Kabuksuz kabak çekirdeği. Saruhan 'dan yeni yatırımlar Beypazarı Madensuyu meyveli çeşitlerini artıracak Bolca dan yeni ürün: Kabuksuz kabak çekirdeği Saruhan 'dan yeni yatırımlar editör Merhaba Dergimizin dördüncü, CNR fuarındaki birlikteliğimizin 2. sinde

Detaylı

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ

İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ 2007/193 İNTERNETİN İKTİSADÎ HAYATTAKİ YERİ SEMİNER AÇIŞ - TEBLİĞ - PANEL İSTANBUL, 2007 1 İşbu kitap, 19 Ocak 2007 Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Konferans Salonu n da gerçekleştirilen Seminerin açış

Detaylı

2015 de Tüm Sektörler kontrollü büyüyecek İnşaatta güven endeksi neden geriledi?

2015 de Tüm Sektörler kontrollü büyüyecek İnşaatta güven endeksi neden geriledi? AYLIK EKONOMİ DERGİSİ Ocak 2015-6 2015 de Tüm Sektörler kontrollü büyüyecek İnşaatta güven endeksi neden geriledi? Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, Amacımız, geçtiğimiz yıl ulaştığı 73,6 milyar

Detaylı

Oto Yan Sanayimizin Kârsız Çalışması İhtisas Organize Bölgemize Yansıyor

Oto Yan Sanayimizin Kârsız Çalışması İhtisas Organize Bölgemize Yansıyor O Oto Yan Sanayimizin Kârsız Çalışması İhtisas Organize Bölgemize Yansıyor O AYSAD Organize Sanayi Bölgemizin kuruluşunu akıl eden, fiilen hizmet ederek bir örnek ihtisas organize sanayi bölgesinin bugünlere

Detaylı

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N

bülten PARK EVO PARK AVANTAJ PARK İNŞAAT ACRO YAPI Yepyeni Bir Proje TÜRKİYE'DE BİR İLK FOTOĞRAF YARIŞMASI D A H A İ Y İ B İ R Y A Ş A M İ Ç İ N Yepyeni Bir Proje PARK EVO bülten SAYI:3 TÜRKİYE'DE BİR İLK PARK AVANTAJ Geleneksel PARK İNŞAAT FOTOĞRAF YARIŞMASI ACRO YAPI İLE DÜNYAYA AÇILDIK Söyleşi GTO BAŞKANI MEHMET ASLAN ÇALIŞANLARIMIZLA PARK AKADEMİ

Detaylı

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu

Ağır Tonaj. Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı. Ermaksan da İSG kültürü. Yeni nesil ErCut Kontrolör. Kapak Konusu ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır. KASIM 2014 Yıl:1 Sayı: 2 Kapak Konusu Ağır Tonaj Dünya fuarlarında Ermaksan rüzgarı Ermaksan da İSG kültürü Yeni nesil ErCut Kontrolör ERMAKSAN A.Ş. nin ücretsiz yayınıdır.

Detaylı

BurgerBreak bir Yücelen Grup markasıdır.

BurgerBreak bir Yücelen Grup markasıdır. BurgerBreak bir Yücelen Grup markasıdır. CHEF 2000 yılında kurulan Yücelen Şirketler Grubu, yaşanan global krizlere rağmen 200 ün üzerinde çalışanı, 150 milyon TL yi aşan cirosuyla, sektörlerinde lider

Detaylı

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE

SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE SOYAK ÇATIMIZ 2014 MART 2014 CAMIN BÜYÜSÜ PORTRE: MICHAEL REYNOLDS KARBON AYAK İZİNİ AZALTMAK ELİMİZDE ÖNSÖZ- Ç NDEK LER Yeşil, çevre, tasarruf, sürdürülebilirlik, karbon salımı, küresel ısınma, iklim

Detaylı

2012 FAALİYET RAPORU

2012 FAALİYET RAPORU 2012 FAALİYET RAPORU İTTİFAK HOLDİNG 2 25 yıldır kapılar açıyoruz! Kolektif hareket etmenin en güzel örneklerinden birisi olan ve kapılarını her zaman herkese açık tutan İttifak, çeyrek asırdır, birlikteliğin

Detaylı

MİGROS SİZE İYİ GELECEK...

MİGROS SİZE İYİ GELECEK... MİGROS SİZE İYİ GELECEK... İÇİNDEKİLER 2 FORMATLARIMIZ 4 KURUMSAL PROFİL 4 VİZYON-MİSYON-STRATEJİLER- İLKELER 5 BİR BAKIŞTA 2014 YILI 8 BAŞLICA GÖSTERGELER 10 TARİHÇE 12 BAŞKAN MESAJI 14 EKONOMİK DEĞERLENDİRME

Detaylı

TORUNLAR GYO A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İŞ, ALIŞVERİŞ VE YAŞAM ALANLARI GELİŞTİRMEK ÜZERİNE 10 İYİ FİKİR

TORUNLAR GYO A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İŞ, ALIŞVERİŞ VE YAŞAM ALANLARI GELİŞTİRMEK ÜZERİNE 10 İYİ FİKİR TORUNLAR GYO A.Ş. 2013 FAALİYET RAPORU İŞ, ALIŞVERİŞ VE YAŞAM ALANLARI GELİŞTİRMEK ÜZERİNE 10 İYİ FİKİR İŞ, ALIŞVERİŞ VE YAŞAM ALANLARI GELİŞTİRMEK ÜZERİNE 10 İYİ FİKİR Torunlar GYO 2013 Faaliyet Raporu

Detaylı

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ

SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2589 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1558 SEYAHAT ACENTACILIĞI VE TUR OPERATÖRLÜĞÜ Yazarlar Doç.Dr. Sabah BALTA (Ünite 2, 4, 5, 6, 7) Dr. Volkan ALTINTAŞ (Ünite 1,

Detaylı