KON 2Kİ. Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KON 2Kİ. Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir"

Transkript

1 KON İDA 2Kİ BA 0BİNRO ONMET 3 1 ÜÇ RE Sİ Her bilgi ancak kaynağı kadar güvenilirdir

2 İLK BAKIŞTA KONDA BAROMETRESİ TANIM HEDEF KONDA Barometresi ayda bir yapılan ve sadece aboneler ile paylaşılan siyasal ve toplumsal araştırmalar dizisi sistemidir. KONDA Barometresi kişi ve kurumların topluma ve siyasete dair sürekli ve standart veri ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Hiçbir şey karanlık bir odada siyah bir kedi aramak kadar zor değildir. Hele odada siyah bir kedi yoksa. Konfüçyüs GEREKSİNİM KİM İÇİN? SORU ALANLARI Toplumun değişen tercihlerinin gidişatını takip ederken topluma ilişkin bilgilerin sürekli, güvenilir ve standart olması gerekli. Toplumun değişiminde etkin rolü olan veya bu değişimden etkilenen kişi ve kurumlar. Toplumsal değişim temaları/ Güncel konular/ Siyasi tercihler/ Dönemsel endeksler/ Yerel seçmen endeksi. BA RO MET RE ÖRNEKLEM TAKVİM PROJE ÜRÜNLERİ ÜCRET Her ay Türkiye de 18 yaş üstü nüfusu temsil eden ila arası kişi ile yüz yüze hanelerde görüşülmektedir. Yılda 11 adet saha araştırması. Saha çalışması her ayın ilk haftasonu yapılır; rapor, ayın son günü elinize ulaşır. Aylık Rapor (yılda 11 adet)/ Ara Rapor (yılda iki adet) 11 adet raporun her birinin aylık ücreti 5000 TL + KDV dir. Ara raporlar için ayrıca ücret talep edilmez.

3 Barometre Nedir? KONDA Barometresi periyodik olarak her ayın birinci haftası yapılan ve tüm Türkiye yi temsil eden bir anket çalışmasıdır. Ankette görüşülen kişilere düzenli olarak siyasi tercihleri ve demografik özelliklerine ilişkin sorular yöneltilir. Ayrıca her ay belli bir toplumsal tema belirlenir ve bu konu ile ilgili insanların genel algıları, beklentileri ve tercihleri tespit edilir. Tüm bunlar dışında, gündemi etkileyen olaylar ve demeçler ile ilgili de kişilerin görüşleri öğrenilir. KONDA ya özgü bir sistemle hazırlanan araştırmanın örneklem i aracılığıyla, her seferinde, Türkiye deki 47 bin küsur mahallenin fikrini temsil edebilecek mahalle ve köy belirlenir. Örneklemde çıkan bu yerlere örnekleme sadık kalınarak mutlaka gidilir ve anket yapılır. Barometre raporları yapılan bu anketlerin sonuçlarının derlenmesi ve analiz edilmesi sonucu ortaya çıkar. Dolayısıyla, KONDA Barometresi nde okuyacağınız her rakam ve bilgi sağlam, güvenilir ve bilimsel bir çalışmanın ürünüdür. Başkalarının bilgisi ile bilgili olabiliriz. Fakat başkalarının aklı ile bilge olamayız. Michel de Montaigne KON DA BA RO MET RE Sİ BAROMETRE NEDİR? Değişime hazır olmak? Türkiye de kimlikler, kümeler ve sınıflar hızla değişiyor, gelişiyor. Neticede halk hem siyasete hem de toplumsal olaylara çok hızlı reaksiyon veriyor. Böylesi bir karmaşık süreci ve toplumdaki dip dalgaları görebilmek karar sahiplerinin stratejileri için zorunlu bir boyut. KONDA Barometresi hareketli toplum dinamiklerini ve siyasal değişimleri en hassas biçimde ölçüp, sade ve anlaşılır raporlar haline getirmektedir. Barometre raporları ülkedeki toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasal değişimlere hazır olmak için tek güvenilir kaynak olma özelliğini devam ettirmektedir.

4 Hiç aralık vermeden sayabilseniz bile 75 milyon rakamına kadar ulaşmanız yaklaşık 7 gün sürüyor. İşte Türkiye de bu kadar fazla insan yaşıyor. Bu denli kalabalık bir halkın ortak ruh halini ve tercihlerini anlamak için istatistik bilimine ihtiyacınız var. NEDEN BAROMETRE? Barometre müşterileri şaşırmadı! KONDA Barometresi yaklaşık 3 senedir devam ediyor. İlk olarak bir grup seçkin müşteri Barometre raporu sayesinde 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinden önce, 16 ay boyunca düzenli olarak hem siyasi konjonktürü hem de toplumsal dinamikleri takip edebildi. Barometre 2012 yılında devam etti. Yeni ve devam eden abonelerimiz, geçtiğimiz yıl boyunca değişen toplumsal yapıya ve siyasi duruma Barometre raporları sayesinde hakim oldu. Neticede Barometre müşterileri için ne siyasi gelişmeler ne de toplumsal değişimler sürpriz oldu. Önümüzdeki yıllarda da Türkiye de siyasal gündem yoğun 3 sene içinde 3 seçim yapılacak. Toplum yeni siyasal süreçler yaşayacak. Bu üç yıl belki de ülkenin gelecek 50 yılını belirleyecek. İşinizi tahminlerden ziyade bilimsel araştırmalara teslim etmeyi tercih ederseniz KONDA Barometresi sizin için kaçınılmaz bir araç olacaktır. Var olan gerçeklikle savaşarak bir şeyleri değiştiremezsiniz. Değiştirmek için, var olan modeli geçersiz kılan yeni bir model inşa etmeniz gerekir." Buckminster Fuller

5 Konda Barometresi anket çalışmaları Türkiye deki 52 milyon yetişkin insanın fikrini temsil etmektedir. Bunu gerçekten mümkün kılan 26 yıldır geliştirilen bir yöntem ve 26 yıldır hiç değişmeyen güvenilirlik anlayışıdır. Fetih taktiklerimi herkes görebilir. Ancak hiç kimsenin göremeyeceği şey zafere götüren stratejidir. Sun Tzu İ 2Kİ 0BİN 1ON 3ÜÇ SİYASİ TERCİHLER YEREL SEÇMEN ENDEKSİ Toplumun siyasi eğilimleri her ay KONDA Barometresi kapsamında ölçülmektedir. Barometrenin siyaset bölümünde aboneler, bu ay seçim olsa sonucu ne olurdu? sorusunun en güvenilir cevabını öğrenirler. Siyaset bölümü kapsamında anketlerde periyodik olarak farklı sorular da kullanılmaktadır. Toplumun siyasi tercihleri ve bu tercihleri etkileyen faktörler anlaşılır bir dille raporun içeriğinde yer almaktadır. Örnekleme tavizsiz sadakat prensibi ile gerçekleştirilen saha çalışması neticesinde gerçek duruma en yakın ve güvenilir seçim tahmini gerçekleştirilebilir. Toplumsal ve siyasal dengeleri sürekli takip neden gerekli? Halkın topluca fikri bir yönden diğer yöne hiçbir zaman akışkanlık göstermiyor. Toplumsal ortak görüş değişiyor ise bu kademeli olarak gerçekleşiyor. Siyasi tercihler günlük etkilerle dalgalanmıyor. Değişimler ancak bir devamlılık gözlenirse anlam içeriyor. Neticede, halkın siyasi nabzını ölçmek için yalnızca bir an ı değil değişimleri takip etmek gerekiyor ün ikinci yarısında 2014 Mart ında yapılacak yerel seçimleri konuşmaya başlayacağız. Belediye seçimlerinde ülke genelinin ortalama siyasi tercihi fazla anlam içermiyor. Her bölgenin, şehrin veya ilçenin kendine özgü dinamikleri devreye giriyor. Ancak, seçmenler yerel yöneticilerini seçerken nasıl tavır sergiliyorlar, ne parametrelere göre oy kullanıyorlar ve ne olursa oyunu değiştirebilir gibi unsurları endeks olarak ortaya çıkarmak ve değişimlerini takip etmek mümkün. KONDA 2013 Barometresi raporlarında yer alacak yerel seçmen endeksi belediye seçimlerine doğru toplumun bu anlamda da nabzını tutacak.

6 Toplumun ruh hali çok boyutlu... Farklı kültürler ve kimlikler artık yalnızca bireysel hayatta yaşanıyor olmaktan çıktı ve siyasallaştı. Her bir farklılık gündelik hayatın içinde görünür duruma geldi; müşteri, tüketici, okur, izleyici gibi bireysel her bir rol içinde de etkili olmaya başladı. Dolayısıyla toplumsal değişimi artık sadece siyaset üzerinden anlatmak mümkün değil. Farklı kimliklerimiz, farklı kültürlerimiz ve farklı hayat tarzlarımız var Bu farklılık siyasetçiler dışında, yöneticileri, pazarlamacıları, reklamcıları, kısacası işi insan olan herkesin dikkate alması gereken boyutlara geldi. Artık, farklılıkları anlayarak bu topluma bilim, fikir, ürün, hizmet ve iş üretmek gerekiyor. Bu anlayışla 2012 Barometresi çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz toplumsal değişim temaları kapsamında şu 4 önemli bulguya ulaştık; 1. Türkiye toplumunda hukukun üstünlüğüne olan inanç, farklı olana hoşgörü ve bireyselleşme düşüktür. 2. Türkiye halkının bireysel sorunlarını çözme konusundaki becerisi kolektif konulara göre çok daha yüksektir. 3. Kültürel kimlikler arasındaki gerilimler siyasal kutuplaşma üretmekte, halk içinde taraflar oluşmaktadır. 4. İnsanların doğru olduğuna inandıkları ile gündelik hayatında yaptıkları arasındaki boşluk giderek açılmaktadır. KONDA TOPLUMSAL DEĞİŞİM TEMA LARI Riskten kaçınma Bu halk ne kadar risk alır? Risk mi kısmet mi? Performans Oryantasyonu Bize göre başarı ne demek? Profesyonel in anlamını biliyor muyuz? Devlet algısı Devlet büyük ama vatandaş karşısında ne kadar küçük? Sorun çözme Sorunları beraber mi, tek başımıza mı daha iyi çözebiliyoruz? İnsani Oryantasyon Gündelik hayatta gerçekten dayanışıyor muyuz? İrrasyonalite Batıl inançlar, komplo teorileri... Ne kadar gerçekçiyiz? Peki, toplumsal yapı bu şekilde mi devam edecek? 2013 Barometresi nde de sürecek toplumsal değişim temalarının amaçladığı da tamamen halkın çok boyutlu ruh halini takip etmektir. Bu amaçla gene her ay yan sayfada bazılarını gösterdiğimiz temalardan birini belirleyip, danışman bir kadro gözetiminde ayrıntılı bir analiz ortaya çıkartıyoruz ve raporlarda kapsamlı bölümler olarak size sunuyoruz. "Dünya hareket halindedir ve hareket eden birşeye karşı tutumunuz durağan olamaz." Henri Cartier-Bresson Gelecek Oryantasyonu Gelecek kaç günde gelecek? Geleceğe hazırlanıyor muyuz? Grup-içi Kolektivizm Beraber iş yapabiliyor muyuz? Güç Mesafesi Bireyler arası görülmeyen ast/üst ilişkileri Kendine Güven Yapabilir miyim? Edebilir miyim? Ben bu hayatı yener miyim?

7 Toplumsal yapıyı bir sefere mahsus tespit etmek yetmiyor, değişimleri takip etmek gerekiyor. Bu değişimi izlemenin yöntemlerinden biri olarak her zaman ölçülmesi gereken bir takım konuları belirledik ve bu konularla ilgili soruları periyodik olarak farklı araştırmalarda kullandık. Özellikle sürekli takip ettiğimiz ve değişimleri üzerine çok şey söylenebilecek olan iki endeksi 6 ayda bir ölçmekteyiz; Yaşamdan Memnuniyet endeksi Siyasi kutuplaşma endeksi 2013 döneminde bu endekslerle birlikte diğer yıllık endeksler de ölçülmeye devam edilecektir. Avrupa Birliği üyeliğine bakış İnternet erişimi ve sosyal medya İçki ve sigara tüketimi Çevre bilinci BAROMETRE ENDEKSLERİ YAŞAMDAN MEMNUNİYET SİYASİ KUTUPLAŞMA MORAL ENDEKSİ??? Kafası karışık olmayan biri, olan biteni gerçekten anlamıyor demektir. Edward R. Murrow Moral Endeksi Barometre kapsamında her ay beş soru aracılığı ile ölçtüğümüz ve toplumun gerçek güncel ruh halini ortaya çıkartan bir veri. Yaptığımız araştırmaların her birinde görüşülen kişilere şu 5 soru sorulmaktadır; Geçtiğimiz ay en çok neye öfkelendiniz? Geçtiğimiz ay en çok neye mutlu oldunuz? Geçtiğimiz ay geçinebildiniz mi? Önümüzdeki aylarda Türkiye de bir ekonomik kriz bekliyor musunuz? Önümüzdeki aylarda kendi hayatınızda ekonomik bir zorluk bekliyor musunuz? Bu beş sorunun istatistiki olarak bileşeninden halkın moral endeksi ortaya çıkartılmaktadır. Bu veriler TUİK ve diğer kabul görmüş ekonomik verilerle bütünleştirilerek geçmiş ve gelecek ayın ekonomik davranışlarına ışık tutacak analizler ve yorumlar yapılmaktadır Moral endeksi analizleri 2013 Barometresi ile başlayacaktır, ancak son 12 aydır yapılan saha çalışmalarında bu sorular sorulmaya başlanmış ve geniş kapsamlı bir ön çalışma gerçekleştirilmiştir.

8 Önyargılar akılsızlar için gerekçe demektir. Voltaire Türkiye, haberi ve gündemi bol bir ülke. Her geçen gün bir olay oluyor, bir gelişme patlak veriyor, en olmadı siyasi bir aktör tüm gündemi meşgul edecek bir laf ortaya atıyor. Ardından, medya konu ile ilgili halkın fikri bu diyor. Hatta, farklı medya grupları aynı olay için halkın fikri ne dair birbirinden farklı iddialar ortaya atabiliyor. Sonuçta, güncel bir olay hakkında kimse gerçekten toplumun fikrini bilemiyor. KONDA Barometresi size gerçek, anlaşılır, güvenilir BİLGİ sağlıyor. KONDA Barometresi, en fazla bir ay içinde gündeme damgasını vuran olay ve demeçlerle ilgili toplumun genel olarak ne düşündüğünü abonelerine raporlar vasıtasıyla aktarmaktadır. Güncel konular ile ilgili veriler araştırmanın diğer bulgularıyla bir arada incelenip analiz edildikten sonra özel yorumlarla birlikte sunulmaktadır. Son üç yıldır, Barometre projesi gündemi etkileyen her türlü gelişme ve odak noktası haline gelen demeçler ile ilgili toplumsal algıyı abonelerine aktarmıştır. Ergenekon davasından, Davos krizine, yeni eğitim sisteminden, öğrenci olaylarına, Mavi Marmara krizinden, açlık grevlerine kadar manşetlerde ve haber bültenlerinde rastlanabilecek her konu ile ilgili halkın ne düşündüğü net bir biçimde belirlenmiştir. Barometre sadece olaylara bakışı değil, olaylar karşısında siyasetçilerin yaklaşımına dair halkın düşüncesini tespit edebilmektedir. GÜNDEM TAKİBİ KONDA Barometresi 3 senedir insanları anlayıp sizin de anlamanızı, siyasi süreçte ve gündelik hayatta hiç bir şeye şaşırmamanızı, ve toplumla ilgili her şeye hazırlıklı olmanızı sağlıyor. KONDA Barometresi size gerçek, anlaşılır ve güvenilir BİLGİ sağlıyor.

9 "Gerçek anlamda büyük olmak için insanlarla aynı yerde durmak gerekir, onların üstünde değil." Montesquieu ANKETLER NASIL YAPILIYOR? İşimiz, ülkede yaşayan 52 milyon yetişkin (18 yaş üstü) insanın düşüncesini, ruh halini, beklentisin, korkusunu ve tercihini sayısı ile arasında değişen kişi ile görüşerek ortaya çıkart maktır. Bu ancak her aşaması titizlikle uygulanmak zorunda olan bir süreç ile mümkün kılınabilmektedir. Örneklem Türkiye deki 47 bin küsur mahalle ve köyün TÜİK kaynaklı verileri 26 yıldır geliştirilen bir sistemle ayrıştırılır. Bu ayrışmadaki kümeleri temsil eden mahalle ve köyler ayrı bir bilgisayar programı ile seçildikten sonra, 52 milyonu temsil etmesi için ülkenin hangi noktalarına gidilmesi gerektiği belirlenir. Belirlenen 150 farklı mahalle veya köylerin bir kısmı ulaşılamaz, bulunamaz veya insanları konuşmaz olabilir. Ama gene de oralarda anket yapılır. Örnekleme sadakat saha çalışmasının en önemli prensibidir. KONDA da anketler sadece ve sadece yüz yüze ve hanelerde yapılır. Görüşülen kişileri tedirgin edebileceğinden kimseden kimlik bilgileri istenmez. Anketlerin gerçekten yapılıp yapılmadığının kontrolü hem saha sırasında hem de sonrasında 3 ayaklı bir mekanizma ile sağlanır. Kontrol mekanizması sonucunda tüm bulgular bir araya getirilince yanlış, sahte veya kurallara uymadan yapıldığı belirlenen anketler veri setinden çıkartılır. KONDA ya doğrudan bağlı olmayan herhangi bir personel anket çalışmasında yer alamaz. Saha çalışmalarında dış kaynak kullanımı (taşeron, outsourcing) söz konusu değildir. Her bir anket çalışması bir hafta sonu süresince gerçekleştirilir. Anketin çapı kişi veya 50 bin kişilik olabilir; gene de, sahada çalışanların işi Cumartesi sabah başlayıp Pazar akşamı biter ve bu çalışanların hepsi KONDA eğitiminden geçmiş kişiler olur. Sonuçta, KONDA saha çalışmaları gerçeğe en yakın ve güvenilir rakamları önünüze koymaktadır. Sadece KONDA örneklemlerine özgü olarak, ayrıştırma yapılırken kır ve kent şeklinde iki bölge tipi değil, KIR/ KENT/ METROPOL olarak üç tip bölge belirlenmiştir. Zira kent tanımı içinde ifade edilen İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler ile Uşak, Muş gibi kentlerdeki gündelik hayatın kodları aynı değildir. Ahlaki ve kültürel kodlar, gündelik hayatın ritmi farklıdır ve bunların sonucu olarak tercihler, davranışlar ve tutumlar da...

10 "Bugünlerde herkes her şeyin fiyatını biliyor, ancak değerini bilmiyor." Oscar Wilde KON DA BA RO MET RE Sİ İŞLEYİŞ RAPORLAR VE ÜCRET İşleyiş ve Raporlar KONDA Barometresi kapsamında her ayın ilk hafta sonu saha çalışması gerçekleştirilir. Bu araştırmanın ham rakamsal sonuçları 1 hafta içinde analiz edilebilecek hale getirilir; ardından analiz ve raporlama kısmı başlar. Raporlarda rakamlar ve analizler, görsel anlatımında desteği ile kolay ve çabuk anlaşılır bir şekilde okuyanlara sunulmaktadır. Raporlarda tüm analiz, grafik ve yorumların yanı sıra araştırmaların ham sonuçları da yer almaktadır. Raporların genel prensibi karmaşık veri dağarcığını anlaşılır ve üstüne yorum yapabilir bir halde sunmaktır. Ciltlenmiş rapor her ayın son günü abonelere kargo ve kurye yoluyla gönderilir. Her ayın son günü elinize ulaşan raporlar dışında her bir senelik Barometre döneminde iki defa 6 aylık ara rapor hazırlanır. Ara raporlar 6 araştırmanın seri verilerini bir arada sunmak ile birlikte 6 raporun içeriğini daha görsel bir anlatım ile bir arada özetlemektedir. 6 aylık ara raporlar toplumsal değişime genel çerçevede bakmayı mümkün hale getirmektedir. Ücret KONDA Barometresi nin aylık ücreti TL + KDV dir. Bu ücret bir senelik sözleşme kapsamında aylık rapor teslimlerinde abonelerden 11 kez fatura karşılığı alınır. Ücret 11 adet aylık rapor yanında 2 adet geniş kapsamlı 6 aylık rapor u da kapsamaktadır.

11 "Eğer sizin bir stratejiniz yok ise başkasının stratejisinde bir unsur olursunuz." Alvin Toffler Adres: Yıldız Posta Cad. 6/18 Gayrettepe Beşiktaş İstanbul / Türkiye Telefon: (212)

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi

Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi Olma Hali Alanlarının ve Göstergelerinin Tanımlanması ve Değerlendirilmesi Photo credit: UNICEF/Turkey/2014/Aldemir Türkiye de Çocukların Gözünden Çocuğun İyi

Detaylı

=ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ=

=ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ= =ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ= 1 BİLİM VE BİLİMSEL ARAŞTIRMA Bilim, geçerliliği konu üzerinde çalışan bilim adamları tarafından kabul edilen belli yöntemlere uygun olarak bilgiler üretme ve üretilen bilgileri

Detaylı

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması

Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması Türkiye de Ekmek İsrafı Araştırması TMO Her Hakkı Saklıdır. TMO nun izni olmaksızın çoğaltılamaz, ancak kaynak gösterilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Ekmek Tüketimiyle İlgili Tutum ve Davranışlar ile

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI TEGV GÖNÜLLÜLÜK ARAŞTIRMALARI Hazırlayan Dr. Emre Erdoğan xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİŞİSEL GELİŞİM İŞ ORGANİZASYONU ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN DENETİM ÖZEL DOSYASI GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN Yeni Türk Ticaret Kanunu nda ilk yıl geride kaldı. Sürecin nasıl geliştiği, şirketlerin bu sürece nasıl cevap verdiği gibi konular

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır?

Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? Bilimsel Bir Araştırma Ödevi Nasıl Hazırlanır? **Bu e kitap www.kutuphanem.net ve www.odevsitesi.com adreslerinden ücretsiz olarak indirilebilir. ÖDEV VE TEZLERİNİZİN ARAŞTIRILMASI KAYNAK TARAMASI YAZILMASI

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak

Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Alman kökenli olmayan girişimciler için yol haritası Berlin de başarılı bir girişimde bulunmak Genel koordinasyon Bu etkinlik Senatonun Ekonomi, Teknoloji ve Kadınlar için Yönetim i ve Investitionsbank

Detaylı

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler

Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması Eylül 2012 Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler Saha Araştırması - 2012 Türkiye Ekonomik

Detaylı

YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET. Hande ŞAHİN 1. Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET

YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET. Hande ŞAHİN 1. Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET YOKSULLARIN KENDİ ÖZEL DURUMLARI İLE FARKINDALIKLARINA DAİR BİR ALAN ÇALIŞMASI: DENİZLİ İLİ ÖRNEĞİÖZET Hande ŞAHİN 1 Zuhal ÇİÇEK 2 ÖZET Yoksulluk, dünyada giderek derinleşen bir problem haline gelmektedir.

Detaylı

KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON

KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA NEDEN OLAN BİR UNSUR OLARAK TELEVİZYON Kamil ŞAHİN Özet Kültürel yozlaşma, genellikle ekonomik ve siyasi güç açsından diğer toplumlardan daha geride bulunan ve diğer toplumlar ve onların

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

Yurttaşların Cebinden Devletin Kasasına: Türkiye de Kim Ne Kadar Vergi Ödüyor?

Yurttaşların Cebinden Devletin Kasasına: Türkiye de Kim Ne Kadar Vergi Ödüyor? Yurttaşların Cebinden Devletin Kasasına: Türkiye de Kim Ne Kadar Vergi Ödüyor? Sonuç Raporu 31 Mayıs 2006 E. Ünal Zenginobuz 1 Gökhan Özertan 1 İsmail Sağlam 1 Fatoş Gökşen 2 1 Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi

Detaylı

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu

www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu www.pwc.com/tr Türk İş Dünyası nda sürdürülebilirlik uygulamaları değerlendirme raporu Ekim 2011 İçindekiler Yönetici özeti Sürdürülebilirlik mevcut durum anket çalışması Araştırma sonuçları Sürdürülebilirlik

Detaylı

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 2846 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1803 ÖRGÜTLERDE İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Yazarlar Prof.Dr. Ramazan GEYLAN (Ünite 2, 6) Prof.Dr. Deniz TAŞÇI (Ünite 4, 5) Doç.Dr.

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ DERS NOTLARI Doç.Dr.GürhanUYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Samsun 1 Giriş Bu araştırmada insan kaynakları uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme süreci,

Detaylı

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ

BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı DPT Yayın No: 2826 BİLGİ TOPLUMU İSTATİSTİKLERİ 2011 Haziran 2011 ISBN: 978-975-19-5171-7 Devlet Planlama

Detaylı

AVRUPA YÖNETSEL ALANINA DOĞRU TÜRK KAMU YÖNETİMİ: ÇOK DÜZLEMLİ YÖNETİŞİM 1

AVRUPA YÖNETSEL ALANINA DOĞRU TÜRK KAMU YÖNETİMİ: ÇOK DÜZLEMLİ YÖNETİŞİM 1 AVRUPA YÖNETSEL ALANINA DOĞRU TÜRK KAMU YÖNETİMİ: ÇOK DÜZLEMLİ YÖNETİŞİM 1 [Avrupa] Birliği, yetkilerin Birlik ve Üye Devletler arasında nasıl paylaşılacağını gösteren açık ve kesin ilkelere ihtiyaç duymaktadır.

Detaylı

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları

10. YIL. Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 10. YIL Bilgi Edinme Hakkı Çalıştayı Sonuç Raporları 27 Mayıs 2013 ÖNSÖZ Demokrasinin ve Anayasamızın en temel prensiplerinden biri olan bilgi edinme hakkı, kamu yönetiminde açıklığın ve şeffaflığın sağlanması

Detaylı

KONDA Barometresi TEMALAR. Ekim 2012. Gündelik Hayatta Üzüntü

KONDA Barometresi TEMALAR. Ekim 2012. Gündelik Hayatta Üzüntü KONDA Barometresi TEMALAR Gündelik Hayatta Üzüntü Ekim 2012 (Bu rapor abone sözleşmelerimizin gizlilik süreleri dolduktan sonra sözleşmelerdeki ilgili maddelerin KONDA ya verdiği haklar uyarınca yayınlanmıştır.)

Detaylı

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE SADAKATİNİ ARTTIRMADA MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ YÖNETİMİNİN ETKİNLİĞİ: BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE SADAKATİNİ ARTTIRMADA MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ YÖNETİMİNİN ETKİNLİĞİ: BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ T.C. KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ VE SADAKATİNİ ARTTIRMADA MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİ YÖNETİMİNİN ETKİNLİĞİ: BİR ÖRNEK OLAY İNCELEMESİ Murat BURUCUOĞLU İşletme

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı

MAJESTELERİNİN HÜKÜMETİ. İzleme Koruma Önleme Hazırlıklı Olma İngiltere nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Stratejisi

MAJESTELERİNİN HÜKÜMETİ. İzleme Koruma Önleme Hazırlıklı Olma İngiltere nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Stratejisi MAJESTELERİNİN HÜKÜMETİ İzleme Koruma Önleme Hazırlıklı Olma İngiltere nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Stratejisi Mart 2009 İngiltere nin Uluslararası Terörizmle Mücadele Stratejisi Mart 2009 Sayın

Detaylı

TÜRKİYE DE 0-8 YAŞ ARASI ÇOCUĞA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDET ARAŞTIRMASI

TÜRKİYE DE 0-8 YAŞ ARASI ÇOCUĞA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDET ARAŞTIRMASI TÜRKİYE DE 0-8 YAŞ ARASI ÇOCUĞA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDET ARAŞTIRMASI Mayıs 2014, İstanbul Bu araştırma Bernard van Leer Vakfı'nın finansal ve teknik desteği ile gerçekleştirilmiştir. Bernard van Leer

Detaylı