Yüz ve vücut kontürü için çapraz bağlı (özel teknik) yeni Hyalüronik Asit

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Yüz ve vücut kontürü için çapraz bağlı (özel teknik) yeni Hyalüronik Asit"

Transkript

1 Yüz ve vücut kontürü için çapraz bağlı (özel teknik) yeni Hyalüronik Asit

2 Hyaluronic acid (HA) tıpta uzun zamandır güvenli oluşuyla bilinir. Ancak, HA natürel formundayken enzimatik yıkılma ve serbest radikal metabolizması nedeniyle dokuda sürekliliği kısadır.

3 Küçük partiküller ( µ) hızlı yıkılmaya eğilimlidir ve büyük partiküller (1000 µ) enzimatik yıkılmaya karşı daha dirençlidir.

4 BDDE (butanediol diglycidyl ether) Çapraz Bağlı HA Cross-Linked özel teknik Protein BDDE protein BDDE solüsyonunun aşırı hassas cilt tipleri de dahil reaksiyon riskini düşürdüğü bilinmektedir.

5 Hyacorp taki çapraz bağ yönteminde; Akıcı solüsyon içinde, * Hayvan kaynaklı olmayan, * %100 iri partikül konsantrasyonu..yaratmak için * Moleküler Ağırlığı Dalton, * özel dizayn HA kullanılır.

6 Hyacorp un yeni özel dizayn teknolojisi iri partiküllerin (1000 µ) küçük iğneden kolayca geçmesine imkan sağlar. Bu çapraz bağ teknoloji arkasındaki sır THIXOTROPY diye adlandırılır.

7 THIXOTROPIC çapraz bağlama tekniğinin sonucu olarak ; Hyacorp jel, enjeksiyon basıncı altında daha az yapışkandır ve enjeksiyon basıncı biter bitmez-hemen orijinal yapışkanlığına döner.

8 Thixotropic çapraz bağlama üretim yöntemini BioScience geliştirmiştir. Bu jel COVALENT (eşdeğerli) moleküler bağlayıcıdır ve dokudaki sürekliliği daha uzundur. Thixotropic HA moleküler ağ hyaluronidase difüzyon oranını da azaltır.

9 Bu THIXOTROPY çapraz bağlama tekniği ile pürüzsüz homojen bir jel yaratılmış olur.

10 Naturel Hyalüronik asit kaynaklı.. Tüm organlarımızda mevcut.. Düşük risk Bakteri fermentasyonu (hayvan kaynaklı değil) Hayvandan geçen veya hayvan kaynaklı alerjik reaksiyon riski düşük.. Sağlamlaştırılmış Uzun süreklilik (çapraz bağlı) Çok yönlü Yüz uygulamaları Vücut uygulamaları

11 HYACORP enjeksiyonu meme, kalça büyütme ile diğer vücut ve yüzdeki çukurları doldurmak, kaldırmak için kullanılır. HYACORP, küçük cerrahi (temiz) odalarda uygulanabilir.

12

13 HYACORP un avantajları Lokal anestezi altında uygulanabilir Cerrahi prosedür değildir. Hastane yatışı gerektirmez, iyileşme süresi kısadır. Hızlı sonuç.. Bio-uyumlu.. Dermal ve sub-dermal izde (skar) minimal risk.. Normal bir prosedür dakika sürer ve sonuç 12+ ay süreklilik gösterir.

14 HYACORP, hacim restorasyonu, yüz ve vücut konturlamada CE onaylıdır. CE 0297

15 Endikasyonları: Volumetrik Büyütme Partikül büyüklüğü / Şırınga/ Enjeksiyon Seviyesi Yüz: Dudaklar & ince çizgiler: Lip (100m) 1.0ml Vermillion border (dudak çizgileri) Kaşlar: Face (300 μm) 1.0ml Derin dermis Nazal köprü: H-S (500 μm) 10ml Hypodermis Naso-labial kıvrımlar: L (300 μm) 2.25ml Hypodermis Çene çizgisi: H-S (500 μm) 10ml Hypodermis Çene: H-S (500 μm) 10ml Hypodermis Yanaklar: H-S (500 μm) 10ml Hypodermis Vücut: Kalçalar: H (1000 μm) 10ml Hypodermis Baldırlar: H (1000 μm) 10ml Hypodermis Liposuction sonrası: H-S (500μm) 10ml Hypodermis Travma sonrası: H-S (500μm) 10ml Hypodermis Meme: H (1000 μm) 10ml Sub-glandular H-S (500μm) 10ml Sub-glandular

16 Enjeksiyon Seviyesi Derin dermis Hipo dermis

17 Enjeksiyon Teknikleri Carruthers and Carruthers, Soft Tissue Augmentation (2005)

18 Yüz-Hacim Kazandırma

19 Yüz Endikasyonları: Dudak Dudak hacim kazandırma Dudak belirginleştirme

20 Dudak Hacim Kazandırma Hyacorp Lips de 27gauge veya 29 gauge iğne kullanılır. Eğim vererek iğneyi sokun, derinleştirin, orbicularis kası ön tarafına gelin. İğneyi çekerken enjekte edin.

21 Dudak Belirginleştirme gauge, 1.5 inch iğne (uzun). Dudak kenarından iğneye eğim vererek sokun. Geri çekerken enjekte edin ve diğer birleşim yerine kadar gelin. Yüzeyel enjeksiyondan emin olmak için deriyi gerin.

22 Yüz Endikasyonları: Yanaklar

23 Yüz Endikasyonları: Yanaklar

24 Yüz Endikasyonları: Yanaklar

25 Yüz Endikasyonları: Burun köprüsü Dr Jacques Otto: sub-dermal enjeksiyon

26 Yüz Endikasyonları: Burun köprüsü Dr Jacques Otto: sub-dermal injection

27 Yüz Endikasyonları: Burun köprüsü Dr Jacques Otto: sub-dermal enjeksiyon

28 Yüz Endikasyonları: Burun köprüsü Dr Jacques Otto: sub-dermal enjeksiyon

29 Body Augmentation

30 Vücut Hacim Kazandırma: Kalçalar

31 Hasta Değerlendirme: Esnetme Testi Kumpas ve mezuro ile 3 cm uzaklığı ölçerek işaretleyiniz, sonra deriyi esnetiniz ve esnettiğiniz uzaklığı ölçünüz. Eğer deri %50 ve üzeri oranında esniyorsa bu derinin aşırı esnek olduğunu gösterir ve bu durumda Hyacorp kontra-endikedir.

32 Hasta Değerlendirmesi: Sıkıştırma Testi Deriyi katlayarak kumpas ile ölçün. Eğer deri kalınlığı 2 cm den ince ise deri örtüsü Hyacorp tedavisi için yetersiz, demektir.

33 Hasta Değerlendirmesi : Ptoz (Sarkma) Kalçanın alt kıvrımından enine ve aşağı doğru ikincil derecede sarkma varsa Hyacorp tedavisine pek uygun değildir.

34 Tedavi Öncesi Hazırlıklar Tercihen hasta ayaktayken tedavi alanlarını işaretleyiniz. Fotoğraflarını çekiniz. Hacim kazandırılacak alanları işaretleyiniz. Antiseptik solüsyon ile tedavi alanını temizleyiniz.

35 Anestezi Derinin delinmesi için 18g keskin iğne kullanımı deride iz kalma riskini azaltır. (insizyon ve sütur gerekmez) 18g x 100mm kör iğne ürünün doğru bir şekilde dağılmasını sağlar ve ürünün yaraya doğru migrasyon riskini düşürür.

36 Ürünün çıkış şekli

37 Meme ve kalça büyütme için 14g veya 16g kör kanül kullanılmaz çünkü deri insizyonu ve sütur gerektirir! bölgeden kanülün içine ürün migrasyonu olur ve insizyon yerinden sızıntı olabilir.

38 Thixotropic çapraz bağda, Yüz hacim kazandırmada 29g - 27g keskin iğne Küçük vücut konturlamada 22g keskin iğne Meme ve kalça büyütmede 18g kör iğne kullanılır.

39 Vücut Hacim Kazandırma: Kalçalar - Kaldırma üst dolgunluk - Yuvarlaklık

40 Vücut Hacim Kazandırma: Kalçalar Enjeksiyon öncesi çizim, Dr Mario Gioia

41 Beklenen Yan etkiler Kızarıklık Hassasiyet Şişme Ağrı Morarma Kaşınma gün içinde kendiliğinden çözülür.

42 Vücut Hacim Kazandırma: Kalçalar Dr Gioia: önce ve 4 ay sonra

43 Dr Gioia: 4 ay sonra

44 Meme Büyütme Hyacorp meme implantlarının alternatifi değildir. Şu uygulamalarda kullanılır: 200 ml den büyük memelerde hacmi artırmak için. Meme implantından sonra derideki kırışıklık vs. düzeltmek için. Asimetriyi düzeltmek için. Meme profilindeki deformiteleri düzeltmek için.

45 Tedavi Protokolü Hasta uygunluğunun kontrolü Hasta izninin alınması Verilecek antibiyotiklerin enjeksiyon öncesinden belirlenmesi Enjeksiyon Tekniği Tedavi bölgesini antiseptik ile temizleyin (iyot, alkol veya chlorhexidine) Steril örtü kullanın. Lokal anestezi uygulayın. 18g keskin iğne (deriyi delmek için) 18 g kör iğne ile sub-glandular lokal anestezi uygulayın. 18 g kör iğne Hyacorp u sub-glandular enjekte edin. Steril pansuman ve sargı uygulayın. Tedavi Sonrası 14 gün takviyeli sütyen Gerektiğinde ağrı kesici

46 Hariç Tutulacak Hasta Kriterleri Aşırı esnek deri Aşırı ptoz (> derece 2) Zayıf deri örtüsü Meme-tümör geçmişi 40 yaşından sonra mamografi çektirmemiş hasta Pıhtılaşmayı engelleyen tedavi (warfarin, heparin) Poli-kistik hastalık

47 Hasta Uygunluğunun Belirlenmesi Hasta Değerlendirme şunları içerir: Medikal & cerrahi geçmiş Esnetme testi Sıkıştırma testi Ptoz Göğüs duvarı simetrisi Meme simetrisi Meme ucu hassasiyeti: normal, az, çok hassas?

48 Hasta Değerlendirme: Esnetme Testi Kumpas ve mezuro kullanarak rahat pozisyonda meme ucu ile meme altı kıvrımını ölçün. Deriyi esnetin ve uzaklığı tekrar ölçün. Esnetilen deri %50 ve üzeri oranında esniyorsa deri aşırı esnektir ve Hyacorp tedavisi kontra-endikedir.

49 Hasta Değerlendirme: Sıkıştırma Testi Meme dokusunu sıkıştırarak cilt kalınlığını kumpas ile ölçün. Eğer kalınlık 2 cm den az ise doku örtüsü Hyacorp tedavisi için yetersizdir.

50 Hasta Değerlendirme: Ptoz Derece I: Meme ucu, meme alt kıvrımı hizasındadır. Derece II: Meme ucu, meme alt kıvrımının altındadır. Derece III: Meme ucu, meme alt kıvrımında çok aşağıdadır (uygun değil)

51 Meme Büyütme Enjeksiyon Teknikleri

52 Derinin delinmesi için 18g keskin iğne idealdir böylece yara izi riski düşer. (insizyon yok & sütur yok) 18g x 100mm kör iğne ise ürün enjeksiyonu için en doğrusudur ve ürün migrasyon riskini düşürür.

53 Anterior-axillary line: 18g keskin iğne ile meme altı çizgisinden derinin delinmesi.

54 18 g keskin iğne ile Para-sternal derinin meme altı kıvrımından delinmesi

55 Deri Lokal Anestezi İnfiltrasyonu Solüsyon: 2% Lidocaine & adrenaline 1: ml intra-dermal infiltrasyon (beyazlama) 1.5 ml hipodermal infiltrasyon 30 g iğne & 2.5 ml şırınga (Luer Lock) Derinin beyazlaması

56 18 g keskin iğne ile derinin delinmesi

57 Sub-glandular Lokal Anestezi Enjeksiyonu Solüsyon: - Lidocaine 0.5% (40ml) - Adrenaline 1 : Sodium bicarbonate 5 meq - Betamethasone 1mg 10 ml şırınga 18g kör iğne Herbir meme için toplam ml Hyacorp enjeksiyonundan önce dakika bekleyin.

58 Beklenen Yan Etkiler Kızarıklık Hassasiyet Şişme Ağrı Morarma Kaşıntı gün içinde kendiliğinden çözülür.

59 Yan etkiler ve Komplikasyonlar Vücut şekillendirme Enjeksiyon bölgesinde ağrı Enjeksiyon bölgesinden sızıntı Enjeksiyon bölgesinde hematom Nodüller Meme büyütme Ağrı Ödem Enjesiyon bölgesinde protez reaksiyonu Dermal enfeksiyonu & meme absesi

60 Tedavi Kılavuzu Tedavi alanını aşırı sıcağa maruz bırakmayınız (solaryum ve güneşlenme). Ya da başta oluşan kızarıklık ve şişmeyi giderme amaçlı aşırı soğuğa maruz bırakmayınız. 2 hafta boyunca yorucu ve tedavi alanına baskıya neden olacak aktivitelerden kaçınınız. Profilaktik (koruyucu) antibiyotik kas içi veya oral. Ağrı kesici Prosedürü izleyen 48 saat içinde ağrı kesici alınması önerilir, enjeksiyon alanı 7-10 gün süreyle hassas olabilir. Hastalar prosedürden 2 hafta önce ve 2 hafta sonra aspirin kullanımından kaçınmalıdır. Prosedürden sonra 7 gün süreyle gece gündüz destekli sütyen giymelidir, daha sonra her gün düzenli olarak giymelidir.

61 Ürünün çıkış şekli

62 Model 1: Küçük memeler & Ptoz yok Para-sternal Erişim Noktası Sonra: parasternal deri deliğinden subglandular enjeksiyonlar Önce: yoğun sub-glandular & retro-areolar enjeksiyon

63 Model 1: Küçük memeler & Ptoz yok Anterior-axilla Erişim noktası Sonra: anterior axillary deri deliğinden subglandular enjeksiyonlar Önce: yoğun sub-glandular & retro-areolar enjeksiyon

64 Model 1: Küçük memeler & Ptoz yok Dr Jacques Otto: önce ve 1 saat sonra

65 Model 1: Küçük memeler & Ptoz yok Dr Jacques Otto: önce ve 1 saat sonra

66 Model 1: Küçük memeler & Ptoz yok Dr Jacques Otto: önce ve 1 saat sonra

67 Model 2: Büyük memeler (Orta derece Ptoz) Para-sternal Erişim Noktası Sonra: parasternal deri deliğinden subglandular enjeksiyonlar Önce: yoğun sub-glandular & retroareolar enjeksiyon

68 Model 2: Büyük Memeler (Orta Derece Ptoz) Anterior-axilla Erişim Noktası Sub-glandular enjeksiyon

69 Model 2: Büyük Memeler (Orta Derece Ptoz) Dr Jacques Otto: önce ve 1 saat sonra

70 Model 2: Önce ve 1 saat sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme ve minör deri deliği lezyonu Dr Jacques Otto

71 Model 2: Önce ve 1 saat sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme ve minör deri deliği lezyonu Dr Jacques Otto

72 Model 2: Önce ve 1 saat sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme ve minör deri deliği lezyonu Dr Jacques Otto

73 Model 2: Önce ve 1 saat sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme ve minör deri deliği lezyonu Dr Jacques Otto

74 Model 2: Önce ve 1 saat sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme Dr Jacques Otto

75 Model 2: 2 ay sonra Dr Jacques Otto

76 Model 2: Önce(1), hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) 1 2 3

77 Model 2: Önce(1) hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) Dr Jacques Otto: 1 yıl sonra, yara izi yok..

78 Model 2: Önce(1) hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) Dr Jacques Otto

79 Model 2: Önce(1) hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) Dr Jacques Otto

80 Model 2: Önce(1) hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) Dr Jacques Otto

81 Model 2: Önce(1) hemen sonra(2) ve 12 ay sonra(3) Dr Jacques Otto

82 Model 3: önce ve 3 gün sonra Areolanın yükseltilmesi dahil Volumetrik büyütme ve minör deri deliği lezyonu Dr Jacques Otto

83 Teşekkürler

ORTHOLOC 3Di PLANTAR LAPIDUS PLAKASI 152130-0

ORTHOLOC 3Di PLANTAR LAPIDUS PLAKASI 152130-0 EN TK ORTHOLOC 3Di PLANTAR LAPIDUS PLAKASI 152130-0 Bu pakette aşağıda belirtilen diller mevcuttur: English (en) Deutsch (de) Nederlands (nl) Français (fr) Español (es) Italiano (it) Português (pt) 中 文

Detaylı

HIBOR 2.500 IU/0.2 ml Kullanıma Hazır Enjektör Steril - Apirojen FORMÜL

HIBOR 2.500 IU/0.2 ml Kullanıma Hazır Enjektör Steril - Apirojen FORMÜL HIBOR 2.500 IU/0.2 ml Kullanıma Hazır Enjektör Steril - Apirojen FORMÜL Her 1 ml kullanıma hazır solüsyonda: Bemiparin sodyum (anti Faktör Xa*): 12.500 IU Enjeksiyonluk su.y.m. 1 ml *Potens WHO nun 1.

Detaylı

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI

DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI T.C. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı DİŞ HEKİMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN ETMENLER VE İŞLE İLİŞKİLİ SAĞLIK SORUNLARI BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Gökay ÜSTDAL Danışman Öğretim

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ALANLAR ORTAK TEMEL YAŞAM DESTEĞİ 720S00047 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK

Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım. Prof.Dr. Turgut İPEK Travmalı hastada yaklaşım ve İlk yardım Prof.Dr. Turgut İPEK Travma Epidomiyolojisi Tüm yaş grublarında 4.sıklıkta ölüme neden olur. 34 yaş altında diğer hastalıkların tümünden daha fazla ölüme neden olur.

Detaylı

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta!

Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda sizinle yaptığımız anlaşmalar bulunmakta! Anestezi (duyu kaybı) ve ameliyatınız sırasında ve sonrasında ağrıyla mücadele Anestezi Dikkat: Bu broşür ameliyatınız konusunda yapılacak hazırlıklar hakkında önemli bilgiler içermektedir. Arka kısımda

Detaylı

TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI

TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI T.C. Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı TEDAVİ GÖRMÜŞ BAŞ BOYUN KANSERLİ HASTALARDA DİŞHEKİMİNİN YAKLAŞIMI BİTİRME TEZİ Stj. Dişhekimi Gülter Devrim AKYOL Danışman Öğretim

Detaylı

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma

Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma Laboratuvar Testleri İçin Örnek Alma AMAÇ Tanı amacıyla aseptik koşullarda ve hasta güvenliği sağlanarak doğru ve etkin bir şekilde örneklerin alınması ve uygun koşullarda laboratuvara gönderilmesidir.

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ. İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı HASTA BİLGİLENDİRME FORMU Kendi Kendine Takip Nedir? Diyabette daha iyi metabolik kontrolün

Detaylı

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği

İnsülinler ve insülin uygulama tekniği TÜRKİYE ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA DERNEĞİ DİABETES MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU TEMD DİABETES 06 MELLİTUS ÇALIŞMA VE EĞİTİM GRUBU HASTA EĞİTİM KİTAPÇIKLARI SERİSİ İnsülinler ve insülin uygulama

Detaylı

Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu. Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak

Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu. Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak Yaşlılığa bağlı maküla dejenerasyonu Görme gücünü yaşlılığa kadar korumak Baskı bilgileri Tüm hakları saklıdır. Bu broşür ve buna ait tüm parçalar telif haklarıyla korunmaktadır. Novartis Pharma GmbH firmasının

Detaylı

GENEL CERRAHİ SERVİSİ

GENEL CERRAHİ SERVİSİ TC. SAĞLIK BAKANLIĞI SAKARYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GENEL CERRAHİ SERVİSİ BÖLÜM UYUM EĞİTİMİ REHBERİ Eğitim Koordinatörlüğü İÇİNDEKİLER 1. ÖNSÖZ 2 BÖLÜM YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARI 3 BÖLÜMÜN

Detaylı

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ

SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ SAĞLIK PERSONELİNE YÖNELİK EL YIKAMA VE EL DEZENFEKSİYONU REHBERİ Hazırlayanlar Dr. Dyt. Saniye Bilici Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Uzm. Dr. Hasan Irmak Sağlık Bakanlığı Temel

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İnfeksiyon Kontrol Komitesi Talimatları 1- Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi İnfeksiyon Kontrol Talimatı 2- Anne Sütü Saklama Talimatı 3-

Detaylı

PHALINX ÇEKİÇ AYAK PARMAĞI SİSTE ZMİ

PHALINX ÇEKİÇ AYAK PARMAĞI SİSTE ZMİ PHALINX ÇEKİÇ AYAK PARMAĞI SİSTE ZMİ 151676-1 Bu pakette aşağıda belirtilen diller mevcuttur: English (en) Deutsch (de) Nederlands (nl) Français (fr) Español (es) Italiano (it) Português (pt) 中 文 - Chinese

Detaylı

Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım?

Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım? Cerrahi İşlem Öncesi Koagülasyon Testleri Bozuk Olan Hastada Ne Yapmalıyım? Dr. Mehmet ŞENCAN Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Giriş Cerrahi işlemler sırasında hemostatik sistem

Detaylı

A S T A B I L G I L E R I. Apidra ara insülin verilen kişiler için

A S T A B I L G I L E R I. Apidra ara insülin verilen kişiler için A S T A B I L G I L E R I Apidra ara insülin verilen kişiler için Doktorunuz tarafından saptanan diyabetli hastalar için bu broşürü hazırladık. Tüm diyabet tedavilerinin ilk amacı iyi hissetmek, ayrıca

Detaylı

BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU)

BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) Türk Nöroloji Derneği 2011 BAŞAĞRISI TANI VE TEDAVİ REHBERİ 2011 GÜNCELLENMİŞ ŞEKLİ (BAŞAĞRISI ÇALIŞMA GRUBU) MİGREN BAŞAĞRISI

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon (%0.3 tobramisin ve %0.1 deksametazon) Göze uygulanır.

KULLANMA TALİMATI. TOBRADEX Steril Oftalmik Süspansiyon (%0.3 tobramisin ve %0.1 deksametazon) Göze uygulanır. TOBRADEX (%0.3 tobramisin ve %0.1 deksametazon) Göze uygulanır. KULLANMA TALİMATI Etkin maddeler: Tobramisin Deksametazon Süspansiyonun 1 ml si 3 mg tobramisin ve 1 mg deksametazon içerir (Her 5 ml şişe

Detaylı

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

KULLANMA TALİMATI. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. KULLANMA TALİMATI DUOCID 0.25 g IM enjektabl toz içeren flakon Kas içine uygulanır. Steril- Apirojen Etkin madde: Her flakon 250 mg ampisilin (ampisilin sodyum olarak) ve 125 mg sulbaktam (sulbaktam sodyum

Detaylı

Hasta bilgileri. Lantus

Hasta bilgileri. Lantus Hasta bilgileri Lantus Bu kitapçığı diyabet hastaları ve doktor tarafından Lantus teşhisi koyulan kişiler için hazırladık. Tüm diyabet tedavilerinin ilk amacı kan glikoz seviyesini olabildiğince normal

Detaylı

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Bir Fincan Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır KKTC Başbakanı Central Hospital ı Ziyaret Etti KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Eşi Central Hospital ı ziyaret etti. Hastane yönetimiyle bir araya gelen Küçük ile hastane ve sağlık sektörü konularında bilgi

Detaylı