İslamcı bir devlete doğru Toplumda Gülen-Hareketinin nüfuz kazanması Yazar: Aydın Fındıkçı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İslamcı bir devlete doğru Toplumda Gülen-Hareketinin nüfuz kazanması Yazar: Aydın Fındıkçı"

Transkript

1 Türkiye nin Fethi İslamcı bir devlete doğru Toplumda Gülen-Hareketinin nüfuz kazanması Yazar: Aydın Fındıkçı İstanbul Türkiye, bir zamanlar sahip olduğu Batılı laik devlet ve toplum düzeninden uzaklaşıyor. Bu yol İslamcı bir devlete gidiyor. 29 Ekim 1923 de Atatürk tarafından ilan edilen modern Cumhuriyetin yönü başından beri Batıya dönüktü. Demokratik ve laik Avrupalı bir Türkiye ve bunun Batı normlarında modernleşmesi Atatürkü ün açık hedefiydi. Bu arzu, son yeni gelişmeler ve aslında sevindirici bir gelişme olan ordunun ülkenin iç siyasetine artık karışmama isteğide dikkate alındığında, ciddi tehlike içindedir. AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) hükümeti yönetimi altında 2002 den beri kadın erkek eşitliği, din özgürlüğü, düşünce ve basın özgürlüğü, coğulculuk ve benzeri birçok başka Batılı değerlerin,bir çok yasal değişiklik, siyasi ve dini uygulamalarla gün be gün altı oyuluyor. Bu gelişme İsalamcıların modern Türkiye ile hesaplaşması ve Türkiye yi Batıdan koparması olarak mütaala edilebilir yılında elhamdülillah şeriatçıyız. Amacımız islam devletidir diyende AKP-Şefi Erdoğan dı. AB-Tam Üyelik Görüşmeleri ve Sonuçları Atatürk ün arzusu ülkesinde Batılı değerleri tesis etmek ve günün birinde Türkiye nin Avrupa daki eşit yerini almaktı. Bu arzudan AKP ustalıkla istifade etti. AB ne tam üyelik müzakere sürecinde çok sayıda olumlu ve doğru uygulamalar gerçekleşti. İğdam cezasının kaldırılması, parti yasaklamaları zorlaştırılması, anayasa mahkemesine üye hakim sayısının 11 den 17 ye çıkartılması ve bunların görev sürelerinin oniki yıl ile kısıtlanması gibi. Yine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üye sayısı 7 den 22 ye çıkarıldı. Buna paralel olarak da aynı zamanda AKP ve Gülen Hareketi sempatizanı hukukçular buralara atanarak Türk yargısının islamcı fetih hareketi ilerletilmiş oldu. Güya Boğazdaki ülkenin Avrupa ya bağlanmasına yardımcı olmak adına, AKP hükümeti ile imtiyazlı ortaklığı genişletme yerine 2005 de AB-tam üyelik müzakerelerini başlatıldı. Bugün bunun doğru olmadığı netleşti. İçlerinde adalet, basın ve ordudaki laik unsurları bariz bir şekilde bertarat etmek ve yarı devlet başkanlığını içeren anayasa reformu planı, İstanbul Taksim, Çamlıca ve.

2 Büyükada da yeni camiiler inşaa etme projelerini yürürlüğe geçirme planlarınında olduğu iktidar partisinin uygulamalarının tamamına yakını başından beri yürüttüğü islamcı ve faşist bir tek hükümdarlık kurmak amaclı olmuştur. Bu tür uygulamalar kesinlikle Türkiye nin demokratikleşme sürecine giden yolda atılan adımlar değildir ve dolaysıyla AB ye yakınlaştırmıyor. Erdoğan ın hükümdarlık sistemini kabüllenemeyen ve kabül etmeyen askerden, gazeteci ve Profesörlere kadar uzanan muhalif güçlerin tutuklanması ve korkutulması, Türk toplumunu tüm yönleriyle planlı olarak islamlaştırmanın parçasıdır. Türkiye nin AB ne tam üye olma olgunluğu çok uzaklarda olduğunu bilen Türk Führer yine de gelecek yıllarda Ya Türkiye AB ye belli bir süre içersinde tam üye olarak kabul edilir yada AB ile yapılan tam üyelik görüşmeleri kesilir diye açıklamada bulunacaktır. Daha sonra da taraftarlarına dönüp AB Türkiye yi dini sebeblerden dolayı kabul etmiyor, bu yüzden islam dünyasına yönelmeli gerektiğini savunacak bu, bazı Arap ülkelerin ekonomik çöküşü nedeniyle biraz zayıflatmış olsada. Erdoğan islam dünyasının liderliğini Yeni Türkiye si ile üstlenmenin rüyasını görüyor. Bunun için AKP nin Führer i sadece sunni (Hanefileri) Türkleri ve Kürtleri (Şafiileri) seferber etmekle kalmıyor, bunun yanı sıra sunni Araplarla ve otoriter rejimlerle de, örneğin Mısırda Mursi yönetimindeki Müslüman-Kardeşlerle de Suriyede Esad iktidarına karşı iş birliği yapıyor. Bunu yaparken aynı zamanda da, Türkiye deki Sunnileri Alevilere karşı kışkırtıyor ve Alevi yerleşim yerlerinde sunni inancının camilerini inşaa ettiriyor. Din Özğürlüğü Yok Özellikle islamcı imam Fetullah Gülen tarafından dikte edilen, sunni doğrultudaki dini icraat giderek Türkiye nin sosyal ve kültürel yaşamını belirliyor. Türk toplumunun tümü Güle in adeletine, yani şeriat kanununa göre yaşamaya zorlanıyor. Bugünün Türkiyesinde yeniden çağdaş müslümanlar (keza Sunniler ve Aleviler aynı şekilde) ve Hiristiyanlar sokak ortasında tartaklanıyor, meslek yaşamlarında haksızlığa uğruyor ve siyasi takibe tabi tutuluyorlar. Alkol tüketimi ve dağıtımı, İnternet özgürlüğü giderek daha çok kısıtlanıyor. Türbansız kadınlar tüm ülke çapında taciz ediliyor, hakarete maruz kalıyor ve kamu hayatından uzaklaştırılıyorlar. Bunun tek sebebi, farklı din ve inanç gruplarına ait olmaları veya inançlarını Erdoğan ın dikte

3 ettiği şekilde yaşamamaları veya şeriata karşı olmalarıdır. Dolaysıyla Türkiye deki din özgürlüğü, AKP iktidarı tarafından yalnızca kendisine yakın duran kişilerin, dinci tarikatların ve kuran kursu okullarının özgürlüğü şeklinde algılanıyor ve yaşatılıyor. Türban giyimi devletin yüksek mevkilerinde görev almak için neredeyse bir şart oldu. Türkiye de kadınların %60 ından fazlası kültürel gerekçelerden dolayı geleneksel olarak başörtüsü takıyor. Bu kültürel başörtüsü İslamcılar tarafından türban şekline çevirildi ve artık türban giymek bankalarda, hastanelerde ve devlet daireleri gibi kamuya açık yerlerde fiilen serbest bırakıldı. İlk okul öğrencilerin taşıdıkları okul önlüğü haziran 2012 de uygulamadan kaldırılmasıyla ilk ve ve orta öğretimde de türban giymenin yolu açıdı. Bugünün Türkiyesinde İslamcıların iktidara geldikleri tarihten bu yana eşlerini eve kapatan, iş hayatından uzaklaştıran, döven ve hatta öldüren erkeklerin sayısı yıldan yıla artı. Eşleri ve kızları onların malı olduğundan her istediklerini yapabilme anlayışına sahipler den itibaren kadına yönelik cinayet sayısı hükümet istatiklerine göre %1400 artı. Tüm bunlar kadın düşmanı uygulamaların ve zihniyetin pratik sonuçları ve Türk toplumunun yaşadığı islamcı dönüşümün üzücü örnekleridir. Fetullah Gülen ve AKP Amerikan dergisi Foreign Policy nin de yürütüyor tahmin ğöre artık devletin tüm aygıtı nerdeyse, islamcı Gülen tarikatı ve AKP nin elindedir.yazar Ahmet Şık ve polis amiri Hanefi Avcı polis teşkilatına sızan Gülen tarikatı hakkında yazdıkları kitaplarından dolayı anında tutuklandılar. Şık 1 a göre, Gülen tarikatının ideolojik temelleri, aslında 12 Eylül 1980 darbesinden hemen sonra tüm Türkiye ye yaymak istenen ve her yönüyle kaba bir milliyetciliği içinde barındıran bir İslam anlayışı olan Türk-İslam-Sentezi dir. Erdoğan ve Gülen in Büyük-Osmanlı-Rüyaları artık dış politikanın bir parçası haline geldi, AKP lideri bunu açıkca şöyle ifade ediyor: Ecdadımızın gittiği her yere gitmek zorundayız. Ve bu Osmanlı rüyasının bir baskı ve etki aracı olarakda Gülen in talebeleri tarafından Almanya da bile birçok okul açılmaktadır. Böylelikle hoşgörü, Kültürler arası dialoğ, Dinler ve Kültürler Arası İşbirliği gibi slogansal başlıklar 1

4 altında Türk-İslam-Sentezi ve benzeri fikirleri yayıyorlar. Bu hareket bir süredir Almanya da da hizmet ticari unvanını taşımaktadır. Bunun için kenilerini Hoca Efendinin talebeleri olarak tanımlayan ve değişik isimler altında örgütler kuran çoğunluğu Türk kökenli üniversite öğrencileri kullanılıyor. Vizyon adındaki özel okul veya Münich te bulunan İDİZEM derneği buna örnektir. Ya da Süddialog (Güney Dialoğu), kendi internet sitelerinde Gülen i sunni geleneğinin en iyi müslüman imamlardan biri diye tanıtıyor, İDİZEM in İnternet sitesine göre Fetullah Gülen hoşgörüyü ve dialoğu simgeliyen bir figur olarak lanse ediliyor. Alman partilerin ve kurumların bu tür derneklerle işbirliği içinde olmaları, İslam dini mensuplarının Almanya daki uyumlarına hiç bir şekilde fayda getirmiyor. Nerdeyse tüm tarafsız gözlemciler, Türkiye de hukukun AKP tarafından ayaklar altında çiğnendiğinde hemfikirdirler. İktidarı eleştiren herkesi çok ağır yaptırımlarla tehdit ediyorlar ve sansürü yoğunlaştırıyorlar. AKP, Gülen ve yandaş medyası, Gülen hareketinin ve AKP nin yaşam felsefesini paylaşmayan ve hatta İslamı ve demokrasiyi suistimal eden İslamcılara karşı gelen ve eleştiren Türkleri Allahsız, İslam düşmanı ve kâfir olarak adlandırıyorlar. Bu insanlara resmen iftira atılıyor, meslek hayatlarında haksızlığa uğratılıyorlar ve hatta tutuklattırıyorlar. İnsana çok çabuk darbeci kelimesini haksız yere yakıştırıyorlar ve bu söylem doğrudan insana hapisi boylatıyor. Bu tecrübeyi sözde Ergenekon Darbesi sürecinde ve 1997 de Erdoğan ın babalığı İslamcı Başbakan Erbakan a karşı düzenlenen gerçek darbede, sayısız silahlı kuvvetler mensubu, yazarlar ve gazeteciler yaşamak zorunda kaldılar. Darbeci olarak adlandırılan kişiler arasında Soner Yalçın ve Nedim Şener gibi (ikiside Şık gibi serbest bırakıldı) eleştirmen gazeteciler, Mustafa Balbay gibi seçilmiş milletvekileri, Mehmet Haberal ve Fatih Hilmioğlu gibi profesörler ve nice entellektüel ve üniversite öğrencisi dahilidir. Bunlar yıllardır tutukludur. Sınırsız Gazeteciler in verilerine göre Türkiye de 49 gazeteci tutuklu bulunmaktadır ki bu sayı İran ve Çin den daha fazla. Erdoğan, Gülen ve AKP koalisyonunun çözümüm değil bilakis sorunun en büyük parçası olduğu şu aralar Mısırda Mursi örneğinde de göründüğü gibi - önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacaktır. Ve Batı fark edecek ki, yine yanlış kişilere bel bağlamış. Bu ilk defa olmuyor ki.

5 Yazar öğretmen ve seminer yöneticisidir. Münich de sosyoloji bölümünde yıllarca öğretim görevliliği yapmıştır. Doç. Dr. Aydın Fındıkçı Kuran-ı Kerim in çağdaş yorumlanması gerektiğini ve Almanya daki islami Kuruluşlardan yazılı olarak şeriattan el etek çektiklerini ve demokratik hukuk devletini kabul etiklerine dair bir açıklama yapmaları gerektiğini savunuyor. Bundan dolayı Türk asıllı Alman yazar çoğu kez açıktan saldırılara maruz kalıyor ve hatta kendi deyimiyle meslek hayatında mağdur oluyor.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Basın Özgürlüğü ve İktidar

Basın Özgürlüğü ve İktidar Basın Özgürlüğü ve İktidar İsveç - Türkiye örnekleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmesi Beyza Mumcular Begüm Özemek Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi - Özgür Proje Sabancı Üniversitesi, 2015

Detaylı

Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar

Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar Asker- Sivil İlişkilerinde Değişim ve Dönüşüm, Mağduriyetler ve Sonuçlar Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat GÖKÇE Gaziantep Üniversitesi Özet Asker-sivil ilişkileri Türk demokrasi tarihinde siyasetin gündeminde sürekli

Detaylı

Türkiye. Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu 2003. Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır.

Türkiye. Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu 2003. Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır. Türkiye Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu 2003 Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi tarafından yayınlanmıştır. Anayasa din özgürlüğünü garanti eder ve Hükümet uygulamada genel olarak bu hakka saygı

Detaylı

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü

SDE RAPOR. Doç. Dr. Hamit Emrah Beriş. Temmuz 2012. İç Politika ve Demokratikleşme Programı Koordinatörlüğü SDE RAPOR Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri ---------------------------------------------------------------------------------------------- TESPİTLER - ÖNERİLER

Detaylı

Avrupa da Türkiye. Turkey in Europe. Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci. In The Light Of A New Constitution

Avrupa da Türkiye. Turkey in Europe. Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci. In The Light Of A New Constitution EKOLOJİ Avrupa da Türkiye Yeni Anayasa Işığında Türkiye nin Demokratikleşme Süreci Turkey in Europe Democratisation Process Of Turkey In The Light Of A New Constitution ECOLOGY avrupa da türkiye YENİ ANAYASA

Detaylı

Cumhuriyet in 100. Yıldönümü Yolunda Türkiye

Cumhuriyet in 100. Yıldönümü Yolunda Türkiye Cumhuriyet in 100. Yıldönümü Yolunda Türkiye Kemal Derviş Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi İstanbul Politikalar Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı

Detaylı

Avrupa da Türkiye. Değişimin Kaçınılmazlığı

Avrupa da Türkiye. Değişimin Kaçınılmazlığı Avrupa da Türkiye Değişimin Kaçınılmazlığı Bağımsız Türkiye Komisyonu Üçüncü Raporu Mart 2014 Avrupa da Türkiye Değişimin Kaçınılmazlığı Bağımsız Türkiye Komisyonu Üçüncü Raporu Mart 2014 Bağımsız Türkiye

Detaylı

TÜRKİYE DE HAK TEMELLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI

TÜRKİYE DE HAK TEMELLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI TÜRKİYE DE HAK TEMELLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SORUNLAR VE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI Türkiye de Hak Temelli Sivil Toplum Örgütleri Sorunlar Ve Çözüm Arayışları İkinci Baskı Hazırlayanlar İrfan Aktan, Serap Öztürk,

Detaylı

İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE

İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE Karkerên jin û mêr! Ji xeynî zencîrên we tiştekî we yê wendakirinê tune! Hûn dikanin cîhanekê nu wergirin! İKİ AYLIK SİYASİ / TEORİK GAZETE Kadın ve erkek işçiler! Zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz

Detaylı

ANKARA BAROSU ULUSLARARASI HUKUK KURULTAYI 2 0 1 2

ANKARA BAROSU ULUSLARARASI HUKUK KURULTAYI 2 0 1 2 ANKARA BAROSU ULUSLARARASI HUKUK KURULTAYI 2 0 1 2 10 OCAK - 14 OCAK 2012 1. CİLT ANKARA Av. Metin FEYZİOĞLU Ankara Barosu Başkanı Efendim hepinizi saygıyla selamlıyorum. Anayasa Mahkemesinin öncesi

Detaylı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı

Deniz BAYKAL CHP Genel Başkanı Cumhuriyet Halk Partisi bu dünyada ilk kez bir modernleşme projesini, değişim projesini, yenilenme projesini orta çağın kültüründen, orta çağın değerler sisteminden, orta çağın hukukundan, orta çağın ekonomisinden,

Detaylı

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ

ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ ORTA DOĞU DAKİ GELİŞMELERİN IŞIĞINDA TÜRKİYE NİN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK PERSPEKTİFİ 05 KASIM 2012 Editör: Özgür TONUS ADOM YAYINI NO: 02 Sempozyum Kayıt Deşifresi: Aslıhan İLHAN Cansu TAHAN Elif TEKİN Fatih

Detaylı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Yüksek Askeri Şura (YAŞ) ve Silahlı Kuvvetlerin Demokratik Sistemdeki Yeri Tespitler - Öneriler Doç. Dr. Hamit Emrah Berifl ç Politika ve Demokratikleflme Programı Koordinatörlü ü SDE - STRATEJİK DÜŞÜNCE

Detaylı

KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜNE NURETTİN VEREN OLAYINI DA EKLERSEK FENA OLMAZ UNUTMA!!!!

KİTABIN İLGİLİ BÖLÜMÜNE NURETTİN VEREN OLAYINI DA EKLERSEK FENA OLMAZ UNUTMA!!!! NOTLAR: BURADAN İTİBAREN EMİN ARSLAN OLAYI ARDINDAN MUSTAFA GÜLCÜ VE CELAL UZUNKAYA İLE FARUK ÜNSEL ANLATILACAK. ANKARA EMNİYET MÜDÜRÜ ORHAN ÖZDEMİR VE ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ EMNİYET AMİRİ ÖMER ZEREN İN OLAYININ

Detaylı

rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar

rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar rapor Bir eşitlik arayışı: Türkiye de azınlıklar Türkiye, Diyarbakır da bir Kürt kızı. Carlos Reyes-Manzo/Andes Haber Ajansı. Teșekkür Bu rapor, Uluslararası Azınlık Hakları Grubu (MRG) ve Diyarbakır Barosu

Detaylı

Avrupa'da Türkiye. Kısır döngüyü kırmak

Avrupa'da Türkiye. Kısır döngüyü kırmak Avrupa'da Türkiye Kısır döngüyü kırmak Bagımsız Türkiye Komisyonu Ikinci Raporu Eylül 2009 Avrupa da Türkiye: Kısır döngüyü kırmak Bağımsız Türkiye Komisyonu kinci Raporu Eylül 2009 Bağımsız Türkiye Komisyonu

Detaylı

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı. Martin Niemöller 1. Dokunan Yanar

Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı. Martin Niemöller 1. Dokunan Yanar Önsöz Ahmet Şık ın yazdığı ve çalışma başlığı İmamın Ordusu olan kitabı şu anda Dokunan Yanar başlığıyla ekranlarımızda Kitabın sahte kopyalarının elektronik ortamlarda dolaştığı şu günlerde, okurların

Detaylı

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri:

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri: 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU ÖZET Türkiye, Cumhurbaşkanı nın sınırlı yetkilere sahip olduğu, çok partili parlamenter sistemle yönetilen, anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisi, tek meclisli Büyük Millet

Detaylı

Türkiye nin Basın Özgürlüğü Krizi

Türkiye nin Basın Özgürlüğü Krizi Pantone Goe 23-5-1-C CMYK 0 91 94 4 RGB 212 56 55 HEX #D43837 Türkiye nin Basın Özgürlüğü Krizi Gazetecilerin Hapsedildiği ve Muhalefetin Suç Sayıldığı Karanlık Günler Gazetecileri Koruma Komitesi özel

Detaylı

MİLLİYETÇİLİK IRKÇILIK

MİLLİYETÇİLİK IRKÇILIK AHMET YILDIRIM ARİFE KÖSE ARUS YUMUL ASUMAN TÜRKÜN ATİLLA DİRİM BAHA COŞKUN Barış Uzun Behçet Çelik BESİM F. DELLALOĞLU BÜLENT SOMAY CENGİZ ALĞAN DOĞAN TARKAN ELİF ÇELEBİ FERHAT EMEN İLKER KARAYILAN İRVİN

Detaylı

HAFTAYA BAKIŞ 15 MAYIS 2014 ERDOĞAN TOPRAK CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİ

HAFTAYA BAKIŞ 15 MAYIS 2014 ERDOĞAN TOPRAK CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİ HAFTAYA BAKIŞ TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİ HAFTAYA BAKIŞ TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİ ANA BAŞLIKLAR UKRAYNA NIN BÖLÜNMESİ YÖNÜNDE EN SOMUT ADIM 11 MAYIS TA AB NİN VE RUSYA NIN KARŞI ÇIKMASINA RAĞMEN DOĞU İLLERİNDE

Detaylı

Karadeniz Barış Ağı 2011 / Helsinki Yurttaşlar Derneği. Türkiye Nereye, 23 Nisan 2011, Dernek ofisi

Karadeniz Barış Ağı 2011 / Helsinki Yurttaşlar Derneği. Türkiye Nereye, 23 Nisan 2011, Dernek ofisi Karadeniz Barış Ağı 2011 / Helsinki Yurttaşlar Derneği Türkiye Nereye, 23 Nisan 2011, Dernek ofisi Toplantı Raporu I. OTURUM [Vesayetçi, bürokratik, militer sistem dönüşüyor mu? Eğer dönüşüyorsa, neye?]

Detaylı

Kent meydanları halka kapatılacak

Kent meydanları halka kapatılacak sol günlük gazete 5 Mayıs 2013 Pazar Fiyatı: 75 Kr. Sayı: 216 gazete.sol.org.tr Komadaki Dilan a gözaltı çabası Lise öğrencisi Dilan Alp in, gaz bombasıyla ağır yaralanması sırasında yanında olan arkadaşları

Detaylı

Türk Siyaseti nde Merkez-Çevre İlişkilerinin Seyri ve 27 Mayıs 1960 Darbesi

Türk Siyaseti nde Merkez-Çevre İlişkilerinin Seyri ve 27 Mayıs 1960 Darbesi Bilgi (14) 2007 / 1 : 36-66 Türk Siyaseti nde Merkez-Çevre İlişkilerinin Seyri ve 27 Mayıs 1960 Darbesi Serdar Gülener 1 Özet: Bu çalışmanın amacı, Amerikalı sosyolog Edward Shils tarafından ortaya konmuş

Detaylı

KİTAPTAN BOMBA OLMAZ!

KİTAPTAN BOMBA OLMAZ! SıNıR TANıMAYAN GAZETECİLER (RSF) ÖRGÜTÜNÜN İSTANBUL DA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ GÖREV ZİYARETİNE İLİŞKİN RAPOR KİTAPTAN BOMBA OLMAZ! TÜRKİYE DE MEDYA VE YARGı: GÜVENSİZLİK VE GÜVENLİK REFLEKSİ ARASıNDA JOHANN

Detaylı

DALAŞ SERTLEŞİYOR. Kırmızı Kitap veya Devletin Gizli Anayasası Üzerine 1910 dan 2010 a 100 Yıl... 8 MART. Genetiği Değiştirilmiş Ürünler...

DALAŞ SERTLEŞİYOR. Kırmızı Kitap veya Devletin Gizli Anayasası Üzerine 1910 dan 2010 a 100 Yıl... 8 MART. Genetiği Değiştirilmiş Ürünler... Karkerên jin û mêr! Ji xeynî zencîrên we tiştekî we yê wendakirinê tune! Hûn dikanin cîhanekê nu wergirin! AYLIK SİYASİ GAZETE Kadın ve erkek işçiler! Zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz yok!

Detaylı

MISIR DA ASKERI DARBE

MISIR DA ASKERI DARBE Sayı / Hejmar: 165 MISIR DA ASKERI DARBE Ağustos / Tebax 2013 Fiyatı / Biha: 2 YTL İ Ç İ N D E K İ L E R 3 MISIR DA ASKERI DARBE 6 ABDULLAH ÖCALAN TÜRK BURJUVAZISINE NE VAAT EDIYOR? 13 HER TÜRLÜ GERİCİLİĞE

Detaylı

Farklılık, Hoşgörü ve Ak Parti İktidarı: Gezi Parkı Sürecinin Düşündürdükleri

Farklılık, Hoşgörü ve Ak Parti İktidarı: Gezi Parkı Sürecinin Düşündürdükleri Farklılık, Hoşgörü ve Ak Parti İktidarı: Gezi Parkı Sürecinin Düşündürdükleri Bican Şahin Doç. Dr. Hacettepe Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi liberal düşünce, Yıl 18, Sayı 71, Yaz 2013,

Detaylı

İranlı Kadınların Toplumsal ve Siyasal Profili

İranlı Kadınların Toplumsal ve Siyasal Profili http://www.sosyolojidernegi.org.tr/dergi Sosyoloji Derneği, Türkiye Sosyoloji Araştırmaları Dergisi Cilt: 17 Sayı: 2 - Güz 2014 Sociological Association, Turkey Journal of Sociological Research Vol.:17

Detaylı