SANALLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SANALLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ"

Transkript

1 SANALLAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ MURAT ÖZDEMİR Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 16 Nisan 2013

2 Sanallaştırma Nedir? Bilgisayar dünyasında sanal kelimesi, fiziksel formatın mantıksal şekilde karşılanması olarak algılanabilir. Örneğin, bir bilgisayar sahip olduğundan daha fazla belleğe olan ihtiyacı, arka planda dataların bellekten diske yazılması ile sağlayan Sanal Bellek teknolojisi gibi. Bir ağ anahtarını birden fazla bölümlerine ayırma işlemi VLAN(Virtual LAN). Sanallaştırma ifadesi ile de, donanım, işletim sistemi, depolama birimi yada ağ kaynaklarının sanal olarak tahsis etme ve kullanması akla gelir.

3 Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma teknolojileri işlemci, bellek, depolama, ve ağ kaynaklarının sunucu üzerinde bulunan yazılım (hypervisor) tarafından paylaştırılması ile oluşturulan uygulamaların (sanal makineler) tamamını ifade etmektedir. Fiziksel makinenin kaynakları, birbirinden bağımsız sanal makineler tarafından eş zamanlı paylaşılır.

4 Sanallaştırma Nedir?

5 Ne Sağlar? Verimlilik - Uygulamaların sanal makine teknolojileri kullanılarak kurulması ile, fiziksel bir makinenin verimli kullanım oranını %5-15 civarından, %60-80 e kadar artırarak kullanma olanağı sağlar.

6 Ne Sağlar? Eposta Sunucusu Sanal Sunucu Ana Makinası Web Sunucusu Uygulama Sunucusu Veri tabanı Sunucusu

7 Ne Sağlar? Fiziksel Sunucular arasında anlık taşınabilen Sanal Makineler ile kesintisiz taşıma kolaylığı

8 Ne Sağlar? Bağımsız Donanım Yedekliliği Sanallaştırma, sanal makinenin bulunduğu donanımın bozulması durumunda başka bir makineye yeniden uygulama kurulumları yapılmadan taşınabilirliği ile donanım bağımsız bir yedeklilik sağlar.

9 Ne Sağlar? Test ve Geliştirme Ortamları - Programcılar için test ortamı oluşturmada, hızlı ve kolay bir çözüm sunar.

10 Ne Sağlar? Merkezileşmiş Depolama Depolama ünitelerine bağlı ana makineler üzerinde oluşturulan sanal makinelerin tüm dataları merkezi disk ünitelerinde barındırılarak, problem çıkabilecek noktaların sayısını minimumda tutar.

11 Ne Sağlar? Eski donanımda çalışan uygulamalar Uygulama tarafında değişen bir şey olmayacak ve program tıpkı eski platformda gibi çalışacak. Böylece eski donanımı yedeklemek ve destek zorunluluğu ortadan kalkacak.

12 Ne Sağlar? Enerji Tasarrufu Enerjimizin %75 inin YURTDIŞI ndan alındığının farkındayız

13 Ne Sağlar? Elektrik ve soğutma gibi çalıştırma maliyetleri düşer. Üniversitemizde yaptığımız sanallaştırma dönüşümü projesinde, 12 x (400Wx2)=9600W (Max.Güç) güç kaynağa sahip makineyi, 2 x (400Wx3) = 2400W (Max.Güç) güç kaynağa sahip sunucu üzerine taşındı. Depolama ünitesi ile birlikte kabaca hesaplandığında en az %70 lere varan elektrik tasarrufu, daha az çevre kirliliği sağlar.

14 Ne Sağlar? Yer tasarrufu Hizmet veren sunucular arttıkça sistem odasında bulunan sunucu kabinleri doluyordu Her yeni hizmet yeni bir fiziksel sunucu ihtiyacı oluşturmayacağı için yüzlerce sanal makineyi bir kabin içerisine sığdırmak mümkün olmaktadır.

15 Ne Sağlar?

16 Ne Sağlar? Klonlama ve Snapshoot ile deneme ortamlarında kolaylıkla geriye dönebilme Yedekleme ve Geri Yükleme Kolaylıkları Normal şartlarda bozulmuş bir makinenin yedekten geri dönülmesi bir gün kadar sürebilirken, sanallaştırma teknolojileri ile bir saatten bile az sürebilmekte ve daha zahmetsiz yapılmakta.

17 Ne Sağlar? Fiziksel ve Sanal Makinelerin Birbirlerine Dönüşebilmesi Kolaylığı (P2V, V2V, V2P)

18 Ne Sağlar? Ayrıca; Daha kısa sürede sistem kurulumları, Hızlı Sunucu tahsisi (Devlet kurumlarında bir hizmet sağlamak için gereksinim duyulan sunucunun satın alınması (ihale süreci, sipariş ve teslimat) aylar sürerken, daha önceden alınmış güçlü bir donanım üzerinde oluşturulan bir sanal makine dakikalar içerisinde hazır olmaktadır.)

19 Ne Sağlar? Ve; Zahmetsiz kurulum, masadan kalkmadan veya işe gelmeden bir dizi sunucu kurabilme imkanı. Bir çok kurulmuş hizmeti doğrudan makine olarak indirip, sadece ip değişikliği ile demo yapma yada kullanmaya başlama kolaylığı

20 Dezavantajları? Fiziksel Arızalanmalar Fiziksel anlamda her donanım yedekli olmak zorunda? (Sunucu, depolama, ağ kaynakları) Ya her ikisi birden arızalanırsa? Tam bir felaket!!! Her şey durabilir!!!

21 Dezavantajları? Performans kaybı? Üreticiler %5 den fazla bir kayıp olmadığını iddia etseler de, %100 performans gereksinimi duyulan uygulamalar sanallaştırıldıklarında yönetme ve yedekleme kolaylıkları dışında bir getirileri olmayacaktır.

22 Dezavantajları? Kolay Değil, Daha Karmaşık? Bazı çevrelerden bu tepkiler alınabilir? Sanallaştırma Platformlarının yönetim ara yüzleri ve şekillerini bilme gereği, alışageldik yöntemlere nazaran biraz efor isteyecektir

23 Dezavantajları? Güvensizlik? Fiziksel ortama duyulan güven, (makineyi görme, yedekleme kartuşlarını alıp saklama, dokunma hissi) sanal makinelerde henüz yeni oluşuyor, (-yeni nesil ile birlikte)

24 Dezavantajları? Personel Yetersizliği/Tembelliği Genellikle sorun çıkmayan ve her işlemin birkaç tıkla yapıldığı sanal sunucuların yöneticisi, daha büyük sorunlarda birden çaresiz duruma düşebiliyor. Eski yöntemleri unutmamak lazım.

25 Tecrübeler Senaryo 1 Sunucu Taşıma Müşteri taşımaları sunucuyu bir yerden bir yere fiziksel olarak taşıma ve sonrasında ip değişikliği ile yapılıyordu ve bu yarım gün sürebiliyordu

26 Tecrübeler Senaryo 1 Sunucu Taşıma Sanallaştırma ile sunucu taşımaları sanal makinenin bir gece kopyalanması ve ip değişikliği ile gerçekleşen sorunsuz bir işlem olmakta.

27 Tecrübeler Senaryo 2 Ana Makine Arızası Uzakta barındırılan fiziksel bir makinenin yanlışlıkla kapatılması yada ayarlarında yapılan bir değişiklik sebebiyle erişilememesi durumunda, yanına kadar gidip arızayı gidermek gerekmekte.

28 Tecrübeler Senaryo 2 Ana Makine Arızası Benzer durum sanal makinelerde, ana makineye bağlanıp sanal makineye konsol ara yüzünden erişip arızasını gidermek suretiyle aşılır.

29 Tecrübeler

30 Tecrübeler Senaryo 3 Storage Ünitesi Arızası Depolama Ünite arızası, sanallaştırma teknolojilerinin en büyük riskidir. Bu arızalarda sanallaştırılan tüm sunucular çalışmayacağı için tam bir felaket durumu diye de özetlenebilir.

31 Tecrübeler Senaryo 3 Storage Ünitesi Arızası İkinci bir yedek kaynağı ve disk ünitesi bulunmadığında, tüm verilerin kaybolma riski, günler süren kesinti olabileceğinden dikkat edilmesi gereken çok önemli bir risktir.

32 Özetlersek Sanallaştırma Teknolojileri, Dünya da eski olsa da Ülkemizde yeni bir teknoloji olarak değerlendirilmekte ve hakkında bazı soru işaretleri ile birlikte bahsedilmekte. Her tür hizmet sanallaştırmaya uygun olsa da, gerek performans gerekse gereklilik açısından analiz yapılması gerekmekte.

33 Özetlersek Makine konsolidasyonu ve verimlilik %70 lere varan elektrik (çalışma ve soğutma giderleri) tasarrufu Çevre dostu (daha az karbondioksit salınımı) Kolay yönetilebilirlik

34 Özetlersek Yedekleme ve geri dönme avantajları Test ortam avantajları Hızlı kurulum Taşıma avantajları

35 Özetlersek Arıza durumunda tüm hizmetlerin durması gibi felaket senaryoları Sanal oluşu itibariyle akıllarda oluşan güvensizlik Kötü parola politikaları sebebiyle tüm sunucularda güvenlik riski ihtimali

36 Özetlersek Yanlış yada eksik hesaplamalardan dolayı oluşabilecek performans sorunları Kolay ve hızlı kurulması sebebiyle test vb. durumlar için sürekli oluşturulan sanal makinelerin kaynak ve ip tüketiminde ön görülemeyen bir artış oluşturma ihtimali (test, tes1,test23,deneme,sanal2,eskitest...)

37 Özetlersek Düşünülmeli ve dikkate alınmadır.

38 Sorular

39 Teşekkür Ederiz.

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR

Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK. Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR. Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Editör: Uzm. Dr. Merve AKIN Aziz KÜÇÜK Hazırlayan: Sefa GÜNGÖR Görsel Tasarım ve Kapak: Sefa GÜNGÖR Bu yayın T.C. Sağlık bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Sağlık Bilişimi Daire Başkanlığı tarafından

Detaylı

Veri Merkezi Tasarımı

Veri Merkezi Tasarımı Veri Merkezi Tasarımı Hüseyin Taner Gökmen 1, Ecir Uğur Küçüksille 2 1, 2 Süleyman Demirel Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Isparta huseyingokmen@sdu.edu.tr, ecirkucuksille@sdu.edu.tr Özet:

Detaylı

Bulut Bilişim Güvenlik ve Kullanım Standardı

Bulut Bilişim Güvenlik ve Kullanım Standardı Bulut Bilişim Güvenlik ve Kullanım Standardı (Taslak) TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ 07.03.2014 1 2 Standart Hakkında Bu Standart, Türk Standardları Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren olan Siber Güvenlik

Detaylı

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok

Her şey tarayıcı ile sağlanıyor Hiçbir masaüstü uygulamasına veya ekstra tarayıcı plug-in'ine gerek yok BULUT BİLİŞİM NEDİR? Uygulama ve servislerin internetteki sunucular üzerinde bulundurulması, internete bağlı herhangi bir cihaz ile uygulama ve servislerin çalıştırılmasıdır. Bulut Bilişim ile bilgisayarınızda

Detaylı

Sanallaştırma. Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization)

Sanallaştırma. Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization) Sanallaştırma Bilişim dünyasını yakından takip edenlerin son yıllarda çok sık duyduğu bir kavram, Sanallaştırma (Virtualization) Getirdiği yenilikler ile pek çok firmanın ilgisini çeken bu kavram üzerine

Detaylı

DEĞİŞİMİN KAHRAMANI OLUN İÇİNDEKİLER İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER DEĞİŞİMDEN KORKMAYIN KONTROL SİZDE OLSUN HAZIR OLUN 2011 SAYI 15

DEĞİŞİMİN KAHRAMANI OLUN İÇİNDEKİLER İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER DEĞİŞİMDEN KORKMAYIN KONTROL SİZDE OLSUN HAZIR OLUN 2011 SAYI 15 2011 SAYI 15 İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER İÇİNDEKİLER DEĞİŞİMDEN KORKMAYIN Rekabet avantajı kazanın KONTROL SİZDE OLSUN Artan iş gereksinimlerinizi karşılayın HAZIR OLUN Değişimi benimseyin DEĞİŞİMİN KAHRAMANI

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ. Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA. Sürüm 1.0 1.

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ. Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA. Sürüm 1.0 1. TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ KAMU BİLGİ İŞLEM MERKEZLERİ YÖNETİCİLERİ BİRLİĞİ Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA Sürüm 1.0 1. ÇALIŞMA GRUBU Nisan 2010 TBD Kamu-BİB Kamu Bilişim Platformu XII SANALLAŞTIRMA

Detaylı

Bilgi İşlem Sistem Odasında Yaşanan Problemler ve Optimum Kurulum Standartları; Hitit Üniversitesi Örneği. Yrd.Doç.Dr. Mustafa Coşar 1, İsmail Arık 2

Bilgi İşlem Sistem Odasında Yaşanan Problemler ve Optimum Kurulum Standartları; Hitit Üniversitesi Örneği. Yrd.Doç.Dr. Mustafa Coşar 1, İsmail Arık 2 Bilgi İşlem Sistem Odasında Yaşanan Problemler ve Optimum Kurulum Standartları; Hitit Üniversitesi Örneği. Yrd.Doç.Dr. Mustafa Coşar 1, İsmail Arık 2 1,2 Hitit Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Detaylı

file:///d:/d_arsiv/diger/d_iml451/slaytlar/materyaller/tak.tez/cnc... << Geri Ana sayfa >> Makina & Metal Ekim 2001/Sayı 118

file:///d:/d_arsiv/diger/d_iml451/slaytlar/materyaller/tak.tez/cnc... << Geri Ana sayfa >> Makina & Metal Ekim 2001/Sayı 118 1 of 9 05.11.2008 11:06 Makina & Metal Kalıp Teknolojisi Eurocomnet e-mail > Makina & Metal Ekim 2001/Sayı 118 Modern üretimde sayısal kontrollü (NC-CNC) takım tezgahları, endüstriyel

Detaylı

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır.

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. 1 Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. Bu evrede, analizde sorulan NE sorusuyla elde edilen bilgilerin, nasıl yapılacağı, nasıl gerçekleştirileceği ortaya

Detaylı

Firma, Sanallaştırma Sayesinde 650 Sunucuyu 22 Adede Düşürdü ve Enerji Kullanımını Yüzde 90 Azalttı

Firma, Sanallaştırma Sayesinde 650 Sunucuyu 22 Adede Düşürdü ve Enerji Kullanımını Yüzde 90 Azalttı Microsoft Altyapı Optimizasyonu Müşteri Çözümü Örnek Olay İncelemesi Firma, Sanallaştırma Sayesinde 650 Sunucuyu 22 Adede Düşürdü ve Enerji Kullanımını Yüzde 90 Azalttı Genel Bakış Ülke veya Bölge: ABD

Detaylı

YEDİNCİ BÖLÜM YENİ TREND VE TEKNOLOJİLER

YEDİNCİ BÖLÜM YENİ TREND VE TEKNOLOJİLER 259 YEDİNCİ BÖLÜM YENİ TREND VE TEKNOLOJİLER 7.1. AKILLI VE MOBİL CİHAZLARIN GELİŞİMİ Yakınsama ile birlikte, akıllı ve mobil cihazlarda önemli gelişmeler yaşanmakta; akıllı cihazlar, 3G, Wi-Fi, GPS gibi

Detaylı

CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ

CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ 2013 CIO LARDAN NE İSTİYORSUNUZ? WINDOWS AZURE DA GÜVENLİK BIG DATA İÇİN RADIKAL YEDEKLEME: ACTIFIO UNDERGROUND SKYBOX SECURITY VERİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ YENİ SAVUNMA HATTIMIZ: DNS MCAFEE NEXT GENERATION

Detaylı

Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur. Temmuz 2009 Microsoft Corporation

Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur. Temmuz 2009 Microsoft Corporation Windows Server 2008 R2 BT'yi En İyi Duruma Getirmenize ve Tasarruf Sağlamanıza Nasıl Yardımcı Olur Temmuz 2009 Microsoft Corporation 1 Sorumluluk Reddi Bu belgenin içerdiği bilgiler, Microsoft Corporation'ın

Detaylı

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ

AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ AFET DURUMUNDA KAMUDA VERİ GÜVENLİĞİ PROJE ORTAKLARI PROJE İŞTİRAKÇİLERİ Sözleşme No: İSTKA/2012/DFD/142 2 Ekip Tülay TAŞÇI Bütçe ve Planlama Daire Başkanı Ramazan BURÇAKBAŞ - Proje Sorumlusu Zeynep Deniz

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SUNUCU İŞLETİM SİSTEMLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

0216 574 1260 / matrisbilisim.com

0216 574 1260 / matrisbilisim.com 0216 574 1260 / matrisbilisim.com BROCADE VDX CLOUD NETWORKING NOW HAS AN ETHERNET FABRIC Bulutlar elinizin altında olsun. Bulut sistemler için optimize bir ağ, düşündüğünüzden çok daha yakınınızda olabilir.

Detaylı

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU

E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU E-DÖNÜŞÜM TÜRKİYE KDEP-2004 7 NUMARALI EYLEM RAPORU İNTERNET VERİ MERKEZİ UYGULAMALARININ EKONOMİSİ VE YAPILABİLİRLİĞİ Teknik Altyapı ve Bilgi Güvenliği Çalışma Grubu Şubat 2005 İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 3

Detaylı

Yetkili Servis. Yetkili Servis. Certificate Installation

Yetkili Servis. Yetkili Servis. Certificate Installation Yetkili Servis Yetkili Servis Certificate Installation Biz Kimiz? Misyonumuz; projelerin başlangıcından, uygulama ve yönetimine kadar her aşamasında müşterilerimizin yanında olmak, güvenilir profesyonel

Detaylı

Yönetim Bilişim Sistemleri Çalışma Soruları

Yönetim Bilişim Sistemleri Çalışma Soruları 1 Yönetim Bilişim Sistemleri Çalışma Soruları 1. Bilgi sistemlerinin günümüz işletmeleri için niçin çok önemli olduğunu açıklayınız. Bilgi sistemleri günümüz işletmelerinin işlerini yapabilmeleri için

Detaylı

Bilgi Teknolojileri nde Üretkenlik: Daha Az ile Daha Çok Şey Nasıl Yapılır?

Bilgi Teknolojileri nde Üretkenlik: Daha Az ile Daha Çok Şey Nasıl Yapılır? Bilgi Teknolojileri nde Üretkenlik: Daha Az ile Daha Çok Şey Nasıl Yapılır? İçindekiler:: s2 Netaş Hakkında s3 Başarı Hikayesi -1: Simit Sarayı s3 Başarı Hikayesi -2: Üniteks s9 Microsoft Azure ve Office365

Detaylı

Atılım Üniversitesi Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü. Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları

Atılım Üniversitesi Bilgi & İletişim Teknolojileri Müdürlüğü. Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları Atılım Üniversitesi Teknolojileri Müdürlüğü Veri Yedekleme Prosedürü ve Politikaları Doküman Detayları Hazırlanma Tarihi 21.04.2015 Yayın Final Hazırlayan Ersun Ersoy Doküman Numarası Revizyon Geçmişi

Detaylı

BİZ KİMİZ? Hakkımızda

BİZ KİMİZ? Hakkımızda T a n ı t ı m D o s y a s ı 2 0 1 2 BİZ KİMİZ? Hakkımızda NOVASIDE; kurumların bilişim teknolojilerine ilişkin tüm gereksinimlerini, farklı fikir ve bakış açılarıyla alışılagelmiş çözümlerin dışına çıkarak

Detaylı

MADE. Project Studio. Üretimin geçtiği her yerde. Üretim için özel yazılım çözümleri. Üretim Planlama Maliyet Analizi Alternatif Senaryolar Analizi

MADE. Project Studio. Üretimin geçtiği her yerde. Üretim için özel yazılım çözümleri. Üretim Planlama Maliyet Analizi Alternatif Senaryolar Analizi MADE Project Studio Üretimin geçtiği her yerde. Üretim için özel yazılım çözümleri. Üretim Planlama Maliyet Analizi Alternatif Senaryolar Analizi Bilgi Teknolojileri Project ile üretim MADE Studio çözümleri...

Detaylı

ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6. RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer)

ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6. RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer) ULUSAL MESLEK STANDARDI AĞ TEKNOLOJİLERİ UZMANI SEVİYE 6 REFERANS KODU/ 12UMS0201-6 RESMİ GAZETE TARİH - SAYI/ 27/4/2012-28276 (Mükerrer) Mesleki Yeterlilik Kurumu, 2012 Sayfa 1 Meslek: AĞ TEKNOLOJİLERİ

Detaylı

Bulut Bilişim. Rehberi. KOBİ ler için

Bulut Bilişim. Rehberi. KOBİ ler için ÖZEL DOSYALAR Sayı: 1 Mayıs 2013 www.computerworld.com.tr KOBİ ler için Bulut Bilişim Rehberi Bulut bilişimin avantajları ve dezavantajları... Neden bulut bilişimden faydalanmalısınız? Buluta dair aklınıza

Detaylı

Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor

Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor KAPAK KONUSU RÖPORTAJI Yenilikçi bulut mimarimiz ve güçlü altyapımız bizi farklı kılıyor Türkiye de DorukCloud markasıyla, Microsoft Hyper-V platformu üzerinde, bulut bilişim hizmetini veren ilk firma

Detaylı

Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz.

Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz. Orta ölçekli şirketler için uçtan uca işbirliği sunuyoruz. İletişiminiz ne kadar iyi? Bu, günümüzün mobil ve sanal iş alanı ortamında çalışanları iş ortakları ve müşterileri arasında kesintisiz iletişim

Detaylı

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI

BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI 2012 BİLGİ GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE NEBULA FARKI KALİTE VE EHLİYET SANAL SİSTEMLERDE YEDEKLEME VE REPLİKASYON UNDERGROUND SIEM ÇÖZÜMÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMENİN ZAMANI GELDİ Mİ? TOKENIZATION NEDİR? Ağustos 2012 beyazşapka

Detaylı

Microsoft SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse. Yeni Nesil Veri Ambarı ve Büyük Veri Çözümlerinde Çığır Açan Platform

Microsoft SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse. Yeni Nesil Veri Ambarı ve Büyük Veri Çözümlerinde Çığır Açan Platform Microsoft SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse Yeni Nesil Veri Ambarı ve Büyük Veri Çözümlerinde Çığır Açan Platform İçindekiler 4 Belge Özeti 4 Giriş 6 PDW'nin Yetenekleri 6 Ölçeklendirilebilir, Hızlı

Detaylı