Bilim Yoluyla Sorgulamaya Dayalı Öğrenme ve Eğitim Üzerine Mesleki Yansıma Odaklı bir Program. PROFILES Bülteni 2.Sayı. Bültende Neler Var?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilim Yoluyla Sorgulamaya Dayalı Öğrenme ve Eğitim Üzerine Mesleki Yansıma Odaklı bir Program. PROFILES Bülteni 2.Sayı. Bültende Neler Var?"

Transkript

1 PROFILES Bülteni 2.Sayı PROFILES Bülteni İkinci Sayısına Hoş Geldiniz! PROFILES Projesinin ikinci yerel bültenine hoş geldiniz. Bu sayıda sizlere Ekim 2011 tarihleri arasında Çeşme Altınyunus Otel de gerçekleştirmiş olduğumuz Fen ve Teknoloji Öğretmeni Çalıştayı hakkında bilgiler vermek istiyoruz. İzmir ve çevre illerinden gelen öğretmenlerin katılımda bulunduğu çalıştayı tamamlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu bültenler yolu ile projeye katılmak ve mesleki gelişimlerini sağlamak isteyen öğretmenlerimizi projemizde görmekten mutluluk duyacağız. Projenin ikinci bültenini beğendiğinizi umuyor ve sizlerden geri dönütler bekliyoruz. En içten dileklerimizle, Editörler Bültende Neler Var? Çalıştay Oteli 2 Çalıştay Katılımcıları 3 Çalıştay Programı 4 Çalıştay İçeriği 5 Bilimsel Süreç Becerileri 6 Soru Sorma Becerileri 7 Bir Bütün olarak Araştırma/Sorgulamaya Dayalı Öğrenme 8 PROFILES Öğrenme Modülleri 9 Öğretmen İşbirliği Ağı 10 Etkinlik programı 11 Projemize katılmak için aşağıdaki web sayfalarından bilgi alabilirsiniz: Proje ana web sayfası Yerel proje web sayfası Proje bülteni (İngilizce) PROFILES partner kurumları 12 Proje Türkiye takımı 13 PROFILES Editörleri Prof. Dr. Franz Rauch Angelika Hödl Yerel Editör Doç.Dr.Bülent ÇAVAŞ

2 PROFILES Bülteni Sayfa 2 PROFILES Fen ve Teknoloji Öğretmen Çalıştayı PROFILES Çalıştayı Ekim 2011 tarihleri arasında İzmir ve Türkiye nin önemli turizm ilçelerinden birisi olan Çeşme Altınyunus otel de gerçekleştirilmiştir. Çalıştay Oteli Altın Yunus; Ege Bölgesinde, İzmir İline bağlı, Anadolu nun en uç noktasında bulunan Çeşme İlçesinde, Adnan Menderes hava alanına 90, İzmir e 80, Efes ve Meryem Ana ya 150, Çeşme ye 3,5, Alaçatıya 4 km uzaklıkta, Boyalık Mevkii, Kalem Burnu nda konuşlanmıştır. Yüzölçümü 1601 km2 olan Çeşme, doğu dan Urla İlçesi, güney den ve batı dan Ege Denizi, kuzey den ise Karaburun ilçesi ile komşu olup, Yunanistan a bağlı Sakız Adasına uzaklığı 8 mildir. Üç tarafı denizlerle çevrili Urla yarımadasının batıya uzanan kısmı Çeşme Yarımadası olarak anılır. Altın kumsalı, turkuaz renkli denizi ve muhteşem manzarası ile konuklarını 1974 ten beri en iyi şekilde ağırlayan konforlu, eğlenceli ve keyifli bir tatil cennetidir. Çalıştay ın Altınyunus otel de yapılması tüm katılımcıların aynı ortamda bulunması, iyi bir sosyal etkileşim yaşanması ve şehir den uzak olması açısından başarılı bir organizasyon olmasını sağlamıştır.

3 PROFILES Bülteni Sayfa 3 Çalıştay Katılımcıları PROFILES çalıştayı 5 Eğitmen, 1 Şube Müdürü, 1 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Uzmanı ve 30 Fen ve Teknoloji Öğretmeni olmak üzere toplam 37 kişiden oluşmuştur. Proje Eğitmenleri Doç.Dr.Bülent Çavaş (Yürütücü), Prof.Dr.Teoman Kesercioğlu, Arş.Gör.Yasemin Özdem, Merve Kocagül, Bekir Güler Şube Müdürü (İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler Koordinasyon Şube Müdürü) Zahide Mutlukan Eğitim Uzmanı (İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler Koordinasyon Şubesi) Ferruh Semerci Fen ve Teknoloji Öğretmenleri Eşref Akkış, Güliz Aydın, Dilan Yardımcı, Duygu Seyman, Şebnem Filiz Yapıcı, Mahmut Mıcık, İnci İktu, Şenay Akyol, Efe Güçlüer, Filiz Bademli, Özgür Güvercin, Zekayi Kaan Ulusoy, Neşe Nar Gülmez, Elvan Güngör, Sercan Kahraman, Nimet Çakaloğlu, Simge Akpullukçu, Burcu Kolbaşı, Gülcihan Dalkıran Özcan, Yılmaz Şefkatlioğlu, Ceyda Özgür, Kemal Çelik, Suphiye Baltacı, Esra Mağrul, Ferhat Giray, Tijen Günay, Arzu Esen, Gönül Ayyıldız, Nalan Şahbazoğulları, Özlem Çelenk Güçlüer.

4 Bilim Yoluyla Sorgulamaya Dayalı Öğrenme ve Eğitim PROFILES Bülteni Sayfa 4 Çalıştay Programı Çalıştay 1,5 gün sürmüş ve yaklaşık 14 saatlik bir çalıştay programını içermiştir. Çalıştayın detaylı içeriği aşağıdaki tabloda sunulmuştur. 1. ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI/ İZMİR SEMİNER PROGRAMI 1. GÜN 13:00-13:15 13:15-13:30 13:30-14:00 14: :45-15:00 15:00-15:45 15:45-16:00 16:00-16:45 16:45-17:00 17:00-19:00 2. GÜN 08:30-10:30 10:30-10:45 10:45-12:30 12:30-13:30 13:30-16:00 16:00-16:15 16:15-16:30 16:30-17: KAYIT AÇILIŞ KONUŞMALARI Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ - Prof.Dr. Teoman KESERCİOĞLU Zahide Mutlukan PROFILES PROJESİ - AB PROJELERİ - PROFILES PROJESİNİN AMAÇ VE HEDEFİ Doç. Dr. Bülent ÇAVAŞ SORGULAMAYA DAYALI ÖĞRENME SEVİYELERİ-1 Moderatör: Bekir GÜLER, Eğitmenler: Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ, Araş.Gör. Yasemin ÖZDEM, Merve KOCAGÜL ÇAY/KAHVE İKRAMI SORGULAMAYA DAYALI ÖĞRENME SEVİYELERİ-2 Moderatör: Bekir GÜLER, Eğitmenler: Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ, Araş.Gör. Yasemin ÖZDEM, Merve KOCAGÜL ARA SORGULAMAYA DAYALI ÖĞRENME: BİLİMSEL SÜREÇ BECERİLERİ Moderatör: Merve KOCAGÜL, Eğitmenler: Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ, Araş.Gör. Yasemin ÖZDEM, Bekir GÜLER ÇAY/KAHVE İKRAMI SORGULAMAYA DAYALI ÖĞRENME: SORU SORMA BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ AÇIK SORGULAMAYA DAYALI ÖĞRENME UYGULAMALARI Moderatör: Araş.Gör. Yasemin ÖZDEM, Eğitmenler: Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ, Bekir GÜLER, Merve KOCAGÜL ÇAY/KAHVE İKRAMI PROFILES MODÜLLERİ Araş.Gör. Yasemin ÖZDEM ÖĞLE YEMEĞİ ROBOT MODÜLÜ Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ ÇAY/KAHVE İKRAMI ÖĞRETMEN İLETİŞİM AĞI OLUŞTURULMASI Doç.Dr. Bülent ÇAVAŞ, Bekir GÜLER GÖRÜŞLER-SORULAR

5 PROFILES Bülteni Sayfa 5 Çalıştay İçeriği Çalıştay öncelikle öğretmenlerimizin Sorgulama/Araştırmaya Dayalı Fen Eğitim ile bilgi ve becerilerini artırıcı etkinlikler ile başlamıştır. Yapılan etkinlikler yolu ile öğretmenlerin Sorgulama/Araştırmaya Dayalı Fen Eğitiminin içeriğini kendilerinin keşfetmeleri sağlanmış ve her etkinlik sonrası yapılan genel tartışmalar yolu ile bilgi ve becerilerinin tam olarak yapılanması sağlanmıştır. Aşağıda her etkinlikle ilgili bilgilere özetle değinilmiş ve çalıştaydan ilgili fotoğraflarla sunulmuştur. Sorgulamaya Dayalı Öğrenme Seviyeleri Bu çalıştayda, öğretmenlere sorgulamaya dayalı öğrenmenin farklı boyutlarını göstermek amacıyla etkinlikler yaptırılmıştır. Bu etkinliklerde öğretmenlerden farklı istasyonlarda bulunan ve birbirinden farklı özellikte hazırlanmış yönergeleri kullanarak bir topaç tasarlamaları istenmiştir. Bu istasyonlarda bulunan yönergeler ise yapılandırılmış, rehberli ve açık sorgulamaya dayalı öğrenmeyi sağlayacak şekilde hazırlanmış ve öğretmenler bu istasyonların her birinde sorgulamaya dayalı öğrenmenin farklı bir yaklaşımını kullanmışlardır. Yaptıkları etkinlikle öğretmenlerin öğrenme sürecine sadece öğretmen olarak değil aynı zamanda öğrenci olarak da katılabilmeleri sağlanmıştır. Bu sayede de öğretmenlerin kullanılan yaklaşımların öğrenme süreci boyunca öğrenciye ne kadar yardımcı olduğunu ve öğrenciyi nasıl yönlendirdiğini gözlemlemeleri hedeflenmiştir. Yapılandırılmış yaklaşıma yönelik hazırlanmış istasyonda öğretmenler yapacakları işlemler konusunda kısıtlıyken rehberli yaklaşımın uygulandığı istasyonda daha farklı yollar deneyebildiklerini görmeleri sağlanmıştır. Açık sorgulamaya yönelik hazırlanan istasyonda ise öğretmenlerin kendi çalışmalarını serbest bir şekilde yapabildiklerinde daha kalıcı ve etkili bir öğrenme gerçekleşeceğini görmeleri sağlanmıştır. Bu çalışmaları yaptıktan sonra ise öğretmenler arasında konu tartışılmış ve öğretmenlerin bu yaklaşımlar konusundaki fikirleri alınmıştır. Çalıştayın sonunda öğretmenlerin bu yaklaşımların her birinin ayrı bir önemi olduğunu ve her birinin farklı bir öğrenme hedefine yönelik olarak kullanılabileceğinin farkına varmaları hedeflenmiştir.

6 PROFILES Bülteni Sayfa 6 Bilimsel Süreç Becerileri II. Çalıştay Bilimsel Süreç Becerileri üzerine odaklanmaktaydı. Bu bölümde öncelikle öğretmenlerin her birisi farklı bir süreç becerisi üzerine yapılandırılmış altı farklı etkinliği yapmaları sağlandı. Çalıştayın ilk kısmını oluşturan bu etkinliklerde, öğretmenlerin bilimsel süreç becerilerini tanımlamaları, yaptıkları etkinliklerde her bir süreç becerisini neredeyse bir arada kullandıklarını ve etkinliklerin birçok süreç becerisini içermesine rağmen asıl olarak hangi becerinin gelişimine yönelik tasarlandığını bulmaları hedeflenmekteydi. Örneğin; yaptıkları mum etkinliğinde öğretmenler, gözlem yapma, tahminde bulunma, iletişim kurma gibi becerileri bir arada kullanmalarına rağmen asıl olarak gözlem yapma becerisine odaklanmaları konusunda yönlendirildiler. Çalıştayın ikinci kısmını ise yapılan etkinlikler üzerine tartışmalar oluşturmaktaydı. Bu bölümde amaçlanan, öğretmenlerin yaptıkları etkinliklerde kazandıkları deneyimlerinden yola çıkarak öğrencilerinde hangi süreç becerisi ya da becerilerinin gelişiminin hangi düzeyde olduğu ve bunu nasıl belirleyebilecekleri üzerine odaklanmaktı. Öğretmenler ile öğrencilerini bulundukları süreç becerisi seviyesinden bir üst seviyeye nasıl çıkarabilecekleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu ve süreç becerilerinin seviyesinin yükseltilmesi ile ilgili bir etkinlik yapmaları konusunda yönlendirilerek çalıştay tamamlandı.

7 PROFILES Bülteni Sayfa 7 Soru Sorma Becerilerinin Geliştirilmesi III.Çalıştay da öğretmenlerin soru sorma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kısımda öğretmenlere bilmedikleri bir nesne verilmiş (su dolu bir balon önceden buz haline getirilmiş ve öğretmenlere verilmiştir) ve kendilerilerini bir bilim insanı olarak düşünerek bu nesne hakkında olabildiğince çok bilimsel araştırma sorusu yazmaları istenmiştir. Belli bir bölümde salonun tüm ışıkları kapatılmış ve kendilerine sağlanan el fenerleri ile bu cisme bakmalarını ve sorularını geliştirmeleri istenmiştir. Öğretmenlerden hazırlanmış oldukları soruları araştırılabilir ve araştırılamaz olmak üzere iki bölüme ayırmalarını ve bu iki grup için kriterleri belirlemeleri istenmiştir. Bir sonraki kısımda ise araştıralamaz soruların nasıl bir özellik taşıdığı ve nasıl araştırılabilir bir hale dönüştürülebileceği konusunda açıklamalar yapılmıştır. Öğretmenlerden kendilerine verilen materyalleri kullanarak seçtikleri bir araştırma sorusunun cevabını bulmaları istenmiştir.

8 PROFILES Bülteni Sayfa 8 Bir Bütün olarak Araştırma/Sorgulamaya Dayalı Öğrenme PROFILES projesi öğretmen çalıştaylarının dördüncü etkinliği Sorgulamaya Dayalı Öğrenme Uygulamasıydı. Bu etkinliğin amacı daha önce yapılan etkinliklerde öğretmenlerin tanıma fırsatı bulduğu yaparak yaşayarak bilim, bilimsel süreç becerileri ve araştırılabilir soru sorma becerisini uygulayarak sorgulamaya dayalı bilim yapma deneyimi kazanmalarını sağlamaktı. Sorgulamaya dayalı bilim etkinliğinde hedeflenen içerik bilgisi olarak erozyon konusunun öğrenilmesidir. Konunun öğrenimi sorgulamaya dayalı öğrenimin ilk aşaması olan araştırma problemini belirlemek üzere materyallerin incelenmesiyle başlar. İkinci aşama olan araştırmaya odaklanma yaparak yaşayarak bilim öğrenmenin bir yöntemi olan yapılandırılmış bir etkinlikle gerçekleşir. Bu etkinlikte öğretmenler erozyona bölgenin eğiminin ve yağış hızının etkisini araştırırlar. Öğretmenler araştırmalarını gerçekleştirirken yeni araştırılabilir sorular belirlerler. Bu sorulardan bir ya da birkaçını seçerek kendi belirleyecekleri yöntemler ile açık uçlu araştırmalara yönelirler. Öğretmenlerin araştırma grupları halinde yaptıkları araştırmaların her biri farklı öğrenmeleri de beraberinde getirir. Örneğin çalıştayda yapılan araştırmalardan öğretmenler eğimin ve yağış hızı ya da miktarının erozyona etkisinin yanı sıra bölgenin teraslanmasının, teraslama şeklinin, bölgenin ağaçlandırılmasının, farklı toprak çeşitlerinin vs. erozyona etkisi ile ilgili önemli bulgular elde etmişlerdir. Sorgulamaya dayalı öğrenimin son aşaması bulguların paylaşılması, diğer bir deyişle bir bilimsel süreç becerisi olan iletşim kurma ile neticelendirilir. Bu aşamada öğretmenler sonuçlarını özetlerken benzer bulgulara sahip olan gruplarla bilgi paylaşımı gerçekleştirirler. Etkinlik bu aşamada öğrenilenlerin tekrarlanması ve özetlenmesiyle son bulur.

9 PROFILES Bülteni Sayfa 9 PROFILES ÖĞRENME MODÜLLERİ Çalıştayın ikinci gününde PROFILES öğrenme modülleri tanıtılmıştır. Öncelikle projenin felsefesinden bahsedilmiş ve 3 aşamalı öğrenme yaklaşımı konusunda bilgiler verilmiştir. İki adet PROFILES öğrenme Modülü; Elektrik Faturalarımdan Memnun muyum ve Trafik Kazaları Robot ve Sensörler Yoluyla Azaltılabilir mi? hakkında genel bilgiler verildikten sonra Robotlar ile ilgili olan PROFILES modülü 6 grupta oluşturulan öğretmenler bizzat bu modülü deneyerek ilgili modül hakkında bilgi sahibi olmuşlardır.

10 PROFILES Bülteni Sayfa 10 PROFILES ÖĞRETMEN İŞBİRLİĞİ AĞI PROFILES Projesinin daha etkin ve işbirlikli bir şekilde yürütülebilmesinin gerekliliklerinden birisi öğretmenler ile proje ekibi arasındaki bir iletişim ağının varlığıdır. Çalıştayın bu kısmında öğretmenlere işbirlikli çalışmanın önemi konusunda bilgi verildi. Bu kapsamda öğretmenlere gerek proje ekibi ile gerekse birbirleri ile bağlantıya geçmeleri için oluşturulan e-grup ve facebook grubu tanıtıldı. Bu gruplar aracılığıyla öğretmenlerin, PROFILES projesi ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda daha detaylı ve sürekli bilgi alabilmeleri, aynı zamanda da uygulayacakları öğrenme-öğretme modülleri ile ilgili olarak öğrencileri ile yapacakları uygulamaları kendi aralarında tartışarak işbirliği halinde çalışmaları hedeflenmiştir.

11 PROFILES Bülteni Sayfa 11 Etkinlik Programı Tüm PROFILES partnerlerinin katılacağı konsorsiyum toplantısı Şubat 2012 tarihleri arasında İsrail de Weizmann Fen Enstitüsünün organizasyonu ile gerçekleştirilecektir. 11.ESERA Konferansı 5-9 Eylül 2011 tarihleri arasında Fransanın Lyon kentinde yapılacaktır. 11. ESERA konferansının bu yılki teması Fen Öğrenimi ve Vatandaşlık tır. Fen eğitimine yönelik tüm farklı boyutların ele alınacağı ve tartışılacağı bir ortam olması açısından ESERA konferansı önemlidir. Konferans süreci içerisinde PROFILES çalışma paketleri liderleri bir sempozyum organize ederek PROFILES Projesinin çeşitli yönleri hakkında katılacak kişilere bilgiler vereceklerdir. Sizinle de bu sempozyumda görüşmeyi umarız (ETKİNLİK BİTMİŞTİR). PROFILES projesi uygulamaları hakkında projeye katılan öğretmenlere bilgi vermek ve çalıştay yapmak amacıyla Ekim 2011 tarihleri arasında İzmir de bir öğretmen semineri gerçekleştirilecektir (ETKİNLİK BİTMİŞTİR) Aralık 2011 tarihleri arasında PROFILES projesi uygulamalarını gerçekleştiren öğretmenlerle görüş alışverişinde bulunmak üzere İzmir de bir eğitim semineri düzenlenecektir. Bu seminere ICASE başkanı Prof. Dr. Jack Holbrook ile Tartu Üniversitesi nden Prof. Dr. Miia Rannikmae katılacaktır (YENİ ETKİNLİK). Uluslararası Stakeholder (Paydaş) konferansı Eylül 2012 tarihleri arasında Almanya nın Berlin kentinde yapılacaktır. Konferansın ana teması paydaşların araştırmaya dayalı fen eğitimi ve iyi uygulama örnekleri hakkındaki görüşleri üzerine olacaktır. Bu konferans ile ilgili daha detaylı bilgileri bir sonraki PROFILES bülteninde bulabilirsiniz (YENİ ETKİNLİK). PROFILES Projesi hakkında daha detaylı bilgilere aşağıdaki web adreslerinden ulaşabilirsiniz: (İngilizce) (Türkçe)

12 PROFILES Bülteni Sayfa 12 Partner Kurumlar Sorumlu kişi -adresi Freie Universität Berlin (FUB) Germany (Koordinatör) Claus Bolte Sabine Streller University of Tartu (UTARTU) Estonia Miia Rannikmae Weizmann Institute of Science, (WEIZMANN) Israel Universität Klagenfurt UNI-KLU, Austria Avi Hofstein Rachel Mamlok-Naaman Franz Rauch Angelika Hödl Cyprus University of Technology (CUT) Cyprus Eleni A. Kyza Masaryk University Brno (MU) - Czech Rep. Josef Trna University of Eastern Finland (UEF) Finland Tuula Keinonen University College Cork (UCC) Ireland Declan Kennedy University of Universita Politecnica delle Marche (UNIVPM) Italy Liberato Cardellini University of Latvia (LU) Latvia Dace Namsone Utrecht University (UU) Netherlands Astrid M.W. Bulte University of Maria Curie-Sklodowska (UMCS) Poland Ryszard M. Janiuk University of Porto (UPORTO) Portugal José Barros Valahia University Targoviste (VUT) - Romania Gabriel Gorghiu University of Ljubljana (UL) Slovenia Iztok Devetak University of Vallalodid (UVa) - Spain Angela Gómez-Niño University of Applied Sciences Northwestern Switzerland (FHNW) - Switzerland Peter Labudde Dokuz Eylul University (DEU) - Turkey Bulent Cavas University of Northumbria (NU) - UK Susan Rodrigues University of Bremen (UniHB) - Germany Ingo Eilks International Council of Associations for Science Education (ICASE) - UK Jack Halbrook

13 PROFILES Bülteni Sayfa 13 Proje nin Türkiye Takımı Doç.Dr.Bülent ÇAVAŞ (Koordinatör) Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Cep tel: Ofis tel: /1631 Fax: Prof.Dr.Teoman KESERCİOĞLU Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Prof.Dr.Gül GÜNER Dokuz Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Biyokimya Yrd.Doç.Dr. Pınar ÇAVAŞ Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Arş.Gör. Yasemin ÖZDEM Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Projeye İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Projeler Koordinasyon Biriminden Zahide MUTLUKAN ve Ferruh SEMERCİ destek vermektedir.

Bilim Yoluyla Sorgulamaya Dayalı Öğrenme ve Eğitim Üzerine Mesleki Yansıma Odaklı bir Program. PROFILES Bülteni 6.Sayı. Bültende Neler Var?

Bilim Yoluyla Sorgulamaya Dayalı Öğrenme ve Eğitim Üzerine Mesleki Yansıma Odaklı bir Program. PROFILES Bülteni 6.Sayı. Bültende Neler Var? PROFILES Bülteni 6.Sayı PROFILES Bülteni 4. Sayısına Hoş Geldiniz! Değerli okuyucularımız, PROFILES 6.Bülteni öğrenci kazanımlarının değerlendirilmesi ve Berlin ve Çek Cumhuriyetindeki iyi örnekler sunumu

Detaylı

SORGULAMAYA DAYALI FEN ÖĞRETİMİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI 15-16 EKİM 2011

SORGULAMAYA DAYALI FEN ÖĞRETİMİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI 15-16 EKİM 2011 SORGULAMAYA DAYALI FEN ÖĞRETİMİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYI 15-16 EKİM 2011 Proje Yürütücüsü: Doç. Dr. Bülent ÇavaĢ Proje Ekibi: Prof. Dr. Teoman Kesercioğlu Yrd. Doç. Dr. Pınar Huyugüzel ÇavaĢ ArĢ. Gör. Yasemin

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

MOBİL ÖĞRENME ÇALIŞTAYI

MOBİL ÖĞRENME ÇALIŞTAYI MOBİL ÖĞRENME ÇALIŞTAYI 12 Haziran 2013, Okan Üniversitesi Prof. Dr. Gonca Telli Yamamoto İstanbul, 2013 ISBN: 978-605-62095-6-7 Kapak: Türker Saraçlar & Erdal Yılmaz ÖNSÖZ Küreselleşmeyle oluşan hızlı

Detaylı

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri

Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Eğitimde İyi Örnekler Konferansı 2005 Sunuş Özetleri Abbas Türnüklü, Deniz Hepözen, Özlem Başaran, Şermin Coşkun ve Fidan Korkut- Tevfik Fikret Okulları Davranış Yönetim Politikası Davranış Yönetim Politikası

Detaylı

ÖNSÖZ: Değerli dostlar;

ÖNSÖZ: Değerli dostlar; ÖNSÖZ: Değerli dostlar; Haziran 2012 bültenimizde güzel haberler verebilmek ve engellilerde fiziksel aktivite alanında yaşanan ilerlemeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu gelişmeleri yeterli görmemekle

Detaylı

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları

Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu. Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu Öğretmen Akademisi Vakfı Ölçme Değerlendirme Çalışmaları Öğretmenin Sınırı Yok Projesi Etki ve Değerlendirme Raporu 1. Öğrenen Lider Öğretmen

Detaylı

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI

TEMMUZ 2013 SAYI: 3. Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI. Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI SAYI: 3 Prof. Dr. Gökhan ÇETİNSAYA nın İZMİR ZİYARETİ İZMİR ÇALIŞTAYI Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN ile RÖPORTAJ İÜP WEB SAYFASI İçindekiler nisan-mayıs-haziran 2013 İZMİR ÜNİVERSİTELERİ PLATFORMU BÜLTENİ Editörden

Detaylı

e itimde iyi örnekler konferans 2009

e itimde iyi örnekler konferans 2009 e itimde iyi örnekler konferans 2009 e itimde iyi örnekler konferans Eğitim Reformu Girişimi (ERG) iki önemli gereksinimin karşılanmasına katkıda bulunuyor: Bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerini

Detaylı

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL...

MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... MÜKEMMELLÝK YOLUNDA 20 YIL... 2009 Çalýþma Raporu MÜKEMMELLİK YOLUNDA 20 YIL... KalDer Çalışma Raporu-2009 İşbirliklerimiz: İÇİNDEKİLER MİSYON-VİZYON 2009 YILI DEĞERLENDİRMESİ 1 MÜKEMMELLİK YOLCULUĞU 1

Detaylı

Türkiye Bilişim Vakfı

Türkiye Bilişim Vakfı Türkiye Bilişim Vakfı 2014 Çalışma Raporu Mart 2015 A. Sunuş B. Kurumsal Sponsorlarımız C. Etkinlikler /Projeler C.1. 12. e- Türkiye Ödülleri C.2. Önce Kadın Okulu - Vodafone TR C.3. Future Learning 14

Detaylı

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011

HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2011 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB EĞİTİM VE GENÇLİK

Detaylı

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143

MEZUNİYETLER 129. KONSER Türk Sanat Müziği 142 Tasavvuf Müziği 142 Piyano Resitali 142. TİYATRO OMÜTİT 19. Ulusal Tiyatro Festivali 143 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER OMÜ den OMÜ Bosna Hersek te Yeni İşbirliği Anlaşmalarına İmza Attı 2 Kiev Politeknik Üniversitesi ile Eğitimde İşbirliği 4 Mevlana Değişim Programı 4 Ürdün Üniversiteleri ile Akademik

Detaylı

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI

T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AVRUPA BİRLİĞİ GENÇLİK VE EĞİTİM PROGRAMLARI MERKEZİ BAŞKANLIĞI TÜRK ULUSAL AJANSI HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE UYGULAMALARI 2012 HAYATBOYU ÖĞRENME PROGRAMI İYİ PROJE

Detaylı

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ

sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ . sunuş İSTANBUL DAN DÜNYA YA AÇILAN YENİ NESİL DEVLET ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Edebiyat Fakültesi Fen Fakültesi Hukuk Fakültesi Siyasal Bilgiler

Detaylı

ENGELSİZ BİLİŞİM 2013 SEMPOZYUMU BİLDİRİLERİ (ULUSLARARASI KATILIMLI)

ENGELSİZ BİLİŞİM 2013 SEMPOZYUMU BİLDİRİLERİ (ULUSLARARASI KATILIMLI) ENGELSİZ BİLİŞİM 2013 SEMPOZYUMU BİLDİRİLERİ (ULUSLARARASI KATILIMLI) Editörler: Yrd. Doç. Dr. Hasan TINMAZ Yrd. Doç. Dr. İlker YAKIN İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI, 2014 Bu eser, İstanbul Gelişim

Detaylı

www.verimlilikkongresi.gov.tr

www.verimlilikkongresi.gov.tr YIL: 25 SAYI: 296 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN ün Değerlendirmesi Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR ile Röportaj Bilim Eğitiminin Önemi Bilim Dili Olarak

Detaylı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Faaliyet Raporu 2011 04 Başkan ın Mesajı 06 Genel Müdürün Mesajı 09 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 14 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız

Detaylı

Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü

Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü Tezer BATTAL Yönetim Kurulu Başkanı Enstitü Müdürü YÖNETİM BİLİMLERİNDE 35 YIL eğitimde drama uygulamaları eğitimde drama uygulamaları Türkiye Sanayi Sevk ve İdare

Detaylı

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi

STK Ağları İş Başında. Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik Ağ Oluşturma ve İşbirliği Konularında Durum ve İhtiyaç Analizi STK Ağları İş Başında Güneydoğu Avrupa Çevre STK ları Arasında Elektronik

Detaylı

İçindekiler. 36 Etkin İletişim. 04 Başkan ın Mesajı. 38 İşbirlikleri ve Hibe Programları. 06 Genel Müdür ün Mesajı

İçindekiler. 36 Etkin İletişim. 04 Başkan ın Mesajı. 38 İşbirlikleri ve Hibe Programları. 06 Genel Müdür ün Mesajı İçindekiler 04 Başkan ın Mesajı 06 Genel Müdür ün Mesajı 08 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 12 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız 20 Eğitim Etkinliklerimiz 28 Gönüllülerimiz 32 Kaynak

Detaylı

II. Yazma Becerileri Sempozyumu

II. Yazma Becerileri Sempozyumu Terakki Vakfı Okulları II. Yazma Becerileri Sempozyumu Düşünme ve Yazma 7 Aralık 2013 Sempozyum TERAKKİ 130+ projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir. TERAKKİ 130+ Projesi; Terakki nin 130. yılından sonra

Detaylı

Fen Eğitimine Mühendislik Odaklı Bir Yaklaşım: ENGINEER Projesi ve Uygulamaları

Fen Eğitimine Mühendislik Odaklı Bir Yaklaşım: ENGINEER Projesi ve Uygulamaları Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği Fen Bilimleri Öğretimi Dergisi Cilt: 1 Sayı: 1, Haziran 2013 http://fead.org.tr/dergi Fen Eğitimine Mühendislik Odaklı Bir Yaklaşım: ENGINEER Projesi ve Uygulamaları

Detaylı

Turizm Öğrencileri Kurultayı nın Ardından Hilmi Rafet YÜNCÜ

Turizm Öğrencileri Kurultayı nın Ardından Hilmi Rafet YÜNCÜ KONFERANS NOTLARI Editör: Murat AZALTUN E-mail: mazaltun@beykent.edu.tr Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Cilt 20, Sayı 1, Bahar: 113-121, 2009. Copyright 2009 anatolia Bütün hakları saklıdır ISSN:

Detaylı

/egitimdeiyiörnekler konferans fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz /#egitimdeiyiörnekler tagine tweet atabilirsiniz

/egitimdeiyiörnekler konferans fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz /#egitimdeiyiörnekler tagine tweet atabilirsiniz /egitimdeiyiörnekler konferans fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz /#egitimdeiyiörnekler tagine tweet atabilirsiniz e itimde iyi örnekler konferans 2014 KONFERANS KİTAPÇIĞI Eğitim Reformu Girişimi (ERG)

Detaylı

GAZETEBİZ SAYI 1 EYLÜL 2013

GAZETEBİZ SAYI 1 EYLÜL 2013 GAZETEBİZ SAYI 1 EYLÜL 2013 AKCEZ Genel Müdürü nden SEDAŞ ta yeni yapılanma Sevgili AKCEZ, SEDAŞ ve SEPAŞ Ailesi, 2009 yılında elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesiyle AKKÖK Holding ve CEZ Group

Detaylı

e itimde iyi örnekler konferans 2008

e itimde iyi örnekler konferans 2008 e itimde iyi örnekler konferans 2008 e itimde iyi örnekler konferans Eğitim Reformu Girişimi (ERG) iki önemli gereksinimin karşılanmasına katkıda bulunuyor: bireylerin potansiyellerini gerçekleştirmelerini

Detaylı

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER

T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER T.C. SEYHAN KAYMAKAMLIĞI ĠLÇE MĠLLĠ EĞĠTĠM MÜDÜRLÜĞÜ YENĠLĠKÇĠ LĠDER ÖĞRETMENLER ADANA 2013 1 2 Proje Adı GiriĢ Yenilikçi Lider Öğretmenler Lider öğretmen, bireylerin çeşitli rollerini vurgulayan genel

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

Sola Unitas Coach Academy Advancing in the Path to Core Coaching Masteries Accredited Coach Training Program

Sola Unitas Coach Academy Advancing in the Path to Core Coaching Masteries Accredited Coach Training Program Sola Unitas Coach Academy Advancing in the Path to Core Coaching Masteries Accredited Coach Training Program Sizin için en doğru koçluk eğitim akademisini seçerken dikkat etmeniz gereken 11 TEMEL BAŞLIK

Detaylı