Geleceği şekillendirmekten sorumluyuz...

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Geleceği şekillendirmekten sorumluyuz..."

Transkript

1 2025 için Küresel Trendlerin Değerlendirmesi Ropörtaj: Patrick Tucker / THE FUTURIST dergisinde yayınlanmıştır. Fütüristler Derneği Tarafından üyeleri için derlenmiştir. İzin almadan kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. Kasım 2008 de, ABD Ulusal İstihbarat Konseyi, dönüm noktası niteliğinde bir rapor yayınladı, Küresel Trendler 2025: Dönüşen Dünya. Rapor, dünyanın büyük bölümünün alışık olduğu gerçeklikten çok farklı bir gelecek olasılığı ortaya koyuyor. Dört politika uzmanı, ABD nin ulusal güvenlik raporunun etkilerini inceledi ve ABD nin gelecekte küresel ekonomi üzerinde sahip olabileceği olası etkiler hakkında farklı sonuçlara vardı. THE FUTURIST dört uzmana, raporun en önemli tahminleri ile küresel mali krizin ardından ABD, Asya ve küresel ekonominin geleceğinin şimdi nasıl göründüğü hakkındaki görüşlerini sordu: Newt Gingrich, eski ABD Parlamento sözcüsü; Elaine C. Kamarck, Demokrat Al Gore un 2000 Başkanlık kampanyasının kıdemli politika danışmanı; Peter Schiff, Cumhuriyetçi parlamento üyesi Ron Paul ün 2008 başkanlık kampanyasında ekonomi danışmanı; Dennis Kucinich, Demokrat parlamento üyesi

2 Kasım 2008 de, Ulusal İstihbarat Konseyi, dönüm noktası niteliğinde bir rapor yayınladı, Küresel Trendler 2025: Dönüşen Dünya. Rapor, dünyanın büyük bölümünün alışık olduğu gerçeklikten çok farklı bir gelecek olasılığı ortaya koyuyor. Başlıca olası gelecekler arasında şunlar yer alıyor: 1. ABD nin etkisi ve gücü azalacak ve ABD 2025 te sınırlanmış özgürlük ve eylemle karşı karşıya kalacak. Çin ve Rusya nın etkisi büyüyecek. Zenginlik de ABD den Rusya ve Çin e doğru kayacak. 2. Hindistan ve Pakistan arasında daha geniş çatışma, muhtemelen bir nükleer savaş çıkabilir. Bu, başka ulusların kendilerini korumak için var olan nükleer güçlerle aynı tarafa yönelmesine neden olacak. 3. Artan dünya nüfusu, zenginlik ve Batı nın beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, gıda talebini 2030 a kadar %50 artıracak (Dünya Bankası istatistiği). 1,4 milyar kadar insan güvenli içme suyuna erişimden mahrum olacak. Rapor, tarihi finans krizinin ortalarında yayınlandığından, bu senaryoların bazıları şimdi, kesin olan yakın geleceğin ileri görüşlü betimlemeleri kadar tahmin edilemeyen bir faktör değil. Diğerleri, geriye dönüp bakıldığında daha uzak görünüyor. Çin in bir zamanlar yılmaz olan büyüme motoru artık belirgin biçimde daha az sağlam görünüyor. %6 seviyesinde, ülkenin GSYİH sinin geçen yılın hızının yarısı kadar ama yine de ABD den daha hızlı büyümesi planlanıyor. Soru artık, hangi senaryolar inanılır olmaya devam edecek, hangileri artık uygulanmayacak? Newt Gingirch: Küresel Zorluklara Karşılık Vermek için Global Bakış THE FUTURIST: Küresel Trendler 2025 raporunda altı çizilen dört kilit noktaya hangi ölçüde katılıyorsunuz? Newt Gingrich: ABD nin etkisi ve gücü azalabilir ama bu bizim ekonomik, politik ya da askeri gücümüzde bir düşüş olmayacaktır. Bugün yaptığımız gibi, dünyanın tek süpergücü olma rolünden zevk alan ABD den ziyade Hindistan ve Çin gibi başka ülkelerin etkisi göreli olarak artacaktır. En büyük nüfusa sahip ülkeler olarak Çin ve Hindistan ın gelecek yüzyılda kesinlikle sesi çıkacak ve şu anki ekonomik büyümeleri, askeri güçlerindeki adam artışıyla bu sesi destekleyecek.

3 Hindistan ve Pakistan konusunda, ABD aralarındaki gerilimleri azaltma yolunda daha fazla şey yapabilir. Tanık olduğumuz şey, her iki ülkenin stratejik öneminde artan hâkimiyettir. Mumbai de Kasım 2008 de meydana gelen terörist saldırılar, Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimleri önemli ölçüde artırdı. ABD, bu gerilimleri azaltmak için her iki ülkeyle çalışmaya, mümkün olan yerlerde ortak zemin bulmaya ve aralarında işbirlikçi bir ilişki tesis etmeye devam edebilir. THE FUTURIST: Raporda ortaya konan olaylar kaçınılmaz mı? Gingrich: Hiçbir şey kaçınılmaz değildir. Implementing the Art of Transformation isimli kitabımda, önümüzdeki yılların neye benzeyeceğini değerlendirmek için bir referans noktası veriyorum. Gelecek 25 yılda, bilimsel bilgi birikiminde geçmiş 100 yıldakinden daha fazla artış olacak. Son 25 yılın değişim hızını dört ila yedi kere geçiyoruz. Bu demektir ki, en tutucu tahminlerle bile, gelecek 25 yılda 1909 ve 2009 arasında yaşanan değişim skalasını yaşayacağız. THE FUTURIST: Olumsuz senaryolar nasıl başka yöne çevrilebilir? Gingrich: Doğal kaynaklara ve enerjiye erişim, gelecek çeyrek yüzyılda dünyanın karşılaşacağı en önemli zorluk olabilir. Global enerji zenginliği için, hem üretimi hem de enerjinin kullanım etkinliğini en üst noktaya çıkaran bir strateji geliştirmek zorundayız. Bu tür bir strateji gelecekteki anlaşmazlıkları azaltma ya da önleme yönünde kayda değer olumlu etkiye sahip olacaktır. THE FUTURIST: ABD hükümeti ve ABD vatandaşları azalan etki, daha zengin ve daha güçlü bir Asya ve kaynaklar üzerinde yoğunlaşan rekabetle nasıl başa çıkabilir? Gingrich: Eğitim, Çin ve Hindistan ın artan bir etkiye sahip olduğu bir dünyada, gücümüzün ve refah düzeyimizin devam etmesini belirleyen kilit konu olacaktır. 25 yıldan daha uzun bir süre önce yayınlanan A Nation At Risk kitabını okursanız, çocuklarımızın eğitiminin ciddi bir ulusal konu olduğu ve ebeveynlerin, idarecilerin, öğretmenlerin, kanun koyucuların ve bu ülkenin liderlerinin bu şekilde görmesi ve ona göre karşılık vermesi gerektiği açıktır. Çocuklarımızın öğrenme biçimi özellikle matematik ve bilimde etkili biçimde iyileştirmek için inovatif yollar bulmak, geleceğimiz için en büyük farkı yaratacaktır. THE FUTURIST: Yukarıdaki olaylarda neleri en kötü durum senaryosu ve en iyi durum senaryosu olarak görüyorsunuz? Gingrich: Verdiğiniz kilit noktalar içinde, en kötü durum senaryosu saldırgan bir Çin ve yeniden dirilen saldırgan bir Rusya olacaktır. Benzer şekilde, Hindistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerde tam bir kopma ve bununla ilişkili bir nükleer savaş tehdidi tüm dünyanın istikrarını bozacaktır.

4 Açık şekilde, en iyi durum senaryosu, ABD, Çin, Rusya, Hindistan ve Pakistan arasında işbirliği ve daha güçlü, daha yakın ilişkiler olacaktır. Küresel topluluğun nüfuslarımız arttıkça ve enerji ihtiyaçlarımız daha fazla miktarlarda arttıkça, geçimimizi sağlamamızı gelecekte tehdit edecek şeylerin yaygın biçimde farkına varılması zorunludur. Bugün herkeste bu farkındalığın olması ve çözümlere ulaşmak için işbirliği, küresel ekonomiyi büyütmek ve herkes için sağlık ve refahın sağlanması açısından daha fazla şey yapacaktır. THE FUTURIST: Azalan jeopolitik etki, Çin de artan güçle birlikte, aslında ABD için bir şekilde iyi olabilir mi? Gingrich: Duruma göre değişir. Çin konusunda seçim yapmamız gerek: işbirliği ya da rekabet. Hiç şüphesiz, eğer Çin ile ilişkimizi güçlendirirsek, ekonomik ve askeri açıdan güçlü bir Çin, Batı Pasifik bölgesinde istikrarı korumak için ulusal çıkarlarımız içinde olacaktır. THE FUTURIST: Rapor neyi gözden kaçırıyor? Gingrich: Rapor, başarısız olan bir Meksika nın etkisine yeterince yakından bakmıyor. Kuzey sınırımızda başarısız olan bir ülke, ABD nin ulusal güvenliği açısından ciddi bir tehdittir. THE FUTURIST: Yukarıdaki kilit noktalara neleri eklersiniz? Gingrich: Sibergüvenlik. Bilgisayarları yaşamlarımızın her bir yönüne entegre etmeye devam ettikçe, geçimimizi sağlama konusunda önemli bir kırılganlık yaratıyoruz. Bugün ihtiyacımız olan şey, bugünün elektronik dünyada yaşayan ve nefes alan neslin yer aldığı bir siber think-thank tir. Ağlarımızın ve verilerimizin hayatta kalmasını sağlamak özel amacıyla, kurum, RAND şirketinin eskiden olduğu şeye çok benzemelidir. THE FUTURIST: Önümüzdeki 20 içinde ABD politikasını şekillendirecek en önemli trend nedir? Gingrich: Azalan kaynaklarla dünya çapında artan enerji talebi. Enerjiden bağımsız hale gelmek için bugün sağlam adımlar atmak zorundayız. THE FUTURIST: Yeni dünyaya geçişimizi kolaylaştırmak için bugün ne yapmaya başlayabiliriz? Gingrich: Bugün, geleceğimize yatırım niteliğinde akıllı seçimler yapmalıyız. Hukuki ihtilafı, düzenlemeyi, vergilendirmeyi, eğitimi, sağlığı, enerjiyi, altyapıyı ve ulusal güvenlik araçlarımızı temelden dönüştürmemiz gerek. Bugün var olan politikalar, yirminci yüzyılın gerçeklerini yansıtıyor. Mevcut yasalarımız, sistemlerimiz ve modası geçmiş bürokrasilerimizle küresel rekabette yer alamayız; bunlar, bugünün meselelerini yönetmek için gerekli esneklik ya da etkililiğe sahip değiller. Tüm bunlar büyük bir girişim gibi görünüyor ve öyle de ama yapılabilir. Yapılmak zorunda.

5 Elaine Kamarck: İnovasyon ve Bilgi Birikimiyle İlerlemek THE FUTURIST: Yukarıda altı çizilen noktaları ABD den Asya ya refah göçü, Hindistan ve Pakistan arasında olası bir savaş gibi ne ölçüde olası görüyorsunuz? Kamarck: ABD den Rusya ya da Çin e doğru, özellikle Rusya ya doğru bir zenginlik kayışı görmüyorum. Bu kesinlikle çok kötümser bir görüş, çünkü ABD de inovasyonun yapısal bileşenleri kültürel, yasal çok güçlü. Dünyanın geri kalanında inovasyonun kültürel ve yasal bileşenleri, dürüst olmak gerekirse, çok zayıf. Hindistan ve Pakistan arasında daha büyük bir çatışma mı? ABD nin bunun olmasına izin vereceğini sanmıyorum. Asimetrik savaş durumu söz konusu olduğunda ABD kötü olduğu kadar, daha geleneksel savaş durumları konusunda da hazırlıklı ve uzmandır. Tüm dünyadaki nükleer malzemeleri dikkatle izliyoruz. Artan dünya nüfusu ve zenginlik konusuna gelince, tabii ki Batı nın beslenme alışkanlıklarında değişiklikler görmeye başladık bile. Dünya nüfusunda, gıda ihtiyacında ve zenginlikte artışlar olacak ama bunlar Batı nın beslenme alışkanlıklarının olumsuz yönleriyle obezite ve obeziteden kaynaklanan bütün hastalıklar gibi engellenecek ve tüm bu gıda maddelerinin tedarik edilmesinden kaynaklanan önemli çevre sorunları çıkacak. Oldukça karmaşık bir durum söz konusu. Ülkeler, hem çevre hem de insan sağlığı için Batı nın beslenme standartlarını benimsemek yerine karşı önlemler alabilir. THE FUTURIST: ABD deki birinci odak noktasının, inovasyon ve ekonomik açıklık kültürünü sürdürmek olduğunu mu söylüyorsunuz? Kamarck: Bu, kurallara uygun serbest göçü sürdürmek gibi tartışmalı şeyleri kapsıyor. Göç, Amerika nın yeteneğinin en iyi kaynaklarından biridir, bu nedenle göçü durdurabileceklere teslim olmamak için dikkatli olmak zorundayız. Eğitimden inovasyona, Amerika nın ekonomik avantajı sayılabilecek çok sayıda şey var. Temel olarak, biz dünyadaki en inovatif ekonomiyiz. Diğer büyük ekonomilerin herhangi birinin inovasyon konusunda ABD yi geçeceğine dair çok az işaret var. THE FUTURIST: Ekonomik olarak inovatif olmanın ve başka bir yerde üretilen mallardan daha yüksek değere sahip mallar üretmenin önemli olmadığı kıyamet gibi bir senaryoya ne dersiniz? Bunun olma olasılığı nedir? Kamarck: Ekonomik büyümenin temeli de bu değil mi? Ciddi bir resesyon dışında büyüme neden gerilesin ki? Eğer zaman aralığınız 2025 ise, o tarihe kadar ciddi bir resesyon içinde olmayacağız. Kısa vadede, herkesin bir sorunu var ama şimdi ve 2025 arasında yeni iş döngüleri olacak. Büyük olasılıkla, dünyanın ekonomik darboğazdan çıkmasına biz önderlik edeceğiz.

6 THE FUTURIST: Peki ama gelişmekte olan bu ülkelerden herhangi biri, önümüzdeki yıllarda ABD nin inovasyon modeline uymak için bir inovasyon modeli geliştiremez mi? Kamarck: Burada büyük sorun Çin, çünkü Çin kesinlikle girişimci insanlara ve kültüre sahip. Ancak yine de komünist dönemlerinden gelen bir tehlikeleri var. Çin de hâlâ olduğu gibi konuşma özgürlüğü üzerinde bu kadar çok kısıtlama varken hakikaten inovatif bir toplum düşünmek zor. Eğer bu, çarpıcı biçimde değişirse, ki İnternet bu değişimi zorluyor, Çin çok inovatif olabilir. Çin ile ilgili bir diğer konu, hâlâ ciddi yıkılma sorunları olması ve sözleşmelere saygı gösteren bir hukuk ilkeleri olmaması. Yatırımcıların paralarını çıkarma konusunda şüpheleri olduğunda ya da sanayinin devletleştirmesi sorunu olduğunda, insanlardan ciddi yatırımlar çekmek zordur. İnovasyonu teşvik eden yasal yapı değildir. Bu dünyanın başka yerlerinde değişene kadar, insanlar yeni ürünler geliştirmek için yine ABD ye gelecek. THE FUTURIST: ABD tüketici piyasasının yüklenmiş olduğu ve gerçek tüketici büyümesinin diğer ülkelere bağlı olduğu, çünkü ABD nin borç miktarının ülke olarak büyüdüğü teorisi hakkında ne diyorsunuz? ABD nin bir tüketici piyasası olarak tükendiğini düşünmek aşırı kötümser mi? Kamarck: Kısa vadede aşırı kötümser değil. ABD ekonomisinde üstesinden gelinmesi gereken çok miktarda borç var hâlâ. Ancak, bin yıllık çok büyük bir nesil geliyor. Doğum oranının yüksek olduğu dönemde doğanlardan daha çoklar. Şimdi lisede ya da yüksek okullardalar. Hepsinin ev satın alması ve dayanıklı tüketim malları tüketmesi gerekecek. Çocukları olacak. İnsanlar borçlarından kurtulduğunda ve böyle borcu olmayan (çünkü çocuklar) yeni nesil erişkin olduğunda, ekonomide daha normal bir dizi tüketim modeline geri dönüş görebilirsiniz. Umarım, aşırı tüketime bir geri dönüş görmeyiz. Çarpıcı biçimde, sahip olmadığımız parayla her şeyi satın almaktan hiçbir şey satın almamaya dönüyoruz. Şüphesiz, ortada bir yer var. THE FUTURIST: Genç nesillerin sırtına yüklenen borç miktarı konusu benim için büyük bir endişe kaynağı. Ortalama bir yüksek okul mezunu, mezun olmadan önce okul kredilerine $ ve kredi kartına da $ borçlanıyor. Doğum oranının yüksek olduğu zamanda doğanlar emekli olduğunda, gelecekte almaya hak sahibi oldukları parayı (Sosyal Güvenlik ve Sağlık) topladığınızda, maliyet ciddi olmaya başlıyor. Birçok genç okuldan, kendilerinden önceki neslin sahip olmadığı kötü iş beklentileri ve ağır yüklerle ayrılıyor. İleri giden ABD için bunu bir zorluk olarak nasıl derecelendirirsiniz? Kamarck: Bir bütün olarak ABD ekonomisinde gelecek nesillerin borcundan söz ettiğinizde, bu okul kredilerinden farklıdır. İnsanlar krediler konusunda mutsuz oluyor ama krediler politik ve pratik olarak farklı bir şeydir. 10 zor yıl olacağını düşünüyorum. Aşırı harcamanın bitmesi bu kadar sürecektir. En sonunda, insanların yine araba, buzdolabı ve ev satın alması gerekecek. Bu,

7 artı Obama yönetiminin hükümet harcamasıyla yaptıkları, genç insanların okuldan mezun olduğunda iş sahibi olmalarını sağlamalıdır. THE FUTURIST: Şimdiki düşüşten tam anlamıyla çıkmanın 10 yıl süreceğini mi düşünüyorsunuz? Kamarck: Canlandırma paketinin ne kadar etkili olduğuna ve iki şeyi yapmada ne kadar başarılı olduğuna bağlı: İşsizlikteki artışı durdurmalı ve kredi piyasalarının bankalar insanlara güvenip yeni iş kurmaları için borç vermeye başlayacak şekilde yeniden hareketlenmesini sağlamalıdır. O zaman daha normal bir ekonomiye sahip olmaya başlarsınız. Açıkçası, şu dönemde, harcamanın borçları düşünmekten daha önemli olmasının nedeni de budur. Ekonomi hareketlenmeye başladığında, bütçe açığı krizine göğüs germeniz gerekecek. Canlandırma, ekonominin yeniden büyümesini gerçekten sağlarsa, bir miktar bütçe açığıyla büyüyeceksiniz. Soru, GSYİH nın bir yönü olarak kabul edilebilir borç düzeyi nedir? Clinton dönemi düzeylerine bir gün dönüp dönemeyeceğimizi kim bilebilir? Ancak şu kesin ki, bu resesyondan çıkacağımız zamana kadar, umarım bir sonraki idare, hükümeti yeni oluşturmak ve hükümetteki verimsizlikleri ortadan kaldırmak için hazır olacaktır. THE FUTURIST: Gelecek 15 yılda, kesinlikle hiçbir şeyi doğru yapmadığımızı varsayarsak, 2025 hakkındaki istihbarat raporu, çok kötü bir en kötü durum senaryosunun neye benzeyeceğinin altını çizdi. Sizin en kötü durum senaryonuz nedir? Kamarck: Kısa vadede eğer her şeyi kötü yaparsak, uzun bir para darlığı ve işsizlik dönemiyle karşı karşıya kalırız. Uluslararası zorunluluklarımızı yerine getirmek ve askeri gücümüzü korumak daha zor olur. O zaman, bu sohbetin başında konuştuğumuz daha karanlık senaryoların bazılarını görmeye başlarsınız. Ancak, ABD ekonomisinin, insanların şimdiki durumdan çıkmasına yetecek kadar esnekliğe sahip olduğu şeklinde bir düşünce de var. THE FUTURIST: Gelecek 20 yılda ABD politikasını şekillendirecek en önemli trend sizce nedir? Kamarck: Yurtiçi mi uluslararası mı? THE FUTURIST: Yurtiçiyle başlayalım. Kamarck: Yaşlanan nüfus. Bu, hükümet harcamasının büyük bölümünü belirleyecek çünkü yaşlı insanlar oy verecek ve hükümeti etkileme konusunda da görmüş geçirmişler. Sağlık ya da Sosyal Güvenlik ten önemli bir tasarruf sağlayabilme olasılığı oldukça az. Bu nedenle en önemli yurtiçi problem olacak. Uluslararası olarak, en büyük zorluk, terörizmi daha çok bir istihbarat meselesi gibi, daha az askeri bir mesele gibi ele almaktır. Bush idaresi, terörle savaşı, ülkelere saldırmak da dahil bir savaşmış gibi ele aldı. Terörizmin durduğu gördüğümüzde, bu neredeyse her zaman askeri bir hareketten ziyade etkili polis ve dedektif hareketine benzer bir şeyin sonucudur. ABD askeri,

8 bütün yeteneklerine rağmen, terörist komploların önlenmesine uygun değildir. Daha iyi bağlantılar kurmamız ve komploları önlemek için daha iyi uluslararası polis ve istihbarat çalışması yapmamız gerek. Bu, Bush idaresinin sorunu ele alma yolundan farklıdır. Peter Schiff: Amerika-Sonrası Ekonomi THE FUTURIST: Televizyon röportajlarınızda ve kitaplarınızda, Asya ya refah transferi hakkında çokça konuşuyorsunuz. Web sitenize göre, bu sizin EuroPacific Capital deki yatırım stratejinizin temel bileşenlerinden biridir. Küresel Trendler 2025 raporundaki senaryoların bazılarına ne kadar katılıyorsunuz? Peter Schiff: Asya da yükselen etki? Buna kesinlikle katılıyorum, Çin Rusya dan daha fazla. Ancak denklemde Hindistan gibi başka ülkeler de var te Japonya da daha fazla güce sahip olacak. Etkisinde ve zenginliğinde artış görülecek ülkeler sadece Çin ve Rusya olmayacak. ABD nin ekonomik, politik ve askeri gücünde bir düşüş göreceğini düşüyorum. Ciddi bir sıkıntının içindeyiz. Ekonomimiz karışık ancak daha da endişe verici olan, ABD hükümetinin bunu tamamen yıkmaya hazır olması. Obama nın yapmaya çalıştığı şey, ekonomiyi çökertebilir. Ekonomi, önceki yıllarda izlenen kötü mali ve para politikası yüzünden altüst. Ancak düzelmek için ihtiyacımız olan şey, daha fazla kapitalizm, daha fazla serbest piyasalardır. Daha çok fabrika kurmak ve endüstriyel temeli onarmak amacıyla yeniden üretmeye başlamak amacıyla borç alabilecek işletmelere daha fazla kredi sağlamak için daha çok tasarrufa ihtiyacımız var. Altyapımızı da onarmak zorundayız ama ancak buna gücümüz yettiğinde. Yapılması gereken çok fazla ciddi iş var. Ne yazık ki Obama, sadece piyasa güçlerinin ekonomimizdeki problemleri düzeltmesini engelleyecek bariyerler inşa etmeye niyetli görüyor. Daha fazla kontrole sahip olunduğunda ve ekonomimizi mikro düzeyde yönetildiğinde, hükümet daha da büyütüldüğünde, ekonomimiz çok az dinamik olacak. Yaşam standardı, başka bir durumda olmayacağı kadar hızla düşmeye devam edecek. Bir başka büyük depresyon daha yaratacağız ve bu hükümetin 1930 larda yarattığından daha da kötü olacak. THE FUTURIST: Bireyler, özellikle ABD deki insanlar, ortaya koyduğunuz trendlerle nasıl başa çıkabilirler? Onlar için eylem planı nedir? Schiff: Eylem planları ABD varlıklarından tamamen çıkmaktır. Ellerinde hisse senedi ya da ABD parası bulundurmasınlar. ABD emlaklarından kurtulsunlar. ABD varlıkları, özellikle dünyanın başka yerlerindeki varlıklara ve bazı mallara nazaran ciddi biçimde değer kaybedecek. İnsanların, ABD varlıklarının esaslı biçimde düşeceğini anlaması gerek.

9 THE FUTURIST: Bu, ilerleyen bir jeopolitik ve askeri etkiye sahip olacak bir şey mi? Schiff: Elbette. Dolar değer kaybettikçe, askeri birliği korumak daha pahalı hale geliyor gıda, yakıt ve mühimmat sağlamak. ABD askeri ekipmanının büyük kısmı, ithal maddeler ve parçalarla çalışıyor. Eğer uçaklarımızı havada tutmaya, tanklarımızı ve gemilerimizi çalıştırmaya devam edeceksek, daha pahalı yabancı maddeler ithal etmemiz gerekecek. Tüm dünyada askeri üslerimiz var. Dolar değer kaybettikçe, bu üsleri korumak daha pahalı oluyor. THE FUTURIST: Dünyanın en iyi üniversiteleriyle eşi olmayan bir inovasyon kültürüne sahip olduğu için ABD nin hakimiyetini koruyacağı argümanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Schiff: Bir hiçbir konuda eşi olmayan bir kültüre sahip değiliz. Amerikan vatandaşları doğuştan, başka bir yerdeki insanlardan daha zeki ya da daha çalışkan değildir. İtalyanlardan, Fransızlardan, Meksikalılardan ya da Çinlilerden daha iyi değiliz. Amerikalıların başka ülkelerin insanlarından bu kadar daha fazla başarılı olmasının nedeni, daha özgür olmamızdı. Daha iyi bir hükümet sistemimiz vardı çünkü hükümetin gücünü sınırlayan bir yapımız vardı, böylece dünyanın geri kalanına göre daha az düzenlememiz ve vergilerimiz vardı. Şimdi, düşünüyorum da, Çin gibi yerlerde ABD dekinden daha fazla kapitalizm var. THE FUTURIST: Gelişmekte olan birçok ülke, çok büyük politik belirsizlikle karşı karşıya. Ne ölçüde daha açık olacaklar? Ne ölçüde daha demokratik olacaklar? Toplumsal ayaklanmalar olacak mı? Schiff: ABD de toplumsal ayaklanmalar olacak. Bu ülkede ciddi ekonomik zorluların olduğu bir duruma giriyoruz. ABD hükümetinin serbest bıraktığı enflasyon, yaşam maliyetinde büyük artışlara neden olacak. En sonunda, Obama idaresini, gıda ve enerji dahil, ürünler için fiyat kontrolleri uygulamaya zorlayacak, bunun sonucunda gıda ve enerji fiyatı savaşları olacak. İnsanlar üşüdüğünde ve aç olduğunda suç işleme eğilimi vardır ve bu da toplumsal huzursuzluğa neden olur. Bu açıdan ABD ye gelen birçok problem var. ABD hükümetinin çok daha baskıcı şekillerde hareket etme olasılığı da var. ABD hükümetinin vatandaşlarından değerli madenler ve yabancı hisse senetleri gibi varlıkları gasp etmeye başlayabileceğini de düşünüyorum. Bu düpedüz müsadere ve gasptır. Parayı ülkeden dışarı çıkarmak çok zor olabilir. THE FUTURIST: ABD hükümetinin bir açık piyasa ekonomisi izleme olasılığı olduğunu düşünüyor musunuz? Schiff: Bunun yakın vadede olacağını sanmıyorum. Obama bu konuya vakıf önce, ben ekonomimizde birçok hasar meydana geldiğini görüyorum. Ancak iyi bir şekilde bu konuyu zamanında anladı. Bunun aksi, hiperenflasyona neden olacak. Dolar tamamen silinecek. O ekonomik kriz, bugün uğraştığımızdan çok daha kötü olacak. ABD, 2025 ten çok önce, GSYİH ye göre en büyük ekonomi olmayacak. Çin bu konuma gelecektir. ABD yine Çin in arkasında yer

10 alacak ve artık kişi başına düşen GSYİH ye göre en büyük 20 ülke arasında olmayacak. Dünyadaki itibarımızda önemli bir düşüş göreceğiz. THE FUTURIST: Çin ve Japonya nın ihracat ekonomilerinden yurtiçi tüketim harcamasını canlandıran ekonomilere geçebileceğini düşünüyor musunuz? Schiff: Kesinlikle yurtiçinde daha fazla tüketiyor olacaklar, özellikle de Çin. Ancak Japonya ve şu anda ABD ye ihracat yapan birçok ülke, başka ülkelere ihracat yapacak. Örneğin Japonya nın Çin e ihracatı önemli ölçüde gelişecek. Yurtiçi tüketimde en çarpıcı artışları görecek ülkelerden biri, kesinlikle Çin gibi bir ülke olacak. THE FUTURIST: Durum ne zaman ABD için çok kötü olur? Schiff: ABD nin borcu için kalan tek alıcı Federal Rezerv olduğunda yani hiperenflasyon faaliyete geçtiğinde. Yani, hisse senedi fiyatları düştüğünde ve tüketici fiyatları yükseldiğinde. Bizler ciddi bir krizi gerçekten iyi anladığımızda. THE FUTURIST: Bu şimdi ile ne zaman asında gerçekleşebilir? Schiff: Her an olabilir. Yarın sabah da, gelecek yıl da veya iki yıl sonra da olabilir. Bilemezsiniz. Ancak olacak. Bernie Madoff bile en sonunda ortaya çıkarılacağını biliyordu. Ponzi şemaları sonsuza dek süremez. Yasa dışı olmalarının nedeni de budur. Eğer çalışmasını sağlayabilseydiniz, yasadışı olmazdı. Dennis Kucinich: Barış ve Zenginliği Güvence Altına Almak THE FUTURIST: Bu senaryoların ne derece güvenilir olduğunu düşünüyorsunuz? Dennis Kucinich: Bu tür raporların ilginç olduğunu ama olayların yönünü değiştirmememize imkân tanımadıkları için yapıcı olmadıklarını düşünüyorum. ABD, ekonomik kaderinin kontrolünü eline almazsa ve savaşlara para harcamaya ve hızla maddi zenginlik yaratılmasına izin vermeye devam ederse hükümetin enstrümentasyonu aracılığıyla ya da Wall Street hırsızlığı nedeniyle elbette ülke riskli bir konumda olacaktır. Söz konusu dünya olduğunda, kendimize başka ülkelerden farklı bir ülke olarak ama ülkelerin arasında bir ülke olarak bakmamız lazım. Bu ülkenin temel prensipleri ve ilk mottosuyla (E Pluribus Unum birçok araasında, bir) uyumlu olmamız gerek. Biz elli eyalet değil bir halkız, ama aynı zamanda artan bir şekilde birbirine bağlanan bir dünyada bir taneyiz. Dünyayı kıtlıktan, kuraklıktan ve açlıktan kurtarmak için neden bu fikirler etrafında toplanmayalım? Bunu 2025 te değil şimdi yapmamız lazım. Ekonomistlerden, çevrecilerden, küresel trendleri inceleyen insanlardan aldığımız bu uyarılar, geleceği tahmin ettikleri için değil, bize bugün

11 olanların anlık fotoğrafını verdikleri için dikkat etmemiz gereken uyarılardır. Sonucu değiştirebiliriz. THE FUTURIST: Daha spesifik olmak için, gelecek yirmi yıl boyunca ABD nin politikasını değiştirecek en önemli trend olarak neyi görüyorsunuz? Kucinich: Daha eşit refah dağılımına doğru bir gidiş. Son birkaç on yıldır, ABD, hükümetin içindeki bütün enstrümanların zenginliğin yaratılmasını ve biriktirilmesini hızlandırmayı amaçladığı büyük bir makine haline geldi. Son idare, vergi kesintilerine bir trilyon dolardan fazla koydu ve bu, Amerikan halkının en zengin %1 ine gitti. Askeri harcamamız, ülkenin zenginliğini savaş ve büyük miktarda savunma harcamalarıyla hızlandırmak için kullanıldı. Çevre politikalarımız, havamızın ve suyumuzun kalitesini bozdu ve çevremizi kirleten şirketlerin finansal varlıklarına değer verdi. Enerji politikalarımız, enerji arzımızı petrol şirketlerine teslim ederek servet birikimini hızlandırdı. Bu şirketler sahip olduğumuz enerji türlerini belirliyor [belirleyebilirdi]. Sigorta şirketlerinin sağlık sistemlerimizi işletmelerine izin veriyoruz. ABD deki yüz milyon insan ya düşük sigortalanmış ya da sigortalanmamıştır. İnsanların sağlık bakımına gücü yetmediği için, ekonomik olarak toplu çıkışlar oluyor. Hükümetin bütün sistemlerine son birkaç on yıl için bakarsanız, özel çıkarların zenginliğin hızla yaratılmasına nasıl imkân tanıdığını görebilirsiniz. Bu eksiklik sonucunda yolsuzluk çıktı ortaya. Daha eşit bir dağılıma neden olan bir sisteme sahip olmalıyız. THE FUTURIST: Küresel işbirliği sizin odak noktalarınızdan biri gibi görünüyor. Geleceği iyileştirmek için ABD nin gelişmekte olan ülkelerle işbirliği yapması için gelecekte nasıl fırsatlar hayal ediyorsunuz? Kucinich: Bu ülkelere gelişmesi gereken bir dünyaymış gibi bakmayı bırakma fırsatına sahibiz. Bu ayrımlarla mücadele edilmesi gerek. Bir yerin coğrafyası gibi, gelişmiş dünya hakkında özellikle kabul edilebilir bulmadığım o kadar çok şey var ki. Bu, her şeyin birbirine benzediği, yerel kültürlerin betonla yok edildiği bir yer. Bu, sözde gelişmiş dünyanın bir yönü. Doğal dünyanın ritmini yakalamalıyız. Gelişmekte olan dünyadan değil doğal dünyadan bahsetmeliyiz. THE FUTURIST: Bahsettiğiniz bu dengeye ulaşmak ve arz yanlı ekonomik sistemi korumak için tasarladığınız bir yol var mı? Kucinich: Şu anda sahip olduğumuz sistemi sürdüremeyiz. Bunu zaten biliyoruz. Bu yağmacı bir sistem. Çöktü neden yeniden canlandıralım? THE FUTURIST: Bazıları, arz yanlı ekonomilerin, özellikle de dünyanın ABD dışındaki kısımlarında, son birkaç on yıldır yaşam kalitesinde bir artışa neden olduğunu savunabilir. Bunun

12 üzerine, Küresel Trendler raporundaki temel konulardan biri, dünyanın birçok bölgesinde, özellikle de Asya da Batı nın beslenme alışkanlıklarına geçişin, insanlar daha fazla et yedikçe yeraltı suyunu tükettikleri için, nasıl temiz su üzerinde baskı kuran temel nedenlerden biri olduğudur. Bence bu, sizin bahsettiğiniz daha genel bir konuya değiniyor: İnsanları, ABD nin kurduğu büyüme yolunu izlememeye nasıl ikna edersiniz? Kucinich: Dünyanın geri kalanının büyük kısmının, arz yanlı ekonomiyi bir başarısızlık olarak gördüğünü düşünüyorum. Eğer güvenilirliğimizi başka ulusların insanlarıyla yeniden kurmak istiyorsak, geçmişin yanlış haberlerini bir tarafa bırakmamız ve sürdürülebilir olduğunu kanıtlamış insani değerler hakkında konuşmamız gerekiyor. Herkese iş, ev, eğitim, sağlık bakımı, emeklilik güvencesi, temiz su, temiz hava, sürdürülebilir gıda arzı ve barışın olduğu bir yola girmeliyiz. Bu, boş hayal değil. Bunların hepsini elde edebiliriz. Bunlar bizim ulaşabileceğimiz şeylerdir ama kurumlarımızı insanın potansiyeline karşılık verebilecek ve gelişebilecek şekilde değiştirmek zorundayız. THE FUTURIST: Özellikle hangi kurumlar? Kucinich: Bütün kurumlar. Jefferson, kurumların insan aklından çıktığı ve insan aklıyla geliştiği olgusundan bahsetti. Değişmeleri gerek. Bunlar bizim ürünlerimiz. Onlar bizi değil, biz onları yaptık. THE FUTURIST: Neden bireylerin geleceklerini ciddiye almalarının önemli olduğunu düşünüyorsunuz? Kucinich: İnsanların keyifli yaşamasının önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek korkusu olmadan yaşamamız ve andan keyif almamız, en sonuna kadar, cömertlik, sevgi ve cesaretle yaşamamız gerektiğini düşünüyorum. Bence yapmamız gereken budur. Eğer bunu yaparsanız, gelecek kendisine iyi bakacaktır.

ÜLKELERİN 2015 YILI BÜYÜME ORANLARI (%)

ÜLKELERİN 2015 YILI BÜYÜME ORANLARI (%) 2016/17 Global İhracat-Büyüme Tahminleri Kaynak : EDC Export Credit Agency - ÜLKE ANALİZLERİ BÜYÜME ORANLARI ÜLKELERİN YILI BÜYÜME ORANLARI (%) Avrupa Bölgesi; 1,5 % Japonya; 0,50 % Kanada ; 1,30 % Amerika;

Detaylı

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE YAŞANAN GELİŞMELER VE 2011 YILI EKONOMİK BEKLENTİLERİ. Dr.Süleyman Yaşar. 17 Nisan 2011

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE YAŞANAN GELİŞMELER VE 2011 YILI EKONOMİK BEKLENTİLERİ. Dr.Süleyman Yaşar. 17 Nisan 2011 TÜRKİYE EKONOMİSİNDE YAŞANAN GELİŞMELER VE 2011 YILI EKONOMİK BEKLENTİLERİ Dr.Süleyman Yaşar 17 Nisan 2011 AMERİKAN MALİ KRİZİNİN Düşük faiz politikası (2002-5) NEDENLERİ Risklerin önemsenmemesi Hesap

Detaylı

INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015

INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015 INTERNATIONAL MONETARY FUND IMF (ULUSLARARASI PARA FONU) KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM OCAK 2015 Hazırlayan: Ekin Sıla Özsümer AB ve Uluslararası Organizasyonlar Şefliği Uzman Yardımcısı IMF Küresel Ekonomik

Detaylı

21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER KÜRESEL EKONOMİYİ ROTASINDAN ÇIKARABİLECEK 10 BÜYÜK TEHLİKE

21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER KÜRESEL EKONOMİYİ ROTASINDAN ÇIKARABİLECEK 10 BÜYÜK TEHLİKE 21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER KÜRESEL EKONOMİYİ ROTASINDAN ÇIKARABİLECEK 10 BÜYÜK TEHLİKE ÜLKELERİN MAKRO DENGELERİNDE İSTİKRARSIZLIK VE ÇÖZÜMSÜZLÜK (BÜTÇE VE CARİ İŞLEMLER AÇIĞI) İSTİKRARSIZ BÜYÜME VE DALGALANMA

Detaylı

Dünya Enerji Görünümü 2012. Dr. Fatih BİROL Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Ankara, 25 Aralık 2012

Dünya Enerji Görünümü 2012. Dr. Fatih BİROL Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Ankara, 25 Aralık 2012 Dünya Enerji Görünümü 2012 Dr. Fatih BİROL Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Ankara, 25 Aralık 2012 Genel Durum Küresel enerji sisteminin temelleri değişiyor Bazı ülkelerde petrol ve doğalgaz üretimi

Detaylı

21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER

21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER 21. YÜZYILDA TEMEL RİSKLER KÜRESEL EKONOMİYİ ROTASINDAN ÇIKARABİLECEK 10 BÜYÜK TEHLİKE DÜNYA EKONOMİSİ VE ABD EKONOMİSİNDE OLASI MAKRO DENGESİZLİKLER (BÜTÇE VE CARİ İ LEMLER AÇIĞI) (TWIN TOWERS) İSTİKRARSIZ

Detaylı

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 2015

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 2015 Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Nisan 215 BÜYÜME DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR Zümrüt İmamoğlu* ve Barış Soybilgen ** 13 Nisan 215 Yönetici Özeti Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE)

Detaylı

11 EYLÜL SALDIRISI VE YENİ DÜNYA: SOĞUK BARIŞ DÖNEMİ

11 EYLÜL SALDIRISI VE YENİ DÜNYA: SOĞUK BARIŞ DÖNEMİ INSTITUTE FOR STRATEGIC STUDIES S A E STRATEJİK ARAŞTIRMALAR ENSTİTÜSÜ KASIM, 2003 11 EYLÜL SALDIRISI VE YENİ DÜNYA: SOĞUK BARIŞ DÖNEMİ 11 EYLÜL SALDIRISI SONUÇ DEĞERLENDİRMESİ FİZİKİ SONUÇ % 100 YIKIM

Detaylı

EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Ocak 2012, No: 20

EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Ocak 2012, No: 20 EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Ocak 2012, No: 20 Bu sayıda; Dünya Bankası Küresel Ekonomik Beklentiler Raporundaki tespit ve değerlendirmelere yer verilmiştir. i Dünya Bankasından

Detaylı

Küresel Krizden Sonrası Reel ve Mali. Sumru Altuğ Koç Üniversitesi, CEPR ve EAF 14 Mayıs 2010

Küresel Krizden Sonrası Reel ve Mali. Sumru Altuğ Koç Üniversitesi, CEPR ve EAF 14 Mayıs 2010 Küresel Krizden Sonrası Reel ve Mali Piyasaların Geleceği Sumru Altuğ Koç Üniversitesi, CEPR ve EAF 14 Mayıs 2010 IMF Büyüme Tahminleri 12 10 8 6 4 2 0-2 -4-6 -8-10 2006Ç1 2006Ç4 2007Ç3 2008Ç2 2009Ç1 2009Ç4

Detaylı

HAFTALIK EKONOMİ RAPORU

HAFTALIK EKONOMİ RAPORU Strateji Geliştirme Başkanlığı Ekonomik ve Sektörel Analiz Dairesi HAFTALIK EKONOMİ RAPORU TÜRKİYE EKONOMİSİ IMKB 100 Endeksi haftanın ilk yüzde 0,4 oranında değer kazandı. Geçtiğimiz hafta İMKB 100 Endeksi,

Detaylı

tepav Mart2011 N201139 POLİTİKANOTU Cari Açığın Sebebini Merak Eden Bütçeye Baksın Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı

tepav Mart2011 N201139 POLİTİKANOTU Cari Açığın Sebebini Merak Eden Bütçeye Baksın Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı POLİTİKANOTU Mart2011 N201139 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Sarp Kalkan 1 Politika Analisti, Ekonomi Etütleri Cari Açığın Sebebini Merak Eden Bütçeye Baksın Cari açık, uzun yıllardan

Detaylı

World Energy Outlook Dr. Fatih BİROL UEA Baş Ekonomisti İstanbul, 1 Aralık 2011

World Energy Outlook Dr. Fatih BİROL UEA Baş Ekonomisti İstanbul, 1 Aralık 2011 World Energy Outlook 2011 Dr. Fatih BİROL UEA Baş Ekonomisti İstanbul, 1 Aralık 2011 Bağlam: halihazırda yeterince kaygı verici olan eğilimlere yeni zorluklar ekleniyor Ekonomik kaygılar dikkatleri enerji

Detaylı

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU TEMMUZ 2015. Hazırlayan: Ekin Sıla Özsümer. Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü

DÜNYA BANKASI TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU TEMMUZ 2015. Hazırlayan: Ekin Sıla Özsümer. Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü DÜNYA BANKASI TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU TEMMUZ 2015 Hazırlayan: Ekin Sıla Özsümer Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü DÜNYA BANKASI TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU Temmuz ayı içerisinde Dünya Bankası Türkiye

Detaylı

TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ?

TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ? TÜRK KONSEYİ EKONOMİK İLİŞKİLERİ YETERLİ Mİ? Dr. Fatih Macit, Süleyman Şah Üniversitesi Öğretim Üyesi, HASEN Bilim ve Uzmanlar Kurulu Üyesi Giriş Türk Konseyi nin temelleri 3 Ekim 2009 da imzalanan Nahçivan

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 17 Ağustos 2015, Sayı: 23. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 17 Ağustos 2015, Sayı: 23 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

1930 DÜNYA BUHRANI DÂHİL, TÜRKİYE BU KADAR AĞIR KRİZ YAŞAMADI.

1930 DÜNYA BUHRANI DÂHİL, TÜRKİYE BU KADAR AĞIR KRİZ YAŞAMADI. ESFENDER KORKMAZ CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ 30 HAZİRAN 2009 BASIN BİLDİRİSİ 1930 DÜNYA BUHRANI DÂHİL, TÜRKİYE BU KADAR AĞIR KRİZ YAŞAMADI. Türkiye 2009 un (Ocak- Şubat-Mart aylarında) ilk çeyreğinde tüm

Detaylı

2015 2017 Yılları Bütçesinin Makroekonomik Çerçevede Değerlendirilmesi

2015 2017 Yılları Bütçesinin Makroekonomik Çerçevede Değerlendirilmesi 2015 2017 Yılları Bütçesinin Makroekonomik Çerçevede Değerlendirilmesi Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisadi ve Mali Analiz Yüksek Lisansı Bütçe Uygulamaları ve Mali Mevzuat Dersi Kıvanç

Detaylı

Tarım & gıda alanlarında küreselleşme düzeyi. Hareket planları / çözüm önerileri. Uluslararası yatırımlar ve Türkiye

Tarım & gıda alanlarında küreselleşme düzeyi. Hareket planları / çözüm önerileri. Uluslararası yatırımlar ve Türkiye Fırsatlar Ülkesi Türkiye Yatırımcılar için Güvenli bir Liman Tarım ve Gıda Sektöründe Uluslararası Yatırımlar Dr Mehmet AKTAŞ Yaşar Holding A.Ş. 11-12 Şubat 2009, İstanbul sunuş planı... I. Küresel gerçekler,

Detaylı

İçindekiler kısa tablosu

İçindekiler kısa tablosu İçindekiler kısa tablosu Önsöz x Rehberli Tur xii Kutulanmış Malzeme xiv Yazarlar Hakkında xx BİRİNCİ KISIM Giriş 1 İktisat ve ekonomi 2 2 Ekonomik analiz araçları 22 3 Arz, talep ve piyasa 42 İKİNCİ KISIM

Detaylı

15 Ekim 2014 Genel Merkez

15 Ekim 2014 Genel Merkez ÇİN Yatırım Fırsatları Paneli 15 Ekim 2014 Genel Merkez İş Dünyamızın Saygıdeğer Mensupları, Değerli MÜSİAD üyeleri, Değerli Basın Mensupları, Toplantımıza katılımından dolayı teşekkür ediyor, Sizleri

Detaylı

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek in Konuşma Metni GSO-TOBB-TEPAV Girişimcilik Merkezinin Açılışı Kredi Garanti Fonu Gaziantep Şubesi nin Açılışı Proje Değerlendirme ve Eğitim Merkezi nin Açılışı Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi Açılışı 23 Temmuz

Detaylı

Türkiye nin esas gündemi orta gelir tuzağından çıkmak olmalıdır

Türkiye nin esas gündemi orta gelir tuzağından çıkmak olmalıdır tepav Economic Policy Research Foundation of Turkey Türkiye nin esas gündemi orta gelir tuzağından çıkmak olmalıdır Ankara 26 Haziran 212 28, kişi başı gelirin ABD ye oranı (doğal log) Türkiye nin esas

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 15 Haziran 2015, Sayı: 15. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 15 Haziran 2015, Sayı: 15. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 15 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Çağlar Kuzlukluoğlu İnci

Detaylı

Ekonomik Göstergeler Neyi Gösteriyor? 2013 e Bakış ve 2014 Beklentileri

Ekonomik Göstergeler Neyi Gösteriyor? 2013 e Bakış ve 2014 Beklentileri www.pwc.com.tr. 12. Çözüm Ortaklığı Platformu Ekonomik Göstergeler Neyi Gösteriyor? 2013 e Bakış ve 2014 Beklentileri İçerik 1. 2013 Nasıl Geçti? 2. 2014 e İlişkin Beklentiler 3. Makroekonomiyle Vergi

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANI SN. DOÇ. DR. TURAN EROL UN

SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANI SN. DOÇ. DR. TURAN EROL UN BAŞKANI SN. DOÇ. DR. TURAN EROL UN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ NAZİLLİ İİBF İKTİSAT BÖLÜMÜ VE AVRUPA ARAŞTIRMALAR MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENEN GÜNCEL EKONOMİK SORUNLAR KONGRESİ NDE YAPACAĞI Açılış Konuşmasının

Detaylı

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye-Kürdistan Ekonomik ilişkileri. 02 Temmuz 2014 Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil Hayat ile Türkiye ile Kürdistan arasındaki ekonomik ilişkiler son yılların en önemli rakamlarına ulaşmış bulunuyor. Bugünlerde petrol anlaşmaları ön plana

Detaylı

FAO SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYAT VE TİCARET GÜNCELLEME: KASIM 2014

FAO SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYAT VE TİCARET GÜNCELLEME: KASIM 2014 FAO SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ FİYAT VE TİCARET GÜNCELLEME: KASIM 2014 FAO süt fiyat endeksi 184,3 ile Ekim ayında bir önceki aya göre %1,9 geriledi. Böylece geçen yıl aynı dönemin % 26,6 gerisinde kaldı. Tereyağı,

Detaylı

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş GRUPLARA YÖNELİK GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş GRUPLARA YÖNELİK GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş GRUPLARA YÖNELİK GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU YILLIK RAPOR Bu rapor ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş Gruplara Yönelik Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları

Detaylı

TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU

TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU TÜRKIYE NİN MEVCUT ENERJİ DURUMU Zinnur YILMAZ* *Cumhuriyet Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, SİVAS E-mail: zinnuryilmaz@cumhuriyet.edu.tr, Tel: 0346 219 1010/2476 Özet Yüzyıllardan

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 09 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Draghi büyümenin süreceğini belirtti Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "Euro Bölgesi'nde 2 yıl önce başlayan konjonktürel toparlanma bu

Detaylı

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK

İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK İŞLETME 2020 MANİFESTOSU AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Daha kapsayıcı bir toplum için sözlerini eyleme dökerek çalışan iş dünyası ve hükümetler AVRUPA DA İHTİYACIMIZ OLAN GELECEK Avrupa da önümüzdeki

Detaylı

Tablo -1: Dana ve Sığır Eti Üretim ve tüketimi - Seçilen Ülkelerin Özeti (1000 ton karkas ağırlık eşdeğeri)

Tablo -1: Dana ve Sığır Eti Üretim ve tüketimi - Seçilen Ülkelerin Özeti (1000 ton karkas ağırlık eşdeğeri) ABD TARIM BAKANLIĞI (USDA) KIRMIZI ET VE KANATLI SEKTÖRÜNDE DÜNYA PAZARLARI VE TİCARET SIĞIR VE DANA ETİ Küresel Üretim Küresel üretimin 2018'de yaklaşık yüzde 2 artarak 62,6 milyon tona çıkacağı tahmin

Detaylı

FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?...

FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?... FED FAİZ KARARINDA SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?... FED in genişleyici para politikasına geçtiği Aralık 2008 den bu yana faizler 0-0.25 bandında bulunuyor. 2008 de yaşanan finansal krizin ardından, ekonomideki

Detaylı

TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU

TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU TÜRKİYE DÜZENLİ EKONOMİ NOTU Hazırlayan: Sıla Özsümer Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü AB ve Uluslararası Organizasyonlar Şefliği Uzman Yardımcısı Türkiye Düzenli Ekonomi Notu ve Raporun İçeriği Hakkında

Detaylı

BMİDÇS -COP16 SONRASI DEĞERLENDİRMELER

BMİDÇS -COP16 SONRASI DEĞERLENDİRMELER BMİDÇS -COP16 SONRASI DEĞERLENDİRMELER AYŞE YASEMİN ÖRÜCÜ ODTÜ Mezunları Derneği Ankara, 2011 Tespitler Kopenhag-Cancun: İD BM kapsamında çözülebilecek bir konu mu? Kopenhag maliyeti: 1 trilyon $;belirsizlik

Detaylı

tepav Tasarruf kamudan başlar Nisan2012 N201124 DEĞERLENDİRMENOTU Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı

tepav Tasarruf kamudan başlar Nisan2012 N201124 DEĞERLENDİRMENOTU Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı DEĞERLENDİRMENOTU Nisan2012 N201124 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Sarp KALKAN 1 Analist, Ekonomi Etütleri Tasarruf kamudan başlar Türkiye nin cari açık sorunu ve bunun altında yatan

Detaylı

BRIC ÜLKELERİ VE TÜRKİYE FEYZULLAH ALTAY

BRIC ÜLKELERİ VE TÜRKİYE FEYZULLAH ALTAY BRIC (Brasil, Russia, India, China) ve TÜRKİYE (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) 2010-2012 döneminde, BRIC ülkeleri içinde en yüksek kişi başına gelir düzeyi Rusya'da. Türkiye'ninki Rusya dışında kalanlardan

Detaylı

IMF Küresel Ekonomi Raporu Nisan 2016 Çok Uzun Süredir Çok Yavaş Büyüyen Dünya Ekonomisi

IMF Küresel Ekonomi Raporu Nisan 2016 Çok Uzun Süredir Çok Yavaş Büyüyen Dünya Ekonomisi IMF Küresel Ekonomi Raporu Nisan 2016 Çok Uzun Süredir Çok Yavaş Büyüyen Dünya Ekonomisi Hazırlayan: Sıla Özsümer AB ve Uluslararası Organizasyonlar Şefliği Uzman Yardımcısı Nisan 2016 IMF Küresel Ekonomi

Detaylı

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2013, No: 74

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2013, No: 74 EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2013, No: 74 i Bu sayıda; Ağustos Ayı Dış Ticaret Verileri, 2013 2. Çeyrek dış borç verileri değerlendirilmiştir. i 1 İhracatta Olağanüstü Yavaşlama

Detaylı

Küresel gelişmeler, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü. 21 Ocak 2015

Küresel gelişmeler, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü. 21 Ocak 2015 Küresel gelişmeler, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü 21 Ocak 2015 Sunum Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ın değerlendirmesi Küresel ekonomi Türkiye ekonomisi Bankacılık sektörü 2 Değerlendirme

Detaylı

Büyüme Değerlendirmesi: 2013 4. Çeyrek

Büyüme Değerlendirmesi: 2013 4. Çeyrek Büyüme Değerlendirmesi: 2013 4. Çeyrek 31.03.2014 YATIRIMSIZ BÜYÜME Seyfettin Gürsel*, Zümrüt İmamoğlu, ve Barış Soybilgen Yönetici Özeti TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlara göre Türkiye ekonomisi 2013

Detaylı

Fon Bülteni Ocak Önce Sen

Fon Bülteni Ocak Önce Sen Fon Bülteni Ocak 217 Önce Sen Fon Bülteni Ocak 217 NN Hayat ve Emeklilik Fonları Sektör Karşılaştırmaları Yüksek Getiri! Son 1 Yıl - 31/12/215-31/12/216 % 3 25 2 15 1 5 9,2 8,28 17,74 11,43 9,94 11,43

Detaylı

Original Sin olgusu ve BRIC-T ülkelerinin Dış finansmana Dayalı Kalkınması. Tahsin BAKIRTAŞ

Original Sin olgusu ve BRIC-T ülkelerinin Dış finansmana Dayalı Kalkınması. Tahsin BAKIRTAŞ 5 inci İSTANBUL EKONOMİ ve FİNANS KONFERANSI 26-27 Kasım 215 Original Sin olgusu ve BRIC-T ülkelerinin Dış finansmana Dayalı Kalkınması Tahsin BAKIRTAŞ Original Sin olgusu Bugünün dünya finans düzeninde,

Detaylı

Türk Bankacılık ve Banka Dışı Finans Sektörlerinde Yeni Yönelimler ve Yaklaşımlar İslami Bankacılık

Türk Bankacılık ve Banka Dışı Finans Sektörlerinde Yeni Yönelimler ve Yaklaşımlar İslami Bankacılık İÇİNDEKİLER FİNANS, BANKACILIK VE KALKINMA 2023 ANA TEMA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA: FİNANS VE BANKACILIK ALT TEMALAR Türkiye Ekonomisinde Kalkınma ve Finans Sektörü İlişkisi AB Uyum Sürecinde Finans ve Bankacılık

Detaylı

Güncel Ekonomik Yorum

Güncel Ekonomik Yorum MAYIS 15 Güncel Ekonomik Yorum Nisan ayı genelinde finansal piyasalarda özellikle hisse senetlerinde yukarı yönlü olmakla beraber son aylardaki volatil durumunu korumaktadır. ABD de FED in uzun süredir

Detaylı

DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN 2015 BEKLENTİLERİ EKONOMİ VE STRATEJİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ 2015 OCAK

DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN 2015 BEKLENTİLERİ EKONOMİ VE STRATEJİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ 2015 OCAK DÜNYA VE TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN 2015 BEKLENTİLERİ EKONOMİ VE STRATEJİ DANIŞMANLIK HİZMETLERİ 2015 OCAK DÜNYA EKONOMİSİ DÜNYA EKONOMİSİNDE 2014 YILI NASIL GEÇTİ DÜNYA EKONOMİSİNDE BÜYÜME % 2,6 İLE BEKLENTİLERİN

Detaylı

Mayıs Ayı Tekstil Gündemi

Mayıs Ayı Tekstil Gündemi Mayıs Ayı Tekstil Gündemi 03.06.2016 Mayıs Ayı Tekstil Gündemi «Çin, Mısır da tekstil bölgesi kuruyor» «Bangladeş konfeksiyon sektörü, verimlilikteki düşüşten endişe ediyor» «Pakistan pamuk endüstrisi,

Detaylı

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum

IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum IŞIKFX Uluslararası Piyasalar Departmanı Günlük Yorum Piyasalarda Bugün Ne Oldu? EURUSD USDTRY GBPUSD BRENT PETROL ALTIN FOMC Üyelerinin Yeni Yıl Beklentileri Dikkatle Takip Edilecek Yeni haftanın en önemli

Detaylı

PİYASAYA BAKIŞ 24 Temmuz 2013

PİYASAYA BAKIŞ 24 Temmuz 2013 PİYASAYA BAKIŞ 24 Temmuz 2013 RİSKİN İŞTAHI KAÇARSA Bernanke nin Mayıs ayı içerisinde yaptığı açıklama ile başlayan riskten kaçınma eğilimi 19 20 Haziran FED toplantısı ile doruğa ulaştı. FED in 85 milyar

Detaylı

Yakın n Gelecekte Enerji

Yakın n Gelecekte Enerji Yakın n Gelecekte Enerji Doç.Dr.Mustafa TIRIS Enerji Enstitüsü Müdürü Akademik Forum 15 Ocak 2005 Kalyon Otel, İstanbul 1 Doç.Dr.Mustafa TIRIS 1965 Yılı nda İzmir de doğdu. 1987 Yılı nda İTÜ den Petrol

Detaylı

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Ağustos 2013

Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Ağustos 2013 Ekonomik Görünüm ve Tahminler: Ağustos 2013 DÜŞÜK BÜYÜMEYE DEVAM Zümrüt İmamoğlu* ve Barış Soybilgen 19.07.2013 Yönetici Özeti Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) Haziran

Detaylı

GARANTİ EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş. ALTIN EMEKLİLİK YATIRIM FONU 2013 YILI 6 AYLIK FAALİYET RAPORU 1-Ekonominin Genel durumu Dünya ekonomisi 2013 ü genel olarak bir toparlanma dönemi olarak geride bıraktı.

Detaylı

izlenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulmuştur. IMF'ye bağlıbirimler: Guvernörler Konseyi, İcra Kurulu, Geçici Kurul, Kalkınma Kurulu

izlenmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulmuştur. IMF'ye bağlıbirimler: Guvernörler Konseyi, İcra Kurulu, Geçici Kurul, Kalkınma Kurulu DÜNYA EKONOMİSİ Teknoloji, nüfus ve fikir hareketlerini içeren itici güce birinci derecede itici güç denir. Global işbirliği ağıgünümüzde küreselleşmişyeni ekonomik yapının belirleyicisidir. ASEAN ekonomik

Detaylı

AKP ye Soruyoruz CHP EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI

AKP ye Soruyoruz CHP EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI AKP ye Soruyoruz CHP EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI AKP, Kendinden Önceki 42 Hükümetin, 56 Yılda Kullandığı Paranın 2 Katından Fazla Parayı 10,5 Yılda Kullandı Türkiye de, çok partili

Detaylı

Ekonomide Değişim. 15. ÇözümOrtaklığı Platformu. 15 Aralık

Ekonomide Değişim. 15. ÇözümOrtaklığı Platformu. 15 Aralık Ekonomide Değişim www.pwc.com.tr 15. ÇözümOrtaklığı Platformu Temel göstergelerde neler değişti? Ortalama Büyüme, % Milli gelir hesaplama yönteminde revizyon Ekonomik Büyüme Oranları % 12.0 10.0 8.0 6.0

Detaylı

Tanrı Zar Atmaz Ya FED?

Tanrı Zar Atmaz Ya FED? Tanrı Zar Atmaz Ya FED? Yaklaşık 10 yıllık küresel finans krizinin başladığı yer olan Amerika, krizi dünyaya ithal etmekle kalmadı, bunu kendi bünyesinde de çok ağır yaşadı aslında Özelikle 2008-2009 sürecinde

Detaylı

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70

Abdi İpekçi Caddesi No : 57, Reasürans Han, E Blok 7.Kat Harbiye İstanbul Tel : +90 (212) 315 10 70 DESTEK PİVOT DİRENÇ EURUSD 1.2607 1.2649 1.2691 1.2581 1.2717 1.2538 1.2759 ALTIN 1218.65 1221.73 1224.81 1216.74 1226.72 1213.66 1229.80 USDTRY 2.2729 2.2806 2.2883 2.2662 2.2930 2.2605 2.3007 USDJPY

Detaylı

İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ!

İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ! İNSANİ GELİŞMEYİ SÜRDÜRMEK:! EĞİTİM VE İŞGÜCÜ PİYASASI GÖSTERGELERİ İTİBARİYLE TÜRKİYE NİN PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ!! IŞIL KURNAZ" GAZİ ÜNİVERSİTESİ UNDP 2014 İNSANİ GELİŞME RAPORU# TÜRKİYE TANITIM

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI. Sürdürülebilirlik vizyonumuz SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK POLİTİKASI Sürdürülebilirlik vizyonumuz 150 yıllık bir süreçte inşa ettiğimiz rakipsiz deneyim ve bilgi birikimimizi; ekonomiye, çevreye, topluma katkı sağlamak üzere kullanmak, paydaşlarımız

Detaylı

Balayı bitti, yeni bir dönem başladı

Balayı bitti, yeni bir dönem başladı Balayı bitti, yeni bir dönem başladı Mayıs ayında başlayan türbülansın nedenleri ve muhtemel sonuçları 1 Haziran 2006 Emin Öztürk 2002-2005 döneminin kısa özeti Büyüme performansı çok iyi (ortalama %7.8)

Detaylı

EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2011, No:5

EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2011, No:5 EKONOMİK VE MALİ POLİTİKA GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2011, No:5 Bu sayıda; Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan Dünya Ekonomik Görünümü Raporu tahminleri değerlendirilmiştir. i Küresel

Detaylı

10.404. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 43,75. Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,85 152,31

10.404. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 43,75. Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,85 152,31 EYLÜL 15 Güncel Ekonomik Yorum Ağustos ayı içinde Türkiye kendi özeli başta olmak üzere dış etkenlerin de piyasalara etkisi ile sert inişli günleri yaşayarak geçirmiştir. Koalisyon çabalarının sonuçsuz

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 23 Mayıs 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER ABD de işsizlik başvuruları ve imalat sektörü PMI beklentilerin üzerinde gelirken, ikinci el konut satışlarında 4 aylık aradan sonra ilk kez artış yaşandı

Detaylı

Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar

Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar Türkiye de Dünya Bankası: Öncelikler ve Programlar Dünya Bankası Grubu Hakkında Dünya Bankası nedir? 1944 te kurulan Banka, kalkınma desteği konusunda dünyanın en büyük kaynağıdır 184 üye ülke sahibidir

Detaylı

Türkiye Ekonomisi: Güncel Gelişmeler 29 Kasım, Prof. Dr. Ümit Özlale İTHİB Danışmanı

Türkiye Ekonomisi: Güncel Gelişmeler 29 Kasım, Prof. Dr. Ümit Özlale İTHİB Danışmanı Türkiye Ekonomisi: Güncel Gelişmeler 29 Kasım, 2016 Prof. Dr. Ümit Özlale İTHİB Danışmanı Son dönemin bize maliyeti Hem servetimizin hem de ekonominin toplam değeri azalırken sizce ne arttı? Tabii ki konut

Detaylı

AKP hükümeti zamanında ekonomik büyüme ve istikrar sağlanmıştır

AKP hükümeti zamanında ekonomik büyüme ve istikrar sağlanmıştır Türkiye, AKP iktidarı zamanında ekonomik büyüme ve istikrar elde etmiştir. Bu başarı, geçmiş hükümetler ve diğer büyüyen ekonomiler ile karşılaştırıldığında pek de etkileyici değildir Temel Mesajlar 1.

Detaylı

2017 AĞUSTOS FİNANSAL TREND RAPORU

2017 AĞUSTOS FİNANSAL TREND RAPORU 2017 AĞUSTOS FİNANSAL TREND RAPORU TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ GELİŞMELER Türkiye ekonomisi 2017 yılının ilk çeyreğinde %5 ile beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme kaydetmiştir. Bu durum piyasalarda 2017

Detaylı

10.404. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 42,35 Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,70 Katılım Emeklilik Fon Büyüklüğü (milyon TL)

10.404. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 42,35 Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,70 Katılım Emeklilik Fon Büyüklüğü (milyon TL) Temmuz 15 Güncel Ekonomik Yorum Haziran ayı bir önceki ayın benzeri şekilde geçmekle beraber seçimlerin ve siyasi durumun finansal piyasalar açısından ne denli önemli ve belirleyici olduğunu birkez daha

Detaylı

Yeni yıla yüzde 13 seviyesinde başlayan işsizlik. Borsa İstanbul da işlem gören 10

Yeni yıla yüzde 13 seviyesinde başlayan işsizlik. Borsa İstanbul da işlem gören 10 GEÇTİĞİMİZ AY TÜRKİYE İşsizlik oranı yüzde 12,6 oldu Yeni yıla yüzde 13 seviyesinde başlayan işsizlik oranı Şubat döneminde yüzde 12,6 olarak açıklandı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde

Detaylı

Fon Bülteni Ekim Önce Sen

Fon Bülteni Ekim Önce Sen Fon Bülteni Ekim 216 Önce Sen Fon Bülteni Ekim 216 NN Hayat ve Emeklilik Fonları Sektör Karşılaştırmaları Yüksek Getiri! Son 1 Yıl - 3/9/21-3/9/216 2 2 1 1-11,6 13,74 9,7 12,3 14,74 12,44 8,72 9,7 9,3

Detaylı

GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014

GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014 GÜNLÜK BÜLTEN 24 Haziran 2014 ÖNEMLİ GELİŞMELER Euro Bölgesi'nde PMI beklentinin altında Euro Bölgesi'nde imalat sanayi ve hizmet sektörü faaliyetleri Fransa ekonomisindeki yavaşlama doğrultusunda Haziran

Detaylı

TÜRK-ARAP SERMAYE PİYASALARI FORUMU 2013 TÜRKİYE

TÜRK-ARAP SERMAYE PİYASALARI FORUMU 2013 TÜRKİYE TÜRK-ARAP SERMAYE PİYASALARI FORUMU 2013 TÜRKİYE 20 Eylül 2013, İstanbul DR. VAHDETTİN ERTAŞ SERMAYE PİYASASI KURULU BAŞKANI KONUŞMA METNİ 1 Sayın Maliye Bakanım, Yurt dışından gelen değerli misafirlerimiz,

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Makro Veri. Cari açık yeni rekorda. Tablo 1: Cari Denge (milyon $) -month,

Makro Veri. Cari açık yeni rekorda. Tablo 1: Cari Denge (milyon $) -month, Makro Veri Ödemeler Dengesi: Cari açık yeni rekorda İbrahim Aksoy Ekonomist Tel: +90 212 334 91 04 E-mail: iaksoy@sekeryatirim.com.tr Cari denge Aralık ta 7,5 milyar $ rekor açık verirken, rakam, piyasa

Detaylı

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU

Ekim. Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU 08 Ekim Günlük Araştırma Bülteni Gün Sonu RAPORU Sanayi üretimi beklentilerden iyi TÜİK tarafından bugün açıklanan sanayi üretimi verileri beklentilerden iyi geldi. Ağustos ayı mevsim ve takvim etkisinden

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 21 Kasım 2016, Sayı: 45. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 21 Kasım 2016, Sayı: 45. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 45 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya Deniz Bayram 1 DenizBank

Detaylı

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2

ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013. Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 ÜLKE RAPORLARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ 2013 Başkent Pekin Yönetim Şekli Marksist-Leninist Tek Parti Devleti Yüzölçümü 9,7 milyon km 2 Nüfus 1,35 milyar GSYH 8,2 trilyon $ Kişi Başına Milli Gelir 9.300 $ Resmi

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 14 Aralık 2015, Sayı: 39. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni 14 Aralık 2015, Sayı: 39 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya İnci Şengül

Detaylı

TÜRKİYE PLASTİK SEKTÖRÜ 2014 YILI 4 AYLIK DEĞERLENDİRMESİ ve 2014 BEKLENTİLERİ. Barbaros Demirci PLASFED - Genel Sekreter

TÜRKİYE PLASTİK SEKTÖRÜ 2014 YILI 4 AYLIK DEĞERLENDİRMESİ ve 2014 BEKLENTİLERİ. Barbaros Demirci PLASFED - Genel Sekreter TÜRKİYE PLASTİK SEKTÖRÜ 2014 YILI 4 AYLIK DEĞERLENDİRMESİ ve 2014 BEKLENTİLERİ Barbaros Demirci PLASFED - Genel Sekreter 2013 yılı, dünya ekonomisi için finansal krizin etkilerinin para politikaları açısından

Detaylı

Grafik-4.1: Cari Açığın GSYH ye Oranı (%)

Grafik-4.1: Cari Açığın GSYH ye Oranı (%) 4. Cari Denge 211 yılında GSYH nin yüzde 9 una kadar ulaşan cari açık, devam eden dönemde uygulanan makroihtiyati tedbirler ve kredilerdeki yavaşlama neticesinde azalma eğilimine girmiştir (Grafik-4.1).

Detaylı

Marmara Üniversitesi Finans Sektöründe Yabancı Sermaye Sempozyumu

Marmara Üniversitesi Finans Sektöründe Yabancı Sermaye Sempozyumu Marmara Üniversitesi Finans Sektöründe Yabancı Sermaye Sempozyumu (14 Aralık 2007, İstanbul) Nevzat Öztangut Başkan, Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği Değerli konuklar, Aracı Kuruluşlar

Detaylı

BAKANLAR KURULU SUNUMU

BAKANLAR KURULU SUNUMU BAKANLAR KURULU SUNUMU Murat Çetinkaya Başkan 12 Aralık 2016 Ankara Sunum Planı Küresel Gelişmeler İktisadi Faaliyet Dış Denge Parasal ve Finansal Koşullar Enflasyon 2 Genel Değerlendirme Yılın üçüncü

Detaylı

2000-2006 yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu

2000-2006 yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu 2000-2006 yılları arası Tekstil Makineleri Yatırım Durumu Entegre bir dünyada tekstilin rekabet gücü 2007 ITMF Yıllık Konferansının genel temasıydı. Global tekstil endüstrisi geçen on yılda özellikle (1)

Detaylı

Politika Notu Nisan ve 2008 Krizlerinin Karşılaştırması. Müge Adalet Sumru Altuğ

Politika Notu Nisan ve 2008 Krizlerinin Karşılaştırması. Müge Adalet Sumru Altuğ nokta dikkati çekiyor. Birincisi, kriz öncesi döneme bakıldığında, 21 krizinde zirveye daha hızlı ulaşıldığını, bir başka deyişle, büyümenin daha keskin olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte, zirveden inişte,

Detaylı

Modern Pazarlama Anlayışındaki Önemli Kavramlar

Modern Pazarlama Anlayışındaki Önemli Kavramlar Modern Pazarlama Anlayışındaki Önemli Kavramlar Müşteri Değeri: Bir değişim işleminde müşterinin elde ettiği yararların katlandığı veya ödediği bedele oranı Müşteri Tatmini: Mal veya hizmetin, müşteri

Detaylı

Makro Veri. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre -5,6 puan olan dış ticaretin büyümeye katkısını daha yüksek olarak hesaplamamızdan kaynaklandı.

Makro Veri. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre -5,6 puan olan dış ticaretin büyümeye katkısını daha yüksek olarak hesaplamamızdan kaynaklandı. Makro Veri Büyüme ve Dış Ticaret: Türkiye ekonomisi için yüksek büyüme=yüksek dış ticaret açığı İbrahim Aksoy Ekonomist Tel: +90 212 334 91 04 E-mail: iaksoy@sekeryatirim.com.tr TÜİK tarafından bugün açıklanan

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 22 Ağustos 2016, Sayı: 33. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 33 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

Dünya Ekonomisi. Bülteni. İstanbul Sanayi Odası Araştırma Şubesi. Ekim 2012. Dünya Ekonomisine Küresel Bakış 1

Dünya Ekonomisi. Bülteni. İstanbul Sanayi Odası Araştırma Şubesi. Ekim 2012. Dünya Ekonomisine Küresel Bakış 1 Dünya Ekonomisi Bülteni Ekim 2012 İstanbul Sanayi Odası Araştırma Şubesi Dünya Ekonomisine Küresel Bakış 1 IMF tarafından açıklanan World Economic Outlook Ekim 2012 raporuna göre, küresel iyileşme yeni

Detaylı

10.390. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 44,67. Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,91 163,78

10.390. Güncel BES Verileri. Toplam Fon Büyüklüğü (milyar TL) 44,67. Faizsiz Fon Büyüklüğü (milyar TL) 1,91 163,78 EKİM 15 Güncel Ekonomik Yorum Eylül ayı Türkiye açısından finansal piyasaların her ne kadar başarılamasa da dengede kalma ve yönünü belirleme çabalarını izleyerek geçirdik. Türkiye özelinde devam eden

Detaylı

Temmuz Ayı Tekstil Gündemi

Temmuz Ayı Tekstil Gündemi Temmuz Ayı Tekstil Gündemi 05.08.2016 Temmuz Ayı Tekstil Gündemi «Bangladeş de 5 yeni denim firması kuruluyor» «Etiyopya devasa endüstriyel tekstil parkı açacak» «Hindistan, İran tekstil pazarını keşfediyor»

Detaylı

"Yenileşim ve Gelecek" 9. Kalite Sempozyumu. C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011

Yenileşim ve Gelecek 9. Kalite Sempozyumu. C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011 "Yenileşim ve Gelecek" 9. Kalite Sempozyumu C. Müjdat ALTAY 15 Nisan 2011 Küresel Rekabetin Sonucu Apple iphone Globalizasyon ve Glokalizasyon Gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkeler için ürün geliştirmesi

Detaylı

AB Krizi ve TCMB Para Politikası

AB Krizi ve TCMB Para Politikası AB Krizi ve TCMB Para Politikası Erdem Başçı Başkan 28 Haziran 2012 Stratejik Düşünce Enstitüsü, Ankara Sunum Planı I. Küresel Ekonomik Gelişmeler II. Yeni Politika Çerçevesi III. Dengelenme IV. Büyüme

Detaylı

Ekonomi Bülteni. 18 Temmuz 2016, Sayı: 28. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı

Ekonomi Bülteni. 18 Temmuz 2016, Sayı: 28. Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomi Bülteni, Sayı: 28 Yurt Dışı Gelişmeler Yurt İçi Gelişmeler Finansal Göstergeler Haftalık Veri Akışı Ekonomik Araştırma ve Strateji Dr. Saruhan Özel Ezgi Gülbaş Orhan Kaya 1 DenizBank Ekonomi Bülteni

Detaylı

Ekonomi II. 20.Para Teorisi ve Politikası. Doç.Dr.Tufan BAL. Not:Bu sunun hazırlanmasında büyük oranda Prof.Dr.Tümay ERTEK in Temel Ekonomi kitabından

Ekonomi II. 20.Para Teorisi ve Politikası. Doç.Dr.Tufan BAL. Not:Bu sunun hazırlanmasında büyük oranda Prof.Dr.Tümay ERTEK in Temel Ekonomi kitabından Ekonomi II 20.Para Teorisi ve Politikası Doç.Dr.Tufan BAL Not:Bu sunun hazırlanmasında büyük oranda Prof.Dr.Tümay ERTEK in Temel Ekonomi kitabından faydalanılmıştır. 20.1.Para Teorisi Para miktarındaki

Detaylı

Hakan ATEŞ DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı

Hakan ATEŞ DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Orta Gelir Tuzağı ve Bankacılık Sektörünün Bunu Aşmadaki Rolü Hakan ATEŞ DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Türkiye 1980 lerden beri orta gelir grubunda yer alıyor... Kişi Başına Milli Gelir Türkiye

Detaylı

DEUTSCHE SECURITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. OCAK HAZİRAN 2012 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU

DEUTSCHE SECURITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. OCAK HAZİRAN 2012 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU DEUTSCHE SECURITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. Sayfa No: 1 SERİ: XI NO:29 SAYILI TEBLİĞE İSTİNADEN HAZIRLANMIŞ YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU DEUTSCHE SECURITIES MENKUL DEĞERLER A.Ş. OCAK HAZİRAN 2012 DÖNEMİ

Detaylı

tepav Biyoteknolojide son yıllarda artan birleşme ve satın alma işlemleri ne anlama geliyor? Haziran2014 N201419 POLİTİKANOTU

tepav Biyoteknolojide son yıllarda artan birleşme ve satın alma işlemleri ne anlama geliyor? Haziran2014 N201419 POLİTİKANOTU POLİTİKANOTU Haziran2014 N201419 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Selin ARSLANHAN MEMİŞ 1 Yaşam Bilimleri ve Sağlık Politikaları Analisti Biyoteknolojide son yıllarda artan birleşme ve

Detaylı

MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi

MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi MERCOSUR ÜLKELERİ - Ekonomik Genel Bilgi Başta MERCOSUR Bloğunda yer alan ülkeler olmak üzere, Latin da 1990 lı yılların sonunda ve 2000 li yılların başında oldukça ağır bir şekilde hissedilen ekonomik

Detaylı

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Nisan 2012, No: 29

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Nisan 2012, No: 29 EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Nisan 2012, No: 29 i Bu sayıda; Şubat Ayı Dış Ticaret Verileri, Mart Ayı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranları değerlendirilmiştir. i 1 Şubat Ayında Dış

Detaylı