Ribbon Menüler. Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak geçmektedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ribbon Menüler. Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak geçmektedir."

Transkript

1 Excel 2007

2 Ribbon Menüler

3 Ribbon Menüler Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak geçmektedir.

4 Ribbon Menüler Menünün ilk sekmesinde Giriş sekmesi bulunmaktadır. İlk kısımda pano özelliği vardır. Burada, hücre veya hücreleri kes, kopyala, yapıştır yapabiliriz. İkinci kısımda Yazı Tipi özelliği sayesinde yazı büyüklüğü, şekli, rengi gibi birçok özelliğini değiştirebiliriz. Üçüncü kısımda Hizalama özelliği bulunmaktadır. Bunun sayesinde de yazımızı istediğimiz tarafa dayalı şekilde veya girintiler bırakarak yazabilmemize imkan sağlamaktadır. Dördüncü kısımda Sayı özelliğiyle sayıların yazım şekillerini belirleyebilmekteyiz. Beşinci kısımda Stiller özelliği sayesinde ise hücrelerimize koşullar belirtebiliyoruz, hücrelere stiller atayarak görselliklerini değiştirebiliyoruz. Ayrıca burada tablolarda oluşturulabilinmektedir. Altıncı kısımda Hücreler özelliği ile yeni hücreler ekleme, silme ve biçimlendirmesi yapabilmekteyiz. Yedinci kısımda Düzenleme özelliği ile hücreler ve listeler üzerinde otomatik işlemler, dolgu, temizleme, istediğimize göre sırala ve filtreleme yapabilmekteyiz. Ayrıca dosyamız içerisinde arama yapabilmemizi sağlamaktadır.

5 Ribbon Menüler Menünün ikinci sekmesinde Ekle bulunmaktadır. İlk kısımda Tablolar bulunmaktadır. Burada Özet Tablo ile karmaşık verileri düzenleyebilir, özetleyebilir ve ayrıntıya gidebilirsiniz. Tablo özelliği ile belirttiğimiz kadarlık hücre için tablo oluşturmaması sağlamaktadır. İkinci kısımdaki Çizimler özelliği ile kendi istediğiniz resmi, kendi bünyesindeki küçükresimler, otomatik şekiller ve gelişmiş görsel şekiller ekleyebilmekteyiz. Üçüncü kısımda Grafikler bulunmaktadır. Bu özellikle istediğimiz şekilde ve özelliklerde belirttiğimiz hücrelerdeki verileri kullanarak grafikler elde edebiliyoruz. Dördüncü kısımda Köprü özelliği bulunmaktadır. Bununla hücre veya hücrelere bağlantılar verebiliriz. Beşinci kısımdaysa Metin özelliği bulunmaktadır. Buradan çalışma sayfamızın istediğimiz yerine metin, görsel yazılar, simgeler ekleyebiliyoruz. Ayrıca sayfamıza alt bilgi ve üst bilgiyi de buradan ekleyebilmekteyiz.

6 Ribbon Menüler Menünün üçüncü sekmesine Sayfa Düzeni bulunmaktadır. İlk kısımda Temalar vardır. Bu özellikle çalışma sayfamızın içindeki tabloların, yazıların yani tüm her şeyin ana hatlarıyla özelliklerini hazır olanlarla yada kendi belirleyeceğimiz özelliklerde ayarlayabilmekteyiz. İkinci kısımda Sayfa Yapısı özelliğiyle çalışma sayfamızın yazdırılmadan önce yada görüntülenmeden önce kenar boşlukları, yatay dikey görünüm, boyutu, arka plan eklentisi gibi birçok özelliği ayarlanabilmektedir. Dördüncü kısımda Sığdırmak İçin Ölçeklendir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle basılı çıkışın genişliğini sayfa sayısı için belirtilen üst sınıra sığacak şekilde küçültmemizi sağlar. Beşinci kısımda Sayfa Seçenekleri özelliği ile başlıkların ve kılavuz çizgilerinin görünmesini ve yazdırılmasını ayarlayabilmekteyiz. Altıncı kısımda Yerleştir özelliğiyle kullandığımız nesneleri çalışma sayfamızdaki görünümlerini ayarlayabiliriz.

7 Ribbon Menüler Menünün dördüncü sekmesinde Formüller bulunmaktadır. İlk kısımda İşlev Kitaplığı özelliğiyle otomatik Excel in kendi bünyesindeki işlevlerden yararlanabilmekteyiz. İkinci kısımda Tanımlı Adlar özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle çalışma sayfamızdaki tüm adları oluşturma, düzenleme, arama ve silmemizi sağlamaktadır. Ayrıca bu özellikle formüllerde hücre isimleri yerine adlar kullanılabilmektedir. Üçüncü kısımda Formül Denetleme özelliğiyle yazmış olduğumuz formüllerin kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve düzenlenmesi yapılmaktadır. Dördüncü kısımda Hesaplama özelliği bulunmaktadır. Bu özellik aracılığıyla yapmış olduğumuz formüllerin otomatik olarak hesaplanmasının ya da istediğimiz zaman hesaplanmasının belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

8 Ribbon Menüler Menün beşinci sekmesinde Veri bulunmaktadır. İlk kısmında Dış Veri Al özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle dışarıdan daha önce oluşturulmuş ve kayıt edilmiş verilerin kendi çalışma sayfamıza aktarılması sağlanmaktadır. İkinci kısımdaki Bağlantılar özelliğiyle bu çalışma kitabının dışında yer alan ve kaynak veriler değiştirildiğinde güncellenebilecek olan verilerin bağlantılarıdır. Üçüncü kısımdaki Sırala ve Filtre Uygula özelliğiyle belirttiğimiz verilerin istediğimiz şekilde sıralanması ve filtrelenmesi sağlanmaktadır. Dördüncü kısımda Veri Araçları özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle hücre ve hücrelerdeki verileri parçalama, denetleme ve düzenleme işlemlerini ayrıntılı bir şekilde yapabilmekteyiz. Beşinci kısımda Anahat özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle hücre aralığını birbirine bağlayarak daraltılmalarını veya genişletilmelerini sağlayabiliriz.

9 Ribbon Menüler Menün altıncı sekmesinde Gözden Geçir bulunmaktadır. İlk kısmında Yazım özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle bir nevi sözlük kullanabilmekteyiz. Belirttiğimiz metnin eş anlamlısını veya başka bir dile çevirisi gibi birçok özellikten yararlanabilmekteyiz. İkinci kısımdaki Açıklamalar özelliğiyle bu çalışma sayfamızdaki istediğimiz yere istediğimiz açıklamayı ilişkilendirebilmekteyiz. Üçüncü kısımdaki Değişiklikler özelliğiyle belirttiğimiz verilerin veya tüm çalışma sayfamızın değiştirilmesini engelleyebilmekteyiz.

10 Ribbon Menüler Menün yedinci sekmesinde Görünüm bulunmaktadır. İlk kısmında Çalışma Kitabı Görünümleri özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle çalışırken sayfanın nasıl görünmesini istediğimizi ayarlayabilmekteyiz. İkinci kısımdaki Göster/Gizle özelliğiyle bu çalışma sayfamızdaki kılavuz çizgisi, formül çubuğu ve başlıkların görünüp görünmeyeceğini ayarlayabilmekteyiz. Üçüncü kısımdaki Yakınlaştır özelliğiyle belirttiğimiz kısımların yada tamamen çalışma sayfamızın yakınlaşmasını veya uzaklaşmasını sağlayabilmekteyiz. Dördüncü kısımda Pencere özelliği bulunmaktadır. Bu özellikle yeni pencereler açıp farklı çalışmalar yapabilmekteyiz. Bu pencerelerin görünümünü de istediğimiz şekilde ayarlayabilmekteyiz. Beşinci kısımda Makrolar özelliği bulunmaktadır. Bu özellik makro çalıştırabileceğiniz, oluşturabileceğiniz ve silebileceğiniz makro listesini görüntüler.

11 Office Düğmesi Office düğmesi bize birçok kolaylık sağlamaktadır. Düğmeye tıklandığı an son kullanılan belgelerin listesi belirmekte ve yanında da menü görülmektedir.

12 Office Düğmesi 1. Yeni : Yeni bir Excel sayfası açar. 2. Aç : Kayıtlı olan Excel dosyasını açar. 3. Kaydet: Excel sayfasını kaydeder. 4. Farklı Kaydet: Aynı dosyayı değişik isimle veya başka bir konuma istediğiniz türde kaydeder. 5. Yazdır: Sayfamızı yazdırmadan önce görüntülememizi ve daha sonra yazıcı ayarlarını belirleyip yazdırır. Yazdırma aralığı: Seçilen aralığı, çalışma sayfasının tek yazdırılabilecek kısmı olan yazdırma alanı olarak tanımlar. Yazdırma alanlarını yoksay: Belirlenen Yazdırma Alanını Sıfırlar 6. Hazırla: Çalışma sayfamızı yazamaya hazır hale gelmesi için son değişikliklerin ve eklemelerin yapılamasını sağlar. 7. Gönder: Yürürlükteki dosyayı bir posta iletisine ek olarak gönderir. Ayrıca faksa da direk iletebilir. 8. Yayımla: Etkin belgenin paylaşılmasını sağlar. 9. Kapat: Açık olan Excel sayfasını kapatır. 10. Excel Seçenekleri: Etkin dosyaya ilişkin özellik sayfasını görüntüler. 11. Excel den Çık: Excel den çıkmak için kullanılır.

13 Hücre Kavramı

14 Hücre Kavramı Excel de yeni bir kitabın yeni bir çalışma sayfasında, her bir hücreye 32,767 karakterlik bilgi kabul eder. Bir sayfada en fazla 65,536 satır olabilir. Excel bilgileri, hücrelerin içine yazılır; bunun için hücrenin seçili olması gerekir. Bir hücreyi içini tıklayarak seçtiğiniz zaman hücrenin adı, Ad Sekmesi nin içinde gösterilir. Hücrelerin adı, bulundukları sütunun harfi ve bulundukları satırın numarası yan yana getirilerek verilir: A1 gibi. Hücre adına Excel dilinde adres, başvuru adresi veya referans denir. Bir hücre seçildiği anda, o hücrenin sütun ve satır başlıkları da koyu harflerle gösterilir. Excel de bir hücreyi seçmek için hücrenin içini tıklamanız yeterli. Bir birine komşu olmayan hücreleri seçmek için, ilk hücreyi seçtikten sonra, klavyede Ctrl tuşunu tutun ve bu kez seçilecek diğer hücreleri tıklayın. Aynı şekilde bir birine komşu olmayan hücre gruplarını da seçebilirsiniz. Bir hücreyi tıkladığınız zaman formül çubuğunun solunda adres sekmesinde hücrenin adresinin belirdiğine dikkat edin. Birden fazla komşu hücreyi seçseniz de adres sekmesinde bu grubun seçmeye başladığınız ilk hücresinin adı yazılı olur.

15 Hücre Kavramı Excel bilgisinin temel taşı, hücreleri tanımak ve tanıtmaktır diyebiliriz. Excel e hesap yaptırmak, bir hücre ile bir diğer hücreyi veri alış-verişi ilişkisine sokmak demektir. Başka bir deyişle Excel de sadece güzel ve düzenli listeler yapmayacak, sayfalarınıza girdiğiniz bilgilerle hesaplar yaptıracaksanız, bu, bir hücrenin, bir veya daha fazla sayıda diğer hücrede bulunan bilgileri alıp, bunlarla matematik, malî, istatistiksel veya bir başka kategorideki işlemi yapması demektir. Excel de hücrelerin başvuru adresi, tek hücreler için örneğin A1, birden fazla hücre için ise grubun, başlangıç ve bitiş hücreleri, iki nokta üst üste işaretiyle birleştirilerek (A1:A10 gibi) yazılır. Birden fazla sütunu kaplayan çok sayıda satırı seçerseniz, bu grup birinci sütunun ilk hücre ile son sütunun son hücresinin adıyla adlandırılır (A1:D10 gibi). Excel dilinde hücre gruplarına Aralık (Range) denir.

16 Hücre Kavramı Hücreler arasında hareket için klavyedeki hareket tuşlarını kullanabilirsiniz. Yukarı ok: Bir hücre yukarı Aşağı ok: Bir hücre aşağı Sağ ok: Bir hücre sağa Sol ok: Bir hücre sola Sekme: Bir hücre sağa Üst-karakter (Shift )-Sekme: Bir hücre sola Home: Satırın birinci hücresine Page Up: bir pencere dolusu (ekran çözünürlüğünüze ve ekranınızın büyüklüğüne bağlı olarak, takriben satır kadar) yukarı. Page Down: Bir pencere dolusu satır kadar aşağı Ctrl+Home: A1 hücresine Ctrl+end: içinde bilgi olan son satırın son sütunda hücreye Ctrl+Page Down: Bir sonraki çalışma sayfasının seçili hücresine (seçili hücre yoksa A1 e) Ctrl+Page Up: Bir önceki çalışma sayfasının seçili hücresine (seçili hücre yoksa A1 e)

17 Hücre Kavramı Birden fazla hücre seçebilmek için seçeceğiniz grubun sol üst hücresini tıklayın; Mouse işaretçisini grubun sol alt hücresine kadar sürükleyin. Mouse işaretçisini bıraktığınız anda, seçtiğiniz hücreler grubunun çevresinde kalın bir çizgi oluşur; solüst hücrenin zemini beyaz olmak üzere diğer üyelerinin zemini renklendirilir. Bir satırdaki veya sütundaki bütün hücreleri seçmek için, satırın veya sütunun başlığını tıklamanız yeterlidir. Birbirine komşu satırların veya sütunların tümünü seçmek için ilk satır veya sütunu tıklayın; Mouse işaretçisini seçilecek satır veya sütun başlıkları boyunca sürükleyin. Birbirine komşu olmayan satır ve sütunların tümünü seçmek için, ilk satır veya sütunu tıkladıktan sonra klavyede Ctrl tuşunu tutun ve diğer satır veya sütunların başlıklarını tıklayın. Hücrelerin eni-boyu sütun veya satır başlıkları arasındaki çizgiler sağa-sola veya yukarı aşağı kaydırılarak değiştirilebilir.

18 Hücre Biçimlendirme Hücreler sekmesinin biçim düğmesinden en altta bulunan Hücreleri Biçimlendir menüsüyle hücremize sayısal, tarihsel, saat yada kelime özelliklerini buradan dilediğimiz gibi değiştirebilmekteyiz.

19 Hücre Biçimlendirme Hizalama sekmesiyle hücre veya hücrelerin içerisindeki belirleyebiliyoruz. verilerin nasıl yazılacağını

20 Hücre Biçimlendirme Yazı tipi sekmesi sayesinde hücreler içerisine yazdığımız bilgilerin gibi özelliklerini değiştirebiliyoruz. yazı tipi, stili, boyutu

21 Hücre Biçimlendirme Kenarlık sekmesiyle hücre veya hücrelere istediğimiz özelliklerde kenarlık belirleyebiliyoruz.

22 Hücre Biçimlendirme Dolgu sekmesiyle hücre veya hücrelere istediğimiz renkte ve desende dolgu belirleyebiliyoruz. Koruma sekmesiyle de verilerimizi koruyabiliyoruz.

23 Hücre Biçimlendirme Hücreler sekmesinin biçim düğmesinden satır yüksekliği yapılabilmektedir. Otomatik olarak en uygun yükseklik ve genişliği de belirleyebiliriz. ve sütun genişliği ayarları

24 Hazır Şablonlar Excel in kendi içerisindeki hazır şablonlarından yararlanabilmekteyiz. Bu şablonlar işimizi bayağı bir kolaylaştırmaktadır.

25 Listelerde Sıralama ve Filtreleme Listemizdeki verileri istediğimiz gibi sıralaması için Ribbon Menüden Veri sekmesi Sırala ve Filtre Uygula özelliğiyle yapabilmekteyiz. Küçükten büyüğe yada büyükten küçüğe otomatik ayarlayabiliriz. Filtre koyduğumuzda sütunların üzerinde belirecek oklarla sıralama işlemini daha rahat yapabilmekteyiz.

26 Metni Sütunlara Dönüştürme

27 Metni Sütunlara Dönüştürme Hücrelere yazmış olduğumuz verileri istediğimiz ayıraçla menüsünden Veriler sekmesi oradan da Veri parçalayabilmekteyiz. Yukarıdaki adımları izleyerek ve ayraç olarak aşağıdaki şekle dönüşüyor. sütunlara parçalamak Araçları özelliğini için Ribbon kullanarak işaretini belirttiğimizde listemiz

28 Formüller

29 Formüller Formüller,çalışma sayfanızdaki değerler üzerinde hesaplamalar yapmanızı sağlayan denklemlerdir. Bir formül,eşittir işareti (=) ile başlar. Örneğin aşağıdaki formül 3 ile 7 yi çarpar ve çarpıma 5 değerini ekler: =5+3*7

30 Formüller Formüller,hücrenin içine yazılabileceği gibi;hücre seçildikten sonra yukarıda kırmızı ile gösterilen kutunun içine de yazılabilir.

31 Formüller Formüller,aşağıdakilerin biri veya birkaçının birleşimi ile de oluşturulabilirler: Fonksiyonlar Referanslar İşlemler Sabitler Matematiksel (+,-,%, ) Karşılaştırma (<,=,>, ) Mantıksal (VE,VEYA, ) Referans İşlemleri

32 Başvurular(Referanslar) Başvurular üçe ayrılır: Hücre Başvuruları Hücrenin bulunduğu sütunun adıyla satır birleşiminden oluşur.örnek:c5 numarasının Bağımlı Başvurular Formülü içeren hücrenin ve formülün başvurduğu hücrenin konumlarıyla bağımlıdır. Örneğin C1 hücresine =A1+B1 formülünü yazdığımızda C1 hücresi A1 ile B1 hücrelerinin toplamını gösterecektir. Ancak C1 hücresini C2 ye kopyalarsak C2, A2 ile B2 hücrelerinin toplamını gösterecektir.buna bağımlı başvuru denir. Mutlak Başvurular Konumdan bağımsız olmak üzere kopyalanan hücrenin değerini alır.yukarıdaki örnekte C1 hücresi =$A$1+$B$1 olarak girilmiş olsaydı C2 hücresi de A1 ile B1 hücrelerinin toplamını gösterecekti.

33 Başvuru kullanarak formül oluşturma Başvuru kullanarak formül oluşturmak için: Formülün yazılacağı hücreyi seçin Eşittir işaretini (=) koyun Başvuru kullanmak için başvuracağınız hücreyi seçin ya da hücrenin adını yazın ENTER a basın. Yandaki örnekte mavi ile yazılmış olan B3 hücresi mavi dikdörtgen ile, yeşil ile yazılmış olan C3 hücresi ise yeşil dikdörtgen ile gösterilmektedir.

34 Bazı Formüller Bazı belli başlı formüller: Toplama formülü, tanımlanan adreslerdeki sayısal değerleri toplar. =TOPLA(seçim) ile çağırılır. Ortalama formülü, tanımlanan adreslerdeki sayısal değerlerin ortalamasını bulur. =ORTALAMA(seçim) ile çağırılır. Minimum formülü, tanımlanan adreslerdeki sayısal değerlerin en küçüğünü bulurken Maksimum formülü bu değerlerin en büyüğünü bulur. Sırasıyla =MİN(seçim) ve =MAK(seçim) ile çağırılırlar. Yukarıda seçim ile gösterilen yerleri doldurmak için hücreler araya istenildiği kadar virgül koyularak teker teker yazılabileceği (=TOPLA(A2,B2,C2,D2)) gibi (ilk_hücre_adı:son_hücre_adı) ile bütün bir sıranın tamamı da seçilebilir.(=topla(a2:d2))

35 Bazı Formüller Herhangi bir problemin çözümünde belirli işlerin belirli koşullara bağlı olarak yerine getirilmesi gerekiyorsa EĞER fonksiyonu kullanılır. Biraz önceki örnekte A3 hücresine =EĞER(A2>$F$6;"Büyüktür"; "Küçüktür") komutunu yazıp bunu R3 hücresine kadar kopyaladığımızda sonuç olarak bize bir üstündeki hücredeki sayının F6 hücresinde hesaplanmış olan ortalamadan büyük ve küçük olduğunu yazdırır. EĞERSAY fonksiyonu ise verilen aralıktaki değerlerin kaç tanesinin verilen ölçüte uyduğunu gösterir. Yine yukarıdaki örnekte F10 hücresine =EĞERSAY(A3:R3;"Büyüktür") ve F12 hücresine =EĞERSAY(A3:R3;"Küçüktür") komutları yazılmış, sonuç olarak sırasıyla 10 ve 8 değerleri bulunmuştur.

36 Bazı Formüller Birkaç hücredeki değeri bir metin olarak elde etmek istiyorsak eğer, kullanmamız gereken formül BİRLEŞTİR formülüdür. Yukarıdaki örnekte I11 ve J11 hücreleri birleştirilmiş ve oluşan bu yeni hücrenin içeriğine =BİRLEŞTİR(C5;" = ";C6) komutu yazılmıştır. Sonuç olarak ise C5 hücresindeki Toplam değeri, komutta eklenen = değeri ve C6 hücresindeki 1043 değerinin birleşimi olan Toplam = 1043 metni, IJ11 hücresinin değeri olarak yazdırılmıştır.

37 Formüllerde İşlem Sırası Bir formülde birden fazla işlem işareti varsa,excel işlemleri,şu sırayla yapar: İşaret Anlamı Öncelik Sırası ( ) Parantez İçleri 1 ^ Üs 2 * Çarpma 3 / Bölme 3 + Toplama 4 Çıkarma 4 & İki metin dizesini 5 artarda bağlama = Eşittir 6 < Küçüktür 6 > Büyüktür 6 <= Eşit veya küçüktür 6 >= Eşit veya büyüktür 6 <> Eşit değildir 6

38 Daha Karmaşık Formüller Daha karmaşık formüller yazacaksak eğer, formülün yazılacağı seçtikten sonra Fonksiyon Ekle tuşuna basmamız, hücreyi Açılan menüden kullanmak istediğimiz fonksiyonu seçmemiz, İşlenecek değerleri girmemiz gerekmektedir. İşlenecek değer olarak hücre başvurusu yapılacaksa hemen yan taraftaki düğmesine tıklayarak çalışma sayfasından kullanacağımız hücreleri seçmeli ve sonrasında düğmesine tıklayarak seçim işlemini bitirmeliyiz. İşlenecek değerler girildiğinde ise ENTER tuşuna basılmalıdır. Artık seçilen hücrede girmiş olduğumuz formülün sonucunu görebiliriz.

39 Ara, Bul ve Değiştir Çalışma yukarıda tıklanır. sayfamız içerisinde bir öğeyi arayıp bulmak ve/veya değiştirmek için kırmızı kutu içerisine alınmış olan Bul & Seç (Find & Select) düğmesine Bu düğmeye tıklandığında önümüze yandaki gibi bir menü gelir.bu menüde: Bul (Find):Aranılacak ifadeyi girmemiz için yeni bir pencere açar. Değiştir (Replace): Aranılacak ifadeyi ve değiştirilecek ifadeyi girmemiz için yeni bir pencere açar. Git (GoTo):Gidilmesi istenen hücrenin adresini girmek üzere yeni bir pencere açar. Özel Git (Go To Special): Git düğmesinin belli kriterler altında çalışmasını sağlar, daha ayrıntılıdır.

40 Ara, Bul ve Değiştir Bul düğmesine tıklandığında yukarıdaki gibi bir pencere açılır. Bu penceredearanan kısmına aranacak ifade girilir. Eğer Sonrakini Bul tıklanırsa,ifade çalışma sayfasında varsa bir sonraki bulunduğu hücre seçilir. EğerTümünü Bul tıklanırsa,şekilde görüldüğü gibi ifadenin bulunduğu bütün hücrelerin adresleri alt alta yazdırılır.

41 Ara, Bul ve Değiştir Değiştir düğmesine tıklandığında yandaki gibi bir pencere açılır. Bu pencerede Aranan kısmına aranacak ifade,yeni değer kısmına ise bulunan ifadenin değiştirileceği değer girilir. Burada Sonrakini Bul ve Tümünü Bul düğmeleri, Bul düğmesindeki gibi çalışırlar. Eğer Değiştir düğmesi tıklanırsa, ifade çalışma sayfasında varsa bir sonraki bulunduğu hücrenin içeriği değiştirilir. Eğer Tümünü Değiştir düğmesi tıklanırsa çalışma sayfasında bulunan bütün değerler yeni değer ile değiştirilir ve aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi gösterir.

42 Grafikler Grafik eklemek için, grafiğinin çizilmesini istediğimiz verileri seçtikten sonra Ekle sekmesinin içinden Grafikler kısmına bakarız. Burada herhangi bir grafik hızlıca seçilebileceği gibi Grafik Oluştur düğmesine de tıklanabilir. Grafik oluştur düğmesine basıldığında karşımıza şekildeki gibi bir pencere çıkar. Bu pencerede de görüldüğü gibi Sütun, Çizgi, Pasta, Çubuk, Alan, Dağıtım, vb.. grafiklerden istenilen grafik seçilebilir.

43 Grafikler Şimdi bir örnek grafik oluşturalım: Görüldüğü gibi ilk önce grafiği çizilecek verileri seçtikten sonra Ekle sekmesine ve orada da Sütun düğmesine tıklıyoruz. Sütun düğmesinde istediğimiz bir sütun grafiğini seçip tıkladığımızda grafiğimiz aşağıdaki gibi oluşuyor.

44 Grafikler Oluşturduğumuz grafiğin özelliklerini değiştirme şansına da sahibiz. Bunun için grafiğin üzerine tıkladığımızda yukarıda beliren Grafik Araçları ana sekmesinin altında bulunan Tasarım, Düzen ve Biçim sekmelerinden yararlanabilirsiniz. Tasarım sekmesinde grafiğin nasıl gözükeceğini (renk, şekil,vs..), Düzen sekmesinde grafik içi bilgilerin nasıl olacağını (grafik başlığı, eksen başlıkları,vs..), Biçim sekmesinde ise grafikteki grafikteki elemanların stillerinin ayarlanmasını (çizgilerin,yazıların renginin ayarlanması gibi) özellikleri değiştirebilirsiniz.

45 VeriAlma veaktarma

46 Excel de Dışarıdan Veri Alma Bazen Excel e kendi verilerimizi girmek yerine kaynaklardan veri almayı tercih ederiz. Bu durumda yapılması Veri DışVeriAl Temel olarak; Access den, Web den, Metinden veriler alınabilir. gereken adımlar; varolan başka

47 Access denverialma

48 Access den Veri Alma Öncelikle verileri almak istediğinizaccess dosyasını yanda görüldüğü gibi seçiniz.

49 Access den Veri Alma Bu kutucuktaaccess içindeki tüm tablolar görüntülenir. Buradan eklemek istediğiniz tabloyu seçiniz.

50 Access den Veri Alma Burada seçilmesi gereken3 şey vardır: Verileri ne olarak eklemek istediğiniz; tablo, özet tablo raporu.biz buradan tabloyu seçelim. raporu, özet grafik ve özet tablo Verileri nereye koymak istediğiniz; Var olan çalışma sayfası, yeni çalışma sayfası. Biz burada var olan çalışma sayfasını seçelim. Eğer verileri koymak istediğiniz yeri var olan çalışma sayfası olarak seçerseniz nereye koymak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Burada yapmanız gereken şey tablonun başlangıç kutucuğunu işaretlemeniz. Biz buradaa1 kutucuğunu işaretleyelim.

51 Access denverialma

52 Metinden Veri Alma Excel e metinden veri almak için yapılması gereken öncelikli şey: Veri DışVeriAl Metinden Daha sonra verileri almak istediğiniz metin dosyasını bulmanız gerekir.

53 Metinden Veri Alma Veri önizleme alanı dinamik bir alandır. Bir önceki adımda seçtiğimiz dosya burada gösterilir. Bundan sonraki adımlarda yapılacaklara bu dosyanın yapısına göre karar verilmelidir. Bu adımda yapılması gerekenler; Dosya türünü seçmek. Sınırlandırılmış: Dosya içindeki her bir satır bazı özel karakterlerle ayrılmıştır. Örnek;virgül, sekme gibi. Sabit genişlikli: Dosya içindeki her bir satırı oluşturan alanlar sabit genişliktedir. Bizim burada dosya yapımızın gereği sınırlandırılmışı seçmemiz gerekir. Çünkü her satır içerisindeki her alan virgülle ayrılmıştır. Eğer dosya içerisindeki her bir satırı almak yerine belli bir satırdan başlamak isterseniz o zaman veri alma başlangıç satırını arttırmalısınız. Biz burada 1. satırdan itibaren hepsini almak istediğimizden dolayı burada bir değişiklik yapmıyoruz. Son olarak İleri yi tıklatınız.

54 Metinden Veri Alma Bir önceki ekranda sınırlandırılmışı seçtiyseniz 2. adım bu şekilde karşınıza çıkar. Burada ayırıcı seçmelisiniz.varsayılan olarak seçilen ayırıcı sekmedir.

55 Metinden Veri Alma Bizim örneğimizde kullanılan ayırıcı virgül olduğu için sekme yerine virgülü işaretliyoruz. Virgülü seçtikten sonra alanlar ayrılmış olarak veri önizleme alanında görüntülenir. İleri yi tıklatıyoruz.

56 Metinden Veri Alma Burada sütun veri biçimi seçilir. Eğer bir veri alanınız belli bir biçim içeriyorsa mesela tarih gibi o zaman önce sütunu seçip daha sonra sütun için seçtiğiniz veri biçimini işaretlemelisiniz. Bizim örneğimizde böyle bir alan olmadığı için Son u tıklatarak metin alma sihirbazından çıkıyoruz.

57 Metinden Veri Alma Burada veriyi eklemek istediğiniz yeri seçmelisiniz.seçenekler; Varolan çalışma sayfası Yeni çalışma sayfası Daha sonra sayfa içerisinde eklemek istediğiniz yeri tıklatarak verinin başlangıç noktasını işaretlemelisiniz. Burada önemli olan Seçtiğiniz yerde veri için gerekli yer var mı? sorusudur. Biz buradaa1 kutucuğunu işaretleyerek Tamam ı tıklatıyoruz.

58 MetindenVeriAlma

59 Excel de Veriyi Dışa Aktarma Bir tabloyu dışa aktarmak için izlenmesi gereken adımlar: Ofis butonundan Farklı Kaydet seçip orada KayıtTürü olarak seçmek istediğiniz dosya türünü işaretlemelisiniz. Birden fazla sayfayı dışa aktarmak isterseniz o zaman adımlar her biri için tekrarlanır.

60 Yazdırma İşlemleri

61 Yazdırma İşlemleri Excel de bir çalışma kitabını yazdırmak için; 1. Office düğmesine tıklayın, 2. Yazdır sekmesinin üzerine gelin, 3. Yazdır düğmesine tıklayın.

62 Yazdırma İşlemleri Çalışma sayfası aynen göründüğü gibi yazdırılır. Bu nedenle eğer sayfada bir hata, örneğin verilerde bir bozukluk, varsa bu sayfa hatalı şekilde yazdırılır. Bunu önlemek için sayfa yazdırılmadan önce düzgün bir formata getirilmelidir.

63 Yazdırma İşlemleri Örneğin bu tabloyu yazdırırsanız, en sağdaki sütunun #### olarak çıkacağını görürsünüz.

64 Yazdırma İşlemleri Bunu düzeltmek için F sütunundan hemen sonra gelen çizgiye çift tıklayıp sütundaki yazıların tamamının gözükmesini sağlayabilirsiniz.

65 Önizleme Excel de bir çalışma kitabını yazdırmadan önce önizlemek için; 1. Office düğmesine tıklayın, 2. Yazdır sekmesinin üzerine gelin, 3. Baskı Önizleme düğmesine tıklayın.

66 Önizleme Önizleme ekranında bulunan butonlar şunlardır: Yazdır: Bu ekranda yazdırma işlemini sağlar. Sayfa Yapısı:Sayfa,kenar boşlukları, altbilgi/üstbilgi ve çalışma sayfası ile ilgili ayarların yapılmasını sağlar. Sayfa sekmesinden yazdırılacak sayfanın yatay mı dikey mi basılacağı seçilebilir. Kenar Boşlukları sekmesinden sayfanın üst, alt, sol ve sağında ne kadar boşluk bırakılacağı seçilebilir. Üstbilgi/Altbilgi sekmesinde sayfa için yazdırılacak altbilgi ve üstbilgi seçilebilir. Çalışma Sayfası sekmesinden yazdırılacak sayfanın görünümüyle ilgili ayarlar yapılabilir. Yakınlaştır: Sayfanın görünümünü büyütüp küçültmeye yarar. Önceki Sayfa-Sonraki Sayfa: Yazdırılacak sayfanın birden çok olduğu durumlarda sayfalar arasında gezinmeyi sağlar. Kenar Boşluklarını Göster: Sayfanın alt/üst, sağ/solundaki boşlukları gösterir. Bu sekme sayesinde sütunlar arasındaki boşluklar ayarlanarak sütunların sayfanın tümüne yayılması sağlanabilir. Baskı Önizlemeyi Kapat:Önizleme ekranını kapatır.

67 Önizleme

68 Sayfa Yapısı SayfaYapısı alt menüleri; Kenar Boşlukları:Sayfanın her bir tarafındaki boşlukların uzunluğunu belirler. Yönlendirme:Yazdırılacak sayfanın yatay mı dikey mi yazdırılacağını belirler. Boyut:Yazdırılacak sayfanın boyutlarını belirler. Yazdırma Alanı:Bir sayfa üzerinde bir bölge seçerek sadece bu bölgeyi yazdırmamızı sağlar. Kesmeler:Sayfa sonunu işaretler. Arka Plan:Sayfa için bir arka plan seçmemizi sağlar. BaşlıklarıYazdır: Başlıkları yazdırmamızı sağlar.

69 Sayfa Yapısı Kenar boşlukları, sayfa yazdırılırkenkenarlarda ne kadar boşluk olması istendiğini belirtir. Kenar boşlukları butonunun yanındaki oka basıldığında bazı standart boşluk ayarları görülür. Bu ayarlar istenilen boşluk ayarlarına uyuyorsa üzerine gelerek seçilebilir. Eğer uymazsa bu durumda Özel Kenar Boşlukları tuşuyla yeni boşluk ayarları yapılır.

70 Sayfa Yapısı Yönlendirme, sayfanın yatay mı dikey mi yazılacağını gösterir.

71 Sayfa Yapısı Boyut, yazdırılacak sayfanın (kağıdın) boyutlarını belirler. Bildiğimiz ve günlük hayatta kullandığımız kağıdın boyutua4 tür.

72 Sayfa Yapısı Yazdırma alanı,bütün veriler içerisinde yazdırmak istediğimiz verileri seçmemizi sağlar. Örneğin yukarıdaki tabloda sadece 2.,3.ve 4.satırları yazdırmak istersek yazdırma alanını belirle dedikten sonra bu satırları seçmemiz gerekmektedir.

73 Sayfa Yapısı Yazdırma alanı olarak seçtiğimiz bölgeyi yazdırmadan önce Önizleme ekranıyla inceleyebiliriz.

74 Sayfa Yapısı Kesmeler,birinci sayfanın biteceği ve ikince sayfanın başlayacağı yeri göstermektedir. Bir sayfa sonu eklemek istediğimizde, diğer sayfanın başlangıcının neresi olmasını istiyorsak o hücreyi işaretlemeliyiz. Daha sonra Sekmeler e gidip Sayfa Sonu Ekle yi tıklamalıyız. Böylece sayfamız iki ayrı sayfa haline dönüştü.

75 Sayfa Yapısı Sayfa sonu eklendiğinde ilk sayfanın bittiği, ikinci sayfanın başladığı yerler kesikli çizgilerle gösterilmektedir.

76 Sayfa Yapısı Excelde verilerimizi yazdırırken sayfalarımıza üst ve alt bilgiler ekleyebiliriz. Bunun için sayfa düzeni görünümündeyken Üstbilgi eklemek için tıklatın yazısı tıklanır. Bu yazı tıklandığında üstbilgi için ayrılmış üç alan görünür. Bunlar sol,orta ve sağ alanlardır. Bu alanların her birine farklı bilgiler girilebilir: sayfa numarası, tarih, saat, sayfa adı vb.gibi.

77 Sayfa Yapısı Örneğin; Sol alana tarih, Orta alana sayfa adı, Sağ alana sayfa numarası eklediğimizde üstbilgimiz yukarıdaki gibi görünür.

78 Sayfa Yapısı Üstbilgi girildikten sonra yukarıda görülen Altbilgiye git tuşuyla alt bilgiye gidebilirsiniz. Altbilgi de üstbilgi gibi üç kısımdan oluşur.

79 Sayfa Yapısı Ortadaki bilgi alanına bir isim girersek şöyle yukarıdaki gibi bir görünüm elde ederiz.

80 Veri Doğrulama

81 Veri Doğrulama Excel de veriler üzerinde çalıştığımızdan dolayı bazen verilerin doğruluğunu denetlemek isteriz. Bunun için; Doğrulanacak alan seçilir. Sonra Veri sekmesinden Veri Doğrulama düğmesi tıklanır.

82 Veri Doğrulama Veri doğrulama yapmak için ilk önce ayarların yapılması gerekir. Bunun için veri alanını ne ise ona uygun doğrulama ölçütünü seçilmelidir. Yukarıdaki örnekte tarihlerin yazılı olan bir sütun seçildiğinden doğrulama ölçütü olarak tarih seçildi. Daha sonra da bir tarih aralığı girilerek seçilmiş olan tarihlerin bu aralıkta olup olmadığı incelendi.

83 Veri Doğrulama Geçersiz olan hücrelerin belirtilmesi için Girdi İletisi sekmesinde yer alan Hücre seçildikten sonra girdi iletisini göster alanı işaretli olmalıdır.

84 Veri Doğrulama Geçersiz veri girişi bulunduğunda gösterilen mesaj Hata Uyarısı sekmesinde belirlenir. Bunun için; Öncelikle bir mesaj stili seçilir.(dur, Uyarı, Bilgi) Daha sonra hata mesajı için bir başlık girilir. Son olarak da hata mesajının içeriği yazılır ve Tamam tıklanır.

85 Veri Doğrulama Hatalı görülen bir hücrenin yanındaki oka tıklanırsa yukarıdaki soldaki menü karşımıza çıkar. Bu menüde Tür Bilgilerini Görüntüle tıklanırsa bu verinin niye hatalı olduğu bilgisi sunulur.

86 Veri Doğrulama Geçersiz olan bir alanı doğrulamak için yeni bir veri girildiğinde yeni girilen veri de hatalıysa, daha önce belirlediğimiz hata mesajı ekranda belirir.

87 PivotTablo

88 Pivot Tablo Pivot tablolar Excel in en gelişmiş özelliklerinden biridir. Verileri analiz etmek için kullanılır. Pivot tablo oluşturmak için seçili bir tablo üzerinde Ekle den ÖzetTablo seçilmeli.

89 Pivot Tablo Bu aşamada yapılması gerekenler; Öncelikle tablonun yeri seçilmeli. Daha sonra pivot tablonun nereye ekleneceği belirtilmeli (Varsayılan olarak Yeni Çalışma Sayfası işaretlenmiştir) ve Tamam tıklanmalı.

90 Pivot Tablo Boş bir özet tablosu yukarıdaki gibidir. Özet tablosunu oluşturmak için yanda Rapora eklenecek alanları seçin listesinin altında bulunan sütunlar seçilerek tabloya eklenmelidir.

91 Pivot Tablo item type alanı işaretlenerek tabloya eklendiğinde yukarıdaki gibi bir görüntü elde ederiz.

92 Pivot Tablo Buna ek olarak item category alanını ekleyelim. Bunu eklediğimizde analiz yapmak yukarıda görüldüğü gibi zorlaştı.

93 Pivot Tablo Bunu engellemek için bu alanı satır olarak değil sütun olarak eklemeliyiz. item category seçeneğini Satır Etiketleri alanından tutarak Sütun Etiketleri alanına sürükleyelim. Tablonun yeni hali yukarıda görüldüğü gibi olmalıdır.

94 Pivot Tablo Bu tabloya current doldurulur. cost alanını da eklenirse bilgiler otomatik olarak doğru bir şekilde

95 GİRİŞ DEĞERİNİ AYARLAYARAK İSTENEN SONUÇLARI ALMAK İÇİN HEDEF ARAMA'YI KULLANMA

96 Formülden elde etmek istediğiniz sonucu biliyor ancak bu sonucu elde etmek için formüle hangi giriş değerinin gerektiğinden emin olamıyorsanız, Hedef Arama özelliğini kullanın. Örneğin, biraz borç almanız gerektiğini varsayalım. Ne kadar para istediğinizi, borcu ne kadar sürede geri ödemek istediğinizi ve her ay ne kadar ödeme yapabileceğinizi biliyorsunuz. Borç hedefinize ulaşmak için ne kadarlık bir faiz oranıyla para bulmanız gerektiğini saptamak için Hedef Arama'yı kullanabilirsiniz. NOT Hedef Arama tek bir değişken giriş değeriyle çalışır. Birden çok giriş değerini, örneğin hem borç tutarını hem de borcun aylık ödeme tutarını kabul etmek istiyorsanız, Çözücü eklentisini kullanırsınız. Çözücü eklentisi hakkında daha fazla bilgi için Ayrıca Bkz bölümündeki bağlantıları izleyin.

97 Örnekle adım adım Şimdi yukarıdaki örneği adım adım izleyelim. Hedefinize ulaşmak için gereken borç faizi oranını hesaplamak istediğinizden, DEVRESEL_ÖDEME işlevini kullanırsınız. DEVRESEL_ÖDEME işlevi, aylık ödeme tutarını hesaplar. Bu örnekte, aradığınız hedef aylık ödeme tutarıdır. ÇALIŞMA SAYFASINI HAZIRLAMA 1.Yeni, boş bir çalışma sayfası açın. 2.Önce, çalışma sayfasını okumayı kolaylaştırmak için ilk sütuna bazı etiketler ekleyin. 1. A1 hücresine Borç Tutarı yazın. 2. A2 hücresine Aylık Dönem yazın. 3. A3 hücresine Faiz Oranı yazın. 4. A4 hücresine Ödeme yazın. 3.Sonra, bildiğiniz değerleri ekleyin. 4.B1 hücresine yazın. Bu, borç almak istediğiniz tutardır. 5.B2 hücresine 180 yazın. Bu, borcu geri ödemek istediğiniz süreyi gösteren ay sayısıdır. NOT Ödemek istediğiniz aylık tutarı bilseniz de bu değeri girmezsiniz, çünkü ödeme tutarı formülün sonucudur. Bunun yerine, çalışma sayfasına formülü ekler ve ödeme değerini daha sonraki bir adımda, Hedef Arama'yı kullanırken belirtirsiniz.

98 1.Bundan sonra, bir hedef belirlediğiniz formülü yazın. Örneğin, DEVRESEL_ÖDEME işlevini kullanın: B4 hücresine =DEVRESEL_ÖDEME(B3/12,B2,B1) yazın. Bu formül ödeme tutarını hesaplar. Bu örnekte, her ay 900 YTL ödemek istiyorsunuz. Buraya bu tutarı girmezsiniz, çünkü Hedef Arama'nın faiz oranını saptamasını istiyorsunuz ve Hedef Arama işe bir formülle başlamanızı gerektiriyor. Formül, önceki adımlarda belirttiğiniz değerlerin yer aldığı B1 ve B2 hücrelerine başvuruda bulunur. Formül B3 hücresine de başvuruda bulunur ve siz bu hücredeki faiz oranının Hedef Arama tarafından yerleştirilmesini belirteceksiniz. Aylık ödeme belirlediğinizden, formül B3 hücresindeki değeri 12'ye böler ve DEVRESEL_ÖDEMEişlevi varsayılan bir yıllık faiz oranı kullanır. B3 hücresinde değer olmadığından, Excel faiz oranının %0 olduğunu varsayar ve örnekteki değerleri kullanarak 555,56 YTL'lik bir ödeme döndürür. Şimdilik bu değeri göz ardı edebilirsiniz. 2.Son olarak, hedef hücreyi (B3) sonucu yüzde olarak görüntüleyecek şekilde biçimlendirin. 1.Giriş sekmesinin Sayı grubunda Yüzde'yi tıklatın. 2.Ondalık konum sayısını ayarlamak için Ondalık Artır veya Ondalık Azalt'ı tıklatın.

99 Aylık Faiz Oranı Yıllık olursa 12 ile bölünmelidir. Aylık ödenecek miktar

100 FAİZ ORANINI SAPTAMAK İÇİN HEDEF ARAMA'YI KULLANMA 1.Veri sekmesinin Veri Araçları grubunda Olasılık Çözümlemesi'ni ve sonra da Hedef Ara'yı tıklatın. 2.Ayarlanacak hücre kutusuna, çözmek istediğiniz formülü içeren hücrenin başvurusunu girin. Örnekte bu başvuru B4 hücresidir. 3.Sonuç hücre kutusuna istediğiniz formül sonucu yazın. Örnekte bu -900'dür. Bu sayının, ödemeyi temsil ettiği için negatif olduğuna dikkat edin. 4.Değişecek hücre kutusuna, ayarlamak istediğiniz değeri içeren hücrenin başvurusunu girin. Örnekte bu başvuru B3 hücresidir. NOT Hedef Arama'nın değiştirdiği hücre, Ayarlanacak hücre kutusunda belirlemiş olduğunuz formülün başvurduğu hücre olmalıdır. 5.Tamam'ı tıklatın.

101

102 Hedef Arama çalıştırılır ve aşağıdaki çizimde gösterildiği gibi bir sonuç üretir.

103 EXCEL'DE BİR ÇALIŞMA SAYFASINDA FORM DENETİMLERİNİ KULLANMA

104 Excel 2007'de form denetimlerini kullanmak için, Geliştirici sekmesini etkinleştirmelisiniz. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın:

105 Yeni bir çalışma sayfasında, aşağıdaki öğeleri H1:H20 aralığına yazın: H1 : Kaykay H2 : Video H3 : Masa H4 : Kupa H5 : Araba H6 : Bulaşık Makinesi H7 : Roketatar H8 : Bisiklet H9 : Telefon H10: Mum H11: Şeker H12: Hoparlör H13: Giysi H14: Battaniye H15: Kurutucu H16: Gitar H17: Kurutucu H18: Araç Takımı H19: Video H20: Sabit Disk A1 hücresine şu formülü yazın: =INDEX(H1:H20,G1,0)

106 Liste kutusu örneği 1.Excel 2010 ve Excel 2007'de liste kutusu eklemek için, Geliştirici sekmesini tıklatın, Denetimler grubundaki Ekle'yi tıklatın, ardından Form Denetimleri seçeneğinin altındaki Liste Kutusu Formu (Denetim) öğesini tıklatın.

107 1.Liste kutusunun sol üst köşesinin görünmesini istediğiniz çalışma sayfası konumunu tıklatın, ardından liste kutusunun sağ alt köşesinin bulunmasını istediğiniz yere liste kutusunu sürükleyin. Bu örnekte, B2:E10 hücrelerini kapsayan bir liste kutusu oluşturun. 2.Denetimler grubunda Özellikler'i tıklatın.

108 4. Nesne Biçimlendir penceresinde, aşağıdaki komutu yazın, ardından Tamam'ı tıklatın. a) Aralığı listeden belirtmek için, Girdi aralığı kutusuna H1:H20 yazın. b) G1 hücresine bir sayı değeri koymak için (listede seçili olan öğeye bağlı olarak), Hücre bağlantısı kutusuna G1yazın. Not INDEX() formülü G1 hücresindeki değeri, uygun liste öğesini döndürmek için kullanır. c) Seçim türü altında, Tek seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Not Birden çok ve Genişlet seçenekleri yalnızca liste değerlerini döndürmek için bir Microsoft Visual Basic for Applications yordamı kullanıyorsanız kullanışlıdır. 3-B gölgelendirme onay kutusunun liste kutusuna üç boyutlu bir görünüm kazandırdığını unutmayın.

109 5. Liste kutusunda öğe listesi görüntülenmelidir. Liste kutusunu kullanmak için, herhangi bir hücreyi tıklatarak liste kutusu seçimini kaldırın. Listede bir öğeyi tıklatırsanız, G1 hücresi, listede seçili olan bu öğenin konumunu gösteren bir sayıyla güncelleştirilir. A1 hücresindeki INDEX formülü, bu sayıyı kullanarak öğenin adını görüntüler.

110 Makrolar Makrolar, Visual Basic kullanarak oluşturulur. Bunun için Geliştirici (Developer) sekmesinin açık olması gerekmektedir. Bu sekmeyi açmak için sol üst köşede bulunan Microsoft Office düğmesine ve sonra da Excel Seçenekleri düğmesine tıklanır. Burada kırmızı kutu ile gösterilen yerde bulunan Şeritte Geliştiriciyi Göster (Show Developer tab in the Ribbon) kutusu işaretlenmeli.

111 Makrolar Artık yeni bir sekmemiz açılmış oldu. Makrolarımızı çalıştırabilmek için hemen bu sekmede görülen Makro Güvenliği (Macro Security) düğmesine tıklanmalı ve açılan pencerede Bütün Makroları çalıştır (Enable all macros) seçeneğini seçmelisiniz. Yalnız tehlikeli kodlardan korunmak için işiniz bittiğinde bu kısmı eski haline getirmeniz tavsiye edilir.

112 Makrolar Şimdi makromuzu yazmak üzere Geliştirici sekmesindekivisual Basic düğmesine tıklayabiliriz. Bu düğmeye tıkladığımızda açılan pencerede Ekle Modül (Insert Module) e tıklandığında önümüze makromuzu yazmak için bir pencere açılır. Artık buraya istediğimiz kodu yazabilir ve sonrasında F5 e basarak çalıştırabiliriz. Buradaki işimiz bittiğinde ise Dosya Kapat ve Microsoft Excel e Dön (File Close and Return to Microsoft Excel) e tıklayarak kaldığımız yere geri dönebiliriz.

113 Temel Makro Bilgisi Makro, genel görevleri otomatikleştirmek için kullanılan eylem kümeleridir. Excel de veriler üzerinde çalışırken bazen aynı işlerle karşılaşırız.bu durumda makrolar bize yardımcı olur. Örneğin,bir satış tablosunda satışların ortalamasını almak. Bir işi yinelemeli olarak yaparken de makrolar bize yardımcı olur.örneğin;bir grafik çizmek ve bunu yazıcıya yollamak gibi. Makrolar iki şekilde oluşturulur: Excel içinde kayıt ederek, Visual Basic editörü ile program yazarak.

114 Makroları çalıştırabilmek için Microsoft Office butonundan Excel Seçeneklerini seçiniz. Karşınıza yandaki ekran gelir.burada Şeritte geliştirici sekmesini göster işaret kutucuğunu işaretleyerek Tamam butonuna basınız. Temel Makro Bilgisi

115 Geliştirici menüsü temel olarak 3 alt menüden oluşur. Bunlar: Kod Denetimler XML Temel Macro Bilgisi

116 Kod sekmesi altında bulunan Makro Kaydet butonunu tıklayınız. Çıkan ekranda; Makronuz için bir isim veriniz. Bir kısayol oluşturunuz. Makronun çalıştırılma yerini seçiniz. Makronuz için bir açıklama yazınız. Makro Kaydetme

117 Makro Kaydetme Her sayfanın başına başlık eklememizi sağlayan bir makro kaydedelim. Bunun için makroya isim,kısayol,yer ve açıklama yazıyoruz. Daha sonra Tamam butonuna basıyoruz. Böylece kaydedilme makronun süreci başlamış oldu.

118 Makro Kaydetme Yandaki görüldüğü makro görünüyor. Makro çalıştığında şekilde gibi çalışıyor her yanda görüldüğü gibi bir başlık ekleyecek.

119 Makroyu çalıştırırken; Sheet2 üzerindea1 üstünde makromuzun kısayolu olan CTRL+b ye basalım. Makro çalışarak yanda görüldüğü gibi başlığı eklemiştir. Makro Çalıştırma

120 Makro silmek için; Kod sekmesinden Makrolar ı seçiniz. Çıkan ekranda kaydedilen tüm makroları göreceksiniz. Silmek istediğiniz makroyu seçip yandaki Sil butonunu tıklayınız. Çıkan uyarı mesajını Evet olarak yanıtlayınız. Böylece oluşturmuş olduğunuz makro silinmiş olur. Makro Silme

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri Excel 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Ribbon Menüler Ribbon Menüler Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010

ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 İLERİ MODÜL 4 ELEKTRONİK TABLOLAMA MICROSOFT OFFICE EXCEL 2010 Bölüm Amaçları Elektronik tablolama veya hesap tablosu olarak adlandırılan programlar rakam, sözcük ve tarih gibi verilerle, amaca uygun olarak

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ;

Çalışma Sayfaları : Çalışma sayfası ile ilgili işlemler için sayfa isminin üzerinde sağ tıklanır ve aşağıdaki işlemler yapılabilir ; MICROSOFT EXCEL 2007 Excel, Microsoft Office paketinde yer alan elektronik tablolama programıdır. Office in eski sürümlerinden farklı olarak Office 2007 de menü ve araç çubukları yerine şerit bulunmaktadır.

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL 2010 Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA GENEL BAKIŞ... 4 Excel

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

3. Microsoft EXCEL Tablo Programı

3. Microsoft EXCEL Tablo Programı 3. Microsoft EXCEL Tablo Programı 3.1. Giriş Microsoft Excel bir hesap tablosu (spreadsheet) programıdır. Excel, her türlü veriyi (özellikle sayısal verileri) tablolar ya da listeler halinde tutma ve bu

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ

İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University İDARİ PERSONEL MİCROSOFT EXCEL 2010 İLERİ SEVİYE KURS PROGRAMI İÇERİĞİ Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. Excel 2007. Esra Öztürk. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Esra Öztürk Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir. Firmadan

Detaylı

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI

MURATPAŞA BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ MICROSOFT OFFİCE EXCEL 2010 DERS NOTLARI ÇALIŞMA ALANI: 1 Bir elektronik tablolama yazılımını açtığınızda göreceğiniz şey, kutularla dolu bir pencere olacaktır. Satırlar ve sütunların kesişmesiyle oluşan bu kutulara hücre adı verilir.hücreleri

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ

MICROSOFT EXCEL GIRIŞ MICROSOFT EXCEL GIRIŞ Microsoft Excel programı, Windows altında çalışan bir tablo işlemcisidir. Bu tablo üzerinde yazmış olduğunuz rakamlar, kelimeler ve tarih gibi bir takım veriler üzerinde, işinize

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ İncelenecek Konular: 1.1. Giriş 1.2. Word Ortamında Çalışmak 1.3. Belge Açmak ve Kapatmak, Belgede Gezinmek 1.4. Belgenin Farklı Görünümlerini Görüntülemek 1.5.

Detaylı

Microsoft Excel Ders Notları

Microsoft Excel Ders Notları Microsoft Excel Ders Notları Excel programı çalışma alanına girilen veriler üzerinde hesap yapabilme, verileri tabloya dönüştürebilme tablolar içindeki verileri grafiklerle destekleyebilme, verileri karşılaştırıp

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır.

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. Microsoft Word Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. En önemli özellikleri şöyle sıralanabilir. Yazılanlar bir satır sonuna eriştiğinde, otomatik olarak

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

MİCROSOFT EXCEL 2007

MİCROSOFT EXCEL 2007 MİCROSOFT EXCEL 2007 Excel Nedir? Excel, Microsoft Office paketinde yer alan ve iş hayatında en sık kullanılan programlardandır. Bilgisayara Office 2007 paketi yüklendiği zaman Excel de bilgisayara yüklenmiş

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 8. HAFTA EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu MICROSOFT EXCEL A - MİCROSOFT OFFİCE EXCEL 2010

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici)

TEMEL BİLGİSAYAR. Bilgisayardaki verilerin gösterilmesini sağlayan birimlere çıkış birimleri denir. (Monitör,Hoparlör, Yazıcı, Çizici) TEMEL BİLGİSAYAR Bilgisayar donanım ve yazılım olmak üzere iki bileşenden oluşur. Donanım gözle görülen tüm fiziki parçaları kapsar. Yazılım ise programlardır. Bilgisayarda olmazsa olmaz yazılım işletim

Detaylı