2005/06. Dinlerarası Araştırma Merkezi (DAM) Centre for Interreligious Studies. Dinlerarasi Araştırma Merkezi - Fleischstraße Bamberg

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2005/06. Dinlerarası Araştırma Merkezi (DAM) Centre for Interreligious Studies. Dinlerarasi Araştırma Merkezi - Fleischstraße 2-96045 Bamberg"

Transkript

1 Dinlerarasi Araştırma Merkezi - Fleischstraße Bamberg Dinlerarası Araştırma Merkezi (DAM) Centre for Interreligious Studies Fleischstraße Bamberg t. (0951) f. (0951) /06

2 1 İçindekiler 1 Önsöz (2) 2 Organizasyon (4) 3 Yüksek Öğrenim Türü (6) 4 Bölüm (7) 5 DAM ın Yeni Mekanlarının Açılışı (8) 6 Anabilimdalında Özellikle Dikkat Çeken Olay (8) 7 Bilimsel Projeler (9) 8 İletişimler ve Yardımlaşmalar (10) 9 DAM Üyeleri nin Çalışmalarından (12) 10 Künye (19)

3 2 1 Önsöz Dinlerarası Araştırma Merkezi kuruluşunun ikinci yılında, 2004 yılında başlamış olan dinamik gelişimini sevindirici bir şekilde ilerletmiştir. İki Bilimadamı ve bir Koordinatör için 2006 Yaz döneminden itibaren Fleisch sokak No: 2 deki binada şahıslarına tahsis edilen çalışma yeri açılış etkinlikleri için bir Konferans Salonu dahil - bunun için en son örnektir ve üniversitede görülebilen kurumlaşmanın önemli bir adımıdır. içe doğru sağlamlaştırmadaki bu adım, Bamberg teki etkinliklerimizin çogaltılmasına ve Bamberg i aşan özellikle Bilmadamları arasindaki iletişimin yoğunlaştırılmasına uygundur. Bu yolda Yeni Zelenda, Kanada, İrlanda, ABD ve İngiltere den misafir Bilimadamlarını Bamberg teki olasılıklı dayanışma perspektifleri konusundaki detaylı görüşmelerde, Konferanslar ve Seminerlerde tanıma olanağı bulduk. Siz saygıdeğer okurlarımızın da çalışmamızdaki içtepiye daha yoğun katılımını sağlamak için bu yılki raporumuzda içeriği özellikle vurgulamaya karar verdik. Bu yıl Prof Dr. Michael A. Signer in (Notre Dame, USA) Dinlerarası Araştırma Merkezi nin yeni çalışma yerlerinin açılışı vesilesiyle verdiği konferans Teolojiye özlü bir vurguyla ve Yahudi - Hristiyan diyaloğunun uygulamasını bir Yahudi bakış açısıyla görme imkanı verdi. Bamberg DAM çalişma raporu zaman diliminde Yahudilik, Hristiyanlik ve İslam yazı dizisinin birinci cildi Würzburg ta Ergon Yayınevi nde yayımanabildi. Bu cilt Kasım 2004 teki Bamberg Dinlerarası Araştırma Merkezi nin, Yüksek Okul Mezunları Kolejinin Hristiyanlık ve İslam daki antropolojik temeller ve gelişmeler gibi yakın konularda sempozumyumlarının katkılarıyla bağlantılı olan açılış sempozyumunu belgelemektedir. Bu yayımla Bamberg DAM, önceleri Yüksek Okul Mezunlari Kolejinin inisiyatifinde olan sorumlulugu üstlenmektedir. Genis konulu bir temele dayandırılan bu yazı dizisi, 2007 İlkbaharında Yüksek Okul Mezunları Koleji nin bitiminden sonra başlatılmış çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdürülmesini sağlayacağından emin olunabilir. Bu iki projenin birbirleriyle ilintileri kendini tekrar

4 3 göstermekte ve Bamberg üniversitesindeki DAM in profil ağırlık noktasını birlikte taşıdıklarının göstergesidir. Dinlerarası Araştırma Yüksek Lisansı için önemli ilerlemeler kaydedilmiştir / 06 öğretim yılında çalışanlar için (bölümdeki öğrenim süresinin uzatılmasıyla) öğrenim dalının açılması olanağı sunuldu. Bunun yanısıra, Üniversite eğitiminin iki yıl gibi kısa süreli olmasına rağmen Almanya daki tecrübeleri aşan, dinlerarası önem arzeden konumlarda tecrübeler ve bu bağlamdaki ilişkiler ve buluşmaları olanaklı kılmak için öğrencilerimizin yabancı ülkelerdeki eğitimi için yeni olanaklar araştırılmıştır. Gelecek yılın en önemli hedefi, acilen gerekli olan Judaizm Profesörlük kadrosunun oluşturulmasını sağlayabilmektir. Üniversite tarafından gelen teklif doğrultusunda hala çok küçük olan bölümümüzün nicel genişlemesini teşvik etme konusunda umutluyuz. DAM ın 2005 / 06 akademik yılı gelişmeleri ve faaliyetleri ile ilgili bu raporla küçük bir bitki olan Bamberg DAM in güçlü bir şekilde büyümesinde katkıda bulunan herkese; DAM ın üyelerine ve dostlarina, Üniversite yönetimine, maddi destekte bulunanlara ve çalışma ortaklarımıza yürekten teşekkürler. Kasım 2006, Bamberg Director DAM

5 4 2 Organizasyon 2.1 Yönetim Kadrosu Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins An der Universität 2 (U2/211), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Rotraud Wielandt An der Universität 11 (U11/113), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Reinhard Zintl Feldkirchenstraße 21 (F21/316), D Bamberg +49 (951) Üyeler Prof. Dr. Heinrich Bedford-Strohm (Protestant Theology) Markusplatz 3 (M3/119), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Klaus Bieberstein (Old Testament) An der Universität 2 (U2/024), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins (Christian Social Ethics) An der Universität 2, D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Lorenz Korn (Islamic History of Art and Archaeology) An der Universität 11 (U11/127), D Bamberg +49 (951) und Prof. Dr. Klaus Kreiser (Turkology)

6 5 Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler (Pastoral Theology) An der Universität 2 (U2/213), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Rotraud Wielandt (Islamic and Arabic Studies) An der Universität 11 (U11/113), D Bamberg +49 (951) Prof. Dr. Reinhard Zintl (Political Science) Feldkirchenstraße 21 (F21/316), D Bamberg +49 (951) Dr. Johannes Först (Pastoral Theology) An der Universität 2 (U2/224), D Bamberg +49 (951) Dr. Reza Hajatpour (Iranian Studies) An der Universität 11 (U11/115), D Bamberg +49 (951) Dr. Matthias Koenig (Sociology) Lichtenhaidestraße 11 (Raum 406), D Bamberg +49 (951) Koordinasyon Dipl. theol. Dipl. päd. Florian Lamprecht An der Universität 2 (Raum U2/134), D Bamberg +49 (951)

7 6 3 Merkez Yapılanma ve Hedefleri Bamberg üniversitesinin bilimsel bir kurumu olarak DAM, Otto- Friedrich üniversitesinin çeşitli fakültelerinde, bölümlerinde ve alt dallarında mevcut gelir ve sorumluluk, dinlerarası araştırmada ise araştırma ve öğreti için dayanışma ilişkisini teşvik etmiştir. Araştırma Merkezi Çalışmasının ağırlık yerinde Yahudilik, Hristiyanlik ve İslam alanındaki günümüzdeki dinlerarası sorular ortaya atılmaktadır. Yüksek Lisans öğrenim türü dinlerarası araştırmanın sorumluluğunu üstlenmektedir: Yahudilik Hristiyanlik İslam / Dinlerarasi Araştirma: (Bunun için takip eden kısımla karşılaştırınız). Yüksek Lisans eğitimi kapsamında sunulan öğretim imkanını aşan ve bilimle ilgilenen geniş bir kamuoyuna da açık olan düzenli dersler vardır. Bamberg üniversitesi bünyesinde yabancı uyruklu Bilimadamlarına araştırmalarda ortak calışma için bir zemin sunmaktadır. Bu bölümler ve alt dallarının disiplinlerarasi ağ oluşturmalarına hizmet etmekte ve devamlı bir profil için güvenilir bir temel sunmaktadır. Bu yolla bu güne kadar Bavyera eyaletinde rakipsiz olan bir proje Bamberg üniversitesinin profil şekillendirmesine topluca katkıda bulunmaktadır. Araştırma Merkezi şu an dört farklı fakülteden ( Katolik Teolojisi, Dil ve Edebiyat Bilimleri, Sosyal ve İktisadi Bilimler, Felsefe Pedagoji Psikoloji ) Bilimadamlarını ve otoriteleri biraraya getirmektedir. Hep birlikte Yüksek Lisans derslerini garantilemekte ve çesitli, birbiriyle ilintili araştırmalarda kendi aralarında ve yabancı ortaklarla eşgüdümlü çalışmaktadırlar. Kendi üyelerinden olan otoritelerle birlikte çeşitli toplumsal, siyasi ve dini gruplara ve kurumlara dinlerarası ilişkiler konusunda danışma olanağı sunmaktadır.

8 7 4 Bölüm 4.1 Öğretim Sistemi /Sınav Sistemi Öğretim Sistemi ( tarihli madde değişikliği dahil) Sınav Sistemi ( tarihli madde değişikliği dahil) / 06 Kış Sezonu Dersleri / 06 Yaz Sezonu Dersleri

9 8 5 DAM ın Yeni Mekanlarının Açılışı daki Açılış Konuşması Ve Açılış Töreni Organiser: ZIS Konuşmacı: Rabbi Prof. Dr. Michael A. Signor Konuşmanın Konusu: Dinlerarası diyaloğun hatırlanması, Barışması ve Geleceği 6 Anabilimdalında Özellikle Dikkat Çeken Olay Uygulamada Dinlerarası İletişim daki Dinlerarası ilk Uygulama Semineri Kısa bir betimleme: Nisan 2006 tarihleri arasında Bam berg üniversitesinde Prof. Dr. Rorraud Wielandt yönetiminde Hristiyanlik ve İslam arasındaki diyalog uygulama ilk semineri gerçekleşti. Yahudi Teolojisine Giriş daki Haham Dr. E win Schild (Toronto / Kanada) ile Blokseminer. Kısa bir betimleme: tarihlerinde Bamberg Üniversi tesinin Teoloji ve Dinlerarası Araştırma Yüksek Lisans bölümlerin den yaklaşık yirmi öğrenci Toronto da yaşayan Haham Erwin Schild ile biraraya geldiler. DAM ın merkezinde girişilen blok se minerlerde İsraili dinle Sch ma Jisrael (Dtn 6, 4 ) metni yer aldı. Bu metin, kanuna karşı Yahudilik inancının temel unsurlarını Tanrı sevgisini ve tanrıya itaatini özetlemektedir.

10 9 7 Bilimsel Projeler 7.1 Almanya da Hristiyan Müslüman Diyaloğu. Hristiyan Kiliselerinin Bir Faaliyet Araştırması Projeyi Hazirlayan: Dipl. theol. Barbara Göb Süresi: Eylül 2005 Mart 2006 Finansör: Bamberg Üniversitesi ( Üniversite Bünyesinde Araştırma teşviki) 7.2 Laik Kamuoyunda Din Proje Koordinatörü: Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins Süre: Temmuz 2005 ten itibaren. Finansör: Katılımcı kürsülerin kendi bütçeleri.

11 10 8 İletişimler ve Yardımlaşmalar 8.1 Üniversite bünyesindeki Dayanışmalar ve İletişimler Postgraduate college "Anthropological Principles and Developments in Christianity and Islam" (Bamberg) Hornthalstraße 2, D Bamberg +49 (951) Üniversitelerarası Dayanışmalar ve İletişimler Centre for Intercultural Ethics (Tilburg/Netherlands) Postbus 9130, NL-5000 HC Tilburg +31 (13) DAM ın Muhatab Yetkilisi: Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins The Irish School of Ecumenics (ISE) / Trinity College, Dublin (Irland) College Green, Dublin (1) DAM ın Muhatab Yetkilisi: Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins

12 11 Department of Theology, University of Notre Dame (USA) 130 Malloy Hall, Notre Dame, IN ZIS contact person: Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler 8.3 Diğer İletişimler Bamberg İsrail Kültür Merkezi Willy-Lessing-Straße 7, 9647 Bamberg +49 (951)

13 12 9 DAM Üyeleri nin Çalışmalarından Müteakiben, DAM ın her üyesinin Araştırma Merkezinin iş bilançosuna kazandırdıkları, dinlerarası göreceli faaliyetlere işaret edilmektedir. 9.1 Araştırma Projeleri Kötülere Karşı İncelemeler. Teozedee Sorusunun Dönüşümleri (Prof. Dr. Klaus Bieberstein). Tanrısal Tasarımdan Kişisel Tasarıma. İslam da Mükemmel İnsan (Dr. Reza Hajatpour) 9.2 Yayınlar Bedford-Strohm, Heinrich: Nur wer für die Juden schreit, darf auch gregorianisch singen Dietrich Bonhoeffer und die Juden, in: M. Baumann/T. Becker/R. Woebs (eds.): Musik und Kultur im jüdischen Leben der Gegenwart. Berlin 2006, Bedford-Strohm: Ökumenische Sozialethik nach Porto Alegre, in: Ökumenische Rundschau 55 (2006), Bieberstein, Klaus: Der biblische Tempelberg in seiner islamischen Rezeption. In: Keel, Max (ed.): Jerusalem. Ein Handbuch und Studienreiseführer zur Heiligen Stadt (Orte und Landschaften der Bibel IV 2). Goettingen 2007, Först, Johannes, Ex opere operato und postmoderne Religiosität? Die Entdeckung der Tradition als inspirierende Kraft für die Pastoral der (Post-) Moderne, in: Mann in der Kirche 14 (2006), Hajatpour, Reza: Mehdi Hairi Yazdi Interkulturell gelesen. Nord hausen 2005.

14 13 Heimbach-Steins, Marianne / Rotraud, Reinhard (eds.): Religiöse Identität(en) und gemeinsame Religionsfreiheit. Eine Herausforderung pluraler Gesellschaften, Wuerzburg Heimbach-Steins, Marianne: Religiöse Identität(en) und gemeinsame Religionsfreiheit. Politische und religiöse Voraussetzungen des Zusammenlebens in postsäkularer Gesellschaft eine Einführung, in: Heimbach-Steins, Marianne / Rotraud, Reinhard (eds.): Religiöse Identität(en) und gemeinsame Religionsfreiheit. Eine Herausforderung pluraler Gesellschaften, Wuerzburg 2006, Heimbach-Steins, Marianne: Körperbild, personale Identität und Gesellschaft. Sozialethische Denkanstöße und Desiderate ein Diskussionsimpuls, in: Merks, Karl Wilhelm / Goris, Harm (eds.): Bodiliness and Human Dignity. An Intercultural Approach Leiblichkeit und Menschenwürde. Interkulturelle Zugänge, (Tilburg Theological Studies), Muenster 2006, Heimbach-Steins, Marianne: Education for World Citizens in the Face of Dependency, Insecurity and Loss of Control, in: Studies in Christian Ethics 19 (2006), Heimbach-Steins, Marianne: Menschenrechte der Frauen. Universaler Anspruch und kontextbezogene Konkretisierung, in: StdZ 131 (2006), Korn, Lorenz: Moments of Exoticism in Mamluk Architecture, in: Hagedorn, A. (ed.): The Phenomenon of Foreign in Oriental Art. Wiesbaden 2006, Schöttler, Heinz-Günther: Auf der Ebene ihrer je eigenen Identität (Johannes Paul II.) Theologische Überlegungen zu einem neuen Verhältnis von Kirche und Israel und zum christlich-

15 14 jüdischen Dialog, in: Baumann, Max Peter / Becker, Tim / Woebs, Raphael (eds.), Musik und Kultur im jüdischen Leben der Gegenwart, Berlin 2006 (Reihe: Kulturwissenschaften), Schöttler, Heinz-Günther: Beziehungen wie zu keiner anderen Religion (Johannes Paul.) Das besondere Verhältnis von Christentum und Judentum, in: Lebendige Seelsorge. Zeitschrift für praktisch-theologisches Handeln 56 (2006), Schöttler, Heinz-Günther: Religionen sind immer in Auslegungsprozesse verstrickt, in: Lebendige Seelsorge. Zeitschrift für praktisch-theologisches Handeln 56 (2006), Zintl, Reinhard: Sich einmischen? Statement zu einer Podiums-diskussion, in: Filipović, Alexander / Lindner, Konstantin / Schmitt, Hans-Peter (eds.): Theologie in Politik und Gesellschaft. Berlin 2006, Toplantılar ve Konuşmalar Kötülere Karşı İncelemeler. Teozedee Sorusunun Dönüşümleri Rothenfels Burg taki Nisan 2006 tarihli toplanti (FU Ber lin Üniversitesi nden Prof. Dr. Michael Bongardt ile birlikte) (Prof. Dr. Klaus Bieberstein) Dinlerin 3. Coburg Görüşmesi: Coburg ta tarihinde Budizm, Yahudilik ve İslam dinleri temsilcilerinin tartışmaları. 21. Y.Y da Din ve İnanış: Inanış ve Değerler Berlin Branden burg Bilimler ıkademisinin Berlin deki tarihli toplantısı (Prof. Dr. Heinrich Bedford Strohm)

16 15 Teoloji, nereye gidiyorsun? Geç modern dini biçimler bağlamında kiliseye özgü davranış. Bamberg Üniversitesi Katolik Teolojisi Fakültesi nin Nisan 2006 tarihleri arasındaki uluslararası sempozyumu. (Dr. Johannes Först ve Prof. Dr. Heinz Günther Schöttler). Dünya Kiliseler Konseyinin Brezilya Porto / Alegre deki Şubat 2006 tarihleri arasındaki genel kurulu (Prof. Dr. Heinrich Bedford-Strohm). İslam ve Hristiyanlıkta Demokrasi Anlayışı Hristiyan Müslüman Bulusması ve Belgeleme Merkezi ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği nin Frankfurt / M. de St. Georgen Felsefe Teoloji yüksek okulnda düzenledikleri toplantı. Konuşma: Demokrasi Hristiyanlığın bir bakış açısı (Prof. Dr. Marianne Heimbacsteins) ; Yönetim ( Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Teoloji, nereye gidiyorsun? ( Pratik teoloji ve gec modern dini bi cimler baglaminda kilise davranisi). Bamberg üniversitesinin Ke rygmatik ve Pratik Teoloji Kürsüleri tarafından düzenlenen 3. 5 Nisan tarihlerindeki Sempozyum. Konuşma: Demokratik bir ülke de Katolik Kilisesi: Resepsiyon ve Resepsiyonun Olmayışı (Prof. Dr. Marianne Heimbach Steins). Kadinlar Küreselleşmenin kazananlari mi kaybedenleri mi? Eşit bir dünya düzeni icin yeni çağrılar. Münih Felsefe Yüksek Okulu nun 19 / 20 Mayıs 2006 tarihli sempozyumu. Konuşma: Kültür Testinde Insan Haklari. Komşulukta Dinler. Erfurt Üniversitesinin 20 / 21 Subat 2006 ta rihli disiplinlerarası din forumu atölyesi, Benedikt Kranemann ın yorum konuşması, Komşuluk ilişkisinde Hristiyan Liturjisi nin işlevi (Prof. Dr. Marianne Heimbach Steins).

17 16 Catholic Theological Ethics in the World Church. The First International Cross-cultural Conference for Catholic Theological Ethicists at the Istituto Aloisiano in Padua from July 8 th to 12 th, Contribution to European Continental Panel Major Moral Challenges in Europe (Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins). Oxford taki Ağustos 2006 tarihli Societas Ethica nin yıllık toplantısı, Politik Kültür ve uluslararası Düzen (Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins) Bamberg teki Yakındoğu Toplulugunun Şark Para Bilimi (Nümizmatik) 13 / 14 Mayis 2006 tarihli yillik toplantısı. (Prof. Dr. Lorenz Korn). Ernst Herzfeld Islam Sanat tarihi ve Arkeolojisi Derneğinin Bonn daki 2 3 Temmuz 2006 tarihli toplantısı. (Prof. Dr. Lorenz Korn). Roma daki Ponitificia Gregoriana üniversitesinde Yahudi haklari ve dini haklar üzerine 9 / 11 Ekim 2006 tarihli I. Roma Görüşmesi (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler). İnceleme yerinde Hristiyan Yahudi Diyaloğu. Alman Katolikleri Merkez Komitesinin ve Bayern Katolik Akademisinin Hristiyan ve Yahudilerden oluşan konuşmacılarının 24 Ekim 2006 da Münih teki ortak bölüm toplantısı (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler). Derascha ve Vaaz. Yahudi Hristiyan diyalogunda Homiletik. 7 Ekim 2004 ve 4 Eylül 2006 tarihleri arasindaki Homiletik Semineri. (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler). Walter Kardinal Kasper in 9 Mart 2006 tarihinde Alman Hahamlarla Berlin deki Buluşması (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler).

18 17 Abraham Geiger Koleji nde Ephraim Veitel Docentligi (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler). Dormitio Abtei in teolojik eğitim yılında müslümanların Kur- an ı Kerim ayetlerini tarihte ve günümüzde yorumlamaları konulu 21. Ocak ve 2 Şubat 2006 tarihleri arasindaki kısa süreli misafir doçentliginde verdiği dersleri (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Karşı dini özgürlük hakkı? Hristiyan Avrupa İnceleme Yerinde Şubat 2006 tarihleri arasında Trier Üniversitesi ndeki Kilise Hakları toplantısı. İlgili Konuşma Günümüz İslam Dini nde Dini Özgürlük ve Mutlakiyet Hakkı (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Yoksullar için bir parça olarak Dinlerarası Dayanışma. Dinlerarası Gelişme İşbirliği konusunda Mart 2006 tarih lerinde Mainz daki Konferans. Kapanış oturumu çerçevesinde toplantı gözlemi ve raporu (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). İslam da ve Hristiyanlık ta Tanrı Tasarımı Mayis 2006 da Münih teki Müslümanlık Hristiyanlık Bilimdalları Toplantısı. (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Din ve Devlet. Eugen Biser Vakfının Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyatçılarıyla Mayıs 2006 tarihleri arasında Ankara daki diyalog toplantısı (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). İslam ve Avrupa - Kültürler Savaşı Gercekleşecek mi?. Hans Seidel Vakfı nin 22 Mayis 2006 tarihli ve Berlin deki Bayern Eyalet temsilciliğindeki kamuoyu konuşması (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Saarbrücke de Mayıs 2006 tarihleri arasındaki 96. Alman Katolikleri Günü. Yanlış ve Haklı Jesaja İbadeti 1, (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler).

19 Hizmetler Episcopal commission Justitia et pax, workgroup Religious Freedom ( ) (Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins). Conversation group Jews and Christians of the Catholic Central Committee (ZdK) (Prof. Dr. Heinz-Günther Schöttler) Diğer Uluslararası İletişımler Dinlerarası Araştırma Ana bilimdalı yüksek lisans ögrencileri icin staj yerleri aramak ve DAM ile Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi arasındaki dayanışma olanaklarının görüşülmesi amaçlı 1 8 Ekim 2006 tarihleri arasındaki görev gezisi. (Prof. Dr. Rotraud Wielandt). Vakıflar Idaresi ve dini Hareketler, Uman Sultanlıgı (Prof. Dr. Lorenz Korn).

20 19 10 Künye Yayınlayan DAM. Dinlerarası Araştırma Merkezi Prof. Dr. Marianne Heimbach-Steins All rights reserved by DAM Editing Florian Lamprecht. Mizanpaj, Cümle ve Resim İşlemi Florian Lamprecht. Fotoğraflar ve Resimler Isabell Arnold, Martin Beyer, Florian Lamprecht, Kerstin Schweizer. Tercüme Hakan Gökpinar. Baskı Bamberg Üniversitesi Basımevi. Yayınlanma şekli Yılda bir kez, 300 baskı Tıpkı basımı sadece yayınlayanın izni ile olanaklıdır

Türkiye ile Almanya Arasındaki Bilimsel İlişkiler: Türk-Alman Üniversiteleri

Türkiye ile Almanya Arasındaki Bilimsel İlişkiler: Türk-Alman Üniversiteleri Türkiye ile Almanya Arasındaki Bilimsel İlişkiler: Türk-Alman Üniversiteleri Scientific Relations Between Turkey and Germany: Turkish-German Universities Fahri Türk* - Servet Çınar** Özet Türkiye ve Almanya

Detaylı

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI

TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü 2008-2012 STRATEJİK PLANI TODAİE Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü - STRATEJİK PLANI SUNUŞ Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE), Türkiye de kamu yönetiminin hem disiplin hem de uygulama olarak gelişmesine

Detaylı

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010

Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010 1 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu 2010 MİSYONUMUZ Vakfın amacı eğitim, bilim, kültür, sağlık, çevre gibi sosyal alanlarda KAMU YARARINA ÇALIŞAN VE KAR AMACI GÜTMEYEN GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR olarak Türk Medeni

Detaylı

NEWSLETTER HABER BÜLTENĐ KONRAD-ADENAUER-STIFTUNG DERNEĞĐ TÜRKĐYE TEMSĐLCĐLĐĞĐ 2012 YILI 2.YARIYIL VE 2013 YILI KAS TÜRKĐYE ETKĐNLĐKLERĐNE BĐR

NEWSLETTER HABER BÜLTENĐ KONRAD-ADENAUER-STIFTUNG DERNEĞĐ TÜRKĐYE TEMSĐLCĐLĐĞĐ 2012 YILI 2.YARIYIL VE 2013 YILI KAS TÜRKĐYE ETKĐNLĐKLERĐNE BĐR NEWSLETTER KONRAD-ADENAUER-STIFTUNG DERNEĞĐ TÜRKĐYE TEMSĐLCĐLĐĞĐ 2. SAYI ARALIK 2012 2012 YILI 2.YARIYIL VE 2013 YILI KAS TÜRKĐYE ETKĐNLĐKLERĐNE BĐR BAKIŞ Đçindekiler Sayfa 1 Dr. Pöttering in Türkiye Ziyareti

Detaylı

KONFERANSI KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? 29 Eylül 2014 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

KONFERANSI KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? 29 Eylül 2014 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR YÖNETİM İÇİN NASIL BİR İÇ DENETİM? KONFERANSI 29 Eylül 2014 E GEMENLİK K AYITSIZ Ş A R TSIZ M İLLETİNDİR KAMU İDARELERİNDE DAHA ETKİLİ BİR

Detaylı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir DIYALOG SİVİL TOPLUM DİYALOĞU BÜLTENİ /01

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir DIYALOG SİVİL TOPLUM DİYALOĞU BÜLTENİ /01 Bu proje. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir DIYALOG SİVİL TOPLUM DİYALOĞU BÜLTENİ /01 www.ab.gov.tr www.siviltoplumdiyalogu.org ABBakanligi ABBakanligi ABBakanligi Bu

Detaylı

ÖZGEÇMİŞ. Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İlahiyat Fakültesi Atatürk. Üniversitesi/ERZURUM Bütünleşik

ÖZGEÇMİŞ. Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İlahiyat Fakültesi Atatürk. Üniversitesi/ERZURUM Bütünleşik 1. Adı Soyadı: Mizrap POLAT 2. Doğum Tarihi: 01.01.1964 3. Unvanı: Doçent 4. Öğrenim Durumu: Doktora ÖZGEÇMİŞ Derece Alan Üniversite Yıl Lisans İlahiyat Fakültesi Atatürk 1982-1987 Üniversitesi/ERZURUM

Detaylı

TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TÜRKİYE VE ORTA DOĞU AMME İDARESİ ENSTİTÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2006 YILI FAALİYET RAPORU GENEL MÜDÜRÜN SUNUŞU 8 Mayıs 1952 tarihinde Hükümetimiz ile Birleşmiş Milletler Örgütü arasında imzalanan bir teknik

Detaylı

Avrupa Dil Sertifikaları. Yaşam Boyu Eğitimin Kilometre Taşları

Avrupa Dil Sertifikaları. Yaşam Boyu Eğitimin Kilometre Taşları Avrupa Dil Sertifikaları Yaşam Boyu Eğitimin Kilometre Taşları Avrupa Dil Sertifikaları Yaşam Boyu Eğitimin Kilometre Taşları Fikir, tasarım ve redaksiyon: Jürgen Keicher, Sibylle Plassmann, Mareike Wantia

Detaylı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Hukuk Fakültesi Dekanlığı

T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Hukuk Fakültesi Dekanlığı T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ Hukuk Fakültesi Dekanlığı HUKUK FAKÜLTESİ TERCİHİ YAPACAK SEVGİLİ ADAYLAR Şayet yüksek öğreniminiz için bir hukuk fakültesi tercih etmek istiyorsanız, bu tercihinizi

Detaylı

YÖNETĐM KURULU RAPORU

YÖNETĐM KURULU RAPORU Weichselstr. 66, 12043 Berlin 030 624 31 20 / 623 26 24 030 6130 43 10 e-mail: info@tbb-berlin.de http://www.tbb-berlin.de Berlin, Mart 2003 20.01.2001-15.03.2003 YÖNETĐM KURULU RAPORU Bank für Sozialwirtschaft

Detaylı

2014-2015 ÖĞRETİM YILI

2014-2015 ÖĞRETİM YILI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ 2014-2015 ÖĞRETİM YILI SUNUŞ İzmir de yaşam insanlara sayısız güzellikler sunar. 10 000 yıllık tarihi, doğası, ören yerleri, kültürü ve insanları ile

Detaylı

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminde S AYI: 03 T ARİH: MART 2015 Anadolu Üniversitesi Açıköğretimden Sorumlu Rektör Yardımcısı Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel GÜNEY Sahibi Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN

Detaylı

Yükseköğretimde Kalite İçin. 5.5 Milyon. %75 Okullaşma Oranı. 184 Yükseköğretim Kurumu. Öğrenci. 141 Öğretim Elemanı. Uluslararası. Bin.

Yükseköğretimde Kalite İçin. 5.5 Milyon. %75 Okullaşma Oranı. 184 Yükseköğretim Kurumu. Öğrenci. 141 Öğretim Elemanı. Uluslararası. Bin. Yükseköğretimde Kalite İçin 184 Yükseköğretim Kurumu 70Bin Uluslararası Öğrenci 5.5 Milyon Öğrenci %75 Okullaşma Oranı 141 Öğretim Elemanı Bin Yükseköğretimde Kalite İçin Eğitim-Öğretim ve Araştırma 7

Detaylı

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER

ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ULUSLARARASI ÇOCUK MERKEZİ INTERNATIONAL CHILDREN S CENTER ETKİNLİK RAPORU 2010-2011 Uluslararası Çocuk Merkezi Etkinlik Raporu (Progress Report of the International Children s Center) Merkezin etkinlikleri

Detaylı

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 Şubat 2009 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU STRATEJİK PLANI 2009 2014 Şubat 2009 ii ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Detaylı

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM POLİTİKALARI VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ NE ETKİLERİ

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM POLİTİKALARI VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ NE ETKİLERİ Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dergisi. Aralık 2011, Cilt:VIII, Sayı:I, 87 109 http://efdergi.yyu.edu.tr 87 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM POLİTİKALARI VE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ NE ETKİLERİ Prof. Dr. Mustafa

Detaylı

Almanya'da İslâm Din Dersinin Gelişimi ve Müfredat Sorunu

Almanya'da İslâm Din Dersinin Gelişimi ve Müfredat Sorunu T.C. ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İLÂHİYAT FAKÜLTESİ DERGİSİ Cilt: 19, Sayı: 2, 2010 s. 299-314 Almanya'da İslâm Din Dersinin Gelişimi ve Müfredat Sorunu Tuba IŞIK YİĞİT Arş., Gör., Paderborn Ü., Katolik F., Centre

Detaylı

TOR ANDRAE NİN ESERLERİNDE HZ. MUHAMMED

TOR ANDRAE NİN ESERLERİNDE HZ. MUHAMMED T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İSLÂM TARİHİ VE SANATLARI (İSLÂM TARİHİ) ANA BİLİM DALI TOR ANDRAE NİN ESERLERİNDE HZ. MUHAMMED Doktora Tezi Bekir ARMAĞAN Ankara- 2012 T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

Öğrenci Kulüpleri Kuruldu. Acıbadem. Üniversitesi kütüphanesi giderek büyüyor. Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı

Öğrenci Kulüpleri Kuruldu. Acıbadem. Üniversitesi kütüphanesi giderek büyüyor. Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı haber Nisan 2010 Sayı 1 Acıbadem Üniversitesi ilk öğrencileriyle eğitime başladı Tıp fakültesi öğrencileri önlük giyme töreni Maslak Hastanemizde yapıldı Acıbadem Üniversitesinin İlk Öğrencisi: Fatma Büşra

Detaylı

Adli Eğitim üzerine İstişari Ziyaret Çalışması (27-31 Mayıs 2013) 23. Fasıl: Yargı ve Temel Haklar. İçindekiler

Adli Eğitim üzerine İstişari Ziyaret Çalışması (27-31 Mayıs 2013) 23. Fasıl: Yargı ve Temel Haklar. İçindekiler 12 Eylül 2013 Prof. Dr. (Hukuk) Thomas Giegerich Hukuk Uzmanı (Virginia Üniversitesi) Saarland Üniversitesi, Avrupa Çalışmaları Enstitüsü, Hukuk Bölümü Direktörü AB Hukuku, Kamu Uluslararası Hukuku ve

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti Medeniyetler İttifakı Ulusal Planı TÜRKİYE CUMHURİYETİ MEDENİYETLER İTTİFAKI ULUSAL PLANI

Türkiye Cumhuriyeti Medeniyetler İttifakı Ulusal Planı TÜRKİYE CUMHURİYETİ MEDENİYETLER İTTİFAKI ULUSAL PLANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ MEDENİYETLER İTTİFAKI ULUSAL PLANI I. GİRİŞ Barış içinde bir arada yaşamaya dayalı kültürel mirasının bilincinde olan ve yaklaşık iki yüzyıldır Batı kültürlerinin, geleneklerinin ve

Detaylı

İçindekiler HAKKIMIZDA Yasama Derneği (YASADER) Hakkında Faaliyetler ve Projeler Sivil Toplum Projeleri STK larla Ortak Programlar Yayınlarımız

İçindekiler HAKKIMIZDA Yasama Derneği (YASADER) Hakkında Faaliyetler ve Projeler Sivil Toplum Projeleri STK larla Ortak Programlar Yayınlarımız İçindekiler Yasama Derneği (YASADER) Hakkında 1 Hedeflerimiz ve Amaçlarımız 2 Yönetim ve Denetim Kurulları 2 Üyelik Hakkında Bilgi 3 Yasama Dergisi 3 Faaliyetler ve Projeler A. Paneller 4 B. Uluslararası

Detaylı

İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA

İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA İLTİCA, ULUSLARARASI GÖÇ VE VATANSIZLIK: KURAM, GÖZLEM VE POLİTİKA Özlen Çelebi Saime Özçürümez Şirin Türkay Birleşmiş Milletler Mülteciler

Detaylı

HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI

HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI HAZIRLAYAN: M. İSMAİL BAĞDATLI Rektörden... Dekandan... Dekan Prof. Dr. Murteza BEDİR Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Hidayet AYDAR Yrd. Doç. Dr. Abdullah TIRABZON Fakülte Senatörü Prof. Dr. Zekeriya GÜLER

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı Kadın Dostu Kentler 2010 Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması

Detaylı

LİSANS SEMİNERLERİ ve LİSANSÜSTÜ ATÖLYE ÇALIŞMALARI 2014 GÜZ

LİSANS SEMİNERLERİ ve LİSANSÜSTÜ ATÖLYE ÇALIŞMALARI 2014 GÜZ LİSANS SEMİNERLERİ ve LİSANSÜSTÜ ATÖLYE ÇALIŞMALARI 2014 GÜZ Süleymaniye Camii ENSAR VAKFI Süleymaniye Cad. No:11 Fatih/İSTANBUL Tel: 0212 513 03 09 Fax: 0212 522 46 02 www.ensar.org info@ensar.org DEĞERLER

Detaylı

İstanbul Üniversitesi nde Bilim Tarihi nin Kurumsallaşması: Araştırmalar ve Eğitim Programları (1984-2004)

İstanbul Üniversitesi nde Bilim Tarihi nin Kurumsallaşması: Araştırmalar ve Eğitim Programları (1984-2004) İstanbul Üniversitesi nde Bilim Tarihi nin Kurumsallaşması: Araştırmalar ve Eğitim Programları (1984-2004) Feza Günergun 1 Kurumların tarihi, özellikle o kuruma mensup biri tarafından yazılmış ise, yazar

Detaylı

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi

4 Temmuz - Ağustos. eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi 4 Temmuz - Ağustos eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi içindekiler 3 eğitim ve teknolojinin buluştuğu dergi Mayıs - Haziran Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Dergisi HABERLER 2 İki Ayda Bir Yayımlanır

Detaylı

Açık Toplum Vakfı Genel Sekreteri Gökçe Tüylüoğlu nun. 12 Şubat 2010 tarihli Basın Toplantısı Konuşma Metni

Açık Toplum Vakfı Genel Sekreteri Gökçe Tüylüoğlu nun. 12 Şubat 2010 tarihli Basın Toplantısı Konuşma Metni Açık Toplum Vakfı Genel Sekreteri Gökçe Tüylüoğlu nun 12 Şubat 2010 tarihli Basın Toplantısı Konuşma Metni Değerli misafirler, değerli basın mensupları, Açık Toplum Vakfı nın yıllık değerlendirme toplantısına

Detaylı