Elgressy. Soğutma Kulesi Sistemleri ve Detaylı Tanıtımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Elgressy. Soğutma Kulesi Sistemleri ve Detaylı Tanıtımı"

Transkript

1 Elgressy Soğutma Kulesi Sistemleri ve Detaylı Tanıtımı

2 Önsöz Elgressy Mühendislik Servis Şirketi, çeşitli su ve atıksu pazarları için akılcı ve alternatif çözümler sağlar. Temeli 30 yıldan daha önce atılan Elgressy, farklı uygulamaların hayata geçirilmesi için kullanılan yenilikçi teknolojik platformda geliştirildi ve patenti alındı. Firmanın ürünleri farklı müşterilerce ispatlanmakta ve firma dünya çapındaki yayılma ağının kurulmasına odaklanmaktadır. Firmanın sunduğu sistemler, yıllık gelirlerin tekrarlanması için izin verilen bir iş modeli olarak milyarlarca market için potansiyel bir çözümdür. Dünya çapında 2200 adetin üzerinde kurulmuş, başarı ile çalışan Elgressy sistemi vardır. Firmanın ürünleri; oteller, endüstriler, ofis binaları, alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi çok çeşitli market tarafından ispatlanmıştır.

3 Elgressy teknolojisi Firma şu teknolojileriyle uzmanlaşmıştır: Elektro Oksidasyon Elektro Koagülasyon Elektro Co-oksidasyon Firma tarafından sunulan çözümler kapsamlı bilgi ağı ve uzman kişiler tarafından geliştirilmektedir: İleri Elektrik Mühendisliği, İleri Kimya Makine Mühendisliği Firma sunduğu çözümlerde, sistemin anahtar bileşeni olan, tek bir hat üzerinde dizili elektrotları geliştirdi. Firmanın sunduğu çözümler, çeşitli patentler ile korunmaktadır.

4 Elgressy nin sunduğu çözümler Soğutma kulelerinde suyun SIFIR kimyasal ile arıtılarak çevrilmesi. Tortu, kışır, pas ve korozyona karşı tank ve boru içlerinin korunması. Su sistemlerinde Legionella pneumophila bakterillerinin arıtımı ve oluşumunun önlenmesi. Kuyu suyunun iyileştirilmesi. Endüstriyel Atıksu ve Evsel Atıksuların arıtılması Emülsiyonların giderilmesi Ağır metallerin giderilmesi Organik maddelerin arıtılması Bu çözümler, dünya çevresinde binlerce müşteri tarafından işletmeye alınmış ve başarı ile işletilmektedir.

5 Soğutma Kulelerindeki Suyun Arıtılması

6 Soğutma Kuleleri-Problemler Soğutma kuleleri aşağıdaki 3 ana problemden dolayı zarar görür: Korozyon Tortu, kışır, pas. Biyolojik bozuşma Bu 3 problemin sonucu olarak şu işletme sorunları ortaya çıkar: Elektrik tüketiminde artış Su tüketiminde artış Soğutma kulelerinin düşük verimi Sağlık tehlikesi Ekipmanların ömrünün azalması Bu problemleri gidermek için bugün kullanılan arıtma standartları, pahalı tonlarca kimyasalın kullanımını temel alır ve bu problemleri kimyasallarla gidermek için hiçbir zaman iyi bir çözüm olmayıp, suyun tekrar kullanımını engeller.

7 EST - Elgressy çözümleri (Elektroliz Çöktürme Yöntemi ile Arıtım Sistemi) Sıfır Kimyasal Kullanımı- Hepsini tek sistem yapar!. Yıllık arıtma maliyetlerinin %60 a yakının geri kazanılması Sıfır Kimyasal kullanımı Suyun %40-60 nın geri kazanımı Elektrik tüketiminin %5-15 inin geri kazanımı İşçi maliyetinin %10-50 sinin geri kazanımı Soğutma kulelerindeki ürünümüz ile; Küçük sistemlerdeki yıllık tasarruf 10 binlerce dolar-$ iken, büyük sitemlerdeki tasarruf yaklaşık 100 binlerce dolar-$ kadardır!. Diğer Avantajlar Harici olarak kurulur Soğutma kulesinde herhangi bir değişiklik ve kuruluma gerek yoktur. Bakım kolaylığı ve çok düşük kullanım süreli maliyeti olması Kontrol edilebilir ve ölçülebilir bir sistemdir su kalitesinin sürekli olarak izlenebilirliği Mevcut sistemin ömrünün uzaması Az oynar parça ve katı elektrotlar ile güçlü ekipman Periyodik elektrot değişiminin yıllık yapılması Suyun tekrar kullanımının sağlanması

8 EST - Proses EST sisteminin esas elemanları, Tinio Elektrotlu reaksiyon tankı, piston, plançer ve boşaltma vanasıdır İşlem prensibi, EST reaktöründe soğutma kulesinden tüm soğutma suyunun düzenli olarak resirkülasyonudur. The EST reaksiyon tankı, bir yan dolaşım yolundan geçerek soğutma kulesi su haznesine bağlanır.

9 Proses Elektrotlara elektriksel bir akım uygulandığında, aşağıdaki reaksiyonlar meydana gelir: (1)EST reaksiyon tankının iç duvarının yanında katot gibi davranan alkalin (ph >9.5) bir bölge oluşturulur. Bu yüksek orandaki alkalin bölge, hiçbir mikroorganizmanın (Legionella Pneumophila bacterisi gibi) yaşamasına izin vermez. Su sistemlerindeki ph seviyesi keisnlikle değişmez. Reaksiyon tankının GİRİŞ ve ÇIKIŞINDA suyun ph seviyesi AYNIDIR. (2)Anodik elektrotların yakınında %30 un üzerindeki, su da doğal olarak bulunan klorid miktarı, serbest klorin ya da hipoklorin (OCl-) olarak adlandırılan forma geçer. Bu klorin 0.2 den 2 ppm e kadar değişen seviyede kontrol edilebilir. Bu seviye, su sisteminde korozyon riski olmaksızın ilave su dezenfeksiyonuna müsaade eder.

10 Proses (3) Ayrıca anodik elektrotların yakınında, reaksiyon tankında suyun dezenfeksiyonuna daha fazla katkıda bulunan, radikal oksijen, ozon, hidrojen peroksit bileşikleri de üretilir. (4) EST reaksiyon tankındaki piston, dalgıç plançer, boşaltma vanası, tortu ve diğer sedimentleri ve kirleticileri tankın hacminden ve duvarlarından temizler ve böylelikle mikroorganizmaların yaşaması, çabucak yayılıp gelişmesi ve üremesi için ortam oluşmaz. Bu temizleme işlemi tamamen otomatiktir ve günde bir kere yada birkaç defa olabilir.

11 Elgressy EST Sisteminde Kullanılan Sıfır Kimyasal Teknolojisi Elektrokimya: - Elektriksel ve kimyasal olayların birbirini etkilemesi ya da değiştirmesi. Elektroliz: Elektronik bir iletken (özel metallerin bileşimi elektrotlar) ile iyonik bir iletken (suda elektrolitler) arasındaki elektrokimyasal reaksiyonlar, bir dış elektriksel akım yaratır. Oksidasyon-indirgeme reaksiyonlarının olduğu yer birbirinden ayrıdır Kontrol edilebilir ve ölçülebilir bir sistem olduğundan, suyun kalitesine etkisi tam olarak tahmin edilebilir. Çevre dostudur Kimyasal kullanımı yoktur ve bu yüzden kirletme yoktur. Arıtılmış suyun, yapısında, bileşiminde ve şartlarında herhangi bir değişim söz konusu değildir.

12 EST- Market Potansiyeli EST sistemleri için toplam market 20 Milyar-$ olarak tahmin edilmektedir!.

13 Legionella pneumophila (L.p.) (Lejyoner Hastalığı Yapan Bakteri) Önlem & Arıtma

14 İhtiyaç Legionella pneumophila (L.p.) legionellosis ya da Legionnaires hastalığına neden olan bir bakteridir. Lejyoner hastalığından her yıl insanlar ölmektedir. Lejyoner hastalığına yakalan kişilerin ölüm oranı, tüm hastalık türevleri dahil, %15 - %20 sini civarındadır. Problem - Legionella pneumophila bakterisinin, tüm su kaynaklarında bulunması mümkündür; Bakteri; klimalarda, sıcak su kazanlarında, Jakuzilerde, duş başlıklarında, kondansatörlerde, soğutma kulelerinde, çeşmelerde vs. Yerlerde rahatça yaşayabilir ve çoğalabilir. Bakteri, aerosolleri soluma ya da su damlaları şeklinde oluşacak temasla çevreye yayılabilmektedir. Avrupa ve Amerika da hastaneler artıma sistemleri kurmaya ihtiyaç duymaktadır ve bu yaptırımlar restoran ve diğer halk alanlarına kadar zorunlu kılınmıştır.

15 LBP Elgressy Çözümü (Legionella pneumophila (L.p.) Bakteri Arıtma Sistemi) Firmamız, LBP sistemini, soğutma kuleleri ve su temini sistemlerinde Legionella pneumophila Bakterisi nin imhası için tek bir sistem geliştirdi (L.p. arıtımı). LBP sistemi, kurulan tesisin, ana su kaynağında yardımcı bir sistem olarak kurulur. LPB sistemi merkezi bölgeden problemi çözer ve diğer sunulan çözümler gibi her bir su çıkış bölgesinde kurulmaya gerek duymaz. Sistemin kurulumu ve montajı çok kolaydır, işletme maliyeti çok düşüktür ve tamamen kontrol edilir ve izlenir niteliktedir. LPB sistemi İsrail Sağlık Bakanlığınca uygun kabul edilen ve hala İsrail Hastanelerinde kullanılan tek çözümdür.

16 LPB Potansiyel Market Gelişen pazarda, büyük potansiyel olarak yerini almaktadır. Yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmış çözüm olarak, on binlerce medikal sektörü ve tesislerine sunulmalıdır. Market ve çözümler yüksek bir hızla sistemleştirilir. Onaylı çözüm için çok az alternatif vardır ve hepsi LPB sistemin aşağısında ve ikinci plandaki çözümlerdir. Düzenlemenin restoran, tren istasyonları, alışveriş mağazaları gibi tüm halk binalarına yayılması beklenmektedir. LBP sistemi, CTG Holding in büyük rol alabileceği birkaç milyar dolarlık markettir.

17 Endüstriyel Atıksu Arıtımı

18 Problem Endüstriyel atıksular her çeşit kirletici maddeyi içeren kompleks sulardır. Belediyenin atıksu dereleri, akımları geleneksel yöntemlerle m3 ü birkaç dolar-$ maliyetle arıtılabilirken, bazı endüstriyel atıksuların arıtımı m3 ü 100 dolar-$ ya da daha fazla maliyete kadar ulaşabilir. Endüstriyel atıksu arıtmı için yapılan düzenlemeler günden güne tüm dünyada daha bağlayıcı ve zorunlu hale getiriliyor ve endüstrileri çok daha pahalı atıksu arıtım çözümlerini uygulamaya zorluyor. Bu kompleks endüstriyel atıksuların arıtılabilmesi için daha etkili ve daha düşük maliyetli yeni teknolojilere önemle ihtiyaç vardır.

19 EEC Elgressy Çözümü (Elgressy Elektro Koagülasyon Sistemi) Yeni Gelecek için Güçlü ve Gelişmiş Çözüm!... EEC sistemi, su arıtımı deşarjlarını azaltmak için ileri ve denenmiş teknolojisini kullanılır. EEC sistemi farklı uygulamalar için denendi, kuruldu ve verimliliği ispatlandı. EEC sistemi arıtılmış su deşarj standartlarını ve gerekli ihtiyaçları karşılamak için farklı bir ekonomik ve çevresel seçenek oluşturur. EEC sistemi, sermayenin kazanılması ve deşarj ücretleri ile para cezalarının elimine edilerek maliyeti azaltması, değerli maddelerin kazanılması ve en önemlisi; su için ödenen maliyetin azalmasını sağlamaktadır.

20 EEC Elgressy Çözümü EEC sistemi alternatif çözümlerle şu avantajları sağlar: Daha düşük sermaye & işletme maliyeti Çamur minimizasyonu Düşük enerji gereksinimleri Daha az miktarda kimyasal kullanımı TCLP ye dönüşen metal oksit formu Düşük bakım ihtiyacı Daha az operatör/çalışan ihtiyacı Atıksuya geniş çapta müdahele imkanı Tutarlı ve güvenilir sonuç Çeşitli kirleticilerin arıtılması

21 EEC Market Potansiyeli EEC dünya çapında, daha ilerisi için, ekonomik çözümler ve milyarlarca dolar kazandırma yolunda, on binlerce potansiyel müşterisi için büyük endüstriyel marketlerde yer almayı amaçlıyor. EEC sistemi şu problemleri çözmek için kullanılabilir: Ağır metallerin ayrıştırılması ve arıtımı. Yağ emülsiyonlarının (yağ,gres vb.) ayrıştırılması ve arıtımı. Kompleks organik maddelerin arıtılması Bakteri, virüs ve kistlerin arıtılması Potansiyel marketi belirlerken, bu çözümleri sağlamak için başlıca uygulama yapılan ve yapılacak endüstriler : Metal işlenmesi Yağ endüstrisi Yiyecek & İçecek Kimya endüstrisi

22 Resimler Dünya çapındaki uygulamalardan birkaç örnek: EEC Sistem

23 Referanslarımız Firmamızın dünya çapında, farklı sektörlerden çeşitli müşterileriyle oluşturduğu bazı referans ağı dağılımları şöyledir: Önde gelen uluslararası otel zincirleri (Hilton, Sheraton v.b.) Önde gelen uluslararası araba üreticileri (Toyota, Nissan v.b.) Bir çok farklı endüstri kuruluşu Hastaneler ve tıbbi merkezler Alışveriş merkezleri Enerji Santralleri Firmamızın ürünleri yıllardır; Amerika Avrupa Asya da kurulmakta ve işletilmektedir.

24 Özet Firmamız su ve atıksuların arıtımında ileri teknolojileri geliştirmiş ve bu ileri teknoloji sistemlerinin patentlerini almıştır. Firmamızın, teknolojisinin özünü oluşturan ileri, tek, rakibi olmayan ve denenmiş ürünleri vardır. Bu ürünler yıllardır binlerce müşterimiz tarafından denenmiş & kurulmuş ve işletilmiştir. Geliştirdiğimiz ileri teknoloji sistemleri, dünya çapında milyonlarca çeşitli büyük marketlerde yer alacak ürünlerdir. Firma uzun yıllardan beri kendi ürünlerini satışını yapmakta, üretmekte ve gelir elde etmektedir. Firma Pazar derinliğini büyütmeye ve dünya çapında yayılma ağını inşa etmeye odaklanıyor.

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

Suyun bütün sektörlerde fonksiyonel önemi büyüktür ve şartlandırılmamış suyun sistemlere yapacağı zarar ve enerji kaybı öngörülenin çok üzerindedir.

Suyun bütün sektörlerde fonksiyonel önemi büyüktür ve şartlandırılmamış suyun sistemlere yapacağı zarar ve enerji kaybı öngörülenin çok üzerindedir. WATER CENTER; insanoğlunun doğa ile ahenk içinde yaşayabileceği çevrenin oluşumuna katkıda bulunmak üzere tüm endüstriyel kuruluşlara su tasfiye sistemleri oluşturup, buhar ve soğutma tesislerine üstün

Detaylı

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name.

Ürün Kataloğu. Sistem Çözümleri. Innovation has a name. Ürün Kataloğu Sistem Çözümleri Innovation has a name. ÜRÜN KATALOĞU İÇİNDEKİLER İçindekiler 2 A.O. SMITH SU TEKNOLOJİLERİ HAKKINDA 4 EVSEL ÇÖZÜMLER 6 Lal WP / Lal NP Ters Osmoz Su Arıtma Sistemleri 8 Lal-267WP

Detaylı

Misyonumuz, gıda ve su endüstrilerinde bakteri kontrolü için uygun maliyetli, güvenli, çevre bilincine sahip çözümler sunmaktır.

Misyonumuz, gıda ve su endüstrilerinde bakteri kontrolü için uygun maliyetli, güvenli, çevre bilincine sahip çözümler sunmaktır. Misyonumuz, gıda ve su endüstrilerinde bakteri kontrolü için uygun maliyetli, güvenli, çevre bilincine sahip çözümler sunmaktır. Image copyright Dennis Kunkel Microscopy, Inc. Escheria coli. Gastroenterite

Detaylı

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte

arıtma çamuru, çimento ve uçucu kül kullanılarak katılaştırılmıştır. Katılaştırma işleminde çimento, uçucu kül ve çimento ve uçucu kül birlikte I.GİRİŞ Dünyada ve ülkemizde hızla artan sanayileşmeye paralel olarak, oluşan atık miktarı da gün geçtikçe artmaktadır. Oluşan atıkların uzaklaştırılması, atığı oluşturan sanayiciyi olduğu kadar, idarecileri

Detaylı

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USÜLLER TEBLİĞİ

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USÜLLER TEBLİĞİ SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USÜLLER TEBLİĞİ Resmi Gazete : 7.1.1991 tarih ve 20748 sayı Kanuni Dayanağı: 4.9.1998 tarih ve 19919 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği

Detaylı

Katı Atık ve Su Yönetiminde Kuvvetli Bir Hizmet Ortağı

Katı Atık ve Su Yönetiminde Kuvvetli Bir Hizmet Ortağı Katı Atık ve Su Yönetiminde Kuvvetli Bir Hizmet Ortağı > Çevre Hizmetleri > www.remondissistemyapi.com > Ortak girişim Sistem Yapı nın tamamladığı tesisler ile atıksular çevreye zararsız hale getirilmektedir.

Detaylı

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi

PM4WAT. Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1. Pamukkale Üniversitesi PM4WAT Su Dağıtım Sistemlerinin Koruyucu Bakımı (Preventive Maintenance for Water Utilities) MODÜL 1 Yazar: Türkçe Tercüme: CANaH Pamukkale Üniversitesi Doç. Dr. Selçuk Toprak Doç. Dr. A. Cem Koç Bu projeye

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ İÇME VE KULLANMA SU TESİSLERİ Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSLERİ SAHA YÖNETİMİ VE İŞLETME KILAVUZU 2014 ÖNSÖZ Hızlı ekonomik büyüme, şehirleşme, nüfus artışı ve refah seviyesinin yükselmesi atık türleri ve miktarındaki

Detaylı

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ

1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ 1. ATIK SU TOPLAMA VE TAŞIMA SİSTEMLERİ Yeraltı suları, akarsu, göl ve denizlerde oluşan çevre kirliliğinin en önemli kaynağı atık sulardır. Atık sular, su kaynaklarını kirletmesinin yanı sıra, besin zincirine

Detaylı

SU ARITMA TESİSLERİ İŞLETİMİ (EL KİTABI)

SU ARITMA TESİSLERİ İŞLETİMİ (EL KİTABI) TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ SU ARITMA TESİSLERİ İŞLETİMİ (EL KİTABI) ANKARA, Mayıs 2015 Bu kitabın bütün yayın hakları Türkiye Belediyeler Birliği ne aittir. Kitap, Türkiye Belediyeler Birliği nin yazılı

Detaylı

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak.

TEBLİĞ. Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak. 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi

Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Çevre Yönetim Sistemi Rehberi Aralık 2008 ISBN 978-9944-60-399-7 1. Baskı, 750 Adet Aralık 2008 İstanbul Sanayi Odası Yayınları No: 2008/11 Çevre Şubesi Meşrutiyet Caddesi

Detaylı

(İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI)

(İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI) KLORLAMA REHBERİ (İÇME VE KULLANMA SULARININ KLORLANMASI) Uzm. Dr. Recai OĞUR Doç. Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ Prof. Dr. Metin HASDE Gülhane Askeri Tıp Akademisi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Ankara 2004 İÇİNDEKİLER

Detaylı

ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ

ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ ENDÜSTRİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİ A.Kadir HALKMAN 1, Metin ATAMER 2, A.Hamdi ERTAŞ 3 ÖZET Sanayileşme sürecindeki ülkelerde gelişmiş ve gelişmemiş ülkelere oranla daha çok çevre kirliliği oluşmaktadır. Artan

Detaylı

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye

Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji WWF-Türkiye Yine Yeni Yeniden Yenilenebilir Enerji 1 Metin: Ceren Ayas, WWF-Türkiye Editörler: Deniz Öztok, Nilay Dirim, WWF-Türkiye Çeviri: Özge Kayakutlu Tasarım:

Detaylı

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ Bu Tebliğ, 7 Ocak 1991 tarihli ve 20748 sayılı Resmî Gazete de yayınlanmıştır. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç, Kapsam ve Yasal Dayanak

Detaylı

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri;

AAT. Çamur bertaraf yöntemleri; VEZİRKÖPRÜ ENTEGRE KATI ATIK YÖNETİMİ ETÜD RAPOR VE SUNUM AAT Uygulama Projeleri hazırlık aşamasında olan Vezirköprü biyolojik atık su arıtma tesisi toplam 65.000 nüfusa yönelik hazırlanmaktadır. Şu anda

Detaylı

TEBLİĞ. b) 31/12/2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinin 4 ve 38 inci maddeleri,

TEBLİĞ. b) 31/12/2004 tarihli ve 25687 sayılı Resmî Gazete de yayımlanan Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinin 4 ve 38 inci maddeleri, 14 Aralık 2011 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28142 Çevre ve Şehircilik Bakanlığından: TEBLİĞ TEKSTİL SEKTÖRÜNDE ENTEGRE KİRLİLİK ÖNLEME VE KONTROL TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç ve Kapsam, Hukuki Dayanak ve

Detaylı

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü

Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler. Uygulama Broşürü Endüstriyel sistemler için akıllı çözümler Uygulama Broşürü Uygulama alanları sayfa 10 Referanslar sayfa 14 Satış sonrası hizmetler sayfa 38 2 Uygulama Alanları Tüm uygulama alanları için doğru çözümler

Detaylı

İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİNİN İŞLETİLMESİ- BAKIM VE ONARIMI. Fatih GÜRGAN ASKİ ARITMA TESİSLERİ DAİRESİ BAŞKANI

İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİNİN İŞLETİLMESİ- BAKIM VE ONARIMI. Fatih GÜRGAN ASKİ ARITMA TESİSLERİ DAİRESİ BAŞKANI İÇMESUYU ARITMA TESİSLERİNİN İŞLETİLMESİ- BAKIM VE ONARIMI Fatih GÜRGAN ASKİ ARITMA TESİSLERİ DAİRESİ BAŞKANI GİRİŞ İnsan sağlığı için gerekli olan temel ihtiyaç maddelerinden en önemli yere sahip bulunan

Detaylı

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak

TEBLİĞ İKİNCİ BÖLÜM. Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 Çevre ve Orman Bakanlığından: TEBLİĞ ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr.

Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK. Dr. Katı Atıklardan ve Biyokütleden Enerji Üretimi Teknolojileri ve Entegre Katı Atık Yönetiminde Yatırım Fizibilite Çalışmaları TASLAK Dr. Mustafa Tolay TOLAY Energy Cevizlik Mah. Hüsreviye Sok. No: 15/34

Detaylı

TEMİZ ENERJİ YAYINLARI HİDROJEN ENERJİSİ

TEMİZ ENERJİ YAYINLARI HİDROJEN ENERJİSİ TEMİZ ENERJİ YAYINLARI HİDROJEN ENERJİSİ GİRİŞ... 2 FOSİL YAKIT DÖNEMİ... 2 Küresel Isınma (Sera etkisi Greenhouse effect)... 3 FOSİL YAKITLARIN SALIMLARI... 4 Hava Kirliliği... 4 Kükürt... 4 Partiküller

Detaylı

LEGİONELLOSİS. 1- Legionella genusuna ait bakterilerin yol açtığı hastalık grubudur.

LEGİONELLOSİS. 1- Legionella genusuna ait bakterilerin yol açtığı hastalık grubudur. TANIMI: LEGİONELLOSİS 1- Legionella genusuna ait bakterilerin yol açtığı hastalık grubudur. Konu dört ana başlık altında değerlendirilecektir. 1. Legionella enfeksiyonları 2. Lejyoner hastalığı ve Turizm

Detaylı

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE BIOAUGMENTATION TEKNOLOJİSİ. Mehmet Emin ERGÜL

ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE BIOAUGMENTATION TEKNOLOJİSİ. Mehmet Emin ERGÜL ÖZET ATIKSU ARITMA TESİSLERİNDE BIOAUGMENTATION TEKNOLOJİSİ Mehmet Emin ERGÜL Bartın Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Kutlubeyyazıcılar Kampüsü 74000 Bartın e-mail:mehmetemin.ergul@ogr.bartin.edu.tr

Detaylı

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER

İÇME-KULLANMA SULARINDA Kİ TEMEL NİTELİKLER TABLO 1. En fazla bulunabilecek miktar. İzin verilen miktar A) ZEHİRLİ MADDELER SU NEDİR? Dünyamızda yaşamın temel taşlarından biridir su. Su aynı zamanda maddenin 3 halinde bulunabilen tek maddedir.tüm değerlendirmeler su üzerinden yapılmaktadır. Gerek insan yaşamı için olsun, gerekse

Detaylı

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527

20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 20 Mart 2010 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı : 27527 TEBLİĞ Çevre ve Orman Bakanlığından: ATIKSU ARITMA TESĠSLERĠ TEKNĠK USULLER TEBLĠĞĠ BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Yasal Dayanak Amaç MADDE 1 (1) Bu Tebliğ,

Detaylı

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ

AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ ARITMA ÇAMURLARI 850CK0101 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı