ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER"

Transkript

1 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 502 Mikroelektronik Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Prof. Dr. Mustafa ALÇI DERS SAATİ: 3 KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:32225) E mail:, Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Mikroelektronik teknolojisinde üretim teknikleri ve tümdevre yarıiletken teknolojisi için sınırları. Planer teknoloji. Mikro litografi. İnce filmler; buharlaştırma, tozutma ve kimyasal buhardan yoğuşturma teknikleri. Silisyumun ısıl oksitlenmesi. Kalkılama yöntemleri; difüzyon, iyon ekme ve epitaksi. Tümdevrede diyot, transistör ve direnç elemanlarının gerçekleştirilmesi. MOS tümdevre üretim teknolojisi. VLSI teknolojisinin temelleri. VLSI sistemler ve uygulamaları. VLSI teknolojisinde elektrostatik problemi. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Mikroelektronik teknolojisinde, yarıiletken tümdevrelerin üretim tekniklerinin ve sınırlarının, kalın ve ince film üretim tekniklerinin öğretilmesi amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: ÖNERİLEN KAYNAKLAR: S. M. Sze, VLSI Technology1, Mc Graw Hill, New York, Stephen A. Cambell, The Science and Engineering of Microelectronic Fabrication, Oxford Uni. Press, 2001.

2 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyıl sonu sınav puanının % 60'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 40'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Kalın ve ince film teknikleri. (1 hafta) Metal ve Metal olmayan materyallerle ince film yapımı. (1 hafta)yarıiletken tümdevrelerde üretim teknikleri ve sınırları. (1 hafta) Epitaksiyel büyütme. (1 hafta) Maskeleme. (1 hafta) Litografi. (1 hafta) Difüzyon. (2 hafta) Tümdevrede direnç, diyot ve transistörün gerçekleştirilmesi. (2 hafta) MOS tümdevre teknolojisinin temelleri. (2 hafta) VLSI teknolojisinin esasları ve uygulamaları. (1 hafta) VLSI teknolojisinde elektrostatik problemler. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi. Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi.

3 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 503 Düşük Voltaj Analog Tümdevre Tasarımı Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Prof. Dr. Mustafa ALÇI DERS SAATİ: 3 KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:32225) E mail:, Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Düşük voltajlı analog tümdevrelerin gereklilikleri, BJT ve MOSFET lerde düşük voltaj sınırlamaları., Akım aynaları, Geçişiletkenliği devreleri, Analog çarpıcılar, Akım modlu tasarım teknikleri, Düşük voltajlı analog dere tasarım teknikleri, Rail to rail kutuplama için giriş ve çıkış katları, Standart CMOS teknolojisinin kullanıldığı düşük voltajlı analog devreler, Güç kaynağı kullanımını azaltmak için devre stratejileri, Bulk driven MOSFET ler, floating gate MOSFET ler. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Düşük voltaj analog tümdevrelerinin ve BJT, MOSFET için düşük voltajın sınırlarının anlaşılması ve araştırılması amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: ÖNERİLEN KAYNAKLAR: Edgar Sanchez Sinencio, Andreas G. Andreou, Low Voltage/Low Power Integrated Circuits and Systems; Low Voltage Mixed Signal Circuits, IEEE Press, New York, Satoshi Sakurai, Mohammed Ismail, Low Voltage CMOS Operational Amplifiers; Theory, Design and Implementation, Kluwer academic Publishers, Boston, 1995.

4 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyıl sonu sınav puanının % 60'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 40'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Analog tümdevrelerde düşük voltaj gereksinimi. (1 hafta) BJT ve MOSFET için düşük voltajın sınırları. (1 hafta) Akım aynaları. (1 hafta) Geçişiletkenliği devreleri. (1 hafta) Analog çarpıcılar. (1 hafta) Akım modlu tasarım teknikleri. (2 hafta) Düşük voltaj analog devre tasarım teknikleri. (2 hafta) Rail to rail kutuplama için giriş ve çıkış katları. (2 hafta) CMOS teknolojisinin kullanıldığı düşük voltaj analog devreler. (2 hafta) Besleme sınırlamalarını azaltmak için devre stratejileri. (1 hafta) Bulk Driven MOSFET ler, floating gate MOSFET ler. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi. Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi.

5 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 512 Uydu Haberleşme Sistemleri Seçmeli DERS SAATİ: 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Doç. Dr. İbrahim Develi KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (32205), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Uydu haberleşme sistemlerinin temelleri, haberleşme linklerinin analiz ve tasarımı, frekanslar ve dalga yayılımı, temelband işaretler, modülasyon ve kodlama, haberleşme uyduları, uyduların yörüngeleri ve uydu ağları, çoklu erişim, gezgin uydu sistemleri ve mimarisi, uydu sistemlerinde yazılım teknikleri, modelleme ve benzetim, geleceğe yönelik gelişmeler ve uygulamalar, mevcut uydu sistemleri için tasarımlar, VSAT sistemleri. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri (Herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır). DERSİN AMAÇLARI: Uydu haberleşme sistemlerinin temel prensipleri, çalışma şekilleri ve uydu haberleşmesinin temel kavramları hakkında öğrencilerin bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERS DÖKÜMANLARI: T. T. Ha, Digital Satellite Communications, McGraw Hill, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: D. Roddy, Satellite Communications, McGraw Hill, 2001.

6 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Uydu haberleşme sistemlerinin temelleri, (1 hafta) Haberleşme linklerinin analiz ve tasarımı, (1 hafta) Frekanslar ve dalga yayılımı, (1 hafta) Temelband işaretler, (1 hafta) Modülasyon ve kodlama, (1 hafta) Haberleşme uyduları, (1 hafta) Uyduların yörüngeleri ve uydu ağları, (1 hafta) Çoklu erişim, (2 hafta) Gezgin uydu sistemleri ve mimarisi, (1 hafta) Uydu sistemlerinde yazılım teknikleri, (1 hafta) Modelleme ve benzetim, (1 hafta) Geleceğe yönelik gelişmeler ve uygulamalar, (1 hafta) Mevcut uydu sistemleri için tasarımlar, VSAT sistemleri. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi

7 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 513 Optimizasyonda Sayısal Yöntemler Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Doç. Dr. Nurhan Karaboğa DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Adres:Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri. Tel:(352) İç hat:32203 E mail: Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Optimizasyon problemine ilişkin tanımlar ve temel kavramlar, algoritmalar, yakınsama, ekstremum için gerek ve yeter koşullar vb. Kısıtsız optimizasyon yöntemleri; Doğru üzerinden arama yöntemleri (Fibonacci, altın bölme, vb.). Eğri uydurma yöntemleri (Davidon Fletcher Powell, Fletcher Reeves, Newton vb.). Kısıtlı optimizasyon yöntemleri. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Optimizasyon problemlerinin sayısal çözümlerinin bulunmasını amaçlayan bu ders ile tüm mühendislik disiplinlerinde, bir optimizasyon tasarımının yapılabilmesi ve çözüm yöntemlerinin belirlenmesinin öğretilmesi amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Ders haftada üç saat olarak yapılmaktadır. Dersin ilk yarısında konular teorik olarak anlatılmakta diğer yarısında konuyla ilgili problem çözümleri yapılmaktadır. Vize notu olarak değerlendirmek üzere iki farklı konuda ödev öğrencilere verilmektedir. Dönem sonunda da bir final sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS DÖKÜMANLARI: J. Nocedal, S. J. Wright, Numerical Optimization, Springer Verlag, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: S. S. Rao, Engineering Optimization: Theory and Practice, John Wiley, A. D. Belegundu, T. R. Chandrupatla, Optimization concepts and Applications in Engineering, Prentice Hall, 1999.

8 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: İki ara sınav (25 % her biri). Bir final sınavı (50 %). DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Giriş ve temel kavramlar (2 hafta) Kısıtsız Optimizasyon, Kısıtsız optimizasyonda analitik çözüm, (2 hafta) Kısıtsız optimizasyonda sayısal yöntemler ve algoritmalar (2 hafta) Doğrusal Optimizasyon Metotları (1 hafta) 1. Yıl içi sınavı (2 hafta) Doğrusal olmayan Optimizasyon Metotları (2 hafta) Gerçek problemlere algoritmaların uygulanması (1 hafta) Doğrusal Programlama (1 hafta) 2. Yıl içi sınavı DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, İstenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi Mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi

9 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 514 Kontrol Sistemlerinin Tasarımı ve Simülasyonu Seçmeli Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Yrd.Doç.Dr. Aytekin BAĞIŞ DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat: 32255), E mail: Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Kontrol sistemlerinin tasarım esaslarının ve yöntemlerinin bilgisayar destekli olarak incelenmesi DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Bu dersin amacı, doğrusal kontrol sistemlerinin analizi, tasarımı ve simülasyonu için matematiksel temellerin ve yöntemlerin incelenmesidir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERS DÖKÜMANLARI: B.C. Kuo, Otomatik Kontrol Sistemleri, Literatür Yayınları (uyarlama ve çeviri: Atilla Bir), K. Ogata, Modern Control Engineering 3rd ed., Prentice Hall, R.C. Dorf, R.H. Bishop, Modern Control Systems, Addison Wesley Longman, Inc., ÖNERİLEN KAYNAKLAR: C.T. Chen, Analog and Digital Control System Design, Saunders College Pub., S.M. Shinners, Modern Control System Theory and Design 2nd ed., John Wiley & Sons, Inc., 1998.

10 R.S. Burns, Advanced Control Engineering, Butterworth Heinemann, DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Kontrol sistemi tasarımına giriş (1 hafta) Temel kontrol organları, kontrol sistemleri, elektronik kontrolörler (2 hafta) Kontrol sistemlerinin bilgisayar destekli analizi (1 hafta) Kontrol edilebilirlik, gözlenebilirlik ve kararlılık kavramları (1 hafta) Durum geri besleme ve kutup yerleştirme ile tasarım (1 hafta) Durum gözlemcileri ve gözlemci tasarımı (2 hafta) PID kontrolör tasarımı (2 hafta) Kontrol sistemlerinin frekans domeninde tasarımı (3 hafta) Kontrol sistemlerinin bilgisayar destekli simülasyonu DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi istenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi

11 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 524 Haberleşme Sistemlerinin Simülasyonu Seçmeli DERS SAATİ : 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Doç. Dr. İbrahim Develi KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (32205), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Simülasyonun amacı ve rolü, simülasyonun disiplinlerarası özellikleri, simülasyonda takip edilmesi gereken adımlar, simülasyon modelleri, PSK tabanlı sayısal iletim tekniklerinin simülasyonu, OFDM iletim teknolojisinin simülasyonu, CDMA iletim tekniğinin simülasyonu, Hücresel haberleşme yaklaşımına ait simülasyonlar, çeşitli Matlab uygulamaları. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri (Herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır). DERSİN AMAÇLARI: Haberleşme sistemlerinin incelenmesinde simülasyonun rolü, simülasyonun kullanıcıya sağladığı kolaylıkların neler olduğunun anlaşılması ve çeşitli uygulamalarla simülasyon yapabilme yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERS DÖKÜMANLARI: H. Harada and R. Prasad, Simulation and Software Radio for Mobile Communications, Artech House, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: J. G. Proakis, M. Salehi and G. Bauch, Contemporary Communication Systems using MATLAB and

12 Simulink,, 2nd Edition, Brooks Cole, W. H. Tranter, K. S. Shanmugan, T. S. Rappaport, K. L. Kosbar, Principles of Communication Systems Simulation with Wireless Applications, Prentice Hall, DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Simülasyonun amacı ve rolü, (1 hafta) Simülasyonun disiplinlerarası özellikleri, (1 hafta) Simülasyonda takip edilmesi gereken adımlar, (1 hafta) Simülasyon modelleri, (2 hafta) PSK tabanlı sayısal iletim tekniklerinin simülasyonu, (2 hafta) OFDM iletim teknolojisinin simülasyonu, (2 hafta) CDMA iletim tekniğinin simülasyonu, (2 hafta) Hücresel haberleşme yaklaşımına ait simülasyonlar, (2 hafta) Çeşitli Matlab uygulamaları. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi

13 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 526 Modern Spektral Analiz Teknikleri Zorunlu (2.Yarıyıl) Elektrik Elektronik Mühendisliği A.B.D. Doç.Dr. Şaban ÖZER Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:), DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Çoklu oran(multirate) işaret işleme, Rastgele işaretler ve korelasyon fonksiyonu,liner kestirim,lineer filtreler ve güç spektrumu ile ilgili parametrik metotlar. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrenciler DERSİN AMAÇLARI: Bu ders çoklu oran(multirate) işaret işleme ve lineer kestirim ve lineer filtrelerin temel kavramlarını ve gerçekleştirilmelerini verir.temel konular; ders çoklu oran(multirate) işaret işleme, Rastgele işaretler ve korelasyon fonksiyonu,liner kestirim,lineer filtreler ve güç spektrumu ile ilgili parametrik metotlar olarak bölümlendirilir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: Ş. Özer, ARMA Modeli ile Ayrık zamanlı Lineer Sistemlerin Modellenmesi, Y. Lisans Tezi, İTÜ F.B.E.,1988. J.G. Proakis and D. G. Manolakis, Digital signal Processing, Macmillan,New York, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: M. H. Hayess, Statistical and Digital signal Processing and Modeling, John Wiley & Sons, New York, 1996 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız

14 başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (3 weeks) Çoklu oran(multirate) işaret işleme. (3 weeks) Rastgele işaretler ve korelasyon fonksiyonu. (3 weeks) Lineer kestirim. (3 weeks) Lineer filtreler. (2 weeks) Güç spektrumu ile ilgili parametrik metotlar. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Çoklu oran(multirate) sayısal işaret işleme temel prensiplerini anlama becerisi Lineer kestirim ve lineer filtreler gibi disiplinler arası çalışmalara hazırlama becerisi

15 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 542 Mühendisler için İleri Lineer Cebir Spring Elektrik Elektronik Mühendisliği Doç. Dr. Nurhan Karaboğa DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Adres:Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri. Tel:(352) İç hat:32203 E mail: Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Vektör uzayları, Alt vektör uzayı, Doğrusal bileşim kavramı, Doğrusal bağımsızlık, Vektör uzayının boyutu, Doğrusal denklem sistemleri ve matrisler, Doğrusal dönüşümler, Doğrusal dönüşümün matrisi, Matrisin rankı. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans Öğrencleri DERSİN AMAÇLARI: Daha ileri seviyedeki matematik için gerekli bilginin oluşturulması. Çok değişkenli analiz için gerekli alt yapının sağlanması. DERSİN YÖNTEMİ: Ders haftada üç saat olarak yapılmaktadır. Dersin ilk yarısında konular teorik olarak anlatılmakta diğer yarısında konuyla ilgili problem çözümleri yapılmaktadır. Vize notu olarak değerlendirmek üzere iki farklı konuda ödev öğrencilere verilmektedir. Dönem sonunda da bir final sınavı yapılmaktadır. Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS DÖKÜMANLARI: Sohail A. Dianat, Eli Saber, Advanced Linear Algebra for Engineers with MATLAB, Crc Pres, 2009 Kenneth Hardy, Linear Algebra for Engineers and Scientists Using Matlab, Prentice Hall, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: A. Sabuncuoğlu, Lineer Cebir, Nobel Yayın Dağıtım, DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: İki ara sınav (25 % her biri). Bir final sınavı (50 %).

16 DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Giriş ve temel kavramlar, (2 hafta) Vektör uzayları, (1 hafta) Alt vektör uzayı, (2 hafta) Doğrusal bileşim kavramı (2 hafta) Doğrusal bağımsızlık (1 hafta) MIDTERM EXAM (1 hafta) Vektör uzayının boyutu, (1 hafta) Doğrusal denklem sistemleri ve matrisler, (1 hafta) Doğrusal dönüşümler, (1 hafta) Doğrusal dönüşümün matrisi, (1 hafta) Matrisin rankı. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, İstenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi

17 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 546 Elektrik Makinalarında Kararlılık Analizi Seçmeli DERS SAATİ: 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Yrd. Doç. Dr. Ferhat DALDABAN KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl Kayseri, Tel:(352) (İç hat:), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Elektrik makinalarının çalışma karakteristiklerinin incelenmesi. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Bu derste, öğrencilerin kabiliyetlerini geliştirecek şekilde özel elektrik makinalarına ait teori ve uygulamaların verilmesi amaçlanmaktadır. Ders, DC ve AC motorların kararlı hal çalışma karakteristikleri, AC ve DC motorlarda hız tork karakteristiği, AC ve DC motorlarda verim, Adım ve Anahtarlamalı relüktans motorların kararlı hal ve dinamik çalışma karakteristikleri ile Doğrusal motorların temel çalışma karakteristikleri konularını içermektedir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: P.C. Sen, Principles of Electric Machines and Power Electronics, John Wiley & Sons. ÖNERİLEN KAYNAKLAR: A.E. Fitzgerald, Charles Kingsley, Stephen D. Udmans, Electric Machinery, McGraw Hill.

18 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınav notunun % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 hafta) DC ve AC motorların temel çalışma karakteristikleri. (2 hafta) DC ve AC motorlarda Tork Hız Karakteristiği. (2 hafta) DC ve AC motorlarda verim. (1 hafta) Adım Motorlarının temel çalışma karakteristikleri. (2 hafta) Anahtarlamalı relüktans motorlar ve ilgili motorların çalışma karakteristikleri. (1 hafta) Doğrusal DC Motorlar ve karakteristikleri. (2 hafta) Doğrusal AC Motorlar ve karakteristikleri. (2 hafta) Doğrusal Anahtarlamalı relüktans motorlar ve karakteristikleri. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Öğrencilerin mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme bacerisini geliştirmeyi hedeflemektedir.

19 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 547 Elektronik Devre Tasarımı ve Simülasyonu Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Prof. Dr. Mustafa ALÇI DERS SAATİ : 3 KREDİSİ :3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:32225) E mail:, Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Analog tümdevre yapılarına genel bir bakış, 741 işlemsel kuvvetlendiricisinin giriş katı, 741 işlemsel kuvvetlendiricisinin kazanç katı, 741 işlemsel kuvvetlendiricisinin çıkış katı, 741 işlemsel kuvvetlendiricisinin bütün katlarının DC analizi, 741 işlemsel kuvvetlendiricisinin bütün katlarının küçük sinya analizi, CMOS işlemsel kuvvetlendiricisi, İşlemsel kuvvetlendiricilerin frekans kompanzasyonu, Farklı programlar kullanarak bilgisayar destekli benzetimler. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Analog tümdevrelere genel bir bakış yapılması ve işlemsel kuvvetlendirici 741 in giriş katı, kazanç katı ve çıkış katı için DC ve küçük işaret analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: ÖNERİLEN KAYNAKLAR: K. R. Laker, W. M. C. Sansen, Design of Analog Integrated Circuits & Systems, Mc Graw Hill, A. S. Sedra, K. C. Smith, Microelectronic Circuits, Oxford Uni. Press, Gordon W. Roberts, A. S. Sedra, SPICE, Second Edition, Oxford Uni. Press, 1997.

20 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyıl sonu sınav puanının % 60'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 40'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Analog tümdevrelere Genel Bakış. (1 hafta) Fark kuvvetlendiricileri. (1 hafta) 741 Op Amp ın giriş katı. (1 hafta) 741 Op Amp ın kazanç katı. (1 hafta) 741 Op Amp ın çıkış katı. (1 hafta) 741 Op Amp ın her katının DC analizi. (2 hafta) Op Amp ın her katının küçük işaret analizi. (2 hafta) CMOS Op Amp lar (2 hafta) Op Amp ın Frekans Cevabı (2 hafta) Farklı bilgisayar programları ile devre tasarımı DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi. Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi. İstenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi.

21 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 550 Özel Elektrik Makinaları Seçmeli DERS SAATİ: 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Yrd. Doç. Dr. Ferhat DALDABAN KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl Kayseri, Tel:(352) (İç hat:), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: Özel elektrik Makinaları. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: II. DERS BİLGİLERİ Bu derste, öğrencilerin kabiliyetlerini geliştirecek şekilde özel elektrik makinalarına ait teori ve uygulamaların verilmesi amaçlanmaktadır. Ders, tek faz AC motorların yapısal özellikleri, AC motor çeşitleri, üç faz motorların tek fazda işletimi, adım motorlarının temelleri, AC ve DC servo motorlar ile relüktans motorlar konularını içermektedir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: P.C. Sen, Principles of Electric Machines and Power Electronics, John Wiley & Sons. ÖNERİLEN KAYNAKLAR: A.E. Fitzgerald, Charles Kingsley, Stephen D. Udmans, Electric Machinery, McGraw Hill. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınav notunun % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en

22 az DD veya daha yukarı olması gerekir. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 hafta) Tek ve çok faz ac makinaların çalışma farklılıkları. (2 hafta) Basics of single phase ac electrical machines and their operation. (2 hafta) Tek faz makinaların çalışma teknikleri. (1 hafta) Hız kontrol teknikleri. (2 hafta) AC ve DC servo motorların temelleri ve endüsriyel uygulamaları. (1 hafta) Relüktans prensibi. (2 hafta) Adım motorları ve kontrolü. (2 hafta) Relüktans motorların temel kavramları ve prensipleri. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Öğrencilerin mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme bacerisini geliştirmeyi hedeflemektedir.

23 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 551 Dijital Filtre Tasarımı Zorunlu DERS SAATİ : 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu (1.Yarıyıl) Elektrik Elektronik Mühendisliği A.B.D. Doç.Dr. Şaban ÖZER KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Bu ders digital filtrelerin temel kavramlarını ve gerçekleştirilmelerini verir.temel konular; sayısal filtre tasarımının genel ilkeleri, FIR ve IIR filtre tasarım metotları,digital filtrelerin gerçekleştirilmesi ve kuantalama hataları olarak bölümlendirilir. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrenciler DERSİN AMAÇLARI: Sayısal işaret işleme ve digital filtreler konusuna ilişkin temel kavramların ayrıntılı bir şekilde anlaşılması amaçlanmaktadır.bu dersin temel konuları; sayısal filtre tasarımının genel ilkeleri, FIR ve IIR filtre tasarım metotları,digital filtrelerin gerçekleştirilmesi ve kuantalama hataları olarak bölümlendirilir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: Kayran Ahmet H, Sayısal İşaret İşleme, İ.T.Ü. Yayınları, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: Alan V. Openheim,Ronald W. Schafer and John R. Buck Discrete Time Signal Processing, Prentice Hall, Lonnie C. Ludeman, Fundementals of Digital Signal Processing, John Wiley and Sons,1987.

24 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Bir yazılı ara sınav, bir yazılı yarıyıl sonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 weeks) Sayısal filtre tasarımının temel ilkeleri. (4 weeks) FIR Filtre tasarım metotları. (2 weeks) IIR Filtre tasarım metotları. (3 weeks) Sayısal filtrelerin gerçekleştirilmesi. (3 weeks) Sayısal filtrelerde kuantalama hataları. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Digital filtrelerin temel kavramlarını ve gerçekleştirilmelerini anlama becerisi İ şaret İşleme, haberleşme ve kontrol gibi disiplinler arası çalışmalara hazırlama becerisi

25 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EM559 Kırınım Teorisi, Seçmeli, Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:) E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: Düzlem dalgaların saçılması DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: II. DERS BİLGİLERİ Elektromanyetik dalga teorisinin temelleri, Wiener Hopf Tekniği, Kırınımın Geometrik Teorisi (KGT). DERSİN YÖNTEMİ: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: G. Uzgören, A. Büyükaksoy, Kırınımın geometrik teorisinde birinci mertebeden kanonik problemler, Yıldız Üniversitesi Yayınları. ÖNERİLEN KAYNAKLAR: Matthew, O. N. Sadiku, Elements of Electromagnetics, Oxford Uni. Press, Inc. D. K. Cheng, Field and Wave Electromagnetics, Second Edition, Addison Wesley M. Kline and I. W. Kay, Electromagnetic theory and geometrical optics, Interscience, New York. B. Felsen and N. Marcuvitz, Radiation and scattering of waves, Prentice Hall. B. Noble, Methods based on the Wiener Hopf technique for the solution of partial differential equations, Pergamon Press. E. C. Tichmarsh, Theory of fourier integrals, Oxford Uni. Press, Inc.

26 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 60'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 40'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 hafta) Elektromanyetik teori. (2 hafta) Kompleks değişkenler. (1 hafta) Fourier transformasyonu. (1 hafta) Wiener Hopf tekniği. (1 hafta) En dik iniş çizgisi yöntemi. (3 hafta) Düzlem dalgaların bir yüzü mükemmel elektrik diğer yüzü mükemmel manyetik yarım düzlemden kırınımı. (3 hafta) Düzlem dalgaların bir yüzü mükemmel elektrik diğer yüzü mükemmel manyetik şeritten kırınımı. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi

27 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EEM 563 Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Simülasyonu Seçmeli Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Yrd. Doç. Dr. Aytekin BAĞIŞ DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat: 32255), E mail: Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Sistemlerin modellenmesi ve analizi için kullanılabilecek temel kavramların ve yöntemlerin bilgisayar destekli olarak incelenmesi DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: Bu dersin amacı, mühendislikte sistemlerin modellenmesi, analizi, ve simülasyonu için temel matematiksel kavramların ve yöntemlerin bilgisayar destekli olarak incelenmesidir. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERS DÖKÜMANLARI: C.T. Chen, Analog and Digital Control System Design, Saunders College Pub., K. Ogata, Modern Control Engineering 3rd ed., Prentice Hall, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: S.T. Karris, Signals and Systems with Matlab Applications 2nd ed., Orchard Pub., S.T. Karris, Numerical Analysis Using Matlab and Spreadsheets 2nd ed., Orchard Pub., B.P. Lathi, Signal Processing & Linear Systems, Berkeley Cambridge Press, 1998.

28 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Sistem modellemeye giriş (1 hafta) Laplas dönüşümü, matrisler ve determinantlar (1 hafta) Fark eşitlikleri, durum değişkenleri ve durum denklemleri (1 hafta) Durum denklemlerinin çözümü (2 hafta) Elektriksel ve elektromekanik sistemler (1 hafta) Transfer fonksiyonları (1 hafta) Ayrık zamanlı sistemler (3 hafta) Sistemlerin matematiksel modellemesi (3 hafta) Bilgisayar destekli doğrusal sistem modelleme ve analizi DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi istenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi

29 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu EEM587 Lineer Olmayan Devreler ve Kaos Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Prof.Dr.Recai KILIÇ DERS SAATİ: 3 KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (32230) E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Lineer olmayan sistemlere giriş; lineer ve lineer olmayan devre elemanları; lineer olmayan osilatörler; op amp tabanlı lineer olmayan devreler; nonlineer direnç kavramı; Chua s diyodu; kaos kavramına giriş; kaos ve kaotik sistem özellikleri; dallanma (bifurcation) ve fraktal geometri; elektronik devreler ve sistemlerde kaos; Chua s diyot tabanlı kaotik osilatörler; otonom ve otonom olmayan kaotik osilatörler. DERSİN ÖNKOŞULLARI: 1. Diferansiyel Denklemler 2. Lineer Olmayan Devreler ve Sistemler DERSİN AMAÇLARI: Bu dersin amacı; karşılaştırmalı bir analizle lineer ve lineer olmayan devrelerin incelemesini yapmaktır. Bu incelemeye ilaveten lineer olmayan sistemlerin zengin bir uzantısı olan kaos ve kaotik sistemler hakkında bilgi aktarmaktır. DERSİN YÖNTEMİ: Haftada üç saat sınıf dersi yapılır. Dönem içerisinde 4 5 teorik ve uygulama bazlı ödevler verilir. Dönem arası ve yılsonu birer sınav yapılır. DERS DÖKÜMANLARI: Leon O. Chua, Charles A. Desoer,Ernest S., Linear and Nonlinear Circuits, McGraw Hill. Kılıç R., A practical guide for studying chua s circuits, World Scientific.

30 ÖNERİLEN KAYNAKLAR Steeb W H, The nonlinear workbook, World Scientific. Laksmanan M. And Murali K., Chaos in nonlinear oscillators, World Scientific. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Dönem içerisinde verilen ödevler %30 kadar etkilidir. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB, CC şartsız başarılı notlardır. DC ve DD şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 hafta) Lineer ve nonlineer devre elemanları. (2 hafta) Lineer ve nonlineer osilatör yapıları. (2 hafta) Kaos, dakllanma ve fraktal geometri kavramları ve özellikleri. (2 hafta) Nonlineer direnç kavramı ve Chua diyodu. (2 hafta) Chua diyoduna dayalı kaotik osilatörler. (2 hafta) Otonom ve otonom olmayan kaos üreteçleri. (2 hafta) Kaos uygulamalarına giriş. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi. İstenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi. Mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi.

31 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu EEM588 Kaotik Sistemler ve Elektronik Devre Uygulamaları Bahar Elektrik Elektronik Mühendisliği Prof. Dr. Recai KILIÇ DERS SAATİ: 3 KREDİSİ: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (32230) E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Fen ve Mühendislik bilimlerinde kaotik sistemler; kaotik sistem modelleme; elektronik ve optik tabanlı kaos üreteçler; kaotik kontrol ve senkronizasyon; kaos tabanlı güvenilir haberleşme sistemleri; güç elektroniğinde kaos; kaotik sinir ağları; biyomedikal mühendisliği ve kaos; kaos eğitim setlerinin tanıtımı; kaos eğitim setleriyle deneysel çalışmalar. DERSİN ÖNKOŞULLARI: EEM 587 Lineer Olmayan Devreler ve Kaos DERSİN AMAÇLARI: Bu dersin amacı kaotik sistemlerin ve elektronik devre uygulamalarının incelenmesidir. Bu incelemenin yanında bu ders kapsamında öğrenciler kaos eğitim setleriyle tanışacaklardır. Bu setler kaos ve kaotik sistemlerin öğrenilmesi ve üzerinde araştırmaya olanak veren sistematik bir şekilde geliştirilen pedagojik laboratuar araçlarıdır. Bu setlerle çalışacak olan öğrencilerin kaotik sistem tasarımı ve gerçekleştirilmesine dönük yetenekleri gelişecektir. DERSİN YÖNTEMİ: Haftada üç saat sınıf dersi yapılır. Dönem içerisinde 4 5 teorik ve uygulama bazlı ödevler verilir. Dönem arası ve yılsonu birer sınav yapılır. DERS DÖKÜMANLARI: Kılıç R., A practical guide for studying chua s circuits, World Scientific. Guanrong Chen, Tetsushi Ueta, Chaos in Circuits and Systems, World Scientific Series on Nonlinear Science, Vol.11.

32 ÖNERİLEN KAYNAKLAR M.J.Ogorzalek, Chaos and Complexitiy in Electronic Circuits, World Scientific Series on Nonlinear Science, Vol.22. Laksmanan M. And Murali K., Chaos in nonlinear oscillators, World Scientific. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Dönem içerisinde verilen ödevler %30 kadar etkilidir. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB, CC şartsız başarılı notlardır. DC ve DD şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Fen ve mühendislik bilimlerinde kaotik sistemler (1 hafta) Kaotik system modelleme. (2 hafta) Elektronik ve optik tabanlı kaos üreteçler. (1 hafta) Kaotik kontol ve senkronizasyon. (2 hafta) Kaos tabanlı güvenilir haberleşme uygulamaları. (1 hafta) Güç elektroniğinde kaos. (1 hafta) Kaotik sinir ağları. (1 hafta) Biyomedikal mühendisliği ve kaos. (1 hafta) Kaos eğitim setlerinin tanıtımı. (3 hafta) Kaos eğitim setleriyle deneysel çalışmalar. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi. İstenen gereksinimleri karşılayacak biçimde bir sistemi, parçayı ya da süreci tasarlama becerisi. Mühendislik uygulamaları için gerekli olan teknikleri ve modern araçları kullanma becerisi.

33 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EEM 596 Yayılı Spektrum Haberleşmesi Seçmeli DERS SAATİ : 3 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği Doç. Dr. İbrahim Develi KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (32205), E mail: Web sayfası : Çalışma saatleri: DERSİN İÇERİĞİ: II. DERS BİLGİLERİ Yayılı spektrum haberleşmesinin temelleri, doğrudan dizili yayılı spektrum işaretleri, frekans atlamalı yayılı spektrum işaretleri, yayılı spektrum verici devreleri ve alıcı devreleri, yayılı spektrum haberleşmesinde kullanılan yayma kod tipleri (PN, MLSR, Gold v.s.) ve üretimi, yayma kodları arasındaki tasarım farklılıklarının sistem başarımına etkileri, yayılı spektrum mantığına dayanan sayısal hücresel haberleşme sistemleri. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Yüksek Lisans öğrencileri (Herhangi bir önkoşul bulunmamaktadır). DERSİN AMAÇLARI: Yayılı spektrum haberleşmesinin temel ilkelerinin anlaşılması ve yayılı spektrum mantığına dayanan sayısal hücresel haberleşme sistemlerinin öğrenilmesi amaçlanmaktadır. DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERS DÖKÜMANLARI: Dr. İbrahim Develi, Yayılı Spektrum Haberleşmesi Ders Notları, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: L. Hanzo, L L. Yang, E L. Kuan and K. Yen, Single and Multi Carrier CDMA Multi User Detection, Space Time Spreading, Synchronisation and Standards, Chapter 2, Wiley IEEE Press, 2003.

34 DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (2 hafta) Yayılı spektrum haberleşmesinin temel ilkeleri, (2 hafta) Doğrudan dizili yayılı spektrum işaretleri, (1 hafta) Frekans atlamalı yayılı spektrum işaretleri, (2 hafta) Yayılı spektrum verici devreleri ve alıcı devreleri (3 hafta) Yayılı spektrum haberleşmesinde kullanılan yayma kod tipleri (PN, MLSR, Gold v.s.) ve üretimi, (2 hafta) Yayma kodları arasındaki tasarım farklılıklarının sistem başarımına etkileri, (2 hafta) Yayılı spektrum mantığına dayanan sayısal hücresel haberleşme sistemleri. DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi

35 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu I. GENEL BİLGİLER EM 515 Dinamik Sistemlerde Zaman Serisi Analizi Zorunlu Güz Elektrik Elektronik Mühendisliği DERS SAATİ : 3 KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:)32232 E Web sayfası : Çalışma saatleri: II. DERS BİLGİLERİ DERSİN İÇERİĞİ: Faz Akışları, Kararlılık, Mevcudiyet ve Tekillik, Dallanmalar, İki boyutlu akış, Faz Uzayı, Lyapunov Fonksiyonları ve Kararlılık, Limit Döngüler, Ayrık Zamanlı Sistemler, Kaos. DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: Steven H. Strogatz, Nonlinear Dynamics and Chaos: with applications to physics, biology, chemistry and engineering, Addison Wesley Publishing Company, ÖNERİLEN KAYNAKLAR: DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta)faz Akışları. (1 hafta) Kararlılık. (1 hafta) Mevcudiyet ve Tekillik (2 hafta) Dallanmalar (1 hafta) İki boyutlu akış (1 hafta) Faz Uzayı. (2 hafta) Lyapunov Fonksiyonları ve Kararlılık.

36 (2 hafta) Limit Döngüler (1 hafta)ayrık Zamanlı Sistemler. (2 hafta) Kaos DERSİN PROGRAM ÇIKTILARI İLE İLİŞKİSİ: Matematik, fen ve mühendislik bilgilerini uygulama becerisi, Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi

37 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı EM 530 Dinamik Sistemlerin Bilgisayar Benzetimli Uygulamaları DERS SAATİ : 3 Dönemi Bahar Bölümü Elektrik Elektronik Mühendisliği Ders Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Aytekin BAĞIŞ KREDİSİ : 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Müh. Böl., Kayseri, Tel:(352) (İç hat:)32232 E Web sayfası : Çalışma saatleri: II. DERS BİLGİLERİ DERSİN İÇERİĞİ: Dinamik Sistemlerin Gelişimi, Doğrusal Ayrık Dinamik Sistemler, Doğrusal Olmayan Ayrık Dinamik Sistemler, Kompleks İteratif Haritalar, Fraktallar ve Çoklu fraktallar, Fark Denklemleri, Düzeysel Sistemler, Limit Döngüler, Hamiltonian Sistemler, Lyapunov Fonksiyonları ve Kararlılık, Dallanma Teoremi (Bifurcation Theory), Üç Boyutlu Otonom Sistemler ve Kaos, Poincaré Haritaları ve Otonom Olmayan Sistemler, Bölgesel ve Global Dallanmalar DERSİN ÖNKOŞULLARI: Lisansüstü öğrencileri DERSİN AMAÇLARI: DERSİN YÖNTEMİ: Sınıf dersleri: Haftada üç saat teorik temeller. DERSDÖKÜMANLARI: Stephen Lynch, Dynamıcal Systems wıth Applıcatıons Usıng Matlab, Bırkhauser ÖNERİLEN KAYNAKLAR: DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: Kapalı notlarla, serbest formül sayfasıyla bir yazılı arasınav, bir yazılı yarıyılsonu sınavı yapılır. Ham başarı puanı, yarıyılsonu sınav puanının % 70'ine, ara sınavlar puan ortalamasının % 30'unun eklenmesiyle hesaplanır. Başarılı olmak için başarı notunun en az DD veya daha yukarı olması gerekir. AA, BA, BB, CB,CC (ham başarı puanı arasında kalan notlar) şartsız başarılı notlardır. DC ve DD (ham başarı puanı arasında kalan notlar) ise şartlı başarılı notlardır. DİĞER BİLGİLER: Öğrenciler, programlı ders faaliyetlerinin %70 ine devam etmek zorundadır. DERS KONULARI: (Toplam 14 Hafta) (1 hafta) Dinamik Sistemlerin Gelişimi, (1 hafta) Doğrusal Ayrık Dinamik Sistemler, (1 hafta) Doğrusal Olmayan Ayrık Dinamik Sistemler, (1 hafta) Kompleks İteratif Haritalar, (1 hafta) Fraktallar ve Çoklu fraktallar, (1 hafta) Fark Denklemleri,

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı MAT101 Genel Matematik I Zorunlu DERS SAATİ : 4 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Elektrik Elektronik

Detaylı

DERSLERİN İÇERİĞİ VE DERS KİTAPLARI DERSLERİN İÇERİĞİ 1.SINIF DERS İÇERİKLERİ

DERSLERİN İÇERİĞİ VE DERS KİTAPLARI DERSLERİN İÇERİĞİ 1.SINIF DERS İÇERİKLERİ DERSLERİN İÇERİĞİ VE DERS KİTAPLARI DERSLERİN İÇERİĞİ 1.SINIF DERS İÇERİKLERİ MAT-101 MATEMATİK I Reel Sayılar Fonksiyonlar ve Grafikleri, Kompleks Sayılar/ Limit Tanımı, Limit Kuralları, Sağ-Sol Limit,

Detaylı

PEKER, İ., Çevre Mühendisliği Kimyası, Birsen Yayınevi, 240 sayfa, İstanbul, 2007. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ:

PEKER, İ., Çevre Mühendisliği Kimyası, Birsen Yayınevi, 240 sayfa, İstanbul, 2007. DEĞERLENDİRME BİLGİLERİ: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı ÇM 201 Çevre Kimyası I Zorunlu ECTS: 5 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Çevre Mühendisliği Prof. Dr. İbrahim

Detaylı

ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ TEKNĠK SEÇMELĠ DERSLERĠN ĠÇERĠKLERĠ

ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ TEKNĠK SEÇMELĠ DERSLERĠN ĠÇERĠKLERĠ ELEKTRĠK-ELEKTRONĠK MÜHENDĠSLĠĞĠ TEKNĠK SEÇMELĠ DERSLERĠN ĠÇERĠKLERĠ EEM 341 Elektrik Makineleri Manyetik devreler ve sistemler. Trasformatörlerin temel prensipleri, empedans transferi, tek faz transformatörler,

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER. AİT 101 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER. AİT 101 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ HARİTA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER Ders Adı AİT 101 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I Zorunlu DERS KREDİSİ: 2 Dönemi Bölümü Ders Sorumlusu Güz Harita

Detaylı

A. Sınıf Tipi Uygulamalar... 16 B. Tatbikat ve Laboratuvar Tipi Uygulamalar... 17 C. Proje Tipi Uygulamalar... 18

A. Sınıf Tipi Uygulamalar... 16 B. Tatbikat ve Laboratuvar Tipi Uygulamalar... 17 C. Proje Tipi Uygulamalar... 18 Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı Kataloğu İstanbul 2015 İçindekiler SUNUM... 1 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tanımı... 1 EEM Bölümünün Vizyon

Detaylı

FİZ 1011 DERS TANITIM FORMU

FİZ 1011 DERS TANITIM FORMU FİZ 1011 DERS TANITIM FORMU Bölüm Adı Öğretim Yılı Basım Tarihi Makina Mühendisliği 2010-2011 03/03/2011 Ders Kodu Ders Adı Dönem/Yıl ECTS Kredisi FİZ 1011 FİZİK I Güz/1. Sınıf 5 Dil Ön Şart Durumu Kredi

Detaylı

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ DERS İÇERİKLERİ (24.12.2014)

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ DERS İÇERİKLERİ (24.12.2014) SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ DERS İÇERİKLERİ (24.12.2014) 1. YARIYIL.. 3302105 FİZİK 3 1 4 3,5 6 Birimler, vektörler, tek boyutta hareket, iki boyutta hareket,

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTUSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTUSÜ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALI MKM 576 DÖKÜM İÇİN PARÇA TASARIMI, Dönemi: Bahar Dili: Türkçe Öğretim Üyesi Prof.Dr.M.Baki KARAMIŞ Görüşme Saatleri E posta: karamisb@erciyes.edu.tr http://me.erciyes.edu.tr/bkaramis/index.html

Detaylı

AFYON KOCATEPE UNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

AFYON KOCATEPE UNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AFYON KOCATEPE UNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI 1. Öğrenciler zorunlu derslerin yanı sıra her yarıyıl 30 AKTS kredisi tamamlanacak şekilde seçmeli

Detaylı

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİN İÇERİKLERİ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR I.SINIF I.

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİN İÇERİKLERİ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR I.SINIF I. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİN İÇERİKLERİ VE YARARLANILACAK KAYNAKLAR I.SINIF I.YARIYIL UNV14101 Türk Dili I 2 0 0 2 2 Dil nedir? Dilin sosyal bir

Detaylı

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü. 2010 Yılı Stratejik Planı Sürüm No. 1.

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü. 2010 Yılı Stratejik Planı Sürüm No. 1. Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü 2010 Yılı Stratejik Planı Sürüm No. 1.0 Çorlu, Tekirdağ Haziran 2009 2. Đçindekiler, tablo, şekil listeleri

Detaylı

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI (N.Ö) I.SINIF

ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI (N.Ö) I.SINIF ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS PROGRAMI (N.Ö) I.SINIF BİRİNCİ YARIYIL Ders Kodu Ders Adı T U L AKTS K ELK1001 ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜH. GİRİŞ 2

Detaylı

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOGU

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS KATALOGU DERS KATALOGU ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Ders Adı Bölümü Ders Sorumlusu Mesleki İngilizce I Bahar Gıda Mühendisliği Yrd.Doç.Dr. Mustafa FİNCAN DERS SAATİ: 2 ECTS: 3 Erciyes Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi,

Detaylı

EK-1 DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR

EK-1 DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR EK-1 DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR 1.Yarıyıl Dersleri Matematik I (3-1) 3,5 Uzayda Doğru ve Düzlem. Kümeler, Sayı kümeleri. Fonksiyonlar, Bileşke Fonksiyon, Ters Fonksiyon, Limit, Fonksiyonlarda

Detaylı

Bölüm / Program Adı: Kimya Mühendisliği ABD Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Yarıyıl Teori Uygulama Lab.

Bölüm / Program Adı: Kimya Mühendisliği ABD Eğitim ve Öğretim Yöntemleri Yarıyıl Teori Uygulama Lab. Dersin Kodu ve Adı: 000 - Kimya Mühendisliği Matematiği Bölüm / Program Adı: Kimya Mühendisliği ABD Proje / Alan Kısa Ara Final Toplam Ulusal AKTS Çalışması / Ödev si Güz - - - 0 Dersin Verildiği Düzey

Detaylı

Hitit Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi. Endüstri Mühendisliği Bölümü. Ders İçerikleri 2010-2011

Hitit Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi. Endüstri Mühendisliği Bölümü. Ders İçerikleri 2010-2011 Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Ders İçerikleri 2010-2011 I. DÖNEM Kodu ve Adı: MAT101 Matematik I Bölüm/ın Adı: Endüstri Mühenisliği AKTS si 1 56 0 0 0 0 30 39 125

Detaylı

DERS İÇERİKLERİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ

DERS İÇERİKLERİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ DERS İÇERİKLERİ 1. SINIF ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ 1 0 0 1 AKTS:2 Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve diğer mühendislik alanları. Mühendislik mesleği ve etik kuralları. Elektrik-Elektronik

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER. DERS KREDİSİ: 0 Zorunlu

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ I. GENEL BİLGİLER. DERS KREDİSİ: 0 Zorunlu ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Ders Adı I. GENEL BİLGİLER TEM 600 Seminer DERS KREDİSİ: 0 Zorunlu Dönemi Güz Bölümü Tekstil Mühendisliği ECTS KREDİSİ: 4 Ders Sorumlusu

Detaylı

EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR

EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR EK-2 BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ BİRİNCİ ÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINDA YER ALAN DERSLERİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR BMM101 Biyomedikal Mühendisliğine Giriş (3-0-3) Üniversite, fakülte ve bölümün tanıtımı,

Detaylı

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans Ders İçerikleri. 1.Sınıf

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans Ders İçerikleri. 1.Sınıf Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans Ders İçerikleri 1.Sınıf Elektrik -Elektronik Mühendisliğine Giriş (2 0 0 2) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü nün tanıtımı. Mühendislik mesleğinin

Detaylı

EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR I. YARIYIL

EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR I. YARIYIL EK-2 BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERSLERİNİN İÇERİĞİ VE YARARLANILACAK KİTAPLAR AİB 101 ATATÜRK İLKELERİ İNKILÂP TARİHİ- I I. YARIYIL Seviye: Lisans Yarıyıl: 1 Kredi: 2 AKTS kredisi (iş yükü

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK - ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL MAT 101 Matematik I (4-0) 4 Fonksiyonlar ve grafikler, limit kavramı, limitin

Detaylı

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Stratejik Planı Sürüm no. 1.0

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Stratejik Planı Sürüm no. 1.0 Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Stratejik Planı Sürüm no. 1.0 Çorlu, Temmuz 2008 2 Đçindekiler listesi Giriş... 9 Rehber... 9 1. Kapak... 9 2. Đçindekiler,

Detaylı

1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz.

1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz. Turgut Özal Üniversitesi No Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı Önerisi 1 Açılması önerilen programın adını belirtiniz. ÖNERİLEN YÜKSEK LİSANS

Detaylı

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Dersin Hedefleri Dersin Amacı EK-4 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DERS TANITIM FORMU Dersin Kodu ve Adı: MKM-601 İleri Akışkanlar Dinamiği Anabilim Dalı : Makine Mühendisliği Türü:

Detaylı

LİSANS EĞİTİMİ. Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı;

LİSANS EĞİTİMİ. Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı; LİSANS EĞİTİMİ Hava Harp Okulu lisans eğitiminin amacı; yürürlüğe girmesi ile birlikte lisans eğitiminden sorumlu olan Öğretim Başkanlığının adı Dekanlık olarak değiştirilmiştir. Askerliğin gerektirdiği

Detaylı

3 Programlama ve programlama dili. 4 Yapısal programlama kavramı. 6 Dizilerde (vektörlerde) arama ve sıralama algoritmaları.

3 Programlama ve programlama dili. 4 Yapısal programlama kavramı. 6 Dizilerde (vektörlerde) arama ve sıralama algoritmaları. Dersin Adı Algoritmalar Ve Programlama Kredi 2 Dönemi Güz Teorik 2 Ders Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Kali GÜRKAHRAMAN AKTS 4 Ders Konuları Algoritma kavramı. Akış diyagramları. Programlama ve programlama dili.

Detaylı

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ. Kısa Ders İçerikleri NİĞDE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ Kısa Ders İçerikleri 1 İÇİNDEKİLER I. YARIYIL DERSLERİ... 7 MEK1001 Matematik I (4-2-6)... 7 MEK1003 Fizik I (3-1-5)... 7 MEK1005

Detaylı

03/03/2015 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ders İçerikleri 03/03/2015

03/03/2015 Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ders İçerikleri 03/03/2015 T.C. DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ I. YARIYIL Elektrik-Elektronik Mühendisliğine Giriş (3+0) 3 AKTS 3 Elektrik Enerjisi Kullanımının

Detaylı