MapMAP Mobile Aplikasyon ve Parsel Gezgini Version.1.0

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MapMAP Mobile Aplikasyon ve Parsel Gezgini Version.1.0"

Transkript

1 MapMAP Mobile Aplikasyon ve Parsel Gezgini Version.1.0 MapMAP Adroid işletim sistemine sahip mobil cihazlar üzerinde çalışan bir konumsal veri sorgulama yazılımıdır. Uygulama Kadastral Parsel Verilerini Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü nün parsel sorgu servislerinden almaktadır. Uygulamanın Kadastral Parsel Verilerini sorgulayabilmesi için internet bağlantısına ihtiyaç vardır. Özellikle 3G ile bağlantının yavaş olması durumunda parsel sorgusu başarılı bir şekilde gerçekleşmeyebilir. Uygulamanın veri sorgulayabilmesi için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün servislerinin kullanılabilir durumda olması gerekir. Uygulama içerisinde kadastro servislerinden getirilen verilerin doğrulu ve sürekliliği firmamız tarafından garanti edilemez.

2 ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER Ekran üzerinden ve Listeden Kadastral Parsel Bulma (Kadastral Parsel Bilgileri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu uygulamasından alınmaktadır) Listeden Kadastral Parsel Seçilirken Şehir, İlçe, Mahalle, Ada Parsel alanlarında sanal klavye den harf girerek konumlanma yapılabilme. Kadastral Parsel Seçim Listesinde son yapılan aramayı hatırlama Farklı Harita Türleri desteği (Altlık haritalar Google Harita Servislerinden alınmaktadır) Tüm formlarda Ekranı yatay veya dikey olarak olarak kullanabilme Parsel veya Noktaya ulaşım için güzergah gösterme Daha önce görüntülenmiş bölgelerde Ofline Harita altlığı gösterme Farklı dilimlere ait verileri tek bir sistemde gösterebilme Alan ve nokta sorgulamalarında dinamik projeksiyon tanımı Noktalar için Kod bilgisi Kullanılan atlık harita servislerinden noktalar için yükseklik bilgisi alma(bu özellik pro versiyonda kullanılabilir) UTM koordinat görüntüleme ve girişi Temel Haritacılık Fonksiyonları Sahadan veri toplama gerektiren Projelerde, Projeye özel formlar ve veri yapıları tasarımları (Bu özellik pro versiyonda kullanılabilir) Hassas GPS alımı (Bu fonksiyon Pro sürümde kullanılabilir) Farklı veri formatları okuma ve yazma desteği (Kml, Nkt,Ncn,Xyz) Map, Ncz, Dxf okuma ve yazma Desteği (Pro sürümde kullanılabilir. Yüklenenebilir veri büyüklüğü uygulamaya ayrılmış bellek miktarı gibi kısıtlılıklarla sınırlıdır. Performans kısıtlılıklarından dolayı Projenin tamamı uygun kartografik gösterimlerle gösterilemeyebilir)

3 FONKSİYONLAR VE ÖZELLİKLER KONUMA ODAKLAN Uygulamının kullanıldığı Mobil Cihaz içinde entegre bulunan GPS ile konum bulunmasını sağlar. Komut işletildiğinde altlık harita GPS den gelen koordinata konumlanır. Konumsal doğruluğu değişkendir. İnternet bağlantısı ile beraber konum daha hassas hesaplanabilmektedir. Cihaz içerisine entegre GPS in konumsal hassasiyet sapması m bazından genellikle daha fazladır. Harici GNSS Bağlantıları Pro sürümde kullanılabilir. Bu durumda konumsal düzeltme getirilmiş veri yüksek hassasiyetle sağlanmış olacaktır. HARİTA TÜRÜNÜ DEĞİŞTİRİN. Uygulama harita altlığını Google Harita Servislerinden almaktadır. Harita altlığının gösterilebilmesi için internet bağlantısı gereklidir. Görüntülenmiş bölgeler uygulama içerisine indirilir. Daha önceden görüntülenmiş bölgeler internet bağlantısı sağlanamasa bile görüntülenebilir. Fakat her yakınlık derecesinde görüntü gelmeyebilir. Uydu, Yol, Arazi ve Hibrit modları seçilerbilir. Hibrit modunda yol ve uydu haritaları birleştirilerek gösterilmektedir.

4 SEÇENEKLER Parsel Adı Göster: Parsel İsimlerinin etiket olarak parsel üzerinde görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirleyen seçenektir. Haritaya uzaktan bakarken Parsel isimleri harita üzerinde birbirine girmeye başlayabilir. İstenildiğinde bu seçenekle parsel isimlerinin görüntülenmesi kapatılabilir. Parsel isimleri için merkezlerine yerleştirilmiş etiketlere de basıldığında parsel sorgulaması yapılmış olur. Parseller Boyalı: Parseller şeffaf taralı şekilde gösterilir. İstenirse parsellerin taramaları bu seçenek ile kapatılıp açılabilir. Parsel Bilgisi Göster: Parsel Ekleme işlemi sonrasında Parsel bilgi Formunun otomatik açılıp açılmayacağını ayarlar. Uygulama içerisine farklı yöntemlerle alan eklenebilmektedir. Ücretsiz MapMap uygulaması Kadastral Parsellerin sorgulanmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Farklı veri tipleri için tanımlanmış alan sorgulamaları Pro sürümlerde uygulamaya özel olarak bulunur. (Örneğin Numarataj uygulamasında sorgulanan Bina bilgileri için Bina formu açılacaktır). Nokta No Göster: Nokta No larının etiket olarak nokta üzerinde görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirleyen seçenektir. Haritaya uzaktan bakarken Nokta No lar harita üzerinde birbirine girmeye başlayabilir. İstenildiğinde bu seçenekle Nokta No ların görüntülenmesi kapatılabilir. Nokta No için yerleştirilmiş etiketlere de basıldığında nokta sorgulaması yapılmış olur. Uygulamada Poligonlar geniş daire, nirengiler üçgen şeklinde gösterilir. Nokta No Bilgisi Göster: Ekrandan Nokta Ekleme işlemi sonrasında Nokta bilgi Formunun otomatik açılıp açılmayacağını ayarlar. Uygulama içerisine farklı yöntemlerle nokta eklenebilmektedir. Farklı veri tipleri için tanımlanmış nokta sorgulamaları Pro sürümlerde uygulamaya özel olarak bulunur. (Örneğin Elektrik Saha Veri Toplama Uygulamasında sorgulanan direk bilgileri için ilgili form açılacaktır).

5 PARSEL İŞLEMLERİ PARSEL EKLEME HARİTA ÜZERİNDEN PARSEL EKLEME Harita üzerinde parsel bilgilerini görmek istediğimiz bir noktaya basarak komut çalıştırılır. İstenilen konumda kayıtlı bir parsel mevcutsa haritaya parsel eklenir. Eğer seçeneklerde parsel bilgisini göster seçili ise komut sonrası parsel bilgi formu gelecektir. Alanlar şeffaf taralı olarak projeye eklenir ve alan merkezlerine isimleri yazılır. Eğer isimler ve taramalar görüntülenmiyorsa seçenekler kısmında alan isim ve taramalarının açık olup olmadığını kontrol edin. Parsel Bulunamadığında bu durum mesaj ile bildirilir. FORM İLE PARSEL EKLEME Seçim işlemi açılır listeler üzerinde yapılır. Fakat listede arama yapılmak istenildiğinde ilgili satırın üzerine bir süre basılı tutulursa arama formu açılacaktır. Özellikle 0 ada listelerinde bir parseli bulmak için arama fonksiyonu kullanılabilir. Listede bulunan parselin grafik gösterimi mevcutsa haritaya parsel eklenir. Eğer seçeneklerde parsel bilgisini göster seçili ise komut sonrası parsel bilgi formu gelecektir. Alanlar şeffaf taralı olarak projeye eklenir ve alan merkezlerine isimleri yazılır. Eğer isimler ve taramalar görüntülenmiyorsa seçenekler kısmında alan isim ve taramalarının açık olup olmadığını kontrol edin. Parsel Bulunamadığında bu durum mesaj ile bildirilir. Parsel ekleme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde uygulama üzerindeki haritaya da parsel eklenecektir. Alanlar şeffaf taralı olarak projeye eklenir ve alan merkezlerine isimleri yazılır. Eğer isimler ve taramalar görüntülenmiyorsa seçenekler kısmında alan isim ve taramalarının açık olup olmadığını kontrol edin.

6 PARSEL SORGULAMA : Butonu olmayan komuttur. Form üzerinde basılan pozisyonda parsel veya parsel etiketi varsa komut çalışır. Parsel ekleme işlemleri sonrasında da eğer seçeneklerde parsel bilgisini göster seçili ise parsel sorgulama formu açılır. Parsel Sorgu ekranında Tapu Kadastrodan gelen veriler görüntülenmektedir. İç alan çıkartılmış parsellerde iç alanlar ayrı listeler şeklinde görüntülenir. Parselin cephe değeri kadastro servislerinden gelmediği için hesaplanan değerdir. Koordinatların hangi sistemde görüntüleneceği form üzerinden dinamik değiştirilebilir. Koordinatları birden fazla dilime düşen alanın tüm koordinatları seçilen dilimde görüntülenecektir. Parseli kml olarak kayıt edebilirsiniz. Farklı formatlar Pro sürümde yer alır. Parseli silmek için Sil komutu kullanılır.

7 YOL TARİFİ : Yol Tarifi işleminde Gps ile konumu alınan noktadan Parsele gidilebilecek rotayı projeye çizim olarak ekler. Projeye geçici olarak eklenen rotanın silinmesi için form sağ üst butonların altında rota silme butonu görüntülenir. Bulunulan konum değiştiğinde yeniden yol tarifi alınarak farklı bir rota izlenmesi sağlanır.

8 PARSEL LİSTESİ Uygulama içerisine farklı yöntemlerle eklenmiş parsellerin listelendiği komuttur. Liste üzerindeki bir parsele basılı tutulduğunda parsel sorgu ekranı açılır. Listede bir parsele 2 kere ardı ardına basılması haritanın parsel üzerine konumlanmasını sağlar. Kaydet butonu ile seçili parseller KML olarak kaydedilebilir. Farklı formatlar Pro versiyonda bulunmaktadır. Parseller istenirse filtreleme fonksiyonu ile filtrelenebilir. Silme ve Kaydetme işlemleri artık bu filtre üzerinden gerçekleştirilir.

9 NOKTA İŞLEMLERİ HARİTA ÜZERİNDEN NOKTA EKLE Harita üzerinde nokta eklemek istediğimiz bir konuma basarak komut çalıştırılır. Uygulama içerisine nokta. Eğer seçeneklerde nokta bilgisini göster seçili ise komut sonrası nokta bilgi formu gelecektir. Nirengi ve poligon noktaları özel gösterime sahiptir. FORM İLE NOKTA EKLE Nokta Ekleme Formunda koordinat Girişleri coğrafi veya UTM yapılabilir. Nokta no ve Nokta Kod bilgisi de Nokta ile kaydedilmektedir. Proje bazlı özel verilerin kayıt edilmesi Pro sürümde mevcuttur. Koordinat girişi el ile yapılmak yerine GPS den koordinat alınıp üzerinde düzeltme yapılıp projeye eklenebilir. GNSS Gps ler ile hassas GPS okuması Pro sürümde mevcuttur.

10 NOKTA SORGULAMA : Butonu olmayan komuttur. Form üzerinde basılan pozisyonda nokta veya nokta etiketi varsa komut çalışır. Nokta ekleme işlemleri sonrasında da eğer seçeneklerde nokta bilgisini göster seçili ise nokta sorgulama formu açılır. Nokta Silme İşlemi sorgulama komutu üzerinden gerçekleştirilebilir. Pusula ileriki sürümlerde eklenecektir.

11 NOKTA LİSTESİ Uygulama içerisine farklı yöntemlerle eklenmiş noktaların listelendiği komuttur. Liste üzerindeki bir noktaya basılı tutulduğunda Nokta sorgu ekranı açılır. Listede noktanın olduğu satıra basılması ile haritanın noktanın koordinatına konumlanır. Kaydet butonu ile seçili noktalar KML,Nkt,Ncn,Xyz olarak kaydedilebilir. Farklı formatlar Pro versiyonda bulunmaktadır. Nokta Listesinde koordinatlar Coğrafi veya UTM görüntülenebilir.

12 DOSYA AÇ Uygulama içerisine alanlar ve noktalar kml olarak eklenebilir. Nkt, Nnc ve XYZ gibi Nokta dosyalarını da uygulama açabilmektedir. Tabaka yapısı ve farklı format destekleri Pro sürümde mevcuttur.

emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER

emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER emap 1. HARİTA EKRANI GENEL ÖZELLİKLER emap ekranı, Menü ve Harita olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Menü Ekranını Gizle/Göster Nokta, çizgi veya poligon ekleme ve seçme araçları Harita zum ve kaydırma

Detaylı

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR...

İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 5. İSTATİSTİK... 6 6. AYARLAR... Page 1 of 17 İÇİNDEKİLER PLATAR WEB UYGULAMASI... 4 1. KURULUM... 4 2. KULLANICI GİRİŞİ... 4 3. ARŞİV... 4 4. ONLINE İZLEME... 4 Trafik... 5 Kamera... 5 Kameralar... 5 Kara Liste... 5 VIP Liste... 5 FOTOĞRAF

Detaylı

GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ

GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ GPS KULLANIMI EL TİPİ GPS MAGELLAN EXPLORIST SERİSİ UYDU TEKNOLOJİLERİ İLE KONUMLAMA Global Positioning System (GPS) 24 GPS uydusu, yaklaşık 20.200 Km de ve 6 yörünge üzerindedir. Konumlama için en az

Detaylı

ULUSAL, önceden bir bildirim yapmadan, satılan ürünlerde ve ürünlerin özelliklerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

ULUSAL, önceden bir bildirim yapmadan, satılan ürünlerde ve ürünlerin özelliklerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir. NETCAD/NETTOP-8 Bu eserin tüm telif hakları ULUSAL CAD VE GIS ÇÖZÜMLERİ MÜHENDİSLİK BİLGİSAYAR EĞİTİM TİCARET A.Ş. (ULUSAL), Türkiye aittir. Telif hakkı kanunları çerçevesinde izin verilen haller ve yazılım

Detaylı

Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu

Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu Coğrafi Veri Modelleme San.ve Tic.Ltd.Şti 2012 YILI DOĞRUDAN FAALĠYET DESTEK PROGRAMI Kütahya Ġl Afet Acil Durum Müdürlüğünün Bina Deprem Riski Tespit Etme Projesi Sonuç Raporu CVM Coğrafi Veri Modelleme

Detaylı

SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu

SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu Sayfa1 SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu Tarih Revizyon No 2012 / Ekim 4 Sayfa2 İçindekiler 1. İş Dosyası Oluşturulması 3-5 2. CORS Gezicisi Yapılandırma Ayarları 6-9 3. RTK Sabiti Yapılandırma

Detaylı

ELER E GİRİŞ ELER MENÜSÜ. 1. Çizim:

ELER E GİRİŞ ELER MENÜSÜ. 1. Çizim: ELER E GİRİŞ ELER (Earthquake Loss Estimation Routine), Avrupa Birliği NERIES (Network of Research Infrastructures for European Seismology) Projesi kapsamında, depremin toplum üzerindeki fiziksel, sosyal

Detaylı

NETCAD Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede açıklanan

Detaylı

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler.

Bunun yanında ekip üyeleri de birbirlerinin konumlarını cep telefonlarından sorgulayarak öğrenebilir ve mesajlaşabilirler. 0 İçindekiler 1.EkipMobil i Tanıyalım...2 2.EkipMobil Abonelik Bilgileri...2 3.EkipMobil i Kullanmaya Başlarken...3 3.1. EkipMobil Giriş... 3 3.2. Şifremi Unuttum... 4 3.3.EkipMobil Ana Sayfa... 6 4.EkipMobil

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

NETCAD/MAP Bu belgedeki tüm bilgiler önceden uyarı yapılmadan değiştirilebilir ve Ulusal CAD ve GIS Çözümleri Mühendislik Bilgisayar A.Ş. adına verilmiş herhangi bir taahhüt niteliği taşımaz. Bu belgede

Detaylı

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural...

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural... İçindekiler Evrak Modülüne Giriş... 3 Üst Menü Çubuğu... 4 İşlemler Paneli... 4 1. Gelen Evrak... 4 1.1. Bütün Evraklar... 4 1.2. Üzerinde Çalıştıklarım... 5 1.3. Teslim Almadıklarım... 5 Teslim Alma...

Detaylı

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti

Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Arvena Salesman Kullanım Kılavuzu Arvena Bilişim Teknolojileri San.ve Tic.Ltd.Şti Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Esentepe Kampüsü A Blok Z11 Z12 Serdivan / Sakarya Telefon: +90 264

Detaylı

MapCodeX Web Client. Kullanım Kılavuzu

MapCodeX Web Client. Kullanım Kılavuzu Web Client Kullanım Kılavuzu İçindekiler Web Client... 6 Hakkında... 7 Web Client'ın Genel Özellikleri... 8 Web Client Kullanıcı Arayüzü... 9 Katman Yöneticisi... 10 Katman Yöneticisi Araçları... 11 Katman

Detaylı

CitySurf Globe Kullanıcı Dokümanı

CitySurf Globe Kullanıcı Dokümanı CitySurf Globe Kullanıcı Dokümanı http://www.citysurf.com.tr destek@citysurf.com.tr Ankara Ocak 2008 Bu belge içinde geçen bilgiler PiriReis Bilişim Tek. Müh. Yazılım Eğitim Tic. Ltd. Şti ne ait olup,

Detaylı

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4

1 Onay Modülü Nedir?... 4. 2 Organizasyon Tanımlama... 4 İçindekiler 1 Onay Modülü Nedir?... 4 2 Organizasyon Tanımlama... 4 2.1 Organizasyon Ekleme... 4 2.2 Şirket Ekleme... 5 2.3 Kullanıcı Ekleme... 6 2.4 İş Akışında Kullanılacak Olan Grup (Birim) ların Tanımlanması...

Detaylı

SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu

SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu SATLAB SurvCE Arazi Yazılımı Kullanım Kılavuzu Sayfa1 Tarih Revizyon No 2012 / Ocak 1 İçindekiler 1. İş Dosyası Oluşturulması 3-5 2. CORS Gezicisi Yapılandırma Ayarları 6-9 3. RTK Sabiti Yapılandırma Ayarları

Detaylı

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02)

GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) GeoeXtend Kurulum ve Rehberi (Ver 3.02) Kurulum: Program 2 aşamada kurulmaktadır. Öncelikle CD içerisindeki Setup1.exe çalıştırılarak Microsoft.Net Framework 1.1 programı bilgisayara kurulmalıdır. Bu programın

Detaylı

S a y f a i. Saygılarımızla

S a y f a i. Saygılarımızla S a y f a i SUNUŞ Türkiye de pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektörünün de kendine özgü çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Hastanelerde tutulacak düzenli kayıtlar, doğru analizler ve sistemli bir

Detaylı

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu

PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ. M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu PROJEM İSTANBUL ARAŞTIRMA PROJESİ M İstanbul: Mobil İstanbul Bilgi Sistemi Servisleri Geliştirilmesi ve Optimizasyonu Proje Yüklenicisi: Y.Doç.Dr. Öznur Özkasap Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar

Detaylı

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu

Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Dengeleme Yazılımı Kullanım Klavuzu Rev: 1 1 İÇİNDEKİLER Başlangıç 3 Program kurulumları 4 TopconTools modülleri 8 Ana ekran ve menü ekranı, durum çubuğu 10 Yeni iş dosyası oluşturulması, var olan iş dosyasının

Detaylı

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU

VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU VADELİ İŞLEM VE OPSİYON PİYASASI (VİOP) TEMSİLCİ EKRANI KULLANIM KILAVUZU İstanbul, Mayıs 2013 İÇİNDEKİLER 1 GİRİŞ... 8 1.1 KULLANIM KILAVUZU HAKKINDA... 8 2 BORSA İSTANBUL-VİOP İŞLEM SİSTEMİ TEMSİLCİ

Detaylı

Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY

Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY Kurum Sitelerimiz Kullanım Kitapçığı Selim Erman DURANAY Bu el kitabı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık web sitesi www.tarim.gov.tr altında yer alan kurumsal sayfanızı hazırlamanız ve yönetmeniz için size rehberlik

Detaylı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi MERSİS Uygulaması Ek Yazılım Modülleri Hizmet Alımı Projesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi MERSİS Uygulaması Ek Yazılım Modülleri Hizmet Alımı Projesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi MERSİS Uygulaması Ek Yazılım Modülleri Hizmet Alımı Projesi TSM Ek Modülleri Kullanım Kılavuzu Sürüm 1.0 06.06.2012 İÇİNDEKİLER Değişiklik Geçmişi...

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft PowerPoint Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Aralık-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-POWERPOINT İ ÇALIŞTIRMA...

Detaylı

B2B e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir.

B2B e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. B2B KULLANIM KLAVUZU B2b Nedir? B2B terimi İngilizce BUSINESS TO BUSINESS (B2B) kelimelerinin karşılığıdır. B2B e-ticaret, işletmeler arasında geleneksel yollarla gerçekleştirilen iş ilişkilerinin elektronik

Detaylı

FİLO YÖNETİM SAYFASI

FİLO YÖNETİM SAYFASI FİLO YÖNETİM SAYFASI Filo Yönetim Sayfası üzerinden, organizasyon ve araç bilgilerine, erişim yetkilerine (Kullanıcı Giriş Ekranında tanımlandığı gibi) göre ilgili menülere, anlık ve günlük araç detay

Detaylı

DESTEK DOKÜMANI RAPOR ÜRETĐCĐSĐ

DESTEK DOKÜMANI RAPOR ÜRETĐCĐSĐ RAPOR ÜRETĐCĐSĐ Rapor Üreticisi, kullanıcı tarafından hazırlanmış querylerle programda raporlama yapılabilmesini sağlayan bir raporlama aracıdır. Kullanıcı, listeleme için hazırlamış olduğu query ile programda

Detaylı

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0

Kullanıcı Kılavuzu. Alpine Navigation System. Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı. Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 Kullanıcı Kılavuzu Alpine Navigation System Alpine Navigation System için navigasyon yazılımı Türkçe Mart 2015, sürüm 1.0 İçindekiler 1 Uyarılar ve güvenlik bilgileri... 5 2 Başlarken... 6 2.1 İlk kurulum...6

Detaylı

Akademik Takvim Görüntüleme Giriş. Görüntüleme

Akademik Takvim Görüntüleme Giriş. Görüntüleme Akademik Takvim Görüntüleme Giriş Organizasyon yapısından Üst Birim Birim Alt Birim seçilerek, istenilen Program bulunur ve seçilir. Yıl bilgisi de seçilerek "Görüntüle" butonuna tıklanarak aktivite listesi

Detaylı