Selim TORUN Kimya Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Selim TORUN Kimya Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı"

Transkript

1 Selim TORUN Kimya Mühendisi A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

2 Kişisel Koruyucu Donanım : Tanım :Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu maksada uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazları ifade eder. Bu tanım kapsamında; Kişiyi aynı anda bir veya birden fazla riske karşı korumak amacıyla üretici tarafından bir bütün haline getirilmiş cihaz, alet veya malzemeden oluşmuş donanım, Belirli bir faaliyetin yapılması için korunma amacı olmaksızın taşınan veya giyilen donanımla birlikte kullanılan, ayrılabilir veya ayrılamaz nitelikteki koruyucu cihaz, alet veya malzeme,

3 Aşağıda belirtilenler, yukarıda tanımı yapılan kişisel koruyucu donanımdan sayılmazlar. 1- Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş elbiseleri ve üniformalar, 2- Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman, 3- Askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği ve kullandığı kişisel koruyucular (miğfer, kalkan, jop vb), 4- Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular, 5- Spor ekipmanı, 6- Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman, 7- Riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar.

4 KKD Kategorileri Kategori-0 : KKD Yönetmeliği kapsamına girmeyen kişisel koruyucu donanımlar, Kategori- I : KKD, düşük düzeydeki risklere karşı koruma sağlayan basit yapıdaki (Basit baretler, güneşten koruyan iş gözlükleri. Belgelendirilmesi, beyan üzerine yapılır.) Kategori- II : Kategori-I ve Kategori-III ün dışında kalan tüm KKD, (Örnek: Kulak koruyucular, genel gözlükler, iş ayakkabıları. Belgelendirilmesi, AT uygunluk beyanı düzenlenmesi esasına göre yapılır.) Kategori-III : Ani olarak ortaya çıkabilecek tehlikeleri, kullanıcının zamanında fark edemeyeceği düşünülen durumlarda ve hayati tehlike oluşturarak, sağlığa ciddi şekilde ve geriye dönüşü mümkün olmayacak derecede zarar verebilecek risklere karşı koruma sağlayan karmaşık yapıdaki KKD, (Örnek: Solunum koruyucular, Yüksekte çalışma KKD, Elektrikçi bareti/ayakkabısı, lazer/radyasyon gözlükleri) Belgelendirilmesi, AT tip inceleme belgesinin düzenlenmesini takiben, KKD kalite kontrolünden geçerse yapılır)

5 KKD Seçimi ve Kullanımı: Kişisel koruyucu donanımlar, Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak tasarlanmış ve üretilmiş olmalıdır. Tüm kişisel koruyucu donanımlar; Tam koruma sağlamalı, Kendisi ek risk oluşturmadan ilgili riski önlemeye uygun olmalı, Kullananın ergonomik gereksinimlerine ve sağlık durumuna uygun olmalı, Gerekli ayarlamalar yapıldığında kullanana tam uymalı, Kullanımı, bakım ve temizliği kolay ve pratik olmalıdır, İstisnai ve özel şartlar harici amacına uygun kullanılmalı, İşyerinde var olan koşullara uygun olmalıdır. Birden fazla riskin bulunduğu ve çalışanın bu risklere karşı aynı anda birden fazla kişisel koruyucu donanımı kullanmasını gerektiren durumlarda, bir arada kullanılmaya uygun olan ve bir arada kullanıldığında söz konusu risklere karşı koruyuculuğu etkilenmeyen kişisel koruyucu donanımlar seçilir.

6 KKD Kullanım Şartları Kişisel koruyucu donanımların kullanım şartları ve özellikle kullanılma süreleri; riskin derecesi, maruziyet sıklığı, her bir çalışanın iş yaptığı yerin özellikleri ve kişisel koruyucu donanımın performansı dikkate alınarak belirlenir. Tek kişi tarafından kullanılması esas olan kişisel koruyucu donanımların, mecburi hallerde birkaç kişi tarafından kullanılması halinde, bu kullanımdan dolayı sağlık ve hijyen problemi doğmaması için her türlü tedbir alınmalıdır.

7 KKD Kullanımı İşveren tarafından ücretsiz verilmeli, Bakım ve onarımdan ve/veya ihtiyaç duyulan elemanlarının değiştirilmelerinden sonra, hijyenik şartlarda muhafaza edilmeli ve kullanıma hazır bulundurulmalıdır. KKD talimatlara uygun olarak kullanılmalı ve talimatlar işçiler tarafından anlaşılır olmalıdır. İşveren, çalışanların kişisel koruyucu donanımları uygun şekilde kullanmaları için her türlü tedbiri almalıdır. Çalışanlara verilen KKD her zaman etkili şekilde çalışır durumda olmalı, Temizlik ve bakımı yapılmalı ve gerektiğinde yenileri ile değiştirilmelidir. İşçiler de kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları aldıkları eğitime ve talimata uygun olarak kullanmalıdır. İşçiler kişisel koruyucu donanımda gördükleri herhangi bir arıza veya eksikliği işverene bildirmelidir.

8 Etkili bir kişisel korunma sağlamak için verilecek eğitimde ; Kişisel koruyucu donanımları kullanan kişiler; Korunmanın gerekliliğini, Koruyucunun başka korunma yönteminin yerine veya yanı sıra kullanılmasının nedenlerini ve Bunu kullanarak sağlayacakları yararı anlamış olmalıdırlar. Kişisel koruyucunu donanımın; Hangi etkilere karşı koruma sağladığı, Nasıl kullanılacağı, Bakımının ve temizliğinin nasıl yapılacağı, Nerede ve nasıl saklanacağı, anlatılmalı ve uygulamalı olarak gösterilmelidir.

9 Kişisel Koruyucu Donanımlar : 1. Kafa Koruyucuları, 2. Kulak Koruyucuları, 3. Göz Ve Yüz Koruyucuları, 4. Solunum Sistemi Koruyucuları, 5. Gövde Ve Karın Bölgesi Koruyucuları, 6. El Ve Kol Koruyucuları, 7. Ayak Ve Bacak Koruyucuları, 8. Cilt Koruyucuları, 9. Vücut Koruyucuları

10 KAFA KORUYUCULARI : 1. Baretler : Endüstride (madenler, inşaat sahaları ve diğer endüstriyel alanlarda) kullanılan koruyucu baretler, 2. Saçlı derinin korunması : Normal kumaş veya geçirimsiz kumaştan yapılmış boneler, kepler, gemici başlıkları ve benzeri kepler, boneler, saç fileleri. Kirli ve tozlu işlerde, saçı ve başı temiz tutmak; aynı zamanda dönen ve hareketli makine aksamından saçları korunmak için kullanılır. 3. Koruyucu başlık : Kar başlığı şeklinde olanları soğuk ortamlarda koruma sağlar; ayrıca özel kevlar dokumadan yapılmış olanları bere(hood) yüksek ısı riskine karşı koruyucudur

11 1.Baretler : 1.a. Basit Plastik Baretler: Darbe tesirlerinden korunmak için kullanılır. Düşme mesafesine bağlı olarak Kg ağırlığındaki cisimlerin etkilerinden korur, 4 kg bilyenin 1,5 m den üzerine düşmeye dayanıklı olmalıdır. Demir-çelik, madencilik, bina, gemi, tünel inşaatlarında ve çeşitli sanayi iş kollarında kullanılır, Yalıtkan özelliği nedeni ile 600 V a kadar güvenlik sağlar, Plastik baretler, asgari 300 gr. ağırlığında olup, iyi kullanıldığı takdirde 5 yıl süreyle kullanılabilir. Bileşiminde polietilen oranı fazla olan plastik baretler, sıcak ortamlarda yumuşadığından, bu yerlerde kullanılmamalıdır.

12 1.b. Yüksek düzeyde yalıtkan-plastik baretler : Bu sınıfa giren baretler, hem darbelere hem de elektrik enerjisi tehlikelerine karşı kullanılır, Yüksek düzeyde yalıtkan plastik baretler, Volt a kadar bozulmadan koruyucu özelliğini göstermelidir. Bu tür baretler üzerinde, havalandırma deliği ve perçin gibi metal parça bulunmaz. Genellikle, elektrik işlerinde kullanılırlar.

13 1.c. Alüminyum Baretler : İşyerinde duran engellere çarpma riskine karşı kullanımı uygundur, Alüminyumdan yapıldığından sıcak çalışma ortamında kullanılabilir, Elektriksel kaza ihtimalinin çok düşük olduğu yerlerde kullanılmalıdır, Hafif ve ısıya dayanıklı olması nedeniyle, plastik baretlerin kullanılamayacağı işler için elverişlidir, Petrol kuyuları, rafineri ve kimyasallarla çalışılan tesislerde kullanılır.

14 II. KULAK KORUYUCULARI : Yapılan istatistikler, çalışanların yaklaşık % 25 inin işitme kaybı ile karşılaştığını göstermektedir. Gürültü maruziyeti, en düşük maruziyet eylem değeri olan 80 db (A) aştığında, işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde bulunduracaktır. EN 352-1: Baş bantlı kulaklık, EN 352-2: Kulak tıkacı, EN 352-3: Barete takılır kulaklık, EN 352-4: Elektronik baş bantlı kulaklık EN 352-6: Elektriksel iletişim tertibatı olan kulaklık EN 458: Kulak koruma donanımlarının bakımı, alınması gereken önlemler, kullanımı ve seçimi üzerine tavsiyeler içeren rehber.

15 III. GÖZ VE YÜZ KORUYUCULARI : Hassas bir organ olan göz, 3 tip tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Meslek gruplarına bağlı olarak; Mekanik Kimyasal Mekanik ve kimyasal etkilere bağlı olarak oluşan radyasyon Bu tehlikelerden korunmak için: 1. Gözlükler, 2. Baretli (miğferli) siperler, 3. El ve Yüz siperler,

16 1. Gözlükler : Uçuşan parçalar ve tehlikeli ışınlardan korunmada kullanılır. Şeffaf, renkli camdan veya plastikten yapılmıştır. Yandan da gelecek tehlikeler için kenar perdeli olanları kullanılır

17 EN 169 a göre ayarlanmış uygun filtre koruyucu seçimi Yapılan işin riskine göre, koyuluk dereceleri 1-14 arasında değişen kaynak camları kullanılır: Gaz Kaynağında 1-8 arasında koyuluk dereceli camlar kullanılır. (1 numaralı koyuluk derecesi kaynakçı yardımcısı, 2 numaralı koyuluk derecesi Düşük hızlı kesme, 3 numaralı koyuluk derecesi Hafif hızlı kesme), Asetilen ile kesme işleri 4-8 numaralı koyuluk derecesi, Elektrik ark kaynağında 9-14, Argon kaynağında arası koyuluk derecesine sahip camlar kullanılır. GÖLGELENDİRME NO ÇALIŞMA ŞEKLİ GAZ CİNSİ AKIŞ ORANI 1.7 Kaynakçı asistanları Yayılan kaynak ışınları 2/3 Oksijenle kesim 4 Kaynak ve metallerin pirinç kaynağı Asetilen <70 5 Kaynak ve metallerin pirinç kaynağı Asetilen Oksijenle kesim Oksijen Kaynak ve metallerin pirinç kaynağı Asetilen Oksijenle kesim Kaynak ve metallerin pirinç kaynağı Oksijenle kesim Oksijen Asetilen Oksijen >

18 El ve Yüz Siperleri : Yüz Siperleri : Hızla uçuşan parçalar ve tehlikeli sıvı sıçramalarına karşı ve sıcak metal işleme yapılan işyerlerinde kullanılır. Yüz siperleri, yalıtkan ve kıvılcımlanmaz türden olmalı ve üzerlerinde bu özellikleri belirten etiket bulunmalıdır. Isı Siperi : Yüzü ısıya karşı korumaktadır. Fırın vs. gibi aşırı sıcak ortamın karşısında ortam Isısından yüzün korunmasında % oranında ısı düşüşü sağlamaktadır.

19 Kaynakçı Maskesi: Elektrik, ark, tig, mig ve plazma kaynaklarında, meydana gelen kıvılcım ve çok parlak ve zararlı ışınlara karşı yüz ve göz koruması sağlar. Gövde kısmı fiberglastan veya kraft kağıttan yapılır. Gözü koruyan camı gözleri ultraviyole ışınına karşı koruyacak koyulukta kahverengidir. Genel olarak zararlı ışınlar iki guruba ayrılır: Mor ötesi-ultraviole: Daha çok ark kaynağında görülür. Gözde kızarmalara sebep olur ve uzun süreli maruz kalındığında katarakta yol açabilir. Kızıl ötesi-infrared: Bu ışınlar korneadan geçerek göz merceği ve retina tarafından absorblanır.

20 IV. SOLUNUM SİSTEMİ KORUYUCULARI : İşyeri havasında bulunan zararlı maddeler; metal tozları, çözücüler (solventler) çeşitli zehirlenmelere sebep olurlar. Silis, amyant, kömür tozları gibi zararlılar pnömokonyoz olarak adlandırılan akciğer toz hastalığına neden olurlar. Bu ve benzer zararlıların, maksimum konsantrasyon değerlerini geçmeleri durumunda, uygun aspirasyon sistemleri kullanılmalıdır. Ancak bu sistemlerin kurulamadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda, solunum sistemi koruyucularının kullanılması gerekmektedir.

21 Havdaki Oksijenin Azalmasına Göre İnsan Vücudundaki Belirtiler HAVADAKİ OKSİJEN YÜZDESİ BELİRTİLER 21 Normal durum 17 Derin soluklanma,hızlı kalp atışları ve görmede kararma Derin ve kesikli soluklanma, hızlı kalp atışları, zayıflayan kas gücü ve şiddetli yorgunluk hali Baş dönmesi, baş ağrısı adalelerin kontrolünde eksikler ve aşırı yorgunluk belirtileri Zehirlenme benzeri hastalık hali, kusma, hareketsizlik ve kendinden geçiş, baygınlık 6 Nefes alamamadan dolayı bir kaç dakika içinde ölüm.

22 Solunum Cihazları Gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler, Hava beslemeli solunum cihazları, Takılıp çıkarılabilen kaynak maskesi bulunduran solunum cihazları, Dalgıç donanımı, Dalgıç elbisesi bu tür koruyuculardır. 1. Hava temizleyici maskeler, 2. Hava beslemeli maskeler, 3. Temiz havası kendinden olan solunum cihazları,

23 Tek kullanımlık elyaf toz maskeleri aşağıdaki durumlarda kullanılamaz : Ortamdaki oksijen oranının %17 nin altında olması halinde, Ortamdaki zararlı maddelerin ve konsantrasyonlarının belirlenememesi halinde, Ortamdaki zararlı maddelerin ve konsantrasyonlarının insan sağlığı için tehlikeli olması halinde, Gaz / duman konsantrasyonunun MAC ı aşması halinde, Partikül konsantrasyonunun 50xMAC ı veya yerel sağlık kuruluşlarının belirlediği seviyeleri geçmesi halinde.

24 1.2. Kimyasal Filtre Tipi Maskeler Havada bulunan toz, gaz, duman ve toksik partiküllere karşı kullanılır, Zararlı gazlar ve partiküller, aktif granül kömür tarafından emilerek reaksiyona sokulur Toz Maskeleri : Genellikle, selülozik elyaftan yapılmış basit maskelerdir, 0,2 5 mikron arasındaki tozlara karşı kullanılır, Kullanma süresi çok kısadır, sadece ağız ve burun bölgesini kapatır.

25 1.4. Filtre Kutulu Gaz Maskeleri : Tüm olarak yüzü kaplayan, filtre kutusuna bağlı olan ve organik buhar, asit gazları, NH3, CO veya bunların farklı bileşimlerinden oluşan zararlılara karşı kullanılır, Gaz yoğunluğunun düşük olduğu, geniş alanlarda kullanılır, Kısa süreli, acil durumlarda kullanılır, sürekli kullanılmaz, Oksijen yetersizliği durumunda yararlı olmaz.

26 2. Hava Beslemeli Maskeler : İşyeri havasında bulunan zararlı etkilerden korunmak üzere, hortum vasıtasıyla dışarıdan hava verilir. Tehlikeli konsantrasyonlardaki toz, sis, buhar veya gaz içeren tanklar, kuyular, galeriler vb. yerlerde kullanılırlar.

27 3. Kendinden Temiz Hava Üreten Solunum Cihazları : Zararlı gazların yüksek konsantrasyonlarında ve oksijen yokluğunda, tam bir solunum sağlarlar, Çeşitli tipleri vardır, sırtta taşınanları her yerde kullanılabilir, ancak ağır olması bir dezavantajdır.

28 VI. EL VE KOL KORUYUCULARI El koruyucuları : Özel koruyucu eldivenler, Makinelerden, kimyasallardan, elektrik ve ısıdan koruyan eldivenler. Tek parmaklı eldivenler, Parmak kılıfları, Kolluklar, Ağır işler için bilek koruyucuları bileklik, Parmaksız eldivenler, Koruyucu eldivenler

29 Özel Tip El koruyucuları: Elektrik Kazalarına karşı korunma : Manşetleri eli, bileği şok ve yanıklardan koruyacak kadar uzun olan lastik eldivenler kullanılır. Bu eldivenler volta 3 dakika dayanmalıdır. Bu eldivenler, diğer plastik eldivenlerle karıştırılmamalıdır. Bu eldivenlerin üzerinde, etkili olabileceği voltaj değeri belirtilmelidir. Radyasyondan Korunma : Kurşun ile emprenye edilmiş lastikten üretilen eldivenler kullanılır.

30 VII. AYAK VE BACAK KORUYUCULARI : Normal iş ayakkabıları, Botlar, Çizmeler, Uzun botlar, Güvenlik bot ve çizmeleri Parmak koruyuculu ayakkabılar Isıya dayanıklı ayakkabı Termal ayakkabı Titreşime dayanıklı ayakkabı İzolasyonlu ayakkabı Ayakkabı eklentileri: Takıp çıkarılabilen ayak üst kısmı koruyucuları Dizlikler tozluklar takılıp çıkarılabilen iç tabanlıklar, Buz, kar ve kaygan yüzeylere için çiviler

31 AYAK KORUMA EN ISO 20345:2004 KATEGORİ İLAVE ÖZELLİKLER SB S1 S2 S3 200J e dayanıklı koruyucu burunlu(çelik, kompozit) 15 kn basınca dirençli, yırtılmaya, aşınmaya, hidrokarbonlara, kaymaya dirençli, katmanlar birleşik, su buharı geçirgenlik ve ergonomik özellikli SB ye ilave olarak Kapalı Topuk Bölgesi, Antistatik Özellikler(A), Topuğun Enerji Absorpsiyonu(E) Kuru ortamda kullanım amaçlı deri. S1 için verilenlere ilave olarak, Su Penetrasyonu ve Su Absorpsiyonu(WRU) Islak ortamlarda kullanım amaçlı su geçirmez deri. S2 için verilen özelliklere ilave olarak, Batma Mukavemeti (P) Dişli Alt taban

32 AYAK KORUYUCULARI : 1- Parmak Koruyucu Ayakkabılar : Yuvarlanan ve ağır malzemelerle çalışılan işlerde, ayak parmaklarının korunması için çelik burunlu ayakkabı, bot veya çizme kullanılır.

33 Aramızda kalsın! Kişisel koruyucular kısıtlayıcıdır Kişisel koruyucular konforsuzdur Kişisel koruyucular sınırlıdır

34 İşyerlerindeki Risklerle Mücadele 1-Riski ortadan kaldırmak 2-Riski izole etmek (sınırlandırmak) 3-Toplu korumaya öncelik vermek 4-Kişisel koruma yapmak

35 Toplu Korunma Örnekleri Tehlikesiz olanla değiştirme, Yalıtım, Koruyucu/koruma içine alma, Yerel havalandırma, Yerel aydınlatma, Makine koruyucuları, Genel havalandırma, Genel aydınlatma, İklimlendirme, İşaretleme/sınırlama Uyarı levhaları 35

36 Toplu Korunma Çalışanların sağlık ve güvenlik risklerinden korunmasında en etkin yöntem; Riski kaynağında kontrol altına almaktır. Bu mümkün değilse ortama yönelik farklı yöntemler devreye girecektir. Bütün bu yöntemlerin etkili olmadığı hallerde; En son korunma yöntemi olarak KKD kullanımı önerilmelidir.

37

38

39

40

41 BEN KORUNUYORUM FAKTÖRÜ Korumak: Kişisel koruyucular Gerçek koruma: (NRR-7)/2

42 BEN KORUNUYORUM FAKTÖRÜ KULAKLIK KULAK TIKACI

43 KK kullanımı iyi uygulama.. AŞIRI KORUMADAN kaçının Hatalı kullanımı engelleyin

44 Kulak tıkacı kullanalım

45 Kulak tıkacı kullanalım

46

47

48

49

50

51

52 HATALI YERLEŞTİRME

53 Kişisel Koruyucu Donanım Spesifik işyeri tehlikelerine karşı korunmaya yardımcı araçlardır.

54 İşyeri tehlikeleri Örnekler: Gürültü Kimyasallar Kaza durumları Keskin araçlar Uçuşan, sıçrayan partiküller Toz ve duman Aşırı ışınım Vibrasyon

55 Kişisel koruyucu donanımla ilgili Tartışacağımız konular KKD sınırlılıkları KKD nasıl kullanılır Kullanmadan önce kontrol Bilinçli değiştirme Temizlik ve depolanması

56 KKD sınırlılıklar KKD riski ortadan kaldırmaz tehlikeyle aranıza bariyer koyar KKD sizi korumayabilir Tehlikeye özel dizayn edilmemişse Hasarlı ve aşınmışsa Düzgün takılamamışsa

57

58 KKD KULLANIN KKD sizi korumakta verimli olabilir Eğitimlerde aldığınız bilgiyle kullanırsanız Tasarlandığı tehlikeye karşı kullanırsanız.

59

60 Kullanmadan önce kontrol edin KKD kullanılmadan önce sistemli bir şekilde aşağıdaki açılardan kontrol edilmelidir: Hasarlı yada yıpranmış mı? Temiz mi? Boyu size uygun mu?

61 Değiştirin KKD hasarlı yada yıpranmışsa, boyutu size uygun değilse Tamirini veya ayarlamasını yapabiliyor musunuz? KKD siz çalışmayın Yeni KKD ihtiyacınızı hemen bildirin.

62

63 Temizleme ve bekletilme KKD düzenli olarak temizlenmelidir. KKD kullanılmadığında Toz ve kirlilik Kimyasallar Güneş ışığı Su ve su buharıyla temas etmediğinden emin olunan alanlarda saklanmalıdır.

64

65 Gözlerinizi koruyun Gözler duyarlı organlardır, kolayca zarar görebilirler. Gözler için tehlike kaynakları: Kimyasal sıçramalar Uçuşan parçacıklar Yüksek ısı Güçlü yada UV tayfında ışık

66

67 Gözler için riskler DARBE Kesme, doğrama, delme makineleri, marangozluk işleri ISI Kaynak, ısıl işlem, lazer GÜÇLÜ IŞIK- Kaynak, dış ortam çalışması TEHRİŞ EDİCİLER- Sprey, toz, gaz, katı yada sıvı saçıntılar

68 Göz koruyucu tipleri Güvenlik gözlükleri düşük tehlike, sıçrayan partiküller Hava alan gözlükler Toz ve riski az duman-gaz Hava almayan gözlükler Tahriş edici gazlar ve dumanlar Koyu camlı gözlükler Güçlü ve UV ışık

69

70

71

72 Yüz koruma Benzer tehlikeler için kullanılır Kimyasal sıçramalar Uçuşan parçacıklar Yüksek ısı Güçlü yada UV tayfında ışık

73 Yüz koruması kullanırken Gözlerinizi korumak için tasarlanmadığını unutmayın. Koruyucu gözlüklerinizi takın.

74

75 Baretler Baretler sizi korurlar Düşen cisimlere Darbelere karşı Hepsi plastik içerikli olmalarına rağmen yüksek voltajlar için tasarlanmış tipte baretler olduğunu unutmayın.

76

77 Baretlerde değiştirilir Askılama sistemi: Kırılmış, eskimiş yada zedelenmişse Askılama sistemi baret iç yüzeyini kafanızdan 2,5 cm uzakta tutmalıdır. Yüzeyinde çatlak, kırık oluşmuşsa

78

79 Ayak yaralanması için tehlikeler Ağır cisimlerin düşmesi yada yuvarlanması Keskin cisimlerin saplanması Erimiş metalleri dökülme ve sıçraması Sıcak yada kaygan zeminler Tahriş eden kimyasallar

80

81 İş ayakkabısı günlük kontrol edilmelidir Taban ve yüzeyinde çatlama, deformasyon var mı? Taban ve yüzey birleşiminde ayrılmalar var mı?

82

83 El için tehlikeler Kesilme ve delinme Kimyasal madde Vibrasyon Elektrik çarpması Yanıklar Sıcak ve soğuk Biyolojik tehlikeler

84

85 Eldiven seçimi Her eldiven aynı değildir. Riske yönelik eldiven seçimi yapılmalıdır. Kimyasallara karşı kullanılan eldivenler sonsuz süre koruyucu değildir: Kimyasalların eldiveni geçmek için verdikleri uğraş «eninde sonunda» işe yarar

86

87 Önce Görevinize uygun eldiven seçin Yüzük ve bilekliklerinizi çıkarın Makineye kaptıracaksanız eldiven giymeyin Eldiveninizi giymeden kontrol edin

88 Elektriğe karşı sizi koruyan eldiven Kesik, delik, yıpranma olmamalıdır Elastikliğini kontrol edin, Yalıtımı bozabilecek sorunlar olmamalıdır Her kullanımdan önce «içine» üfleyin

89

90 Duymanızı koruyun Kulak tıkacı yada manşon kullanın: Yüksek gürültülü yerlerde Yüksek gürültülü makineler kullanıyorsanız. İş sırasında patlama biçiminde sesle karşılaşacaksanız

91

92 KKD kullanırken Temiz tutun Kulağınıza ve başınıza uygun olsun Sesi sızdıracak aralık bırakmayın

93

94 Soluğunuzu koruyun İşyeri havasında bulunan zararlı maddeler; metal tozları, çözücüler gibi zehirlerden korunmak için. Silis, amyant, kömür tozları gibi yol açan maddelerden korunmak için.

95 Soluğunuzu koruyun Sayılan zararlılar ortam havasında izin verilen değerleri geçerlerse havalandırma sistemleriyle uzaklaştırılmalıdır. Ancak bu sistemlerin kurulamadığı veya yetersiz kaldığı durumlarda, solunum sistemi koruyucularının kullanılması gerekmektedir.

96

97 Solunulan tehlikeler ZEHİRLER Birçok zehirin temel vücuda giriş yolu. Ağır metal buharları, kimyasallar, böcek ilaçları vb SOLUNUM YOLU TAHRİŞ EDİCİLERİ Asit Alkali buharları ve çok sayıda kimyasal SOLUNUM YOLLARI HASTALIK ETKENLERİ Asbest, silika, organik tozlar SOLUNUM BOZUCULAR- CO, Hidrojen Sülfür, Oksijenin ortamda azalmasına yol açan inert gazlar vb.

98 Temel solunum koruyucular Hava temizleyiciler Partikül tutanlar Kimyasal tutanlar Hava beslemeli maskeler Sırtta taşınan besleme ünitesi Dışarıdan temiz hava getiren hortum

99

100 Solunum koruyucusu kullanırken Etkene yönelik doğru maske tipi Takmadan önce kontrol edin Takın, yüzünüze iyice oturtun Çıkış hava valfini kapatın yada yanlarına hafif basılı tutun ve hafif üfleyin pozitif basıncı hissedin Gelen hava deliğini kapatın ve hafif hava çekin negatif basıncı hissedin Basit filtreli maskeyi çıkardığınızda dış yüzeyinin kirli olduğunu unutmayın Maskenizi düzenli ve talimatlara uygun değiştirin

101

102

103

104 Kendinizi koruyun Risklere uygun KKD kullanın Kullanmadan önce KKD yi kontrol edin Hasarlı, yıpranmış KKD yi değiştirin Bir sonraki kullanım için KKD yi uygun şekilde saklayın KKD yi temiz tutun Yeni KKD ihtiyacınız varsa bildirin

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD)

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD) KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR (KKD) Amaç Çalışanların kullanması gereken KKD lerin özellikleri, kullanım yerleri, kullanımı, gözetim ve denetimi konularında bilgi edinmek. Öğrenim hedefleri KKD çeşitleri,

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANLAR Kaynak: Forum Media Yayınc ncılık; İş Sağlığı ve GüvenliG venliği i için i in Eğitim E Seti RİSKLERLE MÜCADELE İşyerlerinde sağlık ve güvenliğin korunması ile ilgili önlemlerin

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR KORUMA UYGULAMALARI İşyerlerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlenmesi ve çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması için yapılacak çalışmalar,

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönetmeliğin

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK. (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (02.07.2013 tarihli ve 28695 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.) BİRİNCİ BÖLÜM

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 HAZIRLAYAN SELİN KALIN MAKİNA MÜHENDİSİ- C SINIFI İSG UZMANI 1.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 5 1.1.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim

Detaylı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MESLEKİ EĞİTİM ETKİNLİĞİNİN ARTTIRILMASI PROJESİ GENEL TANIM TRA1(Erzurum/Erzincan/Bayburt) bölgesindeki mesleki ve teknik eğitim kurumları, iş sağlığı ve güvenliği mesleki eğitim

Detaylı

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri

Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Kişisel Koruyucu Donanımların Doğru Seçimi, Doğru Kullanılması ve Kişisel Koruyucu Malzememelerin Taşıması Gereken Özellikleri Sadettin Sezginer 1 Kişisel Koruyucu Donanımların

Detaylı

ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI Amaç ve Kapsam Kanun tarihi: 22.05.2003 Kanun No: 4857 R.G Tarih : 10.06.2003 Bu kanunun amacı işverenler ile işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamlarına

Detaylı

Kişisel Koruyucu Donanımların Kategorizasyon Rehberine Dair Tebliğ. iş SAĞLIĞI VE GÜVENLiĞi MEVZUATI

Kişisel Koruyucu Donanımların Kategorizasyon Rehberine Dair Tebliğ. iş SAĞLIĞI VE GÜVENLiĞi MEVZUATI VI Kişisel Koruyucu Donanımların Kategorizasyon Rehberine Dair Tebliğ (2) Kategori-III e dahil olan kişisel koruyucu donanımların belgelendirilmesi, Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliğinin 11 inci maddesinde

Detaylı

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR YÖNETMELİĞİ İlgili Mevzuat : BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmeliğin amacı; insan sağlığı ve güvenliğinin korunması amacıyla kullanılan

Detaylı

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ 24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Abdullah YILMAZ C SınıE İş Güvenliği Uzmanı 0532 540 05 94 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TANIMI İşyerlerinde işin yapımı ve yürütümü ile ilgili olarak

Detaylı

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kubilay AVLAYICI A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İÇERİK 1. Genel Bilgilendirme 2. İş Sağlığı ve Güvenliği (Tanımı /Amaçları) 3. İş Kazası ve Meslek Hastalığı Tanımları ve Nedenleri

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Amaç Kaynak işlerinde ortaya çıkan İş sağlığı ve güvenliği konusundaki riskleri ve bu risklerden oluşabilecek tehlikeleri öğrenmek, bu konuda alınacak gerekli önlemleri

Detaylı

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V

Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi A) I-II-III-IV-V B) II-I-IV-III-V C) I-III-II-V-IV D) II-III-I-IV-V Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi 1- Risk değerlendirme aşağıdaki beş temel adımda oluşmaktadır. Riski doğru değerlendirebilmek için aşağıdaki beş temel faktör nasıl sıralanmalıdır? I-Riskleri değerlendirme,

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Sayfa: 1 BÖLÜM I... 4 GİRİŞ... 4 Kaynak nedir... 4 BÖLÜM II... 4 KAYNAK VE KESİM İŞİ TÜRLERİ... 5 1. GAZ KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM... 5 2. ELEKTRİK KULLANILARAK YAPILAN KAYNAK VEYA KESİM İŞLERİ...

Detaylı

Koruyucu Muayeneler Eldiven kullanımında dikkat edilecekler KORUYUCU GIYSILER

Koruyucu Muayeneler Eldiven kullanımında dikkat edilecekler KORUYUCU GIYSILER Koruyucu Muayeneler İşyeri koruyucu muayeneleri (Örn. Islak çalışmalar ve cilt hastalığı riski taşıyan çalışmalar) uygulanmalıdır. Gerektiğinde branş düzenlemesine uyulmalıdır. Eldiven kullanımında dikkat

Detaylı

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ 1 2 3 1982 Anayasamızın 2. maddesinde T. C. Devleti sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlamıştır. Bu bağlamda sosyal devlet işyerlerinde sağlık ve güvenliğin sağlama amacı sosyal devlet anlayışından kaynaklanmaktadır.

Detaylı

KAPALI ALANLARDA ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KAPALI ALANLARDA ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAPALI ALANLARDA ÇALIŞMALARDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ Sürekli Eğitim Merkezi 1 Konunun Genel Amacı: Katılımcıların, kapalı alanlarda yapılan çalışmalarda ortaya çıkabilecek

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ GELİŞİM İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

İŞ HİJYENİ hijyen şartları "hijyen ve kişisel korunma "hijyen kuralları İşyerinde kişisel ve mesleki hijyen

İŞ HİJYENİ hijyen şartları hijyen ve kişisel korunma hijyen kuralları İşyerinde kişisel ve mesleki hijyen İŞ HİJYENİ Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi: "özellikle işyeri tabanı, duvarlar ve diğer yüzeyler düzenli olarak temizlenecek

Detaylı

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI C C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI 1 - Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır? A) Hendek, çukur ve diğer kazı işlerinin yapıldığı durumlarda uygun payandalar ve korkuluklar yapılacaktır.

Detaylı

KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK

KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK Yrd. Doç. Dr. Fuat YILMAZ Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Amaç Katılımcıların, işyerlerinde yapılan kaynak işlerinde ortaya çıkan riskler hakkında bilgi sahibi

Detaylı

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI VI

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI DENEME SINAVI VI 1) Aşağıdakilerden hangisi iş kazasında maddi tazminat türlerinden değildir? A) İş görmezlik tazminatı B) Kıdem tazminatı C) Destekten yoksun kalma tazminatı D) Rücu tazminatı 2) Ortak Sağlık ve Güvenlik

Detaylı

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi PROGRAM 1. Bölüm : İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Prensipleri 2. Bölüm : Temel Kavramlar(iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastalıkları,

Detaylı

İŞYERİNDE KORUMA VE GÜVENLİK

İŞYERİNDE KORUMA VE GÜVENLİK İ Ş K A Z A L A R I N I N Ö N L E N M E S İ İ Ç İ N İŞYERİNDE KORUMA VE GÜVENLİK Ankara, 2001 Baskıya Çimento Müstahsilleri İşverenleri Sendikası Tarafından Hazırlanmıştır. 1 ÖNSÖZ İşyerlerinde meydana

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKġEHĠR BELEDĠYESĠ ASKĠ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ ĠÇ YÖNETMELĠĞĠ TASLAĞI Mustafa C. AKPINAR ĠĢ Güvenliği Uzmanı Haziran-2011 ADANA SU ve KANALĠZASYON ĠDARESĠ ĠÇĠNDEKĠLER BİRİNCİ

Detaylı

ONAY. Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20..

ONAY. Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20.. ONAY Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20.. Danışman : Üye : Üye : TABLO VE ŞEKİLLER LİSTESİ Sayfa No Tablo1. Mobilya Sektöründe İstihdam

Detaylı