BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA"

Transkript

1 BLEND YÖNTEMİ İLE KATI MODEL OLUŞTURMA Bu yöntem ile çizilen iki kesit katı olarak birleştirilir. Aşağıdaki şekilde blend yöntemi ile oluşturulan bir katı model gözükmektedir. 1. FILE menüsünden New seçilir. Daha sonra Part kısmı seçili olarak Name (isim) kısmına istenilen ad verilir ve Ok butonuna tıklanır. 2. INSERT menüsünden Blend ve Protrusion seçilir. Sağ tarafta açılan pencerede Done tıklanır. Burada paralel çizilecek yani arasında geçiş yapılıp birleştirilecek ola kesitlerin birbirine paralel olacağı ve kesitlerin çizileceği belirtilir. 3. Yine çıkan pencerede Done seçilir.

2 Bu pencerede de done kısmına tıklanır. Straight keskin geçiş smooth ise yumuşak geçiş anlamındadır. 4. Bu adımda açılan pencerede çizilecek ilk kesit için bir yardımcı yüzeyin seçilmesi istenir. Bu adımda FRONT yardımcı yüzeyi seçilir ve açılan pencereden Okay seçilir. Burada Flip oluşturulacak katı modelin yönünü belirtir. 5. Açılan pencerede default seçilir. Burada yapılan seçim yardımcı yüzeylerin çizilecek kesit için hazırlanması anlamındadır. 6. Bu adım yapılacak kesit çizimi için referansların belirlenmesi amacıyla kullanılır. Referanslar otomatik olarak verildiğinden sadece Close butonuna tıklamak referansları tanımlamak için yeterli olacaktır. 7. İlk kesit çizilir ve ölçülendirilir. Bunun için ilk olarak sağdaki simgelerden dikdörtgen seçilir ve mouse un sol tuşu ile köşegen noktalarını belirlemek vasıtası ile dikdörtgen çizilmiş olur.

3 Daha sonra çizilen dikdörtgenin ölçüleri aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi değiştirilir. Komuttan çıkmak için mouse un orta tuşuna tıklamak yeterli olacaktır. Ölçüleri değiştirmek için ölçü yazısının üstüne çift tıklanır. Bu işlem sonrası ilk kesitin çizimi tamamlanmıştır. Şimdi sıra ikinci kesiti çizmeye gelmiştir. 8. İkinci kesiti çizmek için Sketch menüsünden Feature Tools ve daha sonra Toggle section seçilir. Bu işlem sonrası ilk kesit pasif hale geçecektir. İkinci kesit bu işlemden sonra seçilir bu örnekte ikinci kesit daire şeklinde olacaktır. Daire çizmek için ilk olarak sağ taraftan daire simgesi seçilir. Daha sonra merkez aynı olmak kaydı ile daire çizilir ve çap ölçüsü aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere değiştirilir. Dikkat edilecek konu geçiş yapılacak olan kesitlerin köşe sayılarının eşit olma mecburiyetidir. Bu durumda dairenin de dört adet köşeden oluşması gerekmektedir. Diğer bir deyişle daireden dikdörtgene geçiş için daire 4 parçaya bölünmelidir. Bunun için ilk olarak sağ taraftaki simgelerden seçilir. Bu komut ile ilk olarak daireyi dört eşit

4 parçaya bölecek şekilde iki adet referans çizgisi merkezden geçmek şartı ile çizilir ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi ölçülendirilir. Ölçülendirme işleminden sonra dört noktadan daireyi bölmek için tekrar sağ taraftaki simgelerden komutu seçilir. Bu komut tıklandığı yerden çizgileri bölmek için kullanılır. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi 1,2,3 ve 4 nolu noktalar tıklanır. Böylece daire aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 4 eşit parçaya bölünmüş olur. Artık kesit çizimleri tamamlanmıştır. Çizim modundan çıkmak için sağ taraftaki simgelerden tik işareti tıklanır. Bu işlem sonrasında aşağıda açılan mesaj penceresinde kesitler arası uzaklık 500 olarak girilir ve sağ taraftaki yeşil tik işaretine tıklanır.

5 Bu işlem sonrasında yapılacaklar tamamlanmıştır. Son olarak sağ taraftaki işlem penceresinden de Ok tıklanır ve model tamamlanmış olur.