AKLINI OYNATMAYI SEVENLERIN ADRESI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AKLINI OYNATMAYI SEVENLERIN ADRESI"

Transkript

1 AKLINI OYNATMAYI SEVENLERIN ADRESI ZEKA KÜPÜ Eğitici Oyun ve Oyuncak 0-99 Yaş, Her Yaşa, Herkese Akıl Oyunları Düşünme Becerilerini Geliştiren Oyunlar

2 Psikolog Serap TURAN Matematik Öğretmeni Ali TURAN OYUNCAK doğru seçildiğinde, çocuğun gelişiminde çok önemli bir EĞİTİM aracıdır.

3 Her Yaş Grubunun EĞLENEREK; Dikkat, Konsantrasyon, Görsel Algı, Uzaysal Algı, Hafıza, Sistematik Düşünme, Problem Çözme, Mantıksal Çıkarım, Planlama ve Strateji Geliştirme, Dinleme, Kelime Bilgisi, İletişim, Empati, El-Göz Koordinasyonu, Dürtü Kontrol, Hayal Gücü, Yaratıcı Düşünme, Sabır, Azim ve Emek, Becerilerini geliştirmesine yardımcı olan zihin çalıştırıcı, yenilikçi oyun ve oyuncaklar...

4 Bilimsel Araştırma Sonucu: Çocuklarında IQ sunda 13 puanlık artış Berkeley üniversitesinde çalışan nörolog Dr. Silvia Bunge, uzun süredir çocukların zekalarının gelişimini anlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bunge ve meslektaşları oyunların çocukların zekalarını geliştirip geliştiremeyeceklerini anlamak için bir araştırma yaptılar. İlk olarak farklı zihinsel işlevler gerektiren piyasadaki kutu oyunları, kart oyunları ve video oyunlarını taradılar. Daha sonra bunların arasından bazı oyunları seçtiler. Seçilen oyunlar, Trafik /Rush Hour, Qwirkle Nintendo DS için Picross ve Big Brain Academy oyunları, azada ve Chocolate Fix. Haftada iki kere, çocuklar bu oyunlarla 1 saat 15 dakika oynadılar. Sadece 8 hafta, toplam 20 saatlik oynama süresi sonunda Bunge in ekibi çocukların zekalarını tekrar test etti. Özellikle çocukların mantıklı düşünme yeteneklerindeki gelişmeyi merak ediyorlardı. En fazla 3 6 puan arasında bir ilerleme görebileceğini düşünmüşlerdi. Fakat gelişme çok büyüktü. Çocukların mantıklı düşünme puanları, ortalama %32 artmıştı. Çocukların IQ su ortalama 13 puanlık bir artış göstermişti. Bu artışın değerini daha iyi algılamamız açısından şu bilgiyi vermemiz gerekir: bir çocuğun IQ su bütün bir okul yılı süresince normalde 12 puan artar. Bunge ve Mackey yalnızca 20 saatlik oyun oynama süresinde bu puanı geçti. En önemli bulgu ise bu oyunlarla yapılan çalışmaların ihtiyacı en çok olan çocuğa en çok yardımda bulunduğudur. Seviye olarak çocuk ne kadar aşağıdan başladıysa bilişsel gelişimi o kadar hızlı ve fazla oldu. Bu eğitim yoluyla yapılmaya çalışılan faaliyetlerde oldukça nadir görülür. Genellikle klasik eğitim sürecinden en çok faydalananlar zeki çocuklardır. Orijinal Metin: christmas-gifts-13-point-gain-in-kids-iq.aspx

5 OKULLARDA AKIL OYUNLARI KULLANIMI: OYUN ODASI REHBERLİK SERVİSLERİ NOT: Bazı oyunlarımızın okullar için dev boyları mevcuttur.

6 OKULLARDA AKIL OYUNLARI KULLANIMI: Zeka Oyunları Seçmeli Dersi HER SINIF DÜZEYİNE YAŞ GRUBUNA UYGUN BİR OYUN SEÇİLEREK BU OYUNLARIN ZEKA OYUNLARI DERSİNDE OYNANAMASI

7 OKULLARDA AKIL esteklemesinin OYUNLARI KULLANIMI: OYUN KÖŞELERİ Kütüphanelerde Oyun Köşesi Kantinlerde Oyun Köşesi Öğrencilerin ders dışı zamanlarını faydalı etkinliklerle geçirmeleri sağlanmış olur. Böylece oyunların zihinsel gelişimi desteklemesinin yanı sıra sosyal ilişkileri de geliştirmesi, oyunun eğlenceli ortamı içinde arkadaşlık ilişkilerinin olumlu bir temele oturtulması sağlanmış olur.

8 Akıl Oyunlarımıza Eğitsel Açıdan Bakış esteklemesinin Oyunlarımızın tamamı; Dikkat-Konsantrasyon, Görsel Algı ve Problem çözme stratejileri içermektedir. Bu becerilerin yanı sıra sistemli oynandığında öğrenciler diğer temel düşünme becerilerini de kazanacaktır. Oyunların tamamı Çoklu Zeka ve Öğrenme Stilleri esas alınarak tasarlanmış, beynin her iki yarım küresini de aktivite eden oyunlardır. Kısa bir süre sonra öğrenciler akademik konuları algılama ve anlamada temel olan bu becerileri geliştirerek derslerine transfer edeceklerdir. Bu da derslerdeki motivasyonlarını arttıracağı gibi, birçok dersle ilgili önyargılarını yıkacak ve özgüvenlerini destekleyecektir. Oyunlarda tüm görev kartlarının sırası ile yapılması çocuğun bir sonraki zor görev için alt yapı oluşturması ve de öğretmenin çocuğun gelişimini takip edebilmesi açısından önemlidir.

9 OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE EĞİTİCİ/ZEKA VE BECERİ GELİŞTİREN OYUN VE OYUNCAKLAR

10 4 yaş üstü çocuklar için uygundur. Oyuncular, 3 zarı aynı anda atarlar. Tüm oyuncular, zarın üzerinde beliren şekiller ile eşleşen pulu bulmaya çalışır. İlk bulan pulu alır. En çok pul toplayan oyunu kazanır. Bu oyun için konsantrasyon ve hızlı tepki gerekiyor. Bu oyun çocukların şekilleri algılayıp birleştirme, dikkat-konsantrayon, görsel algı ve ataklık becerilerini geliştirir.

11 Yaş: 4 + Oyuncular, 3 zarı aynı anda atarlar. Tüm oyuncular, zarın üzerinde beliren renklerin tamamını içeren şekeri bulmaya çalışır. İlk bulan şekeri alır. En çok şeker toplayan oyunu kazanır. Bu oyun için konsantrasyon ve hızlı tepki gerekiyor. Bu oyun çocukların renkleri algılayıp birleştirme, dikkatkonsantrayon, görsel algı ve ataklık becerilerini geliştirir.

12 5 yaş ve üstü çocukların kullanımı için uygundur. Bu oyunu kazanmak için kayıp olan nesneyi bulmak zorundasın. Bu o kadar kolay değil çünkü eğer bir şeyi kaybettiysen onu tabii ki göremezsin. Eğer dikkatli bir şekilde bakarsan, resme en uygun olanı bulmak kolaylaşacaktır. Bu oyun da çocukların görsel algı ve mantıklı karar verme yetenekleri gelişmektedir.

13 Yaş grubu: 4+ Oyuncu sayısı: 1+ Çeşitli desenleri olan bu oyun farklı tür ve zorluklardan oluşur. Çocukların üst düzey öğrenme kabiliyeti geliştirilir. Görsel dikkat gelişimini, parça-bütün, şekil-zemin ilişkisi becerilerini geliştirir. Hayal gücü, soyut düşünme, form ya da şekilleri görsel ve dokunsal anlama, sabır, konsantrasyon ve dikkati geliştirme amaçlı eğitici bir oyundur.

14 Yaş grubu: 3 + Bağlantısal düşünme, şekil tanıma, problem çözme, matematiksel düşünme ve odaklanma becerilerini geliştirir.

15 Ev ve okul için. 200 parça doğal ahşap rengi Kapla tahtası ile yapım teknikleri kitapçığı. Ödüller: Dr. Toy Smart Play Smart Toy Award Dr. Toy 100 Best Classic Toys 2006 Child Magazine Best Toy Award 2006 National Parenting Center Award Winner

16 Bu oyunlar 3 yaş ve üzeri için uygun olup hafıza, eşleştirme ve dikkat-konsantrasyon becerilerini geliştirirler. Ancak klasik hafıza kartlarından farklıdırlar; Otti Panzerotti hafızanın yanı sıra kabukları değişen kaplumbağaları ile mükemmel bir strateji oyunudur. 2 By 2 Memory; her kartın farklı şekilde olması ile aynı zamanda bir görsel algı ve eşleştirme becerilerini geliştirir. There Was an Old Lady ise hafızanın yanı sıra bir sıralama oyunu olup büyük-küçük kavramlarını geliştirir.

17 Bas ve Döndür (S'Match) Yaş:4+ Bu oyun; Hafıza ve konsantrasyon, özellikleri ayırt etme, resim ve kelime tanıma, sınıflandırma, sayma, eşleştirme, sıra bekleme, kazanma ve kaybetmeyi tolore etme becerilerini geliştirir. S2Match; kartları renklerine, sayılarına ve kategorilerine göre eşleştirmeleri için küçük oyunculara eğlenceli bir şekilde meydan okuyor.

18 Yaş: 5-99 yaş arası Korsanlar Zeka Oyunu - Farklı seviyelerde 48 problemden oluşan bir bireysel dikkat ve zeka oyunudur. Dikkat-Konsantrayon, görsel algı, problem çözme, eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Amaç; 4 parçayı sadece problem kartında yer alan figürleri açıkta bırakacak şekilde oyun tahtasına yerleştirmektir. Böylece bazı figürler parçaların altında kalacaktır.

19 Yaş: 5-99 yaş arası Kedi & Fare Oyunu bir bireysel dikkat ve zeka oyunudur. Dikkat-Konsantrayon, görsel algı, problem çözme, eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Farklı Seviyelerde 48 problemden oluşmaktadır. Amaç 9 parçadan oluşan yolları problem kitapçığındaki figürlerin doğru bağlantısını yaparak yerleştirmektir. Ancak bu bağlantılar yapılırken çıkmaz yollar olmamalıdır.

20 4 yaş ve üzeri için uygundur. Kelime ve Sayı Zingo olmak üzere 2 şekli vardır. Bu oyun ; İngilizce dil becerilerini, eşleştirme, dikkat-konsantrasyon, hız becerilerini geliştirir. Oyuncular Zingo kartlarındaki resimleri Zingo dağıtıcısından çıkan taşları isimlerini sesli olarak ilk söyleyerek kapatmaya çalışırlar. Kartındaki resimlerin tamamını ilk kapatan oyuncu oyunu kazanır.

21 4 yaş ve üstü çocukların kullanımı için uygundur. Tastaro,eğitici bir eşleştirme ve duyu oyunudur. Çocuğun görsel algısını ve şekilleri dokunarak öğrenme becerisini geliştirir ve hafızayı canlı tutar. Bu oyun farklı zorluk derecelerinde ve farklı şekillerde de oynanabildiği için farklı yaş gruplarına da hitap etmektedir.

22 Yaş grubu: 3+ Oyuncu sayısı: 1-4 Çocuklar farklı ahşap parçalar arasında OYUN ZARINDA gelen renk ve şekil ile eşleşen parçayı en hızlı şekilde bularak tırtıllarına geçirirler. Hızlı karar verme ve odaklanma; Kim kendi tırtılına ilk önce 6 tane ahşap parça yerleştirirse oyunu o kazanır. Bu Oyun; gözlem, seçici dikkat, odaklanma, renk ve şekil tanıma, 3 boyutlu düşünme, eşleştirme ve ince kas gelişimini geliştirir.

23 4 Yaş ve üzeri için uygundur. Oyuncular 1 ya da iki tane meyve tutacağını eline alır. Sepete attıkları her bir elma için reçel kavanozu kazanırlar. En çok reçel kavanozu kazanan oyunun galibi olur. Bu oyun el göz koordinasyonu, hız, dikkat-konsantrasyon dışında sosyalleşmeyi geliştirir. Özellikle iletişimde sorun yaşayan çocuklar eşleştirilerek ekip çalışmasına yönlendirilir.

24 2 yaş ve üstü çocukların kullanımı için uygundur. Bu oyun; el-göz koordinasyonu ve yönerge takibi becerilerini arttırır, ince kas gelişimini destekler.

25 5 Yaş ve üstü Bu Oyun ; El Göz Koordinasyonu, Denge, Dikkat becerilerini geliştirir. Akrobatlar denge oyunu olağanüstü eğlenceli aynı zamanda hassas bir el ve göz koordinasyonu gerektiren sıra dışı bir oyundur.

26

27 Otobüs Durağı (Bus Stop) Yaş : 3-6 Yaş Bu oyun ; Toplama ve çıkarma yeteneğini geliştirir, kişisel ve sosyal gelişimi hızlandırır. Zarları at, otobüsünü ilerlet geldiğin yerdeki işarete göre yolcu al ya da indir son durakta yolcusu en çok olan kazanır.

28

29 Yaş : 3+ Bu oyun ; Renk eşleştirme yeteneğini geliştirir, uyak algısı oluşturur, vücudumuzun bölümlerinin isim ve yerlerini öğreten bol hareketli, eğlenceli bir oyundur. Çarkı çevir, rengine uygun bir kartı aç, görevini yerine getir Hafıza ve sıra alma yeteneğini geliştirir.

30 İLKÖĞRETİMDE EĞİTİCİ/ZEKA VE BECERİ GELİŞTİREN OYUN VE OYUNCAKLAR

31 Katamino Yaş:3-99 Best Educational Toy Ödüllü Bu oyun; Görsel-Uzaysal algılama, dikkat-konsantrasyon ve mantık yürütme becerilerini geliştirir den fazla varyasyonu ile ömür boyu oynanacak bir oyundur. Çok sayıdaki bulmacaların zorluk seviyeleri çok kolaydan çok zora değişmektedir. Birçok uluslararası ödül ile tanınmış olan oyunun özellikle okullar tarafından yoğun olarak kullanılması eğitsel yönü ile kabul gördüğünün kanıtıdır.

32 Rush Hour Trafik Yaş: 8-99 yaş Arabanı sıkışmış trafikten çıkarabilir misin? Bu oyun; eğlenerek problem çözme, plan yapma ve mantık yürütme becerilerini geliştirir. Amerika'da, Parent's Choice Magazine tarafından yapılan oylamada ''SON 25 YILIN İLK 25 OYUNU''ndan birisi olmuştur. Dünya çapında ünlü bu akıl oyununda zorluk seviyeleri farklı 40 görev kartı bulunmaktadır. Oyuncu araçları seçilen karta göre oyun alanına yerleştirir. Sonra sıkışıklığa yol açan araba ve kamyonları yalnızca ileri geri hareket ettirerek sıkışmış trafikten kurtulmaya çalışır.

33 Çikolata Yerleştirme (Chocolate Fix) Yaş:8-99 Bu oyun; eğlenerek mantıksal çıkarım, problem çözme, mantık yürütme, mantıksal çıkarım, sıralı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Çikolataların kutudaki doğru yerlerini ipuçlarına göre bulabilir misin? Zorluk seviyeleri farklı 40 görev kartından oluşur.

34 Haydi Zıplat Hoppers Yaş: 8-99 Bu oyun; Mantık yürütme, problem çözme, strateji geliştirme, sıralı ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Yeni Başlayandan Uzman seviyesine doğru aşamaları olan 40 görev kartı içerir.

35 Tek Kişilik Satranç (Solitaire Chess) Yaş:8-99 Bu oyun; mantıksal çıkarım, stratejik planlama, görsel ve uzaysal algılama ve azmetme becerilerini geliştirir. Tek Kişilik Satranca Ne Dersiniz? Tek Kişilik Satrancın kuralları basittir: İlk önce oyun alanına 60 adet görev kartlarından birine göre satranç taşlarını dizin. Sonra satrançtaki hamle kurallarını kullanarak yalnızca bir taş kalacak şekilde diğerlerini yiyin. Her hamlede mutlaka bir taş yemelisiniz. Bu nedenle

36 Yaş grubu: 6 + Oyuncu sayısı: 1 4 Bir kelebek ya da futbol topu gibi basit resimlerden oluşan şeffaf kartlar, karışık bir açı ve eğriler oluşturmak için pencereli zarf içine üst üste konuluyor. Dikkatli bak, her bir parça çok önemli tek resimle başlayıp oyunu daha da zor hale getirebilirsiniz Bağlantısal düşünme, seçici dikkat, şekil zemin ilişkisi ve odaklanma becerilerini geliştirir.

37 Yaş grubu: 8+ Oyuncu sayısı: 1-4 Görsel Algı, dikkat-konsantrasyon, parça bütün, şekil zemin ilişkisi, bilgiyi kopya etme ve transfer etme becerileri ile hafızayı geliştirir. Q-bitz görsel çevikliğinize meydan okuyan bir oyundur. Oyuncular küplerini kullanarak oyun kartları üzerindeki desenleri yeniden yapmaya çalışırlar. Kim deseni tamamlarsa kartı alır. Hafıza gücünü öne çıkararak da oynanabilir. Karta 30sn. süre ile bakılır ve kart ters çevrilir. Oyuncular akıllarından karttaki deseni yapmaya çalışırlar. En çok kartı toplayan oyunu kazanır.

38 Qwirkle Yaş grubu: 6+ Oyuncu sayısı: 2-4 Renk ve şekilleri eşleştirmeye dayanan kuralları basit bir oyun ancak, taktik ve iyi bir strateji kurmayı gerektirir. Oyuncular aynı renkten farklı desenleri (her desende sadece 1 adet olabilir) veya aynı desenden farklı renkleri (her renkten sadece 1 adet olabilir) içeren satır ve sütun kümeleri elde etmeye çalışırlar. Yüksek puan elde etmek için bir taşı birçok küme ile aynı anda uyuşan noktaya yerleştirmelisiniz. Dikkat herhangi bir kümeyi tamamlayan son taşı koyan oyuncu ekstra puan kazanır. En fazla puan toplayan oyunu kazanır. Görsel Algı, Dikkat-Konsantrasyon, parça bütün, şekil zemin ilişkisi ve stratejik düşünme becerilerini geliştirir.

39 Magic Cauldron Game-Sihirli Kazan Yaş :5-9 Bu Oyun ; Matematik müfredatına uygun toplama çıkarma işlemleri konusunda gelişim sağlar, gözlem yeteneğini güçlendirir. Kazanı doldurmak için toplama ve çıkarma işlemleri yap, toplama ve çıkarma işlemini öğrenmenin heyecanlı ve en eğlenceli yolu bu.

40 Matematik Zarları (Math Dice Jr) Yaş : 6-99 Bu Oyun ; Dikkat Konsantrasyon, sayısal düşünme, matematik bilgisi becerilerini geliştirir. Hedef sayıyı belirlemek için 12 yüzlü Hedef Zarını atın. Hemen sonra diğer 5 adet Sayı Zarını da aynı anda atın. Hedef sayıya ulaşmak için toplama ve/veya çıkarma işlemlerini kullanarak Sayı Zarlarındaki sayıları kullanın. Sonuca ulaşmak için kullanılan her bir zar için puanlama pisti üzerinde bir boşluk ilerleyin. Pist üzerindeki bitiş çizgisine ulaşan ilk oyuncu oyunu kazanır! Basit kuralları, kocaman ve parlak renkli zarları bu oyunu tüm yaşlar ve matematik seviyeleri için eğlenceli kılar.

41 Tik Tak Bomm Bomba Yaş: 5-99 Bu oyun; Yaratıcılık, dinleme becerileri, hızlı düşünme, dikkat, konsantrasyon, hafıza ve kelime haznesi gelişimini destekler. Kartlarda belirlenen konu ile ilgili daha önce hiç söylenmemiş bir kelimeyi bomba patlamadan önce bulabilecek misin? (Bomba her seferinde farklı sürede patlar.) Oyun her dilde oynanabilen eğlenceli, farklı öğrenme stillerine-tüm duyulara hitap eden beyin fırtınası için kullanılabilecek çok etkili bir sınıf içi eğitim aracıdır.

42 Bir İngiliz markası olan ORCHARD TOYS oyunları İngiltere de ve dünyada birçok ödül kazanmıştır. Tüm ürünler kalın, parlak, dayanıklı ve geri dönüşümlü kartondan Avrupa güvenlik standartlarına uygun olarak İngiltere de üretilmektedir. Özellikle İngilizce dil eğitiminde kullanılabilecek yaratıcı ve eğlenceli oyun ve malzemeleri bulunmaktadır.

43 Kelime Avı (PathWords) Yaş : 6+ ve 12+ (iki versiyonu vardır) Bu Oyun ; Uzaysal Düşünme, İngilizce kelime dağarcığının geliştirilmesi, Mantık Yürütme becerilerini geliştirir. PathWords, Tetris ve Scrabble ın mükemmel karışımıdır. Görev sayfası üzerinde renkli şeffaf plakaları öyle yerleştirmelisiniz ki her rengin altında anlamlı İngilizce bir kelime belirsin. Kelimeler ileri veya geri okunabilir ancak harflerin sırası karışık olmamalı. PathWords İngilizce öğrenenlerin yanı sıra hem kelime oyunlarını sevenleri hem de bulmaca fanatiklerini cezbederek saatlerce oyalayacak çok eğlenceli bir oyun!

44 Dixit Yaş: 8+ Bu oyun; sözel ifade, hayal gücü-yaratıcı ve soyut düşünme becerilerini geliştiren inanılmaz bir imgelemçağrışım oyunudur. Her turda anlatıcı kişi elindeki kartlar arasından seçtiği karttaki resmin kendisine çağrıştırdığı şeyi bir kelime, bir cümle, bir hikaye, bir şarkı, pantomim, sadece ses çıkararak anlatmaya çalışır. Anlattığı kartı ters olarak masaya koyar. Anlatım şeklinde sınır yoktur. Sonra her bir oyuncu anlatıcının anlatımı ile kendi ellerinde en iyi eşleşen kartlarını seçer ve masaya ters olarak koyar. Kartlar karıştırılır ve düz çevrilir, oyuncular anlatıcının kartını tahmin etmeye çalışır. Dixit' in 2010 da oyun tasarımı için verilen Spiel de Jahres ödülünü almış olması şaşırtıcı değil; Dahice ve basit, güzel ve yaratıcı veeee herkes için eğlenceli!

45 Abalone Yaş: 7-99 Bu oyun; strateji geliştirme, dikkat konsantrasyon becerilerini geliştirir. Basit, hızlı ilerleyen, eğlenceli sıra dışı bir strateji oyunudur. Rakibinin 6 topunu da oyun alanından ilk oyuncu oyunu kazanır. Kuralları basit olup çok kısa bir sürede öğrenilebilir: Bir seferde bir, iki veya üç topu itebilirsiniz. 3 top maksimum güçtür. Toplarınızı tek çizgi halinde veya yana doğru bir adım itebilirsiniz. Sayısal olarak üstünlük önemlidir; 2 top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Ancak eşit sayılardaki toplar birbirini itemez. 30 u aşkın ülkede dan fazla satılmış olan bu oyun tüm zamanların en popüler strateji oyunlarındandır. Ödüller: Mensa Award - USA 1990 "Game of the Decade" Golden Ace - Cannes, France 1998 Seal of Excellence - Consumer Guide - Canada 1998

46 Koridor (Quoridor) Oyunun amacı karşı tarafa ilk ulaşan olmaktır. Rakibiniz sizi yavaşlatmak için karşınıza sürekli engeller çıkaracaktır. Ancak koyduğu engellere kendisi de takılabilir. Hiçbir oyun bir öncekinin aynısı olmayan bol ödüllü mükemmel bir strateji oyunudur. Okullar için dev boyutlusu da bulunmaktadır. Kuralları basit olup çok kısa bir sürede öğrenilebilir

47 Gobblet Yaş : 7+ Bu oyun; Strateji geliştirme, Hafıza, dikkat-konsantrasyon, dürtü kontrol becerilerini geliştirir. Matruşka gibi iç içe geçebilen kaplardan oluşur. Kaplar oyun alanına dıştan içe doğru yerleştirilir. Kendi renginden 4 adet kabı yatay-dikey veya çapraz olarak yan yana getiren ilk oyuncu oyunu kazanır. İki kişilik bir oyundur. Bu oyunları üreten firma oyunların üretiminde kullanılan her ağaç için iki adet fidan dikmektedir. Gobblet te kabınızı boş bir yuvaya koyabilir veya rakibinizin daha küçük bir kabını yutabilirsiniz. Yuttuğunuz bir kabı daha sonra çıkartabilirsiniz ama dikkat altındaki kabın rengini hatırlıyor musunuz? Bu oyunda dokunduğunuz kabı oynamak zorundasınız.

48 Quarto Yaş:8-99 Bu oyun; farklı açılardan bakabilme, strateji geliştirme, konsantrasyon becerilerinin gelişmesini sağlar. Dünyada en çok ödül kazanan oyunlardandır. Oyun her birinin 4 farklı özelliği olan 16 adet taş ile oynanır. Amaç; aynı ortak özelliğe sahip 4 taşı, oyun alanında yan yana dizebilmektir. Oynayacağınız taşın rakibiniz tarafından seçilmesi ise oyuna ayrı bir keyif verecek! Hem tablada olan hem de geride kalan taşları hesaplayarak gelecek hamlelerinizi planlamak zorunda olduğunuz inanılmaz bir dikkat oyunudur Quarto!

49 Çoklu Sudoku (Kakuzu) Yaş : 8+ Bu Oyun; Mantık Yürütme, Eleştirel Düşünce, Hafıza becerilerini geliştirir. Kakuzu, bitmeyen bir Sudoku dur. Ayrıca Sudoku oyununu birden çok oyuncu ile oynamanıza olanak sağlar. Sudokudaki gibi her satır, sütun ve karenin içinde aynı rakam yalnız ve yalnız bir kez tekrar eder. Torbadan bir sayı çekilerek bu sayı aynı zamanda oyun alanında yer alan 81 taştan bir tanesini kaldırarak bulunmaya çalışılır. Oyun alanındaki tüm taşlar açıldığında en çok taşı toplayan oyuncu kazanan olur. Kakuzu da Sudoku gibi mantık yürütme, sezgi ve gözlemleme becerilerini geliştirir. Ayrıca müthiş bir hafıza oyunudur.

50 36 Cube (36 Küp) Yaş :8-99 Bu Oyun; Kıyaslama, Görsel Algı, Eleştirel Düşünme, Stratejik Düşünme becerilerini geliştirir. Dünyanın en zorlayıcı bulmacasına hazır mısın? Hedefiniz 36 adet renkli kuleyi, her satır ve her sütunda her renkten bir tane olacak şekilde bulmaca tabanına yerleştirmektir... Ama tabanın farklı yüksekliklerde olması ve bittiğinde tüm kulelerin yüksekliğinin aynı hizada olması işinizi düşündüğünüzden çok daha zor bir o kadar da heyecanlı hale getirecek.

51 Düğüm Atma (Knot So Fast) Yaş : 8-99 Bu Oyun ; El Becerisi Dikkat, Uzaysal Algı becerisini geliştirir. Çoğu denizcinin dahi bilmediği 40 adet denizci düğümünü atarken çocuklar hem eğlenir, hem hızlanır hem de el becerileri gelişir.

EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI

EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI EĞİTİMDE AKIL OYUNLARI Sınıfa girdiğiniz zaman karşınızda birbirinden farklı birçok çocuk durmaktadır. Her çocuğun aynı olduğunu düşünemezsiniz. Çünkü onların sizi tanıması, sevmesi, saygı duyması aynı

Detaylı

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OKUMA-YAZMAYA HAZIRLIK Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME Öğreniyorum, öyleyse varım Okulda bir şeyler öğrenip, sonra kalan hayatımızda bilgi ve becerilerimizi kullanmak fikri artık geçerli değildir. Dünya hızlı hareket etmekte

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI ANKARA, 2008 0 ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DESTEK EĞİTİM PROGRAMI

Detaylı

ÇOCUKLARA ORYANTİRİNG EĞİTİMİ. Ekrem DENİZ Gülsen KARAMAN Fatih BEKTAŞ Oğuzhan YONCALIK Veysel GÜLER Ali KILINÇ Adem ATEŞ

ÇOCUKLARA ORYANTİRİNG EĞİTİMİ. Ekrem DENİZ Gülsen KARAMAN Fatih BEKTAŞ Oğuzhan YONCALIK Veysel GÜLER Ali KILINÇ Adem ATEŞ ÇOCUKLARA ORYANTİRİNG EĞİTİMİ Ekrem DENİZ Gülsen KARAMAN Fatih BEKTAŞ Oğuzhan YONCALIK Veysel GÜLER Ali KILINÇ Adem ATEŞ Ankara 2011 Kültür Ajans Yayınları No: 125 ISBN: 978 605 4432 37 0 Kültür Ajans

Detaylı

Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock. Çeviren: Emel Aran

Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock. Çeviren: Emel Aran Çocuğunuzun Okul Başarısına Yardım Edin Jonathan Hancock Çeviren: Emel Aran ISBN 978-605-5655-90-7 2011 Optimist Yayım ve Dağıtım Orijinal adı ve yayıncısı: Help Your Child Succeed at School, Hodder Teach

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ ÜSTÜN ZEKÂ VE ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLAR ANKARA, 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU.

2015-2016. OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU. velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 2015-2016 OKYANUS KOLEJLERi KILAVUZU 1 velilerimiz içindir. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. OKYANUS VELİ VE ÖĞRENCİ KILAVUZU. 3 OKYANUS KOLEJLERİ VELi VE ÖĞRENCi KILAVUZUNDA NELER VAR? Akademik Çalışma

Detaylı

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI»

TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» TEMEL MATEMATİKSEL KAVRAMLAR «SAYI» Yrd. Doç. Dr. Müge YURTSEVER KILIÇGÜN Amerikan Ulusal Matematik Öğretmenleri Konseyi (National Council of Teachers of Mathematics-NCTM) (2000)'ne göre, matematik programlarının

Detaylı

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için

Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle. Dikkat Geliştirme. Okul Öncesi ve. ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme Okul Öncesi ve ilkokul öğrencileri için Yaratıcı ve Görsel Egzersizlerle Dikkat Geliştirme HAZIRLAYANLAR ALEV DOĞAN AKINCI BAYRAM ÖZÇELİK DERYA APBAK

Detaylı

2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ DEĞERLENDİRME RAPORU, SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ

2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ DEĞERLENDİRME RAPORU, SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ 2013 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ DEĞERLENDİRME RAPORU, SORULARI VE ÇÖZÜMLERİ Temmuz, 2013 PROGRAM GELİŞTİRME Program Geliştirme ile ilgili toplam 5 soru geldiği, bunların; eğitimde

Detaylı

Daha fazla bilgi için www.moving-behaviour.com

Daha fazla bilgi için www.moving-behaviour.com 1 "Bu yayın Avrupa Komisyonu, Hayatboyu Öğrenme Programı, Comenius Okul Ortaklıkları alt programı tarafından finanse edilmiştir. Bu yayın yalnızca projeye ortak okulların görüşlerini yansıtır ve Avrupa

Detaylı

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır.

İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. İlkokuldan üniversiteye giden eğitim yaşamının sağlam temelleri okul öncesi eğitimle atılır. ÖN SÖZ Değerli Okul Öncesi Eğitimcileri, Mavi Yunus Okul Öncesi, geleceğin büyüklerinin yetiştirilmesinde üzerine

Detaylı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı

Sayı: 1 Eylül 2014. Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi. Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları. Hobi Köşesi: Maket Yapımı Sayı: 1 Eylül 2014 Kaliteli zaman önerisi: Hafıza Oyunları Ailecek Gidelim: Foça Deniz Müzesi Hobi Köşesi: Maket Yapımı Hazırlayanlar Uzman Psikolojik Danışman Handan YILMAZ Psikolojik Danışman Sıla GETİR

Detaylı

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

0-4 AY BEBEKLER İÇİN BEYİN GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER Bir kuşun beyni bir bezelyenin yarısı kadar ağırdır. Bir bebeğin beyni elma kadar ağırdır. 7 yaşında bir çocuğun beyni bir patates kadar ağırdır. Bir yetişkinin beyni balkabağı kadar ağırdır. 0-4 AY BEBEKLER

Detaylı

444 6 UCU www.cocukuni.org

444 6 UCU www.cocukuni.org O Mutlu, Biz Gururlu. 444 6 UCU www.cocukuni.org Early Years, 1965 yılında ebeveynler tarafından Kuzey İrlanda da kurulmuş küçük yaş (0-6) çocukların eğitimi konusunda proje ve hizmet üreten, uluslararası

Detaylı

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar

Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI. etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi UYUM EĞİTİM PROGRAMI etkinlikler teknikler hedefler kazanımlar formlar SAKARYA 2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Hazırlayan Yıldıray

Detaylı

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 10, 11 VE 12. SINIF İKİNCİ YABANCI DİL ALMANCA DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI Hazırlayanlar: Dr. Melek Gül Şahinel Elfriede

Detaylı

Mind Lab Programı. Eğitimin geleceğine olan yolculukta bize katılın

Mind Lab Programı. Eğitimin geleceğine olan yolculukta bize katılın Mind Lab Programı Eğitimin geleceğine olan yolculukta bize katılın Mind Lab Metodu, düşünce oyunları kullanarak yaşam ve düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen yenilikçi bir okul-içi metoddur. Sizi

Detaylı

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ

ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ve MATERYAL GELİŞTİRME SUNUM NOTLARI Yrd. Doç. Dr. İlyas KAYNAKLAR Alkan, C. (1999). Eğitim Teknolojisi. Anı Yayıncılık, Ankara. Çilenti, K. (1988) Eğitim Teknolojisi ve Öğretim.

Detaylı

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın:

Bu bilince ulaşana sosyal insan/adam gibi adam derim Şu sözlerdeki güzelliğe bakın: II olsun heyecanına kapılırsın. Var olanları koruma ve sahiplenme duygun gelişir. Sosyal insan a dönüşen varlığının, yararlandığın tarihsel kültürel ve maddi olanakların ürünü olduğu gerçekliğine ulaşırsın.

Detaylı

TEMEL SORU KİTAPÇIĞI

TEMEL SORU KİTAPÇIĞI KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI LİSANS (CÖS) EĞİTİM BİLİMLERİ TESTİ 7 TEMMUZ 2012 CUMARTESİ T.C. KİMLİK NUMARASI : ADI : SOYADI : SALON NO. : SIRA NO.: Soru kitapçık numarasının cevap kâğıdına kodlanmamasının

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ OYUN ALBÜMÜ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir.

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir. 71 Sevgili öğrencimiz ve sayın velimiz; Öğrencilerimizin her kademe için ulaşması hedeflenen akademik becerilerin yanı sıra, çok yönlü ve topluma uyumlu bireyler olmalarını önemsiyoruz. Okulumuz birçok

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

Dönem Sonu Hesaplama & Formlar

Dönem Sonu Hesaplama & Formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Dönem Sonu Hesaplama & Formlar SAKBİLSEM YAYINLARI 2013 1 Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Dönem Sonu Hesaplama & Formlar SAKBİLSEM

Detaylı

KARNE GÜNÜ. Sevgili Velilerimiz; "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral.

KARNE GÜNÜ. Sevgili Velilerimiz; Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir diyordu kral. MEV KOLEJİ Her sabah yeni bir gün doğarken Bir gün de eksilir ömürden KARNE GÜNÜ Sevgili Velilerimiz; Hayat bir nehir gibi bazen coşkulu bazen sakin ve salınarak akmaya devam ediyor. Şimdi sizden biraz

Detaylı

Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz,

Sayın Velimiz, Sevgili Öğrencimiz, Sayın Velimiz, İzmir Özel Türk Koleji olarak Atatürk ilkelerine bağlı, akademik yönleri güçlü öğrenciler yetiştirme hedeflerimizin yanında, sosyal açıdan da gelişmiş, ülkelerinin ve kendilerinin farkında

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI AVRUPA KOLEJİ OKULLARI ÖĞRENCİ VELİ EL KİTABI Eylül 2014 İstanbul İÇİNDEKİLER AVRUPA KOLEJİ 1 BİLİM DANIŞMA KURULU 1 Bilim Danışma Kurulu Üyeleri 2 Acıbadem Avrupa İnovasyon

Detaylı

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ

İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ İlköğretimde Etkili Öğretme ve Öğrenme Öğretmen El Kitabı Modül 7 İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Doç.Dr. Fitnat KAPTAN Arş. Gör. Hünkar KORKMAZ İLKÖĞRETİMDE FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ Fen Bilimleri ve Fen

Detaylı