Windows Vista ya Başlamak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Windows Vista ya Başlamak"

Transkript

1 Windows Vista ya Başlamak

2 Bilgisayarın açılması 1. Önyükleme: Bilgisayarınızı her açtığınızda, sizinle ve çevresel aygıtlarla etkileşimde bulunmak için gerekli sistem dosyalarının yüklenmesi 2. Çalışma ortamını (kullanıcı arabirimi) temsil eden kullanıcı profilinizde kayıtlı olan Windows Vista yla ilişkili izinler ve tercihler paketiyle oturum açılır 3. Bilgisayarınız bir etki alanının parçasıysa, Windows Vista da oturum açtığınızda etki alanında da oturum açarsınız

3 Windows u Etkinleştirmek Windows Vista yüklenmiş yeni bir bilgisayarı ilk kez başlattığınızda, Windows kopyanızı etkinleştirmeniz istenir. Windows Vista nın her kopyası ilk kullanımdan sonra 30 gün içinde etkinleştirilmelidir. Bu süre bittikten sonra, Windows un işlevlerini kullanamazsınız.

4 Yapın: Windows u Etkinleştirmek Denetim Masası nda, Sistem ve Bakım ı sonra da Sistem i tıklayın. Windows kopyanız etkinleştirilmişse, pencerenin altındaki Windows Etkinleştirme alanında Windows etkinleştirildi görünür.

5 Yapın: Windows u Etkinleştirmek Windows henüz etkinleştirilmemişse, Sistem penceresinde, Windows etkinleştirme alanında, Windows'u Şimdi Etkinleştir'i tıklayın. Yönetici olarak oturum açtıysanız, Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunda, Devam ı tıklayın. Yoksa, yönetici parolası girin ve Tamam ı tıklayın.

6 Yapın: Windows u Etkinleştirmek Windows Etkinleştirme iletişim kutusunda, Windows'u Şimdi Etkinleştir i tıklayın. Windows kopyanızın eşşiz olduğunu doğruladıktan sonra, Kapat ı tıklayın.

7 Güncelleştirmeler Windows Vista da ilk kez oturum açtığınızda, bulunan sistem güncelleştirmelerini denetlemeniz ve yüklemeniz iyi olur. Daha sonra Windows a gerekli olduğu zaman kendisini güncelleştirmesini bildirerek bilgisayar sisteminizin en geçerli özellikleri, araçları ve güvenlik önemlerini içerdiğinden emin olabilirsiniz.

8 Önemli Güncelleştirmeleri Otomatik Olarak Yüklemek ve Kurmak Denetim Masası nda, Güvenlik i ve Windows Update i tıklayın. Sol bölmede, Ayarları değiştir'i tıklayın. Seçilmemişse Güncelleştirmeleri otomatik olarak yükle seçeneğini seçin. Yeni güncelleştirmeleri yükle listesinde, bilgisayarınızın genellikle açık ve çevrimiçi olduğu zamanı seçin. Güncelleştirme işlemi üzerinde daha çok denetime sahip olmak ancak otomatik güncelleştirmelerden de yararlanmak isterseniz, Güncelleştirmeleri karşıdan yükle, ancak kurma konusunda kararı bana bırak seçeneğini seçin. Önerilen güncelleştirmeleri ekle onay kutusu seçiliyken, Tamam ı tıklayın. Yönetici olarak oturum açtıysanız, Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunda Devam ı tıklayın. Yoksa, yönetici parolası girin ve Tamam ı tıklayın.

9 Kullanılabilir Windows güncelleştirmelerini yüklemek Denetim Masası nda Güvenlik i ve Windows Update i tıklayın. Güncelleştirmeler varsa, güncelleştirme durum kutusunda Kullanılabilir güncelleştirmeleri görüntüle'yi tıklayın. Kullanılabilir güncelleştirme listesinde, istediğiniz herhangi bir güncelleştirmenin onay kutusunu seçin. Yükle yi tıklayın. Yönetici olarak oturum açtıysanız, Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunda Devam ı tıklayın. Yoksa, yönetici parolası girin ve Tamam ı tıklayın.

10 Kullanıcılar Arasında Hızla Geçiş Yapmak Hızlı Kullanıcı Geçişi özelliği, aynı anda tek bir bilgisayarda çok sayıda kişinin kendi kullanıcı hesaplarında oturum açmalarına olanak tanır. Kullanmak istediğiniz bilgisayarda başka biri çalışıyorsa, diğer kişinin çalıştığı dosya ya da programları kapatmasını istemeden kendi hesabınızda oturum açabilirsiniz. Hızlı Kullanıcı Geçişi Windows XP de isteğe bağlı bir seçenekti, Windows Vista da her zaman açıktır.

11 Bir kullanıcı hesabı etkinken bir başkasında oturum açmak Başlat menüsünde, Kapatma Seçenekleri düğmesini tıklayın, Kullanıcı Değiştir i tıklayın. Hoş Geldiniz ekranında, oturum açmak istediğiniz kullanıcı hesabını tıklayın ve gerekirse bir parola girin.

12 Bilgisayar Kilidi/Uyku Modu Bilgisayarı kilitlemek Başlat menüsünde, bu bilgisayarı kilitle düğmesini tıklayın. Bilgisayarın kilidini açmak Hesabınız parola korumalıysa, Hoş Geldiniz ekranında, Parola kutusuna parolanızı girin ve Enter a basın. Yoksa, kullanıcı hesap resminizi tıklayın. Bilgisayarı Uyku moduna geçirmek Masaüstü bilgisayar uyuduğunda normal olarak çalışması gereken gücün yüzde 10 unu kullanır. Taşınabilir bir bilgisayar uyuduğunda saate yaklaşık pil gücünün yüzde 2 sini kullanır. Başlat menüsünde, Uyku düğmesini tıklayın. Bilgisayarı Uyku modundan çıkarmak Donanımına bağlı olarak, bilgisayarınızı uyandırmak için Enter a ya da bilgisayarınızın güç düğmesine basın.

13 Windows oturumundan çıkmak Başlat menüsünde, Kapatma Seçenekleri düğmesini ve Oturumu Kapat ı tıklayın. Kaydedilmemiş bir işiniz yoksa, işlemi tamamlamak ve Hoş Geldiniz ekranını görüntülemek için Oturumu Kapat ı tıklayın. Yoksa, bilgisayar oturumunuza geri dönmek için İptal ı tıklayın; sonra açık dosyaları kaydedip kapatın, çalışan programları kapatın ve işlemi tamamlamak için Kapatma Seçenekleri listesinde Oturumu Kapat ı tıklayın.

14 Bilgisayarı kapatmak Bilgisayar oturumunuzu zaten kapattıysanız, Hoş Geldiniz ekranın sağ alt köşesinde, Kapat düğmesini tıklayın. Henüz oturumu kapatmadıysanız, Başlat menüsünde, Kapatma Seçenekleri düğmesini tıklayın ve Kapatma Seçenekleri listesinde, Bilgisayarı Kapat ı tıklayın.

15 Erişim Kolaylığı Merkezi ni açmak Denetim Masası nda Erişim Kolaylığı nı ve Erişim Kolaylığı Merkezi ni tıklayın. Erişim Kolaylığı Merkezi ni ilk kez açtığınızda bir sesli rehber ekranın üstündeki metni okur ve Büyüteç, Ekran Okuyucusu ve Ekran Klavyesi hizmetlerine ya da yüksek karşıtlık görüntüsüne faresiz erişim sağlar

16 Erişim Kolaylığı Sesli Açıklama özelliği video dosyasının içinde varsa, oynarken videoyu anlatır. Yüksek Karşıtlık ekranınızın görünümünü alışılmış Windows Vista renklerinden, öğelerin ekranda daha belirgin olmasını sağlayan daha keskin bir renk düzenine dönüştürür. Büyüteç fare işaretçisinin altında kalan ekranının dokuz kat büyütülmüş halinin görüntülendiği bir büyütme bölmesi açar. Büyütme bölmesinin boyutunu ve konumunu ayarlayabilirsiniz. Ekran Okuyucusu Windows kur, Windows masaüstü, Denetim Masası programları, Windows Gezgini, Notepad ve WordPad le çalışan bir metin okuma aracıdır. Kullanılabilir seçenekleri ve onları nasıl kullanacağınızı bildirmek için menü komutlarını, iletişim kutusu seçeneklerini ve diğer ekran özelliklerini yüksek sesle okur. Ayrıca siz yazarken tuş vuruşlarınızı da okur ve farenizi çevrede hareket ettirdiğinizde işaretçi konumunu bildirir. Ses Nöbetçisi sistemin yerleşik hoparlörü bir ses çaldığında belirlediğiniz ekran unsurunu (seçiminiz etkin başlık çubuğu, etkin pencere ya da masaüstüdür) yakıp söndürür.

17 Erişim Kolaylığı Ekran Klavyesi fare, kalem ya da başka bir aygıtı kullanarak tuşları seçebileceğiniz bir görsel klavye sunumu görüntüler. Konuşma Tanıma Windows u, açık programları denetlemenizi ve mikrofona konuşarak metni dikte ettirmenizi sağlar. Yapışkan Tuşlar başka bir tuşa basana dek Ctrl, Shift ve Alt tuşlarını yapıştırarak klavyeyi tek elle kullanmanızı kolaylaştırır. Filtre Tuşları Windows un kısa ya da yinelenen tuş vuruşlarını göz ardı etmesini sağlar veya yineleme hızını yavaşlatır. Fare Tuşları sayısal tuş takımı üzerindeki Ok tuşlarına basarak imleci ekran üzerinde hareket ettirmenizi sağlar. Geçiş Tuşları Caps Lock, Num Lock ya da Scroll Lock tuşuna bastığınızda bir ses çıkarır. Tuşlar etkinleştirildiğinde yüksek tonlu ve devre dışı bırakıldığında alçak tonlu bir ses çıkar.

18 Önemli Noktalar Oturum açarak bir Windows Vista oturumunu başlatabilir ya da oturumu kapatarak sonlandırabilirsiniz. Oturumu kapatıp bilgisayarı çalışır durumda bırakabilir ya da kapatma işleminin bir parçası olarak oturumu kapatabilirsiniz. Bilgisayarı kullanan herkes kendi kullanıcı hesabında oturum açabilir. Windows Vista ortam tercihleriniz kullanıcı hesabınızda depolanır, böylece oturum açtığınızda, Windows Vista istediğiniz gibi görünür ve çalışır. İlk kullanımdan sonra Windows Vista kopyanızı 30 gün içinde etkinleştirmelisiniz. Bu süreden sonra Windows Vista yı etkinleştirene dek dosya oluşturmayı ve kaydetmeyi başaramazsınız.

19 Önemli Noktalar Windows Vista bilgisayarınıza erişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış birçok alternatif girdi ve çıktı seçeneği içerir. Ekranı görmeyi ve bilgisayarı kullanmayı kendiniz için kolaylaştırmak amacıyla Windows Vista nın görünüşünü ve bilgisayarınızın işlevlerini değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikleri Hoş Geldiniz ekranının yanı sıra Erişim Kolaylığı Merkezi nden de yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı en geçerli yükseltmeler ve güvenlik güncelleştirmeleriyle güncel tutmanız önemlidir. Windows Update bunu otomatik olarak ya da manuel yapmayı kolaylaştırır. Bilgisayarınızı uyutarak dosyaları kapatmadan ve programlardan çıkmadan güç tasarrufu yapabilirsiniz.

20 Klavye Kısayolları Başlat menüsünü görüntülemek Ctrl+Esc ya da Windows logosu tuşu Bilgisayarınızı kilitlemek Windows logosu tuşu+l Filtre Tuşları nı açmak ya da kapatmak Sekiz saniye boyunca Sağ Shift Yüksek Karşıtlık ı açmak ya da kapatmak Sol Alt+Sol Shift+Print Screen Fare Tuşları nı açmak ya da kapatmak Sol Alt+Sol Shift+Num Lock Yapışkan Tuşlar ı açmak ya da kapatmak Beş kez Shift tuşu Geçiş Tuşları nı açmak ya da kapatmak Beş saniye Num Lock Erişim Kolaylığı Merkezi ni açmak Windows logosu tuşu+u

21 Windows Vista da Etkin Olarak Çalışmak

22 Windows Masaüstünde Yolunuzu Bulmak Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level

23 Başlat menüsünü kullanmak ve değiştirmek Başlat menüsünün sol bölümünün üstündeki tutturulmuş programlar alanı olarak adlandırılan özel alana kısayollar ekleyerek sık kullandığınız programlarınıza hızla erişebilirsiniz.

24 Başlat menüsünü kullanmak ve değiştirmek: Sol bölüm 1. Tutturulmuş programlar alanı olarak adlandırılan alana kısayollar ekleyerek sık kullandığınız programlarınıza hızla erişebilirsiniz. 2. En son kullanılan dokuz programın bağlantısı vardır. 3. Tüm Programlar bağlantısı bilgisayarınızda yüklü tüm programların listesine erişim sağlar.

25 Başlat menüsünü kullanmak ve değiştirmek: Sağ bölüm Üst kısım, dosyalarınızı depoladığınız klasörlere bağlantıların yanı sıra kullanıcı hesap resminizi ve kişisel klasörünüze bir bağlantı görüntüler. Orta kısım, Arama Sonuçları penceresine; en son açtığınız 15 dosyaya; bilgisayarınızın içeriğini görüntüleyen bir pencereye; ağ üzerinden erişebileceğiniz bilgisayarları, programları, dosya ve klasörleri gösteren bir pencereye ve oluşturduğunuz ağ bağlantılarına bağlantılar görüntüler. Alt kısım, tüm Windows Vista ayarlarına erişebileceğiniz Denetim Masası na, belirli türdeki dosya ve ortamları açmak için varsayılan programları, çeşitli bilgileri ve sorun giderme kaynaklarını bulabileceğiniz Windows Yardım ve Destek e bağlantılar görüntüler.

26 Başlat menüsünü özelleştirmek Son kullanılan programların listesini görüntüleyebilir ya da gizleyebilir ve ekranınızda görünen programların sayısını (max. 30 a kadar) belirleyebilirsiniz. Belgeler, Sık Kullanılanlar, Resimler ve Kişisel klasörlerinizin yanı sıra Bilgisayar,Denetim Masası ve Oyunlar pencerelerinin bağlantılarını görüntüleyebilir ya da gizleyebilirsiniz. Yönetimsel Araçlar ve Sık Kullanılanlar menülerini görüntüleyip gizleyebilirsiniz. Bağlan, Varsayılan Programlar, Yardım, Ağ, Yazıcılar ve Ara pencerelerinin bağlantılarını görüntüleyip gizleyebilirsiniz. Bu bağlantılar menü olarak kullanılamaz, çünkü başka grup ya da klasörler içermez. Arama işlemiyle kullanılan öğe ve alanları denetleyebilirsiniz. Başlat menüsünde görünen simgelerin boyutunu değiştirebilir, bir Başlat menüsü öğesini farenin sağ düğmesiyle tıkladığınızda içerik menülerinin görüntülenmesini etkinleştirebilir, Başlat menüsü öğelerini sürükleyerek yeniden yerleştirebilir, yeni yüklenen programları vurgulayabilir, tıklamak yerine işaret ederek alt menüleri açabilir ve Tüm Programlar listesini alfabetik olarak sıralayabilirsiniz.

27 Yapın: Başlat menüsündeki son açılan program sayısını değiştirmek Başlat düğmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Özellikler i tıklayın. Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri iletişim kutusunun Başlat Menüsü sekmesinde, Başlat menüsü seçeneği seçiliyken, Özelleştir i tıklayın. Başlat Menüsü nü Özelleştir iletişim kutusunun Başlat menüsü boyutu alanınada, görüntülemek istediğiniz program sayısını yazın ya da seçin ve Tamam ı tıklayın. Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri iletişim kutusunda, Tamam ı tıklayın.

28 Yapın: Başlat menüsünden bir program başlatmak Başlat menüsünde, Tüm Programlar ı tıklayın. Tüm Programlar listesinde, program adını ya da açmak istediğiniz programı içeren bir klasörü tıklayın, program adını tıklayın.

29 Yapın: Başlat menüsündeki tutturulmuş programlar alanına bir kısayol eklemek Başlat menüsünün Tüm Programlar listesinde ya da Windows Gezgini nde bir program simgesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Başlat Menüsüne Tuttur u tıklayın. Son açılan programlar alanından ya da Başlat menüsünün Tüm Programlar listesinden bir program simgesini tutturulmuş programlar alanına sürükleyin. Windows Gezgini ndeki bir program simgesini Başlat düğmesine sürükleyin ve Başlat menüsü açılınca, tutturulmuş programlar alanına sürükleyin.

30 Yapın: Başlat menüsündeki tutturulmuş programlar alanındaki bir kısayolu kaldırmak Tutturulmuş programlar alanında, program simgesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Başlat Menüsüden Al ı tıklayın.

31 Bilgisayarda Yolunuzu Bulmak Programlar, araçlar ve bilgiler bilgisayarınızda hiyerarşik bir yapıda bulunur. Bilgiler, sabit disk sürücülerinde ve diğer depolama aygıtlarında (CD, DVD ya da USB flash sürücü vb.) bulunan klasörlerde düzenlenmiş dosyalara depolanır. Kullanılabilir sürücülerdeki disklerin içeriğini görüntüleyerek bu depolama yapısına bakabilirsiniz.

32 Bilgisayarda Yolunuzu Bulmak Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level

33 Sistem dosyaları Program Files. Birçok program (Windows Vista yla gelen program ve araçlar dahil) gereksinim duydukları dosyaları Program Files klasörüne yükler. Yükleme sırasında farklı bir klasör de oluşturulabilir. Bu dosya ve klasörleri taşımamalı, kopyalamamalı, yeniden adlandırıp silmemelisiniz, böyle yaparsanız büyük olasılıkla hem program düzgün çalışmaz hem de onu kaldırmayı başaramazsınız. Kullanıcılar. Bir kullanıcı bilgisayarda ilk kez oturum açtığında Windows Vista 12 alt klasör içeren bir kullanıcı profili oluşturur: AppData, Kişiler, Masaüstü, Belgeler, Karşıdan Yüklenenler, Sık Kullanılanlar, Bağlantılar, Müzik, Resimler, Kaydedilen Oyunlar, Aramalar ve Videolar. Bunların tümüne, Başlat menüsünün üstündeki kullanıcı adınızı tıklayarak açtığınız kişisel klasörünüzden erişebilirsiniz. Windows. Önemli işletim sistemi dosyalarının çoğu bu klasörde depolanır. Bu klasöre bakabilirsiniz ancak ne yaptığınızdan emin değilseniz dokunmayın! Windows Vista kullanıcısının Windows klasöründeki bu dosyalara erişmesine gerek olmayacaktır.

34 Yapın: Bilgisayarınızın klasör yapısına göz atmak Gezinti bölmesinde, Klasörler listesini görüntüleyin. Bir klasör adının yanındaki oku tıklayın ya da alt klasörlerinin listesini görmek için klasör adını çift tıklayın veya Adres çubuğunda, alt klasörlerini görüntülemek için klasör adının sağındaki oku tıklayın, listede istediğiniz klasör adını tıklayın.

35 Yapın: Bir pencereyi yeniden boyutlandırmak Açık bir pencerede, pencerenin sağ üst köşesindeki Ekranı Kapla ya da Aşağı Geri Getir düğmesini tıklayın. Büyütülmemiş bir pencerede, pencere çerçevesini işaret edin. İşaretçi çift yönlü oka dönüştüğünde, çerçeveyi istediğiniz boyuta sürükleyin.

36 Yapın: Bir pencereyi gizlemek/kapatmak Bir pencereyi gizlemek: Açık bir pencerede, pencerenin sağ üst köşesindeki Simge Durumuna düğmesini tıklayın. Bir pencereyi kapatmak: Açık bir pencerede Kapat düğmesini tıklayın ya da pencere gizliyse, pencerenin görev çubuğu düğmesini tıklayın, Kapat ı tıklayın.

37 Görev Çubuğunu Kullanmak ve Değiştirmek İpucu: Hızlı Başlat araç çubuğu görünür değilse, görev çubuğunun boş bir alanını farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Araç Çubukları nı işaret edin ve Hızlı Başlat ı tıklayın.

38 Görev Çubuğunu Kullanmak ve Değiştirmek Hızlı Başlat araç çubuğu program ve komutlara tek tıklamalı bağlantılar görüntüler. Görev çubuğu düğmesi, her açık pencere, dosya ya da programı (iletişim kutuları, ileti kutuları, uyarılar ya da Windows Kenar Çubuğu hariç) temsil eder. Bir programda birden fazla dosya açıksa, her pencere için görev çubuğunda bir düğmeyle yer kaplamaktan kaçınmak için Windows görev çubuğu düğmelerini gruplandırabilir. Bildirim alanı belirli sistem komutlarının bağlantılarının yanı sıra arka planda çalışanlar dahil (etkileşim kurmanız gerekmeyen programlar) programların durumuyla ilgili bilgi görüntüler.

39 Bir görev çubuğu düğmesi altında çok sayıda pencere gruplandırıldığında: Görev çubuğunu tıkladıktan sonra listeden istediğiniz pencereyi tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Görev çubuğu düğmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayıp istediğiniz düzeni tıklayarak gruptaki pencereleri görüntüleyebilirsiniz. Basamakla seçeneği, pencereleri birbiri üzerinde her birinin başlığı ve yalnızca en üstteki pencerenin içeriği görünür olacak biçimde görüntüler. Pencereleri Üst Üste Göster seçeneği, tüm pencereleri içeriklerinin bir kısmı görünecek şekilde yatay yığınlanmış olarak görüntüler. Örneğin, sekiz pencere dörderden iki sütun olarak yerleştirilir. Pencereleri Yan Yana Göster seçeneği, tüm pencereleri içeriklerinin bir kısmı görünecek şekilde dikey yığınlanmış olarak görüntüler. Örneğin, sekiz pencere ikişerden dört sütun olarak yerleştirilir.

40 Bir görev çubuğu düğmesi altında çok sayıda pencere gruplandırıldığında: Her yerleşim düzeninde açık pencereler önceki boyutları göz önünde bulundurulmadan yaklaşık olarak aynı boyuta getirilir. Görev çubuğu düğmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayıp Grubu Küçült ü tıklayarak tüm pencereleri simge durumuna küçültün. Görev çubuğu düğmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayıp ardından Grubu Kapat I tıklayarak tüm pencereleri kapatın. Windows Vista kaydedilmemiş değişiklikleri kaydetmeniz için sizi uyarır.

41 Yapın: Çok sayıda pencere arasında geçiş yapmak Hızlı Başlat araç çubuğunda, Pencereler arasında geçiş yap düğmesini tıklayın, görüntülemek istediğiniz pencereyi tıklayın.

42 Yapın: Tüm açık pencereleri simge durumuna küçültmek Hızlı Başlat araç çubuğunda, Masaüstünü göster düğmesini tıklayın.

43 Yapın: Bir pencere grubuna aynı anda bakmak Program grubunun görev çubuğu düğmesini farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Pencereleri Üst Üste Göster i tıklayın.

44 Görev çubuğunu kilitlemek/kilidini açmak/yeniden boyutlandırmak Görev çubuğunu kilitlemek ya da kilidini açmak Varsayılan ayar olarak, görev çubuğu kilitlidir, bu nedenle taşıyamaz ya da özelliklerini değiştiremezsiniz. Görev çubuğunun boş bir alanını farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Görev Çubuğunu Kilitle yi tıklayın. Görev çubuğunu yeniden boyutlandırmak Görev çubuğunun kenarlığını işaret edin. İşaretçi çift yönlü oka dönüştüğünde, kenarlığı istediğiniz boyuta gelene kadar aşağı ya da yukarı sürükleyin.

45 Görev çubuğunda görünenleri değiştirmek Görev çubuğunun boş bir alanını farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Özellikler i tıklayın. Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü Özellikleri iletişim kutusunda, her sekmenin üzerinde istediğiniz seçenekleri seçin ve Tamam ı tıklayın.

46 Bir masaüstü kısayolu oluşturmak Kısayollar, program, klasör ve diğer konumlardaki dosyalara bağlı olan masaüstündeki ya da Hızlı Başlat araç çubuğundaki simgelerdir. Birçok program yükleme sırasında bir ya da daha çok kısayol oluşturma seçeneği verir ya da bazı durumlarda sormadan kısayollar oluşturur. Masaüstünün boş bir alanını farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve Yeni yi işaret edin ve Kısayol u tıklayın. Kısayol Oluştur sihirbazında, öğenin konumunu yazın ya da Gözat ı tıklayın, istediğiniz programı bulup tıklayın, Tamam ı tıklayın. Kısayol Oluştur sihirbazında, İleri yi tıklayın. Bu kısayol için bir ad yazın kutusunda, bir ad yazın ve Son u tıklayın.

47 Masaüstündeki öğeleri yeniden yerleştirmek 1. Masaüstünüzdeki bir kısayolu görünmesini istediğiniz konuma sürükleyin. 2. Masaüstünün boş bir alanını farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Görünüm ü işaret edin ve Otomatik Düzenle yi tıklayın.

48 Masaüstünüzden bir öğeyi silmek Kısayolu farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Sil i tıklayın, onaylama ileti kutusunda Evet i tıklayın.

49 Önemli Noktalar Windows Vista kullanıcı arabirimi, verimli bir şekilde çalışmak için gereksinim duyduğunuz araç ve bilgilere basit ve kolay erişim sağlamak için tasarlanmıştır. Dosyalar bilgisayarınızda bir klasör yapısında düzenlenir. Dosyalar arasında gezinerek ya da Aramaya Başla kutusuna dosya bilgisini girerek dosyaları bulabilirsiniz. Denetim Masası ndaki bağlantıları tıklayarak ya da Denetim Masası Ara kutusuna arama öğelerini girerek Windows Vista ayarlarını ve araçlarını bulabilirsiniz. Başlat menüsü son açılan dosya ve programların izini sürer, böylelikle onları kolaylıkla yeniden açabilirsiniz. Programlar, klasörler ve dosyalar için kısayollar oluşturabilir ve bunları yeniden yerleştirebilirsiniz, böylece onları Başlat menüsünden, masaüstünden ya da Hızlı Başlat araç çubuğundan doğrudan açabilirsiniz. Daha verimli çalışmanıza yardım etmesi için Başlat menüsünü, görev çubuğunu, Hızlı Başlat araç çubuğunu ve Windows masaüstünü özelleştirebilirsiniz.

50 Klavye Kısayolları Başlat menüsünü açmak ve kapatmak Ctrl+Esc ya da Windows logosu tuşu Masaüstünü görüntülemek Windows logosu tuşu+d Tüm pencereleri simge durumuna küçültmek Windows logosu tuşu+m Tüm küçültülmüş pencereleri önceki durumuna getirmek Windows logosu tuşu+shift+m Bilgisayar penceresini açmak Windows logosu tuşu+e Açık öğeler arasında geçiş yapmak Alt+Tab Windows Flip 3-D kullanarak pencereler arasında gezinmek Windows logo tuşu+tab Öğeler arasında açıldıkları sıralamaya göre gezinmek Alt+Esc

51 Dosya ve Klasörlerle Çalışmak

52 Dosya türleri Programları çalıştırmak için kullanılan ya da programlar tarafından oluşturulan dosyalar: Bunlar yürütülebilir dosyaları ve dinamik bağlantı kitaplıklarını (DLL) içerir. Bu dosyalar bazen korunması için gizlidir (standart klasör görünümünde gösterilmez). Gizli dosyalar seçilemez ve silinemez. Sizin oluşturduğunuz dosyalar: Bunlar bir ya da birden çok uygulama kullanarak açabileceğiniz, bakabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz belge, elektronik tablo, grafik, metin dosyası, slayt gösterileri, ses klipleri, video klipleri ve diğerlerini içerir. Bir programı çalıştırmak için gerekli dosyalar ve programın kendisi için oluşturduğu dosyalar, programın onları bulacağı biçimde düzenlenir ve yerlerini değiştirmemeniz gerekir.

53 Klasör, sürücü ve depolama aygıtlarının içeriğini görüntülemek Tüm Programlar ı işaret edin, Başlat menüsünde, Donatılar ı tıklayın, Belgeler klasörünüzün içeriğini görüntülemek için Windows Gezgini ni tıklayın. Bir klasörü farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Araştır ı tıklayın. Bir klasörü açmak için Başlat menüsünde klasör bağlantısını tıklayın. Örneğin, bilgisayarınızla erişilebilen tüm sabit disk sürücüleri ve depolama aygıtlarının listesini görüntülemek için Bilgisayar ya da Ağ ı tıklayın.

54 Windows Gezgini Microsoft Windows Gezgini nde, tüm sürücü, klasör, dosya ve bilgisayarınızın parçası olan çevresel aygıtların yanı sıra, bağlı olduğunuz ağdaki herhangi bir bilgisayardakileri de görürsünüz. Windows Gezgini dosya ve klasörleri çeşitli yollarla yönetmeniz için araçlar sağlar.

55 Klasörler arasında gezinmek Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level

56 Windows Gezgini ndeki son dosyaları bulmak İçerik bölmesinde görüntülediğiniz klasörlerin içeriklerini tekrar görüntülemek için Geri ya da İleri düğmesini tıklayın. Görüntülemek istediğiniz klasörlerin listesini görüntülemek için Son Sayfalar düğmesini tıklayın.

57 Sık Kullanılan Bağlantılar listesine bir klasör eklemek Windows Gezgini nin İçerik bölmesinde, listeye eklemek istediğiniz klasörü sürükleyin.

58 Bir sürücüye bağlanmak Düzenli olarak belirli bir ağ sürücüsü ya da kaynağına erişmek isterseniz (örneğin, belirli bir sunucuya sürekli bağlanıyorsanız) bunu kolayca yapmak için sürücüyü Windows Gezgini ne bağlayabilirsiniz.

59 Bir sürücüye bağlanmak Başlat menüsünde, Bilgisayar ı tıklayın. İçerik bölmesinin üstündeki araç çubuğunda, Ağ sürücüsüne bağlan ı tıklayın. Ağ Sürücüsüne Bağlan penceresinde, bu sürücüyü tanımlamak istediğiniz harfi belirleyin. Gözat ı tıklayın, bağlanmak istediğiniz sürücü ya da klasörü bulun ve Klasör kutusuna yolu girilmiş olarak Ağ Sürücüsüne Bağlan penceresine geri dönmek için Tamam ı tıklayın. Yalnızca geçerli Windows oturumunun sonunda bu konuma bağlanmak isterseniz, Oturum açıldığında yeniden bağlan onay kutusunu temizleyin. Son u tıklayın.

60 Bağlandığınız bir sürücü ya da klasörden bağlantınızı kesmek Windows Gezgini nde, sürücü ya da klasörü farenin sağ düğmesiyle tıklayın, Bağlantıyı Kes i tıklayın.

61 Windows Gezgini Penceresi Geri ve İleri düğmeleri, Adres çubuğu, Ara kutusu, araç çubuğu ve İçerik bölmesi her zaman görüntülenir. Araç çubuğunda Düzenle yi, Yerleşim i ve öğeyi tıklayarak diğer öğeleri gizleyip görüntüleyebilirsiniz. Gezinti bölmesi. Adres çubuğundan gezinmeye alıştığınızda İçerik bölmesine daha çok alan sağlamak için Gezinti bölmesini kapatmayı isteyebilirsiniz. Ayrıntılar bölmesi. Pencerenin altındaki bu bölme bir klasördeki öğe sayısı ya da seçili bir dosyanın dosya türü gibi görüntülenen içerikle ilgili bilgi sağlar. Bu bilgiler İçerik bölmesi görünümüne bağlı olarak yararlı olabilir ya da olmayabilir. Menü çubuğu. Araç çubuğu düğmeleri yerine menü ve komutlarla çalışmayı yeğliyorsanız araç çubuğunun üstünde Menü çubuğunu görüntüleyebilirsiniz. Önizleme bölmesi. Pencerenin sağındaki bu bölme seçili bir dosyanın içeriğinin önizlemesini görüntüler. Ara bölmesi. Bilgisayarınızda bir bilgiyi araştırırken araştırmayı derinleştirmek için bu bölmeyi araç çubuğunun üstünde görüntüleyebilirsiniz.

62 Windows Gezgini nde bölmeleri görüntülemek ya da gizlemek Düzenle menüsünde, Yerleşim i işaret edin ve listede, değiştirmek istediğiniz bölmeyi tıklayın.

63 İçerik bölmesi görünümleri Simgeler. Dört Simge görünümü (Çok Büyük, Büyük, Orta Boy ve Küçük) geçerli klasördeki her dosya ve klasör için bir simge ve dosya adı görüntüler. Küçük Simgeler hariç tüm görünümlerde simgeler dosya boyutunu görüntüler. Listele. Dosya türünü temsil eden küçük bir simgenin eşlik ettiği dosya ve klasör adlarını gösterdiği için bu görünüm Küçük Simgeler görünümüne benzer. Ayrıntılar. Bu görünüm dosya ya da klasör listesini ve onların özelliklerini görüntüler. Her dosya ya da klasör için gösterilen varsayılan özellikler Ad, Değiştirme Tarihi, Tür, Boyut ve Etiketler dir. Bu özelliklerden herhangi birini gizleyebilir, Yazar ve Unvan gibi belirli dosya türleriyle ilgili birçok farklı özellik görüntüleyebilirsiniz. Döşemeler. Bu görünüm orta boyutta bir simge ve seçili klasördeki dosya ya da klasörün adını, türünü ve boyutunu görüntüler.

64 Yapın: Klasör ya da dosyaların görünüşünü değiştirmek Windows Gezgini araç çubuğunda, dört görünüm arasında geçiş yapmak için Görünümler düğmesini ya da Görünümler okunu tıklayın ve kaydırıcıyı sürükleyerek istediğiniz görünümü seçin.

65 Yapın: Windows Gezgini liste görünümünde sıralama düzenini değiştirmek Sıralama yapmak istediğiniz başlığı tıklayın. Sıralama düzenini tersine çevirmek için yeniden tıklayın.

66 Yapın: İçerik bölmesi görünümleri Windows Gezgininde AA_Office2007 klasörü altındaki Bölüm04 alt klasörünü açın. 1. Görünümler listesini görüntüleyin ve Ayrıntılar ı tıklayın. 2. Beş sütun başlığını (Ad, Değiştirme Tarihi, Tür, Boyut ve Etiketler) sırasıyla işaret edin. 3. İşaretçi her başlığın üzerinden geçerken, başlık seçili olduğunu belirtmek için renk değiştirir ve başlığın sağ köşesinde ok görünür. İçerikleri farklı yollarla süzmek için oku tıklayabilirsiniz. 4. Boyut başlığını (oku değil) tıklayın. 5. Dosyalar, dosya boyutuna göre Boyut başlığının üstündeki aşağıyı gösteren okla belirtilerek azalan düzende sıralanır. 6. Boyut u yeniden tıklayın. 7. Dosyalar dosya boyutuna göre artan düzende yeniden sıralanır ve ok, düzenin değiştiğini belirtmek için yön değiştirir. 8. Sütun başlıklarında herhangi bir yeri farenin sağ düğmesiyle tıklayın. 9. Bir dosya ya da klasöre eklenebilecek nitelikler listesi görünür. Ayrıntılar görünümde geçerli olarak görüntülenenler onay işaretleriyle belirtilir. Ad kullanılmaz (gri renktedir) çünkü dosya adı mutlaka görüntülenmelidir.

67 Yapın: İçerik bölmesi görünümleri 10.Nitelikler listesinde Yazarlar ı tıklayın. 11.Yazarlar adlı yeni bir sütun görüntülenir ve dosyaları oluşturan kişilerin adları listelenir. 12.Sütun başlıklarında herhangi bir yeri farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve nitelikler listesinde Tümü nü tıklayın. 13.Ayrıntıları Seç iletişim kutusu açılır. Geçerli olarak görüntülenen özellikler listenin en üstünde görünür. 14.Ayrıntılar görünümünde görüntüleyebileceğiniz yaklaşık 240 dosya niteliğini görmek için listeyi kaydırın. Yazarlar onay kutusunu temizleyin ve Tamam ı tıklayın. 15.Yazarlar sütunu pencereden kaybolur. Varsayılan düzene geri dönmek için Ad sütun başlığını tıklayın. Görünümler listesinde Döşemeler i tıklayın. 16.Döşemeler görünümü ad, dosya türü ve dosya boyutuyla birlikte her öğe için bir küçük resim ya da simge görüntüler.

68 Bir Dosya ya da Klasörle İlgili Bilgilere Bakmak 1. Dosya ve klasörleri Ayrıntılar görünümünde görüntüleyin. 2. Bir dosya ya da klasörü seçin ve bazı bilgilerini Ayrıntılar bölmesinde görün. 3. Bazı bilgi öğelerinin olduğu bir Ekran İpucu görüntülemek için bir dosyayı işaret edin. 4. Bir dosya ya da klasörü farenin sağ düğmesiyle tıklayın ve Özellikler iletişim kutusundaki tüm kullanılabilir bilgileri görmek için Özellikler i tıklayın.

69 Bir dosyanın özelliklerini değiştirmek Windows Gezgini nde dosyayı içeren klasörü görüntüleyin. Dosyayı tıklayın ve Ayrıntılar bölmesinde özelliklerini değiştirin.

70 Yapın: Bir dosyaya başlık (unvan) ekleme AA_Office2007 klasörü altındaki Bölüm04 alt klasöründeki 03_Video klasörünü ve uygulama dosyalarını kullanın. 1. MSP\AA_Office2007\Bölüm04 alt klasörünün içeriğini Döşemeler görünümünde görüntüleyin. 2. Ayrıntılar bölmesi açık değilse, Düzenle menüsünde Yerleşim i işaret edin ve listede Ayrıntılar Bölmesi ni tıklayın. 3. Ayrıntılar bölmesi Bölüm04 klasöründe 34 öğenin olduğunu belirtir. 4. İçerik bölmesinde 03_Maliyet çalışma sayfasını tıklayın. 5. Ayrıntılar bölmesi dosyanın simgesini, adını, türünü, yazarını, boyutunu ve değiştirme tarihini, unvanı ve etiketler yertutucularını görüntüler. 6. Ayrıntılar bölmesinde Başlık Ekle yi tıklayın. Unvanı kutusu düzenlenebilir olur. 7. Unvanı kutusuna, Dağınıklık yazın ve Kaydet i tıklayın. Windows Vista dosya özelliklerini güncelledikten sonra başlık Ayrıntılar bölmesinde görünür.

71 Yapın: Bir dosyaya etiket eklemek 03_Maliyet Özellikleri iletişim kutusunda Ayrıntılar sekmesini tıklayın. 1. Bu sekme, tüm dosya özelliklerini görüntüler. Bir özelliği değiştirebiliyorsanız, onun sağını işaret etmek bilgileri ekleyebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz bir kutu görüntüler. 2. Ayrıntılar sekmesinde Etiketler in sağını işaret edin, görünen kutuyu tıklayın, e yazın ve birkaç saniye bekleyin. 3. Bu klasördeki dosyalara atanmış e harfi ile başlayan etiketleri görüntüleyen bir liste görünür (bu alıştırmada iki tanedir: etkinlik ve ev). 4. Etiketi eklemek için etkinlik i seçin. 5. Artık etkinlik sözcüğüyle ilişkili tüm dosyaları araştırdığınızda, bu sözcük dosyada görünmese bile bu dosya arama sonuçlarında yer alır.

72 Bir dosyadan özellikleri kaldırmak Windows Gezgini nde bir dosya seçin ve Düzenle menüsünde, Özellik Kaldır ı tıklayın. Özellik Kaldır iletişim kutusunda, kaldırmak istediğiniz özellikleri seçin.

73 Windows Gezgini nde bir klasör oluşturmak Bilgisayarınızda kullandığınız her programla belirli bir türde dosyalar oluşturursunuz. Örneğin, Microsoft Office Word 2007 yle belgeler (.docx dosyaları); Microsoft Office Excel 2007 yle elektronik tablolar (.xlsx dosyaları) ve Microsoft Office PowerPoint 2007 yle sunular (.pptx dosyaları) oluşturursunuz. Ayrıca Windows Vista yla gelen araçları kullanarak basit metin belgeleri ve resimler oluşturup düzenleyebilirsiniz. Dosyaları daha sonra kolay erişmek için klasörlerde oluşturursunuz.

74 Windows Gezgini nde bir klasör oluşturmak Düzenle menüsünde, Yeni Klasör ü tıklayın. Yeni Klasör dosya adı vurgulanmışken, klasör için istediğiniz adı yazın ve Enter a basın.

75 Bir dosyayı sıkıştırmak Windows Gezgini nde, sıkıştırmak istediğiniz dosyayı farenin sağ dümesiyle tıklayın, Gönder i işaret edin ve Sıkıştırılmış Klasör ü tıklayın.

76 Çok sayıda dosya silmek Windows Gezgini nde, silmek istediğiniz ilk dosyayı tıklayın, CTRL tuşunu basılı tutun ve silmek istediğiniz diğer dosyaları tıklayın ya da bir dosya aralığı seçmek için ilk dosyayı tıklayın, SHIFT tuşunu basılı tutun ve son dosyayı tıklayın. DEL tuşuna basın, Birden Çok Öğe Sil ileti kutusunda, Evet i tıklayın.

77 Geri Dönüşüm Kutusu ndan öğeleri kalıcı olarak silmek Geri Dönüşüm Kutusu nu açın, herhangi bir öğeyi saklamak istemediğinizi onaylayın ve araç çubuğunda, Geri Dönüşüm Kutusu nu Boşalt ı tıklayın. Birden Çok Öğe Sil ileti kutusunda, tüm öğeleri kalıcı olarak silmek için Evet i tıklayın. Masaüstünde ya da Klasörler listesinde, Geri Dönüşüm Kutusu nu farenin sağ düğmesiyle tıklayın, gözden geçirmeden tüm öğeleri silmek için Geri Dönüşüm Kutusu nu Boşalt ı tıklayın. Geri Dönüşüm Kutusu nu açın, kalıcı olarak silmek istediğiniz öğeleri seçin, Enter a basın ve Dosya Sil ileti kutusunda, Evet i tıklayın.

78 Geri Dönüşüm Kutusu ndaki dosyaları geri yüklemek Geri Dönüşüm Kutusu nu açın, hiçbir öğeyi seçmeden araç çubuğunda, Tüm öğeleri geri yükle yi tıklayın. Geri Dönüşüm Kutusu nu açın, geri yüklemek istediğiniz öğeleri seçin ve araç çubuğunda, Bu öğeyi geri yükle yi tıklayın.

79 Diğer klasörlere dosya kopyalamak Windows Gezgini nde, kopyalamak istediğiniz dosyayı tıklayın, Düzenle menüsünde, Kopyala yı tıklayın. Dosyayı kopyalamak istediğiniz klasörü görüntüleyin ve Düzenle menüsünde, Yapıştır ı tıklayın. Farenin sağ düğmesiyle, dosyayı yeni konuma sürükleyin, düğmeyi bıraktığınızda, Buraya Kopyala yı tıklayın. CTRL tuşunu basılı tutarak kopyayı yeni konumuna sürükleyin, farenin düğmesini ve CTRL tuşunu bırakın.

80 Bilgisayarınızdaki ve İnternet teki öğeleri aramak Başlat düğmesini tıklayın ve Aramaya Başla kutusunda, aramak istediğinizi yazın. Aramanız için İnternet i kullanmak üzere, Başlat menüsünün altında, İnternet te Ara bağlantısını tıklayın. Başlat menüsünde, Ara yı tıklayın, Ara kutusunda, aramak istediğinizi yazın. Aramanıza odaklanmanızı sağlaması için gelişmiş ölçütü kullanmak üzere, Gelişmiş Arama okunu tıklayın ve bilgileri doldurun.

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ İncelenecek Konular: 1.1. Giriş 1.2. Word Ortamında Çalışmak 1.3. Belge Açmak ve Kapatmak, Belgede Gezinmek 1.4. Belgenin Farklı Görünümlerini Görüntülemek 1.5.

Detaylı

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 2. HAFTA EDL103 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Öğr. Gör. S. M. Fatih APAYDIN apaydin@beun.edu.tr EMYO Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu GİRİŞ TEMEL BİLGİLER Bir bilgisayar temel olarak

Detaylı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Çalışma Alanı... 5 Bölüm 2 PDF Oluşturmak... 34 Bölüm 3 PDF İçeriğini Birleştirmek... 43 Bölüm 4 PDF'leri Dışa Aktarmak... 55 Bölüm 5 İnceleme ve

Detaylı

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma ADOBE CONNECT 9'u Kullanma Yasal bildirimler Yasal bildirimler Yasal bildirimler için, bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Adobe Connect 9.4'teki yenilikler

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma ADOBE ACROBAT X STANDARD Uygulamasını Kullanma bildirimler Yasal bildirimler için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler (Acrobat 10.1)...............................................................................................

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Sayfa ii

İÇİNDEKİLER. Sayfa ii İÇİNDEKİLER A MICROSOFT OFFICE POWERPOİNT 2007 PROGRAMI GENEL...1 Microsoft Office Powerpoint 2007 Programına Giriş...1 Powerpoint 2007 Ekranı...1 Powerpoint 2007 Ekranını Nasıl Kullanabilirim?...1 B DOSYA

Detaylı

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ

WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ WINDOWS XP İŞLETİM SİSTEMİ Windows XP nasıl açılır? Bilgisayarın kasası üzerindeki açma düğmesine basılıp enerji geldiğinde bilgisayar ilk önce kendi kendini test eder. Daha sonra harddisk üzerinde yüklü

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP311/SGP312

Kullanım kılavuzu. Xperia Tablet Z SGP311/SGP312 Kullanım kılavuzu Xperia Tablet Z SGP311/SGP312 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Cihaza Genel Bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...8

Detaylı

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1

2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Kullanım Kılavuzu 2012. Tüm Hakları Saklıdır. Acer ICONIA TAB Kullanım Kılavuzu Model: A510/A511 İlk baskı: 4/2012 Sürüm: 1.1 Acer ICONIA TAB Model numarası: Seri numarası*: Satın alma tarihi: Satın alma

Detaylı

Hızlı Başvuru Kılavuzu

Hızlı Başvuru Kılavuzu Hızlı Başvuru Kılavuzu 2 Bu Kılavuzda Windows 7 ile alınmış ekran görüntüleri gösterilmektedir. Görünüm diğer İşletim Sistemlerinde farklı olabilir. PDF dosyaları neden popülerdir? Taşınabilir Belge Biçimi

Detaylı

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Access 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır?

Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? Örnek Bilgisayar Soruları WİNDOWS XP İşletim Sistemi I 1) Görev çubuğunda saat ayarı, denetim masası içerisindeki hangi nesne yoluyla yapılır? A) Görüntü B) Klavye C) Tarih/Saat D) Bölgesel Ayarlar 2)

Detaylı

Gözden Geçirme: Ticari markalar Yasal Uyarı

Gözden Geçirme: Ticari markalar Yasal Uyarı Kullanım Kılavuzu Gözden Geçirme: R01 Ticari markalar Microsoft, Windows, Windows logosu, Windows Media, Outlook ve ActiveSync Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerde Microsoft Corporation'ın

Detaylı

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu...

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... 14 Not ve ilgili görevler... 15 Çizim... 15 Masaüstünde çizim... 16 Şekil araçlarıyla

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z1 C6902/C6903/C6906

Kullanım kılavuzu. Xperia Z1 C6902/C6903/C6906 Kullanım kılavuzu Xperia Z1 C6902/C6903/C6906 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia C4 E5303/E5353/E5306

Kullanım kılavuzu. Xperia C4 E5303/E5353/E5306 Kullanım kılavuzu Xperia C4 E5303/E5353/E5306 İçindekiler Xperia C4 Kullanım kılavuzu...6 Başlarken...7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış...7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı

Detaylı

ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu

ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu TR10147 Revize Sürümü V2 Şubat 2015 ASUS Tablet ve ASUS Klavye İstasyonu E-Kılavuz T300 Chi T300 Chi Klavye İstasyonu Telif Hakkı Bilgileri İçinde açıklanan ürünler ve yazılım da dahil olmak üzere bu kılavuzun

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia ZR C5503/C5502

Kullanım kılavuzu. Xperia ZR C5503/C5502 Kullanım kılavuzu Xperia ZR C5503/C5502 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Cihaza genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...8 Google hesabı neden gereklidir?...9 Cihazınızı

Detaylı

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Microsoft Office temel Pencereleri görüntüleme ve kullanma Bir sonraki pencereye geçiş yapar. alt + SEKME Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Etkin pencereyi kapatır. Bunu en üst düzeye

Detaylı

Nokia 500 Kullanım Kılavuzu

Nokia 500 Kullanım Kılavuzu Nokia 500 Kullanım Kılavuzu Baskı 2.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı takma 9 Hafıza kartı takma 10 Şarj etme 12 Telefonu açma veya kapatma 14 Telefonunuzu

Detaylı

Adım Adım Microsoft Office Word 2007

Adım Adım Microsoft Office Word 2007 Adım Adım Microsoft Office Word 2007 Joyce Cox ve Joan Preppernau Çeviri: Sevgin Güngör arkadaþ YAYINEVÝ Mithatpaþa Cad. 28/C Ankara Tel: +90 312 434 46 24 (4 hat) Faks: +90 312 435 60 57 e-posta: info@arkadas.com.tr

Detaylı

Cep Telefonu Kullanıcı kılavuzu

Cep Telefonu Kullanıcı kılavuzu Cep Telefonu Kullanıcı kılavuzu Vodafone Group 2015. 2015. Vodafone Vodafone and ve the Vodafone Vodafone logoları logos Vodafone are trade marks Group un of Vodafone ticari markasıdır. Group. Any Burada

Detaylı

Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın

Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Kullanım Kılavuzu 2-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Acer Liquid Jade S Kullanım Kılavuzu Model: S56 Bu revizyon: 12/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 Compact D5803/D5833

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 Compact D5803/D5833 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 Compact D5803/D5833 İçindekiler Başlarken... 7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış... 7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gereklidir?...10

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 Tablet SGP521

Kullanım kılavuzu. Xperia Z2 Tablet SGP521 Kullanım kılavuzu Xperia Z2 Tablet SGP521 İçindekiler Başlarken... 7 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...7 Genel bakış... 7 Montaj...8 Cihazınızı ilk kez açma...10 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 5.HAFTA Ms Powerpoint ( Temel Ayarlar, Sunum Oluşturma, Metin, Görüntüler

Detaylı

BlackBerry PlayBook Tablet. Sürüm: 2.1. Kullanıcı Kılavuzu

BlackBerry PlayBook Tablet. Sürüm: 2.1. Kullanıcı Kılavuzu BlackBerry PlayBook Tablet Sürüm: 2.1 Kullanıcı Kılavuzu Yayın: 2012-08-09 SWD-20120809111934886 İçindekiler Başlangıç... 9 Yeni özellikler ve geliştirmeler... 9 Tabletinizi tanıma... 10 Dokunmatik ekran

Detaylı

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu

Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Nokia C7 00 Kullanım Kılavuzu Baskı 3.1 2 İçindekiler İçindekiler Güvenlik 5 Başlarken 7 Tuşlar ve parçalar 7 SIM kartı ve bataryayı takma 9 Hafıza kartı takma 11 Şarj etme 12 Telefonu açma veya kapatma

Detaylı