BURSA İNEGÖL DÖRTÇELİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BRİFİNG DOSYASI. Bütün ümidim gençliktedir.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BURSA İNEGÖL DÖRTÇELİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ BRİFİNG DOSYASI. Bütün ümidim gençliktedir."

Transkript

1 BURSA İNEGÖL DÖRTÇELİK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 1965 BRİFİNG DOSYASI Bütün ümidim gençliktedir.

2

3 ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dâhilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr u zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

4 İÇİNDEKİLER 1. Müdürümüzün Sözü Var, 2. Geçmişten Günümüze Okulumuz, 3. Okulumuzun Fiziki Yapısı, 4. Misyonumuz, 5. Vizyonumuz, 6. Yönetim Kadromuz, 7. Okul Türlerimiz Alanlarımız Dallarımız 8. Okulumuzu Tanıyalım, A. Güvenlik Kulübelerimiz, B. Yönetim Binamız, C. Atatürk Büstümüz, D. Personel Araç Park Alanımız, E. Okul Bahçemiz, F. Spor Salonumuz, G. Okul Ambarı,Tören Alanı ve Futbol Sahamız, H. Akademik Eğitim Binamız, I. Konferans Salonumuz, J. Okul Kantinimiz. 9. Alanlarımızı Tanıyalım, A. Bilişim Teknolojileri Alanı, B. Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı, C. Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, D. Makine Teknolojisi Alanı, E. Metal Teknolojisi Alanı, F. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı, 10. Eğitimde Kalite Çalışmaları, 11. Etkinliklerimiz.

5 1 - MÜDÜRÜMÜZÜN SÖZÜ VAR Ertan KALKANLI Okul Müdürü İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi nde göreve başladığım tarihinden itibaren öğretmen arkadaşlarım, öğrenciler ve diğer çalışanlar ile birlikte bir ekip ruhu içersinde yeni bir yapılanma projesi başlattık ve birinci öncelik olarak fiziksel alt yapının revize edilmesi ve güçlendirilmesini seçtik. Bu kapsamda sürekli iyileşme düşüncesi ile; Atölyelerin düzenlenmesi, Tören alanı Atatürk büstü yapımı, Genel depo (ambar) düzenlemesi, C blok harita odası düzenlemesi. Metal Teknolojisi alanı 2 adet derslik düzenlemesi, 26 Adet dersliğe yeni yazı tahtası takılması, C blok Fen Laboratuvarı yapımı, Spor salonu soyunma odalarının düzenlenmesi, Beyaz Bayrak alınması, Araç park yerlerinin düzenlenmesi, UMEM projesi kapsamına dâhil olunması ( TL ödenek alınması), Okul geneli lavabolara otomatik sabunluk konulması, Yeni güvenlik kulübesi yapımı, Yeni kütüphane düzenlemesi, Okul ve çevre imkânları ile 310 m² yeni kantin binası yapımı, Konferans salonu yapımı (260 koltuk kapasiteli), Metal Teknolojisi Alanı ek bina yapımı (Elektrostatik Toz Boya Tesisi İçin), C blok Sosyal Bilimler laboratuarı yapımı, Okul binalarının dış cephelerinin boyanması, Öğrenci girişine 7 (yedi) adet parmak izi ile çalışan turnike kurulması, Okulumuz pansiyonun iç cephesinin boyanması, K-Q TSE-ISO-EN 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alınması, "A" ve "C" blokların iç cephelerinin boyanması, iş ve işlemlerini gerçekleştirdik.

6 Fiziksel altyapının revize edilmesindeki bu faaliyetler sürdürülürken mesleki ve akademik eğitim de göz ardı edilmedi. Alanlarımıza ait atölyelerin yeniden yapılandırılması öğrencilerimize atölye organizasyonun nasıl yapılması gerektiği konusunda büyük bir tecrübe kazandırırken mesleki eğitimin bundan sonra daha kaliteli sürdürülebilmesinin de önünü açmış oldu. Yine ilçemizde bulunan özel dershaneler ile işbirliği içersinde okulumuz 11. sınıfları için üniversite giriş sınavlarına yönelik deneme sınavları yapıldı. Bu sayede öğrencilerimiz kendi bilgilerini sınarken bu sınavlarda ilk sırada yer alan öğrencilerimizin de bu dershanelere tam burslu olarak yerleştirilmesi sağlanmış oldu. Bu çalışmalar kapsamında dershaneye gidemeyen 12. sınıf öğrencilerimiz için de okulumuzda, ücretsiz olarak üniversite giriş sınavlarına hazırlık kursları düzenlendi. Yine sürdürdüğümüz kişisel gelişim faaliyetleri kapsamında, davetimiz üzerine okulumuzu ziyaret eden ve okulumuz öğretmen ve öğrencilerine bu konuda seminer veren Sn. Ahmet Şerif İZGÖREN gücümüze güç katarken doğru yolda olduğumuza olan inancımızı da pekiştirmiş oldu. Bununla birlikte; öğretmenlere yönelik olarak başlattığımız Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi destekli eğitim faaliyetlerine de devam etmekteyiz. Özetle hep daha iyiye ulaşmak için çalışmalarımızı inançla sürdürüyoruz. Çalışmalarımız okulumuzun İnegöl de, Bursa da, Türkiye de ve hatta dünyada en iyi, en kaliteli ve model bir okul olmasına kadar devam edecektir. İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri, öğrencileri ve bütün çalışanları adına, saygılarımla. İnegöl 24/07/2013

7 2 GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OKULUMUZ İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kurum ve eğitim açısından, civarındaki en güçlü okullardan biri olup, kaliteli eğitim ve yüksek öğrenci portföyü ile emsalleri arasında marka olma yolunda eğitim ve öğretime devam etmektedir. İnegöl Dörtçelik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi nin, İnegöl Sanat Okulu ve Pansiyonu Yaptırma Derneği nin Girişimi ile İnegöl Belediyesinin sağladığı arsa üzerine 1961 yılında temeli atılmış ve 1965 yılında Tesviye, Metal İşleri ve Ağaç İşleri Bölümü olarak eğitim öğretime açılmıştır. Aynı yıl pansiyon olarak eğitim öğretime açılan ek bina ihtiyaçtan dolayı Eğitim Öğretim yılında derslik olarak düzenlenmiş ve kullanıma açılmıştır Eğitim Öğretim yılında Teknik Lise Makine Bölümü açılmış ve İnegöl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaptırılan 4 katlı, 300 yataklı pansiyon işletmek üzere okulumuza devredilmiştir yılında hayırsever vatandaş Mustafa DÖRTÇELİK tarafından başta atölye olarak düşünülen daha sonra okulumuz ihtiyacına göre dersliğe çevrilen 830 m2 kapalı alan üzerine 3 katlı derslik binası ve 384 m2 tek katlı kalorifer dairesi yaptırılmış, her iki bina da 1994 yılında Eğitim Öğretime kazandırılmıştır Eğitim Öğretim yılında Teknik Lise Elektrik Bölümü, Endüstri Meslek Lisesi Elektronik ve Konfeksiyon bölümleri açılmıştır Eğitim Öğretim yılında Anadolu Teknik Lisesi Elektrik Bölümü, Eğitim Öğretim yılında da Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü açılmıştır. Mevcut bölümler; Genel Müdürlüğümüzce bölümlerin alana dönüştürülmesi çalışması sonucunda, Eğitim Öğretim yılından itibaren: a.)endüstri Meslek Lisesi nde Bilişim Teknolojileri Alanı, Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı, Giyim Üretim Teknolojisi Alanı, Makine Teknolojisi Alanı, Metal Teknolojisi Alanı, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı olarak, b.)teknik Lise de Elektrik Elektronik Teknolojisi ve Makine Teknolojisi Alanı olarak, eğitim öğretim vermeye başlamıştır Eğitim Öğretim yılında Anadolu Teknik Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı açılmıştır Eğitim Öğretim yılında Anadolu Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı açılmıştır Eğitim Öğretim yılında Anadolu Teknik Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı, Makine Teknolojisi Alanı ve Anadolu Meslek Lisesi Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı açılmıştır Eğitim Öğretim yılında Anadolu Teknik Lisesi Metal Teknolojisi Alanı açılmıştır.

8 3 OKULUMUZUN FİZİKİ YAPISI Okulumuz toplamda m2 alan üzerine kurulmuştur. Bu alan üzerinde üç ana blok, iki atölye binası, bir kalorifer dairesi binası, bir kantin binası, bir spor salonu, bir basketbol ve bir futbol sahası mevcuttur. İlk başta m2 olan kapalı alan; sonradan eklenen Mobilya ve İç Mekân Tasarımı ve Metal Teknolojisi atölyeleri, kalorifer dairesi, C blok olarak adlandırılan üç katlı derslik binası ve kantin binasının ardından m2 ye ulaşmıştır.

9 4 - MİSYONUMUZ Mensubu olmaktan gurur duyulan mesleki ve teknik eğitim kurumu olmak. 5 - VİZYONUMUZ İstihdamı kolay, dürüst ve donanımlı bireyler yetiştirmek.

10 6 - YÖNETİM KADROMUZ Ertan KALKANLI Okul Müdürü Hasan Hüseyin PALAZ Teknik Müdür Yrd. Sedat PASLI Müdür Başyardımcısı İsmail Hakkı ÇELİK Koordinatör Müdür Yrd. Yavuz POLAT Pansiyon Müdür Yrd. Halil ASLAN Murat ELÇİN Hasan GÜMÜŞ Metin AYKUT Müdür Yrd. Müdür Yrd. Müdür Yrd. Müdür Yrd. Soner SONGÜR Bilişim Teknolojileri Alan Şefi Ali YAZICI Elektrik Elektronik Teknolojisi Alan Şefi Vildan AMUK Giyim Üretim Teknolojisi Alan Şefi Necdet ÇELİKKOL Makine Teknolojisi Alan Şefi Yusuf DEMİR Metal Teknolojisi Alan Şefi İsa DEMİRTAŞ Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alan Şefi

11 7 - OKUL TÜRLERİMİZ ALANLARIMIZ DALLARIMIZ

12 8 - OKULUMUZU TANIYALIM Okulumuz yukarıda tanıtımları yapılan alanların dışında,aşağıdaki birimleri de bünyesinde barındırmaktadır. A- GÜVENLİK KULÜBELERİMİZ Okulumuza öğretmen ve ziyaretçi giriş-çıkışının yapıldığı giriş kapımız. Okulumuza öğrenci girişçıkışının yapıldığı, tüm öğrencilerimiz ile personelimizin güvenliği düşünülerek yapılmış olan parmak izi okuyuculu turnike geçişi olan öğrenci giriş kapımız.

13 B-YÖNETİM BİNAMIZ A Blok olarak adlandırdığımız bu kısım Okul Müdürü, Müdür Başyardımcısı, Özlük İşleri, Muhasebe, Döner Sermaye Saymanı ve Kütüphanenin bulunduğu kısımdır. Okulumuzda her alandan öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmaları daha bu kapıdan içeri girerken görmeye başlarsınız. Bir çok dalda elde edilen başarılarımızın meyveleri

14 C- ATATÜRK BÜSTÜMÜZ Okulumuzun adına yakışır tören alanı ve Atatürk büstümüz. D-PERSONEL ARAÇ PARK ALANIMIZ Okulumuz personelinin kullandığı araç park alanlarının yeniden düzenlenmesi okul, öğrenci ve personel güvenliğini bir kat daha arttırmış oldu.

15 E-OKUL BAHÇEMİZ Gururluyuz, çünkü İnegöl ün en yeşil okuluyuz, Onurluyuz, çünkü yine hep birlikte ve bir takım olarak çalışmanın doğal bir sonucu olan aynı zamanda temizlik ve sağlığın sembolü olan BEYAZ BAYRAK artık okulumuzda.

16 F-SPOR SALONUMUZ Spor salonumuz da yapılan iyileştirme çalışmaları ile zemin sportif oyunlar için daha kullanışlı hale getirildi. Aydınlatma ve cam muhafaza demirleri ilgili alanlar tarafından yenilendi.öğrencilerimizin giyinme ve derse rahat hazırlanmaları için soyunma odaları yaptırılarak öğrencilerimizin kullanımına sunuldu.

17 G- OKUL AMBARI, TÖREN ALANI VE FUTBOL SAHAMIZ Kazan dairesi olarak yıllarca hizmet veren bu binamız okulumuzun doğal gaz kullanımına geçmesi ile birlikte bir süre depo olarak kullanıldıktan sonra yapılan yeni düzenleme ile içerisinde okulun merkez ambarı ve okulumuz alanları için yapık eşya deposu olarak düzenlenerek daha kullanışlı hale getirilmiştir. Çatı ve onarımı yapılıp yan cepheler sac ile kapatıldıktan sonra baca ve bina çevresi boyanarak görüntü kirliliği ortadan kaldırılmıştır. Okul bahçesinin bazı kısımları otopark alanı olarak düzenlendikten sonra tören alanında sınıflara göre yerleşim yaptırılıp bu kısımlar çizgi çizilmek suretiyle bölümlendirilmiştir. Bahçenin aydınlatma ile ilgili her türlü onarımı yapılmış olup ihtiyaç anında gerekli onarımlar ilgili alan tarafından sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Okulumuzda bir adet çim zeminden oluşan futbol sahası, kapalı alanda iki adet tenis masası, açık alanda okulun bahçesinde beton zeminde yapılmış bir adet basketbol ve voleybol sahası sportif alan olarak öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından kullanılmaktadır.

18 H-AKADEMİK EĞİTİM BİNAMIZ C Blok olarak adlandırdığımız bu binada öğrencilerimize ağırlıklı olarak kültür dersleri ile ilgili öğretim programları uygulanmaktadır. Üç katlı olan ve yirmi altı derslikten oluşan bu binamızdaki derslikler yeniden düzenlenip tüm yazı tahtaları kısa bir süre içerisinde yenilenmek suretiyle daha sağlıklı bir eğitim ortamı meydana getirilmiştir. Okulumuza, öğrencilerini görmeye gelen ziyaretçilerimiz, velilerimizi ağırlamak amacıyla için nezih bir bekleme salonumuz mevcuttur. Öğretmenlerimizin teneffüslerde ve yemek aralarında dinlenmeleri kitap okumaları yada TV seyretmeleri amacıyla düzenlenmiş Öğretmenler odası yine bu bina içerisinde bulunmaktadır.

19 Mesleki eğitime verilen önemin gereği atelyelerdeki fiziksel altyapı ile ilgili yeniden yapılandırma çalışmaları devam ederken, akademik eğitim verilen bu binamızda ihmal edilmeyerek burada da çeşitli iyileştirme çalışmaları yapılmıştır yılı içerisinde öğrencilerimizin görerek,yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla yaptırılan modern bir fen laboratuvarı da kullanıma sunulmuştur. İlçemizde bulunan özel dershaneler ile işbirliği yapılarak okulumuz 11. sınıfları için üniversite giriş sınavlarına yönelik deneme sınavları yapılmıştır. Bu sayede öğrencilerimiz kendi bilgilerini sınarken iki öğrencimizin de bu dershanelere tam burslu olarak yerleştirilmesi sağlanmıştır yılı içerisinde öğrencilerimizin yine fen laboratuarımızdaki gibi görerek, yaparak,yaşayarak öğrenmelerini sağlamak amacıyla yaptırılan modern bir Sosyal Bilimler laboratuvarı da kullanıma sunulmuştur.

20 I. KONFERANS SALONUMUZ Günden güne büyüyüp gelişen bu dev eğitim yuvasının artık en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmiş olan konferans salonu eksiği 2011 yılı iyileştirme çalışmaları ile ortadan kaldırılmış ve 260 kapasiteye sahip konferans salonumuz tüm okul çalışanları ve öğrencilerinin hizmetine sunulmuştur. J. OKUL KANTİNİMİZ El birliği ile yapılamayacak bir şeyin olmadığını görünüşüyle herkese kanıtlayan okul kantinimiz tüm okul çalışanları, öğrencileri, İnegöl belediyesi ve hayırseverlerin desteği ile ortaya çıkarmanın haklı gururunu paylaşıyoruz.

21 A. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI Bilişim Teknolojileri Alanı, bilgisayar sistemlerinin yazılım ve donanım kurulumu yanında alanın altında yer alan ağ işletmenliği, bilgisayar teknik servisi, veritabanı programcılığı ve web programcılığı dallarının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Bilişim Teknolojileri Alanı nda yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazandıran nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmek amaçlanmaktadır. 9 - ALANLARIMIZI TANIYALIM OKUL TÜRLERİMİZE BAĞLI DALLARIMIZ End.Mes.Lisesi Anadolu Teknik Lise 1.Web Programcılığı 2.Veritabanı Programcılığı 3.Bilgisayar Teknik Servisi 1. WEB PROGRAMCILIĞI Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım olarak kurulumu bilgilerinin yanında, web sayfası tasarımına ve programlama dilleri yardımıyla etkileşimli web uygulamaları hazırlanmasına yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

22 2. VERİTABANI PROGRAMCILIĞI Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılım kurulumu, veri tabanı ve programlama dilinin kurulumu, veri tabanının oluşturulması ve yönetimi, yazılım geliştirme, hata giderme, bakım ve yedek almaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. 3. BİLGİSAYAR TEKNİK SERVİSİ Bilgisayar sistemlerinin donanım ve yazılımı, kurulumu, bakım ve arıza giderme işlemleri ve bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemler kurmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

23 İSTİHDAM ALANLARI Bilişim Teknolojileri Alanı ndan mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; 1. Ağ işletmenleri, bilgisayar satış ve teknik destek firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, ticarî kuruluşlar, internet servis sağlayıcıları, internet yayıncılık şirketleri, radyo televizyon şirketleri, araştırma şirketleri, borsalar, ulaştırma, lojistik firmaları ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkânına sahiptirler. Ayrıca kendi adlarına iş yeri açabilirler. 2. Teknik servis elemanları, bilgisayar toplama ve satış işlemi yapan firmalarda, bünyesinde bilgisayar bulunduran iş yerleri, şirketlerde, özel sektöre ait firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendilerine ait özel iş yerleri de açabilirler. 3. Veri tabanı programcıları, kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait firmalarda çalışabilirler. Ayrıca kendilerine ait özel iş yerleri de açabilirler. 4. Web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında, internet üzerinden ticaret (eticaret) yapan firmalarda vb. yerlerde çalışabilirler.

24 B. ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI Elektrik - Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Elektrik- Elektronik Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. Elektrik - Elektronik Teknolojisi Alanına ait üç katlı 1000 m² lik bağımsız bir eğitim binası bulunmaktadır. Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanına ait dallarda toplam 486 öğrencimiz eğitim görmektedir. OKUL TÜRLERİMİZE BAĞLI DALLARIMIZ End.Mes.Lisesi A.Teknik Lisesi Teknik Lise A.M.Lisesi 1.Endüstriyel Bakım Onarım 2.Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi 3.Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü 4.Güvenlik Sistemleri

25 DAL PROGRAMLARI 1. ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM Endüstriyel bakım ve onarım elemanının sahip olması gereken, fabrika, atölye vb. işletmelerdeki elektrik elektronik sistemlerin bakım ve onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. ATELYELER 1.Elektro-Pnömatik Atelyesi 2.PLC Laboratuvarı 3.Elektrik Kumanda Sistemleri Atelyesi Atelyelerimiz de projeksiyon ve bilgisayar ile eğitim öğretim yapılmaktadır. Öğrencilerimizin daha önce kullandıkları masa ve tabureler modern masa ve sandalyelerle değiştirilmiştir.

26 2. ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ TEKNİK SERVİSİ Elektrikli ev aletleri teknik servis elemanının sahip olması gereken, ev ve iş yerlerinde; soğutma, ısıtma, pişirme, temizlik ve kişisel bakım cihazlarının bakım, onarım ve montajını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. ATELYELER 1.Elektrikli ev aletleri uygulama atölyesi 2.Teorik eğitim sınıfı Elektrikli ev aletleri atelyemizde; ısıtıcı-pişirici, temizleyici- yıkayıcı ve küçük ev aletleri ile klima ve kombi gibi her yerde kullanılan ev aletlerine yönelik uygulamalar yapılmaktadır.

27 3.ELEKTRİK TESİSATLARI VE PANO MONTÖRLÜĞÜ Elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü meslek elemanının sahip olması gereken, bina içi ve dışı elektrik tesisatının ve tüm elektrik panolarının kurulumunu ve bakım onarımını yapma yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü Dalı teknolojik gelişmeler paralelinde devamlı olarak yenilenmektedir. Elektrik sayaçları, Pano imalatı arıza ve bakım uygulamaları, Kompanzasyon panoları, röleler, motor kontrol uygulamaları ve her türlü tesisat uygulamaları atölyelerimizde yapılmaktadır.

28 5. GÜVENLİK SİSTEMLERİ Güvenlik sistemleri dalı işletmelerin ihtiyaç duyduğu elektronik sistemlerin kurulumunu yapma ve işletmelerin verimini artıran cihazların kurulumunu yapan teknik eleman yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Güvenlik sistemleri atelyesinde,, Yangın ve hırsız alarm sistemleri, duman dedektörleri, telefon santrali, modem kurulumu ve bütün kamera çeşitleriyle uygulama yapma imkanı bulunmaktadır. Güvenlik Sistemleri Atölyemizin donanımı yenilenerek öğrencilerimize teknolojik bilgileri verebilecek alt yapıya sahip bir çalışma ortamı oluşturulmuştur.

29 ORTAK KULLANIM ALANLARI 10. Sınıf uygulama atölyeleri Teorik eğitimin yapıldığı 2 adet sınıf Öğretmenler Odası 20 Bilgisayardan oluşan Bilgisayar Laboratuarı

30 İSTİHDAM ALANLARI Teknik servisler ve bakım-onarım birimleri Endüstriyel fabrika ve atölyelerde Kontrol sistemleri, PLC programlama, kurulum Yüksek gerilim proje taahhüt firmalarında, Pnömatik-Elektropnömatik sistem kullanılan alanlarda Mikrokontrolör programlama ve ar-ge departmanları Elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde Elektrik makineleri imal eden işyerlerinde Açık hava reklam panosu yapan firmalarda Elektronik Güvenlik Sistemleri kurulumu yapan firmalarda Her türlü elektronik kartların onarımı ve tasarlanması Elektrik tesisatı proje çizimi yapan mühendislik firmaları Trafo ve ölçü istasyonlarında. Baraj ve şalt sahası atölyelerinde

31 C. GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANI Giyim ve hazır giyim sanayi ülkemizde en gelişmiş ve gelişmeye açık sanayi dallarından biridir. Ülkemizin sahip olduğu zenginlikler ve yoğun olarak emeğe dayanan bir sanayi dalı olması, gelişmesini hızlandırmakta ve uluslararası rekabet gücünü artırmaktadır. Tüm sektörlerde yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler hazır giyim sektöründe de yaşanmaktadır. Gelişen teknoloji yapılan işin süresini kısalmakta ve verimi artırmaktadır. Gelişmeler daha kaliteli üretim yapmayı sağlarken, işçilerin sorumluluk alanlarını ve yaptıkları işleri değiştirmektedir. Bu bağlamda hazır giyim sektöründe yeni teknoloji kullanımını bilen nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulmakta, bu da eğitimin önemini artırmaktadır. Bilgi ve beceri düzeyi yüksek olan iyi yetişmiş meslek elemanlarının iş bulma şanslarının yüksek olduğu gözlenmektedir. Giyim Üretim Teknolojisi Alanı hazır giyim işletmelerine nitelikli iş gücü sağlamak ve sektörün gelişmesine katkıda bulmaya yönelik eğitim vermektedir. Bu alan öğrencileri kadın, erkek, çocuk giysilerinin tasarlanması, üretiminin planlanması, üretim aşamalarının organizasyonu, temel tekstil bilgisi, temel dikiş makinelerinin kullanımı, elde ve bilgisayarda kalıp hazırlama konularında eğitilirler. Giyim Üretim Teknolojisinin amacı: Alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanlarını yetiştirmektir.

32 DALLARIMIZ 1.Kadın Giyim Modelistliği 2. Hazır Giyim Model Makineciliği 1.KADIN GİYİM MODELİSTLİĞİ DALI Kadın giyim modelisti; kadın giyimine ait elde veya bilgisayarlı sistemde temel ve model uygulamalı kalıp, şablon, seri ve pastal planını hazırlayan ürüne uygun malzeme tespit ederek numune dikiminin yapılmasını sağlayan nitelikli kişidir. KADIN GİYİM MODELİSTLİĞİ TANIMI: Kadın Giyim Modelistinin sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. AMACI: Giyim Üretim Teknolojisi alanında Kadın Giyim Modelistliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

33 EĞİTİM VE ÖĞRETİM FAALİYETLERİ Giyim üretim teknolojisi alanında Kadın Giyim Modelistliği mesleğinin yeterliliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. MODELİSTİN GÖREVLERİ -Modele ve ölçüye uygun kalıp hazırlamak. - Kalıpları şablonlamak. - Kalıpları serilemek. - Modele uygun malzeme tespiti yapmak. - Pastal planı hazırlamak. - Numune dikimi yaptırmak Bilgisayarlı modelistlikte yapmış olduğunuz tüm işlemleri kısa zaman, malzeme tasarrufu, hassas çalışma, milimetrik ölçebilme, arşivleme kolaylığı gibi avantajlar sağlayarak iş imkânı sunar. 1- Ekranda sıfırdan kalıp hazırlama, 2- Model uygulayarak ürün geliştirme, 3- Kumaş, tela, astar, kırım, çizim vb. kalıpları hazırlama, kritik yapma, 4- Serileme yapma, 5- Mevcut kalıpları serili, serisiz dijit ederek programa alma, 6- Pastal hazırlama ve plottera gönderir.

34 EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI Bu meslekte ilerleme kişinin yeteneği ölçüsünde gerçekleşir. Gelecek vadeden bu alanda, gözönünde bulundurulması gereken önemli bir unsur da, sürekli gelişim ve eğitimdir.teknolojinin hızla gelişmesinin yanı sıra çok değişken ve hareketli olan hazırgiyim sektöründe kişi, sürekli olarak moda ve yenilikleri takip ederek kendini geliştirmelidir. Çünkü geçmişte yılda iki defa hazırlanan sezon çalışmaları yerini en az dört defaya, birkaç model ve kumaş yerini sayısız kumaş ve modele bırakmıştır. Kendini yenilemeyen kişinin bu alanda ilerlemesi mümkün değildir. Mesleki başarıya göre: Modelist, stilisti, müşteri temsilcisi, üretim şefi ve yöneticiliğe kadar yükselebilirler. Hazır Giyim Teknikerliği ön lisans programını başarı ile tamamlayanlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS), başarılı olmaları halinde, Giyim Teknolojisi Öğretmenliği lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler..

35 2. HAZIR GİYİM MODEL MAKİNACILIĞI DALI Hazır Giyim Model Makinecisi; modelist tarafından verilen dikim talimatına göre model ve malzeme özelliğine uygun kadın,erkek, çocuk iç giyim numune dikimi yapma, iş geliştirmeye yönelik önerilerde bulunma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir. Hazır giyim model makinecisinin sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Giyim üretim teknolojisi alanında hazır giyim model makineciliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

36 EĞİTİM ÖĞRETİM FAALİYETLERİ Giyim Üretim Teknolojisi alanı haftalık ders çizelgesinde ki dersler ve bu derslerin altındaki modül içerikleri uygulanır. HAZIR GİYİM MODEL MAKİNECİSİNİN GÖREVLERİ Meslek elemanları aşağıdaki görevleri yerine getirirler: İş planı yapmak, Ölçüye ve tekniğe uygun olarak kesilmiş parçaları dikmek, Ürünün overlok işlemlerini yapmak, Bitmiş ürün kontrolünü yapmak ve hatalarını düzeltmek, Makinelerin basit bakım ve onarımlarını yapmak, Meslekî gelişime ilişkin etkinliklere katılmak.

37 EĞİTİM VE KARİYER İMKANLARI Meslek liselerinin Giyim Üretim Teknolojisi alanı Hazır Giyim Model Makineciliği dalından mezun olanlar meslek yüksek okullarının; Deri Teknolojisi, Giyim Üretim Teknolojisi, Moda Tasarımı ve Tekstil Teknolojisi bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Aynı zamanda Mesleki Eğitim Fakültelerinin ilgili bölümlerine yeterli puanı alarak gidebilirler.

38 GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ ALANINDAN GÖRÜNTÜLER Bölümümüzün Girişi Atatürk Köşesi Kalıp Hazırlama Sınıfı Bilgisayar Laboratuvarı

39 ATÖLYELERİMİZDEN GÖRÜNTÜLER

40 ÇALIŞMALARIMIZDAN ÖRNEKLER

41

42 İSTİHDAM ALANLARI Giyim Üretim Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; 1. Atölyeler, 2. Hazır giyim işletmeleri, 3. Modaevi-Butik, 4. Kendi işyerleri vb. yerlerde çalışabilirler.

43 D. MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI Makine Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Makine Teknolojisi alanı altında yer alan mesleklerde, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. OKUL TÜRLERİMİZE BAĞLI DALLARIMIZ End.Mes.Lisesi Teknik Lise Anadolu Tek.L. 1.Makine Bakım Onarım 2.Bilgisayarlı Makine İmalatı 3.Bilgisayar Destekli Makine Ressamlığı 4.Endüstriyel Kalıp 1.MAKİNE BAKIM ONARIM Makine bakım ve onarımcısının sahip olduğu, makinelerin temel bakım ve onarımını yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Makine Teknolojisi alanında makine bakım ve onarımcısının yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

44 2. BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATI Bilgisayarlı makine imalatçısının sahip olduğu, bilgisayarlı CNC tezgahlarında makine imalatı işlemlerini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Makine teknolojisi alanında makine imalatı yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. 3. BİLGİSAYAR DESTEKLİ MAKİNE RESSAMLIĞI Makine ressamının sahip olduğu, bilgisayarlı iki ve üç boyutlu makine çizimleri yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Makine Teknolojisi alanında makine ressamı yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. 4.ENDÜSTRİYEL KALIP Endüstriyel kalıpçının sahip olduğu, sac, metal, hacim ve plastik kalıp imalatı yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Makine Teknolojisi Alanında Endüstriyel kalıpçı yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

45 İSTİHDAM ALANLARI Makine Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; 1. Endüstriyel AR-GE çalışmaları ve tasarım sektöründe, 2. Makine imalatı sektöründe, 3.Endüstriyel modelleme sektöründe, 4. Endüstriyel kalıpçılık sektöründe, 5. Makine bakım ve onarım işlerinde, 6. Mermercilik sektöründe vb. yerlerde çalışabilirler. Bu alandan mezun olan öğrenciler, kendi alanlarında organize sanayi bölgesinde rahatlıkla iş imkanı bulmaktadırlar. Mezun öğrencilerimizden çalışanlar, asgari ücret + sigorta alacak şekilde işlerini yürüttüğü gibi teknolojiyi takip edip kendini geliştiren mezunlarımız ise bilgisayarlı tezgahların programını yaparak asgari ücretin üstünde para kazanmaktadır. Makine Teknolojisi Alanının hedefi gençlerimizi alanımızdan mezun olana kadar yeni teknolojiyi öğrenmiş olarak hayata hazırlamak, hayat standardı yüksek bir mesleğe yönlendirmek ve makine sektöründe aranan eleman haline gelmelerini sağlamaktır.

46 MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANINDAN GÖRÜNTÜLER BÖLÜM GİRİŞİ ATATÜRK KÖŞESİ BÖLÜM ÖN GİRİŞİ BÖLÜM ARKA GİRİŞİ ÖĞRETMENLERİMİZ MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI LOGOSU

47 MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI ÖĞRETMENLER ODASI HAM MADDE DEPOSU GEREÇ ODASI

48

49

50 BAHÇEMİZ EĞİTİM VE KARİYER İMKÂNLARI Alandan mezun olan öğrenciler, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içinde yer alan veya bölgesi dışındaki meslek yüksek okulları sınavsız olarak yerleştirilmektedir. Makine teknolojileri alanından mezun olan öğrenciler aşağıdaki meslek yüksek okulu programına sınavsız geçiş yapabilirler; Makine Resim Konstrüksiyon, Makine, Endüstriyel Kalıpçılık Hasat Sonrası Teknolojisi, Makine Yağları ve Yağlama Teknolojisi, Mekatronik, Tarım Alet ve Makineleri, Otomotiv, Oto Boya Karoseri Doğrultma Teknikleri, Sondajcılık, Metalürji Malzeme, Gemi Makineleri, Metalografi ve Malzeme Muayenesi, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim. Makine Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler sayısal puan türüne göre aşağıdaki 4 yıllık (lisans) eğitim programlarına devam edebilirler. Teknoloji Fakülteleri 1-Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (MTOK) 2-Enerji Sistemleri Mühendisliği (MTOK) 3-İmalat Mühendisliği (MTOK) 4-Makine Mühendisliği (MTOK) 5-Mekatronik Mühendisliği (MTOK) 6-Otomotiv Mühendisliği (MTOK)

51 E. METAL TEKNOLOJİSİ ALANI Metal Teknolojisi alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Metal Teknolojisi alanı altında yer alan dallarda, sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda, gerekli olan mesleki yeterlikleri kazanmış nitelikli meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. OKUL TÜRLERİMİZE BAĞLI DALLARIMIZ End.Mes.Lisesi Anadolu Tek L 1.Kaynakçılık 2.Metal Doğrama

52 1. KAYNAKÇILIK Kaynakçının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Metal Teknolojisi alanında kaynakçılık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır. 2. METAL DOĞRAMA Metal doğramacısının sahip olduğu yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Metal Teknolojisi alanında metal doğramacılığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

53 Metal Teknolojisi Alanı Öğretmenler Odası Soğuk Şekillendirme Atölyemizde, malzemeleri tanır ve şekillendirir. Bilgisayar sınıfında uygulamalı Çizim programı öğrenir. CNC tezgahlarda İmalat resimleri çizer.

54 Sanayinin kullanmış olduğu NC Giyotin Makasta eğitim verilmektedir. Sanayinin kullanmış olduğu NC Apkant Pres Makinesinde eğitim verilmektedir. Sanayinin kullanmış olduğu NC Boru Bükme Makinesin de eğitim verilmektedir.

55 Sanayide kullanılan Elektrostatik Toz Boya Ünitesi ile öğrencilere eğitim verilmektedir. Bir adet demirci ocağı ile Sıcak Şekillendirme eğitimi verilmektedir. Özel kaynak camları ile donatılan masalarda öğrenciler çalışanları güvenle izleyebilmektedirler.

56 İSTİHDAM ALANLARI Metal Teknolojisi alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dal/meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; 1. Makine metal sektöründeki fabrikalarda, 2. Metal işleri atölyelerinde, 3. Isıl işlem atölyelerinde, 4. Dövme atölyelerinde, 5. Alüminyum doğrama imal ve montajı yapan atölyelerde vb. yerlerde çalışabilirler. Kamu ve özel kuruluşlara ait atölye ve fabrikalarda iş bulma imkanlarına sahiptirler.ayrıca bu elemanlardan özellikle kaynakçı ve metal doğramacı çok sayıda makineye ve sermayeye ihtiyaç duymadan küçük bir yerleşim yerinde bile kendi işletmelerini kurabilirler. Metal teknolojisi alanı altındaki kaynakçı, sanayide kaynak işlerinin yapıldığı her türlü işletmede çalışabilir. Metal doğramacı, kapı, pencere parmaklık, vitrin,çelik,dolap,cephe giydirme işlerinin yapıldığı işletmelerde iş bulabilirler. Çelik yapılandırmacı,çelik çatı, köprü, bina gemi uçak makine gövdesi ve iskeleti ile ilgili işlerin yapıldığı işletmelerde istihdam edilirler, Isıl işlemci ise çeşitli makine parçalarının farklı ısıl işlemlere tabi tutulması (sertleştirilmesi veya yumuşatılması vb.) ve her türlü sıcak kalıp dövmeciliği işleriyle uğraşan işletmelerde iş bulma imkanına sahiptirler

57 F. MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI Mobilya Latince Mogilius sözcüğünden türetilmiş olup İtalyanca da Mobilia Almanca da Möble olarak adlandırılmaktadır. Genel bir tanımla; Mobilya, dekorasyon, masif ağaç veya ağaç malzemelerin (yonga levha, lif levha, kontrplak ve kaplama) ve metallerin çeşitli şekiller verilmek üzere birçok işlemlerden geçirilmesi; koruyucu güzelleştirici üst yüzey işlemleri yanında, tekstil, deri, yapay sünger ve diğer tamamlayıcı gereçlerle (vida, cam, mermer, vb.) işlevsel ve estetik özellikler kazandırılarak, konut, büro, otel, lokanta, okul, yat,. vb. yerleri daha yaşanabilir ve daha göze hoş kılmak üzere yapılan; sabit veya hareket ettirilebilen (masa, sandalye, koltuk, kanepe, mutfak dolabı, elbise dolabı, lambri, taban veya tavan döşemesi kalorifer gizlemeleri vb. ) dayanıklı tüketim ürünleridir. Okulumuz Mobilya ve Dekorasyon Bölümü 1965 yılında Ağaç İşleri bölümü adı ile hizmete girmiştir. Daha sonra sırasıyla Mobilya Dekorasyon Bölümü, Ahşap Teknolojisi Alanı ve son olarak ta MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI olarak isim değişikliğine uğramıştır. Halen alanımız bünyesinde Anadolu Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesinde olmak üzere toplam 216 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanında yaşantımızın her safhasında, her ortamı ve mekanı canlandıran ve tamamlayan her türlü mobilya aksesuarlarının, iç mekan ve iş mekan dekorasyonlarının, tasarımlarının yapılması, bu tasarımların projelendirilmesi, imalatının ve montajının yapımı öğretilir. Ayrıca alanımızda döner sermeye çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar ile öğrencilerimiz hem pratik becerilerini geliştirmekte hem de ücret alarak aile bütçesine katkıda bulunmaktadırlar. OKUL TÜRLERİMİZE BAĞLI DALLARIMIZ End.Mes.Lisesi A.Mes.Lisesi 1.İç Mekan ve Mobilya Teknolojisi 2.Mobilya İskeleti ve Döşemesi 3.Mobilya ve İç Mekan Ressamlığı

58 ALANIMIZI TANIYALIM Alanımız toplamda m 2 alan üzerine kurulmuştur. Bu alan içerisine kurulan binanın içerisinde 5 teknoloji sınıfı, (Sınıflarımız 12 kişiliktir. Sınıfların her birinde projeksiyon, paralel bağlı çizim masaları, her masada masa üstü bilgisayar bulunmaktadır.) Bir adet montaj atölyesi, bir adet döşeme atölyesi, bir adet iskelet imalat atölyesi, ve Mobilya tasarım sınıfı bulunmaktadır. Makine atölyemiz günümüz mobilya imalat için gerekli teknolojik alt yapıya sahiptir. Atölyemizde dört işlem makinelerinin tümü, CNC üç boyutlu Freze, pnömatik çoklu delik makinesi, çizicili ve frenli daire testere mak, Alt ve üst freze makinesi, Sıcak Pres makinesi, Vidalı kompresör ve kısmi olarak toz emme ünitelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca her türlü el makineleri ve aletleri ile öğrencilerimize üst düzeyde eğitim vermekteyiz.

59 DAL PROGRAMLARI 1- İÇ MEKAN VE MOBİLYA TEKNOLOJİSİ DALI Mobilya imalatı dalı yaşantımızın her safhasında, her ortamı ve mekanı canlandıran ve tamamlayan her türlü mobilya aksesuarlarının, iç mekan ve iş mekan dekorasyonlarının, tasarımlarının yapılması, bu tasarımların projelendirilmesi, imalatının ve montajının yapımı öğretilir. Tüm bunların yanı sıra mobilya tasarım programlılarını (Auto-CAD, 3D Max, CNC) uygulamalı olarak öğrenmektedirler. Ayrıca tüm dallarda eğitim gören öğrenciler döner sermeye çalışmalarına katılmaktalar. Bu çalışmalar ile öğrencilerimiz hem pratik becerilerini geliştirmekte hem de ücret alarak aile bütçesine katkıda bulunmaktadırlar. 3- MOBİLYA İSKELETİ ve DÖŞEMESİ DALI Mobilya iskeleti ve döşemesi dalında eğitim gören öğrencilerimiz her türlü oturma grubu mobilyalarının, tasarımını bilgisayar ortamında tasarlayarak maliyetinin çıkarılması, iskeletinin hazırlanmasını, bu iskelete uygun malzemeleri kullanarak oturulabilir hale getirilmesi öğretilmektedir. Tüm bunları yaparken dikiş dikmeyi, iskelet yapmayı, kolon ve lastik çakmayı fitil ve kabara uygulaması yaparak pratiklerini geliştirmektedirler. 2- MOBİLYA VE İÇ MEKAN RESSAMLIĞI DALI Mobilya Ressamlığı dalında öğrencilerimize ; büro, ev, işyeri dekorasyonu, her türlü mobilya tasarımı konularında, teknik bilginin yanı sıra ergonomi, anatomi, maliyet analizi delik ve kesim planı gibi AR-GE çalışmalarında ihtiyaç duyulan donanım bilgisi ile mezun olmaktadırlar. Bu dalda özellikle mobilya çizim programları AutoCad, 3D max, Art Cam, Excell, Optimic gibi programlar öğretilmektedir.

60 TEKNOLOJİ SINIFLARIMIZ Teknik Çizim ve Bilgisayar laboratuvarı Teknik Çizim ve Bilgisayar laboratuvarı Teknoloji Teknik Çizim sınıfımız Mobilya ve İç Mekan Ressamlığı Dalı Bilgisayar Laboratuvarı İç Mekan ve Mobilya Teknolojisi Dalı Teknoloji Sınıfı Teknik Resim uygulaması

61 ÇALIŞMALARIMIZDAN ÖRNEKLER Aşağıda alanımızda yapılan uygulama örnekleri yer almaktadır. Bu uygulama örneklerinin bir kısmı okulumuz bünyesinde bulunmakta. Bir kısmı ise mezun öğrencilerimizin sanayideki çalışmalarını teşkil etmektedir. Alanımızın ön giriş kapısı, tamamen ahşap malzemeden yapılan kapılar alan öğretmenlerimizin desteği ile mobilya imalatı dalı öğrencileri tarafından yapılmıştır. Alanımızın C blok yönündeki öğrenci giriş kapısı. Bu kapıda ön giriş kapısında olduğu gibi kapısı, tamamen ahşap malzemeden yapılan kapılar alan öğretmenlerimizin desteği ile mobilya imalatı dalı öğrencileri tarafından yapılmıştır.

62 C blok öğretmenler odasının dekorasyonu Klasik Ayak Oyma Uygulaması Cami Kapısı tasarımı ve montajı Proje yarışması çalışması Mobilya Tasarım Kurslarımız Mezun Öğrencilerimizin çalışmaları

63 İSTİHDAM ALANLARI Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanından mezun olan öğrenciler, seçtikleri dalda meslekte kazandıkları yeterlikler doğrultusunda ahşap teknoloji sektöründe; 1. Atölyeler, 2. Tersaneler, 3. Fabrikalar, 4. Kendi iş yerleri, 5. Mağazalar vb. yerlerde çalışabilirler Günümüzde Mobilya ve İç Mekan Tasarımı alanında üretim anlayışı, değişen dünyada ve gelişen müşteri istekleri doğrultusunda çok hızlı bir değişim içine girmiştir. Çok değişik ham ve mamul maddeler, yeni teknolojiler bu değişimin ve gelişimin içinde yerlerini almışlardır. Bunları işleyebilmek, müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ve beraberinde de kaynakları hesaplı harcayabilmek için nitelikli ve eğitimli insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Zamanın değerli, kaynakların çok önemli olduğu günümüzde eğitilmiş insan gücü, göz ardı edilemeyecek kadar önem taşımaktadır. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı, sağladığı istihdam imkânı, üretim sürecinde yarattığı katma değer ve uluslararası ticaretteki ağırlığı nedeniyle ekonomik kalkınma sürecinde önemli rol oynayan bir sanayi dalı olmuştur. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı, meslek alanındaki eğitim; günün müşteri isteklerine cevap verebilecek, kaynakları ve zamanı verimli kullanabilen, kendini mesleki gelişimlerin gerisinde bırakmayacak nitelikli insan gücünü yetiştirmek için gelişen eğitim teknolojilerini ve metotlarını kullanarak faaliyetini sürdürmektedir.

64 10 EĞİTİMDE KALİTE ÇALIŞMALARI Eğitim ve öğretim yılından itibaren okulumuzda fiziksel değişimin dışında yapılan en önemli çalışmalardan biriside eğitimin kalitesini arttırma çalışmaları olmuştur. Konunun uzmanlarından Ahmet Şerif İZGÖREN in Okulumuzu ziyaretleri ve İzgören-Akın danışmanlık firması yetkilisi Sn. Serkan DURU nun okulumuz öğretmen ve öğrencilerine vermiş olduğu seminerler doğru yolda olduğumuza bizlere göstermiştir. Okulumuzda bu güne kadar yapılan faaliyetlerin daha planlı ve organize olarak yapılmasını sağlamak amacıyla çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çerçevede yılı stratejik planı kitapçık haline getirilmiştir. Ayrıca okulumuzda 2013 Şubat başlanan eğitimler başarı ile sonuçlanmış ve Türk Standartları Enstitüsü nden (TSE) K-Q TSE-ISO-EN 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alınmıştır.

65

66 11 - ETKİNLİKLERİMİZ Okulumuzda yapılan eğitim ve öğretim çalışmalarının dışında gerek öğrencilerimiz, gerek öğretmenlerimiz ve gerekse mezunlarımızla çok sayıda etkinlik gerçekleştirilmiştir. Yardımsever, Sanatsever, Katılımcı, Sportif, Her yönüyle büyük,

67 Mezunlarının takipçisi, Özel Sektörün gözbebeği ve kadirşinas bir okulun öğrencisi, öğretmeni, idarecisi olmaktan dolayı gururluyuz.

MOBİLYA ve İÇ MEKÂN TAS.

MOBİLYA ve İÇ MEKÂN TAS. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ELEKTRİK ELEKTRONİK TEK. MAKİNE TEKNOLOJİSİ METAL TEKNOLOJİSİ MOBİLYA ve İÇ MEKÂN TAS. GİYİM ÜRETİM TEK. İÇİNDEKİLER SAYFA NO Okulumuzun Amaçları, Misyonu, Vizyonu 2 Okulumuzun Tarihçesi

Detaylı

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 -

ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI - 1 - ESKİŞEHİR İLİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM VEREN OKULLARIN ALAN VE DALLARINI TANITAN MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM EL KİTABI 2007-1 - KOMİSYON ÜYELERİ KENAN TUĞAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜR YARDIMCISI KENAN

Detaylı

T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI ANKARA OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ 2010 2014 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI ANKARA OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ 2010 2014 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI ANKARA OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ 2010 2014 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI İSTİKLÂL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları

EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları EGE ÜNİVERSİTESİ Meslek Yüksekokulları 2014 Grafik Tasarım: Buket Şençitak Ege Üniversitesi Rektörlüğü Grafik Tasarım Birimi Baskı: Ege Üniversitesi Basımevi Bornova, İzmir Tel: 0232 388 10 22 / 2066 e-mail:

Detaylı

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu Kahramanmaraş Sütçü Imam Üniversitesi Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulu MESLEĞİN SESİ E-BÜLTEN Haziran 2015 E-DERGI HAKKINDA E-Dergimiz Mesleğin Sesi ; Kahramanmaraş Meslek Yüksekokulumuzun, hem bölümlerimizi

Detaylı

Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesi

Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesi 2011 Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesi Stratejik Plan Bu plan Nevzat Saygan-Levent Saygan Anadolu Lisesinin 2010-2011/2013/2014 öğretim yılı dönemini kapsamaktadır. Nevzat Saygan-Levent Saygan

Detaylı

T.C. AKDENİZ KAYMAKAMLIĞI Mersin Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü

T.C. AKDENİZ KAYMAKAMLIĞI Mersin Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü T.C. AKDENİZ KAYMAKAMLIĞI Ticaret Meslek Lisesi Müdürlüğü 2010 2014 STRATEJİK PLAN REVİZYONU (2012-2013) AKDENİZ/MERSİN 2012 Az zamanda çok büyük işler yaptık... Fakat yaptıklarımızı asla kâfi görmeyiz.

Detaylı

AHŞAP TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI

AHŞAP TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI AHŞAP TEKNOLOJİSİ ALANI ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI ANKARA, 2008 ÖN SÖZ Günümüzde Ahşap Teknolojisi Alanında üretim anlayışı, değişen dünyada ve gelişen müşteri istekleri doğrultusunda

Detaylı

ALTINDAĞ ATATÜRK KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI

ALTINDAĞ ATATÜRK KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI 2011 ALTINDAĞ ATATÜRK KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI STRATEJİK PLAN KOMİSYONU REVİZE ÇALIŞMASI ARALIK 2011 1 T.C. ALTINDAĞ KAYMAKAMLIĞI ATATÜRK KIZ

Detaylı

Mustafa Kemal ATATÜRK

Mustafa Kemal ATATÜRK ODUNPAZARI KAYMAKAMLIĞI TİCARET BORSASI ANADOLU LİSESİ STRATEJİK PLANI 2011 2014 Dünya'da her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlmin ve fennin

Detaylı

2011-2014 STRATEJİK PLANI

2011-2014 STRATEJİK PLANI T.C. ŞANLIURFA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ŞANLIURFA EĞİTİM UYGULAMA OKULU VE İŞ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ 2011-2014 STRATEJİK PLANI 1 EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK TEK BİR FERT BİLE YOKTUR. Mustafa Kemal

Detaylı

MESLEK LİSESİ 2013-2014 MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ

MESLEK LİSESİ 2013-2014 MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ MİMAR SİNAN TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ 2013-2014 MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA ALAN / DAL SEÇİMİ MESLEĞİN ÖNEMİ İnsan yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biri meslek seçimidir. Meslek

Detaylı

Eserinin Üzerinde İmzası Olmayan Yegane Sanatkar Öğretmendir.

Eserinin Üzerinde İmzası Olmayan Yegane Sanatkar Öğretmendir. T.C. AMASRA KAYMAKAMLIĞI Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1 Eserinin Üzerinde İmzası Olmayan Yegane Sanatkar Öğretmendir. 2 İSTİKLAL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden

Detaylı

T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI İsmail Erez İlkokulu. 2015-2019 Stratejik Plan

T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI İsmail Erez İlkokulu. 2015-2019 Stratejik Plan 2015 2019 T.C. YENİMAHALLE KAYMAKAMLIĞI İsmail Erez İlkokulu 2015-2019 Stratejik Plan 1 Ey Türk! Yüksel, senin için yüksekliğin hududu yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK 2 İSTİKLÂL MARŞI Korkma, sönmez bu şafaklarda

Detaylı

T.C. ANKARA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ABİDİNPAŞA ANADOLU LİSESİ

T.C. ANKARA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ABİDİNPAŞA ANADOLU LİSESİ T.C. ANKARA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ABİDİNPAŞA ANADOLU LİSESİ 1 ABİDİNPAŞA ANADOLU LİSESİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI "OKUL GENÇ DİMAĞLARA, İNSANLIĞA HÜRMETİ, MİLLET VE MEMLEKETE MUHABBETİ ŞEREFİ

Detaylı

Kadıköy Anadolu Lisesi 2011 2014 Stratejik Planı

Kadıköy Anadolu Lisesi 2011 2014 Stratejik Planı 1 2 T.C KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI KADIKÖY ANADOLU LİSESİ 2011-2014 STRATEJİK PLANI 3 4 En mühim ve feyizli vazifelerimiz Millî Eğitim işleridir. Millî Eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin

Detaylı

T.C. KAYSERİ VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL ERCİYES ANADOLU LİSESİ

T.C. KAYSERİ VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL ERCİYES ANADOLU LİSESİ T.C. KAYSERİ VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI ÖZEL ERCİYES ANADOLU LİSESİ 2010 2014 STRATEJİK PLÂNI Kayseri 1 2010 Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız

Detaylı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İÇİNDEKİLER Misyon - Vizyon... 5 Neden Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi... 6 Fen-Edebiyat Fakültesi... 10 Arkeoloji Bölümü...11 Coğrafya Bölümü...12 Matematik Bölümü...13

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu. Faaliyet Raporu 2006 2007. İzmir 2007 1

Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu. Faaliyet Raporu 2006 2007. İzmir 2007 1 I. DEÜ İZMİR MESLEK YÜKSOKULU HAKKINDA İzmir 2007 1 a. DEÜ İZMİR MESLEK YÜKSEKOKULUNUN TARİHÇESİ İzmir Meslek Yüksekokulu Dokuz Eylül Üniversitesi ile aynı tarihte Buca İlçesindeki Eğitim Fakültesi kampüsü

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ T.C ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DEVELİ HÜSEYİN ŞAHİN MESLEK YÜKSEKOKULU 2014 MALİ YILI FAALİYET RAPORU Kayseri /Develi, OCAK 2015 İÇİNDEKİLER -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

STRATEJİK PLAN 2011-2014

STRATEJİK PLAN 2011-2014 ZÜBEYDE HANIM KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ STRATEJİK [Yıl] ES EK T.C. ANKARA VALİLİĞİ LAYIKA AKBİLEK KIZ TEKNİK VE KIZ MESLEK LİSESİ PLAN 2011-2014 OGRT [Şirket adını yazın] [Tarihi seçin] 2011 2014 2011-2014

Detaylı

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite

Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite Doğa nın Kalbinde Büyük Üniversite SUNUŞ Abant İzzet Baysal Üniversitesi nde 2004 yılında göreve başladım. O yıllarda Mühendislik Mimarlık Fakültesi nin kuruluşunda ve fakültenin Gıda Mühendisliği Bölümü

Detaylı

2011-2015 T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ. (2012 Yılında Revize Edilmiştir) Dr. İLHAMİ TANKUT ANADOLU LİSESİ STRATEJİK PLANI 2011-2015

2011-2015 T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ. (2012 Yılında Revize Edilmiştir) Dr. İLHAMİ TANKUT ANADOLU LİSESİ STRATEJİK PLANI 2011-2015 2011-2015 T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Dr. İLHAMİ TANKUT ANADOLU LİSESİ Dr. İLHAMİ TANKUT ANADOLU LİSESİ STRATEJİK PLANI 2011-2015 (2012 Yılında Revize Edilmiştir) Işığınla Aydınlanıyoruz,

Detaylı

T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÜSKÜDAR İMKB KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ

T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÜSKÜDAR İMKB KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÜSKÜDAR İMKB KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ ÜSKÜDAR İMKB KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ 2010 2014 STRATEJİK PLANI i Gelecek için yetiştirilen vatan çocuklarına,

Detaylı

Kesintisiz Hizmet, Üstün Kalite...

Kesintisiz Hizmet, Üstün Kalite... Kesintisiz Hizmet, Üstün Kalite... 4 Adet CNC Lazer Kesim 5 Adet CNC Abkant Büküm Kaynaklı İmalat CNC Alevli Kesim Sac - Profil Satış 7/24 Kesintisiz Hizmet Köknar Cadde No:11 Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi

Detaylı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ 2006 MALİ YILI FAALİYET RAPORU

FIRAT ÜNİVERSİTESİ 2006 MALİ YILI FAALİYET RAPORU FIRAT ÜNİVERSİTESİ 2006 MALİ YILI FAALİYET RAPORU Elazığ 2007 Fırat Üniversitesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı İÇİNDEKİLER -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Detaylı

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE

MESLEK REHBERİ. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE. HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE Mesleki Mesleki Eğilime Eğilime Göre Göre Yönlendirme ve ve Kariyer Kariyer Rehberliği MESLEK MESLEK REHBERİ REHBERİ HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE HEDEF; Mutlu Birey, Mutlu TÜRKİYE MESLEKİ EĞİLİME

Detaylı

T.C. TARSUS KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YUNUS EMRE İLKOKULU 2014

T.C. TARSUS KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YUNUS EMRE İLKOKULU 2014 T.C. TARSUS KAYMAKAMLIĞI İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YUNUS EMRE İLKOKULU 2014 Yunus Emre İlköğretim Okulu Kavaklı Mah.Yavuz Sultan Selim Bulv. 2452 Sk. No:2 Tarsus / MERSİN 1 Korkma, sönmez bu şafaklarda

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ARSİN MESLEK YÜKSEKOKULU

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ARSİN MESLEK YÜKSEKOKULU KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ARSİN MESLEK YÜKSEKOKULU 2014 YILI BİRİM FAALİYET RAPORU 2015 TRABZON İÇİNDEKİLER BİRİM/ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU... 4 I- GENEL BİLGİLER A- Misyon ve Vizyon...5 B- Yetki, Görev

Detaylı