Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM"

Transkript

1 Temel Internet Kullanımı Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM 2014

2 Sunu Programı Internet Temel Kavramlar İnternet nedir? Bilgisayar ağı nedir? TCP/IP nedir? İnternet ne sunar? İnternet e erişim nasıl sağlanır? İnternet adresi, DNS ve IP numarası ne demektir? İnternet üzerinde istediğimiz bilgilere nasıl ulaşıyoruz? İnternet adreslerinde kullanılan kuruluş tipi ve ülke kodu kısaltmaları ne anlama gelir?

3 Sunu Programı Temel İnternet Servisleri Telnet Uzaktan Erişim FTP (File Transfer Protocol) Dosya Transferi Elektronik Posta (e-posta) E-posta adresi nedir? Outlook Express programını kullanarak nasıl e- posta gönderebilirim? Adres defteri nedir, adres defterine kişi veya grup nasıl ekleyebilirim? İmza nedir, nasıl kullanabilirim? E-postaya dosya nasıl ekleyebilirim? Bir Word veya Excel belgesini Microsoft Word veya Excel programı içinden posta alıcısına nasıl gönderebilirim?

4 Sunu Programı Temel Internet Servisleri World Wide Web (www) - http (Hyper Text Transfer Protocol) Internet Explorer tarayıcısının kullanımı

5 İnternet nedir? İnternet, bir çok bilgisayar sisteminin bir birine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli olarak büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet, insanların her geçen gün gittikçe artan üretilen bilgiyi paylaşma ve ona kolayca ulaşma istekleri sonucunda ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde insanlar bir çok alandaki bilgilere kolay, hızlı, ucuz ve güvenli bir şekilde ulaşabilmektedirler. Vinton Cerf, California daki Stanford Üniversitesi nde Matematik Mühendisliğinde okuyan bir öğrenci tarafından bulundu.[*] Dr. Cerf aldığı sayısız ödülle beraber 1992 yılında bu zamana kadar internet üzerine yaptığı çalışmaların karşılığı olarak, İnternet Dünyasının Başkanı ödülünü aldı.[*]

6 Türkiye de İnternet Tarihi Türkiye, İnternet'e 12 Nisan 1993 tarihinden itibaren bağlıdır. İlk bağlantı Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılmıştır [2014 Lisans KPSS sorusudur] ODTÜ nün ilk erişim omurgası olması nedeniyle.tr uzantılı alan adlarının tahsis ve kiralama işlemleri ODTÜ bünyesinde faaliyet gösteren TR-NET adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir.

7 Türkiye de İnternet Tarihi Türkiye, İnternet'e 12 Nisan 1993 tarihinden itibaren bağlıdır. İlk bağlantı Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından yapılmıştır [2014 Lisans KPSS sorusudur] ODTÜ nün ilk erişim omurgası olması nedeniyle.tr uzantılı alan adlarının tahsis ve kiralama işlemleri ODTÜ bünyesinde faaliyet gösteren TR-NET adlı kuruluş tarafından gerçekleştirilmektedir.

8 Gazete Küpürlerinde Türkiye deki İnternet

9 İnternet ve İnternetin Özellikleri Internet in Özellikleri: 1- Internetin merkezi ya da herhangi bir ana bilgisayarı yoktur. [*] 3- Internet üzerindeki bilgi akışı serbesttir. [*] 4- Internet e milyonlarca bilgisayar bağlıdır 5- Internet e binlerce ağ bağlıdır [*] 6- Sistematik olarak işler [*]

10 İnternetin Sundukları Internet Bize Neler Sunar? 1. Bilgi edinebileceğimiz dev bir kütüphanedir. Öğrendiğimiz bu bilgilerden gerekli gördüklerimizi kişisel bilgisayarımıza aktarabiliriz. 2. Alışveriş yapabileceğimiz dev bir alışveriş merkezidir. 3. Çeşitli aktivitelerde bulunabileceğimiz dev bir eğlence merkezidir. 4. Her türden yazışmalar yapabileceğimiz dev bir postanedir. 5. Uçsuz bucaksız bir gezi alanıdır. 6. Yazılı, sesli ve resimli vazgeçemediğimiz bir iletişim aracıdır. 7. Çeşitli konularda çeşitli kişilerden yardım alabiliriz. 8. Çeşitli insanlarla tanışırız. 9. Dünyanın dört bir köşesine yayılmış dev bir topluluğun üyesi oluruz. 10. Dünyanın herhangi bir köşesindeki bir bilgiye çok kısa bir sürede ulaşırız. 11. Üstelik bütün bunları çak az bir telefon parası ödeyerek elde ederiz.

11 WWW WWW (WORLD WIDE WEB) Internet teki bilgi www formatındaki bilgilerden oluşur. Türkçe karşılığı dünyayı saran ağ. Yazılı metinlerin yanı sıra görsel verileri de bize sunar. WWW sayfaları başkalarıyla paylaşmak istediğimiz uygun şekilde bir araya getirilmiş yazı, resim, grafik, müzik, animasyon, video gibi bilgilerden oluşan ve bunları kullanıcıya etkileşimli biçimde sunan sistemdir. Bir WWW servisine bağlandığınızda karşınıza ilk gelen sayfaya ana sayfa (home page)denir.

12 TCP/IP nedir? Bilgi ağı üzerindeki veri iletimi ve paylaşımı bazı kurallara göre yapılmaktadır. Bu kurallar İnternet protokolleri ya da TCP/IP protokoller ailesi olarak adlandırılmaktadır. TCP Transmission Control Protocol IP Internet Protocol TCP/IP bilgisayarlar ile veri iletme ve alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini mümkün kılan bir çok veri iletişim protokolüne verilen genel bir addır.

13 TCP/IP(Aktarım Denetim Kuralı/İnternet Kuralı). nedir? IP, Bağlantısız Bir İletişimdir. IP, bilgisayarlar arası iletişim sağlamak için bağlantısız bir haberleşme protokolüdür. İki bilgisayarın birbirleriyle haberleşmesi esnasında herhangi bir haberleşme hattı kullanmaz. Bu IP'nin netwok/ağ hatlarına/kablolarına olan ihtiyacını azaltır. Böylece her hat aynı anda birden çok bilgisayarın birbirleri arasında haberleşmesi için kullanılabilir.

14 Modem nedir? Telefon sinyallerini sayısal verilere çeviren ve bilgisayarın İnternet'e bağlanmasını sağlayan elektronik alettir.

15 IP adresi Aynı yerel ağda birden fazla bilgisayara aynı IP adresi verilmesi durumunda, aynı IP adresli ilk bilgisayar açıldıktan sonra diğerleri IP çakışması olduğunu bildirerek ağa bağlanamaz. Bir yerel ağa verilen IP adreslerinin başka bir ağ tarafından kullanılmaması gerekir. IP adreslerinin dağıtımı Internet Bilgi Merkezi Kayıt Servisi (InterNetwork Information Center (InterNIC) - Registration Service) tarafından yapılmaktadır. Türkiye'de IP adreslerinin dağıtımı O.D.T.Ü. tarafından yapılmaktadır.[*]

16 IP Yönlendiriciler ( Routers) Bir IP paketi bir bilgisayardan gönderildiği zaman önce bir IP yönlendiriciye ulaşır. IP yönlendiricisi paketin hedef noktasına direkt veya diğer bir yönlendirici ile ulaşıtılmasından sorumludur. Bu haberleşme hattında bir paketin takip ettiği yol diğer paketlerinkinden farklı olabilir. Yönlendirici trafik yoğunluğuna, ağdaki hatlara veya diğer faktörlere bağlı olarak doğru hedefi doğru adrese yönlendirmeden sorumludur.

17 TCP/IP Bu protokollere örnek olarak; dosya alma/gönderme protokolü (FTP File Transfer Protocol), Elektronik posta iletişim protokolü (SMTP Simple Mail Transfer Protocol), Uzaktan erişim (TELNET protokolü), HTTP Hyper Text Transfer Protocol) verilebilir. TCP/IP protokolü aynı zamanda çok farkı tipte ve işletim sistemi altında çalışan bilgisayarların iletişiminde de kullanılır.

18 Internet adresi, DNS ve IP numarası İnternet e bağlı her bilgisayarın kendine özgü bir adresi vardır. Her bir İnternet adresine bir IP numarası karşılık gelir.

19 ISS ISS (Internet Servis Sağlayıcı): Internet hizmeti sunan firma kısaca servis sağlayıcı. Bilgisayar kullanıcılarını Intenet e bağlayan şirket ya da kurumlara verilen addır. ISS kullanıcıya kullanıcı adı, şifre, Internet e bağlanmak için çevrilecek telefon numarası, adresi verir. ISS ile yapılan anlaşma gereğince hizmetleri karşılığında bir miktar para ve Internet e bağlı kalındığı süre için Telekom a telefon parası ödenir. Internet erişim hizmeti veren bazı servis sağlayıcılar: E- kolay, Türk Nokta Net, Superonline, Trnet, TTnet.

20 HTTP ( Hyper Text Transfer Protocol ) http, Hyper Text Transfer Protocol (Hiper Metin Transferi Protokolü ) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda, siz adresin başına bunu yazmasanız da tarayıcınız bunu otomatik olarak ekler, çünkü sunuculardan web sitelerine ait bilgileri indirebilmeniz için, http protokolü ile bir istekte bulunmanız gerekmektedir. Adreslerin başına eklenen http, sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size http kuralları çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar.

21 HTTP ( Hyper Text Transfer Protocol ) Web sunucularında bulunan bilgiler istemci bilgisayarlara Web sayfaları kullanılarak aktarılırlar. Web sayfaları, HTML (Hyper Text Markup Language- Hiper Metin İşaretleme Dili) kullanılarak hazırlanmış.htm ya da.html uzantılı dosyalardır. [*] Örnek :

22 HTTP ( Hyper Text Transfer Protocol )

23 HTTPS ( Secure Hyper Text Transfer Protocol ) HTTPS (İngilizce Secure Hypertext Transfer Protocol, Türkçe güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) ile elde edilir. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin "başkaları tarafından" okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında "http" yerine "https" yazdığını görürsünüz. Başında "https" yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür.

24 HTTPS ( Secure Hyper Text Transfer Protocol )

25 HTTP ( Hyper Text Transfer Protocol ) Web adresi nedir? Web adresi, herhangi bir kişi, kuruluş, organizasyon vb. için hazırlanmış bir Web sayfasının yerleştirildiği web sunucusunun ve sayfayı oluşturan dosyaların bu sunucudaki konumlarının belirtildiği adrestir. Örneğin,

26 Web Sayfası Uzantıları Uzantılar.edu : Educational (Eğitim).com : Commercial (Ticari).gov : Governmental (Kamu).mil : Military (Askeri).net : Network (Ağ).org : Organization (Organizasyon/kuruluş).

27 Örnek Websiteleri Uzantılar

28 Web Tarayıcılar ( Browser ) Web tarayıcı nedir ve nasıl kullanılır? Tarayıcılar internetteki bir web sunucusuna nasıl ulaşacağını bilen ve sayfanın görüntülenme isteğini buraya ileten bir yazılımdır. Bu yolla gereken sayfa bulunduğu yerden alınarak bizim bilgisayarımıza getirilir. Yaygın olarak kullanılan tarayıcılar; Internet Explorer, Yandex, Google Chrome, Netscape, Navigator, Mozilla Firefox, Opera, Avant Browser, Mosaic

29 FTP FTP (FILE TRANSFER PROTOCOL; DOSYA AKTARIM PROTOKOLU) Internet üzerinden dosya alma ve gönderme işlemidir. Bu sitelerin adresleri çoğunlukla ftp ile başlar. Örneğin ftp.beratyildirim.com Bu iş için genellikle özel bir makine ayrılır. Örneğin bir firma donanımlara ait yükleme dosyalarını veya bedava yazılımları ftp sunucusu üzerinden kullanıcılara iletebilir. Gelişmiş özelliklere sahip ve çok yaygın olan ftp programı FileZilla ve CuteFTP dir..

30 Filezilla Programından Görüntü

31 Düğüm ismi (Hostname) Internetten faydalanabilmek için bazı adreslerin bilinmesi gerekir. Bu nedenle IP adreslerini akılda tutmak zor olabileceğinden, akılda tutulması nispeten daha kolay olan anlamlı bir takım isimler IP adresleriyle ilişkilendirilmektedir. Internet teki düğüm isimleri IP adresinde olduğu gibi dört temel kısımdan oluşur: servis ismi, alan ismi (domain name), kuruluş tipi, ülke kodu. Örneğin: düğüm isminde www - world wide web adı verilen bir İnternet servisine, erciyes - alan adına, edu - erciyes üniversitesinin kuruluş tipini (education - eğitim kuruluşu) ve tr ise Türkiye'nin ISO (International Standards Organization) tarafından belirlenen ülke kodunu göstermektedir.

32 Kuruluş tipleri Başlıca kuruluş tiplari asagida listelenmistir:.com ticari kuruluslar (commercial).edu egitim kuruluslari (education).gov devlet kuruluslari (government).mil askeri kuruluslar (military).net ag organizasyonlari (network).org kar amacı gütmeyen kuruluşlar

33 SMTP ( Simple Mail Transfer Protocol) Elektoronik Posta Gönderme Protokolü (Simple Mail Transfer Protocol), bir e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirleyen protokoldür. Farklı işletim sistemleri için geliştirilmiş e-posta protokolleri vardır. Sadece e-posta yollamak için kullanılan bu protokolde, basitçe, istemci bilgisayar SMTP sunucusuna bağlanarak gerekli kimlik bilgilerini gönderir, sunucunun onay vermesi halinde gerekli e- postayı sunucuya iletir ve bağlantıyı sonlandırır. E-posta almak için POP3 ya da IMAP protokolü kullanılır. 25 ve 587 numaralı portlar SMTP sunucusu için ayrılmıştır. Türkiye'de erişim sağlayıcılar 25. portu kapattığı için 587. port üzerinden bu hizmet sunulmaktadır. Berat

34 POP3( Post Office Protokol 3) Yerel E-posta alıcıları tarafından uzak sunucudan E-postaları indirmek için kullanılır ve bu işlem TCP/IP bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir. POP ve IMAP (Internet Message Access Protocol - İnternet İleti Erişim Protokolü) günümüzde en çok kullanılan iki e-posta protokolüdür. Tüm güncel e-posta alıcıları ve sunucuları iki protokolü de destekler. POP protokolü birkaç versiyon olarak geliştirilmiştir ve şu anda standart olarak kullanılanı 3. versiyonudur. Bu yüzden POP3 adı kullanılır. E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e- posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır. Tâ ki alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arkaplanda POP3 protokolü kullanılır. Yani, POP3, yalnızca e- postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır. Bir POP3 sunucusu 110 portunu dinler ve kullanır.

35 Örnek Bir Mail Adresi Formatı Örnek Bir Mail Adresi Formati: Xxx -> kullanici adiniz Yyy mail hizmeti saglayan ya da sunan servis saglayiciniz. Örnek Mail Adresi :

36 İyi Bir Mail Adresi Nasıl Olmalıdır? (araya nokta) (birleşik) (araya altçizgi)

37 İyi Bir Mail Adresi Nasıl Olmalıdır? Kötü adreslere örnekler: adresi kötü, çünkü takım adı içeriyor. Bir kere, e-posta adresinizde takım adının ne işi var? İkincisi, sizinle aynı takımı tutmayan bir kişi bu adres yüzünden size eksi puan verebilir mi? Vermese iyi olur ama, verebilir. adresi kötü, çünkü ünlü adı içeriyor. İş görüşmesine Bieber tişörtü ile gitmiyorsanız bu adresten kurtulun. adresi kötü, çünkü şehir adı içeriyor. Nereli olduğunuz bu kadar önemli mi? adresi kötü, çünkü aşık olmanız iş görüşmenizde artı puan olarak değerlendirilmeyecektir muhtemelen. Bunların hepsi kötü e-posta adresleri.

38 İyi Bir Mail Adresi Nasıl Olmalıdır? İyi bir e posta adresi nasıl olur? Çok basit: Adınız ve soyadınızdan oluşur. Araya başka şeyler katmaya başlarsanız, problem çıkmaya başlar. Adınız Ahmet Yilmaz ise, alabileceğiniz en iyi adres ahmetyilmaz şeklinde olur. Eğer istediğiniz adres daha önceden alınmışsa öncelikle farklı e-posta alternatiflerini denemelisiniz. Bildiğiniz gibi, e-posta hesabı alabileceğiniz tek adres hotmail.com değil. Yahoo.com ve özellikle de Gmail.com iki önemli alternatif olarak ön plana çıkıyor. Örneğin şu şekilde e-posta adreslerini deneyebilirsiniz: E-posta adresinizi alırken sözlü olarak 3 saniyede söylenebilecek bir şey seçmeye çalışın. Sesli harfleri çıkarmayın. İsminiz Mehmet Yılmaz ise, ya da adresleri kötü tercihler olur. Böyle bir adresi bir toplantıda e-posta adresinizi soran bir kişiye tarif etmeye çalıştığınızı hayal edin: meh tire met tire yil tire maz et meyıl nokta kom. Komik oluyor değil mi?

39 İyi Bir Mail Adresi Nasıl Olmalıdır? E-posta adresinizde numara kullanmamanız da sizin için iyi olacaktır. Berat89 yaşınızı, Berat1903 tuttuğunuz takımı, Berat2015 internetle ne zaman tanıştığınızı ele verecektir. Eğer e-posta adresinizi söylerken utanmak istemiyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra ilk işiniz adınız ve soyadınızdan oluşan, profesyonel gözüken, iyi bir e-posta adresi almak olsun.

40 Hotmail ve Gmail SMTP Pop3 Ayarları Hotmail için : SMTP AYARLARI Hotmail SMTP sunucusu adı: smtp.live.com Hotmail SMTP kullanıcı adı: Hotmail hesabınız Hotmail SMTP şifresi: Hotmail şifreniz Hotmail SMTP bağlantı noktası: 25 veya 587 TLS / SSL Gerekli : EVET ( varsa TLS yoksa SSL seçin) POP3 AYARLARI Gelen POP Sunucusu : pop3.live.com Gelen POP posta bağlantı noktası : 995 Hotmail SMTP kullanıcı adı: Hotmail hesabınız Hotmail SMTP şifresi: Hotmail şifreniz

41 Hotmail ve Gmail SMTP Pop3 Ayarları Gmail için : SMTP AYARLARI Gmail SMTP sunucusu adı: smtp.gmail.com Gmail SMTP kullanıcı adı: gmail hesabınız Gmail SMTP şifresi: Hotmail şifreniz Gmail SMTP bağlantı noktası: 587 veya 465 TLS / SSL Gerekli : EVET ( varsa TLS yoksa SSL seçin) POP3 AYARLARI Gelen POP Sunucusu : pop.gmail.com Gelen POP posta bağlantı noktası : 995 Hotmail SMTP kullanıcı adı: gmail hesabınız Hotmail SMTP şifresi: Hotmail şifreniz TLS / SSL Gerekli : EVET ( varsa TLS yoksa SSL seçin)

42 Herhangi Bir Websitesi için SMTP POP3 Ayarları Gmail için : SMTP AYARLARI Gmail SMTP sunucusu adı: smtp.siteniz.com Gmail SMTP kullanıcı adı: mail kullanici adiniz Gmail SMTP şifresi: şifreniz Gmail SMTP bağlantı noktası: 587 veya 465 TLS / SSL Gerekli : EVET ( varsa TLS yoksa SSL seçin) POP3 AYARLARI Gelen POP Sunucusu : pop3.siteniz.com Gelen POP posta bağlantı noktası : 995 Hotmail SMTP kullanıcı adı: kullanici adiniz Hotmail SMTP şifresi: şifreniz TLS / SSL Gerekli : EVET ( varsa TLS yoksa SSL seçin)

43 Outlook Express Kurulumu Adım 1 Outlook Express programını çalıştırdıktan sonra Araçlar menüsünden Hesaplar seçilir. [Bu kurulum Outlook Express in tum surumlerinde aynidir]

44 Outlook Express Kurulumu Adım 2 Açılan Internet Hesapları penceresinden Ekle butonuna tıklandıktan sonra açılan menüden Posta seçilir.

45 Outlook Express Kurulumu Adım 3 Ekrana gelen pencerede gönderdiğiniz maillerin kimden alındığını gösteren alanda ne yazmasını istiyorsanız onu yazınız ve İleri butonuna tıklayınız.

46 Outlook Express Kurulumu Adım 4 Ekrana gelen pencerede Kullanmak istediğim bir e-posta adresim var seçeneğini işaretleyip altındaki kutucuğa mail adresinizi yazınız ve İleri butonuna tıklayınız.

47 Outlook Express Kurulumu Adım 5 Ekrana gelen pencerede gelen posta sunucum alanında POP3 seçeneğini işaretleyip altındaki kutucukların ikisinede mail serverınızın adresini yazınız ve İleri butonuna tıklayınız. (Örn. : mail.alanadiniz.com)

48 Outlook Express Kurulumu Adım 6 Ekrana gelen pencerede Hesap Adı alanının karşısındaki kutucuğa mail adresinizin tamamını yazınız.hemen alt tarafta yer alan Parola alanının karşısındaki kutucuğa da şifrenizi yazınız. Her mail kontrolünüzde şifrenizin tekrar sorulmasını istemiyorsanız Parolayı Anımsa kutucuğunu da işaretledikten sonra İleri butonuna tıklayınız.

49 Outlook Express Kurulumu Adım 6 Ekrana gelen pencerede Hesap Adı alanının karşısındaki kutucuğa mail adresinizin tamamını yazınız.hemen alt tarafta yer alan Parola alanının karşısındaki kutucuğa da şifrenizi yazınız. Her mail kontrolünüzde şifrenizin tekrar sorulmasını istemiyorsanız Parolayı Anımsa kutucuğunu da işaretledikten sonra İleri butonuna tıklayınız.

50 Outlook Express Kurulumu Adım 7 Ekrana gelen pencereden Son butonuna tıklanır.

51 Outlook Express Kurulumu Adım 8 Ekrana gelen Internet Hesapları penceresinden yeni eklenmiş olan hesabınızı seçilerek Özellikler butonuna tıklanır..

52 Outlook Express Kurulumu Adım 9 Ekrana gelen pencereden Sunucular sekmesine tıklanır. Ardından alt tarafta yer alan Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor kutucuğu işaretlenir ve Tamam butonuna tıklanır..

53 Outlook Express Kurulumu Adım 10 Ekrana gelen pencereden Kapat butonuna tıklandıktan sonra mail hesabınızın kurulumu tamamlanmıştır. Birden fazla hesap eklerken yine aynı ayarlar kullanılacak sadece ADIM 3 de anlatılan Görünen Ad ve ADIM 6 da anlatılan Hesap Adı ve Parola bilgileri eklemek istediğiniz yeni mail adresine göre değiştirilecektir..

54 Outlook Express Kurulumu Adım 10 Ekrana gelen pencereden Kapat butonuna tıklandıktan sonra mail hesabınızın kurulumu tamamlanmıştır. Birden fazla hesap eklerken yine aynı ayarlar kullanılacak sadece ADIM 3 de anlatılan Görünen Ad ve ADIM 6 da anlatılan Hesap Adı ve Parola bilgileri eklemek istediğiniz yeni mail adresine göre değiştirilecektir..

55 Outlook Express Kurulumu Adım 11 Yeni e-posta olup olmadığını kontrol etmek için araç çubuğunda yer alan Gönder/Al düğmesine basınız..

56 Outlook Express te Zaman Ayarlı Mail Göndermek Mükelleflere belirli tarihlerde otomatik mail gönderimi gerçekleştirmek isteyebiliriz. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulamamız yeterlidir; 1-) İlk olarak Outlook sayfamızdan Yeni bölümüne tıklayarak yeni mail gönderme penceresini açıyoruz.

57 Outlook Express te Zaman Ayarlı Mail Göndermek 2-) Açılan sayfadan Seçenekler yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan alt bölümden Teslimi Geciktir yazan yere tıklıyoruz.

58 Outlook Express te Zaman Ayarlı Mail Göndermek 2-) Açılan sayfadan Seçenekler yazan sekmeye tıklıyoruz. Açılan alt bölümden Teslimi Geciktir yazan yere tıklıyoruz.

59 Outlook Express te Zaman Ayarlı Mail Göndermek 3-) Yukarıdaki işlemlerden sonra İleti Seçenekleri penceresi karşımıza gelecektir. Bu bölümde aşağıdaki resimde işaretlediğim bölümden mail gönderme zamanını ayarlayabiliriz.

60 Outlook Express te Zaman Ayarlı Mail Göndermek 3-) Yukarıdaki işlemlerden sonra İleti Seçenekleri penceresi karşımıza gelecektir. Bu bölümde aşağıdaki resimde işaretlediğim bölümden mail gönderme zamanını ayarlayabiliriz.

61 Diğer Konular -Dropbox nedir? -Dropbox kullanımı - İnternette Dosya Saklama - İnternet Güvenliği -Mail İçin İmza Oluşturma - Silinen Verilerin Kurtarılması - Basit Bir Blog ve / veya websitesi açmak tasarlamak

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri

Internet Nedir? Internet Adresleri. Internet Servisleri Internet Nedir? Internet, dünya kapsamında birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan ve gittikçe büyüyen bir iletişim ağıdır. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

İnternet Teknolojileri. Ders 3

İnternet Teknolojileri. Ders 3 İnternet Teknolojileri Ders 3 Internet adresi nedir? Domain ismi ve IP numarası ne demektir? mail.comu.edu.tr 193.255.97.3 İnternet'e bağlı her bilgisayarın kendine özgü bir adresi vardır. Domain Name

Detaylı

T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN. Nisan 2006 Ankara

T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN. Nisan 2006 Ankara T.C. BAŞBAKANLIK DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ BİLGİSAYAR AĞLARI İLE İLGİLİ SUÇLAR (SİBER SUÇLAR) Planlama Uzmanlığı Tezi OĞUZ TURHAN Nisan 2006 Ankara ÖZET Planlama Uzmanlığı

Detaylı

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ WEB TABANLI UZAKTAN KONTROL 481BB0008 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU T.C. ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI LİMAN BAŞKANLIKLARININ MERKEZ TEŞKİLATA ENTEGRASYONU DENİZCİLİK UZMANLIK TEZİ Ali Rıza EKİCİ, Denizcilik

Detaylı

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım )

WEB E-POSTA AYARLARI. Outlook 2003 Ayarı ( Resimli Anlatım ) WEB E-POSTA AYARLARI Outlook 2003 Ayarı Outlook 2007 Ayarı Outlook 2010 Ayarı Gmail Ayarı Hotmail Ayarı Tüm Ayarlar İçin Gelen posta sunucusu (POP3) ve giden posta sunucusu (SMTP) ye bnposta.bingol.edu.tr

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞLETİM SİSTEMLERİ GELİŞMİŞ ÖZELLİKLERİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Kullanım Kılavuzu - 1

Kullanım Kılavuzu - 1 Kullanım Kılavuzu - 1 2-2014. Tüm Hakları Saklıdır. Iconia Tab 8 Bunları kapsar: Iconia W1-810 Bu değişiklik: 10/2014 Bir Acer ID'ye kayıt olun müthiş avantajlardan yararlanın Bir Acer ID'ye kayıt olmak

Detaylı

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak

sitenhazir.com sayfalarınızdaki her geçerli tıklama için ödeme yapar. Program kurallarına uygun olan web siteleri başvuru formunu doldurarak Google reklam veren firma veya şahıslardan aldığı reklamların bir bölümünü web sitelerinde reklam yayınlayarak gelir elde etmek isteyen site sahipleriyle paylaşır. AdSense reklamları web sitesinden kolay

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS!

PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! PARA KAZANMAK İÇİN İNANILMAZ BİR FIRSAT SUNUYORUZ GELECEĞE YATIRIM YAPMAK İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS! YENİ NESİL KAZANÇ SİSTEMİ İLE MUHTEŞEM KAZANÇLAR ALMAYA VE BU HEYECANA HAZIR MISIN? İnternet ile ticaretin

Detaylı

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ T.C. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM YÖNETİM SİSTEMİ (UEYS) ÖĞRENCİ KULLANMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... II ŞEKİL LİSTESİ... III SIK SORULAN SORULAR (SSS)...1 Ders Uygulama Usulleri...6

Detaylı

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu

LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu LOOPCOMM AL -5011P - AL-5014P Kurulum Rehberi ve Kullanım Kılavuzu Sürüm 3.0.0.6 TEKNOTEL Copyright 2002-2005 TEKNOTEL. Tüm hakları saklıdır. 1 / 93 Bu ürün veya döküman telif hakları ile korunmaktadır

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ-1 ANKARA, 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

http://alikoker.name.tr FTP

http://alikoker.name.tr FTP FTP FTP Nedir? FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına

Detaylı

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında

Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında İçindekiler Bu Sürüm (Nessus Kurulum, Kullanım Kılavuzu v1.0) Hakkında... 2 Çeviren:... 2 Danışman:... 2 Belge Yazarı:...2 Kullanma Hakkı:... 2 İletişim:... 2 Yasal Sorumluluk Reddi... 2 BÖLÜM 1:... 3

Detaylı

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI

ÖZET 1. INTERNET ARAMA MOTORLARININ KULLANILMASI Internet üzerinden Araştırma Yöntemlerinin Etkin Kullanılması Arş. Gör. Enis Karaarslan*, Öğr. Gör. Tolga Çelik** * enis.karaarslan@ege.edu.tr, ** tolga.celik@ege.edu.tr *Ege Üniversitesi Kampüs Network

Detaylı

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır.

Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. GİRİŞ Bölümün Amacı: Bu bölümde işletim sistemleriyle ilgili teorik konular verilerek, güncel işletim sistemleri tanıtılmıştır. Neler Öğreneceksiniz: Bu bölümü bitiren kişi: 1.İşletim sistemleriyle ilgili

Detaylı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı

Internet Okur Yazarlığı El Kitabı Internet Okur Yazarlığı El Kitabı 2nci düzeltilmiş sürüm Derleyenler Janice Richardson (editör), Andrea Milwood Hargrave, Basil Moratille, Sana Vahtivouri, Dominic Venter ve Rene de Vries Güncelleyenler

Detaylı

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653

Kullanım kılavuzu. Xperia Z3 D6603/D6653 Kullanım kılavuzu Xperia Z3 D6603/D6653 İçindekiler Başlarken...6 Bu Kullanım kılavuzu hakkında...6 Genel bakış...6 Montaj...7 Cihazınızı ilk kez açma...9 Google hesabı neden gereklidir?...10 Cihazınızı

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ WEB TASARIMI EDİTÖRÜNE GİRİŞ 482BK0175 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ

ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ ANKET BANK EĞİTİM PAKETİ 1 Satış Sözleşmesi Sözleşme içerisinde www.anketbank.com web sayfası SİTE(Kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) ismi ile, www.anketbank.com web sayfası üzerinden satılan Anket Bank

Detaylı

Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi

Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi Bilişim Suçlarında IP Adres Analizi Adli Bilişim Açısından IP Adresleri Huzeyfe ÖNAL 5/13/2010 [Son zamanlarda medyada geniş yer bulan çeşitli haberlerin ana temasını IP adresleri

Detaylı