Eğitim ve Yaşam Rehberi

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Eğitim ve Yaşam Rehberi"

Transkript

1 Eğitim ve Yaşam Rehberi

2

3 İçindekiler Rektörün Mesajı Misyonumuz & Vizyonumuz Neden Sakarya Üniversitesi Akademik Birimler Değişim Programları Beslenme Banka ve Postane Hizmetleri Spor Tesisleri ve Sportif Faaliyetler Öğrenci Toplulukları Sağlık Hizmetleri, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kültür ve Kongre Merkezi Ulaşım Barınma Yabancı Dil Hizmetleri Çift Anadal ve Yan Anadal Eğitim Olanakları, Yatay Geçiş Bilişim Hizmetleri Kütüphane ve Çevrimiçi Kitap Hizmetleri Üniversite - Sanayi İşbirliği, Eğitim Modeli Sakarya Yaşam Rehberi Tarih İklim, Ulaşım Doğal ve Kültürel Özellikleri Önemli Telefonlar

4 Sakarya Üniversitesi

5 04 Rektörün Mesajı Büyük ve yorucu bir yarıştan başarı ile çıkarak, ülkemizin ileri eğitim kurumlarından biri olan Sakarya Üniversitesi nde öğrenim görmeye hak kazandınız. Sizi ve her türlü gayreti göstererek sizleri bu günlere getirmiş olan anne ve babalarınızı içtenlikle kutlarım. Kuruluşundan itibaren Geleceğinize yön verin prensibini amaç edinen, bilimsel gelişmenin yanında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle de daima atılımcı olan, mensuplarını her zaman başarılı, sağlıklı, mutlu kılmanın ve geliştirmenin gayreti içinde olan Üniversitemize hoşgeldiniz der, başarılı, sağlıklı ve mutlu öğrenim yılları dilerim. Prof. Dr. Muzaffer ELMAS Rektör

6 Sakarya Üniversitesi Misyonumuz Evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün ve estetik değerlere sahip, çağdaş bir öğretim kültürü oluşturmak ve mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere saygılı bireyler yetiştirmektir. Vizyonumuz Eğitim, öğretim ve araştırma kalitesi ile Türkiye de ve dünyada tanınmış ve ilk sıralarda tercih edilen; Takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetime sahip; İlimiz ve bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan, üniversite - sanayi - toplum iş birliğini sağlamada öncü; İnternet üzerinden yürütülen önlisans, lisans, lisansüstü eğitim - öğretimi etkin bir şekilde yürüten ve servis sağlayan; Geleneksel sanatlarımızın özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan; Evrensel değerlere saygılı, toplam kalite yönetimi ilkelerini benimsemiş, sürekli gelişen bir üniversite olmaktır.

7 06

8 Sakarya Üniversitesi

9 08 Neden Sakarya Üniversitesi Öğretim kadrosunun önemli bir bölümünü, deneyimli, yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim görmüş, uluslararası yayın sahibi akademisyenler oluşturmaktadır. Türkiye nin Üniversitelerde Kalite Geliştirme ve Değerlendirme çalışmalarını ilk başlatan üniversitesidir. Türkiye nin idari hizmetlerde TS EN ISO 9001:2001 Kalite Yönetim Belgesi almış ilk üniversitesidir. EFQM Mükemmellik Modeli ne göre Ulusal Kalite Büyük Ödülü alan ilk yükseköğretim kurumudur. Elektronik veri tabanları ile ulusal ve uluslararası süreli yayınlar 24 saat öğrencilerin ve akademisyenlerin hizmetindedir. AB Üniversiteleri ile imzaladığı protokoller çerçevesinde her sene Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında 200 den fazla Üniversiteye Erasmus değişim öğrencisi göndermektedir. Öğrenimlerinin bir bölümünü Türkiye nin farklı üniversitelerinde geçirmek isteyen öğrenciler için Farabi Değişim Programı na katılma olanağı bulunmaktadır. Çift Anadal Programı ile öğrenciler iki diploma alabilmektedir. Eğitim-öğretim faaliyetleri, eşsiz bir doğal güzelliğe sahip, Sapanca Gölü manzaralı kampüs alanı içerisinde inşa edilen yeni ve teknolojik açılardan donanımlı binalarda devam etmektedir. Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin akademik gelişimleri için gereksinim duydukları tüm ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap veren bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde farklı ilgi alanlarına hitap eden 105 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Sakarya şehri öğrenciler için ekonomik bir hayat imkânı sunmaktadır.

10 Sakarya Üniversitesi Akademik Birimler Fakülteler Eğitim Fakültesi Mühendislik Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi İlahiyat Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Fakültesi Teknoloji Fakültesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Hukuk Fakültesi İletişim Fakültesi Enstitüler Fen Bilimleri Enstitüsü Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Enstitüsü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksekokullar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Sağlık Yüksekokulu Devlet Konservatuvarı Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Meslek Yüksekokulları Sakarya Meslek Yüksekokulu Hendek Meslek Yüksekokulu Akyazı Meslek Yüksekokulu Geyve Meslek Yüksekokulu Sapanca Meslek Yüksekokulu Karasu Meslek Yüksekokulu Adapazarı Meslek Yüksekokulu Pamukova Meslek Yüksekokulu Alifuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu Ferizli Meslek Yüksekokulu Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu Arifiye Meslek Yüksekokulu Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu

11 10

12 Sakarya Üniversitesi Değişim Programları Erasmus Erasmus değişim programıyla yurtdışına en fazla öğrenci gönderen üniversite Erasmus Avrupa Birliği ne üye ve üyeliğe aday ülkelerde bulunan yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Karşılıksız hibe desteğinin sağlandığı program çerçevesinde, öğrenciler farklı ülkelerde bulunan üniversitelerde bir veya iki dönem öğrenim görebilmektedir. Ayrıca öğrencilere staj yapma olanağı da sağlayan bu programdan akademik ve idari personel de yararlanabilmektedir yılında Erasmus Üniversite Beyannamesi almaya hak kazanan Sakarya Üniversitesi, ilk olarak eğitim - öğretim yılında 3 öğrenciyi Almanya ya göndererek programa aktif bir şekilde katılmaya başlamıştır eğitim-öğretim yılı itibarıyla en yüksek Erasmus bütçesini elde eden ve bu bakımdan Türkiye deki üniversiteler arasında 1. olan Sakarya Üniversitesi, bugün 200 den fazla AB üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına sahiptir eğitim - öğretim yılı itibarıyla Erasmus Programı kapsamında yurt dışındaki üniversitelere 350 öğrenci gönderilmiş, aynı yıl AB ülkelerinden Sakarya Üniversitesi ne 75 öğrenci gelmiştir. Sakarya Üniversitesi eğitim - öğretim yılında aldığı hibe miktarı ve gönderdiği öğrenci sayısı açısından Türkiye deki üniversiteler arasında ilk üçteki durumunu korumaktadır.

13 12 Farabi Farabi, Türkiye de bulunan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimine olanak sağlayan bir değişim programıdır / 2009 eğitim-öğretim yılında YÖK Başkanlığı tarafından uygulanmaya başlanan program aracılığıyla, öğrencilere öğrenimlerinin diledikleri bir eğitim - öğretim döneminde veya yılında, ülkemizin farklı illerindeki üniversitelerinde öğrenim görme olanağı sağlamaktadır. Her düzeyden öğrencinin katılabildiği bu değişim programı kapsamında katılımcı öğrencilere karşılıksız hibe desteği de sağlanmaktadır.

14 Sakarya Üniversitesi Beslenme Sakarya Üniversitesi öğrencileri, öğrenci kartlarına para yükleyerek yemekhanelerde bulunan turnike sisteminden beklemeden geçerek yemeklerini yiyebilmektedirler. Sakarya Üniversitesi nde beslenme, kantin ve kafeterya hizmetleri Kafeteryalar ve İşletmeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Üniversitedeki tüm öğrencilere yemek hizmeti verilmektedir. Ayrıca üniversitede düzenlenen sosyal, sportif ve kültürel etkinliklerde görev alan öğrenciler için kumanya, kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği hizmetleri verilmektedir. ISO HACCP ve TSE kontrolleri yapılarak hazırlanan yemekler uzman diyetisyenler gözetiminde, mevsimine göre kalori gereksinimi hesaplanarak hazırlanmakta ve her ayın yemek menüsü sakarya.edu.tr adresinde yayınlanmaktadır. Başta Esentepe Kampüs yemekhanesi olmak üzere toplam 14 birimde kartlı turnike sistemi uygulaması ile yemek hizmeti verilmektedir. Üniversite bünyesinde Kampüs Kafeterya ile beraber toplam 32 kantin hizmet vermektedir.

15 14 Banka ve Postane Hizmetleri Esentepe Kampüsü ve diğer ilçelerdeki okullarda öğrenci ve personelin hizmetine sunulan çeşitli bankalara ait şubeler ve para çekme makinaları sayesinde günün 24 saati her türlü bankacılık işlemini yapabilmek mümkündür. Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü nde Garanti Bankası, İş Bankası ve Ziraat Bankası ile PTT nin bir şubesi bulunmaktadır.

16 Sakarya Üniversitesi

17 16 Spor Tesisleri ve Sportif Faaliyetler Sakarya Üniversitesi öğrencileri kampüste yer alan spor tesislerinden yararlanarak ders dışı zamanlarını daha etkin değerlendirebilirler. Öğrencilerin ders dışı zamanlarını daha etkin değerlendirebilmeleri için kampüs alanı içerisinde çeşitli spor tesisleri bulunmaktadır. Tesisler Kapalı Spor Salonu, Step-Aerobik Salonu, Fitness Merkezi, Tenis Kortu, Çim Futbol Sahası, Basketbol Sahası İle Kum Voleybol Sahası ndan oluşmaktadır. Ayrıca kampüs alanı içerisinde koşu pisti ve tırmanma duvarı da bulunmaktadır. Üniversitede bulunan çeşitli öğrenci kulüpleri bünyesinde futbol, Amerikan futbolu, basketbol, voleybol, hentbol, karate, taek- wando, judo, kros, güreş, masa tenisi, badminton, dağcılık, kürek, boks, izcilik, tenis ve bilek güreşi gibi spor dallarında faaliyetler yapılabilmektedir. Her sene geleneksel olarak öğrencilerin de izleyici veya sporcu olarak katılabildiği futbol, basketbol, voleybol, bilardo, masa tenisi, satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

18 Sakarya Üniversitesi Öğrenci Toplulukları Günümüzde, sahip olduğu alan bilgisinin yanında kendisini çağın anlayışına uygun olarak geliştirebilmiş, yaşadığı çevre ve olaylarla ilgili, farkındalığı olan, çeşitli sosyal faaliyetlere katılan, eleştirel düşünebilen ve etkili iletişim kurabilen bireylerin iş hayatında daha başarılı oldukları ve tercih edildikleri bilinmektedir. Müzik Topluluğu Tiyatro Topluluğu Endüstri Mühendisliği Topluluğu Bilgisayar Topluluğu Çevre Mühendisliği Topluluğu Makine Mühendisliği Topluluğu Malzeme Bilimleri Topluluğu Elektrik-Elektronik Mühendisliği Topluluğu Tema Öğrenci Topluluğu Avrupa Öğrenci Topluluğu Genç Yöneticiler Topluluğu İnsan Kaynakları Ve Kariyer Topluluğu Mavi Gezegen Ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu Tarih Topluluğu Beşiktaşlılar Topluluğu Türkoloji Topluluğu Sosyoloji Topluluğu Turizm Topluluğu Otomotiv Ve Mekatronik Topluluğu Bilişim Topluluğu Yapı Teknolojisi Topluluğu Folklor Topluluğu Korumalı Futbol Topluluğu Sağlıklı Yaşam Topluluğu Uluslararası Ticaret Topluluğu Yüzey Teknolojileri Ve Mühendisliği Topluluğu Engelli Öğrenciler Topluluğu Briç Topluluğu Maliye Topluluğu Fizik Topluluğu Fantastik Rol Yapma (FRP) Ve Anime Topluluğu Genç Girişimciler Topluluğu Felsefe Topluluğu Girişimcilik Ve Kişisel Gelişim Topluluğu Genç Öğretmenler Topluluğu Medya Ve Organizasyon Topluluğu Stratejik Ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu Cad/Cam Topluluğu Rock Topluluğu Türkçe Eğitim Topluluğu Biyoloji Topluluğu Coğrafya Topluluğu Sosyal Hizmet Topluluğu Matematik Ve Zeka Oyunları Topluluğu Robot Teknolojileri (Robotek) Topluluğu Eğitim Teknolojileri Topluluğu Kuş Gözlem Topluluğu Erasmus Ve Uluslararası Öğrenci Topluluğu Fotoğrafçılık Topluluğu Genç Fenerbahçeliler Topluluğu Toplum Gönüllüleri Topluluğu Motorsporları Ve Offroad Topluluğu Galatasaraylılar Topluluğu Psikolojik Danışmanlar Topluluğu

19 18 Öğrencilerin her türlü sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerini destekleyen Sakarya Üniversitesi bünyesinde kurulan 105 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Çok farklı ilgi grubundan her öğrencinin dilediği topluluğa üye olarak, ilgi duyduğu alanda kendini geliştirebilmesine fırsat verilmektedir. İşletme Ve Ekonomi Topluluğu Reklamcılık Ve Pazarlama Topluluğu Radyoculuk Topluluğu Kimya Topluluğu Trabzonsporlular Topluluğu Atatürkçü Düşünce Topluluğu Gıda Mühendisliği Topluluğu Alegori Ve Şiir Topluluğu Teknoloji Ve Üretim Topluluğu Üniversite Sanayi İşbirliği Topluluğu Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Topluluğu Sosyal Siyaset Topluluğu Halkla İlişkiler Topluluğu İletişim Topluluğu Çevre Köylerine Yardım Topluluğu Sualtı Sporları Topluluğu Çocuk Gelişimcileri Eğitim Ve Drama Topluluğu Aile Katılımı Çevre Destek Topluluğu Sağlıklı Yaşlanma Ve Terapi Topluluğu El Yapımı Oyuncak Topluluğu Türk Alman Kültür Topluluğu Çevre Ve Atık Yönetimi Topluluğu Doğa Sporları Ve İzcilik Topluluğu Gazetecilik Topluluğu Sigarasız Bir Dünya Topluluğu Sağlıklı Yaşam Ve Alternatif Sporlar Topluluğu Spor Yöneticiliği Topluluğu İnşaat Mühendisliği Topluluğu SAÜ Sanal İletişim Ve İnternet Topluluğu Yer Bilimleri Ve Araştırma Topluluğu SAÜ Dans Topluluğu İnovasyon Topluluğu Genç Vizyon Topluluğu Ekonomi Politik Topluluğu Rekreatif Faaliyetler Topluluğu Sakaryasporlular Topluluğu Tenis Topluluğu Bilim, Teknoloji Ve Düşünce Topluluğu Türk Dünyası Öğrenci Topluluğu Uluslararası Lojistik Topluluğu Genç Aydınlar Topluluğu Kızılay Topluluğu Graffiti Topluluğu İlim Mekanı Topluluğu Doğa Ve Hayvan Hakları Topluluğu Beyaz Derya Düşünce Ve Gelişim Topluluğu Bilimsel Araştırmalar Topluluğu Sinema Topluluğu Araştırma-Geliştirme Topluluğu Siyasi Sinerji Topluluğu Amatör Telsizciler Topluluğu

20 Sakarya Üniversitesi

21 20 Sağlık Hizmetleri Öğrencilerin her türlü sağlık sorunu için Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü nde Mediko Sosyal Merkezi bulunmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik 2003 yılında Mediko Sosyal Merkezi bünyesinde hizmete giren Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik biriminde iki psikolog çalışmaktadır. Birimin amacı öğrencilerin üniversiteye uyum sağlamaları konusunda onlara yardımcı olmak, stres yönetimi, kaygı ile başa çıkma yöntemleri, iletişim becerileri, verimli ders çalışma yolları gibi konularda onları bilgilendirmektir. Bunun yanında kişisel sorunları olan, aile ve arkadaş ilişkilerinde sorun yaşayan öğrenciler ile ihtiyaç duydukları konularda bireysel görüşmeler yapılmaktadır. Randevu sistemi ile çalışılan birimde görüşmeler her gün saat saatleri arasında yapılmaktadır. Birim, Sakarya Üniversitesi nin psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüm akademik ve idari personele de hizmet vermektedir.

22 Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Kültür ve Kongre Merkezi, 680 kişilik büyük, 2 adet 170 kişilik küçük salonları ve 2 adet fuaye alanı ile yıl boyunca kültürel, bilimsel, sanatsal ve sosyal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi konumu, mimari özellikleri ve teknik altyapısı ile kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği bir merkezdir. Sahne olanakları yönünden konferans, konser, tiyatro ve bale gösterilerine uygun olarak tasarlanan bir salonun bulunduğu Kültür ve Kongre Merkezi, düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklerle sadece Sakarya Üniversitesi ne değil bölge halkına da hizmet vermektedir. Kültür ve Kongre Merkezi nde; sahne arkasında sanatçılar için soyunma ve dinlenme odaları ile ofislerin bulunduğu 680 kişilik büyük bir konferans salonu ile bu konferans salonundaki görüntülerin yansıtılabildiği 170 kişilik iki adet yan salonun yanında iki adet fuaye alanı ile dört büyük derslik bulunmaktadır. Konferans salonunda bulunan projeksiyon perdeleri, sahne ışıkları, diğer aydınlatmalar ve ses sistemleri bir kumanda merkezine bağlıdır ve bilgisayar kontrollü olarak çalıştırılabilmektedir. Ayrıca, buradan Kültür ve Kongre Merkezi nde bulunan diğer salonlara video kameralarla canlı yayın yapma olanağı da bulunmaktadır. Kültür ve Kongre Merkezi yıl boyunca öğrenci topluluklarının pek çok etkinliğine de ev sahipliği yapmaktadır.

23 22

24 Sakarya Üniversitesi

25 24 Ulaşım Sakarya, Türkiye nin en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara yı birbirine bağlayan yol üzerinde bulunmaktadır. Kocaeli, Bursa ve Eskişehir gibi önemli kent merkezlerine sadece birkaç saatlik mesafede bulunan kent, İstanbul a 148 km Ankara ya ise 305 km mesafededir. Sakarya dan hem tren hem de kara yolu ile çevre illere çok rahat ulaşım imkânı bulunmaktadır. Sakarya Üniversitesi nin fakültelerinin çok büyük bir kısmı şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Esentepe Kampüsü nde yer almaktadır. İlahiyat Fakültesi Ozanlar semtinde, Eğitim Fakültesi Hendek ilçesinde yer almaktadır.şehir merkezinden Esentepe Kampüsü ne belediye otobüsleri veya özel dolmuşlar ile ulaşım imkânı bulunmaktadır.

26 Sakarya Üniversitesi

27 26 Barınma Sakarya Üniversitesi öğrencileri için Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları, Sakarya Üniversitesi Esentepe Öğrenci Yurdu ile çeşitli özel öğrenci yurtları ve apart dairelerde barınma olanağı bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu na bağlı merkez ve ilçelerde toplam yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasitenin 1938 i kız, 1554 ü ise erkek öğrenciler içindir. İki katlı binalardan oluşan Sakarya Üniversitesi Esentepe Öğrenci Yurdu Esentepe Kampüs alanı içerisinde yer almaktadır ve altı bloktan oluşmaktadır. İki kişilik odaların bulunduğu yurt kaloriferlidir ve her odanın içinde bir duş ile bir tuvalet bulunmaktadır. Isı ve ses yalıtımına sahip odalarda her öğrenci için yatak, gardırop, komodin, çalışma masası, çalışma koltuğu ve yatak takımı bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 3600 m2 lik kapalı alana sahip olan yurtların kapasitesi 446 kişidir. Sahip olduğu imkânlar ve sunduğu hizmetler bakımından ISO 9002 Kalite Belgesi ne sahip olan yurtta iki oda engelli öğrenciler için özel olarak hazırlanmıştır.

28 Sakarya Üniversitesi Yabancı Dil Hizmetleri Sakarya Üniversitesi nde isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Eğitimi verilmektedir. Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı tarafından yürütülen hazırlık eğitimi öğrencilere hem akademik hem de iş yaşamlarında ihtiyaç duydukları dil altyapısını kazandırmayı amaçlamaktadır. 34 haftalık iki yarıyıldan oluşan İngilizce Hazırlık Eğitimi toplam 680 saattir. İngilizce Hazırlık Sınıflarına kayıtların ardından seviye gruplarına ayrılan öğrenciler okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin edinimine yönelik bilgisayar destekli yoğun bir dil eğitimi programını izlerler. Öğrenci merkezli bireysel çalışmaları sınıf içi öğretim yöntemleriyle birleştiren sistemde, öğrenciler günlük derslerinin yüzde ellisini her öğrenciye bir bilgisayar düşen sınıflarda işlenmektedir. İlahiyat Fakültesi öğrencileri için 1 yıl Arapça hazırlık eğitimi zorunlu olarak verilmektedir.

29 28 Çift Anadal Eğitimi Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrencilerin Sakarya Üniversitesi nin iki farklı diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlayan programa Çift Anadal Programı denilmektedir. Çift Anadal hakkından yararlanabilmek için ilk iki ya da dört yarı yıldaki derslerin tümünün başarılmış ve ağırlıklı genel not ortalamasının en az 2.72 olması gerekmektedir. İkinci Anadal öğrenimi için öğrenciden ayrıca katkı payı alınmamaktadır. Yatay Geçiş İlgili yönetmelik koşullarını yerine getirmek şartıyla, diğer yükseköğretim kurumlarındaki eşdeğer diploma programlarında öğrenim gören öğrenciler Sakarya Üniversitesi ne yatay geçiş yaparak, öğrenimlerine Sakarya Üniversitesi nde devam edebilmektedirler.

30 Sakarya Üniversitesi

31 30 Bilişim Hizmetleri Sakarya Üniversitesi sahip olduğu güçlü iletişim alt yapısı ve bilgi bankası sayesinde öğrencilerine ve personeline bilişim hizmetleri sunmayı amaç edinmiştir. Sakarya Üniversitesi ne kayıt yaptıran öğrencilere ilk uzantılı bir e-posta adresi verilir ve kısaca (CAWIS) olarak bilinen Kampüs Web Bilgi Sistemi ne dahil olmaları sağlanır. Böylece, öğrencilerin her dönem ders kayıtlarını internet üzerinden yapabilmelerinin yanında derslerin haftalık programları, sınav sonuçları, ders notları ve duyurular gibi bilgilere de internet üzerinden kolayca ulaşabilir. Üniversitenin merkezi bilgisayar laboratuvarı olan Sürekli Eğitim Merkezi nin yanında üniversitenin diğer tüm okullarında bulunan bilgisayar laboratuvarlarından da internete erişim imkânı bulunmaktadır. Ayrıca üniversite personeli ve öğrencilerinin internet hizmetinden en üst seviyede faydalanabilmeleri için eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm okullar ile öğrenci yoğunluğu bulunan yerlerde kablosuz internet hizmeti verilmektedir.

32 Sakarya Üniversitesi

33 32 Kütüphane ve Çevrimiçi Kitap Hizmetleri Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, öğrenci ve akademik personelin eğitim, öğretim, araştırma programlarına destek olmak için her türlü bilgiyi ve bilgi kaynaklarını toplayarak, en iyi şekilde kullanıcıların hizmetine sunmaya çalışmaktadır. Her katında kablosuz internet erişimi mevcut olan Merkez Kütüphanesi m² lik alana sahiptir ve aynı anda 730 kişiye hizmet verebilmektedir. Kütüphane nin birinci katında süreli yayınlar, çalışma salonu, referans bölümü (ansiklopediler, standartlar, tezler, raporlar vb.) ve gazete okuma bölümü; ikinci katında kitaplar, CD-ROM, sözlükler ve Atatürk Kitaplığı ndan oluşan koleksiyon; üçüncü katında okuma salonu, bilgisayarla çalışma salonu ve görsel-işitsel bölümü; dördüncü katta ise bireysel çalışma salonu bulunmaktadır. Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 7/ 24 AÇIK adet kitap, adet tez, adet basılı dergi adet CD-DVD olmak üzere toplam bilgi kaynağı adet e-dergiye, e-kitaba, un üzerinde e-teze elektronik ortamda tam metin erişimi

34 Sakarya Üniversitesi Üniversite - Sanayi İşbirliği, Eğitim Modeli Türkiye de ilk defa Sakarya Üniversitesi tarafından uygulamaya konulan 3+1 Meslek Yüksekokulları eğitim modeli, öğrencilerin eğitimlerinin 3 ncü veya 4 ncü dönemlerinde 16 hafta süre ile sanayi kurumlarında çalışmalarını kapsıyor. Bir staj programı olmanın dışında öğrencilerin okulda ders almaları gibi eğitim gördükleri programda öğrenciler, işletmelerdeki performanslarına göre puan almaktalar ve bu puanlar akademik başarılarını etkilemektedir.

35 34 Sakarya Yaşam Rehberi Hızlı kalkınması ve gelişmesiyle Türkiye nin önemli şehirlerinden birisi olan Sakarya, doğal güzellikleri ve yöresel kültürünün zenginliğiyle de dikkat çekmektedir. Denizi, kumsalları, gölleri, nehirleri, yaylaları, kaplıcaları yanında Taraklı ve Geyve gibi Osmanlı dönemi yerleşim yerlerindeki geleneksel yaşantısıyla, Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserleriyle ülkemizin görülmeye değer köşelerinden biridir.

36 Sakarya Üniversitesi Tarih M.Ö. 300 ile M.S. 395 yılları arasında Bitinyalıların hakimiyeti altında kalan bölge M.S. 395 yılında Doğu Roma İmparatorluğu nun egemenliğine girmiştir. Osmanlı Devleti nin 1326 yılında Adapazarı ve çevresini fethetmesiyle birlikte bölge Müslüman-Türk yerleşimine açılmıştır. Bu tarihte fethedilen yerlerden biri de, Sakarya Nehri ve Çark Deresi arasında kalan Tığcılar Köyü dür. Ada Köyü diye de bilinen Tığcılar Köyü zamanla başka semtlerin de katılımıyla gelişmiş ve büyümüştür. Bölgede kurulan pazar nedeniyle de zaman içerisinde Adapazarı olarak anılmaya başlanmıştır yılında köy statüsünde olan Adapazarı, 1581 yılında kadılık haline gelmiş, 1746 da nahiye, 1837 de ilçe, 1868 de ise belediye olmuştur ten itibaren Balkan ve Kafkaslardan gelen göçlerin etkisiyle bölge daha da gelişmiş bir ticaret merkezi halini almıştır.

37 36 İklim Nemli bir havaya ve ılıman bir iklime sahip olan Sakarya ili bol yağış alan bir bölgedir. Tipik olarak Marmara ve Karadeniz Bölgesi iklim özelliklerini taşıyan bölgede kışlar bol yağışlı ve serin, yazlar ise sıcak geçmektedir. Ulaşım İstanbul a 148 km, Ankara ya ise 305 km mesafede bulunan Sakarya ya hem karayolu ile hem de demiryolu ile ulaşım mümkündür. Ulusal ve uluslararası taşımacılıkta önemli yeri olan D-100 (E- 5) Karayolu ve TEM Otoyolu ile Bilecik istikametindeki D- 25 Karayolu şehrin ana bağlantı noktalarını oluşturmaktadır. İl sınırları içerisinde yer alan 65 km lik demiryolunda 7 istasyon bulunmaktadır. Bu istasyonlardan İstanbul ve Ankara arasında sefer yapan trenlere binmek mümkündür. Şehirde havaalanı bulunmamaktadır. Ancak İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı 110 km, Atatürk Havaalanı ise 170 km mesafede bulunmaktadır.

38 Sakarya Üniversitesi Doğal ve Kültürel Özellikleri Arkeolojik Sit Alanları Merkez - Beşköprü - Jüstinyanus Köprüsü Söğütlü - Akarca Köyü (Roma Nekropolu) Hendek Yağbasan Tümülüsü Üçtepeler Mevkii Merkez - İkizce Köyü (Roma Nekropolu) Geyve - Kulfalar Köyü (Ortaköy Mevkii) A-6 Pamukova - Akçakaya Köyü Taraklı-Merkez Pamukova-Hayrettin Köyü (Menete Mevkii) Adapazarı - Merkez Beşköprü Hakikat Vakfı Kooperatifi Serdivan ilçesi, İstiklal Mah. Altınışık Cad. 29.İ.3 paf.468 ada, parseller Sakarya Merkez Alandüzü Köyü Bağdere Mevkii Doğal Sit Alanları Taraklı-Merkez Sapanca-Vakıf Otel Yolu Sapanca-Kırkpınar Civarı Arifiye-Sapanca Arası Sapanca-Akçay-Fevziye Köyü Arası Merkez-Poyrazlar Gölü ve Çevresi Merkez-Hanlı Beldesi Sapanca-Kurtköy Belediyesi Mesire Alanı Karasu-Acarlar Gölü ve Longoz Ormanı Sögütlü-Akgöl Köyü-Akgöl Mevkii Karasu-Kocaali İlçeleri Kentsel Sit Alanları Taraklı - Merkez Merkez - Uzun Çarşı

39 38 Önemli Telefonlar Acil Telefonlar Elektrik Arıza 186 Su Arıza 185 Telefon Arıza 121 Polis İmdat 155 Jandarma 156 Yangın 110 Trafik 154 Hızır Acil 117 Acil Yardım 112 Acil Telefonlar Alo Doktorum Yanımda 113 Alo Emniyet Danışma 174 Alo Gürültü 176 Alo RTÜK 178 Alo Sahil Güvenlik 158 Alo Turizm Bilgi 170 Alo Tüketici 175 Alo Valilik 179 Alo Zabıta 153 Cenaze Hizmetleri 188 Kadın ve Sosyal Hizmetler 183 İş ve İşçi Bulma Kurumu 180 Kan Bilgi Merkezi 173 Orman Yangın İhbarı 177 Sağlık Danışma 184 Ruhsal Bunalım Danışma 182 Uyuşturucu Bilgi 171 Hastaneler Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Toyota Trafik ve Türdeş Yardım Hastanesi Sağlık Müdürlüğü Adatıp Hastanesi Beyhekim Hastanesi Bilge Hastanesi Vatan Hastanesi Geyve Devlet Hastanesi Hendek Devlet Hastanesi Karasu Devlet Hastanesi Akyazı Devlet Hastanesi Pamukova Devlet Hastanesi

40 Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Serdivan / SAKARYA / TURKEY Tel: Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ EL KİTABI

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ EL KİTABI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2013 Tasarım Serkan YALÇIN Hazırlayanlar Kırıkkale Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Uzman Rengim SİNE Uzman Öznur ERMEZ Döndü Betül ÇETİN İÇİNDEKİLER Rektörün Mesajı...

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler; umudumuz sizsiniz. Sizler, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık niteliğinin, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli savunucusu olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk 2 REKTÖRÜMÜZÜN

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU

MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖSYS YENİ KAYIT KILAVUZU ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI http://oidb.marmara.edu.tr/ Sevgili Öğrenciler, Üniversite yaşamına ilk adımınızı attığınız bu

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2012 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI Üniversitemizin 2012 Mali Yılı Performans Programına http://www.stg.yildiz.edu.tr/ adresinden erişilebilir. Hazırlayanlar Arş.Gör.Dr. Hülya

Detaylı

İçindekiler. İçindekiler

İçindekiler. İçindekiler İçindekiler 4 Rektörden Mesaj 6 Tarihçe 8 İTÜ'lü Olmak 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü 24 Bilgisayar

Detaylı

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 2014 İçindekiler 6 Rektörden Mesaj 8 Tarihçe 10 Eğitim Olanakları 12 Uluslararası İşbirliği 14 Burslar ve Başarı Ödülleri 16 Öğrencilere Hizmetler 20 Kampüsler 22 Ayazağa Kampüsü

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ

İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU www.izu.edu.tr İSTANBUL SABAHATTİN ZAİM ÜNİVERSİTESİ 2 2012 2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FAALİYET RAPORU Yazışma Adresi:

Detaylı

İçindekiler Rektörün Mesajı... 1 Kampus Rektörünün Mesajı... 2 Öğrenci İşleri Müdürlüğü Mesajı... 3 Kayda gelmeden önce yapmanız gereken işlemler

İçindekiler Rektörün Mesajı... 1 Kampus Rektörünün Mesajı... 2 Öğrenci İşleri Müdürlüğü Mesajı... 3 Kayda gelmeden önce yapmanız gereken işlemler i İçindekiler Rektörün Mesajı... 1 Kampus Rektörünün Mesajı... 2 Öğrenci İşleri Müdürlüğü Mesajı... 3 Kayda gelmeden önce yapmanız gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir:... 3 Kayıt günü için önemli bilgiler:...

Detaylı

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 203 İDARE FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU.... I GENEL BİLGİLER... A Misyon ve Vizyon... B Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C İdareye İlişkin Bilgiler.....

Detaylı

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI

T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ 2015 YILI PERFORMANS PROGRAMI İSTANBUL, 2015 Hazırlayan: Marmara Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı Tel: 0 216 414 05 45-1341 Faks: 0 216 418 02 30 e-mail: sgdb@marmara.edu.tr

Detaylı

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için)

IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) IŞIĞA İLK ADIM BÜLTENİ KAYIT DÖNEMİNDE SIKÇA SORULAN SORULAR (2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı için) 1- Feyziye Mektepleri Vakfının tarihçesi nedir? Feyziye Mektepleri Vakfı nasıl kurulmuştur? Işık Okullarının

Detaylı

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU

ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ 2010 YILI ĠDARE FAALĠYET RAPORU ANKARA ÜNĠVERSĠTESĠ Strateji GeliĢtirme Daire BaĢkanlığı Dögol Caddesi 06100 Tandoğan ANKARA 2011 Cumhuriyete vereceğimiz en büyük armağan gençlerimizin

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013-2017 DÖNEMİ STRATEJİK PLANI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 2 TABLOLAR LİSTESİ... 4 GRAFİK LİSTESİ... 5 SUNUŞ... 7 ÖNSÖZ... 9 1. BÖLÜM... 10 GİRİŞ... 10 1.1. ÇALIŞMANIN AMACI...

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU TS-EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ a, Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla ve asla yorulmazlar 2014 Yılı İdare Faaliyet Raporu a ÜST YÖNETİCİ

Detaylı

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu

İlk Günden Bugüne. BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Çalışma Raporu İlk Günden Bugüne Üniversitemiz Kurucusu ve Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından 1980 yılında Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı nın kurulması, daha sonra 1982 de ilk Diyaliz Merkezinin

Detaylı

2012 İDARE FAALİYET RAPORU

2012 İDARE FAALİYET RAPORU KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ 2012 İDARE FAALİYET RAPORU Manas ın Vasiyetleri: Birlik ve Beraberlik Anlayışı İçinde Olma, Toplumda Hoşgörü, Uyum, Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme, Milli Haysiyet

Detaylı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı 1 Öğrenci Elkitabı 2014-2015 1. Hoşgeldiniz 2. Yabancı Diller Yüksekokulu Hakkında 2.1. Okulumuzun Tarihçesi 2.2. Misyon ve Vizyon 2.3. Okulumuz Nasıl İşler? 3. İYTE Hakkında

Detaylı

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi

KÜNYE : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi : Uluslararası Özerk, ortak Devlet Üniversitesi Dil, bir köprüdür; tarih, bir köprüdür; inanç, bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz M. Kemal ATATÜRK KÜNYE Resmî adı : Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 NİSAN-2013 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Stratejik Planı 2014-2018 Yönetim Kurulu nun 15.03.2013 tarihli toplantısında 2013/ 11-30 sayılı kararı;

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı (2014) i Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Şubat 2015 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU..1 I- GENEL BİLGİLER... 2-39 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar..2-9 C- İdareye İlişkin Bilgiler....9 1-

Detaylı