openh ş ag l Beled ıl İye a sin r de Sağlık, egzersiz, bakım ve konut bir tanıtım

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "openh ş ag l Beled ıl İye a sin r de Sağlık, egzersiz, bakım ve konut bir tanıtım"

Transkript

1 K ya openh ş ag l Beled ıl İye a sin r de Sağlık, egzersiz, bakım ve konut bir tanıtım

2 Bu broşür Kopenhag Belediyesinin 65 yaş üzeri yaşlılara sunduğu hizmetler hakkında bilgi vermektedir. Hizmetlerin çoğu ücretsizdir, ancak bazı hizmetler paralıdır. Genel olarak şunu söyleyebiliriz; şu ana kadar para ödemeye alışık olduğunuz örneğin ev kirası, yemek gibi hizmetler için ödeme yapmaya devam edeceksiniz. Broşür bütün hizmetleri içermemekte ama imkânlarınız hakkında bir fikir vermektedir. Broşürün arka sayfasında bu hizmetlerden birine ihtiyacınız olması durumunda ya da daha fazla bilgi almak istiyorsanız nereye başvurabileceğinizi görebilirsiniz. herkese hizmet Kopenhag Belediyesi, aktif ve rahat bir yaşlılık geçirebilmeleri için şehrin yaşlılarına yardım etmek istemektedir. Bütün yaşlılara hizmet sunulmaktadır: Kendi işini yapabilen sizlere Günlük işleri yapmak için desteğe ihtiyacı olan sizlere. Bir huzurevinde kalmak isteyen sizlere. Kendi işinizi olabildiği kadar kendiniz yapabilmeniz için size yardım ederiz. Hedefimiz size, kendi işinizi kendiniz yapabilme imkânı ve bunun için destek vermektir. Bizler başkalarının yardımından bağımsız olmanın yaşam kalitesi verdiğine inanıyoruz. Kendiniz yapamıyorsanız, rahat bir yaşam geçirmeniz için en iyi yardımı alırsınız.

3 Faalİyetler Yaşlı kulüpleri, dernekler ve aktivite merkezlerindeki ortak yaşamın bir parçası olabilirsiniz. Aktivite Merkezleri, diğer hizmetlerin yanı sıra yemek kulübü, kurslar ve geziler gibi hizmetler sunarlar. Hem her işini kendi yapabilen sizlere hem de faaliyetlere katılmada yardıma ihtiyacı olan sizlere yönelik faaliyetler mevcuttur. Bu hizmetler için her ay cüzi bir miktar para ödenmektedir. egzersiz Egzersiz yapmak, becerilerinizi muhafaza etmek ya da güçlendirmekte yardımcı olabilir. Gücünüzü koruyabilmek için bir aktivite merkezinde egzersiz yapabilirsiniz. Kendi evinizde de egzersiz yapabilirsiniz. Bir hastalık sonrasında fiziksel durumunuz zayıfladıysa ya da eğer düştüyseniz belediyenin egzersiz merkezlerinden birinde egzersiz yapabilirsiniz. Bu hizmetler ücretsizdir. Egzersiz hizmetinden yararlanmak için başvuruda bulunmalısınız. evde yardım (öz BaKım ve pratik yardım) Banyo, üstünüzü çıkarma ve giyinme ya da tuvalete gitme gibi özbakım işlevlerinde yardım için başvurabilirsiniz. Temizlik, çamaşır yıkama ve alış veriş gibi pratik işlerde yardım için de başvurabilirsiniz. Kendiniz de bu faaliyetlere olabildiği kadar katılmalısınız. Genellikle özbakım ya da pratik işlerde yardım hizmetinden yararlanmadan önce size egzersiz ya da yardımcı araç gereçler sunulur. Özbakım ve pratik yardım ücretsizdir. Ancak çamaşır yıkama paralıdır. Özbakım yardımı ve pratik işlerde yardım almak için başvurmalısınız. yemek ve öğünler Yalnız yaşıyorsanız ve yemek yapamıyorsanız, Kopenhag Belediyesinin 65 yaş üstü yaşlılara yemek sunduğu özel yemekhanelerden birinde diğer yaşlılarla birlikte yemek yiyebilirsiniz. Buralara ulaşımı kendiniz sağlamalısınız. Yalnız yaşıyorsanız, yemek yapamıyorsanız ve yürümekte zorlanıyorsanız, evinizde yemek ve öğünler için yardım alabilirsiniz. Bu yardımı eve yemek servisi ya da yemek yeme, içecek içme ve bulaşık yıkama da yardım olarak alabilirsiniz. Yemekler için kendiniz para ödeyeceksiniz ama yardım ve destek ücretsizdir. Bu yardımlar için başvurmalısınız. hasta BaKımı Belediyenin hasta bakım kliniklerinden birinde yara bakımı ya da ilaç almak için yardım alabilirsiniz. Eğer kliniğe kendiniz gidemiyorsanız, evde hasta bakımı yardımı alabilirsiniz. Bir doktor tarafından ya da hastaneye yatırılma dolayısı ile bu yardıma sevk edilebilirsiniz. Kendiniz de hasta bakımım için yardıma başvurabilirsiniz. Bu yardım ücretsizdir.

4 yardımcı araç gereçler, ev döşemesi ve Bİr tüketim ürünü İçİn ekonomik yardım Eğer günlük yaşantınızda kendinizi idare etmenizi zorlaştıran kalıcı fiziksel problemleriniz varsa, belediye yardımcı araç gereçler sunabilir. Bunlar tekerlekli yürüteç (walker-rolatör) gibi tekniksel yardımcı araç gereçler olabileceği gibi işitme cihazı gibi kişisel yardımcı araç gereçler de olabilir. Tekniksel yardımcı araç gereçlerin bakım masraflarını kendiniz karşılarsınız. Yardımcı araç gereçler günlük yaşantınızı önemli derecede kolaylaştırmalıdırlar. Belediye aracılığı ile alamayacağınız çok sayıda yardımcı araç gereç mevcuttur. Bunları kendiniz satın almalısınız. Evinizde örneğin özel tutacaklar takılması için de başvurabilirsiniz. Bunlar ücretsidir, ama tamir ve bakım masraflarını kendiniz karşılamalısınız. diş BaKımı Eğer diş hekimine kendiniz gidemiyorsanız, evde diş bakımı yardımı alabilirsiniz. Diş hekimi, muayene, küçük dolgular ve diş protezlerini evde yapabilir. Diş hekiminin evinizde yaptığı tedavilerin ücretini kendiniz karşılamalısınız. Ayrıca evde diş bakımı hizmetlerinden yararlanabilmeniz için bu düzenlemeye aylık cüzi bir miktar ödemelisiniz. Bu yardımı almak için başvurmalısınız. yaşlı evleri ve BaKım evleri Bir yaşlı evi, iki odalı ve rolatör ve tekerlekli sandalye sığacak genişlikte döşenmiş bir dairedir. Daireler asansörlü apartmanlarda bulunurlar. Bu dairelerde normal bir dairede yaşarken alabildiğiniz bakım ve pratik yardım hizmetlerinin aynısını alabilirsiniz. Eğer daireniz içerisinde örneğin bir rolatör ile hareket edebilme ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde döşenemiyorsa size bir yaşlı evi sunulabilir. Bir bakım evi, bir huzur evi kapsamında bir dairedir. Burada kendi banyonuz vardır ve dairenizi kendi eşyalarınız ile döşeyebilirsiniz. Buralarda yararlanabileceğiniz ortak alanlar da mevcuttur. Bir huzur evinde günün 24 saati hizmet veren ve öz bakımınızda size yardımcı olabilecek görevliler bulunur. Huzur evinin kapıları ailenize ve arkadaşlarınıza açıktır. Bir yaşlı evi ya da bakım evi için başvurmalısınız. Kendi evinizde yaşarken ödediğiniz örneğin; depozit, kira, elektrik, kalorifer, TV lisansı, telefon abonesi gibi giderleri burada da kendiniz ödeyeceksiniz.

5 sağlıklı Bİr yaşam İçİn yardım Belediyede bulunan bir sağlıklı yaşam merkezi-koruyucu merkezden (forebyggelsescentre) örneğin egzersiz, sigara bırakma ve sağlıklı beslenme tavsiyeleri sayesinde sağlıklı kalma konusunda yardım alabilirsiniz. Bu merkezlerin ücretsiz olarak sunduğu bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bölgenizdeki koruyucu merkez ile irtibata geçebilirsiniz. Broşürün arka sayfasına bakınız.

6 - Daha fazla bigiye nasıl ulaşabilirim? Siz ya da bir yakınınız ikamet ettiğiniz semtteki yerel bakım ofisinden (Lokalområdekontoret) bir vizitatörü arayabilirsiniz. Bu hizmetlerden birine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız siz de yerel bakım ofisini arayıp bir vizitatör ile konuşabilirsiniz. Ancak sağlıklı yaşam konusunda yardım almak istiyorsanız, sağlıklı yaşam merkezi-koruyucu merkeze başvurmalısınız. Bütün yerel bakım ofislerine şu numaradan ulaşılabilir: Ofisler hafta içi hergün saatleri arasında açıktırlar. Yerel Bakım Ofislerine (Lokalområdekontorerne) belirtilen adreslerinden ulaşılabilir: Lokalområdekontor amager: Lokalområdekontor Bispebjerg/Nørrebro: Lokalområdekontor ındre by/østerbro: Lokalområdekontor Vanløse/Brønshøj/Husum: Lokalområdekontor Vesterbro/Kongens Enghave/Valby: Sağlıklı yaşam merkezi-koruyucu merkezlerine belirtilen telefon numaralarından ulaşılabilir: amager: tel Nørrebro: tel Vanløse: tel Vesterbro: tel Østerbro: tel

7 - Belediyedeki hizmetleri nasıl alabilirim? Yerel bakım ofisini arar ve bir vizitatörden bir randevu alırsınız. Bu görüşmede görevli isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı, yardım alıp alamayacağınızı ve hangi yardımı alabileceğinizi değerlendirir. Bu değerlendirme belediyenin, politikacılar tarafından belirlenen, kuralları ve hizmet seviyesine dayanarak yapılır. Bunun sonrasında politikacılar tarafından belirlenen belediye yasaları uyarınca sunulan yardımları alırsınız. Görevlilerin değerlendirmesi politikacıların belirlediği hizmet seviyesine dayanmaktadır. Danimarka da ne kadar yaşadıklarına bağlı olarak yabancı ülke vatandaşları ya da Danimarka vatandaşları için özel kurallar olabilir. - Ya ben Danca konuşamıyor ve anlayamıyorsam? Görevlilerden yerel bakım ofisindeki toplantıya bir tercüman getirilmesini rica edebilirsiniz. - Kim bana yardım edecek? Eğer belediyenin hizmetlerinden birinden yararlanmanız uygun görülürse, farklı görevliler ile karşılaşırsınız. Belediyenin sunduğu bütün hizmetlerde hangi yardımı alıyor olursanız olun size yardım eden hem bir bayan hem de bir erkek olabilir. Bu broşür bütün hizmetleri kapsamamakta, ama 65 yaş üzeri yaşlılara sunulan hizmetler, aktiviteler ve bakım hizmetleri hakkında genel bir bilgi vermektedir. Broşür Kopenhag da yaşlılar- Ældre i København 2012 kataloguna dayanarak hazırlanmıştır. Bu katalog belediyenin 65 yaş üstü yaşlılara sunduğu bütün hizmetleri kapsamaktadır. Katalogu Danca bulabileceğiniz site: Kopenhag Belediyesinin sunduğu diğer hizmetler hakkında fikir edinmek için sitesine bakınız.

8 TyrKıSK Broşür 2012 yılında ve belirtilen kurum tarafından yayınlanmıştır: KOPENHaG BElEDİyESİ Sağlık ve Bakım dairesi Sjællandsgade København N Tel.:

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ?

BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? BAKIMA MUHTAÇ NE OLACAK ŞİMDİ? Bakıma Muhtaçlık hakkında Sorular ve Cevaplar Bakıma Muhtaç Bireylere Ev Ortamında Bakım ve Yaşam Desteği Bakıma muhtaç bireyin bakımını üstlenen aile fertleri hangi teşviklerden

Detaylı

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ

40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ 40 SORUDA AVRUPA GÖNÜLLÜ (AGH) TR 1. Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) nedir? Bir sivil toplum kuruluşu ve yerel topluluk için sosyal içerikli projelerde çalışmalarda bulunma. Öncelikle ve en önemlisi, gönüllü

Detaylı

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz:

A.B.D. ye Geçici ÇalıĢma ya da Öğrenci Vizesi ile mi Geliyorsunuz? AĢağıdaki haklara sahipsiniz: HAKLARINIZI BĠLĠN Yardıma ihtiyacınız olduğunda bu kitapçıkta verilen acil yardım numaralarından birini arayın Bu kitapçık size geçici olarak Birleşik Devletler de çalışma ve okuma amacı ile göçmen olmayan

Detaylı

İlişkiniz sona erdiğinde ne olur?

İlişkiniz sona erdiğinde ne olur? FAMILY LAW FAQs TURKISH Aile hukuku Sıkça Sorulan Sorular İlişkiniz sona erdiğinde ne olur? Aileniz, çocuklarınız ve mal varlığınızla ilgili soruların yanıtları. İçindekiler Giriş 3 Çocuklar Anlaşmalar

Detaylı

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için

Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Küçük Çaplı Projeler İçin Hibe Yönetmeliği Prensip olarak 5000,00 `ya kadar proje hibeleri için Hibe Olanakları Hakkında Sorular ve Cevapları (Lütfen teşvik olanakları ile ilgili ek bilgileri de dikkate

Detaylı

Mİnİ sigara bırakma kılavuzu

Mİnİ sigara bırakma kılavuzu Mİnİ sigara bırakma kılavuzu İçerik Eski bir sigara içicisi ile buluşun... 4 Sigarayı bırakmaya hazırlık... 6 Bırakma... 10 Kararlı olun... 20 Çok yakında dumansız bir hayat KOLOFON Den lille Rygestop-guide

Detaylı

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler

İsviçre ye Hoş Geldiniz. Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İsviçre ye Hoş Geldiniz Ülkemize yeni yerleşenler için yararlı bilgiler İçindekiler 5 Bir ülkenin farklı çehreleri Küçük bir alanda büyük kültürel çeşitlilik 7 Birlikte yaşamak Fırsat eşitliği ve saygı

Detaylı

Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1. Herkese sosyal konut side 1

Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1. Herkese sosyal konut side 1 Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1 Herkese sosyal konut side 1 Önsöz Aşağ daki bilgiler genel ve yol göstericidir. Bu bilgiler konut organizasyonlar n n çoğu için geçerlidir, ama baz konut organizasyonlar

Detaylı

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish NHS Camden NHS Islington Stres ve endişe Kişisel gelişim kılavuzunuz Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish İçindekiler 01 Başlangıç 02 Stres ve endişe nedir? 06 Stres ve endişe günlüğü 08 Stres

Detaylı

Ben Ne Yapabilirim? BİLGİLER. Demans Başlangıcı Olan Kişiler İçin Bilgi ve Öneriler. Demansı Olan Kişiler İçin

Ben Ne Yapabilirim? BİLGİLER. Demans Başlangıcı Olan Kişiler İçin Bilgi ve Öneriler. Demansı Olan Kişiler İçin i Demansı Olan Kişiler İçin BİLGİLER Ben Ne Yapabilirim? Demans Başlangıcı Olan Kişiler İçin Bilgi ve Öneriler Deutsche Alzheimer Gesellschaft e. V. i Demansı Olan Kişiler İçin BİLGİLER Ben Ne Yapabilirim?

Detaylı

www.integration.zh.ch

www.integration.zh.ch Zürih Kantonu Adalet ve İçişleri Müdürlüğü Kanton Uyum İşleri Uzmanlık Birimi Yurtdışından Gelip Yerleşenler İçin Yararlı Bilgiler www.integration.zh.ch İçindekiler 03 Göçmenlik ve Yabancılar Hukuku 03

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler

Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler (2013 yılından itibaren geçerlidir) Skåne de hastalık nedeniyle yapılan seyahatler Skånetrafiken adlı kurumun sorumlulukları Skånetrafiken, Region Skåne kapsamında faaliyet gösteren, Skåne bölgesinde toplu

Detaylı

Çocuğunuz Danimarka da yaşıyor. Tyrkisk

Çocuğunuz Danimarka da yaşıyor. Tyrkisk Çocuğunuz Danimarka da yaşıyor Tyrkisk Anne ve babalara Bu broşür Danimarka da yaşayan yabancı annebabalar için hazırlanmıştır. Amaç anne ve babalara Danimarka da ebeveynlik hakkında bilgi vermek ve çocuklarına

Detaylı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Şiddetin olmadığı bir toplum istiyoruz. Devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içindeyiz. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Yasalarımız kadının yanında. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı www.aile.gov.tr

Detaylı

Sosyal Hizmet. De Wering sizinle...

Sosyal Hizmet. De Wering sizinle... Sosyal Hizmet (Özel)yaşamınızda geçici- zorluklar mı yaşıyorsunuz? Belirli sınırlarınızla karşı karşıya mı kaldınız? Bu sorunlarla birlikte yaşamayın, sosyal hizmet görevlilerimizin uzmanlığından ücretsiz

Detaylı

T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ

T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ T.C. DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİLGİ EVLERİ VE KURS MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ KISIM Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Esaslar AMAÇ: Madde 1: Bu Yönetmeliğin amacı, Bilgi Evleri ve Kurs Merkezlerinin

Detaylı

Berlin e hoş geldiniz türkisch

Berlin e hoş geldiniz türkisch Die Beauftragte für Integration und Migration Berlin e hoş geldiniz türkisch Impressum Willkommen in Berlin (türkische Version) Berlin e hoş geldiniz Herausgeber: Die Beauftragte des Berliner Senats für

Detaylı

TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE. Hoş Geldiniz

TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE. Hoş Geldiniz TYRKISK KØGE HASTANESİ'NE Hoş Geldiniz İçindekiler 3 Køge Hastanesi ne Hoş Geldiniz 4 Pratik bilgiler 7 Ayakta tedavi olacaksanız 8 Køge Hastanesi genel görünüm haritası 10 Hastaneye giriş yaptığınızda

Detaylı

Bölüm 1: Zorunluluklar

Bölüm 1: Zorunluluklar pantone black pantone black 70% pantone black 40% pantone black 30% Lettertypes: Kid Type Paint Comic Sans Ms Regular / Bold Bölüm 2 Önemlİ Bİlgİ Bölüm 1: Zorunluluklar Bijdragen tot de ontwikkeling van

Detaylı

Hollanda da yeni olmak

Hollanda da yeni olmak Hollanda da yeni olmak Mülteciler, aile oluşumu ve aile birleşimi kapsamında Hollanda ya gelmiş olan herkes Hollanda ya hoş geldiniz! Hollanda ya geldiğiniz zaman ayarlamanız gereken şeylerin neler olduğunu

Detaylı

HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ)

HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ) HÜKÜM GİYMEMİŞ BİR TUTUKLUNUN HASTANEYE SEVKİ (KISITLAMALI YA DA KISITLAMASIZ) (1983 Ruh Sağlığı Yasası, Bölüm 48) 1. Hasta Adı 2. Bakımınızdan sorumlu kişinin ismi (sorumlu klinik tedavi uzmanınız ) 3.

Detaylı

Hakkınız var! Zihinsel/Ruhsal Rahatsızlığı Olanlar ve Yakınları Engelleri Aşmak için Haklarımızı Bilelim BU BROŞÜR SİZİN İÇİN

Hakkınız var! Zihinsel/Ruhsal Rahatsızlığı Olanlar ve Yakınları Engelleri Aşmak için Haklarımızı Bilelim BU BROŞÜR SİZİN İÇİN Uzun süreli zihinsel veya ruhsal rahatsızlık yaşıyorsanız veya böyle bir yakınınız varsa, Bu durum sizin ya da yakınınızın diğerleriyle eşit bir şekilde topluma tam ve etkili katılımınızı engelliyorsa,

Detaylı

komşular Konut özel konut usüllü konut sosyal konut konut kiralama sosyal emlakçılık kira depozitosu

komşular Konut özel konut usüllü konut sosyal konut konut kiralama sosyal emlakçılık kira depozitosu usüllü konut sosyal konut sosyal emlakçılık kira depozitosu komşular özel konut konut kiralama Konut Konaklama şekilleri nelerdir? Kiralık iki çeşit konut vardır : özel konut ve sosyal konut. Sosyal konutta,

Detaylı

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı)

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı) Design by Ultimatum Design Norveç te suç teşkil eden eylemlere maruz kalanların yasal hakları ve bu kişilere yardım Fiziksel ve/veya ruhsal şiddet, cinsel taciz, zoraki evlilik, kadın sünneti ya da insan

Detaylı

HACC Hizmetlerinden Faydalanan Bir Kißi Olarak Haklarınız ve Sorumluluklarınız

HACC Hizmetlerinden Faydalanan Bir Kißi Olarak Haklarınız ve Sorumluluklarınız HACC Hizmetlerinden Faydalanan Bir Kißi Olarak Haklarınız ve Sorumluluklarınız Turkish Ev ve Toplum Bakım Programı (Home and Community Care - HACC) günlük ißlerini idare etmekte zorlanan ancak kendi evinde

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi

Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet Hastanesi T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU ERZURUM İLİ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ PALANDÖKEN DEVLET HASTANESİ HASTANE BİLGİ REHBERİ Bir nefes, sihhat için Palandöken Devlet

Detaylı

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015

ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 ÖĞRENCİ EL KİTABI 2014 2015 Değerli Öğrenciler, Öncelikle Işık Üniversitesi ni seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum. Birçok bölümünde eğitim dili tamamen veya kısmen İngilizce olan

Detaylı

Seyahat sigortası poliçeniz hakkında; Tüm sigorta poliçeleri bazı sınırlamalar ve muafiyet ihtiva etmektedir. Teminatların ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan lütfen emin olunuz. Seyahat sigortası temel özellikleri;

Detaylı