2009 FAALİYET RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "2009 FAALİYET RAPORU"

Transkript

1 2009 FAALİYET RAPORU

2 İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil - 1 Rakamlarla Halkbank - 4 Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz - 8 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz - 9 Halkbank ın Tarihsel Gelişimi - 10 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi - 12 Genel Müdür ün Değerlendirmesi - 16 Yenilikçi Ürünler Yılı Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi - 22 Halkbank ın Ortaklıkları - 49 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü - 52 Yönetim Bilgileri ve Kurumsal Yönetim Uygulamaları Yönetim Kurulu ve Denetçiler - 54 Üst Yönetim - 56 Organizasyon Yapısı - 58 Komiteler - 60 İç Sistemler Kapsamındaki Birimlerin Yöneticileri - 64 Yönetim Kurulu Raporu - 65 İnsan Kaynakları Uygulamalarına İlişkin Bilgiler - 66 Banka nın Dahil Olduğu Risk Grubu İle Yaptığı İşlemler - 66 Destek Hizmeti Alınan Kuruluşlara İlişkin Bilgiler - 67 Denetim Kurulu Raporu - 68 Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu - 71 Finansal Bilgiler ve Risk Yönetimine İlişkin Değerlendirmeler Denetim Komitesi nin İç Kontrol, İç Denetim ve Risk Yönetim Sistemlerinin İşleyişine İlişkin Değerlendirmeleri ve 2009 Yılındaki Faaliyetleri Hakkında Bilgiler - 80 Mali Durum, Karlılık ve Borç Ödeme Gücü - 83 Risk Türleri İtibarıyla Uygulanan Risk Yönetimi Politikaları - 85 Kredi Notları ve Açıklamaları Yıllık Döneme İlişkin Özet Finansal Bilgiler - 87 Konsolide Olmayan Bağımsız Denetim Raporu - 88 Konsolide Bağımsız Denetim Raporu Hissedarlara Bilgi - 268

3 Kurumsal Profil 1 Sunuş Kurumsal Profil Halkbank: Üreten Türkiye nin 71 yıllık adresi Ülkemizin esnaf ve sanatkârının, KOBİ sinin, büyük sanayicisinin 71 yıllık adresi Halkbank, KOBİ bankacılığındaki deneyimini sürekli ileri taşırken evrensel bankacılığın tüm gereklerini yerine getirerek bireysel bankacılık alanında da yenilikçi finansal çözümler geliştirmeye devam ederken, kültürel ve sosyal projeleriyle sosyal kalkınmaya da katkıda bulunmaktadır.

4 2 Halkbank 2009 Faaliyet Raporu Halkbank, 2009 yılında finansal sonuçlarında ve pazar paylarında önemli büyümelere imza atmıştır.

5 3 Sunuş Esnafın sorunlarına çözüm getirmek ve ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla 1938 de kurulan Halkbank, bugün, Geniş ürün portföyü ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin, esnaf ve sanatkarların finansal ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler sunan, Bireysel bankacılık alanındaki sayısız yenilikçi ve etkin projeleri kapsamında geliştirdiği ürün ve hizmetlerin altında imzası bulunan, Ulusal ve uluslararası piyasalarda saygın ve güçlü bir duruş sergileyen bir çözüm ortağıdır. Hizmet platformunu en güncel bilgi ve teknoloji ile yeniden yapılandıran Halkbank, ürün ve hizmetlerini, piyasa koşullarına paralel ve müşteri odaklı bir bakış açısıyla geliştirmektedir. Kuruluşundan bu yana bankacılığın birçok alanında markaya dönüşen Halkbank, 2009 yılında da Üreten Türkiye nin yanında yer almaya devam etmiş ve sergilediği üstün performans ile gerek finansal sonuçlarında gerekse pazar paylarında önemli büyümelere imza atmıştır.

6 4 Rakamlarla Halkbank Rakamlarla Halkbank Halkbank ın Sermaye Yapısı Türkiye Halk Bankası A.Ş. nin ödenmiş sermayesi TL dir. Banka nın sermayesinin %99, si T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı na ait iken, söz konusu paya karşılık gelen hisselerin %24,98 i; Özelleştirme Yüksek Kurulu nun tarih ve 2007/08 sayılı Kararı, Banka nın tarihli Genel Kurul Kararı ve SPK nın tarih 16/471 sayılı Kararı ile tarihinde halka arz edilmiştir. Nitelikli paya sahip hissedar, %75,02604 lük hisse oranı ile T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı dır. (Adres: Ziya Gökalp Cad. No: 80 Kurtuluş/Ankara) Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri ile Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları Banka da pay sahibi değildir. Hissedar Adı Ortak Adedi * Ödenmiş Sermaye Tutarı (TL) Sermaye Katılım Oranı (%) 1-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ** , Bankalar , Kooperatifler , Belediyeler , İl Özel İdareler , Ticaret Odaları , Şahıs ve Şirketler , Halka Açık Kısım** , Toplam , Küçük Hissedarlar Yüzde Oranı (%) 0, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Yüzde Oranı (%) 75, Halka Açık Olan Kısım (Borsada İşlem Gören) % 24, Toplam (%) 100, * Pay defterinde yazılı ortak sayısını göstermektedir. ** Özelleştirme İdaresi Başkanlığı nın TL lik payı içerisinde TL lik halka açık payları da bulunmaktadır. Bu paylar ile birlikte Banka nın sermayesinin halk açık kısmın pay tutarı TL olup, pay oranı %24,98 dir Yılı Ana Sözleşme Değişiklikleri 2009 yılı içerisinde Banka Ana Sözleşmesi nde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

7 Rakamlarla Halkbank 5 Sunuş Başlıca Finansal Göstergeler (milyon TL) Değişim (%) Toplam Aktifler ,7 Toplam Krediler ,6 Toplam Mevduat ,1 Özkaynaklar ,3 Brüt Kâr ,3 Net Kâr ,2 (%) Faiz Getirili Aktifler/Aktif Toplamı 93,9 93,9 Krediler/Aktif Toplamı 53,5 50,6 Takipteki Alacaklar/Toplam Krediler (Brüt) 4,9 4,7 Vadesiz Mevduat/Toplam Mevduat 13,4 10,0 Mevduatın Krediye Dönüşüm Oranı 73,9 64,2 Ortalama Aktif Kârlılığı 2,9 2,2 Ortalama Özkaynak Kârlılığı 32,5 23,5 Sermaye Yeterlilik Rasyosu 16,0 14,5 Halkbank ın Sektördeki Yeri Pay Oranı (%) Toplam Aktifler 7,3 7,0 Krediler 8,1 6,8 Menkul Değerler 7,8 9,0 Mevduat 8,5 8,8 Özkaynaklar 5,2 5,0 Kâr 8,1 7,6 Derecelendirme Notları Fitch Ratings Yabancı Para Uzun Dönem BB+ Yabancı Para Kısa Dönem B Görünüm Durağan Yerel Para Uzun Dönem BB+ Yerel Para Kısa Dönem B Görünüm Durağan Ulusal Uzun Dönem AA+ (tur) Görünüm Durağan Bireysel C/D Destek 3 Destek Derecelendirme Tabanı BB+ Moody s Finansal Güçlülük Notu D+ Görünüm Durağan Yerel Para Mevduat Notu Baa3/Prime-3 Görünüm Durağan Yabancı Para Mevduat Notu Ba3/Not Prime Görünüm Durağan Temel Kredi Notu Baa3 Görünüm Durağan Devletten Destek Olasılığı Çok yüksek

8 6 Halkbank 2009 Faaliyet Raporu güçlü stratejiler başarılı sonuçlar Toplam krediler %25,6 Halkbank, 2009 yıl sonu itibarıyla kredilerini %25,6 oranında artırırken, sektörün kredilerdeki artış oranı %6,9 düzeyinde gerçekleşmiştir. Banka nın kredilerdeki pazar payı %6,8 den %8,1 düzeyine ulaşmıştır. Toplam mevduat %9,1 %72,5 lik oranı ile Banka nın en önemli kaynağı durumunda olan mevduat, tabana yaygınlığı ve güçlü yapısı ile kısa vadeli borçları karşılama konusunda etkili bir enstrüman olmaya devam etmiştir. Mevduat hesaplarında 2009 yılında %9,1 oranında artış kaydedilmiştir. Toplam özkaynaklar %34,3 Halkbank ın özkaynak yapısı artan kârlılık ve planlı temettü dağıtım politikasıyla daha da güçlenmiştir. Banka nın toplam özkaynakları 2009 yılında %34,3 oranında artarak kaydadeğer bir büyüme sergilemiştir. Net kâr %60,2 Halkbank, küresel ekonomik krize, daralan faiz marjlarına ve artan rekabetçi piyasa koşullarına rağmen kârlılığını korumayı başarmıştır yılında Banka nın net kârında elde edilen %60,2 lik yükseliş uygulanan stratejilerin başarısına işaret etmektedir.

9 7 Sunuş Toplam Krediler (Milyon TL) Toplam Mevduat (Milyon TL) Toplam Özkaynaklar (Milyon TL) Net Kâr (Milyon TL)

10 8 Halkbank 2009 Faaliyet Raporu Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz dengeli büyüme sürdürülebilir kârlılık Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz Misyonumuz Üstlendiği sosyal sorumluluk ve yüksek görev bilinci içerisinde, tüm bankacılık hizmetlerini etkin şekilde yerine getirerek, müşterilerine, hissedarlarına ve çalışanlarına sürekli katma değer yaratmak; bankacılık sektörünün ve sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmak; bölgemizde ve dünya bankacılığında saygın bir yer edinmek. Vizyonumuz Evrensel bankacılığın tüm gereklerini yerine getiren, bireysel hizmetlerde güçlü, bölgenin lider KOBİ bankası olmak. Hedeflerimiz Bölgenin lider KOBİ bankası olmak, KOBİ lerin ve bireysel müşterilerin ilk sırada tercih ettikleri banka olmak, Bankacılık sektöründe nitelikli personelin çalıştığı ve çalışmak istediği banka olmak, Tüm iş süreçlerinde, sektördeki en yüksek kalitede hızlı hizmet seviyelerine ulaşarak, müşteri memnuniyetini sağlamak, Dengeli büyüyen ve sürdürülebilir kârlılığa sahip bir banka olmak.

11 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz 9 Sunuş Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz Stratejilerimiz Geleneksel bankacılık faaliyetleri ile birlikte özel olarak tasarlanmış ürün/hizmet seçeneklerini artırmak, Müşteri segmentasyonu kapsamında, özellikle KOBİ ler ile orta ve orta üstü gelir sahibi bireysel müşterilere ayrıcalıklı ürün ve hizmetler sunmak, Müşteri odaklı, kaliteli hizmet anlayışını benimsemek, Özellikle kredi ve mali risk yönetimi olmak üzere, kritik süreçlerde etkinlik sağlamak, Zengin ürün çeşidi, işlem ve sistem güvenliği, hızlı ve kaliteli işlem, rekabetçi fiyat sağlamak amacıyla tüm iş süreçlerinde verimliliği sağlamak, Kariyer ve performans yönetimi sistemleri sayesinde çalışanlarının sürekli gelişimini ve motivasyonunu sağlamak, Kurum kimliğini iç ve dış müşterilere benimsetmek, Yurt dışı şube ağı ile uluslararası bankacılık alanında kaliteli hizmet vermek. Kurumsal Değerlerimiz Müşteri odaklılık Güvenilirlik Dürüstlük Yaratıcılık Dinamizm Akılcılık Takım ruhu Verimlilik Şeffaflık Duyarlılık Özgüven Değişime açıklık Sosyal sorumluluk bilinci Bilgi ve deneyim paylaşımı

12 10 Halkbank ın Tarihsel Gelişimi tüm ülke için değer yaratan başarılar Halkbank ın Tarihsel Gelişimi Halkbank 71 yıldır Üreten Türkiye nin yanında... Cumhuriyetin kuruluşunun ardından, küçük esnafın sorunlarına çözüm getirilmesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanması amacıyla esnaf, sanatkâr ve küçük meslek sahibine uygun koşullarla kredi vermek üzere Halk Bankası nın kurulmasına karar verilmiştir yılında çıkartılan Halkbank ve Halk Sandıkları Kanunu ile kurulan Halkbank, kredi hizmetlerini yılları arasında finansman sağladığı Halk Sandıkları kanalı ile yürütmüştür. Banka, 1940 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelere ilk KOBİ kredilerini vermeye başlamıştır te ise küçük sanayi çarşı ve sitelerinin kurulması amacıyla Halkbank tarafından ilk kez fon teşkil edilmiştir. Aynı yıl Halkbank sermayesini artırarak aktif bir çalışma temposuna girmiş; mevduat ve kredi hacmini yükseltmeye başlamıştır yılında sunulan sanayi yatırım ve işletme kredileri ile Halkbank, büyük sanayi kesimine de kredi kullandırmaya başlamıştır yılında Türkiye Öğretmenler Bankası T.A.Ş. (Töbank), 1993 yılında Sümerbank, 1998 yılında Etibank, 2001 de Emlak Bankası nın bazı şubeleri Halkbank a devredilmiş; 2004 yılının ikinci yarısında ise Halkbank- Pamukbank entegrasyonu bankacılık sektöründe örnek olarak gösterilebilecek şekilde, öngörülen süreden çok önce ve sorunsuz olarak gerçekleştirilmiştir. Halkbank ın yeni yapısında, müşteri segmentasyonu kapsamında, özellikle KOBİ ler ile orta ve orta üstü gelir sahibi bireysel müşterilere ayrıcalıklı ürün ve hizmet sunmak, müşteri odaklı, kaliteli hizmet anlayışını geliştirmek önem kazanmıştır te ilk Girişimci Bilgilendirme Merkezi ni kuran, 2007 de Türkiye de sıfırdan iş kurmak isteyen kadın girişimcilere Kadın Girişimci Kredisi ile destek veren tek banka Halkbank tır. TV bankacılığı uygulaması ve yurt dışında off-shore şubesi bulunan ilk kamu bankası oluşu Halkbank ın sektördeki öncü pozisyonuna örnek teşkil eden diğer uygulamalardır. Halka arz ve East Capital En İyi Halka Arz Ödülü yılında Halkbank ın hisselerinin %24,98 i halka arz edilmiştir. Halkbank hisselerinin arzı, topladığı rekor taleple Türkiye nin o güne kadarki en büyük halka arzı olmuştur. Banka nın hisseleri milyon dolara satılmış ve hisselerin halka arzında, yurt içi ve dışında toplam 17,4 milyar TL (12,9 milyar dolar) talep toplanmıştır. Toplanan talep, halka arz büyüklüğünün 8 katı olarak gerçekleşmiştir. Halkbank bu başarılı halka arzla Avrupa nın önde gelen yatırım şirketi East Capital tarafından her yıl verilen En İyi Halka Arz ödülüne layık görülmüştür. Bireysel bankacılık alanındaki atılımlar... Halkbank, yeni dönemde temel stratejisini verimlilik ve kârlılığı artırmak olarak belirlemiştir. Banka bu kapsamda, 2007 yılından itibaren bireysel bankacılık alanında güçlü bir çıkış yapmıştır: Halkbank ile HSBC arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Halkbank kredi kartları Advantage özelliği kazanmıştır. Halkbank, sarf ettiği çabanın ödülünü Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi nin Bireysel Bankacılık tüketici araştırması anketlerinde en iyi banka seçilerek almıştır. Halkbank kredi kartları 2008 de Advantage ın tüm ayrıcalıklarını içerecek şekilde yeniden tasarlanmış ve HalkCard Advantage markasıyla müşterilere sunulmuştur. Bireysel kredi müşterilerinin geri ödemelerini, istemleri dışında işsiz kalmaları riskine karşı güvence altına alan Bireysel Krediler İşsizlik Sigortası uygulaması 2008 de hizmete sunularak Türkiye de bir ilk gerçekleştirilmiştir.

13 Halkbank ın Tarihsel Gelişimi 11 Sunuş Halkbank, 2009 da konut kredilerinde tüm vadelerde faiz oranını %1 in altına çeken ilk banka olarak öne çıkmıştır. Yapı malzemeleri sektörü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile işbirliğine giden Halkbank, Evini Yenile Türkiye kampanyası çerçevesinde evini yenilemek isteyenlere kampanya dahilindeki bayilerden yapılan yapı malzemesi alışverişi ve işçilik harcamaları için uygun koşullarla kredi kullandırmaya başlamıştır. Banka bireysel bankacılıktaki yenilikçi yaklaşımını kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı borçlarını kapatma imkânı sunan yeni ürünü Dost Kredi yle 2009 da da sürdürmüştür. Visa işbirliğiyle hayata geçirilen ve küçük tutarlı temassız ödeme kartı, toplu ulaşım kartı, KGS, self servis ödeme kartı, geçiş kartı gibi çok farklı fonksiyonları bir araya toplayan Avrupa nın ilk ön ödemeli temassız Bank24 Jet banka kartı da 2009 da hizmete sunulmuştur. Halkbank, kalite yönetim sistemi standardı 2008 versiyonunu alan ilk bankadır. Halkbank, kredi kartı taleplerinin alınması, değerlendirilmesi ve kartların müşterilere ulaştırılması sürecini kısaltan projesiyle Türkiye de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Standardı nın 2008 versiyonunu alan ilk banka olmuştur. Yurt dışı kaynak oluşturma faaliyetleri kapsamında... Halkbank 2009 da Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Kalkınma Bankası (Ecobank) ile 15 milyon dolar, Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile 300 milyon euro tutarlı kredinin ilk kısmı kapsamında 150 milyon euro ve Dünya Bankası ile 250 milyon dolar tutarlı finansman anlaşmaları imzalamıştır. Kalkınma ajanslarıyla işbirliğinde de öncü... Halkbank, 2009 da imzaladığı protokollerle bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmeye katkı sunmak amacıyla kurulan kalkınma ajanslarıyla işbirliğine giden ilk banka unvanının da sahibi olmuştur. Eğitime verilen destek... Halk Akademi adı altında yeni bir eğitim birimi oluşturan Halkbank, bankacılık, kişisel gelişim ve sosyal sorumluluk ağırlıklı programlar sunarak 2009 da çalışanlarına yatırımı öncelikleri arasına almıştır. Halkbank, 2008 de ana sponsoru olduğu Türkiye nin en kapsamlı okuryazarlık kampanyası Ana-Kız Okuldayız projesi ve KOBİ lere yönelik iki farklı sosyal sorumluluk projesi ile eğitime verdiği desteği 2009 yılında da sürdürmüştür. Halkbank, Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle KOBİ ye üniversitenin 18 farklı başlıkta açtığı e-sertifika programlarına ücretsiz olarak katılma fırsatı sunarken; KOBİ Dönüşüm projesiyle KOBİ lere çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır. Üreten Türkiye nin Bankası Halkbank, önümüzdeki dönemde de büyümeye ve tüm Türkiye için değer yaratan başarılara imza atmaya devam edecektir.

14 12 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi piyasa yapıcı stratejileriyle sektörün çözüm ortağı Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi Ekonomi yönetiminin uygulamaları ve özellikle 2001 krizinden sonra alınan ekonomik önlem ve yapılandırmalar sonucunda sağlıklı bir yapıya kavuşan bankacılık sektörü sayesinde Türkiye ekonomisi krizi kalıcı bir yara almadan atlatmaktadır. Hasan Cebeci Yönetim Kurulu Başkanı

15 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi 13 Bankamız, 2009 yılını 71 yıllık KOBİ bankacılığı misyonundan taviz vermeden başarıyla geride bırakmıştır. Sunuş Halkbank olarak 2009 yılını başarıyla tamamlamanın gururunu yaşarken, aynı zamanda Türkiye ekonomisi ve Bankamızın çok daha iyi bir performans sergileyeceğini umduğumuz 2010 yılının heyecanını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bankamız, 2009 yılını 71 yıllık KOBİ bankacılığı misyonundan taviz vermeden başarıyla geride bırakmıştır. Son iki yıl küresel ekonomide benzeri görülmemiş olayların ve oldukça derin krizin yaşandığı bir dönem olmuştur. Küresel krizin getirdiği olumsuzluklara karşı bağışık olan hiçbir ülke bulunmamaktadır. Son veriler dünya ekonomisinde en kötünün geride kaldığına işaret etmektedir için yapılan olumlu değerlendirmelerin gerçeğe dönüşebilmesi için ülkelerin krizden çıkış stratejilerini küresel işbirliği içinde belirlemesi gerekmektedir. Önümüzdeki dönemde küresel finansal mimari, reformlar yoluyla yeniden şekillendirilecektir. Türkiye nin de üyesi olduğu G20 toplantılarında alınan kararlara göre, küresel krize karşı yürürlüğe konan tedbirler ve yapılan desteklerin geri alınma zamanlaması, şekli 2010 ve sonrası için önemli gündem maddelerinden birisi olacaktır. Bununla birlikte finansal sisteme ilişkin yeni düzenlemeler kapsamında, sermayenin nitelik ve niceliğinin yükseltilmesi, kredi riskteminat dengesinin daha muhafazakar yöntemlerle tesisi, finansal kuruluşlarda kurumsal yönetişim ve şeffaflığın artırılması, risk yönetiminin etkinliğinin artırılması, tüketiciyi daha fazla koruyan düzenlemeler ihdas edilmesi, kamunun düzenleme ve denetleme fonksiyonunun etkinleştirilmesi konuları da gündemde kalacaktır. Türkiye de küresel krizden etkilenmiştir. Ancak ekonomi yönetiminin uygulamaları ve özellikle 2001 krizinden sonra alınan ekonomik önlem ve yapılandırmalar sonucunda sağlıklı bir yapıya kavuşan bankacılık sektörü sayesinde Türkiye ekonomisi krizi kalıcı bir yara almadan atlatmaktadır. Yüksek reel ve nominal faiz döneminin sürdürülebilir bir biçimde sona ermesi ile ülkemizin yurt dışı piyasalarda yatırım açısından cazip hale geleceğine ve küresel ekonomiden daha yüksek pay alabileceğine inanıyoruz.

16 14 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi Bankamız, yüksek sermaye verimliliği ve etkin maliyet yönetimine odaklı stratejileriyle, sektörün çözüm ortağı olmaya devam edecektir. Halkbank 2010 yılında da yatırımını reel sektöre yapmaya devam edecek ve Üreten Türkiye yi destekleyecektir. Türkiye kriz sürecinde Bankacılık sistemine sermaye desteği vermek zorunda kalmayan birkaç önemli ülkeden biridir. BDDK nın özenli takibi altında, pek çok ülkeden daha etkin denetim ve yasal düzenlemelere tabi olan bankalarımız, dünyanın hemen her yerindeki bankalar stres altındayken, gayet iyi bir sınav vermiştir. Türk bankacılık sektörünün krizlere karşı korunaklı yapısı ve sahip olduğu yüksek sermaye yeterlilik rasyosuyla küresel krizden güçlü çıkması Bankamız için de güven oluşturmaktadır. Bankacılık sektörümüz kârlılık açısından oldukça verimli bir yıl geçirmiştir. Sektör genelinde düşen faizler nedeniyle bono ve tahvil enstrümanlarına yatırım eğilimi ağırlık kazanırken, gelirlerini sürdürülebilir ve asli bankacılık faaliyetlerinden üretmeyi hedefleyen Halkbank, kredilendirme faaliyetlerini kesintisiz sürdürmüştür. Bankamız, 2009 yılında kredilendirme çalışmalarıyla hem bireylerin hem de reel sektörün finansman ihtiyaçlarına önemli ölçüde yanıt vermiştir. Halkbank, 2009 yılında, aktif büyüklüğünü %18,7 oranında artırarak milyon TL ye, kredilerini %25,6 oranında artırarak milyon TL ye, mevduatını %9,1 oranında artırarak milyon TL ye, kredilerdeki pazar payını %6,8 den %8,1 e ve mevduatın krediye dönüşüm oranını ise %73,9 a, net dönem kârını %60,2 oranında artırarak milyon TL ye, özkaynak kârlılık oranını 900 baz puan artırarak %32,5 e yükseltmiştir.

17 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi 15 Sunuş Kredi ve mevduatta önemli pazar payına sahip olan Bankamız, yüksek sermaye verimliliği ve etkin maliyet yönetimine odaklı stratejileriyle, her zaman olduğu gibi 2010 yılında da dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri yakından takip etmeye ve piyasa yapıcı stratejileriyle sektörün çözüm ortağı olmaya devam edecektir. Halkbank olarak Türkiye nin bu süreci en iyi şekilde yöneteceğine inanıyoruz reel sektördeki canlanmanın ivme kazanacağı bir yıl olacaktır. Halkbank yatırımını reel sektöre yapmaya devam edecek ve Türkiye nin krizden en kârlı çıkan ülkeler arasında yerini alabilmesi için faaliyetleriyle Üreten Türkiye yi desteklemeye devam edecektir. Stratejimizi ekonomiye katma değer sağlamak ve yüksek verimlilik elde etmek üzerine yoğunlaştırdık. Öncü KOBİ Bankası olmanın sorumluluğuyla KOBİ lere yönelik ürün ve hizmet geliştirmek en önemli önceliklerimizden biridir. Bununla birlikte, KOBİ bankacılığımızı bireysel bankacılık ürünleriyle pekiştirmeye ve bireysel bankacılık alanında da iddialı varlığımızı sürdürmeye kararlıyız. Halkbank ailesi olarak çalışanlarımızın çabası, Türk halkının güveni, yatırımcılarımızın desteği ile 2009 da olduğu gibi 2010 da da beklentilerin ötesine geçeceğimize inanıyoruz. Bankamıza emeği, güveni ve desteğiyle katkıda bulunan başta çalışanlarımız olmak üzere müşterilerimize, hissedarlarımıza ve yerli, yabancı iş ortaklarımıza Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyor, 2010 yılının hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Saygılarımla, Hasan Cebeci Yönetim Kurulu Başkanı

18 16 Genel Müdür ün Değerlendirmesi evrensel bankacılık anlayışı 71 yıllık bankacılık deneyimi Genel Müdür ün Değerlendirmesi Türk bankacılık sektörü 2009 u bir toparlanma süreci olarak değerlendirirken, Halkbank izlediği proaktif stratejilerle yıl içinde en yüksek kredi büyümesi elde eden banka olmayı başarmıştır. Böylece 2009 u reel ekonomiye yüksek oranda katma değer sağlayacak şekilde büyüyerek kapatmış bulunuyoruz. Hüseyin Aydın Genel Müdür

19 Genel Müdür ün Değerlendirmesi 17 Bankamız, küresel krize rağmen kredi kullandırmaya devam ederek reel sektörün yanında yer almıştır. Sunuş Halkbank ailesi olarak, başarıyla tamamladığımız 2009 yılına ait finansal sonuçlarımızı ve 2010 yılı hedeflerimizi paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Türk bankacılık sektörü 2009 yılını bir toparlanma süreci olarak değerlendirirken, Halkbank izlediği proaktif stratejilerle yıl içinde en yüksek kredi büyümesi elde eden banka olmayı başarmıştır. Böylece 2009 u reel ekonomiye yüksek oranda katma değer sağlayacak şekilde büyüyerek kapatmış bulunuyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch in Aralık ayında kredi notumuzu yükseltmesi de, başarımızı belgelemesi açısından Bankamız için önemli bir kilometre taşı olmuştur. Halkbank, 2008 yıl sonu itibarıyla 51,1 milyar TL olan aktif büyüklüğünü %18,7 oranında artırarak 2009 yılı sonunda 60,7 milyar TL ye çıkarmış, böylece sektör ortalaması olan %13,8 in üzerinde bir büyüme sağlamıştır. Halkbank, reel sektöre sunduğu kesintisiz finansal destekle kredilerinin toplam aktifler içindeki payını artırmaya 2009 yılında da devam etmiş olup, söz konusu oran yıl sonu itibarıyla %53,5 e yükselmiştir. 71 yıl önce Türkiye nin üreten insanlarına destek vermek için kurulan Bankamız, 2009 yılında da koşullar ne olursa olsun bu misyonundan taviz vermeyeceğini bir kez daha kanıtlamıştır. Küresel finansal krize rağmen kredi kullandırmaya devam ederek reel sektörün yanında yer almak suretiyle Türkiye nin global finansal krizden kaynaklanan olumsuz etkileri en az hasarla atlatması için gayret göstermiştir. Bankacılık sektörünün 2009 yılında kullandırdığı nakdi krediler %6,9 artarken Halkbank %25,6 oranında artış sağlamıştır. Bankamızın son dört yıldır sürdürmüş olduğu sektörün üzerinde kredi büyümesi 2009 yılında en üst seviyeye ulaşmış olup, anılan yılda sektördeki nakdi kredi büyümesinin %26,3 ünü Halkbank tek başına sağlamıştır. Gayrinakdi kredilerimizdeki %38,2 lik artış da dikkate alındığında nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığı ile reel sektöre vermiş olduğumuz destek 2009 yılında %28,2 oranında artarak 41,8 milyar TL ye ulaşmıştır. Halkbank KOBİ bankacılığındaki liderliğini 2009 yılında da korumuştur. Yurt genelindeki ticaret ve sanayi odaları ile imzaladığımız anlaşmalar sonucunda oda üyeleri KOBİ ler için 500 milyon TL kaynak oluşturduk. Bunu Bankamız kaynakları ile birleştirerek 12 binin üzerinde firmaya yaklaşık 2 milyar TL düşük faizli kredi kullandırdık. KOBİ lerin kredi kullanırken karşılaştıkları vade sorununu çözmek için uluslararası finans kuruluşları ile anlaşmalar imzaladık. Bu kapsamda temin edilen 1 milyar dolara yakın bir kaynak uzun vadeli, düşük faizli yatırım ve işletme kredisi olarak adet firmaya kullandırılmıştır. Üreten Türkiye için yeni finansal kaynaklar yaratmaya ve 71 yıllık KOBİ bankacılığı misyonumuzu ileri taşımaya devam etmiş bulunuyoruz. KOBİ lere sağladığımız finansal desteğin yanı sıra, danışman bankacılık misyonumuzun gereği sosyal projelerle de KOBİ lere destek oluyoruz. Anadolu Üniversitesi ile yaptığımız e-sertifika eğitimleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği konularına odaklanmış olan KOBİ Dönüşüm Projesi bu anlayışın örnekleridir. KOBİ lerin iş süreçlerinin verimliliğine, vizyonel gelişimlerine destek olacak projeler geliştirerek Türkiye nin sürdürülebilir kalkınmasına da katkı sunuyoruz. Diğer taraftan, dört yıldan bu yana devam eden Üreten Türkiye Buluşmaları toplantılarımız ile alanında uzman konuşmacıları ve Bankamız yöneticilerini KOBİ lerle buluşturarak, hem üreticilerimizin bilgiye olan erişimlerini kolaylaştırmayı hem de Bankamızın ürün ve hizmetlerini daha yakından tanımalarını amaçlamaktayız.

20 18 Genel Müdür ün Değerlendirmesi Halkbank 2010 yılında 60 adet yeni şubeyi hizmete açarak varlığını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Halkbank 2010 yılı stratejisini sağlam temeller üzerine kurmuştur. Bankamız 72. faaliyet döneminde de kuruluş misyonuna sadık kalarak yoluna devam edecektir. Halkbank 2009 yılında bireysel kredilerde de güçlü bir çıkış yaparak %32,9 luk bir artış ile bireysel kredi hacmini 7,5 milyar TL ye çıkarmayı başarmıştır. Aynı dönemde %11 olan sektör büyümesinin üzerinde göstermiş olduğu performans ile bireysel kredilerin toplam krediler içerisindeki payı %23 e ulaşmıştır. Özellikle kamu ve özel kurum çalışanlarının maaş ödemelerine aracılık edilmesi büyümemizi desteklemiştir. Bu dönemde 1 milyonun üzerinde yeni müşteri kazanmamız bireysel bankacılıktaki iddiamızın devamını sağlayacaktır. Küresel krizin ülke ekonomisine yansımaları sonucunda kredi kalitesinde bir miktar bozulma yaşanmasına rağmen Halkbank, takipteki kredilerin toplam kredilere oranını sektör ortalamasının altına düşürmeyi başarmıştır sonu itibarıyla sektör genelinde takipteki kredi oranı %5,3 iken Bankamızın takipteki kredi oranı %5 olarak gerçekleşmiştir. Bankamızın 2009 yılı net kârı geçen yıl sonuna göre %60,2 oranında artarak 1 milyar 631 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Kârlılığımızın sektör ortalaması olan %49,6 nın üzerinde artmış olmasında, kredi portföyünün ve fonlama maliyetlerinin iyi yönetilmesi belirleyici unsurlar olarak ön plana çıkmıştır. Bir diğer kârlılık göstergesi olan özkaynak kârlılığı ise %32,5 olarak gerçekleşmiş olup, halka açık bankalar arasında en yüksek orana ulaşmıştır. Gelişmekte olan ülkeler içerisinde krizden yardımsız geçen Türkiye avantajlı konumunu sürdürecektir. Yeniden yapılanan reel sektörü ve güçlü bankacılık sistemiyle Türkiye, kriz sonrasında büyümeye oldukça elverişli bir ortam sunmaktadır yılının hem reel ekonomi hem de bankacılık sektörü için yeni fırsatlar doğurmasını ve 2009 un ikinci yarısında başlayan toparlanmanın, hızını artıran bir ekonomik büyümeye dönüşmesini bekliyoruz.

21 Genel Müdür ün Değerlendirmesi 19 Sunuş Büyüme potansiyelinden bankacılık sektörünün de kendine düşen payı alacağına inanıyoruz. Ülkemizde hâlâ finansal sistemle tanışık olmayan ya da sistemden yeterince yararlanmayan geniş bir kesim bulunmaktadır. Bankacılık penetrasyon oranlarının gelişmiş ülkelerin oldukça altında seyrettiği dikkate alındığında, önümüzde geniş bir pazarın ve önemli fırsatların olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizdeki olumlu ekonomik gidişatla birlikte kredi talebi gözle görülür bir şekilde canlanmaktadır da bankaların kredi plasmanlarını artırma eğiliminde olacaklarını ve özellikle bireysel ve ticari bankacılık alanındaki rekabetin artarak sürmesini, bankaların şubeleşmeye ağırlık vererek aktif büyümelerine devam etmelerini beklemekteyiz. Halkbank bu doğrultuda, öncelikle İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki şubelerini artırmak ve varlığını güçlendirmeyi hedeflemektedir yılında açmış olduğumuz 46 adet yeni şube ile birlikte toplam yur tiçi şube sayımız 668 e ulaşmıştır yılında 30 adedi İstanbul da olmak üzere 60 adet yeni şubeyi hizmete açmayı planlamaktayız. Bu gelişmeler ışığında 2010 yılı stratejisini sağlam temeller üzerine kuran Halkbank 72. faaliyet döneminde de kuruluş misyonuna sadık kalarak yoluna devam edecektir. KOBİ lerin desteklenmesine yönelik kredi faaliyetlerinin yanı sıra bireysel bankacılıkta da geçtiğimiz yıl olduğu gibi sektörün üzerinde kredi artışı sağlamayı hedefliyoruz. Sosyal sorumluluk anlayışımız gereği eğitime katkı sağlayacak projelere de destek veriyoruz. Bu kapsamda hali hazırda devam eden Ana-Kız Okuldayız kampanyasından olumlu sonuçlar elde etmeye devam ediyoruz. Yine eğitime verdiğimiz destek kapsamında, son iki yılda toplam adet kitaptan oluşan 100 Temel Eser setlerini öğrencilerimizle paylaştık. Diğer taraftan, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı işbirliği ile Halkbank Hatıra Ormanı Ağaçlandırması projesine adım attık. Bankamızın sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ağaçlandırma projesinde 2010 yılı ilkbaharına kadar toplam adet fidanın dikimi tamamlanmış olacaktır. Bunların yanı sıra kültür ve spora olan desteğimiz devam edecektir. Başlıca stratejimiz, çalışanlarımızla birlikte sektörün en önemli oyuncularından biri olmaya devam etmektir. Bu nedenle, nitelikli işgücü için gerekli gördüğümüz alanlarda işe alımlarımızı sürdüreceğiz. Geçen yıl 1115 yeni personel Bankamıza katılmıştır yılında ise 2000 yeni personelin Bankamıza katılması planlanmaktadır. Halkbank olarak, çağı yakalayan evrensel bankacılık anlayışımız, 71 yıllık bankacılık deneyimimize dayanan isabetli öngörülerimiz, uzun soluklu ve piyasa yapıcı stratejilerimiz, başarılarımızdan aldığımız güç, nitelikli insan kaynağımız ve üstün teknoloji ile donatılmış hizmet birimlerimizle 2010 yılına hazırız. İddiamız, her zamanki gibi bir önceki yılın üstünde performans sergilemektir. Bu hedeflere ulaşmak için çalışırken değerli paydaşlarımızın güven ve inancını hissetmek bizi daha da güçlendiriyor. Yeni bir faaliyet yılına başlamanın heyecanını hep birlikte yaşadığımız bu dönemde, sergilemiş olduğumuz iyi performansı geleceğin teminatı olarak görüyor, 2010 yılının Bankamız, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve Türkiye için daha başarılı bir yıl olmasını diliyoruz. Saygılarımla, Hüseyin Aydın Genel Müdür

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu

Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu Tam 70 yıldır üreten Türkiye için çalışıyoruz. 2008 Faaliyet Raporu İçindekiler Sunuş Kurumsal Profil - 1 Rakamlarla Halkbank - 2 Vizyonumuz, Misyonumuz, Hedeflerimiz - 6 Stratejilerimiz, Kurumsal Değerlerimiz

Detaylı

2014 FAALIYET RAPORU

2014 FAALIYET RAPORU 2014 FAALIYET RAPORU İÇINDEKILER KURUMSAL PROFİL 8 Kurumsal Profil 9 Kısaca Halkbank 9 2014 Yılı Esas Sözleşme Değişiklikleri 10 Ortaklık Yapısı 11 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 14 Halkbank ın Tarihsel

Detaylı

2013 Faaliyet Raporu

2013 Faaliyet Raporu 2013 Faaliyet Raporu İçindekiler KURUMSAL PROFİL 02 Kurumsal Profil 04 Kısaca Halkbank 04 2013 Yılı Esas Sözleşme Değişiklikleri 05 Ortaklık Yapısı 06 Başlıca Göstergeler ve Oranlar 09 Halkbank ın Tarihsel

Detaylı

Halkbank 2009 Yılı I. Dönem Faaliyet Raporu

Halkbank 2009 Yılı I. Dönem Faaliyet Raporu 2009 YILI I. DÖNEM FAALİYET RAPORU Halkbank 2009 Yılı I. Dönem Faaliyet Raporu Sunuş Rakamlarla Halkbank - 1 Yönetim Kurulu Başkanı nın Değerlendirmesi - 3 Genel Müdür ün Değerlendirmesi - 4 2009 Yılı

Detaylı

FAALİYET RAPORU 2008 YILI III. DÖNEM

FAALİYET RAPORU 2008 YILI III. DÖNEM FAALİYET RAPORU 2008 YILI III. DÖNEM İçindekiler Sunuş 1 Sermaye Yapısı 1 Finansal Göstergeler 3 Genel Müdür ün Değerlendirmesi 4 Birim Faaliyetleri 10 Ortaklıklar Yönetim Bilgileri ve Kurumsal Yönetim

Detaylı

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık

ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. 2013 Faalİyet Raporu. Kapılarımız size hep açık 2013 Faalİyet Raporu Kapılarımız size hep açık Kapılarımız size hep açık 1996 yılında, Türkiye de bankacılık anlayışına yepyeni bir boyut getirmek için yola çıktığımız günden bugüne 17 yıl geçti. O günden

Detaylı

Bölüm I Sunuş Bölüm II Yönetim ve Kurumsal Yönetim Uygulamaları Bölüm III Finansal Bilgiler ve Risk Yönetimi 66

Bölüm I Sunuş Bölüm II Yönetim ve Kurumsal Yönetim Uygulamaları Bölüm III Finansal Bilgiler ve Risk Yönetimi 66 İçindekiler Bölüm I Sunuş 1 DenizBank Finansal Hizmetler Grubu 1 DenizBank ın Misyonu, Vizyonu 2 Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündemi 2 Kâr Dağıtım Önerisi 3 Dönem İçinde Yapılan Ana Sözleşme Değişiklikleri

Detaylı

Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var.

Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var. İçindekiler Türkiye ile Var, Türkiye İçin Var. 2010 Faaliyet Raporu Sunuş 2 Vizyonumuz 2 Misyonumuz 3 Kurumsal Profil 4 Başlıca Finansal Göstergeler 6 T.C. Ziraat Bankası Tarihinden Satırbaşları 8 Yönetim

Detaylı

2014 Faaliyet Raporu

2014 Faaliyet Raporu 2014 Faaliyet Raporu TÜRK EKONOMİ BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 30 MART 2015 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÜNDEMİ 1 BÖLÜM 1 - SUNUŞ 2 TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2014 YILI YILLIK FAALİYET

Detaylı

2014 Faaliyet Raporu

2014 Faaliyet Raporu 2014 Faaliyet Raporu TÜRK EKONOMİ BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 30 MART 2015 TARİHLİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GÜNDEMİ 3 BÖLÜM 1 - SUNUŞ 2 TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2014 YILI YILLIK FAALİYET

Detaylı

* Bu raporda yer alan finansal büyüklükler aksi belirtilmedikçe DenizBank A.Ş. ve konsolidasyona tabi mali ortaklıklarının konsolide rakamlarıdır.

* Bu raporda yer alan finansal büyüklükler aksi belirtilmedikçe DenizBank A.Ş. ve konsolidasyona tabi mali ortaklıklarının konsolide rakamlarıdır. İçindekiler Bölüm I Sunuş 1 DenizBank Finansal Hizmetler Grubu 1 DenizBank ın Misyonu, Vizyonu 2 Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündemi 2 Kâr Dağıtım Önerisi 3 Dönem İçinde Yapılan Ana Sözleşme Değişiklikleri

Detaylı

11 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet. aliyet Raporu 2011 Faaliyet 2011 Raporu. poru 2011 Faaliyet Raporu Raporu 2011. poru 2011 Faaliyet Raporu 2011

11 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet. aliyet Raporu 2011 Faaliyet 2011 Raporu. poru 2011 Faaliyet Raporu Raporu 2011. poru 2011 Faaliyet Raporu 2011 aliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu 11 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet poru 2011 Faaliyet Raporu 2011 aliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu 11 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet poru 2011 Faaliyet Raporu 2011 aliyet

Detaylı

zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu

zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu zor koşulların İstİkrarlı bankası 2011 faaliyet raporu içindekiler I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 06 Genel Müdür ün Mesajı 08 Sermaye ve Ortaklık Yapısı

Detaylı

TÜRKİYE NİN BANKASI 2012 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2012 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI CUMHURİYET İN İLK KURUMLARINDAN BİRİ OLAN NIN KURULUŞ MİSYONU TÜRKİYE NİN KALKINMASINA, İNŞASINA VE GELİŞMESİNE HER ALANDA KATKI SAĞLAMAK OLMUŞTUR. 88 YILDIR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞAN, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN

Detaylı

İÇİNDEKİLER. I. Sunuş

İÇİNDEKİLER. I. Sunuş İÇİNDEKİLER I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 06 Genel Müdür ün Mesajı 08 Sermaye ve Ortaklık Yapısı 10 Üst Yönetim 12 Olağan Genel Kurul Toplantısı Gündemi

Detaylı

Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008

Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008 Yalın ve dinamik Faaliyet Raporu 2008 İçindekiler BÖLÜM I: SUNUŞ Genel Kurula İlişkin Hususlar (2) 55. Olağan Genel Kurul Gündemi (2) Genel Kurula Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu (2) Denetçiler Raporu

Detaylı

Bölüm I Şunuş. İçindekiler

Bölüm I Şunuş. İçindekiler 2 Bölüm I Şunuş İçindekiler Bölüm I - Genel Bilgiler 1 Yönetim Beyanı 2 Özet Finansal Bilgiler 4 Vizyon, Misyon ve Hedefler 5 DenizEmeklilik in Tarihsel Gelişimi 6 Bir Bakışta 8 Kısaca Dexia 10 Kısaca

Detaylı

2011 Faaliyet Raporu

2011 Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu TEB 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER BÖLÜM 1 - SUNUŞ... 1 TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. 2011 YILI YILLIK FAALİYET RAPORUNA İLİŞKİN BEYAN... 1 KURUMSAL PROFİL... 2 TEB İN SERMAYE

Detaylı

Yönetim ve Kurumsal Yönetim Uygulamaları

Yönetim ve Kurumsal Yönetim Uygulamaları Faaliyet Raporu 2011 İçindekiler Sunuş 2 Vizyonumuz - Misyonumuz - Kalite Politikamız - Temel Kurumsal Değerlerimiz 3 Kurumsal Profil 4 Finansal Bilgiler 9 Kâr Dağıtım Teklifi / Sermaye ve Ortaklık Yapısı

Detaylı

Sunuş. Bölüm I: Sunuş

Sunuş. Bölüm I: Sunuş Sunuş Bölüm I: Sunuş 006 Kısaca Bank Asya 007 Vizyon, Misyon, Stratejik Hedefler 008 Başlıca Göstergeler 010 Bank Asya nın Sektördeki Konumu 012 Bank Asya nın Büyüme Stratejisi 016 Bank Asya Kilometre

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İÇİN İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ 2010 FAALİYET RAPORU İçindekiler I. Sunuş 2 Kısaca Anadolubank 3 HABAŞ Grubu 4 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 5 Genel Müdür ün Mesajı 7 Sermaye ve Ortaklık

Detaylı

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Faaliyet Raporu 2013 İçindekiler Bölüm I : Sunuş Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 1 Olağan Genel Kurul Gündemi, Esas Sözleşme Değişiklikleri, 2013 Yılı ve İzleyen Yıllara İlişkin Kâr Dağıtım Politikası

Detaylı

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu

ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU. Faaliyet Raporu ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU Faaliyet Raporu 2014 ANADOLUBANK 2014 FAALİYET RAPORU İçindekiler 1. SUNUŞ 4 KISACA ANADOLUBANK HABAŞ GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI NIN MESAJI GENEL MÜDÜR ÜN MESAJI SERMAYE

Detaylı

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ

Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ Daha büyük hedefler için BİZ HAZIRIZ İÇİNDEKİLER BİRİNCİ BÖLÜM: Genel Bilgiler 2 Yıllık Faaliyet Raporu Uygunluk Görüşü 3 Ortaklık Yapısı ve Sermaye 4 Finansal Göstergeler 6 Mali Durum, Kârlılık ve Borç

Detaylı

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU TÜRKİYE NİN BANKASI 2014 FAALİYET RAPORU Cumhuriyet in ilk kurumlarından biri olan İş Bankası nın kuruluş misyonu Türkiye nin kalkınmasına, inşasına ve gelişmesine her alanda katkı sağlamak olmuştur. 90

Detaylı

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68

İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Bölüm II - Yönetim ve Kurumsal Yönetim Politikaları 44 Bölüm III Finansal Bilgiler 68 İçindekiler Bölüm I - Odeabank a Genel Bakış 5 Misyonumuz, Vizyonumuz, Değerlerimiz 6 Stratejik Hedeflerimiz 7 Bank Audi Grubu Hakkında 8 Ana Sözleşme Değişikliği ve Sermaye Yapısı 9 Banka Bilgileri 10

Detaylı

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar

YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ Yönetim Kurulu Üst Yönetim İç Sistemler Komiteler Genel Kurul a Sunulan Özet Yönetim Kurulu Raporu Murakıplar FAALİYET RAPORU 2009 A&T BANK 2009 YILI FAALİYET RAPORU GİRİŞ Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Genel Müdür ün Mesajı A&T BANK Hakkında Finansal Göstergeler Hissedarlar Tarihsel Gelişim & Kilometre Taşları

Detaylı

26.03.2015 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi

26.03.2015 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi Faaliyet Raporu 2 TSKB Faaliyet Raporu 2014 26.03.2015 Tarihli Olağan Genel Kurul Toplantı Gündemi 1. Açılış, Banka Esas Sözleşmesine göre Toplantı Başkanlığı teşkili ve toplantı tutanaklarının imzalanması

Detaylı

Faaliyet Raporu. Daha verimli bir geleceðe odaklandık!

Faaliyet Raporu. Daha verimli bir geleceðe odaklandık! 2013 Faaliyet Raporu Daha verimli bir geleceðe odaklandık! Anadolubank 2013 Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER I. Sunuş 02 Kısaca Anadolubank 03 HABAŞ Grubu 04 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 05 Genel Müdür

Detaylı

BÖLÜM I SUNUŞ BÖLÜM II YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM UYGULAMALARI BÖLÜM III FİNANSAL BİLGİLER VE RİSK YÖNETİMİ

BÖLÜM I SUNUŞ BÖLÜM II YÖNETİM VE KURUMSAL YÖNETİM UYGULAMALARI BÖLÜM III FİNANSAL BİLGİLER VE RİSK YÖNETİMİ DENİZBANK FİNANSAL HİZMETLER GRUBU FAALİYET RAPORU DENİZBANK 2013 FAALİYET RAPORU 2013 DenizBank bir Sberbank grubu kuruluşudur. DenizBank bir Sberbank grubu kuruluşudur. BÖLÜM I SUNUŞ 1 DenizBank Finansal

Detaylı