VERİ MERKEZİNİN TAŞINMASI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "VERİ MERKEZİNİN TAŞINMASI"

Transkript

1 C İ L T 1, S A Y I 1 M A Y I S VERİ MERKEZİNİN TAŞINMASI Teknolojik gelişmeler ışığın- planlanmıştır. Böylece sunucu- Servis Odaklı Mimariye da tam anlamıyla güncellene- ların yönetimi kolaylaştırıl- geçiş için ilk adım atılmış ve meyen Anıtepe yerleşkesinde mıştır. web servisleri kimsenin doğ- bulunan Sistem Salonu yerine rudan erişimi olmayan tek bir SAYFALAR 2011 yılında Emniyet Genel noktaya çekilmiştir. Yazılım Şube Müdürlüğü Web Teknolojileri Şube Müdürlüğü Sistem Şube Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü Müdürlüğü Dikmen yerleşkesinde en son teknolojik altyapı, sunucu ve veri tabanlarının yer aldığı Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı na bağlı yeni bir Sistem Salonu çalışmalarına başlanılmıştır. Veri Tabanı Sistemi Başkanlığımızdan hizmet alan ve çeşitli lokasyonlardan Veri tabanlarına erişim sağlayan farklı yapılar engellenerek erişimler kısıtlanmıştır. Böylece veri güvenliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Eski servisler üzerinde kullanılan ve atıl duruma gelmiş bazı Bilişim Güvenliği Şube Müdürlüğü 7 Yapılan yeni Sistem Salonu ile birlikte 160 sunucu 45 farklı noktalara güvenliksiz erişen bağlantıların tamamı teknolojiler yerine yeni ve yönetilebilir teknolojiler sunucuya indirgenmiş ve dağı- tek bir noktaya çekilmiş ve kullanılarak servisler yeni nık yapıdaki mimariler tekil güvenlikli hale getirilmiştir. yapıya adapte edilmiş ve li- yapıya çekilmiş, tüm projele- sans ücretlerinden arındırıl- rin yedekli çalışacak şekilde mıştır. Ulusal Yargı Projesi (UYAP)* Projede Adres Ekleme sayfası yapılarak, illere gönderilecek evrakların adreslerine koordinat ekleme ve güncelleme çalışması tamamlandı. İllere giden evrakları tarihe göre listeleyen sayfa bitirildi. UYAP Projesinde alınan web serviste bekleme süresinin kısaltılmasından kaynaklanan toplu sorgulamada yaşanan sıkıntı giderildi, Sorgulama üzerinde değişiklik yapıldı, önceki birimlerdeki evrakların yeni birimlere aktarılmasına başlandı. Aranan şahıslar listesinde TEM Dairesinin istediği filtrelemeler konuldu. * UYAP uygulaması, yabancı ve Türk vatandaşları ile ilgili aranma, yakalama kaldırma, ceza evinde bulunma durumu, mahkeme dosya bilgileri ve kişi hakkında konulan tedbir kararlarını sorgulama imkanı vermektedir.

2 S A Y F A 2 E-VİZE VE E-PASAPORT E-vize ve E-pasaport 94 ülke vatandaşının vizelerini internet üzerinden alabilmektedir. Türkiye'ye turistik veya ticari amaçlarla seyahat edecek olan ve hudut kapılarında vize alma imkanına sahip 94 ülke vatandaşının vizelerini internet üzerinden (www.evisa.gov.tr) alabilmelerini sağlayan "Elektronik Vize" (e-vize) uygulaması 17 Nisan 2013 tarihinde başlatılmıştır. Dışişleri Bakanlığı tarafından kullanılan e-vize Sistemi ile PolNet arasında yapılan entegrasyon ile yolculara ait e-vize bilgileri PolNet e- Vize Bilgi Sistemine kaydedilmektedir. Dışişleri Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen e-vize Bilgi Sistemi, Tahdit ve Hudut Kapıları Projesi ne ve Elektronik Pasaport Kontrol Sistemi ne entegre edilmiş ve hudut kapılarına gelen yabancıların vize bilgilerinin sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilmesine başlanılmıştır. Başkanlığımız tarafından yürütülmekte olan Tahdit ve Hudut Kapıları Projesi WEB uygulaması olup 24 Bölge ve 5 merkez sunucusu ile hudut kapıları, merkez ve taşra birimlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak mevcut uygulama ile, çipli pasaport kullanan ülkemiz ve diğer ülke pasaportlarının içerisinde yer alan biometrik bilgileriler okunmamakta, sadece Uluslararası Sivil Havacılık Standartları gereği pasaportların kimlik sayfasında yer alan makinede okunabilir alan (Machine Readable Zone - MRZ) okunarak, yolcu kayıtlarının yapılabilmesi sağlanmaktadır. E- Pasaport sistemine geçişle birlikte; başta çipli pasaportlar olmak üzere yeni tip e-pasaportlar ön plana çıkmaktadır. Hudut kapılarımızda e- Pasaportların güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığı, belgeye ait tüm bilgi alanlarının kontrolü, var ise belge sahteciliğinin etkin tespiti amacıyla sisteme çip okuyabilen ve pasaport görüntüsü alabilen, optik okuyucularla entegre edilmiş Elektronik Pasaport Kontrol Sistemi hazırlanmış hudut kapıları tarafında kullanımı başlanmıştır. EBYS, Kurum içi ve Kurumlar Arası Yazışmaların Bilgisayar Ortamında Yapılmasını Sağlayan Bir Yazılımdır Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) EBYS Projesinin kullanımının artması ile birlikte; kabiliyet alanının genişlemesi ve daha güçlü hale getirilmesi kapsamında sunucuyla istemci arasındaki trafik azaltılarak daha performanslı hale getirilmiştir. Kullanıcının yetkisine göre alt birimdeki kullanıcıların gelen kutusunda bekleyen evrak sayısını ve evrak metadata bilgilerinin takibine olanak sağlanmış böyle yöneticilerin çalışanlarını kontrol imkanı sağlanmıştır.

3 C İ L T 1, S A Y I 1 S A Y F A 3 MOBİL UYGULAMALAR Yapılan yeni Sistem Salonu ile birlikte 160 sunucu 45 sunucuya indirgenmiş ve dağınık yapıdaki mimariler tekil yapıya çekilmiş, tüm projelerin yedekli çalışacak şekilde planlanmıştır. Böylece sunucuların yönetimi kolaylaştırılmıştır. Başkanlığımızdan hizmet alan ve çeşitli lokasyonlardan farklı noktalara güvenliksiz erişen bağlantıların tamamı tek bir noktaya çekilmiş ve güvenlikli hale getirilmiştir. Servis Odaklı Mimariye geçiş için ilk adım atılmış ve web servislerin hepsi, kimsenin doğrudan erişimi olmayan tek bir noktaya çekilmiştir. Veri tabanlarına erişim sağlayan farklı yapılar engellenerek veri tabanı erişimleri kısıtlanmıştır. Böylece veri güvenliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Eski servisler üzerinde kullanılan ve atıl duruma gelmiş bazı teknolojiler yerine yeni ve yönetilebilir teknolojiler kullanılarak servisler yeni yapıya adapte edilmiş ve lisans ücretlerinden arındırılmıştır. Veri tabanlarına erişim sağlayan farklı yapılar engellenerek veri tabanı erişimleri kısıtlanmıştır. Emniyet Kolluk İşleri Projesi (EKİP) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı na EKİP uygulaması tanıtıldı. Ekip projesinde bulunan Eşkâl Modülü kullanıma açıldı. Sorgulayıcı modülüne şahsın pasaport, elektronik pasaport, dışişleri pasaport ve geçerli nüfus cüzdanı sorguları eklendi. Olay Bildirim ve AKKM Bülten Modüllerinde AKKM Dairesi Başkanlığının talep ettiği değişikliklerin yapılmasına devam edildi. Olaya karışan şahsın konumunun güncellenmesine imkân sağlandı. Kabahat modülünün hazırlanmasına başlandı. Fotoğraf üzerindeki etiket içeriğinden arama yapıldı. Belge yazdır işlemi yapıldı. Taranan evrak sil işlemi tamamlandı. Medya Fotoğraf sil işlemi tamamlandı. Açılış ekranından eğitim Ekip Projesi Eksik kimlikli şahsın kimliği tespit edildiğinde dokümanlarına ulaşılması eksik kimlikli şahısla ilişkilendirilen adres, eşya vb. bilgilerin eşleştirilen şahısla ilişkilendirilmesi sağlandı. Olay defterinin uygulama üzerinden alınmasına imkân sağlama çalışmalarına başlanıldı. sağlandı. Asayiş Dairesi Başkanlığından alınan tutanak şablonlarının uygulamaya eklenmesine devam edildi. Şahıs sarfınazar işleminin şahıs iptal düğmesi ile yapılmasına imkân sağlandı.

4 S A Y F A 4 Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) Araç Satış, Tescil, Sürücü Belgesi ve Trafik Cezası işlemlerinin Tek Merkezden Sağlandığı Sistem Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığının isteği üzerine Yabancı sürücü belgelerinin iptal bilgilerinin de sistemde tutulması için çalışma başlatıldı, Veri merkezinin taşınması işlemlerinde kullanılmak üzere tüm servislerin test client ları hazırlama çalışmalarına başlanıldı. Yeni araç projesinde yeni renk tanımlamaları yapıldı. Noterler tarafından satışı yapılan ancak ruhsat belgesi dökülemeyen araca ait Döküm alınamaması ile ilgili inceleme çalışmsı yapıldı. Web Uygulamaları Android uygulamamıza Online ihbar, Bilgi Edinme, Sınav Sonuç Sorgulama, Otoparka Çekilen Araç Sorgulama Modülleri Eklenmiştir. Pasaport Dairesi Başkanlığı hizmetlerinde kullanılan adresli e-pasaport Bilgi ve Randevu Merkezi web sitesi, sunucu ve içerik olarak Dışişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi bünyesinde barındırılmakta iken web sitesi üzerinden, pasaport müracaat randevularının 2012 yılı itibarı ile yurtiçi , yurtdışı adet olmak üzere 7/24 online işlemin yapıldığı gözönüne alındığında mevcut yapıda yaşanabilecek sıkıntılara ivedi müdahale edilmesi önem arzetmektedir. Bu kapsamda, Dışişleri Bakanlığı, EGM Pasaport Dairesi Başkanlığı ve Başkanlığımızca yapılan koordine görüşmelerinde alınan karar doğrultusunda bahse konu web sitesinin sunucu, içerik ve DNS yönetiminin tarafımızca yapılmasına karar Web Site topluluğu (Portal) projesi kapsamında, vatandaşın ihtiyaç duyduğu; Bilgi Edinme, Çekilen Araçlar İçin Otopark Sorgu, En Yakın Polis Merkezi, Görüş Öneri, Başvuru Formu, İl Emniyet Müdürüne Mesaj, Kayıp Çocuk, Kayıp Yetişkin, Kimliği Belirsiz Cesetler, Online İhbar, Oto Parça ve İş Makinası Bilgi Sistemi, Özel Güvelik Kimlik Kartı Sorgulama, Özel Güvenlik Kimlik Randevu İşlemleri, Plaka Rezervasyonu, Polis Evi Rezervasyonu, POMEM Müracaat İşlemleri Randevu, Posta İade Ruhsat Sorgu (Postadan dönen tescil belgeleri), Sınava Sonuç Sorgulama, Silah Ruhsat Sorgu, Silah Ruhsat Randevu, Sürücü Belgesi Randevu, Trafik Tescil Randevu İşlemleri Yabancı İşlemleri Randevu, Yurt Başvuru Formu olmak üzere toplam 25 uygulama geliştirilerek hizmete hazır hale getirilmiştir. EGM kurumsal internet web sitesinin (www.egm.gov.tr) BM dilleri olan Arapça, Çince, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Rusça sürümleri geliştirmiştir.

5 C İ L T 1, S A Y I 1 Sistem Faaliyetleri S A Y F A 5 Microsoft Lync Ayrıca mobil telefon kullanan kullanıcılarımız ise sahip oldukları internet data hattını kuhllanarak 2013 uygulamasının santral entegrasyonu çalışmalarına yurt dışından da olsa ücretsiz dahili telefon araması yapabilecekler ve aynı zamanda mesajlaşabileceklerdir. Bu sayede birçok İl Emniyet devam edilerek Lync hizmetinin internet üzerinden mobil ortamlarından sağlanmasına yönelik testlere başlanmıştır. Lync hizmetiyle birlikte Polnet ve internet bilgisayarlarından Polnet kullanıcısı olan Teşkilat personelimiz merkez ve taşra teşkilatlarımızda bulunan dahili telefonları sesli-görüntülü ücretsiz olarak arayabilecekler ve mesajlaşabileceklerdir. Microsoft Exchange 2013 Kurumsal mail uygulamasında kurulum aşaması tamamlanmış olup teşkilat personelimizin Anıttepe deki Microsoft Exchange 2010 sunucuları üzerinde bulunan E-Posta hesaplarının Yeni Veri Merkezindeki Microsoft Exchange 2013 sunucularına taşınma işlemine devam edilmektedir. Müdürlükleri bünyesinde personelin birbirleriyle mesajlaşmasına imkan veren whatsup vb. türü güvenli olmayan uygulamaların yerine sunucuları EGM bünyesinde kurulmuş olan ve daha güvenli Microsoft Lync 2013 uygulaması kullanılmış olacaktır. hizmet vermeye başladığında, E-Posta hesabı bulunmayan teşkilat personelinin de hesapları aktif hale getirilecek böylelikle tüm teşkilat mensuplarımıza kurumsal E-Posta hizmeti verilecektir. E-Posta hesabı bulunmayan teşkilat personelinin hesapları aktif hale getirilecek tüm teşkilat mensuplarımıza kurumsal E-Posta hizmeti verilmesi planlanmaktadı Taşınmalar tamamlanarak tüm kullanıcı hesapları yeni veri merkezinde kurulan Microsoft Exchange 2013 sunucuları üzerinden

6 S A Y F A 6 Eğitim Faaliyetleri EYS üzerinden Başkanlığımız personeline yönelik uzaktan eğitim yöntemiyle Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenen MS Office 2010 ve Windows 7 kursuna 37 personel katılmıştır Haziran 2013 tarihleri arasında 11 grup olarak düzenlenmesi planlanan Web Portal Kursu nun 8 grubu Mayıs 2013 tarihleri arasında verilerek tamamlanmış olup ilçe teşkilatından 141 personel katılmıştır. Başkanlığımız personeline yönelik olarak; Eğitim, bireyin doğumundan ölümüne süregelen bir süreçtir Mayıs 2013 tarihleri arasında Android Programlama Kursu düzenlenmiş olup 9 personel katılmıştır Mayıs 2013 tarihleri arasında E-Öğrenme Modül Hazırlama Kursu düzenlenmiş olup 17 personel katılmıştır Mayıs 2013 tarihleri arasında Filistin de 13 katılımcıya Masaüstü Yayıncılık ve Grafik Tasarımı Kursu verilmiştir. İl Emniyet Müdürlükleri Bilgi İşlem Şube Müdürlüklerinde görevli personele yönelik olarak Mayıs 2013 tarihleri arasında Bilgisayar, Monitör, Yazıcı ve Bileşenleri Kursu düzenlenmiş olup 20 Taşra personeli katılmıştır. Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında Filistin Polis Teşkilatına yönelik Şubemiz personeli tarafından Mayıs 2013 tarihleri arasında Filistin de 13 katılımcıya Masaüstü Yayıncılık ve Grafik Tasarımı Kursu verilerek başarıyla tamamlanmıştır yılı için not defteri, sertifika ve cepli dosya basım işlemleri yaptırılarak teslim alınmıştır. Başkanlığımız personeline yönelik olarak tarihinde konferans salonunda Zaman Yönetimi konulu konferansa yaklaşık 70 personel katılım sağlamıştır. Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından şark ataması yapılan personele yönelik 3 grup halinde düzenlenmesi planlanan Tamamlama Eğitimleri nin verilebilmesi amacıyla Mayıs 2013, Mayıs 2013 tarihleri arasında, konferans salonu ilgili daireye, Mayıs 2013 tarihleri arasında 4. kat toplantı salonu Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı na, Mayıs 2013 tarihleri arasında B sınıfı İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığına; talepleri üzerine tahsis edilerek gerekli düzenlemeleri yapılmıştır.

7 S A Y F A 7 Bilişim Güvenliği S A Y F A 7 Kablolu üzerinden sadece ağ Daire Taslak olarak hazırlanan Emniyet Genel Müdürlüğü İnternet Kullanım Politikası ile ilgili Şube Müdürlüklerimizin görüşleri Başkanlığımızca yönetilen sorulmuş ve Şube Müdürlüklerimizin görüşleri doğrultusunda taslak üzerinde İnternet Etki çalışılmalar tamamlanmış olup Merkez ve Taşra Teşkilatımızca sağlanan internet hizmetlerininde uygulanmak üzere tüm teşkilatımıza duyurulacaktır. Yeni veri merkezine taşınma kapsamında Şubemizce yönetilen Symantec Antivirüs yazılımı sunucuları, Natek log yönetimi sunucuları ile dış bağlantılar ve mobil güvenlik cihazlarının taşınması işlemlerine devam edilmiştir. Ayrıca Yazılım ve Sistem Şube Müdürlükleri ile koordineli olarak taşınan sistemlerin ve yazılımların yeni veri merkezi için oluşturulan güvenlik standartları ve güvenli bağlantı yapısı çerçevesinde yeni veri merkezinde calışır hale getirilmesi için çalışmalar yürütülmüştür. ISO Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi kurulumu ile ilgili çalışmaların yürütülmesine devam edilmiştir. Çalışmalar kapsamında envanter taranma ve pentrasyon testleri yapılmıştır. İnternet Etki Alanına dahil olan ve güvenlik ile ilgili kriterleri sağlayan bilgisayarların ağa dahil olmasına müsade edecek bir sistemdir. Alanı na dahil olan ve güvenlik ile ilgili kriterleri sağlayan bilgisayarların ağa dahil olmasına müsade edecek bir sistem kurulmuştur Ayrıca kablosuz ağlar üzerinden İnternet Etki Alanı na dahil bilgisayarların kablolu ağlardaki gibi kontrollü bir şekilde ağa dahil olmaları sağlanmıştır. Kişisel cihazların (dizüstü, akıllı telefon, tablet vs.) kullanımı veya kuruma gelen onaylı misafirlerin internet erişimini kontrollü ve kayıt altına alarak sağlamak amacıyla kablosuz ağ üzerinden güvenli internet erişimi sağlanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra birimlerince sunulan internet hizmetinin güvenli ve kontrollü sağlanabilmesi amacıyla tüm birimlerimizi kapsayacak şekilde Merkezi olarak güvenlik politikalırının uygulayacağı standart bir internet erişim modelinin oluşturulması amacıyla Merkezi Güvenli İnternet Erişimi Projesi çalışmaları yürütülmektedir. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüklerinin mevcut internet bağlantı kapasitelerinin ve güvenlik önemlerinin tespiti amacıyla PolNet ortamında Güvenlik Cihazları ve İnternet Lokasyon Bilgileri formu oluşturulmuş ve İl Emniyet Müdürlüri tarafından doldurulması yazı ile istenmiştir. İstenilen bilgilerin toplanması sonrasında proje ile ilgili kapasite planlaması yapılarak projenin hayatı geçirilebilmesi için çalışmalara devam Bilişim Güvenliği edilecektir..