SAĞLIK BİLİMLER FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ NE HOŞGELDİNİZ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SAĞLIK BİLİMLER FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ NE HOŞGELDİNİZ"

Transkript

1 SAĞLIK BİLİMLER FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ NE HOŞGELDİNİZ Geçmişten geleceğe uzanan bilim kapısı

2 Geçmişten Geleceğe Uzanan Bilim Kapısı Geçmişten Geleceğe Uzanan Sevgili Öğrenciler, Sağlık hizmetleri, insanların en çok ihtiyaç duyduğu, hata kabul etmeyen, doğrudan insan hayatıyla ilgili bir hizmet alanıdır. Hemşirelik mesleği, empati, estetik sezgi ve özveriyi barındıran, insanı tanıyan, anlayan, bilimsel bilgi üreten, bu bilgiyi kullanan uygulamalı bir bilim ve sanattır. Hemşirelik eğitiminin kalitesi, toplumun aldığı sağlık hizmetinin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Gelecek için iyi yetiştirilmiş hemşireler, ülkemizde sağlık bakımının yeterli ve etkili bir biçimde verilebilmesinde en önemli unsurlardandır. Bizler, doğumdan ölüme kadar insanlarla en zor anlarında en yakın teması kuran bir mesleğin mensuplarıyız. Hemşiresiz sağlık hizmetlerinin verilebilmesi ve sürdürülebilmesinin mümkün olmadığı modern çağlarda daha iyi anlaşılır hale gelmiştir. Hemşirelik Bölümü olarak amacımız, tüm bu özellikleri içinde barındıran eğitim ve öğretim yapısıyla bilgi ve becerinin güç olduğu ilkesini benimsemiş, işini seven, erdemli, merhametli, sağduyulu, sorgulayan, kanıt temelli problem çözme becerileriyle, etkin iletişim teknikleriyle kendinin ve başkalarının ihtiyaçlarını fark edebilen, geniş açıdan bakabilen, etik değerlere sahip, yeni gelişmelere uyum sağlayabilen, insanlığa ve ülkesine karşı sorumluluklarını bilen hemşireler yetiştirmektir. Genç, dinamik, yenilikçi kadromuz ve disiplinler arası iş birliği anlayışımızla güncel teknolojiyi ve insan kaynaklarını verimli bir şekilde kullanarak mesleki gelişimlerinizi en üst düzeye yükseltmeyi, hemşirelik eğitiminde ulusal ve uluslararası alanda fark oluşturacak öncü bir eğitim kurumu olmayı hedefliyoruz. Hemşirelik eğitim programından mezun olduğunuzda, sektörde büyük talep gören bir profesyonel olarak sağlık hizmetinin bir ekip hizmeti olduğunun bilincinde bakım verici, araştırıcı, eğitici, yönetici, danışman rollerini yerine getirebilecek ve tercih ettiğiniz alanlarda kariyer yapma imkanına sahip olabileceksiniz. Kariyer hedeflerinizin sadece ülkemiz olanakları ile sınırlı kalmayıp uluslararası alanda da devam edebilmenize yönelik olarak programda yer alan tüm derslerimiz; kendi ders kredilerinin yanı sıra Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) ne uyarlanmıştır. Aynı zamanda mesleki yeterliliklerin karşılıklı tanınması ve serbest dolaşım hakkı verilen Hayat Boyu Öğrenme ve Değişim Programları ile Dünya nın birçok ülkesinde eğitim faaliyetlerinizi sürdürebileceksiniz. Tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran, akademik yapısı hızla gelişen bölümümüzün kapıları hemşirelik eğitimi almak için Türkiye nin veya Dünyanın her yerinden gelecek siz öğrencilerimize her zaman açıktır. Saygı ve Sevgilerimle, Doç. Dr. Gül PINAR Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanı

3 TARİHÇE Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, bilimsel veriler ışığında çağımızın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla ülkemizin 97. ve Başkentimiz Ankara'nın beşinci devlet üniversitesi olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bünyesinde sayılı ve 21 Temmuz 2010 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan kararla kurulan 7 fakültesinden biri olarak açılmıştır. Fakülte bünyesinde ilk açılan bölüm Hemşirelik Bölümü olmuş ve bölüme kayıtlı olan 104 öğrenci ile öğretim yılında eğitime başlanmıştır. MİSYON Değişen bilim, teknoloji ve sağlık gereksinimleri doğrultusunda bütüncül yaklaşım ve eleştirel düşünme sürecini kullanarak birey, aile ve toplumun sağlığını koruma, geliştirme ve sürdürme becerisine sahip, bakım, eğitim, araştırma, yönetim, danışmanlık ve liderlik rollerini etkin olarak yerine getirebilen, etkili iletişim kurabilen ve değişim yaratabilen, hemşirelik mesleğinin gelişimine katkıda bulunabilecek, mesleği ile ilgili yasalara ve etik ilkelere bağlı profesyonel hemşireler yetiştirmektir. VİZYON Yaratıcı, güvenli ve yetkin sağlık bakımı verebilen, akademik çalışmaları ve eğitim sistemi ile ulusal ve uluslar arası sağlık alanında öncelikle tercih edilen hemşireleri yetiştiren bir eğitim kurumu olmaktır.

4 EĞİTİM-ÖĞRETİM Hemşirelik Bölümünün eğitim süresi 4 yıl olup; eğitim dili Türkçedir ve Türkçe müfredatın yanı sıra ileri düzey mesleki İngilizce eğitimi verilmektedir. İnsan, Sağlık, Hemşirelik ve Çevre kavramları müfredatımızın temelini oluşturmaktadır. Eğitim programımız içinde genel dersler, bölüme özel dersler ve öğrencilerimizin akut bakım ve toplum sağlığı alanında deneyim kazanmalarına yardımcı olan klinik uygulamalar yer almaktadır. Bu program lisans mezunu bir hemşirenin kanıta dayalı bakım sağlama, eğitici ve araştırıcı olma, danışmanlık ve liderlik yapma nitelikleri sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini amaçlamaktadır. Programı tamamlayan öğrenciler entelektüel ve liderlik becerilerle donanmış, kaliteli hizmet anlayışı olan, teknolojiyi iyi kullanabilen, bilimsel gelişmeleri takip edebilen ve bunları kendi mesleki yaşantısında kullanabilen, farklı toplumsal kurumlarla işbirliği yapabilen özelliklere sahip olarak bireylerin, ailelerin ve toplumun birincil, ikincil ve üçüncül sağlık hizmetlerine yönelik yaşam kalitesini iyileştirmeye katkıda bulunmasına imkan sağlayacaktır. Ders programımız sosyal bilimler, fen bilimleri ve bilgisayar uygulamalarını içeren temel derslerin yanı sıra yaşam dönemlerine göre sağlığın değerlendirilmesi, erişkin sağlığı, çocuk sağlığı, kadın sağlığı ve doğum, halk sağlığı, ruh sağlığı, yoğun bakım, liderlik ve yönetim gibi temel hemşirelik dersleri ve yoğun İngilizce programından oluşmaktadır. Bu programda, araştırma yöntemleri, istatistik, bitirme projesi, makale saati ve seminer dersleriyle doğru bilgiye ulaşma ve araştırma sonuçlarını uygulamaya aktarabilme şansınız olabilecek. Ayrıca, üreme sağlığı, infertilite hemşireliği, onkoloji hemşireliği, adli hemşirelik, yoğun bakım, acil bakım, ameliyathane, diyabet eğitimi, enfeksiyon kontrolü, iş sağlığı ve güvenliği gibi bazı seçimlik dersleri de isteğinize göre alabileceksiniz MEZUNLAR Bölümümüzden mezun olan öğrenciler hemşirelikte temel kavram, kuram ve ilkeler doğrultusunda farklı sağlık disiplinleri ile ekip anlayışı içinde bakım yönetiminde etkin şekilde sorumluluk alabilecek yaşam boyu öğrenmeye açık, girişkenlikleri ve yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir eğitim, bilimsel gelişmeleri izleyecek yeterlilikte yabancı dil ve bilgisayar kullanımı ile öğretim, yönetim ve araştırma konularında donanımlı hale gelebileceklerdir.

5 HEDEFLER - Bireylerin eşsiz ve yaşam hakkının mutlak olduğunun bilincinde, insan haklarına saygılı ve ayrımcılığa karşı olan, - Hemşirelik ve temel sağlık bilimleri alanında ileri düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgi/becerileri bakım, eğitim ve yönetim alanlarında kullanabilen, - Mesleki sorumluluklarının bilincinde ve etik değerlere bağlı olan, - Yaşam boyu öğrenmeyi benimseyerek ulusal ve uluslar arası mesleki alanlarda var olabilen, - Hemşirelik ve sağlık alanındaki bilimsel araştırmaları, bakımı yönlendiren teknoloji ve politikaları izleyebilen, - Sağlık ve hemşirelik alanındaki sorunları tanımlayabilen ve çözüm üretebilen, - Klinik karar verme ve bakımın yönetiminde gerekli donanımı etkin kullanabilen, - Etkin yazılı ve sözlü iletişim kurabilen, - Toplumsal olaylara, çevreye duyarlı olan ve bireysel sorumluluk alabilen, - Sağlık ekibi içinde yeterli ve etkin biçimde rol alabilen, - Kurum kültürüne saygılı ve katkıda bulunan bireyler yetiştirmektir.

6 KARİYER VE İŞ OLANAKLARI Hemşireler; özel veya resmi hizmet veren hastanelerin yanı sıra temel sağlık hizmetleri kapsamında verilen tedavi edici ve hasta bakımı hizmetlerde de etkin rolü olan sağlık profesyonelleridir. Tedavi edici sağlık kuruluşlarında servis hemşiresi, servis başhemşiresi, hastane başhemşiresi ve hemşirelik hizmetleri müdürü olarak görev aldıkları gibi eğitim hemşiresi, enfeksiyon kontrol hemşiresi, diyabet hemşiresi olarak da hizmet vermektedirler. Koruyucu ve rehabilite edici hizmetler de ise iş sağlığı hemşiresi, okul sağlığı hemşiresi, evde bakım hemşiresi, toplum psikiyatri hemşiresi ve halk sağlığı hemşiresi olarak hizmet verirler. Ayrıca hemşireler dünyadaki meslek üyeleri gibi mezuniyet sonrası bilim uzmanlığı ve doktora çalışmaları yapmakta, doçent, profesör olabilmekte ve hemşirelik bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev yapabilmektedirler. AKADEMİK TAKVİM Bir akademik yıl güz, bahar ve yaz yarıyıllarından oluşur. Akademik takvim, kayıt, ders başlama-bitiş, sınavlar gibi bir eğitim-öğretim yılı boyunca yapılacak çalışmaların zamanını gösteren çizelgedir. Akademik yıl boyunca gerekli olacak tarihleri akademik-takvim.html adresinden takip edebilirsiniz. İLK KAYIT VE KAYIT YENİLEME Her yarıyıl akademik takvimde belirtilen süre içinde ders kaydı yaptırmalısınız. Ders kaydının tamamlanabilmesi için kayıt ile ilgili danışman onayının ardından kesin kaydın yapılmış olması gerekir. Tüm ders kayıt işlemleri Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. Ders kayıtlarını yaptırmayan öğrenciler ders alamazlar, sınavlara giremezler. ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ Öğrenci Bilgi Sistemi, öğrencilerin notlarını, açılan dersleri, ders programlarını, ortalamalarını öğrenmelerine ve dönem başlarında ders seçmelerine olanak veren bilgi yönetim sistemidir.

7 DANIŞMAN Her öğrenciye, uygun bir akademik program izlemesinin sağlanması için bir öğretim üyesi/görevlisi danışman olarak atanır. Bu danışman, Bölüm Başkanlığınca önerilir ve Dekanlıkça görevlendirilir. Öğrencinin her yarıyıl izleyeceği dersler ve bunlarda yapılacak değişiklikler, programdaki sıra esas alınarak ve başarı durumu göz önünde tutularak danışmanı tarafından onaylanmadıkça kesinleşmez. Size atanmış olan danışmanınızı öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak, derslerle ve okulla ilgili her türlü sorununuzda ilk başvuracağınız kişi danışmanınızdır. Yardım almak için kapısını çalmaktan asla çekinmeyin. ERASMUS PROGRAMI Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Bölümümüz Erasmus Programı hazırlıklarını sürdürmektedir. Erasmus Programı için gerekli bilgilere adresinden ulaşabilirsiniz. HEMŞİRELİK BECERİ LABORATUARI Bölümümüzde teknolojik ekipmanlarla donatılmış Hemşirelik Beceri Laboratuarı 3.katta bulunmaktadır. Öğrenciler, klinik becerilerini geliştirmeleri için sorumlu öğretim elemanı eşliğinde randevu alarak Hemşirelik Beceri Laboratuarı nı kullanmaktadırlar.

8 KÜTÜPHANE Kütüphanemiz 1.katta bulunmaktadır. Kütüphanemiz, üniversitemiz akademisyenleri ile öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları bilgiye rahatça ulaşabilmeleri için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlamıştır. Bu kapsamda, ANKOS ve TÜBİTAK-ULAKBİM gibi kütüphanecilik alanında büyük konsorsiyum ve kuruluşlara üye olunarak, bazı veritabanları erişime açılmıştır. Ayrıca devlet ve özel üniversiteler ile de kütüphane alanında ortak işbirliği içindedir. BİLGİSAYAR LABORATUARI 2.katta 20 bilgisayarla internet erişimi mevcuttur. YİYECEK & İÇECEK Yemekhane: Üniversitemiz yemekhanesinde hafta içi her gün öğlen ve akşam olmak üzere öğrencilerimize yemek hizmeti sunulmaktadır. Yemekhanede çıkan yemeklerin listesine ulaşmak için web adresi aşağıda yer almaktadır. Kantin: Zemin katta bulunmaktadır. Fiyatları son derece uygundur. MASA TENİSİ-BİLARDO Bodrum katta bulunmaktadır. Masa tenisi için 1 saatlık top ve raket kirası 1 lira, bilardo için 1 saatlik ıstaka ve topların kirası 3 lira olarak belirlenmiştir, toplanan paralar malzemeler için kullanılmaktadır. Kiralama için bir tane öğrenci kimliğinin bırakılması gerekmektedir.

9 BASKETBOL-VOLEYBOL Spor salonunda bu sporları yapabilirsiniz. Topları kimliğinizi bırakmak kaydıyla ücretsiz alabilirsiniz. ENGLISH LEARNING CENTER 3. kattadır. İşinize yarayacak İngilizce materyalleri bulabilir ve tüm İngilizce becerilerinizi (writing, reading, listening,speaking) geliştirebilirsiniz. ÜNİVERSİTEDE EN ÇOK KARŞILAŞACAĞINIZ BİRİMLER 1. Sağlık Kültür ve Spor Dairesi (SKS): Öğrencilerin barınma, beslenme, çalışma, dinlenme gibi gereksinimlerini düzenleyen birimdir. Üniversite bünyesindeki her türlü organizasyonda kulüp kurulumu ve faaliyetlerinde bu birimle irtibata geçilir. 2. Öğrenci İşleri Dairesi: Öğrencilerin tüm idari işleri, kayıtlar,notlar, burslar, yatay ve dikey geçiş, Erasmus vb. için öğrenci işleri ile irtibata geçilir. 3. Öğrenci Konseyi: Üniversite öğrencilerinin her türlü bireysel ve genel sorunlarıyla ilgilenen, üniveriste yönetimine karşı öğrencilerin haklarının korunması, öğrencilerin sosyo-kültürel gelişliminin desteklenmesi gibi amaçlarla 2000 li yıllardan itibaren her üniversitede kurulması zorunlu olan, üniversite öğrencilerinin kendilerinin kendi içlerinden demokratik yollarla seçtiği, meşru, resmi öğrenci grubudur.

10 ÖĞRENCİ KULÜPLERİ Öğrencilerimizin ilgi ve kabiliyetlerine göre; sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda yeteneklerini geliştirecek, onları yarınlara taşıyacak aktif öğrenci kulüplerimiz: 1-Fotoğrafçılık Kulübü 2-Galatasaraylılar Kulübü 3-Web Tasarımı Ve Programlama Kulübü 4-Görsel Sanatlar Kulübü 5-Halk Oyunları Kulübü 6-Mühendislik Ve İletişim Kulübü 7-Müzik Kulübü 8-Tiyatro Kulübü 9-Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu 10-Doğa Sporları Kulübü 11-Uluslararası Öğrenci Topluluğu 12-Düşünce ve Aksiyon Kulübü 13-Hukuk ve Kültür Kulübü 14-Yüzme Kulübü 15-Sağlıklı Yaşam Kulübü 16-Genç Girişimciler Kulübü 17-Turkmsıc-Ybu 18-Sosyal Organizasyon Kulübü 19-Erasmus Öğrenci Topluluğu

11 BARINMA KIZ ÖĞRENCİ YURTLARI 1. (KYK) Şerife Bacı Öğrenci Yurdu (Ulaşım dk sürer) Yurt Adresi : YENİ ZİRAAT MAHALLESİ 659.SOK.N0: DIŞKAPI ALTINDAĞ/ANKARA Yurt Telefonu: Ulaşım: Osmanlı İş Merkezi nin önündeki ya da Ayvalı Caddesi nin bitimindeki duraktan geçen tüm otobüslerle yurda ulaşılabilir. 2. İdeal Yurtları (Ulaşım dk sürer) Ankaray ın Emek durağının çıkışındaki şubesinde 18 yıllık tecrübesiyle hizmet vermektedir. Yurt Telefonu: Ulaşım: Okulun hemen yukarısında kalan cadde üzerinden 208 numaralı Kardeşler-Kurtini-İvedik Metro otobüsüne binilip İvedik metrosuna gidilir. Metro ile Kızılay da Metro dan Ankaray a aktarma yapılır. Ankaray ın Emek durağında inildiğinde yurda ulaşılır. 3.Güldana Yurdu (Ulaşım dk sürer) Yurt Adresi : YENİ ZİRAAT MAHALLESİ 659.SOK.N0:9 ALTINDAĞ Ulaşım: Osmanlı İş Merkezi nin önündeki ya da Ayvalı Caddesi nin bitimindeki duraktan geçen tüm otobüslerle yurda ulaşılabilir. ERKEK ÖĞRENCİ YURTLARI 1.Yunus Emre Öğrenci Yurdu (Ulaşım dk sürer) Yurt Adresi : KOVAN SOK. NO:6 AYDINLIKEVLER AYDINLIKEVLER ALTINDAĞ/ANKARA Yurt Telefon : Ulaşım: Osmanlı İşmerkezi nin önündeki ya da Ayvalı Caddesi nin bitimindeki duraktan geçen tüm otobüslerle yurda ulaşılabilir. 2. İdeal Yurtları (Ulaşım dk sürer) Ankaray ın Demirtepe durağının çıkışındaki şubesinde 18 yıllık tecrübesi ile hizmet vermektedir. Yurt Telefonu : Ulaşım: Okulun hemen yukarısında kalkan cadde üzerinden 208 numaralı Kardeşler-Kurtini-İvedik Metro otobüsüne binilip İvedik metrosuna gidilir. Metro ile Kızılay da Metro dan Ankaray a aktarma yapılır. Ankaray ın Demirtepe durağında inildiğinde yurda ulaşılır. 3. Varlık Öğrenci Yurdu(Ulaşım dk sürer) Varlık Mahallesi Tanzimat Caddesi (Adese arkası) Telefon: Ulaşım: Üniversiteye özel servis imkanı vardır.

12 YERLEŞKE Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Antares ve Metro Alışveriş merkezleri yanında yerleşik olan "Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesi"nde bulunmaktadır. Kızılay'dan ulaşım EGO otobüsleri 261 Nolu otobüs ETLİK-KASALAR Kızılay'dan ulaşım EGO otobüsleri 280 Nolu otobüs YÜKSELTEPE-SIHHIYE Ulus'tan ulaşım için EGO otobüsleri 261 Nolu otobüs ETLİK-KASALAR Ulus'tan ulaşım için EGO otobüsleri 280 Nolu otobüs YÜKSELTEPE-SIHHIYE Havalimanı EGO otobüsleri 442 Nolu otobüs AŞTİ-KIZILAY otobüslerini kullanarak Etlik Yerleşkesi ne ulaşabilirsiniz.

13 Adres: Etlik Yerleşkesi Etlik Adres: Halil Sezai Erkut Cad. Sazak Sok. No: 2 Keçiören / Ankara Tel : Fax: Cinnah Yerleşkesi Adres: Cinnah Cad. Güven Mah. No:16 Çankaya / Ankara Tel: Bilkent yerleşkesi Adres: Bilkent Yolu 3. Km. Çankaya / Ankara Ulus Yerleşkesi Ulus Adres: Çankırı Cad. Çiçek Sok. No: 3 Ulus - Altındağ / Ankara Tel : (0312) Fax: Esenboğa Yerleşkesi Esenboğa Adres : Esenboğa Mah. Atatürk cad. Çubuk/Ankara Web Adresi:

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ SIK SORULAN SORULAR A-GENEL BİLGİLER 1-Turgut Özal Üniversitesi ne zaman, nasıl ve kim tarafından kuruldu? 2008 yılında kurulan Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı, Turgut Özal

Detaylı

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe

Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe Türkiye Cumhuriyeti nin 2010 yılında kurulan yeni devlet üniversitesi olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi çok kısa zamanda uluslararası bir cazibe merkezi olarak dünyanın sayılı üniversiteleri arasına

Detaylı

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek

Gelecek kariyerini. Medipol de inşa etmek KAZANDIM! KAZANDIM! Medipol Üniversitesi uluslararası birikime sahip, alanlarında uzman, üst düzey akademik kadrosu, güçlü altyapısı ve yüksek teknolojiye sahip donanımlı laboratuvarları ile öğrencisine

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Şubat 2015 İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU..1 I- GENEL BİLGİLER... 2-39 A- Misyon ve Vizyon... 2 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar..2-9 C- İdareye İlişkin Bilgiler....9 1-

Detaylı

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite

Bilgi ve Değer Üreten Üniversite Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 1 RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ Bilgi ve Değer Üreten Üniversite 2 3 İÇİNDEKİLER Rektörümüzün Mesaji... Genel Bilgi... Misyon ve Vizyon... Sayılarla Üniversitemiz...

Detaylı

Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK Rektör

Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK Rektör Öğrenci Kılavuzu 1 Değerli Öğrencilerim, Öğrenci Seçme Sınavı nda göstermiş olduğunuz üstün başarıdan dolayı Namık Kemal Üniversitesi adına sizi ve ailenizi yürekten kutluyorum. Mensubu olmaktan gurur

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1]

www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] www.izu.edu.tr www.izu.tr [1] [ 2 ] www.izu.edu.tr Asil Geçmişten Aydınlık Geleceğe İlim ve Zarafet Üssü: İZÜ KAMPÜS 4 Vakıf ve Tarihçe 6 Mütevelli Heyeti Başkanı ndan 8 Rektör den 9 Vizyon-Misyon-Değerler

Detaylı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER DEKAN IN MESAJI DEKAN IN MESAJI SEVGİLİ ÖĞRENCİLER 100. yılını geride bırakan köklü bir üniversitenin bünyesinde 20 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren genç ve dinamik bir fakültenin mensubu olmakla gurur duyabilirsiniz.

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize

Detaylı

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME...

1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... İÇİNDEKİLER 1.GİRİŞ... 1 2. GENEL BİLGİLER... 3 3. STRATEJİK PLANLAMA SÜRECİ... 6 4. DURUM ANALİZİ VE DEĞERLENDİRME... 8 4.1. Araştırma ve Yayın Faaliyetleri... 8 4.2. Eğitim Öğretim Faaliyetleri... 12

Detaylı

2014 YILI FAALİYET RAPORU

2014 YILI FAALİYET RAPORU EGE ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI FAALİYET RAPORU Şubat 2015 Ege Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı İÇİNDEKİLER TABLO DİZİNİ 5 ÜST YÖNETİCİ (REKTÖR) SUNUŞU 9 MİSYON 13 VİZYON 13 1. AKADEMİK VE

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ STRATEJİK PLANI 2014-2018 3 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER... 3 ÖNSÖZ... 5 I- HAZIRLIK ÇALIŞMALARI... 7 GİRİŞ... 7 KONUNUN ÖNEMİ... 7 AMAÇ VE KAPSAM... 8 SÜREÇ VE YÖNTEM... 9 PLANIN UYGULANMASI...

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ULUSLARARASI TIP FAKÜLTESİ Sağlık sektöründeki derin tecrübemizi profesyonel yönetici ve öğretim üyesi kadromuz ve mükemmel bir altyapı ile birleştirdik. Öğrencilerimize

Detaylı

2011 Yılı İdare Faaliyet Raporu 2012 ÇANAKKALE

2011 Yılı İdare Faaliyet Raporu 2012 ÇANAKKALE 2012 ÇANAKKALE Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı 2012 Çalışmadan, üretmeden, rahat yaşamayı alışkanlık haline Getirmiş toplumlar, önce haysiyetlerini; sonra Hürriyetlerini, daha sonra da istikballerini

Detaylı

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2011 İDARE FAALİYET RAPORU

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2011 İDARE FAALİYET RAPORU KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2011 İDARE FAALİYET RAPORU www.kilis.edu.tr KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ 2011 İDARE FAALİYET RAPORU www.kilis.edu.tr Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır...

Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... Başarılı gençler insanlığın kazancıdır... www.basari.edu.tr SAMSUN +90 362 280 10 00 Başarı-Sem Sürekli Eğitim Merkezi (Başarı-Sem), kursiyerlerinin yaşam boyu öğrenme ihtiyaçlarını karşılamaya, istihdam

Detaylı

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir.

Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir. Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir Fendir, İlim ve Fenden Başka Yol Gösterici Aramak Gaflettir, Dalalettir, Cehalettir. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU I GENEL BİLGİLER A Misyon ve

Detaylı

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ 2014 YILI PERFORMANS PROGRAMI 214 YILI PERFORMANS PROGRAMI Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; Çalışkan olmak! Sunuş Yeni kurulan bir devlet üniversitesi olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ), ülkemizde

Detaylı

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU

21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU 21 MART 2014 ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 4 I. GENEL BİLGİLER... 5 A. Misyon ve Vizyon... 5 B. Yetki, Görev ve Sorumluluklar...

Detaylı

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır.

VİZYON Doğuş Üniversitesinin vizyonu, eğitim-öğretimde, araştırmada ve topluma hizmette mükemmele ulaşmış bir dünya üniversitesi olmaktır. DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ 18 yıllık köklü eğitim TARİHÇE Doğuş Eğitim Vakfı tarafından İstanbul da kurulan Doğuş Üniversitesi, TBMM de 09 Temmuz 1997 tarihinde kabul edilen 4281 sayılı Kanun ile yükseköğretime

Detaylı

2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI

2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 2015-2016 AKADEMİK YILI ÖĞRENCİ EL KİTABI 1 İÇİNDEKİLER 5 Rektörümüzden 6 Yabancı Dil Hazırlık Programı 8 Yönetmelikler & Yönergeler 13 Akademik Takvim 17 Ders Kaydı 17 Derse Devam Zorunluluğu 18 Not Sistemi

Detaylı

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

2014 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 204 YILI İDARE FAALİYET RAPORU 2 3 4 BOZOK ÜNİVERSİTESİ 204 YILI İDARE FAALİYET RAPORU BOZOK ÜNİVERSİTESİ STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI Erdoğan Akdağ Kampüsü Divanlı Yolu 7. Km 66900 Merkez/YOZGAT

Detaylı

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane

7000 m2 lik kapalı alana sahip, 150000 kitap ve 250 akademik süreli yayın aboneliği bulunan rahat çalışma ortamları ile modern bir kütüphane 11 Fakülte ve 5 Yüksekokul da 95 programda lisans ve önlisans, 75 programda lisansüstü eğitim veren Doğu Akdeniz Üniversitesi nin; 98 ülkeden öğrenci ve 35 ülkeden öğretim elemanı ile uluslararası ortam

Detaylı

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU

T.C. GAZİ ÜNİVERSİTESİ 2013 YILI FAALİYET RAPORU SUNUŞ Gazi Üniversitesi, köklü geçmişi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanan, ulusal düzeyde kendini kabul ettirmiş, çoğu alanda ülkemizde ilk üç üniversite arasında yer alan, yaptığı başarılı yayınlar

Detaylı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yüzde Yüz İngilizce Eğitim Yapan Devlet Üniversitesi Yasamın Içinde... 2016 İÇİNDEKİLER Sunuş 02 2015-2016 Tanıtım Kitapçığı Misyon - Vizyon Neden Adana BTÜ? Fakülteler ve Bölümler Yüksekokullar Enstitüler

Detaylı

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ P S İ K O L O J İ İki Farklı Dil, İki Farklı Program PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) PSİKOLOJİ PSİKOLOJİ (İNGİLİZCE) Psikoloji, korku, aşk ve nefret

Detaylı

2014 2012 Yılı İdare Faaliyet Raporu

2014 2012 Yılı İdare Faaliyet Raporu T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ 2014 2012 Yılı İdare Faaliyet Raporu Milletimiz her güçlük ve zorluk karşısında, durmadan ilerlemekte ve yükselmektedir. Büyük Türk Milletinin bu yoldaki hızını,

Detaylı

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU

T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU T.C. BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2012 YILI İDARE FAALİYET RAPORU Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi

Detaylı