Afganistan ın Beş Yılı A.B.D. Savunma Bakanlığı Raporu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Afganistan ın Beş Yılı A.B.D. Savunma Bakanlığı Raporu"

Transkript

1 Afganistan ın Beş Yılı A.B.D. Savunma Bakanlığı Raporu Sonsuz Özgürlük Operasyonunun başlangıcının 5. yıldönümü yaklaştıkça, Afganistan a gözlerimizi çevirmek doğaldır. Dikkatimiz genelde Irak üzerine odaklanırken, Afganistan Teröre Karşı Savaş taki merkezi cephelerden birini oluşturmaya devam etmektedir. Afganistan, ne de olsa sadece beş yıl öncesine kadar Usame bin Ladin in öldürücü El- Kaide ağına eğitim ve sığınma alanı sağlamakta olan kanunsuz bir bölge idi. Günümüzde çoğu zaman ilerleme ölçeğimizi gerçekleşme olasılığı bulunmayan bir ideale göre belirliyoruz önceden var olan koşulları dikkate almayan bir vakum içerisinde gelişmelerin gerçekleşmesini bekliyoruz yılında Afganistan ın ne kadar sefil bir durumda olduğunu ve o zamandan bu yana kaydettiği büyük gelişmeyi kavramak zordur. Afganistan, gelişmemiş bir altyapısı olan, dünyanın en fakir ülkelerinden biriydi; gaddar, totaliter bir rejim ile yönetilmekteydi; kuraklık tarımsal dayanaklarını önemli ölçüde yok etmişti; ekonomisi altüst olmuştu; ve onyıllarca sürmekte olan savaşlar ardında kırık ve kanunsuz bir ulus bırakmıştı. Ancak şimdi, bazı bölgelerinde halen sürmekte olan şiddete rağmen, güvenlikten eğitim ve sağlık hizmetlerine kadar, geniş bir yelpazede umut verici işaretler bulunmaktadır. Afganistan şu anda hassas bir demokrasi olmakla birlikte Teröre Karşı Savaş ta güçlü bir müttefiktir. Hükümet ise ülkenin uzun süredir ihmal edilen bölgelerine barış ve nizam elini uzatmaya devam etmektedir. Bütün bunlar Afganistan da halen mevcut olan çok gerçek tehditleri önemsizleştirmez. Ancak misyonun samimi bir biçimde değerlendirilmesi yapılırken, o değerlendirmede durumun iyi yönleri ile birlikte, kötü yönlerinin de ele alınması gerekir. Beş yılın sonunda iyi haberlerin çoğunlukta olması, silahlı kuvvetlerimizin, uluslararası toplumun, ve en önemlisi de Afgan halkının yoğun çabası ve kendilerini bu misyona adamış olmalarının kanıtıdır. Demokratik Reformlar Taleban kaba kuvvet ile hükmederken, radikal İslam anlayışlarını da halkın tümü üzerine zorla yüklemiştir. Kayda değer özgürlükler- özellikle kadınlar için- yok denilecek kadar azdı. Televizyon, çeşitli oyun ve sporlar, hatta uçurtma uçurma gibi faaliyetlere çeşitli yasaklar konulmuştu. Devlet izni ile yayın yapan bir tek radyo istasyonu vardı. Rejime karşı gelenlere uygulanan cezalar arasında uzuv kesme, taşlama ve halk önünde idam etme cezaları vardı yılında yürürlüğe giren Afganistan anayasasında -özellikle kadınlar içinbireysel hakların korunmasını öngören maddeler bulunmaktadır.

2 2004 başkanlık seçimlerinde %41 i kadın olmak üzere 8 milyondan fazla Afganlı oy kullandı parlamento seçimlerinde oy kullanabilecek olan nüfusun %50 sinden fazlası oy kullanmıştır. Parlamentonun alt kanadındaki 188 sandalyenin 68 inde kadınlar bulunmaktadır parlamento seçimleri için yurtiçinden yaklaşık gözlemci eğitildi. En az 40 adalet merkezi inşa edildi veya onarıldı, ve yaklaşık 600 hakim eğitildi. Şu anda 32 bağımsız radyo istasyonu halkın %60 ına ulaşıyor. Afganistan a dönüş yapan mülteci sayısı en az 4,7 milyondur. Eğitim Taleban ın kadınlara eğitim verilmesine karşı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak Taleban ın Afgan halkını ihmal etmesi sadece kadınlarla sınırlı değildi. Taleban rejiminin sonuna kadar Afganistan da okuma-yazma bilmeyenlerin oranı %70, hasarlı veya yıkılan okulların oranı ise %80 idi yılında okul çağındaki çocukların okullara kaydolma oranı sadece %32 iken, kız çocukların %92si okumuyordu yılına kıyasla %500 lük bir artış ile en az 5 milyon öğrenci okula kaydolmuştur. Bunun %40 ını bayan ve kız ögrenciler oluşturmaktadır den fazla ögretmen eğitilmiştir. En az öğretmen her gün yayınlanmakta olan bir radyo eğitim programını dinlemektedir öğrenciye hizmet veren 500 den fazla okul inşa edilmiştir. Bunların tümü yerel uzmanların desteğinden yararlanarak ve yerel malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Aynı zamanda depreme karşı dayanıklıdırlar. Amerika Birleşik Devletleri, Taleban döneminde kaybolan eğitim yıllarından kaynaklanan açığı kapatmak üzere Afganistan İlköğretim Programı nın kurulmasına destek olmuştur. Programın doruk noktasında, % 58 i bayan olmak üzere, günde öğrenci eğitim programına katılmaktaydı. Amerika Birleşik Devletleri 48 milyondan fazla ders kitabının basılmasına, ve 42 milyondan fazla ders kitabının dağıtılmasına destek olmuştur.

3 Sağlık Hizmetleri 2001 yılında Afganistan halkının sadece %8 i sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyordu. Ülke, dünya genelinde en yüksek anne ölüm oranına sahipti. Sağlık hizmetleri altyapısı yoktu. Halkın asgari % 80 i, en azından temel sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Ayda hastaya hizmet veren 500 sağlık kliniği inşa edilmiştir. Bu klinikler yaklaşık 7,4 milyon vatandaşa hizmet sunmaktadır. Kırsal kesimlere hizmet vermek üzere en az halk sağlık personeli eğitilmiştir, ve bu personel yukarıda gösterilen hasta sayısının dışında, ayda hastaya hizmet vermektedir yılından bu yana 1-2 yaş grubu çocuklara aşı uygulamasında %150 oranında bir artışla, halkın %37 sine ulaşılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri en az 5 milyon çocuğun aşı olmasına destek olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri sıtma vakasını tedavi etmiştir. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü çocuk felci ile mücadele kapsamında 9,9 milyon çocuğa aşı sağlamıştır. Ekonomi 25 yıl süren savaşlar sonrasında 2001 yılında Afganistan ın ekonomisi neredeyse yoktu. Çok zayıf bir altyapı ile birlikte ekonomik politikaları tesis edecek bir merkezi hükümet hatta resmi bir bankacılık sistemi bile- bulunmuyordu. Mevcut olan ticari faaliyetler ulusal veya uluslararası yapıların dışında gerçekleşiyordu. Afgan halkının durumlarını iyileştirme fırsatları çok sınırlıydı yılında Afganistan ekonomisinin değeri 2,4 milyar dolar olarak belirlendi yılı için bu rakam 7,3 milyar dolar olup, önumüzdeki yıl 8,8 milyar dolara çıkması bekleniyor. Kişi başına gayri safi milli hasıla 2001 yılından bu yana ikiye katlanmıştır.

4 yılında Afganistan hükümeti 177 milyon dolar, yılında 300 milyon dolar gelir elde edip, % 70 lik bir artış göstermiştir. Başkan Karzai yılı gelirinin 500 milyon dolar olmasını bekliyor yılından bu yana 3 milyondan fazla arsa tapusu ve den fazla ticari kuruluş kayıt altına alınmıştır. Emlak tapularının en az % 85 i yeniden kayıt edilerek veya düzenlenerek arsa mülkiyeti ile ilgili ihtilaflar azaltmıştır. Bugün Afganistan ın 32 ilinde bilgisayarlı şubeleri bulunan bir Merkez Bankası vardır. Merkez Bankasının döviz rezervi 2 milyar dolardır. Taleban ın düşüşünden bu yana kilometreyi aşkın yol yapılmış veya onarılmıştır. En az kilometrelik yol inşaat halindedir. Yolların çoğunda ortalama hız %300 artmıştır. Kabil Kandahar otoyolunun tamamlanması ülkenin %30 u için ulaşımı kolaylaştırmış, bu iki şehir arasındaki ulaşım süresini ise 15 saatten 6 saate indirmiştir. Kabil Herat otoyolunun A.B.D. bölümü bu iki büyük şehir arasındaki ulaşım süresini 10 saatten 4,3 saate indirmiştir. Kacaki Barajı ve çevresindeki iletim hatlarının onarılması ile birlikte kritik bir güvenlik bölgesinde ikamet eden 1,7 milyon Afganlıya enerji sağlanacaktır. Dünya Bankasına göre, Afganistan iş kurma kolaylığı açısından dünya sıralamasının en üst seviyelerinde yer almaktadır. Coca-Cola Kabil de 500 Afganlıya istihdam kaynağı olan, 25 milyon dolarlık bir şişeleme fabrikası kurmuştur. Ford, 3M ve Boeing, Afganistan daki ticari fırsatları değerlendiriyor. Altyapı ve güvenlik durumunun iyileştirildiği her bölgede Taleban a olan destek gittikçe azalmaya devam ediyor. Altyapıyı iyileştirmeye yönelik bir çok proje sürerken, planlanmış olan diğer projelerin de hayata geçirilmesi için gereken fonlar taahhüt edilmiştir.

5 Tarım Tarım uzun zaman Afganistan ekonomisinin dayanağı olmuştur, ve halkın % 70 inin toprak üzerinden geçimlerini sağladığı tahmin ediliyor. Afyon üretimi halen sorun olmakla beraber, altyapı ve güvenliğin iyileştirildiği yerlerde ve alternatif geçim kaynakları programlarının başlatıldığı bölgelerde- afyon üretiminde bir düşüş eğiliminin olduğu söylenebilir. Tarımsal faaliyetler için mikro-kredi işlemi gerçekleşmiştir. En az 140 çiftlik marketi inşa edilmiştir. Çiftlik verimliliğini arttırmak amacı ile düzenlenen programlardan en az 1 milyon çiftçi yararlanmıştır. Çiftlikleri pazara bağlayan sulandırma ve yol yapımı projelerinden en az 2,5 milyon Afganlı faydalanmıştır. 210 dan fazla sulandırma tesisi inşa edilip, yaklaşık kilometre kanal temizlenmiştir yılından bu yana tahıl üretiminde % 40, buğday üretiminde ise % 46 artış olmuştur. Doğu bölgesinde yaklaşık dönüm meyve ve fıstık bahçeleri ekilmiştir. Kümes hayvancılığı ve idaresinin geliştirilmesi konusunda den fazla bayan eğitim görmüştür. En az 14 milyon büyükbaş hayvan aşılanmış veya tedavi edilmiştir. USAID in [Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Kuruluşu] tarıma yatırıdığı her dolar karşılığında, 11 dolar geri dönüşüm kaydedilmiştir. Nüfusun sadece %8 i afyon ticaretinden geçimini sağlamaktadır. Güvenlik Güvenlik konusunun halen önemli derecede zorluk teşkil ettiği şüphesizdir. Taleban rejiminin kalıntıları ve El Kaide unsurlarının ülke çapındaki ilerlemeyi raydan çıkarma çabaları sürmektedir. Ancak 5 yıl öncesine baktığımızda ülkede, hukukun üstünlüğünün resmileştirilmemiş olduğunu; saygı duyulan ulusal bir ordu ya da ulusal polis teşkilatının olmadığını görüyoruz. Ülke, neredeyse 30 yıl süren savaşlardan harap

6 olmuş ve uluslararası toplumdan dışlanmıştı. Dünyada sadece üç devlet Afgan hükümetini diplomatik olarak tanımaktaydı. Ayrıca, Afganistan içinde asayiş yoktu. Taleban, dünya nın en öldürücü terör örgütlerinden biri olan El Kaide yi barındırmak ve desteklemekteydi. Afganistan artık El Kaide için açık bir sığınak değildir. Afgan Ulusal Ordusu (ANA) bünyesinde den fazla eğitimli ve donanımlı asker; Afgan Ulusal Polisinde de den fazla eğitimli ve donanımlı polis personeli bulunmaktadır. Yaklaşık Afgan güvenlik gücü mensubu halen eğitim sürecindedir. ANA, bünyesine ayda civarında mensup katarak büyürken, toplam personel sayısının e çıkabileceği tahmin ediliyor. ANA, çarpışma operasyonlarını bağımsızca ve başarıyla yürütmüş ve çarpışma yeteneklerini geliştirmeye devam etmektedir. ANA, beş kolordu ve on tugaydan oluşmaktadır. Ayaklanmaya karşı mücadele üzerine odaklanmış piyade-ağırlıklı bir güçtür. Taleban ın düşüşünden sonra aşiret reisleri ve savaş lordları ndan oluşan özel milisler önce Savunma Bakanlığının kontrolü altına alınıp, sonra da silahsızlandırılıp tesirsiz hale getirilmiştir. Afganistan da şu anda Amerikan asker bulunuyor de bu sayı den az, 2003 yılında yaklaşık civarındayken, 2004 ve 2005 yıllarında benzer sayılarda asker bulunmuştur. Afganistan da 40 ülke asker bulundurmakta, yaklaşık uluslararası asker görev yapmaktadır. Tarihte ilk kez NATO askerleri geleneksel Avrupa sınırları ötesinde görev yapmaktadır. NATO nun Afganistan komutası olan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) Temmuz ayında Afganistan ın güney bölgesini de kapsayacak biçimde genişletilmiştir. Sonsuz Özgürlük Operasyonu Koalisyonu tüm güvenlik operasyonlarının yetkilerini 5 Ekim tarihinde NATO/ISAF a devretmiştir. Böylece Afganistan içinde komuta, kontrol ve koordinasyon geliştirilecektir.

7 Ülke çapında NATO denetiminde faaliyet göstermekte olan 24 Geçici Yeniden Yapılandırma Ekibi (PRT) bulunmaktadır. Ordu ve sivillerden oluşan bu ekipler altyapı iyileştirme projelerinde yer alıyor. Bazı ortamlarda Afganistan ı unutulmuş savaş olarak nitelendirmek, veya Amerika Birleşik Devletleri nin odak noktasını kaybettiğini iddia etmek moda haline gelmiş olsa bile, gerçekler bu söylentileri yalanlıyor. Şüphesizdir ki hiç kimse büyük engellerin halen var olduğunu inkar edemez; şiddet olaylarında son günlerde görülen artış, istikrarlı ve barışcıl bir Afganistan a düşman unsurların ısrarlı ve motive oldukları gerçeğini tekrar gözler önüne seriyor. Buna rağmen, dünya da bulunan özgür ülkelerin güçlü desteği ile, Afgan halkı kendi ülkelerinde güven ve refah içinde yaşadıkları, yurtdışında saygı gördükleri, gurur duyabilecekleri bir gelecek inşa etmektedir.

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ

DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI MÜSTEŞARLIĞI TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİN AB'YE MUHTEMEL ETKİLERİ Kasım 2004 İÇİNDEKİLER GİRİŞ 1 A- HUKUKİ DURUM 4 1. Türkiye-AB İlişkileri 4 B- SİYASİ KONULAR 7 1. Siyasi Kriterlere

Detaylı

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon

Dünya Bankası nın en. yoksul ülkeler için sağladığı fon Dünya Bankası nın en yoksul ülkeler için sağladığı fon Uluslararası Gelişme Birligi Bu bilgiler aşağıdaki kuruluş tarafından yayınlanmaktadır: Concessional Finance & Global Partnerships Vice Presidency

Detaylı

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI

YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI YAYIN NO DPT: 2741 TÜRKİYE DE YAŞLILARIN DURUMU VE YAŞLANMA ULUSAL EYLEM PLANI SOSYAL SEKTÖRLER VE KOORDİNASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2007 ISBN 978 975 19-4115 - 5 (basılı nüsha) Bu Çalışma Devlet Planlama Teşkilatının

Detaylı

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DA R B R YOL HAR TASI: BÖLGEDEN HÜKÜMETE ÖNER LER

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DA R B R YOL HAR TASI: BÖLGEDEN HÜKÜMETE ÖNER LER KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DA R B R YOL HAR TASI: BÖLGEDEN HÜKÜMETE ÖNER LER KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DA R B R YOL HAR TASI: BÖLGEDEN HÜKÜMETE ÖNER LER TESEV YAYINLARI Yay na Haz rlayanlar: Dilek Kurban ve

Detaylı

Kalkınma Yardımında Dünyadaki Son Trendler ve TİKA

Kalkınma Yardımında Dünyadaki Son Trendler ve TİKA Kalkınma Yardımında Dünyadaki Son Trendler ve TİKA Musa KULAKLIKAYA* Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya bulunduğu sorunların büyüklüğü, bunların çözümü yönünde atılacak adımlar konusunda

Detaylı

Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık

Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık 14 Aralık 2014 günü konuşma saatine kadar ambargoludur 2015 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı nın 2015 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu

Detaylı

ORTA DOĞU DURUM RAPORU

ORTA DOĞU DURUM RAPORU ORTA DOĞU DURUM RAPORU Ocak, 2011 ORTADOĞU HARİTASI 1 BÖLGE VİZYONUMUZ Bölgenin üretken faktörlerini ve dinamiklerini bir araya getirerek; üretim ve istihdamı artırmak, sahip olduğu kültürel miras ile

Detaylı

RAPOR. seta İSYAN, MÜDAHALE VE SONRASI: LİBYA DA DÖNÜŞÜMÜN SANCILARI. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.

RAPOR. seta İSYAN, MÜDAHALE VE SONRASI: LİBYA DA DÖNÜŞÜMÜN SANCILARI. SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav. İSYAN, MÜDAHALE VE SONRASI: LİBYA DA DÖNÜŞÜMÜN SANCILARI seta RAPOR SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı www.setav.org Aralık 2011 İSYAN, MÜDAHALE VE SONRASI: LİBYA DA DÖNÜŞÜMÜN SANCILARI

Detaylı

SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER

SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER SURİYE YE KOMŞU ÜLKELERDE SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU: BULGULAR, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Rapor No: 189 Nisan 2014 ISBN: 978-605-4615-87-2 Ankara - TÜRKİYE 2014 Bu raporun içeriğinin telif hakları a ait olup,

Detaylı

On Adımda Sonuç Odaklı İzleme. Değerlendirme Sistemi

On Adımda Sonuç Odaklı İzleme. Değerlendirme Sistemi K a l k ı n m a U y g u l a y ı c ı l a r ı i ç i n E l K i t a b ı On Adımda Sonuç Odaklı İzleme ve Değerlendirme Sistemi DÜNYA BANKASI Küresel HIV/AIDS Programı ve Operasyonlar Değerlendirme Dairesi

Detaylı

NO 02 AB YE GENEL BAKIŞ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr

NO 02 AB YE GENEL BAKIŞ T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI. www.ab.gov.tr NO 02 T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI NO 02 İçindekiler 1 Avrupa Birliği Nedir? 1 AVRUPA BİRLİĞİ NİN KURUMLARI 6 Avrupa Parlamentosu 6 Avrupa Birliği Zirvesi 8 Konsey ( Bakanlar Konseyi ya da AB Konseyi

Detaylı

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu

Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Değerlendirme Raporu Değerli Okur, Türkiye de Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) kavramının durumunu incelemeyi ve KSS konusunda Türkiye için bir dayanak noktası tanımlamayı

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu ARAŞTIRMA VE İNCELEME RAPORU RAPORUN KONUSU Türkiye de Sosyal Yardımlar ve Sosyal Hizmetler Alanındaki Yasal ve Kurumsal Yapının İncelenmesi, Aile, Çocuk,

Detaylı

2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ

2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ 2014 YILINA GİRERKEN DIŞ POLİTİKAMIZ Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı nın 2014 Mali Yılı Bütçe Tasarısının TBMM Genel Kurulu na Sunulması Vesilesiyle Hazırlanan Kitapçık 1 Bu kitapçık,

Detaylı

SURİYE DE KÂBUSA DOĞRU? SURİYE NİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİTİK DURUM VE OLASI SENARYOLAR USAK RAPOR NO: 13-01. Ali Hussein Bakeer

SURİYE DE KÂBUSA DOĞRU? SURİYE NİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİTİK DURUM VE OLASI SENARYOLAR USAK RAPOR NO: 13-01. Ali Hussein Bakeer SURİYE DE KÂBUSA DOĞRU? SURİYE NİN İÇİNDE BULUNDUĞU KRİTİK DURUM VE OLASI SENARYOLAR ULUSLARARASI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU USAK Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi USAK RAPOR NO: 13-01 Ali Hussein

Detaylı

SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ

SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE YE ETKİLERİ ORTADOĞU STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ CENTER FOR MIDDLE EASTERN STRATEGIC STUDIES Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı SURİYELİ SIĞINMACILARIN TÜRKİYE

Detaylı

Birlikte çalışmak: Avrupa Birliği ve Türkiye de sendikalar

Birlikte çalışmak: Avrupa Birliği ve Türkiye de sendikalar Birlikte çalışmak: Avrupa Birliği ve Türkiye de sendikalar Bu yayın, iddialı bir Avrupa projesi olan Sivil Toplum Diyalogu: Ortak çalışma kültürü aracılığıyla Avrupa Birliği ve Türkiye den işçilerin bir

Detaylı

Turkish. Avustralya da Hayat

Turkish. Avustralya da Hayat Turkish Avustralya da Hayat Federal Avustralya 2007 Bu çalışmanın telif hakları vardır. 1968 tarihli Telif Hakları Yasası (Copyright Act 1968) kapsamında izin verilen kullanımlar dışında bu çalışma kısmen

Detaylı

Geleceğin Yol Haritası

Geleceğin Yol Haritası 1 2 www.dp-ug.com Sevgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Halkı... Değerli kardeşlerim; Demokrat Parti-Ulusal Güçler olarak sizin sorunlarınızın bilincindeyiz. Bu sorunların basit, geçici, günü kurtarma,

Detaylı

2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI BİLGİ TOPLUMU DAİRESİ BAŞKANLIĞI Aralık 2014 T.C. KALKINMA BAKANLIĞI 2015-2018 BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI Aralık 2014 Ankara İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1

Detaylı

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 1 2 OSMANİYE İL TURİZM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ÖNSÖZ Turizm sektörü son yıllarda gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler için giderek daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Detaylı

ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ IRAK IN KUZEYİNDE KURULMASI MUHTEMEL KÜRT DEVLETİNİN TÜRKİYE YE ETKİLERİ.

ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ IRAK IN KUZEYİNDE KURULMASI MUHTEMEL KÜRT DEVLETİNİN TÜRKİYE YE ETKİLERİ. ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ IRAK IN KUZEYİNDE KURULMASI MUHTEMEL KÜRT DEVLETİNİN TÜRKİYE YE ETKİLERİ Uğur ÖZMEN Ankara, 2010 ATILIM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Detaylı

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ HÜKÜMET PROGRAMI

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ HÜKÜMET PROGRAMI ULUSAL BİRLİK PARTİSİ HÜKÜMET PROGRAMI 11 MAYIS 2009 1 Sayın Başkan, Cumhuriyet Meclisimiz in değerli milletvekilleri, Öncelikle şahsım ve Bakanlar Kurulu üyelerimiz adına sizleri saygı ile selamlıyorum.

Detaylı

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI

TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN IMPR BAŞKANI IMPR RAPOR NO: 9 2011 TÜRKİYE VE ARAP BİRLİĞİ'NİN SURİYE YE YAPTIRIM KARARLARI VE OLASI SONUÇLARI

Detaylı

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ

TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ GENEL BAŞKANI Ş. ŞEMSİ BAYRAKTAR IN TZOB 24 ÜNCÜ GENEL KURUL TOPLANTISI AÇIŞ KONUŞMASI TZOB 24 ÜNCÜ GENEL KURUL TOPLANTISI 18-19-20 Mayıs 2007-Ankara

Detaylı

86. yıl. 1929 dan bugüne

86. yıl. 1929 dan bugüne 1929 dan bugüne 86. yıl Tercih Edilen İş Ortağı Faaliyet Raporu 2014 Genel Bilgiler 2014 Yılı Faaliyet Raporu Merkez: Harbiye Mah. Maçka Caddesi No: 35 34367 Şişli - İstanbul Telefon : (0212) 231 47 30

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak)

2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak) 2014-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (Taslak) Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 ŞEKİLLER LİSTESİ...2 TABLOLAR LİSTESİ...2 KUTULAR LİSTESİ...3 KISALTMALAR...4 I. GİRİŞ...9 II. BİLGİ TOPLUMU

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER)

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) Genişletilmiş Dördüncü Baskı Hazırlayanlar Yavuz BAYÜLKEN Cahit KÜTÜKOĞLU Nisan 2012 Yayın No: MMO/583 tmmob

Detaylı