Öğretme ve Öğrenme Çalıştay Derlemesi ve Teori Kitapçığı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Öğretme ve Öğrenme Çalıştay Derlemesi ve Teori Kitapçığı"

Transkript

1 Öğretme ve Öğrenme Çalıştay Derlemesi ve Teori Kitapçığı

2 İçerik 1. Öğretme ve Öğrenme Danışmanın Rolü 2. Temel Davranış Yönetiminin Tanımı 3. İleri Davranış Yönetiminin Tanımı 4. Öğrenme ve Öğretmede Eşitlik ve Çeşitliliğin Tanımı

3 1. Öğretme ve Öğenme Danışmanının Rolü Temel Sorumluklar Öğretme ve öğrenme planlarını geliştirme ve çeşitlendirmeye katkı sunmak. Okuldaki tüm eğitim personeline eğitim programını dağıtmak Öğrenme koçlarına liderlik yapmak ve hedefleri karşılamalarına destek olmak Müfredat yöneticileriyle birlikte çalışmak ve öğrenme koçlarına öğretme, eğitim ve öğrenme stratejilerini geliştirmelerinde yardımcı olmak Ders izleme aşamasında bulunmak, personele kendini geliştirme imkanı sunmak. Örnek: yönlendirici tartışma, geliştirici gözlem ve kişisel gelişim desteği. Bir tarih ayarlayarak okuldaki öğretmen ve öğrenicileri yeni gelişmeler için teşvik etmek. Müfredat geliştirme ve yönetim aşamalarında yer almak. Okul personelinin bilişim teknolojilerine ulaşımını, internet ortamında eğitim ve öğretim faaliyetleri yapmalarını, materyal kullanmalarını teşvik etmek ve bunu en üst düzeye taşımak Okul intraneti dahil olmak üzere Bilgi Edinme ve Teknoloji Stratejilerinin, Görsel Öğrenme Ortamının, öğretme ve öğrenme kaynak ve materyallerine erişmede kullanılmasını sağlamak, mevcut ve yeni teknolojilerin kullamını en üst düzeye taşımak. Öğretimlerini desteklemek amacıyla, personelin sınıf içi kaynkalar hazırlama ve kaynaklara ulaşma imkanını artırmak. Ayrıca internet ve okul intraneti aracılığıyla kaynak ve materyallere erişimlerini sağlamak Okulda Eşli Gelişim Programını teşvik etmek Mentor rolü üstlenerek Okul Mentor Programını koordine etmek İyi örneklerin paylaşımını teşvik etmek

4 Bir öğretme komitesi ile birlikte yeni personelin ya da terfi edenlerin okula adaptasyonunu sağlamak Okulun eşitlik ve çeşitlilik politikasını teşvik etmek ve buna katkıda bulunmak. Öğretme ve Öğrenme Danışmanının Kişisel Becerileri Farklı seviyeden öğrencilerle kapsamlı bir deneyime sahip olmak Esnek ve hassas şekilde çalışabilmek Mükemmel bir kişiler arası, analitik düşünme ve iletişim kabiliyetine sahip olmak Mümkün olduğunca eşitlik ve çeşitliliğe güçlü bağlılık göstermek Yüksek standartlarda eğitim, öğretim ve öğrenme stratejileri gösterebilmek. E-öğrenme ve Bilgi Öğrenme Teknolojilerini içeren yüksek standartlarda eğitim, öğretim ve öğrenme stratejilerini kullanabilme. Bilgi ve becerileri geliştirmek için önemli gelişmeleri izlediğini kanıtlayabilmek Bilgi öğrenme teknolojileri becerilerini geliştirmede kararlı olmak, öğretme ve öğrenmede kullanmak. Mükemmel bir planlama, gözden geçirme ve değerlendirme kapasitesine sahip olmak Başarısı kanıtlanmış takım liderliği ve yatay yönetim tecrübesine sahip olmak. Eğitim, öğretim ve öğrenme yaklaşımları hakkında bilgi ve anlayışı güncel tutmak.

5 Notlar:

6 Davranış Yöntemi Çalıştayı Temelleri

7 Davranış Yönetimiyle İlgili Temel Bilgiler Neden Çalıştay yapıyoruz? Davranışlar kötüye mi gidiyor? çözüm bulmak istiyoruz. Sınıflardaki istenmeyen davranış sorunlarına Örnek Olay Yaklaşımı Durumların içine giriş yaparak, kendilerini bizzat durumun içerisinde görürler. Daha sonra, katılımcılardan sorunlarına tarafsız olarak bakmaları ve sorunu çözmek için neler yapılabileceği sorulur. Stratejiler Katılımcılara ileride de kullanabilecekleri bir kaç makul seçenek sunulur. Ayrıca olumlu sonuç veren uygulamalarını grupla paylaşmaları beklenir. Meslektaşlar ile Planlama Yapma Bunun işe yaraması için, öğretmenlerin kendi yaklaşımlarını keşfetmeleri ve davranış yönetiminde istikrarlı olarak bir yaklaşımı benimsemeleri gerekmektedir. Önlerindeki yolların farkına varmaları ve ileriki öğretme dönemlerinde yapacakları hakkında bir karara varmaları açısından önemlidir.

8 Çalıştay Sunumları ve Notlar: Davranış Yönetimi Amaç Davranışsal sorun riskini en aza indirgeyen sınıf ortamı yaratmak Kursun Çıktıları. İstenmeyen davranışların neden oluşabileceğini çeşitli nedenlerle ilişkilendirmek Kendi sınıf yönetimini izlemek Sınıf Yönetimi ilkelerini tanımlamak Sorunlu öğrencileri derse katmak için yöntemler belirlemek Resources Renkli kartlar Yüz İfadeleri Geç kalanlar kağıdı Mini yazı tahtaları Mevcut Durum Davranış ve Sonuçları Davranışla alakalı karşılaştığınız sorunlar neler? Bu mevcut sorunların sonuçları neler? Bunlardan birini paylaşın.

9 Aktivite Eşli/ Grup Tartışması Aktivite Ankt (Sınıf yönetimi profiliniz nedir?) Sınıf yönetimi profiliniz nedir? Aşağıdaki 12 soruyu cevaplayın ve sınıf yönetimi profiliniz hakkında daha fazlasını öğrenin. Uygulayacağınız adımlar gayet basit: İfadeleri dikkatlice okuyun. Aşağıdaki puanlama cetveline göre cevabınızı bir kağıda yazın. Her ifadeye hayali ya da kendi sınıfınızı düşünerek cevap verin 1. = Kesinlikle Katılmıyorum 2. = Katılmıyorum 3. = Fikrim Yok 4. = Katılıyorum 5. = Kesinlikle Katılıyorum 1 Eğer bir öğrenci dersin akışını bozuyorsa, daha fazla tartışmadan sınıftan çıkmasını söylerim. 2 Öğrencilerime kuralları dayatmak istemiyorum. Skor 3 Öğrencilerin dersi anlamaları için sınıf sessiz olmalıdır. 4 Öğrencilerimin hem nasıl öğrendikleriyle hem de nasıl öğrendikleriyle ilgileniyorum. 5 Eğer bir öğrenci ödevi geç teslim ederse, bu benim sorunum değildir. 6 Bir öğrencimi azarlamak istemem çünkü bu onu incitebilir. 7 Sınıf hazırlamak için uğraşmaya değmez. 8 Her zaman kurallarım ve kararlarım altında yatan nedenleri açıklamaya çalışırım. 9 Geç kalan öğrencilerin mazeretlerini kesinlikle kabul etmem. 10 Benim için öğrencilerimin duygusal olarak iyi olmaları sınıf kontrolünden daha önemlidir.

10 11 Öğrencilerim konuyla alakalı bir soruları olduğunda dersi bölebileceklerinin farkındadırlar. 12 Eğer bir öğrencim dersten çıkmak için izin isterse, bunu saygıyla karşılarım. Testinizi puanlamak için, 1, 3 ve 9. Ifadeye verdiğiniz puanları toplayın. Bu sizin Otoriter Öğretmen stili için aldığınız puanınızdır. 4, 8 ve 11. ifadeler Yetkin Öğretmen, 6, 10 ve 12. ifadeler Serbest Öğretmen, 2, 5 ve 7. ifadeler ise Kayıtsız Öğretmen kategorisine girer. Otoriter Alınan puan Yetkin Alınan puan Serbest Alınan puan Kayıtsız Alınan puan İfadeler 1 = 4 = 6 = 2 = 3 = 8 = 10 = 5 = 9 = 11 = 12 = 7 = Toplam Puan Sonucunuz sizin sınıf yönetimi profilinizdir. Her sınıf yönetimi stili için aldığınız puan 3 ile 15 arasında değişir. Yüksek puan sizin genel itibariyle bu stili benimsediğinizi gösterir. Testinizi puanladıktan ve sınıf yönetimi profilinizi öğrendikten sonra aşağıda verilen sınıf yönetimi stillerinin açıklamalarını okuyun. Herbirinde kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Öğretme tecrübesi kazandıkça, tercih ettiğiniz stiller de değişebilir. Zamanla, sınıf yönetimi stiliniz daha çok yönlü ve sınıf odaklı hale gelebilir. Ayrıca, belli bir durum ya da olay karşısında duruma en uygun olan stili kullanmak daha uygun olabilir. Belki de başarılı öğretmen, durumu değerlendirebilen ve buna uygun olan stili kullanabilendir. Son olarak, bu alıştırmanın amacının size bilgilendirmek ve sınıf yönetimi stilleriyle alakalı olarak merak uyandırmak olduğunu unutmayın. Otoriter Otoriter öğretmen öğrencilerine keskin sınırlar ve katı kurallar koyar. Öğrenciler genellikle yıl boyunca öğretmenlerinin belirlediği sıralarda otururlar. Sıralar genellikle klasik sınıf oturma düzenindedir. Öğrenciler dersin başından itibaren sıralarında oturmalıdır. Bu öğretmen nadiren yer değiştirmelerine izin verir ve mazaretli olaraklı gelmemlerini hoşgörür. Sınıf genellikle sessizdir. Öğrenciler öğretmenlerini bölememeleri gerektiğinin farkındadır. Sözlü iletişim ve tartışma engellendiği için, bu öğretmenin öğrencileri iletişim becerilerini öğrenme ve uygulama fırsatından yoksundurlar. Bu öğretmen katı bir disiplin ortamını tercih eder ve öğrencilerinden itaat bekler. Öğretmenin kurallarına uymamak genellikle azarlanma ya da okul idarecisinin odasına gönderilmekle sonuçlanır. Bu sınıfta, öğrenciler nedenini sormadan talimatlara uymalıdır.

11 Dahası bazı uç örneklerde, otoriter öğretmen öğrencilere onları önemsediğini hiçbir şekilde göstermez. Bu sınıftaki öğrenciler kendilerini pasif hissedecekleri için genellikle bir aktiviteye katılmaya gönülsüzdürler. Öğretmen kuralları kendisi koyar ve öğrencilerine neyi nasıl ve ne zaman yapacaklarını söyler. Bu yüzden bu tarz bir sınıf yönetimi başarı motivasyonu ve kişisel amaç belirlemeyi teşvik etme konusunda yetersiz kalır. Yetkin Yetkin öğretmen öğrencilerine bazı sınırlaar ve kurallar koyar ama aynı zamanda bağımsız olamalrını da destekler. Bu öğretmen genellikle kurallar ve kararları altında yatan nedenleri açıklar. Eğer bir öğrenci sorun çıkarıyorsa, öğretmen bu öğrenciyi kibar ama sert bir dille uyarır. Yetkin öğretmen tartışmalar da dahil olmak üzere sözlü iletişimi teşvik eder. Öğreciler eğer önemli ve konuyla alakalı bir soruları varsa öğretmenin sözünü kesebileceklerinin farkındadırlar. Bu öğrenme ortamı öğrencilere iletişşim becerilerini öğrenme ve uygulama imkanı sağlar.. Serbest Serbest öğretmen öğrencilerine karşı fazla talepkar değildir ve üzerlerinde kontrol kurmaya çalışmaz. Bırakın yapsınlar bu sınıfı tam anlamıyla tanımlayan bir ifadedir. Öğretmen öğrencilerin isteklerini ve eylemlerini kabul eder ve onların davranışlarını gözlemleme eğiliminde değildir.. Ancak, bu aşırı hoşgörüşülü tutum öğrencilerde sosyal rekabet ve oto control eksikliğine yol açabilir. Öğretmenleri bu derece serbest bir tutum sergilerken öğrencilerin sosyal olarak kabul edilebilir davranışları öğrenmeleri oldukça zordur. Kendilerinden bu kadar az şey talep edilen öğrencilerin genellikle düşük başarı motivasyonuna sahip oldukları gözlemlenmiştir. Kayıtsız Kayıtsız öğretmen sınıfla çok alakadar değildir. Bu öğretmen öğrencilerinden çok az şey talep eder ve genel itibariyle ilgisizdir. Kayıtsız öğretmen öğrencileri üzerinden baskı kurmak istemez. Ders öncesi hazırlığı gereksiz bulur. Bu öğretmen genellikle ders öncesi gerekli olan hazırlığı yapmaz. Yıllar boyu aynı materyalleri kullanır. Ayrıca, sınıfta disiplin eksikliği vardır. Bu öğretmen, öğrencileri kontrol altına alabilecek beceri, güven ve cesaretten yoksundur. Öğrenciler de öğretmenlerinin kayıtsız tavrını hissederler ve ona gore davranırlar.buna bağlı olarak öğrenme çok az gerçekleşir. Herkes sadece zamanını geçirmek için okula gelir.bu soğuk öğrenme ortamında, öğrencilerin iletişim becerilerini gözlemleme ve alıştırma yapma şansları oldukça düşüktür. Öğretmenleri tarafından az talep ve az disiplin uygulanan öğrenciler düşük başarı motivasyonuna sahiptir ve oto kontrol eksikliğne sahiptir.

12 MILES & Coke Bottle Örnek Olay Çalışması: Aşamalar Mile nin annesi o gün iş için evden erken çıkar ve ona kız kardeşini okuldan almasını ve kendi okuluna da zamanında gitmesini söyler. Miles alarmı duymaz ve kız kardeşi geç kalacağını söyleyerek onu uyandırır. Miles alelacele evden çıkar ve kız kardeşini okuluna zamanında bırakır. Miles kendi okuluna 20 dakika geç kalır ve kimlik kartını da evde unutmuştur. Güvenlik görevlisine durumunu anlatır ancak güvenlik görevlisi içeri girmesine izin vermez. Miles iyiden iyiye geç kalmıştır ve bağırmaya başlar. Güvenlik görevlisi ona sakin olmasını söyler ama bu onu daha da sinirlendirir. Miles sınıfın kapısına vardığında ders başlayalı 30 dakika olmuştur. Kapı kilitlidir. Kapıyı çalar ve öğretmen Miles e çok geç kaldığını, onu derse alamayacağını ve kütüphaneye gitmesini söyler. Miles kütüphaneye gider ama bilgisayarları kullanamaz çünkü kimlik kartı yanında yoktur. Bir arkadaşıyla sohbet etmeye başlar ve gürültü yaptığı gerekçesiyle kütüphane görevlisi tarafından kütüphaneden atılır. Miles öğleden sonraki dersi için tam zamanında gider. Öğretmen ödevleri toplayarak dolaşmaktadır. Miles çantasını, parasını evde unuttuğunu, öğlen yemeği dahi yemeyerek sırf dersi kaçırmamak için kaldığını anlatmaya çalışsa da öğretmen daha fazla dinlemek istemediğini söyler ve Miles bağırarak dışarı çıkar. Öğretmenin Tanımlanması Benim varlığımın, ses tonumun, kişiliğimin işimi yapmamdaki katkısı/engeli ne? Sesim... Varlığım... Kişiliğim Öğretme Tarzım

13 Sorunlu ve Kayıtsız öğrenciler aslında önünde engeli blunan potansiyel öğrenicilerdir. Bu kişilerin önündeki engelleri kaldırmak ve potansiyellerini farketmelerini sağlamak benim işim. Aktivite Öğrenciler düzgün yönetilen bir sınıfın düzenini bozmak için ne yapar? Öğrenciler düzgün yönetilen bir sınıfın düzenini bozmak için ne yapar?

14 Geç kalmak Öğretmen konuşurken konuşmak Cep telefonuyla konuşmak Derse araç gereçsiz gelmek Derse ödevini yapmadan gelmek Kendi aralarında tartışmak Kavga etmekyemin etmek Uyarılınca karşılık vermek Derste bir şeyler yemek/içmek «Lavaboya» gitmek için izin istemek(sigara molası) Derste verilen görevi yapmamak Diğer öğrencilerin de yapmasını engellemek Düzgün yönetilen bir sınıfın düzenini bozmak için ne yapıyorum Sesimi yükseltmek Kapıyı sinirle çarpmak Son sözü sadece benim söyleyebileceğimi belirtmek Öğrencilerin taklidini yapmak

15 Küçümsemek Yargılamak Karşılaştırmak İğnelemek Fiziksel güç kullanmak Diğer öğrencileri de tartışmaya çekmek Kin tutmak Çifte standart uygulamak Patron benim tavrında olmak Öğrencilerle aynı zamanda sınıfa gelmek Aktivite Olumlu uygulamaları paylaşma Olumlu davranışı teşvik etmek için ne yapıyorum? Laptop / sunum aktivitesi herbir katılımcının kendi uygulamasıyla alaklı slayt hazırlaması Bu slaytları fasikül olarak kullanın ve takım planı hazırlamak için grup çalışması yapın. İyi yönetilen bir sınıf ortamı yaratmak için ne yapmalıyım?

16 Temel kurallar Prosedürler Ödüller Çıktılar Etkili bir sınıf şablonu Yönetim desteği Veli desteği Temel Kurallar Temel kurallar sizin öğrencilerinizden tam olarak ne beklediğinizi açık bir şekilde göstermek için vardır. Kuralları öğrencilerle birlikte oluşturun, tartışın ve uygulayın Kuralların sayısını en az 4 ile 6 arasında sınırlı tutun. İstikrarlı bir şekilde uygulayın. Temel kuralları bozan her davranışa bir yaptırım uygulayın

17 Temel Kurallara Örnekler 1. Verilen talimatlara uyulacak. 2. Tüm öğrencilere ve çalışanlara karşı kibar davranılacak. 3. Derse gelirken kimlik kartı dahil gerekli materyaller getirilecek. 4. Derse zamanında gelinecek 5. Derse girmeden önce cep telefonları kapatılacak. 6. Ders esnasında yemek yenmeyecek. İçecekler konusunda dikkatli olun, bilgisayarlardan uzak olduklarına emin olun. Prosedürler (Prosedürleriniz kurallarınızı oluşturma ve uygulama yöntemlerinizdir.) Örnekler: Derse başlama prosedürü. Çantalar sıraların altına, telefonlar kapalı, araç gerecimiz sıramızın üzerinde, amaçlar tahtada yazılı, vb. Tüm gözlerin üzerinizde olduğundan emin olun. Canlı bir başlangıç yapın. Geç kalanlar için defter tutun. Bu deftere ne zaman geldiği, imzası, geç kalmaa nedeni gibi bilgileri yazın. Sizin derse başlamanızı engelleyecek tartışmalardan kaçının. Bu defteri ders dışında uygun olduğunuz bir zamanda inceleyebilirsiniz. Ödüller (sınıf kurallarına uyanları olumlu pekiştirmek, sınıf yönetimini sağlamak için en iyi araçtır. )

18 Övün, olumlu davranılşlarının farkında olduğunuzu hissettirin ve öğrencilerinize isimleriyle hitap edin. Ödül sitemi kurun(sertifika, öğrenci ödülleri, haftanın/ayın/dönemin öğrencisi seçimi, vb. Küçük yaşta öğrencilerle çalışırken ödül tablosunu görebilecekleri bir yere asın. Bir öğrencinizi övmek/başarısını paylaşmak için Sınıf Başkanı yapın. Öğrencileri gezilere götürün Sizin kullandığınız/kullanabileceğiniz ödüller neler? Sonuçlar (Temel kurallara uymayan öğrencilere uygulanacak yaptırımlar üzerinde düşünülmelidir.) Gezilere katılmalarına izin vermemek Diğer öğrenciler aktivite yaparken geç kalan öğrenciye ödev vermek Geç kalanlar defterini öğrencinin velisiyle paylaşmak Özel öğretmene için not Sistemi Kullanın (Aşama 1-3) Zaman aşımı Başka hangi sonuçlar kullanılabilir? Neler eklenebilir? Davranış Yönetimi için ipuçları ve püf noktalar Bunları göz ardı etmeyin.. Sınıfa girince öğrencileri selamlayın. Geç kalanlar defterini mutlaka doldurun.

19 Defteri sınıfın arkasında doldurun. Öğrencilerin duygularını göz önünde bulundurun Ders tempsu / Trafik ışıkları Ne hisediyorsun? Sunum. Şuan buradasın öğrencileriniz şuanda sizin dersinizdeler çünkü dersinizden faydalanacaklarının farkındalar.. Çıktıların Özeti. -İstenmeyen davranışların neden oluşabileceğini çeşitli nedenlerle ilişkilendirmek -Kendi sınıf yönetimini izlemek -Sınıf Yönetimi ilkelerini tanımlamak -Sorunlu öğrencileri derse katmak için yöntemler belirlemek

20 Ekstra Kaynaklar Etkili bir sınıf yönetimi için 8 altın kural TUTARLI OL: Ne istediğimi biliyorum FARKINDA OL: İşler istediğim gibi gitmezse ne yapacağımı biliyorum SAKİN VE TUTARLI OL: Size karşı her zaman kibar ve adilim YOL GÖSTER: Nereye gideceğimizi biliyorum. OLUMLU OL: Harika bir iş çıkardınız. İLGİLİ OL: Siz sadece öğrenci değil aynı zamanda birer bireysiniz ESNEK OL: «Kırmaktansa ne zaman esnetmem gerektiğini biliyorum KARARLI OL: Asla pes etmiyorum (Sue Cowley 2003) TUTARLI OL: Temel Kurallar Temel kurallar sizin öğrencilerinizden tam olarak ne beklediğinizi açık bir şekilde göstermek için vardır. Kuralları öğrencilerle birlikte oluşturun, tartışın ve uygulayın Kuralların sayısını en az 4 ile 6 arasında sınırlı tutun İstikrarlı bir şekilde uygulayın. Temel kuralları bozan her davranışa bir yaptırım uygulayın. Ödüller (Sınıf kurallarına uyanları olumlu pekiştirmek, sınıf yönetimini sağlamak için en iyi araçtır. ) Övün, olumlu davranışlarının farkında olduğunuzu hissettirin ve öğrencilerinize isimleriyle hitap edin Ödül sistemi oluşturun Öğrenme ortamını öğrencileriniz için eğlenceli ve rahat bir hale getirin. Bu öğrencileriniz için başlı başına bir ödüldür.

21 SAKİN ve TUTARLI OL Davranışlarınızla öğrencilerinize karşı her zaman adil olacağınızı gösterin Onlara karşı her zaman kibar olun ve sınıf içindeki olumlu davranışlarını ödüllendirin. OLUMLU OL: Beklentilerini yüksek tut İğnelemekten kaçın Emir vermek yerine seçenek sun Yüreklendirmek için öv ama aşırıya kaçma Öğrencilerini tanıyabildiğin kadar tanımaya çalış Olumlu bir öğrenme ortamı yaratırken öğrencilerini de sürece dahil et Öğrencilerin için anlamı olan ödüller ver Tartışma grupları oluştur Son Düşünceler Sınfınızdaki atmosferi değiştirmek için neler yapabilirsiniz? Öğrencileriniz için faydalı olduğunu düşündüğünüz ödüller neler olabilir?

22 Düşünceler...

23 Davranış Yönetimi Temelinin Ardındaki Teori Strateji ve Araştırmaların Tanımı Dave Stott neredeyse otuz yıllık eğitim tecrübesine sahiptir. Bunun yedi yılı müdür olarak geçmiştir. Devlet ve özel okullarda rehberlik servislerinde çalışmıştır. Şu anda bir yazar danışman ve eğitmen olarak görev yapmaktadır. Aşağıdaki e-bülten onun ilk kez 2009da yayınlanan davranış stratejilerini içerir. 20 Favori davranış stratejisi Hızlı bir referns noktası ve strattejileri hatırlatıcı olarak, davranış yönetimi teknikleri araç kutunuzda yer vermeniz için 20 favori davranış stratejisini listeliyor. Herkesin sınıfta bir davranış stili ve stratejisi vardır. Yalnız bu stratejiler zaman zaman yetersiz kalmakta ve yenilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca işe yaramayan ya da uzun zaman önce etkisini yitirmiş olanı kullanma yada kullanma girişiminde bulunma tuzağına düşmek oldukça kolaydır. Buna tipik bir örnek gözaltıyı strateji olarak kullanan okullardır. Personele bu stratejiyi kullanıp kullanmadıklar sorulduğunda cevap çok sağlam bir 'Evet' oldu. Bir hafta boyunca görevli bir personel çeşitli öğrencilerden 17 gözaltı gözlemledi. Tüm gözaltılar kaydedildi, aileler bilgilendirildi, odalar tahsis edildi ve personel denetimi planlandı. Ertesi hafta sonunda, öğrencilerden sadece beşi durumlarını değiştirdi. İlerleme için daha fazla eyleme ve personele ihtiyaç duyuluyordu ancak yinede günden güne adı geçen öğrencilerde hiç bir değişiklik olmuyordu. Aslında bazı öğrencilerde değişikik olduğu mesajı diğerlerinin davranışlarının üzerinde önemli derecede olumlu etki yapıyordu. Gözaltı, bazı davranışlar için mükemmel bir yanıt olduğu kabul edilebilir ancak davranışı değiştirmek için yetersizdir. Gözaltı strese neden olmaktadır ve personelin daha fazla çalışmasını gerektirmektedir. Bu metodu gözden geçirmenin, değiştirmenin ya da vazgeçmenin artık zamanı gelmiştir.

24 Kendi stratejilerinizi gözden geçirmek için 20 favori strateji listesini, okul prosedürlerini kullanın ve kendinize yakın hissettiğinizi araç kutunuza ekleyin. İpuçları 1. Ses eşleştirme: Sesiniz öğrencilerinizin beklediği seviyede ve tonda olmalıdır. Yüksek ve saldırgan ses genellikle daha fazla sese ve saldırgan bir cevaba neden olacaktır. 2. Sakinleşme: Tüm kendinizi sakinleştirme yeteneğinizi kullanın. Unutmayın ki en sakin olması gereken kişi sizsiniz! 3. Yönelmek: Eğer bir öğrenci ile konuşuyorsanız odanın bir ucundan seslenmeyin. Sırasına doğru ilerleyin. 4. Geri Çekilmek: Öğrenciyle konuştuktan sona, yakın durmak öğrenciyi rahatsız eder. Eğer uzaklaşırsanız öğrecinin uyum sağlama ihtimali daha yüksektir. Bu durum öğrencinin varlığınızdan bunalmadan daha kolay seçim yapmasını sağlayacaktır. 5. Kişisel Alan: Birçoğumuz için kişisel alan bir kol mesafesi kadardır. Daha uzağı konuşulan kişi ile çalışmayı zorlaştırır. Daha yakını kişisel alanı istiliya gimiş olur. Eğer daha yakın olma gereksinimi varsa, biraz yanlamasına durun ve çatışmacı tutumdan uzak durun. 6. Engel Yardımı: Öğrencilerinizin kurallarınıza ve beklentilerinize uyum sağlamalarını engelleyen durumlarla başa etmeyi engellemek amacıyla kuralları hatırlatan olumlu posterler (yazılı yada resimli) kullanın 7. Pozitif Değerler: Sınıfınızda pozitif değerler oluşturun. Dakik olun, hazırlıklı olun, öncelikle görev başındaki ve sınıf kurallara uyum göstermekte olan öğrencilerinize yoğunlaşın. 8. Yakınlık: Bu kişisel alana benzemektedir. Görev başındaki öğrencinin yanında bulunmanın onları mutlu edeceğini unutmayın

25 9. Yakınlığa Övgü: Rasgele övgüler yapmak yerine iş başında olmayan öğrencileri farkettiğinizden ve iş başında olup uyum sağlayan öğrencileri övdüğünüzden emin olun. Bu sadece yanlış davranışa dikkat etmekten daha kolaydır. 10. Sözel Olmayan Dil: İletişimin yüzde altmışının sözsüz olduğunu unutmayın 11. Antiseptik Sıçrama: Bu klasik bir stratejidir. Öğrencinize bir not ya da mesaj vererek bir meslektaşınızın yanına gönderin. Notta şunlar yazılı olsun: Öğrencinin ismi: öğrencinin adını söyle ve aferin de, sonra onu geri gönder Öğrenci oraya kafasında soru işareti ile gider, övgü alır ve rahatlamış bir şekilde geri döner. 12. Karşıla ve Selamla: Bazı öğrenciler dersin ya da günün başında zihni daha tam yerinde olmayilir. Kendi başınıza ya da yardımcınızla birlikte bir sistem kurun ve öğrenciyi açın. 13. Davranışları Kaydedin: Kayıt, izleme ve davranışı değerlendirme için doğru ve objektif bir sisteminiz olması sizin için elzemdir. 14. Yönlendirin: Tartışan öğrenciler sizi sözel olarak yanıltmasın. Anlayışlı bir cümle kurarak onları tekrar konuya yönlendirin. ('Evet, Anlıyorum, Yalnız konu bu değil, ihtiyacın olan...') 15. Bozuk plak: Tartışmalara dahil olmaktan kaçının, cevabınızın seviyesini artırmadan önce talimatarı ve yönergeleri üçten fazla tekrar etmeye hazır olun (tam olarak aynı ifadeleri kullanın) 16. Zaman Aşımı/Yer Değiştirme: Ortam değişikliği genellikle bir öğrenciye odaklanmak için yardımcıdır. Unutmayın, vurgu tam zamanında olmalıdır. Öğrenciyi yeniden gruba dahil etmek için bir planınız olduğundan emin olun

26 17. Düşünce Kağıdı/Öz-Değerlendirme: Öğrencilerin kendi eylemlerini gözden geçirmelerini sağlayıcı basit bir süreç ve sonrası için daha uygun derse karar verme 18. Kurallar / Ödüller / Sonuçlar: Kuralların geliştirilmesi öğrencilerin dahil edilmesi. 19. Tepki Hiyerarşisi: En az beş farklı seviyede cevabınız olsun ve rolünüzün öğrencileri mümkün olduğu kadar en alt seviyede tutmak olduğunu unumayın; sorunu tırmandırmayın! 20. İletişim: Velilerle, diğer personelle ve öğrencilerle doğru bilgi paylaşımınız olduğundan emin olun. Bilgi paylaşımı olduğunda, 'önemli noktalar', problem dersler, kişilik çatışmaları ve yetişkinlerin öğrencileri farklı algılamaları konularında karar vermek kolay olacaktır. Zorlu davranışı açıklama Bir davranışı açıkladığımız ya da tanımladığımız zaman bu belli eğilimleri ve etkileri gösterebilir. Örneğin, diğer insanların davranışlarını insanlar açısından açıklarız ama kendi davranışlarımızı içinde bulunduğumuz duruma göre açıklarız. Kendimizi ve diğer insanları tanımlarken ya da başka biri tarafından zor bir davranış sergilendiğinde, kullandığımız çeşili diller vardır. Bir kaç örnekle birlikte aşağıda 5 genel 'ifade' yer almaktadır. Bu tarz insanlar Jeremy saldırgan bir çocuktur Dikkat çekmeye çalışıyor Özel ihtiyaçlı bir çocuktur Pek zeki değildirler İşle başa çıkamıyorlar Sinirliler ve sınıfta karmaşa oluşturuyorlar Sadece küçük bir azınlık Onlar sadece kilit liderler

27 Bir kaç çürük elma Yaşlarındandır Hormonlarındandır Ergenlik işte, otoriteye meydan okumak zorundalar Burası zor bir bölge Ailelerimiz bizi desteklemiyor Açıkçası, yukarıdaki konuşma biçimleri kızgınlık ifade edebilmekte ya da meslektaşlar arasında genel imajı oluşturabilmektedir. Ancak bunların aşırı kullanımı olumsuz etkilere sahiptir. Bunlar dışsallaştırmakta ve aşırı yük olmaktadır, ancak okul tarafından yapılan katkı dikkate alınmakta ve böylece bizi güçlendimektedir. Gerçektende, bazı sınıf personeli bu formdaki dilin moral düşüklüğüne katkı sunduğunu ve bizi soruna yapıştırdığını bildirmektedir.

28 İleri Sınıf Yönetimi Çalıştayı

29 Bu çalıştayı neden yürütüyoruz? Davranış kötüye mi gidiyor? Sadece medyada gördüğümüze inansaydık, meslektaşımızın davranışlarının kötüye gittiğini düşünebilirdik. Ancak öğrencilerin davranışlarının kötüye yada iyiye doğru gittiğini gösteren bir araştırma bulunmamaktadır. Yine de birçok sınıf personeli durumun bozulduğunu düşünmektedir. Bu his gerçektir ve konuşulmaya değerdir. Açık olan şu ki zor davranışlara cevap daha fazla kullanılıyor. Mesela, planlanmış stratejilerin kullanımı yerine, geçici ve kalıcı istisnaların sayısı hala endişe verici derecede yüksektir. Ama bu değişen öğrenci davanışlarının doğrudan yansıması görünen değer olarak alınmaz. Bunun yerine eğitim kuruluşları tarafından destelenen tepkisel yaklaşımın bir yansıması olarak görülebilir. Tepkisel karşılığın yerine konduğu dolayısıyla giderek artan br durum ortaya çıkmaktadır. Okulların giderek piyasalaştırılması, eğitim sağlayıcılar ve aralarında oluşan rekabet güçleri sayesinde eğitim sistemi artık on yıl önceye göre daha da bölündü. Bu rekabetin, öğrencileri kalıcı olarak hariç tutma alternatifi sağlandığında ve iyi idare edildiğinde, yönetilen hamleler gibi stratejileri zayıflatmasi olasıdır. Kuşkusuz, bu zor davranış konularının nasıl işleneceğini üzerinde bir etkisi olmuştur; Dışlamanın kabul edilebilir bir yanıt ve süreç olduğu şeklinde daha yaygın bir düşüncede vardır. Yeni yöntemler sunma: Restorative Justice (RJ) Davranış ve ilişki yönetiminde alternatif bir yaklaşımdır. Görüşmeye katılanları bir araya getirerek ve çatışmaya yol açan konularda konuşarak öğrenme aşamasında meydana gelen olumsuz davranışların ortaya çıkardığı zararları tamir etmede kullanılmaktadır. adil iletişim sağlayan forum sunan Restorative Justice, öğrencilerden ilkeleri sayesinde diğer insanların kendi davranışlarının etkileri için sorumluluk almalarını istedi. Bu süreç olayla ilgili yapılandırılmış sorular yoluyla olabilir, zararları onarmak

30 için yapılan seçimler için fırsat sunan bir etkiye neden olabilir ve çatışmaya çözüm sağlayan kapsama izin verir. Meslektaşlarla Birlikte Planlama Öğrenmeyi öğretmede değişik yaklaşımlar olduğu kabul edilmeli ve meslektaşlarla birlikte takım halinde sonuca ulaşılmalıdır. Bu çalıştay kavramları tanıtır ve adaptasyon sürecini planlamada ekiplerle birlikte çalışır.

31 Çalıştay Sunumları ve Notlar Oturumun Amaçları Tartışmayı genişletmek için çeşitli seçenekleri keşfetmek Yaklaşımınızın sonucunda davranış biçiminizi değiştirmek için kullanabileceğiniz yöntemleri keşfetmek Davranış sorunlarıyla başa çıkma konusunda standartlaşmış yaklaşım yöntemleri geliştirmek Tartışma Senaryosu Sınıf vakaları tepki vermek yerine cevap vermeyi amaçlamak Cevap Verme Biçimleri Aşağıdaki sınıf vakalarını düşünün Josh, Craig in cep telefonunu alır ve ondan saklar gibi yapar. Öğretmen için aşağıdaki seçenekleri düşünün: 1. Josh, çocukluğu bırak ve Craig in telefonunu hemen geri ver. 2. Josh, sınıfta ödünç almadan önce soruyorduk değil mi?. Craig, neden telefonunu dışarıda bırakıyorsun? 3. Josh, sen gayet te kendi işinle uğraşabilirsin, bu yüzden Craig in telefonunu geri ver ve telefonunu dışarıda bırakmasın böylece kendi işiyle uğraşabilsin Seçenekler Bu üç örnek seçeneğin bazı benzerlik ve farklılıkları var. Ortak yönleri;

32 Öğretmenin josh a davranışını farkettiğini ve uygun olmadığını belirtmesi Bu açıdan hepsi davranışı sınırlamaya hizmet edebilir. Bunun yanında farklılıklar da şu şekilde sıralanabilir: 1. Bir kişiyi olumsuz bir şekilde yargılayan öğeler içeriyor. 2. Daha önce yapılmış bir anlaşmaya vurgu yapıyor 3. Öğrenmede ki sorumluluklara atıfta bulunuyor. Etkiler : Eğer zamanla genellenirse bu seçeneklerin etkileri oldukça belirginleşebilir Tepki 1 davranışı geliştirme açısından ters etki yaratabilir çünkü öğrencilerde gücenme ya da kızgınlık gibi duygulara sebep olabilir. Bu yaklaşım öğrencilerini provoke eden bir öğretmenin tarzı olabilir. Tepki 2 eğer sınıf içi davranış bakımından anlaşmaya varmak için bir temel olarak alınırsa etkili olabilir. Style 3 sınıflarda başarmak istediğimiz ortamla önemli bir bağ kurar ve amacımıza hizmet eder. Ama genel itibariyle sınıflarımızda 1. tepki oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Maalesef öğretmenlerin en sık kullandığı iki cümle: Kes şunu! ve Kapa çeneni dir. Senaryo Aktiviteleri İki senaryoya da bakın Ve üzerinde düşünün. Yapıcı Adalet Klibi Ne yapardınız? Grup çalışması/tartışması

33 Derse geç kalanlarla başa çıkmak Senaryo 1 Derse yeni başladınız ve bir öğrenci derse geç kaldı. A. Dersi bölünmemesi için nasıl cevap verirsiniz? B. Daha sonra ne yaparsınız? Senaryo 1 - Çözümler A Geç kalanlar listesi/defteri Verilen okuma aktivitesi ile kazanım kağıtları Geç kalanlar tablosu Dersi yakalamaları için önceden hazırlanmış aktiviteler B Dersin sonunda öğrencinin eksiğini kapatması için konuyu ona sınıfta, eğer sınıf uygun değilse de kütüphanede anlatmak. Diğer derste geç kalıp kalmayacağını kontrol amaçlı not alın 2 kez üstüste geç kalırsa sınıf kurallarını yeniden tartışmaya açın. 3 kez geç kalırsa sınıf öğretmeniyle takip edilmesi gerektiğini rapor edin. Şüphe bir seçenektir- kullanın. İstediğimiz görevi yapmayı reddeden öğrenciye verilecek tepki Senaryo 2 Diğerlerini rahatsız eden bir öğrencinize ödevine konsantre olması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak öğrenci hala aynı davranışı sürdürüyor. A. Nasıl cevap verirsiniz? B. Daha sonra ne yaparsınız? Senaryo 2 - Çözümler

Okulların Demokratik Yönetişimi 1

Okulların Demokratik Yönetişimi 1 Modül 11 Okulların Demokratik Yönetişimi 1 İçindekiler 1.Giriş 2.Demokratik Okul Yönetişimi nedir?...2 3. Demokratik yönetişimin faydaları nelerdir?...2 4. Demokratik Okul Yönetişimi için Kilit Alanlar:

Detaylı

OKULDA İLETİŞİM. Amerika da Yapılan Araştırmalar

OKULDA İLETİŞİM. Amerika da Yapılan Araştırmalar OKULDA İLETİŞİM Amerika da Yapılan Araştırmalar İpek ARAÇ İstanbul, 2015 T.C. MARMARA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EĞİTİM BİLİMLERİ ANA BİLİM DALI EĞİTİM YÖNETİMİ ve DENETİMİ BİLİM DALI OKULDA

Detaylı

İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Eğitici El Kitabı

İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Eğitici El Kitabı İnsan Hakları Örgütleri İçin Örgüt Yönetimi Eğitici El Kitabı Bu kitap Hollanda Helsinki Komitesi tarafından desteklenen İnsan Hakları Örgütlerinin Yerel Şubelerini Güçlendirme projesinin bir parçası olarak

Detaylı

Iyi bir politikaci olmak

Iyi bir politikaci olmak ..... Iyi bir politikaci olmak Alfred Moser Stichting International Foundation for Social Democracy 2009 Alfred Mozer Stichting www.alfredmozerstichting.nl Postbus 1310 1000 BH Amsterdam The Netherlands

Detaylı

İŞ OLANAKLARI VE İŞ ARAMA

İŞ OLANAKLARI VE İŞ ARAMA MODÜL IX İŞ OLANAKLARI VE İŞ ARAMA FAALİYETLERİ AGORA Avrupa II - Avrupa boyutunda küçük ölçekli kentsel ticarette profesyonel rekabet becerilerinin geliştirilmesi için Ortak Entegre Yönetim e-öğrenim

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI

BÖLÜM İKİ: PORTFÖYÜNÜZÜ OLUŞTURMA AŞAMALARI İçindekiler Portföye hoşgeldiniz!...3 BÖLÜM BİR:GİRİŞ 1. Portföy: resmi-olmayan eğitim ve öğrenim ile gençlik çalışmalarının tanınırlığının arttırılmasını amaçlayan bir araç...7 2. Portföy: Avrupa Konseyinin

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ORTAÖĞRETİM REHBERLİK VE YÖNLENDİRME DERSİ PROGRAMI 9.SINIF ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ANKARA-2011 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel

Detaylı

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002

Orjinal Adı : First Steps - A Manual for Starting Human Rights Education Yayınlayan : Amnesty International AI İndeks : 32/002/2002 İlk Adım 1 Bu kitap, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği nin katkılarıyla basılmıştır. Kitabın içeriğinden Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği sorumlu

Detaylı

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur.

SINIF YÖNETİMİ. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların anlatımında ayrıntıya girilen yerler olduğu gibi, özet geçilen yerlerde olmuştur. [Bu dosyada yer alanlar 2014 KPSS Eğitim Bilimlerine yönelik bilgilerdir. Söz konusu bilgiler KMS-KPSS de çıkmış sorular dikkate alınarak hazırlanmıştır. KPSS de çıkan sorular temele alınarak, konuların

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

Film- yapımı el kitabı

Film- yapımı el kitabı Film- yapımı el kitabı MOVET Mesleki eğitim ve öğretim filmleri Tatiana Speri ve Eva Vanhee 1 İndex MOVET Mesleki Eğitim ve Öğretim İçin film Yapımı GİRİŞ... 4 1.DİL AMAÇLI FİLM YAPIMI... 7 1.1 film yapımını

Detaylı

DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK BAŞVURU METNİ ÖĞRENME - ÖĞRETME DEĞERLENDİRME

DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK BAŞVURU METNİ ÖĞRENME - ÖĞRETME DEĞERLENDİRME DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK BAŞVURU METNİ ÖĞRENME - ÖĞRETME DEĞERLENDİRME i DİLLER İÇİN AVRUPA ORTAK BAŞVURU METNİ ÖĞRENME - ÖĞRETME DEĞERLENDİRME i İÇİNDEKİLER 1. Siyasal ve eğitimsel bağlamda diller için

Detaylı

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE TEMEL BİLGİLER 1. Tedaviye ilişkin genel bilgiler 2. Görüşme teknikleri 3. Değişim süreci ve değişim evreleri 4. Önemlilik, kendine güvenme ve isteklilik 5. Alkol dışı madde kullananlarda

Detaylı

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi

Öğrenci Merkezli Sınıflarda 21 Yüzyıl Becerilerin Gelişimi Bu yayında ifade edilen yazarın görüşleri, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı veya Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti nin görüşlerini yansıtmaz. Bu Kılavuz, Temel Eğitim Programı

Detaylı

Meslek ve Mesleğe Geçiş Desteği olarak Ebeveynler (PACTS) Turkish

Meslek ve Mesleğe Geçiş Desteği olarak Ebeveynler (PACTS) Turkish Meslek ve Mesleğe Geçiş Desteği olarak Ebeveynler (PACTS) Turkish PACTS, St. Laurence Brotherhood tarafından, Öğretim, Bilim ve Eğitim Bakanlığı (Department of Education Science and Training) aracılığıyla

Detaylı

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ

IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ IFLA/UNESCO OKUL KÜTÜPHANESİ REHBERİ 1 İçindekiler İçindekiler... 2 GİRİŞ... 4 BÖLÜM 1. MİSYON VE POLİTİKA... 5 1.1. Misyon... 5 1.2. Politika... 5 1.3. Gözlem ve Değerlendirme... 6 BÖLÜM 2. KAYNAKLAR...

Detaylı

Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu

Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu Grundtvig Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu Yetişkinlerin Eğitiminde Avrupa İşbirliği Konusunda Rehberiniz Grundtvıg Öğrenme Ortaklığı Kılavuzu 2 COLOPHON 2005 Hollanda Eğitimi için Avrupa Platformu Şube Bezuidenhoutsweg

Detaylı

şiddete karşı araç kiti

şiddete karşı araç kiti şiddete karşı araç kiti Namusa Dayalı Şiddet, Zorla Evlendirme ve Terk Edilmeye karşı Mücadele Kolofon: Yayımlayan: Flying Team against Violence/ Şiddete karşı Uçan Ekip, aşağıdaki kurumların işbirliği

Detaylı

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ "ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ" AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ "ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ" AVRUPA VE TÜRKİYE DE ÇOCUK ÜNİVERSİTELERİ RAPORU İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK EĞİTİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA

Detaylı

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi

DAVRANIŞ KURALLARI. Değerlerimizi Yaşamak. En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi DAVRANIŞ KURALLARI Değerlerimizi Yaşamak Önem Vermek Global EKİP Çalışması SÜREKLİ GELİŞTİRME En Yüksek Etik Standartların Sürdürülmesi Başkanımız ve İcra Kurulu Başkanımızdan BİR Mesaj C Colgate-Palmolive

Detaylı

BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar

BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi BYF&ÖYG BİREYSEL YETENEKLERİ FARK ETTİRİCİ ÖZEL YETENEKLERİ GELİŞTİRİCİ EĞİTİM PROGRAMLARI kazanımlar yöntemler & teknikler formlar Sakarya,2012 1 Sıtkı DİLMAÇ Komisyon Başkanı

Detaylı

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi

İNGİLİZCE DİLİ. dersinde 21. yüzyıl becerilerin geliştirilmesi Bu kılavuzda ifade edilen yazarın görüşleri Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı nın (United States Agency for International Development - USAID Kosovo) veya Amerika Birleşik Devletleri

Detaylı

İçindekiler. > 1. Giriş. > 2. Neden Gençlik Bilgilendirmesi? > 3. Gençlik Bilgilendirmesi Nedir?

İçindekiler. > 1. Giriş. > 2. Neden Gençlik Bilgilendirmesi? > 3. Gençlik Bilgilendirmesi Nedir? İçindekiler 1 > 1. Giriş Chinonyerem Anthony (İspanya) ile Söyleşi Gençlik Özgürleştirme Ofisi ni Keşfetmek............................................................................. 2 > 2. Neden Gençlik

Detaylı

Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması

Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Çocuk Hakları Sözleşmesi (ÇHS) Genel Yorum No. 7 Erken Çocuklukta Çocuk Haklarının Uygulanması Çocuk Hakları Komitesi, Kırk Birinci Oturum, Cenevre, 9-27 Ocak 2006 Erken Çocukluk Döneminde

Detaylı

MKÜ İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY

MKÜ İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY MKÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ REKREASYON LİDERLİĞİ BÖLÜMÜ SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY 1 1. İLETİŞİM

Detaylı

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish NHS Camden NHS Islington Stres ve endişe Kişisel gelişim kılavuzunuz Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish İçindekiler 01 Başlangıç 02 Stres ve endişe nedir? 06 Stres ve endişe günlüğü 08 Stres

Detaylı

MODÜL II İŞ YERİNDE GEREKLİ SOSYAL BECERİLER (SOFT SKILLS)

MODÜL II İŞ YERİNDE GEREKLİ SOSYAL BECERİLER (SOFT SKILLS) MODÜL II İŞ YERİNDE GEREKLİ SOSYAL BECERİLER (SOFT SKILLS) AGORA Avrupa II - Avrupa boyutunda küçük ölçekli kentsel ticarette profesyonel rekabet becerilerinin geliştirilmesi için Ortak Entegre Yönetim

Detaylı

Genel Davranış Kuralları

Genel Davranış Kuralları Genel Davranış Kuralları Ethics Line www.rolls-royce.com/ethicsline İstediğiniz zaman Rolls Royce Ethics Line aracılığıyla soru sorun veya endişenizi dile getirin. İcra Kurulu Başkanı nın mesajı Davranış

Detaylı

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI

KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI KKTC MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANLIĞI TEMEL EĞİTİM SINIF 3 KARAKTER GELİŞİMİ VE SOSYAL BECERİ EĞİTİMİ DERS KİTABI Yazı ve Araştırma Kurulu: Seyide Akgünlü Duygu Server Zülal Düzgün Ayşegül Bükük Bu kitap;

Detaylı