Müşterinin ilgili alanları ve ihtiyaçlarını karşılayarak, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Müşterinin ilgili alanları ve ihtiyaçlarını karşılayarak, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatini en üst düzeye çıkarabilirsiniz."

Transkript

1 TARGET Visilabs Target, içeriğindeki yapay zeka sayesinde ziyaretçi hakkında tutulan geçmiş ziyaret bilgilerini değerlendirir, ziyaretçiye en uygun ürün veya hizmeti otomatik olarak belirler. Ziyaretçi hakkında hiç bir bilgi olmasa bile davranışsal istatistikler kullarak, otomatik olarak ziyaretçi ile iletişim gerçekleştirebilir. Visilabs Target ın sunduğu avantajlar: Her bir ziyaretçiye ulaşabilir; diğer iletişim kaynaklarınızı kullanmadan, düşük bir pazarlama bütçesi ile finansal başarı yakalayabilirsiniz. Ziyaretçilerinize sunacağınız önerileri belirlemek ve müşteriye ulaşmak için diğer kaynaklarınızı kullanmanız gerekmeyeceğinden, düşük bir bütçe ile etkili pazarlama yapabilirsiniz. Müşterinin ilgili alanları ve ihtiyaçlarını karşılayarak, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakatini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Özellikleri: Geçmiş ziyaret kaydı: Ziyaretçinin önceki ziyaretlerini kayıt altında tutar; sonraki ziyaretinde herhangi bir hareket yapmadan ziyaretçinin ilgili olduğu içerik grubunu görüntüler. Otomatik kategorilendirme : Web sitesi üzerindeki ürünlerin otomatik olarak sınıflandırması ve kategorizasyonunu yapar. Gerçek zamanlı raporlama : Anlık olarak tüm ziyaretleri ve hareketleri raporlar. Web siteniz üzerindeki tüm değişimleri takip ederek, anında müdahale etmenize imkan tanır. Hedefe ulaşma performansı : Ziyaretçilerin görüntüleme adetleri, satın aldıkları ürün adedi, siteye üye olmaları ve buna benzer belirleyiciler üzerine kurulan hedeflerin gerçekleşme oranını anlık olarak görüntüler. Beklenen performansın altında gerçekleşen hedefleri takip ederek, buna neden olan durumu kolayca tespit etmeyi sağlar. Paket öneri hazırlama : Birbiri ile ilişkili kategorileri belirleyerek, içinden bir ürün görüntülendiğinde ilintili diğer ürünleri de sunar. Ziyaretçiye göre mail kampanyası oluşturma : Ziyaretçiye uygun olarak mail kampanyası hazırlar, ya da hazırlanan kampanyayı uygun ziyaretçiye göndermek için gerekli bilgilere ulaşır; mail gönderimine hazır hale getirir. Çağrı merkezine destek sağlama : Telefon ile iletişimi kullanan ziyaretçinin daha önce site üzerindeki hareketlerini veya aynı segment grubundaki ziyaretçilerin ilgilerini görüntüleyerek, operatör tarafından müşteriye uygun öneri oluşturabilmeyi sağlar. Çevrimdışı bilgilerin içe aktarımı : Daha önce manuel olarak ya da farklı kaynaklarla oluşturulmuş verilerin içe aktarımını sağlar. Tüm iletişim kanallarından elde edilen verilerin ortak bir istatistiğini oluşturmaya olanak tanır.

2 Kuralı manuel olarak durdurup-başlatma : Target, otomatik oluşturduğu kuralların kullanıcı tarafından durdurulmasına ve ihtiyaç duyulduğunda tekrar aktif hale getirilmesine imkan sağlar. Öncelikli kural tanımlama : Ziyaretçilerin geçmiş seçimleri doğrultusunda belirlenen öneri paketinde öncelikli sunulacak ürünü manual belirleme imkanı sunar. Öneri sayacı : Belirlenen segmente uygun önerileri görüntülediği halde, ziyaretçilerde öneriye herhangi bir tepki oluşmuyorsa, öneri sayacını devreye sokarak tekrar aynı önerinin görüntülenmesini engeller. KULLANIM Target, size kolayca kural oluşturma, banner ve kampanya tanımlama ve ürün resmi tanımlama, anlık ve özel raporlar hazırlama imkanı sunar. 1.CUSTOM RULES Butonuna tıklanarak banner ve kampanya yönetimi için manual kurallar oluşturulabilir. Açılan ekranda oluşturacak kural için başlık(title), başlangıç(start Date) ve bitiş tarihi(end Date), filtreleme seçenekleri(bt Rule Filter)ve kampanya ya da ürün bilgileri belirlenebilir.

3 Filtreleme seçenekleri, ekranın sol tarafındaki BT Rule Filter listelerindeki filtrelerin sürükle-bırak yöntemi ile taşınması ile belirlenir. 1.1.BT Rule Filter Segment: Belirlenen segment grupları listelenir. Bu liste içerisinden filtrelenecek olanlar sürükle-bırak yöntemi ile seçilir. Müşterinin yaşadığı şehir, cinsiyeti, yaşı, eski-yeni ziyaretçi şeklinde değişkenler seçilir. *Filtreleme alanındaki değişkenleri iptal etmek için seçilir.

4 Time: Saat, gün, ay ve mevsime göre filtre seçilebilir. Sürükle-bırak yöntemi ile kural ekranına eklenen zaman filtresi değişkenleri, saat aralıkları girilerek ve tuşuna tıklandığında çıkan listeden seçilerek belirlenir. Client Details: Çözünürlük, işletim sistemi, internet tarayıcısı, dil gibi ziyaretçi detayları da aynı yöntemle filtrelemeye eklenir. tıklanarak seçilir; butonu ile değişkenler listelenerek, kutucuklara butonu ile seçilenler eklenir.

5 Source: Ziyaretçinin siteye geldiği kaynağa göre filtreleme yapılabilir. Doğal (Organic), tıklama başına ödeme (Paid), görüntülü reklam (Display Ad), yönlendiren domain ( Referrer), doğrudan ziyaret (Direct Visit) değişkenleri belirlenir. Behavior: Ziyaretçinin davranışına göre, site üzerinde yaptığı arama (On-site Search), ziyaret edilen siteler (Sites Visited), sitede geçirilen dakika (Time on Site)gibi değişkenler belirlenebilir.

6 Customer Parameters: Kayıtlı parametreler dışında filtreleme parametreleri eklenebilir. butonuna tıklanarak parametre ismi (Parameter Name) ve değerler (Parameter Values) girilerek; kayıt edilir. butonu ile yeni parametre Kural oluşturma ekranın en altında ilişkilendirilecek kampanya veya ürün seçilir. Listelenen kampanyalar seçilerek ya da ürün kodları (aralara, konularak ya da satır satır kodlar yazılır) girildikten sonra kural oluşturma işlemi tamamlanır.

7 2.BANNER MANAGEMENT Öneride bulunulacak banner, kampanya ve ürünlere ait detaylı kayıtlar oluşturulur. 2.1.Banner: Yeni banner yaratmak için butonuna tıklandıktan sonra, ekrana gelen formdaki tüm detaylar girilerek kayıt işlemi gerçekleştirilir. Formda yer alan bilgiler: Başlık (Title), genişlik (Width), yükseklik (Height), görsel (link üzerine tıklanarak kayıtlı görsel eklenir), gösterim sırası (Sequence), gösterim sayacı ( Max Impression), html şablonu (HTML Template), banner metni (Banner Text), hedef URL (Destination URL). 2.2.Zones: Yeni banner alanı tanımlamak veya kayıtlı alanı değiştirmek için seçilerek ulaşılan forma gerekli bilgiler girilir. Form bilgileri: Başlık (Title), sayfadaki ID (ID on Page), genişlik (Width), yükseklik (Height), banner adedi (Number of Banners), varsayılan banner (Default Banner), alan şablonu (Area Template), alan türü (Zone Type), yeni ziyaretçi için hedefleme türü(targeting Type-New Visitor), tekrar gelen ziyaretçi için hedefleme türü(targeting Type-Returning Visitor). Default Banner (varsayılan banner), kayıtlı banner veya yeni banner kayıt edilerek belirlenir. Area Template (alan şablonu), Click here to select a templete linkine tıklanarak kayıtlı şablonlar seçilir. Zone Type (alan türü), açılan menüden sayfa seçilerek belirlenir.

8 Targeting Type (Hedefleme türü), yeni ziyaretçi (New Visitor) ve tekrar gelen ziyaretçi (Returning Visitor)için ayrı ayrı seçilir. New Visitor: Yeni ziyaretçi için tanımlanmış davranışa göre(experience Based on behaviour-custom), otomatik davranış tahminine göre (Predictive Based on behaviour), çok satanlar (Top sellers), çok incelenenler (Top viewers) gibi hedefleme türleri seçilebilir. Returning Visitor: Yeni ziyaretçi için tanımlanmış davranışa göre(experience Based on behaviour- Custom), otomatik davranış tahminine göre (Predictive Based on behaviour), çok satanlar (Top sellers), çok incelenenler (Top viewers), ürün satışlarına göre favori kategori (Favorite category based on product sales), ürün incelemelerine göre favori kategori (Favorite category based on product views) hedefleme türleri arasından biri seçilir. 2.3.Campaigns: Yeni kampanya tanımlamak ya da kayıtlı bir kampanyayı değiştirmek için Butonuna tıklanarak kampanya detayları girilir.

9 Campaign Details General: Yaratılacak kampanyaya ilişkin, başlık (Title), başlangıç tarihi (Start Date), bitiş tarihi (Finish Date), hedef URL (Target URL), URL hedef türü (URL Target Type) bilgilerini içerir. Linked Banners ve Linked Zones, belirlenerek kampanya detayları hazırlanır.

10 2.4.Products Ürün kodlar listesinden Add Imafge linkine tıklanarak ürünlere ait görseller yüklenir. Ürün kodu ile arama yapılabilir (insert search term here) ve listelemenin türü değiştirilebilir. 3.Real-Time Reports Anlık olarak banner ve kampanyalara ait görüntüleme (View), tıklama (Click) ve performans (Performance)raporları alınabilir. 3.1.Predictive Targeting: Target tarafından otomatik olarak oluşturulan arama (Search Rule), sepet (Basket Rule), ürün görüntüleme (Product View Rule), arama sonrası satın alım (Search Purchase Rule), arama sonrası ürün inceleme (Search Product Rule), ürün inceleme sonrası satın alma (Product View Purchase Rule), satın alma (Purchase Rule) kurallarının görüntüleme, tıklama ve performans bilgileri listelenir. 3.2.Behavioural Targeting: Davranışsal hedefleme doğrultusunda kampanyaların görüntülenme, tıklanma ve performans raporları listelenir. 3.3.Experience Targeting: Manual olarak oluşturulan kurallara ait kampanya görüntüleme, tıklama ve performans raporlarına ulaşılır. 3.4.Top Statistics: En çok satanlar (Top Sellers), kategoride çok satanlar (Top Category Sellers), favori kategoride çok satanlar (Favorite Category Top Sellers), En çok yapılan incelemeler (Top Views), kategoride en çok yapılan incelemeler (Category Top Views), favori kategoride en çok incelenenler (Favorite Category Top Views) gibi istatistikler anlık olarak raporlanır.

11